NIEUW REISBUREAU ©18 PREMIE r 2,50. Oproeping. Dienstbode, Vrije Beestenmarkt te Meerkerk Langerak, IU Een Woonhuis Grasverpachting, PLANKEN, EENDENEIEREN Dr. H. GORTER, Krimpen aan de Lek, ROTTERDAM. SCHOONHOVENSCHE COURANT. Rembrand-gravures, S.&W.N.VAN NOOTEN, Advertentiën. 25-jarige Echtvereeniging A. DE KOGEL. Café en Logement A. SCHALK. STALHOUDERIJ is begonnen. A. SCHALK. Vrijdag 10 Mei a. s. GAAT NIET DOOR, Notaris BOS. BERGAMBACHT, Notaris MAALSTEDE. Eiken Trekpalen, 25 stuks, Uit de hand te Koop TE KOOP: 2 a 300 glazen Flacons, A. WAMSTEEKER Zoon, C. v. d. GREIJN, Staatsspoor, Noordblaak 91, Telephoon-No. 1255, Alle biljetten verkrijgbaar. Inlichtingen kosteloos. ZOMERDIENST 1901, Boekhandel van S. A W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. §Gondn, 3 Mei. Door het bestuur der a Meeting .Gouda en omstreken" der Holland- sche Maatschappij vau Landbouw z«a een cursus gehouden worden in landbouwkunde. Het is waarlyk een geluk voor onze ge meente. dat die cursus hier gehouden zal worden, daar maar al te dikwijls deze voornaamste tak van bestaan verwaarloosd wordt. Het is dan ook niet genoeg aan te bevelen aan ieder, die daartoe in de termen- valt. daaraan deel te nemen, daar het niet alleen nuttig, doch tevens aan genaam is het onderwys Je volgen. Gonda, 6 Mei. Tot Candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten zyu door de Kiesvereeniging Burgerplicht ge steld de heeren J. M. Noothoven van Goor, P. van der Hoog en J. van der I.eeden. In de Zaterdag 18 Mei te houden ver gadering van de Vereeniging van Ouderwij zers, in het arrond. Gouda, zal de verkie zing plaats hebben van twee bestuurleden (aftredend doch herkiesbaar), de heeren mr. M. M. Schim van der Loeff en J. D. Etneis. Voorts zal door de heeren L. Akkerhujjs JEz. en C. Stumphius worden gesproken resp. over „J. 3. L. ten Kate" en „iets over concentratie." Gorinchem, 4 Mei. Voor een te be roepen predikant by de Ned. Herv. Ge meente alhier is het navolgende drietal opgemaakt: Da. Is. Vonk te Oldebroek, Ds. J. G. Deur te Gouda, Ds. B. J. van lieyniugen te Hoogcveen. •Amwcrstol, 7 Mei. In de Zaterdag avond gehouden vergadering der kiesver eeniging zyn definitief als candidaten voor de I'rov. Staten gesteld de heeren J. M. Noothoven van Goor, P. van dor Hoog en J. van der Leeden eu voor tfe Tweede Kamer der i Staten-Generaal de heer As. KnyiT Hz. •Berg-Ambacht, 6 Mei. De volksbi bliotheek, behoorende hij de vereeniging „Wiuterlezing.'n" is weder gesloten, nu ook de lange winteravonden achter den rug zijn. Er is veel gelezen, althans een groot getal boeken werd uitgereikt, - in de 14 zittingen, die de Commissie daarvoor hield, niet min der dan' 1150 deelen. Het aantal boeken, thans in de bibliotheek aanwezig, be draagt 913. Zoo nu en dan leest men van kippen die groote eieren hebben gelegd en wordt daarby een kolossaal gewicht genoemd, doch van een, die 3 eieren in eens legt, zal mten zeker zelden hebben vernomen. Dit gebeurde dezer dagen by den landbou wer B., waar men in het nest 3 windeieren vond van verschillende grootte, die aan elkander verbonden waren. Jammer dat de schalen mankeérden, zoo'u kip was anders onbetaalbaar. Dat kiuderen de vermaningen hunner ouders om geen voorwerpen in neus of ooren te steken nog at eens in den wind staan, bleek dezer dagen, toen het zoontje van den heer B. een maiskorrel in zyn oor had zitten werken, die zoo vast en diep daarin was gedrongen dat geneeskundige hulp moest worden* ingeroepen om deze na veel moeite eu niet zonder pyn uit dat lichaamsdeel te verwijderen. 7 Mei. Onder de velen die in dezen tyd in het huwelijksbootje stappen, behoort ook onze burgemeester, die do vorige week naar Nymcgen vertrok oin daar in ondertrouw te worden opgenomen en gisteren-middag met zyn bruid in onze gemeente terugkeerde. Na hun antikomst werd het geachte bruids paar door heeren raadsleden en secretaris verwelkomd en geluk gewenscht en werd hen daarby een prachtig cadeau overhandigd. Ook de beambten der gemeente, n.l. bode en politicdienaren, kwamen onder aaubieding van eep keurig en passend geschenk hunne gelukwenschen brengen. In den avond heerschte een ongewone drukte in lietdori) (lOflC—de Wet TrmzteK en wertf bruid en bruidegom ecne serenade gebracht door de alhier bestaande rauziekvoroaniging „Excel sior" die daarna op verzoek van den heer burgemeester te zynen huize nog eenige nummers ten beste gaf. Na afloop daarvan ging men in optocht door het dorp met fakkels en andere verlichting en liet de muziek uu en dan hare opwekkende tonen hooren. Nog laat in den avond was een menigte volk op de been. 'llerkenwondo, 6 Mei. Donderdag werd onze gemeente bezocht door Zyne Excellentie don Commissaris der Koningin in de prov. Zuid-Holland. Na de school te hebben bezichtigd en eenige andere gebouwen begaf hy zich-"haar Stolwyk. De commissie tot wering van school verzuim is hier eindelyk compleet. In de plaats van deu heer J. de Visser, die voor zyne benoeming had bedankt, is gokozen de heer G. D. Rohorst, die de benoeming heeft aangenomen. Aan vergunningsrecht is voor 5 ver gunningen ontvangen 125 gulden. De verhuring der landeryen, toobe- hoorende aan de Gemeente, den Polder en het Burgerlyk armbestuur, heeft 203 gulden meer opgebracht dan het vorige jaar. •Dalein, 0 Mei. Als uitslag der Zaterdag avond gehouden stemming is gebleken, dat 52 lidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier zich verklaarden voor het beroepen van predikanten en het benoemen van ouder lingen en diakenen door den kerkeraad, lerw(jl 14 verlangden, dat zulks zou ge schieden door stemgerechtigden: de toestand biyft dus voor de eerstvolgende 10 jaren bestendigd by bet oude. Everdingen, 4 Mei. Onder veel biyken vau belangstelling herdacht pastoor Ch. te Blanc den dag, waarop ZEw. voor 12'/s jaar zijne intrede deed als pastoor in deze parochi». Na den Hoogdienst hooi de parochie den pastoor een geschenk aan, bestaande in een flinke som gelde. Daarvoor zullen twee beelden voor de kerk worden aangekocht. Gieaendam, 3 Mei. By gelegenheid van de 25-jarige ambtsvervulling van onzen burgemeester, werd te Gicsen-Oudekerk 11. Dinsdag eene ringrydi-ry gehouden, waaraan door 13 pareu word deelgenomen. De prfizen werden behaald als volgt: le prys, 2 rytuiglantaarns en een flacon met gouden slop, door den heer A. van Harten en mei. B. M. van Harton. 2e prys, leidsels on een album met tafeltje, door den heer W. van der Meyden en uiej. J. Kuiper. 3a prys, een zweep en een zilveren arm band, door den heer C. F. L. van Slype en rnqj. P. Langeveld. Dr. Graft'dyk. voorzitter der feestcom missie. reikte onder eeuo hartelyke toespraak, deu overwinnaars de pryzen i^t, waarna allen, ook de groote menigte toeschouwers, zich wederom begaven naar onjpe gemeente. •Gouderuk, 2 Mei. Heden werd onze gemeente bi-zocht door den heer Commis saris der Koningin, vergezeld van den Hoofd commies der Provinciale Griffie, den heer Mr. Van Gyn. Na de openbare gemeentegebouwen te hebben bezocht en inzage te hebben genomen der administratie ter secretarie vertrok Z.E. te 11 uren naar Berkenwoude. Door manslid maten der Ned. Herv. Gemeente alhier is by stemming de be roeping van predikanten met 19 tegen 1 stem voor ae volgende tien jaren wederom opge dragen aan den kerkeraad. De verpachting van het gras- en riet- ewas van den polder Veerstalblok onder eze gemeente heeft opgebracht f 683,— terwyi de pachtsom het vorige jaar f688,— bedroeg. Het koude, schrale wef-r van dit voorjaar en de ledige hooibergen hebben hier geen invloed uigeoefeud op den kooplust der aanwezigen, zoo&ls zulks over het algemeen het geval is. •Gouderak, 6 Mei. De verpachting van het hooigewas van den polder Kalteudyks- blok onder deze gemeente heelt dit jaar opgebracht f 305, tegen f 245.50 ten vorigen jare. Groot- A minera, 7 Mei. Zondag ge raakte een zoontje van D. v. D. alhier te water. Het werd door C. O. met moeite uit het natte element gehaald, inaar men dacbt niet anders of men had een lijkje; toch mocht men er in slagen de levens geesten weder op te wekken. •Jlaaatreclit, 7 Mei. In de gisteren avond gehouden huishoudelijke vergadering van het Nul alhier werden herkozen als bestuurslid de heer H. G. Oldemanals Directeur der Spaarbank de heer J. Koeman: als commissaris der Naai- en Breiscbool de heer J. Koeman. Gekozen als afgevaardigde naar do algem. vergadering te Amsterdam de heer C. J. M- Kroon en als plaatsvervan ger de heer S. de Jong Jz.als commissie tot het nazien der rekening van de Spaar bank de heeren G. Juugeliog en Th. Hooft; als commissie-le.d'en tot het nazien der Nuts- bibliotheek de heeren D. Renemau en W. Dogteroin. In de Zaterdag-avond gehouden ver gadering van de Haastrecht sche Kiesveree niging werden nu definitief als candidaten voor de Prov. Staten gesteld de heeren: J. M- Noothoven vau Goor te Gouda, Mr. G. II. Fuhri Snel lage te Woerden en P. van der Hoog to Krimpen a/d Lek. Tevens werd gekozen als geassuineerd lid van de Centrale vereeniging, thans te Schoonhoven, de heer P. C. Muller, voorzitter der Kiesvereeniging alhier. Volgens de ter visie liggende rekening van den polder Hoog- en Laag-Bilwijk over 1900 bedragen de ontvangsten f 412.(6 en de uitgaven f 146.44, derhalve een batig saldo van f 264tf?2. De begrooting voor 1901 be draagt in ontvangsten en uilgaven f374,366. De voorgestelde omslag is f 0,25. Langerak, (1 Mei. Aangenomen het beroep by de Geref. Gemeente te Eiburg door Ds. J. Vesseur alhier. •Langerak, 7 Mei. Mej. J. Aanen is benoemd tot onderwyzeres aan de ('kriste- lykc school alhier. Door stemgerechtigden is gisteren avond beslist, dat het beroepen van predi kanten en het benoemen yan ouderlingen en diakenen voor de eerste 10 jaren blyft opgedragen aan stemgerechtigden. §Laugcrnlgewcide, 6 Mei. Heden brak alhier het mond- en klauwzeer uit onder den veestapel van den heer A. Hoogendyk. Lopikerkapel, 1 Mei. Onze predikant. Ds. B. Kleiwegt, is beroepen by de Ned. Herv. gem. van Poederoyen eu Loevesteiu. Montfoort, 2 Mei. Onze stadgenoot, de heer A. van Kooten, is heden door het provinciaal kerkbestuur van Overysel te Zwolle toegelaten tot de Evangelie-bediening in de Hervormde kerk. §\lenw-Iiekkerland, 6 Mei. Uit de door kerkvoogden en notabelen goedgekeurde ri-kening der kerkelijke adminislratie bly'kt, dat de ontvangsten in het vorige jaar be dragen hebben f 2856,71 en de uitgaven f 2562,98-'', zoodat er een batig saldo over- Dbiyft van f 293.725. 5 D« lamibuuwer J. V. alhier vond Woensdag jl. een van zyn beste melkkoeien dood in de weide liggen. Als eene byzonderheid kan worden vermeld, dat by den heer C. B. alhier eene kip dezer dagen een ei heeft gelegd van 110 gram. •Nicuvrpoort, 7 Mei. Ds. P. Baristra te Nykerk heeft voor het beroep naar deze gemeeute bedankt. •Xienwpoort, 7 Mei. Bedroeg het aantal leerlingen, die 1 Mei tot de school werden toegelaton, in vorige jaren 20 —30, thans, nu de leefiyd van toelating van 5 op fti/s jaar is bepaald, bedraagt dit getal 7. De school wordt thans bezocht door 122 leerlingen. In weerwil van het schrale en koude voorjaarsweder staan de vroege aardappelen prachtig te velde. Indien geen nachtvorsten of hagelbuien de verwachtingen beschamen, zat het rooien niet later dan de vorige jaren kunnen geschieden. "Ouderkerk a/d IJsel, 4 Mei. In de gister-avond gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat de heer W. van Os te Delft, benoemd tot onder- wyzer aan school I, zyne benoeming niet had aangenomen, omdat hy aan eene voorloopige plaatsing in Den Haag de voorkeur gaf. Hierop werd in zyne plaats benoemd de heer I. van 't Hof te Oud- Charlois, zynde no. 2 van de voordracht. Om het misbruik te keeren, dat van de regeeringsbank in de keric der Ned. Herv. Gemeente alhier gemaakt wordt, werd be sloten hierin geen particulieren meer toe te laten, tenzij met vergunning en i n plaats van een lid van het gemeente bestuur. Er zullen in die bank voortaan dus niet meer dun negen plaatsen inge nomen mogen worden. "Oudewater, 6 Mei. De vorige woek kwam tegen den avond by den heer 11. Reueman alhier een verdwaalde postduif aanvliegen, welke op den linkervleugel ge stempeld is: G. Land, S. A. N. D. 458, 22 O. M. En een ringetje aan den rechter poot, waarop stond: T. V. 1901. Gisteren-namiddag, onder den dienst in de kerk, hoeft een ongevraagde gasteen bezoek wezen brengen aan de pastorie der Oud-Kath. Gem. alhier; stellig niet met zeer goede bedoelingen. Hy had evenwel buiten den waant, d. i. buiten de dienstbode ge rekend, die niet in de kerk raaar in de pastorie was en die dadelyk op 't hooren van vreemd gerucht, ging zien wie er zoo vrijpostig zou binnen gekomen zyn. De indringer ging op 't gewaarworden van de meid dadelyk rechtsomkeert. Naar men verneemt moeten er geen zaken van waarde vermist zyn. Men maakt gissingen hoe hy in- en uit de pastorie is gekomen, zonder cenig spoor van braak achter te laten. •Polsbroek, 6 Mei. Eenig oud hout, behoorende aan het waterschap Polsbroek, bracht verleden week by publieken verkoop f 26,50 op. ♦RceuvrUk Sluipwyk). 4 Mei. Kerkvoogden der Ned. Ilerv. Gemeente alhier hebben in hunne laatst gehouden vergadering tot orgeltrapper benoemd D. van Wensveen, in de plaats van zyn over leden vader. Door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht is tot de Evangeliebediening in de Ned. Hervormde kerk toegelaten de heer L. Jansen—Schoonhoven, candidaat in de Godgeleerdheid aan de Hoogeschool te Utrecht en alhier woonachtig. Het rerlof yan Dr. W. C. Keriberfen, officier van gezondheid 1ste klasse bij het O.-I. leger, dat met Juni a. s. zou eindigen, is weder met zes maauden verlengd. •Tienliovcn, 4 Mei. Heden ontviel aan onze gemeente een ingezeten, die in alle opzichten iu zyn leven, zoo voor huisgezin als maatschappij, een sieraad innchl genoemd worden, namelijk de heer Abraham van Middelkoop, raadslid eu weihouder dezer gemeente. Eerslgemelde betrekking be kleedde hy onafgebroken sedert Augustus 1861, laatstgenoemde sedert September 1895. Ruim 32 jaren fungeerde de overledene ook als armmeester, tevens secretaris van het Algemeen Armbestuur. Algemeen wordt bet heengaan vau dezen achtenswaardigen man zeer betreurd. Ily mocht slechts den leefiyd van 61 jaar bereiken. Van gister-avond tot heden-morgen zyn op de zalmzegenvisschery alhier 13 zalmen en enkole elften gevangen. 'Vliet? 6 Mei. Zaterdig-avord omstreeks half acht brak er brand uit in de schuur van de landbouwerswoning van C. Boere. Onmiddellijk werd de brandspuit gebaald eu door het kranig werken der spuitgasteu eu een tweetal buren, werd alles, behalve de schuur, behouden, die al spoedig totaal in do asch lag. Alles wat daarin was. hoofd zakelijk landbouwgereedschappen, ging in asch over. Verzekering dekt de brandschade. Om half negen was men ,den brand reeds geheel meester. •Vuren, 6 Mei. In deze gemeente zijn met 1 Mei j.l. 8 vergunningen tot den ver koop van sterken drank iu het klein ver strekt. Het door ieder le betalen recht varieert tusscben f 25 en f 50. lerwyt 3 herbergiers iy de termen vallen van alinea 4. art. (i, -der drankwet, en alzoo slechts 3/4 gedeelte vau de bepaalde som verschuldigd waren. Het totaal ontvangen recht over net loopende jaar bedroeg f 231.25. Waddings veen, 1 Mei. Stemgerechtig de lidmaten hebben alhier met 28 tegen 3 stemmen beslist, dat voor het komende tien tal jaren de gemeente hare belangen door den Kerkeraad wenscht te zien behartigd. Wil I i ge-Lan gerak, 6 Mei. Door de commissie tot wering van schoolverzuim alhier is 11. Zaterdag uit haar midden een voorzitter en een secretaris verkozen, res- pectievelyk de heeren Van Wynen en Pelser, hoofden van scholen te Willige- Langerak en te Cabauw. In deze g-meente hecrscht de droes onder de paarden. Verscheidene gevallen doen zich voor. Gelukkig is hot de „kwade" droes niet, doch de gewone, de zoogenaamde „kojerdroes". De paarden, die er door ge troffen worden, vallen echter geducht af, doordien ze byna niet eten of drinken kunnen. Voor het gebruik zyn ze niet ge schikt en soms verliezen ze veel van hun waarde. •Zevenhuizen, 6 Mei. De districts veearts heeft een gevat van kwaden droes geconstateerd by een paard van een strooboer in deze gemeente, liet paard zal afgemaakt en de stal ontsmet worden. By een bewoner in den Zuidplaspolder heeft zich eene eigenaardigheid voorgedaan in de dierenwereld, die men zelden ziet. Hy he<ft nl. een hond en eene geit, die beide jongen hebben. Het jonge geitje werd van de moeder gedaan en de jongen van den hond werden verdronken. Nu zag men het geitje by den hond zuigen om den hond te ontlasten van de overtollige melk, Bij Koninkiyk besluit is W. K. J.«de Koek benoemd tot burgemeester der gemeenten Kamerik en Zegveld. In ons No. van 27 April 1.1. komt een (ui^ de JjLRott. CL ovei genomen) bericht voorT dat H. M. de Koningin aan Haren Gemaal eeno uilgeslrektheid heide grond als verjaringfgeschenk had gegeven, behoorende aan de Uddi lerheegde, en dat de akte daarvan gepasseerd was door den notaris Neeb, voorzitter van dat lichaam. By onderzoek is echter gebleken, dat dit bericht zóo niet juist is geweest. Ten kantore van genoemden notaris is van een dergeiyke akte niets bekend. Misschien is het bericht ontstaan door een gerucht over gevoerde onderhandelingen betreffende den aankoop van 1 H.A. heidegrond, namens 11. M. de Koningip, met de administratie der Uddelerheegde, om aldaar eene opzich terswoning te plaatsen. Allo berichten, die in den jongsten tyd weer ruimschoots verspreid zyn over reisplannen van President Kruger naar Brussel en naar Amerika, worden uit Hilversum officieel tegengesproken. De Slaatsct. be vat de stat uten der vereeuiging: Afdeeling Boskoop van tiet Nederlandsch Werklieden vierbond „Patrimo nium" te Boskoop. De vryzinnige kiesvereeniging Algemeen Belang, te Barcndrecbt, heeft tot voorloopig candidaat voor de Provinciale Staten gesteld den heer J. Smit Jz. te Ridderkerk, die zich bereid verklaard heeft eene candidal uur voor de Prov. Staten in het district Ridderkerk te aanvaarden. Alle liberale kicsvoreenigingen in het district Gouda, op die te Krimpen a/d Lek na, hebben thans definitief candidaat festeld voor de Tweede Kamer het af redend lid Mr. C. J. E. Graaf van Bylandt. Die te Krimpen a/d Lek heeft den heer F. Mol gesteld. In eene Donderdag te Gouda gehouden vergadering van afgevaardigden van Christeiyk-Historische kiesvereenigingen in het district Bodegraver, in welke ver gadering alle afdeelingen vertegenwoordigd waren, werd besloten een eigen candidaat te stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De benoemde candidaat heeft echter, om versnippering van stemmen te voorkomen, voor zyne candidaluur bedankt. De kiesvereeniging Ons recht, ons belang, te IJselstein,-beeft tot candidaten gesteld voor de Provinciale Staten in het district IJselstein, de heeren P. Kleinschmit, jbr. J. J. van Asch van Wyck, aftredende leden, en den heer H. J- Schilte te IJsel stein. Zaterdag-namiddag is te Haar'' lem. na langdurige ongesteldheid, in 72- jarigen ouderdom overleden de heer F. W. v. Eeden. directeur van het Koloniaal Museum. GEMENGD NIEUWS. In de derde klasse wachtkamer van het C. S.-Stktion te Utrecht had Zaterdag middag veel bek fiks een gezelschap Finlan- ders, die, door de H. IJ. S. M. over Amersfoort uit Duitschland aangebracht, te Utrecht een paar uur moesten vertoeven alvorens de rijks naar Rotterdam voort ie zetten, vanwaar zy per stoortiboot naar Canada zouden ver trekken. Het gezelschap bestond uit 48 personen, mannen, vrouwen .en kinderen, ook vele zuigeliogen. Het scheen een krachtig ras van menschenvan de mannen velen met lang krullend haar, de vrouwen het hoofd byna allen bedekt met een dicht onder de kin vastgeknoopten doek. Allen, zoowel mannen, vrouwen als kinderen, droegen een lange jas van rendierve], de bebaarde buid naar binnen en het leder aan de buitenzijde met fraaie roode figuren geborduurd. De mannen evenali de vrouwen droegen lage schoenen met gele kappen, terwijl eenige der vrouweu blootsvoets gingen op zeer welgevormde voeten. De mannen metstroo- of vilten hoeden op het hoofd, waarin een paar intelligente oogen en «en ivoorwit ge bit prykte, zagen er schilderuchtig uit met hunne breede gordels om, waarin dolken cn andere wapens hingeu. Terwyl de vrou wen zich met de kinderen bemoeiden, draaiden de mannen sigaretten en lieten als echte banjers den rook door den neus gaan. In een Rusaischen wagen waren zy aangebracht. Dinsdag had er op de hout- zagery vau de firma Varsseveld te Leerdam een ernstig ongeluk plaats. De zager Kruys, met de cirkelzaag bezig zynde, kretg een stuk hout in het gezicht. Voor dood werd hu weggebracht en direct werdeu twee dokters ontboden. Hel aangezicht is vreeselyk gehavend; op 4 verschillende plaatsen is het gehecht. Het gezicht, waarvoor men eerst bang was, zal hy be houden zyn toDg is in tweeön gespleten. Zaterdag-avond werd te Son, door de stoomtram eene vrouw overreden. Zy was onmiddellyk dood. Terwyl Dinsdagmiddag een kinderwagen, waarin een kindje van 11 wekeu lag. naby de ouderlyke woning aan de Babkershaven te Schiedam stond, kwam een 2-jarig broertje daarachter eu gaf den wagen een duw, tengevolge waarvan die in de haven reed. Het knqapje, dat blykbnar den wagen wilde achterna ioopen om dien weer te grypen, liep mede het water iu. De vader, de glasblazer P. Zomer, zag het ongeval en sprong oogen blik k el yk te water om zyn beide kinderen te redden. Het twee-jarig zoontje had hy spoedig op het droge, maar het kiudjo iu den wa gen kon hy niet meer helpen en by zou zelf het slachtoffer zyn geworden, had niet J. C. Driel, aan de overzjjde wonende, zich eveneens te water begeven en deu vader en het kind op den kant geholpen. Ook de wagen was kort daarop weer op het droge. Een jongeman van 21 jaar, ai- beider aan de waterleiding te Rotterdam en een meisje van 25 jaar, die verkeering heb ben, gingen Donderdag naar een bruiloft om feest te vieren. Van de bruiloft bracht de jongeman tegen elven zyu taute naar huis eu in plaats van toen naar zyn meisje terug te keeren is hy in een café gaan biljarten. Dit kwam het meisje ter oore, zy ging hem halen en daarover kregen zy woorden op den Oostzeedyk. Vandaar op weg huiswaarts duurde de twist voort en ten laatste gaf zy hem te kennen, omdat hy ook nu weder te veel gedronken had, dat zy van hem niets meer wilde weten. De jongeman greep toen zyn knipmes, pakte haar, vlak naby de ouderlyke woning van zyn beminde in de Elisabethdwarsriraat gekomen, beet, wierp haar op den grond, ging boven op haar zitten en stak haar tot tweemalen toe dit mes in den bals. In deze positie trof een agent van politie, die op het moordgeroep van het meisje kwam aan- geloopen. hem aan. Het ernstig doch niet leveusgevaariyk verwonde meisje werd bin nen de ouderlyke woning gedragen en is daar verbonden. Do arbeider aan de water leiding, die door den drank zeer opgewon den was. is onder behooriyk geleide naar het politiebureau in de Hoflaan gebracht, waar hy is opgesloten. Het bebloede mes is in beslag genomen. —Maandagnacht is brand ontstaan in een huisje te Hoeuderloo, bewoond door eene behoeftige weduwe v. d. B. Voor de brand ontdekt werd, was 't geheet reeds uit en afgebrand, terwyl de vrouw daarby den dood vond. Men vermoedt, dat het omval len van een lampje de oorzaak is. In de Beemsler (N.-H.) reden de beide heeren K., uit Purmerland. Door het losraken van het lemoen van den wagen ging het paard op hol, en het rytuig viel om. In het eerst scheen het alsof de beide personen geen letsel hadden gekregen, doch eenige oogenblikken later zakte de vader plotseling ineen. Een paar dagen later is hy overleden. Te Maasheeze (N.-Br.) zyn de schuur en de stal van den heer S., burgemees ter aldaar, door brand vernield, waarby twee koeien omkwamen. Daarna sloeg het vuur over op het byhuis van J. P., waarin een zaadhandel werd uitgeoefend en vervolgens op de woning van Van bewoond door Gebr. Swelke beide woningen ook totaal afbrandden. Het vuur, dat nog niet te stui ten was, tastte ook de woning van Gebr. P. aan. welko eveneens in asch werd gelegd. Zekere W. en zyne vrouw bekwamen by hunne pogingen tot het redden van het vee van den burgemeester ernstige brandwonden. STADSNIEUWS. Seh««*uhovcu, 7 Mei. By Koninkiyk besluit is, met ingang van 15 dezer, benoemd tpt burgemeester der gemeente Schoonhoven P. K. P. J. van Sloten, met gelyktydige toekenning van eervol ontslag als burge meester der gemoente Zaandyk. (Ileeds Zaterdag-avond per bulletin aan de abonné'a in de stad vermeld). Heden had op het exercitie bastion de plechtige uitreiking plaats van de zilveren medaille voor 24 jaren dionst aan den sergeant-mnjoor J. P. van Raay der Instructie-Compagnie. In hartelyke, welsprekende bewoordingen werden door deu Commandant der Com pagnie, den kapitein A. J. Dekker, de uitmuntende eigenschappen van den jubi laris als militair en als mensch in bet juiste liebt gesteld, waarby vooral gerele veerd werd, dat by van zyu vier-en-twintig- jarigeu diensttyd 21 jaren by de Instructie- Gompagnie heeft doorgebracht. Hierna werd de Compagnie door den Commandant, vergezeld van den gedecoreerde, geïnspecteerd, waarna onder de opwekkende tonen der muziek voor den jubilaris werd gedefileerd. Vele bewyzeu van belangstelling vielen hem ten deel. Moge het den j|verigcn dienaar van den Staat gegeven zyn, nog vele jaren zyne beste krachten te wyden aan den dienst van Kouingin en Vaderland. De heer H. CroezeJz., ambte naar der Ryksbelasting 2e klasse alhier, is bevorderd tot ambtenaar 1ste klasse. In de gisteren-avond gehou den vergadering der Liberale Kiesvereeniging albier werden tot definitieve candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten gesteld de heeren J. M. Noothoven van Goor te Gouda, J. van der Leeden te Ouderkerk a/d IJsel eu P. van der Iloog te Krimpen a/d Lek. De kerkeraad der Ned. Ilerv. Gem. alhier heeft tegen 8 Mei a. s.. des avonds van 7 tot 9 uren, eene stemming uitgeschreven, waarby beslist zal worden, of de gedurende 10 jaren gevolgde wfize van beroeping van predikanten en de be noeming vau ouderlingen en diakenen blyfl gehandhaafd, dan wel of men voor de volgende 10 jaren den kerkeraad daartoe wil machtigen. VERVOLG DER NIEUWSTIJDINGEN. De Commissaris der Koningin in de prov. Zuid-Holland heeft goedgex ouden lo. te bepalen dat voortaan zullen zyn samengesteld a. bet 16de mililiekauton in dit gewest (hoofdplaats Woerden) uit de gemeenten Woerden, Waarder, liarwoutswaarder, Riet veld, Bodegraven. Reeuwyk, Langeruige- weide, Papekop, llekendorp. Oudewater. Nieuwkoop, Zwaimnerdam: b. bet 17de mililiekauton in dit gewest (hoofdplaats Goudu) uit de gemeenten Gouda, Haastrecht, Vlist, Stolwyk, Berkeuwoude, Krimpen a/d IJsel, Ouderkerk a/d IJstI, Gouderak en Moordrecht; 2o. te bepalen, dat de loting voor de Nationale Militie en bet jaarlykscb onderzoek van de verlofgangers der militie le land van al de tot hel 16de en 17de kanton behoorende gemeenten, telken jare zullen plaats hebben in de hoofdplaats des kantons, met uitzondering van de genieenten Zwam- merdum, Nieuwkoop, Reeuwyk en Bode graven, voor welke gemeenten genoemde werkzaamheden voortaan zullen plaats hebben te Bodegraven. Op feestelyke wyze is gisteren te Schcveningeu het waudeihoofd in zee voor bet publiek opengesteld, in tegen woordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Met den aanleg van dit reuzenwerk, naar de oorspronkelyke teekenii.g van den Brus- selschen ingenieur Wybrowsky, die ook het plan van de pier te Blanken berg he heeft g«maakt, is de badplaats eeu ontspanning r(jker geworden, welke Scheveningeu in slaat stelt met de voornaamste zeebadplaat sen van Europa te wedyveren. Z. K. H. werd te 2 uren aan den ingaDg ontvangen door het bestuur der Maalschappy „Wandelhoofd" en geleid naar het feestelyk gesierde paviljoen, waar een loge voor hein was ingericht en ongeveer 600 genoodigden, autoriteiten met hun dames, de komst van Z. K. H. verbeidden. De Prins werd toe gesproken door den president der Maat- schappy den heer Uyttenhooven- Z. K. H. de Prins sprak daarna als volgt „Myabeer de President-Commissaris, het is iny aangenaam door bet bestuur le zyn verzocht om dit waudeihoofd te openen eu aan dit kunstwerk een naam te geren. Het schenkt my toch dc gelegenheid om myne levendige belangstelling te toonen in alles wat door handel, industrie en onder nemingsgeest hier te lande wordt voort gebracht, en zeer zeker in dit werk, dat strekt tot verhooging van den bloei der badplaats Scbeveningen cn daardoor ook tot dien van de Koninklyke residentie. Gaarne voldoe ik aan uw verzoek om aan dit wandelhoofd een naam te schenken. Ik heb daartoe myne keuze gevestigd op dien naam, die den schoonslen klank heeft in ons vaderland, dien van Koningin Wil- helmina. Ik verklaar bet wandelhoofd „Koningin Wilhelinina" te zyn geopend." Toen de Prins de zinsnede uitsprak, waarin hy den n&ani gaf aan het werk, werd hy door levendige bravo's onderbroken. De toespraak werd door den Prins in zeer zuiver Hollaudscb gehouden. De Prins bezocht de pier in haar geheel en vertrok na ongeveer een half uur ver toefd te hebben. Het Zuider-zendingsfeest zal den 10. Juli gehouden woiden op het land goed „Ten Donck" onder de gemeeute Rid- derktrk. Als sprekers znllen optreden de heeren prof. Dr. J, J. P. Valetou te Utrecht, Ds. J. H. Schreuder te Ouzande, Dp. J. B. Slotemaker de Bruyne te Middelburg, Ds. A. J. Rozemcyer te Valburg, Ds. J. van Audel te Goriuchcm, Ds. F. P. J. Loeff te Breda en de heeren G. Geel en P. van Oss te Amsterdam. Tot de Evangeliebediening is o. a. toegelaten de cand. J. A. Radix te Woerden. Tot de Evangeliebediening in de Hervormde kerk is toegelaten de heer M. Rosbergen, cand. te Boskoop. VAN UIER EN DAAR. Het succes van Generaal Kool. Over de aanneming van de legerwelten sprekende, zegt de overzichtschrijver van het „Handelsblad": „De heer Van Gilse en zyn vrienden, die den Minister Eland tot aftreden dwongen, omdat zy vreesden dat met zyn voorstel geen waarborgen bestonden, dat de oefentyd der militie niet tot een hoogte van twaalf maanden werd opgevoerd, beleven van hunne politiek inderdaad zonderlinge consequenties. Zy deden een Minister heengaan, die in de wet als maximum 12 maanden wilde schrij ven, doch metterdaad een oefentyd van 8Vs maand wilde invoeren. Voor dien Minister trad ia de plaats een opvolger, die met 8Va maand in ae wet genoegen nam. doch door vernuftig beleid het daarheen wist te leiden, dat metterdaad een oefentyd van 12 maanden zal worden toegepast. De heeren anti-mili- tairisten hadden bun uiterste best moeten doen om den vorigen Minister in bet leven te hou den. Zy zullen nu meer en meer beseffen wat voor een ontsetlendende domheid zy van hun standpunt uithaalden door dien man om te kegelen." „De Standaard" steekt den draak met de anti-militairi8ten, die door Minister Kool zoo aardig in den hoek gezet werden. Het blad schryfl: „De anti-mililairisten zyn, onder de leiding van Mr. Van Gilse, van een slechte markt tbuis gekomen. Generaal Eland bood hun een stelsel aan, waarin het 12 maanden heelte, maar dat in de practyk op 8 maanden neerkwam. Maar dat mocht niet Het anti-militairisme moest cn zou een formeele overwinning behalen en op 12 Maart zond men Generaal Eland naar buis. Thans is Generaal Kool voor hem in de plaats gekomen, en die kwam met een stelsel, waarin het 8 maanden heet, maar dat practisch op 12 volle maanden neerkomt. Maar het is zoo, er staat dan nu in de wet toch geen 12. Neen, er staat in art. 122 nu 8. maar daar komen in art. 124 nog 4 maanden by. 12 wilden de heeren niet. Maar nu de formule luidt: 8 plus 4, nu stemde on geveer de helft vau de tegenstemmèrs van 12 Maart vóór. Uit het oogpunt van tactiek prachtig! Niet twaalf, maar wel 8 plua 41" Eigen candidaten. De „Nieuwe Rott. Courant" schryft: „Er bestaat nu in ons land een vryzin- nig-deraocratische Bond. die aan de liberale party den oorlog heeft verklaard, ook aan de vooruitstrevend-liberalen, die de grond wetsherziening tot invoering van algemeen kiesrecht niet urgent willen verklaren. Zyn leden voelden zich in de Liberale Unie niet langer thuis, scheidden zich af, en vereenig- den zich met de malcontenten van radicalen en democratischen slam tot een „algemeen- landelyke organisatie, om aan den verkie- zingsstryd deel te nemen als een krachtige, aangesloten parlü." Aldus de voorzitter der conalilueerende vergadering. Er hebbes zich plaatselijke kiesvereenigingen gevormd, Mo hü Jen Bond zijn aangesloten, en c»n«li- daten stellen in zyn geest. Zoom^Ük ieder district een eigen candidaat, heeft het voorloopig bestuur geadviseerd. De houding van de liberale kiesvereeni gingen. die niet bjj den Bond zyn aange sloten die zyn verkiezingsleus en zyn tactiek veroordeelden, die wenscheu door te werken met dit ministerie, dat verklaard beeft geen irrondwetsherziening aan de orde te willen stellen, is nu ook daartegenover aangewezen. Zy Minnen niet beginnen met verklaarde geestverwanten van den vryzinnig-dcmocra- tischen Bond candidaat te stellen of de can didaten der vrijzinnig-democratische kies vereenigingen over te nemen. Wat by her stemming mogelyk is, kan by het stellen van candidaten in eerste stemming niet ge schieden zonder verloochening van eigen karakter en moedwillig prijsgeven van eigen invloed. Een liberale kiesvereeniging. die ter wille van den lieven vrede daartoe overgaat, dekt met haar vlag een candidaat, die openiyk tegen haar optreedt. Daarom is frontmaken tegenover deze party van onverzoenlyken plicht." Het gillend Kabinet. Ia zyn op de Deputalen-vergadering te Utrecht gehouden rede, heeft Dr. Kuyper, betoogend dat de leus by de aanslaande stembus niet kan zyn„vóór of tegen het Kabinet" onder meer gezegd: „Voor het Kabinet! is een leus waar onder tbane, de conservatief-liberalen uit genomen, niemand wil optiekken. Geen sociaal-democraat denkt er aan. Prof. Treub met zyne vryzinnige democraten is er kop schuw voor. Eu zelfs de gesnialdeelde Liberale Unie zou in geen geval bet Kabinet on- gewytigd willen doen voortbestaan. Maar ook: Tegen het Kabinet! kan onze leus niet zyn. Of wie loopt storm tegen wat toch op kantelen staal? Wie richt zyn hoofd aanval tegen een Premier, die niet debatteert Of ook. wie roept de wrake van het land op tegen een bewind, dat u door wel willendheden telkens ontwapent? De slryd moet langs dit Kubinet voorbygaan." De (vry-anti-rev.) „Nederlander" scbrylt naar aanleiding biervan: „Wy zyn het er volkomen mee eens, dat de a. s. slembusslryd niet vóór of tegen het Kabinet moet gestreden worden, maar het voor te stellen, alsof dit Kabinet al te min is om als inzet van den slryd te gelden, schynt ons hoogst onbillyk. Eer kunnen wy ons vereenigeu met wal voor korten tyd de r.-k. Residentiebode schreef, dat, als er dan toch een liberaal Ministerie moet zyn, het huidige boven zeer vele de voorkeur verdient. Wy hebben men weet het om des beginsel* wille menigmaal «n scherp het Kabinet bestreden, maar wy vergeten niet dat. naast de bekwaamheid en werkkracht die Dr. Kuyper op de vorige bladzyde eert, een streven naar onpartydigheid by deze bewindsmannen viel op te merken, dat weldadig aandeed. Het voortrt ffeljjk woord van Minister Pierson: „hoe dichter by de Kroon, hoe minder partyman," heeft zich inderdaad in de practyk niet geheel ver loochend. En wy verb< ugen ons hierover te meer, daar de combinatie van Kamer lidmaatschap en Ministerschap juist het tegendeel, d. w. z. het op de spilse dry ven van de par tij regeer ing, vreezen deed. Die combinatie, die overigens op alle andere punten een mislukking is geweest, heeft op dit punt niet geschaad. Dr. Kuyper spreekt zelf van „ontwapenen door welwillendheden". Het blykt niet dui- delyk, of dit als grief bedoeld is. Zoo ja, dan achten wy dat geheel ongegrond en onbegrypelijk. Ook heeft de „Stand." dezer dagen nog geschreven, dat men de Subsidiewet wèl zou kunnen verwerpen, als Minister Bor- gesius voor zyn leven zat, maar thans niet, want dan kon men licht verder van huis zyn. Ligt ook in zulk een uiting niet een vingerwijzing in den geest van de „Residentiebode"? Dat dc socialisten en vrnzinnig-democraten van dit Kabinet „kopschuw" zyn, is voor een goed antirevolutionair slechts aanbeveling. Dat de Liberale Unie het in geen geval wil laten voortbestaan, zien wy niet in. Van Mr. de Beaufort, op wien deze woorden wel in de eerste plaats zullen slaan, schreef het „Vaderland" de geïncarneerde Liberale Unie verleden week nog, dat „zyn voor zichtig beleid in moeilyke tyden op voor treffelijke wyze voor de qer en het belang van Nederland heeft gewaakt, geiyk ten BEURSBERICHTEN. 6 Mei. Cert. Ncderl. WerkL Schuld. 2ifr 78" a Dito dito 3 92>'< Hong Oblig. Goudleening. 5 Dito in zilver 4tyj 84Vi Oostenrijk, Obl. pap. Mei-Nov. 5 82s8 Dito Feb.-Aug. 5 SI»/* Dito zilver Jan.-Juli. 5 817i« Portugal, Oblig.3 24Vs Dito 41/b 851/4 Rusl. Obl. Binnenland 1894 4 615/i« Dito 89,90 le en 2e uitg. 4 96 Dito Orel-Griasi.500a2000M. 4 97Vi Spanje Oblig. Buitenl. Perp. 4 Egypte 18764 1057/ia Ilaarl. Hyp.-Bank pandbrieven. 4 99»/4 Zn id-I tal. Spoorw.-my. Oblig. 3 68l6/ie Wladikawkas Spoorw.-my. 4 94 Loten Antwerpen2i/» 101 '/g Loten Brussel2Va IOP4 Loten Madrid3 41 MARKTBERICHTEN. Gorinchem6 Mei. Aangevoerd 451 runderen, 12 nuchtere kalveren, 6 vette varkens en 1182 biggen. Pry zen: zware kalfkoeien f 190 a 200, kalfvaarzen f 140 a 170, melkkoeien f 160 a 160, IVa -jarige ossen f 140 a 160, guiste vaarzen f 90 a 100, pinken f 50 a 60, graskalveren f 40 a 50, nuchtere kalveren f 10 a 13, vette varkens 20 a 22 ct. per half kilo, biggen f7 a 12. Rotterdam, 6 Mei. Tarwe f 5,— tot f 7.50. Per 100 kilo f7,50 tot f 9,-. Rogge f 4.25 tot f 5,25. Rotterdam, 6 Mei. Aangevoerd 366 vette runderen, 0 magere dito, 375 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 330 schapen of lammeren, 587 varkens. Runderen 25 a 31 ct; kalveren 35a45ct.; schapen 22 a 32 ct; lammeren ct. en varkens 21 a 24 ct. per Vt kilo. slotte de heer Kerdyk zelf eerlyk genoeg is geweest te erkennen." Het komt ons dan ook voor, dat waar immers de urgentiemannen ontwyfelbaar in du minderheid blyven by een liberale overwinning dit Kabinet niet „op kantelen staat". De Mei-optQcht te Amsterdam: De heer C. E. van Vredeoord schryfl in 't „Utrechts Dagblad": „De waarnemende burgemeester, de heer Van Hall, heeft zyn interregnum onvergete- lyk gemaakt in de geschiedenis van Amster dam door het succes dat hy met den Mei optocht behaald heeft. De optocht van den arbeid, als men hem, denkend aan Walter Crane, wat overdreven zoo wil noemen, is le grand écart geweest op 't stuk vau burgemeeslcrlyk politiebeleid, lleel Amsterdam heeft perplex gestaan. Daar was men nu jaren achtereen er aan gewoon geweest, alle optochten of zweemtjes vau optochten door de politie te zien uit- dry ven en al zulke pogiDgen te zien uit- loopen op min of meer felle vecht part yen tusschen de politie en betoogers en daar trekt opeens een optocht van honderdenen nog eens honderden met fakkels, banieren en transparanten door onze straten met de politie aan 't hoofd en door de politie beschermd tegen hinderlyk gedrang! Het was om te verstommenEn het slot tafereel! Op het Spui, op datzelfde Spui waar in de dagen van de „werkloozen" zulke scherpe gevechten werden geleverd tusschen baksteenen en sabels, werd nu de apotheose van den polilie-agent door den socialist vertoond. De leider bedankte den waarne- menden burgemeester (toejuichingen) en be dankte vooral ook de politie (luide toejui chingen). Pais en vree tusschen agent en socialist. Het schaap, beschermd door den wolf. De wolf geprezen door het schaap. De wonde ren zyn er nog!" VIS8CHERIJ-BERICHTEN. •Kralingcn, 3 Mei. Deze week wer den ter markt aangevoerd 603 zalmen; prys f 1,30 tk f 1,65 per half kilo; 11574 elften pr§s f 0,70 k f 2 10 per stuk. De uitkomsten der zalm- en elftvisschery op de Waal waren in de laatste 8 dagen weinig bevredigend. Van Tiel tot Woudrichem werden slechts ge vangen 1 zalm en 79 elften, te Gorinchem 7 zalmen en 1117 elften, te Hardingsveld 8 zalmen en 2879 elften. Wintemlm gold f 1,50 k f 1,70 per half Kg.; elft f i jo k f I,— per stuk. Jong, oud 25 j. en M. van der Wal, oud 25 j. A. de Jong, oud 26 j. en N. M. Verhaar, oud 26 j. A. de Haan. oud 50 j. en N. de Kluyver. oud 48 j. Overleden: E. van Wyk, oud 76 j., wed. van J. Kerkhof. C. Stout, oud 57 j., echtgenoot van A. M. C. du Hen. J. van Loenen, oud 4 w. A. Stam, oud 37 j., echtgenoole van M. C. Maurice. Leven loos aangegeven kind van G. Brussé en L. van der Wildt. H. den Beste, oud 1 j. J. Deelen. oud 3 m. Oad-AlkloM. Van 1—30 April. Geboren: Bastiaan, z. van W. v. d. Zy-Ie en A. v. Genderen. Gerrit, z. van K. Trapman en J. de Vos. Roelof, z. van J. Jongeneel Bzn. en N. Verhoef. Alexander Leendert, z. van A. Bouterse en T. Zwemer. Adriaantje, d. van M. Aantjes en H. van Houwelingen. Overleden: Levenloos aangegeven kind van P. van Zessen en M- Brouwer. M. Nederlof, oud 84 j. (Zie verder blz. 4.) BURGERLIJKE STAND. N( iioonboi en. Van 3—7 Mei. Geboren: Janke Jolkes, z. van J. J. BjI- lerman en B. Siersma. Ondertrouwd: J. C. Straver en C. B. van Leeuwen. Overleden: A. Baars, oud 1 j. H. Van Os, oud 66 j., echtg. van G. van der j Dussen. Ainmerglol. Van 1—30 April. Geboren: Adriana, d. van K. B. Stuur- man en J. Ooms. Elisabeth, d. v&n G. j H. Peerbolte en M. van Geelen. Judith, d. van M. Brand cn II. den Hoed. Jaapje, d. van A. van Loon en A. van de Werken. Overleden: J. L. de Vos, oud 8 in. I Arkel- Van 1—30 April. Geboren: Bertus, z. van J. de Jong en M. van der Wiel. Cornelia, d. van J Gol- verdingen en H. J. Baks. Cornelia, d. van L. van Loon en L. van Hoorne. Overleden: T. K. van Dyk, oud 2 m. Berkenwonde. Van 1 April—1 Mei. Geboren: Gerrigje Maria, d. van J. Slin gerland en J. de Jong. Tryntje, d. van D. B. Oudenes en M. van Meyereo. Klaas Arie, z. van P. Anker en C. M. den Hoed. Overleden: H. Kersberger, oud 60j. M. Slingerland, oud 43 j. H. van Eyk, oud 57 j. Bleskeusgraaf. Van 1-30 April. Geboren: Dirk, r. van P. J. Breyer en M. Blonk. Geertruids, d. van C. van der Stelt en W. Kreukniet. Hendrik, z. van C. de Kluyver en J. Boele. Elizabeth, d. van S. Stuy en A. den Besten. Getrouwd: A. Beukelman en A. C. van HlWelingen. J. Jongeneel (van Oud- Albla-") en C. van der Laan. Overleden: T. Kooiman, oud 64 j., weduwe van P. Bikker. Brandwijk. Van 1 30 April. Geboren: Neeltje Bastiaantje, d. van C. van Zessen en M. C. de Jong. Adriaan, z. van A. Terlouw en H. den Ottelander. Getrouwd: A. de Bruyn. oud 24 j. en J. Brandwyk, oud 27 j. P. Schakel, oud 23 j. en M. Brouwer, oud 19 j. Overleden: M. vau Hof, oud 7 m. Gouderak. Van i April—1 Mei. Geboren: Teunis, z. van T. de Boom en G. Kool. Barbara Johanna Elizabeth, d. van L. Scheygrond en A. den Hoed. Arte Cornelis, z. van K. Boer en G. van Leeu wen. Jacob, z. van C. Hak en G. van Dam. Anna Trijntje, d. van W. van Eyk en A. T. H. Luyt. j Getrouwd: J. Loendersloot, oud 23 J. en Adr. Boer, oud 21 j. P. van Leeuwen, oud 26 j. en l„ de Jong. oud 26 j. H. de Jong, oud 36 j. en M. van Schieveeu. oud 27 j. Adr. van Herk, oud 23 j. en S. v. d. Hengel, oud 20 j. Overleden: Ch. Bezemer, oud 94 j., weduwe van A. Verboom. F. Hoogendoorn, oud 9 w. C. v. d. Linden, oud 67 j. Hekeadorp. Van 1—30 April. Geboren: Klaas Reglaljt, z. van C G. van der Lee en C. J. van Everdingen. Getrouwd: T. J. Brouwer de Koning, oud 22 j. en M. Hoogendoorn, oud 22 j. IIoog-Blokland. Van 5 April—5 Mei. Geboren: Willem, z. van A. van Peet en J. G. van Zanten. Cornelia, d. van H. Booto en M. Buyserd. Willem, z. van J. Verhoeven en M. Kok. Getrouwd: A. den Burger, oud 24 j. en G. Slob, oud 22 j. Hoornaar. Van 5 April—5 Mei. Geboren: Arie, z. van L. van Houwe lingen en C. de Bruün. Overleden: A. Vink, oud 78 j., weduw naar van A. de Haan. Jaarsveld. Van 15—30 April. Geboren: Pieter, z. van K. van Elteren en A. van Egtelt. Johanna Elizabeth, d. van M. L. van Dam en C. Rietveld. Overleden: W. van Soolingen, oud 70 j. J. Baas, oud 14 m. W. van Dam, oud 59j. Kedichem. Van 1—30 April. Geboren: Arie Frans, z. van P. de Jong on C. A. Kool. Teunis, z. van A. Bor en P. van Genderen. Arigje Jakoba, d. van I. M. de Klerk en M. H. van B»tnincl. Overleden: A. F.^de Jong, oud 1 d. Lange-Raige«relde. Van 1 -80 April. Geboren: Cornelia, z. van G. van Mourik en J. Benschop. Loplk. Van 15—30 April. Geboren: Anthonie Fredurik, z. van C. ahscboo Overlc A. G. van Elteren, oud 13 j. P. beek, oud 36 j. Molenaarsgraaf. Van 1—30 April. Geboren: Maria, d. van C. Versluis en G. van Kley. Cornelis, z. van P. Brouwer en C. Brouwer. Gerrit, z. van G. Tukker en P. van der Graaf. Getrouwd: J. C. van Kleef, oud 18j. en J. F. Buizer, oud 21 j. A. Rietveld, oud 24 j. en A. van der Heiden, oud 24 j. Overleden: G. J. Schutte, oud 11 j. P. van Ardenne, oud 80 jweduwe van A. Brouwer. N.-Lekkerland. Van 1 April—1 Mei. Geboren: Elizabeth, d. van J. Boon en L. Boerman. Maarlje, d. van T. van Dam en J. Snel. Cornelis, z. van C. Blom en C. Bakker. Dirkje, d. van J. T. Stam en E. J. de Jong. Teunis, z. van J. Maurice en H. Vlot. Willem, z. van W. v. d. Hoeven en L. Kooiman. Getrouwd: A. Verboom, oud 21 j. en F. Rozendaal. oud 19 j. P. W. Hak, oud S4 j. eo M. Gelderblom, oud 27 j. A. de RECLAME. Zonder aarzelen: Gebruikt het werkdndlgsto genees- imiddel tegen de bloedarmoede! Wy zouden het niet genoeg kunnen her- falen. dat de bloedarmoede een der ernstigste aandoeningen is die de jeugd kan aantasten. In den loop van het leveD, op een zeker gevorderd tydstip, kan meu er door aange tast worden, maar vooral tast zy de jonge lieden aan. Dit verklaart rich gemakkelyk, want op het oogenblik dat het kiud vol wassen wordt, beeft er eene complete trans formatie plaats, welke zeer vermoeiend is en een zekeren weerstand vordert, waartoe krachten noodig zyn, welke alleen het ryke en krachtige bloed kan geven. Alsdan kan men met moed deze moeieiyke krisis door- Staan. De Heer F. Wichehs te Dwingelo schryft ons: „Myne vrouw heeft van haar 20ste jaar gesukkeld en thans is zy 43 jaar, dus onge veer 23 jaar was zy lydende aan maagpyn, het minste voedsel kon zy niet verdragen; maar door bet gebruik uwer Pink Pillen van Dr. Williams is zy volkomen genezen; thans eet zy alles met smaak en hare krachten komen terug. „Publiceert het tot heil van andere lyders, ik ben genegen de noodige inlichtingen te verstrekken." Diegenen die gebruik maken van de Pink Pillen zullen er de beste resultaten van be komen. Zy zyn krachtdadig voor bloed armoede, verlamming. ruggemergstering.rheu- matiek, heupjicht. zenuwpijn. St.-Vitusdans, hoofdpyn, zenuwziekte, kliergezwellen, enz. Zy zyn hernieuwsters van het bloed en een spierversterkend middel. Zy geven schoone kleuren aan de bleeke gelaatstinten, han delen in al de tydperken der verzwakking by de vrouw en veroorzaken bfi den man eene werkdadige werking tegen al de ziekten veroorzaakt door lichamelyke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Prys f 1,75 de doos, f9 per 6 doozen. Verkrijgbaar by Sxabiué, Steiger 27, Rotter dam, hoofd-depóthouder voor Nederland en Apotheken.—Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrygbaar voor Schoonhoven en omstreken by A. N. vak Zesskk, Drogist. Wacht u evenwel voor de namaaksels; verschaft u de echte Pink Pillen alleen by den heer Snabilié te Rotterdam of by de depothouders, die onder de altesten in de courauten zyn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goedkoopere zooge naamde Pink Pillen; zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslag gever vernam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloopcn zjjn, en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink Pillen ondervonden hadden; onnoodig te zeggen dat deze per sonen spoedig met liet gebruik der echte Pink Pillen weder zyn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand genezen. Hiernevens Afbeelding der doos met de echte Pink Pillen. voor de abonné's op de Reeds meermalen stelden we de abonné's onzer Courant in de gelegenheidzich tegen geringen prys dcgeiyke en aangename lectuur te verschaffen. Thans bieden we onzen abonné's als premie aan TWEE elk groot 60 x 90 cM., nl.: lo. Hamlet, 2o. Maria Staart'* letzte Aagenblickc. Deze gravures, die eene handelswaarde hebben van f 7.50, worden door ons, uit sluitend voor abonné's, geleverd tegen den zeer geringen prys van f 1,5O per «tak, de beide exemplaren te zamen voor slechts Bebscbop en E. Eikelenboom. leden: Johs. Faflanie, oud 5 j. Over- Het is te verwachten, dat zeer velen zullen gebruik makeu vau deze zeldzame gelegenheid om zich tegen een zoo enorm lagen pr(js een stel dezer prachtige gravures aan te schaffen. Beide platen worden ook door ons in keurige lysten met glas af geleverd, zooals zy vóór ons Bureau zyu rltaleerd, tegen een verhooging van 8,50 per stuk, bedragende alzoo de prys per stuk in lyst f 5,—, de beide platen samen, in lysteu, f ®,50. Bestellingen worden mede aangenomen by onzo verschillende Agenten, terwyi toe zending franco geschiedt, na ontvangst van het bedrag, door Uitgevers der Schoonhovensche Courant, Schoonhoven. myne geliefde Ouders J. HAMBURG le herdenken. Receptie van 3 tot 6 uren n/m. M. HAMBURG. Groot-Ammers, 7 Mei 1901. 1 Mei, hopen Ondertrouwd: ARIE BLANKEN Vl. en JANNIGJE VAN DER WAL. Ammerstol, 2 11M), Streefkerk. 2 Me' iyU1' Ondertrouwd: PIETER VAN DEN OEVER Ce. eu LAUR1NA DE MIK. Bergambacht, 2 Mei 1901. Na eene ongesteldheid van slechts enkele dagen ontviel ons beden onze eenige lieveling ARIE, in den aanvalligen leeftyd van 22 maanden. A. BAARS. S. BAARS— Bezemen. Schoonhoven, 3 Mei 1901. Algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw VAN GELDE REN HOOGKNBOOM geven kennis van het overlijden hunner geliefde Behuwdzuster ANTOINETTE NEELTJE COLLEUTJN, in den ouderdom van byna 59 jaar, Echtgenoole van den WelEd. Heer D. IIoooenboom te Gouda. Schoonhoven, 4 Mei 1901. Nog treurende over het smarlelyk verlies van ons oudste Zoontje PIETER, trof ons andermaal een zware slag door het overlijden van onzen jong3tcn lieveling GEllRIT CORNELIS, in den ouderdom van byna 10 maanden. D. OOMS. A. OOMS v. n. Wolff. Bergambacht, 7 Mei 1901. Voor do vele bewyten van deelneming, ondervonden by het overlyden van onze geliefde Moeder en Behuwd moederbetuigen wjj onzen harteiyken dank. Uit aller naam, H. DE JONG Mzn. Lekkerkerk, 6 Mei 1901. Allen die iets te vorderen bebbon van-, verschuldigd zyn aan- of papieren en be scheiden onder zich mochten hebben, behoo rende tot de onder het voorrecht van boedelbeschryving aanvaarde nalatenschap van den Heer REINDER VAN CALCAR, in leven Essayeur by den Waarborg, vroeger te Schoonhoven, laatst te Amsterdam en aldaar overleden 1 Maart 1901wordt ver zocht daarvan vóór 15 M«'l a. s. opgave, betaling of afgifte te doen ten kantore van den Notaris D. TEIJLNCK le Schoonhoven. Onder dankbetuiging aan het Gemeente bestuur, Polderbestuur, nudere Corporatiön en Inwoners van Streefkerk, alsmede aan Heeren Reizigers, Jagers en Visschers vau Rotterdam en elders, voor liet gedurende tal van jareu zoo ruimschoots genoten vertrouwenbericht Ondergeteekende zynen geachten begunstigers, dat hy met ingang van heden zyn Café en Logement heeft overgedaan aan den lieer AART SCHALK. Zyn opvolger beveelt hy allen bovenge- noemden ten zeerste aan. Streefkerk, 1 Mei 1901. De Ondergeteekende, het van den Heer AALBERT DE KOGEL overgenomen hebbende, bevoelt zich aan bovengenoemde Besturen. Corporatiön, In woners, Reizigers, Jagers en Visschera minzaam aanhopende door eene nette en prompte bediening zich het vertrouwen, dat zjjn voorganger zoo ruimschoots heeft genoten, waasdig te maken. Streefkerk, 1 Mei 1901. Ondergeteekende bericht by deze, dat hy nevens zyn Café en Logement ook een Streefkerk, Mei 1901. GEVRAAGD: by F. VERKERK, Sclioonboven. TERSTOND GEVRAAGD: by W. VAN PEET, Rietdekker le Noor- deloos. GEVRAAGD in een klein gezin, door Iluweiyk der tegenwoordige, liefst een bejaarde om spoedig iu dienst te treden, by W. VAN DER WAL Cz.. Streefkerk. De Openbare Verkooplng der ONROERENDE GOE- behoorende aan WILLEM DE GROOT aldaar, aangekondigd tegen 15 Mei aanstaande, als zijnde die goederen uit de kaud verkocht. met eeu gedeelte BOUWLAND, naby 't dorp te WIJNGAARDEN, voor alle standen geschikt. Te bevragen by J. AANTJES te Otid-Albla». als van ouds, voor den Polder op Vrydag 17 Mei 1901. des namiddags ten 6 ure, in het VOORMALIG RECHT HUIS, ten overstaan van GRONDWET A 10 Cent, verkrygbaar in den Boekh. van S. A W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. van 24- tot 44 voet lang, geschikt voor B» rgroeden. Pompen, Zaagstukken. Tevens, doelmatig voor Mol» ninakers, een gezaagd Elkonblok aan 3 cM. delen. met een 10 cM. plnat. prachtig mooi en goedkoop, bij II. BOUWMAN Jz., i/d IJsseldyk to IJüselBtetn. bij den Heer B. BENSCHOP te Greet- Aininers (buurt Graafland): een partU BALKEN. SPARREN, alsmede een groote party BRANDHOUT, afbraak van een Bouwmanswoning. P. BORSJE, Aannemer. diverse FLACON-ÉTUI'S, oen groote PLET- PLAATMOLEN. e. 11 DHAAD.MOLEN, een kleine PLAATMOLEN; Inrichting om ROULET KETTING temaken. SMEI.TOVEN en diverse GOUDSMIDSfiEREEDSf.il AP- PEN; een ANTIEKE BUREAU en dito KAST, slyl Napoleon. Blauwburgwal 18, Amsterdam. H.H. BAKKERS! Vraagt prU«opgaaf van per coutract, voor een geheel jaar, b(j Groothandel in Eendeneieren te FA FUNDRECIIT. Nette bediening. Lage prijzen. Candidaat voor de 2de Kamer, spreekt ZATERDAG II MEI a. H. te in de Zaal van den Heer C. ROUTER. Aanvang 7l/a nnr. Zie aanplakbiljetten. verkrygbaar in den 4

Schoonhovensche Courant | 1901 | | pagina 2