SM Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Hoiiand en Utrecht Zaterdag 4 Mei. OfflciëelB tesowoi Eerste Blad. Schutterij. 1901. et o Tijdschrift 100 Mark Ail, Lopik. ÖSCHl tizaad, 1 rerzending door mij direct ners en onder ling, tan men een* opgeven, ook DE LIBERALE ZAAK. IER Senr„ te HAMBURG )uilsehlaod). iïïïEBinD.'” SGHOONHOVENSCHE COURANT en werkliedenpensioenfonds, wyziging i modellen, ook ivaarme t de R< AM NOOTEf. S. W. N. VAN NOOTEN ns Schoonhoven, Uitgevert. =- 'l*" e Uitgevers van at nieuwe kwar- ontwe van den heei bij verscl.,, inken, ,5“t wei DEBLAD voor I blyven van het* Gemeente Schoonhoven. Deze Courant bestaat uit 2 Bladen. de heden van den :andidaat r». Sizoo, eve lark. >pr. ipr. Jpr. ft: pr. )pr. A 1 pr. A I pr. A >pr.i 100,148, 116, 100 M. I pr. 78, 46, 21 M. eventueel lark. Jpr.6 000M. A 3.000 M. 4 2.000 M. A 1.600 M. A 1.000 M. 800 M. 260 M. 200 M. 109 M. eelnemlng •en Hamburg ge* Geldlotery, worden. veel voordeel e volgens bet en bevat, zyn V Hl men enz. Billyke prezen. J vele nd, Meerkerk. m Vuren en Dalem uitgebracht. vyfheeren- el in kaas mdergingen opkoopers jsteden thans voor: kaas per 50 kilo, naar wicht looier f 0.525; weiboter De prezen zijn door den In van de motie van de Goekoop, L-c. waarin de v sproken, dat zittingjaar de een den dus met de van loten voor lende trekking uiteriyk tot k. Door den heer Treub is in een vergade ring te Leiden gezegd, dat de scheiding van liberalen en vrijzinnige democraten volstrekt niet een versterking van de rechterzyde ten gevolge zou hebben. By eerste stemming zouden de beide partyen een eigen candidaat hebbeneeu van de twee valt af, by her stemming zou men sainenguan, wie van de twee ook ia het strijdperk overbleef. Deze politicus uil de hoofdstad behandelde de zaak als een rekensom, en deed het voorkomen als of hy de kiezers aan een touwtje heeft. Wy maken bezwaar hem als profeet te aanvaarden, want de uitkomst zou hem stellig logenstraffen. Liberale kiezers gaan nu eenmaal niet op commando; strekken zy de gehechtheid aan eigen keuze mogelyk wat ver uit, die eigenschap, hoe men haar beoordeelen wil, is in eik geval een omstandigheid die niet over hel hoofd mag worden gezien. Als een urgentieman, voorstander van grondwetsherziening vóór alles, het bij eerste stemming tegenover een gewonen liberaal aflegt, dan zullen vele van zyn geestverwanten by herstemming niet op BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven noodigen bij deze uit alle ïnannelyke ingezetenen, geboren in 1876, om zich ter inschrijving voor de Schutterij aan te melden tusschen 15 en 31 Mei e.k. Schoonhoven, den 4. Mei 1901. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. A. W. LAZO.WER, L.-B. III. (Slot). Het kan niet nadrukkelyk genoeg gezegd worden, en daarom herhalen wy het ook met het oog op hetgeen in onze politieke wereld omgaat sedert wy dit drietal ar tikelen zyn begonnen te schryven, de dure plicht der liberalen in den lande is, de volle aandacht gericht te houden op de verdediging der vryzinnige beginselen, naar rechts en naar links. De liberale parly móet biy ven anti-clericaal en anli-socialislisch. Dat is de hoofdvoorwaarde van haar voort bestaan. In Friesland hebben de drie fracties der rechterzyde recht broederiyk de districten onder elkander verdeeld, aldus de voorbarigheid vernieuwende die we by zekere jagers op den beer uitgaande be- spotlelyk vonden, maar die hier weleens een ernstig gevolg kan hebben; en zelfs wordt daar, zooals de lezer van onze rubriek „Van hier en daar” in de mede gedeelde persbeschouwingen hebben opge maakt, op de socialisten geleund. Het zal weer zyn als by de twee voorgaande verkiezingen: verzamelen blazen van al wat bereid is tegen de liberalen te slryden. In andere provinciën wordt die leus niet zoo vierkant op den voorgrond gesteld, men kan er zeker van zyn dat het ook daar niet anders gaan zal. En zqu men dan durven zeggen dal het niet noodig is, de linie van defensie te bezetten, en onzerzyds gezamenlyk front te maken tegen de wel georganiseerde, gecombineerde aanvallen? Doch het is waar, met „anti's” wordt geen politiek programma gevuld en met verdedigen alleen komt men niet verder. Er dient een positieve, practische, politieke gedragslyn te worden voorgeschreven. Maar is die er dan niet? We zouden weleens willen vragen, van wie de hervor mingen op maatschappelijk gebied zyn uitgegaan, die het laatste gedeelte der negentiende eeuw hebben gekenmerkt Wie hebben verbeteringen gebracht in ons be lastingstelsel, van dien aard dat de druk op de mingegoeden sterk is verminderd en daar de sociale rechtvaardigheid het eerst is toegepast? Wie hebben zich bet lot aangetrokken van de meest te beklagen slachtoffers van maatschappelijke misstanden en ongerechtigheden, van de kinderen,.wier opvoeding is verwaarloosd en Wier lichame lijke verzorging wordt veronachtzaamd? Aan wie is het te danken dat op het gebied der landsverdediging de gelykheid van rechten en van plichten beter in het oog wordt gevat? Aan wie moet het als verdienste worden aangerekend, dat de wetgever den werkman in bescherming heeft genomen tegen de geldelyke gevolgen van een bedrijfsongeval Wie heeft de ge legenheid verruimd om door een krachtig ingrypen van hoogerhand de volkshuisvesting meer te doen beantwoorden aan billyke eischen Het verleden der liberale party, in den tyd toen zy, ondanks zeer natuurlijke ver schillen van meening, toch nog één was gebleven, spreekt voor zichzelf. Moge het verwyt, dat zy in de periode tusschen Thorbecke en de mannen van heden weinig anders hebben gedaan dan haar terrein vry te houden van de voetstappen des vijands, niet ongegrond zyn, schitterend heeft zy dat verzuim, als het zoo heeten mag, hersteld. En wy vreezen zeer dat, zoo haar by de stembus van dit jaar een nederlaag mocht treffen, er vooreerst wel een dikke streep mag worden gezet onder het Jjjslje der hervormingen, en wy de voortzetting er van tot een verwijderd tydperk zullen moeten verschuiven. Wel zal het dan een Deze Courant wordt dos Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post door het geheelo ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. achtens hun be- voor gewetens* iche christelijk- houden aan de fsbeiydenis, „ge wetensvrijheid’’, niet op aan. Als artel des geloofs ie tale KanaAns weid is om ge* verovering van 1. Rott. CL” y elke stembus de kiezers te anti-clericaal. fan de politieke anders dan een reten, die elke irjjzen. Ie klasse be- gt in de 2e kl. tot 60.000 M., in de 6e tot 75.000 M., in met de premie L 500.000 Mark, ekking kost: lechts f 3,60. lechts 1,73. lechts 0,90. de volgende juiste lyst der •en in het offi- orzien van het welk plan ik rzend. de lotery ont- ddelih'k na de trekking de hij van deze m populariteit de laatste vier j de laatste wekeu, by i krachtig en herhaaldelj dat een andere anli-rerc wie ook, zou worden w dat ieder ander zou slagen. Thans zijn zij vast besloten di van Twist niet te canó>ó trouwens te voren aan de --* hadden aangezegd. WelL zuUen aannemen, is nog Prijs der Ad vertentiè'nVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren, Alle binnenlandsohe Advertentien, voor 3-maal plaatsmg opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. By de te Leiden gehouden ver kiezing van een lid van de Provinciale Staten voor Ziid-Holland, ter voorziening in de vacature ontstaan door hel overlijden van prof. mr. P. A. v. d. Lilh, zyn uitgebracht 3083 stemmen, waarvan 44 van onwaarde. Aantal geldige stemmen 3039, waarvan 1709 op den heer W. Pera, candidaat der anti- schrale troost zijn, dat van de zetels, door liberale afgevaardigden tot dusver met eere bekleed, enkele misschien den socialisten zullen ten deel vallen, en deren toch ook verbetering der maatschappelijke toestanden beoogen; wal van die zijde te wachten zou staan, als het er eens toe mocht komen, de theorie in de practijk te doen overgaan, is zoo saamgeweven met vele andere dingen, die we maar liefst zoo ver mogelyk ver wijderd houden, dat een versterking van het socialistisch element iu de Tweede Kamer ons lang geen winst zou toeschijnen. En voorts, als er door de verdeeldheid der liberalen zetels verloren gaan, tot dusver door een liberaal ingenomen, dan zullen de meesten wel veroverd worden door den clericaien vierbond. Het is een regel der betamelijkheid dat personen, die met elkander een werk hebben ondernomen, niet van elkander gaan voor het werk af is. Aan het programma der liberale party, vóór de stembus van 1897 vastgesteld, en waarop haar candidalen de meerderheid hebben verworven, is een krachtig begin gemaakt, en het praatje, dat het verschil in richting tusschen de leden van het Ministerie eeu vruchtbare samen werking zou tegenhouden, is gebleken niets meer te zyn dan een praatje. By her haling is het van de Regeeringstafel verkon digd: omtrent de wetgevende maatregelen, bestemd om uitvoering te geven aan het liberaal programma van 1897, bestond in den boezem van het Kabinet overeenstem ming. Van meer of minder vooruitstrevend heid was, op het gebie^ der practische politiek, geen sprake. En de uitkomst heeft bewezen, dat die woorden de werkelijkheid uitdrukten. Aldus zou hel kunnen bly ven, wanneer in de verhouding der parlyen geen verandering kwam. Het programma is nog maar gedeel telijk. afgewerkt, er staan nog verscheidene zeer belangryke nummers op. Van de daar mede overeenkomende wetsontwerpen zijn sommige reeds gereed of in een gevorderd stadium van voorbereiding. Wat de eerstvolgende wetgevende periode zou geven, is van niet minder beteekenis dan hetgeen tot stand is gebracht, en van zoo grooten omvang, dat er waarlyk niet iets behoeft tusscbengeschoven te worden dat er niet op staat. Wy noemen slechts wat ons het eerst in de gedachten komt regeling van hel arbeidscontractinstelling van een werkliedenpensioenfonds, wijziging der armenwet, bestuurs-decentralisatie in N.-Indiö, regeling van de administratieve rechtspraak, om van de droogmaking der Zuiderzee niet te spreken. En dan hebben we nog een vraag; Welke Regeering heeft meer dan deze gedaan, om uitbreiding van verkeerswegen te land en verbetering van verkeer te water te bevorderen Het is dus duidelyk, dat de liberale party het tydperk, waarin zy zich hoofdzakelyk afgaf met negatieve leuzen, reeds lang te boven is; dal zy met beslistheid koers zet in een bepaalde richting. En deze voor waar tsche beweging zou men nu op'eenmaal willen stuiten, omdat een zeker aantal per sonen, die meerendeels lot dusver tot de onzen werden gerekend, hebben goedgevon den om eerst te beproeven, of ze ook misschien een grondwetsherziening kunnen bewerken, die deze Regeering niet bereid is te geven? Dan scbynt een voortreffelijk middel, om de voltooiing van de wetgeving op maat schappelijk gebied te belemmeren, hierin te bestaan, dal men maar een zoo groot mogelyk aantal vrijzinnige democraten in de Tweede Kamer brengt, opdat zy, in verbond met de sociaal-democraten, den twistappel der grondwetsherziening kunnen uitwerpen. aangenomen met 56 legen 6 van onder bevel Vinkhnizen zullei oefeningen hov.« Oldebroek. Men schrijft uit Gouda aan „De Tyd": De anli-revolutionaire kies vereen iging fractie-Kuyper. heeft Zatcrdag-middag in haar vergadering te Gouda definitief candidaat gesteld den heer L. F. Duymaer van Twist, lid van het centraal bestuur der vereeniging. De heer Duymaer van Twist was ook in 18‘J7 candidaat der anti-revolutionairen en werd toen levens door de Katholieke kiesvereeniging gecandideerd. Bij herstem ming met den liberaal Van Bylandt moest het onderspit delven, met een verschil 26 stemmen. De Katholieken bebben icderlaag toegeschreven aan de mindere iriteit van den candidaat, en gedurende jaren, in het bijzonder in i, bij de anti-revolutionairen lijk erop aangedrongen, rolutionaire candidaat, ,i gesteld, overtuigd, Echter vergeefs, teil den ht er Duymaer andidecreu, zooals zy Ie anti-revolutionairen jlke houding zy verder og niet beslist. Leer Smeenge is juist dit bezwaar overwegend; de brug over de Koningshaven te Rotterdam is ter wille van het spoorwegverkeer byna voortdurend gesloten. Bovendien eischen ook de belangen der binnenlandsche vaart voor Noord-Brabant en Zeeland de gevraagde verbetering. De heer Conrad, die in 1897 als lid der Staats commissie een verslag had helpen samen stellen, waarin men tot dezelfde conclusie was gekomen als de heer Lohman, acht nu de bezwaren zoozeer toegenomen, dat de weg door het Hellegat de eenig mogelyke is. Ook de Minister van Waterstaat is van die meening en ziet groote voordeeleu in de verbetering van het Hellegat, maar dan moet er een fort komen dal de korten tot 6 milhoen amer orde Gyn, Fokker, en Smeenge, wordt uitge- nog in dit ig wordt bevorderd tot het verbeteren van Dordrecht door het Brouwershaven naar zee. de toenemende onbruikbaar- ippelgat, betoogde de noodzakelykheid om ondergang te behoeden, *-• hulp te komen, die i den weg langs Do Savornin er is nog oponthoud schepen door spr. niet niet op. Aan de rechterzijde heeft men dit ook begrepen. Daar was in 1897 het wachtwoord by eerste stemming elke party haar eigen candidaat, bij herstemming sainenguan. Die veldtocht met dat plan is toen mislukt Daarom legt men het nu anders aan, zooals hierboven in herinnering is gebracht. Reeds bij de eerste stemming moet men zeker wezen van de zaak, derhalve worden de zetels vooraf verbeeld. Dat voorbeeld zal bij ons geen navolging vinden en wy zouden het ook ongaarne aanbevelenonze begrippen van staatkundige eerlijkheid zyn met dergelyke afspraakjes in stryd. Toch meenen we, dat iets gedaan moet worden om hetgeen bedorven is zooveel mogelyk te herstellen. Daartoe willen we, als slotsom onzer beschouwingen, enkele wenken iu overweging geven. Men zal ons daarby ten goede houden dat wy, ook zonder de dringende noodzakelykheid der grondwets herziening te erkennen, met betuiging tevens dat zy, als de loop der gebeurtenissen haar aan de orde brengt, haar zonder verzet zullen aanvaarden, de vryzinnig-democratische party nog altyd als onze naast verwante aanmerken, met welke wy liever dan met eenige andere samengaan. Zyn in eenig district de voorstanders van haar programma het sterkst in aantal, dan is het een eisch der omstandigheden, dat alle liberalen zich op een candidatuur van haar richting vere<bigen. Het omge keerde is even noodig, waar in de vrij zinnige party de democraten in de minder heid zyn. Handelt men in dien geest, dan zal daar althaus de scheuring geen kwaad doen. In vele districten zullen de beide groepen met een eigen candidaat optreden; dat is, na hetgeen gebeurd is, niet te vermijden. Maar dan zjju ook twee dingen noodig; vooreerst, dat men by eerste stemming zoo trouw mogelyk opkomt, om de kans op een herstemming niet te verspelen; ten tweede dut men vast zich voorneemt, welke ook de uitslag van den eersten gang zyn zal, den in herstemming komenden vrijzinnigen can didaat eendrachtig te steunen. Dan zullen wy ten minste gedaan hebben wat wy kunnen om de noodlottige gevolgen van een geschil af te wenden. Dat is een quaestie van plicht. Dan zullen we ook, recht doende aan hetgeen ons verdeeld houdt, aan het eind terugvinden wat ons vereenigt. De liberale zaak wordt dan toch nog hoog gehouden. Dal is alles wat wy van de kiezers vragen. Moedeloosheid mag ons niet bevangen by de nadering der gewichtige dagen. Wie over winnen wil, moet altyd de kansen op een nederlaag voor oogen houden, maar tevens ernstig denken aan hetgeen noodig is om haar te ontgaan. Tol dal doel gelooven wij iels te hebben byg edragen 8TATKN-GJEN EBAAr de vergadering der Tweede Kar’*'- Dinsdag kwam het eerst aan de ïolie van ds heeren Van •«nn Lucusse, De Ram „a wenschelykheid zoo mogelyk indiening - van een wetsontwerp I van den weg van D( Hellegat langs Wyzende op- heid van het Aardaj heer Van Gyn de Dordrecht voor end. door de natuur te hulp reeds verbetering brengt in Brouwershaven. De heer Lobman bestreed dezen aandrang: een weg langs Rotterdam; het i voor de naar Dordt opvarende de bruggen teweeggebracht acht bezwaarlijk. Volgens den heer S bezwaar overwegend ingshaven liet sj doet slygen. Om financieële redenen moet de Regeering zich van toezeggingen onthouden in den nazomer kan de zaak nader onder zocht worden. De heer Vau Gyn verklaarde dat uitstel de dood zal zijn voor den Dordl. schen handel en meent dat, daar de Minister zich met het doel heeft vereenigd, de Kamer de motie kan aanuemen, dewijl de uitgaven niet over een paar jaren verdeeld behoeven te worden. Zy werd stemmen. Daarop kwam de interpellatie van den heer Travaglino over den iu godsdienstwaanzin te Appel tern gepleegden moord en de onge regeldheden die daardoor zyn ui’gelokt. De hoofdschuldige is naar het Hykskrankzitmi- gengesticht overgebracht en na zyn genezing ontslagen zonder dat er een strafvervolging is ingesteld, terwiil de personen die in die dagen van opwinding baldadigheden hebben gepleegd, gestraft zyn. De Min. van Justitie verklaarde dit volkomen in orde; de mis daad was gepleegd in razerny, en de man was ontoerekenbaar; na z^jn genezing heeft de officier van Justitie nog rechtsingang ge vraagd, maar de rechtbank heeft dien ge weigerd. Wal de ongeregeldheden betreft, de justitie mocht die niet door de vingers zien; er volgde een veroordei-Jing tot gevan genisstraffen, die voor sommigen bij het huwelyk van H. M. de Kouingin zyn vermin derd. De heer Travaglino was niet voldaan bij de bewoners van Appellern zal hel ge schokt vertrouwen in de justitie niet her steld zynspr. acht zich verplicht den Min. te verzoeken alsnog een vervolging te gelasten. De Min. verklaarde in geen enkel opzicht met den interpellani mede te gaan; volgens ons recht is een krankzinnige niet vervolgbaar en volgens de rapporten was Scherf in dien toestand van ontoerekenbaarheid. Aan de orde was nu de voorgestelde wijziging der Hinderwet (abaltoirquaestie). De heer Van Kempen bestreed wat hy noemde de overdreven Staatsinmenging, die de vryheid van het bedryf aan banden legt. De lieer Smeenge achtte dit ontwerp half werk; in het belang der openbare ge zondheid moet de Reg. een aigemeene Ryks- vleeschkeuring invoeren. De Min. van Wa terstaat betoogde dat deze wensch buiten het ontwerp omgaat; de Reg. wil alleen duidelyk de bedoeling van den wetgever doen uitkomen, om den gemeentebesturen bevoegdheid te geven tot het maken van verordeningen die het slachten uitsluitend in door hen beheerde abattoirs verplichtend stellen. De heeren Van Dedem en Kuyper motiveerden hun bezwaren tegen het ont werp. Door de heeren Drucker en Roes- singh werd een amendement voorgesteld, ten doel hebbende om de te wjjzigen bepa ling alleen toepasselijk te maken op hetgeen tot het slachlersbedryf behoort. De heer Schaper bestreed dit, van meening zynde, dat de gemeentelijke autoriteit bevoegd moet zyn om alle bedryven-die voor de gezondheid schadelijk zyn te beperken. Ook de Min. had legen het amendement be zwaar; als er overwegingen zyn aan open bare gezondheid, orde of veiligheid ont leend, dan is er geen reden om de be voegdheid der gemeentebesturen ook niet uit te strekken tot andere inrichtingen ais benzinebewaarpiaatsen, kleedklopperyen en dergelyken. Hel amendement werd met 56 tegen 18 stemmen aangenomen, daarna het ontwerp met 62 legen 9. Nadat op voorstel vau den heer Pijnappel de Min. een bepaling had opgenomen die strafver volging wegen» de aan deze wel toegekende terugwerkende kracht uitsluit. De vergadering van Woensdag was gewyd aan de behandeling van het wetsontwerp betreffende Staatsexploitatie van steenkolen mijnen in Limburg. De lieer De Ras bestreed het voorstel om de geheele bedding, behalve de reeds verleende concession, van Staatswege te ontginnen; hy deelt geenszins de meening dat van particuliere ondernemingen het ge volg zal zyn dat Limburg wordt overstroomd door vreemde arbeiders. Ook bepleitte spr. het toekennen van schadeloosstelling ook aan die vroegere ondernemers van borin gen, die geen resultaten hebben verkregen. De heer De Waal Malefljt meent ook, dat particulieren praclischer en goedkooper kun nen produceeren dan de Staat; wel gevoelt hy iets voor Staatsexploitatie by wyze van proefneming, om toevloed van vreemde werkkrachten te beteugelen; spr. wenscht daarom de wet voor beperkten tyd te doen werken. De heer Nolens daarentegen was beslist vóór Staatsexploitatie, waarvan hy de voordeelen uiteenzette; ook de heeren Lohman en Pijnappel verklaarden zich voor de wel, en deden slechts eenige vragen om trent de schadeloosstellingen. De Min. vau Waterstaat bf ontwerp volkomen recht en Staat kan concessie, geven aan en ze ook voor zichzelf houden, loosstelling vooi vegens boringe mlen aantooi van apo van 1888 in da capo van iderscbeid, dat ilutionairen en ulptroepen zal waarmee hy in t de Roomsch- i te velde trekt, er huurtroepen is geworden is program van a blykt niets, i de drflfkracht edden", maar voorstelt, dat arije" kunnen Jrz wegen. En svolutionairen, tag geldt, „of hrift de lijnen ndig leven ge inen die lijnen wordt tezamen partijen het eheim den anderen candidaat overgaan, maar kalm thuis blijven; in het omgekeerde geval zal het evenzoo gaan. Vraagt men of dit ver standig is, dan moeten een ontkennend antwoord geven, maar er is geen enkel voorschrift in eenige wet, dat de kiezers dwingt om verstandig te zyn. En daarom gaat de bewering van den heer Treub revolutionairen en roomsch-katholieken, en 1330 on den heer mr. J. Oppenheim, candidaat der liberalen, zoodat gekozen is de heer W. Pera. De Gr, 8e, Ok, r,u ..as»' het 3e reg. vesting-art uit Gormchem van den luit-kolonel G. J. V. Hen van 11 tot 21 Juni schiet- inden iu de legerplaats bij adgevingen voor erwaarloozeu en aken. duidelijke by- er mogelyk, het to voeren. nalen per maand Ion hei Koed- :r drie maanden, ;IIe n/<t IJsel, i Mei. Heden de dag, dat de heer J. Hagen, __r 2'le O. L. school alhier, zyn 25- irig jubileum als zoodanig herdacht. Van mogen wapperde reeds vroeg de Omstreeks 10 uur werd dejubi- smaakvol versierde school binnen waar de kinderen hem eenige 5 iie(ieren toezoogen. wege het gemeentebestuur, onder- vrienden en leerlingen ontving de igen prachtige cad'aux. Zeer zeker velen met my hopen, dat hel den jubilaris gegeven moge zijn nog langen tyd zijne gewaardeerde krachten te kunnen wyilen aan de belangen van het onderwjjs. Giesendam, 30 April. Heden herdenkt de heer J. Snelljes, burgemeester onzer ge meente, den dag, waarop hy vóór 25 jaren zyn ambt aanvaardde. De geheele gemeente viert feestryk en arm, jong en oud is op de been en geeft, door eene opgewekte, doch gepaste feestvreugde binken van groote belangstelling in dezen gedenkwaardigen dag van het hoofd der gemeente, die gedurende deze 25 jaren zich geheel aan zyn ambt wijdde en zooveel goeds lot stand bracht. Van schier alle wonin gen wappert fier de vaderlandsche driekleur, terwyl de Dam, met groen en bloemen fraai versierd en keurig geïllumineerd, een aller schoonst gezicht oplevert. Een degelyk muziekkorps laat gedurende de illtuninatie zyne vroolyke lonen klinken, waardoor de opgewekte stemming niet weinig wordt verhoogd. Lang leve onze burgemeester, lang leve de heer Snelljes! ‘lloornnar, 1 Mei. In de laatste 14 dagen is de prijs der kaas, bij weinig vraag, nagenoeg dezelfde gebleven. Door de opkoo pers wordt thans hier en in de omstreken f 18,50 f 21 de 50 K. G. besteed. Kamer ik, 1 Mei. Bij de Dinsdag alhier gehouden herslemmihg voor een hoofdinge land voor het Groot-Waterschap van Woerden waren volgens noteering ingeleverd 260 stemmen, terwyl de bus opleverde 261 briefjes, 131 op den heer Joh. Goes en 130 op den heer Teunis van Ooslerom. Deze sjemming is dus ongeldig en nu zal een nieuwe plaats moeten hebben. **Ou<Iewater, 29 April. De heer B. Moolenburgh, surnumerair der dir. belast, te Rotterdam, zal den heer C. C. Vogel, onlangs benoemd tot ontvanger der dir. belast, en aec. te Peize, met 1 Mei alhier vervangen. Ji. Zaterdag werd door burgemeester en wethouders alhier, voor den tyd van 3 jaren, publiek verhuurd: 1. Het waagge bouw, ingezet door W. Verburg op f 56, door N. M. Konings afgemynd op f 40, alzoo huurder voor f 96 per jaar. 2. Een kelder onder het raadhuis, ingezet door J. C. Verleun op f 20, afgemijnd' door denzelfden op f 5, alzoo verhuurd voor f25 per jaar. 3. Een kelder, als voren, ingezet door C. van Ek op f 25, afgemynd op f 9, alzoo verhuurd,voor f 34 per jaar, vau volkoi can conces loogde dat het billyk is; de ”1 wie hy wil zicnzeu uouuen. De schade- r“jr verrichte werkzaamheden, wegens boringen die de aanwezigheid van kolen aantoouden, geschiedt volgens de wet van 1810. De geleidelijke exploitatie, van Staatswege, in het ontwen» bedoeld, is het meest in het belang van Limburg. Een amendement van den heer Lohman, ten doel hebbende bij verschil over de schadevergoeding den rechter te doen be slissen, werd verworpen. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Gorinchem, 30 April. By gehouden herstemming is tot lid v* gemeenteraad, met 532 stemmen de cai der anti-revolutionairen, de heer A. gekozen. Op den beer J. Viruly van Vuro’ (lib.) waren 511 stemmen «Alblosserwaard en lauden, 3 Mei. De handel >u boter gaat redelyk, de prijzen oi weinig of geen verandering. De in deze streken besteden thans v< van f 18 tot f 22 per 50 kilo, m en kwaliteit; goêl f 0,45 per V2 kilo. *Aineide, 2 Mei. Als raadsleden «yn hier dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren A. van Kekem Wzn. en T. Swets Tzn. Bodegraven, 30 April. Kaas. Aangevoerd 282 wagens, te zamen 16607 stuks, wegende pl.m. 93028 kilo; Goudsche 1ste soort f 21 A f 23,—, 2de soort f 16 A f 18Va Derby-kaas 1ste soort f 20; 2e soort f 16; Edammer kaas, 1ste soort f 24, 2de soort f 18*/». Handel flauw. *Capei was het hoofd der jarig vete won ii driekleur, laris de 1 geleid, loepasselyke Van wege wyzers, heer Ha( zullen zjjne 1 wyden

Schoonhovensche Courant | 1901 | | pagina 1