Uur Zaterdag 22 Juni. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Aan onze Abonné’s. UT- f )ek öfflcïiB tomsonw erloting 1901. N°. 2209. ISUED. ,de Toekomst”. >5 CENTS it. i DAM» T zijn In een rret den O ma. A Verpakking tje. 48 stuks <e korting. lOF&Ca., IORT. alrassen. IODEN: IZEN (Z.-H.), October I®01. Vrijdag 28 Juni a. s. DE UITGEVERS. A. KNIJFF Hzn. Kr. CJAgruf VAN BYLANDT HERSTEMMING. BINNENLAND. BD1TBNLAND. OverxichA. HERSTEMMING 2de Kamer der Staten-GeneraaL .U! I», SWÖfflOVÏHHE COURANT S. W. N. VAN NOOTEN ra Schoonhoven, Uitgever». kstellen f 13,- ver- VAS NOOTEN. ik ten by 3 Britten maakten laaiden een 4000 ladden echter een Eveneens van 15 spoor- dagen Peli k, Gemeente Schoonhoven. solide kussens, 3 Ma -te- en Minister van stelsel d De van O» meur van irin Z. M. hem Noorwegen, iet opschrift den grc moemde gel» .Je, was de fibare dronken- 1 dag hecht. overtreding i boete of 2 van sel compleet f 19,—. d, vulling 40 srde Veeren, r“* luw, 2 Kus 1 halve een gestikt» teer geschikt voor wonende Juffrouw, ureau deter Courant. Eenigszins meer ingewikkeld is de toestand in het district Gouda. Daar zfjn, als wy met honderdtallen rekenen, van de vyf kiezers vier opgekomen, de vyfde man onthield zich. Al die vyfden te zamen, een 1200 man, vormen een niet geringe strijd macht, en als het gelukte dexe in het vuur te brengen, dan zou wellicht de uitkomst niet veel verschillen met die, in 1897 verkregen. Wy hebben, vóór de beslissing, eerlyk en te goeder trouw onze meening gezegd; de candidaat der vrijzinnige democraten scheen ons toe meer te voldoen aan de eischen eener vooruitstrevende liberale politiek. afgescheiden van de ongelukkige urgentie-quaestie die toch een dood paard is, ter onzaliger ure aan een boom ge bonden, dan de aftredende afgevaardigde van het district, wiens liberalisme het peil niet bereikt, dat ons toeschynt voor ingrijpende sociale hervormingen naar ons gevoelen noodig te zyn, opzettelijk zich i aan eene kracl uitgr- v mid- te be de Boeren eenige ren en ït con- 3ren zullen de vrouwen en kinderen hun- ikkers. Wat 'n dappere ale, nieuw te slichten met vtyf Hec- 'eilnud of zeven contanten. Dchtache Wagen, laYdcn. mry, bespannen met et Hein* idend lid niet gehoord ter van Rietveld? mzooals het behoort, IJ FF! 1JFF! m KNIJFF! ’t land, n-land, ’t Vaderland! (bis.) waartoe onze geestverwanten in de Kamer gedurende het eerstvolgend vierjarig tijdperk geroepen zyn. Tegelijkertijd beboeren de liberalen in het land zich te herstellen. Met een politieke nederlaag is het laatste woord geenszins gesprokenwe komen weerom, we hervatten den stryd. Wij hebben uit den tegenspoed nieuwe ondervindingen opgedaan; ingezien dat de gevaren, tegen welke gewaarschuwd is, niet denkbeeldig waren; beter dan vroeger de vrienden onderscheiden, op wie wy rekenen kunnengeleerd geen verwachtingen te bouwen op de belang stelling van hen, die toch blyken geven dat zy het allergeringste offer, de kleinst mogelyke inspanning nog te zwaar achten om die aan de bevordering van de liberale zaak te besteden. Wy hebben opnieliw wedervaren, dat tweedracht het huis afbreekt; er zyn scheuren ontstaan, die geheeld moeten worden opdat wy, indien opnieuw de krygsklaroen klinkt, eendrachte lijk kunnen samengaan om op onze beurt storm te loopen. Want, den moed verliezen, daar doenwy niet aan. En, opdat de vertegenwoordigers onzer beginselen in de Tweede Kamer dit werk van krachtsherstel zoo goed als doenlyk is verrichten, en tevens aan onze beginselen den invloed op de wetgeving trachten te verzekeren, die elke eerlyke oppositie kan doen gelden, moei in die Kamer dj ge- talstrekte der liberale party zoo groot moge- lyk zyn. Daarom, al kunnen de herstem mingen van aanstaanden Donderdag de overwinning der kerkelyke partyen niet uitwisschen, niet het feit ongedaan maken dat de party van Dr. Kuyper met de leiding der zaken wordt belast, zy kunnen toch, en moeten dan ook, den om vang der be haalde zegepraal binnen de engst mogelyke grenzen beperken, en tevens het bewys leveren, dat wy er den moed nog in houden. Over de herstemming in twee districten hebben wy te spreken, Bodegraven en Gouda. Beide worden in de organen der anti-revolutionairen beschouwd als voor ons verloren. Als de liberalen hun best doen, zou dat nog weleens kunnen mislukken. In ons district is men, reeds by de eerste stemming, tamelyk yverig geweest. Bode graven telt 7160 kiezers, daarvan zyn er 6028 ter stembus verschenenmen kan dus zeggen dat van de zeven kiezers er zes zyn opgekomen. Ja, maar die zevende man is het juist, dien wy hebben moeten, en die by de herstemming den doorslag kan geven. Het is natuurlijk niet met eenige- zekerheid uit te maken, dat al die „zevende mannen" zich tot de onzen rekenen, en, als zy toch in hun wegblyven volharden, doet het er niets toe. Maar dit in het midden gelaten, vragen wy hun toch of zy zich tegenover het vaderland verantwoord achten, als zy opnieuw den stryd langs zich heen laten gaan. Wy gaan niet wederom een aanbeveling schryven van de candidatuur van den heer A. Kny ff, die van de drie mannen over wie de keuze liep de meeste stemmen op zich ver- eenigd heeft; de kiezers kennen hem, weten wat zy van hem verwachten mogen, weten dat hy, gekozen wordende, zal medewerken tot herstel van de liberale eenheid, dat by pogingen, om wetsvoorstellen in ge matigden zin te verbeteren, op zyn mede werking kan worden gerekend. By voldoenden ijver der onzen is, ongeacht de vraag of ook hier de Katholieken zich zullen vergenoegen met een plaatsje achter de zegekar van Dr. Kuyper en den door hem opgediepten, onbekenden candidaat die met den onzen in herstemming komt, is er kans op winnen. Zal men verzuimen, die gelegenheid aan te grypen? litovertreding, f 1 t, visscherij-over- en naam, verstek 3 van f5 of 2 en irbeurdverklaring ngerucht, verstek arengerucht, »echt. jden met honden- 1 boete of 1 dag rQden met fiets te of 1 dag hecht. rijden met een d van een muil- erstek f3 boete jenbare dronken- 1 dag hecht. enbare dronken- 2 dagen hecht, openbare dron- of 2 dagen hecht, re dronkenschap :en. en bare dronken- 1 dag hecht. enbare dronken- n hecht. openbare dron- herhaling, ver- Prys der AdvertentiönVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddaga 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentie^, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts t-maal in rekening gebracht. Ten einde <len uitslag der herstem mingen vder <le Tweede Kamer «•o apoedlg mogelUk aan nnze abonné’s bekend te maken, ver- BchUut de gcbooniittvenaehe Cou rant, in plaats van op Zater dag 2® Juni, op H.II. Agenten en particulieren, die wenschen te adverteeren In dat nummer, worden beleefd ver zocht hiervan goede nota te nemen, ten einde niet te worden teleur gesteld. H.H. Correspondenten gelieven te zorgen voor tijdige inzending van berichten. Daarmede is in de verste verte niets bedoeld, dat eenigermate zou te kort doen aan de achting, die ieder eerltyk mensch aan Mr. C. J. E. Graat1 v*n Bylandt ver- schuldigd is. Ware het nog noodig zulks ie bewyzen, wy kunnen dat niet beter doen dan door onze volkomen instemming te betuigen met hetgeen „Het Vaderland” schreef in de periode der voorbereiding van de verkiezingen voor de Provinciale Staten, voor welke Den Haag hem heeft herkozen „Graaf Van Bylandt, het kundig en werkzaam lid der Gedeputeerde Staten, (verdient den steun, de sympathie, ’t ver trouwen van de kiezers) in de allereerste plaats en in de hoogste mate. Hy, die, ondanks den veelomvattenden werkkring in bedoeld college, nog tyd en werkkracht vindt om als lid der Tweede Kamer, evenals zyn verdienstelijke collega Goekoop, de algemeene belangen met onverdroten yver te dienea; die by dat alles, steeds en overal, waar de openbare zaak, de humani teit, het moreel welzyn des volks en vooral dat van onze minder bevoorrechte medeburgers zyn te bevorderen, gereed is met z(jn naam, zyn invloed, zyn arbeid en zyn vermogen steun te verleenen; hy, die door zyn minzaamheid, hulpvaardigheid en onbezweken trouw aan de liberale be ginselen als een toonbeeld kan gelden van den edelman, die slechts 1 „noblesse oblige” tot richtsnoer zich kiest, hy zou het ons, we zyn er zeker van, euvel duiden, indien we te zynen behoeve een beroep deden op de gevoelens van dankbaarheid, die er ons toe moeten leiden hem met overweldigende meerderheid opnieuw 't eervol vervulde mandaat op te dragen. Voor een man als Graaf van Bylandt vraagt men geen steun, geen gunst; men wyst slechts op een recht matige aanspraak, men vwdeert zijn be reidwilligheid om de rust, die zyn positie en fortuin hem in staat stellen na lang jarigen arbeid zich te vergunnen, ten alge- meenen bate op te offeren. Elk woord meer, tot zyn aanbeveling gezegd, ware overdaad.” 4 Door deze woorden over te nemen, heb. ben wfl genoegzaam aangetoond welke onze wenschen zyn met betrekking tot de her stemming in bet district Gouda. Dat allen, die de verkiezing niet willen van denreeda te Amsterdam gekozen heer Mr. Th. Heems kerk, van wien het met zekerheid is te verwachten dat hy, hy dubbele verkiezing, voor Amsterdam zou opteeren, zoo dat men in Gouda de heele soesah van meet af aan had te doorloopen, zich nu eens flink, yverig, zonder plichtverzaking opmaken om hun stem uit te brengen op den liberalen candidaat, van wien nu gebleken is dat hy de man is naar het hirt van de meesten dergenen, die de vryzinnige beginselen zyn toegedaan. By al de tegenspoeden, die ons in den laatsten tyd op pohtiek gebied hebben ge troffen, zou het voor het geheele land een blyde gebeurtenis zyn, als by de herstem ming van Donderdag 27 Juni de zegepraal kon aangekondigd worden van de heeren: in Bodegraven. in Gouda. rMvereeniging, eerstvolgende 367ste 'terjj, zyn verkrjjg- slaars S. A W. N. INHOVEN. I.: Ecu Dogknr H>), 2 Mahonie- r-Ameublemen- In den morge ^.-^.deren van Rom aan den ingang van en zyn schoonvader, jegro, waren op het dit eigenaardig hulde- zwaren regen eenigszins Franschen Senaat is te beraadslagen srp op de gees is reeds gevord» Dete Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. De zegepraal van de drie verbonden partyen by den eersten aanval op de liberale veste is, dank zy de handige tactiek van den leider der antirevolutionairen, volkomen geweest, en de vruchten vallen den overwinnaar in ruime male ten deel. De bondgenooten krygen er wel niet zoo heel veel van,.j den Katholieken is, ondanks de belangrijke diensten die zy bewezen hebben, nog geen enkele van de veroverde zetels toebeschikt, en even zuinig komen de christelyk-historischen, tot loon voor hun beginsel verzaking er af, maar ook dat is niet nieuw; men heeft iets dergelyks in 1888 ook gezien, en kon dus hetzelfde wederom verwachten. By onder linge afspraak elkanders candidaten over nemen be toekent nog niet, dat men die candidaten ter bestemder plaatse zal brengen. Maar dit moeten de geallieerde broeder- fraction onder elkander uitmaken. Zy zyn thans de meesters, en wy mogen toezien. Onze tyd is voorloopig voor by. De liberale party wacht thans een ander* teak. Niet langer lot gouverneeren geroepen, treedt aanstonds voor haar het tydperk in van het contrólecren. Aan haar de critiek op de handelingen der komende Regeering en de voor te stellen maatregelen. Die critiek wordt niet uitgeoefend in het belang der party, maar in het belang des lands, dat het eenig richtsnoer moet zyn van, den vrijen volksvertegenwoordiger. Daarom zal die critiek opbouwend zyn en het karakter dragen van ernstige medewerking. Zóóveel mogelyk van het hunne te brengen in wetten, die ten doel hebben de maat schappelijke toestanden te verbeteren, steun verleenen aan en medewerking by hetgeen de Regeering zal doen in het belang van het gemeenschappelijk vader land, een waardig en eenstemmig protest doen hooren, wanneer geschiedt hetgeen zy in strijd achten met hetgeen den vooruitgang der Nederlandsche natie moet waarborgen en ingeval aan hun pogingen om zulks te Voorkomen geen succes ten deel valt, dat te de taak esner loyale oppositie, *4t Ingeaiaan. W,—- Extra mooi Naar men verneemt, hopen op het 38ste Christelijk Nationaal Zendingsfeest, den 3den Juli a. s. op het landgoed Hoeve laken bij Amersfoort te vieren, 17 sprekers op te treden, waaronder ook de heer A. D. W. Wolmarans, uit Pretoria, die spreken zal over de geschiedenis en toestand der kerk in de Z.-A. R. vanaf den trek uit de Kaapkolonie. De openingsrede zal worden gehouden door den heer J. J. van Noort, pred. te Amsterdam en de slotrede door den heer G. F, Hupeh, pr,4. U Rotterdam, er niet by tegenwoordig, i kwamen duizend schoolkind» bloemen nederleggen i het Paleis. De Koning de Vorst van Monten» balkon getuige, van betoon, dat door bedorven werd. In den FrauBchen Senaat is men bezig te beraadslagen over het Regeerings- ontwerp op de geestelyke congregatiën. Men is reeds gevorderd tot art. 12. Nog deze week waarschynlyk wordt de eind beslissing verwacht. Men hoopt op goed keuring der wet. Keizer Frans Jozef van Oostenrijk heeft aan den Gouverneur van Boheme een brief geschreven, waarin Z. M. dank betuigt voor de ontvangst, hem te Praag bereid. Te Christiania, in Noorwegen, heeft de politie een aantal personen gearresteerd, die zy reden heeft om betrokken te achten in een uitgebreid complot van Vorstenmoord. Een der verdachten liet een bom springen, waardoor een agent gedood en verscheide gewond werden. STATEN-GENERAAL. Nadat Maandag-avond de Eerste Kamer haar werkzaamheden had hervat, werd in de vergadering van Dinsdag, in welke het nieuwgeboren lid voor Friesland, de heer Gleichman, na beöediging zitting nam, in behandeling genomen het wetsontwerp be treffende de Staatszorg voor de Paarden fokkerij. Vooral de heeren Van Pallandt en Bultman hadden bezwaren tegen dit ontwerp; de eerste omdat hy een provinciale regeling met een stelsel van Rykssubsidie beter acht, de laatste op grond dat de Staat hier een bedryf regelt, dat by vrye uitoefening met krachtig particulier mitiatief meer voordeel kan opleveren. De heeren Welt, Breebaart, Van »ier Does en Van Wyck betoonden zich om verschillende redenen met de voorge stelde regeling ingenomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en de Regeerings- Commissaris, de heer Sickesz, verdedigden het wetsontwerp, hetwelk niets anders doet dan het reeds bestaande in vaste vormen brengen en by de verplichte keuringen de gewenschte eenheid invoert. Het werd aan genomen met 38 tegen 4 stemmen. By de gezondheidswet maakte de heer Van Boneval Faure aanmerking op de op heffing van den ambtseed, dien spr. algemeen wenschte, alleen voor de toepassing van deze wet. De Min. erkende de wenscneltyk- heid van beperking van eedsdwang, en meende dat hier juist een stap is gedaan in de richting, door den heer Faure verlangd. De heer Van Zinnicq Bergmann zou om die ontheffing tegen het ontwerp stemmen. Het werd met 32 tegen 9 stemmen aangenomen. Bij de behandeling der woningwet bestreed de heer Van der Biesen de verkorting van het eigendomsrecht ten gunste van voor genomen uitbreiding van de bebouwde kom der gemeenten. De heer Schimmelpenninck van der Oye had ook bezwaar tegen deze wet, omdat z\j centraliseerend werken zal en inbreuk maakt op de gemeentelijke autonomie. By het verder debat, in de vergadering van Woensdag, waren het vooral de beper king, waardoor geheele strooken grond ten behoeve van stedelüke bouwplannen met een servituut konden bezwaard worden, en de onvoldoende regeling der schadeloosstelling by onteigening, die onderscheiden leden, de heeren Melvil van Lynden, Vlielander Hein en Reekers, deden verklaren dat zy tegen de wet zouden stemmen. Zelfs de heer Van Lier, die het meerendeel der bepalingen met sympathie begroette, aarzelde toch om de zelfde reden, er zyn stem aan te geven. De heer Van Asch van Wyck betuigde in het algemeen ingenomenheid met dit ontwerp en achtte de bepalingen niet in stryd met handhaving van het beginsel der gemeentelijke autonomie. De heer 's Jacob ziet geen bezwaar in de aanwyzing van ter reinen voor uitbreiding van gemeenten; de eigenaar zou daardoor geen schade lijden, daar de waarde-vermeerdering van het niet bestemde gedeelte dit ruim Engeland en Transvaal. Nog steeds blyfl de bevestiging uit van de door de Brusselsche bladen vermelde berichten als zouden er vredes-onderhande- lingen gaande zyn tusseben Boeren en Britten. Alzoo wachtend op de toekomende dingen, slaan we eerst nog even een blik in Zuid- Afrika. Lord Kitchener’s laatste berichten gewagen van een Britsch voordeel en van eene Britsche nederlaag, welke beide op 15 dezer plaats hadden. Van het eerste wórdt gemeld, dat de colonnes van Elliot met den vjjand onder De Wet slaags raai Keitz. Na een hevig gevecht namen de een convooi van 71 beladen wagens, voorts 45 Boeren gevangen en behai buit van 10000 stellen patronen en stuks vee. De Britten ha»1 zeer belangryk verlies. E» Juni het bericht dat naby Witmans-rust, 20 mylen ten zuiden van Middelburg in Transvaal, 250 man van de Victorian Mounted Rifles in hun kamp aan de bteenkooispruit z^n verrast door den vyand. De Boeren kro pen tot dicht by en opende toen een doodend vuur op het kamp, waardoor vele officieren en manschappen sneuvelden. Twee Vioker’s Maxims werden door den v^and veroverd. ’t Is opmerkelyk zoo weinig als er van En- gelsche zyde gedaan wordt om de Kaap kolonie schoon te krygen. Wel heet het dat de Engelschen er voortdurend aan „’t schoonvegen” zyn en vele afdeelingen Boeren op de vlucht jagen, maar tegelyker- tyd wordt ook gemeld dat de Boerencom- mando's er een groote bedrijvigheid aan den dag biyven leggen, Maten’s commando ia geheel compleet, lirig prima Kapok slapen). Peluw en n gestikte Deken, 29,75. 4. MATRASSEN, de WIEGEN enz. ie prfiscourant. worden, na veor- embours, franco iats geleverd, des- leen ingenom» achtte de bep 3.óua,ing lijke autonomi» bezwaar in voor uitbreidiLa zou daardoor waarde-”—" voor straten vergoedt. De Minister van Justitie verdedigde uit voerig het stelsel dezer wet in zake de ont eigening. De Minister van Financiën wees op de belangstelling, die de wet heeft ge vonden in de andere Kamer en by vele duizenden in den lande; de vrees van den heer Van der Biesen, dat de voor straten aanleg aangewezen gronden hoog zouden worden aangeslagen in de vermogensbelas* ting is tevens een weerlegging van het be zwaar van vermeende waardevermindering. De Minister van Binnenlandsche Zaken be toogde de noodzakelykheid van welteiyke maatregelen tot verbetering van woningtoe standen en deed uitkomen dat het algemeen belang eenige beperking van de autonomie der gemeenten voldoende rechtvaardigt. Het ontwerp werd met 25 tegen 19 stem men aangenomen. In den loop der vergadering is nog be sloten, de wetsvoorstellen betreffende de opleiding van Indische ambtenaren voorloo pig niet in behandeling te nemen. Koelen, Tuigen, happen enz. n-yzen. lig Cent. h flink rabat. iy de Ondernemers 'OS, G. v. d. DOOL, VOOR DK De BURGEMEESTER der Gemeente Schoonhoven brengt ter openbare kennis, dat op Donderdag den 27. Juni aan staande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de herstemming zal geschieden ter vervulling van eene plaats in de TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL voor het kiesdistrict Bodegraven, waartoe deze Gemeente behoort. De candidftten, in alphabetische volg orde, zyn: J. W. H. M. VAN IDSINGA. A. KNWFF Rxn. Tevens wordt de aaudaeht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hy, die opzetteiyk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wetteiyk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar." Schoonhoven-, den 20. Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, LAZONDER, L.-B. nog steeds bezig aan het plunderen van de boerderyen in het district Cradock. Uit Norvals-pont wordt aan „Daily Mail" gemeld, dal het aantal opstandelingen in die streek toeneemt. De Boeren doen daar geen der bewoners overlast aan, maar be palen zich tot het bezet houden der heuvels, vanwaar uit zy, als de gelegenheid zich aanbiedt, op de Engelsche colonnes schie ten die voorby komen. In een telegram uit Molteno wordt mede gedeeld, dat in de Kaapkolonie nu 1800 Boe ren onder de wapenen zyn, verdeeld over acht commando's van 60 tot 300 man elk in de Midden-ïlislricten en bovendien 300 man in het geheel in de Westelyke provinciën. Dezelfde taktiek volgen de Boeren in de streek ten Noorden van Pretoria en de Britsche troepen klagen daar steen en been, dat zy de kleine afdeelingen, in de heuve len verspreid, maar niet naderby kunnen komen. De Britten hebben weer een nieuw del bedacht om de levensmiddelen t schermen, welke gedurig door worden bedreigd: ze plunderen boeven, nemen de aanwezige vrouw» kinderen mede, die ze dwingen hel vooi te omringen. Immers de Boei niat schieten op J ner ongelukkige mal soldaten In ’t Britsche Lagerhuis hebben de afge vaardigden Scott en Lewis de Regeering om ophelderingen gevraagd omtrent de behandeling van Boerenvrouwen en kinderen in de Zuid-Afrikaansche gevangeniskampen. Minister Brodrick gaf daarop eenige cyfers op van het aantal gestorvenen in »ie maand Mei. Uitroepen als: „Schande!" „Verschrik- kelyk!” werden daarna gehoord en de afgevaardigde Lloyd George zette toen nog eens duidelyk uiteen hoe schandelyk de toestand eigeniyk is, wyzende op het groote sterftecyfer van 120 per mille, het gevolg van de slechte bescherming en de slechte voeding. De Minister van Oorlog antwoordde hierop met een uitweiding over de voortreffelyk- heid der Engelschen en de verdorvenheid der Boeren. Nog een hartig woordje werd gesproken door den oppositie-leider Sir Henri Campbell Bannerman, die het volstrekt niet noodig oordeelde, dat die vrouwen ea kin deren zoogenaamd door de Britten „van den hongerdood gered” worden. Het „Gy zijt moordenaars van vrouwen en kinderen!” door John Redmond uitgesproken, was wel goed op zyn plaats. Minister Chamberlain ging tydens het debat heen’t werd hem zeker te benauwd. Dat moet hy by twee vroegere gelegenheden ook hebben gedaan. Hy is dus gevoeliger dan men wel denken zou. Er schynt een geest van bezuiniging aan het Britsche Hof te komen. De Koninklyke buck-hounds zyn afgeschaft en onlangs is een deel der paarden van de Koninklyke stoeteryen verkocht. Eerlang zal nu ook een deel van den inhoud der overvolle wyn- kelders van St.-James Palace, Marlborough en Windsor Castle worden verkocht. Ook heeft de Koning, tot ergernis van de zeer rechtzinnigen, 24 zyner hofkapelaans ont slagen. Hy houdt er nu nog 12 over. Opper vlakkig beschouwd is dit wel genoeg, doch men weet dat Koningin Victoria er steeds 36 op na hield. Haar zoon heeft alzoo dus met de oude traditiën gebroken. De Hertog en Hertogin van Cornwall zullen, na afloop van hun bezoek aan Australië, nu toch een bezoek brengen aan Kaapstad. Het vorstelyk paar bezocht Vrijdag j.l., den Wairva-Geyser. Anders wierp men tweemalen per week zeep in die warme bron om haar te doen spuitenmaar dat had men ter eere van het vorstelyk bezoek in zes weken niet gedaan. En toen nu de Hertogin een stuk zeep erin wierp, deed de warme bron hare reputatie eer aan en zy spoot een zuil warmwater van ruim 100 voet omhoog. Uit Peking (Uhina), het bericht, dat het Ink van den vermoorden Duitschen Gezant Von Ketteler, na eene godsdienstige plech tigheid en met militaire eer, Zaterdag j.l. vandaar is overgebracht om naar Duitscli- land vervoerd te worden. Op last van Keizer Wilhelm zal Prins Heinrich den terugkeerenden Graaf Walder- see tot Cadix tegemoet reizen. De Keizer zelf zal hem (e Hamburg ontvangen. Dinsdag woonde Z. M. een zeil- en roeiwedelryd by te Cüxhaven. Aan een daarna gehouden maaltyd heeft de Keizer het woord gevoerd. Dit was zoover we weten niet het geval by de onthulling van het Bismarck-gedenk- teeken te Berlyn. Wel wordt van hem gezegd, dat hy een kolossale lauwerkrans heeft neergelegd aan den voet van het standbeeld. Op de linten stond het opschrift „Aan den grooten Dienaar van den grooten Keizer”. Wie by bovengenoemde gelegen heid wel het woord voerde, was de heer Von Bülow, die in een uitvoerige rede o. a. zeide, dat (ie bewondering en dankbaarheid voor den yzeren Kanselier niet zullen op houden, zoolang nog een Duitsch hart klopt, een Duitsche mond spreekt, een Duitsche vuist zich balt. De blyde verwachting van het BusHische Hof en volk is verwezenlykt, maar het is alweder een dochterke, waaraan de Keizerin den afgeloopen nacht het leven schonk. Dat is dus in het haast 7-jarig huwelyk van den Czar het vierde meisje, geheel anders derhalve dan in het huisgezin van Keizer Wilhelm, waar ten slotte toch ook een meisje met vreugde is binnenge haald. De jonggeborene draagt den naam van Anastasia. De kleine Prinses van Italië is Zater dag j.l. gedoopt, in tegenwoordigheid van den Koning, de Koningm-Moeder, Koningin Maria Pia van Portugal, den Vorst en de Vorstin van Montenegro, den Groot-Hertog van Oporto, al de Prinsen van het Koninkiyk Hui*, de Mioistem enz. Hw Moeder was

Schoonhovensche Courant | 1901 | | pagina 1