Thee It tan, Kermis le ScMou Mflialörsclifl LanQöoiiwiotoD a 50 CENTS, BEDDENMAGAZUN, GELDEN 1899. Woensdag 12 Juli. N°. 2007. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht ■krurtaariiiiE.HMBiiiikAz. j NIEUWERKERK a/d IJSEL, E.Br^ndsm^ AMSTERDAM. )oth\Waarbür£-MaalscliaM gevestigd te Amsterdam. Officiëele Kennisgevingen. TE KOOP: SPEELWAGEN CASSUTO, TANDARTS, Turfmarkt 171, GOUDA. BUITENLAND. Overzicht L.J. KRUITHOF, MONTFOORT (Utr.). BINNENLAND. SGHOOMOTOSCHÏ MEANT leve de i 3. W. N. VAN NOOTEN m Schoonhovun Uitgever». Gemeente Schoonhoven, over vurige Hu i opent R. DE VAAL, Wagenmaker, Alblasserdam. EEN GEBRUIKTE Veeren en een gebruikte BOEREN- AGEN, bij Jan Brongers. Onze Raad (de Amsterdamsche), die zoo oordrecht, srkenwoude, erg-Ambacht, reefkerk leskensgraaf, mmerstol, randwijk root-Ammers, BURGEMEESTER en WETHOUDERS maken bekend, dat de KERMIS dit jaar zal worden gehouden van 7 tot 12 Augustus. Schoonhoven, den 11. Juli 1889. De Secretaris, De Burgemeester, GEELHOED, KOLFF. Dat de Regeering in deze zaak de hand zou hebben gehad, wordt door »Het Vader land" tegengesproken. »Dat de Minister van Justitie instructies zou hebben gegeven, nu of vroeger, ten gevolge waarvan gehandeld zou zyn als is geschied, is ten eenen male onjuist, zegt dit blad. Men kan verschillen over de vraag, of het verstandig was de politie geheel zonder instructies te laten, maar een feit is het, dat de Minister van Justitie het geven van instructies onnoodig heeft ge acht en dat noen direct, noch indirect, noch officiéél, noch officieus de vreemde lingen door de Regeering zyn bemoeilykt.” r den tijd van 1 tot 10-15-20 at jiar, naar gelang van den leeftijd, s 1 of 2 solide borgen. Ook afloaalng maand, per 3 maanden of per half r, naar verkiezing. ipreekarenvan 8 tot 5 uur, behalve rdags en Vrijdag morgen. Prjje der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. (ironie lettere naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor S-ma»l plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. rei krijg baar In den Boekhandel van J. W. N. VAN NOOTEN te Schoon leven. Gelukkig, de toestand in de Transvaal is op ’t oogenblik niet zoo spannend, als hy geweest is. Woensdag 11. hebben de Kaapsche Afrikaanders Hofmeyr en Her- holdt en de Oranje Vrijstater Fischer te Pretoria den heelen dag vergadering ge houden met President Krüger en diens raadslieden, met het gunstig resultaat, dat de Transvaalsche Regeering er nu sterk toe overhelt, zich te vereenigen met de hervormings-voorstellen tot kiesrecht-uit- breiding van de buren. Wat die voorstel len inhouden? Naar verzekerd wordt, het volgende: Het stemrecht zal verkregen worden na een verblijf van zeven jaar en de naturalisat.e is daarby naar keuze. Van terugwerkende kracht is de bepaling, wat betreft hen, die vóór 1898 naar Transvaal zijn gekomen. De Kaapsche heeren-raad- gevers Hofmeyr en Haroldt reisden over Johannesburg huiswaarts. Nu, deze op lossing zou, dunkt ons, een einde maken aan de netelige quaestie tusschen Enge land en Transvaal, eene quaestie, die nu toch zeker al lang genoeg geduurd heeft. Chamberlain echter houdt er nog al van, zooals reeds meermalen bleek, om „dit zaakje” warm te houden. Wy zullen zien en afwachten de dingen, die gebeuren In het Britsche Lagerhuis werden dezer da gen door den leider der oppositie, Sir Henry Campbell Bannerman, die zelf Minister van Oorlog geweest is, ophelderingen gevraagd naar aanleiding van mededeelingen van „The Times”, betredende het toch zenden van troepen naar Zuid-Afrika, nu de quaestie zich langs vredelievenden weg scheen te zul len oplossen. Minister Balfour antwoordde hierop, dat men niet weet, wat er nog ge beuren kan en het dus onder de bestaande omstandigheden noodig is maatregelen te nemen, om de strijdkrachten in Zuid-Afrika in voldoenden staat voor eene mogelijke mobilisatie te brengen. Niets dan voor zorgsmaatregelen dus! Nu, dan geen zor gen vóór den tijd I De DeesKhe arbelders-uitaluiting is nog steeds niet opgeheven. De „Kamer van eenheid” is met het instellen van haar onderzoek begonnen en het eerst heeft zij het woord gegeven aan de werkgevers. De vertegenwoordigers der arbeiders ver lieten zoolang het vertrek. Nu gaven de heeren-patroons hunne eischen te kennen, negentien in getal, eischen, die den arbeiders als volstrekt onaannemelijk voor kwamen, ten minste elf ervan. De woord voerder der arbeiders-vertegenwoordlging, de heer J. Jansen, verzocht daarna de Kamer een nieuwen grondslag voor de onderhandellngen voor te bereiden, want zoo ging het niet. Hy zeide, gehoopt te hebben, dat de uitsluiting zou z|jn opgeheven vóór het voortzetten der onderhandellngen. Hoe vriéndelijk de Deensche Volksraad is, blijkt ook weer in deze crisis. Zooveel mogelijk wordt er gezorgd voor de kinderen der uit gesloten arbeiders. Verscheidene eige naars van villa’s noodigen groote groepen kinderen voor een dag te gast. Ze worden dan getracteerd, spelen, houden hun middagmaal en >gaan in rijtuigen weer naar huis. In de stad Kopenhagen zelf worden gratis maaltijden verstrekt aan de vrouwen en kinderen der uitgeslotenen. Geen enkele dier arbeiders heeft echter nog ondersteuning van het armbestuur ge vraagd of is om niet betalen van huis huur op straat gezet. Toch wordt natuurlijk met verlangen het oplossen der crisis tegemoet gezien! Met evenveel verlangen als Finland ook „ztfn” crisis zag geëin digd I Steeds woiden echter nieuwe bevelen gegeven doqr den ontwerper van de vredes conferentie, den Czar aller Russen, om den Finnen hunne zelfstandigheid te ontnemen en welke maatregelen men ook neemt, om het hart van Keizer Nico laas te ver murwen, niets helpt. Zooals reeds ge meld werd, werd zelfs eene deputatie van de meest invloedrijke mannen van geheel Europa afgewezen, dat wil zeggen, heel eenvoudig niet door Z|jne Majesteit ontvangen. IDA, Markt, naast „De Waag”, an BOSKOOP, Voorkade, temen gelden A deposito: L dag opvragens k 2 inger termijn op overeen te komen irwaarden en desverkiezende tegen lerpand in fondsen strekken gelden op Effecten voorj gen onder f 1000,- a 4 ’sjafla; gen daarboven tot den prolongatio n's, volgens Amsterdamsche beurs- irwaarden ten zich methetkoopen en verkoopen i Effecten, tegen een provisie van: 7. voor fondsen boven de 30 onder 30 (ook )r loten). i voortduring worden de Nummen tekochte fondsen nagezien met het oog ïüotmgaflossing of conversie. erlangd worden orders in de meeste idsen verantwoord tot den eerstvolgen- q middenkoers der Amsterdamsche ms; den Coupons in boven de Amster- msche beursnoteeringzonder bere- ning van provisie; Trademark Alléén in verzegelde pakjes, voorzien n bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, rkrijgbaar te Schoonhoven bij E. C. VAN DER ENDE ieuwpoort, Q. Spklt. wrdelooe, J. G. van deb Rest. vierkerk a/d IJsel, M. Pannekokk. rimpen a/d Lek, G. DE JONG CZN. A. J. Dogtebom. A. Deexeb. J. van Gennep. Z. Vink. Wed. D. Blanken. K. v. Dam. E. Hilgeman. F. van Rees. H. de Jong Pzn. M. van Essen. E. v. d. Vlist. In het byzonaer wordt de aandacht geves- gd op 80ÜCH0N THEE, h f 1,30 per 5ons. Compl. VEERENBED8TELLEN met toe- ahooren, bestaande uit: 2 pers. Veeren- ad, Peluw, 2 Kussens, gemaakt Bed en eluw-overtrek, 3 Dekens, wollen, gestikte i molton, en 2 halve Stroomatrassen. Solide, gewaste Tijken, zuivere, nieuwe eeren: f 29,—, f 35,—f 40,— enf 50,—. Dito stellen, gevuld met de beste Ka ak; f28,-, f 27,50, f 82,50 en f 40,-. Ijzeren LEDEKANT met Stroo- en Zee- rasmatras, Peluw en Kapok Kussens, iet 3 Dekens: l-persoons f 20,—f 22,50; persoons f 24,— en f 27,50. Gegarn. WIEGEN f 9,50; Schommel- negen, rijk gegarn., f 12,50. De zendingen geschieden franco tot iaastb|jzijnd station of aanlegplaats door ;eheel Nederland, na toezending van het «drag of onder rembours; vrij zicht. Prijscouranten, monsters enz. gratis. iten zich op voordeelige voorwaarden at het incasseeren van wissels op men- en buitenland. Tarieven op nvrage gratis verkrijgbaar; trekken geld op HYPOTHEEK. it voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. Zie nu de weiden, maaiers en hooiers! de is daar. De werkzaamheden op het veld zyu reeds begonnen. Evenwydig aan elkaar voortryend, van sloot tol sloot, volgt zwade na zwade, hier in koelte van boomschaduw, als by pasontwaakten dag, daar in het branden der zon, als in heeten middag. Het is het gras, dal verdort en de bloem, die is afgesneden zinnebeeld van het leven der menschen. >N. Advertentieblad". ‘Benecbop, 7 Juli. Gisteravond was de veoüouder A. K. te Polsbroekerdam met paard en rijtuig op de hoeve, bewoond door de wed. 8. 8. alhier. Toen hy weer van het eif wilde ryden, nam hy blijk baar z{jn draai wat kort, althans, toen hy bemerkte dat het niet goed gmg en op het voetijzer stapte, ging de heele wagen onderstboven en raakte hij zelf er ouder, ’t Ongeluk liep boven verwachting goed af: K. bekwam slechts eenige on beduidende kwetsuren, terwijl van het rijtuig alleen het ooethout brak. Deze Courant wordt dee Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rjjk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. AMSTERDAMSCHE Dolang de voorraad strekt zijn de ultlootbare gewaarborgde 4 pCt. lotbeealre Obligation, in stukken van 00,-, f 500,- en f 100 -, verkrijg- r bfi den Heer J. G. DOESBURG, imissionnafr in Effecten te Schoonhoven. schijnlek wordt de staat van beleg afge kondigd. Volgens de jongste verklaringen van den Minister-Presidwjt Silvela in den Kabinetsraad echter nu kalmer geworden. VAN HIER EN DAAR. Jong-Turkye in Den Haag. Ahmed Riza Bey, de vertegenwoordiger der Jong-Turken zoo heet de party, die zich wenscht vry te maken van de bestaande tyranme onder den tegenwoordigen sultan heelt in Den Haag, waar hy met Armenische en Pooische protest-propagandisten een voor dracht hield in »Diligentia", niet weinig tegenwerking gevonden van de zyde der pohiie. in het Hotel iCentrai”, schryft »De Standaard,” heeft een gezondene door de politie, als gold het een landlooper, niet alleen inzage van zyne papieren gevraagd, maar zelfs bewys gevorderd dat hy geld genoeg by zich had, Zelfs ging men zoover, dat deze vreem delingen genoodzaakt werden, hun porte- monnaie's en hun portefeuilles open te doen, am aan den afgezant der politie te laten zien, dat heusch het geld er in zat. 's Avonds by de lezing in 0>Diligentia" was, behalve de heer Van Schermbeek, nog een inspecteur van politie aanwezig, en stonden twee agenten op wacht by den ingang; en onder de meeting mengde de heer Van Schermbeek zich in den gang der zaken, om den laatsten spreker het optreden te beletten, zoo hy niet vooraf zyn papieren toonde. Is dit nu Nederlandsch of is het Russisch 11 De geheele pers toont zich ontevreden. >Wat is dat nd voor manier van doen, vraagt „Het Vaderland »om de vertegen woordigers van verdrukte en vertrapte nationaliteiten, op wie niets aan te merken is, door poiiLie-agenten te laten bewaken en besluipen De ontevredenheid over de houding der Regeeringhet is voor het Nederlandsche gevoel een voldoening schynt, voor zoo ver wy konden nagaan, hier te lande algemeen, zegt »Z>e Tijd”. Waar men daarentegen over önze Regeering tevreden zal zyn, het is te Constantinopel. Hoogst waarschynlyk zullen ddAr de Nederland zóó vriendelyk gezinde paleis-bladen, de nMaluwat en lóervetniet nalaten, op snoevenden toon in het licht te stellen, hoe één woord van den beheerscher der geloovigen voldoende was, om de Regeering van Nederland in ootmoedige gehoorzaam heid en onderwerping' voor zyn macht en heerlykheid het hoofd te doen buigen en de vyanden van den Sultan en lasteraars van zyn roemruchtig bewind over de Nederlandsche grenzen le doen verjagen. En die aitikelen <Jer Turksche bladen, by groote pakketten, overgezonden Uost-lndië, zullen dóór gelezen worden door aanstonds zal worden opgekalefaterd, heeft in zyn jongste zitting niet veel belangrijks verhandeld. Een praatje over de gaslevering, een praatje over arbeidstijden en nog een paar praatjes zonder ruggemerg vulden het grootste deel der zitting. Onze Jan Brongers heeft ook nog ge sproken. Het zal wel zyn zwanenzang zyn geweest. Jan Brongers is nog een legaatje van wylen aBurgerplicht”, dat hem zoowat op haar sterfbed als raadslid heeft gelegateerd. Product van de grillige mildheid der poli tiek is Jan Brongers als Jan Brongers in den Raad gekazeboend en als Jan Brongers wordt hy er nu weer uitgekazeboend. Ge wogen en te licht bevonden. Hy kwam, werd uitgelachen, en ging heen. Vóór dat hy in den Raad kwam had hy vooral naain gemaakt op t gebied van de dingen die tot den mensch ingaan, en die van den mensch uitgaan. In de melkbacillen-quaestie (of bacillen-melkquaestie als men wil) heeft hy namelyk vóór eenige jaren zyn stem plotseling verheven tegen de bacillen, en het was in diezelfde dagen dat hy zyn veelzijdigheid te kennen gaf door al aan stonds den mensch niet slechts van één kant te beschouwen. Onder de eigenaar digheden van Amsterdam behooren nl. ook zekere zeer primitieve »gemakken” onder sommige hooge bruggen, aan den waterkant. Deze inlichtingen ruimten is eer> beter woord, want er is weinig of geen •inrich ting" voor noodig hebben dit gemeen met »inodores”, dat ze voor ’t zelfde doel worden gebezigd, en ze onderscheiden er zich voornamelijk van doordien ze niet inodore zyn, en doordien het gebruik niet vyf cent maar één cent kost. Het spreekt vanzelf dat voor den minderen man deze gelegenheden »in een wezenlyke behoefte voorzagen", zooals de heer Nolting zou zeggen, maar Jan Brongers vondphet erger- lyk, dat hy uit zyn ramen precies kon zien enfin hy vertelde in een vergade ring, dat hy zyn dochtertje eens een heelen dag had doen opteekenen, zoodat hy zelfs met statistieke gegevens was gewapend. En zoo kwam Jan Brongers in den Raad als ridder van de inodore 4 vyf cent. En. nu heeft hy zich onlangs in den Raad weer dapper geweerd voor verbetering van urinoirs en zich ook als een ridder van die nuttige instellingen doen kennen. Als Jan Brongers straks zyn parlementair leven zal hebben beëindigd, zal men dan ook wel kunnen zeggen dat hy zich heeft bewogen op practisch gebied en dat hy er op uit is geweest in de meest dringende eischen te voorzien. Uit: De Amsterdamsche Week in het „Utrechtsch Dagblad’. Zomer. Nu is de zomer gekomen, als een koning die nog jongeling is. Hy gaat het land door in gulhartigheid, openend z’n milde hand, rqgeerend om wel te doen. En ieder, die hem ziet, vindt behagen in z’n schoon heid en in het werk zyner handen. Over z’n blanken nek golft het bruin der lokken, glanzend als de kostbare zyde van een ryke- dameskleed. Het rood zyner lippen, het rood zyner wangen, het albast zyner slapen, de fluweelen schijn zyner blauwe oogen gloeien in het licnt van z’n lach en met vriendelyk gebaar fluistert hyvrede, hoop, liefde. Omstuwd door een lyfwacht van gratiën, wier vormenschoon lynt door wit- tulle gewaden, rydt hy voort over de aarde, onder het blauwe gewelf, fier rechtop staande in z’n zegewagen, en de gratiën zweven om en boven hem, strooien bloemen uit over de kinderen der menschen. Z’n vurige paarden dragen in trotsche buiging den schoonen nek, met uitwaaiende manen, en in wolken van welriekenden geur verzinken de gouden raderen. De bewoners der aarde verheugen zich in de komst van den vorst en ziende de schatten, die er liggen langs z n baan, gaan hunne harten open en roepen ze: leve -O koning Zomer 1 die nooden: komt, tyd van den oogst naar onze oen geloofd duizenden by duizenden Mohammedaansche onderdanen van Neder land I Het ^Haagsche Dagblad' zegt: De beer De Beaufort, die zich lydens zyn ministerschap reeds herbaaldelyk de gehoorzame dienaar van buitenlandsche regeeringen heeft getoond, maakt het nu wel een beeije al te erg. Hy is nu vol slagen Turksch geworden en het onge lukkigste is, dat zyn collega’s met in staat zyn om hem weder te vereuropiseeren. Of heeft de heer De Beaufort de tusschen- komst zyner collega's niet noodig en kan hy maar op eigen hand wenken geven aan politie en justitiei? Wy willen op ’s heeren De Beauforts talenten in het ontvangen van vreemdelingen en het geven van leesten niets aldingen, maar meenen toch, dat deze hoedanigheden niet de voornaalmste zyn in een minister van buiienlandscne zaken. Ware dit zoo, men zou misschien nog verstandiger doen den oberkellner van het Kurhaus of een dergelyken titularis aan het hoofd van het departement te plaatsen. In gedienstigheid 'zouden deze zeker niet voor den tegen- woordigen minister onderdoen. By de interpellatie, do®r den heer Pyitersen in de Tweede hamer aangevraagd, zal men, hopen wy, niet nalaten, dit helder in het licht te stellen." De Britsche pers is over deze laatste onheusche beleediglng niets gesticht en „Daily Chronicle” geeft nu aan de depu tatie den raad, om zich naar Den Haag tot de Vredesconferentie te wenden. Daar zou men haar misschien wel ontvangen, maar of die ontvangst „het gewenschte resultaat” zou hebben, valt sterk te be twijfelen. De Russische Regeeringsbode heeft nu weer een Keizerlijk geschrift aan den gouverneur van Finland openbaar gemaakt, waarin deze bevel ontvangt ter algemeene kennis te brengen, dat, daar Finland deel uitmaakt van het Russische Rijk, al het verordende blijft gehandhaafd. Dat is dus kort maar krachtig gesproken! De Czar houdt dus van volhouden. Keizer Wilhelm van Doltsehland, houdt van reizen, redevoeringen houden en waar het pas geeft, van iets vriéndelijks te zeggen. Op ’t oogenblik bevindt Z. M. zich met zijn „Hohenzollern” voor Bergen in Noorwegen. Zaterdag-avond had hy aldaar te gast de of ficieren en een zestigtal adelborsten van het Fransche opleidingsschip „Iphigéuie”, aan welk schip Z. M. een dag te voren een bezoek van een uur had gebracht. Na tuurlek werd door hem de gebruikelijke speech gehouden en na afloop aan Presi dent Loubet het volgend telegram gezon den: „Ik heb het genoegen gehad aan boord van het opleidingsschip „Iphigéuie” de jonge Fransche matrozen te zien, wier militaire en sympataieke houding, hun edel vaderland waardig, een leven- digen indruk op mij gemaakt heeft. „Mijn zeemans- en kameradenhart ver heugt zich over de vriéndelijke ontvangst, die de commandant, de officieren en de bemanning mij hebben bereid. „Ik wensch mtfzelven geluk, mijnheer de President, dat ik in de gelukkige gelegenheid ben geweest de „Iphigéuie” en uwe beminnelijke landgenooten te ontmoeten.” De heer Loubet, zijn eenvoudigen aard getrouw, antwoordde hierop heel koeltjes, dat hü er prijs op stelde te bedanken voor de eer, die Z. M. aan de matiozen bewezen had en voor de bewoordingen, waarin Z. M. den indruk van het bezoek heeft willen weergeven. Toch eene zeer beleefde wisseling van ge dachten, die misschien In beide landen niet zonder heilzame uitwerking zal blijven. Er is ten minste nu al sprake van zoo loopt het gerucht dat Keizer Wilhelm in 1900 te Paijja zal komen, om de ten toonstelling te bezoeken! Het is nog ver in *t verschiet I Eene dergelijke uitdrukking bezigden we eenigen tijd geleden ook in verband met de komst van Dreyfus naar Frankrtyk en toch bleek die toekomst niet zoo ver af, als we eerst gedacht hadden. We kunnen het ons haast nog niet voorstellen, dat de „man van het Duivelseiland” op Franschen bodem vertoeft en nog wel zoo gezond als een visch. Mevrouw is er ten minste verrukt over, dat haar man zoo gezond is en vooral zoo goed slaapt. Ook de eetlust keert weder, daar ginds afgenomen door slechte voeding en plagerijen met hetdiöet. Mevrouw Dreyfus mag haren man nu eiken dag een uur zienmaar om geen laat te heb ben van nieuwsgierigen, verandert zij dat uur nog al eens. Zy heeft veel last van photografen, die haar met hunne camera’s belagen en tegenover wie een opgezet regen scherm soms het eenig afdoende wapen is. Dreyfus is den heelen dag onvermoeid bezig met het doorsnuffden van de ver schillende enquêtes en volgens Professor Havet zal hy straks voor den Krijgsraad verschijnen niet als beschuldigde, maar als beschuldiger. De zittingen van den krijgsraad zullen eerst beginnen in Augustus. Men is nu bezig met het in orde maken van een ruimere zaal.' De groote gehoorzaal van het „Lycée”, vlak over de militaire gevan genis gelegen, zal dienen als gerechtszaal. Zoowaar een aanslag op ex-Koning Milan! Hjj mislukte wel is waar, maar toch laat men het er niet bij zitten. De bedrijver blijkt een zekere Klesevitch te wezen, die verscheidene personen als zijne medeplichtigen heeft aangewezenals daar zijn, den oud-Minister Tanganovitch, den journalist Odjek en anderen. De heer Milan heeft zelf, met getrokken sabel, zyn aanvaller achtervolgt, tot deze zich in de Save wierp, waaruit de gen darmes hem toen opvischten. De Koning- Vader was bleek en zeer ontroerd, en kon slechts de vrome woorden stamelen„God heeft mij bewaard!” Klesevitch blijkt een ontslagen brandwacht te wezen. De gewezen Koning van Servië ontvangt vele bewijzen, zoo misschien al niet van sympathie, dan toch van vreugde over zijne redding. De ongeregeldheden te Barcelona (Spaeje) hebben zich herhaald. Er werd met steenen naar verschillende gebouwen geworpen, en de gendarmerie was genoopt charges uit te voeren op de met revolvers vurende menigte. Aan beide zijden vielen gekwetsten. Er werden 18 personen gearresteerd. Waar- Bodegraven, 5 Juli. Als leden van den gemeenteraad zijn herkozen de heeren W. P. Brunt, W. Van der Giesen en W. Turkenburg. Gekozen de heer C. Veelenturf. Voor vacature, aftreding 1901: herstem ming tusschen de heeren Dr. G. De Niet en P. Batelaan Wz. Voor vacature, aftre ding 1903: herstemming tusschen de heeren B. Van ’t Riet Az. en A. Both. 'Hoog Bloklood, 6 Juli. In vervolg op een vroeger bericht mag dienen, dat in eene talryk bezochte vergadering van be langstellenden is besloten, om bij gelegen heid van den verjaardag van H. M. onze Koningin weder een feest te doen plaats hebben. Eene vereeniging is gevormd, die tot bestuur heeft de heeren A. Den Hartog als voorzitter, B. De Groot als secretaris en 0. De Jong als penningmeester en die zullen worden bijgestaan door eenige commissarissen van orde. Van gemeente- raadswege is der vereeniging geldelijke steun toegezegd. De rekening der gemeente over het dienstjaar 1898 bedraagt in ontvangsten f 7525,79, in uitgaven f 6850,49*, zoodat zij sluit met een batig slot van f675,29’. Voor onderwijs is uitgegeven f 2289,48* en voor armenzorg f 1683,70*. 'Langeraigewelde, 6 Jufl. De rekening dezer gemeente over 1898 bedraagt aan ontvangsten f 5280,23 en aan uitgaven f 4781,35, batig saldo f 448,88. Vier jongelingen alhier hebben zich voor het voorbereidend militair onderricht aangemeld. gLekkerkerk, 6 Juli. In de heden avond gehouden Vergadering van commissarissen der spaaibank weid aan den heer C. Oude naarden op zyn daartoe gedaan verzoek op de meest eervolle wyze ontslag verleend tegen 1 Sept, als boekhouder der bank. De benoeming van een nieuwen titularis werd tot een volgende vergade ring aangehouden. Den laten September hoopt de heer U. Boers den dag te herdenken, waarop hy vóór 25 jaren als hoofd der school in wyk A optrad. Dat het den alom geachten „meester” dien dag niet aan blyken van belangstelling zal ontbreken, is boven allen twijfel verheven. 'Noordeloos, 5 JuiL De regen, waarnaar zoo sterk werd verlangd, is gelukkig *gekomen en wel zoo overvloedig, dat tengevolge van het sterk wassen van het poldeiwater de mulens in werking moesten worden gesteld. Mocht er nu spoedig warm weer opvolgen, dan kan er nog veel terecht komen, waarvan reeds een slechte verwachting werd gekoesterd. Toen heden avond de koopman 8. bij een zijner klanten m huis was en zijn voor de kar gespannen honden behoorlijk had vastgebonden, kwam daar een andere hondenkar langs rijden. Belust om hunne natuxurgenooten te volgen, rukten de honden van 8. zich los, doch weldra bleek dat zij zonder geleider den weg niet goed recht konden houden, en ze rolden al heel spoedig met kar en al te water. Het g< volg laat zich radenalle In de kar aanwezige kruidenierswaren waren totaal bedorven, zoodat 8. door dit geval aanmerkelijke schade lijdt. "Oaderkerk a/d IJsel, 5 Juli. De vraag hoe en sedert wanneer de kom der gemeente bestraat is, vindt men beantwoord in een Octrooi van de Staten van Holland en Westfriesland, dd. 18 Maart 1615 voor schout en regeerders van OuderkeiK, om voor den tyd van acht jaren, ingaande 1 April 1615, te mogen opoeuren op iedere tonne bier 25 stuivers, mitsgaders van eiken wagen van buiten, die over de straat rijden zal, een stuiver, en tevens om eene leening aan te gaan voor één jaar tot den aankoop van steen en zand. Het onder houd der straat bleef tot heden beiusten hy de eigenaren der aanliggende huizen. Het bedoelde Octrooi ia in ’t oorspronke lijke, op perkament geschreven, in het gemeente-archief aanwezig en draagt de oigenhandige onderteekenmg van J. Van Oldenbarnevelt. ‘Polsbroek, 7 Juli. Het mond- en klauw zeer breidt zich sterk uit in dese gemeente. Sedert een dag of acht zyn een 10-tal aan giften gedaan, zoodat de ziekte thans op een 15-tal hoeven heersoht. By een onzer veehou ders is verleden week een kalf aan de ziekte gestorven. Twee knapen gingen in het begin dezer week vissohen. Ze dwaalden af naar den vliet by den Lopiker molen, bewoond door Van Wyngaarden, waar de een ie water en onder een stoep raakte, zonder door zyn kameraad te worden opgemerkt. Een dochter ran den molenaar, die leU op de stoep had te ver richten, zag een hand om een paal geslagen, zoodat de jongen nog gelukkig kon worden gered, ’t Scheelde weinig, of de knaap was verdronken. Van witte mnizen hebben we vaak ge hoord, maar dat er ook bonte waren, kwamen we eerst pas geleden te weten. Een prachtig bontje, met een blesje voor ’t snoeperig kopje, werd dezer dagen by een veehouder hier in 't hooiland gevonden en meógenomen naar huis, ’s Avonds opgesloten, was ze den vol genden morgen verdwenen; evenals haar meer egaal gekleurde sustoren, scheen ze door esn klein gaatje Is kunnen.

Schoonhovensche Courant | 1899 | | pagina 1