1 |4O-jmpEcMï0M|Dli 25-jaii Hnveisfeest Dienstbode. Een HUIS, Een flinke Meid, C. KONING, Sf- BURGERLIJKE STAND. Advertentiën. 25-jarige Echtvereeniging. 1& m„UUJflUlul)Ul Te Huur gevraagd: Notaris STEHOUWER Goudriaan, GROOTE OPRUIMING Modemagazijn „DE STER". LopikerstraatSchoonhoven. -Biykens van den gouverneur- generaal van Nederlandach-Indiö ont vangen telegrafische berichten zyn-sedert de jongste mededeeling dienaangaande, in de Nederiandsche Staats-courant -van 17 Mei jl. by de krygsverriéhtingen in Atjeh gesneuveld: de sergeant Th. Hen driks en de fuselier J. D. Poezens; aan bekomen wonden overleden: de late luit. der infanterie van het Nederlandach- Indische leger B. 0. M. Smelt en de fuselier F. Streff; en gevaarlek gewond de korporaal H. M. Broek en de hoorn blazer M. Van Bueren. Door de arrondissements- rechtbank te Dordrecht is, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende ljjst van aan beveling: Mr. J. H. Van Bel, kanton rechter te Ridderkerk; Jhr. Mr. T. J. De Marees van Swinderen, substituut-griffier by gemelde rechtbank, en Mr. H. J. M. Tyssens, advocaat en procureur te Dord recht, tevens rechter-piaats vervanger by gemeld college. Door het bestuur van het waterschap de Weatdyken van het eiland Uselmonde wordt de inschryving open gesteld op eene leening van f 130.000, in stukken van f 600, aflosbaar by uitloting. Inschryvingen a pari tegen de laagste rente, doch ten hoogste 4} pCt. Op de gisteren te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 750 paarden en^veulens aangevoerd. De pryzen beliepen voor weeldepaarden f 600 d 860, werk paarden f 100 d 426, oude paarden f 36 d 80, 1-jarige veulens f 100 d 170, 2-jarige dito f 180 d 270. Donderdag 8 Juni j.l. had te Gorinchem in den Doelen de verhuring van eenige hooilanden onder Dalem plaats. De pachtsommen waren, ofschoon 30 pCt. lager, weinig varieerend met die van het vorig jaar, omdat de opbrengst van het gewas ook 1/3 minder geschat wordt. -Te Bleiswyk overleed in den ouderdom van ruim 36 jaar de heer J. C. Uitdenbogerd, lid van den gemeenteraad aldaar en lid van den Raad van beroep voor de vermogens en bedryfsbelasting in het district Gouda. Het O. M. by de Haagsche rechtbank vorderde gisteren voor 0. Uit- denboogerd, 'tegen wien nog steeds de instructie aanhangig is in zake den moord te Berkel, 6 jaren gevangenisstraf wegens diefstal van een koe uit de weide in den nacht van1 28 op 29 Mei 1898. Voor de rechtbank te Rotter dam werd Dinsdag o. a. de volgende zaak behandeld In den avond van 28 Maart was A. T., huisvrouw C. V., 39 jaar, zonder beroep te Benschop, in een houten schuur barer woning een pan gaan zoeken. Daartoe had zy een brandend lampje gezet op een plank in de schuur, op drie kwart meter waar boven zich een tilletje bevond, waarop hooi was geborgen, dat door de hitte van het lampje vlam heeft gevat, waarop de schuur in brand is geraakt en er gevaar heeft bestaan voor de hoefsmederij met woning van den buurman J. B. Terberg. Hare groote onachtzaamheid zal be klaagde moeten boeten door te betalen f 26, by niet betaling te vervangen door vyf dagen hechtenis. Op heden uitspraak. Aangenomen het beroep te Giesendam Ds. K. E. Van Griethuysen te Kethel. Bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. Gem. te UBelmonde door Da. A. F. Krul! te Mydrecht. Goads, 8 Juni. In de laatstgehouden ver gadering van de Kamer van Arbeid voor de confectiebedrijven werd van de patroons de heer Dr. H. IJ snel de Sohepper tot voorzitter en de heer J. Van Galen tot bestuurslid ge- koien. Yan de werklieden C. Van Ardenne tot voorzitter en P. Yan de Kasteelen tot bestuurslid. Door Burg. en Weth. is aanbesteed het afbreken van een perceel aan de Groote Markt en het bouwen aldaar van een politiebureau met kantoor voor den gemeente-ontvanger. Er waren 10 insohrijvingB-biljetten ingekomen. Laagste inschrijving was van den heer W. A. Verbrugge te Waddingsveen, voor f 14.700 en de hoogste van den heer J. Smit Zn. te Gouda, voor f 16.800. In de plaats van den heer Anton Thierie ait Amsterdam is tot direotear der gemengde sangvereenigmg „Excelsior" te 's-Ilage benoemd de heer J. H. B. Spaanderman alhier. De postduiven-sociëteit „De Smerle" alhier hield Zondag een wedvlucht uit Groningen. De eerste prijs werd behaald door B. Yennik. Zondag 11 Juni is een wedvlucht gehouden uit Luxemburg. 'Ameide, 13 Juni. Alhier zyn dit jaar aan de beurt van aftreding als raadslid de heeren J. L. De Jong, C. Jongkind en P. Romey'n; de beide laatsten zyn inden verboden graad van zwagerschap geraakt, zoodat een hunner niet herkiesbaar is. 'Berkenwonde, 12 Juni. Hier zyn dit jaar aan de beurt van aftreding als leden van den gemeenteraad de heeren R. Van der Bas, "W. Scheer en G. Oudenes. 'Capelle a/dL IJsel, 12 Juni. In den nacht van Zatftdag op Zondag is in deze gemeente 70 rpond visch gestolen. De politie heeft de dieven gesnapt. Gieaen-Ondekerk, 10 Juni. F. Verwoerd, knecht by den bouwman D. Kooyman, heeft zich in het begin dezer week zoo danig met de zeis verwond, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Twee diepe wonden in een zyner beenen maken hem het werken onmogeiyk. Groot-Ammers12 Juni. De heer B. Van der Wal heeft aan de universiteit te Utrecht het voorbereidend kerkelyk examen afgelegd. 'Haastrecht, 9 Juni. Gisteren herdacht de meesterknecht W. Veerman den dag, dat hy vóór 26jaren by zyn patroon, den heer G.Jungeling, in dienst trad. De ver schillende vrouwen waren genoodigd om met de knechts en den patroon een ge zellig uurtje ten huize van zyn patroon door te brengen. Daar zag hy hoe men hem op prys stelde, want niet alleen zyn patroon en de overige knechts, maar ook een paar ingezetenen boden hem bewyzen van belangstelling en deelneming aan. Menige stad mag een voorbeeld aan dit feest nemen, want hier heerscht werkelyk liefde en gehechtheid tusschen patroons en werkers. Een paar jongens waren door het •pelen met riet Maandag al spelende in de Haven gevallen. Gelukkig waren de andere speelgenooten, zoo flink, dat zy hunne makkers konden redden. 'Hoog-Blokland, 8 Juni. Eene kat ver smaadt een eendeboutje niet, dat is bekend. Maar dat poesje-lief een eendekuiken ver zorgt, hebben zeker nog weinig lezers gezien. Hier is het te zien, by den bouw man B. De Koning, by wien eene eend kuikens heeft, waarvan er een niet in staat is, om met de familie mee te trek ken. Eene kat heeft een nest met 2 jongen en daar heeft Wen genoemd kuiken bygezet. Aardig is het te zien, hoe poes het kuiken even liefderyk koestert als haar eigen kinderen. Van zuigen heeft men echter nog niets bespeurd. Krimpen a/d Lek, 12 Juni. Op initiatief van de afdeeling Gouda van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond is alhier een afdeeling van genoemd verbond op gericht. 'Krimpen a/d IJsel, 10 Juni.* Door dén gemeente-veldwachter D. Van den Bosch is proces- verbaal opgemaakt tegen H v. d. H., koopman, wonende te Rotterdam, wegens het zwemmen in de rivier „de IJsel", langs den openbaren weg. Voor velen zal dit voorbeeld een bewfis zyn, dat het zwemmen in de riyier „de IJsel" ten strengste ver boden is. Door genoemden veldwachter is tevens proces verbaal opgemaakt tegen twee land- loopers wegens bedelary, waarna zy door hem zyn overgebracht naar de strafge vangenis te Rotterdam. 'Krimpen a/d IJsel, 12 Juni. Door Ged. Staten dezer provincie is aan het bestuur der op te richten byzondere school alhier ontheffing verleend van het bepaalde by de begraafwet, in zake het bouwen binnen den besloten kring eener begraafplaats. 'Lekkerkerk, 8 Juni. Er heeft zich in deze gemeente een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan onder het vee op de „Hendrikshoeve" van mej, de wed. M. Van der Graaf, bewoond door den vee houder L. Baas. Heden-morgen was de heer As. Dogterom, landbouwer te Krimpen a/d Lek, op weg naar Gouda met een met kazen geladen wagen en bespannen met een paard, doch nagenoeg tot deü korenmolen alhier gevorderd, schrikte het paard zoo danig dat het tuig brak, mede lamoen enz. van den wagen beschadigend, maar verder geen onheilen veroorzakende. De voorgenomen reis, aldus onderbroken, kon echter geen voortgang hebben. 'Meerkerk, 9 Juni. Men verwacht alhier dit jaar geen best aardappelgewas, door dien een groot aantal poters niet zyn opgekomen. De oorzaak daarvan is niet met zekerheid bekend. Molenaarsgraaf, 10 Juni. D. Van Dam alhier werd eergisteren in het veld door zyn stier aangevallen, die hem twee hevige stooten tegen de borst toebracht, waardoor hy ernstig gekwetst werd. 'Nieuwerkerk a/d IJsel, 8 Juni. Toen de landbouwer K. Dinsdag uit Rotterdam kwam ryden, schoot het lemoen uit de oogen van het tuig, zoodat het op den grond viel, tengevolge waarvan het paard schrikte en op den hol sloeg. Gelukkig echter werd het hollende dier tot staan gebracht, zoodat K. met den schrik er af kwam. De afdeeling „Nieuwerkerk a/d IJsel, Capelle* a/d IJsel en Omstreken" van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw heeft Koninklyke goedkeuring verkregen op baar aanvrage voor het houden eener verloting ter gelegenheid van een te houden tentoonstelling van paarden, vee, varkens, schapen, landbouwwerktuigen enz. enz. 'Nieuwerkerk a/d IJsel, 12 Juni. De hulpbrug over de ringvaart van den Zuidplaspolder, ten dienBte van de staats spoor, is nu zoodanig verhoogd, dat de schepen er onder door kunnen, zoodat nu ook de stremming der scheepvaart is opgeheven. Ook de heer P. Den Toom heeft gemeend voor zyn benoeming tot lid van het algemeen burgerlyk armbestuur te moeten bedanken. Den 9den Juni j.l. vergaderde het be stuur van da afdeeling Nieuwerkerk a/d IJsel, CapellPa/d IJsel en omstreken der Hollandsche Maatschappy van Landbouw in het café „De Zwaan" van den heer G. Van Reeuwyk. Besloten werd: 1°. de land bouwtentoonstelling te houden op den 13. September e. ld., op een stuk land van den heer A. C. Koolmees in den Prins- Alexanderpolder; 2*. een afdeelingsver- gadering te beleggen op den 19. Juni, en daaraan te verbinden een verloting; en 3°. een afgevaardigde te zenden naar de algemeene vergadering te Middelharnis in de maand Juli, tegen een biliyke ver goeding voor reis- en verbiyfkosten. Nadat nog eenige zaken betreffende de te houden tentoonstelling waren besproken en vast gesteld, werd de vergadering door den voorzitter, den heer A. C. Koolmees, gesloten. Dat by gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin te Rotterdam op j.l. Viydag ook in onze gemeente veel belangstelling bestond, kan wel blyken uit het feit, dat er aan het station niet minder dan 326 plaatskaarten zyn verkocht. 'Noordeloos, 7 Juni. Een drietal lief hebbers van het zoogenaamd „peuren" maakten Zaterdag-avond van het warme weer gebruik eens te beproeven een flinke zooi aal te vangen en namen daartoe plaats in een schouw. Het schynt dat zy te weinig rekening hebben gehouden met de lichte constructie van het vaar tuig om het evenwicht daarvan te bewaren, althans het sloeg om en de peurders kwa men alle drie hals over kop in het natte element terecht, en verloren bovendien daar by hun reeds gevangen lekkerny, die door dit ongeluk haar vryheid had her kregen. Na tegen den wal opgeklouterd te zyn, was de peurlust vergaan, en zocht ieder zyn thuis op. Vrydag jl. is deze gemeente bezocht door Z.Ex. den Commissaris der Koningin. Te ruim 10 uur gearriveerd, werd eerst de openbare school bezocht, daarna eenigen tyd op de Secretarie vertoefd, vervolgens werd bezoek gebracht aan de begraafplaats en de byzondere school. Na het gebruik eener lunch in het raadhuis, door de ge meente aangeboden, vertrok ZEx. ten 1 uur in de richting Goudriaan. De bewoners der kom dezer gemeente hadden ten teeken hunner ingenomenheid met dit hoog bezoek schier algemeen de vlag nbg weer eens voor don dag gehaald en uitgestoken. Ouderkerk a/d IJsel, 10 Juni. Ofschoon de heer Johs. Boogaerdt, sedert jaren lid van den gemeenteraad en wethouder, en dit jaar aan de beurt van aftreding, te kennen heeft gegeven zich niet meer ver kiesbaar te stellen, met het oog op zynen leeftyd, zal op aandrang van vele kiezers zyne candidatuur toch gesteld worden. Zeer velen zouden noode zien dat de heer Boogaerdt zyne plaats in den Raad verliet, waar hy zoo langen tyd de belan gen van gemeente en ingezetenen op flinke en correcte wyze behartigde. "Ouderkerk a/d IJsel, 12 Juni. Het mond en klauwzeer beerBcht thans ook onder het vee van J. Rykaart, M. Hailing, Adr. De Jong (wonende te Gouderak), A. Verkaik, C. Noordegraaf, J. De Groot, T. Teeuwen, gebrs. v. d. Dool en de wed. J. Verkerk. 'Polsbroek, 12 Juni: In de jl. Zater dag avond gehouden vergadering van de kiesvereeniging „Eendracht maakt Macht" zyn als candidaten voor leden van den gemeenteraad gesteld de aan de beurt van aftreding zynde gemeenteraadsleden, de heeren E. Erkel, P. De Jong en A. Van Zeideren. Onze lieve landjeugd is weer erg waterzuchtig de laatste dagen. Jl. Zater dag lag in een breeden en diepen vliet het vyf jarig zoontje van M. te spartelen, zóó ver van den kant, dat het niet gemakkeiyk ging hem op den kant te krygen. Een der omstanders maakte reeds aanstalten om zich te water te begeven, toen de moeder van het knaapje nog van den wal af hoüvast kreeg en den kleinen kleuter gelukkig op het droge bracht. Heenwtfk, 8 Juni. Dit jaar zyn periodiek aan de beurt van aftreding als leden van den gemeenteraad de heeren F. H. Bulaeus Brack en A. De Jong. De alhier gehouden collecte voor de Maatsch. van Weldadigheid te Frederiks- oord heeft in baar geheel opgebracht de somma van f 14,04. Reeuwyk, 10 Juni. De 16-jarige T. v. Tr. had jl Donderdagochtend by het spoelen van eem'g goed het ongeluk voor over in de Vaartwetering te schieten. Reeds was zy in zinkenden toestand, toen K. Hey nog bytyds haar een weeg- paal onder den arm stak en haar zoo naar den kant trok en het genoegen had haar te redden. 'Sehellulnen, 12 Juni. Heden middag brak de as van een tentwagen met het afryden van de balans van de kanaalbrug. Het rytuig viel, maar werd door toege schoten hulp tegengehouden, waardoor groote ongelukken werden voorkomen. Een der inzittende personen heeft door het kantelen van het rytuig zich een weinig bezeerd. De gunstige vooruitzichten op de beetwortels zyn door de langdurende droogt* veel verminderd. Enkele stukken heeft men weer overgezaaid, daar men vreest dat er door de droogte weinig van terecht zal komen. 'Steln, 12 Juni. De pablieke gras- verpachting van den polder Stein op 9 Juni jl. heeft opgebracht f 353. 'Stolwtyk, 12 Juni. By den brand, die j.l. Donderdag tegen middernacht in Benederheul alhier woedde, zyn behalve vyf jonge varkens, een paar kippen en ongeveer vyftig kuikens omgekomen. By na niets kon worden gered, zoo hevig woedden de vlammen. De bewoners, die byna ongekleed het brandende huis ont kwamen, vonden 6en schuilplaats by een der buren. Toen de brand op het hevigst was en alles éóne vuurzee geleek, had de tegenoverliggende hofstede der gebrs. Scheer het hard te verantwoorden. Ge lukkig echter bleef ze door de groote krachtsinspanning der buren behouden. De brandspuit heeft zich alleen kunnen bepalen tot het onschadeiyk maken der nog brandende overbiyfselen, waaronder zich voor een gedeelte de inhoud eener hooiberg betond. "Tienhoven, 12 Juni. Van gister-avond tot heden morgen is op de zalmzegen- visschery alhier slechts één zalm gevangen. 'Tienhoven, 13 Juni. In deze gemeente treden dit jaar als raadsleden af de heeren G. M. J. Van Lomwei en H. Spek. §Vllst, 12 Juni. Vrydag-morgen stonden by den veehouder W. alhier op de stoep in het zoogenaamde boenhok twee kinderen toilet te maken, toen de dienstbode een emmer omverliep, waarin kokend water was. Een der kinderen kreeg den inhoud gedeeltelyk over een der beenen, het andere brandde zich zoo geducht aan beide beenen, dat on ver wy ld de hulp van een geneeskundige moest worden inge roepen. Willige-Langerak, 8 Juni. De hooi bouw is alhier reöds begonnen. In weerwil van het gure wètfer in de laatste maanden is hier het grasgewas over 't algemeen toch goed of viy goed. Deze polder steekt in dit opzicht gunstig af by andere om liggende polders. Het Koninklijk bezoek aan Rotterdam op Vrijdag 9 Juni 1899. De drukte, de echte feeetdrukte *u geko men. Ze heei echte aan den vooravond van den grooten dag door de heele etad. Hnia aan huia zyn de vlaggen uitgestoken, en dat feeeteljjk rood-wit-blauw voldoet minstens even goed als de kosbaarste feestversiering. Tegeljjk met de drakte gga er bovendien op het laatst nog eenige byzonder fraai partiouliere versieringen bijgeko men. In de Hoofdsteeg en de Hoogstraat, de hartader van het drukke verkeer, hebben ver scheidene groote winkels en magazgnen smaak volle feestuitstallingen, terwjjl ook het aantal ge vel versieringen aanmerkelgk was toegenomen. Er sgn er heel mooi bg, met groen en bloe men, waartussohen de bolletjes van het oleo- trisohe licht gloeien. Half Botterdam was uitgeloopen om al het moois te gaan sien, en soo heersobte er in de voornaamste winkelstraten een verbalende drakte, die sterk deed denken aan de woelige, opge propte straten in Amsterdam gedurende de dagen van de inhuldigingsfeeBten. Tot laat in den avond bleef de opgewekt ge stemde menigte de straten vullen. Een prettige, opgewekte stemming heerscht er, sonder luidruchtigheid. Vr|jdag, de groote, de lang verwachte dag, waarop de Koningin de tweede stad dee B|jks sal besoeken i Al in de morgenuren heerscht er een onge wone "drukte in de straten. Feestelgk waaien de driekleur en de oranjewimpel uit Van de masten der schepen, 't 'Is druk en levendig in de straten; de bootjes hebben talrgke soharen van buitenlui, vooral veel bewoners van de Zuid- Hollandsohe eilanden, aangevoerd, en iedere trein brengt weer nieuwe soharen, die in opgewekte, feestcljjke stemming de stad intrekken.. Yooral langs den intoohtsweg is het vol. Geen stralende somerson was er heden, maar een bedekté luoht en een licht briesje, eigen lijk veel béter dan de groete warmte der laatste dagen votf een dag als deae, met groote men- schenmassrs op straat en lange vermoeiende rijtoeren. Toch na en .dan een sonneatraal. Zoo'brak'de son, die aioh in den morgen schuil had gehouden, door, toen de trein aankwamen later bg het begin van den intoohtsweg. De autoriteiten, die Hare Majesteiten sullen ontvangen, sgn inmiddels ook aangekomen, en in spanning wordt het groote oogen blik verbeid. Eindeljjk wordt het Bein gegeven en rgdt de Koninklyke trein langsaam het station binnen, terwjjl de Bohutterjj-masiek het volkslied speelt. Het Koninkljjk salonrjjtaig hield vlak voor den looper, die op het perron gelegd was, stU. De burgemeester, Mr. P. B. 's Jaoob, trad op de Koningin toe en heette met enkele woorden H. M. welkom in de stfd. Do Koningin antweordde dat 't Haar ge- noegeh deed dit besoek aan Botterdam te brengen en de kennismaking mot dese stad te hernieuwen. Intussohen waren twee jonge meisjes naderbjj gekomen, dochters van de raadsleden Hejbroek en Bmalt, die met een vriendelijke njjging bonqnetton aanboden, welke bloemenhulde met een vriendelnk knikje werd aanvaard. Nadat de Vorstinnen op het perron, daft even eens met een tapgt bedekt was, door het Hoofd der gemeente waren verwelkomd, begaven sg zich in de ontvangzaal, waar de autoriteiten aan H. M. werden voorgesteld, en waar de Koningin sioh gedurende enkele oogenblikken met de aanwezigen onderhield, bg herhaling verzekerende welk een genoegen het Haar deed Rotterdam Ia hexrwWen Slechts kort vertoefde Hare Majesteit in de ontvangkamer. Door de wgd geopende denren trad de Yorstelgke stoet naar don uitgang, waarboven een door zware speren gedragen breed baldakgn van rood plnohe met gond was aangebraoht. De doorgang ovor het plankier aan de Maassgde was fraai gedecoreerd. Zoodra de Koningin naar buiten was gekomen hadden de huzaren van het militair esoorte, die op het stationsplein gesohaard stonden, de sabels gepresenteerd en brachten ook de leden van de eere-wacht en de bereden politie-agenten hun eerbiedig saluut. Onbewegelgk, in deselfde houding, waren ze big ven staan, totdat de Koningin in het gala-rgtuig had plaats genomen. Daarna waren ze plotseling in actie gekomen; de paarden werden aangespoord, en allen namen hun plaateen in. Voorop een agent te paard, gevolgd door een dotaohement bereden politie en het rgtuig van den hoofdcommissaris met een ordonnans te paard. Dan een afdeeling huzaren, daarna het rgtuig van den burgemeester en dat van de beide kamerheeren, eindeigk de gala-koets van de Koninginnen, het bekende sierlgke rgtuig zonder bok, bespannen met vier, door jockey's gereden paarden. Dit rgtuig werd omstuwd door de eere wacht. Aan weer sag den, naast de por tieren, reden de commandant en de onder-oom- mandant van de eerewaoht, de oommandant van het militair esoorte nit Den Haag, ritmeester Van Boetselaar, en de ordonnans-offioier van Hare Majesteit. De rgtuigen met de dames en heeren van het gevolg sloten zich achter het koniokigke rgtuig aan, en de stoet werd ge sloten door een afdeeling cavalerie. Het eerste gedeelte van den intoohtsweg bood een feestelgke aanblik aan. Verderop m het drnkke gedeelte van de stad, was niet soo'n aaneengeschakelde versiering, maar langs dien weg stond 't toch even vol, soo niet voller, met mensohen, en feeetelgkor en opwekkender nog dan het klapperen van vlaggen en wimpels, klonk het big en geestdriftig gejuich, dat uit de menigte opsteeg, wanneer het konmklgk rgtuig passeerde. Aan weerszgde den intoohtsweg waren van het Stationplein af, een groot aantal vereenigingen en oorporaties opgesteld, in het geheel 6000 personen. De eerste rit door de stad, van het station naar het stadhuis, die o. a. voerde onder het spoorweg-viaduct, dat de geheele stad door snijdt, was slechts kort, en spoedig werd het stadhuis bereikt, waar op het afgezette gedeelte voor de fraai gedeooreerden hoofdgevel een eerewaoht stond opgesteld van het corps konink- Igke scherpschutters, onder commando van den kapitein-commandant H. J. J. Bos. De wethouders hadden zich onderwgl langs een anderen weg naar het stadhuis gespoed en waren daar aanwezig, om de Vorstinnen te verwelkomen. De toegang tot het stadhuis was byzonder rjjk gedecoreerd. Zoodra de Koningin het bordes had betreden, begaf H. M. zich naar 't balkon, vanwaar men een ver nitzioht heeft recht vooruit in een breede straat, de Botersloot, en reohts en links even eens in lange rechte straten. Daar stond het zwart van de mensohen, die het oogenblik af wachtten waarop de Koningin sioh aan het volk sou vertoonen, en dese schier onafzienbare menigte, min of meer in spanning door dit waohten, barstte plotseling uit in een jubelend gejuioh, toen sg daar opeens de bevallige ver schoning ontwaardde van onze Koningin in haar lichtkleurig kleed. Men werd niet moede de Vorstin en evenzeer Hare Koninkljjke Moeder toe te jniohen. Buigend naar links en reohts, aanvaardde de Koningin dese harteljjke begroe ting van het volk, en H. M. begaf sioh van het midden van het balkon een weinig ter reohterzjjde, om ook de verderaf staande te kannen sien en toe te wuiven. Nog steeds groetend, verlieten Hare Majes teiten daarop het balkon en begaven aioh in het stadhuis. Aan de reoeptie werd deelgenomen door de verschillende autoriteiten: leden van Provinciale Staten, de Rotterdamsohe leden der Volksver tegenwoordiging, de magistraten en de balie, de geestelgkheid, vertegenwoordigers van den Rot- terdamsohen handel, de militaire autoriteiten, vertegenwoordigers van onderscheidene com missies, de sohutterjj, Rijksambtenaren en eenige partioulieren. Daar de tgd soo beperkt was, moest de audiëntie wel vluchtig geschieden. De laatste bezoekers van de audiëntie waren nog niet weg, of de rjjtuigen kwamen alweer voor, waarmede de Vorstinnen haar eersten grooten rjjtoer door de stad zonden maken, een rjjtoer van rnim negen kilometer lengte die o. a. voerde naar Oud-Kralingen en van daar met een grooten boog naar het noordeljjk deel der stad. Het begin van den rit gaf al dadeljjk een denkbeeld welk een triomftocht het worden zou. Op versohillende plaatsen werden H. M. bouquetten aangeboden en weldra hield de Koninkljjke stoet op voor de eerste instelling, die met een besoek sou worden vereerd, de Haveloote school. De Koninginnen werd een lied toegezongen: Wees welkom, Koninginne, Hoe klopt ons hart van vreugd, Nu Nederlands Vorstinne Ons door haar komst verheugd. Aldus luidden de eerste regels van het Wel komstlied, waarin een juichtoon klinkt en Gods zegen over de Koningin en Hare Moeder wordt afgesmeekt. Heel lief klonk het ge sang der jonge kinder stemmen, waarnaar de Koninginnen sset welge vallen luisterden, Toen de ung geJIndlgd wil, werd onder ge leide .«o den preeeee „n het be.tnnr, een wandeling geme.kt, -oor de rereohlUende rnime en frisRohe lokalen. Daarna begaf het hooge geselschap sioh langs de r|jen van' kinderen, die en haie gesohaard stonden, naar den uitgang, en H. M. M'. M. namen daar afscheid van de bestuurderen, hare inge nomenheid met het geziene betuigende. Daarna werden nog versohillende instellingen bezocht, zoodat men te ongevoer 4 nnr aan het Mnsenm Bojjmans .afstapte. Op het Hogendorpsplein stonden 800 school kinderen gereed en zongen een feestcantate. Bg haar versohjjnen op het baloon werden de Vorstinnen met de opperste geestdrift toegezongen. Vervolgens werd het St. Lnoia-gestioht bereikt, en eindeljjk het Ziekenhuis op den Coolsingel, waar de versohillende zalen werden bezooht en H. M. op alle ziekbedden bloemen achterliet. In gestrekten draf gingen de Vorstinnen nu, gezeten als in één renzenoorbeille vol bloesem naar 't station terug, vanwaar de trein te 8.8b vertrok. Het was of het gejuioh bg het afscheid nog steed» harteljjker werd. En de Koningin moet toch wel heel sterk sgn, om na soo'n dag nog zooveel opgewekte vriendelijkheid te behou den, als uit haar teruggroeten bleek. Gemengd Nieuwi. -- Te Zaandam beeft zich een nieuw geval van pokken voorgedaan. De aangetaste is eene gehuwde vrouw. Woensdag was het zeventig jaar geleden, dat Wisse Luxwolda en Jeltje Van Dort te Langezwaag in den echt traden. Op 21 dezer hoopt de heer Damhof te Midwolds, zyn 101ste jaar in te treden. De oudste inwoner van Enkhuizen, de heer J. De Graaf, zal den 29aten dezer 100 jaar worden. De oude heer is nog zeldzaam kras. In de Neder-Betuwe zullen dit jaar verscheidene kèrseboomgaarden niet verpacht worden, omdat er zoo goed als geen vruchten in te vinden zyn. Sinds langen tyd is zulk een totale mis lukking aldaar niet voorgekomen. -'De postkar van Zwolle naar Blokzyi is Zaterdag-nacht half drie voorby Zwartsluis, tegenover Genemuiden, om geslagen en van den dyk gevallen. De postiljon H. Stoel, wonende te Blokzyi, is daarby om het leven gekomen. De conducteur T. Van Olthoven heeft zyn rechterpols gebroken en eene ver wonding aan het hoofd gekregen; hy klaagt over pyn In de borst. De overleden postiljon was verzekerd by de maatschappy „Ocean". De rechtbank te Winschoten heeft rechtsingang verleend tegen Marten B., hoofd eener school te Oudeschans (Gr.), verdacht van het plegen van onzedeiyke handelingen ;met aan zyn zorg toever trouwde, minderjarige leerlingen. By een der bewoners van de Grensstraat te Amsterdam werd in het midden van den nacht gebeld door een meisje, blootsvoBts en in nachtgewaad gekleed. Het meisje was de zuster van het dagmeisje dat er diende. Met haar zuster in hetzelfde bed slapende, droomde zy dat deze haar hulp vroeg, en in slaap wandelenden toestand verliet zy, zonder dat een der huisgenooten iets gewaar werd, haar bed en haar woning, om een wandeling te gaan maken door de stille straten. Zy ontwaakte eerst toen zy aan belde aan het huis, waar des daags haar zuster dient. Te Loosdrecht vervoegde zich, eenige weken geleden, by de inge zetenen iemand, die een prachtig, nieuw soort bloembollen aanbood. Zonder ver hooging van prys verklaarde hy zich bereid ze in den grond te brengen. Enkele in gezetenen maakten van de aanbieding gebruik. Nu de bollen uit den grond komen, blyken hetaardappelen te zyn. -Te Oude-Pekela heeft by eene schermutseling tusschen den gemeente veldwachter Tillema en den kastelein Vos, aldaar, eerstgenoemde Vos met zyn sabel een groot deel van den nens afgehouwen. Vós heeft nu een aanklacht ingediend. Op de onder Schiedam gelegen wissel van de stoomtram is Zaterdag nacht door het personeel van een der van Rotterdam komende trams gevonden V. H., wonende te Schiedam, wien dó beide beenen waren afgereden. De verwonde, die een vrouw en twee kinderen heeft, is naar het Ziekenhuis te Schiedam getransporteerd. Dit jaar is in het Land van Heusden de muizenplaag byzonder groot Vele graanvelden worden door dit lastige volkje totaal vernield. Sommige land bouwers boren nu op verschillende plaatsen diepe gaten in den grond en vullen die daarna met water. Op deze wyze ving de heer M. v. d. Beek te Babilontónbroek in twee nachten ruim 860 stuks. B|j den brand van Maandag op de „foor" to Antwerpen ia niet alken het honten gebouw, waar het oiroua Guillaume vooretel lingen gaf, geheel vernield, «raar eek een naburig hippodroom brandde geheel af, een koffiehnia werd gedeeltelijk vernield en aoht andere huisen werden awaar beaohadigd. Van de 28 paarden in de atollen ajjn 12 omgekomen. De aohade voor het oirouaperaoneel ia aeer groot. Er waa niets veraekerd, en vele artiaten verloren niet alleen hnnne kostuums, maar ook hun geld, daar sg gewoon sgn hnn opgespaard geld niet in hnn logement, maar in hnnne kleed kamera te bewaren. Zoo moet het „trio Lepio" omstreeks 80000 fir. verlieaen, en een rgderes, die den vorigen dag nit Naney kwam, 26.000 h. Een stalkneoht en een brandweerman hebben brandwonden bekomen. De bovenverdiepingen van het gedeeltelgk vernielde koffiehuis waren verhuurd aan ver scheidene geainnen, en het was daar een groote paniek, toen de vlammen van het brandende oiroua er door alle vensters te gelgk naar binnen sloegen. Gelnkkig kwamen de bewoners veilig naar buiten. -Te New-York is het gloeiend heet. Woensdag zyn er zestien menschen aan zonnesteek gestorven. STADSNIEUWS. Sohoonhoven, 13 Juni. De 1ste luitenant der genie G. Nobel, leeraar aan de Kon. Mil. Academie, wordt van 13 Juli tot 31 Augustus werkzaam gesteld onder de bevelen van den eerst aanwezend ingenieur te Breda. De paardenarts 1ste klasse (kapitein) J. J. Westbroekvan het 2de reg. huzaren te Haarlem, li door den Hintater van Oorlog benoemd tot lid der herkeurings-commissie van fourage te Amsterdam. •- De heer E O. A. J. ChriBtan, militair-apothekersbediende alhier, is over geplaatst naar Dordrecht, terwyi de heer 5 A. De Beer, thans militair-apothekers bediende te Delft, naar hier Is verplaatst. •- De periodieke verkiezing voor Tier leden van den gemeenterad, -de heeren K. Koolman, A. W. Lazonder, A. Van Lomwei en C. Van WtUenewaard CLzn., zal plaata hebben, ingevolge artikel 7 der gemeentewet, op Dinsdag 27 Juni tl Dg opgaven van candidaten, «eteekend door minstens 12 kiezers, kunnen ep dien dag tusschen 9 uren voormiddags en l uren namiddagt bij den burgemeeeter worden Ingeleverd. De stemming zal zoo noodig geschieden op 7 en de herstemming op 20 Juli a. a •- De heer H. A. Van Baaren heeft tegen 1 Juli eervol ontslag gevraagd als Present Brandmeester. Onze stadgenoote mej. H. J. J. De Hoog 1» benoemd tot onderwijzeres aan de openb. school te Hendrik-Ido- Ambacht. IB den voormaligen tuin van het Doelenhuis is bij het uitgraven van sien grond voor het leggen van gaspljpen, ter diepte van een meter, gevonden een muur, waarvan de lengte nog niet kan bepaald worden, doch de dikte ia ruim twee'meter. Op dien muur liggen eiken platen van 80 centimeter breed en 12 centimeter dik- - Deze muur Is waarschijnlijk een funda ment "van het vroegere slot, daar de vroegere vestingmuur op eenigen afstand ervan gelegen la. Vervolg dar Nieuwstijdingen. Naar men verneemt, heeft Hare Majesteit de Koningin aan den bur gemeester van Rotterdam ter hand gesteld eene gift van f 4000 voor de algemeene armen en van f 600 voor het politiefonds Een te Everdingen wonend arbeider, die zyn eenige koe heeft verloren, ontving van H. M. de Koningin f36 ter tegemoetkoming in dit verlies. -Ter verkiezing van vyf hoofd- geérfden in het polderdistrict Tielerwaard, werden Woensdag jl.'uitgebracht 1173 st. Herkozen werden de heeren H. W. Van Pallandt met 1090, F. SiUevis met 1065, C. J. H. v. Kessei met 104A en M. C. v. Aren- donk met 983 st. Ter vervanging van den heer J. W. v. Geliicum, die bedankt heeft, moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren H. Kuyk en H. G. Kolff, die reepec- tievelyk 661 en 443 stemmen verkregen. •- Het vorig jaar werden tal van jongelieden die deel wilden nemen aan het voorbereidend militair onderricht teleurgesteld omdat zy zich daarvoor te laat hadden aangemeld. Met het oog daarop wordt by deze her innerd, dat de aangifte moet geschieden vóór den 1. Juli; die zich nadieu termyn aanmelden kunnen vermoedelyk niet meer worden toegelaten. Bedoeld onderricht kan worden gevolgd door jongelieden van 16—24-jarigen leeftyd en wordt kosteloos gegeven, zoo de daar voor benoodigde localiteit beschikbaar is of tegen biliyke voorwaarden te ver- krygen is: a. In plaatsen waar infanterie of ves ting-artillerie in garnizoen ligt en in die, waar ten behoeve van de oefeningen aan het reservekader instructeurs van het leger beschikbaar worden gesteld, indien daar ten minste 5 adspiranten voor het reserve kader of in het geheel ten minste 10 deel nemers de lessen volgen; b. in andere plaatsen dan die sub a bedoeld, indien daar ten minste 5 adspi ranten voor het reservekader of in het geheel ten minste 20 deelnemers de lessen volgen. Volgens mededeeling door den vader van den te 's-Hage sedert 26 April vermisten knaap Albert Petrus Johannès Van Wezel, wordt door eene dame, met het lot der ouders bewogen, f 5000 uitgeloofd aan dengene, die de ver- bly (plaats van den knaap aanwyst. Op Zaterdag 24 Juni a.s. zal in Buitenlust te Utrecht een door de schoolopzieners in de arrondissementen Utrecht, Loenen, Amersfoort, Rhenen en Uselstein uitgeschreven algemeene ver gadering worden gehouden van het onder- wyzand personeel aan de lagere scholen in gepoemde arrondissementen. Als sprekers zullen optreden de heeren J. Stout te Rot terdam, onderwerp „Schoolwandelingen"; Dr. C. Te Lintum te Rotterdam, met „De stad Utrecht als aanschouwingsmiddel by het ondervrys in geschiedenis";M. B. Hoogeveen te Deventer,onderwerp: „Nieuwe Leermiddelen. Hoogeveens Leesplank", ep Mr. Dr. Kooien te Utrecht, onderwerp: „Beteekenis van het woord woonplaats in art 69 van de wet op het lager onderwys." De heer J. J. C. Van der Wouden te Lekkerkerk is geslaagd voor de akte als onderwyzer. De classis Woerden yan Geref. kerken heeft in zake de opleiding tot het predikambt de wenscheiykheid uitgedrukt, voorshands daarin nog geene verandering aan te brengen, maar opnieuw deputaten te benoemen, onder wie ook de hoog leeraren te Kampen en te Amsterdam, en dezen op te dragen by de kerken een voorstel tot eenheid van opleiding in te dienen. Ds. W. G. Kaptein te Leerdam is beroepen by de Gereform. Gem. te Renkum. 'Gorinchem, 10 Juni. De gebote schouw langs de dyken van het hoogheemraad schap „de Alblaaserwaard met Arkel beneden de Zouwe" zal dit jaar worden gevoerd op Woensdag en Donderdag, den 28aten en 29sten dezer. Op Woensdag zal worden geschouwd van Gorinchem langs de Merwede, de Noord en de Lek tot de gemeente Ameide en op Donderdag van Ameide langs de Zouwe-, Bazel- en Noorder-Lingedyken tot de gemeente Gorinchem. 'Gortnehem, 12 JunL Vrydagavond waren hier voor 't eerst nieuwe aard appelen uit Wyk by Heusden aan de markt. Peulen en doperwten waren nog niet aanw^ig, ook heden op de Maandag-1 weekmarkt niet. Jonge worteltjes werden heden tegeü 8 10 centen het bosje en bloemkool naar de grootte van 10 tot 2P ets. per "stuk verkocht. 'Ameide, 13 Juni. De rekening van het Algemeen Armbestuur dezer gemeente over 1898 bedraagt in ontvang f 1667,74», in uitgaaf f 1730,20, -en sluit alzoo met een nadeelig saldo van f 162,45». In dit jaar is aan deze instelling niet minder dan f 1151 subsidie uit degemeónte- kas moeten worden verleend, en 't staat te vreercen dat dit nog erger worden zal, daar het aantal ten laste van dit arm bestuur bly vende behoeftigen immer stygt. Hy of zy die aan deze administratie eens een flinke gift depd, zou werkelyk een weldaad verrichten. 'Berg-Ambaeht, 9 Jupi. Al spelende kwam het zoontje van H. B. alhier zoo danig met het hoofd op. de straat terecht, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepeD. Gelukkig heeft heb echter geen ernstige gevolgen gehad. Den volgenden dag was by weer present en trof hem een nieuw ongeluk, daar hy," met een buur jongen in een schouw varende, er uit viel en met een nat pak thuis kwam. Het spreekwoord „op één ongeluk volgen er meer" weid dus ook hier weder be waarheid. In deze gemeente zal weldra een koekenfabriek verryzen. Aan den heer J. Adr. v. d. S. ia door het gemeente bestuur vergunning verleend tot het plaat sen van een hydraulische pers met pers pomp voor het vervaardigen van veevoe derkoeken. 'Berg-Ambaeht, 12 Juni. Het mond en klauwzeer onder het vee biyft zich uitbreiden; telkens worden nieuwe aan giften gedaan. Gelukkig boort meu nog niet van gevallen met doodelyken afloop niéttegenstaande is het toch voor de landbouwers wien het treft een groote schadepost. Groot-Ammers, 18 Juni. Als een bewys, dat men in de Alblaaserwaard nog goed vee fokt, kan dienen, dat de gebrs. S. alhier een stier verkocht hebben voor 270 gld. 'Haastrecht, 12 Juni. Door hét bestuur der Krimpenerwaard zal als proef de be strating van den IJseldyk beginnen by £tolwykeraluis. Jammer, dat men niet aan het begin van ons dorp aanvangt, want dan kon de bestrating de proef ondergaan door de vele molenwagens, die hier moeten passeeren. 'Haastrecht, 13 Juni. Gisteren heeft de heer Dracht, van Woerden, een proefles in de Christeiyke school gegeven, ten einde in aanmerking te komen voor de vacante betrekking van hoo(d dier school. Daar 11 Juni op Zondag was, werd onze gewone paarden- en lammerenmarkt gisteren gehouden. De Koningin Wilhel- mina-Vereeuiging had pogingen in het werk gesteld om die te verbeteren en werkelyk zyn zy daarin geslaagd, want niet alleen waren er veel meer paarden dan vroeger (er waren nu ruim 60 paarden) maar ook het bezoek was drukker. De plaats voor de markt was veel verbeterd; op het kerkplein waren er flinke, nette palen voor de paarden gesteld en op het marktveld nette hokken voor de lammeren. Waariyk de commissie heefc alle eer van haar werk. De loten zyn alle uitverkocht, zoodat de commissie geen gemakkelyke taak had om voorwerpen voor de verloting aan te koopen en toch is zij daarin uit stekend geslaagd. De aangekochte voor werpen munten uit door netheid en soli diteit en de paarden en lammeren behooren tot de zeer goede. In een woord, de com missie heeft haar doel goed bereikt; 't is te wenschen dat zy daarvan vele vruchten mag plukken en de volgende jaren toonen, dat het werkelykheid met haar doel ge weest ia. 'Krimpen a/d Lek, 10 Juni. In eene vergadering van de leden der liberale kiesvereeniging „Vooruitgang" te Krimpen a/d Lek is tot afgevaardigde ter alg. verg. van de liberale unie benoemd de beer P. v. d. Hoog en tot diens plaatsvervanger de heer K. Smit Jz. Tot candidaten by de aanslaande ver kiezing van leden van den gemeenteraad werden met algemeene stemmen gekozen de hb.: K. v. d. Berg, M. Boogaerdt Bz. en P. v. d. Hoog, alle aftredende leden. Lekkerkerk, 13 Juni. De „bof" heerscht hier in hevige mate. Zelfs groote men schen worden er door aangetast; hoofd- zakelyk echter kinderen. Heden-morgen waren op de 1ste openb. school 66 leerlingen afwezig door de bof, waarvan in de late klasse 32. De kermis behoort weder tot het verledene. Kenmerkte zy zich in de laatste jaren reeds door achter uitgang-zoo „dood" als ze dit jaar geweest is, vooral den eersten dag, heeft men het nog nooit gezien. De komst der Koninginnen te Rotterdam ia er wel voor een groot deel de oorzaak van; maar toch zou het niet zoo'n heel groot verlies zyn, als men de kermis afschafte. Den laatsten dag, na aankomst der booten, was het een poosje ^ruk. 'Meerkerk, 13 Jufii. Heden overleed alhier de oud kryger J. De Winnan, in den ouderdom van bijna 82 jareiiF Gedurende 17 jaren was hy in Indischen dienst, laatatelyk als sergeant, daarna 8 jaren in Nederlandschen dienst, waarna hy 2 jaren te Zuilichem en ruinv 26 jaren te Woudri- chem de betrekking van gemeente-veld wachter bekleedde. Hy was gerechtigd tot het dragen van verschillende medailles. Het roodvonk neemt in deze ge meente toe. Op dit oogenblik vindt men in vyf gezinnen ïyders. Moordrecht12 JunL Door het beatuur van de afd. Gouda t. h. Algem. Nederl. Werklie den-Verbond was op Zaterdag 10 Juni 's a-ronds 8 unr op do bovenzaal van de Wed. C. Den Braber alhier eene vergadering bjjeengeroepen. Na opening der vergadering door don vooraitter, den heer Roepers ojt Gouda, gaf dose igu spgt te kennen, dat de opkomst niet wat grooter waa. Tooh hoopte bg het doel te bereiken, wat men aioh had voorgesteld en gaf toen het woord aan den heer Lafeber. Dese spreker beeprak in korte trekken de geschiedenis van de opriohting van het Algem. Nederl. Werklieden verbond, betoogde naar aanleiding der statuten wat het woord verbond is en wil n.l. het nationaal werken langs ordeljjken en wettigen weg, ten einde alles te verkrggen ter verbetering van het lot van den werkman. Don verbetering kan var kregen woeden door samenwerking tusschen kspijjul en arbeid. Aohtoreervrl^nE worden eenige punten nit het programma van het ver bond behandeld, als uitbreiding der kieewet; verzëkering van weduwen en weesen en op den ouden dag, waarbjj de ongevallen-wet ter sprake kwam; Kamers van Arbeid; LeerpliohtBtaats- toeaioht op levensmiddelenpersoonlgke dienst plicht. De wensoli werd uitgesproken, dat de pogingen, ook to Moordrecht eene. af deeling op te riohten, thaflf souden slagen. De voorzitter sag gaarne, dat eenige personen nit Moordrecht sioh spuden aanmelden om de voorloopige regeling op sioh te nemen en dan later een openbare vergadering te beleggen en een spreker uit te noodigen. Hg stelde ook de gelegenheid open tot het stellen van vragen of het geven van nadere inlichting, Hiervan werd door enkele der aanwezigen gebruik gemaakt, wat tengevolge had dat nog besprekingen werden Khoudbn ofer- leerplioht on siéken-fonds ens. n slotte werd een -voorloopig bestuur aange- wesen uit de personen, die sioh als lid hadden bpgegeven. Ook werd door enkele meergegoe den hét donateurschap toegeiegd, soodat de op riohting eener afdeeling alhier soo goed als seker is. Nleuw-Lckkerland7 JunL Maandag 6 Juni 1L hielden do leden van het Dept. N.-L. der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hnnne jaarvergadering in het sociëteitsgebouw a/d Kin- derdgk. De voarsitter, /e heer H. J. D. Bakkes, wees in sgnopeningsrede erop, dat het afge- loopen vereenigingsjaar een fyilm jaar was ge weest voor het Dept. ota niet onvoorspoedig voor sgn instellingen, waardoor fin waarom het Bept. in hoofdsaak bestaat. Hg besprak het belang van de spaarbank en van de daardoor gesteunde instellingen: bewaar-, naai- en breisobool, gym- nastieksohpol, volksbibliotheken, verschaffing van warme melk aan schoolkinderen ens. Spr. wees er op, dat bjjna aan hot eind van het verslag jaar de vereeniging een gevoelig verlies heeft geleden door den döod van mevr. de wed. Smit—Bmit, de warme voorstandster van het Nut en sgn instellingen en hiervan in het bg zonder de bewaaraohool. Van harte hoopte de voors., dat dese jaar vergadering, de 60ste van dit Dept., waarmee dua de eente halve eonw levens werd afge sloten, bevorderlik mooht sgn aan de belangen van het Dept. Na dese rede werden door de oommissiën van de versohillende instellingen verslagen uit- gebraoht omtrent de verriohtingen in het afge- loopen jaar; dp rekeningen van de oqmmiMiën werden nagezien en goedgekeurd en de verBohil- lendè aftredende leden herbenoemd. Tot commissarissen van de spaarbank werden herbenoemd de heeren A. Pot en H. Smit, en benoemd de heer J. F. Bmit. Het bestnar van het Dept. werd in sgn ge heel herkosenhet bestast thans nit de heeren H. J. D. Bakkes, voorzitter; J. Smit Ji., vioe- voorsitter; A. Pot, secretaris; F. H. Leis, pen ningmeester; H. J. D. Bakkes en C. Van Holk, bibjiotheoarisson. Aan de orde was daarna nog een voorstel tot .herdenking van het 60-jarig bestaan van het Dept. Het plan werd geopperd om het aantal instellingen met één te vermeerderen. Genoemd werdeneen bewaarschool in het boveneind der gemeente, een volksgebouw, een volksleeezaal en wgkverpleging. Daar de leden niet vol doende waren ingelioht omtrent dit pnnt, werd Vastgesteld, dat" in eene volgende vergadering, die Maandag 12 Jnni ral worden gehouden, een definitief besluit sal worden genomen. §Nleow-Lckkerland, 9 Juni. Woensdag avond hield het fanfare-oorps Apollo" eene eerste repetitie in de open luoht. De heer J. Kiegborg had voor dese gelegenheid sgn tnin vrgwillig afgestaan. Vroolgk en helder klonken de tonen over ons dorp. Het bleek doidelgk, dat het corps, dat uit 2& man bestaat, voor eene niet al te ruime zaal wel wat groot is; de verschil lende stemmen kwamen thans veel beter uit, nu in de open luoht werd gespoeld. Het aantal luisteraars was groot en van versohillende agden hoorde men den wensoh: „dat moesten se eens meer doen I" Donderdag viel op het établissement L. Bmit en Zoon te Kinderdgk oen jongen van de hontloods af, waardoor de arm van den jongen werd ontwricht. Hg moest terstond nasr het gssthuis te Rotterdam worden vervoerd. 'Nocrdelooa, 12 Juni. In de gehouden vergaderingen van de polders Grootewaard en O ver slinger land zyn de rekeningen over 1898, en de begrootingen voor den dienst 1899 goedgekeurd en vastgesteld als volgt: GrootewaardRekeningontvangst f 1661,43, uitgaaf f 1229,06'. Batig slot f 322,36»., Begrooting: Ontvangst en uitgaaf f 1875,42. Omslag per H. A. f 3. O verslingerland: Rekening: ontvangst f 967,48, uitgaaf f 582.78. Batig slot f 384,70. Begrooting: Ontvangst en uitgaaf f 1086,16. Omslag per H. A. f 260. "Oudewater, 12 Juni. In den nacht van Vrydag op Zaterdag jl. werden de personen van V. te O. én S. te L. door den veld wachter J. M. Bos alhier op heeterdaad betrapt, toen zy naby deze gemeente bezig waren gras te stelen. Het gras weVd in beslag genomen en tegen de daders proces verbaal opgemaakt. Na een jaar lang iü rustige rust in de bergplaatsen te zy'n opgeborgen, en alleen het van tyd tot tyd slechts vluchtig nazien - de eenige attentie dieOudewater's brandbluschmiddelen werd waardig ge keurd zyn zy de beide laatste Zaterdag namiddagen (3 en 10 Juni) in twee af- deelingen voor het froht gehaald, om hare degeiykbeid te toonen en dat men by voor komenden brand op hh. brandmeesters en manschappen met de vyf flinke brand spuiten gerust kan vertrouwen, wyi niets onbeproefd zal gelaten worden om het monster in zyn vaart te stuiten. Nu, de spuiten met het materieel bleken goed in orde; de jeugd had pret in de forsche en hooge waterstralen, en toen zy opnieuw, zoo wy hopen tot Juni 1900, achter slot en grendel waren gebracht, bleek uit het natte pak van menigen jongen dat hy deel genomen had aan 't jaariyksch water- feest ja op het droge. 'Vllat, 12 Juni. De rekeDing van den polder Vlist westzyde over 1898 bedraagt aan ontvangsten f 2646,78» en de uit gaven f 2407,16»,derhalve een batig saldo var* f 189,è7. De begrooting voor 1899 bedraagt aan ontvangsten en uitgaven f2117,69. De omslag bedraagt f 5,25 per HA. - De publieke verpachting van het vischrecht in het Doove Gat heeft op gebracht f 21. - De verschillende landbouwers van de Oostzyde hopen dat er spoedig een wyk- plaats gemaakt wordt tusschen de woningen van de landbouwers G. Boere en H. Steen kamer. Wegens de vele bladeren aan de boomen, kan men elkander niet zien aankomen en is men dikwyis verplicht, dat één der partyen moet uitspannen ten einde den wagen terug te halen, opdat de andere kan voorbygaan. VlMoherlJ-Berlchten. 'Krallngeu, 9 Juni. Deze week verden ter markt verkocht 1006 zalmen; prys f 1,10 &T 1,70 per 5 ons. 423 elften, prys f 0,40 2b f 1,— per stuk. Ten bewyze dat, er dit jaar nog al elft gevangen is, kan dienen, dat alleen apn de markt te Kralingsche Veer van 17 Maart tot 1 Juni ruim 59000 stuks zyn aangevoerd en verkocht. In het vorig jaar bedroeg de geheele aanvoer in den elfttyd 87732. BEURSBERICHTEN. pCt 12 Nederl. Werk. Schuld. 2{ Dito dito3 Oostenrijk, Obl. pap. Mei-Nov. 6 Dito zilver Jan.-Juli. 5 Portugal, Oblig. m/t. 3 Dito 88/89 m/t. 92. 4| Rusl., Obl. 89/90 le en 2e uitg. 4 Spanje, Buitenl. Perp. 4 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 Russ.S.K.Chk.-Az.600^2000M. 4 Loten Rotterdam3 Rusl. Loten 1864 6pC. Ra. 100. Dito 1866 Loten Madrid3 Loten Turkye 1870. 8 Juni. 86 H 97| 611 59* 991 106f 162{ 361 301 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 12 Juni. Tarwe f 5,60 tot f 6,60. Per 100 kilo f 8,20 tot f 8,25. Rogge f 4,75 tot f 5,76. Rotterdam, 12 Juni. Aangevoerd 167 vette runderen, 0 magere dito, 847 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 517 schapen of lammeren, 583 varkens. PryzenVette runderen le qual. 34 ct., 2e qual. 29 ct., 3e qual. 26 ct., kalveren le qual. 38 ct-, 2e qual. 32, 3e qual. 26 ct., varkens le qual. 17 ct., 2e qual. 16 ct., 3e qual. 13 ct Overdreven arbeid en hoe men er tegen in gaat. De overdreven arbeid veroorzaakt een zwakte- toestand die de deur opent voor allerlei soort van «iekten. Do verarming van het bloed komt vooreerst, vervolgens eene vermindering van het bloed in de bloedvaten. Slapeloosheid en gebrek aan eetlust, geleidelijke vermindering der krachten, hartkloppingen, flauwten, hoofd pijn vergrooten allengs de zwakte. Thans is het oogenblik aangebroken hiervoor een middel aan te wenden, want deze toestand van kwgning kan in eene zware ziekte overgaan. Zoo sohrjjft oés de heer A. De Jonge te Rozenburg: „Mgne vrouw was erg lgdende aan hoofd- en maagpyn en gedurig pgnljjke steken in armen en beenen en nu en dan ook in do sgden door den te velen arbeid. Ook pijnen in ingewanden, waarover z|j bitter klaagde. Vele hnlp hebben wjj rechtB en links ingeroepen en veel geld er voor uitgegeven, doch alles bleef vruchteloos, hoegenaamd geen baat. ij Reeds meermalen hadden wg over de wonder volle genezingen, verkregen mot do Pink Pillen van Dr. Williams, booren spreken en ook in de dagbladen >de attesten gelezen en besloten wg se ook eens te gebruiken, maar welk eene goede ingeving, want de gunstige uitwerking Uwer Pink Pillen bleei niet achterwege, al deze pjjnen werden van lieverlede minder en wg gaan nog eenigen tgd met de behandeling voort om den wortel van het kwaad uit te roeien. Duizendmaal dank voor Uw probaat geneesmiddel." Men geve aoht, dat de echte JPink Pillen can Dr. Williamt sioh in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staat: Pilules Pink pour Peraonnea Pdles du Dr. Williams. Verder moet sioh op ieder uit wendig omhulsel bovinden een wit strookje papier, over de lengte dor étui geplakt, waarop staat: Prys: 1,76 Old. de doos, 9 Old. per 6 doozen. Eenig depóthouder voor Nederland: önabilié, Steiger 27, Rotterdam. Voor de gebruikswijze raadplege men de ingeslotene Hollandsche Circulaire. Zoo U den prjjB der eohte Pink Pillen van Dr Williams niet wilt betalen, houdt dan Uw geld in Uw sak. De namaaksels hebben nog nimmer genezen. Meer dan 2600 genezingen tot op 1 Januari 1899 met de eohte Pink Pillen. Het is juist door de zwakte te versterken, door het bloed te herstellen en de spieren te versterken dat de Pink Pillen zoo versohillende ziekten genezeh en het is door den wortel der siekten aan te tasten dat men se geneest door dezen maohtigen hersteller. Door dese pillen kan men eene snelle kwjjning doen ophoudon, welke de bloedarmoede, de algemeene zwakte en de uitputting door overdreven arbeid ver oorzaakt hebben. Ook eoht verkrjjgbaar voor Sohoonhoven en omstreken bg A. N. van Zbhbkn, Drogist. Gemeente Sohoonhoven. Van 10 tot 18 JunL Geene aangiften. Gemeente Polsbroek. VaD 1 tot 81 Mei. Geboren: Christina Johanna, d. van J. van der Vlist en J. Kloot. Laurens, z. van C. lljjneveld en M. Graveland. Pieter, s. van A. Koolw|jk en A. Kuif. Adriaan Hendrik, van P. N. van Lit en P. L. Dgksman. Getrouwd: D. van der Geer en A. van der Vlist. J. Griffioen, weduwnaar van K. H. van Woudenberg en M. Verwoerd. Overleden: J. Witteveen, oud 80 j. A. Spinhoven, oud 14 m. O. van Sohaïk, ond 9 w. J. J. Kloot, oud 8 a, - A. 1 Zui- dervliot, oud 8 m. Gemeente Streefkerk. Van 1 tot 81 Mei. Geboren: Merrigje Cornelia, d. van P. C. de Groot en J. van Hees. Cornelia; d. van K. Nieuwpoort en A. M. Gelderblom. Adriana Aafje, d. van R. C. de Brugn en H. Bohoon- der woerd. Getrouwd: J. van den Berg en A. Ooms. A. van don Berg en P.* Vonk. Overleden: A. van der Velde, oud 1 m. A. Sprong, ond 28 j. A. van Honwelingen, ond 85 j., eohtgenoote van G. den Hartog. Levenloos aangegeven kind van het vrouwe lijk geslacht van G. den Hartog en A. van Honwe lingen. - C. Kg kuit, oud 76 j. (Zie verder pag. 4.) Den 16. Juni a. s. hopen onze Aft] §5 geliefde Ouders SS ^5 W. WERRIE Jg M. VAN BEUSEKOM jt* hunne te vieren. Hunne dankbare Kinderen JQ en Behuwdkinderen. Op 19 Juni hopen onze ge- liefde Ouders CORNELI3 DONK Jg TEUNTJE VERSLUUS M hun M-jarlg Huwelykafeeat te J& vieren. JSg Hun dankbare Kinderen, C. DONK. Ag D. DONK. Goudriaan, 13 Juni 1899. Op den 19. Juni a. s. hopen X* onze geliefde Ouders j§5 CORNELUS ANKER Dz. ®n £S GRIETJE GRAVELAND Ad. hun te herdenken. ^jjjj Hunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. f Voorschoten.J UJunil899. TERSTOND GEVRAAGD: Een v. d. HENGEL P.G. Adres Er wordt gevraagd t P. G., die goed kan werken en een burger pot kan koken, by een klein gezin in een winkel; de wascb aan huis. Loon f 80,- 'a jaars, met verhooging. Adrea Goudscheweg 41 te Rotterdam. Mejuffrouw HOOGENBOEZEM fte Schoonhoven vraagt, tegen lAug.a.s., eene fllDke EEN met 30 of meer Heet. WEI- en HOOI LAND, in de Alblasser-of Krimpenerwaard, en voor een aantal jaren. Te adresseeren, onder lett. B L, aan het Bureau dezer Courant. teMolenaarsgraaf ia voornemens op Dins dagen 4 en 11 Juli 1899, telkens 's voorm. 10 uur, in de Herberg van N. MAAT te Goudriaan, in het open baar te verkoopen: bestaande uit TWEE WONINGEN, nos. 124 en 125, met Schuren en he< recht van Errpaeht op den Grond, te groot 6A.,72C., in eigendom behoorende aan C. VONK en C. v. DULST. Te aanvaarden by de betaling van den koopprys op 16 Augustus 1899. WEGENS VERGEVORDERD SEIZOEN VAN

Schoonhovensche Courant | 1899 | | pagina 2