iimïilliBfcïsrflBiiirê ,e HAASTRECHT. iUp'sM,! réedmaffsn Zonen, IDA, Markt, naast „De Waag”, jn BOSKOOP, Voorkade, emen gelden k deposito: dag opvragens h 2 nger termijn op overeen te komen rwaarden en desverklezende tegen erpand in fondsen I 1899. N°. 1993. Woensdag 24 Mei. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. A. G. Fijn van Draal. T. 8CHBEUDERS, ZUIVELBEREIDERS! J. VAN DER GRAAF Kz. te LEKKERKERK. A. KRUIJT, ERLOTING Paard bespannen. BUITENLAND. Overzicht BINXENLAND.~ wordt bericht MMlpmdr. B. A W. N. VAN JKXH'Jtt. 5. “g >rt den liesen acht i var- SGHOONHOV8H8CHE COURANT. 4999; - 4998; 4950; - 4990; - 4980; 4900; 4898. GROOTE KEUZE wielen en Onderdeelen. eiESBENDAM. Vraag prijsopgave. 'Ut ge goede HOUTWAREN VOO! bedrijf, zooala: Wringtobbeo, Vloten, nera, Kaasvormen, Kaaspersen met rifgewichtenKarna enz. enz., koopt de TEAKHOUTEN ARTIKELEN uit de ersumache Stoomfabriek. s bezichtigen en te bekomen bij icouranten op aanvrage verkrijgbaar. ven over ’t Stadhuis, SCHOONHOVEN. j niemand beter en goedkooper t men arate kwaliteit Horloges, Pendules, lateurs, Wokkers, Naaimachines, Rlj- m, Rijwielbanden enz. enz. e een Regulateur koopt, k'{jgt een reien Wekker cadeau. Alles met volle ntie. Let op ‘t adres. IT* De echte Rudge Whltworth-Rljwlolen len geleverd in prijzen van ISO en lulden. Laat U dua niet misleiden! PAARDEN, LAMMEREN <m LAND «-ARTIKELEN, ter gelegenheid van de top MAANDAR 12 JUNI 1889. fdprjjsEen Brik met één PREKKING 17 JUNI 1898. ITEN te bekomen, ad 50 Cent per bij A. M. BLANKEN en AART KER te Haastrecht en 8. W. N. NOOTEN te Schoonhoven. astreoht, 81 Maart 1899. Het Bestuur, C. J. M. KROON, Voorz. P. C. MULLER, Secr. Heerlijk Aroma. Groote Be- zuiniging in-het gebruik. gebrand volgens de- methode van Prof. LIEBIG. Te SCHOONHOVEN verkrijgbaar, in pakjes van 1/2 en 1/4 Ko.bjj de ontwerpen betreffende den stoomtramweg HulstWalsoorden, de stoomtramwegen op de Zuid-Hollandsche eilanden, den Noord-Frieschen looaalspoorweg. Vervolgens is de vergadering tot nadere bgeenroeping gescheiden. Bij Kon. besluit is benoemd: tot heemraad van den polder de Uiter waarden, gemeenten Vianen en Hageatein, provincie Zuid Holland, W. Goes. Bjj het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende van 19 deser ge dagtekende telegram van den gouverneur- generaal vaq Noderlandsoh-Indië: „Benden van Panglima Polim, Toeanokoa Moehamat, Toekoe Bintara Peukan en pretendent- sultan zwerven in Pedlr. Vjjand werd veertien dezer verdreven uit benting Kota Bawang nabg Endjong, achterlatende 28 dooden. Onserzgds vier gesneuveld en zestien gewond; namen nog onbekend. Zestien deser werd vgand bg Tjaleuë door eene patrouille verdreven, waarbg een officier levensgevaarlijk gewond werd. De correspondent der N. Rott. Cour, te Batavia p.eint onder dagieekening van 19Mei: „Op 16 deser werd luitenant Smelt in de nabjjheid van Tjaleuë levensgevaarlijk gewond”. De „Goudsche Ct.” voegt hieraan toe: Genoemde offijier is een geboren Gouwenaar, die aan de militaire academie zgn opleiding genoot. De hoer B. C. M. Bmelt, in ’71 geboren, werd 14 Juli 1893 benoemd tot 2den luitenant bg het Indische legor en 17 Juli 1896 bevorderd tot 1ste luitenant. Zgn eerst» dienstjaren bracht hg op buitenbezittingen door. Op verzoek naar Atjeh overgeplaatst, schgnt hg op jeugdigen leeftgd als sooveel anderen op het veld van eer gevallen of althans levensgevaarlijk gewond te zgn. De Tweede Kamer is tot her vatting harer werkzaamheden opgeroepen tegen Dinsdag 6 Juni, te 11 uren des voor- middags. Hare Majesteiten de Ko ninginnen verlieten Zaterdag Hausbaden en arriveerden ’savonds te Köoigswinter. De Koninklijke trein wordt heden-avond aan het Staatsspoorstation in Den Haag verwacht. Naar wordt bericht, heeft H. M. de Koningin Haar bezoek aan Rotterdam bepaald op Vrijdag 9 Juni. Donderdag middag te 2 uren, op den 3len verjaardag van den Keizer van Rusland, ia de Vredes Conferentie in het Huis ten Bosch te ’a Qravenhage plechtig geopend, be Minister van Duiten- landsche Zaken, de heer De Beaufort, hield de openingsrede, waarbij hij warme hulde bracht aan Z. M. den Czaar en H. M. de Koningin, voor het tot stand komen dezer bijeenkomst met haar edel doe). De heer De Staal, 1ste gedelegeerde van Rusland, werd het Voorzitterschap opge dragen. Tot onder-voorzitters werden be noemd graaf Von Munster, gedelegeerde van Duitschland, en Jhr. Mr. Van Karne- beek, gedelegeerde van Nederland. Den Czaar werd een telegram gezonden van geiukwenschen ter gelegenheid van z(jn 3 len verjaardag. De conferentie zond voorts een adres van hulde en dank aan H. M. de Koningin. Minister De Beaufort we:d tot eere-voor zitter gekozen. Zaterdag vergaderde de conferentie op nieuw; de beraadslagingen zullen echter geheim blijven. Het secretariaat der con ferentie heeft medegedeeld, dat de middelen zullen overwogen worden, om binnen zekere grenzen, mogelijke rekening te houden met de beroepsbelangen der pers en de recht matige nieuwsgierigheid van het publiek. De Nederlandsche afgevaar digden ter vredesconferen zullen zitting nemen Ia de eerste commissie: generaal Den Beer Poort ugael en de kapitein ter zee Tadema in de tweede commissie staatsraad Asser in de derde commissie Jhr. Van Karne- beek en staatsraad Asser. Mr. Van Basten Batenburg houdt, bij aanneming van zijn benoeming tot rechter te ’s-Hertogenbosch, op lid van de Tweede Kamer te zijn, zoodat daarvoor eene verkiezing in het hoofd kiesdistrict Eist moet plaats hebben. Bij de jl. Donderdag door het poldeibestuur van Hardingsveld gehouden aanbesteding van het af breken der oude en het bouwen eener nieuwe brug in den tiendweg van den bovenpolder, werd als volgt ingeschreven: B. De Zwart, Giesen- dam, f985; J. W. v. d. Meijden, Hardings veld, f928; K. A. Den Breejen, id., f924; J. C. Coenraads, ld., f624; H. Kreuk niet, id., f573; K. W. De Kok, id., f568; W. J. De Geus, Giesendam, f562,75; C. Borsje Az., Sliedrecht, f 450. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Door de arrondissements- rechtbank tö Dordrecht zijn Viydag o. a. de volgende vonnissen uitgesproken Teunis De L. en Cornelis Bastiaan De L., beiden te Hardingsveld, diefstal, ieder f 1 of 1 dag. Bastiaan Arie G. te Ridderkerk, eenv. beleed, van een ambtenaar, vrijgesproken. Hendrik N. te Ridderkerk, diefstal, 6 dagen. Joost Van W. te Sliedrecht, mishand, en vernieling van eens anders goed, 3 weken, Op de Vrijdag te Rotterdam gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 174 paarden; 1ste soort werkpaarden bedong f 150 tot f 250 en 2de soort dito f 60 b f 120. Handel traag. Door wijlen den heer H. Dolk Jz. ia aan de Vereeniging tot opneming ♦Vliet, 23 Mei. In de vergadering van j.l. Vrijdag van ingelanden der polders Vlist Oost- en Westzijde waren 85 kiezers tegenwoordig, die te zamen 685 stemmen uitbrachten. Tot poldermeesters werden herbenoemd ieder met algemeene (635) stemmen de heeren G. Boer en Adrs. De Jong. Waddingsveen20 Mei. In deze ge meente komen mond- en klauwzeer voor bij vee van Van der Spek te Moercapelle en Groeneveld te Mooidrecht. Gelukkig is in de Transvaal de rust weer zoo goed als teruggekeerd. Doodgewone gewezen Eagelsche ser geants, alleen zich onderscheiden door een buitengewonen graad van verloopenheid misschien, blijken de meesten van het zevental te wezen, dat in den vroegen morgen van den zestienden Mei te Jo hannesburg wegens hoogverraad werden gearresteerd. Reeds vier maanden schijnt de Johannesburger politiè geweten te hebben dat het complot bestond. Het werd geleid door bestuursleden van de South African League, doch toen het corps, dat zij voor een gewapenden opstand gevormd hadden, ongeveer tweeduizend man telde, achtte de Transvaalscbe Re, geering het oogenblik van „handelena optreden” gekomen. De mannen zijn nu voor den Landdrost geweest en over 14 dagen komen zij weer voor. De voor naamste van het troepje is gebleken een pen sionhouder te zijn van het minste allooi!” Verdere arrestatien hebben niet meer plaats gehad. Die zaak is dus weer afgeloopen, maar als onderwerp van gesprekken bij de verschillende Regeeringen heeft zij nog niet dadelijk afgedaan. Dulteehland en Engeland natuurlijk in de eerste plaats hebben er bet hunne van gezegd. Duitschland’s gevoelen is het, dat het goed zou zijn, als ditmaal Engeland de misdadigers niet de hand boven het hoofd hield. Minister Von Bülow werd bij den Keizer ontboden, toen deze nog te Wiesbaden was. Zou Z. M. misschien weer hebben willen telegrapheeren In Engeland had natuurlijk het eerste woord onze bekende heer Chamberlain, de Minister van Koloniën. Ditmaal sprak hij nog al in verzoenenden geest en had het voornamelijk over de aangekondigde bijeenkomst tusschen President Kiüger en Gouverneur Milner, want, zooals men weet, gaat deze bijeenkomst door en zal zij plaats hebben op 30 Mei. De heer Milner— zoo zeide hij is in de ernstige verwach ting, dat de bijeenkomst zal leiden tot eene bevredigende regeling en als bewijs van het verlangen der Regeering, om vriendschappe lijke betrekkingen met de Transvaal te handhaven. President Kiüger aldus ver klaarde Chamberlain zou bereid zijn naar Bloemfontein te gaan, om daar in het vriendschappelijke te beraadslagen over elk voorstel, dat strekken kan tot bevor dering der goede verstandhouding tusschen de Republiek en Engeland en tot hand having van den vrede in Zuid-Afrika, be houdens alleen, dat de onafhankelijkheid der Republiek niet worde betwist. Prest dent Kiüger houdt dus voet bij stuk. Buiten het Parlement heeft nog een ander Britsch Minister zich over de zaak uitge laten, namelijk die van Marine, de heer Goschen. Een banket presideerend, had h(j het over dien toestand in Zuid-Afrika en schetste dien als zijnde minder gunstig, ja zorgwekkend. Daarom was hij recht verheügd, dat de bijeenkomst tusschen Ktüger en Milner op den dertigsten Mei toch doorging, ondanks de plaats gehad hebbende samenzwering en hij hoopte, dat die ontmoeting te Bloemfontein uit zou loopen op eene redelijke schikking en dat eindelijk de netelige vraagstukken van den laatsten tijd eens zouden worden opgelost. Levende toejuichingen volgden, vooral toen de Minister eene vergelijking maakte tusschen de bijeenkomst in Dm Haag en die te Bloemfontein. De Haagsche Vredes Conferentie zal beproeven het vraagstuk van den wereld-vrede op te lossen en nu kan de Bloemfonteinsche conferentie den toekomstige vrede in Zuid- Afrika op hechte grondslagen vestigen. Moge beide bijeenkomsten het gewenschte resultaat opleveren! Den 18 den dezer reeds kwam de eerste conferentie bijeen, juist op den Bisten verjaardag van den ontwerper ervan, namelijk van Keizer Nicolaas van Roeland, die op dienzelfden dag tevens eene com missie benoemde, onder voorzitterschap van den Minister van Justitie, om een ont werp samen te stellen strekkende om het verbannen naar Siberia voortaan door andere atraffan te vervangen. Dit bericht klinkt heel wat liefelyker dan een ander uit St. Petersburg, volgens het welk aan het Ministerie van Oorlog op ’t oogenblik een nieuw stuk geschut bestu deerd wordt, waarmede twintig schoten per minuut zouden kunnen gedaan worden. Welk eene tegenstelling met wat in het belang van den vrede wordt voorbereid. Keizer Wilhelm heeft te Wiesbaden, aan het feest-diner ter eere van den verjaardag van den Russischen Czar, op den jarige getoostdiens gezondheid drinkend, .gelijk ik dat elk jaar van ganscher harte pleeg te doen.” Ditmaal voegde de Keizer er evenwel nog z|jn hartelykaten gelukwensch bij ter gelegenheid van den aanvang der Confe rentie, op des Czaren initiatief bijeenge komen. Hy sprak daarbij den wensch uit, dat de uitslag den Czar moge bevredigen. Met een .Hurrah” voor Zyne Majesteit, besloot Keizer Wilhelm zijn .speech”. De Duitsche Keizerlijke familie heeft de Pinksterdagen rustig doorgebracht in het nieuwe paleis te Potsdam. Waarheen zal de reis nu nè Pinksteren weer gaan? De Russische Czar ontving op den „groo- tin” dag onder vele geiukwenschen er ook Da vermoedelgke die te Koevacht wi afstand» van de v» der vermoorde vrouw. bood, waa vroeger a behoort tot eene deft ij die in de omstreken vai moeder, eene bejaarde brave vrouw, twee harer dochters te Koewacht. Omtrent het vinden van de ontbrekende lichaamsdeelen van de vermoorde vrouw, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: Vrfidagmiddag begaf rich, terwfl de Belgische en Nederlandeohe justitie den omtrek hadden afgeset, een geoefend swemmer uit Moerbeke, verbonden aan een stevig touw, in den put. Na een minuut of vgf gesooht te hebben, braeht hg een goed dichtgemaakte baal boven water, die een verpestende lucht verspreidde. De baal werd naar de Belgische school ver voerd en daar geopend. Zg bevatte het hoofd der vermoorde, dat er allerakeligst uitsag, de armen met de schouderbladen, oen gedeelte der borst en eenige stukken vleesch. Aan een der vingers van de eene hand ut nog een ring; de andere hand was dichtgeknepen. Aan de beenen bevonden sich zwarte kousen en lage schoenen. Ia den uk werden nog gevonden een hemd, een muts, een ledige portemonnaie en v(jf steenen, geheel geljjk un die, in den anderen sak en op het erf van den verdachte gevonden. De droeve saak en het ondersoek wekt natnurlpk veel belangstelling daar en in de omstreken. Tgdens de put werd ondsrsocht, bevonden sich honderden nieuwsgierigen in den omtrek, die door de Belgische en Nederlandsche politie op een behoorlgken afstand gehouden werden en die na het vinden van den sak medeleden en verontwiiardiging bljjk gaven. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 23 Mol. De le luit. J. H. Deddea van het le regt. vest -art. te Utrecht, is bestemd om belast te worden met het geven van onderwas in de ki ij«rswetenschappen aan nieuwaangestelde officieren van gezondheid. Onze vroegere stadgenoot, de heer H. J. E. Van der Kop, notaris tevens vendumeester te Beaoeki, is be* noemd tot notaris tevens vendumeester te Ngawl (Madioen). en opvoeding van verwaarloosde weezen te Neerbosch een legaat besproken van f 1000. Gouda, 20 Mei. Alhier zal de inter communale verbinding der telephoon weldra tot stand komen. Men is reeds begonnen met het leggen van den ver- bindingskabel. ’Amelde, 23 Mei. De rekening der vereenigde polders Meerkerk, Ameide en Tienhoven over 1898 bedraagt in ontvang f 4443,94», in uitgaaf 3461,80, voordelig saldo f 982 58», en de begrooting voor 1899 in ontvang en in uitgaaf 4228,78». De daarin opgenomen omslag is, evenals vorig jaar, bepaald op f 2 per Heet. •Berg Ambacht, 19 Mei. Heden bad alhier de aanbesteding plaats van het gewoon onderhoud der gemeente-gebouwen etc., waarnaar als volgt werd ingeschre ven: 1. Timmerwerk. Raming f 112,62: C. De Jong f 82, W. F. v. d. Wal f 107, A. Herlaar f 102, P. Blanken f 118,80, S. v. d. Oever f 97,50. 2. Metselwerk. Raming f 274,75: P. v. d. Oever f 132, C. v. d. Oever f 125. 3. 'Verfwerk. Ra ming f 221,05: G. Koren f228. 4. Smids- werk. Raming f 40,15: J. Pols f 16,95, wed Van Zoest f 12. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. 'Goadrlaan22 Mei. Tot gemeente ontvanger is benoemd de heer 0. J. Sterk Boon, met het lot tegen den heer A. Terlouw. Beide candidaten verwierven elk 3 stemmen. Hoonkoop, 18 Mei. Door den raad dezer gemeente is in zijne vergadering van de 12. dezer goedgekeurd de rekening van het algemeen armbestuur over 1898. De ontvangsten bedragen f 45,37, de uitgaven f 45.15, batig slot f 0,22. Vastgesteld werd eene verordening op de heffing van leges en van rechten we gens verrichtingen van den burgert, stand. Aan den gemeenteveldwachter A. Ooste- rom werd wegens gedane nachtdiensten eene gratificatie toegekend van f 25. gJaarsveld, 23 Mei. De rekening van het waterschap „Batuwe” onder deze ge meente over 1898 bedraagt in ontvang f 8003,03», in uitgaaf f2790,51», batig slot f 212,52. Leerdam, 19 Mei. Jl. Maandag werd door de heeren directeuren der glasfabriek „Leerdam”, voorheen Joekel, Mijnssen Cohet bouwen van een ketelhuis en onderbouw van een fabrieksschoorsteen aanbesteed. De volgende biljetten werden ingeleverd door de heeren: J. Maasland, Goudriaan, voor f 5000; F. De Joode, Asperen, K. J. Loofien, Idem, C. De Koster, Leerdam, C. M. De Zwart, Asperen, A. S. Maat, Gorinchem, H G. Pellikaan, Idem, M. Schreuders, Kedichem, Het werk is nog niet gegund. Leerdam krijgt een waterleiding. Het geboorde water op eene diepte van 37 meter voldoet aan de eiachen van goed drinkwater. Binnenkort zal de watertoren en bijgebouwen worden aan- besteed. Montfoort, 18 Mei. In de heden te Linschoten gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het water schap Snelrewaard c. a. werd de rekening over 1898 vastgesteld in ontvangst op f 5787,23», in uitgaaf op f 4504 99»; batig saldo f 1282,24. Van dit saldo wordt voor den dienst van 1899 beschikt over een bedrag van f 1014, in hoofdzaak tot dekking der kosten van eene nieuwe Ijzeren molenroede. Van het restant der geldleening werd aandeel no. 8 uitgeloot. Papendreeht, 20 Mei. Bij de gehouden verkiezing voor den „Polder Papendreeht” zijn met algemeene stemmen herkozen de heeren J. T. Van Dalen, J. de Grijp, J. Hello en P. Visser als gecommitteerde ingelanden. *Reeaw0k19 Mei. Bg de aanbesteding voor het gemeentewerk werden de navolgende inschrijving»- biljetten in gelen rd Voor timmerwerk door: J. Kuilenburg, ad f262. M. Hoogendoorn, f 246. P. Mac Daniël, f251. C. üroenesoheg, f 285. D. Orueneschejj, f 227. 8. Heemskerk, f210, allen nit Reeuwflk. Voor metselwerk door: 0. Van Wingerden, ad f 817,50. W. Van der Lecq, f 889. C. Bontebal, f 836, allen uit Reeuwgk. Voor verfwerk door: N. Penning de Vries, ad f 78,40. L. J. Smit, f 160, beiden uit Reeuwgk. Voor smidswerk door: G. Venke, ad f 280. J. Mac Daniël, f 288,25. Tortel toot de besteding van het polderwerk werd Ingeschreven door: P. Groeneeohejj, voor f 540. J. Kuilenburg, f 518. P. Mac Daniël, f 498. D. Groenescheg, f 497,50, allen te Reuwjjk. De gunning is voor elk der afdeelingen aan de laagste inschrijvers geschied. Bchellulucn, 20 Mei. De af te breken kerk heeft bij vei koop f 580 opgebracht, voor welke som K. A. den Breejen te Hardingsveld de hoogste inschrijver wae. Stolwgk, 22 Mei. In deze gemeente Is beden-nacht de herberg van D. S., in de buurtschap ’t Beiersche, afgebrand. Vóór de brandspuit was aangekomen, lag alles reeds tegen den grond. •Tienhoven, 22 Mei. Van gisteravond tot heden morgen zijn op de zalmzegen visscherfj 1 zalm en 8 elften gevangen. Vianen, 17 Mei. Gisteren avond is alhier overleden de heer P. Veen, sedert vele jaren lid van den gemeenteraad, hoofd ingeland van ’t hoogheemraadschap de Vyfhearenlanden, lid van *t college der Linge Uitwatering enz. itrekken gelden op Effecten voor: ?en onder f 1000,- k 4 ’sjaars; ?en daarboven tot den prolongatie- re, volgens Amsterdamsche beure- rwaarden; en zich methetkoopenen verkoopen i Effecten, tegen een provisie van; voor fondsen boven de 80 L onder 30 (ook r loten). voortduring worden de Nummers ikochte fondsen nagezien met het oog tlotingaflossing of conversie. rlangd worden orders in de meeste dsen verantwoord tot den eeretvolgen- i middenkoers der Amsterdamsche rs; len Coupons in boven de Amster- nsche beurenoteeringzonder bere- dng van provisie; »n zich op voordeelige voorwaarden t het incasseeren van wissels op nen- en buitenland. Tarieven op ivrage gratis verkrijgbaar; •ekkan geld op HYPOTHEEK. t voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. Gemengd Nieuw». In den morgen van den 8sten Juni zal een bij ons zichtbare gedeeltelijke zonsverduistering plaats hebben, Donderdag morgen j.l. werd door den veldwachter Veldkamp te Culem- borg gearresteerd H. P. en diens huis vrouw J. v. d. W., wonende te Langerak, die gesignaleerd stonden in het „Algemeen Politieblad”. Op last van den Commissaris van Politie zijn zij naar Utrecht overge bracht en ter beschikking van de justitie aldaar gesteld. Een 18 jarige jongen te Delft reed Vrijdag ochteni op het Oude Delft stilletjes mede op de voortrede van den achtersten wagen van de stoomtram. Toen by den conducteur zag aankomen, sprong hij van den wagen, met het ge volg dat hij met een der wielen in aan raking kwam, en aan linkerbeen en arm zoodanig gekwetst werd, dat er aan het behoud van zijn leven gewanhoopt wordt. Aan den grintweg te Dinx- perloo had dezer dagen ’s avonds een brutale aanranding plaats. De zoon van den molenmaker Wennink werd, terwijl hij van zijn werk huiswaarts keerde, door 5 personen staande gehouden, die zijn geld van hem eischten. Toen W. zich daar tegen verzette, werd hij over de brug van de Aa-Strang geworpen, waar hij, wat men zeker niet verwacht had, nog op den drogen oever terecht kwam. De aan vallers maakten zich intusschen uit de voeten. - In de gemeente Tegelen ia dit jaar het aantal meikevers, zoo groot, dat de gemeenteraad voorloopig f 100 heeft uitgetrokken tot verdelging van deze schadelijke insecten. Er wordt voor eiken liter meikevers 5 cents uitgekeerd. Groote hoeveelheden worden dagelijks gevangen. Verleden Woensdag werd op de markt te Woerden een boerenwagen door de politie aant ehouden met verdachte lading. Een varken, eenige dagen na het biggen gestorven, bleek onder huiden weg gemoffeld. Uit een op last van den bur gemeester vanwege het veeartsenijkundlg Staatstoezicht nader ingesteld onderzoek bleek nog dat twee lammeren, vier geiten, 'n konfin en een kalf, alle dood en in meer of minder bedorven toestand tot den inventaris behoorden. Volgens den ver voerder zou dit alles voor honden voedsel moeten dienen De keurmeester van vleesch achtte ’t evenwel veiliger een en ander af te keuren en onschadelijk te maken. Eindelijk werd nog een eend (waard) in een hoekje in een zak gevonden. Vrgdag-middag »gn te Koiwi de ontbrekende liohaamsdeelen van de moorde vrouw gevonden. Zg bevonden sioB in een sak in denselfden pnt, waaruit vroeger bet voornaamste deel van hei Igk te voorsobgn kwam. Omtrent dit drama meldt de Middelb. CL nog: dader is sekere Misseghers, woont, op slechts twee minuten woning van Haeck, den man w. M., een ongehuwd per- slaohter van beroep. Hg "ige, welgestelde familie, in Moerbeke woont. Zjjne v-woont met Leerplicht wenscht men allerwegen; *t Ja of neen koet grooten strgd. De één er voor en de ander tegen,.,. Zoo verspilt men heel wat tgd, Die sich beter liet besteden, Door den volke voor te gaan, Dat men van den dag van heden Andere paden in moet slaan, Opdat elk naar reinheid streve: ’t Grootste sieraad dat bestaat. Reinheid toch verlengt het leven; Niets dat boven reinheid gaat. En die reinheid wordt verkregen Zoekt se, en gij vindt se dra: 8TUIVERSZEEP brengt ons dien [tegen Want se is zonder wederga. Naamlooze Vennootschap VEREENI6DE ZEEPFABRIEKEN. MMP* Zendt Uwe Strookjes voor de Vierde Premie-verdeelmg uitor- Igk 81 Mei a. s. nog een van President Mac Kinley, die hem het volgend telegram zond: „Op dezen dag van gunstige voorbeteekenia zend ik u mijne hartelyke geiukwenschen bjj de opening der Conferentie te ’s-Gra- venhage, die aan Uwer Majeateits edel initiatief is te danken.” Een kleine vergoeding kreeg de Paus voor zfjn niet genoodigd zijn ter Vredes conferentie. Naar uit Parijs (Frankrtfk) geseind wordt, hebben de Keizer en de Keizerin-Tante van China vrijwillig den Paus erkend als Kiao Hoang (Keizer van den godsdienst) en tegelijkertijd het Katholicisme als een in geheel China wettelijk beschermden godsdienst. De bisschoppen zullen in ver keer met de autoriteiten bijzondere voor rechten genieten. Dus met recht een zalfje op de wonde! Uit Parijs verder nog het bericht, dat aldaar gedurende een beelen dag eene werkstaking heeft geheerscht onder de brievenbestellers. Natuurlijk heersebte daar door in de hoofdstad de grootste verwarring. Geen wonder ook. Niet alleen de gewone couranten en brieven bleven uit, maar de „post” zelf verscheen niet. Acht en dertig honderd man hadden plotseling den arbeid gestaakt, omdat den vorigen dag de Senaat de indertijd in de Kamer op de begrooting aangenomen verhooging van den post voor bestellers traktementen met twee millioen francs had verworpen en nu verlangden de stakers dat dit votum zou worden teruggenomen. Natuurlijk werden dadelijk van overheids wege krachtige maatregelen genomen om in den dienst te voorzien, hetgeen onder de werkstakers eenige ongeregeldheden deed ontstaan. In de Kamer over de zaak geïnterpelleerd, antwoordde de Re geering zoo krachtig mogelijk. De Minister der Posterijen, de heer Delombre, zeide, dat in den dienst voorzien was en de brieven weer geregeld zouden bezorgd worden. Ea Minister-President Dupuy voegde er bij, dat de Regeering aan geen toegeven dacht en dat de bestellers, wan neer z(j niet aanstonds den dienst her- vatteden, gedaan zouden krijgen. Een en ander is niet zonder invloed gebleven onder de stakers en reeds den volgenden dag werd het werk hervat. TeJiawU», Lyon, Orleans en Toulouse heeft zich bok iets dergelyks voorgedaan. Het schijnt tegenwoordig weer de tijd te zyn voor werkstakingen. Corsicaansche idylle! Een schoolmeester te Sartene (Corsica) heeft uit wraak den adjunct-burgemeester dier plaats doodge schoten en den burgemeester zelven doodelijk gewond. Toen de gendarmes hem kwamen gevangen nemen schoot hij ook op hen, maar hy werd zelf door hen doodgeschoten. STATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer sette in haar vergadering van Donderdag 18 Mei de beraadslaging voort over de Indische Mgnwet. Het bezwaar, 1 vorigen dag door den heer Van der Bi geopperd, nl. het onrechtmatige van een be schikking over den ondergrond ten behoeve van een concessionaris, niet eigenaar van den boven grond zgnde, werd door den heer Godin De Beanfort en den heer Vlielander Hein gedeeld; ook bad de eerstgenoemde spreker liever netto- cgns gewild dan een heffing naar de bruto- opbrengst der mgn-onderneming. De heer Van Asch van Wgok son voor de egos-heffiog liever het in Suriname gevolgde stelsel aangenomen hebben gezien. De Regeerings-oommissaris, de heer Loudon en vervolgens de Min. van Kolo niën betoogden breedvoerig, dat er van schen ding van de rechten der iniandsohe eigenaars geen sprake is; deze wet scheidt mgnrecht en grond-eigendom, met regeling van vergoeding voor werkelgk geleden schade, hetselfde wat reeds nu altgd gebeurt Ook verdedigde de Min. de cgns-heffing volgens bruto-opbrengst tegenover die naar netto-winst. Na eenige replieken werd de wet aangenomen met 26 tegen 18 stemmen. Goedgekeurd werden de ontwerpen voor siekenverpleging op Java, voor het muntwezen van Ouragao, voor de Ban-Jofié-sohildloie. Vergadering van Vrijdag. Tegen het wets ontwerp, dat nu aan de orde kwam, was het voornaamste bezwaar, ontwikkeld door den heer Bohimmelpenninok Van der Oye, dat na de afkondiging, door de regeering, van den staat van oorlog of van beleg, het onderwerp der voordracht, de bgeenroeping van de Btaten- Generaal tot bekrachtiging van den maatregel „onverwjjld” moet plaats hebben. 8pr. bad liever een termgn, bv. van drie maanden, ge- wenscht, met het oog op de omstandigheden, waarin men dan kan verkeeren. De Minister van Binnenlandsche Zaken deed uitkomen, dat de samanroeping der Kamers toch steeds zekeren tgd vereischt, dus dat het woord zelf alleen op een noodzakelfjke bespoediging wgst. Het ont werp werd aangenomen met 85 stemmen tegen 4. Veel bezwaar ontmoette het wetsvoorstel, houdende bepalingen tot opheffing der belem meringen bg de uitvoering van werken in het openbaar belang bevolen of ondernomen, uit bepalingen van verordeningen voortspruitende. Onderscheiden sprekers, de heeren Vening Meineez, Melvil Van Lynden, Rutgers, kwamen op voor de rechten van de lagere besturen, die sg bedreigd achten door een wet door welke aan het uitvoerend gezag de bevoegdheid is toegerekend bepalingen in verordeningen of keuren buiten werking te stellen. De heer Roöll en de Minister van Waterstaat verdedig den de wet op dien grond, dat het belang van beperkte kringen moet wgken als een hooger en algemeen belang sulks vordert. Bovendien ontbreken de noodige waarborgen tegen machts misbruik niet, daar bg elke toepassing dezer wet de Raad van State zal worden gehoord, die eerst adviseert na raadpleging van partgen. De wet werd aangenomen met 20 tegen 16 stemmen, daarna, meeat sondor beraadalaglng,

Schoonhovensche Courant | 1899 | | pagina 1