2 Schildersknechts, Burgermeisje, flinke Meid Dienstbode. Dienstbode. Dienstbode een jonge Dame, Aanbesteding. Aanbesteding Advertentiën. m Dankbetuiging. Protestantenbond te Ameide. CHARLES COHEN, Stooniboot-Reederij op de Lek Groot-Ammers naar Sliedrecht varen Perkamentpapier v./d. Inmaak: Broodbakkers-halfwasknecht of LEERLING Drie Jongelui RIJWIELEN. Het vernieuwen van de Bmg in den Kadjjk, het maken van een Noodbrng en bijkomende werken. levering van BRANDSTOFFEN. GEEN BREUK MEER. De nieuwbenoemde gouverneur van Curasao, dê heer De Jong van Beek en Donk gaat 15 dezer scheep naar de kolonie. H. M. de Koningin ontvangt hem Zaterdag ter aflegging van zyn ambtseed. Znn ambts voorganger Mr. Barge legt 24 dezer het bestuur neder. Het verlof van den Minister van Binneulaüdsche Zaken, Dr. Kuyper, duurt tot 30 dezer. Zooals gemeld is, begaf de minister zich naar Gostein. Ged. Staten dezer provincie heb ben besloten voor liet gebruik van motor rijtuigen ongeschikt te verklaren de in de gemeente Lekkerkerk gelegen wegen, ge naamd de Lekdyk, de Schuwagtsche Tiend- weg, de Meent, de Korte Achterweg, de Lange Achterweg en de JVetcringsweg. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Baad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd door den staatsraad Mr. Asser rapport uitgebracht over het beroep van het besl uur der afdeeling Haastrecht van den Ned. Protestantenbond, De opening der jacht op klein wild is door Gedep. Staten der provincie Utrecht vastgesteld op Zaterdag 31 dezer, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, waarvan de opening is bepaald op Zaterdag 23 September. Üe lange jacht mag alleen des Dinsdags en des Vrydags uitgeoefend worden. lïe jacht op reebokken zal slechts ge durende de maauden October en November geopend zijn, terwijl de jacht op reegeiten van 15 Nov. tot 1 Dec. zal ziju toegelaten. De Stct. no. 184 bevat do sta- tuten van de Zuid-Hollandsche vereeniging «Het Groene Kruis", te 's-Gravenhage. Het Museum voor Land- en Volkenkunde en het Maritiem Museurn „PriDS Hendrik", aan de Willemskade te Rotterdam, zijn, blykeos de nieuwe ver ordening, thans iederen dag, behalve des Maandags, geopend van 10 tot 4 uur; de toegangsprijs bedraagt 5 cent en voor school kinderen, onder geleide van hunne onder wijzers, 1 cent per persoon. Kinderen be neden 16 jaar worden zonder geleide niet toegelaten. Ds. R. P. Haan te Giesendain is beroepen by de Gereform. gem. te Onstwedde (Gr.). Goud», 5 Augustus. By het eindexamen der Hoogere burgerscholen zyn geslaagd de volgende leerlingen der Ryks Hoogere Burgerschool alhier: B. F. Autheuuissen, A. L. Bakhuis, Mej. Nelly Bonte. W. F. Th. van der Byl, S. J. C. Dunlop, Ph. F. de Haseth Möller, J. Ch. Heine, W. G. F. Heyuingen, L. N. Hols- boer, Mei J. M. Kooy, L. Mok, N. W. Po lak, H. 11. M. Reu fel, M. J. Rotteveel, A. Th. J. Teelink, A. H. J. Tjeenk Willink, A. van Wyk, M. P. vau Weel. Afgewezen drie leerlingen onzer h. b. s. en een .extraneus alhier. Ia het geheel zyu door de Noordelijke Commissie in Z.-Holland geëxamineerd 127 candidaten, waarvan 15 zyn afgewezen. ♦Al blaaacr waard en Vtff heeren* landen, 9 Aug. De handel in kaas gaat flauw, ia boter vlug; kaas is f 1,per 60 kilo lager, boter 5 cent per kilo hooger in prys. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas f 19 a f 23 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goeboter f 0,60, wei- boter1 f 0,50 per half kilo. ♦Amelde, 8 Aug. De rekening van het algemeen armbestuur dezer gemeente over 1900, bedraagt in ontvang f 1303,6U/s, in uit gaaf f 1457,741/ï, nadeelig saldo f 154,16. ♦Ameide, 8 Aug. Op de publieke ver- kooping van boomvruchten, heden alhier gehouden, werd gemiddeld besteed voor appelen f 3,50 a f 6,—, peren f 3,— a f 4.—, noten f 2,— a f 2,50 per hectoliter aan den boom. Poldernaweide gold gemiddeld f 15 per hectare. Appels z(ju hier zeer Bchaars, peren iets ruimer, okkernoten veel. ♦Bleakeuagraaf, 7 Aug. In deze ge meente doet zich een geval van febris typhoidea voor. De voor de veehouders zoo schadelijke ziekte „mond- en klauwzeer" beeft zich weer b(J een der koeien van den veehouder H. v. d. Horst geopenbaard. Bedegraven, 6 Aug. Kaas. Aangevoerd 333 wagens, te zamen 19.867 stuks, wegende pijn. 107.610 kilo; Goudsche 1ste soort f26, zwaardere f 29, 2de soort f 20 f Si1/» Derby-kaas iste soort f 24, 2e soort f 20'/», Edammer-kaas, 1ste soort f 28 k f 30, 2de soort f 21. Handel matig. Capelle a/d IJ nel, 8 Aug. Alhier is benoemd tot ambtenaar ter secretarie de heer F. Smit, ambtenaar ter secretarie te Vianen. Driebrngge8 Aug. De knecht van den graanhandelaar alhier, zekere D., had heden een ernstig ongeluk kunnen hebben. Met een zwaar beladen wagen van de brug willendé rijden, toonde het paard tegenzin, met de gevolgen dat schamel enz. brak en de wagen tegen de leuuing gelukkig bleef hangen, zoodat het ongeval met eenige reparatie afliep. Gieaen-Nlenwkerk, 6 Aug. Het is der politie mogen gelukken Zondagnacht een baldadige op heeterdaad te betrappen, toen hjj bézig was een handwjjzer van den wielrydersbond, geplaatst by Pinkeveerbrug, te beschadigen. Daar een dergelijk feit vroe ger ook al eens gepleegd is en men daarbij over andere straatschenderij of vernielzucht ook wel eens te klagen heeft, wordt zoo'n aanhaling dubbel gewaardeerd. «Groot-Ammcrs, 9 Aug. Door den heer H. Voorspuij Jz., veehandelaar alhier, werden in de afgeloopen week weder een groote party kalfkoeien naar Spanje gezon den. z(jn twaalfjarig zoontje en zyn knecht maken de reis mede. Door de kaashandelaars werden deze week hier en in de environs de kaas ge kocht tot 231,3 gld. de 60 KG. De handel is over het algemeen redelijk. —Omtrent den brand by A. Schep Kz. in de buurtschap Graafland alhier wordt nog het volgende gemeld: L In een oogenblik stond de geheele hof stede in lichte laaie. Door het flink optre den van de buren werden uit de brandende schuur nog de varkens en rijtuigen gered, maar ook de spuitgasten hadden het geluk de schuur te blusschen en door hun flink optreden te behouden. Ty verdienen daar voor een woord van lof. Alleen het woon huis met stal werd een prooi der vlammen. •Hoog-Blokland, 8 Aug. Het aantal jongelingen, dat zich in deze gemeente heeft aangegeven voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, bedraagt 18. De prys, die hier voor de blauwe aardappelen besteed wordt, is sterk dalende. Twee weken geleden golden zy f 2,00 per HL., verleden week f 1,75, thans wordt geladen voor f 1,50. ♦Hoornaar, 7 Aug. Mej. M. de Kok, onderwijzeres alhier, staat No. 1 op de voor dracht voor onderwijzeres te Schiedam. Als een bijzonderheid zy vermeld dat bil den bouwman A. de Heer alhier een jonne appelboom thans vol bloesem staal Z Werden roor U dagen de aardappe len aan de schuit te Arkel voor f 2 en 's weeks daarna voor f 1,75 geladen, giste- ren wilde meu niet meer dan f 1,60 en he den slechts f 1,50 per HL. besteden. Dien tengevolge is het rooien vrjj algemeen ge staakt, daar men de aardappelen vooreerst niet tot dien lagen prys wil leveren. ♦Jaarsveld, 8 Aug. In de vergadering van den gemeenteraad werden onderzocht en in orde bevonden de geloofsbrieven van de herkozen raadsleden, de heeren D. v. d. Berg en W. de Gier, zoodat tot hunne toe lating werd besloten. De gemeenterekening, dienst 1900, werd voorloopig vastgesteld op: Ontvangsten f6335,83, uilgaven f6208,96, batig slot f 126,87. Het kohier vau den hoofdelyken omslag werd opgemaakt tot een bedrag van f 1031,30. Voorts wtrd aan de leden van de com missie tot wering van schoolverzuim een presentiegeld toegekend van f 10 'sjaars. ^Jaarsveld, 8 Aug. Op de heden alhier gehouden openbare verkoopiug van naweide der uiterwaarden werd f 34 per hectare uitgeloofd. Appelen golden f 4,— a f 6,—, peren f 2,50 a f 3 50, noten f 2,a f 2,50 per hectoliter aan het hout. Ook hier zyn de appelen dit jaar buiten gewoon schraal; boomgaarden die soms houderden ja meer dan duizend gulden op brengen, zyn dit jaar schier geen gulden waard. Leerbroek, 8 Aug. Tot predikant is alhier beroepen Ds. L. Balk te Rumpt. Leerdam, 6 Aug. Benoemd tot onder wijzer aau de openbare school No. 1 de heer H. J. J. Kres te Soest. De Secretaris en de gezamenlyke le den der commissie tot wering van school verzuim hebben resp. een vergoeding ver kregen van f 50 en f 30. Door den Raad is een conceptveror dening op de heffing eener plaalselyke di recte belasting naar het inkomen vastgesteld, tot een maximum van f 8000. ♦Meerkerk, 9 Aug. (Per Telegraaf.) Aan de kaasmarkt zyn aangevoerd of in de pakhuizen geleverd 87 vrachten. De handel is vlug. Men besteedt voor lste kwal. van f 22,— tot f 24,—; 2de kwal. van f 19,- tot f 21,—. §Nleuw-Lekkerland, 7 Aug. Van de scheepstimmerwerf van den heer C. Stam alhier is te water gelaten een Lemmersch jacht, gebouwd voor rekening van den heer Johs.de Waal te Bruinisse. Het vaar tuig zal worden gebruikt voor de oester- en mosselvangst. Mej. K. J. J. Disselkoen, onderwyzeres aan de openbare school alhier, staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzeres aan eene openbare school te Schiedam. Tengevolge van de nieuwe regeling van brievenvervoer alhier, is de verzending aldus: 's morgens om 8 uur in aansluiting met de verzending uit Lekkerkerk om 10 uur; 's avonds om 7 uur en om 10 uur. Deze twee verzendingen gaan den volgenden morgen 4.15 van Lekkerkerk. De eerste aankomst van brieven over Lekkerkerk en Dordrecht heeft plaats circa 9 uur voormiddags en 's avonds om 8 uur, maar dan alleen over Lekkerkerk. Vervolgens vertrekt 's morgens om 9 uur een postbode naar Schoonhoven en 'a mid dags om 1.30 een naar Dordrecht. Bestellingen hebben plaats om 9.30 's mor gens en 8 uur 's avonds. De eenige verbetering, die wy hier van de nieuwe regeling ondervinden, is dat de bestellingen ééa uur vroeger plaats hebben. ♦Noordeloos, 8 Aug. Dat herhaaldelijk by verschillende diersoorten het verlangen naar den ouden stal of het oude huis is gebleken, hebben we telkens in verschillende couranten kunnen lezen. Doch tot heden bleven de varkens daarbij onvermeld. Thans evenwel kunnen ook deze daar onder worden gerangschikt, daar twee dezer dieren, van af Pinksteren in een hok opgesloten geweest, in den afgeloopen nacht daaruit zijn ontsnapt en dezen morgen by hun vorigen eigenaar op 10 minuten afstand zyn teruggevonden. Sedert eenige dagen is men thans bezig de verschillende machinedeelen per as naar het reeds voltooide gebouw voor het stoomgemaal van den polder Noordzjj te transporteeren. Hoewel dit werk op den bepaalden termyo (15 Aag.) waarscbynlyk niet afgeleverd zal kunnen worden, kan men toch spoedig de afwerking verwachten. ♦♦Ouderkerk a/d lJsel, 6 Aug. Iu de gister-avond gehouden raadsvergadering, die door alle leden werd bijgewoond, werd de in de vorige vergadering vastgestelde verordening op de helling vau een hoofde lyken omslag, overeenkomstig voorstel van Gedep. Staten, in dien zin gewyzigd, dat de aftrek voor noodzakelijk levensouderhoud bepaald werd op f 400 in plaats van op f 500in verband met deze verlaging werd thans echter besloten een aftrek voor kin deren in te voeren,'namelijk voor één kind beneden 16 jaar f 50 aftrek, voor elk kind meer van deozelfden leeftijd f 26. De reke ning der gemeente over het dienstjaar 1900 werd hierna onderzocht en met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld, in ontvangst op f 16460,64, in uitgaaf op f 14893,98» en alzoo met een batig saldo van f 1566,65». De begroo- tiug van het burg. armbestuur voor 1902 werd goedgekeurd, in ontvaDgst en uitgaaf op f 1407,60, met eene subsidie-post van f 1250. Ten slotte werd een crediet ver leend, om op den a. s. Koninginnedag weder om alle schoolkinderen te onthalen, die in een jaar tjjds minder dan 10-mnal de school willekeurig verzuimden, welk c(jfer nog steeds toeneemt en aldus een verblijdend teeken is van het geringe schoolverzuim in deze gemeente. De leerlingen uit de hoog ste afdeeling van de hoogste klassen der drie scholen zullen, waarscbynlyk op Maan dag 2 Sept. a. s., een uitstapje maken naar Den Haag en Scheveningen. Dat ook deze instelling aan haar doel beantwoordt, blijkt wel uit de geleidelyke toeneming van het4 getal scholieren, dat zorg draagt voor dezen zoo genotvollen dag in aanmerking te komen. ♦♦Ouderkerk a/d IJzel, 8 Aug. In den nacht van 6 op 7 dezer werden onze dorpsbewoners uit hunne rustige rust opge schrikt door het geluid der brandhoorns en daarna door het gelui der torenklok. Een dubbele loods vau de steenfabriek van de firma J. van Holst en Co., geheel met turf gevuld, stond in lichte laaie, de omgeving bedreigende met vernietiging of schade. Aanstonds rukten drie brandspuiten uit. om hulp te verleenen. Na korten tyd water te hebben gegeven, werd het 't meest raad zaam geoordeeld, de loods, waaraan toch niet te blusschen viel, geheel te laten uit branden. Hierdoor werd waterschade aan de steen in de belendende ovens voorkomen. Tegen den morgenstond konden de brand spuiten inrukken op één na, die met een brandwacht op het terrein werd achterge laten. De oorzaak van den brand is geheel onbekend. De loods was verzekerd by de örma Van Veeren, de turf by De Jong Sc Co., assuradeurs te Amsterdam. In minder dan één jaar tyds zyn thans aan den IJsel drie loodsen met turf in de asch gelegd, namelyk by de heeren Van Elk, C. Hoogendyk Cz. en by de firma Van Holst. Naar men verneemt, beeft de directie van de stoomboot-reedery „De IJsel" te i Gouda zich wederom bereid verklaard de schoolkinderen met hun geleiders op 2 Sep tember a. s. gratis te vervoeren naar Rotter dam en terug, eene welwillendheid die door de ingezetenen wel wat meer op waarde mag worden geschat. Peur gum, 5 Aug. Iu de Woensdag jl. gehouden vergadering van den gemeenteraad werd de rekening, dienst 1900, behandeld, waaruit bleek dat het batig saldo bedroeg f 417.36. ♦Polsbroek, 8 Aug. Jl. Vrydag is te Akersloot (N.-H.) overleden de heer J. Maats, vroeger gemeente-geneesheer alhier. Dinsdag morgen reed een veehouder in deze gemeente naar huis met een vracht takken. Naast hem zat zyn 4-jarig zoontje op de wagenkist. Het paard gedroeg zich onrustig, waardoor het kind tont- werd en van den wagen viel. De vader onder de poging om het ventje te grypeD, kwam ook te vallen, raakte met zyn eene been onder het rad en vervolgens in een sloot. Het paard liep door, doch werd een eindje verder tot staan gebracht. De wagen, die even te voren onderstboven gevallen was, had by achtergelaten. De beide drenkelingen het jongetje was ook te water geraakt waren weer spoedig op het droge, doch de vader had zich zoodanig bezeerd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. ♦Schelluiuen, 8 Aug. Verleden week zyn hier verscheidene schelven hooi verkocht, te leveren op verschillende plaatsen en tijden, tegen f~12,5 k 14 gulden de 500 kilo. Door het polderbestuur van de polders Gorinchem en Kwak/t^kai is tot watermoie- naar benoemd P. Vögel te Giesen-Nieuwkerk. Woensdag jl. is publiek verpacht de tiend op den polder Schelluinen voor f 46.20. Sliedrecht, 5 Aug. Daar B. en W. maar 6 patroons en 13 werklieden op de kiezerslyst voor de op te richten Kamer van Arbeid hebbeii geplaatst, heeft het be stuur der werklieden vereeniging „Algemeen Belang" alhier, zich tot Ged. Stalen gewend met verzoek deze ïyst niet goed te keuren. Het bestuur meent, dat er respectievelyk minstens 30 en 200 in aanmerking kunnen komen, als men zooals B. en W. schy- nen gedaan te hebben, zich niet uitslui tend tot het hoepmakersbedryf beperkt. Daarop hebben Ged. Staten aan het bestuur van „Algemeen Belang" bericht, dat zy ook eene kiezerslyst van de werkliedenvereeni- ging wenschen te outvaogen. Sliedrecht, 8 Aug. In de heden ge houden vergadering der centrale antirevo lutionaire kiesvereeniging is tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer (vacature Kuyper) de heer A. D. P. V. van Löben Seis, inspecteur van den arbeid te Arnhem, on tot candidaat van de Prov.Staten, (vacature A. Kleyn) de heer C. M. van Houwelingen te Penrsum. ♦8tolw(jk, 8 Aug. Voor de vacante betrekking van onderwyzer aan de lste openb. school alhier hebben zich 23 solli citanten aangemeld. Als eene byzonderheid op het gebied der veefokkery is zeker vermeldingswaardig, dat verleden week door den landbouwer J. B., wonende in de buurtschap Schonauwen, een tweejarige stier is verkocht voor de som van f 330. Het kolossale dier bleek een gewicht te bezitten van 811 KG. Op de jaarfeesten van den „Bond van Gemengde Zangverenigingen" worden elke jaar een vyftal pryzen verloot onder de vereenigingen, die een keurnummer gezongen hebben. Onze zangvereniging „Eensgezind heid" behoorde dit jiar voor de tweede maal tot do gelukkige. Drie jaar geleden viel haar te 'a-Gravendeel de directeursprys, een keurige dirigeerstok, ten deel; thaus te Hardinxveld was het weer een prys voor den directeur, nu echter een gouden potlood houder, dien het lot haar toewees. De vereenigingen, die dit jaar mede een prys thuisbrachten, waren: Rysoord, le damesprys, (etui met 6 zilveren lepeltjes). Tilburg, 2e damesprys, (theebus met zilveren stop). Bareudrecht, le heerenprys, (inktkoker met zilver). Berkenwoude, 2e heerenprys, (sigaren- stel met zilveren voet). ♦Streefkerk, 9 Aug. Aan het burgeriyk armbestuur alhier is voor 1902 eene subsidie uit de gemeentekas toegestaan van f 700. In 1893 bedroeg deze subsidie f 1400. ♦Furen, 8 Aug. De door den raad dezer gemeente voorloopig vastgestelde rekening over het dienstjaar 1900 bedraagt in ontvang f 8315.47, in uitgaaf f 7148,10, alzoo een batig slot f 1667,37. ♦WUllge-Langerak, 8 Aug. Op de visschery albier zyn van Zondag op Maan dag H. 20 zalmen gevangen. Voor een paar dagen trof het dienst meisje van den landbouwer G. de H. alhier het ongeluk, dat ze voorover in een sloot viel. Gelukkig merkte de knecht het onge val op en redde hy haar van den dood. Het meisje was echter, naar men verneemt, nog al ontsteld en ongesteld door het geval. Het slootwater in het veld is als drinkwater voor de menscben vooral dezer dagen gevaarlyk: eensdeels doordien het met een dikke laag kroos bedekt is, en anderdeels doordien het lang achter elkaar sliltaand is, waardoor het met dit warme weer bederft zóó, dat het bezwangerd is met duizenden insecten en rottende dingen. Het hoofd der school alhier heeft daarom het drinken van dat water by zyn school aan de schoolkinderen verboden. Vooral doet zich onder aalke omstandigheden de behoefte aan een goede, geslagen pomp by de school levendig gevoelen. Weerden, 7 Ang. Kaas. De aanvoer ter markt op beden bedroeg 327 partyen. Prys van Goudsche le soort f22,— a f26,50; 2de soort f 18,— k f 21,— zwaardere f 27,—, Edammer lste soort f 25,50 k per 50 kilo. Handel vlug. ♦Zevenhulzen, 7 Aug. Een helden stuk is Maandag alhier verricht door de wed. C. Haak. Toen zy met haar groenten- wagen in het Zuideiude was, werd zy er op attent gemaakt, dat een kind van een jaar of zeven midden in het kanaal lag. Het lag achterover en dreef al verder van den kant. In het water springen en het reeds ten tweeden male gezonken kind te grjjpcn, was het werk van een oogenblik. Inmiddels waren er een tal vrouwen aan gekomen, waarvan een de kloeke redster een stok toestak en haar zoo behulpzaam was by de redding. De moeder en de andere vrouwen waren zoo verschrik!, dat ze geen besef hadden om zelf het reddingswerk aan te vangen. Zonder hulp van deze menschlievende vrouw, was het kind zeker verdronken, 't Is te hopen, dat de Maat- schapp(j tot redding van drenkelingen van deze daad nota neemt. Zondagnacht werd in het Korenmolen gat een schuitje ontvreemd, hoewel het op slot aan een dikken paal lag. Alle nasporin gen bleven vruchteloos tot Dinsdag-ochtend, toen het teruggevonden werd in de Rotte. De riemen lagen een eindverder. De daders zyn waarschynlyk stroopers geweest; want er lagen nog een paar patronen in de schuit. Zy hadden het vaartuigje over drie dykeo fêaleept, GEMENGD NTEITWS. -By de jongste raadsverkiezing een gemeente op Zuid-Beveland, moest de burgemeester aftreden. Een invloedryk persoon, die met het hoofd der gemeente een geschil had, maar overi gens met hem eens van denkwy» was, wist eenige kiezers over te halen een tegencan- didaat te stellen. Op den verkiezingsdag ging iemand naar den burgemeester om de ljjst in te leveren. Het hoofd der gemeente, dat vry wel op de hoogte was, ontving den man op hoffe- lyke wijze. Er werd over koetjes en kalfjes gepraat, totdat het 4 uren geslagen was. Eindelijk wilde de bezoeker de lyst in leveren. Zoo, zoo, zeide de burgervader, moest gy nog een candidaten-lyst inleveren? Nu, dan moet gy daarmede wachten tot een vol gende gelegenheid, want vandaag kan het niet meer; 't is nu le laat. Aan het politiebureau op de Groenmarkt te 's-llage is Woensdagnacht een bewoner van bet Rozenbofje aan den Zuid-Buitensingel komen mededeeleu dat er in het hofje een man lag die door twee personen van een handkar was nederge- worpea. By de komst der politie vonden zy den bewusten man dood liggen en trof zij tevens aan de bedoelde twee personen met hun handwagen. Dezen verklaarden dat zy meen den dat de thans overledene, die genaamd is Jan de W., wonende Iloefkade, door dronkenschap in de Nieuwe Molstraatfop den grond was gevallen; zy hadden hem daarom naar het hofje vervoerd om hem in een leeg huis te brengen. Aan het Commissariaat aan de Groenmarkt bleek later dat de doode een steekwond in de borst bad, welke hem volgens latere verklaringen van de genoemde twee per sonen zou zyn toegebracht in de Nieuwe Molstraat door een man met wien hy twist had gehad. Als verdachte is omstreeks halfvyfin den morgen naar het Commissariaat gebracht een schoenmaker, wonende in de Nieuwe Molstraat. Deze ontkent ectiter de wond te hebben toegebracht. De justitie is met de zaak in kennis gesteld. Te Wagenberg (N.-Br.) arresteerde men een 76 jarig man als verdacht van dief stal van kippen. Toen men des morgens het arrest lokaal opende, had de arrestant door verhanging een einde gemaakt aan zyn leven. Zaterdag-avond kwam een be woner van een tweede bovenhuis in de Eerste Jan van der ileydenstraat te Am sterdam tehuis, en kon, vermoedelyk door dat het slot defect was geworden, de deur niet openkrygen. IIy ging de hulp inroepen van zyo huisheer, den drogist Byleveld, die zich naar de derde étage begaf, ten einde zich langs een dor stylen van de veranda naar beneden te laten glyden, om zoo naar binnen te komen, en voor deu wachtende de deur te ontsluiten. In plaats van op de zinken goot te stappen, zette hy den voet op een seherm- rol, die losliet, waardoor de man naar be neden stortte. Naar het gasthuis vervoerd, overleed de heer B. daar aan de bekomen wonden. Zondag had te Limmen een droevig ongeluk plaats. Mej. Stroomer, van Storopetoren, stapte uit de tram. doch in verkeerde richting; zy geraakte onder de tram en een harer voeten werd nagenoeg geheel afgereden. Dinsdag is aan den Vinkweg by Leiden een 6-jarige knaap, die op een der treeplanken van de stoomtram ww gespron gen en er afviel, overreden. Hy is per brancard naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht en is kort daarna overleden. By het afbreken van het pro vinciaal grifBegebouw te 's-IIertogenboscb viel er Woensdag een muur om; de ge huwde grondwerker Van Krieken werd er by gedood. Maandag-middag heeft te Slie- drecht naby het station in de zoogenaamde Baanhoek in de Tolsteeg een zware brand gewoed, waarby 11 huizen, 5 schuren, een aak, een telepboonpaal en 3 schelven van p. m. 36.000 bossen spanen werden in de asch gelegd. De brand ontstond door onbekende oorzaak "in een der schelven, loebehoorende aan den heer v. Houwelingen en verspreidde zich weldra over de andere. De brand breidde zich spoedig uit aan den eenen kant van den dyk en wel het eerst aan de bakkery van Van Stolk en twee woonhuizen, bewoond door vier ge zinnen. Van daar sloeg de brand over op de perceelen aan de andere zyde van den dyk, alwaar weldra een turfschuur met grooten voorraad in lichte laaie slond. Om 5 uur was de brand het felst en zelfs één groote vuurzee, terwijl door gebrekkig toevoer van water aan blusschen niet viel te denken. Om li uur waren al de genoemde perceelen, alle gedekt met rieten daken, in een puinhoop veranderd. De belendende perceelen bekwamen belang- ryke brand- en waterschade. Da bewoners waren er in geslaagd hun inboedels gedeel- telyk in veiligheid te brengen. De percee len waren alle verzekerd, doch niet alle inboedels. Te Vleuten ontstond Dinsdag, waarschijnlijk door het omvallen van een petroleamtoestel, brand in een kruideniers winkel van S. Het vuur deelde zich ook mede aan de herberg van Kr. en aan het huis van M. Deze huizen met de inboedels gingen geheel verloren; niets kon gered worden. Alles was tegen brandschade ver zekerd. In de laatste dagen is het vee smokkelen aau de Belgische grens sterk toegenomen, doordat er in België veel gebrek is aan goed melkvee. Byna iederen avond gingen in de vorige week hier of daar Nederlandsche melkkoeien over de grens. Gewoonlyk liepen de smok kei partyen goed af. Niet echter Zaterdag-morgen. Een zestal smokkelaars, twee prachtige melkkoeien geleidende, verlieten 's morgens om circa drie uur de Nederlandsche ge meente Koewacht en trokken in alle stilte over de grens. Alles ging goed, tot zy een 2 uur vau de grens, onder de gemeente Exaerde, eensklaps vervolgd werden door een brigadier der douanen, den heer v. d. V., gestationneerd te Moerbeke, en een ander beambte. Daar de troep op hun geroep niet wilde standhouden, maakten de douanen van hunne vuurwapenen gebruik. By het tweede schot viel reeds een der smokkelaars J. N. ter aarde. Hy had een kogel in het achterhoofd gekregen, die tot de hersenen was doorgedrongen. De ongelukkige was onmiddellyk een lyk. Ook kreeg één der koeien een schot in de ribben. Al bloedende werd het dier nog medegenomen. De getroffene is een jongeling van 27 jaar uit de gemeente Moerbeke, die overdag ging werken en 's nachts smokkelen om zyn ziekelyke ouders beter te kunnen onder steunen. Ofschoon andere smokkelaars nog al eens misbruik van sterkendrank maakten, was hy steeds heel matig. Het geval verwekt veel sensatie in de Belgische grensdorpen. Aan een schrijven van pater Jos. van Kerkhoven, die op de plaatsen zelve inlichtingen heeft iugewonnen, ont leent „De Gelderlander" omtrent deu gruw- zamen dood van onzen landgenoot Mgr. Hamer in China het volgende: Pater Van Kerkhoven is ook in staat geweest, de bisschopsketen en den ring van den prelaat uit de handen van de Boksers terug te koopen. Deze kostbare relieken van den martelaar zyn door den superior der congregatie, waarvan Mgr. Hamer deel uitmaakte, geschonken aau zyn familie te Nymegen, by wie ze thans berusten. Op zyn standplaats te Eul-tsjeu-seu-ts'ing-ti werd reeds by den aanval de hand van ZyneDoorl.Hoogw. meteen kogel doorschoten. Den 20. Juli heeft Mgr. Eul-tsjeu seu-ts'iog-li verlaten en is den 22en te Toeo-tsj'eng aan gekomen. Mgr. zat op een groote kar, ge knield op het yzer eener lans en de punt van een sabel kwam van achter tegen zyn hals, zoodat hy niet de minste beweging maken kon. In dien staat is by de heele stad doorgevoerd, beschimpt en verwenscht door de menigte. Dienzelfden dag nog, 22 Juli, heeft men Monseigneur naar het gerechtshof geleid, waar hy 5 dagen ver bleef, en, zoo men zegt, lamelyk goed be handeld werd. Den 26en Juli zyn de Boksers het gerechts hof binnengedrongen, en hebben Zijne Hoog waardigheid daar uitgerukt. Zjj hebben Monseigneur byna gansch uitgekleed, hebben hem een touw om den hals gedaan, sleepten hem er mee langs alle kanten en rukten heel zyn baard uit. Daarna hebben zy Ziine Doorl. Hoogw. omwonden met watten, die met olie waren doortrokken en hebben die in brand gesto ken. Mgr. heeft rechtstaande de barbaarsche pijniging moeten doorstaan, het vuur was aan de voeten aangelegd. Toen het vuur uit was, viel Mgr., maar hy leefde nog en men hoorde eenige zuchten uit zyn borst opstygen. Vervolgens hebben de Boksers zyn banden en voeten afgekapt, en bet lichaam naar de begraafplaats overgebracht. Daar hebben zy Mgr. onthoofd en gedu rende een ganschen dag het hoofd op de punt van een lans ten toon gesteld, zooitls men soms groote booswichten doet. Met dit alles was de belsche razerny der Bok sers nog niet verzadigd. Zy moesten den doode nog onteeren. Zy hebben het lichaam van den eerbiedwaard!gen martelaar ge opend, een Bokser van 8 jaren nam er het hart uit, dat door een bedelaar werd opgegeten. „Twee heidenen hebben het verminkte lichaam van Zyne Doorl. Hoogw. begraven. Toen ik den 13den Maart te Toeo-tsj'eng aankwam, vroeg ik aanstonds aan den manderyn, waar het lichaam van Zyne Doorl. Iloogw. was. Ik sprak met den mander(ja over den eerbied der Chineezen voor de dooden; ik sprak met hem over de groote waardigheid van een bisschop, wiens lichaam tot hiertoe niet begraven was met de plech tigheden, die zyn waardigheid eischt. De mandaryn liet aanstonds onderzoeken; eu twee dagen later had men de reliquieën van den eerbiedwaardigen martelaar ge vonden. Ik heb den mandaryn verplicht, die kostbare overblijfselen in een schoone kist te leggen, en deze op een betameiyke plaats neer te zetten, totdat ik de plaats, waarheen zy overgebracht moesten worden, zou hebben aangeduid. Daar in het Vicariaat van den Ortos byna niels meer bestaat, had ik het besluit geDomen, het lichaam van Zyne Doorl. Hoogw. door de mannen van het gerechtshof naar Kalgan, en van daar naar Siwan-tze te laten overbrengen. Maar de christenen van Eul-tsjeu-seu-ts'ing-ti, die in Toeo-ts'eDg waren, hebben zich er tegen verzet. My dunkt, dat zy recht hebben op dien schat; ik zal de komst van don Zeereerw. pater Bermyn afwachten, om met hem de noodige maatregelen te nemen." Adriana ftoza, gewezen huis vrouw, thans weduwe van E. Koek, te De Werken en Sleeuwyk, die zich in voorloo- pige hechtenis bevindt, als beschuldigd van poging tot moord op haren man, heeft be- kchd hem op zyn boterham rattenkruid te hebben toegediend, die zij door den bode had laten meebrengen; zy zou reeds vóór zeven jaar geleden, toen haar man er haar een verwyt van had gemaakt, niet hui»- houdelyk en zuinig te zyo, het plan hebben opgevat om zich van hem te ontdoen. Ge- lyk bekend is, is Koek aan de gevolgen van het gebruik van bedoeld rattekruid over leden. Een koopman uit Gouda, die Dinsdag in Rotterdam een kykje kwam nemen, en daarbü in een bierhuis in de Raamstraat verzeilde, is in dat bierhuis, nadat hy er eenigen tyd vertoefd had. ge woonweg door een paar bezoekers by de keel gegrepen, op aen grond geworpen, uitgeschud, beroofd van zyn portemonnaie met ongeveer f 3 en een spoorkaartje, en daarna op straat gegooid, biy dat hy er nog zoo goedkoop afkwam. De daders lig gen op het kerkhof. Wel heeft de man er de politie in de Pauwensleeg mede in kennis gesteld, maar daar hy vreemdeling is; weet hy niet precies het huis aan te wyzen, waar de roof is gepleegd. Te Appelscha werd een baden de jongen door een snoek in de kuit ge beten en wel zoo ernstig, dat de geneesheer de wonde moest naaien. Te Veere beeft Zaterdag iets plaats, dat zeldzaam heeten mag. By gelegenheid van een volksfeest zal dan gebonden worden eene tentoonstelling van kinderen van 10 tot 14 maanden, en eene van hondenkarren, bespannen met 1, 2 of meer honden. Zonderlinge combinatie t In een der wachtkamers van het Hoüandsche Spoorwegstation te 's Hage zaten Woensdagavond twee knapen van 13 14 jaar heel genoeglyk te smullen van broodjes, melk, bier, koffie enz. bdz. Zy deden zich zoodanig te goed, dat het de aandacht trok van een politie-beambte, die het raad- zaam oordeelde zich eens met de jeugdige reizigers te bemoeien. Na veel leugens volg de eindelyk de bekentenis- van den een, dat hy 's morgens van z(jn vader te Rotter- dam f 60 had weggenomen en in gezelschap van zyn vrindje met dat geld naar Scheve- ningen was gegaan. Den geheelen dag had den zy er lustig op los geleefd en aardig wat geld stuk geslagen. De jongelui werden voorloopig naar het commissariaat gebracht en zyn den volgen den dag naar hunne ouders te Rotterdam teruggeleid. Dat het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde geen slecht beroep is, bewyst het feit dat de bekende uroscoop Pieter van Bysterveld le Rotterdam in de plaat- seiyke directe belasting naar het inkomen is aangeslagen in de 23ste klasse, zijnde een inkomen van f 7500 tot beneden f 8300, waarvan betaald moet worden f 262,50. In den omtrek van Rouaan is Woensdag een automobiel, die tekort draaide, omgeslagen. De bestuurder, een Par(jsche ondernemer, kwam onder het 2000 kilo zware voertuig, en verbrandde levend, doordat de petroleum vuur vatte. Men heeft in de Londensche dokken teer veel last ven ratten, die er buitengewóón talryk zyn. Op sommige schepen worden er dagelyks honderden ge dood; maar zy nemen in aantal toe in plaats van te verminderen. Aan boord van het stoomschip „Gourkha", voor troepenvervoer gebruikt, heeft men dezer dagen proeven genomen met een mid del om de ratten op groote schaal te ver delgen. Men pompte namelijk in alle ruim ten en hoeken van het schip 300 kubieke nieters zwavelzuur gas, dat door zijn geur de ratten aanlokt, maar tevens doodelyk voor hen is, en het gevolg was, dat er na verloop van vier of vyf minuten vyfhon- derd ratten verstikt nederlagen. Het bleek, dat het schilderwerk van de kajuiten en andere scheepsruimten niet be schadigd werden door het zwavelzuur. STADSNIEUWS. SchoonhwvenO Aug. In verband met het vertrek van den sergeant-majoor Van Raay is de fourier A. de Munnik van de Instructie- Compagnie bevorderd tot sergeant-majoor en is den sergeant L. G. Van der Reyden de betrekking van fourier opgedragen. Naar inen verneemt, heeft de heer V. H. Doesburg de benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim niet aangenomen. Gisteren had in het gebouw der Academie van Beeldende Kunsten te 's-Gravenbage de plechtige opening plaats eener tentoonstelling, uitgeschreven door de Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnyverheid iu Nederland, ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. Deze tentoonstelling omvat eene zeer uitgebreide en interessante verzameling van practischc werkstukken, geleverd door am- bachts-, teeken-, burgeravoad-, huishoud-, industrie- en kookscholen, ryksopvoedings- gestichten en als blyk vau hetgeen ook particulier initiatief in deze vermag van opleidingsinrichtingeu by fabrieken (leerling stelsel), enz. En wat dezen dag in ds eerste plaats van betet kenis maakt, dat is het feit, dat H. M. de Koningin en de Prinsgemaal zich bereid hadden verklaard, de opening met Hunne hooge tegenwoordigheid te vereeren. Na eene welkomstrede van den voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging, Mr. E. Fokker, opende H. M. de Koningin met eene waardeerende toespraak de tentoon stelling, waarna IIM. en Z. K. H. Prins Hendrik de tentoongestelde voorwerpen met de meeste aandacht in oogenscbouw gingen nemen. Ook de alhier bestaande Teekenschool der Nyverheids-Vereeniging voor Goud- en Zilversmeden was op deze tentoonstelling op waardige wyze vertegenwoordigd. Hare inzending bestond uit eene collectie hand-, rechtlyuige en bouwkundige teekeniogen, voorts boetseer- en graveerwerken. Toen H. M. de Koningin dit gedeelte der tentoonstelling genaderd was en met aan dacht beschouwde, viel den vertegenwoor diger der inzending, den heer Fred. A. Tepe, directeur der Teekenschool alhier, de hooge eer te beurt door H. M. te worden toege sproken en Hare hooge tevredenheid te ver nemen over deze belangryke inzending. Ook Z. K. H. de Prins-Gemaal liet zich tot den heer Tepe in eenige zeer waardeerende woorden over deze inzending uit. Voorzeker mag de byzondere belangstel ling, door beide Vorsten voor de inzeudiog onzer Teekenschool aan den dag gelegd, én voor het bestuur én voor den directeur eene groote voldoening heeten en mag thaus deze voor onze gemeente zoo hoogst nuttige instelling le meer aanspraak maken op onze biyvende waardeering. ♦♦—Het bestuur der afdeeling „Schoonhoven en omstreken" van het Neder]. Onderwyzers-Genootschap bestaat thans uit de heeren: A. Kars, voorzitter; F. Hemmes, 2de voorzitter; A. Dykgraaf, secretaris; VV. Honkoop, 2de secretaris; W. A. Emeis, penningmeester. Een alhier logeerend echtpaar, een toertje per flets makende, had onder de gem. Berg-Ambacht een minder aangename ontmoeting. De dame werd nl. lastig ge vallen door een hond, die het niet alleen by blaffen liet, doch ook in haar japon hapte, waardoor zy haar stuur kw(jt raakte en in de vry diepe watering terecht kwam. Haar echtvriend, die er bysprong, mocht na veel moeite er in slagen zyne vrouw, hoewel naluurlyk erg verschrikt, behouden op het droge te brengen, terwyl eenige dames, die daar b(j toeval passeerden, de kleeren en liet verder toilet der drenkelinge een weinig hielpen opknappen, waarna de terugreis naar Schoonhoven weder werd ondernomen. De honden hebben den fietsers al wat moeite en ongemak bezorgd. Ditmaal liep het echter gelukkig zonder ernstige gevol gen af. VERVOLG DER NIEUWSTIJDIHGEN. Per Telegraaf. By de heden gehouden verkie zing voor een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Groningen is heden by enkele candidaat-stelling gekozen de heer Mr. H. L. Drucker. Dr. Kuyper Meeft het voorzit terschap van den Nederlandschen Journa listenkring nedergelegd en voor het lid maatschap van den Kring bedankt. Naar men verneemt, heeft mevrouw H. M. J. de Klerck-Schut van Krimpen a/d. IJsel, te 's-Gravenhage, te Voorburg een liefdadige stichting opgericht. Uit het reglement van deze Schul's Stichting blykt, dat daarin worden opgenomen protes- tantsche vrouwen, ongehuwd of weduwen zonder kinderen, niet jónger dan 55 en niet ouder dan 65 jaren, dochters van staats beambten of gedistingeerde particulieren, die eene goede opvoeding hebben genoten, doch door tegenspoed buiten hare schuld genoodzaakt zyn een fatpoenlyk onderkomen te zoeken en een inkomen van minstens tweehonderd en hoogstens drie honderd vyftig gulden bezitten. Het huis is gekocht en gemeubeld, en geschikt bewoonsters op te nemen. De stichtster geeft zeker gaarne verdere in lichtingen. Door de firma Thomas Ronald- son Sc Co., gevestigd le Londen, Antwerpen, Gent, Rotterdam en Amsterdam, is eene brochure in het licht gegeven, waarin be langryke byzonderheden betreffepde boven genoemde havens en over Zaandam worden behandeld. Vele fraaie platen en kaarten geven afbeeldingen van de voornaamste handelsinrichtingen en dokken. Voor be- belanghebbenden by handel en scheepvaart bevat de keurig uitgevoerde brochure veel wetenswaardigs. Naar wy vernemen ia een nieuwe uitgave van den „Liederenbundel voor Janmaat en Soldaat" in bewerking. Van dit boekje werden reeds 80.000 exem plaren verkocht. De verzamelaar, luitenant Clockener Brousson te Breda, zal het boekje verdeden in Vaderlandsche liederen, Ge- schiedzangen, Matrozenliederen en Soldaten liederen. In 1 geheel zuüen ongeveer 120 ItaUreit worden opgenomen. Mej. C. M. Jerschavek te Gorin- cheity en de heer E. Wever te Vianen zyn geslaagd voor de acte Fransche taal 1. o. ♦♦Aiuelde, 9 Aug. By den gehouden wedstryd van Cbr. Harmonie- en Fanfare corpsen te Dordrecht op 8 Aug. jl. mocht de Chr. Muziekvereeniging „Crescendo" alhier (opgericht! Juli 1899), onderdireciie van den heer L. Blok, een eersten prys behalen. ♦Berg*Ambacht, 7 Aug. Door het bestuur van den polder Berg-Ambacht is heden by inschryving aanbesteed: het ver nieuwen van de sluisdeuren, slagbalk en puutslukken aan de sluis in den IJseldyk te Haastrecht. 7 biljetten waren ingekomen. Het laagst werd ingeschreven door J. Vermey te Vlist voor f 479, aan wien het werk is gegund. Het zoontje van W. B., heel kalm met eenige blokjes hout spelend, viel daarmede en kwam zoo ongelukkig terecht dat hy een gebroken arm opliep. 8 Aug. Gisteren maakten een 130-tal schoolkinderen der lste en 2de openbare school, vergezeld van het onderwyzend personeel, een boottochtje naar Rhenen, opgeluisterd door de muziek van de hier bestaande vereeniging „Excelsior". Reeds heel vroeg 's morgens zag men vele kleinen in de weer en te ruim 6 uur ging het in optocht met muziek naar de boot; de kin deren der 2de openbare school zouden van uit Ammerstol de reis ondernemen. De lucht, die zich 's morgens niet best liet aanzien, klaarde op deu dag gelukkig wat op, zoodat de kinderen volop kondeu ge meten van het bezienswaardige dat zoo'n boottochtje biedt. De boot was geheel met vlaggen versierd; voor alles was behoorlyk gezorgd en ook de inwendige mensch werd niet vergeten. Al spoedig werd de voor raad aangesproken en kreeg ieder een paar flinke boterhammen en de noodige melk. Vroolyk klonken nu en dan de touen van „Excelsior" over het water en lokten hier en daar nog al eens nieuwsgierigen aan den oever. Na aankomst ter bestemder plaatse werd een wandeltocht ondernomen en kon ieder vry en volop genieten van de schoone om streken van Rhenen. De kinderen stonden verbaasd van hetgeen zy te zien kregen en klauterden naar hartelust heuvel op en af. Zoo werd de tyd doorgebracht, en na in het stadje eerst nog wat te hebben genuttigd werd de terugreis aanvaard en kwam men te ongeveer 8 uur 's avonds aan Bergstoep aao, iu opgewekte stemming, doch zeker wel een weinig vermoeid vau de drukte, die de kleinen op dit heerlyk reisje hebben gehad. Nog lang zal door hen worden ge babbeld over al bet mooi's dat zy gezien hebben en by de meesten zal zoo'u reisje in dankbare herinnering blyven. Een woord van dank komt voorzeker toe aan hen die mede hebben bygedragen om dit boottochtje te kuonen ondernemen aan de muziekvereeniging „Excelsior", met haren directeur, den heer Van der Wouden, voor hunne welwillendheid en niet het minst aan het onderwyzend personeel en de dame» voor hunne moeite en zorg om deze reis voor de kinderen zoo aangenaam mogelyk te maken. Twee jongelui, met hun bok uit wandelen, kwamen aan dea groenen Kerk- weg te dicht aan den w.aterkant, waardoor een van hen te water raakte en kopje-onder duikelde. De andere,gansch niet geschrokken, wist den duikelaar bu zyn been te grypen en zoodoende op den kant le halen, wanueer zy met hun bok, alsof er niels gebeurd was, hun weg vervolgden. Thuis gekomen zal het geheim tusschen hen van zelf wel zyn verraden, al zouden zy, die van dit ge beurde ooggetuigen waren, dit niet ver klapt hebben. Boskoop, 6 Aug. Een zwaar verlies heeft de parochie der R.-K. Gemeente albier getroffen. Den 1. Aug. jl. overleed, voor zien van de H.1L Sacramenten, na een smarteiyk maar geduldig lydeo, de ZeerEerw. heer P. J. Lucassen, pastoor alhier, in den ouderdom van 66 jaar. ♦tioudriaan, 8 Aug. Gisteren werd de zaak tegen A. d. O., beschuldigd van brandstichting, voor de rechtbank te Dordrecht behandeld. De eisch van den Officier van Justitie is 5 jaar gevangenisstraf. Door de afdeeling Alblasaerwaard der Holl. Maatsch. van Landb. is subsidie aau- gevraagd voor een winterlandbouwcursus, alhier op te richten. Hoenkoop, 7 Aug. De landbouwer B. uit Lopikerkapel, die van een familiebezoek te Hekendorp huiswaarts keerde, wilde naby Oudewater uitwyken voor een melkwagen, die van de zuivelfabriek kwam, maar kwam met het uilhalen tegen een der vele palen aan, die langs den weg staan, zoodat de tentwagen voorover sloeg. De wogen be kwam nog al avery, doch de inzittende per sonen kwamen met den schrik en een paar kleine kwetsuren vry. Door spoedig by komende hulp werd het rytuig weder opgebeurd en met touwen aan elkander verbonden, zoodat de reis nog met eigen voertuig vervolgd kon worden. Reeds menig voerman heeft minder aan gename kennis gemaakt met die palen, zoodat het zeer in 't belang van rytuigen zal wezen, als de palen eenigazins verplaatst kunnen worden. ♦Lekkerkerk, 9 Aug. Door den bouw kundige J. Bordje Pz. alhier is aanbesteed: het bouwen van een burgerwoonhuis voor den heer A. den Oudsten. Minste inschryvers waren: Metselwerk, B. Verwaal f 864,—. Timmerwerk, P. Borsje 889,95. Smidswerk, Wed. C. v. d. Graaf 60, Lood- en Zinkwerk, Gt. Oskam - 89,25. Verf- en glaswerk, W, J. de Vlaming 240,—. Door eenige eigenaren in den polder Den Hoek wordt het plan geopperd, het vischwater in den polder te verpachten. Een desbetrefMnd request zal ter teekening worden rondgezonden. Door Mej. N. Bezemer is tegen 1 Oc tober eervol ontslag gevraagd als helpster aan de Luyten-Nienbuysschool. De wyziging in den bodeloop by de Posteryen vindt hier algemeenen by val. De postkar komt te half acht aan en ver trekt naar Rotterdam ruim 10 uur. Schoon- hovensche en Rotterdamsche couranten wor den nu om 8 uur reeds bezorgd. ♦Ondewater, 6 Aug. Ten bewijze dat voor goede waar steeds flinke pryzen zyn te bedingen, kan dienen, dat door den heer H. Anker, veearts alhier, op dej.l. Maandag 5 dezer te Utrecht gehouden markt een 3-jarig paard is verkocht voor de som van f 500 (vyf honderd gulden), een prysje dat voor dieren van genoemden letfiyd niet dagelyks betaald wordt. Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. Openbare verkooping, ten overstaan van den notaris H. Groenendaal te Gouda: No. 1. Koffiehuis met vergunning „het Wapen van Reeuwyk" te Reeuwyic, op gehouden. No. L Een schilderswerkplaat», aan het KktnpJ* te Reeuwjjk, no, opgebyaden, Ten overstaan van den Notaris A. J. de Mooy le Lekkerkerk zyn 7 dezer publiek verkocht de volgende perceelen te Krimpen a/d Lek, als Huis C 2, 3 en 4, schuren en erf, tuin en weiland, groot 33 aren, 41 centiaren, aan J. van Vliet, L. C. Groeneveld Jz. en C. de Jong Mz., allen te Krimpen a/d Lek, voor f 6900. Weiland, groot 1 hektare, 42 aren, 85 centiaren, aan F. J. MjjDlieff Wz. aldaar, voor- 3250. Wei en Hooiland, groot I hectare, 65 aren, 80 centiaren, aan S. C. van der Laan aldaar, voor3650. En hooiland, groot 1 hectare 13 aren, 90 centiaren, aan M. Hak al daar, voor2500. De perceelen No. 1, 2 en gegund. f15300. zyn niet VACATIIREBEUBTEN op Zondag 11 Aug. 1901. Ring Nliedreeht GOUDRIAAN. 'sNam. U/guur, Ds. Buiskool, van Ond-Alblas. OTTOLAND. 'sNam. I1/» uur, Ds. Poort, van Streefkerk. SLIEDRECHT. 's Avonds 6 uur, Ds. Lauts, v»n Molenaarsgraaf. WIJNGAARDEN, 's Nam. U/s uur, D». Hulscher, van Nieuw-Lekkerland. \10SCHER1J-BERICHTEN. ♦Aiumcnstul, 9 Aug. Van Zaterdag 3 tot en met Vrydag 9 dezer zyn alhier aangevoerd 63 zomerzalniqji, prys per Va kilo van f 1,25 tot f 1,45; 94 St. Jakobs-zalmen; prys per Vs kilo van f 1,— tot f 1,20. ♦Rrallngen, 9 Aug. Deze week wer den ter markt aangevoerd 1734 zalmen prys f 1,— k f 1,46 per 5 ons. ♦—In het vischwater „Den Tempel"., gelegen tusschen Schoonhoven en Aminers- tol, zullen gedurende den verboden tyd voor de zalmzegenvisscheryen 10 zalmsteeken geplaatst worden. BEURSBERICHTEN. 8 Aug. Cert. Neder 1. Werld. Schuld. 21/* HO'h Dito dito 8 96V* Hong. Oblig. Goudleeniug. 5 Dito in zilver 4-l/t 85'/g Oosteuryk, Obl. pap. Mei-Nov. 5 823/i Dito zilver Jan.-Jnh*. 5 83'/8 Dito Apr .-Oct. 5 SïHfo Portugal, Oblig3 263/8 Dito 4V» 36% Rusl. Obl. Binnenland 1894 .4 61s/la Dito 89/90 le en 2e uitg. 4 967/ie Sjwnje Oblig. Buitenl. Perp. 4 Egypte 18764 106 Ilaarl. Hyp.-Bank pandbrieven. 4 IOOV4 Hong. Hyp.-Bank pandbrieven. 4 77'/a Zuid-Ital. Spoorw.-my. Oblig. 3 kO6/» Loten Amsterdam, f 100.3 107*/* Loten Antwerpen2tyi 103 Loten Brussel2l/i 102 Loten Hong. Hyp.-Bank 4 Loten dito fl. 100 3 87 Ondanes, oud 32 j. en H. J. van Brakel, ond 26 j. C. Sloof, oud 21 j. en C. Broere, oud 19 j. Overleden: A. A. Hamel, oud 5 j. J. Slingerland, oud 18 m. L Ligtliart Schenk, oud 5 j. B. v. d. WaJ, oud 86 j. M. de Waard, echtgenoote van C. van Erk, oud 30 j. M. Hoogenboezem, oud 8 j. W. Maaswinkel, oud 4 m. L. Mudde, echtgenoote van A. "Verhoog, oud Nw.-I.ekkerland. Van 1 Juli—1 Aug. Geboren: Adrianus, z. van W. Stam en H. de Jong. Christina, d. van P. van Djjk en E. Markestyn. Adriana, d. van F. Talinon en E. C. J. G. Verburg. Grietje Johanna, d. van T. van den Borch en J. Streefland. Hendrik, z. van F. Smit en L. H. Hochussen. Arie Cornells, z. van A. den Boer en J. Verkaik, Wyntje Johanna, d. van As. deu Boer en A. Boel. Hermauus Jan, z. van J. Gelderblom en C. Breed veld. Antje eu Stynlje, dochters van A. Stam en B. Mudde. Getrouwd: H. van der Wal, oud 45 j. en J. W. van Schelven, oud 39 j. P. de Jong, oud 34 j. en P. C. de Haan, oud 29 j. P. de Bes, oud 20 j. en A. Verschoor, oud 25 j. Overleden: J. T. Brussé, oud 3 j. C. Brussé, oud 2 j. A. van Donk, oud 35 j., echtgenoote van J. Wink. Ondewater. Van 18 Juli—1 Aug. Geboren: Aaltje, d. van A. Lagerwey en E. G. van IpereD. Dirk, z. van L. Krukland en H. A&ntjes. Gerripje Helena, d. van H. M. v. d. Brink en E. Ridder. Geertruida Johanna, d. van J. J. Merks en J. Steen kamer. Getrouwd: M. J. Boenders (van Amster dam), oud 36 j. en P. J. Fritscby, oud 23j. Overleden: W. J. Vreeswyk, oud 76j., echtgenoot van G. Wildschut, eerder wedr. van M. Berkhof. A. J. Tröbe, echtgenoot van C. de Goederen. A. Melgers, oud 2 m. (van Sliedrecbt). A. Kemp, wed. van I. W. de Waal. J. M. Versteegh, oud 2 j. Peursum. Van 1 Juli—1 Ang. Geboren: Pietertje, d. van W. Timmer en B. van Meteren. Tlenboveu. Van 5 Juli—5 Aug. Geen aangiften. MARKTBERICHTEN. Nelioonhoven, 7 Aug. Boter, le quaL 56 ct, 2e qual. 53 et per half kilo. Kaas f 21 a f 25 per 60 kilo. Biggen, f 8 a f 11 per stok. Wei varkens f 18 a f 22 per stuk. Aardappelen (geie) f 3,— per HL, (blauwe) f 2,40 (poters) f 1,90 Eieren f 3,— per 1U0 stuks. Gouda, 8 Aug. Kaas, le qual. f 24,— a f 25,50, 2e qual. f 20,— a 23,—zwaardere f 28 a f Aangev. 131 partyen. Handel vlug. Boter t 1.25 i'ï 1,35, wei- f 1,06 k f 1,15 per kilo. Rotterdam, 6 Aug. Aangevoerd 53 paarden, 697 vette eu 969 magere runderen, 348 vette, 86 nuchtere en graskalveren. 42 schapen of lammeren, 183 bipgen. Koeien eu ossen 24 tot 33., kalveren 32 tot 43 c. per V% kilo. Melkkoeien f 120 a f 220. kalfkoeien f 145 a f 250, stieren f 40 a f 180, gras kalveren f 15 a f 35, vaarzen f 45 a f 132, biggen f 6,50 a 18, paarden f 45 a f 95, BURGERLIJKE STAND. Schoonhoven. Van 7-10 Aug. Geboren: Willem, z. van A. van Groot heest en J. den Hoed. Arnelde. Van 5 Juli—5 Aug. Geboren: Cornelia Hermina, d. van A. Streefkerk Azn. en P. Langerak. Adriana, d. van A. Verwolfen T. van de Wyngaard. Arie Gerrit, z. van D. Versluis en G. Versluis. Hendrik, z. van G. J. van der Ham en G. den Haak. Jasper, z. van C. Labree en A. Roodhorst. Nicolaas, z. vau A. A. Hoeyenbosen G. Uittenbogaard. Maria, d. van B. Vroon en A. C. van den Heuvel. Getrouwd: C. J. van 't Hoog, oud 26 j. en E. Verhey, oud 24 j. Overleden: J. Uittenbogaard Wz., oud 72 j., gehuwd met N. Burgers. A. Miiie, oud 7 w. (wonende le Rotterdam), F. Diepenhorst Nz., oud 65 jweduwnaar van C. de Bruin. M. Vroon, oud 6 d. II eken dorp. Van i—31 Juli. Geboren: Geurt, z. van C. v. d. Heeden en R. d. Bosch. Geertruida Catharina, d. van P. Blonk eu J. Groenestyo. Jozina, d. van M. Bouman en C. Diepeveen. Aris Gerrit, z. van A. Hofland en G. Kloot. Krimpon a/d IJ. fat 1 Juli-r-1 Aug. Geboren: Adrianus, z. van W. van der Wal en N. C. van der Schelling. Aart, z. van J. Verkerk en H. Looren de Jong. Jan, z. van W. M. den Ouden en H. de Langen. Arie Cornelis, z. van S. Slappendel en A. C. Goudriaan. Abigaël, a. van G. van Limborgb en E. M. la Rivière. Teuni», z. van M. Verduin en T. Bqndesteija. Cornelis, z. van W. Visser en A. Spek snijder. Marrigje, d. van P. Snoey en C. E. Lans. Overleden: A. van Vliet, oud 7 m. H. Rook, oud 4 m. G. Droog, oud 6 m. Een levenloos aangegeven kind van het mannelyk geslacht van J. Verwaal en M. Zwynenburg. Lange-Rnigewelde. Van 1—31 Jnli. Geboren: Anna, d. van A1". Verwey en G. Erkel. Getrouwd: A. Verhagen, oud 27 j. en L. de Jong, oud 19 j. Overleden: L. ter Louw, oud 17 j. Lekkerkerk. Van 1—31 Juli. Jan Wjjnand, z. van L. van Limborgh en T. Boon. Jan Willem, z. van J. de Jong en A. Sterrenburg. Janna, d. van F. Slingerland en E. Verschoor. Arie Jan Willem, z. van C. Stoppelenburg en E. van Zoest. Januigje, d. van A. Honkoop en A. Middelkoop. Marinus Pieter, z. van P. van Herk en M. N. van den Bei*. Jan Willem, z. van J. Valkenburg en T. van Zoest. Cornelia, d. van A. Kalkman en M. Vonk. Johanna Elizabeth, d. van J, de Jager en W. Kootwijk. Marinus, z. van M. Hoogenboezem en C. van Limborgh. Getrouwd: S. Braam», oud 32 j. en IC. C. r, d. Wouden, oud 25 j. f. Den 14. Augustus a. s. hopen onze geliefde Ouders ANTONIE DE GROOT, Brievengaarder, j en PIETERNELLA DE WAARD liunne te herdenken. am Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- eu Kleinkinderen. Giesendam, 9 Aug. 1901. Voor de vele bewezen tran belangstelling en achting, zoowel van hier als van elders ons betoond op ons Vyf-en-twiutigjarig Hu welijksfeest, eu voor de stoffelijke bewijzen van ons dienstpersoneel, zoo van binnen als buiten de gemeente, betuigen wy onzen inoigen dank. Ook een woord van dank aan de Muziekvereeniging „WILHELMINA". 5 Augustus 1901 zal by ons in aangename herinnering blyven. T. DE WAARD. J. DE WAARD-Nobel. Lekkerkerk, 10 Aug. 1901. De Heer en Mevrouw VAN WANING de Lussantr de la Sablomébb betuigen hun harteiyken dank voor de blyken van belangstelling, b\j de geboorte van hun Zoon ondervonden. Ouderkerk a/d IJssel, 7 Aug. 1901. Door deze betuig ik myn oprechten dank voor de vele bewyzen van belangstelling, ondervonden bij de ziekte en 't overiydra van myn geliefde Echtgenoote. Vooral den Wel.Ed. ZeerGel. Heer Dr. J. C. OLDENBOOM myn dank, voor de groote zorg en toewijding aan haar besteed. H. DRIESEN. Schoonhoven. GODSDIENSTOEFENING op Zondag 11 Augustus 1901, 's morgens 10 ureo, onder leiding van den Heer VAN CALCAR, Proponent te Schagerbrug. TANDARTS ROTTERDAMHoogstraat 317, is des Woensdags te Schoonhoven te spreken van 91/» 1 ure, in het IIEEREN-LOGEMENT. Behandeling van Tandziekten en plaatsing van Kunsttanden. te Slikkerveer. By gelegenheid van de TENTOONSTEL LING van VEE te SLIEDRECHT op 33 Augustus 1901, zal een boot's mor gens 5 uur vanaf ten vervoer van Passagiers en Vee. Op alle Stations wordt aangelegd, tie woon tarief. DE DIRECTIE. Zwaar, per vel f 0.10, per 24 vel f 2,—. Middelsoort, id. 0,05, id. 1,— S. A W. sr. VAN NOOTEN, Boek- en Papierhandel, Schoonkoven. TERSTOND GEVRAAGD: van den P. G.voor een jaar vast werk by A. HERFST te Capelle a/d IJsel. gevraagd door A. BOOGERT, Noordelooo. Er biedt zich aan, in een stil gezin, een net ook genegen in een winkel behulpzaam ta zyn. Brieven franco, onder letters H K, Bureau van dit Blad. Wordt gevraagd, om 2 September in dienst te treden, op een stil dorp, een (alleen), van den P. G., niet beneden 20 jaar, zelfstandig kunnende werken en Hinken bur gerpot koken. Salaris f 90,— buiten verval. Brieven franco, onder letters P K, Bureau Schoonhovensche Courant. Mejuffr. M. E. SCHENK, Haven, Schaaa- hoven, vraagt met 1 September, tegen hoog loon, eene By de Wed. D. BLANKEN, Broodbak- keryBergambacht, wórdt eene flinks DIENSTBODE gevraagd, niet beneden da 20 jaar. Tegen 1 October a. s. een flinke gevraagd by B. ROEST, Mr. Bakker, Lekkerkerk. uit den netten stand zoeken, ieder voor zich, om op de a. s. Rotterdamsche Kermis een gezelligen dag door te brengen en, met wederzydech goedvinden, daarna de kennis making voort te zetten. Vooral op stand en uiterlyk zal gelet worden. Brieven, liefst met portret dat onder de strengste discretie teruggezonden wordt, onder letter K, a/h Bureel van dit Blad. Wegens gevorderd eeizoen opruiming van alle in voorraad zynde lste klasae nieuwe Dauifi- en Heeren*R4Jwiel«n, tegen veel verminderde pryzen. Goede ge bruikte Fietsen voor ieder aannemeljjk bod. P. J. HAZEBR0EK, Smedery en Rywielhandel, Driebrugge. SCHOUT en HEEMRADEN van den polder Bergambacht zyn voornemens oin op Woensdag 21 Augustus 1901, den voormiddags te 10 uur, in het POLDER HUIS aldaar, by enkele inschryving, aan te besteden: Het bestek ligt van af 14 Augustu» a. g. in gemeld Polderhuis ter lezing, terwyl na dere inlichtingen zijn te bekomen by den Heer ROOZENDAAL, Fabryk te Over- Nlingeiand, en den Reer Voorzitter van den polder te Bergambacht. VOOR, DE De GARNIZOENSCOMMANDANT te Schoonhoven zal op Dinsdag den 20. Augustus e. k.. des middags om 12 uren, ten zynen Bureele in de Kazerne, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, in het openbaar aanbesteden de levering van ongeveer: 35000 Kilogram STEENKOLEN, OOO Hectoliter COKES, 73000 Stuks LANtiE TURVEN, 5000 KORTE TURVEN, ÏOOO VUURMAKERS, 50 TAKKEBOSSEN, of voor zooveel meer of minder zal blQkea noodig te z(jo, gedurende bet ttfdrak van 1 October 190I tot en met SO Sep tember 1903, ten behoeve van de: MILITAIRE WACHT, SOLDATEN-KAMERS, SCHOOLLOKALEN, MILITAIRE HOSPITAAL, SOLDATEN-KEUKEN. De voorwaarden van levering van 7 Juli 1896, Vie Afdeeling no. 72, gewyzigd den 26. Juli 1897, Vie Afdeeling no. 69, z(jn tegen den prys van v(jftien cent per exemplaar verkrygbaar by de Firma Gebr. VAN CLEEF te 'a-Gravenhage. Nadere inlichtingen nopens de levering kunnen by den A&nbesteder worden in gewonnen. De Garnizoens-Commandant, DEKKER. 2000 GLD. BELOONING aan hem, die by het gebruik van Pastoor M. BECK's Break* zalf, aangewend met de op de Intern. Tentoonstellingen te Londen, Parjjs, Ostende en Rome bekroonde Breukbanden zonder Veer, niet volkomen genezen wordt. Men vrage de nieuwe Brochure met duizenden dank betuigingen, welke gratis en franco wordt toegezonden door het PHABMACEUTISCH BUREAU te Valken berg (L.), No. 26. Deze Banden zonder Veer behaalden gedurende het jaar 1901 op ieder der bovengenoemde Tentoonstellingen de gouden medaille en tevens de hoosate onderscheiding, het eer* diploma met het gouden itralf van verdiensten,

Schoonhovensche Courant | 1901 | | pagina 2