TinensUts r Schildersknecht, Schildersknecht, vaste Arbeider, Een Boerenknecht, Een Onderknecht, 2de Bakkersknecht, Dienstbode, Dienstbode, Dienstbode, Burger-Dienstbode Dienstbode. Dienstbode. f3,75 bijverdienste &SL groote Hond, Burgerwoning EEN HUIS HOOFD-AKTE. U£T een Eskadron Huzaren, tot sluiting van den stoet. Advertentiën. Een a twee Wasschen. Solinger Stahlwaaren-Fabriks- Niederlage „Wilhelma", 4-jarige Wilge-Poten. Te Huur met 1 Mei a.s., te Uit de hand t^ Koop of te Huur Gondii, ft Febr. In dè heden gehouden raadsvergadering werd door de commissie van bystand in het beheer der gemeente werken een drietal plannen ingediend voor den aanleg van het Van-Bergen-IJzendoorn- Park. Burg. en Wetb. stellen, ter begelei ding dier plannen voor, het ontwerp van de heeren Groenewegen Sc Zoon te Bilt aan te nemen, en aan die firma het toezicht op den aanleg op te dragen tegen 6pCt. van de aanlegkosten ten bedrage van f 40.000, dus f 2300. Verder de levering van gewassen aan te besteden, om ook inwonende boomkweekers in de gelegenheid te stellen, het plantsoen voor het park te leveren. Verder wordt voorgesteld nog dit jaar het grootste deel van het park, namelijk tusschen den Winterdijk en het spoorweg station, aan te leggen en te voltooien, terwijl het andere deel bewaard wordt tot een volgend jaar. In het geheel wordt geschat, dat de kosten slechts f 1500 3500 hooger zullen zijn dan de f 40.000, door wijlen burgemeester Van Bergen IJzendoorn daarvoor aan de gemeente gelegateerd. Benschop, 21 Februari. De collecte, dezer dagen langs de huizen in deze ge meente gehouden ten bate van de kas der Ned. Herv. Diaconie alhier, heeft f 266,75 opgebracht. 'Berg-Ambacht, 25 Febr. Voor de kiezerslijst alhier zjjn aangegeven 46 kiezers, waarvan 25 ambtshalve en 21 huur-, loon-, examen- of spaarbankkiezers. In verband met de voorgenomen haven verbetering alhier is door de gemeente een perceel land aangekocht, grenzende aan de bestaande haven. Naar men verneemt, zal dit worden ingericht als los- en lading plaats en tevens gelegenheid worden ge maakt voor het aanleggen van alle vaartuigen. In deze gemeente komen vele gevallen van mazelen voor, vooral onder de school kinderen. De Christelijke school was de vorige week hierdoor by na geheel ontvolkt. Gie*en- Nlea irkork, 21 Febr. Ia de eerstvolgende tien jaren zal het benoemen van ouderlingen en diakenen en het be roepen van predikanten plaats hebben door de mans-lidmaten. De vorige tien jaren had dat plaats door dap kerkeraad. 'Haastrecht, 24 Ftobr. Door de com missie tot wering van schoolverzuim is uit haar midden verkozen tot voorzitter de heer Mr. J. T. C. Viruly en tot Secretaris de heer S. de Jong Jz. Gisteren-avond hield Ds. H. G. Olde- man eene voordracht in de alhier bestaande afdeeling van den Protestantenbond. Voor de pauze hield ZEw. een prachtig uitge werkte rede over den vooruitgang in de toekomst en na de pauze droeg hy op meesterlijke wyze voor „Henoch Arden van Tennyson". In langen tyd hebben de leden niet zooveel goeds kunnen genieten als van die lezing. Jammer dat bet weer zoo weinig leden deed tegenwoordig zijn. 'Hei- en Boeicop, 22 Febr. In eene heden gehouden openbare zitting van den Gemeenteraad is door Burgemeester en Wet houders overgelegd .de Gemeenterekening over 1900, sluitende met de navolgende eind cijfers: Ontvangsten f 4756,93, uitgaven f 4035,916, saldo f 721,016. Hoenkoop, 21 Febr. Tot leden van de commissie tot wering van sch(|olverzuim zijn in deze gemeente benoemd de heeren W. Oosterlaken, A. Sille en W. Gaikhorst, die deze benoeming hebben aangenomen. 'Hoornaar, 23 Febr. By den tuinman- z«*4h*>kdAlaar C. van Hoven alhier hebben Jan p***- -«eds sedert 7^-a^, 17 ezer een broedsel van twee jonge duiven. 'Krimpen a/d Lek, 25 Febr. Op uit- noodiging van het bestuur der Anti-revolu tionaire kiesvereeniging te Krimpen a/d Lek trad Zaterdag-avond in eene publieke ver gadering in het sociëteitsgebouw alhier als spreker op de heer L. F. Duymaer van Twist te Gouda. De spreker deelde mede, dat het doel zyner rede was er op te wjjzen om welke zaken het by de aanstaande verkiezingen gaan zal. Daar de rede geen aaneengeschakeld geheel vormde en hoofdzakelyk bestond uit eene reeks van aanvallen op andere partyen, op de wet op den leerplicht en het openbaar onderwjjs, welke aanvallen spreker door ci taten van enkele personen trachtte te be- wjjzen, om alzoo eene geheele partjj verant woordelijk te stellen voor de uitspraken van enkelen, valt het moeiijjk een geregeld ter slag te geven. Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door de heeren M. Boogaerdt, IC Smit Jz., W. Verhoeff en Z. de Jong, welke heeren wezen op de vele onjuistheden en ongemotiveerde aanvallen in sprekers rede. De heer Boogaerdt verdedigde in het b{jibnder de wet op den leerplicht en het openbaar onderwys. De heer Van Twist repliceerde de verschil lende sprekers, zonder hen rechtstreeks te antwoorden. —- In de vergadering van het Dep. Krimpen a/d Lek der Maatschappij tot Nut V. 't Algemeen, trad Donderdag jl. als spreker op de heer M. Boogaerdt Berusz. Spreker droeg op de hem eigene keurige wijze voor een tweetal schetsen van Jerome K. Jeromegetiteld „Over het onaangename niet te krygen, wat men weuseht" en „Over de buitengewone verdiensten van dingen, die men had willen doen". Na de pauze droeg de spreker op uit- nemende wyze een paar sonnetten van Verwejj en enkele gedichten van Vondel, Ten Kate en Multatuli voor. De voorzitter, de heer Smit Jz., dankte den spreker voor de schoone voordrachten en voor den genotvollen avond, dien de spre ker zyn hoorders had verschaft. Krimpen a/d IJsel, 23 Febr. Gister avond had alhier in de O. L. school een openbare vergadering plaats, ten einde de leerplichtwet aan de ouders duideltik te maken. Als spreker trad op den heer J. Maasdam, hoofd der school alhiter, die punt voor punt, óp een duidelijke wijze wist uit te leggen, zoodat de aanwezigen met dankbaarheid huiswaarts keerden- Een woord van dank aan den hoofdonderwijzer, voor zyn leerrijk betoog, ten nutte van de ouders der school gaande kinderen. 'Langer ak, 26 Febr. Voor de vacature in den gemeenteraad, ontstaan door het overlijden van den heer L. Versluis, zijn gisteren twee candidafenl(jsten ingeleverd. De kiezers zullen nu een keuze moeten doen tusschen de heeren G. van der Heiden en J. Schep. 'Leerbroek, 22 Febr. Door den raad dezer gemeente zyn benoemd tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim de heeren P. Brouwer, G. Buyserd, M. Bujjserd, P. van der Esch en C. Hjjkoop. Donderdag der vorige week gaf de gemengde zangvereen. „Nut en Genoegen" alhier (directeur de heer P. van der Esch) in de lokalen der openbare school, door B. en W. daartoe welwillend afgestaan, eene openbare uitvoering. Al de nummers van het programma werden flink gezongen en door de aanwezigen met veel genoegen aange hoord. Inzonderheid gold dit de nummers „Goeden Nacht" en „Vaderland", die met geeatdrift werden toegejuicht. Het muziek- Itxtbclup vaa den lieer De Veer te Leer» dam wisselde door haar keurig ipel den zang af, terwijl in de pauzen voordrachten werden gehouden, door de heeren Van Meerkerk en Godschalk, zoodat liet, niet tegenstaande het onguustige weer, vrij talryk opgekomen publiek een recht aan- genamen avond had. Leerdam, 22 Febr. Voor de betrekking van secretaris dezer gemeente hebben zich 26 sollicitanten aangemeld. 'Lekkerkerk, 23 Febr. Heden-morgen kwamen eenige knaapjes uit Bchool en namen over het ijs hun weg naar huis. Doch voor nemens falen wel eens en dat was ook hier het geval, want geen rekening met het dooiweder en de wellen gehouden hebbende, zakten 2 knaapjes, Joh. de G. en B. M. door het ijs, en zouden zeker verdronken zyn zoo niet tydig hulp was komen opdagen om voor het reddingswerk toe té snellen. Het mocht den redders de heeren J. A. de J. en C. de G. gelukken, hoewel niet zonder gevaar, de beide knapen behouden op den wal te brengen, ofschoon het niet lung meer had moeten duren of het zou hun het leven gekost hebben. 25 Febr. Voor de vergadering der Afdg. L. O van de H. M. v. L., tegen 1.1. Woensdag 20 dezer geconvoceerd en waarin de heer J. J. Ilendrikse van Groot-A miners zou optreden, waren slechts eenige leden op gekomen, vermoedende zooals ook het ge val was dat de hoer Hendrikse wegens den ijsgang niet kon overkomen. De vergadering werd alstoen verdaagd tot nadere bekend making. By de onlangs plaats gehad hebbende aanbesteding door de Coöperatieve ver eeniging der afd. Lekkerkerk en Omstr. van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw alhier, van lijnkoeken en Jynmeei is de levering gegund aan den heer J. P. Ilujjzer te Barendrecht Onze predikant, Dr. L. A. van Lange- raad, maakte gisteren in de voormiddag- godsdienstoefening bekend dat hy voor het beroep naar Franeker had bedankt. Onmid dellijk daarop zoog de gemeente staande haren leeraar Psalm 121 vers 4 toe. 'Lekkerkerk, 25 Febr. Hier ter plaatse heeft zich onder leiding van mevrouw De Geer van Jutphaas een dames-comité gevormd om binnen eenige dagen een collecte te houden voor net fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen in de Zuid-Afr. Republieken. De rivier de Lek gaat voor deze ge meente weder vol dryfjjs, zoodat de stoom bootdiensten steeds nog beperkt plaats hebben. Zoowel de stoomboot „Lekkerkerk" als de stoomboot „Schoonhoven" doet een- maal per dag dienst. ^Lekkerkerk, 26 Febr. In de spreek beurt van het Nutsdepartement trad Donder dag 21 dezer op de heer Henri M. Dekking uit Rotterdam. In keurige voordracht bracht h(j ten ge- hoore het drama van Francois Coppée „Cevéro Torelle", benevens eenige losse voordrachten van ernstigen en komischen aard. Onder declamatie te vergeten waar men is, meegevoerd te worden naar zalen en pleinen van het oude Pisa; mee te leven en te denken, alsof men handelt, met de worstelingen tegen den afschuwelyken Spinola: het is iets ongewoons en toch gebeurde het, evenals Uat geschiedt Iftj het volledig spel van eerste acteurs. In het kort, de heer Dekking dwong met zjjne voordracht, zoo beschaafd, de bewondering en ook de volkomen waardeering af van het talrjjk aandachtig gehoor. En dit niet eDkei in genoemd drama, maar zelfs ook in het bekende gedicht vgg Hujjgens„Mouringh, Zeer naar genoegen der vergadering riep dan ook de voorzitter hem een „tot weer ziens" toe. Door den bouwkundige J. Borsje Pz. werd voor rekening van Mej. de wed. A. de Jager alhier aanbesteed het bouwen van een burgerwoonhuis. Laagste inschrijvers, aan wien het werk gegund is, waren de heeren: P. Borsje, timmerwerk voor f 508; B. Verwaal, metselwerk voor f 455; L. van Zoest, smids- en loodgieterswerk voor f 65 en J. H. v. d. Velden, verf- en glas werk voor f 69. Op kosten van een onzer ingezetenen wordt aan 14 kinderen uit gezinnen waar geen verdiensten inkomen, een ontbyt (kadetjes en warme melk) verstrekt. De heer K. Lodder heeft zyn benoeming als onderwyzer met hoofdakte aangenomen en hoopt 1 Mei in dienst te treden. De heer J. v. d. W. had het on geluk, toen hy op den Kerkweg reed, dat het paard, doordat het schrikte, op hol sloeg. Ongelukkig brak een der stooten, waardoor het paard naar den slootkant liep en de tilbury zoo tegen den hard bevroren graskant kwam, dat het eene wiel geheel in elkander stuikte en de twee in zittenden uit het rytuig werden geslingerd. De een kwam zelfs op het ijs neer, terwijl de kussens over de sloot op het land ge slingerd werden. Gelukkig hadden beiden zich niet noemenswaard bezeerd en kon de reis, met het inmiddels gegrepen paard en een geleenden wagen, worden voortgezet. Zaterdag-middag geraakten twee jon gens achter den heer J. Schenk door het ijs in de Bakwetering. Daar het juist 12 uur, dus etenstijd was, was daar niemand; ge lukkig werden ze b(j toeval opgemerkt door het dochtertje van H. D. Deze maakte dadelyk burengerucht en dit was hoog tyd. Toen de heer J. de Jager, na zich te water begeven te hebben, ze overgaf, was de een geheel, de tweede by na bewusteloos. Na by S. te zyn binnengebracht werden de voorschriften voor drenkelingen op hen toegepast en gelukkig kwamen ze weer by. Waarschynlyk zullen deze twee van dezen winter wel niet meer „ysje drossen". 'Leksmond, 23 Febr. Door Burgemees ter en Wethouders is heden-morgen in eene openbare vergadering den Gemeenteraad aangeboden de rekening over 't jaar 1900. Deze rekening sluit als volgt: Ontvangsten f 10778,40, uitgaven f 10175,566, goed saldo f 602,836. 'Ni leu werkerk a/d IJsel, 25 Febr. Tengevolge van het bedanken der vroeger benoemde heeren tot leden van de com missie tot wering van schoolverzuim zyn nu gekozen de heeren A. M. Mjjnlieff en W. van Waasbergen, die zich de benoeming hebbeg laten welgevallen. Gister-avond vertoonde de bekende heer Smit uit Amsterdam in het café „de Zwaan" van den heer G. van Reeuwyk zyn vaardigheid in het biljartspel. Allereerst speelde hy met een uitstekend speler een partij van 300 punten, waarby hy 100 punten voorgaf' en zelf alleen series van boven de 100 punten mocht tellen. Met glans won hy het spel. Nadat hy nog vele stooten had laten zien, die aller be wondering wekten, speelde hy met dezelfde tegenparty nog een party van 200 punten met 140 punten voorsprong, maar nu alle punten tellende. Ook dit won by. Voor liefhebbers van het biljartspel was het voorzeker een genotvolle avond. 'Noordeloos, 25 Febr. De prys der vette varkens is in geen langen tyd zoo hoog geweest als thans. Daarvoor wordt nu 26 ct. per half kilo en voor de Engel- sche 21 cL. besteed. Ook de biggen zyn duur: tan f 7 tot f 11 per rtuk. f De winter, die niet vroeg kwam doch tamelyk lang aanhield, schynt thans af scheid te hebben genomen, en hiermede zal ook de gedwongen rust der laudbouwwerk- zaamhedeu uit zyn. Gelukkig voor de arbeiders, want voor dezen is er gedurende twee maanden niets te verdienen geweest. Ook voor de land bouwers is zulk' een lange rualtyd niet voordeelig, want,veel werk voor dezen tyd bestemd zal nu achterwege moeten biyven. Ouderkerk a/d IJsel, 23 Febr. Aan genomen het beroep naar deze gemee'nte door Ds. H. Visscher, te Delft. "Ouderkerk a/d IJ gel, 25 Februari. In de Zuterdag jl. gehouden raadsverga dering is benoemd tot pnderwyzeres aan de 0. 1. school II Mej. W. C. Lazonder, thans in gelyke betrekking werkzaam aan de 0. 1. svhool te Krimpen a/d IJsel. Herbenoemd werd tot lid van het borg. armbestuur de heer W. Spoormaker. De rekening van dat bestuur over 1900 werd onderzocht en vastgesteld; de ontvangsten bedroegen f 1393,43, de uitgaven f1312,20, zoodat er een batig saldo bleef van f 81,23. Eveneens werd behandeld en raaf gesteld bet kohier van den hoofdei, omslag voor 1901 en dat van de belasting op de horujen; het eerste bedraagt f 2884, het tweede f 254. "Oudewater, 25 Febr. In de jl. Vrydag in 't hótel „Doelen" gehouden vergadering van de Holl. Maatschappy van Landbouw, afd. Oudewater en Omstr., Werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan over 1900, welk jaar sloot met een batig saldó van f 7#. D* voorzitter dankte den heer J. v. d. Wind, aftredend penning meester, niet alleen voor zyn accuraat be heer in het laatste boekjaar, maar voor alle bemoeiingen in betrekking als penningmees ter voor de afdeeling gedaan. Verder werd met algemeene stemmen besloten, na beko men vergunning, in Sept. a. s. weder eene tentoonstelling te houden, waaraan eene verloting zal verbonden worden van 40.000 loten, f 0,50 per lot. Als hoofdprijzen stelt men zich voor vyf bespannen rytuigen enz. te verloteu. Jl. Zaterdag-middag overleed alhier plot- seling, op 67-jarigen ieeftyd, de heer F. Jonker Idenburg, die de vestiger is van een openbare apotheek hier ter stede. Ruim 30 jaren werd deze apotheek door hem of onder zyn opzicht gedreven* Polsbroek, 25 Febr. Onze predikant, Ds. W. van Sloten, heeft het beroep naar Kampen aangenomen. 'Polsbroek, 26 Febr. Jl. Vrydag werd de oudste zoon van den veehouder H. S. alhier bewusteloos in de schuur gevonden. Verschillende omstandigheden wyzen er op, dat hy door het trapgat van den zolder op den steeneu vloer is gevallen. Zyn toestand liet zich eerst ernstig aanzien, doch is thans vry bevredigend. Een onzer kwajongens vond er Zater dag behagen in schaatsenrydende knapen te plugen met glasscherven, die hy hun maar aldoor voor de voeten wierp. Een stuk van een flesch. dat hy in de hoogte wierp, trof een aardig zes-jarig ventje in den vinger, tengevolge wahrvan het voorste lid aan den onderkant tot op het been werd afgesneden. Hevig bloedende werd het knaapje by den dokter gebracht. 'Hchellainen, 25 Febr. Verleden week zijn hier verscheidene partyen aardappelen opgekocht tegen f 2,60 a 2,90 per H.L. -By Koninklyk besluit is H. W. Mesdag, Kunstschilder te 's-Gravenhage, bevorderd tot commandeur in de Orde van UOtP N.JeHnrxUHwn Laautv. By Koninklyk besluit is met ingang van 1 April 1901 benoemd tot schoolopziener in het district Gouda W. Middel veid Viersen, schoolopziener in het district Middelburg, uit welke laatste betrekking hem eervol ontslag wordt verleend. By Koninklyk besluit ia, met ingang van 1 April a. s., benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Ammerstol J. L. Storm, thans in gelyke betrekking te Texel. By Koninklyk besluit is aanW. F. Smits, burgemeester vau Jutphaas, toe stemming verleend om tot 1 Mei 1901 te Utrecht te biyven wonen. Aan den navolgenden militie- plichtige die geacht wordl onmisbaar te zyn voor het gezin, waartoe hy behoort is ontheffing vau den werkelyken dienst by de militie verleend, thans tot 1 Maart 1904: T. van Pelt, uit Nieuwerkerk a/d IJsel, 2de reg. veld-art. Naar men verneemt, is er ernstig sprake van het invoeren van dienstpostzegels voor de verschillende ryksadministratiën. Ook de heeren Mrs. Van de Werk en Crena de Jóngh hebben de be noeming tot bestuurders der Liberale Unie niet aangenomen, Op de gisteren te Utrecht ge houden paardenmarkt Waren 900 paarden en veulens aangevoerd. Depryzen beliepen voor weeldepaarden f 400 A 800, werkpaar den f 100 A 400, oude paarden f 40 A 80, 1-jarige veulens f 100 A 160, 2-jarige dito ft 60 260. Door 't hoofdagentschap van Clevelands-Egg'smeal te Barneveld werd op 15 dezer eene inschryving gehouden van eene party monsterzakjes, waaraan 22 fa brikanten deelnamen. De hoogste inschry ving bedroeg f 4926,00, de laagste f 2726,00. Aan den laagsten iuschryver is de leve ring opgedragen* De uitkomsten der zalmvis- schery op de Waal waren in de laatste 8 dagen weinig bevredigend. In het tra ject van Tiel tot Gorinchem werden ge vangen 12 zalmen, te Gorinchem 3 en te Hardingsveld 10 stuks. Ook de vangst van andere rivier- en poldervisch was weinig loonend. Winterzalm geldt thans f 1,76 A f 2. —De instructie in zake den moord te Tilburg is gesloten. De volgende maand zal de zaak voor de rechtbank te Breda worden behandeld. Uit Amersfoort schryft men aan de Kerkel. Cour.: De Diaconie der Hervormde Gemeente alhier werd onlangs aangenaam verrast door de ontvangst van f 2000, gelegateerd door wylen Mevrouw de weduwe Cambier van Nooten, get. Siddré, ter verbetering van de woningen voor de bedeelden. Zeer zeker zal dit legaat er toe medewerken, ora de nagedachtenis der overledene, die vroe ger alhier woonachtig was, in dankbare herinnering te houden. Mogen anderen aangespoord worden baar edel voorbeeld te volgen! Door het Curatorium eu profes soren der Tbeol. School te Kampen is eene uitnoodiging' gezoudeu aan het Curatorium en Professoren van de Vrye Universiteit te Amsterdam tot eene samenkomst te Kam pen, ter bespreking van eveutueele samen smelting tusschen beide Hoogescboleu. In de Staatsct. vindt men de wyzigiugen in de statuten der vereeniging: De Oud-Gereformeerde Gemeente te Stol- wyk, thans genaamd: de Gereformeerde vereeniging te Stolwyk. Aangenomen het beroep by de Ncd. Herv. Gein. te Leerdam door Ds. J. A. Hoeksema te Zuilichem. fiEkraeu Nim wN. De Beneden-Waal, die reeds op enkele plaatsen langs den Noorderwal vast zat, is door den ingevallen dooi loa geraakt, zoodat het ys, reeds zeer verzwakt, nu geregeld ufdryft, en de scheepvaart wel spoedig geheel heropend zal zyn. Wyi vele landbouwers hun varkens met maïs mesten omdat dit voeder goedkooper is, doch waarmede de varkens niet in qualiteit toenemen heeft de „Geldersclie Vereeniging van Spekslagers" een onderzoek irigeateld in hoever het voederen van maïs aan varkens is aan Ie bevelen. Dit onderzoek heeft aangetoond, dat het voederen met maïs zeer is af te keuren, doch slechts weinig kan schaden, indien het geschiedt wanneer de varkens nog jong zyn. Te Amsterdam liepen Zaterdag avond geruchten van een ernstigen brand in de gemeente Watergraafsmeer, waarby eenige personen het slachtoffer zouden zyn geworden van het vuur. De toedracht is minder ernstig, hoewel ernstig genoeg. Omstreeks half negen viel iti de woning van den werkman B. van Dalen aan den Ringdyk, in een kamertje op de eerste ver dieping een lampje om. Onmiddeliyk stond alles in vlam. Van Dalen kon nog zyn oudste kind in veiligheid brengen, maar zyn jongste, een knaap van negen maanden, was niet meer te bereiken en kwam in de vlammen om. Van Dalen, en ook de bovenbewoners, moesten zich in der haast redden. Toen de vlammen naar buiten sloegen, verscheen de Watergraafsmeersche brand weer. Ziende het ernstige van den brand en overtuigd, dat de gemeente-brandweer in deze onmogelyk met succës zou kunnen optreden, riepen zy per telefoon de hulp in van de Amsterdamsche brandweer. Deze beperkte het vuur tot de eerste en tweede verdieping. Te ongeveer elf uur werd het ïyk vau het knaapje geschouwd en daarna aan de diepbedroefde ouders teruggegeven. Uit Beek by Nymegen wordt van 24 dezer gemeld: Hedennacht hebben dieven zich door het openbreken van een vensterluik toegang weten te verschaffen tot de pastorie der R. K. kerk alhier. Hoewel alle deüren op de gang uitkomend gesloten waren, zyn zy toch in alle kamers geiykvloers doorgedron gen, na met breekijzers de sloten geforceerd te hebben. Alle kasten, schryftafel enz., waren met geweld geopend, de inhoud onderzocht, pa pieren verstrooid; een gouden horloge en enkele kostbaarheden zyn uit de schryftafel ontvreemd. Op de brandkast beproefden zy hun krachten te vergeefs. Wel is deze een paar cM. verzet en de deksel er afgenomen, waaruit biykt dat meer dan één, wnarschfinlyk drie man bezig waren. Een poedel, die boven in een mand sliep, werd beneden met doorgesneden hals gevonden en wel in zyn mand, die de dieven dus naar benedep hebben gehaald. In de gang, kamera en keuken waren bloed sporen aanwezig. De pastoor heeft het hondje wel naar beneden hooren loopen, even blafTen, heeft ook menschen hooren loopen en een deur toegaan, doch was in de meening dat de dienstboden opgestaan waren. De dieven hebben wyn en vleesch uit den kelder gehaald en zich in de keuken te goed gedaan. Met de sleutels der sacristie, die op een ▼erbwgcn plekje hingen, doch die ae in dringers toch hebben weten te vinden, zyn ze vervolgens op hun gemak de sacristie binnengegaan, waar ze allee van waarde, miskelken, monstrans enz. ineenamen. Uit een en ander blijkt dat de dieven met de localiteit goed op de hoogte warpn. Vrydag-morgeq is by wachtpost 17, dicht by Maassluis, het ljjk gevonden van den electricien der H. S. M. Van der Hoe ven, wonende te Hoek van Holland. Hoofd en banden waren hem afgereden. De man is waarschynlyk den vorigen avond uit den bagagewagen gevallen. In de Belgische gemeente Houdeng Aimeries had een moeder haar drie kinderen even alleen gelaten oin een boodschap te doen. Toen zy terugkwam zag zy haar woning in vlammen staan. De wanhoop van de arme vrouw was onbe schrijfelijk. Alle pogingen om de kleinen te redden waren vergeefs. Slechts hun Onkenbare lijkjes zyn teruggevonden. STADSNIEUW 8. SchaanliaTea, SO Febr. Gedurende 14 dagen liggeirler inzage op de gemeente-secretarie de naam' lijsten der stemgerechtigde ingelanden van het hoogheemraadschap „de Krimpener- waard". Op 1 Januari 1901 gingen alhier ter school: J. M. op de openb. school le soort 240, 259, totaal 499. 3e 87, 25, 62. byz. school m.d. By bel 78, 66, J43. Totaal 704. De herhalingsschool werd bezocht door 14 jongens. De bewaarschool werd bezocht door 98 jongens en 90 meisjes, totaal 188. Onze stadgenoot P. GaiMard had het voorrecht 21 Februari j.l. te herdenken, dat hy vóór 25 jaren door den raad benoemd werd als afslager van visch en voor verkoopingen en verpachtingen, van wege de gemeente te houden. Schnnbaar eenvoudig, vereischt toch die betrekking activiteit en nauwlettendheid, en de jubilaris mag zich verheugen in de afge legde kwart-eeuw steeds tot tevredenheid van zyne superieuren zyn plicht te hebben vervuld. In de vergadering van Burgemeester en Wethouders werd den jubilaris onder zeer waardeerende wóórden van den Burgemeester een stoffelijk bewys van tevredenheid vereerd. De vyfde of laatste Nuts- vergadering in dit seizoen werd Vry dag avond vervuld door den heer Dr. H. IJ. Groenewegen van Rotterdam. Overtuigd dat men iets waarlyk schoons en goeds had te verwachten, was een buitengewoon groot aantal leden met hunne dames in de zaal van het Heeren-Logement aa& nagekomen om den gevierden spreker te hooren. Tot onderwerp zyner rede had de heer Groenewegen gekozen een man, reeds een oeuw geleden bevende, maar die om zyne verhevene eigenschappen van hoofd en hart nog in de herinnering voortleefde en zal blyvea voortleven, nl. Matthias Claudius, deu genialen schryver van „de Wandsbecker Bode". In zyne keurige inleiding behandelde spreker de litteratuur van den hedendaag- schen tyd. Hy belredrde het dat daarin zoo weinig humor gevonden wordt, die reine gezonde humor, die het harte zoo goed doet en die niemand kwetst. Naast het platte en banale, vindt men thans ook wel veel ernstigs, zoowel in proza als in poëzie, maar daarin ligt steeds dat sombere en droefgeestige, dat niet opwekt, &i«t verheft, Dat ernat en humor echter zeer wel vereenigbaar zyn, dat heeft Matthias Claudius bewezen, en niemand na hein heeft hum daarin geëvenaard. De ware humor werd daarna door spre ker op boeiende wyze beschreven, getuigende van zyn helderen en ruimen blik, zyne buitengewone opmerkingsgave en meester schap in onze taal. Na in korte trekken den persoon en de afkomst van Matthias Claudius te hebben nagegaan, behandelde spreker in het tweede gedeelte zyner rede het geschrift, waaruit wy dien schryver hoofdzakelijk hebben lee- ren kennen, zyn „Wandsbecker Bode". Alle zyn het losse schetsen, die daarin voor komen, oorspronkeiyk bestemd voor een klein blaadje, dat in de stad zyner inwo ning verscheen, maar die, later tot een werk van eenige deelen vereenigd, in meer uitge- breiden kring den eenvoudigen man leerden kennen, toegerust met buitengewone geestes- gaven, diep en fijn gevoel en ware vroom heid. Spreker droeg eenige fragmenten uit die „Wandsbecker Bode" voor, lichtte die toe en deed ons daardoor beter gevoelen welk een ernst er schuilt in die weinige, schijnbaar humoristische woorden van dien gevoelsmonsch Matthias Claudius. Na het einde der rede, die door buiten gewone byvalabetuiging werd begroet, wees de voorzitter van het Nutsdepartement, de heer .L. Akkerhuys JEz., er op hoe by het sombere en kille winterweder daarbuiten, een zonnige dag ons goed doel en boe dit ook 't beeld mag zyn van de verademing en de verkwikking, thans op 't gebied der letterkunde en der poëzie genoten, door eene zoo treffend schoone rede, als wy ditmaal hoorden, en die zoo veel voor hoofd en hart te genieten gaf, daarby de hoop uitsprekende dat Schoonhoven nog meermalen den ge- vierden spreker in haar midden moge zien optreden. Dat 's voorzitters woorden weer klank vonden b(j alle aanwezigen bewees bet luid applaus, dat daarop volgde. "-Gisteren-avond werd door den heer F. C. Fleischer, van Broek op Lange- dyk, in bet Lokaal Van Zessen alhier de aangekondigde lezing gehouden over „Het Witte Kruis". I11 ons volgend Nommer hopen wy om trent deze met groote belangstelling aan geboorde rede een uitvoerig verslag dit te brengen. Wy brengen belangstellenden in herinnering de lezing, welke a. a. Vrydag van wege het Natuurkundig Genootschap wordt gehouden door den heer F. M. Hemmes. De bevatteiyke en onderhoudende wyze, waarop onze geachte stadgenoot zfin onderwerp „Ons Zonnestelsel" behandelt, doet verwachten dat zeer velen zullen ge bruik maken van de aangeboden gelegenheid om kosteloos een zoo wetenswaardig onder werp te hooren bespreken, hetwelk nog aan belangrykheid zal winnen door de lichtbeelden, waarmede de lezing thans zal vergezeld gaan. Sedert de vorige week ver- toont zich op de Lek buitengewoon veel dryfys, dat van tyd tot t(jd zelfs buiten gewoon zwaar is; wel een bewys dat het ook in hoogere streken streng gevroren heeft Zondag was de rivier dicht bezet met tamelyk zwaar dryfys. Op eens werd be merkt dat een hond zich bevond op de schotsen. Het arme dier had het biykbaar zeer kwaad; het sprong in doodangst van de eene schots op de andere, dtarby telkens in het water te recht komende, om na buitengewone krachtsinspanning weder op een stuk ys te klauteren. Eigen aardig dat dit schouwspel, de stryd op leven en dood, werd smde geslagen door een menigte kraaien, die steeds zweefden om het arme dier. Zon het instinct van deze kraaien reeds den naderenden dood van den hond hebben vermoed? Hoe het pok zyn moge, men behoefde volstrekt geen overdreven dierenliefde te gevoelen by het schouwspel van dien strijd daar onmogeiyk pogingen tot redding konden worden aan gewend om niet met weemoed vervuld te zyn eu menigeen moest zich dan ook van de plaats verwyderen, om den dood strijd niet verder te zien. Naar men verneemt, is het beest onder de gemeente Ammerstol gered. Als een byzonderheid in dit nog zoo gure jaargetyde verdient voorzeker vermelding, dat de metselaar W. Blok Vry dag li by bet afbreken van een dak, onder de pannen reeds een nestje vond met drie spreeuwen-eieren. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie Krimpen a/d IJsel, 22 Febr. 1901. Het ongeluk, hetwelk onlangs alhier ge beurd is met een broodbakkorswagen, is veel te verdroot medegedeeld. Het was in werkelykheid niet eens de moeite waard vermeld te worden. Een ongeluk, eenige dagen bier voor afgaande, hetwelk grootere gevolgen na zich had kyonen slepen en nu slechts met een styf been afliep, overkwam den heer J. van der Plas, die van een wagen hooi afviel en daarby zyn been ernstig bezeerde. Om welke redenen dit ongeluk niet werd vermeld, kunnen de lezers en in woners van Krimpen a/d IJsel zeker wel raden. Hoogachtend. Uw dienstv. dien., B. OTTO, Broodbakker, wien het ongeluk met deu broodwagen overkwam. Lezer Schoonbovensche Courant. VERVOLG OER NIEUWSTIJDINGEN- "r De directeur van fret kabinet der Koningin, Jhr. P. J. Vegelin, brengt in de StcL (no. 47) ter algemeene kennis het volgende door hem ontvangen scbryven van Hare Majesteit de Koningin: „Het Loo, 23 Februari 1901. Ter gelegenheid van Ons huwelyk mocht Ik en Zyne Koninklyke Hoogheid de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, zoowel uit het Vaderland als uit de over- zeesche bezittingen en van Nederlanders in het buitenland vertoevende, zoo tallooze geluk- wenschen en blyken van gehechtheid en trouw ontvangen, dat het My tot l|yn groot leedwezen opmogelyk is geweest aan een ieder afzpnderlyk Mynen dank te doen overbrengen. Ik verzoek U Hoogwelgeboren daarom, ook namens Zyne Koninklyke Hoogheid den Prins der Nederlauden, Hertog van Meelden burg, Onze diepgevoelde erkentelijk heid te betuigen aan allen die My en Zyne Koninklyke Hoogheid in deze dagen blyken hebben gegeven van hunne liefde en gehechtheid en Onzen harteiyksten dank over te brengen voor de gelukwenschen en huldebetuigingen, die Wy van alle zyden mochten ontvangen. De groote belangstelling die ik. ook nu by Myn huwelyk, van Mjjn Volk weder mocht ondervinden, vervult My met groote dankbaarheid. (get.WILHELMINA." Aan den Hoogwelgeb. Heer den Heer Directeur van het Kabinet def Koningin, 's-Gravenhage. Aan de bekendmaking van den Chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin en den Opper-Ceremoniemeeater omtrent bet ceremonieel ennr 4en plnckti. gei dai jn Intoóht van ti. M. en fc. K. H. le Amster- lam, ontleenen wy nog het volgende: DINSDAG, 5 MAART. By de aankomst van Hare Majesteit de Koningin-Moeder en van Zyne Hoogheid den Hertog-Regent vanMecklenburg-Sch werin aan het Centraal-Station zal op het perron zyn opgesteld een Eerewacht van het 7de Regi ment Infanterie met het Vaandel en de Muziek. Voor bet station Eskadron Huzaren. Een Eerewacht van Mariniers met het Staf muziekkorps van de Koninklyke Nederland- sche Zeemacht zal ten 10 uur 30 min. voor den ingang van het Koninklyk Paleis zyn opgesteld. By aankomst van Hare Majesteit de Ko ningin pn van Zyue Koninklyke Hoogheid den Prins der Nederlanden aan het station Weesperpoort zal het Koninklyk Echtpaar op het perron bü den ingang van de Ko ninklyke Ontvangkamer worden gecompli menteerd door: a. den Burgemeester van Amsterdam met de Wethouders, den Secre taris en de Leden van den Gemeenteraad. In de Koninklyke Ontvangkamer zullen zich bevindeu: b. de Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland met de Leden van Gedeputeerde Staton en den Griffier; c. de Presidaut, de Vice-President, de Procureur- Generaal, de Advocaten-Generaal, de Griffier en Substituut-Griffiers van het Gerechtshof te Amsterdam; d. de President, de Vice- President, de Officier ep de Substituut- Officieren van Justitie, de Griffier en de Substituut-Griffiers vau de Arrondissements- Rechtbank te Amsterdam; e. de Kanton rechters te Amsterdam; f. de Bevelhebber In de 1ste Militaire AfdeeliDg; g. de Direc teur en Commandant der Marine in do Directie Amsterdam: h. de Commandant der lste Divisie Infanterie, de Plaatselijke Com mandant van Amsterdam en de Commandant van de Schuttery van Amsterdam; i. het Centraal-Comité voor de feesten te Amsterdam. Op het Stationsplein zullen zyn opgesteld: links van bet Stationsgebouw: eene compagnie der dienstdoende Schuttei-y te Amsterdam als Eerewacht, met bet Vaandel en de Muziek. By het binnen komen rail den Koninklijken trein speelt de muziek het Wilhelmus; eene eerewacht vau de Nederlandsche Weerbaarheidsvoreoniging tegenover de Koninklijke Ontvangkamer: de Adjudanten van het Koninklyk Echt- Saar, aangewezen om te paard achter het oninkiyk Rytuig te volgen, ter reckterzyde daarvan de Ordonnans-Officieren van Hare Majesteit en daarnaast het lste gedeelte van de aan het Koninklyk Echtpaar aan geboden Eerewacht te paard; bet tweede gedeelte van deze Eerewacht ter linkerzüde van de Adjudanten van het Koninklyk Echtpaar en daarachter het Eskadron Hu zaren, bestemd tot sluiting van den stoet. De stedelyke schuttery en het garnizoen van Amsterdam zullen zyn opgesteld op den weg door den stoet te volgen. By aankomst in de Hoofdstad zal het Koninklyk Echtpaar worden begroet met 101 kanonschoten; het carillon zal worden bespeeld en de klokken geluid, totdat het Koninklyk Echtpaar in het Paleis zal zyn aangekomen. De ter reede liggende oorlogsschepen zullen eveneens 101 kanonschoten lossen. De stoet waarmede hef Koninklyk Echt paar het station zal verlaten is als volgt samengesteld I. Een Eskadron Huzaren met den Stan daard en de Muziek. II. Een Stalfourier én twee Ryknechts. III. Een Kamerheer-Ceremoniemeester van Hare Majesteit de Koningin, gezeten in een rytuig met twee paarden. IV. Acht Kamer heeren van Hare Majes teit de Koningin, gezeten in twee rytuigen, eik met twee paarden. V. De Hofdames van Hare Majesteit de Koningin en de Adjudanten der Marine van Hare Majesteit en van Zyne Koninklyke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, gezeten in twee rytuigen, elk met twee paarden. VI. De Groot-Officieren van Hare «Ma jesteit de Koningin, gezeten in twee rytui gen, eik met vier paarden. VII. Twee Dames du Palais van Hare Majesteit de Koningin, gezeten in een rytuig met vier paarden. VIII. De Grootmeesteres van Hare Ma jesteit de Koningin, en eene Dame du Palais van Hare Majesteit, gezeten in een rytuig met vier paarden. IX. De Opper-Ceremoniemeester van Hare Mujesteit de Koningin, gezeten in een rytuig met vier paarden. X- Het lste gedeelte van de Eerewacht te paard. XI. De Ordonnans-Officieren van Hare Majesteit de Koningin, te paard rydendeop één gelid. Hare Majesteit de Koningin en Züne Koninklyke Hoogheid de Prins der Neder landen, Herlog ran Mecklenburg, gezeten in een rytuig Despannen met acht paarden, gaande een koetsier naast elk paard. Rechts van het Koninklyk rytuig: ter hoogte van het achterwiel: de Chef van het Militaire Huis van H. M. ter hoogte van het voorWiel: de Commandant van de Eerewacht te paard. Links van het Koninklyk rytuig: ter hoogte van het achterwiel: de Bevelhebber in de lste Militaire Afd.; ter hoogte van hét voorwiel: de Onder-Comm. vau de Eerewacht te paard. Achter het Konitiklyk rytuig: XII. de Adjudanten van Hare Majesteit en van Zyóe Koninklyke Hoogheid, te paard, rijdende op twee gelederen; XIII. het 2de gedeelte der Eerewacht, Naar men verneemt, zal het na tionaal geschenk aan H. M. de Koningin bestaan uit een diadeem met saffieren, een collier en twee armbanden, uit dezelfde blauwe ateenen vervaardigd. Aan het geschenk zal een album worden toegevoegd, bevattende gezichten uit de hoofdsteden der verschillende provinciën, en de namen der leden van alle commissies, die zich niet het! verzamelen der bydragen hebben bezig gehouden. - De bavolkiug der residentie wenscht in den avond van 7 Maart a. s., op den dag waarop H. M. de Koningin-Moeder haar paleis in hét Lange Voorhout betrekt, uiting te geven aan hare innige verknochtheid eu oprechte waardeering voor hetgeen Hare Majesteit ten allen tijde heeft verricht tot geluk Harer Doorluchtige Dochter en tot heil van het Nederlandsche volk. Te dien einde heeft zich eene commissie gevormd van ruim zeventig ingezetenen, vertegen woordigde alle standen en klassen der maatschappy, vfaarin zoowel de adel als de werkiuau, de generaal als de soldaat heeft zitting genomen, om H. M. eene se renade aan te bieden als een hartelyk ge meend welkom in hare nieuwe woning. De Kolonel F. W. J. Buys, commandant van het regiment grenadiers en jagers, heeft de welwillendheid gehad voor dit doel de koninklyke militaire kapel ter beschikking ▼an deze commissie te stellen. Ja «M ecbryTn», onderteekend door den burgemeester, Mr. J. S. baron van Harinxma thoe Slooten als voorzitter, en den ge- pens. kapitein der infanterie R. H. Dricssen als socretaris, is dit denkbeeld, nader om schreven, aan de hooge goedkeuring van Hare Majesteit onderworpen. Zeer zeker zullen alle ingezetenen van harte Wenschen, dut het H. M. moge behagen deze spon tane uiting van eerbied en waardeering te willen aanvaarden. VAN HIER EN 1>AAK. Kinder vergiftiging. „De Standaard" steunt van heeler harte het petitionnement by de Regeering eu de Kamers, 0111 met de komonde drankwets herziening alle publieke gelegenheden, waar sterkedrank verkocht wordt, voor personen beneden de 18 jaar te sluiten. „Publiek drankdebiet" zeg! het blad heeft plaats op een terrein, waarop de overheid politie uitoefent. Zy draugt dus zekere mate van verantwoordclykheid voor het kwaad, dat ze door haar politietoezicht niet afwendt. En zonder nu de jpens nader te bepalen, die hier burgervrijheid en politietoezicht vaneen scheidt, lijdt bel toch geen twyfel, of dit politietoezicht kan eu moet zich ten dienste Btellen van de be scherming van minderjarigen. Een verbod is hier te eer van pas, omdat in die jeugdige jaren de prikkel van het jonge leven sterk genoeg is om elke verderen prikkel te kunnen ontberen; ook omdat op jeugdige jaren zulk een „bijkomende prikkel dubbel verhit; en eindeiyk omdat op die jaren het gemakkelijkst zekere hebbelijkheid ontstaat, waaruit later de verslaafdheid aan drank voorkomt. Tocb beelde men zich niet, dat hiermede dit kwaad te stuiten is. Men kun drinken in de gelagzaal en voor de toonbank, maar men kan ook by de flesch koopen, en thuis of op weg drinken; en niet zelden is het deze laatste w(jze van drinken, die tot de grootste uitspattingen leidt." Ten bewijze citeert het blad een kleine dorpsstatistiek. Twee ouderwyzers onder vroegen na afloop der huwelijksfeesten de jouguus van 7 tot 9 jaar in hun klas van de bijzondere school over het drinken van sterkendrank by 't feest op dit stille, kleine, tameljjk afgelegen dorn, dat voor vroom en ordentelijk doorgaat. Wat bleek? Dat er onder de 53 jougens slechts 23 waren, die geen sterkendrank hadden gebruikt. Van overige dertig, die dit wel hadden gedaan, wisselde de portie af tuaschen cn vyf glazen jenever; zy, die bepaald dronken waren geweest en zoo waren er vyf konden zich niet meer herinneren hoeveel zy hadden gehad. „Het ia opmerkelyk" zegt „De Stand aard" „dat van ai deze kiuderen slechts een viertal thuis drank hadden gehad. Deze leerlingen waren door hunne familieleden byna allen meegenomen naar de herberg. E11 het grootst aantal dezer kleine kroeg- loopers werd juist in de laagste klasse gevonden." „Dit toont hoe de ingeroeste gewoonte van bitter drinken voor den eten, by begra fenissen. op feestmalen, en op dagen van pret, ten slotte zóó aan het kwaad went, dat men zich voor zyn jonge kinderen zelfs niet schaamt, en die kinderen niet ontziet, maar ze mee aftrekt naar eigen zedeiyke zelfverlaging. Het verraadt een gemis aan ernst bh de opvoeding, die u huiveren doet, en het bewyst sterker dan de diepzinnigste redeneering, wat werk de kerkelyke ouder- wyzing en de kerkelyke tucht nog te ver richten heeft, eer ze dezen Augias-stal zal hebben gereinigd. En nu zegge men niet, dat we hiermede tegen ons zelf getuigen. Want vooreerst, we zyn vyanden van struisvogelpolitiek, en ontzagen ons nooit het kwaad ook in eigen boezem aan te tasten. Wie dat doet Iaat het zitten, en is oorzaak dat het voortzweert. En ten anderen, constateering der feiten in andere kringen zou veAnoedelqk nog wel erger dingen aan het licht brengen, want onze fout is juist, dat we ons omtrent de zedelyke veerkracht onder het volk ter afwering van de alcoholische vergiftiging, over het algemeen een veel te gunstig denk beeld vormen. Of de ouden van dagen al voortgaan zich ouder gewoonte te bezondigen, indien onder het jonge geslacht maar tegenzin komt, is er hope, dat een betere toekomst dagen zal. Maar als het jooge geslacht, en zelfs kleine kinderen van 7 4 8 jaar, zoo weinig door hun ouders ontzien worden, en ongemerkt in het kwade worden meegetrokken, dan doet zich byna allerwegen het droef ver- schynsel voor, dat zulk een volkszonde verergert." Arbeiderskoloniën. In „De Gids" komt een artikel voor van Mr. Gewin over arbeiderskoloniën. waarin wordt aanbevolen om van overheidswege van Arbeidskoloniën party te trekken lot een meer doeltreffende bestriding ier bede- lary en vagebondage. Schryver verwacht daarvan o.m. een beperking der recidive, die thans bedelaars en landloopers in haar noodlottigen cirkel houdt. „Behalve een zestal stadkolouiën (le Am sterdam, Rotterdam, Den Haag. Utrecht, Dordrecht en Arnhem), bezit ons land onder de gemeente Lunteren eene landkolonie, de „Groote Batelaar". In de verschillende koloniën worden uit sluitend „mannen" opgenomen, en wel zy, die, zwervensmoede, niet meer weten waar heen. De opneming geschiedt geheel vrij willig, terwyl men ook vry is te vertrek ken wanneer men verkiest. In de stad- koloniën houden de ongeoefeuden zich bezig met papiersorteering en het vervaardigen van bosjes hout, terwyl de vakmau ver schillend soort vakarbeia verricht. De ver- Sleegden belmoren voor een groot deel tot en, die uit Veenhuizen zyn ontslagen. In de landkolonie de „Groote Batelaar", te Lunteren, gcoot 80 bunders, waarvan 11 boschgrond, 16 onontgonnen en 53 bunder in cultuur gebrachte heidegrond, kunnen zy worden opgenomen, die eenigen tyd in een der stadkoloniën verblyf hebben gehouden. In deze landkolonie houdt men zich onder meer bezig met warmoezery. bloemkweekery, byenteelt, landbouw, veeteelt en heide- entginning. Gedurende de maanden October 1899 tot October 1900 werdeu in de verschillende stadkolonies 2779 personen opgenomen, ter wyl in de landkolonie op dit oogenblik 30 kolonisten werk vinden." „De arbeiderskoloniën in den bovenge- schetsten geest hebben boven de ryks- werkinrichtingen als asyl of „maison de refuge" zeer veel voor. Iu de eerste plaats, omdat ze als product van het particulier initiatief meer gelegenheid geven tot specia liseering en individualiseering, meer ook omdat ze uit haar aard zich slechts met een beperkt aantal verpleegden bezighouden, waardoor controle, toewydiug en huiselyk- heid belangryk winnen. Bovendien heeft in de particuliere inrichting het besef van eene zekere mate van vryheid, gepaard aan een geregeld en ordeiyk leven, met de ge paste mate van discipline, waaraan men zich vrijwillig onderwerpt, op den volwassen man, die ifen vrfi en ongebonden leven gewoon is. een verheffenden invloed. In de rykswerkinrichting daarentegen jpoit liet jfivoe] ym »tr*f te ondergaon v deprimeerend werken, terwyl ook de ver* slappende invloed van eeye verplichte ver zorging zonder tegenpraestatie vuu de zyde der verzorgden, zich krachtig moet doen gevoelen" Schryver zou daarom willen sijibaidieeriug en toezicht door de overheid. „Wanneer deze overheidsbemoeiing zich alleen tot de inrichting alsook tot het stellen van eischeu van zedelykheid, veiligheid enz. bepaalt en zich niet met de richting der vereeniging inlaat, zal hiertegen wel geen bezwaar b< slaan. Evenals dit by de verpleging van jeugdige misdadigers geschiedt, zou ae Regeeriug ook hier de instelling, die de zorg voor de voorwaardelijk veroordeelde bedelaars op zich neemt, belmoren te subsidieeren, en wel in de eerste plaats in den vorm van kost geld per hoofd uit te keeren. Doch bovendien zou fyet gewenscht zyn, dat van overheidswege rentelooze voorschot ten werden verstrekt tot oprichting van arbeidorskoloniëu en aankoop van woeste gronden. Wanneer de Staat het voordeel overweegt, dat deze inrichtjugen hem kun nen aanbrengen, kan er van zyne zyde tegen eene dusdanige aanmoediging en steun van het particulier initiatief geen bezwaar be staan." Arbeiderskoloniën, gelooft schr., zouden voor ontslagen gevangenen zeer .nuttig zyn. „Het is maar al te bekend, dat velen de gevangenis verlaten, vóór wie een verblyf in een doorgaanshuis niet alleen wensche- lyk, maar zelfs hoogst noodzakelyk is. Onze strafgevangenissen toch worden voor een deel bevolkt door lieden, die, hoewel tot werken bereid, de vereiaahteu missen om aanstonds iu de vrye maatscbappfi zich met geregelden arbeid bezig te houden. Aan deze lieden is by ontslag doorgaans weinig hulp te bieden. Na korter of langer tyd keeren ze, of in de cel terug of worden naar Veenhuizen opgezonden. Was men in staat deze betere elementen onder de gevangenisbewoners gedurende eenigen tjfd onder te brengen in een asyl als b.v. het „Hoogeland", zoo zou daarmede ▼oor velen de verderfelyke cirkelgaug. ge vangenis, Veenhuizen en omgekeerd, zyn gestuit. Reeds nu beweegt zich „het Hoo geland" met succes op dit gebied. Voor hare diensten, die niet alleen iu verzorging, maar ook vooral in plaatsing na ontslag uit de kolonie bestaan, gewerd haar eene subsi die van de zyde van het „Nederlandsch Genootschap tot zedelyke verbetering van gevangenen." Het feit, dat de bedoelde ongelukkigen, na zekeren tyd in de kolonie doorgebracht te hebben, in de maatschappü teruggekeerd weer den kost kunnen verdienen, acht de schryver van zóóveel belang voor den Staat, dat deze elke poging, die daartoe kan lei den, met alle middelen dient te steunen. Een Kamerzitting van 15 Febr. Twee Portretten. „Ik ben nog onder den indruk" zegt de verslaggever van „Het Volk" van het debat van vandaag. Wat hebben wy toch nette lui in de Kamer. Meneer Van Raalte zie je vanaf de perstribune op zyn rug. Maar wat een netten rug zie je. Eene fijne zwarte j*s, om zyu schouders geschilderd. Daar moet de kleermaker een aardige duit aan verdiend hebben. En uit die fijne jas komt een boord, zoo hagelwit, en zoo hoog, myn buurman op de tribune zegt, dat je er een heele aanbesteding op kunt scbryven. In de rechterhand^ houdt de heer Van Raalte, als ieder talentvol redenaar, zyn papier met aanteekeningen. De linkerhand gaat van tyd tot tyd omhoog, tot aan den schouder, en grypt dan plotseling het lorgnet, dat op des redenaars neus zit, of schiet even plotseling vooruit in de richting van den Minister. Niet, omdat de redenaar dan een beschuldiging slingert naar het hoofd van den bewindsmanbeschuldigingen slingeren ligt niet in het kader van een netten spreker als de onderhavige. Hy vertelt alleen met uitgezochte hoffelykheid, dat alles zoo best ie ingericht als bet maar kan, en vraagt dan, of het nog een heel klein beetje beter zou kunnen. De Minister De Beaufort beantwoordde den afgevaardigde van Rotterdam. Heb ik van den heer Van Raalte gezegd, dat hy een bijzonder net persoon is, wat moet ik dan wei met van den heer De Beaufort zeggen. Hij is waarlyk een der sieraden van de schepping. Zou men, als men van den heer Van Raalie kwaad wil spreken, nog kunnen vermoeden dat hy platvoeten heeft, op den heer De Beaufort valt zelfs dat niet aan te merken. Alles aan hem, van het hoofd tot de voeten, is elegant, en tegelyk solide. Zoo is zyn figuur, zoo is zyn kleedy, zoo is zyu optreden, zoo is zyn naam, het moet al een geweldige neetoor zyn, die iu den heer De Beaufort iets niet goed vindt. Ik geloof, dat dat zyn eigen overtuiging ook is. De heer De Beaulort is tevreden, misschien is er geen tweede in Nederland zoo tevreden als hy. Tevreden met zich zelf, en tevreden met de maatschappy waarin hfi leeft. Eerst als gy hem ziet luisteren naar de redevoering van den heer Van Raalte, sieriyk leunend in zyn ministerzetel, het sierlijke hoofd met den sierljjken baard achterover, de sieriyke hand genoeglyk spe lend met zyn gouden lorgaet aan een sier iyk koordje, eerst dan weet gy wat een tevreden mensch is." ALLERLEI. MIDDEL TEGEN HET ROESTEN VAN STALEN INSTRUMENTEN. Door zyn aantrekkingskracht voer water is Calciumchloride een uitstekend middel, om stalen instrumenten tegen roesten te vry- waren. Men legt eenige stukken daarvan in een glazen trechter, die in een flesch steekt, en zet het geheel in den bak of anderszins, waarin de te beschutten voorwerpen van staal zich bevinden. Zoolang er nog Cal ciumchloride in den trechter aanwezig is, zal dit de vochtigheid uit de omringende lucht tot zich trekken en daardoor het roes ten van bet staal beletten. Ook in min of meer vochtige kelders, waar vruchten be waard worden, bewyst Calciumchloride on schatbare diensten. (Notizen für Haus und Hof.) VERDUURZAMING VAN MELK. Versch genjolken melk verdampt men in het waterbad, tot op de belft; vervolgens voegt men aan eiken liter gecondenseerde melk, het geel van een versch ei toe, waar na men voor goede vermenging zorgt; hierna zet men liet mengsel gedurende een half uur op het vuur. De melk wordt daarna door epn zeef gelaten om ten slotte af te koelen. Het vlies dat zich bü de af koeling vormt, wordt verwyderd, de melk in flesscheu gedaan en dan gedurende twee uur aan de kookhitte vau het waterbad onderworpen. Zoodanig behandelde melk blyft jarenlang in deugdelyken toestand. BEURSBERICHTEN. 25 Febr. Nederl. WerkL Schuld2'/» 791'» Dito dito 3 92a/ifl Amat. Hyp. Woarb. Ma&tsch. Obl. 4 99Vs Hong. Obl. in zilver41/» 84% Oostenryk, Obl. pap. Mei-Nor. 6 81% Dito zilver Jan.-Juli, t BS Portugal, Oklig. m/t 3 Dito 88/89 m/t. 92 41/® 24»/i« Spanje, Buitenl. Perp4 671/* Zuid-ltul. Spoorweg Oblig. 3 57B/s Rush. S. K. Chk.-Az. 500 a 2000 M. 4 967'8 Dito Zuid-West Spoorw.-obl. .4 96 Loten Amsterdam f 100. 3 tO8V< Antwerpsche loten 1887 101% Theiss-'Loten4 llS'/w Loten Madrid3 39Vs Loten Turkye 1870 3 27' h MARKTBERICHTEN. Gorluclieni, 25 Febr. Aangevoerd 143 runderen, 10 nuchtere kalveren, 7 vette varkens en 140 biggen. Pryzen: zware kalfkoeien f 190 a 210, kalfvaarzen f 150 a 170, melkkoeien f 140 a 150, fife -jarige ossen f 140 a 160, guiste vaarzen f 80 a 90, pinken f 50 a 60, graskalveren f 40 a 50, nuchtere kalveren f 11 a 14, vette varkens 20 a 25 ct. per half kihi. biggen f 6 a 12. Rotterdam, 26 F4». Aangevoerd 340 vette runderen, 0 magere dito, 166 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 57 schapen of lammeren, 598 varkens. Runderen 24 a 32 ct. kalveren 36a 48 ct.; schapen a ct.lammeren 20 a 33 ct. en varkens 18 a 25 ct. per ty# kilo. RUROERLIJHE STAND. Schoonhoven. Van 22—26 Februari. Geboren: Catharina, d. van L. Lafëber en P. van Kasteel. Ondertrouwd: J. de Paauw en P. van Zessen. RECLAME. De eenvoudigste behandeling ia dikwijls de beste. Gy wordt ziek, gy wordt bloedarmoedig, bleekzuchtig, krygt last van rlieumatiek, gij hebt al uwe krachten verloren en gy neemt alsdan al de onaangenaamste genees middelen en tot slot van rekeniug hebt gy veel geld uitgegeven zonder ecnig waar deerbaar resultaat te bekomen. Zulks ge beurt inet vele personen en is ook gebeurd met den Heer A. Cohpel, Laatste straat 46, te Leiden; hy schryft ons en bevestigde hetzelfde aan onzen verslaggever, die hem een bezoek gebracht heeft: De Heer Corpel, volgens portret. „Lang heb ik gewacht om U bericht te zendendoch ik wilde eens zien of uw heil zaam middel van blyvende kracht was; ik leed n.l. sedert langen tyd aan hoofdpijn en duizeligheid; thans na uwe Piuk Pillen van Dr. Williams gebruikt te hebben, gevoel ik my veel beter; ik wist niet waar myn heil te zoeken en zulks is thans oneindig veel verbeterd, ik kan ze een ieder met het volste vertrouwen aanbevelen, z(j hebben mij een grooten dienst bewezen." Degenen, die gebfuik maken van de Pink Pillen, zullen er de beste resultaten van bekomen. Z(j zyn krachtdadig voor bloed armoede verlammingruggemergstering rheumatiek, heupjicht, zenuwpijn, St.-Vitus- dans, hoofdpyn. zenuwziekte, kliergezwellen enz.zy zjjn een hernieuwster van het bloed en een spierversterkend middel. Zjj geven schoone kleuren aan de bleeke gelaatslinten, handelen iu al de tydperken der verzwak king by de vrouw en veroorzaken by den man eene werkdadige werking tegen al de ziekten veroorzaakt door licbamelyke en geestelyke overspanning en door buiten sporigheden. Prys f 1,75 de doos, f 9,— per 6 doozen. Verkrijgbaar bjj Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken.— Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Schoonhoven en omstreken by A. N. va* Zesse*. Drogist. Men geve acht dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters ge drukt staat: Pilules Pink pour Personnes Pflles du Dr. Williams. Verder moet zich •p ieder uitwendig omhulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui Seplakt, waarop staat: Prys 1.75 Gld. de oos, 9,— Gld. per 6 doozen. Eenig depot houder voor Nederland Skabimé, Steiger 27, Rotterdam. Voor de gebruikswyze raadplege men de ingeslotene Hollandsche circulaire. Heden overleed, in den ouderdom van byna 71 jaren, na een langdurend en smarteljjk lydenonze geliefde Echt genoot, Vader en Behuwdvader ECHTBERTUS HAMEHPAGT. Namens allen, De Wed. E. HAMERPAGT - Ver wolf. Schelluinen, 23 Feb*. 1901. Voor de vele bewyzen van belangstelling, op 13 dezer ontvangen, betuigey wy onzen hartelyken dank. C. SCHÓÓN THIM. N. SCHOON THIM Pot. Schoonhoven. TWEE BEKWAME gevraagd, bij II. J. DE HOOG, Schoon hoven. GEVRAAGD: Een liefst van bet platteland. Zicb te adres- seeren, met franco brieven, aan den Heer W. v. d. VOOREN, Mr. Schilder te Onder- kerk a/d IJsel. TERSTOND GEVRAAGD: Een P. G.tegen kost en inwoning. Loon naar bekwaamheid. Tot Nov. vast werk. Liefst in Srsoon zich te vervoegen by E. DEN TOOM, raedea-filledreolit. Tegen half Maart gevraagd een goed kunnende melken en het boerenwerk verstaande. Een woning beschikbaar. Adres A. GOUDR1AAN te Nieuwerkerk a/d IJsel, Zuidpias. Gevraagd met Maart e. k. P. G., goed kunnende melken, by K. GRA- VELAND, Waddinxveen (Jaagpad). TERSTOND GEVRAAGD goed kunqende melken. Adres tl LIGTHART, Lekkerkerk. Zoo spoedig mogelyk gevraagd een P. G. en van goede getuigen voorzien, by E. HILGEMAN te Streefkerk. Wordt op een hoog loon gevraagd, tegen Mei a. iu een deftig klein gezin, op een dorp in de Krimpenerwaard, een flinke, nette P. G., niet beneden 18 jaren, goed kunnende koken. Aanbiedingen, onder letters A B, aan de Redactie der Schoonhovenache Courant. Wegens huwelyk van de tegenwoordige, wordt gevraagd, om dadelyk in dienst te treden, tegen hoog loon, eene goed kunnende melken, by den Bouwman L. BENSCHOP te Krimpen aan de Lek« Mej. VAN DER STOK te Nieuwpeort vraagt tegen Mei eene nette Mej. VAN DE GRAAF-DUIJVENDIJK te JPapendrecht verlangt 1 Mei a. s. een flinke, nette (tegen hoog loon). Tegen 1 Mei wordt gevraagd een flinke Adres N. DE GRUIJTER TOM, Lek kerkerk. Mevr. BOON, Oude Haven 81, Seheon- hovenvraagt tegen Mei a. s. een flinke Loon naar bekwaamheid. GEVRAAGD; Adres, letter B, Bureau dezer Courant. kan ieder per dag hebben, zonder een cent uit te geven, indien hy slechts een eenigs- zins uitgebreiden vriendenkring heeft. Proapectua gratia en franca. Spoorboekjea en Relagidaen verkrygbaar in den Boekhandel van S. Sc W. N. VAN NOOTEN, Schoonhoven. TE KOOP AANGEBODEN: EEN FLINKE snoekbaar, zeer geschikt voor trek- of karn hond de moeder van den hond ook te zien, by M. DE JONG te Ronrepoa. t© koop gevraagd. Brieven met prijs opgaaf en fabrikant, onder letters A M, aan het Bureau van dit Blad. TE KOOP: EENE PARTIJ Adres: de Wed. P. BOER te Nienw- Lekkerland. voor nette, degelyke menschen, een goed ingerichte met SCHUUR, KIPPENHOK, BLEEKVELD en BLOEMENTUIN. Te zien en te bevragen by J. VAN DER PIJL, Bouwman, Boven berg, Bergambacht. 1 PIJ] baCli met SCHUREN, ERF. BOOMGAARD en WEILAND. gToot p.m. Va II.A., gelegen aan de Breékade onder Krtuipeu a/d IJsel. Te bevragen by L. DE BOOM aldaar. By S. Sc W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven verschynt: Schriftelyke Werkzaamheden, gevolgd door eenige verslagen van de mondelinge Examens, gehouden in Juli en Augustus 1900. voorde Akte van Hoofd-Onderwijzer en -Onderwyzeres, door S. de JONG Ja. Prya 50 Cento.

Schoonhovensche Courant | 1901 | | pagina 2