Een BaitersMii n Batatarlini F. Boekbinderij. Mr. J. W. H. M. van Idsinga, Mr. J. W. H. RL van Idsinga. Bora-ïoortair Memi ra HooiM t TiinaMioclit li E.BrAndsmA een flinke Knecht flinke Dienstbode. Burgermeisje, Dienstbode, Dienstbode, Aan de Kiezers! Kiezers, laat U niet MISLEIDEN! Mr. G. H. Fuhri Snethlage, J. M. Noothoven van Goor, P. van der Hoog. Smidsknecht. Algem. Ned. Werkl. Yerbond, Afd. GOUDA. Het Hooigras Horloges, Klokken, Wekkers enz., Dames- en e Heeren-Rjjwielen, J. H. DE WAAL MALEFIJT, Aan de Kiezers in het district Bodegraven. Kiezers der Christ. Historische partij, SCHILDERS. Groote Verloting Grasverpachting INBOEDEL Streefkerk, Gemeenteraad ran Schoonhoven. Advertentiën. 40-jarige Echtvereeniging j Een Huishoudster, C. HOOGEIiDIJK Az.y A. VAN DER STRAATEN, A. VINGERLING, BENSCHOP, J. LAMING SONS. Jhr. Mr. J. 6. Ridder van Rappard, Openbare Vergadering Christ. Histor. Kiesvereeniging TE SCHOONHOVEN, Mr. J. W. H. M. van Idsinga, De Kiezers in liet district GOUDA worden uitgenoodigd om op 14 JUNI in hun belang hun stem uit te brengen op den Heer Verkooping van HOOIGRAS. GOUDA, „SIMPLEX", Prijs f9,-. N. F0CKENS, HORLOGEMAKER, LOPIKERSTRAAT, C. ROMEIJN, Waterpoort, Gorinchem. De Centr. Antirevolutionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" Referendaris a/h Depart, van Binnenlandsche Zaken, Vele Christelijk Historische Kiezers uit het District Gouda. •lO^- OMTBUT- •.•-KOEK VERKADE £0-MP AMSTERDAM. BURGERWOONHUIS De Onderneming „de Toekomst". TE ZEVENHUIZEN (Z.-H.), AANGEBODEN: Openbare Vrijwillige Verkooping te Schoonhoven. Eikenhouten Boekenkast, Artillerie- enHospita&lgoederen té Schoonhoven. Openbare Vrijwillige Verknoping. SCHOONHOVEN DE H00IL1IDEI, Gorinchem, 8 Juni. By Kon. besluit is o. a. aan den gewezen brievenbesteller N. Augnslyn alhier, een pensioen verleend van f383. Tot secretaris penningmeester van den polder „den banne van Gorinchem en Kwa- kernaat" is benoemd de heer C. J. A. Boom candidaat-notaris alhier. Gorinchem, 8 Juni. Bedankt voor het 1 beroep naar deze gemeente door Ds. I. Vonk te Oldebroek. •Ameide, 10 Juni. Zaterdag j.l. had hier de eerste hooiland verpachting plaats, hoofdzakelijk van kadegras op Achthoven onder Lexraond. Men besteedde gemiddeld denzelfden prys als 't vorig jaar. Ameide en Tlenliovèn, 6 Juni. Zondag nam onze herder en leeraar, Ds. E. S. Postma een hartelijk en zegenend af scheid van deze gemeente, naar aanleiding van Handel. XX 32. Aan het einde der gods dienstoefening werd hem door de gemeente toegezongen P». CXXI i. Stelle de Heer dezen leeraar ook in zijne nieuwe Gemeente Blauwkapel tot een rijken zegen! 'Berg-Ambacht, 10 Juni. Op de bovenzaal van de weduwe Van Zoest alhier trad Vrijdagavond van wege de liberale kiesvereeniging te Schoonhoven ale spreker op de heer K. Reyne, van Beverwyk, teneinde te propageeren voor de vrijzinnige beginselen en de kiezers zooveel mogelijk op te wekken in dien geest hun stem uit te brengen en ook anderen daartoe op te wekken. De opkomst was gering. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer P. van den Dool, die daarna door den spreker van repliek werd gediend. mahout (gem. Nw.-Lekkerland), 11 Juni. Van de Rijksnormaalschool alhier hebben dit jaar zes leerlingen deelgenomen aan het examen voor onderwijzer of onderwijzeres, waarvan er vijf zfln geslaagd, u.l. mej. J. Dekker te Ouderkerk a/d IJsel en de heeren H. M. Schippers te Streefkerk, C. van der Rhee te Alblasserdam, J. M. Neven te Lekkerkerk en J. Visser te Krimpen a/d Lek. •Haastrecht, 10 Juni. Het grasgewas van den polder Stein bracht gisterenavond b|j publieke verpachting f 751 op tegen f 624 in het overige jaar. Krimpen a/d IJael, 7 Juni. In de gisteren gehouden vergadering van de afdeeling „Krimpen a/d IJsel" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd tot be stuurslid herbenoemd de heer N. Hoogen- djjk te Krimpen a/d IJsel, benoemd de heer A. A. van Walsum alhier, (in de vacature P. van Vliet te Capelle a/d IJsel). Door stemgerechtigde lidmaten is, met algemeene stemmen, beslist, dat het be- roepings- en verkiezingswerk voor de eerst volgende 10 jaren weder door den Kerkeraad zal geschieden. Leerbroek en Middelkoop, 8 Juni. Tot predikant is alhier beroepen de heer A. van Kooten, cand. te Montfoort. Llnschoten7 Juni. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opge bracht de som van f8,82Vs. Molenaarsgraaf, 3 Juni. De eieren van 3 spreeuwennesten onder de dakpan nen v. d. heer L. werden verwisseld met eieren van krielkippen (m elk nest 2). waar uit thans 6 kuikens zyn te voorschijn ge komen. Deze kuikens zyn thans by andere onder een kloek gebracht, die ze mede goed verzorgt. •Nleuwerkerk a/d IJsel, 10 Juni. Toen Zondag-morgen de knecht van d. II. ongeveer kwart voor vieren vau het melken kwam, ontdekte hy op de werf van H. G. een verdacht rooken, waarom hy "buren- gerucht ging maken. Spoedig waren eenige personen bfi de hand om het begin van brand te blusschen. Het stroo in een varkenshok had vuur gevat. Was men eenigen tyd later gekomen, dan zou het blusschen wellicht niet meer mogeiyk geweest zyn. Nieuw-Lekkerland, 8 Juni. Gisteren viel de echtgenoote van J. S. alhier in eene sloot achter de woning. Toen een paar buurvrouwen het ongeval hadden bemerkt en de vrouw hadden gered, was deze reeds bewusteloos. Terstond werd de hulp inge roepen van Dr. Boon te Streefkerk, aan wien het na eenige pogingen mocht gelukken, de levensgeesten weder op te wekken. §Oudérkerk a'd IJsel, 12 Juni. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer D. de Jong, te Krimpen a/d IJsel, Dyks- opzichter van de Krimpenerwaard, als zoo danig werd aangesteld. Behulpzaam voor allen die met hem in aanraking kwamen, geniet de jubilaris van heden de algemeene achting. Moge het hem gegeven zyn zyne betrekking nog vele, vele jaren met dezelfde opgewektheid en yver waar te nemen "Oudewater, 3 Juni. Aan het post- kantoor alhier en zyne ressorleerende hulp kantoren is in de afgeloopen maand in de Rykspostspaarbank ingelegd f 3321,12; terug betaald f 4485,35. Het laatst door dit kan toor uitgegeven boekje draagt het nom- mer 8347. In de laast gehouden vergadering van den gemeenteraad werd o. ra. behandeld de rekening der gasfabriek over 1900, De ontvangst bedroeg f 15162,43Va en de uitgaaf f 15350,921/9derhalve een tekort van f 188,49; welk nadeelig saldo is ver oorzaakt door den hoogen prys der steenkolen. Tevens werden tot leden van het slembureau gekozen de heeren K. Sille en H. Schep; tot buitengewoon lid de heer M. Rahms, en tot plaatsvervangers de heeren Verheul en Pavoordt. Peursum, 7 Juni Zaterdag-avond jl., toen N. Nomen met zyu rytuig van Gondriaan kwam, geraakte hfl met paard en rytuig bfjna geheel in den Zwaantjesvliet. Behulp zame handen hielpen hem weer spoedig uit zyn benarden toestand, zoodat by zyn reis naar Giesendam kon vervolgen. «Polsbroek, 10. Juni In de j. 1. Vrydag. avond gehouden algemeene vergadering van de vryzinnige kies-vereeniging „Eendracht maakt macht" alhier zyn tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld de heeren Z. van Rossura, aftredend lid, en A. van der Mei, de laatste in de plaats van den heer C. van Zeideren Az. die als lid van den raad bedankte. Voorts besloot de vergadering by de op a. s. Vrydag te houden stemming voor een lid van de Tweede Kamer de candidatuur van Mr. J. G. Ridder van Rappard te steunen. MUedrecht, 7 Juni. In de heden-avond gehouden vergadering van den raad werd in ae plaats van den heer G. A. van Hattem, die bedankt, had, tot wethouder benoemd de heer IJ. J. van Wyngaarden Pz., die verklaarde de benoeming aan te nemen. Snelrewaard, 7 Juni. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opge bracht de som van f 3.27Vs. •Tienhoven, 10 Juni. Van gister-avond tot heden-morgen zyn op de zalmzegen- visschery alhier 7 zalmen gevangen. Waddlugsveen, 8, Juni. Voor de tweede maal trad Donderdag jl. alhier als spreker op de heer Gorter, om de beginselen der S.-D. party uiteen te zetten. Het aantal belangstellenden was nog minder dan den vorigen keer. De rede werd met gloed en overtuiging uitgesproken, ofschoon nieuwe gezichtspunten niet werden gegeven,- Er wee geen debet. ZITTING van 8 JUNr 1901, nam. 3 uifr.f Tegenwoordig de heeren P. Greup, N. Kooiman, J. G. Doesburg, G. J. Niekerk, A. van Lomwei, J. W. Valk, A. J. Over dykink en A. W. Lazouder. Afwezig de heeren C. van Willenswaard CLz. en A. Kuylenburg. Voorzitter de heer A. W. Lazonder, loco burgemeester; Seeretaris de heer H. G. Geelhoed. Na opening der vergadering door den voorzitter, worden de notulen van de vorige vergaderingen door den secretaris voorgelezen, welke notulen, na een kleine wyziging op verzoek van den heer Valk, worden goedgekeurd. De voorzitter: Ingekomen is: Van de Teekenschool de rekening over 1900; ik stel voor, die ter visie te leggen voor de leden van den Raad. Bezwaarschriften tegen den hoofdeiyken omslag van J. Ponsioen, Arie Pluut en M. E. Schenk. Een verzoek van H. J. v. d. Berg om voor in aanbouw zynde woningen 4 stoepjes te mogen leggen, ter breedte van 75 cM. Dit verzoek wordt in handen gesteld van de Commissie van Fabricage. Bezwaarschrift tegen den hoofdelyken omslag van J. v. d. Dussen. Van Gedep. Staten terug als goedgekeurd besluit vau 19 en 27 April. Dit betreft den verkoop van grond aan Sassen en ook de leening en f 1000 van het armbestuur. Van Gedep. Staten als goedgekeurd het besluit van 19 April. Dit betreft de af- en overscbryving. Van Gedep. Staten als goedgekeurd de jaarwedde van den ontvanger, met ingang van 1 Mei, op f 1100. Een verzoek van de wed. A. Nobel om een afscheiding te maken van haar eigen dom. met toestemming toegang tot den duiker. Wordt gesteld in handen van de Coi van Fabricage. Bezwaarschrift tegen den hoofdelyken omslag van A. C. Eykelenboom. Van Gedeputeerde Staten goedgekeurd be sluit van 27 April toevoeging dienst 1901. Een verzoek van het bestuur van de Commissie tot wering van schoolverzuim, om in plaats van Woensdags, op Vrydags te mogen vergaderen. Kunnen de heeren zich met het besluit vereenigen? De heer A. van Lorawel: Dat zal wel hetzelfde blyven; zy kunnen op dien dag nu eenmaal niet. De voorzitter: Maar zy moeten daarvoor dan toch goedkeuring vragen. De heer J. W. ValkDus u wilde den dag veranderen De voorzitterJa, dat vraagt de commissie. De heer A. J. Overdykink: Het is het belaDg van die zaak, dus kunt u het wel in rondvraag brengen. De heer J. W. Valk: Waarom is het in het reglement op Woensdag gesteld, staat daar iets van in de wet? De voorzitter: Wy hebben gedacht, dat dat de geschiktste dag zou zyu; nu blykt het van niet. De heer J. W. Valk: Dan is er niets tegen het te veranderen. Wordt by stemming aangenomen met algemeene stemmen. Van H. M. van Dyk een verzoek om het hekje voor zyn woning te mogen laten staan. Wordt gesteld in handen van de Commissie van Fabricage. Een schryven van F. W. Sassen, dat hy zich niet kan vereenigen met de gestelde voorwaarden en dus van den koop van den grond in de Halve Maan afziet. Een schryven van deq heer P. K. P. J. van Sloten, burgemeester, waarby hy be richt 4 weken verlof te hebben en zyn functie aan den oudsten wethouder heeft opgedragen. Van T. v. Arkel een verzoek om onthef- flog van den hoofdelyken omslag van zyu zoon Teunis, wegens diens overiyden op 10 April 1901. Tot wederopzegging toe stellen Burg. en Weth. een lokaal op de Veerpoort beschikbaar voor het Groene kruis. Verlangt een van de heeren nog het woord daarover, of stemming? Niet? Dan is dat aangenomen met algemeene stemmen. De heer A. J. Overdykink: Worden die bezwaarschriften tegen den hoofdelyken om slag gesteld in handen van de Commissie van Financiën? De heer A. W, Lazonder: We wachten drie maanden en dan worden ze alle tegelyk in handen der commissie gesteld. Aan de orde is nu het rapport van de Commissie van Fabricage op het adres van L. v. Zessen om door een hekje gemeente grond af te zetten. Verlangt een van de heeren ook het woord over dit rapport? De heer P. Greup: Tegen welke recognitie VoorzitterDe gewone recognitie, 60 cenls. De heer P. Greup: Maar het is toch geen Btoep? De heer Doesburg geroepen zynde, ver laat de vergadering. De voorzitterDat ben ik wel ,met den heer Greup eens; voor een gewoon stoepje zooals De Hoog vraagt, is het 50 cents, maar als men zoo'n heele breedte verlangt, is dat te goedkoop. De heer A. J. Overdykink: By de Wed. Nobel bestaat hetzelfde; het is eeu kleine moeite om na te zien hoe het daariB. Het zou onbiliyk zyn, den een meer te laten be talen dan den ander. De Heer N. Kooiman: Dat talud is van Van Zessen; de breedte is daar misschien maar 1 Meter van de gemeente, dus niets meer dan een stoep. De voorzitter: Ik geloof niet, dat het eigen dom van Van Zessen is maar van de ge meente tot den voet van den dyk. De Heer J. W. Valk: By de Commissie van Fabricage heeft dit voorgezeten: Van Zessen heeft twee woningen met overpad en uitpad, mejuffrouw Nobel ook. Nu vraagt Van Zessen een hekje te mogen hebben juist over die schuinte. De routine is, daar 60 cents voor te vragen, en waar het de ge- leente niets kost, heeft de commissie ge zegd 50 cents. Zoo hoort het en, ik ben het met den heer Kooiman eens, het is genoeg. De heer P. Greup: Ik ben het volstrekt niet met de heeren Koeiman en Valk eens. Hy heeft daar niets geen grond als voor zyn huis, ook niet die weduwe daar naast, anders zou daar niet zoo'n duur proces over geloopen hebben. Het is daar wel degelyk gemeentegrond. Met dien nevergrond is het toen geschikt. Ik wil dan nog wyzen op het gebouw van Van Zessen, n. 1. de Sociëteit, waarvoor f 20 betaald wordt. Déér is het hetzelfde. De gemeenteraad moet er een aparte som voor bepalen, of het tarief per meter toepassen, maar dat zou te duur komen. De heer J. W. Valk: Ik heb niet be weerd, dat die glooiing van Van Zessen is; het zyn twee woningen die niet tegen die glooiing aan zyn, maar in den dyk. Hy heeft een pad, waar die beide op uit gaan. Ik beweer, dat de gemeente aan dat stuk glooiing niets heeft en na komt daar dat hekje van Van Zessen. Het is een klein gedeelte over dien kuil, en nu hebben wy gemeend, dat 50 cent genoag ie en btb- ben wt het zoo gerapporteerd. Wil de gemeente er meer voor vragen, my goed, maar ik ben er tegen. De beer N. Kooiman: De beer Greup spreekt over het terrein van de Sociëteit, maar daar geldt het de kruin van den dyk. De voorzitter: Neen, op de kruin is niet gebouwd. Maar mag ik een voorstel booren over die recognitie? De heer P. Greup: Wat zegt de verorde ning daarvan? Als wy vryheid hebben dit te bepalen, dan is het net als met ver scheidene andere gebouweD, waarvoor aparte bepalingen gemaakt zyn, anders zon het tarief per Meter moeten worden toegepast. De heer N. Kooiman: Met goedvinden van myn medeleden der commissie stel ik voor 60 cents per jaar. De voorzitter: Vinden de heeren goed om het voorstel aan te nemen en dan met een praeadvies te komen? Het rapport zou dan aangenomen kunnen worden en later een voor stel over het geldeiyke door Burg. en Weth. in den raad gebracht. De heer J. W. Valk: Daar kan ik mij wel meé vcreenigen, maar die zaak heeft al zoo lang gehangen en als er dan weer over een maand pas een praeadvies van Burg. en Weth. komt, dan kan Van Zessen niet doorbouwen. De voorzitter: Burg. en Wetb. zullen wel niet met een zwaar prai advies voor den dag komen, maar zullen toch in acht nemen bet gemak en gerief dat hij er door krygt. Alzoo wordt aangenomen met algemeene De rorsitter: Aan de orde is het volgend rapport op het adres van de com missie uit de Leesvereeniging, luidende: AHet aan de Commissie van Fabricage by missive van Burg. en Weth. d.d. 21 April 1901 no. 378 Ier fine van rapport in banden gesteld adres van de commissie uit de leden der sociëteit „Leesvereeniging'" alhier, waarin zy te kennen geven dat er plannen bestaan om zoo mogelyk over te gaan tot stichting van een eigen sociëteits-gebouw, hetwelk tevens zal strek ken tot verfraaiing der gemeente, dat die commissie gaarne in onderhandeling wil treden over aankoop van gemeentegrond en wel; le lp de droge gracht (ysbaan) hoek Korten Opweg en Buitensingel. 2e Het daartegen overliggend terrein (plantsoen), gelegen aan den Buitensingel en 3e Het gedeelte plantsoen tegenover het Militair Hospitaal, ten oosten van de brug aldaar, heeft de eer den raad te kennen te geven, dat het by sub 3 genoemd terrein alleen eventueel voor het voorgestelde doel in aanmerking zou kunnen komen, doch dat zy hierover niet eerder een voorstel kan doen vbor dat eene teekening van het uiter- lyk aanzien niet situatie van de bcnoodigde oppervlakte is overgelegd." Zouden de heeren het niet goed vinden dat eerst uitgemaakt werd of de raad genegen is dien grond te rerkoopen Want indien men daartoe niet genegen i en wy houden ons aan het rapport, dan zouden zy eerst nog een teekening en begrooting moeten overleggen en dat gaat toch ook met kosten gepaard. De heer G. J. Niekerk: Zou ik ook mogen vernemen van de commissie, waarom zi juist dat stuk grond heeft aangewezen' Hebben zy daar soms vaste motieven voor De heer N. Kooiman: Wy hebben die zaak meermalen bezien en bevonden, dat we dien grond van de ysbaan bezwaarlyk konden verkoopen, omdat de tram daar komt IWfc mogen daar dus niet verkoopen, alvorenjg „perst die zaak in orde is. En wat betreft daar aan den overkant by bet Melkgat, wanneer daar de sociëteit kwam, dan zou zy het gezicht op den Wal van die zijde af wegnemen. Het zou onpractisch zyn daar een gebouw te willen hebben Maar op het terrein zooals bet aangegeven, daar zou het een soort buiten sociëteit zyn, die aan bet gezicht niets zou benemen. De commissie gelooft zelfs, dat het er de schoonheid zou verhoogen, vooral gezien van den Opweg af. Komt ze aan den anderen kant, dan wordt het te veel iDgeslolen en dat is minder mooi. Ik heb enkele heeren van de sociëteit er over gesproken en het hun op myn manier uitgelegd en zy vonden dat waar. De Commissie van Fabricage is hierin homogeen en het andere wensebt zy niet te verkoopen: De heer J. W. Valk: Er komt by, dat het stuk grond, gelegen naar de zyde van Polsbroek, is aangeplempte grond en ligt erg laag. By de commissie heeft voorgezeten, dat het stuk zooals in het rapport is aan gegeven, de geschiktste plaats is. De voorzitter: Kunnen de heeren er zich mede vereenigen, dat ik eerst in rondvraai; breng of de rand genegen is te verkoopen De heef N. Kooiman: De heeren hebben niet anders gevraagd. De voorzitter: Als myn voorstel niet ondersteund wordt, zal Ik het rapport in rondvraag brengen. De heer A. van Lomwei: Ik ondersteun uw voorstel. De heer A. J. Overdykink: Die grond daar is ook aangeplempte grond, doch is dat hetzelfde, maar is het de commissie ook bekend, hoe groot bet wordt en of die boomen daar ook weg, moeten? De heer J. W. Valk: De Sociëteit „Lees vereeniging" vraagt, of de gemeente gene gen ia grond te verkoopen en geeft daar voor 3 plaatsen aan. Dat adres is gesteld in handeö'van de Commissie van Fabricage, en die onderzocht die drie plaatsen. ZooalB de heer .Jooiman al gezegd heeft, is het terrein vaü de ysbaan bestemd voor de tram. Het 8e gedeelte, wanneer de ge meente genegen is het te willen verkoopen, leek ons het beste voor het doel, maar om- dat de leden er misschien hun stei afhankelyk maken naar hetgeen wat er komt, daarom hebben we er aan toege voegd, dat de Sociëteit „Leesvereeniging" eerst een plan van het gebouw moet over leggen, en daarom acht ik ons rapport correct. De heer P. Greup: Ik noem het rapport inóorrect Het idee van Burg. en Weth. is juist; het ontbreekt juist aan het rapport, dat de commissie niet hare meening zegt, het zy al of niet verkocht en dan mits onder nadere goedkeuring van de gemeente. Nu laat men eerst kosten maken en dan laat men den gemeenteraad pas beslissen. De heer J. W. ValkDe Commissie van Fabricage is in haar rapport genegen te verkoopen. Men vraagt 8 gedeelten, twee ervan zyn ongewenscht, het 8e geschikt, mits het zichtbaar is wat er op komt. De voorzitter: Maar welk bezwaar is er nu tegen om eerst uit te maken óf we het willen verkoopen? De heer N. Kooiman: Dat is ons ook goed. Ik zal niet zeggen, dat aan ohze rapporten wel eens niet wat mankeert. De heer G. J. NiekerkHet is das uit gemaakt, dat die andere twee stukken niet verkocht worden? De Voorzitter: Ja. Het voorstel van den voorzitter om in be- ^sel uit ta maken of men wenacht te ver- •pen in afwachting van een teekening en bestek in rondvraag gebracht, wordt aangenomen met 4 stemmen, tegen de heeren G. J. Niekerk, A. van Lomwei en A. W. Lazonder. De voorzitter: Ik betreur bet, dat het voorstel is aangenomen. In andere gemeen ten geeft men geld uit om plantsoenen te krygen, en hier verkoopt men ze. De heer G. J. Niekerk: Ik zou het goed vinden als er een prys genoemd werd. Wanneer zy een teekening willen maken, dan kunnen ze die daarnaar inrichtenwant als ze niet weten hoeveel de grond kost en ze hebben een begrooting, dan weten ze niet hoeveel ze aan 't gebouw kuDnen besteden. De voorzitter: Dun houd ik my liever aan het rapport. Nu de rnad zich niet tegen verkoopen verzet, vind ik het nu ingry- pend le zeggen, voor dien prys. De heer G. J. Niekerk: Nu die andere heeren er niet zyn, kan hierover een vol genden keer misschien beslist worden. De voorzitter: Maakt u daar een voor stel van? De heer G. J. Niekerk: Neen. laten de heeren, die er voor gestemd hebben, maar een voorstel doen. De heer J. W. Valk: En u zit nog wel in die commissie? De heer G. J. NiekerkHief zit ik voor de gemeente. De voorzitter: Heeft de Commissie van Fabricage er niet over gedacht, welken prys te bedingen? De heer N. Kooiman: Er is wel eens ge zegd, dat we daarmede onze bevoegdheid te buiten waren gegaan nu doen we het niet meer. De voorzitter: Ik zal dan nu het rapport in rondvraag brengen. Wordt verworpen met 4 stemmen. Tegen de heeren P. Greup, G. J. Niekerk, A. van Lomwei en A. W. Lazonder. De heer P. Greup: Ik raak nu in de war. De heer G. J. Niekerk: Wanneer er nu een schryven van de ieden van de Soc. Lees vereeniging komt, dan kan de Commissie van Fabricage gemakkelyker er over rap porteeren. De voorzitter: Het rapport is gevallen, dus is dut van de baan. De heer P. Greup: De manier van rap porteeren is gevallen, maar die grond kan verkocht worden na overlegging van een teekening. De heer J. W. Valk: Ik begryp den gang van zaken niet meer. Er wordt in rond vraag gebracht, of de meerderheid verkoo pen wil en dat wordt aangenomende heer Greup was er voor. Nu komt.het rapport in rondvraag en de heer Grtup is er tegen. De heer P. Greup: De grond is gedund, maar niet volgens uw rapport. De sociëteit moet zich dus weêr wenden tot den Baad met teekeniug en plannen en die komen dus wiêr in handen van de Commissie van Fabricage. De heer A. J. Overdykink: Al ben ik nu vóór het verkoopen van den grond, dan wil ik ook toch zien wat er op komt. (Vervolg en slot in het volgend Nommer.) NT1DNNIEIHN. SchssnhsTcn, II Juni. By het afdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer der Staten-Generaai betreffende de onteigeningswet ten behoeve van een spoorweg \an Gouda naar Schoon hoven achtten sommige leden het zeer gewenscht, dat de Staten-Generaai in kennis werden gesteld met de voorgenomen oplos sing van gegronde bezwaren, tegen een outeigeningsplan ingediend, ten einde te kunnen beoordeeleu in hoeverre werkelyk het algemeen nut de onteigening recht vaardigt. Zoolang de administratieve recht spraak niet geregeld is, valt het toch niet te ontkennen, dat de oplossing der bezwaren uilsluitend ter beslissing ligt van de Uil- voerende Macht. Er werd op aangedrongen dat ook te Ammerstol een halte zou worden gevestigd. In verband met de visschery en den vischhandel ter plaatse werd dit wenscbeiyk geacht. Heden greep alhier voor het front der troepen eeue indrukwekkende plechtigheid plaats. Aan den adjudant- onderofficier der Instructie-Compagnie, Hen drik Juliaan Otten, werd uitgereikt de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst. Is dit feit op zich zelf al een bewys, dat h(j, wien deze eer te beurt valt, op waardige wyze den werkkring, waartoe hy geroepen is geworden, heeft volbracht, zeker mag dit verklaard worden van dezen jubi laris, die met zeldzamen yver de belangen heeft behartigd van eeue inrichting als de Iustr.-Compaguie, waarby een zeer groot gedeelte van het kader der vesting-artillerie zyue opleiding geniet en heeft genoten. Niet beter kunnen 's mans buitengewone verdiensten in het licht gesteld worden, dan door hier te laten volgen de hartclyke woorden, door den Heer Kapitein-comman dant van de Iostr.-Comp. tot hem gericht. Kap. A..J. Dekker sprak het volgende: Adjudant OnderoffUier Otten! Tot eene vereerende taak reken ik het my uw borst te hebben mogen versieren met de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst, eene belooning voor trouw en plicht, eigenschappen, die niet minder hooggeacht mogen worden dan moed en beleid. Zy toch zyn de onmisbare steun pilaren voor een krachtig leger. Ik wensch u van harte geluk met die onderscheiding en gy moogt trotsch zyn op het voorrecht dat g(j geniet, het vaderland zoovele jaren trouw en eerlyk te hebben kunnen dienen. De belde eereteekenen, de gouden me daille voor trouwen dienst en de zilveren in de orde van Oranje Nassau, zy mogen nog vele jaren naast elkaar uw borst versieren. Aan my wis het voorrecht geschonken u namens H. M. onze geëerbiedigde Koningin die beide onderscheidingen te mogen uit reiken en verheug ik mh in dat voorrecht niet minder zult gy dat doen, die my evenveel achting toedraagt als ik u. U op te wekken om den weg van trouwe plichts betrachting te blyven volgen, zou over bodig zyndoch ik wil vooral de jonge lilitairen op het hart drukken, dat het >or u gegeven voorbeeld voor hen ge durende hun ganschen diensltyd een aan sporing moet bjyven tot beoefening van trouw aan huu plicht, trouw aan hun taak, tot heil van Koningin en Vaderland. En wanneer ik thans nog terug denk aan dat schoone feest in Oct '96 gevierd, dan is het my eene behoefte voor het front der Compie. waarby gy in het jaar der oprichting als jongeling, later als korpo raal tit., sergeant-majoor en thans ruim 16 jaar als adjudant-onderoff. hebt gediend, wederom de verklaring af te leggen, dat wy officieren u hebben leeren waardeeren als een dienaar, die aan grooten yver en kennis eene nauwgezette plichtsbetrachting weet te verbinden. Aan bescheidenheid in uwe betrekking paart gy eene behulpzaam heid zoowel voor uwe meerderen als voor uw minderen, die ons allen doet beseffen welk eene hooge beteekenis gy hecht aan de kameraadschap. Wy zyn u duarvoor erkentelyk en zullen nooit vertuiden u da achting toe te dragen, die gy daarvoor zoozeer verdient. Wy allen verheugen ons in de onderscheidingen, u te beurt gevallen en zyn deze voor u eene eer, niets minder zyn zy dat voor de Compagnie, die u thans op deze plaats daarvoor hare hulde aanbiedt. Nogmaals wensch ik u, uw vrouw, kindereu en familiebetrekkingen, die gy bier om u vereenigd ziet, namens de geheele Compagnie geluk op dit plechtige oogenblik, samen vallende met den dag van uw 54ste verjaring, en voeg ik den wensch er by dat uwe zonen, in welke betrekking ook geplaatst, meer malen aan deze militaire plechtigheid zullen terugdenken, ten einde b{j hen levendig te houden de verplichting, die op hen rust om den naam van hun braven vader, die zulk een goeden klank heeft in het Leger, steeds hoog te houden; dan voorzeker zal ook later, by den aangenamen terugblik in het verledene, het grootste geluk, dat de oud-militair kan smaken, uw deel ryn. Wien eere toekomt, en g(j verdient deze ten volle, die zal geëerd worden. En daarom zal deze dag voor n in dubbel opzicht een ware feestdag zyn en worden." Geen wonder, dat ieder zich beyverde dezen dag voor den jubilaris zoo aange naam mogelyk te maken. Nadat hem 's morgens al voorloopig vele gelukwenschen waren gebracht en hem uit naam der korporaals en volontairs reeds een bouquet was aangeboden, ving het groote moment van den dag kwart voor tweeën aan. Op dat uur stond de troep in groote tenue aangetreden op het exercitie-bastion; na aaukomst van den comp.-commandant, die vergezeld was van den adj.-onderoff., werd deze laatste voor het front geroepen en werd, by monde van den oudsten luitenant, het Kon. besluit, waarby hem de medaille is toegekend, voorgelezen. Door den kapi tein in bovenstaande bewoordingen geluk- gewenscht, wprd daarna de troep geïnspec teerd, waarby de jubilaris uitgenooaigd werd den kapitein te volgen. Hierop ving het defileeren aan van de Compagnie, den adj.-ond. ter eere, waarmede het zuiver militaire gedeelte van de plechtigheid was afgeloopen. De comm. der Instr. Comp. nam toen nogmaals het woord, overhandigde namens de officieren van bet garnizoen aan den jubilaris een gouden horloge, waarna door den serg.-maj. der Compagnie namens de ond.-off. een gouden ketting werd aange boden en door den korp.-tit. Kubbe namens de korporaals en volontairs o.m. een paar bron zen beelden. I«der werd du in de gelegenheid gesteld den held van den dag persoortiyk geluk te wenschen. Deze, diep getroffen door deze bewyzen van waardeering en be langstelling, sprak zyn dank uit, waarna onder een vrooiyken marsch, uitgevoerd door het militaire muziekkorps, dat zich voortdurend had doen hooren, de terug tocht naar de kazerne werd aanvaard. Do dag was ook verder voor den adj-oDd. een ware feestdag en leverde het bewys, dat hy door alle kringen van zyne woon plaats wordt geacht en gewaardeerd. Ook de volontairs deelden in het feest door een eenvoudig onthaal, dat bun te beurt viel, terwyi eene muziekuitvoering 's avonds op de binnenplaats der kazerne medewerkte om de vreugde ten huize van den jubilaris te verhorgpn. Wy eindigen dit verslag met de hoop uit te spreken, dat het den adj.-ond. Otten gegeven moge zyn nou vele jaren met dezelfde ambitie, dezelfde Werkkracht en dezelfde kennis, als hij steeds beeft ten toon gespreid, zyn land te kannen blijven dienen. Het vaderland heeft aliyd behoefte aan dergeiyke mannen, die in hun wellicht bescheiden, maar toch zoo veelomvattenden en belangryken werkkring diensten be wyzen, welke niet hoog genoeg geschat kunnen worden. Op Zaterdag, 8 Juni jl. trad voor de kiezers alhier in openbare vergade ring op de hoer K. Reyne uit Beverwyk. Naar aanleiding van de vraag, die Dr. Bronsveld in «Stemmen voor Waarheid en Vrede" stelt, of de liberale party nog wel beslaat, gaat spreker na aan de hand der geschiedenis en der feiten, dat de libe- rale party nog niets van haar kracht en beginselen heeft verloren, ia, dat basr nog een schoone toekomst wacht. Toch was de heer Reöne ook niet blind voor de fouten der liberale party, waarvan hy een opsomming gaf, er tevens op wyzende, dat het minder een gevolg van de begin selen was dan wel persooniyke tekort- komingen van de regeerders, fouten dia aan elk menschenwerk kleven. Hierna ging hy de groote werkzaamheid van het huidige Ministerie na, de verschil- lende wetten in de laatste 4 jaren tot stand gebracht en den arbeid die nog wacht, er op wyzende dat de liberale party Diet stok- styf vasthoudt aan een scherp begrensd standpunt, maar dat zfl practisch staats beleid laat beslissen in de uiterste theorie. Het vervormen moet zyn een groeien; niet door schokken moet de ontwikkeling verder gebracht worden. Hij wees er op dat er nog veel te doen valt om de democratie, die zeker komen zal, te houden tusscben de stevige dammen der geleideiykheid en der orde. En zy, die meenen, dat de groal te langzaam gaat, zy hebben geen begrip van den groei van een volksleven. Hel gaat gemakkeiyk om op volksvergaderingen over wetten en stelsels te spreken, maar die wetten in voorstellen te belichamen ia heel wat moeielyker. Met een opwekking tot de kiezers om Toog de aanstaande verkiezingen alle lauw hetfl af te leggen, wees de spreker er tevens on, welk gewicht er gelegen is in de ver kiezing op Woensdag 11 Jnni, voor de Pro- vinciale Staten, die uit hun midden da leden voor de lste Kamer kiezen. Wie er belang in stelt, dat ook die Kamer liberaal blfift, hy brenge zyn stem uit op de heeren J. M. Noothoven van Goor, P. van der Hoog en Mr. G. H, Fuhri Snetlage. Voor de verkiezing der 2de Kamer is de liberale candidaat de heer Knyff, aftredend lid. Welken invloed het thuis blyven heb ben* kan, toonde de heer Reyne aan, door te wyzen op Soeek. In '97 werd v. Gilse daar gekozen met één stem meerderheid. Als de Kamer komt op het zoogenaamde „doode punt", 50 tegen 50. dan krygen wy een Cabinet d'affaires", en staat de wet gevende arbeid stil. BH een liberale min- u derheid staat ons te wachten een ministerie- Kuyper, de ongekroonde Koning van het Komnkryk der Nederlanden. Opwelken lossen grond zoo'n ministerie rusten zou, toonde by aan nit de programma's der ver bonden pari yen. programma's die z(j om de verscheidenheid en tegenstrydigheid wyse- iyk op den achtergrond houden. Ook wees spreker op wat Dr. Koyper in zyn Deputaten-rede van de Katholieken, Cbristelyk-Historischen en Vry antirevolu tionairen zegt, en vraagt zich af: Hoe kun nen deze elementen samenwerken op prac tisch gebied! Daarom wees spreker er nogmaals met nadruk op, den liberalen candidaat te steunen, opdat het land geregeerd zal worden, ook in de toekomst, door de partij die zal geven t Brood en arbeid en vrede. Van de gelegenheid tot debat werd pa- Kmik gemaakt door de heeren C. E. van Koetsveld en J. W. Valk. De heer Van Koetsveld wees er op, dat de tyd om te debatteeren te kort was. Hy stelde tegenover het liberale beginsel van Staats al macht het antirevolutionaire beginsel dat de regeling van strydige rechten en belangen voorslaat. Dat het liberalisme verbonden zou zyn met den groei van ons volksleven ontkende hy, er op wyzende, dat de geschiedenis van ons volk begint niet in 1848, maar in 1568. Dat de schoolwet van '89 een Pacificatie is geweest, ontkende spreker; het werd beschouwd als een eersten stap. Over de tot stand gebrachte wetten mocht de regeering zich niet allen lof toe- eigenen, daar zy gedreven heeft op de kurk der anti-liberale minderheid der Kamer. De leerplichtwet is geen nationale wet. Zij is gered door een paard n een kindsch man. De Ongevallenwet is na eerst verworpen te zyn geweest door de le Kamer, geschoeid op bet beginsel, dat de Savornin Lobman heeft voorgestaan. De heer v. Koetsveld besluit met een variatie op de woorden van den spreker: „Arm land, dat overgeleverd is aan een party, die zóó ingeroest is in hare ideeën dat z(j geen ongel yk erkent." De heer Valk kon zich in hoofdzaak refereeren aan de woorden van den vorigen debatter. HM wilde echter opkomen tegen den persooulyken aanval van den inleider tegen Dr. Kuyper en aanhalingen uit diens' Deputaten-rede. Nadat de heer Reyne beide sprekers had beantwoord, sloot de voorzitter, de heer H. G. vau Duyi, onder dankzegging aanspre ker en debatten, de vergadering. Mej. W. ,C. de Koning te Stolwyk, kweekelinge der Ryksnorinaallessen alhier, verwierf j.l. Zaterdag te 's-Uage de akte als onderwyzeres. GEMENGD NIEUWS. - Adam de Jong, kuiper te Dub beldam, die Donderdag jl. door het gerechts hof te 's-Gravenhage tot 20 jaren gevange nisstraf is veroordeeld wegens moord op zyu huisvrouw, heeft tegen die uitspraak cassatie aangeteekend. Naar men verneemt, hebben de te Amsterdam als verdacht van het maken en uitgeven van valsch bankpapier aange houden personen, bekend te Rotterdam 15 valsche bankbiljetten van f 40 in omloop te hebben gebracht. Drie dezer biljetten zön, zooals bekend is, in beslag genomen. Tot dusverre is te vergeefs getracht de 12 andere bankbiljetten op te sporen. Te Gorinchem is het 4-jarig kind van den kanonnier waschbaas Sterk achter de woning in een sloot verdronken. -— In het begin der vorige week reed de burgemeester van Babiloniënbroek met zyn automobiel langs den weg. terwyl hy ouderWeg den knecht vau F. de Groot pesseefde, die gezeten was op een boeren wagen met twee paarden. De paarden schrikten van de automobiel, sloegen op hol en kwamen in de wetering terecht. Gelukkig zyn er geen noemenswaardige onheilen by gebeurd. Te Zierikzee is eene koe ge drongen in den winkel van een confiseur en heeft daar alle roomtaartjes opgegeten. Met moeite wiat men de anoepater te ver- wyderen. VERVOLG DER NIEUWSTIJDINGEN. By Kon. besluit zyn benoemd: met ingang van 10 dezer, tot burgemeester I van Berg-Ambacht P. Hoy tenia van Konyaen- burg; met ingang van 15 dezer, tot burgemeester van Woerden M. W. Schaiy. By Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accyn- zen te Sliedreeht e. a. F. H. van Slooten, Ontvanger der belastingen, invoerrechten en accynzen te Edam c. a. By Kon. besluit is benoemd: in het bestuur van het waterschap van West-I Jselmoade, tot dykgraaf J. Vry landt te IJselmende, tot heemraad A. Velthoen te IJselmonde. Bii Koninkiyk besluit is aan J. G. Brouwer Nyboff, op zyn daartoe ge daan verzoek, met ingaug van 15 Augustus 1901, eervol ontslag verleend als notaris te Utrecht Tot gecommitteerde van den polder „Lakerveld" is gekozen de heer W. Barna Jr., tot idem van den polder „Acht hoven" de heer H. Verwey. Als heemraden werden herkozen de heeren H. v. d. Boom gaard en Ch. de Jong. •—Door den heer Gouverneur van Suriname is tot le commies ter Adminis tratie van financiën aldaar benoemd de heer W. C. H. Gautier te Streefkerk. Tot directeur der „Rotterdam- scha Liedsrtafel" is benoemd de heer B. Diamant. De Directie der Maatschappy tot exploitatie van ataats-spoorwegen heeft tot chef-ladingmeester benoemd en als stand- Slaats aangewezen Fyenoord, Rotterdam, en heer Ant Kaptein, thans le lading- meester te Dordrecht. Par request heeft by by de directie ver zocht, in rang en stand geplaatst te mogen blyven, waarop de nieuwe benoeming op heden is ingetrokken. De Staatsspoorweg-Maatschappy zal das Zaterdags en dea Zondags van elke waak en op feestdagen tot 80 September t. e. byzondere retourkaarten le, fe en 8e klasse tegen den prys van enkele reis varkrygbaar stellen, geldig op den dag der afgifte en den volgenden dag, van Amster dam naar Den Haag en vaa Amsterdam naar Rotterdam en omgekeerd. •—'Door het bestuOk-van den polder Berg-Ambacht worden pogingen aangewend om, evenals eenige jaren terug, het jachtrecht van alle landeigenaren in dien polder in beheer ta krygen en de opbrengst daarvan in de polderkas te doen vloeien. De meeste ingelanden hebben reeds hunne medewerking verleend. Voor de slachtyffera van den brand te Leeuwen is aan giften bulten de gemeente ingekomen f 1644,10, waaronder eene gift van f 300 van H. M. de Koningin- Moeder. e Het totaal der brandschaden beloopt f 45.000. Aan de universiteit te Utrecht is het candidaats-examen in de rechten af gelegd door den heer W. H. J. Cambier van Nooten. De dames W. M. C. Richters te Woerden, N. van Veen en G. P. Lafeber te Gouda, M. J. Vis te Waddinxveen, G. C. Spruit, A. W. P. Woerlee en P. Spruit, aileu te Gouda, zyn geslaagd by het examen voor onderwyzeres. Aangenomen het beroep te De venter door Da, J. C. Voorduin te Naarden. Aangenomen het beroep te Zy* der veld door den heer Tj. Tak, cand. te Groningen. varkens en 485 biggen. Pryzenzware kalfkoeien f 180 a 200, kalfvaarzen f 130 a 150, melkkoeien f 140 a 160, 2V9-jarige oasen f 140 a 150, guiste vaarzen f 90 a 100. pinken f 50 a 60. graskalveren f20 a 30. Rotterdam, 10 Juni. Tarwe f5,—tot f 7.40. Per 100 kilo f7,25 tot f 8,75. Rogge f 5,20 tot f 5,40. Rotterdam, 10 Juni. Aangevoerd 244 vette runderen, 0 magere dito, 384 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 528 schapen of lammeren, 494 varkens. Runderen 25 a 32 ct. kalveren 35a42ct.; schapen 25 a 35 ct.; lammeren 40 a 45 ct en varkens 19 a ft cL per Vt kilo. Eenige berichten wachten op plaatsruimte. BURGERLIJKE STAND. Schoonhoven. Van 7—11 Juni. Geboren: Aaltje Elizabeth, d. van C. van der Hek en N. van Oosterom. I Ondertrouwd: J.Mesker en M. G. Dickers- bach. D. Kapoen en J. M. de Vaal. B. Leuvennink en W. Rietveld, j Overleden: B. Sterk, oud 51 j., echt genoot van C. Radix. j Op Vrydag 14 Juni a. s. hopen onze geliefde Ouders P. P. STUURMAN Jfft te herdenken. Hunne Kinderen. Ammerstol, 12 Juni 1901. Heden werd ons door Gods goedheid een Zoon geboren. C. v. d. KRUK. A. M. v. d. KRUK- Kuijlknburg. Loosduinen, 10 Juni 1901. MARKTBERICHTEN. O.rüichemto Juni. Anngevoerd 191 11 midline Mieren, 10 Tutte Heden overleed zacht en kalm, na een ïyden van 9 weken, onze geliefde Echtgenoot en Vader BARTHOLOMEWS STERK, in den ouderdom vau ruim 5*1 jaren. Wed. B. STERK, geb. Radix en Kinderen. Schoonhoven, 9 Juni 1901. By J. DEN BURGER, Veerman te Nieuwpoart, kan ten spoedigste geplaatst worden, niet beneden 25 jaar. Terstond gevraagd, in een gezin van 4 volwassen personen, tusscben 40 en 50 jaar oud, geschikt en genegen de geheele leiding der huishouding op zich te nemen. Brieven franco, onder letter G, Bureau dezer Courant. Wegens huwelyk der tegenwoordige, vraagt Mevr. MOGEN DORFF, Albrecht Beyiinggracbt te Schoonhoven, tegen 1 Augustus eene Een bejaarde Dame vraagt met Aug. een fatsoenlyk kunnende koken en het huiswerk verrichten. Br. fr.lett. L T, aan het Bureau van dit Blad. Gevraagd een zindelyke P. G. Brieven, letter S, Bureau dezer Courant. Wegens huwelyk der tegenwoordige» vraagt Mevr. NIEKERK JONGENEEL, Haven A 320, Schoonhoven, met 1 Au gustus eene flinke kunnende koken en netjes werken. Loon 100 Gulden. De Centrale Antirevolutionaire Kiesvereeniging „NEDERLAND EN ORANJE" voor het Kiesdistrict Gouda heeft tot Candidaten voor de stemming op 12 JUNI a. s. gesteld de Heeren: Aftredend lid en Wethouder der gemeente Ouderkerk a/d IJsel; Aftredend lid en Voorzitter van den Polder „Bergambacht'*; Lid van den Raad der Gemeente Gouda. Zy beveelt deze Mannen van positief Christelyke beginselen by de Kiezers met den meesten aandrang aan. Het Moderamen: Mr. A. SLOB, Vice-Voorz. Gouda, 8 Juni 1901. L. F. DUYMAER VAN TWIST, Secr. R. U. JONGENBURGER, Penn. BMP* Er bestaat geene verdeeldheid omtrent het stemmen der liberale Candidaten. Kleat das: Waakt voor Uwe overtuiging. Het Bestuur der „Centrale Bodegraven", H. G. VAN DUIJL, Voorzitter. C. L. VINCK, Secretaris. R. J. DE RUITER, Penningmeester. Allen dié iels te vorderen hebben van- of verschuldigd zyn aan wylen den Heer A. J. DEN UIJL, gewoond hebbende te Mehoonhoven en aldaar overleden, wor den beleefd verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór 1 Juli a. s. by C. KOOIJExc.-Testara., Kerkstraat, Schoonhovek. De Ondergeteekende Firma maakt bekend, dat zy P. DE HEER te hchwonhoveu uit zyne betrekking heeft ONTNLAGI3N, op groud dat by zich niet heeft gedragen naar hare orders, ten gevolge waarvan genoemde P. DE HEER de by overeenkomst bedongen boete in der minne heeft betaald. Botterdam, 8 Juni 1901. Zoo spoedig mogelyk gevraagd een by J. VERMEIJ te Vlist» by Schoonhoven. TERSTOND GEVRAAGD: by H. J. DE HOOG, hchoonhoven. Gevraagd, liefst dadelyk in dienst te treden, een Aanbieding, liefst in persoon, by P. KRA MER, Mr. Smid te Stolwyk. TERSTOND GEVRAAGD: by J. A. ZIJDERLAAN, Polsbroek. ER BIEDT ZICH aan, 15 jaar oud, niet in stad. Brieven franco, letter B, HULPKANTOOR Krim pen a/d IJssel. in het Koffiehuis „DE ZWAAN", op Woensdag 13 Juni 1901, des avonds 7 uur. Spreker: Candidaat voor de 2e Kamer der Staten- Generaai in het Kiesdistrict Wyk-by-Duurstede. Toegang vry. DER op Donderdag 13 Jaui 1001, des avonds 8 uur, in het MILITAIR TEHUIS te Bchoonhoven. Spreker: de Heer Candidaat voor het Lidmaatschap van de Tweede Kamer. Onderwerp: DE VERKIEZING. Toegang vry. Debat. 1IET BESTUUR. De Notaris H. GROENENDAAL te Gouda is voornemens op Maan dag 17 Jnni 1901, aes mor gens 10 uar, in het Koffiehuis „DE KAP", te in het openbaar te verkoopen: van ongeveer S Hectaren langs de Krugerlaan te Gouda, in 2 perceelen, zoo als is afgebakend. Nadere informatiën verstrekt voornoemde Notaris GROENENDAAL. Geheime geldlade, met afdeelingen voor de verschillende geldstukken en bankpapier. Geen sleutöl, geen letterslot, geheel nieuwe sluiting. Voor oningewüden onmogeiyk te openen; die het geheim kent, kan ze sluiten en openmaken op 33 manieren. Neringdoenden wordt uw toonbanklade nu nog gelicht, dan is het uw eigen schuld, omdat ge geen Simplex hebt. Aan iedere toonbank is de lade vast te schroeven. Proepectua op aanvrage. Door overname der Boekbinderezaak, gedreven door wylen den Heer W. DUEL, met el de materialen en gereedschappen, hebben Ondergeteekenden aan hunne Book* bindery eene belangrnke uitbreiding gegeven. Zy bevelen zich beleefd aan tot het leveren van alle soorten BINDWERK, ook met vergulde stempels, het inbinden van Kerkboeken in alle sporten van banden, het Jb orde brengen van Bibliotheken enz. Solide afwerking, spoedige levering, blliyke pryzen. SCHOONHOVEN. S. W. N. VAN NOOTEN. Ondergeteekende beveelt zich steeds beleefd aan niet alleen voor het repareeren, maar ook voor het leveren van alle soorten goede Uurwerken levert en toch voor billyken het leveren en repareeren van onder verzekering dat hy uitsluitend prfls. Hjj beveelt zich ook tevens aan BIJWIELENT en Onderdeelen. tusscben de Haven en 't Postkantoor, SCHOONHOVEN. Koopt geen RIJWIEL alvorens myn magazyn bezichtigd te hebben. Groote voorraad Machines eigen fabrikaat, f 75 en f 100, Burgers Ketilngry wielen van af 96 Kettinglooze f 165, f 185 en f 200. J tot f 165, van alle kettinglooze rüwielen zyn 2 jaar gegarandeerd. Voordeeiei deze rfiwielen zyn: stabile gang, 'gemakkelük schoonhouden, by alle wegen te beryden, byzonder stofdicht, kettingkast overbodig. Oude Bywielen worden ingeruild. PRIJSCOURANT op aanvrage gratie. De kamraderen en het dryfwerk 1 Voord celen verbonden aan wéér eq op alle ude B«Bd*.BUwl«lh.nteU.r le KIum. Emallleereo t» Vernikkelen. tiellere .p adrea te letten. in het District „BODEGRAVEN" heeft met algemeene stemmen Candidaat gesteld voor het lidmaatschap der TWEEDE KAMER den WelEdelAcbtbaren Heer Burgemeester van Westbroek en Achttienhoven. Door zyn ernstig deelnemen aan den arbeid in 's Lands Vergaderzaal gedurende het thans afgesloten vierjarig tydperk en zyn kloek optreden voor de eere van Gods Woord, ook op het gebied der wetgeving, maakte hy zich ten volle waardig, dat alle kiezers van beslist Christelyke beginselen op 14 Juni hunne stem op hem uitbrengen. Namens de Centrale Antlr. Kiesv. Bet Moderamen: H. ROLLMAN, Eere-Voorz. Cs. MUISWINKEL Mz., Secr. J. VAN ANDEL, Woon. B. VAN 'T RIET Az., 2e Secr. Cs. BOL, 2e Voorz. P. BATELAAN, Penn. De CHRIST. HISTORISCHE KIESVEREENIGING te Schoonhoven heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld: le 's-Gravenhage. Wy noodigen U allen uit, by de stemming op Vrydag 14 Juni a. s. met ons Uwe stem uit te brengen op bovengenoemden Candidaat, overtuigd zynde dat ons dis triet in hem een man zal afvaardigen, die de belangen van ons vaderland in het algemeen en van ons district in het byzonder met de meeste nauwgezetheid en onpartydigheid zal behartigen. Rrengl daarom Vrydag 8. met ons Uwe stem uit op: De Christ. Historische Kiesvereeniging Ie Schoonhoven: Ds. J. VAN DER SPEK, Voorzitter. C. VAN WILLENSWAARD CLz., Secretaris. onmogeiyk kunt gy samengaan met personen die het GRONDBEGINSEL uwer party VERKRACHTEN. Uit beginsel moet gy dus NIET Uw stem uit brengen op Candidaten door hen aanbevolen. w ZAANDAM moet verpakt zijn in een blauw etlquet net den naam onzer firma. Voor winkeliersVerpakking in een gratis kistje, 48 stuka franco, gebruikelijke kortjng. Alléén in verzegelde pakjes, voorzien van bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, ver- krtigbaar. fn het bijzonder wordt de aandacht geves tigd ep SOUCHON THEE, f 1,30 per 5 ons. In een der welvarendste dorpen aan den Ryn (Z.-H.) tegen 1 Aug. e. k. te huur een ruim met link ingerichte SCHILDERSWERK PLAATS, waarin sedert onheugelyke jaren een Schilderszaak is uitgeoefend. Brieven, lett. C H, Bureau van dit Blad. Op Woensdag 30 October 1901. le Prys: Eene kapitale, nieuw te stichten Bouwinanswoning met vyf Bee- laren uitmuntend Welland of zeveu duizend gulden in contanten. He Prys: Een Utrechlsche Wogen, bespannen met twee paarden. 3e Prys: Een Tilbury, bespannen met één paard. Voorts: Paarden, Koeien, Tuigen, Landbouwgereedschappen enz. Totaal vier honderd pryzen. Prys per lot zeventig Cent. Weder ver koopers flink rabat. Loten verkrygbaar by de Ondernemen J. KLAPWIJK, J. A. VOS, G. v. d. DOOL, D. SOL Jz. en S. B0?. met prachtig uitzicht; zeer 'geschikt voor een ngaister of alleen wonende Juffrouw. Brieven, letter A, Bureau dezer Courant. De Notaris D. TEIJINCK te Schoonhoven zal op Vrydag 14 Juni 190f, 's avonds 7 uur, in het Café „VAN ZESSEN" aldaar, in het openhaar, naar plaatseiyk gebruik, verkoopen: 1. Het WOON- en WINKELHUIS, getd. A 200, met daarnevens staand PAKHUIS met BOVENWONING. geR A 199, aan de Oost zyde van de Lange Weistraat te ftchoonhoTeu; Kad. Sectie B, noa. 1169 en 1163, groot 1 Are, 96 Centiaren. In dit perceel is gedurttle een aantal jaren met succes uitgeoefend de zaak van KRUIDENIERSWINKEL, welke een burgerbestaan oplevert; een gedeelte tan het Pakhuis is by de week verhaard mor f 2,05 per week, terwijl het perceel overi* Sos in eigen gebruik is te aanvaarden Juli a. s. De voorraad WlnkelgoedlerMi en de Winkelopstand kunnen door den koop», tegen nader overeen te komen prga, worden overgenomen, terwyl de eigenaar genegen is de eventuëele kooper desverlangd 14 dagen in den winkel terzyde te staan. I. TWEE WOONHUIZEN met ERVEN, geld. A 132 en 133, aan den Kortendyk te bchoonhoven; Kad. Sectie B, nos. 909 en 910, groot 1 Are, 4 Centiaren. By monde en by de week verhuurd te zamen voor f 3,20. Het perceel sub 9 en het Pakhuis sub 1 zyn beide voorzien van Waterleiding. Betaling der kooppenningen 15 Juli 1901. De perceelen zyu Inmiddels uit de hand te koop. Nader onderricht ten kantore van den Notaris. De Notaris D. TEIJINCK te zal op Vrydag 14 Juni 1901, des morgens 10 uur, in het HEEREN-LOGEMENT aldaar, in het openbaar verkoopen: Mahoniehouten Schryfbureau9 Platen in lysten, Schryfcassette, een parifi weten- schappeiyke Boekeneenige Meubelen en Kleederenalsmede 9 EssaaibalaosenToets- sleenen, Gonden en Zilveren Toetsnaalden en verdere Essaaibenoodigdheden, een en ander behoorende tot de onder het voorrecht Van boedelbescbryving aanvaarde nalaten schap van wylen den Heer R. VAN CALCAR. Voorts eene party afgekeurde en hetgeen verder te voorschyn zal worden gebracht. Alles 's morgens vóór den verkoop to bezichtigen. De Notaris D. TEIJINCK te Schoonhoven zal op Zaterdag 15 Juni 1901, des avonas 6 uur, in het Koffiehuis „de Stafla* Herberg", by A. VAN DIJK, in hot openbaar verpachten: Van J. VAN RENSWOUDE. Het GRASGEWAS van Wh Heet Hooiland onder Willlge-Langerak, by de Schoolsteeg, in 3 perceelen. Idem van de Uiterwaard aldaar, in 8 perceelen. Idem van een slag Djjk aldaar. Van de ARMEN van WILUGE-LANGERAK. Idem van lty« Beet. Hooiland onder Willlge-Langerak, boven de Waal, in 2 perceelen, om 9-maal te maaien. Idem van een perceel Hooiland naast C. de Uaay. Van den POLDER NOORD-ZEVENDER. Idem van de Polderkade onder Willlge- Langerak, om 9-maal te maaien. Van A. SCHILD. Idem van een perceel Hooiland onder Bergambacht, aan Stadssingel, strekt van den Huiswg tot de Dwarssloot. Idem van een perceel Hooiland aldaar, genaamd „de Sniepkamp", in 9 perceelen. Mem van ongeveer 8Va Heet. Hooiland onder Vllat, op Banrepas, in 8 perceelen. Nader onderricht by de Eigenaren. De Notaris D. TEIJINCK te ul op Donderdag 90 Jnni 19Qi,'smor* ;ens 9Va uur, in het HEEREN-LOGEMENT, in het openbaar, aua cautaut geld, verkoopen Een gedeelte van den keurig onderbonden van wylen den Heer D. H. M. W. GREUP, bestaande in: Mahoniehouten Linnenkast, Bonheur,S_~_- en andere Tafels, Canapé, diverse Stoekln, Ledekanten, Bedden, Spiegels, Schilderyen, Kachels, Glas- en Aardewerk en hetgeen verder te voorschyn zal worden gebracht. Alles daags te voren van 10—19 en van 9—4 uur te bezichtigen. De Notaris A. CASTE LEI JN fee Streefkerk is voornemens op Donderdag den 13. Jnni A. SCHALK li' "<md" 'en voor het Beizoen van 1901, te verhuren: behoorende aan de Polders Streefkerk M Kortenbroek en aan de Burgerlijke, en Diaconie-Armen ran Streefkerk,

Schoonhovensche Courant | 1901 | | pagina 2