Feestviering te $choonhoven, it, Herziening Herziening Herziening Uitvoering Herziening Boerenknecht, Eene Boerenmeid, Herziening flinke Dienstbode, Oranjehartjes, Ijskast. Herziening Houten Schuur, Oudewatersche Verloting. Openbare Verkooping BEVOLKING. 1876 H. J. SCHLESS. 1901. Advertentiën. Dankbetuiging. Ned. Herv. Gemeente. Te Koop aangeboden: Gebouwde Eigendommen. op Donderdag 7 Februari 1901. Uitnoodiging aan onze Stadgenooten Gebouwde Eigendommen. NIEUW-LEKKERLAND, te L0PIK, Gebouwde Eigendommen. Huwelijksfeest J. R. H. van WILLENSWAARD, Gebouwde Eigendommen. AANBESTEDING van Acht Arbeiderswoningen Onafgehaalde Prijzen enz. SSbS^ Oudewater Eiken Eetksmer-Aineublenieflt, door den Minister werden beantwoord ea weersproken. Voor Suriname golden zij bezwuren tegen te kooge uitgaven, bijv. voor het aanschaffen van een reserve- stoombarkas eu voor verkoogiug van onderwjjzers-traktementenvoor Curacao den wens* om er een staatscommissie heen te zenden. Al da hoofdstukken der Begrooting ziin goedgekeurd zonder stemming, behalve het Oorlogsbudget, dat bjj stemming werd aangenomen met Ü8 tegen 3 stemmen, die der heeren Bultman, Dijckmeester en Fennema. Hare Majesteit deKouingin heeft, wet ingang van 1 Februari, den kamerheer jhr. rar. R. E. W. van Weede benoemd tot hofmaarschalk bjj H. M. de Koningin-Moeder. In verband daarmede is de heer Van Weede eervol ontheven van de functie van kamerheer bij de Koningin- Moeder. De Tweede Kamer is tot her vatting der werkzaamheden opgeroepen tegen Dinsdag, 12 Februari, ten 2 uur. Burg. en Wetb. van Amsterdam hebben by den gemeenteraad een voordracht ingediend, tot het verleenen uit de gemeen tekas van een crediet van f 65.000, ter bestrijding van de kosten naar aanleiding van het huwelyk en het bezoek van H. M. de Koningin en H. D. gemaal aan deze stad. De heer K. J. Razelius is tot 10 Maart belast met de waarneming van de betrekking van schoolopziener in het district Rotterdam. De afdeeling Alblasserwaard der Hollandsche Maatschappij van Landbouw tal op Woensdag 13 Febr. a. s., 's voormid dags om 10',ft uur, eeue vergadering houden ten huize van den heer D. Baron te Hoornaar. Puuten ter behandeling: lo. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2o. Voordracht van dten heer J. J. Heudrikse te Groot- Ammers, over „Bestrijding der sterile onder de kalveren volgens de methode van Dr. Poels". 3o. Rekening en verantwoor ding van den penningmeester over 1900. 4o. Gratis verloting. Door de arrondisseraents-recht- bank te Tiel is J. d. B. te Leksmond, wegens mishandeling van een ambtenaar, veroordeeld tot 4 weken gevangenisstraf. Ifet letter te eken R. W. is vast gesteld als ondersclieidiugsteeken voor-de visschersvaartuigeu, tehuis bekoorende te Reeuwijk. Gouda, 1 Febr. In de gisterenavond gehouden algemeene vergadering van de Kiesvereemgiug „Burgerplicht" werden de aftredende bestuursleden de heeréu H. J. Nederkorst en C. M. de Jong met algemeene stemmen herkozen. Voorts werd het verslag der alge vaardigden ter algemeene vergadering door den heer D. Rujjter uitgebracht. 'tioriuclieiii, 4 Febr. Op Woensdag 13 Febr. e. k. zal in den Doelen alhier eene vergadering gehouden worden van hoofdingelanden en hoofdingelanden-plaats vervangers van het hoogheemraadschap „de Alblasser waard met Arkel beneden de Zouwe", tot het opmaken eener voordracht aan H. M. de Koningin van drie caudidaten voor de betrekking van Hoogheemraad, opeu- vallende met 1 Mei 1901, wegens periodieke aftreding van den beer L. Volker Az. te Sliedrecüt. Tevens zal een voorzitter be noemd worden in de plaats van den heer J. Vroege, te Alblasserdam, die wegens hoogen leeflyd (ruim 85 jaren) als zoodanig bedankte. "Ameide, 4 Febr. De trouwdag van II. M. de Koningin zal ook in deze gemeente niet onopgemerkt voorby gaan. Daartoe door bydragen der ingezetenen van Ameide eu Tienboven in stuut gesteld, zullen de leerlingen der beide scholen dan feesteljjk worden onthaald. Al is de winter niet streng, hy wordt langdurig eu lustig; o. a. de grondwerkers kunnen geen en de teeuwerkers slechts halven arbeid verrichten. Gelukkig laat de liefdadigheid zich ook nu weder iu deze gemeente niet onbetuigd. Zaterdag j.l. werd vanwege de afdeeling vau den Protestanten bond en heden door de eommiBsie tot ondersteuning by buiteugewoneu nood een flinke uitdeeling vuu brood eu steenkolen gedaan. In deze gemeente bevonden zich op 1 Januari 1901 223 kinderen vuu 7 tot 13 jareu. Een flink 3-jarig paard van mej. de wed. T. B. werd 1.1. Zaterdag naar den smid gebracht. Onderweg op den Siuizendyk viel het door de gladheid van den weg en bezweek onder hevige pyn spoedig daarna. Heuse hop, 1 Febr. Tot tjjdelyke on der ivy zeres aan de Openb. Schooi No. 1 is aangesteld mej. C. Riuk te Hedel. Up de Opdnb. School No. 1 alhier gingen den 15eu Januari ter school 93 jon gens eu 69 meisjes, totaal 162. Van die 162 kinderen ontvingen 74 kosteloos oudurwys. De herhalingsschool werd bezocht door 20 leerlingen. "Benschop, 4 Febr. Tot leden van de commissie tol wering vau school verzuim zyn in deze gemeente benoemd de heeren A. Franke, I. Beukelmau, P. La moré, C. van Baaren, A. Boars, T. Verbree eu C. A. de Wit. De raad dezer gemeente heelt ufwjjzeud beschikt op een adres, houdende het verzoek om uit de gemeentekas gelden beschikbaar te stellen voor een te houden schoolfeest. De raad besloot echter f 250 toe te staau voor een buitengewone uitdeeling op 7 Febr. aan de armen. Voor de opneming van huurwaarden en schatting van het mobilair is voor deze gomeeute beaooiuii de heer 1'. Verbree alhier. Donderdag-avond trad de bekende karakter-komiek, du heer D. Fierlier, van Rotterdam, op in het Kofüehuis van den heer Joh. Schouten te Polsbroekerdam. 't Was een afwisselend programma, dat ten gehoore werd gebracht: muziek, zung eu komische voordruchteu. De vertolking liet niets te weuscheu over eu 't publiek be toonde zicl| zeer voldaan: Jammer dat de zaul slechts matig bezet waf, een gevolg wuurachyiitjjk van de omstandigheid, dat op meer dhu eeue plaats dien zeilden a vond sourlgelyke uitvoeringen werden gegeven. "Alerg-Ambucki, 1 Febr. iu de plaats van den heer H. Bezomcr werd lieden door den raad benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim de heer J. Hoeksina. Het aantal schoolgaande kinderen be- droeg, in deze gemeente op 1 Januari 1901 185 jongens eu 175 meisjes, totual 360 kindereu, en dat der leerplichtigen 2G3 jongens eu 219 meisjes, totaal 512 kinderen. 4 Febr. Al speleude geraakte gisteren middag een dochtertje van den bakker K. in de sloot aan den achterweg te water. Op haar hulpgeroep eu dat van haar speel makkertjes kwam gelukkig spoedig haur redder opdagen, zoodal zy er alleen met schrik eu een koud, nat Zondagspak al kwam. De gewone jaarlyksche verpachting van het aan den polder Berg-Ambacht be- hoorende vischwater kon ditmaal f 108,20 Opbrengen, terwjjl liet achooutnakbn van de vlieten en wateringen des polders door diverse personen werd aangenomen te urnen voor f 82,40. Glesendara, 2 Febr. In den nacht van 28 op 29 Jan. 11. heefl alhier inbraak plaats gehad by de wed. Renaud op hel Kaailje, het laatste huidje van Giesendam, grenzende aan Sliedrecht; de dieven zjju by genoemde weduwe binnengedrongen, hebben het lichtje uitgeblazen en de vrouw beroofd van al haar geld, 95 cent. 't Mocht aan de (jverige pogingen der politie spoedig gelukken, de dieven te ontdekken in H. Prins 34jaar. die al meermalen met de politie kennis heeft gemaakt eu reeds jaren iu de gevangenis heeft doorgebracht, en Wt. Blokland, 28 jaar, die ook slecht bekend staat. Reeds Woensdag zjjn zy gevankelyk naar Dordrecht overgebracht. "Haastrecht, 1 Febr. Voor de Nationale militie, lichting 1902, hebben zich doen in- schrjjven 14 jongelingen. "Haastrecht, 5 Febr. Vrjjdag j.l. heeft zich hier eene afdeeling van het Groene Krui9 geconstitueerd. Het reglement, door de voorloop/ge commissie gemaakt, is goed- gekenrd en zal aan de verschillende leden rondgedeeld worden. De contributie bedraagt f 0,50 en voor donateurs minstens f 1. Auu het einde der vergadering bracht Dr. Brugge- man een woord van hulde aan den heer C. J. M. Kroon, door wiens onvermoeide po gingen deze afdeeling geboren is geworden. Moge zy bloeien en voor velen eene nuttige instelling zyn! Woensdag-morgen wordt aan een 80-tal huisgezinnen eene goede feestgave aan vleesch en spek uitgereikt, zoodat zy aan hun disch den huweljjksdag van H. M. de Koningin kunnen herdenken. "Hoenkoop, 4 Febr. Voor de opneming van de huurwaarde van gebouwen en schat ting van het mobilair is in deze gemeente benoemd de heer A. van der Sprong. •Krimpen a/d IJ «el, 4 Feb. Tot correspondent voor Capelle-, Niehwerkerk-, Ouderkerk- en Krimpen a/d IJsel van den Nederlandschen Politiebond is aange steld de heer D. van den Bosch, gem. veld- wachter alhier. Ter gelegenheid van het huwelyk onzer Geëerbiedigde Koningin zullen de kinderen van beide scholen worden onthaald, terwjjl de armen van de Diaconie en het burgerlyk armbestuur extra zullen worden bedeeld. Van de werf van de heeren Otto zonen is met goed gevolg te water gelalen een van staal vervaardigde walepond, groot 360 ton, gebouwd voor een Belgische Maatschappij. Door den raad dezer gemeente zyn be noemd tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren M. de Zanger en J. G. Kerger. Aan den gemeente-veldwachter D. van den Bosch werd met algemeene stemmen besloten een gratifi&itie toe te kennen van zestig gulden, wegens trouwe plichtsbetrachting. JLnngeruk, 1 Febr. De heer C. G. Otte- vanger alhier is benoemd tot onderwjjzer aan eene byzondere school te Delft. "Langerak, 5 Febr. Ter voldoening aan art. 22 van de wet op den leerplicht heeft de raad dezer gemeente eene commissie gevormd tot wering van schoolverzuim. Zij bestaat uit de heeren B. H. van Brenk, J. H. Bjjl. de Ruiter Dz., J. Rozendaal en T. Demper. "Lekkerkerk, 4 Febr. Een flinke han del, met goede pry zen gepaard, heeft alhier plaats in vette varkens; voor die welke voor export geschikt zjju wordt fltya 5 22 cent per Vg K.G. besteed en zwaardere soorten gel den 22Va h 23 per tys K.G. Nagenoeg alle purlyen van den hier ge- teelden hennep zyn in den loop der vorige week opgekocht geworden, tegen f 18,00 per 50 K.G. het geheele gewas. In de 1.1. Zaterdag-avond gehouden ver gadering van aandeelhouders in het waag gebouw alhier, is het dividend over 1900 op 1 10,50 per aandeel vastgesteld. 5 Febr. De belanghebbenden by ver beteringen de Postery betreffend, mogen zich verheugen dat er weder eene gelegen- heid meer bjjkomt om van Rotterdam af, brieven enz. te ontvangen, en wel: voorm. ten 8.30 uur per stoomboot Vreeswyk, van de Stoombootreedery o/d Lek, met xn- gang van heden. Naar men verneemt, zullen de school kinderen in wyk A dezer gemeente op aanst. Donderdag onthaald worden op versnape ringen enz., waarvoor de heer T. van Duy- vendyk eert zyner timmerschuren zal doen ontruimeu, na deze welwillend te hebben aangeboden aan de ontwerpers tot het houden van het feestje. "Nienwerkerk a/d IJsel, 4 Febr. Bjj gelegenheid van het huwelyk van 11. M. de Koningin zullen de kinderen der drie scholen van gemeentewege onthaald worden. Sneeuw en gladheid hebben voor de jeugd iets aantrekkelijks. Nauwelyks is de aarde met het witte kleed bedekt, of de kinderen klappen in de handen van vreugd. Zoo spoedig mogelyk reppen zy zich naar buiten om te sneeuwballen of sleetje te rjjden. Onder elkander gieren z(j het uit van pret. Met welgevallen staan ouderen naar die groote bedrijvigheid te kyken. Jammer echter alweer, dat er wel eens iets gebeurt, dat de stemming doet dalen. Deze valt en bezeert zich moer dan men ver moedde; gene krjjgt een sneeuwbal in 't oog, waarin by ongeluk een steentje zat enz. Zoo had het achtjarig dochtertje van II. de vorige week het ongeluk door de gladheid te vallen en haar been te breken. Vrijdagmorgen vergaderde het Bestuur van de Coöperatieve Vereenigiug, ten einde aan te besteden 15750 KG. murwe lijnkoe ken en 24000 KG. Amerikaansch lynmeel. Twaalf biljetten waren ingekomen. Aanne mer van de ljjnkoek werd de firma Pieters Sormani te Maarsseu on van het ijjn- meel de wed. J. Vrijland! te Möordrecht. "Nieuw-Lekkerland, 81 Jan. Het Nutsdepartement alhier bood heden-avond zyn leden en geïnlroduceerden eene voordracht aan, opgehelderd door lichtbeelden. Tot onderwerp wa9 gekozen „Bloemen en Vlin ders", welk onderwerp de heer S. Kakebeeko welwillend op zich had genomen te behan- delon, terwijl de heer D. Hagen le Krimpen a/d Lek niet alleen zjjn sciopticon Ier be schikking gesteld had, maar even welwillend had aangeboden de beelden fe vertoonen. De voordracht „Bloemen eu Vlinders", naar aanleiding van het werk van Dr. Calkoen, gaf ons veel wetenswaardigs, veel nieuws te hooren en leende zich uitstekend om loogelicht. te worden door vergroole afbeel dingen, geprojecteerd op het doek. Wie lust heefl in het waarnemen der natuur en ook maar eenige keunis van planten en jlantendeelen. zal met genoegen gevolgd heb- )HU de uiteenzetting van de verhouding (us- schen bloemen en insecten, hoe zjj elkanders hulp noodig hebben, hoe ze elkaar helpen eu hoe die wederkeerige hulp van belang is voor het in stand blijven der soorten. Na de pauze gaf de heer Ilage nog een aantal platen le zien. voorstellende de leden der koninklijke familie, de hoofdpersonen uit den oorlog in Z.-Afrika, die telkens luide werden toegejuicht (en waarbjj de heer B. Bouma zoo goed was gepaste volksliederen op de viool ten beste te geven) en eonige gezichten uit de omgeving onzer gemeente. Dat een en ander in den smaak van het auditorium viel beiwees de instemming waar- ineó het woord van dank van den voorzit ter aan de heeren Kakebeeke en Hage be groet werd. Jammer dat de opkomst niet grooler was, jammer voor de afwezigen. N ieu w-Lek kerlabd, 31 Jan. Dinsdag morgen zou een landbouwer alhier eene koe naar de boot brengen. Op de Veerkade geraakte het dier uit de handen en sprong in de haven. Toen men de koe na groote moeite op het droge ha<f weten te krijger, was de boot vertrokken, zoodat de land bouwer met zyn beestje naar huis kon gaan. $Nienw-Lekkerland, 2 Febr. Op 1 Januari 1.1. bedroeg hot aantal school gaande kinderen in deze gemeente 375 (194 j. en 181 m.), verdeeld als volgt: op de lste openbare school 135 (64 j. en 71 m.); op de 2de openbare school 151 (79 i. en 72 m.); op de bijzondere school 89 (51 j. en 38 m.). Bjj onderhandsche tin besteding is aan de heeren J. L. de Vries en A. B. Herlaar, beiden alhier, gegund het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer C. Paardekooper alhier. Terwjjl eenige knapen heden morgen zich vermaakten met sleetjerijden, had een van hen het ongeluk in volle vaart iy een sloot te ryden. Gelukkig wisten zijne ka meraads hem spoedig op het droge te helpen, zoodat hjj met den schrik en een nat pak vrijkwam. Van sleetjorjjden kwam echter dien dag niets meer. "Nienw-Lekkerlnud, 4 Febr. Door de leerlingen der gymnasliekschool van het departement Nieuw-Lekker land der My. tot Nut van 't Algemeen zal Donderdag-avond, ter gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin eene uitvoering gegeven wor den ouder leiding van den heer T. B. Bouma en rast medewerking van het muzikale quartet der gekr: mouma alhier. "Nienwpodrt, 4 Febr. Als leden der commissie tot wering van schoolverzuim zyn door den raad dezer gemeente gekozen de heeren C. Nysen, W. Houkoop, Ouwerkerk, C. Monteban en Dan. Baron. •"Ondewator, 4 Febr. Aan het post kantoor alhier en zijne ressorteerende hulp kantoren is in de afgeloopen maand in «ie Rijkspostspaarbank ingelegd f5188,12; te rugbetaald f 9419,42. Het laatst door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nom- mer 3280. Onze muziekvereeniging heeft de eer genoten eene uitnoodiging te ontvangen om deel te nemen aan de Nationale aubade, welke heden (4 Febr.) te half "Vier uur zal plaats hebben voor het paleis te 'a-Graven- hage, ter eere van het Koninklijk Bruids paar. Vier leilen der vereeniging. waaron der de vaandeldrager met vaandel, zijn bereids vertrokken om er aan deel te nemen. "Polsbroek, 4 Febr. De raad der ge meente Vlist heeft een som van f 30 be schikbaar gesteld uit de gemeentekas als bijdrage voor de kosten van een te houden schoolfeest voor de leerlingen der gemeen- schappelijke openb. school van Polsbroek en Vlist, te Polsbroek, bjj gelegenheid van het huwelijk ran H. M. de Koningin. De heer Z. van Rossura alhier is voor deze gemeente aangewezen voor de opne ming van de huurwaarde van gebouwen en schatting van het mobilair. «j De heeron W. van Sloten £rJoh. Slujjs hebben bedankt voor hunne benoeming tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. Donderdag avond had in het koffiehuis van den heer J. de Gilde de aangekondigde uitvoering plaafs door het gezelschap Nieu- wenhuizen. De verschillende nummers van het programma voldeden uitstekend en verwier ven een welverdiend applaus. De zaal was flink bezet, zoodat de uitvoerenden en het publiek over en weer tevreden konden zjjn. t Is dan ook to verwachten, dat het gezel schap Nieuwenhuizen zich binnen een niet al te langen tijd wel eens weer bjj dan heer De Gilde zal laten hooren. Ridderkerk, 30 Jan. De gemeente raad heeft burgemeester en wethouders een onbeperkt crediet gegeven om daaruit de kosten te voldoen voor een schoolfeest op 7 Februari. Eon bijeenkomst zal plaats hebben met de hoofden der scholen, om de de zaak nader te regelen. "Stolwijk, 4 Febr. Donderdag jl. trad voor de leden der afdeeling „Stolwijk" van den Ned. Protestantenbond als spreker op Dr. J. II. de Ridder, pred. te Rotterdam. In eene even doorwrochte als boeiende rede behandelde spreker de aloude vragen: Is er wel gerechtigheid; is er wel straf voor den mensc^ die zondigt? Na to hebben herinnerd, welke antwoorden sedert de vroegste tjjden op die vragen gegeven zijn, kwam hjj ten slotte op het standpunt, dat wjj, bjj de beantwoording dier vragen moeten innemen. Ernst, diepe ernst, was Qe grondtoon dier keurige rede. Bjj monde van den voorz., Ds. Van Wyk, ontving de geachte spreker den harteljjken dank zjjner hoorders. Nu het jjs ons geen ongelukken meer kan bezorgen, doet het de sneeuw. Als de jeugd zien niet in de school bevindt, kan men haar op het dorpsplein vinden, waar zij zich naar hartelust vermaakt met sleden. Maar dat gaat dan soms zoo onbesuisd, dat ongelukken er het gevolg van zjjn. Donderdag morgen werd een meisje thuisgebracht, dat zoo aan het been bezeerd was, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen en heden-middag .viel er weer een; dat kind zal waarschijnlijk haar pret met een ge broken sleutelbeen moeten betalen. "Tienhovcn, 4 Febr. Tot ambtenaren voor het doen van de noodigo opnemingen tot vaststelling der huurwaarde van per- ceolen voor de personeele belasting, dienst 1901, in deze gemeente zijn door den heer directeur der dir. belastingen te Botterdam aangewezen de heeren T. W. J. Ligtenberg, waarnemend inspecteur te Gorincbein en A. W. G. van der Hardt Aberson, rijks ontvanger te Ameide. Up 1 Januari j.l. waren in deze gemeente aanwezig 42 kinderen, vallende in den leerplichtigen leeftijd. Vianen, 1 Febr. In de Vjjfheerenlandeu zjjn de contracten, voor de levering vau suikerbieten meest gesloten voor f 9,25 per 1000 KG. nejtto, te leveren aan het vaar water te Vianen. Men heeft getracht f 10 per duizend KG. bieten te bedingen. Het voorschot bedraagt f70 per H.A., verminderd met eeue korting vnn 4%, onafhankelijk van «len termijn, gedurende 'welken het voorschot wordt genoten. Vele landbouwers verbouwen ook steods op gehalte-contract voor de fabrieken te Zevenbergen. Gewichts contracten worden gesloten met de fabriek te Naarden. "Vlist, 1 Febr. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat rich voor de lich ting 1902 niemand heeft doen inschrijven. In de gemeenteraads-vergadering van heden hebben Burg. en Wetb. een onbepaald crediet gekregen, om daarvoor den imr- eu onvermogenden eene feestgave te schenken op den huwelyksdag van II. M. de Koningin. "Vllst, 5 Febr. Door den gemeenteraad zjjn tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim benoemd, de heeren: G. Boer, J. van Dieraen, A. de Jager, A. B. Slingerland. J. A. Rooken. Woerden, 30 Jau. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bestond uit 4 partijen, die tot f £2 a 25 per 50 kilo werden af gedaan. Benschop. Geboren 59, overleden 36, gesloten huwelijken 19, vertrokken 101, gevestigd 77. Totaal der bevolking, op 31 Dec. 1900 1866 zielen. Vermindering 3. Hoenkoop, Geboren 20, overleden 10, gesloten 4iuweljjken 6, vertrokken 58. ge vestigd 52. Totaal der bevolking op 31 Dec. 1900 469 zielen. Polsbroek, Geboren 29, overleden 13, gesloten huwelijken 9, vertrokken 68, ge vestigd 42. Totaal der bevolking op 31 Dec. 1900 936 zielen. Ter overdenking. De Centra-Raad van de Roomsch-Katho- lieke Drankbestrydersvereeniging „Sobrië- tasheeft in hare vergadering van 13 Januari 1901 belangrjjke besluiten genomen. ie. Adhaesie te betuigen aan de wenschen der Centrale Drankwet-commissie. 2e. Adhaesie te betuigen aan het ver zoekschrift. den 27. December 1900 door J. G. Jansonius c. s. aan de Tweede Kamer verzonden, waarbjj met aandrang gevraagd wordt de behandeling van het aanhangige wetsontwerp tot herziening der drankwet, en toevoeging van eenige voorname wijzi gingen (verbod van het verleenen van ver gunning aan personen, die eenig nevenberoep uitoefenen; afschaffing van het gemeente lijk vergunningsrecht; instelling eener Rjjks- drankwetinspectie). 3e. Tevens werd er de wensch in uitge sproken. dat in de eerstvolgende wet gevende periode door de Staten-Gene- raai met kracht zal worden ter hand geno men het tot stand brengen van wettelijke maatregelen, die direct en indirect tot oplossing van het alcoholvraagstuk kunnen leiden. Tqt de directe middelen rekent men: a. Plaatselijke keuze. b. Oninvorderbaarheid van drankschulden. e. Bescherming der jeugd tegen drankverleiding. d. Verbod van invoer, verkoop en pro ductie van absynlh. behalve voor weten schappelijke doeleinden. e. Verhooging van den post op de Rijks- begrooting voor subsidies aan Drankbe- strijdersvereenigingen. f. Rijksubsidie voor oprichting van asyls voor drankzuchtigen en hare instandhouding. g. Wettelijke regeling tot opneming van drankzuchtigen in asyls. De indirecte middelen met behulp van wettelijke bepalingen: a. De oorzaken van het kroegbe zoek zooveel mogelyk beperken, (woningwet, gezondheidswet*minimum-loon en maximum-arbeidsduur in Rijksbestek ken enz.) b. Bescherming der kinderen tegenover drankzuchtige ouders (de vier regeerings- ontwerpen tot bescherming van kinderen). De Raad besloot, dat aan deze motie zooveel mogelijk publiciteit zal worden ge geven en daarmede vanwege het Dageljjksch Bestuur van Sobriëtas zullen worden in ken nis gesteld: de leden der Eerste en Tweede Kamer, de Katholieke eu niet-Katholieke Drankbestrjjdersvereenigingen, R.-K. Werk lieden-, Patroons- en Gezellen-vereenigingen, afdeelingen van den R.-K. Volksbond en R.-K. Kiesvereenigingen. Zullen de R.-K. nu in deze kwestie den gegeven raad vnn hoogerhand volgen: Ter oplossing van de sociale kwestie moet gij met redetwisten maar handelen. De daad, de daad, zooals Zola zegt. Komt Medeburgers, versterkt onze gele deren. Houdt vooral morgen den drank vorre. C. L. VINCK, Voorzitter der Scboonhovensche Geheelonth.-Vereeniging. Schoonhoven. 4 Februari 1901. FEESTZANG. Wjjze: TnANsvAALSCH Volkslied. Kent gy het land. zoo rjjk in pracht, Zoo roemrijk in 't verleén? Waar, door het fiere vóórgeslacht. Voor vrijheid werd gestreén: Ja Burgers! laten wjj het noemen, Waar vrijheid bleef In stand, Een ieder moog' er vry op roemen: Dat land heet Nederland. Dat schoone land, dat schoone land, Dat schoone land heet Nederland! Kent gy de helden van voorheen, De schrik van d' Oceaan? Die. met den vyand moedig streén, Zjjn macht deed óndergaan; Ja. laten wjj ze vrij vermelden: De Ruiter, Tromp, Piet Hein; Een Zoutman, en nog meerd're helden, Dat zullen zjj wel zjjn: Van Nederlaud, dat roemryk land, Van 't schoone Nederland 1 Kent gy dat volk door eendracht groot, jjZich scnarenff om den troon? l)at, als één man zich samensloot, Bewakend 's Konings kroon; Datals getrouwe onderdanen Oranje hield in stand: En feestte met Oranje-vanen 't Is 't volk van Nederland, Het trouwe volk, het trouwe volk. Het trouwe volk van Nederland! Kent gij het Hoofd van eenen Staat, Door iedereen bemind? Wier jeugdig hart uit liefde slaat Voor ieder welgezind'; Die reeds in alle verre landen. Geëerd wordt aU Vorstin; Met ieder sloot de vriendschapsbanden: 't Is Neérlands Koningin. De Koningin, de Koningin, 't Is Neérlands lieve Koningin 1 G.-A. Dr. v. d. M. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 5 Febr. Nogmaals verwijzen wij naar de advertentie van de Feestcommissie, waarbij de wensch wordt uitgesproken dat men door verlichting enz. tot verhooging der feestvie ring medewerke. Eene opwekking om zoo wel binnenshuis als op de publiekp straat verlichting aan te hreDgen is zeker offerbodig. Niet te 12 uren, zooals eerst het plan bestond, maar te 2 uren zal a. s. Donderdag de godsdienstoefening in de Ned. Herv. kerk aanvangen ter gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin. Meermalen is gewezen op de bijzonder vlottende bevolking onzer gemeente, doch altijd waren de gevolgen daarvan niet gemakkelijk aan te wjjzen. Dit jnar echter zyn deze vooral merkbaar aan het getal ingeschrevenen voor de nationale militie, dat gedaald is tot 25, een cjjfer, in de laatste 40 jaren niet zoo laag geweest. Ook het getal geborenen en overledenen over 1900 is gelijk uan 1860. toen de gemeente 2000 inwoners minder telde. De oorzaak vun de vlottende bevolking is gelegen in het voortdurend gaan en komen van de fabrieksarbeiders, militairen en dienstboden, wier aantal, hoewel bet gewone bevolkingscijfer verhoogende. even wel van geen invloed is op de gewone zaken vun huweijjken, militie enz. De dag van 2 Febguari was voor W. G. Brebm niet vergeten. De burgemeester als hoofd Ttn politie ontbood den jubilaris op het raadhuis, sprak onder het overreiken van een souvenir in tegen woordigheid van de poli lie-agenten onzen braven nachtwaker toe en wees hem op het voorrecht dat hy door trouwe plichts betrachting gedurende een kwarteeuw zich de achting heeft waardig gemaakt van autoriteiten en stadgenooten. Zeer getroffen dankte de jubilaris voor de bijzondere onderscheiding en eer hem bewezen. Hebben we in ons vorig nummer melding gemaakt van don aanvang der officiëele plechtigheid bjj gelegenheid van het zilveren ambtsfeest onzer waardige stadgenoote, mej. II. J. Schless; hebben we daar de gevoel volle woorden trachten te vertolken door onzen EdelAchtbaren Heer Burgemeester gesproken en op niet minder aangrijpende wjjze beantwoord door de jubilaresse en haren jiatroon, den heer L. Akkerhujjs JEz., ons rest nog de schoone taak, verslag te geven van he| verdere verloop van dezen voor onze gemeente zoo zeldzaam heerljjken feestdag. 't Is klokke twee en de leerlingen zoeken hunne welbekende plaatsen in de respectieve schoollokalen. Nu beginuen met rekenen of eÉM dictée vol voetangels eu klemmen! D^tou toch wel zoo hardvochtig als onpraclisch zjjn. Zie, daar gaat de deur open en zien die kleinen voor het eerst op dezen lang ver beiden dag mej. Schless, een prachtige bouquet in de hand en oogen vol genietende dankbaarheid. Zjj wordt gevolgd door fa milieleden, uit undere plaatsen overgekomen om getuige te zijn van de eerbewjjzen, door zuster, tante of nicht te ontvangen. Myn heer Akkerhuys vertelt welke gevoelens op dezen dag het harte warmer doen kloppen dan gewoonlyk, de kleinen doen hun best de mooiste versjes van hun repertoire ten gehoore te brengen, mej. Schless bedankt in hartelijke bewoordingen, maar tegeljjker- tjjd wordt gezorgd voor eene kleine ver snapering. 't „Lang zal zjj leven in de gloria!" wordt minder bedeesd ten gehoore gebracht en eenmaal uit de plooi, houdt het niet op met daverende toejuichingen, zoo- dnt dan ook may wjjseljjk wordt afgekon digd „Gaan jullie nou maar kalmpjes naar huis, hoor!" Watbliéf? Kalmpjes? Neen, maar „Lang zal ze leven in de Gloria I" 3 uur. Receptie. We zjjn niet bjj machte den stroom van gelukwenschenden eenigs- zins te omschrijven; 't zjj in 't kort gezegd, dat alle standen, richtingen of godsdiensten vertegenwoordigers vertoonden, waaruit bljjkt, dat dejubilare8se algemeen geacht en bemind is. De beer Akkerhuis vertolkte ds gevoelens der hedendaagsche leerlingen, die uit den aard der zaak zei ven oog niet bjj machte zjjn in woorden te brengen, wat hunne hoofden en harten vervult. De heer Hogendoorn bracht namens de medeonderwijzers en onderwijzeressen hulde aan de feestvierende collega. Hun achting werd behalve in woorden ook kenbaar ge maakt in een stoffelijk bljjk van waardeering: een sierljjk étui met keurig bewerkte Zil veren lepels. Onmiddellijk Bloot de heer Akkerhujjs zich hierbjj aan als Patroon met een bjj het vorige passend étui met zilveren vorkjes. Thans trad mej. Van den Braak naar voren, omgeven door de overige commissieleden voor het Huldebljjk der oud-leerlingen, en bood in uitmuntend gekozen en ongekunsteld hartelijke bewoordingen een kostbaar ge schenk aan, bestaande in een sierlijk bewerkt notenbouten salon-ameublement. Het geheel was in bet versierde lokaal aanwezig en we zeggen niet te veel met de verklaring, dat de indruk van dit moment overweldigend wa9. Under de diepste stilte gaf de een voudige jubilaresse lucht aan het overstel pend gevoel van innige dankbaarheid, dat zicb thans van haar meester maakte. Tal van personen kwamen voor en na de feestzaal binnen en legden hunne geschenken bjj de vele reeds aanwezige. Ook „Floralia" Ïaf hier bljjken van waardeering der vele ienstcn, door mej. Schless der jeugdige ver eeniging bewezen. Bjj monde van den heer Hogendoorn werd namens het bestuur een fraai bloemstuk overhandigd. Zoo liep deze heerlijke middag ten vinde en de vele bloemstukken in onderscheiden vorm en kleur waren de meest welsprekende bewijzen, dat te midden van het wihter- landschap, op den eersten van Sprokkel maand, nog plaats is voor warme sympathie. Half acht aanvang van het gezellig samen zijn, een bjjeenkomst der commissieleden, collega's etc.. aangeboden door de jubilaresse. Zou 't „klappen" zjjn om eventjes aan te stippen, wat een genot en pret hier viel waar te nemen? Niet? Wel? Nu, gauw dan maar. voordat een ander het hoort. De heer W. C. van der Kop opende den avond met een harteljjken welkomstgroet aan mej. Schless, ook namens zjjne familie. Als we zeggen, dat de dames Schaiy aan wezig waren, dan is het geen „klappen!' meer te zeggen, dat op het gebied van heerljjke muziek heel wat te genieten viel: piano, cello, viool werden op uitstekende wjjze bediend. Ook viel er veel te ge nieten op het gebied van toepasselijke voor drachten, waartoe, behalve door collega's, niet weinig werd bjjgedraaen door het mu zikale echtpaar Westbroek-Lasonder. Zelfs hier werd de jubilaresse als 't ware ver volgd met geschenken, want in zoo sierljjke als hartelijke bewoordingen werd namens de collega's der andere openbare school en namens de oud-collega's, respectievelijk door de heeren Hummes en Westbroek eene fraaie plateelwandversiering en een oven fraaie schemerlamp aangeboden. Ook werd de bloemenschat vermeerderd met een zeld zaam schoonen tuil. Wanneer we nu nog zeggen, dat het woord gevoerd werd achtereenvolgens door de heeren Van den Braak, Akkerhujjs en Moussault, dan mogen we heusch niet verder gaan, want anders.. Eenvoudig en in stille afzon dering leeft de doodgraver op de algemeene begraafplaats, steeds wachtende naar hen, wien door hem een laatste rustplaats wordt bereid. Zwaar in dubbele mate is menig maal die taak, en steeds onder smartelijke tranen vau degenen die de geliefde afge storvenen bcweenen, moet de doodgraver op zjjn post zjjn en zijn plicht vervullen in den felsten zonneschijn, onder stormen en regenvlagen en bjj de vinnigste koude. Een trouwe plichtsvervulling vau een kwarteeuw geeft gelegenheid tot waardee ring. en al had de jubilaris II. v. Dam uil bescheidenheid ziju ambtsvervulling gedu rende 25 jaren verzwegen, toch meende de gemeenteraad aan den ambtenaar, die zijn plicht steeds onder bjjlondere omstandig heden verrichtte, een bewjjs te moeten geven, dnt die trouwe plichtsvervulling ten hoogste werd gewaardeerd. Een gouden horloge met inscripne werd U v. Dam waardig gekeurd en in de vergadering van het college van Burgmeester en Wethouders werd onder een hartelijke toespraak van den Burgemeester dat bljjk van waardeering aan II. v. Dam overhandigd, die ia flink gekozen woorden Burgemeester en Wet* houders benevens den Baad dankte voor de onderscheiding, aan hem bewezen en hoopte steeds te mogen voortgaan om zjjn werk kring te vervullen tot tevredenheid van z^n chefs. j Als een byzonderheid mag wel worden I vermeld, dat nadat in 1829 de openbare I begraafplaats werd gesticht, de eerste dood graver was de grootvader van den jubilaris tot 1849 en vervolgens de vader van den jubilaris van 1849 tot 1871. terwyl van I 1871 tot 1874 de jubilaris voor zyn moeder de werkzaamheden verrichtte, om den 7. Maart 1874 door Burgemeester en Wet houders te worden aangesteld tot de functie van doodgraver, zoodat steeds in dezelfde familie de betrekking is gebleven. Zyn geheele leven heeft H.v. Dam alzooopde begraafplaats doorgebracht en van af zjjn vroegste jeugd medegearbeid om de laatste rustplaats van zoovelen voor te bereiden. Van de 5300 ïyken die van af de stichting der begraafplaats zijn begraven, heeft de jubilaris sedert den dood van zyn vader voor 2437 het graf gedolven. Altyd welwillend en voorkomend geniet H. van Dam de algemeene achting en kan hy verzekerd zyn dat de tebeurt gevallen hei uitgaan en de liberalen achteraan komen, en wat meer traagheid en gebrek aan moed hebben. Al voortgaande het verband op te sommen tusschen beide stelsels kwam spre ker tot de behandeling van het soc. program, ging dat artikelsgewjjze na, sprak over sommige punten zjjne meening uit, liet ver volgens uitkomen hoe de revolutionnairen in de Kamer voor de arbeidersparty opkomen, terwyl Kuyper jaren terug reeds voor de arbeiders streedhoe de liberalen scheiding van kerk en staat wenschen; hoe.de over heid moest zorgen voor minder kostbare rechtspleging voor het kleine volkhoe de overheid had moeten bedenken dat uit het aanschaffen van machinerieën geen ledigheid voortkwam en hoe misstanden worden voor komen door samenwerken met de overheid eu niet door klassenstrijd, waardoor men niet komt tot den socialen vrede, doch wel door elkander op te wekken en te waardeeren. Na ten slotte rtog zyn gevoelen te hebben kenbaar gemaakt dat privaat be zit moet blyven gehandhaafd, dat de over heid moest zorgen syndicaat te verbieden, zorgen dat arbeid volgens het loon dat ver diend wordt ook wordt betaald, besloot spreker zyn rede met den wensch dat allen bij de opvoering vnn het historisch"bluipeï ||lerugkeeren tot de ordonnantiën Gods; God in 6 tafereelen „Kaat Mqpsól" door de Ver- dien terugkeer zegenen door den stryd onderscheiding wordt gegund. algemeen van harte **- Een talrijk publiek vulde gi: teren-avond de zaal van het Heeren-Logement zich niet aan het Woord van God. Zy hebben hetzelfde doel als de socialisten. rerpen iy hebb met dat verschil dat de soc. recht daarop eenigde Rotterdarnsche Tooneeüsten. directie T. ten Borden en D. H. Harmsen. Dit blijspel, dat elders herhaalde malen met groot succes werd ten tooneele gevoerd, werd door genoemd gezelschap over net alge- meen verdiensteiyk weérgegeven. Vooral de rol van Vrouw De Lange, bygenaamd Kaat Mossel werd door Mevr. Ten Borden- Van Putten op uitstekende wyze vervuld. Van het begin tot het einde bleef zy haar moeilijke rol als vrouw uit het volk en vurig aauhangster van het Oranjehuis vol komen getrouw. Ook Tryntje, de dochter van Kaat (mej. Kiela) kweet zich verdien- steiyk van hare taak, vooral in het 5de tafereel, by het bezoek aan hare moede? op de Gevangenpoort. De kluchtige scènes, in het blyspel voorkomende, vooral toen Kaat en Keet in de treurkamer van 't stadhuis achter slot en grendel zaten, gaven aan leiding tot uitbundig gelach van de zyde van het publiek, dat aan het einde dan ook door buitengewoon applaus hj?t bewys leverde dat men zich goed had geamuseerd. VERVOLG DER NIEUWSTIJDINGEN. H. M. de Koningin-Moeder heeft f 1000 ter Ifeschikking gesteld van het comité van volkshulde by gelegenheid van het huweljjk van H. M. de Koningin, als bydrage ten behoeve der door het comité beoogde uitreiking aan de armen van de residentie. Zondag is in alle Katholieke kerken aangekondigd, dat a. s. Zondag naar aanleiding van het huwelyk der Ko ningin na de Hoogmis een plechtig „Te Deum" zal worden gezongen. Burg. en Weth. van Amsterdam hebben aanbesteed het bouwen van kelders en onderstukken op het terrein van het gemeenteiyk Handels-entrepet. Ingekomen 81 biljetten; minste inschryver de heer C. de Groot Mz. te Gorkum, voor f 160.700 en f 172.500. Te Numansdorp is in den ouder dom van 72 jaar overleden de heer B. Vlielander, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en djjkgraaf van verschillende waterschappen. De Vereeniging totSteun hoopt naast hare beide halzen te Apeldoorn Veldzicht en Boschzicht, met Mei a. s. een derde Doorgangshuis te openen voor jongens en meisjes onder de 15 jaar. Tot directeur en directrice zjjn benoemd de heer P. F. van Sljjpe en echtgenoote, thans werkzaam als godsdienstonderwijzer te Middelburg. Het gerechtshof te 's-Graven- hage bevestigde Zaterdag het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waafbjj een dienstbode uit Jaarsveld wegens diefstal, by haar meesteres gepleegd, was veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. Met ingang van de heer P. en omstreken by A. N. van Zessen, Drogist. Men geve acht dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters ge drukt staat: Pilules Pink pour Personnes Pftles du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwendig omhulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui geplakt, waarop staat: Prys 1.75 Gld. de doos, 9,— Gld. per 6 doozert. Eenig depot houder voor Nederland Snabilié, Steiger 27, Rotterdam. Voor de gebruikswyze raadplege men de ingeslotene Hollandsche circulaire. Tegen een werkman nit Brandwyk, door de Rotterdarnsche rechtbank wegens be dreiging van een veldwachter, die hem eenige zakken had ontnomen, met zware mishandeling, tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld, werd, na verhoor van 3 ge tuigen, door adv.-gen. Mr. Reitsma bevesti ging van het vonnis geëischt. Mr. J. D. Verbroek betoogde dat deze bekl., op wien te voren geschoten was, uit noodweer had gehandeld, en dat bet dreigen met een mes geen bedreiging met zware mishandeling behoeft te heeten. Subsidiair verzocht pl. een lichtere straf. Uitspraak 14 Februari. By den landbonwer M.. op het gehucht Keent (gemeente Weert, in Limburg) heeft een haan een kind zoodanig toegeta keld dat het waarschijniyk een oog zal moeten missen. Bovendien kreeg het kind ook nog verscheidene ernstige wonden. Ammerstol, 1 Febr. heden is de brievengaarder ajhi Blanken, wegens qpheffing vtfh het hulppost kantoor, eervol ontslagen. •Ammerstol, 4 Febr. Op 15 Januari 11. bedroea het aantal leerlingen op de open bare school alhier 111 jongens en 112 meisjes. In de algemeene vergadering der kies- vereeniging alhier zyn benoemd tot voorzitter de heer Aar. Stuurman Jz. en tot bestuurs leden de heeren A. Zanen Hz., C. Kok, H. de Jong en Js. Stuurman. 'Berg-Ambacht, t Febr. Van wege de anti-rev. kies vereeniging „Nederland en Oranje" trad heden-avond in de bovenzaal van de wed. Van Zoest als spreker op de heer C. W. J. van Lummel van Delft met het onderwerp „de politieke partijen en het socialisme". De zaal was tameiyk bezet. De vergadering werd door den heer Moens, hoofd der byz. school, met gebed en een toepaseelyk woord geopend, waarna de heer Van Lummel aan het woord kwam, die in korte trekken de verhouding schetste tus schen het socialisme en de politieke par- tjjen. Spr. behandelde vervolgens het doel dat de socialisten alleen beoogen en stipte daarby aan dat hun leer niet nieuw is, doch van af de vroegste tijden werd ver kondigd. o. m. door den Griekschen wysgeer Plato, die het privaat bezit noemde een bron van alle misstanden in de maatschappij. Aljeen bestond er het verschil, dat Plato tekens dacht aan hoogere geestelijke ont wikkeling, terwjjl het socialisme in onze dagenfcvotgens spreker het eerst denkt aan eten en hoogere dingen niet nnodig heeft. Het socialisme kan men niet rekenen onder een politieke partij, doch veeleer is het een godsdienst, doch zonder God. Daarna ging spreker, tot uitgangspunt nemende de revolutie van ruim 100 jaar geleden, het nauw verband na dat tusschen liberalen en socialisten bestaat, dat het liberale stelsel eveneens uitgaat van de rechten van den raensch, alle burgers vry en geljjk erkent. De liberalen, zegt spreker, beoor- deelen alle dingen naar hun inzicht, terwijl de anti-revol. Gods Woord erkennen als ia matUUf voor «Uo dief»; iji onder' der antirev. party. Met de meeste aandacht werd spreker gevolgd in zyne duideljjke, bevattelijke lezing. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Te Hennippe van Am merstol, die het met spreker in hoofdzaak niet eens was over het woord klassenslryd, waarop door den heer Van Lummel weder werd geantwoord, die daarna de vergade ring met dankzegging sloot. De heer Moens dankte voor de opkomst en sprak den wensch uit dat het gesprokene eenige vrucht mag dragen met het oog op de a.s. ver- kiezingeji. "Gouderak, 31 Jan. Het aantal ver gunningen tot den verkoop van sterken drank in het klein bedroeg in deze gemeente op 31 December 8. waarvoor aan vergun ningsrecht is betaald f 200. Gedurende het afgeloopen jaar zjjn ter Esmeente-secretarie afgegeven 35 arLeids- aarten. Het aantal ingeschrevenen voor de Nationale Militie bedraagt volgens het voor- j loopig gesloten inschrjjvings-register 16. waarvan 8 vermeenen redenen vau vrystel- ling te kunnen doen gelden. "Lopik, 4 Febr. De trouwdag van H. M. de Koningin zal alhier ook niet ongemerkt j voorbijgaan. Des morgens zullen de schoolkinderen worden onthaald; 'savonds 61/» uur zal de I muziekvereeniging „Lopik's Harmonie* zich 1 op 't dorp doen hooren »n vervolgens me dewerking verleenen in het koffiehuis van Lekkerkerker, alwaar blykens in dit blad voprkomende advertentie een voordrachten avond zal worden gehouden. In de Zaterdag gehouden vergadering van de opgerichte jjscluh werd door de voorloopige commissie rapport uitgebracht omtrent haar onderzoek naar de geschikt heid van terrein en ingediend een begrootiyg van kosten. Werd voorgesteld het zooge naamd Rappeland, gelegen achter het dorp, af te huren om voor jjsbandh in te richten en het benoodigde geld voor eersten aan- leg enz. op te nemen door eene geldleening met rentelooze aandeelen. waarloe werd be sloten. Staande de vergadering werden bjjna alle aandeelen geplaatst. Tot Bestuursleden, waaraan nog werden toegevoegd de leden van de voorloopige commissie met een 6-tal commissarissen, werden gekozen resp. tot voorzitter, secre taris en penningmeester de heeren H. C. Kooi, A. de Groot en M. v. d. Graaf. De benoemde secretaris bedankte, in wiens plaats werd gekozen de heer G. M. Hobus. Ouderkerk a/d IJsel, 2 Febr. Tot predikant is alhier beroepeu Ds. H. Visscher te Delft. Polsbroek, 2 Febr. Onze predikant, Ds. W. van Sloten, heeft een beroep ont vangen naar Kampen. beursberichten. 4 Febr. Nederl. Werkl. Schuld21/» 787/i6 Dito dito 3 901/4 Amst. Hyp. Waarb. Maatsch. Obl. 4 99V« Oostenrijk, Obl. pap. Mei-Nov. 5 SI'^o Dito Feb.-Ang. 5 821/4 Dito zilver Jan.-Juli. 6 82'/a Dito Apr.-Oct. 5 8t9/ifl Portugal, Obhg. ra/t 3 Dito 88/89 m/t. 92 4% 33V# Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 67 Russ. S. K. Chk.-Az. 500 a 2000 M. 4 Dito Zuid-West Spoorw.-obl. 4 96 Antwerpsche loten 1887 2tyj löOtyi Oostenr.Loten 4 fl. 2501854. Dito 6 fl. 5001860. H6V4 Loten Madrid3 35lla MARKTBERICHTEN. Gorinchem, 4 Febr. Aangevoerd 64 runderen, 4 .nuchtere kalveren, 6 vette varkens en 72 biggen. Pryzen: zware kalfkoeien f 190 a 210. kalfvaarzen f 140 a 160, melkkoeien f 130 a 140, 21/a-jarige ossen f 140 a 150, guiste vaarzen 1' 70 a 90, pinken f 50 a 60, graskalveren f 40 a 50, nuchtere kalveren f 12 a 14, vette varkens 20 a 23 ct. per half kilo, biggen f 4 a 10. Rotterdam, 4 Febr. Tarwe f 4.50 tot f 7,—. Per 100 kilo f7,— tot f 8,25. Rogge f 4,75 tot f 5,40. Rotterdam, 4 Febr. Aangevoerd 199 vette runderen, 0 magere dito. 62 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 355 schapen of lammeren, 386 varkens. Runderen 21 a 34 ct.: kalveren 36a46ct.; schapen 20 a 28 ct.; lammeren 22 a 31 ct. en varkens 21 a 22 ct. per Vi kilo. RECLAME. EINDELIJK GEVONDEN. Wy hadden het schrjjven. dat hier onder volgt, van den heer Lodivicus van Parys ontvangen, wonende te IJzendjjke (Roden- boek). prov. Zeeland. Onze verslaggever begaf er zich heen, om zich persoonlijk rekenschap te geven omtrent de waarheid die dat schryven bevatte. Met veel moeite mocht het hem gelukken genoemden persoon te vindep, want bjj was genoodzaakt ge weest lang genoeg tehuis te blijven, zoodat hy nu met de terugbekomene krachten met lust zyn landwerk verrichtte. Lodivicus van Parys, volgens portret. De heer Lodivicus van Parys zeide alzoo „Reeds lang had ik U eens willen schryven, maar ik wenschte te zien of de genezing van Mjjvenden aard zou zjjn en dat is zoo. Sedert 4 maanden was ik lijdende aan inwendigen brand, welke naar buiten sloeg, en waarvan ik veel last had; hoegenaamd geen eetlust ep met tegenzin verrichtte ik myn werk. De genezing gelezen hebbende van verscheidene personen, die door de heilzame en krachtige Pink Pillen van Dr. Williams genezen waren en die evenals ik aan bloedarmoede leden, besloot ik ze ook te gebruiken. Na 't gebruik van 5 doosjes was myne genezing volkomen. Het zal mjj een groot .genoegen doen myne genezing gepubliceerd, te zien, wetende alsdan een weldaad aan de ïydende raenschbeid be wezen te hebben. „Ik ken personen die ook Pink Pillen hebben laten komen, die goedkooper waren, doch ze waren gefopt; ik ben bljj dat ik de echte genomen heb; het geld dat ik er voor opgeofferd heb komt thans door een geregeld werk dubbel en dwars terug. Wacht U dus wel voor de namaak. Men zegge het voort!" Andere ziekten welke dezelfde oorzaak hebben, zooals rheumatick. huidziekten, al gemeene zwakte, beenziekte by het kind en somtyds de tering zjjn door hun gebruik genezen geworden. Doodde maag net op nemen van het voedsel te vergemakkelyken en door het bloed te zuiveren, genezen de Pink Pillen alle ziekten. Prjjs f 1.75 de doos; f 9,— per 6 dooze'n. Verkrijgbaar by Sxabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepóthouder voor Neder land en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook «ebt verkrygbaar voor Schoonhoven Overleden: J. Boom, oud 76j..weduwe van W. Dekker. C. de Mik. oud 3 w.— J. Rjjkaart. oud 69 j., echtgenoot van A. Hoogerwaard. Oudewater, Van 1831 Januari. Geboren: Klazina. d. van G. A. de Groot en G. de Ruiter. Petronella. d. van A. J. v. Geelen en E. Klein. Anigje, d. van D. v. Ingen en C. v. Eltes. Pieter Coruelis, u van C. Burger en A. M. de GrooL Marinus, z. van P. de Jong en C. v. Vliet. Getrouwd: H.Rykeljjkhuizen(vanGouda) en A. v. d. Hoogen. Overleden: L. Sirre. oud 79 j.. wed. van G. van Baren. M. v. d. IJssel, oud 87 j., wed. van W. A. Steenbergen. H. Wild schut. oud 73 j., echtg. van J.flagoort. A. C. v. d. Heuvel, oud 2 w. -A S. M. Smit, oud 72 j., wed. van Th. S. v. d. Steen. Vllst. Van 1—31 Januari. Getrouwd: K. ten Bruinmeler. oud1 40j. (van Stolwjjk) en P. Rietveld, oud 18 j. BURGERLIJKE STAND. Schoonhoven. Van 1—6 Februari. Geboren: Janna en Teuntje, dochters van A. Bot en G. de Vries. Ondertrouwd: K. van Wynen en M. A. Hoogendyk. Overleden: C. M. van Tienhoven, oud 63 j., weduwe van A. van der Sluys. Ammerstol. Van 1—31 Januari. Geboren: Heiltje Maria, d. van M. de Jong en J. Gelderblom. Overleden: W. Zanen, oud 2 j. J. de Vries, oud 14 m. W. de Graaff, oud 17 m. G. C. van der Wouden, oud 8 w. J. P. Kok, oud 1 m. J. Blanken, oud 4 m. Berg-Ambacht. Van 31 Dec.—1 Febr. Geboren: Willem, z. van W. Bode en D. Ligthart. Wouter, z. van J. C, de Deugd en M. Verkaik. Cornelia Gerrigje, d. van C. G. van den Berg en A. C. Spek- snyder. Marinus, z. van D. de Langen en N. Mak. Arie Leendert, z. van P. vnn den Heuvel en J. J. de Mik. Cornelia Willemina en Willemina Cornelia, dochters van P. van den Dool en K. den Hoed. Neeltje, d. van D. A. Deelen en N. Buyense. Willemina, d. van J. de Bruyn en A. VV. de Leeuw deu Bouter. Elizabeth, d. van W. de Jong en N. van Buren. Dirkje en Johanna, dochters van S. Koojj en A. de Brujjn. Getrouwd: P. Kroon, oud 21 j. en A. E. Tiggers, oud 26 j. D. Boer, oud 28 j. en J. Speksnyder, oud 29 j. T. den Uudeu, oud 80 j. en G. A. de Bruin, oud 22 j. L. Rehorst, oud 34 jv en M. den Hartog, oud 31 j. Overleden: G. Stuurman, oud 7 m. A. Bakker, oud 3 j. L. Verhek, oud 76 j., weduwe van H. C. vad der Wouden. J. Stalenburg, oud 3 j. A. Oskam, oud 2 m. T. de Brujjn, oud 2 m. Levenloos aange geven kind van J. Potujjt en J. Both. W. van Opynen, oud 4 in. J. M. van der Burg, oud 89 j., wed. van T. van Vliet. Haastrecht. Van 1—31 Januari. Geboren: Cornells Johannes, z. van N. Mulder en M. Rost. Johanms Cornelius, z. van G. van Schaik en P. de Lange. Arie, z. van N. Verwoerd en M. Sirre. Teuntje Geertruidt, d. van J. van der Lee en C. Swanink. Hendrik, z. van N. Schou ten en M. Potujjt. Cornelia llendrikus, z. van H. Dekker en A. Bogerd. Ov«rieden: C. van Kooyen, oud 68 j., echtgenoot van H. van Vliet. F. van der Kley, oud 84 j., weduwnaar van L. Sieteur. T. G. van der Lee, oud 3 d. L. Zwanen burg, oud 85 j., weduwe van J. Kompeer. Hei- en Hoeicop. Van 1—81 Jan. Geboren: Grietje Janna Teuntje, d. van P. A. Takker en J. J. van de Geer. Pieter, z. van W. den Hertog en B. den Besten. Langerak. Van 1—28 Januari. Geboren: Janntgje, d. van A. de Kuiper en A. de Groot. Johanna, d. van W. van den Berg en C. Korevaar. Getrouwd: H. Roest, oud 84 j., weduw naar van J. D. de Zeeuw, en G. de Zeeuw, oud 24 j. J. Prins, oud 22 j. en A. Ver heuvel, oud 26 j. A. den Ouden, oud 21 j. en J. Meerkerk, oud 25 j. II. Bak ker, oud 25 j. en J. Tromp, oud 23 j. Overleden: L. Versluis, oud 71 j.techt genoot van A. Boom. J. W. Sprong, oud 60 j., echtgenoot van L. de GraaL A. Blom, oud 80 j., weduwe van A. Zwynenburg. Nienwpoort. Van 1—28 Januari. Geboren: Johannes, z. van J. Heykoop en A. Kapoen. Klazina, d. van B. Boer en A. van Merkerk. Klaas, z. van N. Verhejj en W. Maat. Overleden: J. Goudriaan, oud 68 j., weduwnaar van J.'Teeuw. K. Bopr, oud 9 d. K. de Bruyn, oud 89 j., weduwnaar van J. van Aken. Ottoland. Van 1—31 Januari. Geboren. Willem, z. van J. de Klujjver en M. Kreukniet. Getrouwd: G. Blonk, oud 25 j. en A. Zwynenburg, oud 24 j. F. Hakker, oud 27 j. eu J. de Vries, oud 24 j. Oud-AI bas. Van 131 Januari. Geboren: Jan, z. van J. Heykoop en J. van Kley. Pieter, z. van P. Quartel en A. Broer. Jacob, z. van J. Klein en P. v. d. Giessen. Maria, d. van J. T. Hardam en M. Bouman. Overleden: Johs. den Bouw. oud 80j. J. W. Jongeneel, oud 19 j. Johs. de Groot, oud 55 j. Cora. Aaldjjk, oud I j. Ouderkerk a/d IJ. Van 1 Jan.—1 Febr. Geboren: Arie. z. van W. Otterspeer eu W. van Herk. Lena, d. van J. Omon en A. de Hoog. Johanna, d. van A. Sterk en D. de Jong. Neeltje, d. van J. Lager waard en C. N. de GrooL Aart, z. van C. de Groot en G. Lagerwaart. Maaike Andrina, d. van K. Markus en A. Goudriaan. Leendert, z. van M. van Herk en J. Vuik. Aris, z. van D. van Ryswjjk en M. van Dam. Getrouwd: Cath. van Walsum en K. E. Bos. A. J. Mul en J. A. Voorschuur (van Fyntart). Heden overleed, tot onze diepe droef heid onze zeer geliefde ZoonBroeder en Behuwdbroeder PIETER WILLEM HEIJNIS, in den ouderdom van ruim 43 jaren. Uit aller naam, De Wed. A. HEIJNIS- Hagendmk. Nieu w-Lekkerlan d 26 Januari 1901. Voor de vele bewyzen van deelneming, by het overljjden onzer Moeder ondervonden, betuigen wy onzen harteljjken dank. Uit aller naam, D. KOK. Langeruigeweide, Februari 1901. De Ondergeteekende gevoelt zich by deze gedrongen haren innigen en oprechten dank te betuigen voor de talrjjke bljjken van belangstelling en deelneming op 1 Febr. j.l. ondervonden; in 't byzonder aan de Edel- Aehtb. Heeren Burg. en Weth. en Leden van den Gemeenteraad, Hoofden en Collega's der Scholen. Dames der Commissie, Direc trices der Naaischool. Vrienden en Kennissen en allen die hebben medegewerkt tot het welslagen van dezen feestdag. Zjj uit daarby den wensch, dat het de gemeente Schoon hoven eu hare ingezetenen wél moge gaan tot iu lengte van dagen. Mej. H. J. SCHLESS. Schoonhoven. Langs dezen weg betuigen Ondergetee- kenden hunnen harteljjken dank voor de menigvuldige blyken van^belangstelling en deelneming, ondervonden bjj de 25-.iarige Ambtsvervulling van hunne Zuster. Tante en Nicht Mej. H. J. SCHLESS, Onderwijzeres Mevr. de Wed. A. G. SCHUURMAN— Schless. Th. H. SCHUURMAN. J. W. C. SCHUURMAN. G. A. TEN HOUTEN. De GODSDIENST OEFENING ter gelegen heid van het Huwelyk van H. M. de Koningin zal niet. zooals aanvankelijk be paald, ten 12, doch ten TWEE UUR middags aanvangen. Een Notenhout compleet getrokken van de Oudewatersche Laudbouw- Verloting. Te bevragen eu te zien by G. DEN HOED te Berkenwoude. Tan de Belastbare Opbreugst der De BURGEMEESTER der gemeente Gouderak; Gezien art. 26 der Wet van 2 Mei 1897 (Staatsblad no. 124); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene algemeene opgaaf van den inhoud der kennisgevingenbedoeld by gemeld art. 26, omtrent de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde Eigen dommen in de kadastrale gemeente Gou derak, onder bjj voeging van den kadas- tralen legger en dé plans, op de Secretarie der gemeente is nedèrgeiegd ter kostelooze inzage van belanghebbenden gedurende twintig dagen na beden. Afgekondigd te Gonderak, den 6. Fe bruari 1901. De Burgemeester voèrnoemd, F. H. W- GAUTIER. Ojk Maandag den achttienden Februari 10Ü1 zal door de Commissie voor het Schatlingsdistrict Gouda, of door een of meer harer Leden, van des voor middags 10 ure tot des namiddags 1 ure, zitting worden gehouden in het Raadhuis te Gouderak, tot het geven van monde linge inlichtingen aan hen die zich daarvoor aanmelden. by HENDRIK gelegenheid ven jhel Howelük vnn H. M. DE KONINGIN met Z. H. den Hertog <DRIK VAN MEcftl.ENBURG. Aankondiging van den Feestdag door Klokkengelui, Muziek eng. Feestgave aan de Armen. n Onthaal van de Kinderen op verschillende Scholen. Bespelen van het Carillon enz. Fakkeloptocht. Illuminatie. Bengaalsche Verlichting ens. Iedereen wordt beleefd uitgenoodigd mede te willen werken om Feestdag te doen slagen, door bet uitsteken van Vlaggen, aan!breingen van Versleringen, Hluinineeren enz. en bet deelnemen met ballons «n Fakkeloptocht, die (bij goed weer) zal worden georgainM<Tcl^njd^w^rd^!»keiid van de Belastbare Opbrengst der GEBOUWDE EIGENDOMMEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Krlmpeu a/d Lek; Gezien art. 26 der Wet van 2 Mei 1897 (Staatsblad No. 124); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene algemeene opgaaf vau den inhoud der kennisgevingenbedoeld bjj gemeld art. 20, omtrent de herziening vau de belast bare opbreugst der gebouwde eigendommen iu de Kadastrale gemeente Krimpen ad Lek, onder bjj voeging vau Ueu kadastraien legger en de plans, op de Secretarie der Gemeente is nedergelegd ter kostelooze inzage van belanghebbenden gedurende twintig dagen na heden. Afgekondigd te Krimpen a/d Lek, den 1. Februari 1901. De Burgemeester voornoemd, J. G. VAN MIEBOP. Op Donderdag den veertienden Februari l«Ol zal door de Commissie voor het Schaltingsdislrict Gouda, of door één of meer harer leden, van des voormid dags 10 ure tot des middags 12 ure, zitliug worden gehouden in de Raadkamer te Krimpen a/d Lek, tot het geven van mondelinge inlichtingen aan beu die zich daartoe aanmelden. van de Belastbare Opbrengst der De BURGEMEESTER der gemeente Krimpen aan den IJssel, Gezien art. 26 der Wet van 2 Mei 1897 (Staatsblad no. 1241: Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene algemeene opgaaf van den inhoud der kennisgevingen, bedoeld by gemeld art. 26. ortftrent de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde Eigen dommen in de kadastrale gemeente Krim pen a/d IJssel, onder by voeging van den kadastraien legger en de plans, op de Secretarie der gemeente is nedergelegd ter kostelooze inzage van belanghebbenden ge durende twintig dagen na beden. Afgekondigd te Krimpen aan den IJssel, deii 4. Februari 1901. De Burgemeester voornoemd, B. KOKER Js. Op Donderdag den een en twin- tigsten Febrnarl lttOl zal door de Commissie voor het Scbattingsdistrict Gouda, of door een of meer harer Leden, van des voormiddags lOVs ure lot des namiddags 1 urezitting worden gehouden in het Raadhuis te Krimpen a d IJssel, tot het geven van mondelinge inlichtingen aan hen die zich daarvoor aanmelden. wan de LEERLINGEN der Departementale Gymnastiekschool te op DONDERDAG 7 FEBR. 1901, in het SCHOOLGEBOUW, onder leiding van den Heer T. B- BOUMA en met mede. werking van het Muzikale Quartet der Gebr. BOUMA. Aanvang 's avonds 7ty« uur. Entrée f 0,50. van de Belastbare Opbrengst der De BURGEMEESTER der gemeente Ouderkerk a/d IJssel, Gezien art. 26 der Wet van 2 Mei 1897 (Staatsblad no. 124); Brengt ter kennis van belanghebbeQden dat eene algemceue opgaaf van den itihoud der kennisgövingen, bedoeld by gemeld art. 26. omtrent de herziening van de belastbare opbreugst der gebouwde Eigen dommen in de kadastrale gemeente Onder- kerk a/d IJssel, onder bjj voeging van den kadastraien legger en de plans, op de Secretarie der gemeente is nedergelega ter kostelooze inzage van belanghebbenden ge durende twintig dagen na heden. Afgekondigd to Ouderkerk a/d IJssel, den 4den Februari 1901. De Burgemeester voornoemd, JAC. VAN WANING. Op Maandag den achttienden Februari lböi zal door de Commissie voor het Schattingsdistrict Gouda, of door een of meer harer Léden, van des voor middags 10 ure tot des namiddags 1 ure, zitting houdende in het Raadhuis te Gouderak, mondelinge inlichtingen ge geven worden aan hen die zich daarvoor aanmelden. op Donderdag 7 Februari a. s., aanvang 7 uur. in het Koffiehuis vap LEKKERKERKER, door de Heeren GRAPPENDAAL en PASTOOR. Medewerking van het Muziekgezelschap „LOPIK's HARMONIE", wier Kunstlievehde Leden halve entrée behoeven te betalen. Entrée f 0,40. ER WORDT GEVRAAGD: of vergevorderd Leerling, van 15 Februari tot October of November, by F. DUIJM, Schilder te Benschop. Wagens Huweljjk van den tegenwoordigen, térstond gevraagd een flinke P. G., by C. VERWEIJ te Hekendorp. TERSTOND GEVRAAGD: goed kunnende melken, by W. VAN ES, Platteweg by Gonda. van de Belastbare Opbrengst der GEBOUWDE EIGENDOMMEN. De BURGEMEESTER der Gemeente StolwUk, Gezien art. 26 der Wet van 2 Mei 1897 (Staatsblad uo. 124); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene algemeene opgaaf van den inhoud der kennisgevingen, bedoeld by gemeld art. 26, omtrent de herziening van de belast bare opbrengst der gebouwde eigendommen in de kadastrale gemeente StolwQk, onder bijvoeging vau den kadastraien legger en de plansop de Secretarie der gemeente is nedergelegd ter kostelooze inzage van belanghebbenden gedurende twintig dagen na heden. Afgekondigd te StolwQk, den isten Februari 1901. De Burgemeester voornoemd, J. C. KROON. Op Trydag den 22. Febrnarl IbOl zal door de Commissie voor het Scbattingsdistrict Gouda, of door een of meer harer leden, van des voorm. lO'/s ure tot des nam. 2 ure, zitting worden gehouden in het Raadhuis te KtolwQk, tot het geven van mondelinge inlichliugen aan hen die zich daarvoor aanmelden. Tegen half Maart wordt te Gouda, in een gezin zonder Kinderen, gevraagd eene P. G., kunnende koken en netjes werken. Zich te vervoegen aan SWARTSENBURG's Advertentie-Bureau te Gouda. VAN H. M. DE KONINGIN. Van af heden verkrygbaar heerlQke A 14 Cent per ons. BANKETBAKKER, Haven, by de Kerk, Schoonhoven- Wegens verandering te koop aan geboden een goed onderhouden flinke IJSKAST, werkt prachtig, met weinig IJsverbruik. Adres, letter H, Burpau dezer Courant. van de Belastbare Opbrengst der De BURGEMEESTER der gemeente Krimpen aan deu IJssel, Gezien art. 26 der Wet van 2 Mei 1897 (Stautsblad no. 124); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dut eene algemeene opgaaf van den inhoud der kennisgevingen, bedoeld bjj gemeld art. 26, omtrent de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde Eigen dommen in de kadastrale gemeente Storm pot der, onder bjj voeging vau den kadas traien l. gger en du plans, op de Secretarie der gemeente is nedergelegd ter kostelooze inzage van belanghebbenden gedurende twintig dagen na heden. Afgekondigd te Krimpen aan den IJssel, deu 4. Februari 1901. De Burgemeester voornoemd, B. KOKER Jx. Op Donderdag den een en twin- tlKMieu Februari 1201 zal door de Commissie voor het Schatlingsdistrict Gouda, of door een of meer harer l^den, van des voormiddags 10»a ure tot des namiddags 1 ure, zitting worden gehouden in het Raadhuis te Krimpen a/d lJ«sel, tot het geven van mondelinge inlichtingen aan hen die zich alsdan daarvoor aanmelden. TE KOOP GEVRAAGD, voor verplaatsing, een opgaaf van maat en waar te zien. Franco brieven, BR IE DÉ, Timmerman, Streefkerk. op een terrein aan den Ouden Singel te Schoonhoven, op Woensdag IS Fe bruari 1201, 'smidd. 12 aren, in het Koffiehuis „de Krimpenerwaard" van de Wed. H. BOER aldaar. Bestek en teekening liggen in genoemd Koffiehuis ter inzage. C. KpK, Bouwkundige. van X Notaris KRUISWIJK te zal Dinsdag 12 Februari 1901, 'smor* gens 10 uur, in 't Hótel „DE DOELEN" aldaar, publiek verkoopen, A contant: Een groot aantal voorwerped, afkomstig, van de Oudewatersche Verloting, als EEN Kantoorstoel, Rywielen, Eetservies, Naai machines, Gouden en Zilveren Horloges, Vulkachel. Fornuizen, Pendules met Cande* la bres, RegulateursLedikant, Bascule, Puarden-Uooldstellen, Paardetiekens, Rytuigj lantaarns, vele voorwerpen van NUdMif Porceiein, Aardewerk, Lakwerk enz. Te zien Maandag U Febr., 'a middags van 2—6 uur en 's morgens vóór da TOW hooping, van 9—10 uur,

Schoonhovensche Courant | 1901 | | pagina 2