e Dull iilefoventti, Mi ei Rietgewas. Oudewater B0UTVUUR, BOBTVUUR te Gouda, Boomvruchten. - Cheese Fama. Langerak, Boomvruchten. Streefkerk, RINGRIJDERIJ Bakkersleerling Een HUIS Fruitgewassen. Gemeenteraad van Schoonhoven. Advertentiën. 125-jarige Echtvereeniging Remonstr. Cerei. Gemeente Protestantenbond te Ameide. CHARLES COHEN, op Dinsdag 10 September e. k. f 60,-, f 40,-, f30,-, f 15,-, f 10,- en f 5,-. 500 Gulden ter leen METSELAARSKNECHTS. H.H. Veehouders, H. ANKEli, P. A. GOEDHART, enten tegen het VUUR, J. J. HENDRIKSE, G. OKHUIJZEN, Schoonhoven. Een Wagentje met kap, C. DE BRUIN, Uit de band te Koop: BERICHT VAN INZET. Jlb KRIMPEN AAN DEUK, Notaris DE MOOU. Openbare Verkooping J. Z&OZEJNA-AJNT, HUIS, WEILAND, Under LOPIKER-KAPEL Onder WILLIGE-LANGERAK Onder JAARSVELD GORINCHEM, De Boomvruchten H.H. Kaasmakers! F. SANTMAN, Lopikerstraat; HET NOTENGEWAS EN HET RIETGEWAS Het FRUITGEWAS 'AlblMnerwoard en TIJMiccron- landen, 3 Aug. De handel in kaan ie matig, in hoter vlug; prjjs vast. Men he- steedt thaus in deze streken voor kaas 50 kil°' naar wicht en kwa liteit. Goeboter f 0,576, weiboter f 0,50 per Vt kilo. Ook in deze streken zal de opbrengst ▼an boomvruchten, inzonderheid van ai len, zeer gering zyn; slechts zeer ent boomen, die 't vorig jaar weinig of geen vrucht hadden, zyn thans goed beladen. Okkernoten zyn overvloedig, doch dit kan het gemis van appels niet goed maken. «Awinerstol, 2 Aug. Aan het post- kantoor alhier en de daaronder ressor- teerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli 1801 ingelegd f 2857,16, terug, betaald f 95,50. Het laatste, door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het nommer 26. §B©ii»chop, i Aug. De landbouwer M. v. Z. stond van worgen juist gereed, om naar de Goudsche kermis te ryden, toen de vlammen uit zyn schuur sloegeu. Van het reisje kwam dus niets; wel moesten alle krachten ingespannen worden om den brand te blusscheu. Dit gelukte zelfs zonder hulp der brandspuit. De schuur echter brandde geheel af en ook twee varken» kwamen er by om. JEllhout, (gem. Nieuw-Lekkerland), I Aug. Het achtjarig zoontje van den heer Den O. alhier viel Maandag jl. al spelende van de aanlegplaats der stoombooteu in de rivier. De werkman W. R. kwam juist voorby, bemerkte het ongeval en mocht het genoegen smaken liet knaapje behouden thuis te brengen. «Hoog-Blokland1 Ahg. In deze week zjjn van hier eenige partijtjes blauwe aardappelen afgeleverd te Aikel met be stemming naar Amsterdam, tegen den prns van f 1,75 per H.L. «JLwpik, 30 Juli. Heden werd aanbe steed: het vergrooten van de bijzondere school met bijkomende werken. Ingeschreven werd als volgt: L. van Carapen te Nieuwpoort, f 1595. P. Boef Loplk, - 1697. L. Burggraaf! id., - 1633. W. Bredee Ameide, - 1610. C. Schmiem&n Jaarsveld, - 1052. W. Hartman Benschop, - 2222. ^Meerkerk, 1 Aug. In de op 25 Juli jl. alhier gehouden huishoudelijke vergade ring vafrhet Dep. Meerkerk-Ameide c. a. der Maatschappij tot Nut vau 't Algemeeu wer den v«É»lagen uitgebracht omtrent de volks bibliotheken te Meerkerk en te Ameide door heeren Commissarissen, alsmede door de Commissie tot het nazien der boeken en waarden van de Spaarbank. Zoowel de bibliotheken als de Spaarbank beant woordden, luidens die verslagen, bij voort during ten volle aan het doel, getuige het druk gebruik daarvan gemaakt, en worden steeds met lofwaardigen yver en toewijding beheerd. Met nagenoeg algemeene stemmen werden herkozen: tot bestuursleden van het Departe ment de heeren P. A. de Ruyter alhier, J. L. de Jongh te Ameide en L. A. van der Voort te Jaarsveld, beide laatsten resp. tevens tot penningmeester en voorzitter, en tot Directeuren van de Spaarbank de heeren F. J. van den Berg te Ameide, L. A. van der Voort en P. A. de Ruyter voornoemd, eerst genoemde tevens als voorzitter. Moordrecht, 1 Aug. Een ingezeten dezer gemeente, wiens naam buiten zyn toedoen geplaatst is op de lyst tot candidaat- stelling van A. M. Hoogendyk voor de Tweede Kamer, heeft deswege een klacht ingediend by de justitie. De zaak moet thans in ernstig onderzoek zyn. §Nieuw-Lekkerland, 1 Aug. Wegens verandering in de dienstregeling vau het brievenvervoer, is de postbode A. de Wild alhier niet ingang van heden verplaatst naar Lekkerkerk. Bjjna 8 jaar is hy bode geweest tusschen Nieuw-Lekkerland en Krimpen a/d IJsel. Gedurende dien tyd heeft hy zjjne betrek king (jrerig en nauwgezet vervuld; hy heeft daardoor dan ook de achting van alle ia- gexetenea verworven. De 16-jarige dochter van J. d. B. alhier viel Dinsdag j.l. by het spoelen van kleeren in de sloot achter de woning. Door eene buurvrouw, die het ongeval bemerkte, werd zy gelukkig spoedig uit haar neteligen toestand gered. -— Begunstigd door heerlyk zomerweder, gaf het fanfarecorps Apollo" alhier, onder directie van den neer J. H. Bikbergen uit Rotterdam, gisteren-avond een concert op het kerkplein. Een 9-tai nummers werd op verdienstelijke wyze uitgevoerd. Vroolyk klonken de tonen in den stiilen avond over ons dorp. Het is te begrijpen, dat een groot aantal belangstel lenden op de been was, om van de muziek te kunnen genieten. "Ouderkerk IJsel, 1 Aug. Naar aanleiding van elders gedane klachten by de justitie, al» zou op de lyst tot candideeriug van A. M. Hoogendyk Ez. minstens ééne vaiache bandteekening voorkomen, is ook in deze gemeente een justitieel onderzoek in gesteld naar de gestelde handteekeniogen. «Polsbroek, 1 Aug. Het huwelijk van onzen geachten burgemeester zal ook in deze gemeente niet ongemerkt voorbijgaan. In een druk bezochte bijeenkomst werd verleden week tot feestviering besloten en een commissie van uitvoering gekozen. In een daarna gehouden com missie-vergadering werd tot voorzitter benoemd de heer H. J. Knol, tot secretaris de heer D. J. van Knijs- wjjk en tot penningmeester de heer P. N. van Lit. In de vacatureontstaan door het ver trek van Ds. W. van Bloten naar Kampen, is als consulent opgetreden Ds. S. van Daalen te Benschop. «Mehelluiiien, 1 Aug. Verleden week zjjn door den bliksem voor de tweedemaal getroffen de boomen, die alhier bij het huis van den bouwman K. stonden. Van de 12 boomen zyn er nu al drie geheel open gescheurd. Hedenmorgen zyn alhier de blauwe aardappelen te Gorinchem in de schuit ge leverd voor f 1,75 per HL. In de laatste dagen zijn de bouwlieden met het delven der aardappelen begonnen, waarin men min of meer de ziekte begon te bespeuren. «Streefkerk, 30 Juli. De laatste aan- deelen in de geldieening, in 1892 aangegaan, zyn dezer dagen afgelost, zoodat de gemeente thans geheel zonder schuld is. Tot secretaris-boekhouder van het Bur- gerlyk Armbestuur alhier is benoemd de heer M. Mourik Jr., in plaats van den heer W. C. K. Gautier, aan wien op verzoek, wegens vertrek naar elders, eervol ontslag is verleend. De door den raajd voorloopig vastgestelde Kmeentc-rekening over het afgeloopen jaar draagt in ontvang f 13332,82 in uitgaaf f 11431,67, alzoo een balig saldo van f 1898,15. —Wederom bestaat het voornemen den ver jaardag van H. M. de Koningin, evenals verleden jaar, feestelijk te herdenken. Woerden, 31 Juli. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 292 partyen. Prijs van Goudsche le soort f 22,a f25,60; 9de soort f 18,— f 11,—; zwaardere f Edammer 1ste soort f 25,— k par B0 kilo. Handel kalm, ZITTING ran 30TOI.11901, nam. l irar. Tegenwoordig de heeren A. J. Overdykink, A. W. Lazonder, A. Kuylenburg, G. J. Nie kerk, J. W. Valk, P. Grcup, A. van Lom- wel, N. Kooiman, J. G. Doesburg en C. van Willenswaard CLz. (wegens vertrek van den heer Mr. A. D. II. Kolff is er één vacature). Voorzitter: de heer P. K. P. J. van Sloten, burgemeester, Secretaris: de heer II. G. Geel hoed. Na opening der vergadering door den voor zitter, worden de noluien door den secretaris voorgelezen. De voorzitter: Heeft ook iemand aan merkingen op de notulen? De heer C. van Willenswaard CLz.: ^Ik beu in die vergadering niet tegenwoordig geweest, maar ik hoor van een brief Van Sassen, dat hy vau den grond afziet. Is daarvoor ook de redeu opgegeven? De voorzitter: My niet bekend. Alsnu worden de notulen voor ge. arresteerd aangenomen. De voorzitter: De volgende slukken zyn ingekomen Een adres van de Commissie tot wering van Schoolverzuim, om aanvraag van subsidie voor veigoeding aan ouders die kosten moeten maken om hun kinderen Ier school te zenden. Ik stel voor, dit adres te behandelen in een zitting met gesloten deuren. Een adres van het Bestuur van de sociëteit „de Leesvereeniging" over aankoop van grond, met het rappoit daarover van de Commissie van Fabricage, luidende# „De Commissie van Fabricage, in wier handen is gesteld by schrijven van Burg. en Weth., dd. 26 Juni 1901, No. 528, een adres met teekening van het bestuur der Sociëteit „de Leesvereeniging" alhier/daarin mededeelende dat voor den bouw benoodigd zullen zyn 400 k 500 vierk. M. gemeentegrond en dat de afsluiting, voor zooveel noodig, zal geschieden met een yzeren hek en aan genoemd Bestuur te willen opgeven den prys per vierk. M. De Commissie keurt de overlegde teekening in z(jn geheel goed en dat over het te plaatsen yzeren hek later door het overleggen van een teekening de goedkeuriug van den raad moet verkregen worden, welk hek minstens 1,50 M. hoog zal moeten zyn zon der scherpe punten. Ten opzichte van den prys per vierk. M. zal de raad moeten beslissen." Aangezien de Raad hierover een beslissing heeft genomen in beginsel, hebben Burg. en Weth. op dit rapport geen prae-advies, en moet dus de Raad den prys bepalen voor dien grond. Verlangt een van de heeren ook het woord? De heer J. W. ValkHet rapport is door de Commissie van Fabricage uitgebracht, alleen hebben we aan den Raad over gelaten den prys te bepalen. Voor we daar mede beginnen, meen ik onder uwe aan dacht te moeten brengen, dat wauneer men grond te koop vraagt, en die is te koop, het een groot verschil maakt waar die jjrond ligt, waarvoor het is, enz. Wanneer ik zie die plantsoenen van Schoonhoven, dan zyn die naar myn meening het meeste waard van al den grond dien de gemeente bezit. Wanneer dit verzoek wordt aanvaard, dan verwacht ik, dat door meergegoeden daar meer grond wordt gevraagd voor villa's, waardoor die grond in prys nog zal sly gen, en is het dus een voorrecht voor hen, die er het eerst mag bouwen. Dat alles bij elkander genomen, alsook dat bet een vereeniging geldt, geen industrieel dus, maar de elite van Schoonhoven, die het goed kan betalen, geef ik den Raad in overweging om met die zaak geducht rekening te houden. Daarom, wanneer anderen geen voorstel doen, zou ik willen beginnen om haar dien grond voor f 10 de vierk. M. te verkoopen. De voorzitter: De heer Valk steit dus voor f 10 de vierk. M. De heer N. KooimanOok ik, als lid van de Commissie van Fabricage, heb mede die zaak besproken, maar geen prys bepaald. Maar zooals de heer Valk er nu inbakt, vind ik wat kras; dat is een ongekende prys. Het allerhoogst heeft de grond hier opgebracht f 4 de vierk. M.; nu f 10 voor aangewonnen grond, die beheid moet worden, is wel kras. De heer P. Greup: Ik hoor met verwonde ring den heer Valk, lid van de Commissie van Fabricage, zyn gedachte bloot geven en eindigende met een prijsbepaling. Ik zeg zyn gedachte bloot geven. Woorden worden dikwyls gebruikt om andere ge dachten te verbergen. Die buitensporige vraag van den heer Valk deel ik geenermate. Zooals de heer Kooiman al aanhaalt, is het grond die ik gekend heb als water. Er moet daar geheid worden en enorme kosten gemaakt worden. De duurste grond hebben we verkocht aan de firma Schenk, maar dat was zware kleigrond, puik om er zoo eau gebouw op te zetten. Dat maakt onderscheid. De heer Valk geeft als motief, dat het wordt aangevraagd door de elite van Schoonhoven; nu, ik wil aannemen dat er veel gegoeden onder zyn, maar dit zou het juist een motief zya om rekening daarmede te houden, daar dan toch die elite voor het grootste gedeelte aan de lasten van Schoonhoven bydraagt. Wanneer de heer Valk dus dieu weg heengaat, ga ik dezen. Men moest het gracieuser behandelen. Als het waar was, wat de heer Valk voorspelt, dan zou ik er my by neerleggen. Wanneer we voor dien grond een tamelyken prys vragen, moet ik het billyken, maar ik ga hierin met den heer Kooiman meê, het moet niet te hoog en in aanmerking dient genomen de kosten van dien grond. Wat de heer Valk verder als motief aanhaalt dat die grond in waarde zal ryzen en dat velen daar zullen willen bouwen, nu, de mogelyk- heid bestaat, en ik wil dit niet tegenspreken, hoewel ik het betwyfel. Er zullen weinigen zyn, die den buitensporigen eisch van den heer Valk zullen goedkeuren. Ik zal geen prys noemen, omdat ik er eenigszins by be trokken ben, doch ik wil er wel op terugkomen. De heer J. W. Valk: Ik vraag nogmaals het woord, om den heer Greup te beant woorden. De heer Greup heeft gezegd, dat hy by de zaak betrokken was, maar dan moet hy zich als lid van den Raad buiten stem ming houden. Wat de heer Greup gezegd heeft, als zoude het aangeplempte grond zijn, dat is gedeeltelyk waar en niet waar. Datzelfde stuk grond heb ik al 40 jaar gekend aan de gracht. Wanneer het sociëteits-gebouw nu aan den kant moest komen te staan, dan zou daar wel een paaltje in moeten, maar bet komt hooger op. Ik kan my te Schoonhoven geen mooier plaats bedenken voor villa of sociëteit dan daar. Er is besloten dien grond te verkoopen, maar ik houd er steeds aan vast, dat wanneer we een gedeelte ver koopen en een prys daarvoor zetten, we alles dan tegen denzelfden koers moeten houden. Het is geen industrie die bevorderd moet worden, maar een sociëteit voor vermaak. Indien Schoonhoven zoo'n schoone plaats aan de elite afstaat, dan moet zij er maar voor betalen. Het is echter niefs te kostbaar, maar biliyk. Ik blyf dus by myn voorstel van f 10 de vierk. Meter. De voorzitter: Er is geen wetteiyk bezwaar voor den heer Greup om meé te stemmen, omdat hy er geen persooniyk belang by heeft. De heer C. v. Willenswaard CLz.: Ik kan my niet vereenigen met een vergelijking van den grond voor het pakhuis van de firma Schenk en dezen grond. Ilier of daar scheelt, wat stand betreft, dubbel. De beer G. J. NiekerkIk heb de ver schillende discussies gehoord en het komt neer zooals ik gedacht heb en in de vorige vergadering besproken. Toen is het met een kleine meerderheid van 1 stem aange nomen. Nu de gemeente er zich aan moet onderwerpen is f 10 te veel. We kunnen wel in acht nemen dat liet bier betreft een zaak van liefhebbery, een luxe-zaak, en we dus dien grond niet goedkoop behoeven te geven, niaar ik heb gedacht zooveel als de grond van de firma Schenk, of iets meer, inaar f 10 is te veeJ, we mogen het niet zoo hoog zetten, dat het zou moeten afstuiten op den prys. Een geschikter prys zou ik dus goed vinden. De heer A. W. Lazonder: Toen in de vorige raadsvergadering dat verzoek inkwam, was ik een van de felste bestryders om dien grond te verkoopen. Ik beriep me er op, dat vele flKeenten geld uitgeven om meer grond te verkrygen, maar hier gaat inen grond afslaan. Met ray waren er toen twee heeren, de heeren Niekerk en Van Lom- wel, die aan myn zyde stonden. Nu moeten we echter een prys bepalen. De heer Kooi man spreekt van f4, zooals ook de firma Schenk betaalde, maar u zult het eens zyn, dat wanneer iemand grond vraagt om zyn brood te verdienen of zyn bestaan te ver beteren, dit onderscheid maakt met iets, dat voor Juxe is. De prys, door den heer Valk voorgeghfl, f 10, al wenschte ik dat we het er Vobr konden krijgen, is wat fabel achtig hoog, maar nu de Raad aangenomen heeft te verkoopen, zou ik iets meer willen hebben dan de firma Schenk betaalde, en wenschte dus voor te Btellen juist de helft van het bedrag van den heer Valk, nl. f 5. De heer N. Kooiman: We hebben als Commissie van Fabricage er lang en breed over gedacht en de zaak bezien. Het is waar, wat de heer Lazonder zegt, men geeft in andere gemeenten soms veel geld uit om plantsoenen te krygen, maar dit gebouw zal versieren. Ik zelf heb er geen belang by, ik ben geen lid van die sociëteit, maar het aan zien wordt toch schooner dan van de firma Schenk, die den grond gekocht heeft om er een lorrenpakhuis op te bouwen. Het is een zaak, die het schoonheidsgevoel ver hoogt. Ik heb er daarom niets op tegen, het tegen den hoogsten prijs, f4, te stel len, doch zou ik wel in mindering willen brengen f 600, die benoodigd zyn voor heien. Ik heb dit aan den gemeente-archi tect gevraagd en zeide hy, dat ik zeggen mocht, dat er wel f 600 voor het heien aan zouden gaan. Ik zou dus f 4 willen stellen, verminderd dan met f500 voor heien. De heer A. van Lom wel: De heer Kooi man zegt, dat door het gebouw het plant soen zal verfraaien, doch ik geloof dat niet. Ik ben het met den heer Lazonder eens; op vele plaatsen geeft men geld uit om plantsoenen te krygen en hier gaat men ze verbreken. Ik betreur het, dat niet alle leden in die vorige vergadering tegenwoordig waren, want dan was het niet beschikbaar gekomen. Ik zon het bejammeren als daar een gebouw kwam te staan, en vooral een sociëteit. De heer A. J. Overdijkiuk: Ik wilde alleen te kennen geven, dat ik het met het gesprokene door den heer Valk eens ben en wil dus gaarne zya voorstel steunen. Een sociëteit met zoo'n aantal leden en een goede draagkracht kan dat best betalen. Het plantsoen wordt er door ontsierd. Ik steun dus het -voorstel van den heek Valk. De voortitel1: Na het besluit in de vorige vergadering behoort hier nu te worden be sloten over den pry's, waarvoor de Raad den grond wil verkoopen. Dat by die be paling ieder voor zich een beschouwing Leeft van voor- of nadeel, wil ik aannemen, laar ik verzoek nu te willen besluiten met het vaststellen van een prys. De hoer Valk heeft f 10 genoemd, en komt dat, als zynde van de wydste strekking, het eerst aan de orde. Dan het voorstel van den heer Lazon der van f 5, dan van den beer Kooiman van f 4 na aftrek van f 500 over het geheele aantal Meters. De zaak is nu voldoende besproken en ik breng dus in rondvraag het voorstel van den heer Valk. De heer C. van Willenswaard CLz.Ik kan my niet goed vereenigan met het voor stel van den heer Valk, maar dat vau den heer Lazonder vind ik toch ook te hag. Ik zou dus willen voorstellen f8. De heer P. Greup: Ik wenschte alleen een vraag te doen. U zegt zoo, het voorstel van den heer Valk heeft de wydste strekking, maar neemt u daarvoor het hoogste? De voorzitter: Ja, als dat vervalt komt het volgende in aanmerking. Het voorstel, in rondvraag gebracht, wordt verworpen met 6 legen 4 stemmen, tegen de heeren A. W. Lazonder, A. Kuylenburg, G. J. Niekerk, P. Greup, N. Kooiman en C. van Willenswaard CLz. De voorzitter: Alsnu zal ik in rondvraag brengen het voorstel van den heer Van Willenswaard, om het bedrag op f 8 te stellen. By stemming blyken 5 steramen vóór en 5 tegen het voorstel te zyn uitgebracht, zoodat de stemmen staakten en hierover dus in de volgende vergadering opnieuw moet worden beslist. Tegen waren de heeren A. W. Lazonder, A. Kuylenburg, G. J. Niekerk, P. Greup en N. Kooiman. De voorzitter: Ingekomen is een schryven van den heer. N. W. F. Janssen, waarbij by, wegens vertrek, ontslag vraagt als lid van de Cotiiri$issie tot wering van School verzuim. Ik stel voor, hem dat ontslag le verleenen. Wordt zonder stemming aangenomen. De voorzitter: Ingekomen is een adres van de Gez. Sluys, betreffende het maken van een afscheifiingsrauurtje, met het rapport van de Commissie van Fabricage, luidende ,De Commissie van Fabricage, in wier handen by missive van Burg. en Weth. van 26 Juni 1901 no. 528 is gesleld een adres met situatieteekening van de gezusters D. en M. Sluis, daarin aangevende om den afsluitmuur van de Zevender, tusschen den Korten Dyk en Molenstraat, voor rekeniDg van adressanten te mogen verplaatsen, zooals de situatieteekening aangeeft en de straat voor rekening van de gemeente zal worden daargesteld. Tevens wordt in genoemd adres verzocht de open goot ter zyde en voor een deel vóór het pand door de gemeente te doen veranderen in een riool. De Commissie heeft de eer te rapporteeren dat zy tot de verplaatsing van den affluit- muur geen bezwaar heeft, mits dat de daarvoor te maken metselwerken, van duiker verder hiermede in verband staande werken, geheel overeenkomstig de bestaande worden daargesteld en ten geuoege van Burg. en Weth. worden uitgevoerd, ook wat betreft de aanvulling en bestrating. Dat de buitenkant van genoemden muur zal moeten komen in de richting van den zymuur van het pand hoek Korten Dyk en de dikte van dien muur moet komen aan de zyde van de Zevender, zoodat daar geen voor sprongen zichtbaar komendat voor zooveel de steen van dien muur voor het weder optrekken weder kunnen gebezigd worden voor zoover die zullen worden goedgekeurd en soortgelijke inoeteu worden Ingeleverd voor de ontbrekende. De muur moet komen op gelyke hoogte als de thans bestaande. Het voegen en metselen moet met portland-cement geschieden. De zoogenaamde zonncwachten met den duiker moeten in de richting van voor schreven muur worden opgetrokken van dezelfde afmetingen en zwaarle van het metselwerk, te metselen met portland-cement en dat muurwerk te voegen. De fuudeering op aan te geven diepte daar te stellen, alles geheel ten genoege van Burg, en Weill. De pottenieiding in de goot tot afvoer van water uit den zinlniut en van de goot te verlengen tot in de Zevender. Wat betreft het wegruimen van de goot op zyde en aan de voorzyde van het gesloopte pand en daarvoor daarstellen van een riool van Eng. aarden buizen met zinkputten acht de Commissie het direkt en voor rekening van de gemeente nog niet gewenscht, daar er eventueel by de aan slaande begrooting op dient gerekend te worden; evenwel zou aan adressanten voor hare rekening daarvoor direct toestemming gegeven kunnen worden. (Laatste clausule omtrent de goot wordt voorgesteld, deze zeer spoedig van de gemeente te maken.)" Burg. en Wetli. adviseeren conform de Commissie van Fabricage, mits de adres santen f 10 bydragen in de kosten van het werk, dat uitgevoerd zal worden door de gemeente. De heer J. W. Valk: Dat is een prae- •drtès van Burg. en Wetb., waar ik my niet meé kan vereenigen. Het is water, dat van den wal komt, eerst langs de oost- zyde van de Molenstraat gaat, pn dan halverwege die straat, ongeveer by den heer Lazonder, de straat overgaat en dan terugloopt. Die goot is echter aan de ge meente geamendeerd, waarvoor dus de gemeente moet komen te staan. Er komt daar een nieuw huis voor een oud. Zy vragen niet, om die goot weg te nemen, maar wanneer het huis klaar is en zy willen daar dan een straatje, dan is het toch wenschelyk, dat ze het nu eerst vra gen, anders zou het later weer opgebroken moeten worden. Dat is aanleiding geweest om te zeggoD, dat het gemeentegrond was en een particulier daarvoor niet behoeft te betalen. De heer A. W. Lazonder: Ik ben er eerst voor geweest en Burg. en Weth. hebben toen f 10 gesleld. Wat de heer Valk aanvoert is waar en zelfs hebben we nog een nieuwe plank over die goot laten maken. Is het dus niet uit den aard der zaak, dat wy dat riool moeten betalen? Wanneer er eerder aan was gedacht, dan had het by het opnieuw bestrate^ verlegd kunnen worden. By den minsten regen staat de straat daar ook blank. De voorzitter: Burg. en Weth. trekken dan hun voorstel in. De heer P. Greup: Ik zou een kleine wyziging in het rapport willen hebben. Er wordt nl. gerapporteerd, dat de waterloozing door den duiker op denzelfden voet zal voortgezet worden. Beter ware het, dit door portland-cement-buizen te doen, dat is beter werk, anders krygen we onnoodige kosten en zy verbeteren den toestand der gemeente toch ook «enigszins. Die buizen zyn pas ook gelegd in den Doelen en daar bouwt men zelfs huizen boven op. De heer J. W. ValkDe heer Greup vat dat zaakje niet goed. Er wordt gesproken van een zonnewyzer. Er moest verlengd worden en is er toen een voorstel by de raads leden rondgegaan om spoedig een eind aan dien toestand te makeu, en dat is voorloopig geschied met cementbuizen. Wat de heer Greup dus vraagt is geschied. Wat het andere gedeelte betreft, daar kan ik my mede vereenigen. De heer P. Greup: Ik kan my niet be grijpen, dat de heer Valk dat hier nog eens releveert. Het is van algemeene bekend heid, dat dit gedaan wordt om geen opont houd te veroorz-iken, en dat men het daarom by de raadsleden rondvraagt, maar het moet toch hier wettig worden besloten en daarom leid ik het hier in, anders komt men er later door in stryd. De voorzitter: De leden van den Raad hebben voorloopig hunne goedkeuring gege ven aan het optrekken van een scheidings muur; nu moet er besloten worden om den zonnewachter te laten vervallen en te rioleeren met cementbuizen. De bedoeling is, dat die duiker verlengd wordt met fiorlland-cemenlbuizen, de uitvoering natuur- jjk ten genoege van Burg. en Wetb. Het voorstel, in rondvraag gebracht, wordt aangenomen met algemeene stemmen. De voorzitterEen adres van H. J. v. d. Berg om wyziging van straatbreedte voor zyn woningen vervaltomdat er een nieuw adres is ingekomen, nl. een aanvraag om grond te koopen: „De Commissie van Fabricage, in wier handen bn missive d.d. 16 Juni 1901 door Burg. en Weth. is gesteld een adres van H. J. van den Berg, daarin verzoekende om vóór de vier in aanbouw zynde wo ningen op den Havenstraatschen Wal stoepjes te mogen leggen ter breedte van 0.75 M., heeft de eer te rapporteeren het verzoek tot wederopzegging in te willigen en die stoepjes vóór de vier woningen te doen daarstellen ter breedte van 0.75 M. en ter lengte van hoogstens 1.10 M., met bepaling dat voor ieder stoepje jaariyks aan de ge- meette moet worden voldaan de aom, by gemeente-verordening bepaald". Burg. en Weth. adviseeren conform het rapport van die Commissie. De heer P. Greup: Dan zou ik van Burg. en Weth. willen weten of van de Commissie of die straat 6.50 M. blyft. Ik vind het jammer om die straat nog smaller te maken, my dunkt op 41/» Meter diepte kan toch nog een tamelyk huisje voor arbeiderswoning £ezet worden. In het eerste adres geloof ik dat er stond, dat de straat er niet door werd geschaad. De voorzitter: In het eerste rapport wordt gezegd de bouwgrond terug te brengen op 8 k 8.50 Meter. De heer J. W. Valk: In 't eerst vroeg by een halven Meter te ruilen en dat wilde h\j geven aan den zuidkant van den weg maar dat kon niet want dan kwamen we niet beter maar minder recht voor de Ap pelstraat en daarom staat er dat we wel goed vonden als hy 't gevraagd had andersom, nl. Va Meter van den anderen kant en toen hebben we gezegd dat het wenschelyk was dat te geven. Toen is Van den Berg—De Hoog by den voorzitter der Commissie geweest en heeft fay gezegd, dat hy dan die buisjes om zou draaien, en die hy eerst aan de noordzyde zou zetten nu aan de zuidzyde zou maken. Die 9 el zyn in het oog ook van een van de leden van de Commissis wel groot ge noeg om 2 huizen op te zetten. Wanneer hy nu een huisje daar kan zetten van wat meer beteekenis, dan kan bn dat op den anderen hoek ook doen. Wat de breedte betreft, de Koestraat is 5Va M„ de Haven ook, alle straten naar dien nieuwen weg zyn 4 M., 3 M. en minder, dus waar de toegang van de Havenstraat naar het water 7 M. wordt, kan er beat verkocht worden wanneer het verbetering van toestanden meébrengt, De heer N. Kooiman: We verkoopen Va M. grond en bet ïydt er niet onder want we krygen daarvoor aan het eind van de straat twee flinke huizen en dit is dus in bet belang van die straat. Het hindert daar aan dien weg hensch niet. De heer P. Greup: Loopt de straat nu recht aan op die huisjes van Verraey? De heer N. Kooiman: Nu, ja. De voorzitter: Het rapport is dus, dat de Raad besluite Va M. breedte te verkoopen tegen een nader te bepalen prys. De heer A. W. Lazonder: Zouden we daar niet aan toevoegen „tegen dsn prys, dien ons die grond daar kost"? De voorzitter Dat is geloof ik f 6,50, maar enfin, die kostende prys zal dan worden onderzocht. Het voorstel, in rondvraag gebracht, wordt aangenomen met algemeene stemmen. De voorzitter: Ingekomen zyn de geloofs brieven van de vier benoemde leden van den Raad. De heer N. Kooiman: Ik wenschte wel dat menscben, die grond koopen van de gemeente, verklaren dat zy dien grond aan vaarden, alvorens dal het besluit naar Ged. Staten gaat. We hebben het nu met Sassen ook gehad en we moeten ous daar wel voor wachten. De voorzitter: Ingekomen zyn dus die geloofsbrieven en zal ik deze in handen stellen van eene Commissie tot onderzoek. Ik verzoek dus de heeren Overdykink, Lazonder en Kuylenburg die geloofsbrieven te onderzoeken en schors daartoe de ver gadering. Na onderzoek ervan wordt de vergadering voortgezet. Do Commissie, daartoe uitgenoodigd door den voorzitter van den Raad. heeft de eer te rapporteeren, dat het onderzoek der geloofsbrieven tot geen opmerkingen aan leiding heeft gegeven en stelt dus voor de heeren als leden van den Gemeenteraad toe te laten. Op de respectievelyke vragen van den voorzitter, om de nieuwe leden, de heeren J. G. Doesburg, P. Greup, J. W. Valk en H. M. den Uyl toe te laten, wordt telkens goedkeurend besloten. De heer C. van Willenswaard CLz.: Het zyn van luitenant by de Schuttery is voor den heer Den Uyl toch geen bezwaar? De voorzitterOp de dienstdoende Schuttery evenmin als op de rustende Schuttery ia art. 23, waarin van krygsmacht wordt ge sproken, van toepassing. Het zyn geen ambtenaren van de gemeente, terwijl de fungeerendea benoemd worden door den Schuttersraad. Ik zal van die aanneming dus kennis doen geven aan de leden en aan Gedep. Staten. Ingekomen is een adres van G. Greup, om aankoop van 125 vierk. M. grond in de Halve Maan, waarby een rapport van de Commissie van Fabricage, luidende: „De Commissie van Fabricage, in wier handen by missive van Burg. en Weth., d.d. 27 Juli 1901 onder no. 574, ter fine van rapport is gesteld een adres van G. Greup, daarin te kennen gevende van de gemeente in koop over te nemen een gedeelte grond in de halve maan ter breedte van 6.25 M. en ter diepte van 20 Meter, zynde alzoo 125 vierk. M., gelegen ten zuiden het eigen dom van den heer H. J. van den Bergh om op dien grond eene woning te bouwen, waarvan het uitzicht (aanzicht) minstens geluk zal zya aau de bestaande woningen. Heeft de eer den raad voor te stellen en aan zyn goedkeuring te onderwerpen. Aan adressant in koop af te staan het bedoelde stuk gemeentegrond in de Halve Maan, Kadastraal Sectie B no. 1122, gedeel telyk. ton zuiden en aangrenzende het eigen dom van den heer H. J. van den Bergh, breed 6 25 M. en diep 20 M.. zynde 125 viark. M., om daarop eene woning volgens de over gelegde teekening te bouwen, tot den prys zooals door den raad zal worden bepaald en wel onder de navolgende bepalingen: lo. Dat de kosten van overdracht komen geheel voor rekening van den kooper, waar van de acte notarieel tal worden opgemaakt. 2o. Dat de weg vóór de te bouwen woning moet aaDgevuld worden ter hoogte van de kruin van den weg en voor af- of doorvoer van het water het riool over de breedte van de woning, zynde 6.26 M., te verlengen met soortgelyke cement-riool- buizen als het daar aanwezige en terzelfder hoogte en waterpas gelegd. 3o. Dat het terrein achter de woning moet worden afgesloten met eene heg, ter hoogte van 1.60 M. 4o. Dat de afvoer van het water aan de achterzyde moet geschieden door eene leidiog van Engelsche aardenbuizen, wyd inwendig 15 cM., naar de hiervoor b(j Sub. 2 genoemde rioolleiding. 6o. Dat de gevel moet worden optrokken van soortgelyken Waalsteen als de aan grenzende huizen en gevoegd. 6o. Dat de voormuur vanaf de fundee ring tot aan de le bintlaag moet gemetseld worden ter dikte van ltyj Waalstoen of 0.34 Meter met penanten zwaar 23 by 44 cM. De balkdrigende muren dik 0.22 Meter. 7o. De daken moeten gedekt worden met blauwe pannen, de privaten ingericht voor tonnenstelsel. 8o. Dat, ingeval één jaar na dagteeke- ning der koopacte het terrein nog niet is bebouwd, de gemeente het recht aan zich behoudt den grond in het Openbaar te doen verkoopen, waarvan de opbrengst komt ten voordeele van de gemeente. Besluit: Onder vorenstaande bepalingen aan G. Greup den grond, zynde 125 vierk. M., in koop over te dragen voor de aom als door den Raad zal Worden bepaald. (Met recognitie voor stoep en hek)." Burg. en Weth. adviseeren dus om op dezelfde voorwaarden te verkoopen als voor dien anderen grond. Kunnen de leden zich daarmede vereenigen? De heer A. W. Lazonder: Dat is dus zooals Van den Bergh betaalde? Ik meen, dat er voor nieuwe bouwers een andere regeling was gemaakt. De heer N. KooimanHier is de bedos- ling der Commissie om het tegen dezelfde voorwaarden af te staan, maar de prils moet bepaald worden. Nu was de grond, die niet geaccepteerd werd door Sassen f 2,50. My dunkt, die waarde van f 2.60 moesten we houden en niet meer die van f 1,75. De heer A. J. Overdykink: Ik zou voor stellen nu het terrein gunstiger is en meer in waarde dan wat De Hoog gekocht heeft voor f 2,50, nu f 4 te stellen, zooals we ook gehad hebben voor den grond van het pakhuis van de firma Schenk. De heer A. v. Lomwei: Er is eenmaal aangenomen om dien grond voor f 2,60 te verkoopen. De heer A. J. Overdykink: De grond wordt duurder, de gemeente-eigendommen krimpen inf 4 is niet te hoog en ik maak daar een voorstel van. De heer J. W. Valk: Ik kan het idee van den heer Overdykink niet deelen. Die grond, waarvoor De Hoog f 2,50 betaalde, is wel naast een pakhuis, maar is meer waard omdat het uitzicht, dat die huizen daar hebben, eenig is. Zy zien uit op den tuin van de R. K. Kerk en de Lopikeratraat en dat heb je hier niet. Hef bl(jkt dan ooi( daaruit, dat bouwondernemers er moer waarde aan hechten, daar deze wel dddr vragen en nooit aan den anderen kant. Dat we een bepaling hebben om voor f 2,50 te verkoopen, kunnen we nooit zeggen, daar wy verkoopen naar de waarde en den toestand op dat tyastip, maar f 4 is te hoog. Ik kan my er echter meé vereenigen om het te geven tegen den prys, waarvoor De Hoog dien grond gehad heeft, n.l. f 2,50, De voorzitter: We zullen dan eerst het voorstel van den heer Overdykink van f 4 behandelen; wanneer dat niet wordt aange nomen, dan komt het andere voorstel van f 2,50. De heer A. J. Overdykink: Ik wensch nogmaals te wyzen op de onbillijkheid. Die grond voor het pakhuis was f 4 en hier, waar het goed bouwterrein is, vraagt men maar f 2,60. Ik wensch dus myn voorstel van f 4 te handhaven. De voorzitter: Dan zal ik het voorstel in rondvraag brengen. De heer G. J. Niekerk: Wordt het voorstel gesteand, mynheer de voorzitter? De voorzitter: Wordt het door niemand gesteund? Dan zal ik in rondvraag brengen net voorstel van f 2,60. Wordt aangenomen met 8 stemmen, tegen de heer A. J. Over dykink, lerwjjl de heer P. Greup buiten stemming blyft. De heer A. v. Lomwei: Er staat in het rapport, dat die sloot gedempt en opgehoogd moet worden tot aan de kruin van den weg; maar wanneer dat zoo hoog zal moeten, zal zulks leelyk staan. De heer C. v. Willenswaard C.Lz.: Als ik meen goed gehoord te hebben, moet bet riool waterpas komen te liggen; maar moet daar niet wat afschot zyn? De voorzitter: Dat is een kwestie van uitvoering en behoort dus by Burg. en Weth. Recognitie moet natuurlyk worden betaald voor stoep en heg. Het rapport in rondvraag gebracht, wordt aangenomen met 9 stemmen, terwyl de heer Greup buiten stemming blyft. De voorzitter: Ingekomen is een voorstel van den heer Valk, dat we straks zullen behandelen. Zoo ook een adres van het bestuur der Milit. Muziekvereeniging, dat we ook straks zullen behandelen, Dan kan ik mededeelen dat de verhooging van borgtocht door den gemeente-ontvanger is geschied. De gasfabriek f 1200 van de winst heeft gestort in de gemeentekas. De overeenkomst voor de schietbaan is gepasseerd, en Dat in Staatsblad 180 voorkomt de ont eigeningswet voor de Tram Schoonhoven— Gouda. Verder is aan de orde het navolgend rapport van de Financiëele Commissie over de bezwaarschriften tegen den hoofdeiyken omslag „De Commissie van Financiën, in wier han den zyn gesteld, by missive No. 532 dd. 29 Junj 1901, de navolgende bezwaarschriften tegen aanslagen in den Hoofd. Omslag van J. H. Weeda, W. J. Wynande, J. Ponsioen, A. Pluut, M. E. Schenk, J. v. d. Dussen, A. C. Eykelenboom, J, Tenholter, C. P. van der Aa, B. de Jong en T. van Arkel, heeft de eer te rapporteeren. a. Op de bezwaarschriften van J. H. Weeda, W. J. Wynands, J. Ponsioen, A. Pluut Az., M. E. Schenk, J. van der Dussen en A. C. Eykelenboom afwyzend te beschikken b. J. Tenholter terug te brengen van de 7e klasse k f 1000 naar de 3e klasse ii f 600 c. 0. P. van der Aa idem van de 5e klasse k f 800 naar de 4e klasse a f 700 d. B. de Jong idem van de 6e klasse u f900 naar de 4e klasse k f700; e. Op het verzoek van T. van Arkel af- schryving te verleenen van den aanslag van T. van Arkel Jroverleden 10 April 1901 voor 8 maanden." Kunnen de leden zich daarmede ver eenigen De beer G. J. Niekerk: Wat den aanslag ▼an den beer Wynands betrelt, bad ik het niet meer dan biliyk gevonden, wanneer de Financiëele Commissie hem had ver minderd. Hy is altyd ziek en kan zyn ÏBWone werk niet doen, waarom hij een aren bediende heeft moeten nemen. Ik zou het wenschelyk vinden, dat hy dus naar een lagere klasse werd gebracht. We weten toch allen, dat hy toch pas erg ziek is geworden en hy dus niet zyn brood kan ▼erdienen, zooals hij zou willen. De heer A. W. Lazonder: Als voorzitter van de Commissie van Financiën kan ik u antwoorden, dat hy nu niet pas ongesteld is geworden, maar het al 3 jaar is. Hy heeft altyd in die klasse gestaan en nu voor het eerst wil by in een lagere klasse. Hy staat zelfs nog lager dan andere kruideniers, die niet zoo'n groot debiet hebben als hy. De voorzitter: Wordt het voorstel van den heer Niekerk ondersteund? Niemaud? Dan zal ik het voorstel van de fiaauciëele Commissie in rondvraag brengen. Wordt aangenomen met 9 stemmen, tegen de heer G. J. Niekerk. (Vervolg en slot in het volgend nommer.) GEMENGD NIEUWS. Op een baggermolen van den heer Van Hattum te Sliedrecht, in werking in de ryksberghaven aan den Hoek van Holland, geraakte een werkman uit Dord recht, vader van elf kinderen, tusschen een drijfriem bekneld, waardoor hy vreeseiyk verminkt en onmiddellyk gedood werd. In Terwoide, naby Deventer, is een landbouwer door den bliksem getroffen. De ongelukkige was terstond dood. -Maandag-namiddag werd te Am sterdam een trein aan de Handelskade plotseling door de Westinghouse-rera tot staan gebracht By onderzoek bleek een reiziger aan de rem getrokken te hebben, omdat h(j door een medereiziger met een mes bedreigd werd. De dader echter sprong ijlings uit den wagen en klqm over het hek van den spoordyk, doch werd weldra gegrepen en naar de naastbygelegen politie post gebracht. Tf Tiel is Maandag-namiddag b(j een 'kort doch hevig on weder de vrouw van den spoorwegwachter Van D. door den bliksem,' in een harer beenen getroffen, dat daardoor geweldig opzette. De geneesheer Br. Pameyer achtte opneming in het zieken huis noodzakeiyk. Te Amsterdam is weer een ver- ■chrikkeiyk geval van kindermishandeling ontdekt. „De Telegraaf' vertelt er o. a. het vol gende van: In de Nieuwe Kerkstraat 62 woonde drie hoog een zekere Lemson, een man van omstreeks 40 jaar, die samenleefde met een jonge vrouw, die een kind, een meisje van omstreeks 2V« jaar, te haren laste had. Bil kind was blykb&ar den man een doorn In l oog en de onverlaat ontzag zich niet het arme schaap herhaaldeiyk te mishan delen, zoo erg, dat zelfs de buren zich er mede bemoeiden. De man sloeg het kind erbarmeiyk en k overkant moeten zelfs gezien ÏÜPJTi t b*rteloo*e kerel het kindje ÖWt het hoofd tegen de vensterbank beukte. De moeder van dit kind, die zelf ook wel eens aan mishandeling van de zyde van Lemson bloot stond, liet dit gewillig toe. Ook de laatste dugen, vertelden de buren, werd het kind weer geslagen en toen nu Maandagmiddag de vrouw met het kind op straat kwam, bemerkten de buren, dat de armpjes van het arme meisje bout en blauw waren en dat het lichaam op verscheidene plekken ernstig gewond was. liet kind werd in het Israëlietisch zieken huis ter verpleging opgenomen ep de politie met bet gebeurde in keunis gesteld, wat ten gevolge had, dat de man ouder een grooteu toeloop van volk voorloopig in arrest werd genomen. Naar men nog wist te vertellen iB Lemson gehuwd eu moet hy buiten Amsterdam een vrouw en vier kinderen hebben. NTADNNIEUWH. Nchtanlioven, 2 Aug. Gisteren werd onze gemeente bezocht door den heer Commissaris der Koningin in deze provincie. Tegen 12Vs uur arriveerde Zyne Excellentie op het raad huis en gaf terstond audiëntie aan ver schillende autoriteiten eu byzondere personen, lntusschen werd door den heer Mr. A. van Gyn, die den heer Commissaris vergezelde de administratie van den secretaris eu den ge meente-ontvanger nagezien. Na het gebruik van een lunch werden verschillende open bare gebouwen bezocht en verliet Zyne Excellentie tegen 3 uur weder de gemeente. Van bet raadhuis en eukele particuliere woningen wapperde de driekleur. Ter gelegenheid van den 43eu verjaardag van H. M. onze Koniogin-Moeder wapperde heden van alle openbare gebouwen en tal van particuliere woningen de vader- landsche vlag. Vau 7 tot 8 uren deed het carillon zich hooren, en te 12 uren werd door het garnizoen eene groote parade ge houden, opgeluisterd door de vroolyke mar- schen vau de Militaire Muziekvereeniging. Te half 2 nauien de volksspelen enz. door de volontairs der Instructie-Compagnie een aanvang. Het exercitie-baslion was daartoe wet vlaggen keurig versierd, terwyl zich in bet midden eene estrade verhief van waar de vele belangstellenden alles in oogenschouw konden nemen. In ons volgend No. hopen wy in de ge legenheid te zyn op dit militaire feest, dat eerst te half vyf eindigde, nades terug te komen. «•—In de Dinsdag-avond ge houden bestuursvergadering van het Depar tement Schoonhoven der Maatsch. Tot Nut van 't Algem. werd de heer W. N. van Nooten herkozen tot voorzitter der Spaar en Hulpbank. Onder voorzitterschap van den heer Dr. H. llarloug van Ark had Dinsdag-avond jl. in het lleereu-Logement eene vergadering plaats van de afdeeling „Schoonhoven" van „Het Groene Kruis". Uit de mededeeliogen van den voorzitter vernam men, dat het ledental, dank zy de yvenge bemoeiingen van het bestuurslid, den heer J. W. Valk, gestegen was tot 260; dat door het departement „Schoonhoven" van „de Maalschappy tot Nut van 't Al gemeen" een jaarlykscbe subsidie was toe gezegd van f 10,— dat op verzoek van het bestuur door bh. regenten van het Geref. Weeshuis een lokaal is beschikbaar gesteld tot berging van de verplegings- artikelen en dat tot bode is aangesteld de heer Tj. de Roos, huisvader van bet Geref. Weeshuis. Binnen korten tyd zullen de verplegings-artikelen aanwezig zyn. Alleen paliéuleu kunnen op een aanvrage vau den pracliseereuden arts een of ander artikel in bruikleen ontvangen. Voorts kwam in behandeling een ontwerp- reglement dat, behoudens eenige kleiue wyzigingen, in zyn geheel voorloopig werd aangenomen, in afwachting op de ontvangst der statuten van het hoofd Destuur, waar vau de kouiuklyke goedkeuring is aangevraagd. Er werd besloten met de vaststelling van het reglement te wachten tot de volgende voorjaars-vergadering en tevens om het ontwerp-reglement voor belangstellenden ter inzage te leggen ten huize van den secretaris, den heer C. J. M. van den Braak. In de plaats van den heer U. G. Geelhoed, die wegens drukke bezigheden gemeend heeft te moeten bedanken, werd tot be stuurslid gekozen de heer G. Jan Niekerk. Met een opwekkend woord tot de talryke aanwezigen om in 't belang der jeugdige vereeniging werkzaam te zyu, werd de eerste afdeelings-vergadering door den voor zitter gesloten. Morgen (Zaterdag-)avond te 8 uren zal door het muziekgezelschap Apollo", directeur de heer W. van Rossum, eene volksuitvoering worden gegeven in het lokaal der Botermarkt op den Dam. De h£er G. C. C. Gejjskes, cand. tot den H. D. alhier, heeft toezegging van beroep ontvangen by de Herv. Gem. te Cats (Zeeland). Woensdag-namiddag werden de brandspuiten beproefd en tegelykertyd werden proeven genomen met een brand slang, geplaatst op de waterleiding. Zooals gewooulyk werd met buitengewone krachts inspanning het water door de spuiten tot eene fliuke hoogte gevoerd, hetgeen echter sterk afstak by de eenvoudige behandeling door één man die met een straal uit de waterleiding tot een aanzienlyke hoogte ontzettend veel water bracht. Deze proef neming met de waterleiding geeft gegronde verwachting dat voldoende bluschwater op hoogst eenvoudige wyze is aan te voeren en lieu w(j dan ook mei belangstelling eene meer uitgebreide proefneming tegemoet. In den afgeloopen nacht, tydens het lossen van goederen, heeft een werkman het ongeluk gehad met een band beklemd te geraken tusschen een loopplank en de vrachtboot Johan IV, waardoor een vinger werd afgeknepen. Postkantoor (SchoonDoven. LIJST van BRIEVEN en BRIEFKAARTEN, geadresseerd aan onbekendenover de 2de helft der maand Juli 1901: Brief: P. M. Damsteeg VERVOLG DER NIEUWSTIJDINGEN. Het heeft Harer Majesteit de Koningin behaagd, by besluit van 30 Juli 1901 no. 41, met ingang van 31 Juli 1901: lo. op het daartoe door hem gedaan verzoek, den heer Mr. 11. Goeman Borgesius, eervol ontslag te verleenen als Minister van Binnenlaudsche Zaken, met dtnik* betuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan Haie Majesteit en aan den lande bewezen; 2o. te benoemen tot Minister van Binnen- landsche Zaken den heer Dr. A. Kuyper, Hoogleeraar aan de Vrye Universiteit, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; alsmede, by besluit van 30 Juli 1901 no. 42: lo. met iogang van 1 Augustus 1901 op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen aan de heeren Mr. W. H. de Beaufort, als Minister van Buitenlandscha Zaken Mr. P. W. A. Cort van der Linden, als Minister vau Justitie Jhr. J. A. Röell, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, als Minister van Marine; Mr. N. G. Pierson, als Minister van Financiën Luitenant-Generaal A. Kool, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de KoningiD, als Minister van Oorlog; C. Lely, als Minister van Waterstaat, Handel en Nyverheid; J. T. Cremer, als Minister van Koloniën; met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen; 2o. te benoemen met iDgang van 1 Augustus 1901: tot Minister van Buitenlandsche Zaken Mr. R. Mei vil baron van Lynden, secretaris generaal van het permanente hof van ar bitrage, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal tot Minister van Justitie, Mr. J. A. Loeff, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; tot Minister van Marine, den gepension- neerden Vice-admiraal G. Kruys.Oud-Miuister van Marine; tot Minister van Financiën, Mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; tot Minister van Oorlog, den gepension- neerden luitenant-generaal J. W. Bergansius, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, Oud-Minister van Oorlog; tot Minister van Waterstaat, Handel en Ny verheid, Mr. J. C. de Marez oyens, ad ministrateur aan het Departement van Waterstaat, Handel en Ny verheid; tot Miuistar van Koloniën Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wyck, burgemeester van Amersfoort, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De nieuwbenoemde Ministers begaven zich gisteren-middag per Staats spoor van 12 u. 20 min. naar Soestdyk ter beëediging. waartoe de bewindslieden te 3'/ï uur door H. M. de Koningin werden ont- vangen. De eedsaflegging geschiedde ten overstaan van den directeur van het Kabinet jhr. Vegelin van Claerhergen. Na afloop van deze handeling werden de nieuwe Ministers door H. M. de Koningin- Moeder ten geboore ontvangen en aan H. M. voorgesteld. Naar het II andelsbl." van zeer goed ingelichte zyde verneemt, hebben de nieuw-benotinde ministers, die tevens lid zyn van de Tweede Kamer, eenparig be sloten geen mandaat als Kamerlid te aan vaarden. Nieuwe leden moeten dus worden gekozen te 's llertogenbosch in de plaats van Mr. Loeff; te Grave ia de plaats van Mr. Harte; te Sliedrecht in plaats vau Dr. Kuyper; te Eist in de plaats van den heer Bergansius; te Amersfoort in de plaats van den heer Van Asch van Wyck. By de eind-examens der Uoogere Burgerscholen met 5-jarige cursus in Zuid- Holland zya geslaagd van die to Gorin chem: mej. K. J. Emck en de heeren J. II Hulferman, D. M. Kruyt, H. J. Nieuwen- dyk, P. van Oudgaarden, J. Potvliet, E. F. Schaeffer, M. Smits, J. Stufkens, W. F. Verlee. «Benschop, 1 Aug. Door den ryks- veldwachter Hordyk alhier is tegen een reizend koopman, die in deze gemeente hulsbalsem eu andere geheimmiddelen ten verkoop aanbood, procesverbaal opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde. «Haastrecht, 31 Juli. Begunstigd door prachtig zomerweder maakten de gymnastiek- vereeniging „Olympia" en de zang- en declamatieclub „Ons Vermaak" alhier Zon dag 1.1 een reisje, haar aangeboden door Mevrouw Le Févre de Moutigny. Een extra tram voerde hen om 5 uur naar Gouda, waarna het yzeren ros de leden naar Arnhem bracht, het centrum van het uitstapje. Om half negen kwam men in Gelderlands hoofdstad aan. Na een uurtje door de stad te hebben gewandeld (waar de tnooiste pnnten bezocht werden, werd plaats genomen in twee groote rytuiger, die het gezelschap dien dag verder zouden vervoeren. In vroolyke stemming werd de rit aanvaard. Eerst ging het langs den prachtigen Velperweg vau Arnhem naar de Steeg en de Middachter allée. De gehiele weg van Arnhem naar genoemde allée is ééu geheel van buiten plaatsen en vergezichten; geen wonder dat het oog geboeid werd door al het schoon en er daardoor geen tyd gegund werd om eens gezellig te praten. Vandaar ging het achter het dorp Rheden langs, waar men een prachtigen rit heeft langs den Gelderschen IJsel. Dok hier werd bet oog gestreeld door prachtige vergezichten. Na een rit om het kasteel Biljoen werd de Velperweg weder bereikt en de richting ingeslagen naar Rozendaal, waar een bezoek gebracht werd aan de buitenplaats „Groot Rozendaal" met haar prachtige waterpartyen cn gezicht punten. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan den „Hemelschen berg", waarna men langs „de steenen Tafel" naar Arnhem terugkeerde. Na een gezellig diner, waaronder besloten werd een telegram van hulde te zenden aan haar, die zooveel doet voor de vereenigingen, werd weder een rytoer ge maakt, en nu naar Oosterbeek. Ook de weg van Arnhem naar Oosterbeek getuigt van grootschheid en natuurschoon. Na Oosterbeek werd bezocht de „Wester- bouwing", waar men van een hoogte van 30 M. een prachtig gezicht heeft op den RyD. Om half negen werd Arnhem weder bereikt en besloten nog een rit door Arnhems straten te maken, dat op zoo'n prachtigen zomer-Zondag-avond lang niet onaardig is. Om negen uur vertrok bet gezelschap uit Arnhem en kwam om twaalf uur hoogst voldaan en dankbaar voor 't genotene te Haastrecht terug. «•Lekkerkerk, 31 Juli. Van de 617 personen, die op de kiezerslyst voorkomen, zyn 40 personen wegens afwezigheid, invali diteit, ongesteldheid of intusschen overleden niet aan de stembus op 30 dezer versche nen. Slechts 30 onverschilligen bleven weg, zoodat 477 kiezers hun burgerplicht vervul den, waarvan er 332 hun stem op den candi daat der liberalen, den beer Mr. II. Ph. de Kanter uitbrachten, 4 op den heer A. M. Hoogendyk Ez. en 140 op den heer A. W. F. Idenburg. Een stein was van onwaarde, die De K. had gestemd, doch ook dien naam had doorgehaald. •Meerkerk, 2 Aug. (Per Telegraaf.) Aan de kaasmarkt zyn aangevoerd of in de pakhuizen geleverd 84 vrachten. De handel is redelyk. Men besteedt voor 1ste kwal. van f 22,— tot f 24,— 2de kwal. van f 19,— tot f 21,—. •Ondewater, I Aug. By gelegenheid der op Dinsdag 10 September e. k. alhier te houden landbouw-tentoonstelling, zal van wege de afdeeling Oudewater en omstreken der Hollandsche maatschappij van Landbouw, in den namiddag eene riugrydery door paren in tweewielige rytuigen worden gehouden, waaromtrent verwezen wordt naar achter staande advertentie. ••Oudewater, 1 Ang. Aan het post kantoor alhier eu tyue ressorteerende hulp kantoren is in de afgeloopen maand in de Rykapoatspotrbank ingelegd f6045,77; terug* betaald f 5095,27. Het laatst door dat kanfoor uitgegeven boekje draagt het nommer 3358. Door het bestuur van don polder Pape- kop is aanbesteedhet leveren van 200 Stères middelsoort grint. Ingeschreven door G. J. v. d. Nieuwpoort te Langeruigeweide voor f2,24 en J. Speksnijder te Ouderkerk a/d IJsel voor f 2,10 per Stère. Gegund. *Wtlllg<-Laugrrak, 1 Aug. Op de visschcry alhier zyn van Zondag op Maan dag II. 12 zalmen gevangen. «Zevenhuizeu, 31 Juli. Maandag avond had een arbeider het ongeluk een ponterboom, die op een wagen lag, op zyn hoofd te krijgen, doordat het touw, waaraan hy bevestigd was, brak. Het bloed vloeide hem uit oor en neus, doordat er een hersen bloeding ontstond. Van morgen was hy nog niet tot zyn bewustzyn. Het ergste wordt gevreesd. Afloop van Publieke Nerkooptngcn van Onroerende Goederen. Gehouden op 1 Augustus 1901, door den notaris J. J. A. Moutyn te Gouda. Bouwmanswonirg c. a. te Papekop (Die- merbroek) heeft oipgebracht als volgt: Perceel 1. Kooper de heer Heodrikus Wiltenburg, bouwman te Haastrecht, voor f 11700. Perceel 2. Kooper de heer Aart van Wyngaarden, bouwman te Papekop, voor f 8950. Te zaïnen f 20650. f ACATUBEBEUBTEN op Zondag 4 Aug. 1901. Hing Nitedrecht. GOUDRIAAN. 'sNam. IV» uur, Ds. Poort, Streefkerk. ÖTTOLAND. 'sNam. iVt uur, Ds. Brons veld, van Brandwyk. SLIEDRECHT. 's Voorm 9Va uur, Ds. Ten Kate, van Sliedrecht. WIJNGAARDEN, 's Nam. D/s uur, Ds. Haring, van Bleskensgraaf. Eenige berichten wachten op plaatsruimte. VERBETERING. In ods vorig nummer staat onder Willige- Langerak, dat aldaar benoemd is tot lid van de commissie tot wering van Schoolverzuim de heer Joh. Sehep Az.dit moet zyn: de heer Jac. Schep Az. V18SCHERIJ-BERICHTEN. •Ammerstol2 Aug. Vau Zaterdag 27 Juli tot en met Vrydag 2 Aug. zyn alhier aangevoerd 38 zomerzabnenprys per Vs kilo van f 1,20 tot f 1,40 82 St. Jakobs-x&lmen; prys per Vs kilo van f 0,95 tot f 1,20. MARKTBERICHTEN. titabooiiboveu, 31 Juli. Boter, le qual. 60 et, 2e qual. 55 ct. per half kilo. Kaas f 21 a f 25 per 60 kilo. Biggen, f 9 a f 11 per stuk. WeivarkenB f 18 a f 22 per stuk. Aardappelen (gele) f 3,60 per HL. (blauwe) f 2,50 (poters) f2,— Eieren f 3,per 100 stuks. Gouda, 1 Aug. Kaas, le qual. f 24,— a f 25,50, le qual. f 20,— a 23,-; Noord-Holl. f af—. Aangev. 62 partyen. Handel gewoon. Botterdam30 Juli. Aangevoerd 764 vette en 1047 magere rundereu, 269 vette, 94 nuchtere en graskalveren. Prijzen: Vette rundéren le qual. 33 ct., le qual. ct.3e qual. 12 ct.kalveren le qual. 42 ct.2e qual. 3e qual. 36 ct ttlKUEKLUKE KT AM I>. Schoonhoven. Van 30 Juli—2 Aug. Geboren: Margarelha, d. van S. P. Nydatn en C. Prast. Getrouwd: C. Oostrom en G. Wendels.— J. van den Heuvel eu T. Dekker. Overleden: Een levenloos aangegeven kind, waarvan ouders zyn 11. Driesen en C. E. de Korte. Den 5den Augustus 1901 hopen 1 S onze geliefde Ouders TEUNIS DE WAARD JANNA NOBEL te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. j Lekkerkerk, 31 Juli «01. i Getrouwd: R. VAN BEUSEKOM, Burgemeester vau Benschop c. a. en D. W.' A. DE ZWAAN, die, mede namens wederzydsche Familie betrekkingen, hunnen hartelyken dank be tuigen voor de vele bewyzen van belang stelling, by hun Huweiyk ondervonden. Geboren: ADRIAN A HENDRICA, Dochter van A. VAN WIJK en E. P. C. VAN WIJK - de Kroon. Pastorie Stolwyk, 30 Juli 1901. Heden overleed ons geliefd Zoontje ADAM, in den ouderdom van b(jna 4 maanden. C. STUMPHIUS. J. M. STUMPHIUS- Kapsenberg. Bergambacht, 30 Juli 1 OOt Heden overleed, na een lang doch geduldig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwd vader FRAKCISCIJg GEI JSEM DOKPHEB in den ouderdom van ruim 64 jaar. De Wed. F. GEIJSENDORPHER, geb. Nales, Kinderen en Behuwdkinderen. Haastrecht, 31 Juli 1901. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig ïyden, onze geachte Baas, de Heer F. GEIJSEMDORPHER, Tuinbaas hy Mevr. LE FEVRE DE MONT1GNY. Allen, die hem van naby gekend hebben, gevoelen wat wy in hem ver liezen. M. KORTLEVER. J. BOT. JOH. DONK. F. DE BRUIN. Haastrecht, 31 Juli 1901. By deze betuigen wy onzen hartelyken dank aau allendie ons by het overlijden van onzen hartelyk geliefden Zoon, Broeder, Behuwd broederOom en Verloofde, den Heer G. NOBEL, bewyzen van belang stelling gaven, inzonderheid aan denWelEd. Zeergeleerden Heer Dr. F. II. G. VAN ITERSON, voor de goede zorgen aan hem besteed. Uit aller raam, Wed. J. NOBEL Gouda, 2 Augustus 1901. te Schoonhoven. GODSDIENSTOEFENING op Zondag 4 Angiistus a.'s morgens 10Vs uur, onder leiding van I)r. J. M. VORSTMAN, Era.-Pre- dikanl te Zitpuen. GODSDIENSTOEFENING op Zondag 4 Augustus 1001, 's morgens 10 uur, onder leiding van Ds. MIJS, Em. Ned. Her vormd Predikant te Breoa. TANDARTS «oogstraat 817, HOTTEUU19, is des Woensdags te Schoonhoven te spreken van ®Va1 ure, in het HEEREN-LOGEMENT. Behandeling van Tandzlekten en plaatsing van Kunsttanden. met tweewielige rütuigen te PRIJZEN: Zie verder aanplak biljetten. Wie helpt een oppassend huis vader aan voor een half jaar? Brieven franco, letter A, Bureau deier Courant. Terstond gevraagd: TWEE BEKWAME Adres: de Heer A. B. II E R L A A R, Mr. Metselaar te Nieuw-Lekkerland. Gevraagd, door onverwachte ver andering van den tegenwoordigen, een ge vorderd of 2de Knecht, door J. MUL, Mr. Bakker te Ouderkerk a/d IJsel. Terstond gevraagd: vau goede getuigen voorzieo. Br. franco G. DEN HARTOG, Bolnes. die bun jong vee willen laten enten tegen worden verzocht het aantal op le geveti'aan Veearts te Ondewater. RUkiiveearta, MEERKERK, verzoekt Heeren Veehouders, die hunne kalveren door hem wenschen te laten daarvan vóór 15 Augustus opgaaf te doen. H.H. Veehouders, welke kal veren wenschen te doen enten tegen het (z.g.n. vuur), gelieven het aantal daarvan op te geven vóór 15 Augusta» a. Ryksveearts. Groot-Animera, 2 Aug. 1901. met een schuit De Ondergeteikende ligt in los sing, tot Donderdag 8 Aug., welke zullen gelost worden aan het schip afgehaald f 1,00 en tehuis gebracht f 1,U5 per ILL. Aanbevelend, geschikt voor Bakkers, by Mr. Wagenmaker, Ridderkerk. met STALLING en SCHUUR, BOOMGAARD en BOUWGROND, ongeveer 1/2 HA. groot, staandeen gelegen te Ouder kerk a/d IJsel, aau den Oudeland- schen weg. Te bevragen, onder lelter R, aan het HULPKANTOOR Ouderkerk a/d IJsel. 31 Juli 1901 geveild en verhoogd, slaan in bod: Perc. 1 f 2500,—, perc. 2 f 2300,— perc. 3 f 500,— perc. 4 f 4Ö00,—perc. 5 f 1400.— perc. Gf 3175,perc. 7 /2200,-i-, perc. 8 f 1200,— perc. 9 f 2200,— en zullen Woensdag 7 Augustus l901, 's avonds zes uur, in het SOCIËTEITS GEBOUW te Krimpen aan de Lek, worden afgeslagen en verkocht. Ioiniddels worden ten kantore van-dsn Notaris te Lekkerkerk verhoogingen aangenomen legen 10 van de verhoogsem. op Donderdag 29 Augus tus 1901, des middags te 12 uren, in het Ilótel „DE ZALM", aau de Markt aldaar, ten overstaan van den te Ilaasiretüt gevestigden Notaris van No. 1. Een goed onderhouden wyk H, Nos. 46 en 47, met SCHUUR, grooten MOESTUIN, waarin vele Vrucht- hoornen, ERVEN en GRONU, staande en liggende aan den Platten weg, in de ge meente lteeuwijk, groot 23 Aren, 53 Centiaren. Te aanvaarden 1 November 1901. En No. 2. Een perceel best liggende in den Middel-Willens te Goud», op den KadasLraleu legger dier gemeente voorkomende in Sectie K, Nos. 640, 647 en 1379, groof 72 Aren, 61 Centiaren. Verhuurd tot 1 November 1904 aan Teunis Buroïh te Reeuwyk, voor f 70,— per jaar. De perceelen zyn dagelijks te bezichtigen. Nadere inlichtingen geeft Notaris KOEMAN voornoemd. De Notaris N. F. CAMBIER VAN NOOTEN te Lopik zal zyne JaarlAlkncke Verpachtin gen van llooun ruchten houden: op Dinsdag 6 Augustus 1901, v.m. 10 uren, in „DEN ROODEN LEEUW" aldaar; op Woensdag 7 Augustus 1001, 's middags 12 uren, in het KoffieLuis „DE LANDBOUW" te Hchoonhoven; op Donderdag 8 Augustus 1901, v.m. II uren, ten huize van P. KENTIË te Jaarsveld. Breeder by biljetten. De Notaris J. H. MULLER te Gorinchem zal op Vrydag 16 Augustus 1901, des namiddags 2 uur, in „DE DOELEN" te in het openbaar verkoopen: uit de Boomgaarden van de Heeren J. C. Van EETEN en D. VERPLOEGH, Mej. de Weduwe J. VER VOORN Gzn. en de Kerk van Arkel onder Arkel, den Heer en Mey. LEMAIRE van Mouiuk, de R. C. Kerk en den Heer Tu. J. VAN GAMEREN onder Gorinchem, de Familie KU1JPERS onder Hoogblokland en Mej. de Wed. G. VAN KOOTEN onder Spyk. Gebruik ter bestrydiug van gebreken in nwe Kaas uitsluitend Te Schoonhoven verkrijgbaar by voor en-groa J. P. KASTLLEIIIf Ds., PoUhroekerdam. De Notaris A. CASXELEIJN te Streefkerk is voornemens op Woensdag den 14. Angustu* 1901, 's voormiddags ten 11 ure, by H. VAN ES te te verkoopen: van de Gemeente Nieuwpoort, van het Diaconie-Armbestuur van Langerak, van het üurgerlyk Armbestuur van Nieuw» poort en van de Gemeente Nieuwpoort De Notaris A. CASTELEIJN ta Streefkerk is voornemens op Zaterdag den 17. Augustus 1901, '9 voormiddags ten 10 ore, by A. SCHALK te te verkoopen: van Mevrouw de Wed. N. J. VONCK, uit den boomgaard by do Kerk te Streefkerk*

Schoonhovensche Courant | 1901 | | pagina 2