Thee GoiMc BaÉ T. GoBtBvaann Zom, GOUDA, Markt, naast „De Wug”, en BOSKOOP, Veerkade, nemen gelden A deposito: met 1 dag opvragens 2 bjj langer termijn op overeen te komen voorwaarden en deeverkiezende tegen onderpand in fondsen; N°. 2009. Ï18Ö811 van fla Men. IAMER C., «mlMlOra. OntlQwatörscliB LaaHDonilotoi a 50 CENTS, UGlZIJN ,1 HU'. E.Br^ndsm^ Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Officiëele Kennisgevingen. J. VALK Jr., IA VEN A >11, h*ek FrateiMteeg. HOOFDELIJKEN OMSLAG verstreken is. «STERDAM, RIJDERS. ROMEIJN, D8BB11 OMflB 8 ÖBDOSitO: W. RODS Wz., BUITENLAND. Overzicht BINNENLAND. SCHOONHOVEKSCHE COURANT van 3. JsW. N. .YAN NOOTEN Te Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven, leeraar BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven herinneren de ingeze tenen aan de verplichting tot het Schoonhoven, den 17. Juli 1899. De Secretaris, De Burgemeester, GEELHOED. KOLFF. De GEMEENTE-ONTVANGER herinnert belanghebbenden, dat den 15. Juli j.l. de tweede termijn van betaling van den Schoonhoven, den 17. Juli 1899. De Gemeente-Ontvanger, VERSLOOT, irse LOTEN en vreemde COUPONS. IN en vreemde BANKNOTEN. 81.it*. Idea 4 Deposito p.cent onder den IU1ZEND 6ULDKN worden op vertoon G. de. Jong Czn. A. J. Dogtkbom. A. Dekxeb. J. van Gennep. Z. Vink. Wed. D. Blanken. K. v. Dam. E. Hilgeman. F. van Rees. H. de Jong Pzn. M. van Essen. E. v. d. Vuist. bijzonder wordt de aandacht gevea- OUOHON THEE, k f 1,80 per 5 ons. ide advertentie, beveelt de Ondergetee- eren va. order, tot IN- en VERKOOP VAN HIER EN DAAR. Pe heer Minas. Tschéraz, de afgevaar digde der Armenische koloniën naar den zetel der Vredes-conferentie, wien eenige weken geleden het houden van een voor dracht belet werd, is toch opgetreden, eerst te Amsterdam, daarna in Den Haag. »Zyn optreden te Amsterdam, schryft C. E. Van Vredeoord m liet „Utrechtsch Dagblad”, was één en al succes. Op vier deluge met rood bekleede stoelen troonden, d RU WIEL al voren» mijn Magazijn laar de prijzen geïnformeerd te hebben, hrradlg oen groot® collectie A11M onder de deugdelijkere garantie. KOOP ee«lge nteaw. (Aralkto HEDEN. jk en met garantie af geleverd. Uhiratalhr dar Tearing Club 4* Belglqae. Waterpoort, GORINCHEM. Voor één jaar vast op 8 pCt a zes maanden 2f Met veertien dagen opvragena ,2 drie 1 Koopt on verkoopt «frwt.n on Coupon». Incasseert Wissels en bezorgt assurantiën. Het Kantoor is geopend: van 9 tot 2 en van 7 tot 8 uur. Zaterdagavond geen kantoor. DE DIRECTIE. verkrijgbaar in den Boekhandel van B. W. N. VAN NOOTEN te Schoon hoven. KOOP en VERKOOP Goud en ZHvor, Horloge',, Klokkoa, Naal.aohlau en Para- pluleo bij hoek Meent, 8ehoo.lt.vea. Prijs der Advertentiên: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Ieder, regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrjjdaga-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiên, voor 2-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-msal in rekening gebracht. verstrekken gelden op Effecten voor: bedragen onder f 1000,- 4 ’sjaars; bedragen daarboven tot den prolongatie- koers, volgens Amsterdamsche beurs- voorwaarden belasten zich met het koopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: 1/8 voor fondsen boven de 80 1/16 onder 80 (ook voor loten). Bij voortduring worden de Nummert der gekochte fondsen nagezien met het oog op uitlotingaflossing of conversie. Desverlangd worden orders in de meeste fondsen verantwoord tot den eeratvolgen- den middenkoers der Amsterdamsche beurs; wisselen Coupons in boven de Amster damsche beursnoteeringzonder bere kening van provisie; belasten zich op voordeelige voorwaarden met het incasseeren van wissels op binnen- en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar; verstrekken geld op HYPOTHEEK. Agent voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. Trademark AMSTERDAM. Alléén in verzegelde pakjes, voorzien ran bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, verkrijgbaar te Sehoonhoven bij E. C. VAN DER ENDS. Wieuwpoort, 0. Spelt. Woordeloos, J. G. van deb Rest. Ouderkerk aid IJ eel, M. Pannekokk. Krimpen aid Lek, Moordrecht, Berkenwoude, 3erg-Ambacht, Streefkerk, 3leskensgraaf, immerstol, 3randwyk, Troot-Ammers, In het t" igd op SOUCHÖN THEE, A f 130 per 5 ons. Frankrtfk. Voorbij is weer de dag, waarop de Franschen hun nationaal feest vierden, de dag, door velen met angstig verlangen tegemoet gezien. Het gebeurde bjj de wedrennen te Auteuil zit nog zoo versch in ’t geheugen. Maar gelukkig, er geschiedde niets van dien aard. In de straten waren de aangebrachte versieringen minder mooi dan de vorige jaren, maar het glanspunt van den dag, de wapen schouwing te -Lonchamps, kwam zel den meer tot ztfn recht Een trotsch en overweldigend -schouwspel was het, die duizenden en duizenden te zien deflleeren, terwijl de zon verblindend schitterde op sabels en bajonetten en de helmen der dragonders tot eene gouden hoofdbedekking maakten. De kurassiers trokken echter, als gewoonRjk, het meest do aandacht. Kortom, het was voor het leger een ware triomfdag en de kreten van „Leve het leger!” „Leve Marchand 1” (want die was er ook met zijn troepje Soedaneezen), overstemden dan ook alle andere jubel- en juichtonen. President Loubet werd over het algemeen heel koeltjes ontvangen en dat hy zulks wel degelijk voelde, kon men zien aan zijn goedig gezicht, waarop geen glansje van opgewektheid te zien was. Geen wonder! Maar wat gebeurt verder? De revue liep ten einde. Plotseling, op een oogenblik, dat niemand meer aan iets bijzonders dacht, stond generaal Gallifet op en zonder een woord te zeggen verliet hij de tribune, waarop hy met Frankrijk’s Hoofd en z|jn collega Waldeck-Rousseau gezeten was. Hjj plaatste zich aan ’t hoofd van het regiment kurassiers, die, gelijk reeds gemeld werd, het meeste bekijks hadden. Daar stond h(j, links en rechts om zich heen kijkend, alsof hij iets zocht. De militaire „attaché” van Nederland scheen zjjne gedachten te raden en bood hem zijn paard aan. In een minimum van tijd zit de Generaal in ’t zadel en met schit terend oog trekt hij den degen en salueert het laatste vaandel. Algemeene verbazing en verwondering allerwegen, eene hoorbare stilte volgde, om eindelijk zich op te lossen in de oorverdoovende juichkreten: „Leve Gallifet!” „Leve het leger!” Aldus het slot van de wapenschouwing, die by velen in blijde herinnering zal blijven. President Loubet heeft na afloop Generaal Gallifet zyn compliment gemaakt over de uitstekende houding der troepen. Ook in andere steden liepen de feestelijk heden goed en kalm van stapel, behalve te Cherbourg, waar na afloop verscheidene marine-soldaten twist zochten met de politie. De militaire macht moest tusschen- beide komen. Onder degenen, aan wie President Loubet ter gelegenheid van den 14den Juli kwijt schelding van straf verleende,ii ook Madame Bianchini, die voor eenigen ty'd, wegens een poging tot moord (vergiftiging) op haren man, werd veroordeeld tot jaren gevangenisstraf. Nu weer pas tegen 18 Augustus zal de krijgsraad te Rennes bijeenkomen. Op 't oogenblik is de heer Demange te Rennes. Hij blijft daar de geheele week, om met Dreyfus te arbeiden. Over diens lichame- Hjken en geestelijken toestand is hij zéér tevreden. Een Nieuw-Yorksch blad heeft, zegt men, Emile Zola telegraphisch verzocht, verslag te geven van de zitting van den krijgsraad te Rennes. Zola moet geant woord hebben:' „Voor geen tien miiiioen dollars.” Tusschen Engeland en Transvaal is het, zooals te verwachten was, nog lang niet in het reine. Chamberlain schijnt nu een- maal niet te willen Ingaan op de voor Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon neren bjj alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. stellen van President Kiüger. Tenminste veel coren heeft hij er nog niet naar. Wat heeft hij nu gedaan? Woensdag j.l. een telegram naar Pretoria gestuurd, met ver zoek om een afschrift van de nieuwe kieswet. Hij liet er bij weten, dat, wan neer de wet bedoeld was als eene oplos sing der moeielijkhedenhy verdaging van het debat in den Volksraad verwachtte, tot hij, Chamberlain, de wet zou heb ben bestudeerd. En de Volksraad heeft, als antwoord, nu het eerste en tweede gedeelte der nieuwe kieswet in geheime zitting goedgekeurd. De inhoud is de vol gende „Wie negen jaar in de Republiek woont, kan brieven van naturalisatie en het volle stemrecht dadelijk krijgen; wie er korter woont, zoodra die negen jaar ten einde zyn, of vijf jaar na bet in werking treden van de wet, mits het verblijf in ’t laatste geval niet minder dan zeven jaar is. Wie al genaturaliseerd ia, kan het volle stemrecht krijgen na vijfjaar. Voor de nieuwaangekomenen is het tijdperk zeven jiar, hetzij men na twee jaar zich laat naturaliseeren en dan vijf jaar later het stemrecht krijgt, of zeven jaar wacht en het stemrecht krijgt tegelijk met de naturalisatie. By de naturalisatie wordt een eed afgelegd. Het verschil tusschen deze voorstellen en die van Sir Milner is dit: dat in het „wetsontwerp” de oude uitiandezs groepsgewijs tot het stemrecht worden toegelaten, terwijl in Sir Milner’s voorstel onmiddellijk 30.000 uitianders het stemrecht zouden moeten hebben. Nu zal dus Chamberlain aan de studie trek ken! We zijn benieuwd, wat zijn oordeel zal zijn! Vrijdag middag kwam er een bericht, dat het blad „de Standard and Diggers News” een telegram bevatte, inhoudende dat de Trans vaalsche Regeering een hartelij k telegram van de Britsche Regeering zou ontvangen hebben met een betuiging van warme instemming met de nieuwe kleswetvoorstellen. Zou Chamberlain dit geseind hebben Dat kan nooit het geval zijn! Dan öf het heele Kabinet, öf de Minister van Buitenlandsche Zaken, die feitelijk de Transvaalsche zaken behoorde te behartigen. Niets er van. De illusie duurde koit, want Chambeilain, door een vertegenwoordiger van Reuter deswege ondervraagd, heeft verklaard, dat er van het begin tot het einde geen woord van waarheid in stond. Dat is met recht: „Zich blij maken met een doode muschl” Voor een verandering een crisisje in TarkQe. In den loop van den dag kreeg Vrijdag de Minister van Binnenlandsche Zaken zijn ontslag, maar vijf uur later was hij opnieuw aangesteld en de Osmanië- orde met briljanten rijker! Koning Alexander van Servië is voor nemens een tijdje naar Karlsbad te gaan en daar af te wachten de afwikkeling van de samenzwering tegen het leven zijns vaders. Gedurende zijne afwezigheid zal de heer Milan met het Regentschap belast worden. Als dat maar geen bedenkelijke gevolgen heeft! De gouverneur-generaal van Finland, de bekende Bobrikoff, heeft drie maanden verlof gekregen. By zijn vertrek heeft hy een dagorder uitgevaardigd, waarin, namens Grootvorst Wladimir, buiten gewone tevredenheid wordt betuigd over den voor treffeiy ken toestand der Finsche troepen. Op de plaats, waar de Hussische Grootvorst-troonopvolger is overleden, is een kruis opgericht. Woensdag is te Abbas Tuman een plechtige mis opge dragen, welke onder anderen werd bijge woond door Grootvorst Nikolaas Michailo vitch en de voornaamste autoriteiten. Men zegt, dat de overledene gestorven is tengevolge van een ongeluk met zijn rijwiel. Hy zou met het hoofd op den grond zijn terechtgekomen en op de plaats zyn dood gebleven. De Koningin Regentes van Spanje heeft, met het oog op den benarden staat van *s lands geldmiddelen en de lasten der bevolking opgelegd, afstand gedaan van* 2 miiiioen peseta’s (l miiiioen gulden) van hare civiele lijst, welk edelmoedig aanbod door het Kabinet is aanvaard. Te Peking (China) verscheen een op zienbarend keizerlyk decreet, waarin ge klaagd wordt over de onregelmatigheden b(j het innen der belastingen en den Mandarijnen wordt opgedragen beter reke ning te houden. Men vreest, dat nög sterkere uitpersingen der bevolking van de zijde der Mandarijnen hiervan het gevolg zullen zijn. Centrum” verder, men kan hetzelfde met eenige wyziging zeggen van menige socialis tische vergadering. De iSoaaal-Demokraat” mag wel eenige bescheidenheid betrachten, wanneer er over krakende part yen of instellingen wordt ge sproken. >Dat in de meeste parlementen geregelde beraadslaging onmogelyk is geworden, is minstens overdreven. En wanneer het te Brussel en elders spookte en de Volksver tegenwoordiging ergeriyker tooneelen gaf te aanschouwen dan men zelfs op Poolsche landdagen beleefde, hadden daaraan niet zelden de socialisten schuld. Gewoon op hunne volksvergaderingen heftig en harts- tochtelyk te zyn, waren zy het niet minder in de parlementen en belemmerden zy aldus herhaaidelyk den geregelden gang van zaken. Wellicht zal de Sociaal-demokraat hierop antwoorden, dat zulk een tactiek noodig is, om de wankelende maatschappij nog wat spoediger te doen ineenstorten. Maar niemand weet, wat dan verryzen moet op de puinhoopen. Want het socialistische gebouw kraakt reeds, terwyl de arbeid pas is begonnen en het nog slechts eenige voeten hoog is opgetrokken. Een socialistisch regime zou eerst met recht »een niet te overzienen warboel’’ geven.” De Opper-ceremoniemee»ter maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin, den lichten hofrouw beeft aangenomen voor den tijd van 14 dagen, ingaande op 15 Juli, wacons het overlijden van Z. K. H. pots George Alexandrowitaj, grootvorst troonopvolger van Rusland. Bij Koninklijk besluit ia ver leend aan P. Muilwijk, veldwachter der gemeente Groot Ammers, de bronzen eere- medaiile van de orde van Oranje-Nassau. De 1ste luit. A. W. G. J. De Keizer, van het 2de reg. vest.-art., wordt 1 November gedetacheerd by het 2de reg. veld-art. en zal van dien datum tot 1 Mei d. a. v. een cursus volgen b(j de rijschool te Bergen-op-Zoom. De stearine kaarsenfabriek te Gouda, de stearine kaarsenfabriek Apollo” te Schiedam en de koninklijke fabriek van waskaarsen te Amsterdam hebben een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin zij volle adhaesie betuigen aan het adres, d d. 19 Juni 1899, aan de Tweede Kamer gericht door een aantal groot industrieelen (de heeren J. C.v. Marken, D. W. Stork c. ter zake van het aan hangig ontwerp dor Ongevallenwet en de daarop ingediende amendementen. Aan het lokaal van het Prov. bestuur te Leeuwarden is Vrijdag aanbe steed het uitvoeren van baggerwerk en andere werken in en vóór den mond van de haven te Stavoren en het ophoogen van het gedeelte zeewering, het zooge naamde Schapenland, ten zuiden van die haven. Da minste inschrijver was p. Bos Az. te Gorincbem voor f 12.600. De raming was f 11.900. - Voor den Hoogen Raad werd Vrijdag gepleit in de zaak van den reiziger en den caféhouder, door het ge rechtshof te ’s Graven hage veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf leder, wegens oplichting, welke hierin zou bestaan, dat zij een sigarenfabrikant te Gouda door listige kunstgrepen zouden hebben bewogen tot afgifte aan één hunner van eene groote partij sigaren, waaromtrent de eerste opgaf, dat hfl die wilde koopen, terwijl de tweede tot dien koop aanried en verklaarde zich borg te stellen. Mr. J. W. Belinfante, voor den eersten requi- rant optredende, betoogde, dat ten aanzien van dezen niet gebleken is van de be doeling tot wederrechtelijke bevoordeeltog maar dat de bedoeling van zijn hande lingen alleen was om een koop te sluiten. Voor den tweeden requirant pleitte Mr*. P. J. Snel, dat ook te diens opzichte van oplichting geen sprake kan zijn, onder mededeeling: lo. dat met den sigaren* fabrikant was overeengekomen, dat tegen rembours zou worden geleverd (zoodat ware hieraan gevolg gegeven, geen oogen- blik nadeel had kunnen ontstaan)"; 2o. dat de tweede req. als borg der eigen fabrikant heeft betaald alles wat hem taak wam Beide pleiters concludeerden dus tot ver nietiging van het arrest van het Hof Advocaat generaal Mr. PatUn zal’ 29 dezer conclusie nemen. p de aanbeveling voor een in de Hoogduitsche taal en letter kunde aan de hoogere burgerschool en gymnasium te Dordrecht zijn geplaatst de heeren: lo. A.J.Poatma,Itwrsaraanrt* rijks hoogere burgerschool en het gym nasium te Gouda; 2o. J. Verver, leeraar aan de hoogere burgerschool en het gymnasium te Tiel. In de vergadering van den raad op 20 dezer zal tot beooaminE wo-den overgegaan. evenmin aan een clericale regeering. En héar zouden wy toch bekomen, in dien anti'-revolutionnairen en roomschen aan ’t bewind kwamen. Hoezeer wy dat zouden betreuren, behoeven wy niet te zeggen. Wij vertrouwen dan ook, dat de christe lijk-historischen in den lande tot het om verwerpen van dit Ministerie niet zullen medewerken.” op het hooge podium tusschen drie groote palmen, de heer Tchéraz met zyn patronaat de anti-revolutionnair guyper, de r.-katholiek Vermeulen en de liberale vrijmetselaar Lief- tinek. In de zaal, waar geen plaats onbezet bleef, een zeer beschaafd publiek van dames en heeren. En met veel beslistheid werden de af keurende woorden tegen de Haagsche auto riteiten toegejuicht. Het was niet de heer Tchéraz die ze sprak. Deze vriendelyke, eenigszins naieve spreker, correct in zyn zwarte kleeding en eenvoudig uitziende met zyn bril, zyn zwart kneveltje en zyn zwart puntbaardje, gaf op doodgewonen toon een verhaal, een relaas, meer niet. Hij las het voor en sprak het Fransch met een wat vreemd accentje. Alleen na zyn lezing, toen hy er, sprekende, nog een paar woorden aan toevoegde, werd hy levendiger maar bleef niettemin zeer ingetogen. Ik heb wel meer de gelegenheid gehad om op te merken dat die menschen die men zich als zeer heftig en zeer revo- lutionnair voorstelt, vaak van een profes sorale gemoedelijkheid zjjn. Hetgeen by Tchéraz niet wegnam dat hy zeer veel indruk maakte tot hoedenzwaaiens toe, door het karakter van waarheid dat zyn rnededeelingen droegen. Maar de heer Kuyper, die niet als gast in een vreemd huis zich uit beleefdheid had in te toornen, tapte uit een schuimend vaatje. Hij ging er zoo eens recht voor staan, de kleine, vierkante gestalte goed vast geplant en met dien beslisten trek om den mond dien hy hebben kan als hij zich eenmaal ergens voorgespannen heeft. En toen ging/ het er van langs. Het was eene afstraffing van alle on-Hollandsche fletsheid en halfheid en diplomatieke lamlendigheid. De avond zal zeker een groote voldoening geweest zyn voor den heer Tchéraz. Maar voor onze Hollandsche harten was hy dat evenzeer. »Laat men ook hier (te ’s-Gravenhage) den tolk der Armeniërs gaan hooren,” schreef vHet Vaderland”, »maar laat men het doen uit oprechte belangstelling in het lot der arme verdrukten, een belangstelling, die waar noodig en waar mogelyk, bereid is zich in daden te uiten. Laat niet de overhand hebben de wensch om èn de Re- geering èn de vredesconferentie te ergeren. Men mag het werk der conferentie zoo hoog of zoo laag aanslaan als men wil, dit is ontwijfelbaar zeker, dat zy niets zou tot stand brengen, als quaesties, gelyk de Arme nische, de Jong-Turksche, de Finsche waarom niet straks de lersche, de Noord- Sleeswyksche, de Aljehsche? aan haar aandacht waren onderworpen. Het was onmogelyk van haar te vergen, dat zy zich zou moeten bezighouden met vraagstukken, van hoe uitnemend belang en hoe ingrij penden aard ook, die uit den aard der zaak buiten den streng afgebakenden kring van haar werkzaamheden liggen. En wat men ons nu komt vertellen van het lyden der Armeniërs, daarvoor is op het oogenblik geen redres te vinden, Nieuw is het niet: in alle talen der aarde, in de vrye pers van alle landen, in vergaderingen van alle vrye volken zyn dezelfde dingen honderd- en honderdmaal gezegd, en niemand kan dienaangaande onwetendheid voorwenden. Waarom het nu het oogenblik is te toor nen tegen een diplomatie, die de gruwelen liet begaan, terwyl men in gebreke blijft aan te wyzen wat tot stuiting dier gruwelen had moeten gebeuren, vatten wy niet.” >Het ministriëel leven van den heer De Beaufort kon we! eens ernstig bedreigd worden,” schryft Dr. A. W. Bronsveld in zyn kroniek in tSlemmen voor Waarheid en Vrede”. >Toch zyn wy van gevoelen, dat de felle oppositie, welke tegen hem wordt gevoerd, grootendeels valt te verklaren uit nevenbedoelingen. Dat blykt o. a. uit de wyze, waarop is gesproken geworden over het optreden der Haagsche politie tegen de Turksche onderdanen, die te ’s-Gravenhage hunne grieven kwamen uit spreken tegen den Sultan. Er is geen twyfel aan, of de Minister van Buitenland sche Zaken had daartoe geen last gegeven, noch zydelings, nog rechtstreeks; maar ’t was een kostelyke gelegenheid, om den Minister, aan wiens departement de inter nuntius vruchteloos meer dan één bezoek bracht, en met wien Dr. Kuyper nog een oude rekening te vereffenen had, hierover te achterhalen. De aanvallen zyn des te meer af te keu ren, oiridat de Minister zich niet kan ver dedigen. De aard van zyn betrekking legt hem het zwygen op. Maar gelukte het, dezen raadsman der kroon te doen vallen, men bracht daarmee een slag toe aan het Ministerie en dan wa« misschien het doel bereikt, dat men zich voorstek. En wat dan? Wy kunnen ons ook wel een Ministerie voorstellen, krachtiger samengevoegden vaster van gang; maar in de gegeven om standigheden achten wy h. t ongeoorloofd meè te werken tot het afmaken van het tegenwoordig kabinet. Wy hebben geen behoefte aan een concentratie-Ministerie, en >De Haagsche lucht deugt niet voor de regeering, de Amsterdamsche zou beter voor haar zyn.” Aldus ,De Standaard” naar aanleiding van het optreden van Minas Tschéraz in de hoofdstad. Het blad maakt nl. de vol gende opmerkingen >De Amsterdamsche politie is zoo ver standig geweest, zich met de Conference van den heer Tschéraz ganschelyk niet in te laten. Wel was de commissaris Versteeg onder de opgekomenen, maar deze verscheen blyk- baar alleen als belanghebbend toehoorder. Uit Den Haag had men blykbaar geen orders tot inmenging van de politie dur ven geven. Er is den heer Tschéraz dan ook zelfs naar geen paspoort gevraagd. Niemand heeft hem op eenigerlei wyze gemoeid. Zoo ziet men, hoe veel beter de zaken van het land loopen zouden, zoo de Regee ring niet in een weeide-stad ais Den Haag, maar in een stad van actie als Amsterdam gevestigd ware. Juist de Haagsche geest, die op de bureaux zoo sterk inwerkt, is een der be- denkelykste oorzaken van het kwaad, dat telkens in Regeeringskringen openbaar wordt. De vestiging van het permanente Hof van Arbitrage in Den Haag, zal den exoti- schen invloed die het nationale leven in de Residentie onderdrukt, nog vers.erken.” De „Sociaal-democraat” van 8 Juli j.l. geeft in een artikel met het opschrift »Het kraakt” een beeld van de tegenwoordige maatschappij. »De bourgeoise zoo luidt de aanhef is niet meer in staat de wetgevende machine regelmatig te laten werken. Het bourgeoise- parlementarisme kraakt, de ineenstorting ervan is begonnen. Toen de burgerklasse zoowat door geheel Europa de heerschende werd, in een tyd dat ze nog bezield was met idealen van vryheid en geiykheid, schreef ze in de fondamenteele staatsleer schoone dingen-, in en om 1848 nog droomden de liberale droomers nog van een maatschappij gelyken voor de wet. Maar de burgerklasse werd niet alleen regeerende klasse, zij kreeg ook de leiding der productie in handen; onder die leiding is de productie zóó ontwikkeld, dat er een geheel nieuwe klasse is ontstaan, die door hare meesters, de leiders der productie, op dezelfde wyze behandeld werden als de lyfeigenen en do slaven in vroegere eeuwen. Doch die klasse is langzamerhand ook sterker geworden; de overvleugeling van de burgerlijke partyen door de arbeiders partij is in sommige landen reeds byna be- réikt. Dat spookbeeld is het, dat de bour geoisie zenuwachtig maakt en haar tot aan slagen tegen de grondslagen van haar eigen staatswezen verleidt. In de meeste parlementen is geregelde beraadslaging oninogelyk geworden, in som mige vecht en tiert en raast men, de bud getten worden niet meer behandeld, de Staats-uitgaven niet meer goedgekeurd, het is een niet te overziene warboel. Het kraakt in het oude regime en het kan niet meer hersteld worden, zóó dat het niet meer kraakt.” jHet Centrum” komt tegen deze voor stelling op- Dat xkraken van het oude regime” klinkt natuurlyk den socialisten als welluidende muziek in de ooren. Het is hun toekomstmuziekhoe harder het kraakt, des te gróoter hun vreugde. Evenwel,” zegt »Het Centrum”, >het beeld der kranke maatschappy door De(n) Sociaal-demokraat” geschetst, lykt ons ietwat onvolledig. Dat er >veel van het oude” kraakt, willen wy niet ontkennen. Maar men zou daaraan kunnen toevoegen, dat ook wel in xveel van het nieuwe” zeer verdachte geluiden worden vernomen. Het kraakt, zouden wy kunnen zeggen, ook in de socialistische party. Misschien is de redactie van het orgaan des heeren Troelstra zoo geheel en al oor voor ‘t gedruisch der »ineenstortende” clericale en andere xheerschappyen”, dat zy daarvan slechts weinig bemerkt; maar dit doet niets af aan het feil. Wanneer zy slechts éven luisteren wil, kan zy-zelve de noodige ervaring opdoen. Hoe droevig hel met de eenheid in de socialistische party gesteld is, kan voor niemand een geheim zyn. In alle landen, waar deze party tot eenige ontwikkeling kwam, heeft men daarvan de voorbeelden gezien." Dat het in de meeste parlementen een niet te overziene warboel is, zegt tHet

Schoonhovensche Courant | 1899 | | pagina 1