No. 3057. Woensdag 3 Januari. 1900. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I. VORDERINGEN Oficiëele Kennisgevingen. BUITENLAND. BINNENLAND. COURANT. Gemeente Schoonhoven.' BURGEMEESTER en WETHOUDERS van entotMtamw verzoek? n belangheb benden om de ten laste der gemeente zoo spoedig mo gelijk en uiterlijk vóór I Februari a s. te willen inzenden. Schoonhoven, den 8. Januari 1800. De Secretarie, De Burgemeester, H. O. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. Ovsrzioht. Engeland en Traneraal. Weer valt van het oorlogstooneel niet veel bijzonders te vermelden en als het bericht waar Is, dat de .nieuwe" oorlog onder opperbevelhebberschap van Sir Roberts niet voor Maart beginnen zal, hebben we ook gedurende de eerste twee maanden van den jare 1900 niet veel ingrijpends te verwachten. Dat echter tot zoolang de beide partijen niet volkomen werkeloos zullen blijven, laat zich wel be grijpen. Daarvoor zijn de gemoederen en hoofden te veel verhit. Toch schijnen de laatste dagen van het oude jaar nog al kalm voorbij te gaan, want noch de over Lorenzo Marquez, noch bij het Britsche Ministerie van Oorlog ontvangen berichten spreken van belangrijke gevechten, of het moest zijn de tijding, dat den 29sten dezer een schermutseling heeft plaats gehad bij Modderrivier. Generaal Methuen zou zich hebben moeten verschansen ten zuiden van de rivier, terwijl %jjn gemeenschaps linie ia afgesloten. Generaal Buller zou zich nu op Frère hebben teruggetrokken en men zegt, dat de toestand te Ladysmith hopeloos is. De eerste berichten willen we gaarne als .waar" aannemen, maar het laatste dunkt ons wel weer een weinig verdicht te zijn. Immers, het heeft al zoo dikwijls gebeeten, dat Ladysmith .gevallen" was. Meer verontrustend lijkt ons het bericht, dat over Lorenzo Marquez is gekomen eu inhoudt, dat Matt. Ste(jn, broeder van den President, met 800 Vrijstateis beslist ge weigerd heeft, langer onder commando te blijven, daar zy geen werkelijke sym pathie voor den oorlog gevoelen. Nu, zoo iets is waarlijk niet weg te cijferen. Immers, .eendracht maakt macht." Gelukkig echter hier tegenover een ander bericht, namelijk, dat de meeste districten ten noorden en ten zuiden van Stormberg volkomen ontrouw zij a ge worden aan het Engelsche gezag. Dit weegt dus weer tegen elkander op. BÜ het Britsch Ministerie van Oorlog kwam dezer dagen het telegram, dat een openlijke opstand van de Afrikaanders op minder dan vijftig mijlen van Kaap stad is uitgebroken en dat de Generaals Gatacre en French ten zeerste bedreigd worden don do Oranje-Vrijatatera. Hoe de Britsche troepen hun Kerstmis gevierd hebben in Afrika, wel, dat schijnt nog al gezellig geweest te zijo. In het kamp van Chlevely ten minste hebben ze zich goed vermaakt. Kerstgeschenken uit Europa werden rondgedeeld, spelen georganiseerd en dagbladen en tijdschriften uitgedeeld, zoodat ze eens even ontspan ning kregen. Generaal Buller moet zich op Fiére hebben teruggetrokken om zijne troepen daar weer te mobiliseeren. Men zegt, dat Buller vau plan is, de Boeren aan de Tugela aan te vallen, met het oog op de vernieling van de rij brug by Colenso, welke brug, by uitstel van den aanval, anders weer door de Boeren zou hersteld worden. We zullen later wel vernemen, of dit be richt waarheid heeft bevat. Er worden in den tegenwoordigen tyd zooveel veronder stellingen gedaan. Twee kapiteins, Kirk- woad en Grenfell, uit het kamp te ChieveJy vertrokken, om patrouilles te inspecteeren den 24sten dezer, keerden er niet weer terug, maar zyn door de Boeren gevangen gemaakt. Intusschen wordt in Engeland nog steeds voortdurend voortgegaan met het zenden van versterkingen aan de broeders, die in Zuid-Afrika zyn. Vier Januari zal nu de inscheping der zevende divisie plaats hebben. Te Kaapstad kwam Dinsdag 11. aan de .Tantallan Castle", met den belegeiings- trein, bestaande uit 6-duims houwitsers, 4 snelvuurkanonnen en eenige 7- en 9- ponders. De .Manchester City" is uit New-Orleans aangekomen met 2000 muil ezels, terwyi de stoomboot .Pendouer" van Buenos-Ayres naar de Kaap is ver trokken met 848 paarden, 24.000 zak zemelen en 9800 balen hooi. Een andere stoomboot nam 700 paarden en een hoe veelheid voer mede, alles voor rekening van de Engelsche regeering. Nu, Transvaal behoeft niet alles inge voerd te krygen, het land zelf levert haast voldoende op. Toch echter is menig vrachtje, dat langs de Delagoa baai bin nenkomt, hoogst welkom. De Delagoa- baai, ja, dat is het zwakke punt van de Engelschen, op 't oogenblik on eigeniyk reeds Kingen tyd. Ze kunnen 't maar niet verkroppen, dat laDgs dezen weg ongestoord en ongestraft goederen voor de Tran8valers worden binnengebracht. -Nu wil men in Eageland, dat de Brit sche regeering de Qelagoa-baai zal an nexeeren, om allen verderen invoer voor den vyand te beletten. Nu, dat is ge makkelijker gezegd, dan wel gedaan. Er zyn andere landen, buiten Engeland, die belang hebben by de haven op Portugeesch giottdgtfjiw to Möimm PBrtflBsrw zoo maar niet afstand doen van zyn be zitting, al verkeert het op 't oogenblik niet in e?n gunstigen üaunciöelen toestand. Eehige bezadigde Engelsche bladen zyn dan ook zéér tegen die annexeering. De .Morning Post" noemt zulks eene schen ding vau internationale wetten en vindt hot een dwaasheid, zoo iets te willen doen op een tydstip, waarop geheel Europa anti Engelscb gezind ia. In Duitschland ten minste zyn, by het uitlekken van bovengenoemd plan, reeds eenige stem men opgegaan tot verzet. .Ais Engeland quaestie zoekt met Portugal", zegt o. a. do .Münchener Allgcm. Zeitung", .dan moet het niet uit het oog verliezen, dat er andere Mogendheden zyndie wel eens tusschenbeide zouden kunnen komen". Portugal zelf zegt hiervan, dat, zeer tegen Engeland gekant zynde, het allemogeiyke pogingen doen zal, om zooveel mogeiyk de Transvalers te helpeD. Het heeft dus met recht: «party gekozen" tegen Engeland. Ook Frankryk spreekt in deze quaestie een woordje mee. ,Het kan nooit toe staan, dat Eogeland de Delagoa baai zal conflikeeren, daar het planten van de Engelsche vlag aldaar bedoelt, het in bezit nemen van Madagascar, en in dat geval zal ook Rusland zyn stem laten hooren, Bteun toezeggend aan de Fran- sche Republiek. Het is dus maar geraden, dat Engeland onder deze ongunstige omstandigheden het Delagoa vraagstuk nog maar laat rusten. Dan kiest het de wyste party. Nog even terugkomend op de verschil lende zendingen naar Zuid-Afrika, 't zy tot hulp van de Engelschen, 't zy ten voordeele van de Boeren, zy nog gemeld, dat uit Frankrijk b.v. de kapitein van den genoralen staf, Demange, over eenige dagen zal vertrekken naar het hoofd kwartier der Boeren en dat verscheidene Vorsten uit Britsch-Indiö, Engeland hunne diensten hebben aangeboden in den hul digen oorlog. De makaradja van Gevalior wil zelf gaan vechten en biedt troepen, paarden en een transportschip aan. Van .paarden" gesproken, onder de arme dieren daarginds heerscht een ziekte, be kend onder den naam van Zuid-Afnkaan- sche paardenziekte. Zij wordt veroorzaakt door een microbe in den vorm van een tonnetj?. Men onderscheidt twee soorten van die ziekte, by de eene worden boofd- zakeiyk de longen aangedaan, by de an dere het hoofd, de keel en de tong, die alsdan opzetten. De ziekte is niet recht streeks besmetteiyk en ontstaat gewoonlijk bij paarden, die in de open lucht over nachten en voor zonsopgang blootgesteld zyn aan de uitwasemingen van den bodem, of die bedauwd gras eten. Op de remonte hoeve van Amerikaan- ache muilezels te Statenboach is de kwade droes uitgebroken. Zes en twintig dieren zyn afgemaakt en acht en zeventig geïso leerd. Er zyn in het geheel 1100 muilen op de hoeve. Prins Karei Victor van Sleeswyk Hol- stein, kleinzoon der Eogelsche koningin en officier in het Eogelsche leger, is neg steeds bazig de Boeren te bevechten in de club te Durbao achter een glas whiaky- soda en een aigarette. Onlangs zoo meldt de .Volks stem" was een Engelsch soldaat uit Ladyimith verdwaald. Hy ontmoette een Kaffer, aan wien hy vroeg waar die Rooies zyn kamp was. .Daar, baas" zegt de Kaffir, en loopt met den Eogolschman saam om hem het pad te wyzen. Nau- weiyks zijn ze om het kopje of de Kaffer roept: .Baas, ek het een Engelschman ver jou gevang". Tableau I Boven de slagvelden in Zald Afrika azen veel gieren, die in grooten getale van de Drakensbergen in de vlakte by Ladyamith en Colenso rij a neergestreken. Het moet voorkomen dat deze roofvogels zelf* half doode gewonden, die in hun khaki uniformen niet opgemerkt zyn door de mannen van de ambulance, als prooi kiezen. Uit Rome (Italië) wordt geseind, dat de Vaticaanscbe bladen, die eerst een heftigen stryd tegen Engeland zyq be gonnen, thans luid roepen om vrede. De .Vocca della verita" oppert zelfs het dsfak- beeld, den Paus als bemiddelaar te be noemen. Koning Alexander van Servië ia Vrydag te Weenen aangekomen en aan het station op hartelyke wyze door keizer Frans Jozef ontvangen. Aartshertog Frans Ferdinand en de andere aartshertogen waren mede aan het station ter begroeting aanwezig. Na de eerewacht te hebben geïaspecteeid, reden beide souvereinen in een gesloten rytuig naar den Hof burg. By een executie te Cervera in Spanje heeft een vreeseiyk tafareel plaats ge vonden. Een man en een vrouw zouden wegens moord geworgd wórden. Toen de man naar den worgpaal werd geleid, bood hy wanhopigen tegenstand en slaagde er in zyn boeien te Verbreken. Hy vocht een half uur tegen den beul en diens knechten. Daarna eerst gelukte het, hem te overmeesteren eu te dooden. De vrouw had by dit alles toegezien en werd zonder eenigen tegenstand te bieden naar den worgpaal geleid. Te Lissabon (Partagal) is weer een geval van pest voorgekomen. Een soldaat die van Oporto kwam, werd er door aan getast. Deze en de geiieelo compagnie, toe hij behoofr lazaraLh STATENGENERAAL. De Eerste Kamer hervatto Woensdag 27 Deo. baar vergaderingen. Het nieuwbenoemde lid voor Gelderland, de heer Mr. P. O. 't Hooft, nam sitting na onderzoek «gner geloofsbrieven. Op voorstel des voorzitters werd besloten, voor de behandeling der Ongevallenwet een commissie van voorbereiding te benoemen. De voori. wees daartoe aan de beeren Van Boneval Faure, Godin de Beaufort, Pjjnaoker Hordjjk, Van Heek en Begont. Vergadering van Donderdag. Medegedeeld werd, dat de afdeelingen hebben benoemd tot voorzitters de heeren Godin de Beaufort, Pjjnaoker Hordjjk, Viruly, Boëll en Geertsema; tot onder voorzitters de heeren Van Zinnicq Bergmann, Van Swinderen, Van Boneval Fanre, Van Weideren Rengers en Mei vil van Ljjnden. Nadat eenige wetsontwerpen van geringen omvang zonder stemming waren aangenomen, ging de Kamer over tot de algemeene beraad slaging over de Indische Begrooting. De heer Geertsema hield een rede, waarin werd aange drongen op finanoiëele scheiding tnssohen Ne derland en Indië, een vaste regeling om aan de inlandsche bevolking rfoht te laten weder varen. De heer Van Alpbeo braoht hulde aan het beleid omtrent Atjeb, waardoor eon meer vaste toestand is ingetreden, die gelegenheid geeft op big rende bostuursvestigiog ei* ver meerdering van verkeerswegen. Dan hoopt spr. ook, dat er gelden besohikbaar komen tot betere verzekering van de verdedigbaarheid van Indië, waarvan bjj de noodzakeljjkheid betoogde. Da heer Boëll verdedigde het fioanoiëal stelsel, voor Indië gevolgd. Renten van lee ningen voor Indië aangegaan moeten op de Indische begrooting komen, Indië en Nederland moeten siohzelf bedruipen. Den toestand der Indische financiën acht spr. niet gnnstig; het verheugt hem daarom dat de Regeering op versterking van middelen bedapht is, maar bjj keurt de vervanging af van het mtvoerrecht op sniker door een belasting, die de inlandsche bevolking drnkt. Voor de mjjn-oonoess'ën aoht spr. in vele gevallen een daar van 76 jaar te lang. De Minister van Koloniën besprak de flnac- ciëale verhouding, waarvan een nadere regeling, na geen balen in een onafsienbaar tjjd<ak zjjn te verwachten, onnoodig. Voor Indië is het veel beter, dat wjj onder onze verantwoorde lijkheid durven leenen, dan zulks nalaten nit Trees van het met rentebetaling te beswa ren. Door in rnimte toe te staan wat voor de ontwikkeling der koloniëa noodig is, speciaal ook op Atjeh welks bevolking meer en meer de voordeelen van een geregeld be stuur begint in te zien, behartigen de Staten- Generaal bet bost de belangen van Indië. Den toestand der geldmiddelen erkent de Min. als ■orgeisehendj tot de opheffing van uitvoer rechten tal niet dan na ernstige overweging worden overgegaan. Voor de suiker-industrie, die in sohier alle andere lasten genoeg bjjdraagt, was de maatregel noodig. De daar van mjjn-oonoessiën zsl voornamelijk afhangen van de uitgebreidheid der ontginning. De defensie van Indië hoopt de Min. binnen de perken onzer finanoiëele middelen ter hand te nemen. Na replieken van den heer Geertsema en van den Minister werd het algemeen debat gesleten. Io de vergadering van Vrjjdag is ingekomen eon sohrjjven van den heor Van Marle, be- riohtende dat hjj om gezond Deidsredenen ontslag neemt als lid der Kamer. Op verzoek van den heer Pjjnaoker Hordjjk, die den vorigen dag niet aanwezig had kannen zjjn, werd de algemeene beraadslaging heropend. Spr. behandelde de reorganisatie van het bin- nenlandsoh bestuur, voor welke by liever twee afzonderlijke wetsvoorstellen had gezien, een voor Earopeesch, een voor inlandsoh parionoel. Regeling bjj de begroollDg aoht spr. ongewenaoht. Na dit tooh is geschied, legt hy er zich by neder, maar versoekt een geleideljjke uitvoering. De heer Sohimmelpenninck van der Oye drong aan op zuinig beheer) de groote uitgaven «oor havens en verkeerswegen sollen den eoonomisohen toestand der bevolking niet zoo spoedig ver beteren dat de draagkraoht terstond wordt ver hoogd. Ook vroeg spreker wgziging van de instraotie der regenten, waardoor het mogeiyk sal worden dat over een bevolking, die over wegend Mohammedaansoh is, ook een regent optreedt die Christen is. De heer Van Asoh van Wyok wensoht het pansioensbedrag niet hooger te stellen dan f 6000, behoudens bgsondere gevallen van zeld- same verdiensten. De Minister van Koloniën herinnerde dat sommige andere reorganisaties ook bjj begroo- tingsposten zjjn behandeld. De Min. heeft er zelfs niet over gedaoht, na de goedkeuring van den post betreffende het binnenlandsoh bestuur, verleden jaar in de Tweede Kamer, een afson- derijjk ontwerp aan te biedenalleen is op aandrang van do Eerste Kamer een nader ondersoek ingesteld, dat den Min. niet van inzioht heeft veranderd. Dat de maatregel met de noodige omsiohtigheid zal worden ten uit voer gelegd, verzekert de Min. zteliig. Aangaande de financiën zegt de Min., dat de toeBtand vry gunstig is, wegens toevallige baten, en in weerwil dat de winst op koffie aktyd wisselvallig is en Atjeh veel geld kost. Met Atjeh sjjn wg nu echter op den goeden weg. Voor buitengewone werken kan men niet altjjd leenen, maar vele werken zonden, indian men niet leende, moeten aohterbljjten, en dit sou de welvaart van Iodië schaden. Da quaestie van Christen-regenten zal de Min. met de Indizohe Reg. behandelen. Ver laging van pensioenen sou de Min. niet in het belang van den dienst aehten; ambtenaren die men liever zou vervangen, souden sioh zoo lang mogeiyk aan hun betrekking vastklampen. De vier onderdeden der begroot In g werden vervolgens zonder stemming goedgekeurd, daarna die betreffende de Indisebe tarieven. De ophef fing van Makastier als vrjjhaven vindt beswaar by den heer De Jong, die er nu op aandrong den handel zooveel mogelyk te ontheffen »an lastige formaliteiten. De Minister, den maatregel verdedigende, verklaarde dat het in de be doeling ligt de lesten zoo gering mogeiyk te maken. Tot griffier der Kamer werd benoemd de heer Mr. H. Zillesen, tot dusver oommies-grif- fier, met 84 van do 48 stemmen. Door den voorzitter gefelioiteerd, legde dejheer Zillesen 1 de vereisebte reden af. - Tal van kleine wetsontwerpen gingen onder den bamer door; sleohts enkele lok ton discussie uit. Tegen den aankoop van het Paleis van Prins Frederik om het voor rcobtsgebonwen in te richten had de heer Vair Asoh van Wyok bezwaar. Op een vraag van den heer Rahusen zei de Min. van Justitie dat het misschien mogeljjk sou zyn het Hof van Arbitrage te vestigen in het tegenwoordig gebouw der Rechtbank. Ten aanzien van de ontwerpen, houdende afwjjklng van de regels der gemeentewet om trent plsatselgke belastingen ten opzichte van de gemeenten Alkmaar, Edam, Hoorn, Pnrme- rond, Hellevoetsluis, Vlieland, Helder en Vlis- singen seide de M1d. van Binnenlandsohe Zaken, dat hy gaarne aan die uitzonderingen een eind zag komen, maar de Min. moet zorgen dat de financiën der gemeenten niet in de war loopen. Van de Btaatsbegrooting werden goedgekeurd de Hoofdstakken I (Huis dor Koningin), VII B (Nationalo Schuld) en de Wet op de Middelen. Daarna ging de Kamer uiteen tot 8 Jannari. By Kod. besluit is benoemd by bet wapen der artillerie, tot luitenant- generaal, de generaal majoor C. L. W. Moorrees, inspecteur van het wapen. Blijkens eene in de Eerste Kamer door den voorzitter gedane mede- deeling, beeft het lid dier Kamer voor Overijsel, de heer Mr. H. R. Van Marie, om redenen van gezondheid zyn ontslag genomen. Van wege het Ministerie van waterstaat, handel en nyveiheid werd j.l. Zaterdag in het gebouw van het provin ciaal bestuur te Utrecht aanbesteed: Het 8 jarig onderhoud van het gekanaliseerde gedeelte vau den Hollaodschen IJsel, ge durende 1900—1902. Ingeschreven werd als volgt: H. Ryneveld, Montfoort, f 11.800. P. H. Pel, -11.190. J. Poot, Amsterdam, -10.915. J. Duym, Gouda, -10.080. G. De Graaf, IJaelstein, -10.500. C. De BruinJaarsveld, -10.460. C. P. W. Dessicg, Gouda, -10.250, J. Vermeer, Uitendorp, 10.188. C.W. Den Hopd, Stolwykersluis, 10.040. G. J. De Haan, IJaelstein, - 9.990. J. H. Rolmand, - 9 930. W Bokhoven, Gouda, 9.664. P. Van Woerden, IJselstein, - 9.600. Begrooting f 9960 per jjar. Ten raadhuize te 'a-Graven hage ia o.a. aanbesteed: Het onderhouden en gedeel'eiyk vernieuwen gedurende 1900 van straat-, grind, schelp,en puinwegeo. Minste inaefcryver H» Jongenburger te Waddingsveen, voor f 81.400. De gisteren te 'a-Gravenhage gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Maa'schappy tot bs reiding van kool teer producten te Krimpen a/d IJsel heeft het jaarverslag met de balans en winst en verliesrekening goed gekeurd. Het dividend is mitsdien vast geBteld op f 40 per aandeel van f 500 Prof. Dr. Aronstein werd met algemeene stemmen herkozen als commissaris. Adres aan de Engelsohe predi kanten. Van ongeveer 400 predikanten ont vingen wjj reeds bewjjzen van adhaesie aan het adres, dat wg ons voorstellen te zenden aan de Engelsche predikanten. Onder die honderden sjjn er nit de ver schillende kerkgenootschappen en van vertegen woordigers van verschillende riohtingen. Hun, die nog niet zonden en het tooh van plan zyn, versoeken wjj met het oog op het drakken te willen zorgen, dat hun adhaesie- betniging in deze week in ons bezit komt. Van hooggeaohte igde is ons gevraagd of ons adres niet pjjnljjk zou sjjn voor onze En- gelBohe ambtgenooten. By peraoonlgk bezoek van een onzer aan Londen is ons gebleken, dat by de verschillende ambtgenooten, door hem bezooht, dit bezwaar niet bestond. Ook bjj vaak zeer niteenloopende sienswgze omtrent den oorlog werd onze bodoeling gewaardeerd. Met dank voor de verleende plaatsruimte verbljjren wjj hoogachtend, Uw. dw. dienaren, I. H. GUNNING. I. H. L. ROOZEMEIJER. A. S. TALMA. Op de baan der Amsterdam- sche IJsclub is dezer dagen een droevig ongeluk gebeurd. Een schaatsenrijdende jongedame kwam te vallen, waarby de hoedepen haar achter het oor in het hoofd drong. De ongelukkige is aan de gevolgen van dezen noodlottigen val over leden. Te Neerbosch is een 55 jarig man, die beiast was met bet stoken van een verwarmingstoestel op het landgoed van den heer Van Aalst, door kolendamp gestikt. De ongelukkige werd levenloos in de broeikas gevonden. Goada28 Deo. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft een adres gericht aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nyverbeid, om te wjjsen op de groote overla ding mot treinen op het baanvak Rotterdam— Gouda van den Btaa'sspoorweg, sinds het openen van de Ceintuurbaan te Rotterdam. Met een voorbeeld word aangewezen, dat op dst trajeot in 11 minuten tyds 6 treinen werden ontmoet. Aanhoudend rjjMa klachten orer vertraging, doordien wanneer een trein sioh te lang ophoudt, onmiddeliyk voor een anderen vertraging ont staat, met gemis van do r oor ft sobreven aan sluiting, en meer dan eens met levensgevaar voor personeel en reistgers. In de laatste maan den sjjn op het bedoelde vak reeds vier min of meer ernstige ongevallen voorgekomen. De Kamer aoht sioh niet bevoegd nit eigen beweging een ad'ies te geven hoe in dezen toestand verbetering moet komen, maar aoht ■lob verplicht de aandacht des Ministers op dese belangrijke «aak te vestigen. Bedankt voor het beroep by de Gerefor meerde gem. te Btvjien door Ds. G. Wisse alhier. Dl aMeeliug „Oöfftia en Omstreken" det Hollandcohe Mualschappjj van Landbouw ia voor nemens in de maand September 1900 eene ten toonstelling te honden te Gonda, om de Gondsoha kaas meer bekend te maken. Voort» zou aan dese tentoonstelling eer e lotery worden verbonden, welke dan te geljjk met de gewone paarden- en veeverloting sou gebonden worden. 'Gorlnchem80 Dec. Ter rectificatie van ons bericht over de vereen igde verga dering van het Overwaardsbestuur op Maandag 8 Jan. e. k. dient, dat de her kozen heemraad is de heer J. Aantjea Dz. en niet de heer B. 0. Wisboom, zooals in de eerste kennisgeving stond en door ons was nageschreven. 'Ameide, 26 Dec. De vorige week had in 't Fortuin alhier de gewone jaariyksche schutjaswedstryd plaats, waaraan door 28 personen werd deelgenomen. De pryzen bestonden uit hazen en wilde eenden. Ds pry a werd behaald door de heeren C. De Jong Jzn. te Ameide en F. Kool te Tien hoven en de premie door de heeren A. Bouter en P. J. Kruyt alhier. 'Ameide1 Jaa. Ter bekoming eener Nieuwjaarsfeestgave meldden zich heden 75 hoofden van huisgezinnen aan, wien naar gelang van de grootte van het gezin of de meerdere of mindere behoefte, reap, f 8,—, f 2,50 f 2,— en f 1,— per gezin werd uitgereikt. 2 Jan. Door het college van zet ters in deze gemeente is aangewezen tot schatter der huurwaarden voor de perso- neele belasting, dienst 1900, de heer A. Van Staveren alhier. 'Berg-Ambacht, 2 Jan. Donderdag 11. had in de 2de openb. school aan den Hoogendjjk een prettig kinderfeest plaats. D9 school was gezellig versierd door het hnlpoomité van de bekende vereeniging .Arbeid Adelt". Ben aantal kleedingstukken waren door de jonge meisjes vervaardigd voor de vele behoeftigen in dat gedeelte onser gemeente. Na eenige toepasse- jjjke woorden van het hoofd der school gaven de kinderen eenige liederen ten bette en werden daarna getraoteerd op chocolade, melk en spe- oulaas, wat de eoholieren sioh uitstekend lieten smaken. By da uitdeeling der geschenken Jlinsterden de gesiohtjes van dankbaarheid en e weerkaatsing ervan kon men dnideiyk be speuren by de vele belangstellenden die de feestviering by woonden. In het bestuur der muiiekvereeniging „Exoalsior" zjjn heikozen als voorzitter de heer A. Oskam Dz. en als penningmeester de hees J. A. Cok, die beiden aan de beurt van aftre ding waren. Bedankt voor het beroep naar dese ge meente door den heer M. Jongebreur, oandidaat te Oad«rkerk a/d IJsel. Ten bewjjze dat op het hulpkantoor alhier tegen nieuwjaar nog al wat omgaat, kan dienen, dat alleen in de maand December jl. niet minder dan f 80 aan postsegels van 44n oent verkooht tjjo. 'Haastrecht, 2 Jan. Aan het telefoon kantoor alhier 7.yn in het laatste kwartaal alhier verzonden 119telegr. en ontvangen 116 teleer., totaal behandeld 235 telegr. In 1899 bedroegen die getallen respec tievelijk 440 370 en 810 telegrammen. Als eene bfizonderheid kan gemeld worden, dat de heer Mr. J C. Viruly j.l. Zaterdag alhier een houtsnip geschoten heeft. Het beest was zeker verdwaald, daar die dieren in deze streken zeer zeld zaam voorkomen. 'Hoornaar, 81 Dec. Aan het hulpkan toor der poster yen alhier zyn in 1899 by de Rykspostspaarbank 112 inlagen eedaan tot een gezamenlyk bedrag van f 2717,61 en 20 terugbetalingen ten bedrage van f 1662,67. In dat jaar werden weder 15 spaarboekjes aan nieuwe inleggers uitge reikt. Jaarsveld, 1 Jan. Aangenomen de toe zegging van beroep naar deze gemeente door den heer M. Jongebreur, cand. te Ouderkerk a/d IJsel. Lekkerkerk, 28 Dec. De uitslag der door den bouwkundige J. Borsje Pz. ge houden aanbesteding van het bouwen van een burgerwoonhuis met schuur, ii als volgt: Metselwerk: C. Halewyn, Krimpen a/d Lek, f 671, G. v. d. Voet, Lekkerkerk, f 666,66, B. Verwaal, Lekkerkerk, f 575, en A. Stoppelenburg, Lekkerkerk, 578: Timmerwerk: L G Groenoveld,Krimpen a/a Lek, f 540, en P. Borsje, Lekkerkerk, f 636 Smidswerk: L. v. Zoest, 55; Verf en glaswerk: W. J. de Vlaming, Lekkerkerk, f 68, J. H. v. d. Velden Lekkerkerk, f 67,60, en L. Mudde, Lekker' kerk, f 55. Aan de laagste inschr(|ver« la het werk gegund. Het aantal leerlingen dat zich heeft aangemeld voor de met nieuwjaar t« openen Fröbelschool bedraagt 68, terwiil ala helpster benoemd la mei. De Kruilk alhier. -Lekkerkerk, 80 Dec. In een onlangs gehouden gemeenteraadsvergadering te dezer plaatse ia beBloten een geldleenlng 'j"'0 der gemeente aan te gaan, groot j f 12.600, tegen een rente van 4 pCt. 's taan en verdeeld is 25 obligaties vas f600,

Schoonhovensche Courant | 1900 | | pagina 1