IJK. N°. 2004. 1899. Zaterdag 1 Juli. ;schap Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. CUM. eil en onddoeken, Pantalons, igde Hen i en zijn, 3e prijzen Oficièele Kennisgevingen. i BON ge- leze geeft BUITENLAND. Overzioht. STEMMING BINNENLAND. 8TATEN-GENERAAL. nt, OOTEN. •olie, p. flesch op sap en op ennepzaad, S. W. N. VAN NOOTEN tm Schoonhoven, UitB*ven. Gemeente Schoonhoven. l 26 ct itjes, p. kop ct. ons. (Winke- 80 en 85 ct )or 20 ct. 15. 15 en 20 ct. lomestibles >ct. j es i SCHOONHOVENSCHE COURANT. O en 250 ct. 5 ons 80 ct., )ozen 21 ct. js-Courant van pond 21 ct. ct. O ct. p. pot (nieuwe). 5, 40 en 42 ct. van het veel besproken Monti uich proces en een onderzoek naar de schandelijke wijze, waarop politie en gevangenisbe stuurders met de da^auümgen anar chisten moeten zjja te'üafif gegaan. Er waren wel 10.000 menschen tegenwoordig. Het was de grootste vergadering, welke in eenig lokaal gehouden werd sinds de September omwenteling. Te Saragossa is men zelfs tot oproer en plundering overgeslagen, zoodat de gewa pende macht er aan te pas moest komen en de Staat van beleg is afgekondigd. Door gedelegeerden der studenten van alle Dalteche Hoogescholen is Zaterdag een bedevaart gemaakt naar Friedrichsruhe en zjjn op de sarcophaag, die in het mausoleum Von Bismarck's stoffelijk overschot omsluit, op plechtige wijze kransen nedergelegd. De Berlijnsche student Bredereck hield daarbij eene van geestdrift gloeiende toespraak. Vorst Herbert, die bij de aangrijpende plechtig heid tegenwoordig was, sprak diepbewogen eenige woorden van dank voor de hulde, door de academische jeugd aan de na gedachtenis zijns vaders bewezen. Het Rasslache Keizerpaar werd Maan dag verbied door de geboorte van een dochtertje, het derde, dat Maria boeten zal. De hoop blijft derhalve nog op oenen zoon. te Walnoten, 5 pond 50 ct. 5 pond f 1,10. Fraakr|k. Werden in het vorig overzicht gemeld de verschillende indrukken, welke de benoeming van het nieuwe Ministerie op de gemoederen maakte en werd de stemming na het bekend worden van het Kabinet Waldeck-Rousseau-Gallifet- Millerand, als woelig beschreven, een paar dagen later gelukkig was de atmospheer minder drukkend, dank zij de woorden en daden, welke de Regeering aan hare „verklaring” deed voorafgaan. Waldeck- Rousseau richtte circulaires aan de prefecten en de Minister van Oorlog Gallifet aan de generaals. Door kortheid en vastberaden toon maakten die een zéér goeden indruk. Aan die woorden paarde men ook eenige daden, die van doorzicht getuigen. Generaal Roget is namelijk naar Belfort verplaatst. Generaal Hartschmidt naar Reims, terwijl Overste Saxcé, die in een dagorder opkwam tegen een artikel van „de Preasensé”, daarover mag nadenken in een nieuw garnizoen te Poitiers. Overste Coubertin gaat ook verhuizen. Ook onder het personeel der rechterlijke macht hield men strafoefe ning. Procureur-Generaal Bertrand en de Procureur der Republiek Feufltoley, die door partijdig of laksch optreden ergernis hadden verwekt, worden door andere ambtenaren vervangen. En verder werden van Regeeringswege het houden van rede voeringen op het feest ter gedachtenis van Generaal Hoch te Versailles verboden. Dérou- lède had zoo graag zijn lusten eens botge vierd! Deze maatregelen en daden hadden aldus plaats twee dagen vóórdat Waldeck- Rousseau met zijne „verklaring” voor den dag kwam. Wat was het toen een drukke, rumoerige Kamerzitting. Vijandige kreten, toen het Ministerie binnen kwam; „Leve de commune!” riep er een. Dat was aan het adres van Gallifet, die indertijd zoo hardhandig die beweging onderdrukte. „Leve het leger!” riep toen JaluzoL „Weg met den moordenaar!” klonk het van de uiterste Linkerzijde, ook weer voor Gallifet bestemd, die op de schreeu wers met minachting neerzag. Toen daarna nog een „laat de beul voor den dag komen!” weerklonk, gaf Presi dent Deschanel heel kalm het woord aan den Minister President Waldeck Rousseau, om de verklaring voor te lezen, hetwelk deze met horten en stooten ten uitvoer bracht, daar men hem telkens in de rede viel. Zelfs de woorden; „Wij wenschen vóór alles kalmeering en die zal er spoedig wezen, wanneer een ieder, afziende van een recht op eigen hand, zich buigt voor de wet om het werk te vervullen, ’t welk ons is opgelegd,” misten hunne uitwerking. De ears te taak der Regeering, zoo ver volgde Rousseau, zal wezen een einde te maken aan de woelingen, met een doel, ’t welk duidelijk te onderkennen ia, ge richt tegen het bewind, dat het algemeen stemrecht heeft ingesteld. De Regeering zal er voor waken, dat de Justitie zich van haar taak in volle onafhankelijkheid zal kunnen kwijten. Zij zal hare uit spraken doen eerbiedigen. De belangen van het leger zijn ten nauwste verbonden met het behoud der waardigheid van ons tussen 32 J ct. &85 ter verkiezing van VIER LEDEN voor den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER der Gemeente Schoonhoven brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag, den 7. Juli aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van vier plaatsen in den Gemeenteraad. De candidaten, in alphabetische volg orde, zijn: KOOIMAN, N. KOOIMAN, GRAVES, A. A. LAZONDER, A. W. LOM WEL, VAN, A. NIEKERK, G. J. WILLENSWAARD, VAN, C.Lzn., C. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: ,H(j, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wetteiijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar.” Schoonhoven, den 80. Juni 1899. De Burgemeester voornoemd, KOLFT. Prgs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco ui&rljjk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 8-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rjjk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle BoekhandelarenAgenten en Brievengaarders. ider hoofdeljjke «temming. s vergadering is op 17 Juli Het provinciaal bestuur van Noord Holland heeft gisteren bij enkele inschrijving o.a. aanbesteed: het leveren en verwerken van staken in de met puinbestorting voorziene boorden van het Merwedekanaal in de provincie Noord- Holland. Raming f 2000. Minste in schrijver was P. Kraaijeveld te Sliedrecht, voor f 2155. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag o. a. 0. v. D., 29 jaar, blikslager te Gouda, wegensmishan deling tot 14 dagen gevangenisstraf. Bij eene vechtpartij, die op 22 Mei te Gouderak plaats had, is F. J. B., 18 jaar, kleermaker te Gouda, door den rjjksveld- wachter J. Stigter van de vechtenden af getrokken. Bij die gelegenheid heeft hij den veldwachter zoo hevig in zijn gezicht geslagen dat deze verwond is. Eisch 3 weken gevangenisstraf. Ten slotte werd behandeld de zaak tegen J. H19 jaar, mandenmaker te Schoon hoven, die op 22 Mei den agent van politie aldaar B. C. Donselaar, voor „smeerlap” heeft uitgescholden. Tegen beklaagde, die verstek liet gaan, is 5 dagen gevangenisstraf geöischt. Uitspraak Donderdag. Te Alkmaar is overleden de burgemeester dier gemeente, de heer A. Maclaine Pont, in den ouderdom van ruim 76 jaar. De Heraut bericht, dat Dr. A. Kuyper op advies van zijn dokter in de Pyreneeön een kuur zal moeten volgen tot herstel zijner gezondheid. Aangenomen het beroep te Moercapelle door den heer M. J. G. J. Van de Pol, cand. te Herveid. Gouda. 29 Juni. Woensdag werd alhier de classicale vergadering gehouden in de Groote Kerk, onder praesidium van Ds. A. Wartena. Tegenwoordig waren 23 predikanten en 23 ouderlingen. Nadat de vergadering was geopend met gezang, gebed en lezing van Hebr. 13 8—21, en de notulen gelezen waren, gaf de scriba een uitvoerig verslag van de werkzaamheden van het classicaal bestuur over het afgeloopen jaar. Herbenoemd werden in het provinciaal kerkbestuur van Zuid Holland tot lid Ds. J. Steenbeek, pred. te Vianen, en tot sec. Ds. L. Ten Bosch, pred. te Gouda. Tot leden van het classicaal bestuur werden herkozen Ds. A. Wartena, Ds. J. W. Berkelbach van der Sprenkel, Ds. L. Ten Bosch, predikanten te Gouda, Ds. P. Van Willenswaard, pred. te Krim*- pen a/d IJsel en tot quaestor Ds. J. W. Margadant, pred. te Oudewater. Tot secundi werden herbenoemd Ds. E. Postma, pred. te Ameide, Ds. L. S. De Brujjn, pred. te Heukelom, Ds. F. G. Berghauser Pont, pred. te Meerkerk en tot sec. quaes tor Ds. J. W. Berkelbach v. d. Sprenkel. Als secundi werden gekozen Ds. T. J. Homoet, pred. te Ouderkerk a/d IJsel en de heer G. De Vor Hz. van Vianen. Na de pauze werden de Synodale voor stellen behandeld. De voorgestelde wijziging van art. 14 alg. reglement werd eenparig aangenomen, terwijl het ontworpen reglement op de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten op een viertal gronden met algemeene stemmen, op 2 na, werd verworpen; evenzoo ging het met het reglement op het algemeen fonds der Ned. Herv. Kerk, terwijl der Synode zal worden gevraagd een jaar- IJjksche verplichte contributie voor de kerk op te leggen aan hare leden en lid maten, naar eigen goedvinden te bepalen. Het voorstel Ring Enschede, inzake de regeling van het beheer der kerkelijke goederen, werd aangenomen. De vergadering werd daarop met dank gebed gesloten. *AIblflMerw««rd en V|fheerenlanden, 30 Juni. De handel in kaas is deze week minder, naar boter blijft goede vraag; kaas is f 0,50 per 50 kilo lager, boter onveranderd in prijs. Men besteedt thans in deze streken voor kaas f 18 f 22 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit, goêboter f 0,60, weiboter f 0,50 per half kilo. 'Ameide en Tienhoven, 28 Juni. Waar schijnlijk ten gevolge van hooibouw en warmte waren op de tegen heden avond uitgeschreven bijeenkomst ter bespreking „hoe op waardige wijze de deelnemers aan het zangersfeest alhier op 17 Aug. e. k. te ontvangen”, slechts ruim een 20-tal bijeen. Evenwel is een begin van uitvoering aan de zaak gegeven door de benoeming van het bestuur eener com missie, die in eene a. s. Vrtfdag-avond, zoo men hoopt, drukker bezochte vergade ring zal worden samengesteld. Als plaats van samenkomst voor dien avond is b(j loting aangewezen het veerhuis te Tienhoven. 'BlMkessgraaf, 27 Juni. De in deze gemeente gehouden jaarlyksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoedi- ging en ondersteuning van den gewapenden den dienst alhier, heeft opgebracht f 17,76. naar qualiteit, waterhoudend.) 1,26.1 BK /’«r« q“>i- .teed. /roemd. 70, 80, 90 en dienst in de Nederlanden heeft f 6,63 opgebracht. 'Hekesdorp, 28 Juni. De heer G. Van der Lee alhier, president-kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. van Oudewater, vierde heden zijn 80sten verjaardag. Ter gelegenheid daarvan bracht de Christelijke zangvereeniging „Geeft Gode lof” uit Oudewater den geachten jubilaris des avonds een ovatie, door in zijn tuin eenige toepasselijke liederen ten gehoore te brengen, en werd hem vervolgens het eere-lidmaatschap dier vereenigiog aange boden, hetgeen welwillend werd aanvaard. Na eenige genotvolle uren aldaar te hebben doorgebracht, keerden allen zeer voldaan huiswaarts. 27 Juni. Zondag 2 Juli a.s. zal de heer J. M. Coops, cand. tot den H. Dienst, worden bevestigd als hulpprediker alhier door Ds. J. W. Margadant, predikant te Oudewater, waarnare intree-rede zal plaats hebben. 'Leerdam, 28 Juni. Mejuffrouw A. J. Driessen alhier ia benoemd tot onderwij zeres aan de openbare school te Uitwijk, gem. Almkerk. 'Nieuwer kerk a/d IJsel, 29 Juni. Door den heer A. Gelder blom werd in deze week voor Kortland en Kleinpolder aanbesteed: het vernieuwen eener brug aan 's-Graven- weg. Begrooting f 355. Ingekomen waren vier biljetten, n. 1. van C. Van Hemert, van Moordrecht, f 360; van C. Van der Kuij f 370; C. Buys, van Capelle a/d IJsel, f 395, terwijl het vierde biljet van on waarde was. Gisteren avond werd door het be stuur van Esae-, Gans- en Blaardorp het polderwerk van dit jaar ten gemeente- huize aan besteed. Ingeschreven was door C. Van Leeuwen, voor f 383, door G. Van der Sterre, voor f 393, en door D. Van Vliet, voor f 363,45. In de vergadering van gisteren van de vereenigiog „Kunstliefde en Vriend schap” werd, in de plaats van den heer J. Roepman, die als zoodanig bedankt had, tot President verkozen de heer J. Terdu, en tot commissaris van orde, in de plaats van den nieuwbenoemden voor zitter, de heer J. Kneppers. Nieuw-Lekkerland, 28 Juni. Gisteren keerden de bakker P. en zijn knecht ieder met eene schouw, geladen met hooi, uit het land huiswaarts. Onverwachts kregen beiden een vreemde passagier in hun vaartuig. Eene koe, wellicht belust op het geurige hooi, sprong uit de weide in de voorste schouw en uit deze in de tweede. Deze laatste was van Ijzer ge maakt, kon zoo’n zware vracht niet dragen en zonk. De koe ging mee de diepte in, maar was spoedig weer op den vasten wal. De schouw heeft men met behulp van een aantal mannen moeten lichten. 'Woordeloos, 28 Juni. De alhier ge houden collecte voor het fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst heeft f 6,01 opgebracht. - Toen heden-morgen de landbouwer H. met een zwaar geladen voer hooi uit het land kwam rijden, had hij het ongeluk op eene plaats, waar de passage in ver houding tot den bovenlast, te nauw bleek te zijn, dat het nooi in de takken der boomen beklemd geraakte. De paarden begonnen door dien tegenstand aan te zetten, met het gevolg dat zij den wagen onder het hooi wegtrokken. De heer H. met zijn hem verzeilenden schoonvader wisten er nog tijdig af te springen en de paarden te grijpen. "Ouderkerk a/d Usel, 29 Juni. De tongblaar heeracht thans ook onder het vee van Joh. De Jong, A. C. v. d. Berg, F. Rijkaart, G. Van Holst, C. Hoogen- djjk Az., Gebr. Opschoor en J. Den Boon. De ziekte blijft van een goedaardig soort en herstel blijft niet lang uit. Ze is thans op 34 hoeven voorgekomen. Tot deelneming aan het voorberei dend militair onderricht hebben zich thans 30 jongelieden aangemeld, waarvan 27 den eersten cursus meemaakten. Er zyn dus slechts 3 leerlingen voor den nieuwen cursus. Wie hieraan nog wenschen deel te nemen, ten einde by eventuéele oproe ping in werkelyken dienst de daaraan verbonden voordeelen te genieten, kunflen zich dezer dagen nog aanmelden. 'Streefkerk, 27 Juni. De in deze gemeente gehouden jaarlyksche collecte ten behoeve van het fonds tot aan- moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft f 4,46 opgebracht. Woerden, 28 Juni. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 297 partijen pr(js van Goudsche 1ste soort f 21 i 24,— 2de soort f 17 20, zwaardere f Edammer f - per 50 kilo. Handel vrij vlug' IJselmonde, 28 Juni. Op de heden gehouden paardenmarkt stonden aan de lijn 896 stuks. De prijzen waren f 80 h f 450. Handel slap. Z wammerdam28 Juni. De collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van den gewapen- Uit de beste Fa brieken. ct. volksbestaan. Het is als ’t ware de be lichaming van Frankrtjk's veiligheid en zijn trots tevens. Onwrikbare gehoor zaamheid aan de tucht is de eerste en voornaamste waarborg zijner eigen groot heid. Wanneer ik de hulp van Generaal Gallifet heb ingeroepen, dan is dit geweest omdat hij zich vrijwillig boog voor de wet. Ik heb gedacht, dat de maatregelen tegen sommige militairen, die noodig waren gebleken, aan matiging zouden winnen, naarmate zy afkomstig zouden wezen van hooger gezag. En met de woorden: „Wij hebben eene zware taak aanvaard, maar een groot doel vereenigt ons en dat is: alle Repu blikeinen te vereenigen”, besloot de spreker, die zich daarna verklaarde te vereenigen met een motie van den afgevaardigde Perillier, inhoudende, dat de Kamer de verklaringen, zoowel als de daden, goed keurend, overgaat tot de orde van den dag. De oud-Minister-President Brisson ver klaarde in eene flinke redevoering, dat hij de Regeering steunen zou en daarna werd bovengenoemde motie met slechts 26 stemmen meerderheid goedgekeurd. Met levende toejuichingen werd de uitslag van links begroet. Na afloop der zitting heerschte in de gangen eene onbeschrijfelijke ont roering. Na storm volgt gewoonlyk mooi, kalm weer. Zoo had men ook in Frank rijk gedacht, dat die woelige zitting van Maandag gevolgd zou worden door eene zéér kalme en stille. Dat was buiten den waard gerekend. De Kamer had nu eens echt zin om te rumoeren. De aanleiding daartoe was, dat Déroulède het radicale voorstel deed, om „ter vervanging der parlementaire Republiek door eene popu laire", te beginnen met den Senaat af te schaffen en vervolgens de constitutioneels wetten aan herziening te onderwerpen, welk voorstel hij „spoedvereischend” wilde behandeld zien. Waldeck-Rousseau kwam daar echter togen op en toen had men het leventje gaande. Het was een ge schreeuw van belangallerlei kreten door elkaar lieten zich hooien, terwijl de leden, door met de deksels hunner lessenaars te klepperen, zulk een oorverdoovend leven maakten, dat hooren en zien verging. De afgevaardigde Drumont verscheen op de tribune en eene nieuwe voorstel ling volgde. Toen zette de voorzitter den hoed op, ten teeken, dat de zitting ge schorst was en ging heen. Twintig minuten later kwam men weer bijeen, gelukkig wat kalmer. Men stemde en Déroulède’s voorstel werd verworpen. Wat een troep! En dat heeten nog wel beschaafde Franschen Waar het Dinsdag j.l. ook warmpjes toeging? In de Belgische Kamer van Afgevaardigden, waar het nieuwe ontwerp- kieswet der Regeering aan de orde van den dag kwam. Het was echter minder om de wet, ofschoon die niet in den smaak der liberalen valt, dan wel om het optreden der quaestoren, die tegenover de liberale leden moeieltykheden maakten met het verstrekken van toegangskaarten tot de tribune. Dat gaf aanleiding tot luid ruchtige ontevredenheids-uitingen. De socialisten hieven infkoor de Marseillaise aan, afgewisseld dodK het plechtstatige O, van den Peereboom 1men riep„Leve de Republiek!” kortom maakte een zoo oorverdoovend leven, dat de Voorzitter de zitting eerst schorsen en vervolgens sluiten moest. Doch daarna is het toch ook nog gelukt te doen stemmen. Met 88 tegen 16 stemmen werd besloten, dat op 5 Juli de kieswet in behandeling zou genomen worden. De Brusselsche werklleden-vereenigingen zyn voornemens, ook omstreeks begin Juli, door eene algemeene werkstaking tegen de nieuwe kieswet te protesteeren. De arbeiders ten plattelands zullen worden uitgenoodigd het voorbeeld te volgen. Te Chatham (Engeland) is bevel ont vangen, om tegen 10 Juli de Britsche vloot te mobiliseeren, hetgeen waarschijn lijk in verband staat met de gewone jaarlyksche vloot manoeuvres en dus geen oorlogapellende beteekenis heeft. Wel vertrok per stoomboot „Tantallon Castle” Zaterdag eene geheele lading ammunitie (honderd ton granaat-patronen) naar Zuid-Afrika. Begin Juli gaan er 500 man heen, en later nog 75 met 2 offi cieren. Geweldig onrustbarend ziet dit er nog niet uit. Van Tranavaalsche zij do wordt ont kend, dat men Krupp-kanonnen besteld heeft. Het progressistische Volksraadslid Dieperink is met eene half-offlciêele zending in het belang des vredes naar Kaapstad vertrokken. Chamberlain heeft anders de gemoe deren weer eens echt onrustig gemaakt. Hij heeft te Birmingham dezer dagen weer eens eene redevoering gehouden, natuurlijk een zeer partijdig oordeel uit sprekend tegenover de Transvaal. Het oude liedje! Wat al ongeregeldheden in Spasje en dat alleen tengevolge van de nieuwe flnanciöele maatregelen! Te Madrid is een groote meeting ge houden ten gunste van een herziening st. mhanden. r f 1,—(Zeer De Eerste Kamer hield Maandag en Dinsdag telkens een korte vergadering. In de eerste had de toelating plaats van het nieuwgekoxen lid voor Gelderland, den heer Van Wjjok. In die van Dinsdag werden twee spoed- eisohende wetsontwerpen aangenomen: lo. De overeenkomst tnsschen den Staat en de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen betreffende de Ign LeidenWoerden en de daarmede in verband staande geldloeningj 2o. Bepalingen aangaande dö belegging van gelden van het saldo van het wedawenfonda der geëmployeerden tot het algemeen bestuur beboerende. Aangenomen zond De eerstvolgende bepaald. De correspondent te Batavia van de N. R. C. seint onder dagteekening van 27 Juni, betreffende de krijgsverrich tingen in Atjeh: De troepenmacht van Van Heutsz viel vier bentengs aan ten zuiden van Blang Mangat. De vijand liet 46 dooden achter, die erg verminkt waren door dynamiet. Aan onze zyde werd 1 mindere gedood; gewond werden kapitein Ostreig en 11 minderen, die meest speerwonden kregen, De marine zette manschappen aan wal in Gedong. Gisteren ging 4® troepenmacht naar Masdjid Medan aan de Paseirivier. Bij Kon. besluitis, met 1 Juli, benoemd tot hoogleeraar aan de Polytech nische school J. F. Klinkhamer, bouw kundig ingenieur te Amsterdam. - By Kon. besluit is aan J. Bor, op zijn daartoe gedaan verzoek, met 1 Juli eervol ontslag verleend als directeur der bijzondere strafgevangenis voor vrouwen te Gorinchem. Het verlof naar Nederland van den off. van gez. 1ste kl. C. H. Hille, van het O.-I. leger, is nogmaals met zes maanden verlengd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zuilen worden geopend op Maan dag den Sisten Juli, en dat mitsdien van dat tijdstip af de uitoefening der jacht bedrijven, vermeld in art. 15, litt. d, f en h, der wet op de jacht en visscherij, is geoorloofd; tevens wordt herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meeren, plassen, rivieren en op moerassige landen. - De opening der jacht op waterwild, met geweer of met slagnetten, en het vangen van eendvogels in eenden kooi of daarmede gelijkstaande toestellen, is in de provincie Utrecht bepaald op Zaterdag 8 Juli a. s. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben voorgesteld ten behoeve eener ver nieuwing, tevens verruiming van de sluis in den Rijn te Bodegraven een provinciaal subsidie te verleenen van f 5900, zijnde iets meer dan de helft van hetgeen aan de aannemingssom nog ontbreekt na aftrek van hetgeen door de vereenigde vergade ring en door corporation en bijzondere personen is toegezegd. De andere helft zal dan ook ten laste van het grootwater- schap moeten komen, tenzij de regeering bereid mocht worden gevonden om op grond van het algemeen scheepvaartbelang eene bijdrage toe te kennen. Het subsidie voorgestold door Ged. Sta ten voor de Ambacbtsteekenschool te Vianen bedraagt f 100 'sjaars.

Schoonhovensche Courant | 1899 | | pagina 1