io Lom 3.IJS van I 4000 contant. I 1899. N°. 2033. Woensdag 11 October. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht iter. istbode 8 in öe olie, EMSEL, 1RKLEUR8EL, riek van CE Co. x veert, van puike kaas ttesten bij we- ister, IEDEKKEN n verkocht bjj E JONG, j D 4 te GOUDA, gevraagd. MÉ CAWO, GOUDA, iteber te OOMSSl- iren, in het Hötel ooahcvea. ïaatscliaDDij, sterdam. Officiëele Kennisgevingen. OP. meid, V. ZESSEN, loven. HDER, BUITENLAND. WAARSCHUWING. BINNENLAND. PPOSTKANTOOR EN, Meerkerk. 'K, Moordrecht. VAN NOOT»». S. W. N. VAN NOOTEN t» Schoonhoven, Uitgeven. Gemeente Schoonhoven. f- en SLAAP- ’EN, DAMES- en GOUD- en ZIL- snoedig mogelijk i flinke bode. PENSEN, 8telw|- 0 cent .otendebiet, »A. SCHOONHOVENSCHE COURANT. lOD: ER, middelbaren aven, Schoonhoven. goede gebruikte met Collina» a» en juwe STORTKAR md in dienet ta s kunnen melken, EMBER a. a. tn Tafelgarnituur de Jong, Tien- ean, Streefkerk; :erk a/d IJsel icht; Mulder, PERD gevraagd eene O jaar, met eenig n boertje. Hij ia deren en genegen goedvinden een Brieven franco, ireau van dit Blad. FE de WIJNEN der mdo-Bolga. van af f 0,60. - 0,80. 0,80. bij baren Agent vrij van sterken igen voorzien en ende omgaan, zag j een 1 AN'DEL A AR en franco, letter V, Overzicht Nog is in Zuid Afrika de oorlogaduivel niet losgelaten. Zou het geheimzinnig en onheilspellend zwijgen van Engelsche zijde den moge)ijken storm voorafgaan? Nog zijn de befaamde .eigen voorstellen” niet verzonden. Chamberlain spreekt er af en toe wel eens over, maar verder komt het niet; hij houdt ze nog steeds in den zak. Op eenige uitzonderingen na, ontbreekt het echter in Engeland niet aan waarschu wende stemmen, die tot nadenken ver manen en vrede prediken. Zoo de heer Campbell Bannerman, die eene redevoering hield te Maidstone en daarin betoogde, dat aan beide zijden de deuren tot verdere onderbandelingen nog niet gesloten waren. .Integendeel was de weg tot nieuwe be sprekingen geopend, «edert de Hertog van Devonshue sn de heer Ridley aan de Transvaal de verzekering hadden gegeven, dat het Engeland volstrekt niet te doen was, den Boeren hunne onafhankelijkheid te ontnemen. Dergeiijke redevoeringen staan gelijk met Regeeringa-dépê^hes!” Fraai gezegd, maar waarom geeft men die verzekeringen dan niet in een offici- eelen vorm en zendt ze naar Zuid-Afrika? Dat is dan toch de beste manier, om ze den Boeren ter oore te brengen, want nu is het nog de groote vraag, of al, wat de Britache staatslieden beweren, hen be reikt, natuurlijk uitgezonderd de snauw- gezegden van Chamberlain, want die zijn in Transvaal volkomen bekend. Ook de heer John Morley, oud-Minister van Ierland, bracht in eene te Carnavan gehouden bijeenkomst hulde aan den Hertog van Devonshire, die in zijne rede voering (zie vorig overzicht) aantoonde, dat Engeland geen inbreuk wilde maken op de onafhankelijkheid der Transvaal. Spreker zag volstrekt niet in, waarom Engeland en Transvaal niet tot eene schikking zouden komen. Hu betreurde het dat de Transvaal het voorstel betreffende een vijfjarig domicilie ais voorwaarde voor het uitlanders-stemrecht had ingetrokken, maar achtte het toch Groot-Bnttannie’s plicht de deur tot ver dere onderbandelingen open te houden. Die van Transvaal is nu dicht; aan Enge land is het dus, die door aankloppen open te krijgen. Oorlogsnieuws is er de laatste dagen niet veel. Wel de vorige week. Toen maakte de Engelsche opperbevelhebber, Generaal Redvers Buller, zich gereed om Engeland te verlaten. Hij kwam naar Balmoral om daar afscheid te nemen, van de Koniogin. Te Durban kwamen vier transportschepen met troepen uit Indiö aan en in Engeland is een deel van de reserve opgeroepen. De Australische be woners van Queensland, van Victoria en van Zuid Australië ontvingen last zich nog vóór het einde der maand in te schepen. Dat zal dus een legertje van 2000 man wezen en Chamberlain zit er druk achter heen natuurlijk, om het nog veel „grooter” te krijgen. Nu, 'tisnoodig ook, want de Boeren hebben een sterke legermacht. In Zuid Afrika zelf begint het langza merhand woelig te worden. Zoo ontstond 21ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel, bedroeg de collecte te Waarder f 78,20; te Langeruigeweide f 86,50; te Waddlngsveen f 153,88. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden fOjb. Franco per post door het geheele rjjk f 0,90. Men kan zich abon- neeren ojj alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. iCHE strekt z(jn de borgde 4 pCt. in stukken van 100 -, verkrijg- DOESBURG, i te Schoonhoven. te New-Castle een hevige paniek bij de nadering der Boeren tot op de grens, terwijl uit Johannesburg het bericht komt, dat duizenden Kaffers, die geen werk meer heb ben in de mijnen, tot plundering zjjn overge slagen. Wel besloot de overheid hen in massa, onder gewapend geleide, landin waarts te doen brengen, maar zullen zij ook daar geen aanhoudend gevaar zjjn. Donder dagavond drongen twee Kaffers een klee- renwinkel binnen en sneden den eigenaar de keel af. Aan den East-Rand werden eveneens twee store-houders of winkeliers vermoord. Alle plaatsen, waar sterke drank vermoed wordt, staan aan plunde ring bloot, en als de Kaffers dit gif bin* nen hebben, worden het eerst ware duivels. Langs de grens van Rhodesia is de toestand ook zéér kritiek en verwacht men elk oogenblik den oorlog, terwijl te Kimberley aangekomen vluchtelingen de tijding verspreiden, dat veertig ton dyna miet gereed liggen om de brug over de Orapje-rivier tusschen de Kaapkolonie en den Vrijstaat te doen springen. Drie en-vijftig Afrikaansche leden van het Kaapsche Parlement hebben door middel van Gouverneur Milner een ver zoekschrift aan de Koningin gezonden, waarin zij wjjzen op de banden van bloedverwantschap en huwelijk, die velen in Kaapland aan de Transvaal verbinden, daarbij tevens ook wijzende op de ma- teriéele voordeelen van vrede in Zuid- Afrika. En het verzoekschrift eindigde met de bede, of de Koningin een commissie van onderzoek wilde benoemen. Doch hier op volgde geen antwoord van „Mevrouw”, maar wel vertoonde zich weer het snibbig gelaat van den bemoeizieken Chamberlain, die kort en bondig verklaarde, dat het alles wel waar kan zjjn, doch dat de schuld aan de Transvaal ligt. „Zijne pogingen, om eene vreedzame schikking te verzekeren, bleven tot nu too zonder vrucht De Transvaal had geweigerd Enge land’s verzoenende aanbiedingen aan te nemen, dus nu zou Engeland wel han delen.” Als het dit dan maar deed! Nog eene kleine beschrijving van het Boerenkamp bij Volksrust, hetwelk ver geleken wordt met een legerkamp uit Cromwell’s tijd. Dagelijks wordt er gebeden, zingt men er psalmen en worden godsdienst oefeningen gehouden. Een allergrappigst onderwerp natuurlijk wtêr voor „Punch”: gedrochtelijke, krom- beenige wezens, op voorwereldlijke paarden gezeten, met staande kelen, terwijl zij ge weldige boeken in de hand houden, hunne liederen uitbrullend. Maar wij zouden ze daar wel eens willen zien en hooren die eenvoudtgen van harte, die braven, wan neer daar b. v. het„Zij hadden mij om ringd als bijön!” wordt aangeheven of, nog liever wanneer daar door den nacht, met den door de maan beschenen Laing’s Nek op den achtergrond, de statige psalm wijs klinkt: ,*k Sla de oogen naar ’t gebergte heen, vanwaar ik dag en nacht des Heeren bijstand wacht!” Spotten, wie spotten wil, maar zeker is het, dat dit een voudig, muurvast geloof eerbied afdwingt. President Krüger vierde Dinsdag j. 1. zijn 74sten jaardag. Hij is vol goeden moed en als met jeugdig vuur bezield. Ztfne Ministers hebben alle moeite, om hem te wesrhouden naar de Natalsche grens te gaan, om daar zelf alles te regelen en straks, als de nood aan den man komt, persoonlijk mede te strijden! Bewonde- renawaardige grijsaard!- In langen tijd hoorden we niets van een land, dat eenigen tijd geleden veel te ver duren heeft gehad van het Rjjk, waar de ontwerper van de Vredes Conferentie, Kei zer is. We bedoelen Finland. Nu is daar dezer dagen weer iets gebeurd, dat de veront waardiging ten sterkste heeft gaande gemaakt. Engeland heeft namelijk een aantal onbezoldigde vice-consuls van Fin- sche nationaliteit in Finland. Het schijnt nu, dat de Gouverneur Generaal van Finland de aandacht der Russische Re- geering heeft gevestigd op het aandeel, dat de heer Eugen Wolff, Britsch vice- consul, genomen had in de staatkundige beweging. De Russische Regeeribg be klaagde zich daarover bij het Britsche gezantschap te St.-Petersburg, hetwelk den heer Wolff rekenschap vroeg van zijne handelingen. De heer Wolff zond een waardig antwoord, zich als Finsch onder daan het recht voorbehoudend voor de vrijheid van zijn land op te treden, maar zich tevens bereid verklarend zijn post neer te leggen, indien zijne plichten als consul in botsing kwamen met de uitoe fening zijner rechten. Die brief was nog niet te St.-Petersburg aangekomen of het Gezantschap zond hem al een telegram met: „Het ontslag is aangenomen”, eene bejegening, die de heer Wolff na 18 jaar trouwen dienst aan Engeland zich zéér heeft aangetrokkén. Het gevolg is ge weest, dat andere Finnen, die in hetzelfde geval verkeerden als de heer Wolff, zich gehaast hebben het voorbeeld van dezen te volgen en eveneens hun ontslag vroe gen, met name de heer Lorakroglu», 8ste Tienjaarlijksche Volkstelling. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoenhovenoverwegende dat de Bevolkingsregisters vóór den aan vang der aanstaande achtste Tienjaarlijksche Volkstelling moeten zijn bijgewerkt; Herinneren belanghebbenden dat, vol gens de bepalingen van het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad 141), regelende de verplichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de Bevol kingsregisters, elk hoofd van een huis gezin uiterlijk binnen ééne maand kennis moet geven aan bet Gemeentebestuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen, en dat dezelfde kennisgeving moet wor den gedaan door afzonderlijk levende personen, wanneer zjj andere personen in hun huisgezin opnemen. Geschiedende deze waarschuwing ter voorkoming van vervolgingovereen komstig de bepalingen van het boven genoemde Koninklijk Besluit Bchoonhovea10 Oct. 18»». Burgemeester en Wethouder» voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. o Ji’8 BRUID- ts het kilo. m telijkste en de F Britsch vice-consul te Helsingfors. de verontwaardiging van de Britsche pers, de „Times” vooral. Zeventien October, als het Parlement bijeenkomt, zal er dan ook wel een hartig woordje over vallen. Frankrtyk. Dreyfus wordt merkbaar beter, vooral ook wat zün gemoedstoestand betreft. Hjj is in opgewekte stemming, maar de dokter heeft hem lange gesprekken verbo den. Op een tafel in zijn ontvangkamer lig gen verscheidene bijbels, waarin de be zoekers plaatsen onderatrepen, welke op Dreyfus toepasselijk zün. Mevrouw Dieyfus laat somm.ge bezoekers bijbelteksten in een album schrijven. De beide kinderen laat men nog steeds in onwetendheid van al het gebeurde. Eens iets grappigs in de treurige Dreyfus- zaak. Een Berlünsche likeurstoker heeft een „Dreyfus-likeur” uitgevonden. Het is, naar hü verzekert, de „onschuldigste van alle sterke drariken”, en voor degenen, die 10 flesschen geluk koopen, zullen „verzachtende omstandigheden" gelden, bestaande uit 10 percent korting. Het groote standbeeld van Ferdinand de Lesseps, dat aan den iógang van het Suezkanaal zal worden geplaatst, is op zün reis derwaarts büna verongelukt. Daar geen Fransche maatschappü zich aan het vervoer van het monument (17.000 kilogr.) durf-ie wagen, werd dit aan een Engelsche maatschappü toever trouwd, en in het begin van September vertrok het schip Harfordshire” uit Plymouth, met het gevaarte, in 9 kisten gepakt, aan boord. In de Golf van Biscaye werd het schip door een storm overvallen, en bü de daarin ondervonden schokken gleden de kisten met het monument alle naar één kant van het schip, dat toen dreigde om te slaan. Slechts met groote moeite gelukte het naar Plymouth terug te keeren, waar het evenwicht der lading werd hersteld en de noodige voorzorgs maatregelen werden genomen. Het schip vertrok toen opnieuw, en thans is het behouden te Port Said aangekomen. Keizer Wilhelm is met zjjne gemalin van Rominten en Cadinen wtêr tehuis gekomen, en ontvangt als gastheer onze geliefde Koningin en hare geachte Moe der, aan wie, naar uit alles is op te maken, een recht hartelüke blüde inkomste staat te worden bereid. De Italiaansehe oud-Minister Criapi heeft op zün 80sten verjaardag o. m. ook een telegram van gelukwensching van den Duitschen Keizer ontvangen. - Aan het departement van koloniën is een belangrijke diefstal van kantoor-materialen ontdekt. Als verdacht dezen diefstal te hebben begaan, z(jn drie werksters, die in dit departementsgebouw schoonmaken, aangehouden. De aange houdenen hebben haar misdrüf bekend. Van de vroege ochtenduren maakten zjj gebruik om pakken papier enz. mede te nemen, welke zü bü winkeliers in de stad voor een appel en een ei verkochten. Groote stapels papier zün in beslaggenomen. De diefstallen dateeren niet van vandaag of gisteren, maar moeten reeds sedert geruimen tijd gepleegd zün. Bjj den uitgever N. Samsom te Alfen (Z.-H.) is van de pers gekomen een nieuw werk van den heer Jac. Van Waning, burgemeester van Ouderkerk s/d IJsel en hoofdredacteur van de Politiegids, getiteld: Handboei voor de Politie, haar Plichten en Rechten. Dat dit handboek door en in de politiewereld op hoogen prÜs-wordt gesteld, bfijkt genoegzaam uit het feit, dat de jongste algemeene ver gadering van den Alg. Ned. Politiebond, op voorstel van het hoofdbestuur, met eenparige stemmen besloot dit werk voor rekening van den bond en ten dienste der leden aan te schaffen, waarvoor met 1 Januari a. s. reeds 4500 ex. geleverd moeten worden. Inboud van het October-No. van „de politiegids": Hoofdartikel: Vereenigingsleven, door Jac. Van Waning.— Büdragen: De plaats van den Burgemeester in eene nieuwe Politie-orgamsatie door J. v. W.— Vraag en Antwoord.— Uit andere landen: Gala dieven; Politiemacht van één man.- Berichten: Justitie- begrooting 1900.— Revue van de maand: personalia; Ge rechtigheid en Gezag.— Sprokkels.- Advertentiên. In het belang van school reisjes en school wandelingen heeft het bestuur van Artis te Amsterdam besloten, by het bezoek van schoolkinderen, onder- wu'zers en onder wüzeressen, buiten Amster dam woonachtig of aangesteld, viüen toegang tot den dierentuin te verleenen, onder voorwaarde, dat die onderwüzera of onderwüzeressen voorzien zün van een behoorlijk gewaarborgde kaart, afgegeven door het hoofdoestuur van het Nederlandsch Onderwüzersgenootschap. - Volgens de 18de Ityit van de Gouda, 5 Oct. Heden-middag was men bezig in de bewaarplaats van den heer Nederhorst, aan den Turfeingel, om Ijzeren binten te teren; de vlam sloeg in den ketel en daardoor ontstond brand. De spuit der Kaarsenfabriek verleende kracht dadige hulp en werd later bijgestaan door de gemeentespuit no. 4, zoodat men het onheil zeer spoedig bedwongen had. De waterschade is nogal aanzienlük. ‘Amelde, 9 Oct. Alom in deze ge meente worden zoo door neringdoenden als particulieren de noodige voorzieningen getrcffen tot behoorlüke ontvangst van de duizende vreemdelingen, die a. s. Don derdag bü gelegenheid onzer nog altijd zeer vermaarde paardenmarkt deze ge meente zullen bezoeken. Gelukkig hebben weêr en wind zich ten goede gekeerd en is er kans op mooi droog weder, wat natuurlük van grooten invloed is op het marktbezoek. Het mond en klauwzeer “is hier al sedert eenigen tijd niet meer heerschend; ook dat behoeft dus geen reden te zün om terug te blüven voor veehouders, die niet gaarne met hun paard of paarden in een door de ziekte besmette gemeente komen. 'Ameide, 10 Oct. A. s. Vqjdag, ter gelegenheid der kermis, zal alhier eene ringiüdeiü door paren met tweewielige rütuigen worden gehouden, en wel in de kom van het dorp. Ongetwüfeld zullen zich zoowel van hier als uit omliggende gemeenten vele deelnemers aan dezen echt Hollandschen wedstrijd aanmelden en zal, daar nag een extra prijs wordt toegekend voor net schoonste geheel, ieder mededinger zün best doen om paard en rijtuig op zjjn voordeeligst te doen uitkomen. 'Benschop, 6 Oct. Bjj besluit van heeren Ged. Staten in de prov. Utrecht, dd. 28 Sept, jl., is aan het algemeen armbestuur in deze gemeente vergunning verleend tot onderhandsche verhuring, voor den tijd van 6 achtereenvolgende jaren, van armenland aan G. v. d. IJssel en de wed. J. v. d. Stok alhier. 'Berkenwonde, 9 Oct. xDe rekening dezer gemeente over 1898 bedraagt in ontvangst f 5306,10* en in uitgaaf f 5046,45. ZÜ levert dus een batig saldo op van f 259,65» tilosen-Nieowkerk, 6 Oct. De firma Louis Smulders Co., machine-fabrikanten te Utrecht, hebben aanbesteed: „De noo dige metselwerken en het optrekken van een gebouw voor een te plaatsen stoom werktuig, op de plaats van den afgebran- den watermolen van den polder Muiabroek". Er waren vijf biljetten ingekomen; de minste inschrijvers waren Oskam te Peur- sum voor f 2930 en Kreukniet alhier voor f 2915, die het werk gezamenlfik zullen maken. De begrooting was ongeveer gelük aan deze sommen. Gtybeland, 6 Oct. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft men ont vreemd een schouw ten nadeele van W. Vermeü; dit vaartuig is vermoedelfik ge bruikt om gemakkefijk te vervoeren een groot waterfornuis en een tobbe, die uit de buitenschuur zün weggenomen. 'Hoornaar, 5 Oct. Sedert de vorige week is de piüs der kaas weder f 0,50 per 50Kg. gestegen. Door de opkoopers wordt thans hier en In de omstreken f22,— k f26,50 en voor zware kaas tot f 28,— de 50 Kg. besteed. 'Lekkerkerk5 Oct. De vergadering door de werklieden-vereeniging „Onderling Belang” IJ. Zaterdagavond in het lokaal van den heer D. Verkalk alhier gehouden, was door de leden flink bezocht. De op lichting van het ziekenfonds kwam daarin tot stand. Het ontworpen reglement werd onveranderd goedgekeurd en aangenomen, 't Aantal toegetreden leden bedraagt 37. Volgens de bepaling vervat in art. 4 van het reglement, den ouderdom bepalende tot 45 jaren. Evenwel zfin als mede oprichters van vereeniging en fonds 6 leden boven 45 jaren toegelaten bü be sluit van de vergadering. Het fonds trad dadelük in werking. Daar geen andere zaken ter behandeling waren aangegeven, sloot de vooizitter (de heer J. Neef) de vergadering met den wensch dat spoedig meer werklieden zullen toetreden, nu het streven beter bekend wordt. Moordrecht, 7 Oct. Alhier zün als candidaten voor één lid van den gemeen teraad gesteld (vacature: C. Hoogerdük) de heerenC. Tom en J. IJff. 'Nieowerkerk a/d IJsel, 6 Oct. Maandag avond hield de afdeeling Nieuwer kerk s/d IJsel, Gapelle IJsel en omstreken der Hollandsohe maatschappij van Landbouw een vergadering in het café „de Zwaan" van den heer G. Van Reeuwjjk. Nadat de notulen van de vorige vergadering waren geleien en onveranderd goed gekeurd, deed de secretaris eenige mede- deelingen, o. m., dat de tentoonstelling in de vorige maand geen nadeellg saldo sal opleveren het jniate cjjfer kon hjj echter nog niet op geven. Met applaus werd dew mededeeling oren prga< ad hem goed, mai genoemd aandeel had Dat allen tjjdo, ioowel vóór als op tentoonstelling getoond, een man te i rechte plaats. Daarom stelde hy voor, Mr. M. D. Molenaar bjj acclamatie noemen tot eere-lid van het bestuur, welk voorstel door de vergadering met levendig applaus werd begroet. Da heer Molenaar be dankte voor de hartelpke woorden, hem door den voor litter toegesproken en verklaarde be reid te agn het eere-lidmaatschap te aanvaarden. Pant 4 van de agenda meldde: Verkieaing van drie leden van het bestuur voor de periodieke aftreding op 1 Januari 1900. Aan de beurt van aftreding waren de heeren D. Vis, H. Rolloos en A. v. d. Dassen, die niet her kiesbaar waren. Gekoien werden de heeren W. Verburg As. te Capelle a/d IJsel, A. Gelder- blom en M. Vante, beiden te Nieuwerkerk a/d IJsel, die verklaarden sioh de benoeming te laten welgevallen. Eindeigk moest nog gesproken worden over de proefvelden. De voorsitter deelde mee, dat, aangoiien bjj hem het proefnemen had opgehouden, er in 1900 maar óón proefveld onder onse afdeeling sou ijjn, daarom had de heer Mansholt, van Dordrecht, hem geruimen tjjd geleden gevraagd of er nog niet een landbouwer sou agn, die agn land onder de bekende voor waarden tot het nemen van proeven sou willen afstaan. Daartoe verklaarden rich bereid de heeren A. Van der Dassen en N. Van der Dussen, in den Prina-Alexanderpolder an de heer D. Van den Dool Ha., in den Zuidplaa. Daar echter het programma voor proefvelden in 1900 reeds aan belanghebbenden is toege- sonden, is het teer zeker dat onder onze af deeling in het volgende jaar maar één proef veld zal aangelegd worden, en wel bij don hear T. Van Vliet, in den Zuidplaapolder. Bg de gewone rondvraag doet de heer W. Verborg As. het voorstel om in het volgende jaar weder een tentoonstelling te houden. De heer D. Van den Dool Hs. verklaart rich echter daartegen. Hjj is bang, dat het dan spoedig sal gaan zooals altjjd. Men krggt oud nieuws en daarvoor is geen belangstelling meer. Neen, men moet het nieuws soo nieuw mogelgk laten, en daarom nog even wachten. De voonitter deelt den heer Verborg mode, dat het bestuur het voorstel in ernstige overweging zal nemen. De heer P. Karreman Ws. doet de vraag of er door onie afdeeling niets gedaan kan worden tegen de hooge prjjzen van de pulp en tegen de wgse waarop die verkregen worden. Hier over ontstond nog een teer geanimeerd debat, dat eindigde met aan het bestuur over te laten te doen, wat het het beate achtte in dese zaak. De secretaris deelt mede, dat onse afdeeling pl.m. 80 leden telt, voorseker een niet gering ogfer, maar wanneer hg eens nagaat hoevelen in de environs nog geen lid zjjn, dan is toch dat ojjfer maar betrekkelyk hoog. Daarom deed hg eon beroep op hen, die ter vergadering genoodigd en nog geen lid waren van de afdeeling, om toch als soodanig mei den laten Januari 1900 toe te treden. In de vereeniging tcch ligt kracht: „Eendracht maakt macht’. Vier leden werden aan het einde der vergade ring ingeschreven. Nog verdient melding een vraag van den hoer D. Van den Dool of er soms kunst meststoffen bestonden tegen de akker-paarde- staart of anders genoemd tegen de hermoea, waarop door den heer Van Zanten, van Kra- lingen, geantwoord werd, dat hem zoodanige kunstmeststoffen niet bekend waren, maar dat hg de hermoes in zjjn land had verdreven door het gebruik van paardemest Niets meer aan de orde, sluit de voonitter de vergadering. Papendreeht, 6 Oct. Onder directie Van den heer C. v. Rossen, hoofd der Ooatoljjlte schooi alhier, is opgericht het vrouwenkoor „Oefening en Uitspanning”; het geselschap telt reeds 16 laden. PrjjB der Advertentiên: Van I tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzendinw franco uiterljjk tot Dinsdags- en tot Vrgdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiên, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maaI in rekening gebracht. begroet. Hierna gaf de voorritter, de heet A. O. Koolmees, het woord aan den eere- voorritter van de regelings-commisrie der ten toonstelling, den heer Mr. M. D. Motetmar, met verzoek, de bekroningen te willen uiireiken aan hen, wien zg te beurt gevallen waren. Alvorens hiertoe over te gaan, braoht de «ere voorzitter de gehouden tentoonstelling nog eens in herinnering. Hg was ten volle overtuigd, dat zij als geslaagd mag beschouwd worden. Wel had de regelings-commissie en in het bgzonder bet dagelgksch bestuur veel, ja seer veel tot dat welslagen bijgedragen, maar waren er geen inzendingen ge weet t, dan sou het be stuur op den 18den September vrjjwel alleen gestaan hebben met een paar groote tentenen een muziektempel, beide versierd met vlaggen en wimpels. Daarom, kwam een woord van warme hulde toe aan de inzenders. Verder was spreker het volstrekt niet eens met hen, die beweerden, dat tentoonstellingen geen nut opleveren. Wordt op groote tentoonstellingen soms het kleine en het minder groote door het zeor groote vaak overschaduwd, is de tgd daar meestal te kort om alles te bezichtigen, niet altoo op een tentoonstelling als die van 18 September. Daar toch heeft men alles goed kunnen zien, en de overtuiging kunnen krjjgen, dat een tentoonstelling op landbouwgebied zeer veel goeds kan teweegbrAgen. Na dese woor den werden de prgzen aan de aanwezige be kroonden uitgereikt. Daarna kwam de hoer G. Van Reeuwgk aan het woord, die verslag zou uitbrengen van de behandelde punten op de algemeene vergadering, gehouden te Sommelsdgk op den 19. Juli j.L Op onderhoudende en soms geestige wjjze deelde de afgevaardigde mede, wat er al zoo verhandeld was, en het was zeker niet onverdiend, dat de heer Van Reeuwgk na het einde van het ver slag bjj monde van den voorzitter den dank van de vergadering in ontvangst had te nemen. Na de pauze nam de voorzitter het woord. Hg had daar straks het bestuur of liever de regelings-commissie van de tentoonstelling zoo hooren prjjzen door den heer Molenaar, en dat deed hem en voorzeker allen bestuursleden tar toch een was er, die nog niet genoemd was, en toch een groot, zeer groot in de verrichtte werkzaamheden. was de eere-roorsttter self. Dese had ten den dag der zpn op de r, den heer te be- auen igae, - tentoonstellir ilaate. D. Molem tot eere-1 door de iua werd voor rrittei

Schoonhovensche Courant | 1899 | | pagina 1