Nó. 2210. Woensdag 26 Juni. 1901. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Bij de Herstemming voor Leden van de Tweèdë Kamer der Sta- ten-Generaal op Donder dag a. s. worden met aandrang aanbevolen de aftredende Leden A. KNiJFF Hz., Mr.G. J.E.graaf VAN 8YLAN0T, BUITENLAND. VARIA. BINNENLAND. m Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f0,75. Franco per post door het geheele rjjk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0.50. Iedere regel meer f 0,10. Qroote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Ad verten tién, voor t-maal plaatsing opgegeven, worden slechts *-maal in rekening gebracht. district Bodegraven, district bouds. Overzicht. Engeland en Transvaal. Werd iu de laatste dagen van vredes onderhandelingen tusscheu Boeren en Britten niets meer vernomen, in EugeUnd zyn en bi y ven personen, dje hij elke gelegenheid, welke zich voordoet, den zoo lang geweusch- ten vrede voorstaan en dan telkens een beroep op de Regeering doen, om aan de Boeren volkomen onafhankelijkheid toe te staan. Zoo hadden verscheidene van die vredemannen dezer dagen weer eens eene goede gelegenheid, om flink voor den dag te komen met hunne principes en wel op eene in „Queen's Hall" te Londen belegde vergadering, waar de Kaapsche Afgevaardigden Merriman en Sauer hunne afscheidsrede hielden. Het Parlementslid I.abouchère leidde de bijeenkomst, die door heel wat JParMhenlsledeu werd bygewooud. Met kracht en nadruk werd ook ditmaal weer opgekomen tegen de schandelijke manier van oorlogvoeren in Zoid-Afnka; opnieuw werd protest aangeteekend tegen de politiek der liegeering, vooral betreffende de behandeling van vrouwen en kinderen in de kampen, en eindelijk een beroep go- daan op de Kegeeriug om den Boeren „vol komen ouafhankelijküeid" toe te staan, 't Had echter heel wat voeten in de aarde, voordat men zoover gevorderd was, want men had te kampen met eene oppositie, die opgestookt was door „Daily Mail", „Daily Chronicle" enz., benevens door een strooibiljet, uitgegeven door eenige bee- ren van de Effectenbeurs. In die strooi biljetten stond o. a. ook, dat Dr. Leyds de vergadering zou bijwonen en daar die bil jetten reeds te voren waren openbaar ge maakt, kon men dus gemakkelyk op zijue hoede zijn en de noodige maatregelen nemen tegen te verwachten opstootjes. Op elke der zeventien deuren, welke toegang geven tot het gebouw, stonden 2 ryen politie agenten geschaard en achter die deuren in de gangen bevonden zich 20 sterke mannen. Om toegang te verkrijgen had men kaarten noodig, maar, zooals 't overal bij derge lijke gelegenheden gaat, toch werd er ge smokkeld, zoodat toen de sprekers hunne speechen begonnen, toegejuicht door dui zenden, zich ook oppositie-stemmen deden hooren van eenige Jingo's, die echter dadelyk de deur werden uitgesmeten. Eindelijk was men ai zoo ver gevorderd, dat geen enkele oppoeitiekreet zich meer in de zaal deed hooren en de sprekers dus konden voort gaan zonder gestoord te worden, 't Is zeker niet noodig te melden wat er alzoo ge zegd is. Als een Afrikaander uit het land komt van „hoeven-verbranden, gevangen nemen en uithongeren van vrouwen en kipderen," dan is hfl „welsprekend" ge noeg! Nog werd van tyd tot tijd op de deuren gebombardeerd, soms zoo hevig, dat ze dreigden te bezweken, maar dat deed niet af aan de geestdrift daarbinnen. Ook ontstond er eensklaps een paniek. De halve wilden waren door de ryen politie agenten gebroken en de deur bezweek onder hunne vuistslagen. Een hevig gevecht ont stond, dat echter in een nederlaag der indringers eindigde en in triumf bracht men een vlag mede, op de Jingo's veroverd. De heer Laboucbère plaatste haar op de tribune onder daverend applaus. Verder bleef het rustig en liep de vergadering in goede orde af, tot grooten spyt van do Jingo-biaden, die woedend zyn over het slagen der bijeenkomst en het natuurlijk heel wat meer eens zyn met wat aan een feestmaal der conservatieven door Minister Balfour werd verklaard, „dat nooit een oorlog op zoo humane wnze werd ge voerd, als thans die in Zuid-Afrika!" Üf het Engelsche publiek daar nu wel zoo diep van overtuigd is, we gelooven het met en in dit ongeloof worden we versterkt, als we eens lezen, wat eene zekere Miss Emile Hobhouse vertelt, die naar Zuid-Afnka geweest is om zich op de hoogte te stellen van het lot der gebreklydende Zuid-Afri- kaanscbe vrouwen en kinderen. (Er bestaat namelyk te Londen eene vereeniging, die zich tea doel stelt het lot der bovenge- noemden te verzachten.) Eu als men dan dat rapport onder de oogen kr|gt, dan moet het hart wel van medelijden vervuld worden voor die ongelukkige, onschuldige slachtoffers van den oorlog. „Vreeselyk is de toestand ip -de gevangenkampen," zegt Miss Hobhouse. zy begon haar werk den/ 2östen Januari in het kamp te Bloem foa teia en bezocht vervolgens de kampen Norval's Pont, Aliwal North, Springfontein, Kimberley, Mafeking en daarna weder te Bloemfontein. Te Norval's Pont en Aliwal North was de toestand wat beter, daar hadden de ge vangenen tenminste bedden en zy zagen er beter uit Maar het kamp te Kimberley vu tniseohieo het ergste rap alle. De gevangenen worden er goed bewaakt binnen omheiningen van prikkeldraad maar slecht verzorgd. Dat kamp was in het open veld, 2 ujijlcn van de stad. Er was by na geen sehac luw. De zon brandde door het dunne linnen van de tenten en alles zag zwart van de vliegen. In sommige tenten waren zes personenin andere meer. Er was geen meubelstuk, geen stoel of tafel, zelfs geen matras. Zeep kregen de gevangenen niet en hunne rantsoenen waren jainmerlyk onvol doende. Zy waren er opeengepakt in overvolle tenten, er waren vele zieken, vooral kinderen, die mazelen en kinkhoest hadden. Eene kale ruimte was het hospitaal, er was één militaire dokter, die van kinderziekten niet veel wist en er waren volstrekt geen ver pleegsters. Daarby was alles er ontzettend vuil en er heerschte een ondragelyke lucht. In verband nu met wat zy met eigen oogen zag, schreef Miss Hobhouse een. rap port, waarin ze, behalve een verhaal van bovengenoemde feiten, eenige voorstellen doet met betrekking tot betere geneeskun dige hulp, betere voeding en ligging in de eerste plaats. Voorts, dat aan iedereen, die daartoe nog by machte is, vergunning worde verleend de kampen te verlaten en dat niet meer vrouwen en kinderen daarheen worden gezonden. Eene geestelykc worde benoemd voor elk kampement, met bet oog op de daar heerschende ziekten en sterften. Onder de kin deren moet veel mazelen en kinkhoest heerschen. We zullen èens zien, hoe de Regeering zich nu houden zal. De Minister van Oorlog moet verklaard hebben, dat hy bereid is op enkele voorstellen in te gaan. Een volgenden keer komen we misschien wel op welke. In de Kaap-kolonie moet men al groote toebereidselen maken voor de ontvangst van den Britschen Kroonprins en diens gemalin. De kosten sullen naar schatting 100.000 pd st. (f 1.200.000) bedragen. Oorlognieuws ditmaal zoowat niets. Het voornaamste is dit: „Het gerucht loopt, dat Steyn en De Wet er in geslaagd zyn den spoorweg tusschen Standerton en Heidelberg over te trekken." Het „weg met Chamberlain!" werd dezer dagen ook vernomen op het eiland Gozo, waar eene groote vergadering is gehouden om te protesteeren tegen het invoeren van het Engelsch als officiëele taal in plaats van het Italiaansch, en waar de heer Miszi, lid van den raad van Malta, o. a. betoogde, hoezeer die maatregel in stryd was met de tot dusverre vry[zinnige Staatkunde van Enge land, waarby nationaliteit, taal en gods dienst der volken onder Britsch bestuur worden geëerbiedigd. De opgewondenheid op Gozo was zóó groot, dat eene menigte, bestaande uit ouders van schoolkinderen, de scholen binnendrong en daar voor de oogen der onderwyzers alle Engelsche boeken aan stukken scheurde. Daar moet men dus ook niet veel van Engeland hebben! In Griekenland is men op 't oogen- blik niet erg te spreken over den Kroonprins, door wiens toedoen eenige Generaals-benoe- mingen hebben plaats gehad. Drie kolonels, onder welke ook de adjudant des Koning?, zyn tot Generaal benoemd en zoodra was dit niet bekend of aanstonds namen twee andere adjudanten des Konings hun ontslag, omdat ze zich in hun recht van anciënniteit gekrenkt achtten. De benoeming der nieuwe Generaals wordt door de bladen zeer ge laakt, als zynde eene onrechtvaardige be gunstiging. Keizer Wilhelm van DnUsohland heeft Donderdag 11. te Kiel weer eens een toe spraak gehouden, welke, naar 't schynt, onder de oogen van ft publiek mocht komen. Ten minste zy wordt zéér geprezen. Het was by gelegenheid van de onthulling van een door Z. M. geschonken standbeeld van den grooten Keurvorst aan de Marine- Academie te Kiel. De Czar van Rnnland zal, op uitnoo- diging van Keizer Wilhelm, de groote manoeuvres te Dantzig komen bnwonen. De Czar zal daarvoor overkomen, als hy te Kopenhagen is. In tegenwoordigheid van den President der Frannche Republiek en van de leden der Regeering zyn de overbiyfselen .van President Faure overgebracht naar den vol tooiden grafkelder op Père-Lachaise. In China is alweer een soort van oproer ontstaan, naar aanleiding van de nieuwe be lastingen, welke noodig zyn voor het betalen van de schadevergoeding aan de Mogendhe den. Zekere Tien LoswiDg staat aan 't hoofd. Een sterrenkundige te Boston heeft op 't eiland Jamaica photographieën van de maan gemaakt, waarop duidelyk uitgestrekte sneeuwvelden zyn aan te wyzen. Wie weet krygen we binnenkort niet te lezen, dat de een of andere geleerde Maansche jongens aan 't sueeuwballen heeft gezien. Keizer Wilhelm rookt sigaren van 14 stuivers 't stuk en wie 't breed heeft, laat het breed hangen! - zyn collega Eduard van Engeland betrekt z'n sigaren uit dezelfde fabriek te Havana, maar betaalt f 260 voor een kistje van 100. Van Dr. Browning te Philadelphia, die den senator Magoe te Pittsburg behandelde, 21 maanden lang, wordt verteld, dat hy een rekeningetje heeft ingediend van 190.000 dollars, op z'n Hollandsch 476.000 gld. De ryke patiënt is overleden en de erfgenamen weigeren dat sommetje te vofdoen. Maandag te beginnen krygt men te Londen een vier- daagsche verkooping van sherry ,en andere wynen, maar even 60.000 fleaschen, uit de kelders van wylen Koning» Victoria en van Koning Eduard. De catafogus vermeldt, d,t deze wjjü de Toorrud U, die lang geleden werd ïfrgeeÜgto. Toen onze Koningin trouwde, «iu 't overt) fyeet in den lande, ook in Zuid-Beierland, 't Christelijk fanfarecorps gaf 'n uitvoering in de openbare school, een fjtft waarover de „Harmonie", een ander öfefarecorps in 't dorp, zich niet weinig opblies. De leden van laatstgenoemde vereeniging trokken 's avonds tegen Crescendo op en nadat 38 ruiten waren gesneuveld, werd ten alge- meenen aanval op een theestoof geslagen, 't Zaakje werd verleden week behandeld voor de rechtbank te Dordrecht. Op 't eiland Croix, aan de zuidkust van Bretagne, is dezer dagen op 72-jnrigen leeft nd een der weinige vrouwen overleden, die als scheepskapitein gevaren hebben. Deze, Maria Johanna Kersaho, ging op 12-jarigen leeft yd met haar vader mee naar zee en voerde liter als de beste zeerob het commando over verscheidene brikken en schoeners. De Koning van Spanje, die 15 jaar oud is, en 't volgende jaar zelf aan 't regeeren gaat, heeft verleden Zondag voor 't eerst een stierengevecht btigawoand. Hy zag toen acht stieren en twintig paarden dooden, wat hem veel verinaak schonk. Bfl de jL Woensdag in Friesland gehouden herstem ming voor de Prov. Staten had het ge meentehuis in Franekeradeel een geregeld beleg te doorstaan. De kiezers kwamen in zulke groote drommen de raadzaal binnen, dat de aftocht voor hen, die reeds gestemd hadden totaal werd afgesneden. Waarby kwam, dat men groote haast had, omdat het prachtig weer was om te hooien. Gelukkig dat een der opgesloteoen een uitweg wist. Hy opende een raam en liet zich van een hoogte van 2 A 3 meter naar beneden vallen. Eu toen hy zonder ongelukken beneden kwam, volgden er meer. Een der om wonenden vond dit toch wel wat te erg en kwam met een trap aandragen, die fluks tegen den muur werd geplaatst en waarlangs nu anti-revolutionair en liberaal, katholiek en sociaal kwamen afdalen. Een amateur fotograaf nam van het belangwekkende too- neel een „kiekje". Een marktschreeuwer Je Utrecht: „Bemindeburgeressen en burgers, jelui hebt zeker gehoord, dat bet heele land in rep en roer geweest is, vanwege de verkie zingen En je weet ook, wie het verloren heb ben, nietwaar? De Tweede Kamer is om; de liberalen, die nu haart e«£ halve eeuw het land geregeerd hebben, zyn nu tot toekyken veroordeeld. Nou, het kan mü niet schelen, wie er den baas spelen. Ik ben van alles: liberaal, clericaal, sociaal, glad-as'n-aal en voor myn part was ik nog generaal of admiraal ook." Uit den Volksmond. „Ziezoo, nu zyn we weer met ons eigen volk", zei de West- phaler, toen hy zyn weggeloopen varken weer naar huis had gehaald. Alweer een spoor wegongeluk", zei Jaap, toen hy z'n schoon moeder van den trein moest halen. „Ik I heb wel liever gezichtjes gezoend", zei Pietor, toen hy voor 't eerst een baviaan zag. „We kunnen toch ook niet altyd by mekaar wezen", zei de sny dersjongen, die om twee uur by z'n nieuwen baas kwam en om drie uur weer wegliep. „Wat duurt er ook eeuwig", zei de metselaar, die een pas vol tooid huis zag instorten. Schoenen. De schoen, zegt een redacteur van „Het Volk", in napraat van een buitenlandsch collega, de schoen is een noodlot. Eenmaal verknoeid of bedorven, kan by door geen kunst en wijsheid verbeterd worden. Een rok die goed zitten moet, is geen kleinig heid een loopbaan of een huweiyk kan er van afhangen. Maar een rok kan verbeterd worden en, wat de hoofdzaak is, ie kan ze probeeren. Hier is, lezers, het heele vraagstuk. Ik heb honderd schoenmakers honderdmaal gevraagd, waarom je een schoen niet evengoed als een hemd, een kous, een piano, een horloge, ja zelfs als een treur spel probeeren kan, maar alle schoen makers bleven stom als het noodlot, wanneer je het interpelleert over z'n tegenstry'dig- heden. Een schoen moet je nemen zooals hy is: het is het onherroepelykste wat be staat. Men kan een horloge uit elkaar halen om er een nieuw robyntje in te zetten; men kan een hersenpan openmaken en een zangeres een nieuw strottenhoofd inzetten; men kan het menscheluk lichaam open- snyden en dichtnaaien als een zak, maar de edele schoonflikkery zoover brengen, dat ze k^ns ziet operatief in te grypen in 't binnenste van een schoen, dat is tot op heden niet mogen gelukken. Ik spreek nu niet van den prutser, ik spreek van den kunstenaar-schoenmaker. Waarom gaat die niet vooruil? Het is een eisch van huma niteit dat de meest belaste deelen van het menschelyk lichaam en dat zyn de voeten toch redelyk gekleed gaan. De schoen- makers, die toch van „gaan" leven, zyn vy&nden van den vooruitgang. Niets willen of kunnen ze uitvinden. Zelfs geen middel tegen het kraken der schoenen hebben ze. Ook dit is een onoplosbaar raadsel en be hoort tot de diepere zielkunde van den schoen. Waaronl huilt de schoen en niet degeen die hem draagt? Ik vermoed de oplossing. Ik gelóóf dat de schoen strydt tegen het onzinnige dat wy schoenen dragen. De schoen is in tegenspraak met natuur en schoonheid. Hy heeft een vorm, die ons dwingt, in plaats dat wij hem dwin gen. Geen schoen ter wereld heeft den vorm van een menschelyken voet. De schoen is voor onze voeten, wat het mili tarisme is vóór een vry volk: onder voor wendsel van te beschermen, drukt het, Wy moeten terug naar de sandalen. Iu dezen bewogen verkiezingstijd mag ik hierby voegen, dat je evenmin als schoenen kamer- candidaien probeeren kan. Heb je ze, dan zit je ermee opgescheept. Denkt daaraan, vrienden, by de herstemming. miKK-GKinaui. In ht&r Ternderlni *«n Donderdig M Jmtl zette ie Eerete Kemer de beneiele/in/ voort over de wyziging en aanvulling van de onderwijswet. Het ontwerp werd aan bevolen door den heer Alberda van Eken- rtein, die toejuicht dat aan de byzondere school niet wordt onlhoudèn wat voor de kinderen, de onderwyzers en de lokaliteiten der openbare school noodig wordt geoordeeld. Spr. merkte op dat in sommige gevallen de gewone onderwyzer door opklimming tiet financiëel hooger kan brengen dan het mini mum voor het hoofd eener school, en vroeg of de toelage aan gehuwde onderwijzers toe gekend door hen behouden zal bfyven als zy weduwnaar worden. De Minister bepaalde zich lot eenige be schouwingen over het herhalings-onderwys. Het salaris verschil, waarvan de heer Alberda sprak, zal misschien een enkele maal voor komen als de onderwyzer bejaard en het hoofd nog jong is, maar het verdwynt weldra. De vraag betreffende de toelage aan gehuw den beantwoordde de Min. ontkennend. Thans kwamen de militaire wetten aan de orde. Eigeniyk was slechts één spreker in de oppositie, namelyk de heer Van der Does de Willebois, wegens de verzwaring van persooniyke en flnanciëele lasten, die door den heer Rutgers, door vergelyking met de wet van 1861 en met andere landen, werd ontkend. Zoowel deze spreker als de heeren Van Alpben en Alberda deden uitkomen, dat de voorgestelde maatregelen den toestand onzer weerbaarheid aanmerke- lyk zullen verbeteren: de heer Rutgers bepleitte nog de instelling eener weer- belasting, waarvoor de Minister den tijd nog niet gekomen achtte. Ia zyn rede bracht de Min. hulde aan zyn ambtsvoorganger. De bier en daar aanbevolen volkswapening noemt de Min. een duur en slecht stelsel, zeer geschikt om kanonnonvleesch voor den vyand te brengen. Voor den Min. staat het vast, dat wy een leger van de voorge dragen sterkte en het voorgestelde gehalte moeten hebben; om de lasten niet noodeloos te verzwaren, heeft de Reg. de mogelyke concessies gedaan, verder te gaan zou de oefening onvoldoende maken. De ifeilitiewet werd aangenomen met 34 tegen 8 stemmen, de landweerwet zonder Klemming. Het ontwerp tot staats-exploitalie van steenkolenmijnen in Limburg werd onder steund door den heer Regout, als wapen tegen de kolen-syndicaten, bestreden door den heer Van Heek, die de voordeelen van particuliere exploitatie bepleitte. De heer Reekers vroeg of buiten het door den Staat gereserveerde terrein in het ver- volg concessies tot ontginning zouden wor den verleend. De Minister van Waterstaat gaf een over zicht van de ondervindingen, ten opzichte van particuliere ondernemiogen op myn- bouwgebied opgedaan, en van de vele redenen, die nopen tot het nemen van maatregelen door den Staat, om tegen steenkolennood beveiligd te zyn. Omtrent concessies, door den heer Reekers bedoeld, blyft de Regee ring steeds vrijheid van handelen behouden. De heer VanWyck had ook bezwaren tegen het ontwerp en meende dat het particulier- initiatief noch onmachtig, noch onwillig is gebleken, maar steeds is tegengewerkt. De wet werd met 36 tegen 5 stemmen aange nomen. Na goedkeuring van een groot aantal kleine ontwerpen (o. a. onteigening voor een spoorweg Gouda—Schoonhoven, waarby de Min. van Waterstaat te kennen gaf, dat by Berg Ambacht een halte met goederen emplacement zal komen), ging de Kamer uileen. By Koninkiyk besluit is met in gang van 1 Juli benoemd tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof de kapitein ter zee C. J. G. de Booy. By Koninkiyk besluit is Mr. C. van Vollenhoven, commies aan het depar tement van koloniën, benoemd tot hoog leeraar in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwys te geren in het Mahomedaansche recht en de overige volk.s-iustellingen en gebruiken in Nederlandsch-Indië en in het staatsrecht en de inrichting van 's ryks koloniën en overzeesche bezittingen. De le, 2e, 3e, 4e en 6e comp. van het 3e reg. vesting-art., die onder leiding van den luit-kol. G. J. V. Vinkhuizen schiet oefeningen hebben gehouden in de leger plaats by Oldebroek, zyn naar Gorinchem teruggekeerd. Te Culemborg is tot gemeente secretaris, geheel buiten de voordracht van B. en W., benoemd de heer A. T. J. M. Lommelaars, secretaris en ontvanger van Klaaswaal. H. M. de Koningin heeft f 200 aan den burgemeester van Wamel gezonden, tot leniging van de gevolgen van aen brand te Leeuwen. Op Vrydag 28 Juni, 's ochtends om kwart voor twaalven, wordt president Kruger te Kampen verwacht. De gemeente raad zal hem op het stadhuis ontvangen. 's Middags om 3 uur zal de president re ceptie houden voor autoriteiten, vereenigin- gen en particulieren. De scholen krygen den heelen dag vacantie. De president denkt aldaar een week te vertoeven, en zal zyn intrek nemen ten huize van prof. Noordtzy. Nederl. Mettray vierde Vrydag zyn 50-jarig bestaan. Van H. M. werd als blyk van belangstelling in de feestelyke herdenking dier slichting het levensgroot portret van H. M. ontvangen, door H. M. eigenhandig onderteekend. Door de Arrondisseraents-Recht- bank te Tiel zyn Donderdag o. a. de vol gende vonnissen uitgesproken: W. M. en J. M., beiden te Züderveld, ge meente Everdingan, wegens diefstal, ver oordeeld no. 1 lot f 10 boete of 5 dagen hechtenis, no. 2 vrygesprokenII. v. B. te Leksmond, wegens mishandeling, veroor deeld tot ff» boete of 3 dagen hechtenis. Ytfe jaarlyksehe velddag van h-ot Leger des Heil» zal dit jaar gehouden wor den op Woensdag 24 Juli, en wel aan het Tolhuis, over 't IJ, in de onmiddellyke na- byheid van Amsterdam. Naar alle waarschyniykheid zal generaal Booth, ofschoon reeds op 73-jarigen leeflyd. zelf dien dag tegenwoordig zyn en de leiding ervan op zich nemen. -De heer M. Visser, geb. te Woer den, is geslaagd voor het examen van apo thekersbediende. - Aangenomen het beroep bflde Geref. gem. te Waddingsveen door Ds. E. H. Broekstra te Houwerzyl. *JNoordelo«a, 24 Juni. Voor de ge houden in9chryving tot verkoop van den kleinen Grootewaardschen molen, waren 2 biljetten ingekomen J. P. Tbobé voor f 165 en A. van de Weg voor f 411. Aan den hoogsten werd zy gegund. By de publieke aanbesteding voor bet schoonmaken der Giessen was slechts een biljet ingekomen en wel van A. de Krey van Hoornaar, voor f 40. Hem is daarvoor het werk opgedragen. 'OUolttntl, 24 Juni. De collecte voor den ge wapenden dienst heeft alhier opge bracht f 4. Oudewater, 19 Juni. De collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Neder landen heeft gisteren alhier opgebracht de som van f 17,26. VUfheereulamlen, 22 Juni. Op de laatste kersen veilingen zyn de pryzen niet hooger geworden. Er zyn boomgaarden, waar de fruitb^zen 4 a 5 cent per KG. op den stam hebben besteed; andere daaren tegen hebben niet meer dan 2 3 cent opgebracht. De verzending naar E^feland zal niet erg aanlokkelyk zyu wegens de lage pryzen, die men daar voor kersen besteedt. Over 't geheel is het gewas zeer ruim. De kersen boom gaarden te IJselstein alleen brachten de som van f 1330 op. De verzending van aardbeien gaat ge regeld door. *Wille«kop, 20 Juni. Het grasgewas, eerste snede van het waterschap Wilieskop heeft f 373 opgebracht, tegen f 264,50 in het vorige jaar. GEMENGD NIEUWS. •*- J.l. Dinsdag trof den vee- handelaar 11. M. uit Hoenkoop op de - veemarkt te Rotterdam een ernstig ongeluk. Een stier drong aldaar met zyn hoorenfl hem tegen 't lyf, waardoor men genoodzaakt was hem, byna bewusteloos van pijn, in een nabyrynd koffiehuis binnen te dragen en geneeskundige hulp in te roepen. Later thuis gekomen, blijkt hy, na onderzoek, inwendig nogal bezeerd te zyn. Op de steenfabriek „De Rood- voet" te Ryswnk (Gelderland), is de 16 jarige dochter van Van R. met haar kleederen met de steenmachine in aanraking gekomen. Zy werd er geheel ingetrokken en op vreeselyke wyze gedood, zonder dat men iets tol hare redding kou aanwenden. Vrydag -nacht hebben dieven zich door inklimming toegang verschaft tot de kantoren en het magazyn van den heer Jacob B. Citroen, Sarphatistraat 103 te Amsterdam, fabrikant van gouden kettin gen. De kantoorlessenaars doorzochten de dieven zonder veel gevolg, maar uit het magazyn ontvreemdden zy voor duizenden guldens aan goud en edelgesteenten. De heer Citroen was tegen inbraak verzekerd. Later meldt men van daar: Het bedrag der gestolen sieraden wordt op 4 A 5 duizend gulden geschat. De politie is de daders nog niet op het spoor. Woensdag-ochtend, omstreeks 11 ure, is brand ontstaan in de stoomzwin- gelfabriek van de firma F. A. de Jongb Se Co., te Lage Zwaluwe. De brand duurde ter nauwernood een half uur. In een oogenblik stoqd de geheele fabriek in lichtelaaie. Heeds begon het dak van een groote schuur, op eenigen afstand, te branden, toen plotseling de wind eenigszins draaide. Daarop ontstonden eenige kleinere dakbrand jes in het dorp-zelf (de fabriek ligt ruim honderdvyftig meter van de huizen van het dorp), doch aan het flink optreden van het fabriekspersoneel, bygestaan door het werkvolk, dat aan polder en gebouw van de nieuwe fabriek werkt, te zimen een 120 mao, is het te danken, dat er geen groote brand in het dorp ontstond. De brandspuiten van Lage Zwaluwe, Moer- dyk en Hooge Zwaluwe waren intusschen komen aanryden. By de fabriek viel aan blusschen niet te denken, en men mag van geluk spreken, dat noch het vlas, dat op het land stond, noch dat hetwelk in de schu ren in de nabyheid werd bewaard, door het vuur werd aangetast. Slechts de betrekke- lyk geringe hoeveelheid vlas, welke op dat oogenblik juist in bewerking was, verbrandde; ook een boerenschuurtje in het dorp werd een prooi der vlammen. De fabriek, die geheel vernield werd, en het verbrande vlas waren op beurspolis verzekerd. De weduwe Van der Schaal te Laren, acht-en-zestig jaar oud, had een be zoek gebracht aan Bussum. Op don terug weg was zy aan „Da Gooische Boer" op de stoomtram gestapt tot Laren. Op de brink aangekomen sprong zy van de nog in beweging zynde tram, niettegenstaande de waarschuwing van passagiers en conduc teur en viel languit op de rails, zoodat de tram over haar heen ging. Zy werd opge nomen en naar het gesticht vervoerd, waar zy onmiddellijk overleed,

Schoonhovensche Courant | 1901 | | pagina 1