Kast Salaris ea Frofisie. Gemeenteraad ran Schoonhoven. Advertenliën. DANKBETUIGING. Leerlingen geplaatst worden voor opleiding in 't Bouwvak. Rijknecht. Een Wagentje met kap, C. DE BRUIN, ZITTING van 30 JULI 1901, nam. 2 uur. Vervolg en slot van No. 2221. De voorzitter: Dan is er nog een rapport uitgebracht op het adres van mej. wed. Nobel, luidende: „De Commissie van Fabricage, in wier handen door Burg. en Weth. van 15 Juni 1901, ter fine van rapport is gesteld een adres van mejuffrouw de wed. Nobel, ver zoekende de afscheiding van bet terrein vóór hare woning wyk B, no. 6 zoodanig te mogen regelen, door het bestaande yzeren hek te verplaatsen, waardoor haar eigendom vau gemeentegrond wordt afgescheiden en zjj vergunning geeft om over haar eigendom by den duiker te kunnen komen. Heelt de eer den Raad voor te stellen lo. Aan adressante te vergunnen het ge deelte gemeentegrond, zynde 1 k 1.50 M. in oppervlak, tot wederopzegging in gebruik te geven en aan de gemeente het recht te verleenen om over het eigendom van adres sante naar don duiker te kuonen komen, die gelegen is aan de oosUyde van het pand; 2o. Dat hiervan eene overeenkomst zal worden opgemaakt, waarvan de kosten komen voor rekening van adressante". Burg. en Weth. adviseeren conform het rapport van de Codjinissie. Maar de recognitie De heer J. G. Doesburg: We hebben het de moeite niet waard gevonden, het is maar Vï Meter, De voorzitterHet is een 1/2 Meter, dus zou bet al 25 cents per jaar zyn. De heer J. G. Doesburg: Maar die juffrouw Nobel geeft permissie aan den sluiswachter om daar te passecren over haar grond. De heer P. GreupIk ben niet tegen die zaak, maar toch is het een ingewikkeld zaakje. Het contract moet een juiste beschrijving geven waar de grond begint, want als er een 1U, 20 of 30 jaar over heen gegaan zyn, dan liouden er moeilijkheden uit geboren kunnen worden. Wat het lid van de Commissie ▼an Fabricage zegt, verwondert my. Wy hebben recht op dat hekje, niet alleen die man van den duiker, maar ook zelfs parti culieren. De grondslag, waarop de heffing berust, moet dus niet gerekend worden of het een bagatel is of niet, maar om onze rechten te kunnen bewjjzen. Dat is het motief waarom ik een juiste omschrijving verzoêk. De heer A. van Lorawel: Ik stel voor.de recognitie op 50 cents te bepalen. Er zyn straatjes, die nog smaller zyn, en waarvoor toch ook 50 cents wordt betaald. Het is een gunst ten faveure van mej. wed. NobeL De heer J. G. Doesburg: Een mooie faveur, dat Jan en alleman daar door mag. De voorzitter: De Raad moet dus eerst nitmaken, welke recognitie moet geheven worden. De heer Van Lomwei stelt voor 60 cents. Kunnen de heeren zich daarmede vereenigen Wordt stilzwijgend aangenomen. De voorzitter: Dan breng ik in rondvraag het geheele rapport, met die 50 cents recognitie er bij. Wordt aangenomen met algemeene stemmen. De heer P. Greup: U kent den toestand daar nog niet, maar wy schieten met den grond der gemeente tot aan de stoep, die daar dwars ligt; men zou anders denken, dat het op den gevel af gaat en daarom moet het goed omschreven worden. De voorzitter: Burg. en Weth. zullen daarop letten. Aan de orde is nu het rapport van de Commissie van Fabricage op het adres van H. M. van Dijk, luidende: „De Commissie van Fabricage, in wier bandon bij misoivo van Burg. on Wclh., dd. 15 Juni 1901 No. 515, ter fine van rapport is gesteld een adres van H. M. van Djjk, verzoekende de door hem ge plaatste hekken vóór zjjne woning aan den Opweg, wyk B. No. 447, te mogen laten staan, daar het hem onbekend was dat afsluiting langs den publieken weg behoorde te worden aangevraagd, heeft de eer den Raad mede te deelen, dat het uwe Commissie niet bekend is of bedoelde hekken al of niet op de grens van zyn eigendom zyn daargesteld en dientengevolge geen advies hierop kunnen uitbrengen. De Commissie acht eene opname lot waar het eigendom van adressant van gemeente grond scheidt, door een bevoegd ambtenaar, daarvoor noodig." Burg. en Weth. adviseeren te besluiten, dat adressant het geplaatste wegruime; het is openbare weg en hy heeft het er ge plaatst in stryd met de voorschriften van den Raad. Burg. en Weth. zouden dan ook al uitvoering aan die wet hebben gegeven, indien het al niet in den Raad was gebracht. De heer G. J. Niekerk: Ik vind het nog al een krasse maatregel, waar het zelfs biykt, dat drie leden van de Commissie van Fabricage niet kunuen uitmaken of het grond van de gemeente is of niet; misschien is dit echter wel na te zien; maar om nu maar te zeggen, dat hy het moet afbreken, dan geloof ik, dat men hem dat best in zachte termen zou kunnen zeggen, hy is nog al niet on geschikt en wist het zeker niet. Als nu de Commissie van Fabricage nog eens ge zegd had, dat by het zoo of zoo moet zetten; in alle geval hoop ik dat men een ander middel zal te baat nemen, dat voor beide pariyen geschikt zal z(jn. De heer J. W. Valk: In de vorige raadsvergadering, toen het adres aan de orde was, heb ik nog voorgesteld het te stellen in handen van Burg. en Weth., omdat ik dacht dat het niet by ons hoorde. Nu biykt het al, dat de commissie niet by machte is er over te rapporteeren. De voorzitter: Onverschillig of adressant eigenaar ia van dien grond of niet, is die grond besterad voor den publieken dienst, hy maakt een deel uit van den openbaren weg, en daar mag niets op getimmerd, ge steld of geplaatst worden dan met goed keuring van den Raad. Wanneer hy zulks toch doet, dan hebben Burg. en Weth. de bevoegdheid om opruiming te gelasten, na te hebben gewaarschuwd. Dat zouden Burg. en Weth. dus nog kunnen doen. Maar aan gezien de Raad het nu tot een eind moet maken is het beter het niet toe te Btaan, dan kan men later op zyn aanvraag be- sluiten een hekje te zetten of op andere wijze. De heer P. Greup: U moet het hem met te kwade duiden; die man dacht, dat het zyn grond was. Hy komt uit een dorp en, zooals het misschien daar de gewoonte is, zet hy ook hier een hekje. Had hy het nu maar aangevraagd, dat is 't eenige. Nu vind ik het ook nog al kras om te zeggen, dat hy het weg moet nemen; we kunnen het immers onder zekere recognitie toestaan. Men ziet het toch wel op meer plaatsen en het behoeft dan niet verder te worden onderzocht. De voorzitter: Het dagélijksch bestuur kan niet adviseeren om daarvan af te wyken, daar is geen grond voor. De vraag is of die plaatsing hindert voor het open baar verkeer, en wanneer myn inlichtingen juist zyn, dan schynt dat wel het geval te zyu. De heer J. W. Valk: Toen eenmaal die man dat hekje gezet had, dan behoeft men ook al niet zooveel verstand te hebben om te zien, dat het niet in dezelfde richting stond van zyn tuin. Toch heeft hy het neergezet. Burg. en Weth. hadden kunnen gelasten, dat dat ding weg moest, omdat men daar tegen aan loopt. Er is hem ge zegd, dat hy wat gedaan had, wat niet goed was. Had liy nu maar opnieuw ge vraagd om een hekje te zetten, maar nu staat het er nog net zooals in het begin. Als men maar dingen doet, die niet goed zyn en men komt dan maar met een adres in den Raad en er wordt in toegestemd, dan krygt men hoe langer hoe meer onge rechtigheden. Wanneer hy het nu nog maar in de richting van de heining had gezet, dan zou iemand, die in het donker daar loopt, niet op dat hekje terecht kunnen komen. Als hy het dus in dien zin eens wijzigde. De heer A. W. Lazonder: Ik geloof, dat ieder van ons toch de vaste overtuiging heeft, dat het op gemeentegrond staat. Het komt byna op de groole keien. Het ver wondert me dan ook, dat er nog geen ongelukken zyn gebeurd en ik begryp niet, dat er nog stemmen opgaan, om het te laten staan. De heer G. J. Niekerk: Myn bedoeling is niet om het te laten staan. Uy heeft niet geweten, dat het gemeentegrond was en het was myn bedoeling hem toe te stemmen er een hekje te hebben, doch zoodanig gesteld, dat het met goedvinden is van Burg. en Weth. Dé voorzitter: Wordt het voorstel van den heer Niekerk ondersteund? De heer P. Greup: Het klopt met wat ik kei; wanneer hy daar nu een hekje had, ten gënoegen Burg. en Wetb., dan was 't in orde. De voorzitter: Hy heeft hier gehandeld in stryd met de politie-verordening. De Raad kan toch hier niet afvallig worden van zyn eigen voorschriften. Wanneer dit dus wordt aangenomen, dan kan hy met een nieuw verzoek komen, als hy wat wil. De heer P. Greup: Ik juich het in u toe, dat u langs dien weg de publieke zaken behandelt, dat is de juiste weg, dat stem ik toe. Maar ik verzeker u, er zyn hier meer van die gevallendan zou ik met een heele lyst van politie-ovcrtredingen voor den dag kunnen komen, die hier bestaan. Wilt u er opletten, ik juich het toe; het is tegen de verordeniug en kis zoodanig mag niemand er tegen zyn. De heer G. J. Niekerk: Ik trek dan myn voorstel in. De voorzitter: Aangezien de heer Nie kerk zyn voorstel intrekt, zal ik het voor stel van Burg. en Weth. in rondvraag brengen. Wordt aangenomen met algemeene stemmen. De Voorzitter: Aan de orde is het rap port van de Commissie van Fabricage op net adres van H. J. v. d. Berg, luidende: „Ingevolge de missive d.d. Juli 1901, waarby in onze handen is gesteld een adres van H. J. van den Berg, d.d. 19 Juli 1901, waarby hy onder intrekking van zyn adres van 29 Juni j.l. opnieuw verzoekt gemeente grond te koopeu, heeft de Commissie van Fabricage de eer: lo, In te trekken rapport no. 48. 2o. Opnieuw te rapporteeren op het adres van 19 Juli 1901 en UEdelachtbaren voor te stellen aan H. J. van den Berg, timmer man alhier, te verkoopen voor een prys door den Raad te bepalen, een halve Meter breedte, over de geheele diepte van de geprojecteerde straat op den Havenstraat- schen Wal en wel een halve Meter aan de znidzyde gelegen, zoodat de straat 6l/s Meter bluft Burg. en Weth. adviseeren conform het rapport. Kan de Raad er zich mede ver eenigen Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. De voorzitter: Aan de orde is het na volgend voorstel van Burg. en Weth. „Om naar aanleiding eener missive dd. 8 Juli 1901 van den algemeenen Byks- archivaris, het oude rechterlyke archief aan bet ryk af te staan, aangezien de voor waarden, verbonden aan het biyvend behoud, te bezwarend worden geacht voor de ge meente." Dit betreft het afstaan van een gedeelte van het oud archief. In een vorig jaar heeft daar opk al een discussie over plaats gehad, die echter tot geen resultaten heeft geleid. Nu komt men opnieuw met de vrdag, dat indiën er prys op wordt gesteld, dat van gemeentewege die stukken in bewaring ge houden worden, we moeten mededeelen wie de archivaris is, welke instructies hy heeft, welke jaarwedde, en met de opmerking, dat niet in aanmerking kan komen de secretaris, die, volgens art. 103 der gemeentewet, be last is met het gemeente-archief en men hem dus geen ander archief kan toevertrouwen. De moeilnkheid om nu iemand te vinden, die de geschiktheid, de bekwaamheiden den tyd heeft om die oude rechterlyke stukken onder zyn zorgen te bewaren, die moeilyk- heid heeft Burg. en Weth. er toe gebracht om te adviseeren er van af te zien en het Ryk die stukken af te staan. De heer P. Greup: Het zal 5 k 6 jaar geleden zijn, dat we ditzelfde hier behandeld hebben. Ik meende, dat die zaak toen geschikt is door den secretaris tot archivaris te be noemen. Nu komt men er op terug met de bemerking dat de secretaris het niet mag zfin. Ik vind het erg jammer voor die zaak, die nu prachtig in orde is, als we dat archief zouden moeten missen. In Roer mond heeft het ook veel zorgen gekost. Ik ben niet genoeg er van op de hoogte of het kan, maar ik zou het archief wel willen behouden. Een bepaalde archivaris zal wel niet noodig zyn, doch zal er toch wel een persoon voor te vinden zyn. Aan te doen is er zoo goed als niets, daar het arebief prachtig in orde is. Alleen moet er voor gezorgd worden, dat het voor bederf ge vry waard blyft. Was het nop een warboel zooals vroeger, maar alles is nu puik in orde en gecatalogiseerd. Het ligt beneden en bet zal wel niet veel plaats innemen, doch we mogen het niet zoo in eens opofferen. De heer C. v. Willenswaard CLz.: Is dat een nader besluit, dat de secretaris geen archivaris mag zyn? De voorzitter: De algemeene Ryksarchi- varis doet die opmerking. Ik meen ook, dat het in stryd is met de bepalingen in art. 103 der gemeentewet, waarin de secre taris is belast met het gemeente-archief; de Regeering zal er dus bezwaar in hebben, wanneer hy ook andere archieven bewaart. Men móet ook niet vergeten, waar een goed lokaal er voor te vinden? Vandaag of morgen zou dus de gemeente in haar verplichtingen te kort kunnen schieten. Waar zullen we een archivaris vinden, die ook die oude handschriften kan lezen. Wanneer de Raad het eenmaal heeft aan genomen, dan moet de gemeente ook zorgen voor een geschikten archivaris en moeten daarvan de jaarwedde en instructies wor den opgegeven. Maar dat is niet zoo overwegend. De heer C. v. Willenswaard CLz.: Ik ben dit jaar nog in het Ryksarchief ge weest en ik zeide, dat hier de secretaris het archief bijzonder goed bjjhoudt, Zjj zeiden nog, dat *y hem wel kenden en een van de heeren heeft nog gezegd, dat hy zelf eens hier zou komen om te inspecteeren. De voorzitter: Indien de Raad er prys op stelt dat het hier blyft, dan ligt het op den weg, Burg. en Weth. op te dragen eens nader te informeeren op welke gronden de secretaris niet mag znn archivaris. De heer P. Greup: Ik vind dat zeer goed. Maar u sprak van een bekwamen archivaris. Ik zou wel willen weten, in hoever dat verlangd wordt, wat daarvoor wordt vereischt. U zegt wel: dat hy dat oude schrift moet kennen, maar dat leert wel door eigen oefeniDg. Ik zou alle moge- ïyke moeite inspannen om het hier te houden, daar de secretaris aan de eischen voldoet. De voorzitter: Kan de Raad er zich mede vereenigen, dat Burg. en Weth. onder zoekeu, welk bezwaar -er aan verbonden is, dat de secretaris bet doet? Wordt zonder hoofdelyke stemming goed gekeurd. Aan de orde is het navolgend voorstel van Burg. en Weth. betreffende zegelkosten, luidende: „Om de zegelgelden voor de manda ten voortaan geheel voor rekening der ge meente te brengen, overeenkomstig verschil lende aanschr^vingen." In 1887 kreeg het gemeentebestuur een aanschryviug, dat volgens art. 1431 van het Burgerlyk Welhoek de kosten van be taling vallen ten laste van den schuldenaar. De gemeente is dus verplicht, de kosten van de zegels voor zich te nemen. Burg, en Weth. 4©leq dus voor, van af 1 Aug. die zegelkostfen ten laste van de gemeente te nemen. De heer N. Kooiman: Het ryk zelf wykt er van af, daar moet men ze betalen; by de gemeente niet. Kan u daar ook in lichtingen over geven? De voorzitter: Inlichtingen niet; maar het gemeentebestuur kan niet aansprakelyk zyn voor wat de Ryksregeering doet, maar wanneer die bepaling gemaakt is, dient het lager bestuur er zich aan te onderwerpen. Het is ook in het belang vau den schuldenaar. Hy kan weigeren te teekenen; de kosten van het zegel vallen op het stuk zelf en niet op den schuldenaar. Kan de Raad zich daarmede vereenigen? Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. Aan de orde is een voorstel van Burg. en Weth., naar aanleiding van een Raads besluit om een klinkerpad te nuken naar de R.-K. Kerk, luidende: „Om het klinkerpad te maken vanaf de Varkensmarkt naar de R.-C. Kerkaangege ven in de begrooting 1901 te wyzigen en vast te stellen vanaf de Lopikerstraat tot aan den toren van de kerk, zynde 72 Meter, wat eene besparing geeft van f75." Het is ons gebleken, dat we het op eene meer practische wyze konden doen, door rechtstreeks een pad te maken van de Lopikerstraat tot aan den toren, wat nog een besparing van f 75 geeft. Het doel wordt er even goed, misschien nog beter door bereikt. De heer J. G. Doesburg: Ik juich het toe, als er een klinkerpad komt, maar indien dat is tot den toren, dan is het maar half werk. De hoofdingang van de kerk is achter; met begrafenissen enz. gaat men altyd daarheen. Ik ben ten overvloede nog by den Pastoor geweest en heb daar geïaformeerd, maar de hoofdingang blyft achter. Door die f 75 besparing zou men dus half werk krygen. De heer J. W. Valk: Ik kan my met het geheel vereenigen. Ik zie, dat er voor is uitgetrokken f 260 en daarom, nu de kerkgangers één andere richting willen en het blyft onder de begrooting, dan ben ik er voor om het te doen tot achter van de kerk. Ik wenschte tevens hierby op te merken, dat de afval van steenen en keien, die er by het bestraten komt, zeer goed voor verschillende doeleinden te ge bruiken is, en maar niet in de Lek moet komen. We hebben b.v. den Singel, die in den winter niet is te begaan, den Haven- straatschen Wal, dan dat gedeelte by Ds. Van der Spek enz. Ik zou die keien en steenen voor dat doel gebruiken. De voorzitter: Verlangt nog iemand het woord over dat voorstel? De heer C. v. Willenswaard CLz.; Hoe komen de heeren er toe, om die richting te veranderen? De voorzitter: Burg. en Weth. hebben er geen bezwaar in gezien, dit na hun advies te wyttigen. We zullen het pad dus doen tot den hoofdingang. Kunnen de leden zich daarmede vereenigen Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. De voorzitter: Ingekomen is het navol gend voorstel van den heer J. W. Valk: „Om vanaf 1902 alle zaken, ook het ge woon onderhoud, boven de som van f20, publiek aan te besteden, onder behoorlyk bestek, en desverkiezeude onder teekening te brengen." De heer J. W. Valk: Alvorens u het in behandeling neemt, wensch ik nog een woordje vooraf te zeggen. Dat voorstel van my is niet geboren door de opinie, die door enkele ambachtslieden of couranten- geschryf over electrische schellen enz. is geuit. Myn voorstel staat op zichzelf. Ik ben zes jaar lid van den Raad geweest. Ik heb telkens gehoord, dat de een kan straten maken, een ander kaden, riolen, torens, gashouders, retorten, ponten voor het veer, booten enz., en daarom is myn voorstel geboren, om van af 1 Januari 1902 alle dingen publiek uit tebesteden, ook leer middelen, drukwerken enz., niets uitge zonderd. Is men dan niet bevoegd dit te doen overeenkomstig de begrooting, dan moet het maar van buiten afkomen. De heer P. Greup: Ik hoorde met genoe gen van dit voorstel, dat het niet is opge komen door pressie van courantengeschryf. Ik heb dus het idee, dat het is naar aan leiding van de groote fout, die de Gascom- missie indertyd heeft begaan, door uit de hand te laten verwerken een nieuw gebouw enz. van f 1800. Men weet algemeen, hoe de werklieden daartegen hebben ge opponeerd. Dat was dus door de Commis sie van de gasfabriek, waarin de heer Valk ook zit. Ik vind het royaal van den heer Valk om te erkennen, dat dat niet goed geweest is. Aan het besluit om zooveel mogeiyk aan te besteden, heeft de Com missie van de Gasfabriek zich niet ge stoord. Het doet me genoegen, dat Burg. en Weth. daaraan niet hebben meêgewerkL Nu, met de vereeniging van Waterleiding en Gasfabriek, werkt die Commissie met 6 personen. Ik juich het toe, dat de heer Valk met dat voorstel komt, en ik hoop, indien het aangenomen wordt, het in die betrekkingen zal worden toegepast. De heer J. W. Valk: De heer Greup en ik zyn dikwyis goede vrienden en toch zitten wy niet op één stoel. Hn begrypt en vat de dingen nog al Wel en heeft dus recht van medespreken. In de vorige ver gadering van de Gascommissie was er f 1800 over, en werd er gevraagd die te gebruiken voor het daarstellen van vernieuwingen, ver grootingen enz. Toen is er gezegd, dat wanneer we dit en dat doen, we weer geld te kort zouden komen. Nu zyn er hier elf leden van den Raad,- maar er is er niet een, die over dat gesprokene het woord heeft gevraagd, hetzy of we dat wilden uit besteden of niet, publiek of niet, neen, we hadden volkomen vryheid als Gascommissie om te handelen, en te doen wat in het be lang van de zaak nuttig en noodig was en nu houd ik vol, dat wanneer we net weer moesten doen, ik hetzelfde weer deed. Niemand heeft my, als lid van de Gas commissie, en ook de andere leden niet, er op geattendeerd. Nu komt men op die f 1800, die nog wol over 6 d 7 rekeningen liepen, maar in 1900, toen Burg. en Weth. een crediet van f 10.000 kregen en niets uit besteedden, sprak de heer Greup geen woord. De heer G. J. Niekerk: Ik prys het voor stel van den heer Valk, maar ik wenschte hem een vraag te doen. Wanneer dat voor stel ou aangenomen wordt, zullen dan die werken voor de Gasfabriek publiek worden besteed? U zeide zoo even, dat wanneer u er weer voor stond, u het weer zoudt doen. Maar er bestaat toch een wet, dat wanneer er voor de gemeente iets wordt geleverd boven een bedrag van zoo- of zoo veel, dit moet worden aanbesteed? De voorzitter: Art. 142 der gemeentewet zegt, dat de Ruad de bevoegdheid heeft om te bepalen, dat alle werken worden aan besteed. De heer Valk stelt voor, alles boven f 20, maar dat is wel wat laag. Burg. en Weth. zullen wel genoeg ver trouwen genieten, dat die som veel hooger kan genomen worden. Maar ik meen dat het voorstel van den heer Valk, om met 1 Januari 1902 daarmede aan te vangen, het beste kan worden ter sprake gebracht by de begrooting van dat dienstjaar. De heer J. W. Valk: Daar heb ik niets op tegen. De voorzitter: Aangezien daar in berust wordt, wordt het voorstel aangehouden tot de behandeling der begrootiog. De heer C. van Willenswaard CLz.: Ik heb daar wel niets op tegen, maar vroeger is er meermalen een dergelyk voorstel geweest.- Het geeft echter veel moeilykheden en het was dikwyis niet uit te voeren volgens advies van den architect. De heer J. W. Valk: Aangezien myn voorstel is aangehouden, zal ik er weinig meer op zeggen. Maar wanneer hier de leden overtuigd zyn, dat iets kan uitgevoerd worden, dan zou het my bevreemden, indien het niet kan uitgevoerd worden volgens het oordeel van den deskundige. Waar zou dat heen moeten? Ik handhaaf dus myn voorstel tot de aanstaande begrooting. De voorzitter: Ik hoop, dat Burg. en Weth. in dien tyd eens na kunnen gaan, in boe verre dit is uit te voeren, om dan by de begrooting hun advies uit te brengen. Ingekomen is een adres van den luitenant den heer Seyn, waarby namens de Militaire Mu- ziekvereeniging gevraagd wordt dat door de gemeente een plankier worde gelegd, van hout door de Instructie-Compagnie te leveren, by gelegenheid van muziekuitvoeringen. Burg. en Weth. zyn van oordeel dat van gemeentewege moet worden aangemoedigd alles, wat strekken kan tot veredeling van het gemoed en van het karakter in het openbare leven. Men heeft by de begroo ting er in voorzien, door f20 voor muziek vast te stellen, wanneer dus nu maar de Raad verklaart dat yre daaruit kunnen put ten voor wat er geVraagd wordt, dan is het gauw beslist. De heer G. J. Niekerk: Wanneer dat plankier er is, is dat dan ook dienstbaar voor het muziekgezelschap Apoiio? Mogen die dat dan ook gebruiken? De voorzitter: Het hout is het eigendom van de Instructie-Compagnie en Burg. en Weth. kunnen daar dus niet over beschikken. De heer G. J. Niekerk: Zou het dan niet mogelyk kunnen zyn, dat de gemeente die planken geeft, dan kunnen beide gezel schappen er gebruik van makenze hebben toch gelyke rechten. Ik zou er voor zyo, om bun een plankier toe te staan, dat kan dan hier opgeborgen worden. Het is mis schien een kwestie van f20. De heer A. W. Lazonder: Ik wil alleen dit op het adres van den heer Seyn ant woorden: De heeren weten, dat er twee muziekgezelschappen zyn. Apollo hebben we verwezen naar het Boterhuis, en zy pryzen het erg omdat ze er kunnen zitten ook. De militairen hebben gevraagd en zy hebben vóór het Stadhuis gespeeld; de gemeente moet dit echter opruimen en dit kost telkens f 3. Wanneer we nu maar eens schreven, dat zy ook in het Boterhuis kon den spelen (de gemeente had buitendien ook nog kosten van gas), maar neen, dat willen zij niet, alleen omdat Apollo daar speelt. Wanneer de gemeente een nieuw plankier moet maken, zal er ook nog al wat meê gemoeid zyn, en de financiën van de ge meente zyn zóó schitterend niet. De heer G. J. Niekerk: Een van de schoonste dingen, de harmonie, moeten wy steunen. Het zou mooi zyn als de militaire en de andere vereeniging er van gebruik kon den maken, maar het militair-muziekgezel schap is zooveel grooter dan het andere. Misschien dat er nu wel een hatelykheidje ook doorloopt, dat weet ik niet, maar het zou mooi zyn, als ook Apollo van dat plankier gebruik kon maken. Zou dat hout nu zoo veel kosten? De voorzitter: Ik geloof, dat uw raming wel mis is voor een plankier om 25 men- schen op te hebben. Zooals u weet, kan de gemeente niet beschikken over hout van de Instructie-Compagnie, dat altyd weer naar de battery teruggebracht moet worden. Wan neer u dus een ander voorstel hadt? Mis schien kan het door de bedoeÜDg van de post onder art. 5, 10e hoofdstuk, waar aan Burg. en Weth. bevoegdheid wordt gegeven steunend op te treden. De heer P. Greup Die post staat op de begrootiog, maar na dien tyd is er nog een ander besluit genomen, dat aan het corps f 25 wordt toegestaan. De voorzitter: Is dat op dit dienstjaar? De heer P. Greup: Ja. De voorzitter: Dus dat wordt betaald uit de post voor onvoorziene uitgaven. De heer A. van Lomwei: Wanneer nu toch Apollo in het Boterhuis kan spelen, zouden dan de anderen het daar ook niet kunnen? Dan hebben we geen kosten te maken. De voorzitter: De ruimte ia voor hen daar niet toereikend; er staan banken in en die zijn juist hinderlijk. De heer G. J. Niekerk: Ik zou willen voorstellen, dat ze zich nog behelpen in het Boterhuis en dat we dan by de be grooting op een klein plankier rekenen. De heer C. v. Willenswaard C.Lz.: Ik zou op het adres gunstig adviseeren en ons met het andere gezelschap nu niet inlalen. De militairen geven toch ook zelf het hout, Apollo kan toch in het Boterhuis spelen en wil het daar doen ook. De voorzitter: Wenscht de Raad het adres aan te houden of af te doen in verband met het voorstel van den heer Niekerk De heer C. v. Willenswaard C.Lz.: Afdoen. De voorzitter: Verlangt nog iemand het woord? Dan wenschte ik eerst te vragen of van gemeentewege het plankier gegeven wordt, dat dus aan de gemeente blyft en waarvan dus ook Apollo gebruik kan maken. De heer N. Kooiman; Het moet ait(jd verlicht worden ook, dat wordt door de vingers gezien. De voorzitter: Die kwestie is zoo belang- ryk niet Men zou het kunnen beschouwen als zynde voor de openbare veiligheid en in dat geval kunnen we zeggen „maak daar licht". De heer J.W. Valk: Ik juich het van ganscher harte toe. Als ik de soldaten uit hoor gaan met muziek, dan vroolyktdat Schoonhoven op. Zyn niet de soldaten altyd ter wille geweest op elk gebied, op elk feest; ook Apollo, al is de een het meer, de ander wat minder, maar toch geloof ik, dat vele ingezetenen verblyd zyn, dat zy er is. Eerst hebben zy gevraagd licht, dat hebben we gegeven. Toen een douceur, dat hebben we ook toegestaan. En nu geloof ik ook, dat al kost het geld, we hier niet karig kunnen zyn, waar een genot gegeven wordt, waarvan elk ingezetene profileert. De Steenenbrug is daarby het middelpunt van Schoonhoven. We kunnen toch niet verlangen van de beide vereenigingen, dat zy als vlindertjes overal op kunnen gaan zitten. De voorzitter: Het voorstel van den heer Niekerk, door den heer Valk ondersteund, is dus dat door de gemeente een plankier wordt gemaakt ten gebruike van beide gezelschappen. De heer P. Greup: Met het eene voorstel van den heer Niekerk kan ik my wel ver eenigen. n.l. dat we by de begrooting een som trachten te vinden om van gemeente wege een vlonder te leggen. De heer J. W. Valk: Er is niets tegen hetgeen de heer Greup in het midden brengt, maar ook niets voor. De heer Greup heeft ons den weg gewezen, dat wanneer iets niet uit deze begrooting kon, het dan uit die van een volgend jaar kan; besluit de Raad dus tot een vlonder, dan komt er een vlonder, maar wachten we niet tot 't volgend jaar. De heer A. J. OverdykinkIk wil alleen in het midden brengen, dat ik meermalen feestelijkheden heb bygewoond, waarby op primitieve wyze scbotbalken werden gebruikt. Laat dus de gemeente nu iets maken ten algemeenen nutte, zoowel voor de Instructie-Compagnie als voor Apollo. Er kan wel een plaatje gevonden worden, waar het geborgen kan worden. Laten we dus besluiten, die zaak in orde te maken, dan zyn we er af. De voorzitter: De Raad besluit dus Burg. en Weth. te machtigen, gebruik te maken van die popt, alsook dat van gemeentewege een plankier wordt gemaakt, geschikt voor alle doeleinden. De beer C. v. Willenswaard CLz.: Ia dat zonder prysbepaling? En moet het ook overdekt zyn? De voorzitter: We zullen eerst besluiten over het le gedeelte en dan kan het 2e gedeelte volgeD. Ik hoor daar terloops de opmerking, dat het misschien nog dit jaar voor een enkele gelegenheid ia, wat f 3 kost We zouden dus kunnen ingaan op het adres en dan maken, dat er voor plankier ge zorgd werd. Wordt aldus aangenomen. De voorzitter: Aan de orde is de be noeming van een lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim, door het bedan ken van den heer N. F. W. Janssen. Aanbevolen worden door Burg. en Weth. de heeren V. H. Doesburg en Z. Gelees, Gekozen wordt de heer V. H. Doesburg met 8 stemmen, terwyl 1 stem op den heer Gelens en 1 stem blanco werd uitgebracht. De voorzitter: De heer Doesburg moet dus ook aftreden op het tydstip, waarop de heer Janssen zou moeten aftreden. Indertyd is ingekomen eea voorstel van den heer Van Lomwei en een- adres van den heer Schaiy, beide betreffende het uit- diepen van de Haven. Burg. en Weth. hebben die zaak onder zocht en het is hun gebleken dat het wen- scheiyk is de haven uit te baggeren en wel er 300 kub. M. uit te doen balen en die te doen brengen op de meest geschikte plaats. Naar raming zal het zoo wat zyn 50 cent per kub. M., aldus een uitgaaf van f150. De begrooting heeft daarin voorzien, op art. 6 van bet 6de hoofdstuk komt een post voor van f 10U0 voor onderhoud van sluis-, kade- en havengelden, terwyl in de memorie van toelichting f 200 voor bagger- werk staat aangegeven, betgeen een zaak is van gewoon onderhoud en dus by Burg. en Weth. behoort, die er voor zullen zorgen, zoodat er geen nader raadsbesluit voor behoeft te komen. De heer A. van Lomwei: Ik heb die aangegeven peiling gezien, maar ik heb den knecht hooren zeggen dat alleen in de geul gepeild is. Dat is niet de bedoeling van den heer Schaly en my. Er is alleen ge peild in de Scheepmakershaven en in de Voorhaven, maar myn adres betrof de havens, speciaal de binnenhavens. Daarvan heeft de havenmeester gezegd, dat er in 100 jaar geen 30 kar uit is gegaan, terwijl er jaarlyks wel 100 kar inkomt door wat de straatjeugd er ingooit, door wat er in ge veegd wordt en door de riolen. Ik wenschte dus wel, dat Burg. en Weth. het op een andere manier aanpakten. De heer J. W. Valk: In het jaar 1900, den 11 den December, zyn adressen in den Raad gekomen van de heeren Van Lom wel, Schaly en Kortland. Die adressen zyn in handen gesteld van Burg. en Weth., niette genstaande ik voorstelde om ze te stellen in handen van de Commissie van Fabricage. Dal verwekte een wrfiving tusscbenmyen Burg. en Weth. Ik neb toen gezogd, dat het my niet te doen was om werk te heb ben, maar omdat ik niet geloofde, dat een rapport naar waarheid voor dra dag zou komen, indien het door Burg. en Weth. werd uitgebracht. Na op 21 Maart nog te hebben getracht, Fabricage aan Burg. en Weth. toe te voegen, komt er nu een rapport in de wereld van Burg. en Weth., zooals ik my dat voorstelde, dus dat niet naar waarheid was. De heer Van Lomwei heeft toen voor gesteld het uitdiepen van de binnenhavens, verbeteren van kaaimuren, het benoemen van een havenmeester met kennis van de schipperdery, enz. enz., maar noch die kaai muren, noch van een havenmeester staat er iels in het rapport. De heer Schaly heeft geklaagd, dat by niet kon loseen in de haven, niet alleen omdat ze te laag, maar ook ongelyk van bodem was. Hy wilde niet in de haven of zou de gemeente voor schade aansprakelyk kunnen stellen. Waar de geul laDgs gaat, is er wel een geleidelyke diepte, maar wanneer er nu een vaartuig in die geul ligt, dan kan er geen ander in of uit. We moeten gelegenheid geven om te lossen op geiyken bodem. Alleen in die geul is ge peild es het blijkt, dat daaruit 300 cub. M. moet gehaald worden. Op het adres van den heer Kortland, dat de haven niet diep ge- noeg is voor de motorboot, staat niets in het rapport. Ik heb altyd maar gewacht, of dat rapport niet kwam en nu na 7 maan den komt er een, doch van geen beteekenis. De voorzitter; Van dat adres, dat u het laatst noemde, is my niets bekend. Verlangt nog iemand het woord? De beer A. van Lomwei: Ik zou een betere peiling willen vragen en niet 2 M. van den binnenkant der kaaimuren; de schepen moeten behoorlijk aan den kaai muur kunnen liggen. Uit den aard der t«ik is de toestand in het midden natuur- iyk het beste. De heer J. W. ValkIk vind het treurig te moeten zeggen, dat de havens zoo stief- moederiyk bedeeld worden. Van de binnen havens is geen rapport Uitgebracht; de schippers varen daar aan den grond en moeten wachten tot het hoogwater is. Op die havens heeft de heer Van Lomwei ge wezen, dat ze moeten worden nagezien. By laag water kan men de kanteu zelfs uit spitten en behoeft men niet te baggeren, doch ook in het midden moet er worden uitgediept. Men maakt bezwaar, dat wanneer men die kanten gaat wegsteken, de kaai muren zullen wegzakken, inaar het heeft myn aandacht getrokken, dat men volgens den nu bestaanden toestand wel l'/s Meter lager kan gi*an en dat dan die kaaimuren nog op een paalftmdeering staan. Ik wenschte dus wel, dat Burg. en Weth. daar op rekenden by de begrooting en begonnen met wat in het belang van de havens noodig is. Zooah nu is voorgesteld is het niet afdoende. Dan wenschte ik ook, wat de heer Van Lomwei heeft voorgesteld, een Havenmeester die verstand heeft van het schipperswezen. Er zyn nu telkens on aangenaamheden, en wanneer we nu maar havenpolitie haddeD, die verstand heeft van schipperdery, dan kon die regelen, wat ge maakt moet worden of niet, steenglooilngen in de rivier enz. De heer C. van Willenswaard CLz.: Ik heb den heer Valk het verwyt hooren doen, dat hy vooraf kon nagaan, dat het rapport niet goed zou wezen, maar ik meen toch, dat er alle moeite is gedaan om de Commissie van Fabricage te bewegen mede een onderzoek in te stellen, doch dat zulks door de heeren is geweigerd. Het spyt me, dat de Commissie van Fabricage er zich niet aan had toegevoegd, om te zien hoe het was. De heer J. G. Doesburg: My is die vraag tniet gesteld. De heer C. v. Willenswaard CLz.: Het ia hier besproken, doch men heeft geweigerd. De heeren A. J. Overdykink en A. W. Lazonder: Zeker. De heer A. W. Lazonder: Het is nu overal een lage riviertoestand; maar de heer Valk overdryft vreeselyk. De heer N. Kooiman: Ik moet in de bres springen voor den man, die nu al 30 jaar sluismeester is geweest en zou dat nu zoo'n kunst zyn om te zeggen, waar een schuit moet liggen of waar niet Wanneer hy dat na die 30 jaar nog niet weet, dan geloof ik dat hy toch erg hard leers is en dat betwyfel ik. De heer A. W. Lazonder: Ik vind, dat de heer Valk in de eerste vergadering, die door den nieuwen burgemeester wordt geleld, wel een handje geeft aan de ambte naren van Schoonhoven. De voorzitter: Het aanstellen van een havenmeester kan by de begrooting voor het volgend dienstjaar behandeld worden. Nu zullen Burg. en Wetb. krachtens hunne bevoegdheid zorgen dat gedaan wordt wat zy noodig oordeelen. De heer C. v. Willenswaard CLz.: Het is er nu een byzonder geschikte tyd voor. De voorzitter: Er z(jn dan ook al pogingen aangewend voor aanbesteding. Nog is ingekomen een adres van H. J. v. d. Berg de Hoog, waarby verzocht wordt stoepen te leggen voor zyae in aanbouw zynde woningen. Heeft de Baad daar ook bezwaar tegen? Wordt zonder hoofdelyke stemming met inachtneming van de gewone bepalingen toegestaan. Heeft nog iemand een voorstel of een vraag te doen in deze openbare veiPgadering De heer J. G. Doesburg: BH spoed- eisehenüe gevallen, kunuen dan besluiten zonder resumtie worden uitgevoerd? De voorzitter: Wanneer het eenigen spoed vereischt, dan kan men dadeiyk uitvoeren en behoeft men niet te wachten tot de notulen in de volgende vergadering zyn ge arresteerd. De beer P. Greup: Met dat rapport van Burg. en Weth., aangaande de voorwaarden voor den heer Van Zessen, wordt het ook meer dan tyd. De voorzitter: Er moet nog een onderzoek Staats hebben by dykgraaf en hoog- eemraden van de Krimpènerwaard. De heer J. W. Valk: Vroeger moesten de leden van den Raad schriftelyk iets vragen, nu kan men vry vragen. In de vergadering van It Dec. 1900 heeft de heer Greup voorgesteld, het politie-reglement te herzien en is dat gesteld in handen van Burg. en Weth., maar nooit daar uitgekomen. Het ware wel wenschelyk, ook in verband met de havens en wateren, dat dit eens kwam. De voorzitter: Ik geloof, dat het wenschelyk is de algemeene politie-verordening in haar geheel te herzien, maar het houdt niet op met rykswetten; nu onlangs weder de Gezondheidswet en de Woningwet, die beide in werking treden op een nader te bepalen tydstip. Het gevolg daarvan is, dat wanneer we nu al verandering in het reglement bren gen, de Raad later weêr verschillende mutaties er in moet aanbrengen. We zullen evenwel met bekwamen spoed aan die verordening gaan en wat wenschelyk is herzien. Ik acht het nu wenschelyk, dat de Raad overgaat in een zittitg met gesloten deuren. De vergadering, weder geopend zynde en niets meer aan de orde zynde, sluit de voor zitter de vergadering. GEMENGD NIEUWS. De heer Oscar Carré, directeur van het Koninklyk Nederlaudsch circus Carré, heeft te Hees, by Nymegen een villa aangekocht, waar hy zich metterwoon zal Donderdag vierde de oudste bewoonster van Zierikzee haar lOlsten ge boortedag. Zy is nog volmaakt gezond en ontvangt nog gaarne bezoek van hare familie. Donderdag-morgen te ongeveer 7 uur is zekere F., wonende Goudscheryweg te Rotterdam, en werkzaam aan de school van den heer Hagen te Keete (Capelle a/d Use], by het zwemmen in den IJsel verdronken. Woensdag-avond had in de Toulonscbe laan te Dordrecht een opstootje plaats voor een huis, welks bewoners een kind uit een vorig huwelyk niet goed zou den behandelen. Het kind een voor zyo leeftyd van 14 a 16 jaar allernietigste knaap zou niet alleen onvoldoende gevoed wor den, doch ook den avond en den nacht steeds moeten doorbrengen in een vochtig sous terrein, dat geen gezonde verblyfplaats voor menschen is. Na afloop van het werk gaat de knaap naar het onderhuis, waaruit hy niet voor den dag komt dan om weer naar het werk te gaan. Van spelen in de open lncht is geen sprake. Eerst kortelings kwamen de buren van het bestaan van den armen jongen op de hoogte. Vrijdag-middag arriveerde te Tilburg het gerecht uit Breda tot het in stellen van een onderzoek naar de dood- oorzaak van het 3l/g-jarig zoontje van J. B., wonende op het Goirkeplein, daar er ver moeden is dat het Mind niet den natuuriyken dood gestorven is, maar door toedoen van Ktyae moeder en z(Jn 18-iarife zuster een gewelddadigen dood gevonden heeft, Donder dag-avond werd op het gerucht dat het kind verdronken was een onderzoek inge steld met het gevolg dat het lyk gevonden werd in een waschtobbe, geheel overdekt met waschgoed. De politie, die iomiddels van een en ander in kennis werd gesteld, vond termen moeder en dochter te arres teeren en naar het hoofdbureau van politie te doen overbrengen. Het is een feit dat het kind zoodanig verwaarloosd werd dat het meermalen iets van de buren ontving om den honger te stillen. Ook wisten moe der en dochter, nadat zjj hadden bekend gemaakt dat het kind verdronken was, geeue nadere aanwyzingen te geven. Uit het door de justitie ingesteld onder zoek is gebleken, dat de 18-jarige Marie B. de moordenares is van het 3'/s jarig broertje. Zy heeft het kiud door het voorover in een tobbe met water te duwen den dood der verstikking doen sterven. Wat de aan leiding tot deze misdaad was heeft men nog niet aan het licht kunnen brengen. De daderes is in hechtenis gehouden, terwyl de moeder op vrye voeten is gesteld. Later schryft men uit Tilburg: Zaterdag-morgen is M. B., de moorde nares van haar 3tyj-jarig broertje, door de marechaussee gevankelyk naar Breda overgebracht. Tot aanvulling van het vorig bericht diene, dat M. B. verklaard heeft, haar broertje in drift gedood te hebben. Haar moeder weigerde haar, op haar verzoek de Zondagsche kleeren te geven, waarop zy haar woede aan het kind koelde. Of deze verklaring geheel overeenkomstig de waar- beid is, is aan gegronden twyfel onderhevig. Het is namelyk bekend, dat hetend thuis verwaarloosd werd, ra ieders luim en gril te verduren had. Bovendien is gebleken, dat het kind tot een bedrag van f 100 was verzekerd, een som, welke voor eenige weken slechts de helft bedroeg. Te Sliedrecht is gisteren een hevige brand uilgebroken in de buurt der ToIIesteeg b(j bakker Stolk. Binnen- en buitendyks branddon 7 woningen af. Te Haren is Zaterdag-morgen de dienstbode van mevrouw Van N. by het glazenzemen uit een raam der tweede verdieping gevallen. Zy werd dood opgeno men. Toen men Woensdag den pon tonnier 2e kl. H. G. den H. naar de klasse van discipline zou overbrengen, vond men by het openen van de strafcel in de kazerne te Dordrecht slechtszyn militaire klee ding, die tegen burger kleeren was verwis seld. Pogingen om den vluchteling weer op te sporen, zyn tot nog toe vruchteloos. Zyu signalement is aan de politie ter hand gesteld. Te Groningen is een 2I/g-jarige, die daar met zyn moeder en een broertje logeerde, onder het eten van een worteltje geslikt. De vader zou des avonds komen om het gezin naar Rotterdam terug te brengen. Een officier der huzaren te Zutfen, jhr. G. de B., ging onder zyn col lega's de stoute weddenschap aan om in 2l/s uur van daar naar Deventer te zwem- meo. Overtuigd van de onmogelijkheid om dezen afstand in dien korten tyd af te leggen, werd bepaald dat het voldoende was als by er heen zwom, afgezien van den tyd. Deze weddenschap heeft hy gewonnen. Hjj legde den afstand af in 3l/j uur, was wei nig vermoeid, doch hy zag blauw toen hy te Deventer aankwam. Hy werd voor alle zekerheid per roeiboot van Zutfen gevolgd. Na behoorlyke rust, brachten zyn collega's uit Deventer hem 's avonds per stoomboot naar Zutfen terug. De stoomtram Haarlem—Alk maar beeft Zondag le Lemmer een vrouw overreden. Zy sprong van de in gang zyn de tram en raakte er ouder. Een been was totaal af. HTADNNIEC Wé. Heltoon hoven, 6 Aug. Voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel hebben zich alhier 35 jongelingen aangemeld. In de bestuursvergadering van Floralia op 2 Augustus j.l. werd 22 Augustus aangewezen als de dag waarop dit jaar de Tentoonstelling van planten zal plaats hebben. Alle voorteekenen, zoowel wat de planten zelve als de tombola «betreft, zyn zoo gun stig mogelyk, zoodat met reden een byzonder gezellige dag verwacht mag worden. Eeo vry belangryke zending van de firma Vau Houten te Weesp zal der Vereenigiug zeker ten goede komen en wordt door het bestuur ten hoogste gewaardeerd. By het op Vrydag en Zaterdag gehouden examen ter verkryging eener akte als hoofdouderwyzer slaagde 0. m. de heer J. J. Schep, oud-leerling der Ryks-Normaal- lessen, thans onderwyzer aan de o. I. school alhier. De heer S. nam deel aan den alhier bestaanden cursus voor de Hoofd akte. Zooals wy in ons vorig No. mededeelden, hadden op 11. Vrydag, ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, op het keurig versierde exercitie-bastion, verschillende volksspelen plaats door de volontairs der Instructie- Compagnie. Dank zy de welwillende beschikking van den heer Kapitein-Commandant der Compag nie was het terrein voor alle belangstellenden toegankelijk gesteld, waarvan een talryk gebruik werd gemaakt. Begeleid door de muziek van de Militaire Vereeniging hadden de volgende volksspelen plaats, waarby wy tevens in staat zyn de namen der pryswinnende volontairs te vermelden Bokspringen: Grondel Ie prys, Terweer 2e pr. Scherm- en karabyn: Van Dyk le pr., Ypma 2e pr. Wedloop 100 M.: De Kryger le pr., Mulder 2e pr., Fris 3e pr. MastklimnienPryswinners: Nachtegaal, Van der Ham. Van Dyk (C), Brouwers, Domburg, Munk, Robeerst, Kelder, Wyn- malen. PaardspringenGrondel Ie pr., Van Dfik (J. W. F.) 2e pr. PolsspringenSaat le pr., Kelder 2e pr., Jans 3e pr. De hoogste en tevens verste sprong be droeg hierby 2£0 M. en 6.- M. Schieten: Kruit le prSchep le pr., Schmila 3e pr., Ten Harkei 4e pr. Driebeenige wedloop: Rouws le pr., Brug- geraans 2e pr., Ternigan 3e pr., Zindel 4e pr. Wedloop (hindernis-baan): Grondel le pr., Van Dyk (J.W. F.) 2e pr., Van der Ham 3e pr., Bruggemans 4e pr. Hoog-verspringen: De Kryger le pr., Van Dyk (J. W. F.) 2e pr. Tobbesteken: Mantingh pr., Zindel pr., Van Dyk (C.) pr. Schermen (sabel): Grondel te pr., Michels 2e pr., Mulder 3e pr. Nadat de spelen ivaren afgeloopen werd de compagnie om de tribune verzameld, ten einde aan de pryswinners de door hen be haalde pryzen uit te reiken. De kapitein richtte, alvorens daartoe over te gaan, een woord van dank tot hen die aan die {tosten een werkzaam aandeel hadden ge nomen, waarby hy Tooral deed uitkomen hoe zeer hy de orde en regelmaat tydens de spelen op prys stelde, waarin hy dan ook aauleiding vond om allen die op dezen feestdag zich van tyd tot tyd by den com mandant der wacht zouden moeten aan melden, dezen gang kwyt te schelden en zich tot het avondappel buiten de kazerne te begeven. Den officieren werd dank betuigd voor hunne zoo zeer op prys gestelde be moeiingen, terwyl een woord van lof werd uitgebracht aan sergt. Diemei en hen die dezen onderofficier hadden bygestaan in het in orde brengen van het feestterrein en het regelen van den gang der spelen. Verder werden de leden van het muziek corps in dien dank niet vergeten, terwyl ten slotte aan belangstellenden der burgery dank werd betuigd, nadat te voren reeds door den kapitein aan het hoofd der ge meente was verzekerd, hoezeer zyne tegen woordigheid met zyn echtgenoote door de compagnie op prys werd gesteld en men hoopte by dergeiyke militaire feesten Z.E.Achtb. nog menigmaal in ons midden te mogen zien. Begunstigd door heerlyk frisch zomerweer liep dit feest in de beste orde af, waarby vooral het tobbesteken, mastklimmen en driebeenige wedloop den lachlust van oud en jong menigmaal opwekten. Des avonds van 7 tot 9'/ï uur gaf de Militaire Muziekvereeniging nog eenige schoone noinmers op de brug vóór het Stadhuis ten beste, terwyl eene talryke menigte, mede uitgelokt door het prachtige weder, zich langs de Havens bewoog. Zaterdag-avond gaf het Muziekgezelschap „ApoUtfy. directeur de heer W. van Hossum, eene welgeslaagde volksuitvoering in het Boterhuis op aen Dam. Evenals b(j vorige gelegenheden was ook ditmaal een talryk publiek aanwezig. VERVOLG DER NIEUWSTIJDINGEN. BIykeus uit Indié ontvangen telegraphische berichten z(jn sedert de jongste mededeelingen dienaangaande gewond by de krygsverrichtingen in Atjeh en onderhoorigheden de sergeant V. E. de la Croix en de fuselier P. A. Nepveu, en by de onlusten in het Paiembangsche de fuseliers J. H. H. Westphalen, H. blonten F. G. Liesigk, waarvan de beide laatsten licht. De meeste nieuwe Ministers hebben huune audiëutiedagen bestendigd, ais tot dusver, d. L: Justitie Woensdagmiddag U/s uur. Marine Vrydagmorgen 11 uur. Oorlog Donderdagmiddag U/s uur. Koloniën Vrydagmiddag 1 uur. Financiën Donderdag 12 uur. Waterstaat Dinsdag U/a uur. —De Minister van Binuenlandsche Zaken, Dr. Kuyper, vertrok Zaterdag-avond naar Amsterdam, vanwaar bij zicb Maandag naar Gastein begaf, ten einde eenige weken rust te nemen na den inspannenden arbeid der laatste maanden. Uit zeer goede bron wordt mede gedeeld, dat President Kruger over eenigen tyd weder naar 's-Gravenhage gaat voor af wisseling. Tegen den winter zal de Presi dent, op aanraden van den dokter, zich naar 't Zuiden van Frankryk begeven. De off. van adm. 2e kl. K. van der Heiden is tydelyk geplaatst aan boord van Ur. Ms. pautserschip „Koningin Regentes". De by het 3e reg. vesting-art. nieuwbenoemde 2e luits. J. H. Carstens, J. Oostryck, W. R. van der Weide en J. W. Peppelman van Kampen komen te Gorin- chem in garnizoen. Op de gisteren tfe Utrecht ge houden paardenmarkt waren 700 paarden en veulens aangevoerd. De prijzen beliepen voor weeldepaarden f 450 a f 600, werk paarden f 100 k f 375, oude paarden f 40 f 80, 1-jarige veulens f 100 k f 160, 2 jarige dito f 160 k f 240, jonge dito f 40 k f80. Te 's-Gravenhage is voor het tweede gedeelte van het notarieel staats examen geslaagd de heer S. Vegter te Veendam, leerling van den heer D. F. van Zetten. Tot aanvulling van het in dit No. voorkomend bericht omtrent het zan gersfeest te Hardinxveld kan nog worden vermeld Nadat alle vereenigingen baar keur- nommers hadden gezongen, had de lotiog plaats. De pryzen vielen ten deel aan de zangvereeniging te Stolwyk.te Rysoord, te Tilburg, te Barendrecht en te Berkenwoude. *8 Avonds was het terrein keurig verlicht en werd een uitstekend concert gegeven door het stafmuziekkorps der schuttery te Dordrecht. De heer N. Slooff te Slikker veer is geslaagd voor de hoofdakte. De heeren D. de Jongh te Bolnes en K. Klomp te Papendrecht zyn geslaagd voor de akte Hoogduitsche taal 1.0. Mej. M. Elshout te Gorinchem en de heeren J. P. van Breukelen te Oude water eu C. J. van de Putte te Gouda zyn geslaagd voor de akte Engelsche taal 1. o. *Ameide, 6 Aug. De geloofsbrieven en verdere stukken, ingeleverd door de beide herkozen Raadsleden dezer gemeente, de heeren A. van Kekem Wzn. en 'f. Swets Tzn., zyn in 's Raada vergadering van 2 dezer onderzocht en in orde bevonden, waarna tot hunne toelating is besloten. De rekening dezer gemeente over 1900 bedraagt in ontvang f 9739,746, in uitgaaf f 8895,26s, batig saldo f 844,48. *ilerg-Ambacht, 5 Aug. Met de wer ken voor de haven verbetering maakt men goede vorderingen. De -noodige basalt glooiingen zyn reeds aangebracht, de los plaats met oprit byna op voldoende hoogte en ook de meerpalen en palen om vaar tuigen vast te leggen zyn alle gesteld. Deze week zal met het uitbaggeren der haven worden aangevangen en zal zonder verdere stoornis dit voor onze gemeente zoo nuttig werk weldra geheel voltooid zyn. De voerman B. had heden-avond een ongeluk dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Met een zwaar beladen vracht wagen van Berg^toep komend liep een wiel van den wagen, waardoor deze kantelde en het paard door het ongewoon geraas een weinig aan het slaan geraakte. Spoedig wist men den klepper tot bedaren te brengen en liep dit ongeval alleen met eenige materiëele schade af. Thans hebben zich een voldoend getal jougelieden aangemeld om deel te nemen aan de voorbereidende militaire oefeningen, zoodat, dank zy de herhaalde oproeping van den heer Burgemeester, in den a. s. winter ook in deze gemeente een cursus voor dat doel zal worden gehouden. "Gmt-Ammeri, 6 Aug. Gisteren middag ongeveer 1 uur ontstond een hevige brand in de bouwmans woning van Arie Schep in de buurtschap Graafland alhier. Niet tegenstaande de apuit epoëdig aanwezig was, mocht het niet gelukken het gebouw te bewaren, hetwelk dan ook totaal is ver nield. Ook de inboedel is nagenoeg geheel verbrand. De oorzaak is niet met zekerheid bekend. •H**«trecht, 5 Aug. Heden-morgen zouden de Gebr, Gr. een uitstapje met hunne vrouwen doen. Op den Beneden-IJseldyk kwam hun een orgel voorby, waarvoor eene vrouw liep, die een witten hoed tot hoofd deksel had. Het paard schrikte van dat witte voorwerp en liep stil den dijk af, waardoor alles onder aan den slootkant terechtkwam. Hoewel zulk eene tuimeling zeer gevaarlyk is, liep alles best af: één der vrouwen had zich een weinig be zeerd, doch de tentwagen was zeer be schadigd. Zondag-morgen keerden een drietal paartjes van de Goudsche kermis huis waarts. Wegens het heerlyke zomerweer zou men de terugreis loopende doen. By de Hanepraai raakt men vau elkander en één der drie paartjes neemt de terugreis langs den Noorder-IJseldijk. Dicht by de Waaier- sluis zyu eeu paar mannen, die daar in het gras liggen. Zy staan op en gaan loopen aan weerszyden der jongelui. Era paar oogenblikken daarna grijpt één der twee de juffrouw aan, waarna de vergezellende heer zich plaatst tusschen die twee personen in. De kwaadwillige neemt daarop een mes en brengt den heer eene vrij lange snede over den pols toe. Daardoor oDtstond eene worste ling, die zoo hevig liep dat jas en broek van den heer totaal werden vernield. Al spoedig werd de politie te Gouda van het voorgevallene in kennis gesteld en hoe moei- lyk het ook scheen de schuldigen op te sporen, daar zy aan de huiswaarts keerende personen onbekend waren, moeten w<y tot eer der Goudsche politie meedeelen, dat zy des middags reeds in verzekerde bewaring waren. Toen de aangevallene de personen zag, herkende hy hen dadelyk en bekenden zy ook yun misdaad. Jaarsveld, 1 Aug. By de heden alhier gebouden publieke aanbesteding van het bouwen van eeu kelder in het dykhuis te Jaarsveld, met bykomende werken, is in- Eeschreven door: van Campen te Nieuwpoort f 1279,—. J. C. Kooyman Vianen - 1249,75. F. Diepenhorst Hzn. Ameide -1220,—. A. Streefkerk Üzu. id, -1050,—- Joh. Klip Schoonhoven- 989,--. C. Verhey Ameide - 985,-. W. Briedé id. - 984,-. C. de Bruin Jaarsveld - 969,—. Ms. Hartman Benschop - 795,—. §Lckkerkerlt, 5 Augustus. Ia deze gemeente hebben zich aangemeld tot deel neming aan het voorbereidend militair onder richt 25 joDgens, n.l. 8 van 1882, 10 van 1883, 6 van 1884 en 1 jongmensch van 1886. In de op den 27. Juli j.l. gehouden raadsvergadering werd de gemeente-rekening over 1900 aangeboden, bedragende in ont vangst f 37254,26s, In uitgaaf f 36369,20s en alzoo sluiteude met een voordeelig slot van f 886,06. De geloofsbrieven van de herbe noemde en van de benoemde raadsleden, de heeren M. de Jager, C. den Oudsten, II. de Vos en A. Smit werden onderzocht en in orde bevonden, waarna tot hunne toelating besloten werd. *JLekkerkerk, 6 Aug. Gedurende de maand Juli is aau het postkantoor alhier in de Rykspostspaarbank ingelegd f3016,02, terugbetaald f 1179,53, terwyl 3 nieuwe boekjes werden uitgereikt. •*Lopik, 5 Aug. Zaterdag-morgen ver trokken van hier twee personen per fiets naar Kevelaar. Zy namen hun weg over Vianen, Culemborg, Tiel, Nymegen, Cranen- burg en zoo naar Kevelaar, alwaar zy des avonds om 6 uur aankwamen. Maandag keerden zy op dezelfde wyze alhier terug, weinig vermoeid van den langen waar schoonen tocht. Ottoland, 5 Aug. Toezegging van be roep naar deze gemeente is verleend aan den beer J. A. Radix, cand. te Woerden. "Oudewater, 2 Aug. De verjaardag van H. M. onze geëerbiedigde Koningin- Moeder werd heden alhier herdacht door het uitsteken der nationale driekleur uit de ge meente-gebouwen en uit vele particuliere woningen. Het carillon werd bespeeld van 12 tot 1 uur. •Tlenlioveu, 5 Aug. Van gister-avond tot heden-morgen zyn op de zalmzegenvis- schery alhier 3 zalmen gevangen. 6 Aug. In 's Raads vergadering van 2 dezer zyn onderzocht en in orde bevon den de geloofsbrieven en verdere stukken, in gezonden door de gekozen raadsleden A. T. Kool en G. van Middelkoop; mitsdien is tot hunne toelating besloten. De rekening dezer gemeente over 1900, zooals zy den Raad is aangeboden, beloopt in ontvang f 2378,87s, in uitgaaf f 2110,36, goed slot f 268,51s. "Vlist, 5 Aug. By de van wege het polderbestuur van Vlist gehouden besteding van de Vrouwebrug op Zaterdag 3 Augustus waren vier biljetten ingeleverd en wel van: W. v. d. Wal, Befg-Ainbacht, f 270,—. Gebr. Zuidervliet, Polsbroek, - 249,—. J. Verwey, Vlist, 224,—. J. W. de Jong, Vlist, - 209,-. Aan den laagsten inschryver is het werk voorloopig gegund. Vuren en Dalem, 5 Aug. Bedankt voor het beroep te Tricht door Ds. C. van der Voort van Zyp alhier. Waddingsveen, 3 Aug. Zondag 11., des voormiddags, werd in het gebouw der Geref. Kerk ^lhier de beroepen predikant, Ds. Broekstra,* bevestigd door Ds. Meyerink, met eene leerrede over 2 Cor. 11 vs. 2, ter wyl de nieuwe leeraar des avonds voor een zeer talryk publiek zyne intree-rede hield, naar aanleiding van Efeze 6 vs. 19. Het uitbreken van den brand in den Zuidplas- S older verwekte eenige stoornis onder e belangstellenden, doch de bekend making. dat het gevaar niet van naby was, kalmeerde de gemoederen. Aan het verzoek van hen die by den brand moesten assis- teeren, om het kerkgebouw te verlaten, werd gevolg gegeven, waarna verder de spreker ongehinderd zyne degelyke rede kon voortzetten. VISSCHERIJ-BERIOHTEN. *KraIingen, 2 Aug. Deze week wer den ter markt aangevoerd 1664 zalmen; prys f 0.85 t f 1,55 per 5 ons. MARKTBERICHTEN. Gorinchem, 5 Aug. Aangevoerd 166 runderen, 8 nuchtere kalvereu, 35 vette varkens en 533 biggen. Pryzen: zware kalfkoeieu f 180 a 200, kalfvaarzen f 140 a 160, melkkoeien f 130 a 150, 2Vs-iarige ossen f 130 a 140, guiste vaarzen f 70 a 90, pinken f 50 a 60, graskalveren f25 a 35. Botterdam, 5 Aug. Tarwe f5,— tot f 7,25. Per 100 kilo f7,25 tot f 8,40. Rogge f 4,20 tot f 5,-. Rotterdam, 5 Aug. Aangevoerd 195 vette runderen, 0 magere dito, 351 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalvereu, 1785 schapen of lammeren, 436 varkens. Runderen 24 a 32 ct. kalveren 35 a 42 ct. schapen 24 a 26 ct.; lammeren 32 a 36 ct. en varkens 21 a 241* ct. per Va kilo. BtlKGEBLIJBE STAND. Schoonhoven. Van 3-6 Aug. Geboren: Johanna Aagje, d. van A. van de Werken en N. van Weenen. Ondertrouwd: L. v. d. Dussen en J. v. d. Berg. J. Oosterbosch en J. A. Krom. A. Vroon en A. E. v. d. Lede. P. A. Wendels en C. van Roon. Overleden: C. E. de Korte, oud 42 j., echtg. van H. Driesen. G. Verkerk, oud 6 j. (Zie verder bis. 4.) RECLAME. Men moet nimmer aarzelen den vooruitgang te volgen. Als talryke voorbeelden van genezing iederen dag vermeld worden omtrent de werkdadigheid van een geneesmiddel, als werkelyke attesten en onbetwistbare getuige nissen aangegeven worden, moet een zieke dit geneesmiddel, bekend onder den naam van Pink Pillen, zonder aarzelen aanwenden, 't zy men aangetast is door bloedarmoede, bleekzucht, neurasthénie, zelfs rheumathiek of heupjicht, maag- of ingewand-aandoe ningen. Men ziet evenwel alle dageu nog lieden die aarzelen, terugdeinzen voor eene De Heer Stoppelman, volgens portret, hoogst eenvoudige behandeling, en gedurende dien tyd wordt het kwaad erger en dan wordt het zelfs zeer lastig hetzelve te ge nezen. Slechts na ryp overleg beslist men op een goeden dag de ondervinding te beproeven. De heer J. G. Stoppelman, Engelsche straat te Winschoten, schrijft ons: „Sedert ruim 4 jaren leed ik aan hevige hoofdpyn, gevolgd door duizeling, vermoeidheid in de beenen; het was my of het hart soms stil stond daarby veel last van siymbraking en zenuwachtige gejaagdheid; ik werd somtyds erg benauwdik wist op 't einde geen raad meereindelyk nam ik mijn toevlucht tot uwe PiDk Pillen, welke my gelukkig weer geheel er boven op hebben gebracht; ik ga nog wat voort om den wortel des kwaads geheel uit te roeien. „Door eigen ondervinding overtuigd, raad ik ze de lydende menschheid ten zeerste aan." Andere ziekten, welke dezelfde oorzaak hebben, zooals rheumaliek, huidziekten, algemeene zwakte, beenziekte by het kind en somtyds de tering, zyn door hun ge bruik genezen geworden. Door de maag het opnemen van het voedsel te vergemak- kelykeu en door het bloed te zuiveren ge nezen de Pink Pillen alle ziekten. Prys f 1,75 de doos, f 9,— per 6 doozen. Verkrygbaar by Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofd-depóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Schoonhoven en omstreken by A. N. van Zessen, Drogist Men geve acht, dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters ge drukt slaat: Pilules Pink pour Personnea PAles, du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uitweudig omhulsel bevinden een wit strookje papier, over de lengte der étui geplakt, waarop staat: Prys f 1,75 de doos, f 9,— per 6 doozen. Eenig depótfiouder voor NederlandSnabilié, Steiger 27, Rotter dam. Voor de gebruikswyze raadplege men de ingeslotene Hollandsche circulaire. lieden overlt-edtot myne diepe droefheid, na voorzien te zyn van de laatste H. Sacramenten, myne geliefde Echtgenoote UATIIABIKA ELIZABETH DE KORTE, ju den ouderdom van 42 jaar, my nala tende 10 kinderende meesten te jong hun groot verlies te beseffen. H. DRIESEN. Schoonhoven5 Aug. 1901. Hiermede betuigen wy aan allen onzen innigèn dank voor de zeer vele bewyzen van belangstelling, ondervonden tydens de ziekte en by het overlyden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader en Behuwd- vader F. GEIJSENDORPHER. Eu onzeu byzonderen dank aan Mevr. de Douairière LE FÈVKE DE MONTIGNY, voor hare waardeeriug eu toewyding tydens het leven en ziekte des .Overledene, die ruim 37 jaren het vertrouwen als Tuinbaas van haar en hare Familie heeft genoten. De Wed». F. GEIJSENDORPHER, geb. Nales, Kinderen en Behuwdkinderen. Haastrecht, 6 Aug. 1901. De COMMISSIE, die zich belast met het organiseeren van Vacantiereisjes, brengt hiermee niet alleen hareu hartelyken dank aan de Muziekvereeniging „ONDERLING GENOT", maar ook aan de Voerlui, die zoo bereidwillig hunne diensten verleend hebben. Stol wyk, 7 Augustus 1901. By een Architect en Timmerman in Botterdam kunnen eenige Conditiën nader te bespreken. Adres met fr. brieven, motto Bouwvak, aau den Boekhandelaar D. BROUWER, Oppert 35, Botterdam. Werkzame Agenten en Agentea* aen gevraagd voor de Levensver- lekcrlng-Maatschappy „CAISSE PATEUNELLL" te Par(j». Borg stelling verelücht. Aanbiedingen hij de Nous-Direc tion Maliesingel «O, Utrecht. Terstond gevraagd een bekwame RIJKJVECI11', P. G. en ongehuwd, door J. C. Z IJ DER LAAN, Molenaar te Haastrecht, by Gouda. geschikt voor Bakkers, by Ur. Wagenmaker, Ridderkerk.

Schoonhovensche Courant | 1901 | | pagina 2