s. Zaterdag 1 Juni. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht ras. t, ekten: N°. 2203. 1901. UIS koop, ring, is eent irwtilm ras, ïhting aats hebben. OW810 iBMiSOViBOD. Kiezerslijst ïustrecht istr.TL I Grasgewas smkaden en n perceelen. (A, ppen, egisten patent met niL__ ökbeschermu- In cartonnen raneo Moer r Leerplicht en Arbeidswet. :oopen boedel, IboawsereeA- oderbouden), als. rtfje. Windmolen Uieteonmebiae o soorten Ploegen met één-Paards- Kaaskist, Gereed- kaas, Kaaspers, 'ft met Spillen ooi en Stroo en zal worden aan- ilzen. Bilwjjk. BINNENLAND. BUITENLAND. Overxicht. itrutTL o teekeniog lever >e. f rd«re fabri-J r r s,- een geheel’ cln» en op :om- AN NOOTÏK. f S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. zouden niet Franco neeren ai 1901, des j van den Heer trecht. Ie Beatwren. Anuaerabl. 4 •enen* derdag Mi ure. Ouderkerk ..!o All< aangeva STUUR van het •ehter 30 Mei in het DIG DE »ik, Leniker- op Vr|dag folen No. 1, ïgd Waterschap, IN NOÖTEN. Volgens artikel 3 der Leerplichtwet duurt de verplichting, om de lagere school gere geld te bezoeken, totdat het kind zeejaren leerling is geweest en het alle klassen door- loopen heeft. Dat is de algemeene regel. Voor scholen, waarvan het leerplan meer dan zes leerjaren omvat, geldt het voor schrift, dat zooveel klassen moeten zyn doorloopen als te zamen een leefljjd van ms jaren vormendat in dat geval de ver plichting niet eindigt vóór de twaalf-jarige leeftyd is bereikt en de klasse is doorloopen waarvan de leerling deel uitmaakt by het bereiken van dien leeflyd. Voor het geval dat van een school voor zes ja ren alle klassen, van een ruimere school de daarmee overeenkomende klassen ■lot <yn doorloopea, moet het klad de school bleven bezoeken tot hy het onderwys beeft meegemaakt van de klasse, waarin hy by het bereiken van den dertien-jarigen teeftyd is geplaatst. Het schynt dat deze bepalingen nog niet algemeen bekend zyn en door ieder begre pen worden. De traditie van den twaalf jarigen leeflyd zit er by ons volk zoo diep in, dat deze nog altyd als de grens wordt beschouwd, boven welke de autoriteiten op schoolgebied .niets meer te zeggen hebben”. Het is daarom niet overbodig er eens op te wyten. Tegeiykertyd moeten wy opmerken, dat hier een ongelijkheid bestaat, voortvloeiende uit de verschillende inrichting der gewone lagere scholen. Deze is, in verband met het getal leerlingen, gewooniyk óf zes-, of acht-, of twaalfklassig. Het begrip .een klasse doorloopen” drukt derhalve een leertyd uit van 11, van 9 of van 6 maanden. Een acbteriyke leerling dus, die in een der klas sen is gekomen ongeveer op den tyd dat hy 13 jaar wordt, zal dan nog een verplich ten leertyd kragen die tot een heel jaar byna zich kan uitbreiden, maar volstaat met hoogstens een half jaar als hy toevallig oen twaaifklassige school beaocbt. Het is mogeiyk dat de wetgever met dat verschil geen rekening heeft kunnen hou den; ook, dat het zyn aandacht is ontgaan; w| hebben er ook maar even op willen wQzen. Of de toevallige verlenging van den leertyd voor het daarby betrokken kind of voor het huisgezin waartoe hy behoort als oen voordeel of ais een nadeel is te beschou wen, hangt af van het standpunt dat men by de beantwoording dezer vraag inneemt. In gezinnen, waar het meest gelet wordt op het loon, dat door het tot langer school gaan verplichte kind zou kunnen verdiend worden, zal wel de laatste opvatting het meest worden aangetroffen. Hoeft de leerplichtwet eenige jaren haar invloed uitgeoefend, zoodat men aan haar werking is gewoon geraakt, dan zullen ook de moeielykheden, die zich thans nog voor doen, grootendeels achterwege biyven; dan marcheert de .zaak, zooals men dat noemt, meer vanzelf en behoeft er slechts geregeld de hand aan te worden gehouden. Met name in het eerste jaar na de invoering heeft men nogal te stellen met kinderen, die de school reeds verlaten hadden vóór zy verkeerden in een der gevallen bovenge noemd van art. 3 der wet, die dus toen van de Ijjst hunner school waren afgeschre ven en weder ambtshalve moesten zyn inge schreven, nu de wet byna 4 maanden heeft gewerkt Dat zulks nog lang niet algemeen ia geschied, is om verschillende redenen verklaarbaar. Laten we dit even toelichten. De lysten der kinderen, die in 1901 by leven en welzyn van zeven tot dertien jaar oud zullen worden, hebben de arrondisse- mentsschoolopzienera den laten Februari ling aanval der van Beyers ivier en van een op een **i Ventersdorp en 1 werd echter afge- -liezen waren 4 ge- ronden, nog de tyding, niet minder dan Kroonsl lal had te Kopen plaats. Acht [ebroken en ruim SCHOORHOVENSCHE COURANT. yerkooping afge- ineen ten kantore 3 LENA AR. Deze Courant wordt des Woensdags* en des Zaterdags morgen* uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden/0,75. per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- by alle Boekhandelaren, Agenten eu Brievengaarders. weldra ook zal de ont- lando het voor den dag met deze schynbaar niet on gegronde redeneering. Eerst he&ft de burge meester een arbeidritagrt gegtVeh dus het kind mocht gaan werken; nu vertelt de burgemeester my dat hy weer naar school moethoe heb ik het nu Dit voor het vervolg te voorkomen, achten wy zeer gewenscht, het had kunnen geschie den door een kleine toevoeging aan Art. 3 der Arbeidswet, die tegelyk met de leer plichtwet had kunnen zyn voorgesteld en dan op denzelfden Ijjd als deze haar beslag had gekregen. Hierboven hebben wy dat art. aangehaald. Wy meenen den wensch te mogen uit spreken, dat het zal worden aangevuld met een tweede alinea ongeveer van dezen vorm: Gelyk verbod is van toepassing op kin deren, die niet verkeeren in het geval, bedoeld by de laatste al. van art. 3 der Leer- plichtwet* Misschien zal de Regeering, wanneer haar aandacht op deze zaak wordt gevestigd, wel geneigd zyn de votfrgestelde wijziging in overweging te nemen. Anders verwachten wy, dat een onzer Volksvertegenwoordigers die onze meening deelt dat hier een leemte is, bereid zal worden bevonden van zyn recht van initiatief gebruik te maken. De werking der leerplichtwet zal er beter door worden verzekerd. ch sierlykel tie en ver- erschillende er. i, doch daar Ifooderricht in staat om co Station, geborduurde dubbel- open spiraal ikkelen lers. Prijs der AdvertentienVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentien, voor 3-inaaI plaatsing opgegeven, worden slechts t-maal in rekening gebracht. heeft bij besluit de vredes-onder- bespoedigen, opdat Peking zal kunnen hij zeker alle ver- r. I. MOLENAAR i zal op Vrydag s morgens ten 10 Bouwmanswouing ZevenhaLsew, M S. BAKKER, Gemeente Schoonhoven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter openbare kennis, dat de ting van de t op gemelde By Kon. besluit is be.”' kadegraaf van den polder (L. L„ (gemeente Vianen eu Hagestein): lieff te Vianen. By Koninklyk besluit is aan mr. M. d’ Aumerie, op zyn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Augustus e. k., eervol ontslag verleend als kantonrechter te Leiden, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. De Minister van Rinnenland- sche Zaken, overwegende, dat ten gevolge van het overlyden van den heer J. J. van Kerkwyk eene verkiezing plaats moet heb ben vaii een Uil van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Zierikzee, heeft goedgevonden, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 4 Juni e. k., dat de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Vrydag 14 Juni e. k. en de herstemming, 'zoo noodig. op Donderdag 11 Juni e. k. Dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland hebben Dinsdag in het Gemee- nelandshuis te Rotterdam o. a. aaubeateed: Het uilvoeren van baggerwerk in het toevoerkanaal van de Rotte naar het stoom gemaal. (Bestek no. 68). Ingekomen 3 biljetten. Gegund aan den minsten inschry- ver T. Mudde te Lekkerkerk, voor f 2269. Het uitvoeren van eenige herstellingen aan de Maas en IJselhoofden. (Bestek no. 69). Ingekomen 3 biljetten. Gegund aan den minsten inschryver T. van Herk te Nieuwer- kerk a/d IJsel, voor f 1555. I. Het uitvoeren van eenige herstellingen aan Schielands Hoogen Zeedyk. (Bestek no. 70). jkanselierspaleis te Berly'n, dat r"n Bülow en zyne gemalin aai opnieuw werd ingericht, Bismarckskamer”, waar men „3 van den eersten Kanselier 9 uw, alsmede een aantal herinne- len grooten Staatsman byeen vindt. In Buüland schynt de orde nog niet hersteld te zyn. Te Kutais namelyk zyn de studenten weer rustverstoorders geweest in den staats schouwburg, ’t Tumult liep zoo hoog, dat de kozakken er by te pas moesten komen, aan wie het eindelyk ge lukte de rust te herstellen. Een belangryke postdiefsti hagen (Denemarken) brievenbussen werden opengt 1000 brieven eruit gestolen. Een Chrislenmoord heeft in Brazilië plaats gehad. De Italiaansche zendelingen en kolonisten in de kolonie Alto Allegro werden onverhoeds in de kerk aangevallen door de Roodhuiden, die onder de mis schoten losten op de nedergeknielde menigte. Alleen de weeskinderen en de Italiaansche nonnen werden gespaard. Voorts zyn er veel hoeven geplunderd en vernield. De Regeering nam strenge maatregelen. Op de Philippünen heeft nu, volgens Ame* rikaan»cbe berichten, ook de Filipinos- aanvoerder Lacunae zich met 31 officieren en 145 man aan de Amerikanen onderworpen. In het Noorden van het eiland Luzon (Manila) wordt de oorlog nu als geheel geëindigd beschouwd. Alleen zekere Maba, die zich in plaats van Aquinaldo tot Presi dent heeft verklaard, schynt met 1800 man nog in het veld te wezen. Te San Francisco heeft President Mac Kinley by het van stapel loopen van het linieschip „Ohio”, de 4000 werklieden van de .Union Iron Works" toegesproken, op wier werf de „Ohio” gebouwd is, en hun geluk gewenscht met de voltooiing van het schip. „Maar nu moeten we meer schepen bouwen aldus ging spreker voort en het zoover brengen, totaat we een goede sloom- vaartiyn hebben tusschen San Francisco en de Philippynen. Ook hebben we nog een Amerikaangohen kabel naar de Philippynen noodig, die geen macht ter wereld kan afsnijden,’’ aldus besloot de President. Als al die plannen maar geen lucbikasteelen blyken te zyn. 3 benoemd tot der Uiterwaarden J. G. Mijn hoofden der scholen de lysten der school gaande kindeken. Eerst toen konden zy aan het uitxoeken gaan, welke arbeid nog hier en daar werd tegengehouden door de om standigheid, dat er schoolopzieners waren die voor hun betrekking hadden be dankt in het vooruitzicht van de drukke administratieve werkzaamheden die van hen gevorderd zouden worden, welke titularissen nog niet waren vervangen andere, die op het punt stonden huu ont slag in te dienen en het daarom maar beter vonden heel den papierstroom langs zich heen te laten gaan zonder er naar om te zien. Ook was er nog een ver meerdering van het getal arrondisse menten met daaraan verbonden gewijzigde indeeling in de maak. Zoo bleef .er nog, somtyds een heele maand, veel op losse schroeven staan. Maar eindelyk zyn de zaken op gang, en heeft de schoolopziener o. a. kunnen nagaan, of er op zyn van de gemeentebesturen ont vangen lysten nog leerplichtigen staan die niet op die der schoolhoofden zyn te vinden. Hoe kan hy dezen er uit zoeken? By hen, die nog geen twaalf jaar zyn, staat het vast; by de ouderen is het twyfelacblig. Zy kunnen de school al of niet hebben doorloopendeze omstandig heid blykt uit niets. Het is zelfs niet uit te maken aan welke school hem daarom trent inlichtingen verstrekt zouden kunnen worden. Er blijven alzoo een zeker aantal jonge lieden, in groote gemeenten wellicht een niet zoo heel gering getal, rondloopen op wie de wet, aan welke ook zy onderworpen zyn, geen vat heeft. Dat is niet in het voordeel van den eerbied, dien zy moest afdwingen. Het zou, als hieraan gedacht was, aa». beveling verdiend hebben, een overgangs bepaling aan de wet toe te voegen, waarin gezegd is dat zy niet toepasselyk is op kinderen die op den dag van baar in wer king treden den leeflyd van twaalf jaar hebben bereikt Nu dit niet is geschied, moet men de consequentie aanvaarden en door een algemeenen maatregel, die door de schoolopzieners op eigen initiatief ge nomen of door een ministeriële beschikking uitgelokt kan worden, de zaak in orde brengen. Naar onze meening kan dat aldus gedaan worden. De schoolopziener maakt voor elke der gemeenten, tot zyn ressort be- hoorende, een lyst waarop voorkomen de namen der kinderen die in 1901 dertien jaar zyn geworden of zullen worden en die niet meer een der scholen in die gemeente bezoeken; van wie het dus twyfelachtig is of zy nog leerplichtig zyn. Die lysten worden dan rondgezonden by de hoofden van alle scholen in de gemeente, met op dracht om daarop aan te teekenen wie van de daarop voorkomende kinderen aan de bepalingen der leerplichtwet hebben voldaan. De overigen kunnen dan behandeld worden op de wyze als door de wet wordt aan gegeven, aanmaning, oproeping voor de commissie tot wering van schoolverzuim, ambtshalve inschryving enz. Er zyn gevallen waarin van het verzuim van de hier bedoelde kinderen ook op andere wyze iets blyken kan, namelyk als zy komen vragen om een arbeidskaart vol gens art. 10 der Arbeidswet. Die kaart mag door den burgemeester niet worden geweigerd; art. 3 van laatstgenoemde wet zegt niet anders dan: Het is verboden een kind beneden twaalf jaren arbeid te doen verrichten. Wanneer de kaart wordt ge vraagd door of voor een twaalf- of dertien jarige, dan kan onderzocht worden waarhy heeft schoolgegaan en vervolgens by het hoofd dier school geïnformeerd of aan de leerplichtwet is voldaan. Blykt dit niet bet geval te zyn, dan kan wel is waar de kaart niet worden teruggehouden, maar de werk gever kan met het geval in kennis worden gesteld, die dan gelegenheid heeft om zich van het in dienst nemen van den aspirant te onthouden. Ook kan dan de burgemeester of de ambtenaar met de behandeling van dezen tak van dienst belast, zich in betrek king stellen met den schoolopziener of met de schoolverzuim-commissie, en voor de laatste is dan de weg gebaand om haar invloed aan te wenden. Te Leiden wordt in dien geest gehandeld en niet zonder succes. Zooals reeds is opgemerkt, zal na ver loop van eenigen tyd deze moeieiykheid minder vaak voorkomen, maar de aan melding om en de verkryging van een kaart door leerplichtige kinderen zoo mede het feit dat de ouders zich op het bezit dier kaart beroepen wanneer zy een a aanmaning tot schoolbezoek ontvangen, zal ontvangen; tegelyk ontvingen zy van de wel biyvep voortduren. En dan komen zy Verder 5 heer J. de IJeelmonde, 28 Mei. De verwachting dat de feesten ter gelegenheid van bet 5 jarig bestaan van IJselmonde’s Harmonie- kapel op den tweeden Pinksterdag druk zouden bezocht worden, is bewaarheid. Een 15.000 vreemdelingen bezochten gisteren deze gemeente. Alleen op het feestterrein waren een 6000-tal kaarten verkocht. De uitslag van het gehouden concours was als volgt: Van de corpsen die reeds vroeger een prys verkregen (le afd. muziek) le prys Godsdienst en Kunstzin, te ’s-Hage; 2e prys Libertatis-Primitiae, te Brielle; 3e prys Con- cordia, te Hellevoetsluis. Van hen die tot heden geen prys ver kregen: le pr(js Door eenvoud groot, te Nieuwenhoorn; 2e prys Oefening kweekt kunst, te Ammerstol; 3e prijs Wilhelmina, te Feyenoord. Van de 3e afd. Zang bekwamen de: le prys Door eenheid kunst, te Rotterdam; 2e prijs Oefening baart kunst, te Kinderdijk 3e prys Euphonia, te Lekkerkerk; 4e prijs A. v. e. n. d. o., te Moordrecht. De feesten kunnen uitstekend geslaagd heeten, twyfelen. laatste da( toegegaan. Van nl. gemeld, dat i en Steinsburg door de ken en daar met o vergingen. Juist overstaken, kwam gen met een gepantser- een krachtig geschutvuur op die zich snel naar aile richtir'"*1 en veel paarden verloor, vervolgde hen aanstonds hen by Bamboesber" Uit het Transvaalsche Middelburg van 24 Mei het bericht, dat het Louis Botha andermaal gelukt is door den vyand been te breken. Verder wordt nog mededeeling gedaan van een mislukten Engelscben op het commando te Nylstroom by de Zandrivier byna geslaagden aanval der Boeren Britsch convooi tusschen Potchefstroom. De vyand i slagen. De Britsche verl., sneuvelden en 30 gewc Tot besluit nog de tyding, dat verleden week Vrydag niet minder dan zeven mynen zpn ontploft tusschen Kroonstad en Ver- eeniging. De zes eerste keeren werd enkel het spoor vernield, de laatste maal werden de voorste wagens van den gepantserden trein no. 6 uit het spoor geworpen. Dit geschiedde by Kromellenboog. Majoor Heath kwam daarby om; verscheidene soldaten werden gewond. Volgens „Daily Express" is er sprake van dat Lord Kitchener als Opperbevelhebber eerlang zal worden vervangen door den Generaal met den luguberen naam van Sir Bendon Blood. Weer is een Boeren-generaal omgekomen, maar een der minderwaardige en niet het bed van eer. Het is de gewezen et mandant Schoeman, te Pietersburg door de Engelschen uit de gevangenis bevryd, waarin de Boeren hem wegens zyn laksch optreden hadden opgesloten en naar Pretoria gebracht. Hy werd gedood door een Britsche lyddiet- bom, welke hy als curiositeit had bewaard en die, terwyl hy haar aan eenige familie leden zou laten zien, plotseling ontplofte. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat nu in het geheel 608 pestgevallen zjjn vóórgekomen, Bodegraven, 28 Mei. Kaas. Aangevoerd 251 wagens, te zamen 14209 stuks, wegende pl.m. 76874 kilo; Goudsche 1ste soort f221/» zwaardere f 13,—, 2de soort f 17 A f 19; Derby-kaas 1ste soort f 20, 2e soort f 16, Edammer-kaas, 1ste soort f 25l/j, 2de soort f 18. Handel matig. Gie«en*Oudekerk, £8 Mei. By het hevig onweder, dat zich Zondagmiddag boven deze gemeente ontlastte, werd eeno koe, toebehoorende aan de wed. W. Tukker, door het hemelvuur gedood. Ook sloeg de bliksem in een wilg by den landbouwer A. den Toom. Kamerik, 28 Mei. Tot voorzitter en secretaris van de polders Groot- en Klein- Houtdyk is benoemd de heer W. K. J. de Koek en tot heemraad van den polder Groot- Houtdyk, de heer C. de Goey. Door commissarissen van den Kame- rikschen weg is tot president-commissaris van dien weg benoemd de heer W. K. J. d'e Koek, burgemeester alhier. *JLange-Buigeweide, 29 Mei. Heden werd in de vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van den polder Langeweide vast gesteld de rekening over 1900, bedragende m ontvangst f 9872,86, in uitgaaf f ^132,616, alzoo sluitende met een batig saldo van f 1540,430 De begrooling voor 1901 bedraagt in ont vangst en uitgaaf f 6275,43s, en de aanslag f 4,— per hectare, tegen f 5,— in het vorig jaar. Tot voorzitter werd herkozen de heer L. Kok Czn. en tot heemraad de heer H. v. Ingen. In de vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van den polder Ruigeweide werd heden vastgesteld de rekening over 1900, bedragende in ontvang f 1855,48, in uit gaaf f 1610,94, alzoo sluitende met een batig saldo van f 244,54. De begrooting voor 1901 werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f 1963,73 en de aanslag op f 1,— per hectare tegen f 1,— in het vorig jaar. werd tot voorzitter herkozen de b Koning. Imonde, 28 feesten ter oe bestaan van IJselmt op i be: Engeland. Sir Mfi ed Milner, nu voort aan Lord Milner of Capetown genoemd, is door het Londensch publiek met niet zoo veel geestdrift ontvangen, als eerst gedacht was. Zaterdag jl., was hy de gast van Cham berlain. Beide personen spraken elkaar bij die gelegenheid toe. De Minister van Kolo niën begon met een warme lofrede op het werk dat Milner tot stand biwl gebracht, er echter by voegende, dat Milner by zyn terug keer een nog zwaarder en gewichtiger taak te verrichten zal hebben, van welken plicht hy zich, volgens Chamberlain, ook weer uit stekend zal kwyten. Milner zal een nieuwen stand van zaken scheppen, die weldra gevolgd zal worden door verzoening. En met de woorden: „Samenwerking der beide rassen is eene onmisbare voorwaarde voor de schepping op hechte grondslagen van een vereenigd, vry en voorspoedig Zuid-Afrika/' besloot spreker. Wat antwoordde hier de gouverneur op? Dankend voor de ontvangst, hem ten deel gevallen, stond hij lang stil bij de verschillende aanvallen welke tegen hem gericht waren en kwam tot het be sluit, dat de nu ontvangen eerbewyzen dienen moesten om aan allen te toonen, dat het land zyn dienaren tegenover den vyand niet in den steek laat. Hy hoopte, dat er spoedig een tyd zou komen, waarop het mogeiyk was, een meer toegeeflyke staatkunde in Zuid-Afrika toe te passen. Is dit soms een erkenning van het feit, dat de oorlog die volgens Chamberlain sedert lang geen oorlog meer is nog steeds voortduurt? Wanneer we de laatste berichten lezen, welke ons van het oorlogstooneel geworden, behoeven we daaraan geen oogenbiik (e in Kaapkolonie schynt het de .dgen nogal vry woelig te zyn Van uit Middelburg wordt ons de Boeren tusschen, Thebus sburg door de Britsche liniën trok- daar met 600 man den spoorweg toen de Boeren den weg luitenant Marlens opda- ?rden trein. Hy opende "p den vyand, lingen verspreidde Kolonel Gorringe en achterhaalde erg. raalsche Middelburg van dat het Louis Botha Ingekomen 4 biljetten. Gegund aan den minsten inschryver J. Rolloos te Capelle a/d IJsel, voor f 3234. II. Het uitvoeren van eenige herstellingen aan de Steengloonngen. (Bestek no. 70). In gekomen 12 biljetten. Gegund aan dien minsten inschryver C. Zanen Hz. te Ammer stol, voor f 2246. Te Oude-Wetering is op^ericht een coöperatieve Boerenleenbank, ingericht volgens bet Raiffeisenstelsel. Tot de op richting heeft de vereeniging „Ons Belang” aldaar het initiatief genomen, nadat haar gebleken was dat de talryke tuiniers en warmoeziers die in die streek wonen, dringend behoefte hadden aan goedkoop en gemakkelyk verkrngbaar bedrijfskapitaal. In Zuid-Holland schijnen deze banken zich goed te ontwikkelen en werken zy prachtig. In de laatste twee jaren werden er opgericht te Gouda, Oudewater, Alphen a/d Rjjn, Moordrecht, Lopik, Hazerswonde, Zoeterwoude, Oude-Wetering, Ryp-Weteriog, Nieuwveen. Ook te Zegwaard, Berkel, Sommelsdyk, Katwijk en Roelof Arendsveen zullen dergeiyke banken worden opgericht. Men meldt uit Leiden: Regelrecht uit Zuid-Afrika kwam Zondag alhier Dr. Bierens de Haan aan, al was het dan ouk maar voor een zeer kort oponthoud. Aan het station had eene begroeting plaats, welke misschien juist daarom te treffender was, omdat er na genoeg geen tyd tot voorbereiding was geweest. Toen de eerste oogenblikken gewyd aan het weerzien van naaste fa miliebetrekkingen, voorby waren, nam, te midden van een groep medici met hunne dames, van vertegenwoordigers der afdee- ling Leiden van het Roode Kruis, van de Zuid-Afrikaansche Vereeniging en verder vele toevallig aanwezigen, Prof. Rosenatein, ah voorzitter van den Geneeskundigen Kring, het woord, om op de hem eigen welsprekende en hartelyke wyze den wak keren Dr. Bierens de Haan te verwelkomer. Deze, verbaasd en ontroerd, drukte in eenige goed gekozen woorden zyn dank uit voor deze onverwachte ontvangst. Hy legde er daarby den nadruk op, dat hy de Boeren verlaten had met een gevoel van bewon dering en van diep, innig medeiyden, en dat volgens zyn overtuiging zjj eerst dAn de wapenen zullen neerleggen, wanneer huu feitelpk geen enkel hulpmiddel meer is overgebleven. Dr. Bierens de Haan, hoewel tamelyk slerk vergrijsd en ietwat vermagerd, ziet er toch even flink en opgewekt uit als vroeger. waarvan 308 met doodelyken afloop. Ook te Mafeking worden nu officiëei twee gevallen geconstateerd en wel opder .soldaten, daar uit Kaapstad aangekoihen. Koning Edward heeft dezer dagen aan Maarschalk Roberts last gegeven tot vor ming van een bataljon, dat de „Keizerlyke lyfwacht” zal heeten, bestaande uit byzon- der groote mannen, welke gekozen worden uit de inlandsche ruifery van Brilsch-Indië men weet dat Edward zelf klein van ge stalte is. De liberale leider John Morley heeft, vóór het Brilsche Lagerhuis vacantie nam, nog eens eeu krachtige redevoering gehouden, waarin hy, naar aanleiding van de offlciëele voorstellen door de Regeering ingediend en doorgedreven, zonder omwegen le kennen gaf, dat bü den tegenwoordigen oorlog in één woord afschuwelyk vindt. Uit China wordt gemeld, dat de Engel schen daar op het laatst der dagen een forluinlje hebben gehad. Ze hebben name ink na het vertrek der Duitschers te Kal- plng achttien vyftienponder Krupp-kanonnen gevonden, die zorgvuldig begraven waren. Tevergeefs bood een ryke Chinees, den eigenaar van den grond waarin de kanonnen gevonden znn, 20000 (aëls, als hy de zaak geheim wilde houden. De Keizer van China van 29 Mei verzocht handelingen wat te hy binnenkort naar terugkeeren. Eenmaal daar, zal wel tot de ontdekking komen dat andering geen verbetering is. Het Buitaclie eskader zal nu de Chineesche wateren verlaten; een aanvang worden gemaakt rnet binding van het Duitsche oppercomm: in China en met de vermindering van expeditiecorps. In het RyksL... door Graaf von thans zeer fraai is ook eene .Bw de schryftafels en zyne vroi ringen aan de In Ru - voor een ieder op de Gemeen le-Secrelarie ter inzage ligt, terwyi een afdruk tegen Ceata verkrijgbaar is. Schoonhoven, 31 Mei 1901. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. P. K. P. J. VAN SLOTEN. 3 korige Orgel- lolo), f4,50; ris en trémolo), ’s, 1 register, - franco. nlie hebt, en kan

Schoonhovensche Courant | 1901 | | pagina 1