AMensl Salon-stoomboot „Jüta III", VMelÉ, Faillissement Zilversmeden. Een Boerenknecht, Een Boerenknecht Dienstbode. Ameidef EXPOSITIE Superior Druiven-Borsthonig-Extract Een Dienstbode, A.C. Fijn van Draat, St. NIC0LAAS Advertentiën. A. van WILLIGEN te Nieuwpoort. Dames- en Kiniler-Winterhoedsn 15. de Bruin, HONDEN-TREE-KARNMOLEN eene Boerenmeid, OPENBARE JERKOOPINfi/ M. G. N. MAGQUINÉ Een partij MANUFACTUREN Hondenkar met Honden, Te Schoonhoven te Huur: aangevangen 8 October 1900. Havenhoek VoorhavenSchoonhoven. uitgebreide collectie Gegarneerde Dames- en Hinderhoeden, Alleen-verkooper voor Schoonhoven A. N. van ZESSEN, H. N. van S BRIEFKAARTEN yai eerste Extra Bon in dit najaar! Slechts f 0,50!!! De Profeet in de Wildernis Gouda, 6 Oct De raad benoemde heden tot leden van den onlangs in het leven geroepen commissie van fabricage de hecren Dr. F. H. G. van Itorson, M. IJ. A. Straater en, A. Vingerling. De raad besloot voorts o. a. zonder debat tot aankoop van een paar peroeelljos aan den Winterdijk, in het belang van den aanleg van het geprojecteerde park, waarvan het project nog niet bekend en goedgekeurd is; tot openbare verpachting van den tol met de daarby behoorende landerijen en woningen aan het Goudscha en A mater- damsche rypad onder de gemeente Boskoop en Alphen. tot verhuur van een stukje grond by de Wydstraat aan de firma Van Duntzig en Van Aalst alhier. tot het verleenen van eene gratificatie aan den onderwyzer J. D. Emeis alhier, als blyk van belangstelling ter gelegenheid van zyne zestigjarige werkzaamheid by het lager onderwijs. t Heden-nacht is ten kantore van de heeren Edauw 4c Johannissen ingebroken. De dief of dieven hebben zich toegang weten te verschaffen, vermoedelijk door in klimming aan de achterzijde van liet gebouw. Na te vergeefs getracht te hebben het bureau met valsche sleutels te openen of met een breekijzer te forceeren, heeft men het achterpaneel losgebroken, den inhoud over den vloer verspreid en wat van hun gadiug was medegenomen; eeii hewys dat zjj langen tyd moeten hebben vertoefd. Ook waren er sporen op den grond en op het bureau aanwezig, dut men zich van kaarslicht had bediend. Een bos sleutels, alsmede een mes, heb ben zij achter gelaten. •Amelde, 9 Oct. Onze alom beroemde paardenmarkt is weder ophanden. Men verwacht, dat dit jaar het bezoek drukker zal zyn dan ooit. Tal van paarden toch zijn tot nog toe onverkocht gebleven, oindat de eigenaars nog niet naar den zin ver- koopen konden, terwijl de Israölietische feestdag, die dikwijls met onze markt samenvalt en dan mènigen afnemer terug houdt, dit jaar reeds de vorige week is gevierd. Ouder gewoonte wordt ook door vleesch- houwers, bakkers enz. weder op een druk bezoek gerekend en spant schier ieder zich ln om zjjne gasten goed te kunnen onthalen. Reeds genoeg voor hen die verwacht wor den, om niet weg te blijven; ook de onge- noode gasten, ze behoeven niet terug te bl\jven uit vrees van te worden „achter de deur gezet"; dat spreekwoord wordt hier Selukkig hoogst zelden, inaar op den markt- ag wel nimmer toegepast. •Amelde, 8 Oct. Het jachtveld onder deze gemeente is dit najaar niet zóó van wild voorzien als het vorig jaarmaar toch, er is nog al een haagje. Een gezel schap, dat de vorige week voor het eerst in uit seizoen op den polder jaagde, be machtigde er 9. •Amelde en Tlenlioven8 Oct. Van af 29 October a. s. bestaat op de open- bare school dezer gemeenten weder gelegen heid tot het ontvangen van herhalings- onderwys. Dat onderwys omvat de gewone vakkeu a tot en met k van art. 26 der onderwijswet, zoomede de beginselen der Franschc taal, die der algeraeene geschie denis en'der wiskunde. Moge de oproeping oin aan dat voor velen zoo nuttig* en noodig onderwijs deel te nemen, dit jaar eens niet te vergeefsch zyn. Zoodra zich 6 leerlingen aanmelden, wordt met het onderwys aan gevangen. •Ammerstol, 9 Oct. Tot bestuursleden der vereeniging „Nut en Genoegen" alhier zyn herkozen de heeren Adr. Stuurman Jz. en P. Zauen Hz. Door den zalmvissclier W. K. is ter hoogte van de visscherij „Oranje Nassau" een bruinvisch gevangen. Het dier woog plin. 70 halve kilo's. {jBenHcliop, 8 Oct. Dat de wateren om en by PoLsbroekerdam buitengewoon visch- rijk ziju, moge blüken uit het feit, dat twee visschers uit Polsbroek, A. v. Z. en Sp., op één dag 600 4 700 pond visch met de scha kels hebben gevangen. •Berg-AiubaoUl, 8 Oct. In eene de vorige week gehouden vergadering van Kerk voogden is besloten het predikanlstracteinent weder met f 200 te verhoogeu en alzoo te rug te brengen op het oude bedrag van f 2000. Nog steeds is er veel vraag naar hooi. Of het oud is, schynt weinig te hinderen. Zoo verkocht G. uit Zuid broek nog dezer dagen een party voor f 14 per 500 K.G., waarvan een gedeelte wel 9 jaar oud kan zijn. Alles wordt schoon opgekocht. Gleaen-Oudekcrk8 Oct. Ds. W. Mulder, predikant bü do Geref. gem. alhier, heeft bedankt voor net beroep te Nunspeet. •Haastrecht, 9 Oct Door kiesgerech tigde lidmaten der Hervormde kerk is tot notabel verkozen de heer B. E. Boer, in- plaats van den heer J. Brouwer de Koning, die tot kerkvoogd benoemd is. Zaterdag gingen twee heeren, die al hier gelogeerd waren, per rytuig een bezoek brengen aan Gouda. Op de Haven komende moest één hunner een bezoek afleggen by den heer B. De tweede houdt de leidsels vast, doch trekt zoodanig dat het paard achteruit gaat. Het rytuig komt tegen het trottoir aan en kantelt juist toen de eerste er uit wilde gaan. Deze laatste raakt op den grond en wordt door het dier getrapt, zoodanig dat hy by den conflseur K. werd binnen gebracht. Met een coupé werd hjj nu weer terug gebracht naar H., alwaar dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Hagestcla1 Oct. Gisteren hadden alhier de bevestiging en de intrede plaats ▼an den heer A. M. den Oudsten, eandi- daat tot den Heiligen Dienst by het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland. Bü wel willenden afstand van den con- sulent Ds. J. Steenbeek, pred. te Vianen, geschiedde het werk der bevestiging door Ds. E. J. Horaoet, pred. te Ouderkerk a/d IJsel, een onzer vroegere leeraren. Met een schoone leerrede naar aanleiding van Ez. XXXVII 3, 4, en op indrukwekkende wyze werd de jeugdige leeraar tot de ge meente ingeleid, die daarna hein, knielende, de bekende zegenbede uit Ps. CXXXIV toe zong. Des namiddags verbond de nieuwe leeraar zich nan zyne gemeente met eene leerrede naar Micha VI la, die met gepaste toespraken tot onderscheidene personen en colleges besloten werd. Aan de handop legging werd, behalve door bevestiger en consulent, deelgenomen door Ds. Lekkerker- ker, pred. te Kockengen, en Ds. Bieshnar, pred. te Groot-Aminers, terwjjl bij de intrede ook nog tegenwoordig waren de Ringpre- dikanten, Ds. v. Hemert van Vianen, Ds. Ma gendans van Leksmond en D$. Verhagen van Everdingen. Eene groote schare vulde beide keeren ons kerkgebouw. Moge de zegen des Allerhoogsten in ryke mate rusten op onzen nieuwen herder en leeraar en hjj deze gemeente tot eeu ryken zegen zyn! Hoenkoop, 4 Oct De door lief. bestuur ran het waterschap Hoenkoop. Vliet en Dijkveld opgemaakte begrooting voor 1901 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 5871,70 met een aanslag Tan f 3,50 per hoofd. Krimpen a/d Lek, 6 Oct. Van de werf van de beeren J„ te K. Smit albier is met goed gevolg te water geiuten het stalen salonstoomjacht „Bolsward", groot circa 300 ton, gebouwd voor rekening van de Stoom vaarl-Maatschappy Amsterdam-Lem mer, directeur de heer P. J. M. Verschure, te Amsterdam. De afmetingen en inrichtingen zullen ge lijk zyn aan die der „Heeren veen", welke onlangs van dezelfde werf te water gelaten is. Beide stoomschepen zyn bestemd voor den dienst Amsterdam—Lemmer, in verbinding met de Nederlandsche Tramweg-Maatschappu te Heeren veen. •Lckkerkcrk, 8 Oct. U. Vrijdag avond had in „De Groote Boer" alhier de uitreiking der pry zen, behaald op de ten toonstelling, plaats. Het aantal bekroningen was door het bestuur gebracht op 100, waarvan 61 in de gemeente en 39 buiten de gemeente. Van de laatsten behoorden 14 tot de leden der afdeeling en 25 buiten de leden. Zooals tot nu toe alhier lederen winter militaire oefeningen in den wapen handel hebben plaats gehad, zal ook in dezen winter daartoe weder gelegenheid gegeven worden. De oefeningen zullen op Dinsdag en Vrydag, 's avonds van 6 tot 8 uur. plaats hebben in „De Groote Boer". De landbouwer J. v. D. heeft dezer dagen het genoegen gehad voor de tweede maal van dit jaar peren te plukken van hetzelfde boompje. Zoo iets kan wel onder de zeldzaamheden gerekend worden, daar de peren van de tweede pluk zelfs mooie vruchten waren. Gister-namiddag waren eenige kinderen aan het spelen op den Kerkweg, daartoe door het prachtige weer uitgelokt. Evenwel geen onverdeeld geluk: een dochtertje van J. de J., van c 4-jarigen leeftjjd, te kort aan den kant komende, gleed af en te water; de knaap J. Broere Cz. was er vlug bij, waagde er een paar natte voeten nan en hielp hel meisje op vasten wal. «jLckkerkcrk, 9 Oct. Als een hewys van snellen groei diene het volgende. Uw tweede correspondent heeft een toom kip pen, geboren 1 Mei, die altijd hebben vast gezeten en die Zaterdag II., dus ruim 5 maanden oud, begonnen zyn te leggen. Door het bestuur der Nieuwenhuis-Luy- ten-stiehting alhier is tot opvolgster van Mej. Sehenelaar Klots benoemd Mej. T. Cu- pery, hoofdonderwijzeres aan de Departemen tale bewaarschool te Zwolle. Hoe gevaarlijk het is, om op smalle wegen te leeren fietsen bleek Zondag alhier. Iemand, nog niej ver in de edele kunst van fietsen gevorderd, probeerde van de werf naast zijn woning op den weg te draaien. Maar, of zyn yzeren ros niet naar het stuur wilde luisteren, of dat de beryder het stuur niet machtig was, zeker is het dat hjj zyn draai niet goed nam en al heel spoedig van den weg geraakte. Was hy nu maar in het water neergekomen, dan was het niet zoo erg geweesthy kwam echter in een schouw die langs den weg lag. Vry ernstig bezeerd begaf hy zich naar huis en zal wel een paur dagen gedwongen rust moeten nemen. •Loplk, 8 Oct. In deze gemeente is het mond- en klauwzeer uitgebroken onder het vee 'van den bouwman de Br. alhier. Nleuw-Lekkerland, 5 Oct. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben besloten den legger der wegen en voetbaden dezer gemeente in dier voege te wijzigen, dat daarop de Nederduitsch Hervormde Gemeente van Nieuw-Lekkerland worde vermeld als beheer voerende van de Veerkade of Haven weg. Nleuw-Lekkerland, 6 OcL By den heer C. J. alhier heeft Donderdag-ivond schoorsteenbrand plaats gehad. Het ongeval werd nog tydig bemerkt, zoodat inen den brand in zyn begin wist te stuiten. Het nieuwe café van den heer J. de Kluyver alhier nadert zyne voltooiing. Het is een fraai gebouw, dat den architect, den heer C. Broere Kz. alle eer aandoet. Ook van binnen is het ruim en flink ingericht, zoodat het wel zal beantwoorden aan het doel, waarvoor het gebouwd is. De volgende week zal het café in gebruik worden genomen. Oud-Alblaa, 1 Oct. De vacature, het vorig jaar den 8en October ontstaan door het vertrek van Ds. P. Kuylman naar Zeg veld, wérd gisteren vervuld door de over komst van den heer M. Buiskool van Dord recht. In de morgenuren door den consu lent, Ds. van Popta. pred. te Papendrecht, bevestigd met eene leerrede naar 1 Joh. 1:4, verbond onze nieuwe leeraar zich 's namiddags aan de gemeente met eene pre dikatie over 2 Cor. XII9a. Na de beves tiging werd door de gemeente gezongen Ps. CXXXII6, terwyi na de intreerede de bede Ps. CXVIII 12 werd opgezonden. PeurHiim, 8 Oct. In de volgendéweek zullen twee jongelingen deelnemen aan de loting voor de Nationale militie, waarvan een met vrystelling. I Het gebouw, waarin de machine ge plaatst moet worden voor de waterver plaatsing van de polders Over- en Neder- Slingeland, is aangenomen door de heeren Kreukniet te Giesen-Nieuwkerk en Oskam te Peufsum, voor de som van f 2850. j Twee biljetten waren ingeleverd. I 'Stolwijk, 8 Oct. Zaterdag jl. werd door I het bestuur van den polder „Stolwyk" ver- 1 pacht het rietgewas van dien polder. De op brengst bedroeg f 329 of f 130 meer dan het vorige jaar. Het vischwater, dat daarna verpacht werd, bracht thans op f 102,50, tegen f 104 het vorige jaar. ••Vllat, 6 Oct. De begrooling van het waterschap den iloogen Boezem achter Haast recht voor 1901 bedraagt in inkomsten en uitgaven f 14523,23. •Zevenhuizen8 Oct. Tot secretaris penningmeester van de afdeeling „Waddings veen-Zevenhuizen e. o." van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw is benoemd de heer D. J. Oudyk te Waddingsveen. Vrydag is een inwoner van Rotterdam alhier bekeurd, wyl hü een zesjarig jon getje aanzette tot bedelary. Daar hy zich tegen de politie verzette, is deswege ook tegen hem proces-verbaal opgemaakt, als mede omdat hy zyn naam niet wilde op geven. GEMENGD NIEUWS. De inspecteur van het genees kundig staattoezicht voor Gelderland en Utrecht heeft de dysenterie epidemisch hecrschende verklaard in de gemeenten Oldebroek en Hattein. Te Breda heeft de Justitie nog gehoord den Z.Ew heer Van Zinnico-Berg- inann, pastoqr der parochie aan den Noord- hoek te Tilburg, den heer L., koster van de parochiekerk aan het Heike, de huishoudster van de pastorie aan den Noordhoek, en den Eerw. Broeder, die eenige weken lang den kosterdienst in de kerk heeft waargenomen na de arrestatie van den verdachte Van I. Naar wy vernemen, liep het onderzoek hooldzakelyk over de antecedenten van den koster en waren allen eenstemmig in hun oordeel, dat niets ten nadeele van den ver dachte ia te zeggen. De heer L heeft zelfs verklaard, dat hjj op den avond van den dag, waarop de noord gepleegd werd, Van I. heeft geholpen bij het ophangen van de gordyncn in de kerk, hem daarna naar huis heeft vergezeld en daar een uurtje met hem heeft doorgebrait, zonder iets verdachts bemerkt te hebben. Evenmin hebben de huishoudster en lie Broeder iets ten nadeele van v. I. kunnen verklaren. Omtrent de viftg of hy dan wel de schil der "M. de schuldige zou zyn, blyven de meeningen zeer (verdeeld. —Op de helling tusschen de spoor wegbrug bij Bnatjhoek en 't station Siiedrecht geraakte gisleruu-ochlend een gedeelte los van den goeder ntrein, die ongeveer 5 uur uit Dordrecht jnaor Gorinchem vertrekt Nadat de loeoi»otief met 40 wagens het station was gepasseerd, kwamen na eenige minuten nog efen 20-tal wagens aanrollen. De voorste wagen derailleerde en geruimen -tyd was de weg frersperd, toodat alle morgen, treinen tusschen Dordt en Gorinchem ver traging ondervenden. De remmers, die zich nog op het achterste deel van den trein bevonden, kwamen met den schrik vry. Op de zegenzalmvisschery „Oranje-Nassau" werd uit de rivier een geluid vernomfln als van iemand, die in doodsgevaar vwkeert. Bij onmiddellyk in gesteld onderzpek nleek dit te zyn van eene soort bruinvisch, welke na eene ver volging van tw#e uren op den wal gehaald werd. Het dier was 1.5 meter lang; het lichaam was overdekt met zweren. Do n der (ja g-a vond ontdekte de surveilleerende agent van politie Kol, dat in het perceel tfeimupark no. 26 te Haarlem, waarvan de bewoner Mr. N. F. van Nooten, griffier aan het^Kantongerecht, met zyn vrouw te Scheveuingen vertoefde, licht brandde. Weleude, dat de familie van haar terugkeer geen inededeeling had gedaan aan de politie, belde de agent aan, waarop het licht in een zjjgang verdween, doch hein werd niet opengedaan. Onraad vermoedende, stelde hy den agent, die als vaste post in het Kenaupark aanwezig is, aan de voorzyde op, terwijl hy de achterzyde van het huis in het gezicht hield. Een voorbyganger haalde hulp aan het hoofdbureau eu spoe dig waren eenige agenten, rechercheurs, de commissaris en een der-inspecteurs by het huis, die met behulp van oen smid het huis I binnendrongen. I Al spoedig bleek uit den wanordelijken stuat, waarin eenige voorwerpen en kleede- I reu in ecu der zükamertjes over den grond i verspreid lagen, uat onbevoegde handen aan het werk waren geweest. De zolderdeur vertoonde sporen, uat zy was geforceerd en een stoel ouder eeu geopend dakvenster j bewees, dat de inbreker vermoedelyk daar- door was gevlucht. Door een agent, die beneden de wucht hield, werd een schim op het dak gezien en weldra was de inbreker door de rechercheurs v. Halst en Van Zo meren door het venster naar binnen ge haald. Hy bleek te zyn eeu zekere Freyer, loopjongen by een kruidenier en gaf op in het perceel te zyn gedrongen door het naast gelegen onbewoond zynde huis eu op het hellen op het dak te zyn gevlucht. Hy was in het bezit van eeu revolver klein kaliber en een hem toebehoorende guts wertWop den zolder gevonden. De politie heeft Tftet dit jongmensch eeu goede vangst gedaan, want by een gedane huiszoeking werden in zyn woning gevonden de zilveren voor werpen, onlangs by den winkelier Vermeer in de Groote Houtstraat ontvreemd, een der ry wielen, in den afgeloopen zomer des nachts weggehaald uit de bergplaats van de rywielhandelaars Augustinus en Witte- veen, artikelen van een inbraak by de familie Lebret aan het Wilsonsplein als vermist opgea^rjn^cn lood afkomstig van een jongstleden plaats gehad hebbenden diefstal in de Pieter Kiesstraat. De dader was loopjongen by den delicatessenhandeloar Pander, toen in het voorjaar by dien han delaar inbraak, gevolgd door brand, heeft plaats gevonden. Vrydag geraakte te Ilelenaveen de werkman J. de W., bezig zynde met het verplaatsen van spoorwegwaggons, met het hoofd tusschen de buffers en den muur bekneld; zyn' hoofd werd letterlyk ver pletterd. Zondag-middag omstreeks half vier is naby het station te Scheveniugen van de Hollandsche stoomtram een heer door eene tram overreden en gedood. Volgens personen, die by het ongeval tegenwoordig waren, was de overreden heer reeds eenigen tyd voor het vertrek van de tram aan het station. Bij het in beweging g&au der train liep hy voor de machine om en wilde hy op het vuurb&lcon van het derde rytuig stappen. Hy viel tusschen de wielen en hoewel de machinist dadqlyk met alle macht remde, zoodat de onge lukkige slechts één wiel over het lichaam kreeg, kon Dr. De Niet slechts den dood constateeren. I Het lyk is herkend voor dat van een bewoner van de Vaillantlaan te 's-Gravenhage. 1 —Te Dalen kwam een gelukkigva- der ter secretarie aangifte doen van de ge boorte van een zoon. In huis teruggekeerd vernam hy daar dat tydens zyn afwezigheid er ook nog een dochter was gearriveerd. De gelukkige vader trok weer naar 't ge meentehuis, maar durfde niet naar huis te- rugkeeren uit vröes, dat er nog een kleintje zou gekomen zjjn. I Zondagavond te 11V* uur is te l IJ muiden een vreeselyk drama afgespeeld. In de.Viaseringslraat aldaar liepen toen ver- schillende personen, die uit koffiehuizen of van familiebezoek kwamen, en ook liep daar de uit zes personen bestaande bemanning I van de Ostender vischschuit no. 215. I Plotseling, zondèr dat er iots gebeurd was dat daartoe aanleiding gaf, trok het zestal hun messen en begon links en rechts te steken op de niets kwaads vermoedende voorbijgangers. I Een dezer, de vrachtryder Gerrit Heilig, die zijn paard was wezen verzorgen, kreeg een snede achter in den nek en een tweede onder den arm, zoodat hy dood neerviel. Een tweede, een stoker van de sleepboot De Rijp, kreeg een steek in den rug en hem werd ook een stuk van het oor gesne den. Een Enkhuizer visscher kreeg een steek in den rug en zoo ging het ook met den IJmuider visscher Kaan. Natuurlijk werd dadelijk door anderen uit het publiek alarm gemaakt en schoton de rijks veldwachters Korter en Wiersma toe, aan wie het gelukte een der Belgen te grijpen, ter wijl de auderen het op een loopen zetten. De genoemde veldwachters verklaren nog niet te begrijpen dat zy den Belg levend aan den politiepost hebben gekregen, want het woedende publiek wilde hem verscheuren. Met die overbrenging ging nog al wat tyd verloren, zoodat de andere Belgen aan boord waren gekomen en gelegenheid hadden ge vonden het zeil te hjjschen, om te trachten de haven uit te komen. Maar de brigadier Groen requireerde dadelyk een sleëpboot, het publiek sprong in vletten en zoo ging het de Ostender boot na, die dan ook werkelyk werd ingehaald. De Üstenders zyn toen, zonder gevolg echter, aan het schieten gegaan, zij werden geënterd en wet boot en al naar IJmuiden teruggebracht, waar de boot aan den ketting werd gelegd en de woestelingen werden in arrest gesteld. De dadelijk gewaarschuwde burgemeester was»spoedig ter plaatse en begon het ver hoor, terwyl de doctoren Bok en Lange veld de gewonden verbonden. De verklaringen der Belgen zijn nog zoo verward, dat niet is uit te maken, wie den moord heeft gepleegd. De rechter-commissaris uit de Haarlem- sche rechtbank en een substituut-officier, vergezeld van een substituut-griffier, zyn te IJmuiden aangekomen. Op last van de justitie is het lijk van Gerrit Heilig geneeskundig geschouwd. De vermoedelijke dader heet Eduard van Tornhout, schipper vau de schuit O. 215. Als mededaders zyn te noemen Cornelis Wattren en de gebroeders Isidor en Louis de Pryker, eveneens van de O. 215. De verslagene laat eene vrouw en zes kinderen na. Hy was een werkzaam en oppassend man. Verschillende getuigen zyn reeds gehoord, doch een bekentenis van een der ver dachten is er nog niet. Gewond zyn: J. F. Zwart te Enkhuizen, D. Zwaan tc Egmond aan Zee, J. Meyer en J. Kaan, heiden te IJmuiden. In Duitschland bestaat eene Vereeniging tot het africhten vau honden voor ambulance-dienst. De Bieren moeten, voorzien van een gordel om het ljjf, waar van ter weerszijden een zak met lafenis- en verbandmiddelen is vastgemaakt, vooral in het donker de gewonden opzoeken, die, uit vrees van door bereden troepen te worden overreden, overal achter- en ingekropen zyn, wat hun bescherming kan aanbieden, als: heggen, slooten, kreupelboschjes, enz. Heb ben zjj een gewonde gevonden, en hebben zy dezen in de gelegenheid gesteld zich te laven en eventueel voorloopig tc verbinden met den inhoud der zakken, dan moeten zy hunne geleiders weer opzoeken en deze even eens by de gekwetsten brengen. I Poedels en collies, doch vooral de laat- i sten, zyn tot nog toe het best geschikt be vonden om geoefend te worden. Jachthon den doen te veel aan eigen liefhebberijen I en vergeten daarby hunne boodschap, j De Passiespelen te Oberammer- gau ditmaal 48 voorstellingen zyn door 200.000 personen bijgewoond. Aan toegangs- kaarten werd 1.200.000 Mark ontvangen. De overige verdiensten der Oberammergauers worden op 3 A 4 milliocn geschat. Ook Mflnchen had groot voordeel van de Passiespelen, door de vele vreemdelingen, die uit alle oorden der wereld daarheen kwamen. I In een winkel van comestibles te Parys kwam dezer dagen eeu twaalf jarige knaap met een vioolkistje in de hand een blikje sardines koopen. Hy had toe vallig geen geld by zich en daarom liet hy zijn viool by de winkelierster in pand. Even nadat de knaap was heengegaan kwam er een deftig heer, met een lintje van het Legioen van Eer in zyn knoopsgat, die een flesch champagne moest hebben. Terwyl hy geholpen werd, bekeek hy de viool. „Dat is een echte Stradivarius", zei hy. „Daar geef ik u terstond 3000 francs voor." De juffrouV mocht de viool niet verkoo- pen; maar zy zou het deu jongen eigenaar zeggen en de heer schreef zijn adres op: Boulevard Malesherbes. Toen de jougen tgrug kwam en hoorde, dat zyn viool veel geld waard was, beloofde hy zyn oom te zullen vragen of ze mocht worden verkocht, en 'savonds kwam de oom over de zaak spreken. De juffrouw wilde er ook „een voordeel tje uit halen", en na loven en bieden werd de viool voor 1500 francs haar eigendom. Nu ging zy zoo spoedig zy maar kon naar den heer op den Boulevard Malesherbes, die er 3000 francs voor had geboden. Maar die heer was aan het opgegeven adres niet bekend, en de juffrouw bleef zitten met haar „Stradivarius", zonder veel hoop, dat ooit iemand daarvoor zal willen geven wat zy heeft betaald. St. Petersburg, 8 Oct. In het Nikan- der-klooster in het district Porchof by Pskof waren om een kerkelyk feest te vieren vyf- duizend pelgrims byeen. Zy overnachtten in het hotel van het klooster, een gebouw van twee verdiepingen, 's Nachts zakte onder het gewicht van de pelgrims de vloer van de bovenste verdieping in. en zy vielen er door heen op de pelgrims die beneden slie pen. In de ontsteltenis werd geroepen „Brand!" en ze vlogen allen naar den eeni gen uitgang. In het vreeselyk gedrang wer den 4 mannen en 36 vrouwen doodgedrukt en 20 inenscheu gekwetst, waaronder 4 zwaar. STADSNIEUWS. SchoonhovenOct. Morgen, de verjaardag van Pre sident Kruger, zal in vele gemeenten van ons vaderland zoowel als daarbuiten her dacht worden door het uitsteken van vlag gen. Wy twyfelen er niet aan of velen in onze gemeente zullen zich opgewekt gevoe len om eveneens de driekleur ter eere van den gryzen Kruger te doen wapperen. Door afwezigheid tydens den kamptyd en het kort daarop gevolgd jaar- lyksch verlof van vier weken iniste onze gemeente gedurende geruimen tyd het ge noegen, het muziekcorps der militairen te hooren. Thans trok de Instructie-Compagnie weder met volle muziek langs de Haven naar het exercitie-bastion, hetgeen weder eene aangename afwisseling opleverde na de stilte der laatste weken. Met de werkzaamheden aan de waterleiding wordt met buitengewone kracht voortgegaan. Is men met het gebouw reed» zoo ver gevorderd, dat thans aan den zich in het midden verheffenden toren is begonnen, op een 3- 4 4-tal straten en enkele stegen na is men met het buizennet gereed. Intusschen hebben de hier woonachtige ambachtslieden, en voornamelyk de lood gieters, de handen vol oin de leidingen aan te brengen in particuliere woningen, wier bewoners gereed willen zyn terstond wan neer water kan worden verkregen, wat in het laatst van November of begin Decem ber kan plaats hebben. Zy, die nog omtrent aansluiting weifelen, worden opmerkzaam gemaakt op do gun stige bepalingen, door het gemeentebestuur gesteld voor hen, die zich vóór 1 November voor aansluiting aanmelden. Bovendien mag niet worden vergeten, dat het succes der exploitatie geheel afhangt van de meerdere of mindere deelname der ingezetenen, die ten slotte toch met elkander voor het tekort staan. •—Heden werd voor de rechtbank te Rotterdam behandeld de zaak te^en J. v. d. W., vroeger hakkersknecht alhier, verdacht van verduistering en diefstal. De eisch was 5 maanden gevangenisstraf. Zaterdag-avond werd onder Nieuwpoort iu het water gevonden een be kend typ«. die een heel verleden achter zich heeft en die vooral veel misbruik maakte van sterken drank. De man werd in bewaring genomen te Nieuwpoort doch vu den volgenden morgen overleden. VERVOLG DER NIEUWSTIJOINGEN. Bij Kon. beslail is benoemd tot lid van hel Hoog Militair Gerechtshof llarer Majesteils adjudant in buileugewouen dienst, de gcueruui-niajoor Jlir. II. Laman Trip, commandant der 1ste divisie infanterie. Bij Kon. besluit is benoemd hij het personeel der militaire administratie, tot majoor-magazijnmeester, hoofd van het eentrunlmagazyn van militaire kleeding en uitrusting te Woerden, de kapiteiu-kwartier- meester J. A. van Bicsen, van het 8ste regiment infanterie; en is iu rang en be trekking verplaatst naar Amsterdam de inqjoor-magazynmeester D. J. ten Klooster,, hoofd van hetcentraal-magazyn van militaire kleeding en uitrusting te Woerden. Met het oog op de Zondagsrust by de posteryen, is den brievengaarders in de verschillende resorten gevraagd, of er veel bezwaar zou bestaan als hunne kantoren des Zondags geheel gesloten hieven. Op de gisteren te Utrecht ge houden paardenmarkt waren 1000 paarden en veulens aangevoerd. De pryzen heliepen voor weeldepaarden f 350 4 700, werk paarden f 100 a 350, oude paarden f 50 4 80, i-jarige veulens f 100 a 150, 2-jarige dito f 150 4 250, jonge dito f 60 4 100. Woensdag is voor het gerechts hof te 's-Gravenhage uitvoerig gepleit in de volgende zaak: liet waterschap van du Linge-Uitwatering had in 1894 hbt vernieuwen van bruggen over het Steenenhoeksche kanaal aanbesteed, welk werk was aangenomen door de firma Penn en Bauduin te Dordrecht. Deze firma liet het grootste deel van het werk uitvoeren door twee onderaannemers. Hij het inaken nu van tydelyke opritten by een der bruggen werd er schade teweeg gebracht aan een onder den bodem van het kanaal gelegen duiker, welke, door een paal doorboord, verstopt werd. Toen het waterschap bekend geraakte met de beschadiging aan den duiker en door het polderbestuur van Hardingsveld gesommeerd werd het werk te herstellen, sommeerde van zyn kant het waterschap de aannemersfirma tot herstel van den duiker. Daar deze in gebreke bleef den duiker te herstellen, werd de herstelling door het waterschap zelf onder nomen; en toen de aannemersfirma haar laatste rekening indiende na de voltooiing van het aangenomen werk, wilde hot waterschap dit bedrag verrekenen met hetgeen het te vorderen had wegens de kosten van herstel van den duiker. De aannemers dagvaardden daarop het water schap, dat zich evenwel beriep op com pensatie en hij reconventie het saldo vorderde, subsidiair schadevergoeding. De aannemers riepen alsnu de onderaannemers in vrywaring, die dezen eisch bestreden. Nadat door de rechtbank aan het water schap was opgelegd door getuigen te be- wyzen, dat door deu algemeenen opzichter van het waterschap uitdrukkelijk op het bestaan van dien duiker en op het gevaar daarvan was gewezen, ontzegde de recht bank by haar eindvonnis, op grond 'dat het bewys niet voldoende geleverd was, de reconventioneelc vordering van het water schap en wees zy don aannemers hun I conventioueelen eisch toe. Tegen deze beide vonnissen in booger beroep gekomen, voerde Mr. I'. Rink, ad vocaat te Tiel, een aantal grieven aan. i Pleiter betoogde, dat de aannemers ingevolge hun contract verplicht waren den duiker te herstellen, of in elk geval de kosten van de herstelling, door het waterschap uitgevoerd, te dragen. Het heien van den paal door den duiker moest toch beschouwd wordeii als een verzuim betrekkelyk het aangenomen werk. Ook al nam men dit niet aan, bleveu de aannemers uansprakelyk overeenkomstig art. 1403 en 1649 B. W., wegens onrechtmatige daad van de onder aannemers. Mr. B. M. Vlielander Hein, voor de ge- intimeerde aannemersfirma het woord voe rende, meende, dat door app. ten onrechte beweerd werd dat het beschadigen van den duiker eene contractsovertreding was, daar van dezen ondergrondschen duiker in het bestek met geen enkel woord werd ge waagd. Waar nu geageerd werd uit contract, kon een beroep op onrechtmatige daad ex art. 1403 B. W. niet opgaan. Bovendien kon de aannemersfirma niet worden aan gesproken uit onrechtmatige daad van de onderaannemers, daar onderaannemers niet kunnen worden beschouwd te zyn onder geschikten in den zin van art. 1403 B. W. Mr. J. Limburg, voor de onderaannemers optredende, vereenigde zich hoofdzakeljjk met het pleidooi van Mr. Vlielander Hem, terwijl hy de ontvankclykheid van den eisch in vrijwaring bestreed. j IS KIJ-j VEX VIT DÜHLU1S. j (Particuliere correspondmii») Een dreigend gevaar voor den ■winkelstand. Berlyn 4 October 1900. „Ben je al by Tietz wezen kyken!" is een vraag, die men dezer dagen overal kan hooren. Het groote „winkelende" publiek, dat dagelyks uit de buitenwüken naar het centrum stroomt en de verschillende maga- zynen in de Leipziger en omliggende straten vult, wachtte met spanning op het oogen- blik, waarop de deuren van Tietz Waaren- haus zouden worden geopend. „Shopping" is ook onder de Berlynsche dames een ge- liefkoosde bezigheid. Er is een groote climax waar te nemen m de Berlynsche Waarenhauser: Iandorf 1 - Wertheira Tietz. De eerste heeft zich van het - begin af meer op goedkoope arti kelen voor den kleinen burgerman toege legd. Uit den aard van de zaak wordt zyn Waarenhaus dus minder door de hoogere Btauden bezocht, te meer, daar het hoofd gebouw op het plein tegenover het Hal- lesche Thor, dus vry ver van het centrum gelegen is. Een paar jaar geleden verrees vlak hy de Leipziger Platz in de Leipziger Strasse, de voornaamste winkelstraat van de stad, welke met recht den bynaam „Kaufstrasse" voert, in de Leipziger Strasse, tot op dat oogenblik het onbetwiste terrein der voor- name winkels en magazynen. het hard- steenen paleis van Wertheim, Waarenhaus Algemeene verbazing onder het publiek. Het gebouw met zyn lange hardsleenen pilaren aan den voorgevel, reikende tot aan het dak, met zyn doelmatige verdeeling van breede zalen, rondom een met een gewelfd glazen dak voorziene reusachtige hal, zoo dat overal voor voldoende licmt gezorgd was, werd een bezienswaardigheid van de stad, niet alleen voor bouwkundigen, maar ook voor het groote publiek. Wertheiin zorgde voor reclame op groote schaal en zyn onkosten waren niet te ver geefs. Niet alleen de kleine man'stroomde het gebouw in de Leipziger Strasse binnen, noen langzamerhand werd zyn Waarenhaus ook door de hoogere standen bezocht. Men wilde het voor zyn vrienden en be kenden wel niet weten, dat men by Wert heim zyn inkoopen gedaan had, inplaals van in do winkels, welke vroeger met de klun- dizie begunstigd wareo o, heer, neon, officieel wilde men met Wertheira niets te maken hebben, maar officieus? Onder vier oogen moest men wel het tegendeel bekennen. Het was zoo gemak- kelyk, weet je 1 Terwyl men vroeger naar allerlei win kels moest loopen oin zijn verschillende inkoopen te doen, kon men nu bij Wertheim alles koopen eu daardoor werd veel' tyd uitgewonnen. Dit is een cardinoal punt, waardoor de ondernemer van een Waarenhaus een groe ten voorsprong heofl op de gewone winke liers. Ik geloof daarom ook niet, dat dezo nieuwe soort van bazars zoo licht zullen verdwynen, nu tyd meer dun ooit geld is, zelfs voor degenen, die feitelyk niet veel om handen hebben. Het spreekt natuurlyk wel vanzelf, dat men voor elk speciaal artikel, zy het nu een meubel, oen kleedingstuk, porselein, een koffer of wat ook, altyd veel meer keus zal vinden in een special en winkel dan iii een Waarenhaus, dat uit deu aard van de zaak van elk afzonderlek artikel omnogelyk zoo'n groote keus kan hebben, doch daar vraagt de massa van de koopers ook niet naar. De groole „men" schuifelt door al de zalen van het Waarenhaus, laat zich met de ver schillende lifts tot op de bovenste verdieping duwen en doet al licht in de eeu of andere afdeeling eeu inkoop - dien men waarschyn- lyk voor het zelfde geld even goed in een specialen winkel had kunnen doen. Hier ligt voor den winkelstand het groote gevaar, immers van de groote massa, van het volk, dat nu de Waarenhauser be stormt, om zyn inkoopen te doen, moet de kleinere winkelier het in de eerste plaats hebben, niet alleen van de rykere klandizie, welke toch steeds in de minderheid blyft De winkeliers in de Leipziger Strasse, die toch al op zoo verbazend hooge lasten zit ten door de enorme huren, zullen het hard te verantwoorden krügen, nu ze tusschen twee vuren zitten. Aan de eene zijde by den Leipziger llaiz het Waarenhaus W'ert- heiin, en aan de andere zyde, by de Dön- hofsplatz het Waarenhaus Tietz! Wie is Tietz? Voor één, twee jaar had waarschynlijk 8/10 gedeelte van de geheele Berlynsche bevolking 's mans naam nog nooit gehoord, hoewel dezelfde firma in Hamburg, Munchen en verschillende andere plaatsen eveneens groote Waarenhauser bezit. Doch nu, na weinige maanden tijds, naarmate het reuzengebouw in de Leipziger Strasse omhoog rees, en vooral nadat de zaak eenige dagen geleden geopend werd, is het Waarenhaus Tietz het ouderwerp van ontelbare gesprekken en slechts een gering percentage vau de 2 millioen in woners van Berlyn zal u op dé vraag, wie Tietz is, het antwoord schuldig biyvcn. Wertheim heeft door de vestiging van den nieuwen coucureut een allergevoeligste» stoot gekregen. Heel lang heelt zyn heer- •chappy op het Waareuhaus-gebied niet geduurd. Tietz heeft hein overvleugeld. Tietz. wiens zaak oogenschyulyk nog grooter van omvang, wiens reclame nog breeder opgezet is dan van Wertheim, is nu de matador. Voor hoelang? Zóó lang, tot een nieuw Waarenhaus verryst, vau nog reus achtiger afmetingen dan Wertheim en Tietz beiden. Daartoe zal het nog wel komen ook, tenzjj de drie groote concurrenten een trust sluiten. Voorloopig is hiervan echter nog geen sprake. Zoodra Tietz begon te bouwen, had Wertheim niets haastigere te doen, dan een aantal belendende puilden, natuurlyk tegen verbazende sommen, aan te koopen, waarop nu een „Erweiterungsbau" Wertheim verryst, in denzclfden styl als van het reeds bestaande gebouw. Zoolang het Erweiterunggebau nog niet gereed is, verkoopt Wertheim in al de afdcelingcn van zyn zaak, ulle artikelen, groot en klein, op 't oogenblik tegen veel verminderden prys. De ware reden vun dezen maatregel zal wel zyn, dat hy coüte qui coüte met Tietz wil concurreeren. Geconcurreerd zal er tusschen deze „grooten" worden tot op 't uiterste en de „kleinen", die mee moeten doen tegen wil en dank en wier omzet van speciale artikelen natuurlyk lang zoo groot niet is, noch ooit kan worden als van een Waarenhaus, de „kleinen" komen leelyk in het gedrang. Of de nieuwe Waarenhaus-belasting, welke in Pruisen in werking treedt, hierin veel verandering zal brengen? Ik geloof niet, dat de winkelstand daarby gebaat zal worden en deze Waarenhfluser hebben reeds een middel gevonden ora% belas ting, welke van hun omzet zal geheven worden, op anderen te verhalen. Zy hebben namelyk van de fabrikanten en leveranciers eene extra-scouto van 2 bedongen op den netto-inkoopsprys der artikelen. De meeste fabrikanten hebben dezen eisch inge willigd, uit vrees anders een afnemer te verliezen, die groote hoeveelheden cóntant of op korten terinyn koopt. Op deze wyze loopt de bescherming van den kleinen winkelstand, welke met deze belasting be oogd was, op niets uit. De wet op de Waarenhaus-belasting ver deelt alle waren in vier groote rubrieken en belast elk Waarenhaus met een jaarlyk- schen omzet van 400.000 mark en meer, dat artikelen ten verkoop aanbiedt, welke onder twee van de vier rubrieken ressorteeren. Wie dus zooals Wertheira en Tietz zoowel meubels als kleedingstukken, of rywielen, of comestibles of glas- en aardewerk, welke in verschillende rubrieken vallen, uitstalt, en meer dan 400.000 Mk. omzet heeft, valt onder de termen van deze wet. In hoofdzaak is de inrichting van het nieuwe Waarenhaus van Tietz geiyk aan dat van Wertheim. Ook hier 19 in het midden een geweldige, met glas overdekte langwerpige hal, waaruit al de zalen rondom op alle verdiepingen haar licht ontvangen, behalve de zalen aan de voor- en aan de achtergevels, welke bovendien hun licht krijgen van de Leipziger- en Krausenstrasse. De hoofdta^ade aan de Leipzigerstrasse is stout opgezet en geeft een sprekend voorbeeld te aanschouwen van de verove ringen, welke de yzerconstructie bjj den bouw van fabrieken en magazynen in den laatsten tyd gemaakt heeft. Architectonisch mooi is de gevel allesbehalve, maar het hoofddoel van Tietz. die zooveel moge lijk spiegelruiten voor de etalage wilde hebben, is volkomen bereikt. Feitelyk be staat de gehdlle uitgestrekte gevel van vier verdiepingen hoog uit een aaneenschakeling van reusachtige spiegelruitenwelke schyn- baar uitsluitend door een rand van brons met elkaar verbondën zyn. De leek« ziet met verbazing naar dezen voormuur van glas. De groote ingang frordt geflankeerd door twee breede zandsteenen pylers, waartegen twee vrouwenfiguren, driemaal levensgroot, eveneens uit zandsteen gehouwen, zyn aan gebracht. De architect Schring, die iudertyd het theater des Westens in de Kantstrasse bouwde, heeft waarschynlyk denzelfden beeldhouwer met de uitvoering van deze vrouwenfiguren belast, die de vrouwen- fiffaren aan den voorgevel van dat theater bytelde, Berolina en Charlottenburgia voor- stallende. Het zfin dezelfde plastisch uitstekend yjsyosroe, maar ietwat te realistisch en paaelflk opgevatte figuren met dezelfde ge- "'"twkkeu. De eene houdt den arm ora den hals van den heer (zinnebeeld van Berijjn, in welks wapen de heer een groote rol vervult), de andere houdt zich met een adelaar bezig (zinnebeeld van Pruisseu). Boven aan den gevel houden twee gewel dige mannenfiguren, ware cyklopengedaanten, uit zandsteen gehouwen,een kolossaleu wereld bol, welke 's avonds van binnen uit elect riseh verlicht wordt. Rondom den bol loopt een breede band met den naam Tietz, welke zoodoende van alle kanten duidelyk zicht baar is. 4 In den letterlyken zin van het woord is 's avonds de Leipziger Slrasse over een groote oppervlakte in een zee van electrisch licht gehuld, dat uit de facade van Tietz' Waarenhaus naar binnen stroomt. I11 het geweldige gebouw hoort men een zwaar gegons van duizende stemmen. Op alle verdiepingen, in alle zalen, op de monu mentale trappen, in de tallooze lifts, overal zyn monschen, over het geheele gebouw verdeeld duizenden, heel veel uieuwgierige kykors, die over de parketvloeren schuifelen, maar ook veel koopers. j Het betaalsysteem is practischer ingericht dan by Werlheim, waar het publiek van het kastje naar den muur gezonden werd om te betalen. By Tietz daarentegen betaalt men ook op de plaats, waar men gekocht heeft. By elke toonbank, by elke verkoopplaats staat een hooge tribune, veel overeenkomst hebbende met een preekstoel zonder klank- hord of inet een ouderwetschen hoogen „nutslessenaar," waarin een kassierster ge zeten is, die haar afdeeling geheel kan overzien. Het laat zich licht begapen, dat al de winkels in den geheelen omtrek van zulk een Waarenhaus een gevoelige» stoot krygen en dat vele winkeliers, vooral de kleinere op den duur de concurrentie niet vol kunnen houden, vooral niet, sedert alle winkels, groot en klein 's avonds om 9 uur moeten sluiten. Sinds 1 October is deze nieuwe politie verordening in werking getreden, welke vooral drukt op de kleine neringdoenden. Daar de groote magazijnen en Waaren hfluser toch reeds doorgaans om 8 uur sloten, hadden de kleinere zaken, zoowel in het centrum als in de buitenwyken, de tallooze kruideniers-, manufacturen-, groenten- en vruchtwinkels en dergelyke nog een kansje het een en ander te verkoopen aan degenen, die vergeten hadden hun inkoopen te doen. De vaderlnke politie-verordening heeft hier nu voorgoed een stokje voor gestoken. Op zich zelf is die verordening natuurlijk niet kwaaddaar zij wil voorkomen, dat de winkelbedienden te lang moeten werken, doch de kleine zaukjes, die meestal door het echtpaar alleen worden gedreven, oindatde verdiensten niet groot genoeg zijn ora be dienden aan te stellen, worden natuurlyk zeer benadeeld door de nieuwe bepaling. Wie niet sterk is moet het onderspit delven, men ziet liet niet in het dagelyksch leven alleen. K VISSCHERIJ-BERICHTEN. •-De uitkomsten der zalmvis- schery op de Waal waren in de laatste 8 dagen zeer ongunstig. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden slechts 4, te Gorin chem 5 zalmen gevangen. Zoinerzalm döed f 1,70 4 f 2,25. St. Jacobszalm f 1,-4 1,40 i per'i/j K.G- BEURSBERICHTEN. Nederl. Werkl. Schuld21/, Dito dito 3 Amst.Hyp.Waarb.Maatsch.Obl. 4 Hong. Obl. in zilver4V« Oostenryk, Obl. pap. Mei-Nov. 5 Dito Feb.-Aug. 5 Dito zilver Jan.-Juh. 5 Portugal, Oblig. m/t3 Dito 88/89 m/t. 92 41/9 Rusl., Obl. 89/90 le en 2e uitg. 4 Spanje, Buitenl. Perp4 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 Loten Amsterdam f 100. 3 Loten Rotterdam3 Oostenr.Loten 4 fl. 2501854. Dito 6 fl. 600,1860. Loten Madrid3 Loten Turkye 1870 3 8 Oct. 763/c 887ia 100 82 80'/,, 80U 80 341/4 941/a 67Vc 66H/10 100*8 1027,8 111 343/4 261/a MARKTBERICHTEN. Gorinchem, 8 Oct. Aangevoerd 428 runderen, 20 nuchtere kalveren, 11 vette varkens en 648 biggen. Pryzen: zware kalfkoeien f 190 a 220, kalfvaarzen f 140 a 160, melkkoeien f 130 a 150, 2i/3-jarige ossen f 140 a 160, guiste vaarzen f 80 a 90, pinken f 50 a 60, graskalveren f35 a 50, nuchtere kalveren f 12 a 14, vette varkens 20 a 22 ct. per half kilo, biggen f 6 a 11. Rotterdam, 8 Oct. Tarwe f 6,75 tot f 7,75. Per 100 kilo f 8,40 tot f 9,25. Rogge f 6,- tot f 5,75. Rotterdam, 8 Oct. Aangevoerd 135 vette runderen, 0 magere dito, 151 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 2033 schapen of lamineren, 495 varkens. Runderen 28 a 33 ct. kalveren 35 a 42ct.; schapen 22 a 28 ct.; lammeren 25 a 32 ct. en varken» 20 a 23 ct. per 1/3 kilo. BURGERLIJKE STAND. Schoonhoven. Van 5—9 October. Geboren: Gijsbertha, d. van A. van der Sluys en II. Sluis. - Haziua en Cornelia, dochters van W. Gaillard en E. van Geelen. Jan Johannes, z. van J. II. Suur en J. Ou- burg. Jan Willem, z. van J. van Wyn- gaarden en A. J. van Berkum Krips. Ondertrouwd: A. Verkerke en N. E. de Jong. L. Wendels en C. van der Hek. Benschop. Van 1- 30 September. Geboren: Gysbertus Arnoldus, z. van J. C. Vendrig en M. van den Houdyk. Johannes Autonius, z. van J. Tukker en M. van den Houdyk. Cornelis Hermanns, z. van W. H. Sangers en A. M. van Rooyen. Getrouwd: J. van Duuren en N.Gelder- blom. J. Boer en N. Haaksinan. A. Ver- wey en A. J. Verburg. Overleden: J. Schouten, oud 12 j. G. A. Vendrig, oud 10 d. Levenloos aan gegeven: Een kind van het mannelyk ge slacht van A. van 't Hoog en M. van Laar. A. Westhof, oud 53 j., geh. met H. J. Middel- koop. G. Steenkamer, oud 42 j., geh. met J. van Lyden. M. E. Oudshoorn, oud 3 j. A. de Jong, oud 82 j., wedr. van A. Slootjes. Haastrecht. Van 1—30 September. Geboren: Johaunes, z. van J. Rost en E. R. Houdyk. Aaltje, d. van C. den Besten en H< Beems. Johannes Hendricus Jacobus, z. van A. Muurling en J. F. Ch. van der Star. Barend, z. van C. den Ouden en M. Burger. Gerritje, d. van J. de Korte en G. van Dam. Jan, z. van L. Verkaik en C. Both. Cornelia, d. van F. van der Kleij en M. Steen bergen. Basfiaan, 1. van W. de Graaf en G. Brouwer. Maria Anthonia, d. van H. J. van den Bos en J. Gibbou. Gehuwd: A. J. Smit, oud 28 j. (van Voorburg), en Ca. de Roos, oud 19 j. A. van Heiningen, oud 22 j., en G. Verwey, oud 19 j. Overleden: G. van Zyll, oud 21 j. J. H. J. Muurling, oud 18 dagen. Hoenkoop. Van 1—30 September. Getrouwd: J. J. de Hoog en T. Alblas. Polsbroek. Van 1—80 September. Gtboren; Maria, d, van U. Ryneveld en D. Kooiman. Gerrigje, d. van C. Rijneveld en M. Graveland. Janna Jacoba, d. van L. Huisman en M. Schep. Reeuw Uk. Van 1—80 September. Geboren: Mngdnlena Margaret ha. d. van A. Droog en D. vun Doorn. Marrigjc, d. van W. Schrieck en M. Hey. - Gerard Arie, vun G. K. Boon en F. van der Slang. Maria Adrinna, d. van J. Oskam en F. C. Oskam. Anton Hendrik, z. van H. Koster en M. C. de Gans. Theodoras Johannes, z. vun J. van der Kley en C. A. Blonk. Cecilia Maria. d. van A. Verburg en M. II. Vermeulen. Cornelis, z. van T. van Roon en P. Schouten. Adriana, d. van A. de Knikker en J. Molenaar. Jan Willem, z. van J. van Triet en A. J. van Os. Getrouwd: A. de Vos en J. Verkley. Overleden: T. Verhoef, oud 79 j. H. C. Klerk, oud 4 j. Streefkerk. Van 1—30 September. Geboren: Jan, z. van M. Stam en M. van den Hoek. Cornells, z. van N. Zwy- nenburg en M. Kortland. Vllst. Van 1—30 September. Geboren: Johannes Cornelis, z. van J. Neleman en J. Straver. Overleden: J. Boel, oud 33 jaren, echt- genoote van A. de Jager. RECLAME. Neemt uwe maatregelen. Wy hebben thans den zomer achter ons en nu kuftt u wel begrypen, dat na de doorgestane hitte er in ons lichaam een groote verandering plaats heeft. Deze ver andering van weersgesteldheid en jaargetydc heeft een grooten invloed op ons bloed. Daarom zyn wy in de lente en in den herfst blootgesteld onderhevig te zyn aan brande righeid en uitslag; men moet deswege het bloed zuiveren en tevens krachtig maken oin aan al die verandering weérstand te kunnen bieden. En zoo een krachlgeefster is thans algemeen bekend, doordat Ay bewyzen geleverd heeft zulks te doen. Wie kent thans nog niet de Pink Pillen van Dr. Williams. Groot eu klein, in stad, dorp en gehucht zyn ze hekend, en waarom? omdat ze goed doen. De Heer H.Petehs, Platten weg te Rccuwyk, by Gouda, schryft ons: „Myne vrouw leed sedert 't vorige jaar April aan heviae brand en uitslag: sedert zij uwe Pink Pillen ge bruikt is zulks veel beter geworden en hen U ten hoogste dankbaar. Ik zal uwe pillen een ieder ten zeerste aanbevelen." Neemt dus uwe maatregelen en zuivert uw bloed met het najaar. Andere ziekten, welke dezelfde oorzaak hebben, zooals rheumatiek, huidziekten, al gemeene zwakte, beenziekte by het kind en somtyds de tering zijn door hun gebruik genezeu geworden. Door de maag het op nemen van het voedsel te vergemakkelyken eu door het bloed le zuiveren genezen de Pink Pillen alle ziekten. Pry9 f 1,75 de doos; f 9, - per 6 doozen. Verkrygbaar bü Snabii.ié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Nederland eu apotheken, franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrygbaar voor Schoonhoven en omstreken by A. N. van Zessen, Drogist. Men geve acht, dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten ko kertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe lettere ge drukt staat: Pilules Pink pour Personnes Pftles du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwendig omhulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui geplakt, waarop slaat: Prys 1,75 Gld. de doos, 9,—Gld. per 6 doozen. Eenig hepothouder voor Nederland, Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Voor de gebruikswijze raadplege men de ingeslotene Hollandsche circulaire. Heden overleed, tot myne diepe droefheid, myn geliefde Echtgenoot ARIE BROUWER, in den ouderdom van ruim 37 jaren, my nalatende 3 Kinderen, le jong het zware verlies te beseffen. Wed. A. BROUWER- Hoogenboesem. Rotterdam, 5 Oct. 1900. Heden overleed, tot onze diepe droef heid, kalm en gelaten, onze innig ge liefde Broeder, Behuwd broeder en Oom, de Heer ADRIAAN VAN DER HAVEN, Bouwkundige, Heemraad van de Overwaard, Opzichter van verschillende Polders enz. in den ouderdom van ruim 74 jaren. Allendie hem gekend hebbenzullen beseffen wat in hem verloren wordt. Uit aller naain, T. VAN DER HAVEN. M. A. ROOZENDAAL. Over-Slingeland, 7 October 1900. Heden overleedna een langdurig en geduldig lijdenmijn geliefde Echtgenoot en der Kinderen zorgvolle Vader BAREND ZUIDBROEK, in den ouderdom van 60 jaren en 11 maanden. Wed. B. ZUIDBROEK- SCHEEB. M. L. ROZENDAAL- ZuiDBROEK. J. A. ROZENDAAL. Polsbroek, 9 Oct. 1900. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lyden, onze geliefde Dochter MARIA, in den ouderdom van 17 jaar en ruim drie maanden. A. T. TERLOUW. J. TERLOUW-/ Roosendaal. Lange rak, 9 October 1900. Hartelyk dank aan allen, die mij blijken gaven hunner deelneming in het door my geleden verlies. H. L. HENSTEDT. Schoonhoven, 9 October 1900. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond gedurende de ziekte en by het overlyden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder NEELTJE EIJKELENBOOM, Wed. van C. van de Werken, betuigen wy onzen oprechten dank. Uit aller naam, J. VAN DE WERKEN. Groot'Ammeri, 8 Oct 1900, De door den Heer Rechtercommissaris goedgekeurde eenige uildeelingslijsl is op 5 October 1900 nedergelugd ter Griffie der Arrondissements-Reelitbuuk le Dordrecht en in afschrift ter Griffie van liet Kanton gerecht te Siiedrecht, om aldaar gedu rende tien dagen te liggen ter inzage van de schuldeischers. De Curator. Mr. T. VAN DER PLAS. GEVRAAGD een Draad werker. Loon f 9, met verhooging. by J. v. D. SLUIJS Jz., Lange Weistraat, Schoonhoven. G E V R A A G 1) of Halfwas, by D. VAN DER REE, Schoonhoven. GEVRAAGD: by II. DE VAAL, Vleeschhouwer en Spek slager, Schoonhoven. G E V R A A G D: die goed kan melkenP. G. Adres: P. HUISMAN RIJNEVELD hjj Boskoop. HEDEN ONTVANGEN: De nieuwe collectie en verdere Modeartikelen. Aanbevelend in Modeartikelen, Lekkerkerk. Een goed onderhouden met toebehooren, benevens een bewteu Karnhond, bij M. VERHEUL, Mugu- zyn van Zuivelbereidings-Artikelen, Robber straat, Gorinchem. TERSTOND GEVRAAGD: en beiden goed kunnende melken. Adres de Wed. P. BOER te Nleuw-Lekkerland. Mevr. DE RUITER verlangt met 15 No vember a. s. eene flinke Zich te vervoegen ten huize van den Heer J. LASONDER, Oude Haven, Schoonhoven. De Deurwaarder te Gorinchem zal op Zaterdag den 13. October 1900, des voormiddags ten 10 ure, ten huize van A. LEMMEN te om contant geld, publiek verkoopen: en Wollen Goederen, Garen, Band, Sajet, Wol en Zyde, Petten en Hoeden, een nagenoeg nieuwe Kasten, Tafels, Stoelen, Kachels. Lampen, Spiegels, Schilderyen, Glas, Poreelein, Blik- en Aardewerk en wat meer zal worden geveild. Des morgens vóór den verkoop te be zichtigen. Eeu nieuw gebouwd op een drukken stand, byzonder geschikt voor Melkzaak enz. Te bevragen, motto „Huis". Bureau dezer Courant. VAN SCHOONHOVEN: MAANDAG 's inorg. 4.-15 uur. DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG. ZATERDAG 5.30 's raidd. 13. 's inorg. 0.30 0.30 0.30 VAN ROTTERDAM: MAANDAGimmidd. 3.80 uur. DINSDAG13.4» WOENSDAG3.SO DONDEKDAG8.30 VRIJDAG3.30 ZATERDAG3.80 Bovendien Woeu»<llW. van SCHOONHOVEN naar LEKKERKERK 's inorg. O.- uur. '.KKKl Terug van LEI lERKERK naar SCHOONHOVEN 's inorg. 7.45 uur. L. VAN ZESSEN ZONEN. 5» „UU lUUURU MU1U1U VAN EENE waaronder eene rijke keuze Modelhocdcu voor het a. s. Winterseizoen. INDIEN GIJ NIET WILT HOESTEN gebruikt de allerwege bekroonde en wereldberoemde (M EL IA NT HE), uit dc Koninklijke Stoomfabriek „I>E HONIGBLOEM" van Co.'» Mcliauthe is bet beste middel der wereld. Co.'» Mei ia» the geneest Kinkhoest. C'o.'s Mcllanthe geneest zoowel oud als jong. Co.'n Mcliantlie mag in geen huisgezin ontbreken. Co.'» Mcllanthe staat voortdurend onder Scheikundig toezicht. Co.'n Mcllanthe helpt onherroèpelyk. Co.'n Mcllanthe is bekroond met Eerediploma's. Co.'n Mcllanthe is bekroond met Goud. Co.'» Mcliauthe is bekroond met Zilver. Co.'n Meliautlie is verkrygbaar in flacons van 40 Ct»., 70 €tn. en f 1,—. voor Gorinchem de Firma Wed. VAN DER JAGT A Zn., Grossiers, en voor Haastrecht W. J. VAN DAM. Van rtehaik A Van Mc li alk A Van Sul.Hik A Van Schalk A Van Schalk A Van Schalk A Van Schalk A V au Schalk A Van Schalk A Van Schalk A TERSTOND GEVRAAGD: door L. P. NOTENBOOM te Gouderak'. Banketbakker. Hofleverancier, SCHOONHOVEN. Het bekend geurig nteedn voorhanden. Wederverkoopern rabat. IN DE SERIE met zyn thans 12 soorten verschenen: De prys bedraagt: per stuk f 0,05. 4 stuks 0,15. 8 - 0.25. 12 - 0,35. Een groote aanwinst voor verzame lingen. Toezending nnar buiten franco na ont vangst van het bedrag. S. k W. N. VAN NOOTEN, Uitgever», Schoouhoven. O n x e Wy bieden onze lezers aan de nieuwe, fraaie geïllustreerde uitgave van bet boeiende boek of de Vloek der Nliherny. Tooneelen uit het Slavenleven in Noord- Amerika, door Harriet Rceeher Stow e, de Schryfstpr van het wereldberoemde werk „De Negerhut vau Oom Tom". Meeslepend, boeiend, pakkend, tintelend van leven en gloed zyn de tooneelen op zoo meesterlyke wyze in dit hoogst-inne- mende boék beschreven, dat men verrukt staat over de dieptreffende schoonheden van dit meesterwerk: De Profeet in de Wildernis. Wie heeft „De Negerhut" niet gelezen; dat boek, dat heel de wereld trillen deed als door een electrischen schok. En als het nu een feit is dat het werk: De Profeet In de Wildernis zeker niet minder ber langrijk is, op sommige punten en in velé opzichten zelfs boven „De Negerhut"' staat, dan zal inen met graagte dit boek voor den spotprys van filcchta f 0,50 ontvangen. Het is een geheel nieuwe uil- gave, met duidelyke letter en fraaie Illustra- tién op kunstdrukpapier. Het is een flink fonkelnieuw hoek, ook zeer geschikt voor Cadeau. Het is een werk voor oud en jong, voor knaap, meisje, voor man en vrouw en voor den hoogen leeft yd. Voor allen is het een boek vol heerlyke, boeiende, dieptreffende tooneelen en in gespannen aandacht leest men voort tot het einde, om het later opnieuw in handen te nemen. Zie ommezijde.

Schoonhovensche Courant | 1900 | | pagina 2