w Thee 14 Mn, Zaterdag 22 Juli. 1899. 2010. idsrn^ Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht GUM. 125 Juli 8.8. Officiöele Kennisgevingen. n BON ge- deze geeft JOP: NIEUWE lurrie 3t coliings-patentas SCHUTTERIJ. IJZEN. i f 5000). - tuigen, bespannen met e Armlede, Paarden, >n, Tuigen, Landbouw- BINNENLAND. DRINKWATER. .‘c« F-olie, p. flasch 1,25. 2,25 t. ennepzaad, 3. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhovk», Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. 40 Cf. t. p. pot (nfouwe). 35, 40 en 42 ct. bussen h 82} ct 635, Oct? jes| i on- iwoon- Ct. oorbanden. >r f 1,—. (Zeer k 25 ct jtjea, p. kop riff,- SWART- det, fiend*. 80 en 85 ct oor 20 ct 25. 15 en 20 ct Comestibles SCHOOHHOVENSGHB CÜfJRANT. Ct. 5 ons. (Winke- ite Walnoten, 5 pond 50 ct. 5 pond fl,10. op sap en op pond iï 21 ct ct 30 en 250 ct p. 5 ons 80 ct., loozen 21 ct. fts-Courant van 1 en met bruin laken 2 gebruikte nette Delftech model, by esen-Nieawkerk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de Commissie tot het onderzoeken van- en beslissen omtrent de redenen van vrijstel ling en uitsluiting, bedoeld b(j art. 15 der Schutterywet, Kitting zal houden ten Raadhuizeop Donderdag 27 Julie.k., 's middags 12 uur. Schoonhoven, den 20. Juli 1899. De Secretarie, De Burgemeester, GEELHOED. KOLFF. WAM. Ie pakjes, voorzien oneerd handelsmerk, nhoven by IER ENDE. Spelt. G. van der Rest. I. Pannekoek. 1. de Jong Czn. L J. Dogterom. V. Dekker. van Gennep. - 5. Vink. Ved. D. Blanken. L v. Dam. S. Hilqeman. r. van Rees. I. de Jong Pzn. van Essen. L v. d. Vlist. It de aandacht geves- HE,hf 130 per 5 on v. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zieh abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. verklaard voor de frankeering van brieven of andere stukken. Na dien datum zullen de nog voorban- handen gave *n ongeschonden frankeer zegels, briefkaarten en briefomslagen van de vroegere uitgiften tot 1 Juli 1900 tegen frankeerzegels, respectievelijk briefkaarten en briefomslagen van gelijke waarde der uitgiften van 1898 en 1899 kunnen wor den ingeruild. De arrondissements-recht- bank te Dordrecht heeft, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Gorinchem opgemaakt de navolgende alphabetische ly st van aanbeveling; Mr. H. Th. Van Geuns, griffier by het kantongerecht te Eist; Mr. W. M. Van Haaften, griffier bij het kantongerecht te Sliedrecht, en Mr. Tb. Thooft, kantonrechter te Harderwijk. Aan het Ministerie van Wa terstaat Handel en Nijverheid werd Woens dag aan besteed: het maken van zes kribben, het maken van een strekdam en het opruimen van rijksgronden tot ver betering van de rivier den IJsel bij het kasteel N (jen beek. Minste inschrijver was: L. Brand Dz. te Giesendam voor f 32.239. De heer J. M. Natzijl, cand. te Zwaag, is beroepen te Aartswoud. Beroepen te IJselmonde Ds. J. Hoekstra J.Jz. te Heteren. Bedankt voor het beroep bij do Geref. Gem. te Tzummarum door Ds. •-R. Smeding te IJselmonde. >r Landbouw, Handel irheld. PRIJS: nten, Sport Artikelen, Prjjs der AdvertentiênVan 1 tot 5 regels 0,50. Ieder» regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiên, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. he -ion H. Van Eaten Ruyter te Meerkerk. Woerden, 19 Juli. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 814 partijen; rpiijs van Goudache 1ste soort f 21 24,50, 2de soort f 17 A 20, zwaardere f Edammer f - per 50 kilo. Handel vrij vlug. Zwnmmerdan, 19 Juli. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare school No. 1 (dorp) bestaat uit de hoeren; M. De Vrlea te Woerden, P. A. Boa te Berkhout en J. C. Baan te Oudewater. maar qualiteit, i waterhoudend.) 1,25. 0,“ •"!- vore quah- teit wordt steeds ge- 3, roemd. 70, 80, 90 en Uit de beste Fa brieken. I ct. die knagende viervoeters. Door de kaashandelaars werd deze week hier in de environs de kaas gekocht tot 21} gld. Zwaardere soorten tot 22} gld. de 50 KG. De handel is over het algemeen redelijk. Hardingsveld, 18 Juli. Bij de her stemming verkreeg de heer A. H. Swets 163 stemmen en de heer J. D. Blokland 138, zoodat eerstgenoemde gekozen is. •Hoog Blokland, 20 Juli. Tot notabel in het kerkbestuur bij de Ned. Herv. Gem. alhier is, in de plaats van wijlen den heer A. Vink, gekozen de heer O. De With. In de nieuwsbladen werd als eene bijzonderheid gemeld, dat te Werkendam een konijn 18 jongen ter wereld had ge bracht. Het record is evenwel geslagen, want dezer dagen vond D. De Koning Bz. alhier bij een konijn een nest met 19 jongen. Begunstigd door heerlijk weder is de hooibouw zoo goed als afgeloopen. De op brengst is over het algemeen minder, bij sommige landbouwers aanzienlijk minder, maar do kwaliteit laat niets te wenschen over. Voor de etweiden wordt sterk naar regen verlangd. De vruchten op de bouw- akkers staan, behoudens uitzonderingen, goed, vooral de aardappelen. Toch is er weer een maar; da waterratten richten in de aardappelen hier en daar groote verwoestingen aan. ’Nleuwpoort, 19 Juli. Onze geachte predikant, Ds.A. Dekker, heeft toezegging van beroep ontvangen naar Oud-Vosmeer. ‘Noordeleoi, 19 Juli. De rekening dezer gemeente, dienst 1898, zooals deze den Raad is aangebolen bedraagt in ontvang f 8696,82, uitgaaf f 7947,10», sluit alzoo met een batig slot van 749,71». Voor on-torwjjs werd uitgegeven f 2884,26s. Heden morgen werd in deze gemeente een persoon aangevallen door een bunsings- familie, bestaande uit 2 ouden en 6 jongen, en aangezien de aanval onverwachts plaats had (want hun verbluf op die plaats was onbekend en zy werden derhalve niet geplaagd of achtervolgd) en de aangevallene geen enkel verdedigingsmiddel kon be reiken, moest hij om hulp roepen, die dan ook gelukkig spoedig opdaagde. Het mocht evenwel slechts gelukken een der aanvallers te dooden, de overige tffcten te ontkomen. Tot deelneming aan het voorbereidend militair onderlicht hebben zich voor deze gemeente 21 jongelingen aangemeld, alzoo het vereischte getal om de oefeningen in deze gemeente te doen plaats hebben. - De hooibouw kan nu als afgeloopen worden beschouwd. Over het algemeen is de opbrengst veel minder dan het vorige jaar, op sommige plaatsen slechts de helftdo qualiteit echter is zeer goed. De muizenplaag is voor een groot gedeelte oorzaak dezer mindere opbrengst, evenals deze nu de naweiden geheel kaal en de grond los houden, waardoor de groei geheel wordt belemmerd. Komt er niet spoedig en overvloedig regen, dan ziet het er voor de weiderfj niet gunstig uit en staat het te voorzien dat gebrek aan gras zich spoedig zal doen gevoelen. “Ouderkerk e/d Uael, 20 Juli. Uitslag der Woensdag j.i. gehouden herstemming voor een lid van den raad. Geldig uit gebrachte stommen 258. Gekozen de heer P. Den Duyf met 132 stemmen, in plaats van den heer J. Van Holst, die 121 stem men verkreeg. Van onwaarde moesten verklaard worden 8 biljetten, waarop de voorletter van den naam van den candi- daat of die naam zelf was zwart gemaakt, in plaats van de witte stip in het atemvak vóór z(jn naam. Als een bewijs hoeveel opgewektheid voor deze herstemming be stond diene, dat twee 90 jarigen daaraan deelnamen. Tengevolge van den uitslag der verkie zingen voor den gemeenteraad zal dit college op den eersten Dinsdag van September be staan uit de leden; W. Hoogendjjk van Cappellen en Joh. De Jong (aftreding 1901); O. Hoogendfjk Az. en J. Ry kaart Mz. (iftreding 1903); 0. De Jong Mz., J^Hoo- gendfik en P. Den Duyf (aftreding 1905). SVlaae*, 20 JulL De heer A. W. De Leeuw te Schoonrewoerd heeft wegens vertrek naar elders ontslag verzocht als secretaris-penningmeester van de afdeeling „Vlanen en o." der Holl. Maatsch. van Landbouw. Tot afgevaardigden dier afdeeling naar de aanstaande algemeene vergadering te Middelharms zyn benoemd do hoeren J. Sterk te Nieuwland en H. Van Ijzeren te Meerkerk en tot plaatstvervangeis de he-ren H. Van Eaten en P. A. De dus allerlei organische stoffen in opge- losten toestand medevoeren; die rivier- takken, verzamelplaatsen van mest- en ufvals-ongerechtigheden, de laatsten voor een niet gering deel afkomstig uit fabrieken die ze in groote hoeveelheden produceeren dat regenwater, zuiver nedergedaald uit de wolken, maar vergaderd op daken en in goten die met een laag van vuil zijn over togen, zij kunnen geen anderen drank geven dan die voor de gezondheid hoogst nadeelig is. Men zou meenen dat wy, de zoogenaamd kraakzindelijke Hollanders, dat beter be grepen dan iemand anders, ’t Mocht wat. Tal van lieden redeneeren zooIndien alles waar was, wat van ons drinkwater wordt gezegd, dan zou er geen Nederlander, man of vrouw, in leven zyn gebleven; microben en bacteriën van duizenderlei aard zouden ons al lang tot haar prooi gekozen en ons een stille rustplaats onder de groene zoden bezorgd hebben. En ziét, we zyn allemaal nog springlevend. Daar is wel iets van aan, namelyk dat het gevaar overdreven wordt voorgesteld. Doch aangenomen, dat niet alle menschen sterven die slecht drinkwater gebruiken, zyt gij er volmaakt zeker van dat niet juist gij te avond of morgen het loodje zult moeten leggen? En, wanneer uw krachtige lichaams bouw u moed geeft niet al te schroomvallig te zyn, weet dan, dat infectieziekten niet vragen naar het vermogen van spieren en pezen. Dikwyls behooren kloek gebouwde personen tot de eerste slachtoffers. Maar bovendien al hadt gy een per soonleken waarborg tegen de gevolgen van het gebruik van slecht drinkwater, bedenk dan dat er nog andere menschen dan gy op de wereld zijn, menschen, die er niet zoo gerust op gaan, en die toch aan gevaren blyven blootgesteld zoolang gy niet wilt medehelpen om ze af te wenden. Die hulp bestaat ook m het weerleggen van dwaze vooroordeelen. In zekere Hollandsche stad, waar een duinwaterleiding de bewoners overvloedig kan voorzien, waren niettemin tot voor weinige jaren nog een aantal pompen, op wellen staande, in gebruik. Het gemeente bestuur besloot toen uit al die pompen water te doen halen en dat scheikundig te laten onderzoeken. De uitslag van het on derzoek was ongunstig, het eene water was al slechter dan het andere. Toen moes ten de putten gesloten, de pompen bruikbaar gemaakt worden. De bew sters van een hofje in die stad protesteer den heftig tegen den maatregelhet water uit haar pomp had een heerlyken smaak, ’t was veel lekkerder dan dat saaie sma- kelooze duinwater waar niets inzit! (Het waren juist de opgeloste afvalstoffen, die aan dit water iets eigenaardigs toevoegden, hetgeen de door gewoonte misvormde smaak lekker scheen te vinden.) Ook lachten de vrouwtjes recht lollig, toen de ambtenaar met een plechtig gebaar verzekerde, dat het pompwater door de gezondheidscornipis- sie was afgekeurd. »Dan gaan we zeker allemail het hoekje om als we er nog langer van drinken?” >Dat weet ik niet, misschien niet allen tegelyk, maar toch vroeger dan anders.” »Zoo, nou, kom jij eens hier, Bet Vlieland! Kyk nou, onze Bet ia hier gewonnen en geboren, ze heeft nooit iets anders over de lippen gehad behalve een enkelen keer een spatje als zy jarig was. En nou wordt ze in eer en deugd morgen vier-en-tachtig, en we zullen ’em nog ereis laten leven. N ie waar Bet, ’t is ommers vier-en-tachtig?"Vier- en-tachtig’- bevestigde Bet op plechtigen toon, en met den klank van een orakel spreuk voegde zij er by; »Het water uit ons pompie is zoo zoet als een neutje. »Dat is ’t ’em juist,” zei de ambtenaar, doch onthield/ich wijselijk van verder debat. Het dezer dagen te Maastricht gehouden vierde hygiënisch congres, voor hetwelk waren byeengekomen geneeskundigen, ver tegenwoordigers van gemeentebesturen en van landbouw- en nyverlieidsmaatschappyen, heeft ook beraadslaagd over de quaestie der watervoorziening. Het rapport eener commissie had de behandeling van het vraagstuk voorbereid. Doch zoowel in die commissie als in de vergadering zelve bleek veel verschil te bestaan, niet over de noodzakelijkheid van de voorziening, maar over de vraag of kostefboze water- verschaffing Staatsplicht is, dan wel, of er een belasting voor geheven kan worden, en zoo ja, op welke grondslagen. Deze vraag bleef onbeslist, maar de volgende conclusiën werden door het congres aan genomen >1. De gelegenheid tot het verkrygen van zuiver water, voldoende aan de eischen door het congres gesteld, en wel in voldoende hoeveelheid voor inwendig en huiselyk ge bruik, behoort tot de hygiënische voor waarden, waaraan elke woning behoort te voldoen. 2. De overheid behoort de noodige maatregelen te nemen, ter verzekering dat aan den onder conclusie I genoemden eisch worde voldaan. 3. Ten einde de bedoelde oveiheidszorg tot haar recht te doen komen, acht het 'Alblasserwaard en Vyfheerenlanden, 21 Juli. De handel in kaas gaat ma’ig, in boter vlug, kaaa 1ste kwaliteit is f 0,5ü per 50 kilo, boter 5 cent per half kilo hooger in prijs. Men besteedt thans in deze 'streken voor kaas f 18 f 28 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit, goöboter f 0,65, weiboter f 0,57} per half kilo. Bodegraven, 18 Juli. Zondag 28 dezer herdenkt Ds. J. L. F. De Mejjere Job. Cz. den dag waarop htf yoor 12} jaar het predikambt aanvaardde by ue Evang. Luth. Gemeente alhier. De uitslag van de heden gehouden herstemnllng voor leden van den ge meenteraad is als volgt: Vacature D. Van Donk. Uitgebracht 425, onwaaiAe 10. Gekozen de heer B. Van ’t Riei Az. met 213 stemmen, de heer A. Both verkreeg 202 stemmen. Vacature W. H. Kapteijn. Uitgebracht 421, onwaarde 8. Gekozen de heer Q. De Niet met 287, de heer P. Batelaan verkreeg 176 stemmen. Naar men verneemt, heeft de lijk schouwing tot resultaat gehad, dat de ZeerEerw. heer pastoor J. J. De Groot niet is overleden aan vergiftiging, maar tengevolge eener hartkwaal, waaraan bij sedert gejuimen t(jd lijdende was. Bodegraven, 18 Juli. Kaas. Aangevoerd 348 wagens, te zamen 19998 stuks, wegende 92712 kilo; 1ste soortGoudschef 23,- f 25,—zwaardere f -2de soort f 18, L f21,—. Derby-kaas 1ste soort f 24, - a f 2de soort f 21,- Edammer kaas 1ste soort f26,— 2de soort f21,50. Handel vlug. tiieoen Oudekerk, 18 Juli. Toen de arbeider van den heer G. Korevaar Zondag-middag aan den Tiendweg alhier de koeien naar voor had gehaald om ze to melken, ontwaarde hij, dat de honden kar van den dam was gevallen, en In haar val den hond had meegesleept. Het arme dier hing nu aan het touw, waarmee het aan de hord was vaatgebonden. Niettegenstaande het touw spoedig werd iosgesneden, bleek het, dat de hond, eenig in zyn soort ala trekhond, dood was. Dat bet aantal ooievaars in, deze streken sterk toeneemt, blijkt uit de groote hoeveelheid van die steltloopers, die zich in het veld ophouden. Ruim twee weken geleden werden er in den polder Gieaen- Oude-Bovenkerk 76 geteld. De y^sonen, die zich de moeite van tellen geiflpiteo, beweren,dat het allen oude ooievaars waren. §Hoa4riaan, 20 JulL 17 Augustus a.B, hoopt de heer A. Kars alhier den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaren zijne betrekking als hoofd der school in deze gemeente aanvaardde. Dat deze dag voor den waardigen jubilaris, die steeds met ijver en nauwgezetheid zyn plicht ver vulde, een ware vreugdedag moge zijn, en de gemeente ook niet zal nalaten aan den algemeen geachteu en beminden man, die steeds trachtte wetenschap en wel vaart om zich heen te verspreiden, op dezen dag hunne dankbare hulde te brengen I Groot-Ammers, 20 Juli. De hooibouw is weder ten einde. De schuren zyn b(j vele landbouwers alhier niet gevuld. De opbrengst is bij verscheidene stukken hooiland veel minder geweest dan het vorig jaar. Bij andere stukken was de oogst overvloediger. De kwaliteit kan over het algemeen uitmuntend geacht worden. Hier en daar begint men echter over een muizenplaag te klagen. Wij willen echter hopen voor de landbouwers, dat er spoedig een afneming komt onder congres een wettelyke regeling noodig. 4. By de wet Wordt aan de gemeente besturen de verplichtinr ’pielegd te zorgen, dat, alle woningen*, van^iw water, zoowel voor inwendig als haiselyk gebruik, worden voorzien.” Ten einde verder eenige leiding te geven aan de practische werkzaamheid van het congresbestuur, ontving het, op voorstel van het bestuurslid Dr. Halbertsma, deze machtiging: 1. De vraag te doen onderzoeken: Wat kan van Staatswege geschieden om de uitbreiding van waterleidingen te bevorderen vooral in kleine gemeenten? 2. Epn hand boekje te doen vervaardigen met de noodige adviezen en wenken voor die gemeenten, waar geen waterleiding bestaat. Dat van dergelyken arbeid meer resultaten zyn te wachten dan van het uitspreken van wenschen of eischen in den vorm van resoluties of moties, behoeft geen betoog; toch hebben ook de laatste haar waarde, als aanwjjzing van de richting in welke de oplossing van eenig groot vraagstuk gezocht kan of moet worden. Wy zyn voornemens in een volgend artikel het hierboven algedrukt viertal conclusiën eens te bespreken, en dan tevens onze meening te zeggen over dat andere vraagstuk, de kosteloosheid van drinkwater. Het een en ander verdient wel nadere over weging ook bij het publiek, dat gewoonlyk de gelegenheid mist om deel te nemen aan speciale behandeling van de vragen van den dag. STATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer, Maandagavond bijeenge komen, vergaderde Woensdag opnieuw. Zonder stemming werden goedgekeurd 7 kleine ontwerpen, waaronder vrijstelling van aoojjns voor vruchtenwjjn. Het ontwerp tot afschaffing der Rjjkstollen werd bestreden door den heer Geertsema, die haar een onnoodige opoffering noemde, waar door ongeiykheid tuaschon de verschillende provinciën aou ontstaan en de sohipperjj tooh niet bevoordeeld zou worden. De heer Van der Biesen zon voorstemmen ondanks het beswaar dat oonourrentie tussohen parallel loopende kanalen er uit zou voortkomen. De heer Van Welderen Ilengers vond het oogenblik niet geschikt om 6 ton inkomsten prjjs te gevfen, en wees ook op do groote ongelijkheid, die van den maatregel het gevolg zou zjjn. De hoer Van Lier heeft geen beswaar tegen af schaffing van Rjjkstollen op de landwegen, wel tegen opheffing der watertollen; spr, zou het billijk vinden dat particulieren, die kanalen hebben gegraven met hoop op winst, door Staatshulp «ouden worden in staat gestold om ook tot opheffing of vermindering van tollen over te gaan. De heer Rogout bracht in her innering dat de Regeering met dit ontwerp voldoet aan vroeger afgelegde beloften. Do Minister van Financiën verdedigde uit voerig den maatregel, met het oog op de ge schiedenis dezer u.k, en deed uitkomon dat de provincie O vergeel de eenige is die benadeeld wordt. De vooqjeelen der afschaffing zyn vele. Ook zal de aanneming dezer wet een prikkel worden voor anderen om ook particuliere en provinciale tollen zoo mogelyk te doen vor- d wynen. Het ontwerp werd aangenomen met 26 tegen 16 stommen. Wjjziging der Militigwet (plan-Coolen.) De beer Van der Does de^Willebois bestreed niet deze voordracht, maar keurde de vernietiging der bekende raadsbesluiten af. De heer Van der Biesen wilde ojj de begrafenis van de laatste militievrywilligers een woord in het midden brengen. De wetgever heeft uitdrukkelijk ge wild, dat de gemeenten het aantal vrjjwilligere zouden vermeerderen; de vernietiging van do daartoe strekkende raadsbesluiten was onwettig. De Min. van Oorlog betoogde dat van de be voegdheid tot aanneming van deze vrijwilligers geen gebruik was gemaakt totdat men ze noodig had om or de plaatsvervanging weder mede in te voeren. De Min. van Binnenlandsche Zaken Verdedigde de vernietiging der raads besluiten; de Regeering kon niet toelaten dat de gemeenten gelden toostenden voor het in dienst stollen van plaatsvervangers. Het ontwerp werd aangenomen mot 86 tegen 5 stemmen Nog eenige kleine wetsontwerpen werden zonder stemming goedgekeurd. Blijkens van den gouverneur van Atjeh ontvangen telegrafische be richten z(jn sedert de jongste mede- doeling dienaangaande in de Staatcourant van 8 dezer by de krijgsverrichtingen aldaar gesneuveld de cavalerist J. Polak en de fuselier L. J. Manneveld, overleden de fuselier J. A. Van den Berge, levens gevaarlijk gewond de infanterist eerste klasse Malfroy en de fuselier C. C. De Lang, niet levensgevaarlijk gewond de kipitein J. H. L. Schneiders, de eerstc- luitenants J. L. Doenleben en W. Haax- man en de 2de luitenant H. M. Luchsinger, aden van het wapen der infanterie. - Bij Kon. besluit is Jhr. H. W. A. Sandberg tot Essenburg benoemd tot burgemeester der gemeente Zevenhuizen. Bij Koninklijk besluit van 17 Juli 1899 no. 40 ia bepaald hetgeen volgt: De Nederlandsche frankeerzegels, brief kaarten en briefomslagen, behoorende tot vroegere uitgiften dan die van 1898 en 1899, worden, met ingang van 1 Januari 1900, buiten gebruik gesteld en waardeloos Watervoorziening is ook al een van die onderwerpen van openbaren dienst, waaraan eerst in deze eeuw, althans hier te lande, wat zorg is besteed. En toch is de zaak zelve heel oud, zoo oud als de wereld- geschiedenis. In de bouwvallen van de groote steden, die in een ver verleden de middenpunten waren der beschaving, doch door het borlogsgeweld tot puinhoopen zyn geslagen, vindt men de overblijfselen van uitgestrekte waterleidingen, met be- ♦wonderenswaardige kunstvaardigheid ge bouwd en die, werden zy in onzen tijd aangelegd, nog altijd tot de reuzen werken gerekend zouden worden. Zy dtpnden om het zuivere water, dat zich verzamelde in een somtijds op verren afstand gelegen hoogvlakte, te doen af vloeien haar de laagte, waar een talryke, dicht opeengedrongen bevolking groole behoefte had aan het levenwekkend vocht; zij worden het meest daar aangelroffen, waar de regenval schaarsch of onregel matig was. In den loop der nieuwe geschiedenis sch'ynt die zorg verwaarloosd te zyn, waar schijnlijk omdat de beschaving verhuisd was naar West-Europa, waar meer op den toevloed van het hemelwater kan worden gerekend, en waar de menschen ook voor een groot deel gevestigd waren aan of naby de oevers van stroomende rivieren. De zeer groote steden, als Londen en Parjjs, hadden evenwel haar leidingen om van de rivier het water, misschien een weinigje gezuiverd, naar de afgelegen stads gedeelten te voeren. Te Londen vormden zich reeds in dq vorige eeuw twee maat schappijen, die op zeer gemakkelyke wyze een uitsluitend recht van watervoorziening verkregen, zonder dat daarby sprake was van een termyn van opzegging. Deze concessies, die den aandeelhouders by voort during ontzaglyke winsten opleveren, be staan nog, en zullen haar privilegie niet licht prijsgeven, al volgt er ook uit, dat in Engeland’s hoofdstad het water duur en slecht is. Zoo blyft het algemeen belang, en welk een belangt opge- ofierd aan de winzucht van een betrekke- lyk klein getal personen, en de wet biedt geen gelegenheid aan om door middel eener billyke onteigening aan die exploitatie een einde te maken. Te Parys is de waterlevering in handen van de stedelyke regeering. Het Seine- water is natuurlijk zwaar verontreinigd, omdat er al de riolen der wereldstad in uitloopen; eerst nu is een zeer kostbaar plan vastgesteld om de rioolstoffen buiten het rivierwater te houden. Maar reeds heeft men de prise d’ eau telkens hoogerop moeten zoeken, terwyl ook dikwyls ont werpen in overweging zyn genomen om het water van verwyderde hoogvlakten door middel van mylenlange buisleidingen naar de hoofdstad te voeren. Ieder die eenigen tyd te Parys geweest is weet ook, dat ^ien daar met drinkwater niet te voorzichtig zyn kan. in ons waterryk vaderland is het lang betrekkelijk goed gegaan; men dronk uit rivieren en kanalen, uit vaarten en grachten men verzamelde het regenwater in bakken of plaatste pompen en putten op natuurlyke wellen. De vraag naar het verband tusschen de gezondheid en het drinkwater schjjnt onze vaderen weinig te hebben bezig ge houden, ofschoon men wel kan onderstellen dat dezelfde oorzaken, die heden ten dage ziekteverschijnselen te voorschijn roepen, ook in vroegere tijdperken haar werking niet zullen gemist hebben. Maar als iemand ziek was, liet hy eenvoudig den dokter roepen, die zyn tong bekeek, hem een drankje voorschreef, en hy werd weer beter of hy ging dood, al naar het Uitkwam. Zelfs in tyden van ernstige epidemieën werd aan den toestand van het drinkwater zeer weinig aandacht geschonken. Die wellen, waar het water, tot inwendig gebruik bestemd, door een sinds eeuwen verontreinigden bodem moet heendringen,

Schoonhovensche Courant | 1899 | | pagina 1