De Trawaal-tetooM MwoiMoih, )UDA, Markt, naast „De Waag”, en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden deposito: t 1 dag opvragens 2 langer termen op overeen te komen ’oorwaarden en desverkiezende tegen nderpand in fondsen; 1899. Woensdag 9 Augustus. N°. 2015. mder Veer 1 LEBRET, NAIRS IN EFFECTEN, :cht, de Voorstraat, No. 10. r Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. se’s Bieren wdsche, Olliciëele Kennisgevingen. idhuisstraat 12, Haarlem. UD E R 8! BINNENLAND. .G-T GISTEND). sse, Wilhelmina Lager, P. E. VAN RENESSE C°. UIVERSZEEP-POEDER. BUITENLAND. Overzicht. j’smeal of Eiermeel. Panorama. PANORAMA Aan het Volk van Groot-Brilannië! iir. avouda 7| aar. 80 November a. 8. Woonplaat): Maatschappelijks positie: eukbanden ZONDER STALEN VEER 3. W. N. VAN NOOTEN n Schoonhoven, Uitgever». Gemeente Schoonhoven. I. v. ZESSEN, Drogist, tahooahava». amlooze Vennootschap IDE ZEEPFABRIEKEN. BOTTERDAM. OEDER voor Kippen en OPFOK- MET Voer, omdat zij heel geen pijn - De Minister van Waterataat heeft het uitroeien van baggerweiken in en vóór den mond van de haven te Stavoren en bijkomende werken gegund aan den minsten Inschrijver F. Boa As. te Gorlnchem, voor 112.600. fflOOMOTOM COURAKT. 1 het voedzaamste en pittigste Bier. Bns een Vont, chtte van den dorst, at en riep bijeen den Raad, at zei toen zeer kwaad: et allernieuwste brengt, kwikking schenkt.” aatst las ik in een krant, 'k geloof ’t is Nederland, jn, een ieder zich dan wascht cht; dat middel helpt u vast.” naar ’k raad u, wees zeer vlugl” t 8TU1VERSZEEP terug, hij«Voor waar, gewis, elk verkrijgbaar Ie.” .e-verdeeling ia aan alle x>p, elegant, van echt linnen niet schloon voor linnengoed. iet Magazijn „DE FAAM”. Wy durven het betwijfelen. Het recht vaardigheidsgevoel van het Engelsche volk zal in beweging komen en den toeleg very delen. Laten wy, stamverwanten der kloeke Transvalere, eenparig een beroep doen op de openbare meening aan de overzyde der Noordzee. Zy, die den Boeren genegen zyn, verwachten dat van ons, om zedelyken steun te hebben voor hun optreden. Zy zouden een geringen dunk krygen van onze belangstelling, van Onze sympathie voor de zaak der Transvaal, als wy het niet deden. De NederlandscheZuid-Afrikaansche Ver- eeniging heeft een adres-beweging doorbet geheele land georganiseerd, om alle mannen en vrouwen in de gelegenheid te stellen, van hun gevoelen te doen blyken. Een opwekking tot deelneming achten wij overbodig. Gy allen, lezers van ons blad, gy gevoelt even levendig als wy- zelven, dat da tyd van spreken dddr is, en ook, dat die tyd maar kort is. Hieronder geven wy een afdruk van het manifest, met eenige ruimte er onder, ter plaatsing van uw handteekening met zoo- veien als gy er wilt verzamelen; des- verkiezende vergezeld van opgave van ambt, beroep of werkkring. Knipt vervolgens het manifest met de handteekeningen uit, en zend ze aan ons bureau (by zending per post gefrankeerd, 5 cents buiten, 3 cents binnen de ge meente). Wy zullen dan zorgen (uiterlyk op 15 Augustus) voor opzending aan het Bestuur der Nederlandsch Zuid Afrikaansche Vereeniging, Secretaris de heer Paul Den Tex, Keizersgracht 474 te Amsterdam. Komt, allemaal meedoen! Er zullen wel niet veel Nederlanders zyn van eenige ontwikkeling, behalve die geheel onverschillig zyn voor hetgeen hun persoonlijke belangen niet raakt, in wier hart geen verontwaardiging gloeit over de handelingen der Britsche Regeering, tegenover de Zuid-Afrikaansche Republiek. Wy herhalen: der Regeering. Want het is allesbehalve uitgemaakt, dat de meerder heid van het volk dat opzweepen en sarren goedkeurt. De toon van de pers kan ons daaromtrent niet inlichten, omdat wy niet weten, in hoeverre de bladen, die het bitterst klagen over de zoogenaamde •grieven” der Uitlandere, en over de on verzettelijkheid van het Boerenbestuur, onder den invloed staan van geldelyk- belanghebbenden. Wie zyn het eigenlyk, die den Trans valere de duimschroeven aanleggen? In hoofdzaak de Unionisten, de party waarvan Jozef Chamberlain de machtige leider is. Die party scheidde zich inder tijd van de liberalen af, toen Gladstone home-rule, zelfbestuur voor Ierland, wilde invoeren. Tot die party behooreu hoofd zak elyk de speculanten ter beurze, de aan deelhouders ..w._ waarvan de invloed, men denke slechts aan de welbekende Chartered Company'' die den inval van Jameson op haar ge weten zou hebben als laatstgenoemd orgaan by haar aanwezig was, overwegend is. Het is de party van de Londensche City- mannen en van hun geest- of liever geld buidel-verwan ten in andere steden. Door zich by de conservatieven te voegen heeft die party de liberalen in de minder heid gebracht en tot het optreden van het tegenwoordig Kabinet-Salisbury geleid. Dit Ministerie leeft slechts by de genade der Unionistenvandaar dat het niet andere kan dan lydzaam volgen waarheen JozefChamberlain het hebben wil. Hg is op dit oogenbhk de machtige man; hy kan doen wat hy verkiest, de eischen stellen die hem goeddunken. Hy kan dat, zoolang de stem der Britsche natie zich niet krachtig doet hooren. Nergens heeft de openbare meening zooveel in te brengen als in Engeland. Toen in 1881 Gladstone zich, niettegen staande er een nederlaag was uit te wisschen, niet liet weerhouden de annexatie der Zuid-Afrikaansche Republiek te niet te doen, weid deze kloeke daad in Engeland levendig toegejuicht. En zelfs, toen drie jaren later, na het ook by ons nog niet vergeten bezoek van het driemanschap Kruger, Smit ïgg’emeal te Barneveld. Schoonhoven; A. R. VAN DEN rkerk. zijn z(j bijzonder aan te bevelen, chten. voorkomende soorten Breukbanden kbreuk- en Navelbreukbanden etc., bij grieven op de naburige kolonisten, tegen over wie Engeland grooter verantwoorde lijkheid heeft dan de Uitlanden. ’t Is vrg doorschijnend. Jammer dat die Kruger, door zyn tegemoetkomende houding, een onmiddellyke aanpakking zoo erg heeft bemoeielykt 1 En indien toch, des ondanks, de Britsche Regeering er toe overging, wat zouden dan de gevolgen zyn Het spreekt van zelf dat de Boeren zich liever zouden doodvechten dan opnieuw hun staatkundige onafhankelijkheid te ver liezen en niet gering zouden de offers zyn, welke het Britsche leger zou moeten brengen. Maar met het verpletterend overwicht der van heind en ver bijeen geroepen aanvalskrachten zou het eind geen ander kunnen zyn dan de onder gang van het Nederlandsche element in Zuid-Afrika. Zou de Engelsche natie dit willen? landache Effeetea. Q van Nederland en Buitenland. i hoogste prijzen. ig van rente en toracsavo naar keuze Desa Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjje: voor Schoonhoven per dne maanden ƒ0,75. Franco per poet door het gehaele rjjk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren. Agenten en Brievengaarders. terd worden en de Finsche met de Rus sische verbonden worden door het bouwen van een brug over de Newa in St. Peters burg. Of dit besluit tot uitvoering zal gebracht worden, valt echter sterk te be twijfelen, want dan zou de Finsche Senaat moeten toestaan, dat van Finsch geld een brug in Rusland wordt gebouwd. In Servië heeracht op ’t oogenblik nog steeds heer Milan als plaatsvervangend Koning, zeer tot ergernis van Czar Nicolaaa en de geheele Russische pers, die hoogst verontwaardigd zfln over de wijze, de meer dan ergerlijke wijze, waarop de «roover” te werk gaat. Heereh Milan’s laatste daad is geweest alle Montenegrijnsche studenten uit het land te verwijderen. Nog steeds is geen aanvang gemaakt met het bekende samenzwerings-procesmaar wel heeft de kiijgaraad te Belgrado den referendaris Milan Drobnjak veroordeeld tot tien jaar zware gevangenisstraf, omdat hjj, na onschuldig gevangen genomen te zijn, in een brief aan zijn chef had ge schreven „Wij hebben twee grondwetten, en het land bevindt zich in een toestand zonder wetten; wij hebben twee koningen, en niemand weet wie de eigenlflkekoningia”. Niets dan de zuivere waarheid dua. Hier is dus weer met recht bewezen het spreek woord: «De wadlheid kan geen herberg vinden”. «Niets is veranderlijker dan de mensch!” wordt wel eena beweerd. Nu van de Denen mag dit waarlik wel gezegd worden. Het is bekend, hoeveel moeite reeds in *t werk werd gesteld, om patroons en arbei ders weer tot elkaar te brengen, doch, zooals men weet, mislukte elke poging daartoe. Maar nu eensklaps schijnt zich alles ten gunste te keeren. Èa patroons, èu arbeiders hebben nu goedgekeurd een voorstel tot bemiddeling, hetwelk in orde gebracht werd door vier mannen van aanzien en vertrouwen te Kopen- r hagen, waaronder zich de president der burgervertegenwoordiging bevindt Drie dagen na de definitieve goedkeuring wordt nu de «uitsluiting” opgeheven. Dat is met recht eene onverwachte uitkomst! Te Benevento, Italië, is eene roover- bende gevangen genomen, welke bestond uit vier vrouwen. Haar worden ten laats gelegd: één moord, drie pogingen tot moord, drie verwondingen en een lange lijst van diefstallen. De bende werd aan gevoerd door Signora Fernara Saveno. Aan den beruchten Said in isc hen ban diet Monti, die 87 moorden op zijn geweten heeft en op wiens hoofd een pi ijs is gesteld van 200.000 lire, is het dezer dagen, toen men meende hem in een boech bij Sassari nauw omsingeld te hebben, ander maal gelukt te ontsnappen. Aan de kerkdeur te Sassari vond men later eene proclamatie van hem aangeslagen, met de mededeeling dat hij den oorlog tegen de maatschappij aanvaardt en ieder, die hem in handen valt, zal ombrengen. Wat is het warm geweest te Rome! De Paus heeft zijne audientiön moeten staken. Niet minder heet, neen, veel erger eigenlijk, was het in Spanje. Uit Madrid en uit Sevilla vooral kwamen dezer dagen ware verstikkings-verzuchtingen: «Het asphalt der trottoirs smelt en de kalk verdroogt, zoodat men niet bouwen kan. Vele gevallen van zonnesteek komen voor. Het is een algemeene vlucht naar de kust maar ook daar is geen koelte te vinden. De droogte op het land is ontzettend. Sedert maanden heeft het niet geregend, en vele waterleidingen liggen geheel droog, zoodat eerlang vol slagen watergebrek te wachten is. De Spaansche admiraal Cervera moet uit Chicago ’t is misschien goed be doeld, maar niet zeer kiesch en echt Yankeesch! de uitnoodiging ontvangen hebben om sla gaat van die stad de feesten bij te wonen, welke te New-York gegeven zullen worden ter eere van admi raal Dewey, den overwinnaar van Cavite. Velen zijn van oordeel, dat de Spaansche vlootvoogd die uitnoodiging als een be- leediging zal opvatten. Van de Philippijnen teruggekeerde Ame- rlkannaehe vrijwilligers schetsen den toestand aldaar als geenszins rooskleurig. Officieren van het regiment uit Nebraska, te San Francisco aangekomen, zeggen, dat het nog jaren kan duren voordat de Filipinos ten onder gebracht zijn. Hun luitenant-kolonel voegt er bij, dat het moeilijkste en afmattendste gedeelte van het werk nog gedaan moet worden. Men zal elk hoekje in het kreupelhout van vijanden moeten zuiveren; twintig jau zullen nauwelijks volstaan om de Philip pijnen tot rust te brengen. Geduld over wint alles! Wat in Frankrtfk half verwacht was, ia bewaarheid. De opening van het Dreyfus- procea voor den Kitfgsraad to Rennea is weer wat uitgesteld en wel om twee redenen. Ten eerste, omdat men het stal achtige gebouw wil vervangen door de groote gehoorzaal van het Lyceum. (Dit, ondanks de vrees van sommige ouders voor zedelljke besmetting door Dreyfus- bacillen.) Ten tweede, omdat stellig nog een paar dagen tijd noodig is voor het Openbaar Ministerie en de verdediging, tot het maken van aanteekeningen, naar aan leiding van het «ter inzage” krijgen van het .geheime” dossier bij de opening der terechtzitting. Dus nog een paar dagen geduld. Men weet, dat zeven Augustus «de vastgestelde datum” was. Vijf en twintig getuigen zullen door den verdediger van kapitein Dreyfus worden gedagvaard, onder welke Lebrun—Renault, de .bekentenis man”. Natuurlijk ook de heer Scheurer- Kestner, de senator, die den eersten stoot gaf aan de beweging tot herziening. Als bij maar komen kan! Het gerucht loopt, dat hy ernstig ongesteld is, evenals Du Paty de Clam. De laatste zeker van vreugde over zijne herkregen vrijheid. Al de mili tairen, die als getuigen zullen gehoord worden, zijn voor den duur van het geding van hunnen beroeps eed ontslagen. Een bezoek van den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Delcaa&é, aan den Russischen Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Mouravieff, te St. Petersburg, wordt ook al in verband gebracht met de Dreyfus- zaak. «Men” beweert, dat de heerDelcaasé naar Rusland is gegaan, om van de Regeering de belofte te verwerven, dat zij zich niet zal ergeren aan de .ont hullingen”, welke bij de behandeling van het proces te Rennes te wachten zijn. Anderen geven aan bovengenoemd be zoek eene heel andere beteekenis en zeggen, dat Delcassé den Czar is gaan uitnoodigen tot een bezoek aan de Parij- sche tentoonstelling, die aanstaande is. En de meest schoone beteekenis, welke aan deze reis kan gegeven worden is wel deze en sommigen achten dit de beste Oplossing: «Dat Frankrijk’s Minister van Buitenlandsche Zaken naar het groote en macht ige Czarenrij k is gegaanom te spreken over eene Franach-Ruaafeeheovereenkomst, betreffende scheidsrechterlijke beslechting van alle onderlinge geschillen.” Als dat waar is, hebben zeker de leden der Vredes conferentie niet voor niets gearbeid. Moge dit schoone voorbeeld dan navolging vinden Te St. Petersburg is eene Keizerlijke ukase" verschenen, waarbij aan alle Rus sische gedelegeerden ter Vredes-conferentie, ook namens Minister Mouravieff, dank wordt betuigd. In Finland dreigt een nieuw conflict. Een telegram van 29 Juli uit St. Peters burg meldde, dat de door den Finschen Senaat aangenomen aanleg van de spoorlijn Uleaborg-Tornea niet zal doorgaan, maar het daarvoor bestemde geld zal gebruikt worden voor de aansluiting van Russische en Finsche banen. De Minister-Secretaris legde daarom den Czar een voorstel voor, om 10 millioen uit de Finsche staatskas aan te wenden tot verbetering en uit breiding van het spoorwegnet. Maar Z. M. heeft wat anders besloten, na melijk dit, dat twee millioen zou ge bruikt worden voor landverachafflng aan de arme Finsche boeren en nog 2 tot bestrijding der onkosten, die de nieuwe legerwet zou veroorzaken, terwijl slechts 6 voor de spoorwegen overbleven. De reeds bestaande lijnen zouden dan verbe- Ie Voederproeven toonen aan: n dubbel zooveel vet (vorming e Ochtendvoeders en lichter ver- eid kost 46 cent en in Gerst ir dan Gerst («AvtcuWura”, 28 April 1899 ictie: ruim 200 per kip in 't Jaar; geen sterfte meer? 25 Kg. f4,-, 50 Kg. f7,50; athode en Attesten. Waar geen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sehooahoven maken bekend, dat bij gunstig weder de toegang tot den TOREN, om het te bezichtigen, GRATIS is opengesteld op Woensdag, Donderdag en Vrijdag, den 9., 10. en 11. Augustus, tusschen 12 en 2 uren. Een ieder, die van de gelegenheid wil gebruik maken, moet zich gedragen naar de voorschriften der Politie, aldaar te geven, terwijl kinderen zonder geleide niet worden toegelaten. Schoonhoven, den 8. Aug. 1899. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. A.W. LAZONDER, L.-B. euuiuineu ter ueuize, ue u»n- der groote Maatschappijen gaan uitdeelen, gehoorzamende aan de is bevelen uit het kamp van de Chartered. Daarvoor bedankt natuurlyk het gouver nement der Transvaalvoor zelfmoord heeft het geen plan. Zeer verstandig is het, dat toenadering is betoond, zéér ver; zoo ver zelfs, dat de uiterste grens wel bereikt kan heeten. En dat de Engelsche Regeering niet loyaal verklaard heeft, thans voldaan te zyn, en nog altyd door het opperen van bezwaren en het bedreigen met oorlog, de beweging gaande houdt, bewyst wel dat het nog iets andere wil dan herstel van grieven. Ja, wy zyn niet ver van de onderstelling dat Chamberlain de tegenwoordigheid van den president als een leelyke streep door zyn rekening be schouwt. Waren Kruger en de Volksraden onverzettelyk gebleken, ’t zou voor de bevordering van zyn .plannen oneindig beter zyn geweest. Welke die plannen zyn, de Minister van Buitenlandsche Zaken Balfour heeft het onlangs in een speech te Westminster duidelyk doen dóórschemeren, toen hij vertelde, dat men ten onrechte de Zuid- Afrikaansche Republiek beschouwt als een geheel vryen en onafhankelyken staat; dat Transvaal tusschen Engelsche koloniën ligt ingesloten en het daarom de plicht is der Engelsche Regeering niet alleen de grieven van de zoogenaamde uitlandere na te gaan, maar ook den invloed van die Regeering toestemde in een wijziging van het tractaat, dat de geheele zelfstandigheid van^Transvaal herstelde op dat ééne voor behoud na, dat verdragen met vreemde mogendheden (Oranje-Vrystaat uitgezonderd) om van kracht te zyn de goedkeuring der Engelsche Regeering behoeven, toen was er in Engeland niemand, die dat een mis plaatste vrygevigheid noemde. Vanwaar nu die veranderde houding? Och, het armgewaande Transvaal is ge bleken een ryk goudland te zyn, dus een uitnemend exploitatieveld voor de specu- leerende Ctfp-heeren. Had men dat vroeger slechts kunnen vermoeden, er zou wel ge protesteerd zyn tegen de rechtvaardigheid van Gladstone. Nu ziet er het zaakje heel andere uit. Of zou iemand gelooven, dat de quaestie van het kiesrecht der uitlandere de heeren zoo sterk interesseert? Alleen in zooverre het een middel kan zyn om de macht te brengen in de handen dergenen, die geen andere dan Engelsche belangen zullen be hartigen. En welke concession President Kruger en de Volksraden op het punt van kiesrecht ook zullen doen, bevredigd zullen de Unionistische woordvoerders slechts zyn, wanneer het zoo geregeld is dat de tyde- lyke, Engelschsprekende of Engebchgezinde immigranten in de myndistricten de lakens Prjs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlgk tot Dinsdags- en tot Vrgdags-namiddags 4 uren. Alle binneulandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. van en Dutoit, de Britsche Wij Nederlanders, verwant aan U door een gemeenschappelijken oorsprong, door overeenkomst in geschiedenis en tradition, door gelijksoortige zeden en staatsinstellingen, ontleenen aan deze verwantschap, waarop wij trotsch zijn, de vrijmoedigheid om uitdrukking te geven aan den onweerstaanbaren aandrang van ons hart en de diepe overtuiging van ons verstand, dat er bij velen uwer een sterke neiging bestaat een schro melijk onrecht te begaan jegens het volk der Zuid-Afrikaansche Republiek, een loot van onzen gemeenschappe lijken Germaanschen stameen volk zwak in aantalmaar sterk door de deugdenwelke door alle Angelsaksers op den hoogsten prijs worden gesteld: moed, onafhankelijkheidszin, zelfbewustheid en godsdienstzin. Wij doen een beroep op uw dieper besef van rechtvaardigheid en edelmoedigheid, wanneer wij U toeroepen Laat af van de pogingen, door sommigen uwer geldmannen en Staatslieden beproefd, om dit volk te belem meren in de geleidelijke ontwikkeling van eigen aard en aanleg en te onderwerpen aan uwen wil. Laat af van het zoeken en aangrijpen van aanleidingen en voorwendsels om U te mengen in zijn aange legenheden, omdat het deze op andere wijze regelt, dan U redelijk en wenschelijk schijnt. Laat overigens dit volk zich natuurlijk ontwikkelen, zelfden géést des tijds ondergaan, die onvermijdelijk voortdrijft op den weg van vooruitgang in stoflelijk en geestelijk opzicht en elke gewelddadige stoornis veroor deelt, omdat zij de geleidelijke ontwikkeling veeleer vertraagt dan bevordert. Wij vragen U dit dringend, met alleen omdat een andere politiek leiden moet tot geweld, bloedstor ting, broedermoord; maar ook omdat daardoor het recht geschonden, de naam van Britsche rechtvaardigheid geschandvlekt, van Britsche scherpzinnigheid ondermijnd en die van Britsche grootmoedigheid tot een spotternij gemaakt wordt. Namm: erstrekken gelden op Effecten voor: ragen onder f 1000,- 4 ’sjaars; ragen daarboven tot den prolongatie- oers, volgens Amsterdamsche beurs- oorwaarden isten zich methetkoopenen verkoopen an Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 80 6 f onder 80 (ook oor loten), voortduring worden de Nwtnmers gekochte fondsen nagezien met het oog uitlating, aflossing of conversie. verlangd worden orders in de meeste mdsen verantwoord tot den eerstvolgen- en middenkoers der Amsterdamsche eurs; selen Coupons in boven de Amster- amsche beursnoteeringzonder bere- ening van provisie; isten zich op voordeelige voorwaarden iet het incasseeren van wissels op innen- en buitenland. Tarieven op anvrage gratis verkrijgbaar; itrekken geld op HYPOTHEEK. mt voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. POORBOEKJE8 EN REISGIDSEN voorhanden in den Boekhandel van c W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven.

Schoonhovensche Courant | 1899 | | pagina 1