tan, N°. 2073 Woensdag 28 Februari. 1900. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht i LI lagsölafl 11 - Oficiëele Kennisgevingen. [EN en. BINNENLAND. ov., B18DÏ, da, H aat, IONIG, de geheele lig. BUITENLAND. Ovenieht 11 SCHOOL igs- en reffend ia de cdoten, en i S. W. N. VAN NOOTEN m Schoonhovkn, Uitgavers. Gemeente Schoonhoven, te komen nde tegen oorwaardan wissels op arieven op (klemming ingziekten, derer, op- longterlng verder tot nderen en eerste nieuws •Igd door de 9he patrouille ruur opent op Kind, it nummer der iten, verhaal „De llustreerd met ekeiyka In »r de Users h SO Cte., ie maanden, e nog niet irxnitne niet i te kennen ten tegen s Amster- de Amster inder bore IEEE. aer 1, aldaar. Waag”, ade, Nummers net het oog rsie. de meeste lerstvolgen terdamscha NOOTEN, ihoenheven. I MOOTUI. igheden als een wel- oen begroeten, engt van sjjn aan echtgenoot van den het By Koninklijk besluit is aan Mr. J. O. Patijn op zijn veizoek, met in gang van 1 April, eervol ontslag verleend als Advocaat-Generaal bij den Huogen Raad der Nederlanden, met dankbetuiging voor de in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. x. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 April 1900 benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Zevenbergen J. A. Buisman, thans In gelijke betrekking te Neder-Hardingsveld. Na langdurige ongesteldheid ia te ’s Gravenhage op 82 jarigen leeftijd overleden graaf L. van Limburg Stirum Warmond, sedert 1849 kamerheer in bui tengewonen dienst. Bij de Nederlandsche Zuid- Afnkaansche Vereeniging is tot heden ingeschreven en gestort tot een totaal bedrag van f 999.720,32}. De 20ste opgave van giften, ontvangen bij den voorzitter penning meester van het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis, loopt over eene som van f 836,57. Tot dusver is een totaal ontvangen van f 200.736,21}. - Wijlen mej. G. J. Van Versen- daal te Buren heeft bij testament haar geheele vermogen, groot f 14.000, na aftrek van een legaat van f 50ü voor de weesmnchting te Neerbosch, vermaakt aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk te Buren. verkoopen isie van: 3 (ook SCHOOMOmSCHE COURANT. re merk i. En gros van Poets- rtikelen van ren, Goada. i alls Cou* t verkiijg- en k f 2,—, i 65 cent, apsule met ibriekstem- nhoven bij ÜA.Thlm; ffernissen irtog; Lek- mde-Hek- rldenburg; lerg; Berg- )ool; Meer- Krimpen jw-Lekker- J. Verburg. tnd bij de i Emmerik den ouden voet. De Sultan van Tsrkge zond Mevrouw Loubet, ecbt£—'t President der Fransohe Republiek, Grootkruis van de Ché&kat orde. De zittingen van dan Oostenrykeehea Rijksraad zijn nu weer geopend met een toespraak van den nieuwen Minister- President, den heer Körber, waarin hij een beroep deed op aller eensgezindheid. Hij deelde mede dat de conferentie, bijeengeroepen om naar eene oplossing te trachten der taal geschillen, blijkens de reeds verkregen uitkomsten, op den goeden weg is. Het Weener „Tageblatt” meldt, dat Dr. Leyds bij den Ooatenrijksch-Hongaar- schen Minister van Buitenlandsche Zaken heeft geprotesteerd tegen de levering van Hongaarsche paarden aan de Britsche Regeering. Uit Port Athur wordt bericht, dat Russische ingenieurs een in aanleg zanden spoorweg van Peking naar Mukden hebben „ontdekt”, welke aanleg door een Engelsch Chineesche maatschappij werd onder nomen en waarvan men tot dusverre niets wist. ’Alblasserwaard en Vyfboerenlanden, 26 Febr. De weersgesteldheid is sedert Zaterdag bijzonder mooi en zacht; *t Is bepaald lekker m de lucht, alsof ’t in April ware. Enkele witte vlinders Badderen hier al door de nog bladerlooze struiken. Als dat zoo voortgaat, konden we ge makkelijk een groene April hebben. Maar zoover is ’t nog niet. Om niet verder terug te keeren dan tot Maart des vorigen jaars, toen hebben we ondervonden hoe ’t in die maand nog winteren kan. ■ellende platen teel. verlatende en pper. »p de treurige ’t verroer der offen door het plaatst ons op VAN HIER EN DAAR. Hoe men in Duitschland over de Engelschen denkt. «De Engelschen hebben geen point d’honneur”, in den zin zooals de Duitschers dat kennen. Zij rekenen niet met »eer” maar met «belangen”, en dat is een Veel zuiverder rekening, waai by ze wel gevaren zyn, en groot en onbeschaamd geworden. Het «punt van eer”, zooals wy Duitschers dat kennen, hoort in de middeleeuwen thuis. Engeland heeft het daar gelaten, het is er goed! En voor zyn eigen negentiend’- eeuwsebe gebruiken neemt het zich niet den ridder tot voorbeeld, maar den bokser. Het rydt niet*met trompetgeschal en hot- felyken groet op rijn Èngenetander irv, on derweg even opkykenu naar zyn dame neenl Hy gaat vierkant voor den ander staan en geeft hem een stomp, dat hy naar zyn verstand zoekt, en het vooreerst niet meer vindt» Dat is de manier. Geen scher men met groote woorden over nationale eer en zulke gekheid meer: maar de kans af wachten, desnoods beleedigingen in den zak steken, als het niet anders kan, en dan ineens uit denzelfden zak de gebalde vuist te voorschyn en ze den ander tusschen de oogen geslagen” tBerliner Tageblatt.” Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bjj alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Zelden is aan iemand zeker zooveel eer bied en hoogachting toegedragen als aan Generaal Cronjé in de verschillende laagers. Weifelmoedigen voelen zich aan- gemoedigd door zijn onverschrokkenheid, anderen, die het licht nemen met hun taak van wachters, hebben thans te allen t ij de de oogen openwant niet alleen de vijand kan wachten verrassendie niet waakzaam zijn, doch ook Generaal Cronjé, die bijna eiken nacht persoonlijk de brand wachten inspecteert. Zweren de Transvalers by „Oom Paul”, „Oom Piet” neemt een niet minder groote plaats in hun hart in, naar gelang van de plek wiar ze zich bevinden natuur lyk: het vredig tehuis of het oorlogsveld. Nu nog even de andere gedeelten van het oorlogsveld bekeken! Begeven we ons daarom naar NatalDan zien we, dat nog lang niet alle Boeren dat land verlaten hebben, om op te trekken naar den Vrij staat, maar dat ze wel degelijk nog in giooten ge tale de stad Ladysmith omsloten houden, of schoon al weer in „Engeland het gerucht heeft geloopen, dat „Ladysmith ontzet was.” Neen, wel stellig zyn ze van plan aan „Buller’s waarschijnlijke vierde poging”, evenals ze aan de drie andere deden, met kracht weer het hoofd te bieden. „Heeft Buller dan nog niet genoeg leergeld ge geven,” zoo vraagt men onwillekeurig? Naar ’t schynt van niet Hy denkt nu den kortsten weg te nemen, om de stad te ontzetten, nameiyk langs den spoorweg, die van Colenao, langs Pieters en Nelthorpe naar Ladysmith loopt. We zullen afwachten en zien, hoever hy nu wel kojnt met zyn nieuwen sleutel Uit Kimberley seint Lord Methuen, dat voorraden levensmiddelen en fourragezoo snel mogeiyk worden aangevoerd. Er zul len nu kolen genoeg zyn, om den arbeid in de „De Beersmynen” binnen enkele dagen te hervatten. Twee treinen met levensmiddelen kwamen Dinsdag voorde Kimberlieten te Moddernvier aan. Het earste particuliere pakje, dat uit Kaapstad naar Kimberley weid verzonden, was een versche zalm voor Cecil Rhodes. Het-zou ook wel jammer zyn als hy niet zoo spoedig mogeiyk weer aan *c smullen kon gaan na het paardevleesch dieet Char les Arnold zond Woensdag vijf ton druiven als geschenk voor de verdedigers van Kimberley. Cecil Rhodes schynt niet lang meer in de diamantstad te zullen biyven. Althans het zeggen is dat hy Zaterdag te Kaapstad wordt verwacht. Kimberley is gedurende de laatste dagen van het beleg nog duchtig door de Boeren met honderdponders gebombardeerd. Ver scheidene gebouwen zyn toen geheel ver nield en geraakten in brand. De heer Streets, hoofdingenieur der De Beers-mynmaat- schappy, werd in zyn slaapkamer door een bom gedood. Een ander man werd door een bom gedood, terwyl hy uit een ven ster keek, en nog verscheidene anderen werden gewond. Een bom daarentegen vloog door eene bedstede, zonder dat de dame, die er in lag, eenig letsel bekwam. By gebrek aan oorlogsroem behoeven de Britsche Generaals in Zuid-Afrika toch niet te denken, dat hunne namen zullen vergeten worden, althans niet in tuin- bouwkringen. Aan byna ieder der „helden” is reeds door de Britsche kweekers een bloem gewyd. In het noorden der Kaapkolonie acht men nu alle gevaar voor een opstand voorby. De bevolking doet alles, om hare loyaliteit te toonen, doch de innerlyke stemming is nog lang niet, zooals zy wezen moet De toestand is er zéér gespannen. Menschen, vroeger bevriend, kyken elkaar niet meer aan de een is voor de Boeren, de andere voor de Engelschen gestemd. Er is een haat opgewekt, die niet bestond en alles staat klaar, om naar de wapenen te grypen. „Die haat, die nu byna ten toppunt is gestegen, is het werk van Rhodes, Chamberlain c. s. Zy is niet meer weg te nemen, voor een paar nieuwe geslachten daarover heen zyn gegaan. Zy zal oor zaak zyn, dat Engeland geheel Zuid-Afnka verliest, - hoe het ook verder mag loopen.” Natuurlijk hangt alles af van den uitslag van den grooten stryd, die op ’t oogen- blik in den Oranje-Vrysiaat gevoerd wordt. In Engeland hebben degenen, die zich vóór eene staking van de veiderevyandeiyk heden verklaren, het nog steeds hard te verantwoorden. Zoo werd dezer dagen te Leicester eene vergadering ten gunste van den vrede verstoord dcor eene woelige menigte tegenstanders, die de stemmen der sprekers verdoofden, luidkeels vader- landsche liederen aanhieven en eindeiyk een motie, tegen den oorlog voorgesteld, met gesis en gejouw verwierpen. De politie kon hen niet in bedwang houden. Eindelyk trok men heen onder juichkieten van „Koningin Victoria” en „LordRoberta”. De Fraasahe Kamer bewilligde met 452 tegen 24 stemmen aan de Regeering een derde voorloopig twaalfde, dat is: voor andermaal een maand verlof om, by nog niet goedkeuring du nieuwe begroeting, in den dienst te voorzien op Hoe men te Londen de eerste gunstige oorlogstyding ontving. Opgewondenheid is een zwak woord. Zy Steeg, hier-en-daar tot delirium. Het schreeuwen by ’t venten van bladen is verboden. Maar geen politieagent, die er aan dacht, het gebrul der krantenjongens te vei bieden. Zy stonden hun handen te wryven, terwyl de jongens als een wervel wind Londen doorwarrelden, met veel kleurige papieren zwaaiende en voort durend gillend hun «ontzet van Kimberley”. Het was één, alles overstemmende kreet, die het eindelooze gewoel van de drukke wereldstad scheen te overstemmen. Men juichte het elkaar toe; men stoof de huizen uit; de passagiers boven op de bussen stonden overeind, wuifden met hoeden en zakdoeken. Het was een straattooneel, zoo- als men zelden te Londen aanschouwd had. Naar het departement van oorlog stroomde het als een wilde vloedgolf; er was slechts één richting. En daar stond het in drie regels op dezelfde groene borden, die reeds zoo dikwylsMaar daar werd niet aan gedacht! Men omhelsde er elkaar, gilde het uit van dolle opgewondenheid, iedereen trachtte er den buurman zyn geestdrift kenbaar te maken. in de clubs werd eindeloos gecheerd voor French, Roberts, Rhodes en voor de brave Tommy Atkins. Er werden «drinks’* ingesteld. «Welk een verschil goede berichten toch veroorzakenglimlachten de hoteliers. «Hoort het knallen der champagnekurken.” «Met het ontzet van Kimberley begon het ontzet van de natie. Die arme bedrogenen; zij zyn vroolyk en denken niet na waarvoor men het leven van hunne zonen gebruikt heeft. Waarom is Kimberley ontzet? Om de diamantmijnen. Waarom heeft de bezetting, heeft de be volking maanden lang geleden, zyn tallooze omgekomen van ellende l Om de diamant* mynen; om de zakken te vullen van de rgke financiers in Londen. Nu Kimberley ontzet is, wat wordt er gemeld? Wordt er een woord gerept van den toestand waarin zich de bezetting, de bevolking bevond. Neen. Wat heef t men het eerst gedaan, om het lyden te duen eindigen? Men heeft kolen gebracht kolen voor de mynen. Nu hoopt Methuen, dat er kolen genoeg zullen zyn, om de De Beers-mynen binnen tien dagen weer te doen werken. Hierdoor zal, naar hy hoopt, groote ellende worden ge lenigd van de beursspeculanten in Londen. Daarvoor offert men de zonen op van het Engelsche volk.” Utrechüch Dagblad” "Amelde, 26 Febr. Als ryksambtenaar, belast met het doen der noodige op nemingen tot vaststelling der huurwaarde van perceelen voor de personeeie belas ting, dienst 1900, in deze gemeente is aangewezen de heer F. W. J. Ligtenberg, waarn. inspecteur te Gorinchem, voor perceelen met eene vermoedeiyk belast bare huurwaarde van f 200 en daarboven, en voor perceelen beneden dat bedrag de heer A. G. W. Van der Hardt Aberson, rykaont vanger alhier. Benschop, 22 Febr. Door den raad dezer gemeente Is besloten den gemeen- tetoren dit jaar eenige buitengewone her stellingen te doen ondergaan. Het werk is opgedragen aan den heer L. A. van der Voort te Jaarsveld, die daarvan bestek met begrooting van kosten zal opmaken. Elshout (gem. Nieuw-Lekkerland), 26 Feor. Na gehouden examen zyn tot de Ryksnormaallessen alhier toegelaten 8 leerlingen voor de 1ste klas, waarvan 3 meisjes en 5 jongens, nl. J. Versluys te Krimpen a/d IJsel, P. Van Dam te Alblasserdam, C. H. Ooms te Oud-Alblas, J. A. Broere te Streefkerk, A. E. De Vos te Lekkerkerk, M. A. De Boom te Krimpen a/d Lek, P. Neven te Lekkerkerk en 0. G. Roos te Ouderkerk a/J IJsel. Voor de 2de klasse is 1 leerling toege laten, nl. W. Sprik te Krimpen a/d Lek. Jaarsveld, 26 Febr. Door het bestuur der vyf waterschappen onder deze ge meente is opgemaakt een ontwerp keur of politieverordening voor die water schappen, die van af heden tot en met 28 Maart a. s. ter lezing ligt in het raadhuis dezer gemeente. Bezwaren tegen deze keur kunnen gedurende dien tyd schrifteiyt by gezegd bestuur worden ingébracht. Nieuw-Lekkerland, 26 Febr. In de gemeenteraadsvergadering van Zaterdag j.l. is besloten om voor den tyd van 5 jaar een huisje te huren, dat zal moeten dienen ais tydelyke inrichting voor eventueels lijders aan besmetteiyke ziekten. Verder werd besloten een lokaal beschikbaar te stellen, dat moet dienen tot tydeiyk verbiyf voor van misdryf verdachten. Vervolgens weid nog het kohier van den hoofdeiyken omslag vast gesteld op f 5033,50 en dat der honden belasting op f 226,25. Oudewater, 22 Febr. De rederykers- kamer „Borger” gaf hedenavond, met vereerenue medewerking van eenige riamM. eene tooneelvoorstelling in de concertzaal van tu.«l ,Doalon”.-Het waa de eerate keer dat die voorstelling daarin plaats had. daar het vroegere lokaal aan de Donkere Gaard daartoe niet meer kon worden ge bezigd. Als naar gewoonte speelden de dames en heeren alleraardigst. Opgevoerd werden: 1. de «Militaire Willemsorde", diamrtische schets In één bedrijf, door Resin Paassen; 2. De Geneesheer”, of .Da: heeft myn commensaal gedaan” olyspel in 8 bedrijven, door J. Hubertua Janssen. De opkomst was zeer groot. Het orchest, bestaande uit heeren dilettanten, onder directie van den heer J. Posthumus, bracht evenals altijd schoone stukken ten gehoore. Ongeveer 11 uur was de voor stelling afgeloopen; plaais werd dadelijk gemaakt om gelegenheid tot dansen te geven, waarvan dan ook druk gebruik werd gemaakt. Ileeuwgk, 24 Febr. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school A alhier de heer J. p. Engels te Strijen. SRosendaal (gem. Haastrecht), 24 Febr. De heer H. A. Momijn alhier heelt, wegens zijne benoeming tot hoogheemraad van de Krimpenerwaard, ontslag aangevraagd als poUerachout van het waterschap Rozendaal. - Door het bestuur van het waterschap Rozendaal is besloten den houten vyzei in den watermolen van genoemd water schap door een ijzeren te vervangen. De levering daarvan la opgedragen aan de firma D. H. Landeweer en Zn. te Martenshoek b(j Hoogezaud. Woerden, 24 Febr. De uitslag van het alhier genouden kegelconcours is als volgt 1ste pros, P. Van Wijk te Gouda, met 60 punten in 8 worpen, 2Je pr. Pn Van der Waals, Gouda, 42 punten8de pr. L. S. üats, Gouda, 48 punten; 4depr., w’. P. Walraven, Rotterdam, 48 punten; 6de pr., N. N„ Gouda, 48 punten; 64. pr L. Van Dyk, Woerden, 48 punten; 7de pr., J. Zwart, Gouda, 47 puntenconsolatleprila A. 0. Den Hertog, Gouda, 17 punten ■Zevenhalses, 26 Febr. Een landbouwer .dL.Ko?# h!l<1 oen geladen met takkenbossen, aan den d(jk gezet om dien den volgenden morgen naar het dorp te brengen. Kwaadwilligen echter hebben des nachts den wagen van d.n dijk ge worpen, zoodat hij geheel vernield was D» takkenbossen lagen geheel onderdo stukken van den wageh. Dat dit era groote schadepost 1. voor den eigenaar laat zich begrypen. - Tot schatters van de huurwaard, in deze gemeente zijn benoemd do heeren Fraij en Binnendijk te Gouda. En het dNederlandsche Dagblad'; Nu is ons rechtsgevoel bevredigd. In ons land kunnen de meest krasse waarhe den worden gezegd, zonder gevaar voor botsing met den rechter, mits de spreker in den vorm wete te blyveu. Mus het blyke, dat hy den triomf van waarheid en recht bedoelt en niet het botvieren aan hartstochten of het vermeerderen van eigen populariteit. Niet de slok van den dorper, maar de degen van den edelman moet in dien stryd worden gehanteerd en als Mr. Troelstra dat wil begrypen, zal hy voortaan geen gevaar loopen opnieuw veroordeeld te worden.” Engeland en TmuktmI. Bloedig ia er gevochten de eerste dagen van de afgeloopen week in den Orarje- Viyataat en wel tusschen de troepen van Generaal Cronjé aan de eene zyde en die van de BHtsche Generaals Kelly Kenny, Kitchener, ala ook Roberts aan de andere zyde. Uit het vorig overzicht weten we reeds, dat, naar het van Engelsche zyde heet, Generaal Cronjé bezig was te vluchten in de richting van Bloemfontein en in die vlucht vervolgd werd door beide eerst genoemde Britsche legerhoofden. By de Koedoesranddrift kwam het Zondag, Maandag en Dinsdag tot een trtfhn. Met 50 kanonnen werd bet Bosrenlaager door de Britten beschoten. Toch hielden de dappere Boeren tot het laatste toe stand, boe ver moeid ze ook waren. Een aan val der Engel- schen, om het laager stormenderhand in te nemen, mislukte ten minste. De Britsche infanterie maakte zich wel meester van de „drift”, er in slagende, de Boeren te omsingelen. Generaal French, uit Kim berley aangerukt, sloot den cirkel, die reeds om Cxonjé gelegd was, zoo heet het ten minste van Engelsche zijde, want van de Boeren zelf wordt daaromtrent niets vernomen. Ook niet, dat Generaal Cronjé een wapenstilstand zou gevraagd hebben van 24 uur, om zyne dooden te begraven. Dit is echter, gelyk men weet, in *c geheel nog geen bewys van zwakheid, reeds meermalen gebeurde zulks in dezen oorlog, o. a. by Ladysmith en Magersfontein. Er is toen echter door de Eugelechen wel eens misbruik van gemaakt en men venaaedt, dat daarin ook de reden ligt, dat Generaal Roberts, op CroDjé’s vraag (ten minste, als het bericht waar is) weigerend antwoordde, met de woorden: dit hy moest stryden tot het eind, of zich overgeven I Aan „Daily News” werd uit Moddarrivier het belicht geseind, dat Cronjé, na deze weigering, een boodschapper zond, om te zeggen, dat hy zich wilde overgeven, waarop Roberts weer antwoordde, dat hy dan maar in het Britsche kamp moest komen. Dit weigerde Crorjé, zeggende, dat er biykbaar een misverstand was en dat hy van plan was te blyven doorvechten tot den dood. (Nu, dat mis- veratand was natuuriyk het aanbed van overgave.) Het bombardement werd toen hervat. En deze zyn de laatste be richten, welke sedert en tot nog toe van het Oranje-Vrystaatsche oorlogst er rein ontvan gen zyn en wel van Engelsche zyde. Ons inziens, dus niet heetemaal vertrouwbaar, al geven we toe, dat „onze broeders” daar ginds het op *t oogenblik hard zullen te verantwoorden hebben en voor een heeter vuur staan, dan ooit het geval was. Dat de hoop en het vertrouwen hen niet be geven. De hoop op God door Wien zy kracht ontvangen in den stryd en het vertrouwen op Cronjé’s beleid. Moge hunne verwachting niet beschaamd worden! Eigenaardig mag weer genoemd worden de wyze, waarop de Engelsche bladen over GeneraalCronjé spreken. „Het is on- mogeiyk,”zegt de „WestminsterGazette”, „geen bewondeiing te gevoelen voor de schitterende hoedanighedenwaarvan bovengenoemde Generaal thans weer blyken gegeven heeft." Het blad acht het daaiom niet onwaarschynlyk, dat hy, door andere commando’s versterkt, zooals nu reeds geschiedt, zich eens door de Engelschen zal heenslaan en op Bloem fontein zich terugtrekken, om ten westen dezer stad den vyand op te wachten. Dat klinkt weer wat bemoedigend ons in de ooren, al ia bet uit Engelsche bron! De Transvalers zeggen van hem, die voor hen „Oom Piet Cronjé,” heet, dat zyne tegenwoordigheid vertrouwen en moed geeft. Geen man zal klagen over ontberingen of vermoeienis, want „Oom Piet” deelt ze met zyne manschappen, Prjja der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Gy lacht, dwazen en verblinden! In domnaen waanzin slingert gy nog uw ban vloek naar uw slachtoffersuw ban is reeds machteloos, uw bullen worden ver teerd door het vuur. De man, dien gy straks als uw gevangene gaat wegvoeren, is uw meester. Hebt gy niet gelezen hoe door vriend en vijand wordt erkend, dat by het is, die u allen leidt als schapen, waar hij u hebben wil? Neen, niet hy, maar het tot bewustzyn gekomen proletariaat door hem, de arbeiders, welke gy veracht, die hem steunen. Zy zullen u oordeelen, u bezitters, anstokraten, geweldenaars, en u liberale en clericale dienaren van god Maintnon. Grypt nu uw prooi 1 In hem kruisigt gy het volk, dat eens uw heiland zyn zal”. Syndicaten. Er is geen land met scherpere verbods bepalingen tegen de syndicaten dan Ame rika, maar ook geen land waar er meer zyn dan juist daa*r. In Amerika is byna géén artikel dat niet onder het beheer is van groote trusts: het meel en het vleesch, de suiker, de melkvoorziening in de groote ste den, de jenever, de geneesmiddelen en zelfs de doodkisten. Henry Demarest Lloyd, die over de trusts in Amerika een pakkend boek heelt geschreven, eindigt een zyner hoofdstukke» als volgt: Zy, die eigenaars zijn van het brood en van het vleesch, van de suiker en van het zout, zij kunnen den prys vaststellen tot welken zy willen ver koopen. Tot deze medemenschen moeten wy bidden: Geeft ons heden ons dage- lyksch brood”. Over Mr. Troelstra’s veroor- deeling zegt de neer Hugenholtzin tOnze Kring”; «Voor den éénetï vijand van uw klassen recht, dien gij opsluit io den eenzamen kerker, verryzen er duizend die uw onder gang zweren. Reeds vangt een andere Hooge Raad aan zyn conclusies te nemen, wiens waardigheid niet zetelt in pruiken en toga’s, maar in dep bitteren èrnst eener muurvaste convictie, fonkelend onder den rand der glimmende fabnekspet, hygend onder de blauwe kiel. Zyn vonnis zal luiden: «besluit zich als één man op te maken, om dö handhaving van het lecht den rechters uit de handen te nemen.” Gy lacht, dwazen en verblinden! (Hoofd de Heer L. AKKERHUIJS JEz.) en BEWAARSCHOOL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS maken bekend, dat de aangifte van kin deren, die men met 2 Apiil e. k. op de school wenscht toe te latenkan gesebie den op Dinsdag 13 Maart, van 1 tot 8 uur ter Secretarie. Bchooahovea, den 28. Februari 1900. De Secretaris, De Burgemeester, H. Q. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF.

Schoonhovensche Courant | 1900 | | pagina 1