:n. ‘tract *0 Zaterdag 2 September. 1899. N°. 2022. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. aven dit af. verancisrs. I ZESSEN, ■ossiers, en voor JTERS AFEL- EN SKRAAM am aan voor de nommeerd gebak. ‘ÜF het Btedhel». BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. ft toezicht. Af i f sauce (Hoog- en 16 ct (per 6 on. 86 en 8. W. N. VAN NOOTEN m Sohoonhovbn, Uitgaven. u en en prezen. p. stuk 6, 10 ije 17} en 30 ct. losterdzuur), p. tl. mao vijgen, per ct >5 ct. ct. (winkeliers stuks. 1 dubbeltje, 80 30 ct □en, p.stukSöct. ct 25 ct. (10 fl. ran 10, 12}15 pakje 5 ct. i. doos, 8 pakjes, x>nd 80 ct. ach 45 ct. REISGIDSEN boekhandel van N ts Schoonhoven. 1 150 ct. en butsen, w Bon, een kor- 12’/.. met zijne keurig 'EN flescbje 50 ct. 85 en 60 ct iant, p. ons 20 ct. (fijne smaak). ruis, p. ons 10 ct Kaaltevolgens (gemalen). pryzen. en 30 ct p. stuk. blik f 2,20, f 1,85. onder scheikun- af, p. stuk f 1,50. jon 60 ct. nden),p.pakl6ct O en 60 ct ]710,121, 15 ct flacons en blik. pondspak 22} ct de 5 ons, heeft 80 en 50 ct. 65 en 87} ct. rendste merken). p. 10 pond 5 kilo, 11,90 dat de onderhandelingen met President Kiüger, die nu al drie maanden hadden geduurd, nog geen beter resultaat hadden opgeleverd. En verder vwrtgaande zeide hüEen geduld zonder voorbeeld (sic) heeft Engeland getoond in deze onderhandelin gen, „die toch slechts de verhoudingen tusschen eene Suzereine Mogendheid en haar Vazal Staat betreffen.’’ De hervormingen, door Engeland verlangd, worden door de geheele wereld (sic) billijk en rechtmatig geacht. Minder vragen kan men niet! Het is nu, vervolgde Chamberlain, aan President Kiüger om te beslissen tusschen vrede of oorlog! Wanneer Kiüger nog op het laatste oogenblik besloot de verlangde gematigde hervormingen te bewilligen, zouden de moeilijkheden zijn opgeheven en de onaf hankelijkheid der Transvaal den „Vazal staat” nota bene! verzekerd zjjn. Welk een zoetsappige taal! Sedert het uitbreken der pest te Oporto (Portugal) z(jn 51 inwoners door die ziekte aangetast en 18 lijders gestorven. Er heeft zich een geval van pest voorgedaan in de gevangenis. De lijder is naar het hospitaal overgebracht; de gevangenis is ontsmet. Een Spaansche soldaat, die behoorde tot de quarantainewacht aan de Portugeesche grens, is door een schot van Portugeesche zijde gedood. Er is een onderzoek in gesteld. Een vreeseljjk ongeluk wordt uit Chicago (Amerika) gemeld. Het bijna geheel vol tooide stalen geraamte van het nieuwe coliseum, dat wordt opgericht in de Six- teenth-street en aan de Wabash-avenue, is Maandag in elkaar gestort. Op het oogenblik van het ongeluk waren wel honderd mannen, vrouwen en kinderen in het gebouw aanwezig. Reeds werden twaalf lijken uit de puinuoopen te voorschijn ge haald; een groot aantal personen zijn gewond. ibl.), p. blik 85 ct. >or 11 ct. logstraten). 100 ct f 1,80, f2,50. I ct i Napelsche), los i. patje. fflOOMOfflWE COURANT. de leden van den krijgsraad met aan dacht aangehoord,doch veel indruk schijnen toch die enkele zinnen niet gemaakt te hebben. In de zestiende openbare zitting, Woensdag jl., waren het wéér schrift kundigen, die getuigenis kwamen af leggen, als de heeren Paul Mayer, Molli- nière,Qiry en Picot, die het er allen over eens waren, dat Esterhazy het borderel geschreven had. Reeds te kwart over elven werd deze zitting gesloten. Woens dag 30 Augustus heeft te Parijs Kapitein Tavernier Du Paty de Clam een uur lang ondervraagd. Toen moest het verhoor wegens vermoeidheid van den patiënt worden gestaakt. De Matin” verzekert, dat van den zieke een opzienbarende verklaring is te ver wachten. De onthullingen zouden zóó ernstig zijn, dat hjj de verantwoordelijkheid voor de publicatie zjjner mededeelingen geheel aan den krijgsraad wenscht over te laten. Te Rennes loopt het gerucht, dat het getuigenverhoor reeds deze week zou ein digen en dat Zaterdag al de dag van het requisitoir zou zjjn, mede als gevolg van den wensch van Mr. Labor! dat er spoed met de zaak zal worden gemaakt. Hij gevoelt zich niet al te best en vreest an ders niet tot het uitspreken van zijn plei dooi te kunnen komen. Het parket van Rennes heeft van de verdedigers van Dreyfus, Mr. Labori en Demange, de dreigbrieven opgevraagd, die door hen zijn ontvangen. Tot dusver bedraagt het aantal dier brieven 108. Jules Guérin, de belegerde van fort Chabrol te Parijs, heeft nu voor de ver andering eens geschoten op zijne be legeraars en wel in ’t bijzonder op de politie-agenten in politiek, waaraan hy een ingewortelden hekel heeft. Dit gaat de overheid nu wel wat al te ver en nu schijnen ernstige maatregelen genomen te zijn om voorgoed een einde aan deze comedie vertooning te maken! Van Dultsehe zijde een hartig woordje met betrekking tot de Dreyfus quaestie! De „Kölnische Zeitüng” heeft zich daar mee belast. Er worden nog voortdurend pogingen in het werk gesteld zegt dit blad om de Duitsche Regeering over te halen, Overste Von Schwarzkoppen tot’ spreken te bewegen. Als men echter ziet, hoe weinig gewicht Frankrijk hecht aan de toch z'éér afdoende verklaringen van de Oversten Panizardi en Schneider, dan kan men daaruit gemakkelijk opmaken, dat ook Von Schwarzkoppen’s getuigenis geen lieden zou overtuigen, die nu een maal niet overtuigd willen wezen. En bovendien Von Schwarzkoppen heeft op zün woord van eer verklaard, nooit betrekkingen met Dreyfus te hebben onderhouden. Wat wil men nu nog meer Een verder bewijs? Als een particulier een feit met zijn woord van eer gestaafd heeft, is het eene beleediging voor hem, wanneer men van hem nog een bewijs vergt bovendien. En heeft ook Minister Von Bülow, de Minister van Buitenland- scbe Zaken, als vertegenwoordiger van het Rijk en als vertegenwoordiger van den Keizer, geen verklaring afgelegd ten gunste van Dreyfus? Zulke woorden verdienen on- voorwaaidelük geloof, want een fatsoenlijke- en voorname Staat kan onder zulke om standigheden niets anders getuigen dan de zuivere waarheid! En wanneer er nu in Frankrijk lieden zijn, die toch die verklaringen in twijfel trekken, dan kan de Duitsche Regeering, hoe groot haar medelijden ook is met den ongelukkige, toch niets anders doen dan verder het stilzwijgen bewaren. Kranig gesproken! De beide Huizen van den Pruisischen Landdag zün nu gesloten. Minister- President Von Hohenlohe verklaarde in de slot-zitting, dat de Regeering de leden dankte voor hun arbeid en hunne toewij ding, doch dat z(j ’t betreurde, dat het kanalenplan de goedkeuring der vertegen woordiging niet kon verwerven. Niettemin zal zij onwrikbaar vasthouden aan dat groote werk en zij verwacht met zekerheid, dat onder het volk de overtuiging van de noodzakelijkheid daarvan steeds meer zal gevestigd worden. Volgens de „Nati onal Zeitung” zouden de Regeer logs- ambtenaren, die tegen de kanalenwet hebben gestemd, worden gepensionneerd. Opnieuw worden in zake de Deensebe arbeiders-uitsluiting pogingen gedaan tot een overeenkomst. De heer Busch, een jurist, heeft er zich nu vóórgespannen. Tusschen Engeland en de Transvaal nog steeds dezelfde verhouding. Beide blijven op hun standpunt staan. In een bijeenkomst van burgers te Johannesburg heeft Generaal Joubert verklaard dat h(j nooit zou ophouden te ijveren voor het behoud des vredes,maar moest het tot een vechten komen, dan zou de Transvaal zich doodvechten voor haar onafhankelijkheid! Chamberlain heeft ook weer eens een woordje gesproken over deze netelige quaestie. Op zijn buiten „High-bury” heeft hij op eene receptie een soort van troonrede gehouden, waarin hü zéér vrede lievend verklaarde, dat hü het betreurde. 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goe- boter f 0,65weiboter f 0,55 per half kilo. ‘Ammeretol, 1 Sept. Gisterennacht werden de ingezetenen uit hun slaap ge wekt door het geroep van brand. De brand, die zich in den beginne vrü ernstig liet aanzien, werd echter door het krachtig optreden van enkele flinke per sonen beperkt tot één perceel. Ook hierbü leden enkele huisgezinnen door het niet assureeren van hun inboedel aanmerke- lÜk verlies. ‘Berkenwoude, 31 Aug. Door Burg, en Weth. is tot teller voor de a. s. volks telling alhier benoemd de heer M. Molenaar. De bestuursleden der zangvereenigingen te Moordrecht, Gouderak, Krimpen a/d IJsel en Berkenwoude, die gezamenlük met de stoomboot „HarmonieII"de reis naar het zangersfeest te Ameide gedaan hebben, kwamen Zondag jl. bü'een om de rekening op te maken. Tot aller genoegen bleek, dat aan de leden dier vereenigingen de reis niets had gekost en er nog f 1,39 over was. Die gunstige uitkomst was te danken aan de groote deelneming van het publiek en de billijke voorwaarden, waarop de heer Van der Schuit te Rotter dam de stoomboot „Harmonie II” had afgestaan. Bodegraven, 29 Aug. Kaas. Aangevoerd 200wagens, tezamen 10909stuks, wegende 49604 kilo1ste soort Goudsche f 22,50 i f 25, zwaardere f26,— 2de soort f 19, Af 21,—. Derby-kaas 1ste soort f25,— af—, 21e soort f22,— Edammer kaas 1ste soort f28,-; 2de soort f 22,50. Handel zeer vlug. 'Goudriaan, 31 Aug. In een gezin alhier is door den geneeskundige een geval van diptheritis geconstateerd. - Door de langdurige droogte hebben de landbouwers ook hier zeer te klagen, ofschoon door het inlaten van water uit den boezem nog eenigszins in de behoefte kan worden voorzien. De et wei is zoo goed als niets; daarbü komt dat men den geheelen zomer veel last van de muizen heeft gehad. Het staat te vreezen dat het vroeg staltüd zün zal; gelukkig is er veel hooi van het vorige jaar over gebleven, anders zou het een treurig voor uitzicht zün, daar de hooioogst dit jaar slechts middelmatig was. Bieten, die hier veel voor veevoer verbouwd worden, staan op een enkele uitzondering na ook niet te best. Aardappelen leveren een vrü goed beschot en de kwaliteit is zeer goed. Appelen en peren zün er zeer weinig en die er zün, zün nog klein van stuk. 'Hoornaar, 81 Aug. Sedert de vorige week is de prüs der kaas nagenoeg dezelfde gebleven. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 19,— A f24,— en voor zware kaas tot f 25 de 50 KG. besteed. In het laatst der vorige week deed zich hier een geval van mazeien voor. Thans is die kinderziekte zoodanig toegenomen dat meer dan de helft van de leerlingen der drie laagste klassen ziek ligt. Het schoolfeest met de kleinen op heden is dan ook tot later uitgesteld. Krimpen a/d IJsel, 29 Aug. De dijk langs den Stormpolder, gemeente Krimpen a/d IJsel, ia bij de woning van den land bouwer Blemond erg verzakt en gescheurd. De weg is door burgemeester en wethou ders voor rü en voertuigen afgesloten. Indien niet spoedig maatregelen tot be veiliging van den dijk genomen worden, vreest men doorbraak. ‘Lekkerkerk, 31 Aug. Heden namiddag had de 14 jarige T. B., werkzaam in de touwspinfabriek van de firma J. De Gruüter Zonen, het ongeluk met een arm tus schen de in gang zijnde machine te komen. Hoewel de machine niet met volle kracht werkte, was toch zün arm dermate gekneusd, dat geneeskundige hulp moest wprden ingeroepen. A In het bezit te zün van twee hazen als huisdieren is zeker een zelden voor komend geval. Op dit zeldzame bezit kan de heer J. Bouter alhier zich be roemen. De haasjes zün reeds ongeveer 4 maanden oud en genieten blikbaar een goede gezondheid. ‘Lekamond29 Aug. De kerkeraad beeft heden tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente beroepen Ds. J. Weener te Ter Aa. ^Meerkerk, 81 Aug. De begrooting van kosten van het 10de bat. rustende schutterü voor 1899, zoovla die door den alhier ge houden schuttersraad is voorgedragen, be draagt in ontvang eu in uitgaaf f 298,12. De toelage uit de gezamenlijke gemeente kassen beloopt f 0,65 per 100 zielen. ‘Nleuwerkerk a/d IJsel, 31 Aug. Gisteren avond heerschte voor een korten tijd in de dorpsstraat een groote drukte. Het fanfarecorps „Kunstlief ie en Vriendschap” bracht den heer A. Van Leerdam een serenade met fakkellicht* Nadat de heer J. Terdu, voorzitter, in juist gekozen woorden den jubilaris had toegesproken, werd het corps binnengenoodigd, waar den leden een glas wün werd aangeboden. De tentoonstelling, te houden door de afdeeling Nieuwer kerk a/d IJsel, pakjes, A 20 ct n (het bekendste Frankrtyk's proces Dreyfus. Toen Zaterdag jl, in de dertiende zit ting van den krügsraad, de schriftkundige Bertillon züno hoogvliegende uiteenzettin gen had geëindigd met de verklaring, dat het borderel door Dreyfus geschreven is en dit een afdoend bswüs is voor diens schuld, kwam als getuige voor eene aan gename, robuste verschüning, beslist in zün optreden. Zün naam is kapitein Freystotter, het lid van den krügsraad van 1894, dat züne gemoedsbezwaren tegen het toen mede onder züne mede werking gewezen vonnis reeds aan het Hof van Cassatie heeft toevertrouwd. H(j werd geconfronteerd met den voorzit ter van dien krügsraad, Majoor Maurel. Een verschil van meening openbaarde zich weldra tusschen beide personen, waarmede ook Generaal Mercier zich bemoeide en op een gegeven oogenblik stonden alle drie naast elkaar in de getuigenbank. Kapitein Freystatter, aan ’t woord zünde, diende een verpletterende aanklacht in tegen Generaal Mercier en dood verf ie hem als „valsch” en „verraderlfik”. Hü legde uit, hoe in 1894 voor den krügsraad niet alleen geheime stukken zün medegedeeld, maar daaronder stukken waarvan men wist dat ze valsch waren. „Het was niet vol doende, om Dreyfus veroordeeld te krügen, dat men tegen onervaren rechters met gesloten deuron eene verkeerde opzettelük verminkte expertise vertoonde; dat men haar verzwaarde door valsche getuigenissen, onder eede afgelegd; dat men van de rechtsonkunde dezer soldaten misbruik maakte, om in strüd met elk begrip van recht de gewichtigste bezwaren aan de critiek der verdediging te onttrekken; dat met al het gewicht van zün gezag, de Minister van „Oorlog” door een „zedelük” bevel (nota bene de onzedelükheid zelve), dwang uitoefende op de rechters. Neen, er was nog meer. Ónder de stukken was, in plaats van een telegram, dat voor Dreyfus een bewijs van „onschuld” was, een tekst overgelegd, waarvan men wist, dat hü valsch was en waaruit men, als men hem las, moest afleiden, dat Dreyfus schuldig was.” Verraderlüke mededeeling dus van een valsch stuk, ziedaar, wat kapitein Frey stotter den oud-Minister van Oorlog, Mercier, ten laste legde. En zoo is nu, op onge dachte wüze een generaal openlyk aan de kaak gesteld als leugenaar en falsaris, als wetecheuner en machtsmisbruiker, door een kapitein, die als man van eer han delde, door, het koste wat het wil, het der wereld te verkondigen, wie Generaal Mercier eigenlyk is. Coüte que coüte, want hü weet wel, dat hü zich nu den haat en de woede heeft op den hals ge haald van hen, die één lijn trekken met Mercier. Misschien ook is door deze verklaring heel zün carrière gebroken, gelü'k die van Picquart vernietigd is. Het publiek, dat ademloos stil deze ont- knooping volgde, ging een schok door de leden by bovengenoemde openbaringen. En wat hadden Mercier en Maurel tegen die aanlügingen te zeggen Hunne houding verried duidelijke, hevige gemoedsbeweging en schoon stak Freystotter’s kalme en oprechte toon af bü hunne echt verwarde verklaringen. Het gerucht, als zou Mer cier gearresteerd zün, wegens meineed, wordt tegengesproken. Aldus de zitting van Zaterdag! Gelukkig, dat de Zondag er op viel, om uit te rusten van den arbeid en na te denken over al de ge- beurlükheden. De veertiende büeenkomst bad den Maandag daarop plaats en toen zün „onze schriftkundigen” weer aan ’t woord geweest. Dat was een gegoochel en een geharrewar van belang. De eene expert verklaarde met evenveel beslistheid het schrift van het borderel voor dAt van Dreyfus, als de andere het voor dAt van Esterhazy hield. En Dreyfus moest het alles maar aanhooren, natuurlyk blüde, als de exporten zeiden (en dat ge beurde nog al eens), dat het zün schrift niet was, dat zü gedwaald hebben en het stellig voor dat van Esterhazy houden. Maar met dat al, is het toch weer eene ware foltering voor den beschuldigde, dat alles van stukje tot beetje te moeten slikken. Gelukkig, dat het klokje van twaalven een einde maakte aan al dat gehaspel. Den volgenden morgen vroeg kwam men echter weer büeen en werd het allereerst het woord gegeven aan den overste Cordier, oud-chef van den informatiedienst, die een voor Dreyfus betrekkelük gunstig getuigenis aflegde. Daarna trad een, den vorigen dag te Rennes aangekomen getuige op den voorgrond, namelijk de ex burger-Minister van Oorlog, de heer De Freycinet, die züne verklaringen begon met de verwachting uit te spreken, het land tot kalmte te zien terugkeeren. Wat hü verder beweerde was niet veel belangrijks. Alleen ontkende hü, dat hü het praatje had verspreid, als zouden Duitschland en Engeland 85 millioen hebben büeengebracht om de Dreyfus agitatie te bevorderen. Hü werd wel door Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per driemaanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rjjk 0,90. Men kan zich abon- neeren bjj alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Op 4 September wordt te Capelle a/d IJsel, in verbinding met Kralingsche Veer, een Rykstelegraafkan- toor, ingericht met telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zün geregeld als volgt (spoortüd): op werkdagen, van 8.30 tot 1130 uur voorvan 1.30 tot 4.80 en 6.30 tot 7.30 uur namiddags; op Zon- en feestdagen, van 7.30 tot 8 30 uur voor en van 12.30 tot 1.30 uur namiddags. Aan het ministerie van water staat is Woensdag o.a. aanbesteed: Het maken van dienstwoningen op het sluisplateau van de schutsluis in de afsluiting van de Maas, onder de gemeente Andel, prov. N.-Brabant, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas. Minste inschrijver G. M. Jochems te Vrees wyk, voor f 25.120. -Op 64-jarigen leeftijd overleed Maandag te ’s-Gravenhage Mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, secretaris generaal aan het departement van Buitenl. Zaken, met den titel van minister resident. Dinsdag is te Utrecht over leden de heer Bosch van Oud Amelisweerd. Van ifeo af heeft bü zitting gehad in de Provimlale Staten van Utrecht. In 1885 kozen «ün® medeleden hem tot lid van Gedeputeerde Staten. Door de aanneming van dit ambt, dat hü tot zün dood toe heeft vervuld, moest hü zün ontslag nemen als lid van den gemeenteraad van Utrecht, na gedurende een aantal jaren daarin zitting te hebben gehad. De heer Bosch was voorts lid van het college van curatoren der Universiteit. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag o. a. J. v. d. Z., 42 jaar, J. De K., 34 jaar, J. H., 38 jaar, en H. H., 44 jaar, arbeiders teCapellea/d IJsel, wegens diefstal van een partü visch, ieder tot 7 dagen gevangenisstraf; C.J.H., 23 jaar, kelner te Gouda, wegens mishan deling tot 14 dagen gevangenisstraf; K. v. V., huisvrouw van G. K., 22 jaar, zonder beroep, te Lekkerkerk, wegens gelük misdrüf tot f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis. In „Avicultura” lezen wü de navolgende belangrüke mededeeling voor kippenhouders, van den heer J. Smits te 's-Heerarendskerke. „Ik kan het „Cievelands-Egg’smeal” niet genoeg aanbevelen in *t belang van kippen houders; van 12 kippen kreeg ik nog de laatste 14 dagen 7, 7, 7, 7, 8, 6, 7, 9, 8, 7, 7, 9, 7, 8 of 104 eieren in 14 dagen, van geen enkel ander ochtend voeder kreeg ik zooveel eieren.” Ds. J. W. F. Roth, laatst pre dikant te Ottoland, thans te Bangor (Michigan, Noord-Amerika)stelt zich weder hier te lande beroepbaar. 'Alblasserwaard en V(|f boerenlanden, 31 Aug. De handel, zoo in kaas als boter, is willig, de prü® van beide producten onveranderd vast. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas f 18 A f 28 per Capelle a/d IJsel en omstreken” der Holl. Maatschappü op Woensdag den 18. Sept., beloofd wel te zullen slagen. De in- scbrij vingen, welke nu als geëindigd kunnen beschouwd worden, overtreffen verre de verwachting. Na afloop der tentoonstelling zal er een ringrüderü plaats hebben van paren naar keurige prüzen, terwül van wege de afdeeling des avonds een concert zal gegeven worden op het tentoonstellings terrein. •‘Ouderkerk a/d IJsel, 31 Aug. Ter eere van den 19den jaardag van onze geliefde Vorstin hebben alle bewoners van de kom der gemeente en velen daarbuiten hunne woning met de drie kleur versierd, waardoor alles een feestelyk aanzien heeft. In de 3 scholen verzamelen zich, keurig uitgedost, de meesten in ’t wit met oranje, niet minder dan 425 leerlingen, die van 1 Sept. 1898-31 Aug. 1899 de school minder dan 10 maal willekeurig verzuimden. Velen verzuim den zelfs geen enkelen schooled. Als beiooning worden zü onthaald op velerlei versnaperingen en hun blüdschap laten zü weerklinken in menig oranjelled. De burgemeester was met een der raadsleden, den heer Hoogendük, tegenwoordig en be antwoordde de toespraken van de hoofden der scholen met woorden van waardeering voor de toewüding van het onderwüzend personeel in de gemeente en met een opgewekt woord voor de jeugd. A.s. Maandag gaan 69 leerlingen van de hoogste afdeelingen der hoogste klas sen met 10 onderwüzers naar den Haag en Scheveningen, om den prikkel tot langdurig schoolgaan zooveel mogelük te bevorderen. Blfift het weer gunstig, dan gaan allen zeker een recht genot- vollen dag tegemoet. VlaDen, 30 Aug. Zondag 27 Aug. hield Ds. F. D. J. Moorrees alhier, in de ochtend- godsdienstoefening, züne afscheidsrede. Een overtalrüke schare, ook uit omliggende gemeenten, vulden de groote kerk. Men merkte o. m. op den kerkeraad van Lan- gerak, den oud minister Dyserinck, gepens. schout bü nacht enz. Z.Eerw. sprak naar aanleiding van Markus 9 vers 50. Hü herinnerde er aan, hoe hü 4n het voorjaar van 1857 voor de eerste maal in Vianen predikte. Dat hü tot eerste standplaats had Langerak, in ’60 naar Helder toog om met algemeene stemmen in ’62 alhier beroepen te wor den, waaraan hy dan ook gehoor gaf. In hartelüke woorden nam Z.Eerw. vervolgens afscheid van deze gemeente, van de leer lingen der Zondagsschool, van kerkelük en burgerlfik bestuur. Zün ambtgenoot, Ds. Steen beek alhier, wüdde ook warme woorden aan den schei denden leeraar. De gemeente zong den leeraar „Dat 's Heeren zegen op U daal” enz. toe. Moge Ds. Moorrees te Buurmalsen nog lange jaren van zün welverdiende rust genieten! Waddlngsveen, 30 Aug. Tot predikant is alhier beroepen Ds. C. Bouthoorn te Ede. Wlllige-Langerak30 Aug. In het visch water van Renswoude alhier wordt ook met 2 kantzegens gevischt. In den loop van de gepasseerde week werden daar mee 15 zalmen gevangen. Ook heeft de vlouwvisscher M. voor eenige dagen een zalm van 22 halve kilo’s gevangen. Woerden, 80 Aug. Heden had alhier de door de afdeeling Woerden der Hol- landsche Maatschappü van Landbouw uit geschreven tentoonstelling plaats van paarden, rundvee, schapen, varkens en producten van zuivelbereiding. Er waren o.a. niet minder dan 50 oude, jonge en kalfstieren, zoodat de jury voor de vee- keuring een zeer zware taak had, daar er vele waren, op andere plaatsen bekroond. Voor vet en melkvee waren ook fraaie inzendingen. Het weer viel nog al mede, zoodat de tentoonstelling, die goed ge slaagd mag heeten, door tal van vreem delingen werd bezocht. ‘Zevenbalsea, 80 Aug. Vüf biljetten zün ingeleverd voor het bouwen van eene boerenwoning van den heer Jhr. Mr. Ph. Ge verts Deünoot te 's-Gravenhage. De inschrü'vers waren: W. Saarberg voor f 14.910. G. Saarberg 14.800. A. Vente 14.400. W. Dogterom 14.890. J. Van denBroek - 14.313, alles met het huiswerk inbegrepen. (De aanbesteding had heden plaats bü den heer Den Braber te Moordrecht, terwül de inschrijvers Ingezetenen van Zeven huizen moesten zün. Maandag ging een zoontje van bakker P. v. d. A., nog slaapdronken als hü was, op een fornuis in de bakkerü zitten, doch viel achterover in een pot met kokend water, zoodat hü hevige brandwonden bekwam in dat deel van zün lichaam, waarop een mensch zit De dokter werd terstond geroepen, die hem een slaapmiddel ingaf om hem goed te kunnen verbinden. De pün, die het negenjarig ventje lüdt, ia venchrikkelük. Prjjs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht.

Schoonhovensche Courant | 1899 | | pagina 1