Oproeping. Bekendmaking. Uitvoering Schildersknecht, Dienstbode, Dienstbode, Dienstbode, Puike Kachelkolen Groot-Ammers, nieuw HUIS, Brik met Kap, Brik te koop. E.Br^ndsm^ Advertentiën. Tjalling Freerks Landmeter 125-jarige Ambtsvervulling Rederijkerskamer „Excelsior" Krimpen a/d IJsel en Omstreken DIJKSTIER Een Onderknecht, Dipstbode, GLANS-STRIJKLES geven. Het HUIS c.a., Volks-Harmoniums Bedden en Matrassen. BEVOLKING. li C. J. VONCK en Fam. Na afloop BAL Gebrs. DE BRUIJN, Bergambacht. Mej. A. VAN DE MUNT, Notaris H. ANDERSON roor een dnbbeltje daags. JOH. DE HEER, L. J. KRUITHOF Co. AMSTERDAM. *0«rlncheii, 18 Febr. Vanwege de rep. eeniging „Ambtchts-onderwys" alhier is 11. Zaterdag aanbesteed: het bouwen eener nieuwe ambachtsschool op een terrein in de Haarstraat. In massa was de laagste in- achrgver W. de Geus, te Hardingsveld voor f 14,579in zes perceelen Kreukniet te Har dingsveld, J. de Groot, F. Weil. J. J. de Leeuw en M. C. Meyer, allen te Gorinchem, tot een geurnienlyk bedrag van f 12,416. Het werk is gegund in perceelen, aan de laagste inschrijvers. De scheepvaart op de binnenwateren in de Alblasserwaard is, na 14 dagen geopend te zyn, weder gestremd. Van de Hschipners, die eiken Maandag met hun schuiten de weekmarkt bezoeken, was bedien geen enkele in de kom buiten de Kanselpoort aanwezig, •Benzchap, 18 Febr. De hondenbe lasting heeft dit jaar f 176 opgebracht. Het aantal honden in deze gemeente was op 1 Febr. 95, waaronder 9 pleizier-, 63 mol en 24 trekhonden. •Berg-Ambacht, 15 Febr. De woning en het laud van den heer H, Visser Wz. aan Bergstoep, heden door den notaris Teyinck te Schoonhoven geveild in de per ceelen by biljetteu omschreven, werd na gedane verhooging en combinatie in massa opgehouden op f 3940. 18 Febr. Nog al tyd wil de jeugd het maar niet inzien hoe gevaarlyk het is zich in dezen tyd op het broze gs te wagen. In de afgeloopen week giugeu er in de buurt twee te water, terwyl het zoontje van v. d. 13. heden middag aan den Achterweg een flink nat pak opliep. Gelukkig voor hem kwam zyn redder spoedig opdagen en kwam hy met) den schrik vry. Blezkenegraaf, 18 Febr. Naar men verneemt zal M. Ooms, sedert tal van jaren gemeente- en polderbode alhier, wegens hoogen ouderdom als zoodanig ontslag nemen. •Capelle a/d IJzel, 16 Febr. De raad dezer gemeente heeft besloten de t'aarwedde van den lsteu onderwyzer, den teer G. W. Krygdinau, met f 25 te verhoogen en te brengen op f 675. •Krimpen a/d IJsel, 15 Febr. Heden is met goed gevolg van de werf „de Hoop" der heereu Van der Giessen ie Zoueu alhier te water gelaten een yzeren Rynschip, groot 826 lasten, no. 29, gebouwd voor rekening van de Keinschiffahrt Actiën Gesellschaft, vörmttls „Pendel" te Mannheiin. Daarna werd de kiel gelegd voor een dergeiyk Rynschip, groot 425 lasten, te bouwen voor rekening van W. Queernharnt te Buderich en de kiel voor een Rgnschip, no. 26, groot 570 laslen, te bouwen voor rekeuing van de Maiuzer Rhederei Gesell schaft Thamae Stenz en Van Meeteren te Hanau. •Krimpen a/d IJael, 18 Febr. Dezer dageu had B. L. O. alhier hot ongeluk in vliogende vaart met paard en wagen van den dyk te tuimelen. Wonder boven won der kwam èn voerman èn paard er goed af, zelfs de wagen was niets beschadigd. Tot adjunct-Secretaris der Ilollandsche Maatsch. van Landbouw, aid. „Krimpen a/d IJsel en Omstreken", is benoemd de heer L. Versluys alhier. $Lek kerker k, 13 Febr. Voor een goed bezette zaal, trad heden-avond als spreker op voor de hier bestaande afdeeliug van den Nederl. Protestantenbond Dr. P. Jzn. Proost, predikant te Koog a/d Zaan. In een keurige improvisatie gaf de spreker een juiste uiteeuzetting van wat nu eigenlyk het kenmerkende, het karakteriseerende is van de nieuwe richting op godsdienstig ge bied, n.l. de „Onveranderlijkheid Gods". Met pakkende voorbeelden werd dit duideiyk gemaakt, en béoiend zoowel als leerzaam was, wat in verband met die „Onveranderlijkheid Gods", werd in 't midden gebrAcht over schriftbeschouwing, wondergeloof en gebed. Vooral wat over dit laatste werd gezegd was schoon, 't droni door tot de harten, en dat er geluisterc werd bewees de ademloóze stilte, die in de zaal heerschte. Na de pauze werd nog een stukje ten beste gegeven van Ds. Haversrait: „Wat ik droomde". Deze diep gemelde schets werd uitnemend voorgedragen, terwgl de inhoud zich eigenaardig aansloot by het in de lezing behandelde. De voorzitter dankte na afloop den rede naar voor het vele goede en schoone, dat wyi wat door nog eens hy gezegd had, terwjjl hy den wensch uit sprak, dat wat door Dr. Proost was gesproken nog eens zou worden overdacht. Met een tot „weerziens", werd de vergadering ge- sloten. fLekkerkerk, 19 Febr. In d<, Vrfldag gehouden gemeenteraads-vergadei is tot onderwyzer met verplichte hoofdi aan de eerste openb. school alhier benoei de heer K. Lodder van Stellendam. Een bewys van groote vruchtbaarheid, de 11. snoei® FEUILLETON. DE KONING VAN HOLLAND IN DEN WATERSNOOD VAN ISO».-) doom F. D. J. MOORREES. Op den 26sten Januari des jaars 1809 reed een deftige reiskoets over den Diefdyk. Man kon het den heeren, die in de reis koets zaten, aanzien, dat zü zich weinig op hun gemak gevoelden. Het ^was oo een bang gezicht, dat zy aanschouwden, Aan hunne linkerzyde zy reden van Everdingeo naar Leerdam en verder langs de Linge naar Gorinchem stond alles onder water: huizen, hooischelven, schuren, hoornen, alles; en aan hunne rechterzyde was bouwland, boomgaard, weiland en boerenerf uog zichtbaar. Of het evenwel lang zichtbaar zou biyven? Dat hing ge heel af van de kracht der dyken. Eén zwakke plaats, één scheur, één breuk, en het zou alles door het water overstroomd, ja, verzwolgen worden. De heeren in de reiskoets vestigden op dat alles het oor en spraken over de kracht der „gla^ons* der gsschollen. Aan de eeno zyde zagen zjj „les fluts a'accrollre" en aan de andere zgde „Ie sdl se trouvait uue profondeur de plus de trente pieds". De bewoners van deze lage gronden werdeil chaque instant meuacés du fléau suspendu sur leurs tötes". Een der Fransch sprekende heeren in de reiskoets was Zijne Majesteit Louis Napoleon, koning van Holland. Te Utrecht vertoevende, ontving hy bericht van den benarden toestand, waarin duizenden van zUne onderdanen zich bevonden, en mede- lydend van gemoed, aarzelde hy gei oogenbiik. hoe ongunstig hot jaargetijde ook was, in persoon naar de overstroomde landstreek heen te snellen en helpend op te treden. Men mdet weten, dat in het late najaar van 1808 de rivieren hoog gezwollen waren, zoodat met name op de rivier de Lek Met welwillende toestemming van achrijver eu uitgever overgedrukt uit de gaf wel een koe van den bouwman G, O., die in het laatst der vorige week S kalveren ter wereld bracht •Meerkerk, 18 Febr. Alhier werden 11. Vrydag tot leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heeren C. Oldemans, H. van Hof, J. Speyer, W. Bikker en P. Eikelenstam. Nieuwer kerk a/d IJzel, 18 Febr. Voor de Dorcas-vereeniging alhier is door de ingezetenen f 97,50 byeengebracht. •Nleuw-Lekker land, 15 Febr. Inde psteren-avond gehouden vergadering van iet bestuur van het Nutsdepartement alhier is met algemeene stemmen besloten de uitvoering van het bouwen der bewaarschool op te dragen aan den laagsten inschrijver, den heer J. Stam Wz., timmerman alhier. •Nienw-Lekkerland, 18 Febr. Op initiatief van mevrouw A. M. van Vliet- Van Ommeren, echtgenoote van den bur gemeester, is te EÏshout (gem. Nieuw- l.ekkerlaud} een commissie gevormd, met het doel om 25 -27 Febr. a. s. eene collecte te houden voor du noodlijdende vrouwen en kinderen van de Zuid-Afrikaansche Repu blieken. De commissie bestaat uit de dames: A. M. van Vliet—Van Ommeren, J. Knappert—Jansen, G. K. Smit—Smit, E. M. Beeuwkes, G. Brinkmann, W. H. Brodwer, M. van Kluijve, J. M. Mes ANd., M. Mes Gd., G. van Iliemsdyk en A. Verheg. Men hoopt, dat getracht zal worden in het boveneinde der gemeente eene subcom- op te richtent»pdat door samen werking in onze welvarende gemeente een flink bedrag worde byeengebracht voor eene xaak, die voorzeker aller sympathie ver dient en bezit •Nleuwpoort, 19 Febr, Door de com- lissie tot wering van schoolverzuim zyu de heeren C. Nysen als voorzitter en W. Honkoop als secretaris benoemd. De vergaderingen worden fop het Raad huis gehouden. Oud-AlblM, 16 Febr. Woensdag had de plechtige installatie plaats van den nieuwbenoeinden burgemeester alhier. De heer W. van Dam aanvaardde zyne be trekking, terwgl de burgerg floor het uit steken der vlaggen bare ingenomenheid met deze gebeurtenis te kennen gaf. Ouderkerk a/d IJnel, 16 Febr. Be noemd tot onderwijzeres der Chr. school te Schiedam mej. K. M. van der Zee, onder wyzeres alhier. ••Oudewater, 18 Febr. Door het bedanken van de heeren A. F. Derksen en P. J. Rahms als leden der commissie tot wering van schoolverzuim, zyn door den gemeenteraad in zyu laatstgehouden ver gadering in hunne plaats uit een dubbeltal benoemd de heeren A. P. J. Buys en J. A. Heg. In de laatstgehouden vergadering der vryzinnige kiesvereeniging is, in plaats van den heer S. Doedes (vertrokken), gekozen tot bestuhrslid de heer M. J. J. Nielsen. - J.l. Vrydag-avond is C. H., werkman op de gasfabriek alhier, terwgl hy bezig was eenig werk aan een lantaarn te ver richten, zonder door anderen gezien te zUn, waarschyulyk van de ladder gevallen; lig werd althans bewusteloos gevonden, erg bloedende uit een oor. Op een draagbaar naar zyn huis vervoerd, vreesde men in 'I eerst het ergste; doch thans verneemt men. dat zyn toestand iets minder ongunstig is. Pelzbreek, 14 Febr. Aan het biljart concours, gehouden by J. de Gilde albier, namen 9 liefhebbers deel. De lste prys f 8, werd behaald door N. Verdoold Stolwyk, de 2de prys f 4, door P. F. Murck te Polsbroek en de 3de prys f 2, door J. Zwartenbol te Cabauw. •Polsbroek, 1£ Febr. In de j.l. Vrydag gehouden vergadering van den raad is de commissie tot wering van schoolverzuim aangevuld met de heeren A. Boere C. Scheer, die verklaard hebben de uoeming aan te nemen. J.l. Vrydag werd een prettig feest ge vierd door de leerlingen der gemeen- schappeiyku openbare school van Polsbroek en Vlist. De kinderen werden flink ont haald op broodjes, melk en versnaperingen, terwyi ze *s avonds een voorstelling van levende photografleön kregen te zien van den heer W. J. G. WesseJman, van Am sterdam. Deze uitstekend geslaagde voor stelling vormde het glanspunt van net feest. De kinderen waren opgetogen over hetgeen ze te zien kregen eu nog veel te vroeg naar hun zin sloeg 't klokje van scheiden, De heer burgemeester van Polsbroek, ver scheidene raadsleden en andere autoriteiten uit Polsbroek en Vlist woonden de feest viering by. Na afloop van de kindervoorstelling, werd door den heer Wesselman nog een tweede voorstelling gegeven, die door ver over de 200 personen werd by gewoond. By d« jl. Vrydag gehouden Btemming voor twee notabelen by de Herv. Gemeente van Polsbroek en Vlist werden herkozen de heeren P. Schouten en G. Boer, beiden te Vlist. Nnelrewaard, 15 Febr. In de Donder dag gehouden raadsvergadering zyu tot leden van de commissie tot wering van school- 1 verzuim benoemd de heeren C. Oosterom, J. Hoogenboom, H. de Vor, A. Streng en G. van Schaik. ReenwUk, 16 Febr. In eene vergade ring geUudeu door de leden der commissie tot wering van schoolverzuim zyn uit hun midden respectievuiyk tot voorzitter en secretaris gekozen de heeren A. Goudswaard en A. Hey Gz. •Ntolwjjk, 18 Febr. Afgevaardigd door het Hoofdbestuur, trad Vrijdag j.l. voor de leden der afdeeling „Slolwyk" van den Ned. Protestantenbond als spreker op Dr. H. A. van der Meulen te Bergen-op- Zoom, niet eene lezing, waarin hy de stelling ontwikkelde: „De sociale kwestie I is meer dan eeno loou- of brood kwestie." i Het spréékt van zelf, dat zulk een ryk j onderwerp niet in enkele woorden is weer te geven; genoeg zy 't te zeggen, dat de spreker het behandelde op eene wyze, die by zijne hoorders een diepen indruk achterliet en hen heelt opgewekt om te I trachten de vele misstanden in onze inaat- j schappij zooveel mogelyk te doen verdwynen. I Na de pauze volgde eene bydrage naar j Hooyer, getiteld: „Annie's missie". De zeer schoone Inhoud daarvan sloot zich aan by de gehouden lezing. By monde van den voorzitter ontving J)r. Van der Meulen den dank zyner hoorders voor den sclioonen, doch tevens leerzamen avond, ons bezorgd. Om aan den nood van vele stille armen, die door den langdurigen winter zoo weinig kunnen verdienen, eenigszins te gemoet te komen, is door den gemeenteraad besloten, eene collecte te doen houden. Verschillende personen hebben zich daartoe beschikbaar gesteld. •Streefkerk, 18 Febr. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer M. M. den Hertog, heeft j.l. Donderdag aan de universiteit te Utrecht het Candidaats-examen theologie, lste ge deelte. afgelegd. Het personeel van het alhier op den 19den dezer te openen telephooukantoor be- •"PP' L H. als plaatsvervangers. De opening van het kantoor, alsmede de veertien en een half voet water stond, Half December begon het te vriazen eu met Kerstmis zaten de hoog gezwollen wateren dicht. Zorgvolle toestand. Als de dooi op eens met kracht inviel en de ontzettende schollen zich in beweging zetten, zouden dan de dyken het uithouden? en indien zy bezweken en de ontdooide wateren zich een weg baanden over de landen, wat zou dan het lot van menschen en beesten worden?.... Daar valt in het begin van Januari 1809 de dooi in en geraakt het ys op de rivieren in beweging. Het vormt groote schollen. De schollen dringen schuiven tegen de dyken aan. Waar de dyken zwak zyu, kunnen zy het niet uit houden eu 12 Januari bezwükt er een dyk ouder Paunerden. Dat is de eerste rainp. Zy treft de Pannerden. dorpen Herwen, Aart en Tegeiykertyd bezwykt er ook een dyk in het land van Nüraegen en spoelt huizen, hooibergen en zelfs eene dorpskerk weg. Dat is de tweede ran door de derde: de en Westervoort bw door en overstroomt al het daarad legen land. Mai ïp, onmiddellyk gevolgd dyk by Oud-Zevenaar plaatsen shter ge- Jaar nu het ergst van alles: twee dagen later spoelt een gat in den Waaldyk by Oosterholt, schuins over Nymegen, en vormt eeue dykbreuk van veertig roeden breed. Nu ligt de geheele Betuwe open. Eene ontzettende massa water stort zich uit over akkers, weilanden, boomgaarden en boerenerven. Zy stroomt voort van dorp tot dorp, dagen achtereen. Over- en Neder-Betuwe, Tielerwaard, land van Buren eu Kuilenburg door, tot aan den Diefdyk toe. Opnieuw begint het te vriezen en al het vloed water wordt ys; ys, waarheen ineu zich wendt, tot ia de overstroomde hnizen en stallen, alles ys. Welk een ellendel toen de vloed kwam, zoo onverwachts en zoo hoog, zyn menschen en beesten ver dronken. Eu nu het overstroomde land in éóne y&ee was herschapen, nu staan gebrek en honger voor de deur. De hooge regeering des lands zat by die rampen niet stil. De Commissaris-Generaal va'n Waterstaat, de heer D. C. Gevers, gaf namens dsn Koning last aan dsn Inspecteur* Ds Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft bepaald, dat de aflevering van de by de Nationale Militio voor de lichting van dit jaar in te lyven manschappen uit onderstaande gemeen- ten, behoorenae tot verschillende militie- kantons dezer provincie, zal geschieden op J ld, opei staat uit W. L. Schippers, als kantoorhouder en zyne zoons M. 11. on H. M. Schippers instructie van het aangewezen personeel, is opgedragen aan den telegraflst T. G. van den Bosch te Utrecht Vinnen, 18 Febr. Op den 27sten Februari a. s. zal in „het Hof van Brederode" alhier een algemeene vergadering worden gehouden van de afdeeling „Vianen en omstreken" der Holl. Maatschappij van Land bouw, ter behandeling van: 1. het doen van mededeelingen2. de rekening 'over 1900 3. vaststelling van het programma voor de te Leerflm te houden tentoon stelling; 4. bepaling van tyd en plaats volgende slgem. vergadering. Ten slotte gratis verloting onder de adwezige leden. WUIesk ikop, 14 Febr. De nieuwe brand spuit voor de buurt Blokland is heden morgen per „Estafette" aangekomen en werd. direct in Blokland beproefd. Die proef slaagde, naar inen verneemt, uitmun tend; de waterstraal bereikte het dak van een hooge hooiberg, terwyi de constructie van de spuit en hare ouderdeelen uiterst eenvoudig en solide is. De levering ge schiedde door de firma Bikkers uit Rotterdam. Dr. G. J. van der Flier, hofpredi ker en predikant by de Herv. gemeente te 's-Gravenliage, is door den Groothertog van Mecklenburg Schwerin benoemd tot ridder van de Wendische Kroonorde. By het departement van kolo niën is ontvangen het volgende van 18 dezer gêdagteekende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indie, betref fende de excursie n&ar^het Atjesche land schap Samalanga: „Expeditie is door Samalanga naar Peu- sangan opgerukt zonder tegenstand te ont moeten. President-sultan, gevlucht in de richting van de Gajoe-landen, wordt door de marechaussee opgespoord. Bevelhebber is met staf, hulpwapens en landingsdivisie teruggekeerd. Infanterie biyftpatrouilleeren." De H. S. M. heeft aanbesteed het maken van een tydeiyke draaischyf van 14 M-, van den plaatyzeren bovenbouw eeuer draaischijf van 16 M. enz. op het gemeen schappelijk stations-emplacement van bet station Maas te Rotterdam, in 2 perceelen. Raming f 13,800 en f8150. lugekomen 19 biljetten. Minste inscbryver vqor perceel 1 de heer H. J. Nederhorst, te Gouda, voor f11,990. de plaatsen, dagen en uren hierna vermeit nevens den naam van Iedere kantonnale hoofdplaats. I Hoofdplaats. Plaats voor Tydsbepaling der der de aflever. aflevering: kantons: bepaald: Woerden H Mrt. vin. 9 u. Gouda id. id. 9i/« u. Schoonhoven id. id. 9i/g u. Zevenhuizen id. id. 9»/* u. Dordrecht Vianen kaz. der 6 Mrt. 9 u. Pontonniers. Gorinchem id. id. Öty* u. Sliedrecht id. id. 9'/g 'U. Alblusserdam id. 4 Mrt. 91/4 u. Ridderkerk id. id. 9tyg u. Zaterdag was een algemeene vergadering der Liberale Unie belegd te Amsterdam om 12 nieuwe leden in, het bestuur te kiezen, daar bet fungoereude bestuur collectief ontslag had genomen. Gekozen zyn de heeren Mr. Marchant, Deventer; Bouman, Den Haag; Mr. R. Maca- lester Loup. Den Haag; Mr. Van de Werk, AmsterdamMr. Smeenge, Amsterdam; C. van Dorp, Rotterdam; Dr. Ruysch, Den Haag; Crena de Ioogh, Dordrecht; Mr. De Crane, Lochein; Roodhuizen. Enkhuizen en Schillemans, Zutphen. Voor zoover aanwezig, aanvaarden de gekozenen de benoeming, be halve de heer De Crane, zoodat voor twee plaatsen een nieuwe vrye stemming moet geschieden. Alleen de heer BoeinhofT, Tiel wordt gekozen, doch bedankt. Er volgt dus een herstemming voor twee plaatsen tus- schen de heeren die de meeste stemmen hebben verkregen: de heeren W. F. Kops, Hoorn; Prof. Van Hamel, Amsterdam; Zei- velder, Heerenveen, (secretaris der Unie) en C. A. van Rnschot, Amersfoort. De heer Zelvelder verklaart intusschen by het be staande priucipiéel verschil geen herbenoe ming te zullen admieraen. Alsnu worden de heeren Kops ffl Van Hamel gekozen. De heer Kops aanvaardt de benoeming. Aan de afwezigon zal van hun verkiezing worden kennis gegeven. De uitkomsten der zalmvis- schery op de Waal waren in de laatste dagen ongunstig. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden 9, te Gorinchem 8 en te Hardingsveld 5 zal mep gevangen. De besomming aan andere rivier-en polder- visch was tameiyk loonend. Ondanks de slechtere vangst is de prijs van zalm ge daald tot op de helft van 2 8 weken geleden; winterzalm geldt thans gemiddeld f 1,85 per i/2 KG. Van iet vonnis der rechtbank te Dordrecht, waarby Adam de Jong. kuiper te Dubbeldam, tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens moord op zyn huis vrouw, is zoowel door den veroordeelde *hls door het openbaar ministerie hooger beroep aangeleekend. De veroordeelde is in verband hiermede naar Den Haag over gebracht. Voor de acte nuttige hand werken zyn o. a. geslaagd de dames P. C. Vis, van Reeuwifk, B. E. den Bremer, van Gorinchem en M. N. Maan, van Capelle a/d IJseL De heer C. Pas, onderwyzer te IJselstein, is benoemd tot hoofd der school te Borne, Men hoopt dit jaar het Zuider- Zendingsfeest te houden op 10 Juli en wel op het landgoed Den Donck van de familie Groeninx van Zoelen onder Ridderkerk (Bolnes) In de classis Utrecht werd in 1900 voor het Fonds voor noodiydende ker ken en personen gecollecteerd te Utrecht f272.06, Maarsen f86,56, Meern f4,70. Vleu ten f3,25, IJselstein f8,50, Jutfaas f 16,80, Vreeswyk f 3.60, Jaarsveld f 8,91, Lopik f 7,56, Lopikerkapel f 4,50, Benschop f 10,35, Polsbroek f 17,50, Montfoort f 15, Linschoten f 6,285, Harmeien f 5.25, Mydrecht f 6,16, Waverveen f 10,87, Vinkeveen f 19,10, Ab coude f 15,53, Bnarabrugge f 4. Ter Aa f 4, Breukelen f 104,50. Kamerik f 9,27, Zegveld f4.965, Kockengen f7,25, Beroepen b(j de Geref. gom. te Waddingsveen de heer J. Schoonhoven, cand. te Alkmaar. door overlyden met 22 m., 19 vr., door vertrek met 60 m., 63 vr., totaal 71 m., 72 vr. Totaal mannen en vrouwen op 31 Dec. 1900, 867 m., 756 vr., totaal 1623 personen. Aantal huwelyken 8. Echtscheiding 1. Levenloos aang. 1 m., 8 vr. Tweeling-ge- boorten 2. LliiMClioten. De bevolking dezer ge meente vermeerderde in het afgeloopen jaar met 14 zielen. Den len Januari 1900 be stond deze gemeente uit 1423 zielen. Er vestigden zich albier 115 personen er zyn ge boren 28 j. en 22 m., totaal der vermeerdering 165. Door vertrek verminderde de bevolking met 125 personenhet aantal overledenen be droeg 26, totaal der vermindering 151. Lopik. Op 31 Dec. 1899 bestond de bevolking uit 860 ra., 777 vr., totaal 1637 personen. Vermeerderde door geboorte met 30 m., 23 vr., door vestiging met 38 m., 41 vr., totaal 68 m. en 64 vr. Verminderde door overlyden met 12 m.. 15 vr., door vertrek met 66 m., 63 vr., totaal 78 m., 78 vr. Totaal mannen en vrouwen op 31 Dec. 1900. 870 m., 763 vr.. totaal 1633 personen. Gesloten huwelyken 12. Levenloos aang. 4 in., 1 vr. Tweeling-geboorten 1. Nleuworkork a/d IJael. Loop der bevolking gedurende het jaar 1900. M. V. T. Werkelijke bevolking op 31 Dec. 1899 1232 1222 2454 Vermeerdering gedurende het jaar doqr M. V. T, geboorte 49 41 90 vestiging 137 132 269 Geh. verm. 186 173 359 Vermindering gedurende het jaar door M. V. T. sterfte 24 32 50 vertrek 140 122 262 Generaal, den heer J. Blanken, bet zwaar geteisterde landvolk van levensmiddelen te voorzien. Levensmiddelen ja, die hadden zy noodig, de ongelukkigen -in de over stroomde streken. Maar hoe moest men ben bereiken zuet weike voertuigen langr welke wegen In bet koninkiyk bevelschrift waren genoemd Leerdam, Asperen, Heu- kelora, Akkooi, Gellikuin, Renooi, Rurnt en Beesd. Deze plaatsen moesten bet eerst geholpen worden. Het bleek echter, dat alleen Asperen, Heukelora en Akkooi te bereiken waren. De overige moesten wachten. Intusschen gaf de,Koning van Holland züu verlangen te kennen, in eigen persoon de overstroomde streken te bezoeken. Zooging Zijne Majesteit dan op 26 Januari over den Diefdyk naar Gorinchem, om daar de ver schrikkingen van watervloed en ijsgang te aanschouwen. Te Gorinchem vaardigde hy eeue kabinetsorder uit van dezen inhoud; „Ik ben tevreden over de heemraden maar niet over de burgerlyke ambtenaren. De drost J. Repelaar verdient'lof en de heem raadschappen van Alblasserwaard, Arkelen Vianen eveneens, maar de landdrosten moeten beter op hun post staan. De Betuwe is onder hét bestuur van den heer van Rand- wyk, maar de Neder-Betuwe heeft aan hem niet veel. Vele dorpen zyn aan zich zei ven overgelaten. De Commissaris-Generaal wordt gelast, vaartuigen of schietschouwen aan te oreugeu, magazyiien roet levensmiddelen op te slaan en ue overstroomden zoo goed mo gelyk te verzorgen". De koning besloot zyn kabinetsorder met de woorden: „Uwe Commissie, heer Gevers! zal eerst ten volle uitgevoerd zyo, als alle huizen in alle dorpen zullen verzorgd zyn, en ik geen vrees zal behoeven te hebben, dat do mü gedane rapporten bezyden de waarheid zyn.' De teedere zorg van den Koning voor zy»e lijdende onderdanen bljjkt duidelyk uit deze Boodschap eu prikkelde stellig alle daarby betrokken autoriteiten tot verdub belden yvcr. Toen Zyne Majesteit Gorinchem bereikt had, was het ys op de riyier de Waal in beweging, maar een ysdaui. die zich bfl Hardiuxveld zette, stuitte het in zyne vaart en deed het water onrustbarend wassen. Tegelflkertyd stroomde steeds meer vloed- wiur «it d« Betave toe. Het ririerke de Jaarsveld. Op 31 Dec. 1899 bestond de bevolking uit 873 m., 774 vr., totaal 1647 personen. Vermeerderde door geboorte met 39 m„ 23 vr., door vestiging met 27 m. 81 vr„ totaal 66 m.. 64 vr. Verminderd Linge, thans aangegroeid tot eene machti gen stroom, was met langer in staat zyn water te bergen. Het stond by Arkel tegen hèt voetpad op de kruin van den dyk. Aan 'Men Steeneu Beer achter het Zwaantje be- fon bet over te loopen. Daar moest ge- ist en genoodweerd worden. De, toestand werd voor Gorinchem van oogqpblik tot oogenbiik angstwekkender. Brak aan den Steenen Beer achter het Zwaantje de dyk door, dan zou zich de massa water, die door de Linge werd aan gevoerd, in de laaggelegen stad storten, en wat moest er dan van Gorinchem worden Het is 30 Januari en de wind, die zich 's morgens reeds laat gevoelen, verheft zich tegen den avond tot storm, eerst uit het zuidoosten, toen uit het westen. De storm richt overal nieuwe verwoestingen aan. Dyken slaat by weg tot aan de binnenkruin; het nog vastzittend iis brengt hy in bewe ging en stuwt by steeds verder voort. In de Duffel by Nymegen zyn door dien storm alle huizen, die nog waren staande gebleven, vernield. Te Millingen werden in dien nacht een en veertig huizen verbryzeld. Langs Waal- en Ryndyken dreven den volgenden morgen daken, batken, deuren, vensters van uit elkaar geslagen huizen. Somber, ach, zoo somber schouwspel! Aan- den Diefdyk kistte en werkte men dag en nacht. Noodweringen werden opge richt. Gedaan werd, wat gedaan kon wor den, met de uiterste inspanning. I Voor het laag gelegen Gorinchem Idora het gevaar van uur tot uur. Reeds waren kistingen ter hoogte van drio voet op den Korten Dyk opgezet en gevuld, schotbalken voor de poorten gelegd en nog steeds rees door de ysverslopping^ by Hardinxveld het water op de rivier. Aan de noordzyde vau de stad barsten de muren van den Beer aan de Arkelsche poort, aan de zuidzyde scheurde terzelfdertyd de oude Wolfersche dyk. Binnen in de stad kwelde hut water in de straten en drong door de kistingen heeu. Wat zou het einde zyn? zou de ge heele stad door het instroomend water ver zwolgen worden? InluHschen was Koning Loflewyk in de stad gekomen. Zyn hart was diep getrof; fen door het aanschouwen van zoo velerlei nood en ellende. Troostend, helpend trad b|j orcraJ op, oatar, onrustig van aard, kon Geh. verm. 164 154 318 Verschil tusschen geheele vermeerdering en geheele vermindering 22 19 41 Bevolking op 31 Dec. 1900 1254 1241 2495 Nnelrewaard. De bevolking dezer ge meente vérmeerderde in het afgeloopen jaar met 10 zielen. Den len Januari 1900 bestond deze uit 494 zielen. Er vestigden zich alhier 50 personener zyn geboren 16 j. en 1 m., totaal der vermeerdering 67. Door vertrek verminderde de bevolking met 47 personen; het aantal overledenen bedroeg 10; totaal der vermindering 57. GEMENGD NIEUWS. •- De Waal dry ft vol ys, hetwelk dagelyks zwaarder en sterker wordt. Hoewel het voor de kleine scheepvaart zeer .be lemmerend werkt, zoodat deze als gestreted kan beschouwd wojden, doen de rader- en schroef booten nog den gewonen dienst, terwyi gisteren ook de communicatie tusschen Woudrichem en Gorinchem als naar gewoonte onderhouden is. Te Alfen is Vrydag-namiddag de 18-jarige P. K. by het schaatsenryden in een wak gereden en verdronken. Vrydag-morgen is in de gemeente Raamsdonksveer by de Borst een man gevonden, dood liggende tegen een mest hoop. De man was naar alle waarschyn- lykheid daar gaan liggen en bevroren. Het is, naar men verneemt, zekere P. Ia C., schipper uit 's-Gravemoer. Komende van Werkendam, waar zyn schuit lag, heeft hij zich onder den invloed van sterkendrank waarschijnlijk te slapen gelegd en ia zoo doodgevroren. Zaterdag-ochtend is op last der justitie te Amsterdam in zyn woning in hechtenis genomen J. P. A., med. doctor en arts, verdacht van het plegen van strafbare handelingen. Een jongen van dertien jaar te Schwelzingen by Mannheim had, terwyizijn vader van huis was, diens revolver uit de la tafel gehaald en dit wapen uit aardigheid op zyu broertje, een kind van drie jaar, aange legd. Hij trok den haan over, het schot ging af en het kind viel met een doodeiyke wond in de longen neer. De jongen was zoo wanhopig toen hy zag wat hy gedaan had, dat hy zichzelf dadelyk met een schot door het hart van kant maakte. Zyn zusje die een oogenbiik de kamer uit was geweest, vond de twee kinderen in een plas bloed liggen, allebei dood. Men schryft uit Meeuwen aan de „N. Gor. Ct.: Onze geachte burgemeester is door aan koop eigenaar geworden van een automo biel, 't welk in de volgende week geleverd zal worden. Wat zal dat ding veel bekyks hebben en wat zal men verwonderd staan kflken, als 't er zonder paard eensklaps van- by het in Gorinchem niet laDg uithouden. De weg naar Tiel, de Waaldyk, was immers nog open; eenmaal tot Tiel gekomen, zou Ml immers wel verder reizen. Welnu, de Koning besloot, van Gorinchem naar Tiel te gaan en ook daar den jammeriyken toe stand van het landvolk met eigen oogen te aanschouwen. Wist hy, dat er aan die reis levensgevaar verbonden was? Hy wist het waarschyn- lyk niet, maar hy heeft het ondervonden. Daar zyn zy de Koning, de Minister van binnenlandsche zaken Twent van Raaphorst en de Opperstalmeester Van Byiant den Waaldyk opgereden te midden van het fls, dat overal dreigt los te scheuren. Niet zonder moeite zetten zü de reis voort tot een eiud weegs boven Tiel. Daar moeten xy terug. De Waaldyk was verderop niet te vertrouwen. De kruin van den dyk ver hief zich slechts eenige duimen boven bet water. Zy moeten terug naar Gorinchem. Ongeveer by het dorp Vuren, een half uur buiten Gorinchem, waar zü nieta aanschou wen dan onafzienbare ysvelden, geraakt de rivier de Waal op eens in beweging, schui ven de ysschotsen, zeer nabjj het rytuig des Kouiugs, met geweld op en over den djjk en versperren overbidaeiyk den weg. Wat te doen? over die ysversperring heen?... over die groote schollen, aie nog in schuivende beweging zijn Onmoge- lyk. En terug 1 terug met het rütuig, den dyk over, vanwaar zy gekomen zyn?l maar het water begint reeds over den dyk te stroomen. Neen, ook dat is niet te on dernemen. Slechts één redmiddel biyft over, als God het zegenen wil. Het rytuig uit- 1 stappen en overgaan in eene roeiboot, in dien er althans eene in de nabyheid is. Ja, eene .roeiboot is er en nu stapt de Koning met den Minister en den Opperstalmeester daarin. Als er nu maar geschikte roeiers zyn en een flinke stuurman, om hen te brenge'n, waar zfl wezen moeten Iwant er is beleid noodig, om door de schuivende schotsen heen te dringen, en overleg om te midden van al die' hindernissen koers te houden. Hoe dan ook, de gevaariyke tocht gelukt. De Koning landt met znn reisge zelschap aan den wal van Gorincnem aan. (Wordt vervolgd.) door gaat! WH tw^lWen echter of ook voer lui en boeren ait nieuwe rytuig met inge nomenheid zullen begroeten, wyl de paarden allicht groote vrees zullen hebben voor hun Yreemdsobrtigen concurrent. STADMNIEUWN. Neb* on boven19 Febr. Op 28 April a. s. zal het 25 jaren geleden zyn, dat de heer D. Teyinck alhier benoemd werd tot Notaris. Voorzeker zal het onzen geaebten stad genoot op zyn zilveren jubilé niet aan bewyzen van belangstelling ontbreken. De volgende Nutsvergadering zal plaats hebben op Vrydag 22 Febr. a. s. Als spreker zal alsdan optreden de heer Dr. H. IJ. Groenewegen van Rotterdam. De lezing van den heer F. M. Hemmes van wege het Natuurkundig ge nootschap, welke op Vrydag 22 Februari a.s. zou plaats hebben, is wegens den Nuts- avond uitgesteld. In ons volgend nommer zal de datum, waarop eerstgenoemde lezing zal plaats hebben, worden vermeld. ••—De zangvereeniging „C&ecilia" gaf Vrydag-avond in het Heeren-Logemeut eene uitvoering van een tweetal tooneel- stukjes, en wel„Ida", lever de rideau, en „Titulair, klucht of geen klucht", blyspel in twee bedryven. Vooral het tweede viel zeer in den smaak van het aanwezige pu bliek. Eenige dames en heeren verleenden by deze uitvoering hunne welwillende medewerking. Na afloop sprak de heer A. Dykgraaf een woord van dank tot hen, die aan deze uit voering hunne medewerking verleenden en tot de aanwezigen voor ae door ben be toonde belangstelling. Na afloop bestond gelegenheid tot dansen. Zaterdag-avond werd door den heer W. J. G. Wesselman, evangelist te Amsterdam, in het Militair Tehuis alhier eene groote voorstelling gegeven met de American Bioscope. Verschillende voor stellingen werden op het doek gebracht, waaronder vooral mogen genoemd worden afbeeldingen der nieuwste gebeurtenissen uit de [jongste oorlogen. De voorstelling werd mei-gebed geopend en met dankgebed gestoken. Een talryk publiek vulde het lokaal. ••—Door dé duurte der steenkolen was de commissie der instelling tot uitdee- ling van warme spys en brandstof dezen winter niet in de mogeiykheid, evenals in de laatste jaren, door een of meer extra uitdeeliageu dier brandstof ia den nood der behoéftigen tegemoet te komen. By de strenge koude in het laatst der vorige week achtte de commissie evenwel eene byzondere uitdeeling vkn steenkolen noodig, waarom zy besloot een buitenge voon beroep te doen op de liefdadigheid dit stad- genooten, met het gevolg dat binnen kor ten tyd voor een zoodanig bedrag was in geschreven, dat Zaterdag aan ruim 130 behoeftige gezinnen elk een half hectoliter steenkolen kon worden uitgereikt. Postkantoor Nchooniioven. LIJST van BRIEVEN en BRIEFKAARTEN, geadresseerd aan onbekenden, over de lste helft der maand Februari 1901: Brieven: P. Damsteeg, Culenborg. Mevr. L. Bach v. Cainpen, 's-Gravenhage. Mej. M. de Waard, Rotterdam. Wed. J. Buys, Rotterdam. VAU HIER EN DAAR» „De Standaard" wydt de volgende waar- deereade woorden aan het overleden kamer lid Mr. Hartegh; „Het plotseling afsterven van het Kamer lid Mr. Hartogh, die eenige uren te voren nog in goeden welstand op het Binnenhof aanwezig, den nacht daarop onverhoeds uit het leven is weggerukt, werd door alle par- tyen in de Kamer met ontroering vernomen en zoo de voorzitter niet uit naam der geheele Kamer een hflrtelyk woord aan zyn nage dachtenis had gewyd, zou ongetwyfeld ook de antirevolutionaire partn niet in gebreke zyn gebleven, hem de nulde te brengen harer weemoedige sympathie. Hoewel in politieke beginselen lijnrecht tegen haar overstaande, naderde Mr. Hartogh zeer van naby het beste ideaal, dat men zich van een politiek tegenstander vormt. Vast van richtiDg, in trouw aan zyu be ginselen nooit wankelend, door geen ambitie gejaagd, bezielde hem steeds de eerbied, dien we andersdenkenden om den ernst van hun overtuiging verschuldigd zyn. Noch in bitterheid noch in giftige scherpte zocht hy zijn kracht, maar lokte uit tot vertrouweiyke wisseling van gedachten door de openheid van zyn blik en het innemende van geheel zijn optreden. En daarby was hy, zonder zich veel op den voorgrond te dringen, een dier degelyke Kamerleden, die steeds op de hoogte van zaken, een welgewikt oordeel bezat, en vooral by juridische vraagstukken een gezochte vraagbaak voor regeering eu Kamer was. De man, die straks den door zyn afsterven leeg geworden zetel gaat innemen, zal van hoog karakter en ongemeene bekwaamheid moeten zyn, om op dien zetel Mr. Hartogh wezenlyk te vervangen. Het is niet te veel gezegd, dat de Kamer in dit onverwacht heengaan van een harer degelykste leden metterdaad een verlies lydt Ën waar dit heengaan zoo aangrypend- plotseling was, zoodat het byna aan het afsterven van wyien den heer Bahlman herinnert, gaat tot elk lid der Kamer een memento mori uit. Een: Gedenk te sterven. Eu ook dit: „Werk zoolang het dag is, want de uacht komt, waarin niemand wer ken kan". Wyziging der Schoolwet. De „Prov. Groninger Courant" is over de voorgestelde wijziging der schoolwet slecht te spreken. „Zeker moeten," zegt bet blad, „de gulle töezeggingen van den Minister, waartegen men geen reserve heeft gemaakt, gestand worden gedaan, doch niettemin zal ernstig overwogen moeten worden of de Minister, die voor het byzonder onderwys niet meer zou kunnen doen al was hy daar van zyn leven lang de vurigste zeloot ge weest, in zyn yver om toch vooral „billyl" en „royaal" tegenover den tegenstander te zyn, niet wat al te ver gaat. Het blad ia van oordeel, dat de liberale party voor het denkbeeld dat aan art. 192 der Grondwet ten grondslag ligt, nog wel zooveel mag voelen om te verlangen, dat de coquetterie met het byzonder onderwys, die onder dit Kabinet een ongekende vlucht beeft bereikt, niet tot zuiver boeleeren gaat overslaan. „Dat thans aan bet byzonder onderwys ook voor schoolbouw de steun uit de ryks- kas zal ten deel vallen naar dezelfde maat staf die by, het openbaar onderwys wordt aangelegd, zal in de eerste plaats het ryk op een goede twee ton 's jaars komen te staan. Een zoo aanzienlyke uitgaaf is alleen door de noodzakelykheid gerechtvaardigd. Eu noodzakelyk is zy alleen als het van kerkeiyken kant gesteld beginsel der „rechts- geiykbeid" tusschen het openbaar en het Eyxonder onderwys wordt aanvaard. Maar nooit beeft zich de liberale party op dit «tudpiuit gepluUt M terecht. En doet argument aangaat: dat de leerplicht byzondere scholen noodig maakt, bet wel, dan zal xQ de verdere gevolgen van het beginsel moeten accepteeren en straks de wetten op het lager- en hooger onderwys er mede hebben te doortrekken. Wil de regeenug dut? Is dét voor de liberale party de toekomstmuziek Eu indien neen, is het dan wyS, voorzichtig, verdedigbaar de grond slagen van bet compromis te wyzigen Nog wel eigener beweging, by vriendelyk aan bod aan de in haren vuist grinnikende tegenparty De regeering, die ook al met betrekking tot de kosten van het herhalingsonderwys I de byzondere school op precies denzelfdeu i voet wil behandelen als het openbaar onder- i wys, ofschoon hier het geven van herhaliiigs- onderwys verplichting, daar vrye wil is, praat de twee ton, die voortaan's jaars aau J het byzonder ouderwijs alléén voor school- lokalen in den schoot vallen zal, goed: in de eerste plaats met het aaapryzea tot bet betrachten „van meerdere gelykstelling", in de tweede plaats door er op té wyzen. dat de invoering van den leerplicht ue nood zakelykheid van meer schoolruimte beschik baar te stelleu ook voor het byzonder onder wys medebrengt. Van het eerste argument hebben wy liet onze gezegd. Is de theorie van de rechtsgelijkheid de juiste, dan zyn wy nog lang niet waar wy moeten wezen, dan moet de regeering met nog heel wat anders voor den dag komen. Maar die theorie is nooit aanvaard, nooit toegestemd. De wet van 1889 deed dienst als middel van apaisement, om niet den schooistryd te doen blyven het spaak in het wiel, niet omdat van liberale zyde ooit is erkend of toegegeven dat op den staat de plicht zoude rusten een rekening-courant te openen met allen die door gemoedsbe zwaren, eehte of gewaande, verhinderd worden van zyne instellingen of werken gebruik te maken. Eu wat het tweede meer staat in dé eerste plaats niet vast, maar heeft in eik geval niets uitstaande met de verhou ding, die de wetgever van 1889 heeft ge meend dat tegenover het byzonder onder wys door de schatkist behoorde te worden ingenomen. De Minister verklaart ergens in zyne memorie van toelichting dat h(j geen tegen spraak verwacht van de bewering, dat zyn regeling voldoet aan den eisch, bet byzonder onderwys niet van slechter conditie te doen worden. Inderdaad: waar is de man, die den moed zoude hebben deze tegenspraak te voeren? Maar waar de Minister ver volgens, als zag hy de oppositie in het verschiet, opmerkt dat het den schyn heeft alsof zyn regeling het byzonder onderwys niet alleen niet van slechter maar van gunstiger conditie maken zal, daar is de vraag gewettigd: „Excellentie, ia hier slechts schyn?" Niet met de socialisten. „De Nederlander" schryft: „Door een antirevolutionair blad in Friesland wordt nog altyd geyverd voor samenwerking met de socialisten by de aanslaande stembus. Dit is op zichzelf weinig interessant, want wü gelooven, dat dat blad, ook in Friesland zelf, niet veel invloed heeft. Maar wat wel ten zeerste te betreuren valt, is dat ook buiten Friesland, met name van Amsterdam uit, dit plan nu min of meer ondersteund wordt. Dit laatste ge schiedt niet op grond van eenig gevoel van geestverwantschap of sympathie voor de socialisten, maar ter „evenredige ver deeling" van de zetels, „gelyk eens te Amsterdam is toegepast". Antirevolutio nairen. Christelyk-Ilistorischen, Katholieken, radicalen en socialisten moeten dan by de Statenverkiezingen samengaan, om aldus de liberale meerderheid te vernietigen. Wy zyn overtuigd dat wy niet te veel zeggen, wanneer wy beweren, dat althans de Christ.-Hist. of vry-antir. party in Fries land dit plan unaniem zal verwerpen. Met de socialisten is eenvoudig geen gemeen schap mogelyk, omdat zü niet, als andere partyen, den stembusstryd voeren voor wat zy te goeder trouw achten de belangen van Vorstin, volk en vaderland. Niet voor het vaderJand. Nog onlangs merkte het „Sociaal Weekblad", in ant woord aan 's heereu Pyttersen'g leus Neder land boven alles, terecht op, dat men hiermee de socialisten zou buitensluiten. Niet voor het volk. Naar z,y dag aan dag zelf zeggen, strüden zy slechts voor een deel van het volk, tegen het andere deel: Het verderfelyk standpunt van den klassen- stryd, waarvan een reuke der ontbinding uitgaat en dat door geen andere party wordt ingenomen. Niet voor de vorstin. Nog in deze week, terwijl boog ea laag, uit alle richtingen en partyen, onder de edelste gemoedsaandoe ningen feest vierde, en al wat er goeds en nobels is in ons volk op de heerlykste wyze naar boven kwam werden in het socia listisch hoofdorgaan woorden vernomen,waar uit bleek; dat zy niet alleen zelf niets voelen voor de ideöele schatten, die aan ons volks leven in de Oranje-traditie zyn toebedeeld, maar dat zy in bun dor, plat, prozaïsch materialisme ook het orgaan missen, om deze gevoelens in anderen te onderkennen. Vandaar dat in do vreugd der „bourgeoise" klasse-zelfzucht, in die der „proletariërs" een „historisch fanatisme der achterbuurten" ge zien werd. Geen gemeenschap met een partn, die alle hooger idealisme, alle Nederlaudsche tradi ties, allen geesteiyken rykdom, alle historisch vergezicht aan ons volk tracht te ontrooven." BEURSBERICHTEN. 18 Febr. Nederl. Werkl. Schuld. 21/» 923/t Dito dito 3 91Vs Oostenryk, Obl. pap. Mei-Nov. 5 8113A« Dito zilver Jan.-JulL 5 82'/n Rusl., Obl. 89/90 le en 2é uitg. 4 96s'» Spanje, Buitenl. Perp4 67Va Zuid-ltal. Spoorweg Oblig. 3 571/» Russ. S. K. Chk.-Az. 500 a 2000 M. 4 Dito Orel-Griasi. 500 a 2000 M. 4 97 Loten Amsterdam f 100. 3 103Vi Antwerpsche loten 1887 21/» 101 Theiss-Loten. Loten Madrid Loten Turkye 1870 4 1171/9 3 37i/f 3 293/4 MARKTBERICHTEN. Gorinchem, 18 Febr. Aangevoerd 72 runderen, 18 nuchtere kalveren, 4 vette varkeus en 100 biggen. Pryzenzware kalf koeien f 170 a 190, kalfvaarzen f 140 a 160, melkkoeien f 130 a 150, 21/90arige ossen f 140 a 170, guiste vaarzen f 80 a 90, piuken f 50 a 60, graskalvuruu f 40 a 50, nuchtere kalveren f 11 a 14, vette varkens 23 a 24 ct. per half kilo, biggen f 8 a 12. Rotterdam, 18 Febr. Aangevoerd 236 vette runderen, 0 magere dito, 130 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 152 schapen of lammeren, 443 varkens. Runderen 24 a 32 ct. kalveren 35 a 46 ct. en varkens 22 ct. per l/t kilo. BUUGEREUKE NT AND. Nchooniioven. Van 15—19 Februari. Ondertrouwd: A. G. van Solinge en E. Rietveld. J. Spek en P. Snel. M. van der Vliet en M. Stigter. Urtrlideni G. R Pelt, oud 18 J. Amelde. Van 30 Jaa.-18 Febr. Geboren: Samuel Johannes, t. van W. Verhey en N. M. Kapoen. Januigje, d. van W. As. Roth en A. Veen. Pieter, z. van J. P. Kuipers en C. Roodborst. Janke, d. van J. Mesker en P. Molenaar. Overleden: D. Zflderveld, oud 27 j., echtgenoote van G. C. Terlouw. A. J. de Groot, oud 10 m. Oudewater. Van 31 Jan.—14 Febr. Geboren: Johanna, d. van M. Wouters en K. Visser. Pieter, z. van A. Suelleman en C. T. Ryweg. Jacobus Johannis Maria, z. van G. J. Vlek en W. P. H. Linnenbank.— Jan Arie Hendrik, z. van A. van Heiningen en G. Verwey. Johanna, d. van P. Pot en Joh. Benschop. Getrouwd: H. Schoonderwoerd en G. van Zoelen. Overleden: A. G. Erkel, oud 74 j. Tien hoven. Van 30 Jan.-18 Febr. Geboren: Jan, z. van A. Schalk en J. de Baat. Bart, z. van P. W. Streefkerk en P. Boef. Overleden: D. J. Heyboer, oud 4 j. -— A. O. van Bruggen, oud 3 m. RECLAME. zenuwziekten. De zenuwziekten komen voort door eene groota zwakte der zenuwen en eene min of meerdere bederving van het bloed. Een krachtige spierherstelster en vernieuwster van het bloed is noodig ia deze omstan digheden. De heer O. Borgstein, eea zeer achtbaar persoon, wonende te Culetnborg in de pro vincie Gelderland, vertelde aan onzen ver slaggever het volgende: „Gedurende een reeks van jaren is myne echtgenoote lydende aan zwakte op de zenu wen, voortdurende pyn in 't hoofd; in één woord aao al de gevolgen der zenuwziekten. „Menigmaal de gunstige resultaten van de Pink Pillen vuu Dr. Williams gelezen hebbendebesloot ik ook eens eenige doozen dier pillen aan te wenden, en na eenige maanden gevoelde zy klaarblykelyk zeer veel verlichting, want de hoofdpyn is ver dwenen. En ofschoon ik aan de aanbie dingen en aanbevelingen, die de courant en nieuwsbladen dagelyks bevatten, geen feloof becht, kan ik met zekerheid consta- eeren, dat de Pink Pillen van Dr. Williams myne vrouw van een groot lyden verlost hebben, en beveel ze de lydende personen ten zeerste aan." De Pink Pillen van Dr. Williams zyn werkdadig in alle gevallen van lichamelijke verzwakking, zoowel by de vrouw als by den man, tengevolge van de verarming van het bloed, zooals bleeke gelaatskleur, bloedar moede, rlieumatiek, algemeene lichaams zwakte. Zy zyn een hernieuwster van het bloed, een versterkster der spieren. Verkiijgbaar k 1,75 Gld. de doos en 9,- Gld. de 6 doozen, by J. H. 1, Snabilik, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepótnouder voor Neder land. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrygbaar voor Schoonhoven en omstreken by A. N. van Zessen, Drogist. Wacht u evenwel voor de namaaksels; verschaft u de echte Pink Pillen alleen by den heer Snahilié te Rotterdura of by de depóthouders, die onder de attesten in de couranten zjjn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goedkoopere zooge naamde Pink Pillen; zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslagge ver vernam op verschillende plaatsen i»» Nederland hoe de personen er ingeloopen zyn, en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink Pillen ondervonden hadden; onnoodig te zeggen dat deze per sonen spoedig met het gebruik der echte Pink Pillen weder zyn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand genezen. Hiernevens Afbeelding i der doos met de echte Pink Pillen. Heden overleedtot onze diepe droef heid, na een kortstondig lyden onze geliefde Zoon, Broeder en Behuwdbroeder HENDRIK OOMN Gs., in den ouderdom van byna 27 jaar. G. OOMS, Echtgenoote en Kinderen. Groot-Ammers, 18 Februari 1901. p. p. c. a./b. „Koningin Wilhelmina". Op Donderdag 21 Februari a. s. zal het Vtyf en twintig Jaren geleden z{jn, dat als Letterzetter op onze Boekdruk- kery in betrekking kwam. Gaarne brengen wy een woord van hulde aan zyn gedurende dien tyd betoonden yver en trouw, ge- Eaard aan een hoogst welwillend arakter, waardoor hy de byzondere genegenheid zyner patróóns mocht verwerven. S. te W. N. VAN NOOTEN. f Schoonhoven. M Morgen, 21 Februari, hoopt myn j gif geliefde Vader zyn Q te gedenken ais Visch afslager te JK Schoonhoven, gjg Weduwe J. VAN ESSEN, geboren Gaillard. Allen die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan de onder het voorrecht van boedelbescliryving aanvaarde nalatenschappen van PIETERTJE HOGEN DOORN, Weduwe vau Leendeht Rietvei.d, gewoond heb bende te Schoonhoven ea aldaar overleden 20 Januari 1901 b. Mejuffrouw CHRISTINA MARIA VAN TIENHOVEN, Weduwe van Abraham van DER Slums, gewoond hebbende te Schoonhoven en aldaar overleden 4 Februari 1901; worden verzocht daarvan, vóór 1 Maart a. opgave" of betaling te doen ten kantore van ém NoUrin D. TKIJINC" STUIVERSZEE P, STUIVERSZEEPP0E0ER SULTANEPOEDER, S 0 D E X. De TREKKING .4er 7de I» RE WIE VERDEELING heeft plaats gehad. De uitwlag wordt binnen 1 weken aan lede ren deelnemer toegezonden. Bewaart Uw atrookjea voor de Nate PREMIE VERDEELING. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Vereenigde Zeepfabrieken, Rotterdam. Alle goederen blyven in elkaar, behalve Zyden Stoffen. NtoomververiJ. I Chemische Wasseherty De BURGEMEESTER der gemeente REEUWIJK maakt bekend: Dat op Maandag den 85. Februari 1901, van des v.m. 10 tot des n.hi. 1 ure, een lid der Commissie voor het Schat tingsdistrict Gouda, in het RAADHUIS van Reeuw Uk andermaal zal zitting houden tot het geven van mondelinge inlichtingen aan Tien die zich daarvoor aanmelden.; De Burgemeester van Reeuwyk, F. II. BILtÊCS BRACK. TE STOLWIJK. op DONDERDAG 98 FEBRUARI 1901's avonds 7 uur. PROGRAMMA. I. DONKERE WOLKEN. Tooneel- j spel in 5 bedryven, door S. U. Hijlkema. II. HET MI8LUKTE HUWELIJK. Kluchtspel met Zang in 1 bedryf, door M. J. Ruffa. DE AFDEELING der Holl. MaataehU v. Landbouw zoekt Iemand, genegen een i te ncbafTen, voldoende aan zekere voorwaarden. Inlichtingen geeft het Bestuur. TERSTOND GEVRAAGD: Een P. G.tegen kost en inwoning. Loon naar bekwaamheid. Tot Nov. vast werk. Liefst ia lersoon zich te vervoegen by E. DEN TOOM, leneden-Nliedreeht. TERSTOND GEVRAAGD goed kunnende melken. Adres C. L1GTHART, Lekkerkerk. Tegen 1 April gevraagd een flinke als meid-alleen. Adres: Westhaven B 194, Gouda. Tegen t April a. s. wordt gevraagd eene flinke P. G. en Üin goede getuigen Adres Mevrouw DE HAAN, Ond- voorzien. Alblaa. Wegens huwelyk der tegenwoordige, wordt met 1 Mei a. s. gevraagd eene flinke by J. SCHILT, Kaashandelaar te Stolwijk. Mevrouw S C IK L IJ—TIELEMAN, Neheonhoven, vraagt 1 Mei a.s. een eenvoudige, nette p. G. van af heden verkrygbaar, k f 1 per Hectoliter. AGENT voor Neb oon hoven en Omstreken de Heer W. KOUN Wz., Nes, hoek Meent, Nchoonhoven. De Ondergeteekende zal een kortea tyd In 5 lessen ia men klaar. Elzhout a/d KlnderdUk. te Gorinchem zal op Vrydag 22 Februari 1901, mid dags om 12 uur, by A. GELDERBLOM te Groot-Ammera, aan het Schoonhovenache Veer, VERKOOPEN: waarin BAKKERIJ, en het Erfpaehtzreeht aan den Grond, met ERF en TUIN, te Gelkenea, gemeente groot 4.16 Aren, bewoond door Willem Blokland, ingezet op f 1750,—. Aanvaarding en betaling 1 April 1901. UIT DE HAND TE KOOP: Een zoo goed als staande in de nabüheid van het dorp Ouderkerk a/d IJzel. Te bevragen, onder letter W, a/h. HULPPOSTKANTOOR Ouderkerk a/d IJzel. EEN ZOO GOED ALS NIEUWE zeergeschikt voor Bakkers of Winkeliers; draagvermogen ruim 1000 Kilo. Te bevragen bij J. DE VBIES te Oudewater. Aangeboden een goed onder houden BRIK met losse Var kenshekken, zonder gebreken. Ook genegen in te rallen met elk soort rytuig. Te zien by D. OSKAM, Slager te Oudewater. Behalve myne bekende duurdere fabri katen, beb ik nu degelyke, sierlijke ORGELTJENontvangen, geen draaiorgels, werkeRjk verrassend van toon, van f 45,— en f AO franco thuis. Npllnternleuw met 5 Jaren garan tie eu gratis Handleiding voor Zelfonderricht. Termijn betaling vanaf/' 3 'm maand*. Ken dubbeltje daags „is door een man gauw besteed aan drank of andere dingen, waarvan hy zelve schade en bet gezin in den regel verdriet heeft. Nn kan man, trouw en kinderen hun leven lang muziek maken voor lOCts., zegge eeu dubbeltje daags. Vraag teekening enz. gratia. EENIG ADRES: Noordmolenstraat 71, Rotterdam. MONTFOORT. HARLINGEN. Fabriek Tan RECLAME BEDSTEL geheel compleet/ 29,—. 2 Pers. Veerenbedstel, vulling 40 8 nieuwe tweemaal gezuiverde Veeren, solide bewaste Tüken: Bed, Peluw, 2 Kussens, Bed- en Peluw-Overtrek, 2 halve Ma traseen een wolion-, een gestikte- ea molton Deken, f 29,—. Voor zolidltolt wordt ingestaan. Betere qual. 36,—', 40,—. Extra mooi stel 50,-. Geheel compl. Kapokstellen f 28,—, f 27,50, f 32,50. GEZüNDHEIDSBEDDEN, geheel compleet, Springveeren Matras, vulling prima Kapok (zonder ander bed te beslapen), Peluw en Kuss., een wollen- en een gestikte Deken, 1 pers. f 25,—, 2 pers. f 29,75. Voor andore BEDDEN, MATRASSEN, LEDEKANTEN, gegarneerde WIEGEN éna. vrage men onfce uitgebreide prijscourant. Goederen boven f 10,worden, na voor uitbetaling of onder rembours, franco naaste station of aanlegplaats geleverd, des- verlangd met vry zicht. NCK U gausnuTu. straat FILIALEN, V.|)..Mrt, A a Alléén ib verzegelde pakjes, voorzien van bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, ver- krygbaar te Nchoonkoven by E. C. VAN DER ENDE. Nieuwpoort, c. Spelt. Noordeloos, J. fc. VA5 I)ER Ouderkerk a/d IJael, M. Pannekoee; a G. DE Jo.SQ CZR. Mei- Goudruak. Krimpen a/d Uk, A. J. Dogtehom. Moordrecht, j. TAK Gemkep. n - J *L. C. Post. Berltenwoilde, Z, VlïlK, Berg-Ambaclit, Wed. D, Streefkerk. E.' Hasuun/' Bleskensgraaf, F. ta« Rus. A'mnerstolH. de Juro Pu. Brandwijk, c. Z esses. In het byzonder wordt de aandacht nTee- tigd ep S0UCB0N THEE, i f lÏÏpUrViï

Schoonhovensche Courant | 1901 | | pagina 2