TiiiernslMlit, Een BattersMiu, Schoeiing ATTENTIE! üeisEsriiipQ. AMntii li alle Couranten. Etwei te huur Bakkersknecht, Meid-Huishoudster flinke 2de Meid. Dienstbode. Dienstbode, Dienstbode, KERMIS. APOTHEKER KACHELKOLEN. SCHOUW. CONCERT, Een SCHUIT. PINKEN wil besteden Goudsmeden. Stoomboot-Reederij o d Lek. PRIJSOPGAAF BERGST0EP. W. J. VAN SLIJPE, SCHIETOEFENINGEN. Advertentiën. Gevestigd te GORINCHEM JACOBA H. SUERHOFF. Beste ENGELSGUE ANTHRACIET. JAN SCHALIJ G.Az. dd. SCHUTTERIJ te COUDA, „CONCORDIA" te HAASTRECHT, Directie te Slikkerveer. voor het maken eener aan het Steiger te BOUWMEID, i g. Vele Kiezers. NV Het oudste en beste adres van de vermaarde Schoonhovensche Koeksoorten is b(j A. C. FIJN VAN DRAAT, bekroond te Antwerpen, Kenlen en 's-Gravenhage met Zilveren en Gonden Medailles. *Amctde en Tienhoven, 3 Sept. De zalm vaagst met Houwen is iets gunstiger; in de steken wordt hier weinig of niets gevan gen, deskuudigen beweren dat ze niet doel matig geplaatbt zyn. tiet rooien der winteraardappelen is hier aangevangen; over het algemeen is het beschot gunstig en de kwaliteit zeer goed; een vastgestelde marktprijs is er nog niet, gewooulyk gebeurt dat eerst tegen het begin van October. 0 *AiuuierMtol2 Sept. Aan het post kantoor Ammerstol en ae daaronder ressor- teerende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus ingelegd f 4823,88 terug betaald f 400,54. Het laatste, door dat kan toor uitgegeven boekje, draagt het num mer 35. Begunstigd door schoon weder deed Zondag li. het fanfarecorps met de leden een boottocht naar Utrecht. Evenals ten vorige jare had de firma L. van Zessen en Zonen hare salonboot „Johan 111" geheel gratis voor deze reis beschikbaar gesteld. Uitslag der op heden gehouden aanbe steding wegens het amoveeren en weder opbouwen van de pastorie met bylevering van alle ontbrekende materialen. Inechryvers: Z. Gelens en J. v. d. Wal, Schoonhoven, f6690. P. Vermey, Schoonhoven, -6624. C. de Bruin, Jaarsveld, -6329. J. W. Dogterom, Schponhoven, 5946. J. van den Berg, Ammerstol, -5520. D. Wittier, Grooi-Ammers, -5495. A. J. Stuurman, Ammerstol, -5194. Aan den laagst en inschrijver is het werk gegund. 'Bergambacht, 30 Aug. De Raad be noemde tot haveumeester alhier, W. Slinger- land Mz. en tot diens plaatsvervanger B. vau den Bosch. Berken woude, 3 Sept. Onze vroegere' dorpsgenoot, de heer W. Westbroek, hoofd der school te De Lier (Westland) hoopt den lsten October zyn 25 jarige werkzaam heid als zoodanig te herdenken. Zeer zeker zal 't den steeds voly veren en hulp vaardigen man, wiens naam als onderwijzer een goeden klank in 't Westland heeft, niet aan bewyzen vun belangstelling ontbreken. §l£lshout (gem. Nieuw-Lekkerland), 2 Sept. De verjaardag onzer Koningin is hier niet ongemerkt voorbijgegaan. Door de ver- eenigmg „Trouw aan Oranje" was een avondfeest georganiseerd. Van half zeven tot half acht is door een muziekcorps uit Dordrecht een concert gegeven op het plein voor de openbare schobt. Vau 8 uur tot 9 uur is een fakkeloptocht gehouden. Niet tegenstaande het regenachtige weder, was er den geheelèu avond etn groot aantal be langstellenden op de been. Na afloop van den optocht had in de openbare school eene byeenkomst plaats van leden en gelutro- duceerden waarbij bet nog geruimeu tyd recht genoegelyk toeging. ^Lekkerkerk, 2 Sept. In de afge- loopen week hebben zich weer twee gevallen van febris typhoidea voorgedaan. 'Lekkerkerk3 Sept. Gedurende de maand Augustus is aan het Postkantoor alhier in de Rykspostspaorbank ingelegd: f 4574,98, terwyl werd terugbetaald f 2697. liet 5-jarig dochtertje van bakker V. had Zaterdagmiddag het ongeluk spelende te vallen en een been te breken. De heer J. Teeuw heeft ten getuig schrift behaald voor stenografie systeem Rifints Balt. Bu den heer A. d. 0. alhier is een postduif komen aanvliegen, op een der vleugels gestempeld: Postduivenvereniging \Vlitem's vriend" Rotterdam 202. Om een der pootên was een briciju bevestigd vun den volgenden inhoud: „Deze duif is by my aangekomen Woensdag 3 uur en vliegen laten Donderdag 11 uur. S. Ris, Utrecht 14. Alhier is opgericht ecu vereeuigiug tot het organiseereu van gezellige uitstapjes, liet doel is, door een wekelyksche bydrage een som by elkander te krygeu waarvoor een boottocht kau worden ondernomen. Een 80-tal leden hebben zieh reeds aangemeld. 'Loplk, 3 Sept. Gistert-n-avond werd alhier Oranjefeest gevierd, hetwelk Zaterdag door het slechte wéér werd uitgesteld. Met een lange rei keurig versierde en verlichte sportwagens werd een tocht gemaakt door een gedeelte van de geuueute, waarby de muziek vereeuigiug „Lopik's Harmonie", die in een schuit had pluals gouumeu, zich aansloot en menig vroolyk lied deed hoorcu. Vele belangstellenden volgden den stoet, zoodat zyu geheel een aardig gezicht opleverde. Tot laat in den avond heerschte een Eretlige stemming on liep bet feest in de esle orde van stapel. §Aleuw-Lekkerland, 3 Sept. In de Douderdag jl. gehouden gemeenteraads vergadering werd o. m. aan MejulTr. D. J. Klaassee, ouderwyzeres aan de openbare schooi te Elahout, conform haar verzoek, eervol ontslag uit hare betrekking verleend tegen 1 Nov. a. s. Aan inej. k. J. J. Dis- seikoeu, ouderwyzeres aan de le openbare school alhier, werd, niet conform haar ver zoek, eervol ontslag verleend tegen 1 Oct. u. s. Beslotcu werd bet salaris der te be noemen ouderwyzeressen vast te stellen op f 601), benevens f 50 voor het geven vau haudwerkonderwys (dit laatste tot 1 Nov. 1902). Vervolgeus had eene bespreking plaats omtrent de regeling der jaarwedden van het onderwyzeud personeel en van het herhahugsonderwys. Aangeboden werd aan den raad de gomeeutebegrooting en de schutterybegrooting voor 1902. Aan de ont- smetters der gemeente, zyude M. van der Spek en M. den Ouden, werd toegestaan een cursus voor ontsmetten by te wonen in 's-Gravenhage. Tot lantaarnopsteker in het Elshout werd benoetnd A. Jansen.' Gisteren-morgen zyu uit deze gemeente een 20-tal kinderen onder geleide van mrj. N. Stam naar eene gezondheidskolonie ver trokken. Evenals het vorige jaar zullen de kinderen drie weken doorbrengen te Ulven- hout by Breda. 'Ouderkerk a/d IJ «el, 2 Sept. Ter eere van den Koninginnedag hadden de bewoners van de kom der gemeente en eakeleu daarbuiten wederom hunne woning met de driekleur versierd, zoodat het dorp een feestelyk aanzien had. In de drie scholen verzamelden zicb, Jteurig uitgedost, velen in 't wit met oranje, niet minder dan 468 leerlingen, die van 1 Sept. 1900— 31 Aug. 1901 de school minder dan 10-maal willekeurig verzuimden. Zeer velen ver zuimden zelfs geeu enkelen sctiooltyd. Als belooning werden zy ruimschoots onthaald op velerlei versnaperingen, terwyl zy hun biydschap hierover lucht gaven in biy ge juich en menig oranjelied. De burgemeester bezocht, vergezeld vau de meeste raads leden, de seinden, en beautwoordde de toe spraken van dé hiMil'dondcrwyzers met-woor den van waardeenug voor de toewyding vau het onderwyzeud personeel en met etn opgewekt en harlelyk woord tot de feest vierende jeugd. Heden maken 101 leerlingen van de hoogste aldeulmgen der hoogste klassen met de onderwyzers een uitstapje naar Den Haag no Scheveuiugen. liet weer, dat zich dreigend liet aanzien, houdt zich gelukkig heat, zoodat de kinderen ongetwyfeld een recht genotvollen dag zullen doorbrengen. Ter gelegenheid van den 21sten veijaar- dag van onze geliefde Vorstin was door de kouinkiyk goedgekeurde scbietvereeniging „Joubert" alhier, een wedstryd uitgeschreven in het juist-schieien met ryksgeweer op 50 M. afstand. Te vier uur verzamelden zich de schutters op het feestelyk versierde schiet- terrein, dat doör de goedé zorgen van den eigenaar,den heer A.M. Hoogendyk te Nieuwer- kerk a/d IJsel, thans voorzien was van een vaste, overdekte tent ten dienste der leden, alsmede van een munitie-magazyn. Alvorens tot den wedstryd over te gaan, werd de beschermheer, burgemeester van Waning, uitgenoodigd de keurig bewerkte insignes uit te reiken aan bestuur en leden. Met eene geheel toepasselyke rede kweet deze zich hierop van die taak, waarna door hem een prys werd uitgeloofd voor den besten schutter en de wedslryd werd geopend. Door 36 leden werd hier aan deelgenomen. Na een ferinen kamp werd de eerste pry's, een schildery, behaald door J. H. Mohr, de tweede prys (uitgeloofd door den heer A. M. Hoogendyk als eerelid en bestaande uit een beeld op voetstuk) door M. Docters van Leeuwen, de volgende pryzen, bestaande uit verschillende kunstvoorwerpen, door de leden D. Burger Cz., F. van der Graaf, F. Goudriaan Pz., C. Holdemans, G. de Rek en L. van Duyvendyk Az. De pryzen wer den met een toepasselyk woord uitgereikt aan de gelukkige winuers. Zoodra het duister inviel, werd de illuminatie, door den heer Hoogendyk aangebracht, ontstoken. Op den Kogelvanger gloeide een gekroonde W boven de in lichtjes uitgebeelde naam „Joubert", terwyl een allée van brandende lampions én vetpotjes daarheen voerde. Opgewekt en vroolyk waren ae schutters byeen, en menig woord werd gesproken en menig lied aan geheven ter eere van vorstin en vaderland en in 't belang der jeugdige vereeuiging. Het feest van „Joubert" mag trots de minder gunstige weersgesteldheid, uitstekend ge slaagd heeten, en zal eene vriendelyke her innering nalaten aan allen, die het voorrecht smaakten daaraan deel te nemen. Allen die tot het welslagen van dit feest het hunne bydroegen, in 't byzonder aan den heer Hoo gendyk, zy ook te dezer plaatse een woord van hulde en dank gebracht. De burgemeester heeft zich tot het hoofd bestuur der posteryen gewend, met het dringend verzoek de sedert 1 Augustus jl. gewyzigde postdienst te herstellen in zyn vroegeren vorm. Verder is aangedrongen op de aanstelling van een tweeden postbode, die het mogelyk zou maken den bestaanden dienst uit te breiden met een ochtendver zending op Rotterdam en een raiddag-ont vangst en verzending per trein Capelle. *Ntolw(|k, 2 Sept. Door het bestuur der Wilhelmina-vereenigirg is Vrydag j.l. besloten lot het houden van twee ring- ry der (jen op Woensdag 11 Sept. a. s., een op fietsen en een op tweewielige rytuigen. Nog werd het besluit genomen om tot op luistering der wedstryden de zoo gunstig 'bekende kapel van Knaul te engageeren. Wil de barometer dien dag den weg dan maar op, dien zoo velen hem zullen wyzen, dan zeker zal de lie Sept. een drukke en prettige dag voor onze gemeente worden. Door den gemeenteraad is met ingang van 1 September tot onderwyzer aan de le openb. school benoemd de heer F. Zonneveld te Schiedam. Reeds heden morgen heeft de benoemde zyne betrekking aanvaard. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter plaatse waar het noodig is, bericht gezonden dat de dienstbrieven in zake land- en tuinbouw-aangelegenheden, met uitzondering van die welke declaratie betreffen, voortaan aan den Minister van Waterstaat, Handel en Ny verheid gericht moeten worden. —De Minister van Binnenlandsche Zaken: overwegeude dkt blykeus bericht van den burgemeester der gemeente Sliedrecht by de verkiezing op 26 dezer van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Sliedrecht, ter vervulling van de plaats, tusschentyds opengevallen doordat de heer Dr. A. Kuyper het lidmaat schap dier Kamer ingevolge art. 96 der Grondwet van rechtswege had verloren, niemand op de ïyst der candidateu is ge bracht en dientengevolge niemand benoemd is verklaard heeft bepaald, dat de nieuwe verkiezing zal plaats hebben op Vrydag 6 September e. k., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 10 September d. a. v. en de herstemming zoo noodig op Vrydag 13 Sep tember d. a. v. Voor de verkieffiing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland in het district Sliedrecht (vacature A. Kleyn) zyn gisteren officiéél candidaat gesteld C. iVfvau Houweling te Peursum, J. Kloek Sr. te Peursum en W. J. van Siype te Goudriaan. Naar men verneemt, zal op October, den dag waarop de Kon. Militaire Academie te Breda 75 jaren bestaat, deze inrichting een bezoek ontvangen van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden. In do plaats van M. J. Bouman, overleden, is tot onderwyzer voor de piano- klassen aan de stadsinuziekschool 'te Gouda benoemd de heer W. F. Kerper te 's-Graven hage. In eene vergadering te Gouda, waar alle locale vereenigingen van den Ned. Boeren bontin Zuid Holland genoodigd waren, meende men het, ter goede organisatie, wenschelyk, nuttig en noodig, dat zy (die afdeelinguu) zich vereenigden tot een Pro vincialen Zuid-llollandscben Boerenbond, rtden waarom met algeineene stemmen tot de oprichting van een Prov. Z.-H. Boeren bond besloten werd. Tot bestuursleden werden gekozen de hh. Mr. J. C. von Briel Sasse, kantonrechter te Nieuwveeo, F. H. v. Wieken, burgemeester te Alkemade, J. B. Wtsselingh te Haters- woude, A. v. Leeuwen te Zoeterwoude, L. Lemmers te Pynakker, J. B. Bes te Alfen a/d Ryo. Vrydag 36 Aug. hield voorn, bestuur eene vergadering te Leiden, alwaar gekozen werd tot voorzitter Mr. J. C. von Briel Sasse, tot secretaris J. B. Bes, tot penningmeester J. B. Wesselinghj waarna een concept der statuten ter tafel werd aebractit, hetwelk in eene algemeene vergadering, to houdente Leiden den 4en October, in „Zomerzorg", Ier goedkeuring zal worden voorgedragen. Wy vertrouwen dat alle afdeelingen in Z.-H. de vergaderingen zullen bywonen en alzoo mede werken tot een waariyk goede organisatie van den Nederl. Boeren bond in Zuid-Holland, gelyk die in de pro- vlncien Utrecht, Gelderland, Noord-llollardj enz. reeds lang bestaat en den boerenstand ten goede komt. In het gebouw van het Provin ciaal Bestuur te 's-Gravenhage werd gtster- iiHiniddag in het openbaar aanbesteed bestek no. 158: Het opruimen van twee aanyaarstoelen en het maken van twee remmingwerken aan de noord- of kanaaUyde van het binnensluishoofd der Koninginnen- sluis te Vreeswijk. Raming f 12.360. Ingekomen 14 inschrijvingsbiljetlen. Minste inschry ver de heer L. F. Kruit te Bodegraven, voor f 11.496. Te Groningen i» namens het Provinciaal Beatuur aanbesteedhet uit baggeren van de lauwerzee tot het afsnyden van de bocht in de buitengeul van het Dokkumerdiep. Minste van 5 in- schryvers was A. F. Volker te Sliedrecht, voor f 5927. - Onder de gunstigste omstan digheden en met zeer bevredigende uitkom sten zyn de verschillende graangewassen te Dalem geoogst. Alle handen zyn nu in de weer, om de aardappelen thuis te krygeu. De handel in dit artikel is echter nog tame lijk traag, en de prys standvastig, f 1,75 per II. L.; ware de opbrengst beter, dan kon het er tot dien prys wel door, maar algemeen valt te klagen, dat de aardappelen klein van stuk zyn. Sommigen hebben 4, 5 en meer roeden noodig voor 1 H.L. GEMENGD NIEUWS. —Een aardige attentie heeft H. M. de Koningin Zaterdag aan de telegraafamble- naren op Het Loo en Apeldoorn bereid, die zooals men begrypt dien dag een drukken dienst hadden. Zy ontvingen nl. een mand champagne, Een zeertreffend sterfgeval had Vrydag j 1. te Amsterdam plaats. Het huwelyk van de eenige dochter van een, in zyn kringen algemeen geacht burger, met den predikant van een dorp in Fries land, was tusschen 12 en 1 uur in de Oude Kerk, door een oom van den jongen man, plechtig, en waai by nog al op de gemoede ren gewerkt was, ingezegend. In de consistorie werden het jopge paar en de naaste familie door vriend en maagd geluk gewenscht. waarna het tradilioneete afscheidsmaal (dejeuner dinatoire) in Odéon volgde. Toen men aan het dessert genaderd was, zou het jonge paar vertrekken. Het had reeds vau allen afscheid genomen. En nu zou tot besluit een stichtelyke zegenbede ge- zamenlyk het paar worden nagezongen, waar toe allen van hunne zetels oprezen. Toen ook de vader der jonge vrouw wil de opstaan, scheen hem daartoe de kracht le ontbreken, en by de poging daartoe zak te hy plotseling ineen en was een lyk, zooals drie doctoren, mede aanzütenden en twee geroepenen, moesten conslateeren. Van de grootste vreugde in één seconde tot de diepste smart. Te Culemborg is Zondag-morgen omstreeks halftwaalf brand ontslaan in de kap van de glasfabriek der firma Van Uoytema Se Co. De arbeiders stelden ter stond de eigen brandspuit in werking, waarna ook spoedig alle gemeentespuiten aanwezig wa-en, welke gelukkig niet alle dienst behoefden te doen. Door doeltreffende maatregelen was men dan ook den brand spoedig meester. Eergisteren had de heer J. P. uit Rotterdam zyn familie te's-Gravenhage bezocht; op de terugreis werd hy dermate ongesteld, dat, toen men hem by aankomst te Delft uit den trein geholpen en in de woonkamer van den stationschef gebracht had, de geroepen geneesheer, Dr. Idenburg, slechts den dood kon constateeren. De landbouwer II. Kop te Aar- landerveen, verloor Vrydag j. 1. op nood lottige wyze het leven. Toen hy zyn stier naar de markt wilde brengeD, werd hy door deze even buiten zyn hoeve aangeval len en zoodanig gekwetst dat hy na een uur overleed. Te Bolnes is Vrydag-nacht, ter wyl de bewoners afwezig waren, ingebroken in de pastorie der Geref. Gemeente aldaar. Men vond 's morgens alle deuren open, en alle kasten opengebroken met geweld. Men weet nog niet wat en hoeveel er vermist wordt. De politie heeft een streng onderzoek ingesteld. NTAlINMEtlttN. Néhaanhaven, 8 Nept. In de hedén gehouden raads vergadering werd o. a. besloten aan de Commissie uit do Leesvereeniging te var- koopen bouwgrond op den Tromperwal voor f 4 de vierkante meter. Vervolgens zyn benoemd: Tot Ambtenaar van den Burgeriyken Stand de heer J. G. Doesburg. Tot leden der Commissie van Fabricage de heeren N. Kooiman, voorzitter, J. G, Doesburg en G. J. Niekerk. Tot leden der Commissie van Financiën de heeren A. W. Lazonder, voorzitter, J. G. Doesburg en J. \V- Valk. Tot leden der Commissie voor verordening met Strafbedreiging de heeren N. Kooiman en J. W. Valk. Tot lid der Commissie voor de Gas- en Waterleiding de heer J. W. Valk. Tot lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim, iu de plaats van den heer M. J. Stekelenburg, die bedankt heeft, de heer Z. Gelens. (Het volledig vaadsvemlag in ons volgend No Wegens bet regenachtigewefir waren Zaterdag, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, niet zooveel vlaggen waar te nemen als andere jareD. Toch werden de ingezetenen reeds vroeg in den morgen in eene feesteiyke stemming gebracht door het bespelen van het carillon,; terwfil des avonds, toen in- tusschen de lucht was opgeklaard, het Muziekgezelschap Apollo" eene welgeslaagde volk8uitvoeriDg gaf ra het Boterhuis en net gemeentebestuur gezorgd had voor eene schitterende gasilluminatie aan de Vischbrug. Gisteren-avond had de heer P. L. Luytere, staande met zyne groote, keurig ingerichte kraam op de kermis al hier, de vrygevjgbeid om de weezen met de pleegouders van het Gereform- Wees huis op poffertjes, wafels en limonade te onthalen. Wegens de buitengewone uitgebreidheid van het verhandelde in de gemeenteraadszitting van 27 Augustus 1.1. (men vergaderde ran 1 tot 5 uren) en de breed voerige discussion over meeningsverschil- len omtrent de toepassing Van de gemeentewet, die slechts betrekfeèiyk weinigen genoegzaam belang inboezemen, hebben wy gemeend, ditmaal wel te kannen volstaan met een kort overzicht van het verhandelde, en niet, zooals iq den laatsten tyd, een stenographisch verslag te geven, dat ongetwijfeld eenige noramers van ons blad zou vullen. Het biykt ons echter dat velen daardoor zyn teleurgesteld en wel hepaaldeiyk ten opzichte van de besprekingen omtrent de Waterleiding. Hoewel ook wy ten volle erkennen dat deze zaak van algemeen belang kan geacht worden en dus zeer zeker eene v volledige openbaarmaking ver dient, ging het bezwaarlyk alleen hiervan een Htenographisch verslag to geven en het overige slechts kort aan te stippen. t> Nu ons echter vau vele geachte zyden het verlangen daartoe wordt kenbfear ge maakt, wordt hieraan gaarne door ons vol daan en geven wy hierby «en volledig ver slag van hetgeen in de Raadsvergadering van 27 Aug. omtrent de Waterleiding is gesproken Ui «trek nel uit het verhandelde In de Uemeenteraadnvorgadertng van 87 Aug. 1.1. De Voorzitter: Ik heb ontvangen hat volgend schryven van den heer Valk: Aan den Voorzitter van den Ge meenteraad Ondergeteekende verzoekt beleefd om op de k. vergadering de drie onderstaande commisslfin aangegeven onder ab en c aan het oordeel vau den Raad te onderwerpen na bun eerst te hebben ingeleid: a. de commissie tot voorbereiding en bouw van watertoren enz.; b. de commissie tot exploitatie van gas- en waterleiding; c de commissie die de - opdracht heeft eene verordening te maken voor de exploi tatie der waterleiding. Verlangt de Raad deze voorstellen dadelyk te behandelen? Ja? Dan geef ik het woord aan den heer Valk om het onderwerp in te leiden en te bespreken. De heer J. W. Valk: Het is u bekend, dat er een klein verschil van meening tusschen ons is omtrent de Commissie voor de Waterleiding en voor de oprichting van de Waterleiding. We hebben er samen al veel over gediscutieerd. maar zyn niet tot een vergelyk kunnen komen. Toen heb ik gezegd, dat ik bet aan het oordeel van den Raad zou onderwerpen. Ik moet bet doen aan de hand van de notulen van de Raadsvergaderingen. Op 5 Aug. 1898 is ingekomen een adres van den heer Bottenberg, die concessie vroeg voor het maken eener Waterleiding. Het praeadvies van Burg. en Weth. was, er Diet op in te gaan, wat dan ook is aangenomen. Op 20 Dec. '98 kwam een rapport van de Commissie van 6 om een krediet. JaD. 1900 rapport van de Commissie van 6 omtrent den bouw enz. 9 Maart 1900 vraagt de Commissie f 80.000. 24 April 1900 dezelfde Commissie maakt de bestekken en teekenragen. Aanbesteding gegund. 14 Januari 1901 vraagt de Commissie f 10.000. 29 Maart 1901. Niet de Commissie van 6, maar Burg. en Weth. openen de Watertoren. Mynheer de Voorzitter 1 De Commissie van Fabricage, die aan Burg. en Weth. was toegevoegd, heeft wel weinig aan deel gehad in de werkzaamheden voor den watertoren, er zyn bet-luiten genomen buiten onze Commissie om. Toen heb ik gezegd: wat nu? Waarop burgemeester Kolff my zeide, dat zonder onze Commissie er geen besluit genomen kon worden. Maar de zaak was niet in orde en tocb is de Waterleiding in gebruik genomen. Er staat in de notulen, dat Burg. en Weth. vragen om het water in gebruik te mogen geven, dat waren dus Burg. en Weth., dus was dit niet zooals het behoorde. Toch is tel kens de Commissie nog gebruikt, zelfs nog by het iDspectie-houden. Daar erkende ook de heer Lazonder nog myne bevoegdheid, want vei zocht hy my nog, de machine te doen slil btaan. De heeren Kolff en Lazonder hebben dan ook niet anders gedacht, dan dat de Commissie steeds zou blyven be slaan tot het laatste toe. Daarop is er voort gesukkeld tot we u als anderen Voorzitter kregen. Wy zyn toen begonnen met u te vergeven dat u ons op de eerste ver gadering als lid van de Commissie erkendet. Er waren 10 zaken, die niet beantwoorden aan het bestek. U hebt die vergadering geleid zooals het moest en zooals ik maar wenschen kon. Er is over die zaak ge sproken en ailes genotuleerd, wat ik nooit gezien hod. Er werd besloten een wissel, die kritiek was, niet te betalen. Die Commissie van 6 gaat naar huis, en daar gaat men bevelen of gelasten om die post uit te betalen. Dat deelde de Voorzitter my mede. Toen heb ik gezegd, dat ik my daarmede niet kon vereenigen, dat men niet moest uitbetalen alvorens we eerst ver gaderd hadden en besloten het in te trekken. Ik stond versteld, toen de Voorzitter my zeide, dat ik niet meer tot de Commissie behoorde en niets over het financiöele te zeggen had. Ik zeide Van wel; dat ik alle vergaderingen had bygewoond, gelden mee had aangevraagd, uitbesteed, gegund, dus er wel degelyk mee in te zeggen had om bet al of met uit te betalen. De voorzitter bad zich beroepen op art. 224 der gemeeute- wet. Ik kon my daarmede niet ver eenigen. Toen vroeg de heer Van Sloten 8 dagen tyd. De voorzitter: Pardon, niet de heer Van Sloten, maar de Burgemeester. De heer J. W. Valk: Na 8 dagen bracht de Burgemeester ter kennis, dat ik opge houden had als lid van die Commissie werk zaam te zyu bij het in gebruik nemen van den watertoren. Ik betwistte het en beb gezegd hoe is het mogelyk dat de Commissie van Fabricage op die manier wordt losgemaakt van Burg. en Weth. aangezien in de ver gadering van 27 April, dus 27 dagen Da het in gebruik nemen van den watertoren, om f 26000 crediet werd gevraagd. Straks heb ik al gezegd, dat de heeren Lazonder en Kolff ons ook als leden bleven beschou wen en boe is hét nu mogelyk, dat men op het idee komt, dat de Commissie voor de Waterleiding met 1 April heeft opgehou den te bestaan? We hebben beiden goed gevonden, dat ik dit in den Raad zou brengen. Als de Raad nu oordeelt, dat ik geen lid meer ben van af 1 April II., dan draag ik geen verantwoording er meer voor. De voorzitter: Ik wenschte het volgende mede te deelen ala zynde de indruk, dien ik gekregen heb na een onderzoek in de officiëele bescheiden, waartoe ik niets anders dan de notulen heb geraadpleegd. Op den voorgrond maak ik de opmerking, dat de heer Valk enkele abuizen heeft gemaakt 'wat de dala betreft. Ik begin 17 Febr. 1899, toen be^ft de Raad, op voorstel van den voorzitter, benoemd een Commissie, en wel die van Fabricage, om met Burg. en Weth. de stichting van een waterleiding voor te bereiden. Die commissie was dus niet een vaste commissie, als waarvan het reglement vaü orde spreekt, ook niet als by alinea 2 van het wetsartikel, het was een commissie van de 3de soort, een commissie ad boe tot uitvoering van een byzonderen last, name lijk het vfterbereiden van een stichting tot waterleiding (art. 57 der gemeentewet). Nu maakt dal reglement gewag van een byzon- dere commissie en ook de wyze van benoe ming geeft het aan, zoodat de Baad voor gehouden is, by dat artikel te handelen zooals hy goed vindt., De Raad heeft be noemd een commissie van 3 leden, en die, toegevoegd by Burg. en Weth., vormden een commissie van 6. Zy bereidden de zaak voor, brachten dat rapport op 23 Oct. '98 by den Raad en wel op 26 Jan. 1900. Zy verkregen van den Raad een crediet tot voorloopig onderzoek, verwierpen plannen, die de Raad gemaakt bad, in stryd met de wet, Hi t goLlt een zaak van uitvoering, die by Burg. en Welb. berustte, zooals trouwens de verdere uitvoering van het geheele werk daar berust ingevolge het bestek van aan- bestediug. Den 26. Jan. 1900 heeft de Raad besloten een bronwaterleiding te maken. Het was toen nog een nieuwe zaak. De weltelyke vergunning werd verkregen van Gedeputeerde Stater. Op 27 April heeft de Raad op voorstel van Burg. en Weth. twee leden benoemd, die tevens zitting had den in de Gas-Com missie, met het doel Burg. en Weth. bjj te staan in deze nieuwe taak", de exploitatie van de brou-waterleiding. In afwachting van de verordening, maakte de Raad op 8 Januari de voorwaarden, waarop het water geleverd zou worden, op voorstel van Burg. en Weth. zyn de bepalingen voer het watergebruik geregeld en is de invorde ring opgedragen aan den gemeente-oQtvangar. Het geldeiyk beheer geschiedt door de com missie; die commissie staat Burg. en Weth. - by. Nu moet ik opmerken, dat noch uit de notulen van den Raad, noch uit die van Burg. en Weth. blykt, dat die commissie vau 6 anders zou zyn benoemd geworden dan op voorstel van den voorzitter van den Raad, zonder voordracht van Burg. en Weth. benoemd, maar alleen op voorstel van den voorzitter kon de Raad aan die commissie niet meer toekennen. Deed de commissie meer, dan mengde zy zich in het beheer. Zy was alleen benoemd om dat college b(j te staan en nu meen ik, maar ik geef die meening voor beter, dat die commissie van 6 haar mandaat niet mocht overschryden en dat haar taak was volbracht 30 Maart 1901 toen het werk is opgeleverd en ge opend voor het publiek. De heer Valk heeft zoo even de beleefdheid gehad hier aan te her inneren. Nu is er ontstaan een geschil over de uitvoering van het raadsbesluit van 17 Febr. 1899, een geschil over het al of niet nog bestaan van die commissie vau 6. Nu moet er beslist worden over dit geschil. Rech tens behoorde het by Burg. eu Weth., want het vormt een deel van die uitvoering van die regeling. Het is rechtspraak die in de eerste plaats toekomt aan dezelfde macht, aan wie de uitvoering is toevertrouwd. Of dat verstandig is, laat ik daar, maar ik wil u herinneren aan wat Minister Thorbecke over dat artikel heeft gezegd. Die vraag behoeft niet beantwoord te worden, het zal een vraag blyven, zoolang de wet op de administratieve rechtspraak niet is gewnzigd en de macht van Burg. en Weth. gekort wiekt. Maar ik heb by val. betoond aan den heer Valk, om dit in uwe vergadering te besprekeD. Nu laat ik daar of het besluit van den Baad moet toegepast naar de letter of naar de geest. Ik verneem, dat de positie van Burg. en Weth. versterkt wordt, door de vraag van den heer Valk te onderwerpen aan het oordeel van den Raad. De heer Valk weet zeker wel het beste, dat er geen twee kapiteins kunnen staan aan hetzelfde roer. De commissie van 6 heelt op 30 Maart, naar myn inzien, opgehouden te bestaan. De feiten, die zich na de stichting hebben voorgedaan, doen het bestaan van de com missie wel wenschelyk achten. Waarom? Omdat de last die op de schouders van Burg. en Weth. rust daardoor eenigszins wordt verlicht. De heer Valk heeft ge zegd, dat wanneer de Raad van oordeel is, dat ik een juist standpunt heb ingenomen, hy van af 1 April geen verantwoording meer op zich neemt. Van alles, van de aanneming af, kan niets van de schouders van bet college van Burg. en Weth. wor den afgenomen, maar het kan worden ge deeld door eeu commissie, wanneer de Raad den werkkring van een dusiaDÏge commissie regelt, wat niet is gebeurd. De heer A. W. Lazonder: Mag ik een kleine opmerking makeu naar aanleiding van de rede van den heer Valk Hy heelt gezegd, dat Burg. en Weth. meermalen be sluiten namen buiten die commissie van by- staud om, maar dut is maar eenmaal ge beurd en dat was op den Opweg toen de heer Kolff geon tyd had om ons allen by elkaar te roepen voor het leggen van een pyp aldaar. Dat is het eenige my bekende. Dan heeft de heer Valk gezegd, dat ik hem heb erkend als lid dier commissie Vbn by- stand^ Dat is niet zoo, wel ala raadslid. Vraagt u my, of die commissie van bys'tand er nog is, dan zeg ik, dat ze niet bestaat. Op 27 April is de commissie benoemd n.I. de heeren Kooiman en Valk. Nu zegt de heer Valk wel, dat hy dan alle verantwoor ding van zich af zet, maar er is geen raads lid, die zoo gaarne juist die diDgen naloopt als de heer Valk. De heer N. Kooiman: Die zaak heb ik al meermalen hooren bespreken en ben ik daardoor al best op de hoogte gekomen. Ik beb me nooit kunnen vereenigen met de denkbeelden van den heer Valk op dat ge bied, anders ben ik het nog al met hem eens. Er zyn kolossale besluiten genomen, waarby we nooit meê gestemd hebben; ik heb my dan ook altyd beschouwd als een adviseerend lid, toegevoegd aan Burg. eu Welh. Dat was nu myn begrip. We heb ben alles ryp overwogen. We hebben meé- gewerkt om besluiten te nemen. In degas- commissie is het precies hetzelfde: Burg. en Wetb. zyn de uitvoerders. D4dr hebben wy weer kolen gekocht voor duizenden gul deus zonder Burg. en Weth., maar altyd hadden we toch den Burgemeester by ons, want zonder dien hebben we nooit iets gedaan. De heer J. W. Valk: Ik wilde den heer Lazonder beantwoorden. Ik heb niet de eer in het college van Burg. en Weth. te zitten en kan dus niet beoordeelen, jwelke besluiten daar worden genomen; maar dit weet ik, dat in die vergaderingen van de Commissie van 6 nooit is genotuleerd. Het waren dus geen vergaderingen waar besluiten genomen zyneen besluit op papier is nooit gemaakt. In diezelfde vergadering heb ik ook aan merkingen gemaakt op de kelders en ge zegd, die moeten dichter, ze worden te donker; een besluit is er echter nooit over genomen. By Burg. en Welh. kwamen dikwyis de opzichters Hens^ns en Groothuis, doch daar de heer Kolff gezegd had, dat een besluit zonder de Commissie van 6 geen besluit was, toen hebben de heer Kooiman en ik goedgevonden van ons gezag gebruik te maken en gezegd, dat de waterleiding niet in gebruik zou worden genomen zonder ons verlof We hebben by gratie nog de kelders geïnspecteerd, doch later kon ik er wel als raadslid komen, doch bad er niets te beslissen of te besluiten. Wat Burg. en Weth. verder besloten hebben, weet ik niet, doch is de weg daar naar toe veranderd, heeft men steenen schoorsteenmantels ge maakt enz. Daarom wilde ik nog eens zeggen, dat ik met liefde my aan die zaak wil wyden, maar dan zeg ik, dat de notulen alleen de besluiten van de Commissie van 6 kunnen aangeven. De heer C. v. Willenswaard C.Lz.: Meer malen is in den Raad gevraagd hoe het met de waterleiding was en moest ik erkennen niets te weten daarvan, maar dan kwam het antwoord van den heer Valk: „Heb je dan het rapport niet gelezen, met die uitgaven er op en de begrooting? Welnu, dat voeren wy uit." Wy waren nu van oordeel, dat de Commissie van 6 is afgetreden, terwyl de Commissie van de Waterleiding is benoemd. De voorzitter: De heele kwestie loopt niet over bet meerdere of mindere aandeel in de stichting, maar over het al of niet bestaan van de Commissie van 6, dat bedoelt de heer Valk. Ik heb straks nog vergeten te releveeren, dat ik werkeiyk die,. Commissie eens heb opgeroepen en wel op 24 Juli; we hebben toen vergaderd in de toren zelf. Dat ik toen de Commissie van Fabricage iieb opgeroepen, moet daaraan toegeschreven worden, dat ik niet beter wist. Die heele zaak was voor my erg vreemd, door het gemis wan besluiten in de notulen. Wat ik aan te hooren had van verschillende kanten kwam my dsn ook voor de oogea als waterchocolade, maar van dat moment af ben ik my er gaan inwerken en ben tot nu toe nog tot geen andere conclusie kunnen komen, dan sooals ik heb mede gedeeld, n.I. dat die Commissie van baar taak beeft volbracht op 80 Maart, toen opgetreden is de Commissie van bystand toegevoegd aan Burg. en Weth., hoewel die exploitatie, die met horten en stooten vooruitging, dat groote werk. dat voltooid boette te zyn, feiteiyk nog niet voltooid was en men eigeniyk had moeten wachten tot de eindople vering. Die moeilykheden hebben het bloed warm gemaakt van die Commissie van 6 en van Burg. en Weth.; en zyn we toen aangeland op dat punt: behoort die Commissie van 6 er zich nog wel mede te bemoeien? Feiteiyk is het zich-er-mede-willen bemoeien lofwaardig en beschouw ik dat als een uiting van plichts besef, dat zy zich toch geroepen gevoelen om dat groote werk van zoo'u belang tot het laatste toe te willen mede-bespreken en behandelen; en, zooals ik straks al gezegd heb, geloof ik dat het wenschelyk zou kunnen zyn, wanneer de Raad den werkkring van een dergelyke Commissie wilde regelen, om Burg. en Weth. ter hulpe te zya, want een Commissie van bystand heeft ten doel, om het beheer en de exploitatie eener zaak by te staan, dat heeft echter niets te maken met de kwestie van de stichting. De stichting van het werk moet worden voltooid en zyn daarvoor uitsluitend Burg. en Weth. verantwoordelyk. Het spreekt echter van zelf, dat ik noch q.q. als voorzitter van den Raad, noch als voor- zitte'r van het Dageiyksch Bestuur met een voorstel iu dien zin kan komen. De heer V&lk heeft deze zaak hier willen bespreken en is zy uu voldoende besproken, ia heb myn meenrng gezegd; wil de Raad dat Burg. en Weth. alsnog worden bygestaan door een Commissie ad hoe tot de Raad ontslagen is tegenover de aannemers, dan zullen Burg. eu Weth. dat zeker gaarne aannemen. De heer A. W. Lazonder: De heer Valk heeft gezegd, dat Burg. en Weth. altyd met de heeren Hensens eu Groothuis besluiten namen, maar daar werden nooit besluiten genomen; zy brachten alleen rapport uit wat in de afgeloopen week was gebeurd aan de werkzaamheden, en die rapporten werden bewaard. Eu wat het veranderen van dien weg betreft, waarover de heer Valk sprak, wij hebben dien weg aaugelegd volgons zyn advies; hy heeft met zyn stok gewezen, hoe die moest komen eu volgens dat advies is hy gelegd. De heer J. W. Valk: Mynheer de voor zitter! Mag ik in de eerste plaats u beant woorden U beweert, dat met de benoeming van de Commissie van Exploitatie de Com missie van 6 is vervallen. Iu de vergadering van 29 Maart is de Commissie van Exploitatie benoemd. Ik heb echter al geuoeg bewezen, dat Burg eu Weth. de Commissie nog wel degelyk wilden blyven erkennen, en ik wil er aan toevoegen, dut wanneer de Raad uit maakt, dat die Commissie nog bestaat, dan wil ik myn krachten nog wyden om te doen wat inogelyk is, om Schoonhoven eeu goeden watertoren te verzekeren, maar zegt de Raad dat zy beeft opgehouden te bestaan, dan neem ik daar ook geen verantwoording meer van op my, dat neemt niet weg, dat ik als raadslid de belangen van de gemeente zul blyven behartigen, maar niet als lid van de Commissie. Wat de heer Lazonder zegt over dien weg is waar. Men kwam daar in aanraking met grond van Dogterom en om nu eeu conflict te vermyden, heb ik met Dogterom dat be- sprokeu. Maar Burg. en Weth. hebben het geheel gewyzigd. De voorzitter: Die zaak is nu voldoende besproken. De heer Valk heeft zyu o ver traging gezegd, dat die Commissie van 6 niet is opgehouden, toen een Commissie van Bystand iu het leven is geroepen voor de Exploitatie en daarm staat by vierkant tegen myn meening. Welke nu de juiste is, be hoeft niet over getwist. Beiden hebben we onze meening toegelicht. Ik ben het niet eens, dat een commissie van 6, die benoemd is om die zaak voor te bereiden, blyft be staan, wanneer die zaak reeds voor het publiek gebruik is bestemd, al is er ook wat op te merken omtrent het werk zelf. Wy zyu het geheel eens met elkaar, wat ik ook in het licht heb gesteld, dat het wenschelyk is, dat er umeuwerkiug moet zyn tufcscüeu Burg. en Weth. en die Com missie van Fabricage, maar om dat mogelyk te maken, moet de Raad uitspreken, dut die Commissie nog bestaat, of een besluit npjnen, om die Commissie, in het leven te roepen. Het werk is nu zoover tot stand gekomen, dat de gemeente water levert aan de ingezetenen. De administratieve zaak is geregeld ook voor het beheer en de exploitatie en verwachtte men van die commissie van bystand, toegevoegd aan Burg. en Weth. een ontwerp. Of de Burgemeester óf een van de Wethouders is voorzitter vau die Commissie. Het is dus een Commissie om by te slaan. Ik zóu de vraag nog kunnen opwerpen of de Burge meester wel lid is van die Commissie, om de eenvoudige redeu dut hy voorzitter ia, en als zoodanig de vergadering leidt; of by daarby eeu slein heeft, is nog aan gegrondeu twyfel onderhevig, omdat het zich al vanzelf tegenspreekt, dat de Burgemeester zich zelf zou bystaan. De neer G. J. NiekerkIk heb met attentie uwe mooie verdediging geboord en ik weusch Schoonhoven geluk met deu nieuwen Voor zitter, die zich in dien korten tjjd zoo al in de zaken heeft ingewerkt. Ik vraag u, als Voorzitter, acht u het dus nuttig, dat de geheele zaak aauBurg. en Weth. wordt over gelaten? Er zyn verschillende meeningen, o. a. dat de kelders niet goed zyif enz. De exploitatie ia echter begonnen, waarby veel aan die commissie van 6 verschuldigd ia. Waar u ala voorzitter die zaak nu zoogoed aanpakt, en wanneer we bet volle mandaat geven aan Burg. eu Weth.. dan zou, omdat u misschien geen stem hebt in de commissie, ihet zeker goed zyu om nog een persoon er by te benoemen. Acht u het in het belang der zaak, dat er een commissie by wordt benoemd of vindt u bet beter, om die zaak aan Burg. en Welh. over te lateu, die dan ook, volgens de wet, er de verantwoording voor dragen? De voorzitter: Ik dank deu heer Niekerk voor de welwillende woorden, die hy geuit heeft. Ik beyver my om te trachten te voldoen aan wat er van my gevergd kan 'worden. Of ik het in het belang van de zaak tcht, dat er al of niet een commissie in bet Is ven geroepen wordt om Burg. en Wetb. in deze zaak behulpzaam te zyn, ik meen dnidelyk in het licht gesteld te hebben, dat de steun van een dergelyke commissie aan bet dagelyksch bestuur aangenaam moet zfn. De Raad zou dan opnieuw moeten be- uoeuieu een byzondere commissie, niet om de zaak van de stichting voor te bereiden,, maar om haar af te wikkelen. Daarin ligt opgesloten, dat Burg. en Weth. strlzwngeud erkennen (ofschoon dit niet zoo is) dat zy alleen zich daartoe niet in staat gevoelen. In dien zin moet het dus niet worden op gevat, maar wel in den zin, dat er gelegen heid wordt gegeven dat het Dagelyksch Be- •tuur wordt gesteund door een commissie uit den Raad, waardoor het later Bterker lal kunuen staan. Wanneer een deel van den Raad bevorens kennis draagt van wat er ge beurt, dan steunt dit het Dagelyksch Be- Muur. Een moeilykheid zit daarby in den weg: een vaste commissie mag niet, een com- müuie ran bystand is met gevraagd door par* en Wetn. aan den Raaa, biyft alleen over eea bgzondefo commissie, volgens art. 57. Maar wanneer de Raad die com missie benoemt, zonder nader advies van Burg. en Weth., dan zou dit kunnen in houden een graad van goed- of afkeuring en dat mag ik niet aanraden. Ik geloof, dat in dit geval het meest gewenschte is, om den toestand te laten zooals die is en maar af te wachten of soms het dagelyksch bestuur met een voorstel zal komen, naar aanlejding van de besprekingen die nu heb ben plaats gehad. De heer J. W. Valk: Naar myn meening berust veel omtrent deze zaak op eeu misverstand. De heer Van Willenswaard b.v. verwart de Commissie voor het gas en en de exploitatie daarvan met de Commissie voor den watertoren, die van het gas heeft doorloopend beslaan en wordjt elk jaar be noemd. Men moet die zaken niet met elkaar verwarren. Wat de beer Niekerk zegt, die den voorzitter een pluimpje geeft, dat hy wel waard is, daar loopt het hier niet om. Het verschil loopt met er over, wie de pré van het zaakje heeft, ook niet of Burg. en Weth. niet capable zyn om bet uit te werken, maar onder den vorigen voorzitter is er benoemd een Commissie van 6, welke Commissie is goed bevonden tot 1 April en nu is er een kleine wry ving van gedachten over het al of niet meer beslaan dier Commissie. Heeft nu de Commissie zitting tot den laatsten steen is gelegd, ja of neen? De heer Niekerk heeft gezegd, dat de voorzitter het nnsschieu beter viudt, dat Butrg. en Weth. het afdoen, dan zouden er dus 3 leden van de Commissie zya bedankt en naar buis gezonden, dat is met gebeurd en daar loopt de geschiedenis juist over. Ik beweer het tegendeel, dus dat wy zitting hebben tot den laatsten steen toe. De Baad heeft nu niets te doen dan dit uil te maken. De Burgemeester zegt wel, dat wy hebben aangevuld en nuttig werkzaam zyu geweest, maar ik beb gezegd, dat ik gaarne wensch te blyven medewerken, mits myu mandaat wéér zy verzekerd. De voorzitter: Verlangt nog iemand het woord De heer C. v. Willenswaard C.Lz.De heer Valk zegt, dat ik de zaken verwar, maar dat doe ik met. Toen de heer Kolff weggegaan is, heb ik hem nog over verschillende zaken gesproken, o. a. hoe het met die zaak van de waterleiding stond, of er behoorlyke ga rantie was by ongevallen, waarop hy ja antwoordde. Hy heelt nog de som genoemd en was ik toeu van meeniug dat die com missie af was en Burg. en Weth. verder voor die zaak bleven zitten. By heeft my toeu verzekerd, dat er voor behoorlyke ga rantie was zorg gedragen. De voorzitter: De heele kwestie draait op dit punt: de heer Valk klampt zich vaat aan het oordeel vau myn voorganger, die het, als meesier in do rechten mogelyk beter weet dan ik. Dat metster in de rech ten zyn is voor my nog geen evaugelie, want ik ben een ander oordeel toegedaan. Laat ons die zaak dus verder laten rusten. De meeningen zyn nu aau elkaar getoetst en heeft men dan gelegenheid er eeus over te denken e^ te besproken eu is er in de volgende vergadering gelegenheid om uit te spreken of men het wti lateu zooals het nu is, óf door opuieuw een commissie in het leven te roepen, óf te verklaren dat die commissie er nog is. Ik sluit uu de debatten over deze zaak, tenzy er heeren zyn, die eeu voorstel daarover hebben. De heer J. W. Valk: Ik heb nog een punt ingediend. Er bestaat een commissie voor het gas en het water. Maar welk be zwaar doet er zich nu voor? Eiken Maan dag" houdt die vergadering met den Burge meester ais voorzitter, maar die beweert nu, dat hy geen stem beeft in onze verga dering. Wy zitten daar met 3 personen; by houdt vol, dut hy geen stem heeft om dat by geen lid is vau deu Raad en blylt er dus over een commissie van 2 personen, inaar dat is geen commissie, dat moet er een van 3 zyn. Wanneer de heer Kooiman en ik versch'il van meening hebben, dan loopen we vast. Daarom wenschte ik aan bet oordeel van dun Raad over te laten, dat de Raad een besluit ueemt, dat de voor zitter een stem in de vergadering heeft, óf dat eeu van de wethouders er by komt, óf dat er nog een 3o lid worde gekozen. Ik hoop, dat van Burg. en Weth. hierop een praeadvies zal komen. De voorzitter: Het spreekt van zelf, dat de Raad daartoe bevoegd is en hy heeft daarvan blyk gegeven iu het reglement vun orde door te bepalen, dat de voorzitter, geen lid van den Raad zynde. tot lid vau die Commissie benoembaar is. Mya voorganger was raadslid, en nu is bet geeu vereischté dat de voorzitter van de Commissie, om stem te hebben, raadslid zy. De Raad is echter niet bevoéjd te verklaren, dat hg stem heeft. De^^Bameester kau zich niet laten voorschaj^^noor den Raad sn dat is zoo sterk, d^HIanneer de Raad of Burg. en Weth. besluÏTen nemen, die hy in stryd acht met de wet, hy deze niet uitvoert. Omgekeerd behoeft de Burgemeester niet aau te nemen iuterpretatie. Het is een moeilyk punt, dat dan ook sedert zyn bestaan aanleiding heeft gegeven tot veel geharrewar. En zoo is ook de opvattin* vun Oppenheim, die in zya handboek ook ▼raagt hoe het inogelyk is, dat een voorzitter van een Commissie van bystand zichzelf zou bystaan. Was hy lid, dan stond b(j zichzelf by, maar hy is het niet, hy ver tegenwoordigt het college van het Dagelyksch Bestuur, wat naar zyu oordeel, naar aan leiding van de besprekingen in de vergade ring, wel eeos atwykt en waardoor mep verder gaat dan het mandaat strekt. Dat nu is een kwestie van handelen, die van de 100 keer misschien 99 maai goed zou gaan, maar die eenmaal tot moeilykheden zou leiden en daarom acht ik het zeer goed en ook daarvoor heb ik den heer Valk aangespoord om die zaak eens te bespreken. Als het ooit zoover komt, zouden daardoor zeker moeilykheden kunnen komen. De voorzitfer van de Commissie van Bystand is volgens de wet de burgemeester of een van de wethouders. Ik treed in de plaats van myn voorganger, ik moet dus de ver» gadering presideeren. Of het nu in de gegeven omstandigheden goed is voor de zaak, dat de burgemeester voorzitter is, weet ik niet; tr is geen reden, dat de burgemeester het zyn moet. Evengoed als er afwisseling is iu de Commissifin, die de Baad benoemt, even zoo goed kan er wisseling zyn in het voorzitterschap v&n de Commissie van bystapd. Dat punt is nu voldoende toegelicht, en geef ik nu aan den heer Valk hot woord over punt c. De heer J. W. Valk: Nu imer nog niet uitgemaakt, wanneer er een praeadvies zal komeu, maar. in elk geval moet door den Raad beslist Jbrdeu.-daar er geen Commissie kan zyn van 2 personen. Om zaken uit te makeu en uit te vöeroa moet er een Commissie zyn van 3 personen, dat wenscb ik als lid van de Gas-Commiasie uitgemaakt le zien. Het is my goed als u een stem krygt, bet is my ook goed als het een wethouder is, alsook een 3de lid, te meer, omdat de werkzaamheden grooter zyn ge worden door de waterleiding. Dat moet de Raad dus uitmaken. De voorzitter: Ik heb In het licht gesteld, dat de Raad dit niet uilmaken kan, de Raad kau niet uitmaken dat de burgemeester een interpretatie wordt opgedragen, die by niet deelt. Ik meen, dat dit 1 Nov. aan de orde komt, als wanneer er gelegenheid is tot het benoemen of opnieuw benoemen van een Commissie van bystand. Dan kan dus voor een groot gedeelte worden voldaan aau het verlangen. De heer J. W. Valk: Die Gas- en Waler- leidiDg-Commisbie is altyd beschouwd als een andere Commissie, dan die voor ver zoekschriften; zy treedt af met het doen van de rekening en heeft nu zitting tot 1 Juni. De voorzitter: Dat is eea kwestie van termyn, ik dacht dat het 1 September was. De heer J. W. Valk: In de vergadering van 29 Maart 1901 is door den heer Greup ter tafel gebracht de verordening op de waterleiding. Toen is die Commissie van exploitalie benoemd en heeft de heer Grenp eeu voorstel ter tafel gebracht, hetwelk door den heer Van Lom wel werd ondersteund, om een verordening te doen maken door de Commissie van 6, n.I. de Commissie van de voorbereiding van den watertoren. Nu staat er in de notulen: door de Commissie van exploitatie. Wanneer er maar 3 per sonen in de Commissie zitten, die bereid zyn om de verordening te maken, terw(jl de bedoeling van den heer Greup, gesteund door den heer Van Lomwei, was een Commissie vau 6 en niet de Commissie van exploitatie, wat dan? Ik had gehoopt, dat de Raad zich uitsprak of het eeu Commissie van 6 of een Commissie van 3 moet zyn ik wil uitgemaakt zien, wie geroepen zyn dat te doen. De voorzitter: De opmerking, wat betreft de notulen, is juist. Er is benoemd een commissie van (2 of 3?) leden, om Burg. en Weth. by te staan in het ontwerpen en de regeling van de exploitatie. Is de be- doeiiug anders geweest, dan kan ik daar niet over oordeelen; de notulen daarover zyn goedgekeurd. De Raad is volkomen vry, daarop terug te komen eu die commissie aau te vullen oin die taak te volbrengen. Ouk dit is een punt, waarover de leden allicht nog wel eeus van gedachte zullen willen wisselen. Iu de notulen van 29 Mrt. 1901 stelt de voorzitter aan de orde een voorstel van Burg. en Weth.: 4o. de Com missie vau de gasfabriek ook voor de wa terleiding te besteramen. De heer J. W. Valk: Er staat in de notulen van de vergadering van 29 Maart, dat het aan de Commissie van Fabricage is opgedragen. Maar op een rapport van de Gas-Commissie werd over de waterleiding gevraagd op dat rapport af le gaau en daar ontspon het voorstel van den heer Greup om een verordening te makeu, óf dadeiyk een nieuwe, óf het oude rapport na te leven. Toen is er gezegd, laat bet eerst nu eens werken, dan kunnen we daarna een regle ment maken. Nu wil ik het wel maken, wanneer de heer Greup en anderen nu maar niet de aaumerkiug maken, dat wy onze bevoegdheid hebben overschredeu. De voorzitter: Uit die verschillende dis cussies is gebleken het wenscheiyke om die zaak te bespreken eu ik geloof wel, dat er goede vruchten uit zulleu voortspruiten. Ik geloof ook dat het nuttig is, de zaken niet ouder stoelen of banken te steken; wy be handelen publieke zaken, en die moeten we publiek in bet openbaar bespreken. Waar een kleine onregelmatigheid zich voordoet, is het beter, dit in het rechte spoor te brengen. We moeten één zaak voor oogen houdenwe hebben ieder onze eigen meening: ik heb daarby nog het moéilyke standpunt, dat ik buiteu die eigen -meénlhg nog eeu plicht en een overtuiging,heb, die my zyn voorgeschreven. Wy werken samen in het belang van de gemeenschap. Laat ons trach ten dat te bevorderen, door na te denken over wat we geboord hebben en in de eerst volgende vergadering te beslissen, wanneer de Raad meent, dat zulks noodig is. MARKTBERICHTEN. Rotterdam2 Sept. Tarwe f 5,50 tot f 7,10. Per 100 kilo f7,65 tot f 8,75. Rogge f 4,75 tot f 6,30. Rotterdam, 2 Sept. Aangevoerd 179 vette runderen, 0 magere dito, 278 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 2256 schapen of lammeren, 657 varkens. Runderen 23 a 32 ct., kalveren 33 a 42 ct.; schapen 22 a 26 ct.; lommeren 32 a 36 ct en varkens 21 a 26'/ï cL per Vi kilo. VISSOHER IJ-BERICHTEN De uitkomsten der zalm vis- schery op de Wasl waren iu de laatste 8 dagen beneden het middelmatige. Iu het traject van Tiel tot Woudrichem werden 38 zalmen gevangen, te Gorinchem 40, te Hardingsveld 57. Bovendien bemachtigden de vitschers 2 steuren, die te zamen f 137 opbrachten. Thaiis is voor zalm de gesloten vischlyd ingetreden. Zomerzalm geldt f 1,16 4 f 1,35, wiuter- f 1,40 4 f 1,60, St. Jacobjes f 1,10 4 f 1,60 per K.G. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stuk uit P. is geheel van persoonlyken aard, alzoo voor opname on geschikt. Wanneer men vermeent beleedigd te zyn, vervoige men zich by de autoriteiten. VERBETERING. In het raadsverslag in ons vorig No. komt by het voorstel van den heer N. Kooi man betreffende den verkoópprys van den grond voor de Socifiteit „de Leesvereeni- ging" onder de tegenstemmers voor den heer A. Kuyleuburg. Dit moet zyn de heer J. W. Valk. UIUUKU1.1JK1. 'fcTAAU. Schoonhoven. Van 30 Aug.—3 Sept. Geboren: Teünis, z. van W. Kru(jt en M. de Wit. Ondertrouwd: A. van Stiphout en E. C. G. Baaten. G. Rietveld en N. den Boer. Overleden: C. P. Krins, oud 5 j. ileineeute Schoonhoven. De BURGEMEES1EH van Schoonhoven herinnert belanghebbenden, dat ook op Zaterdag 7 September Kermis is volgens de voorschriftea. Schoonhoven, 3 September 1901. VAN SLOTEN. De BURGEMEESTER vau bchoouboven brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie ter inzage ligt een exemplaar van de Uandleidlug tot het gebruik vau putroueu tot ver kleinde afataudeii (Margu-patronen), en vestigt hierop in bet byzonder de aan dacht van Leden van met Komnklyke toestemming opgerichte of op tev richten Schiet- of Weerbaarheid* vereenigingen. Schoonhoven, 8 September 1901. VAN SLOTEN. S. Se W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Agenten van het Nieuwn v. d. Dag, bevelen zich beleefd aan voor het plaatsen van Vrydag-nacht overleed, na een hevig ïyden, tot diepe droefheid van ons en hare Grootouders, ons innig geliefd Dochtertje en Kleindochtertje CORNELIA PETKON ELLA, in den aanvalligen leeft yd van 5V9 jaar. H. J. P. KRINS. A. C. KRINS VAN Solinge. B. KIH NS. A. KRINS-Boebe. Wed. J. VAN SOLINGE-Schalk. Schoonhoven, 31 Aug. 1901. Heden overleed onze innig geliefde Moeder STIJNTJE BROUWER, Wed. van F. Trapman, in den ouderdom van 31 jaren. De diepbedroefde Kinderen. Goudriaan, 31 Aug. 1901. Heden overleed tot diepe droefheid, na een langdurig en nmartelyk ïyden, onze innig geliefde Vader en Grootvader, dó Heer POUWLUN DEN OUDEN, in den ouderdom van 77 jaren en 3 maanden. J. DEN OUDEN Pzn. Lekkerkerk, 1 September 1901. Heden overleed, na een langdurig Ijjden, onze geliefde Echtgenoote en Moeder MARIA SMIT, in den ouderdom van ruim 42 jaar. Mede namens myne Kinderen, P. A. DE RUIJTER. Meerkerk, 2 Sept. 1901. Heden overleed te Moerkerk onze geliefde Dochter, Zuster en Behuwd zuster MARIA BMIT, Echtgenoote van deq Heer P. A. de Ruijteh, in den ouderdom van 42 jaar. Uit aller naam, Wed. A. SMIT V. d. Bhuggk. Nieuw-Lekkerland, 2 Sept. 1901. Heden overleed te Zutfen onze ge liefde Zoon, Broeder en Behuwd broeder, de Heer HENDRIK JAN GREUP, in den ouderdom van 34 jaar. Nameus de Familie, P. GREUP. SchoonhoTen, 3 September 1901. als van de Firma P. A. MUEHHOFF ZONENi Valgeudc week la Ion- Hing eene lading puike Per ILL. f 0,90 gehaald. <1,95 thuis gebracht. Per ILL. f 2,95 gehaald. 2,19 thuis gebracht. SCHOONHOVEN. Het POLDERBESTUUR vau SUlwUk zal op 14 Nept. a. de gewone Najaarnaehauw dryven. De Secr9.-Penningm., De Voorzitter, T. J. KROON. S KOOL Jz. te geven door de Muziek van de Kapelmeester de Heer JOH. G. ARENTZ, in het Gebouw op Zondag H Neptember 1991, aan vang le 7\i uur. Eutrée 25 CJent per persoon by inteeke- ning, op den avond der uitvoering 85 Cent. Te Koop gevraagd: Br. fr., letters L Bil, aan het Bureau van dit Blad. voor 3 of 4 PINKEND Te bevragen by F. TERLOUW, Nleuwpoert. W I E op heat welig etwei, vervoege zich by WOUTER SCHOUTEN te Berg ambacht. Aankomend Peraoueel gevraagd, tegen hoog loon, by J. SIBBELEE J.Lz. te Schoomiovcn. Teratond gevraagd een bekwame by T. MACDAN1ËL, Groot-Arnuien. Terstond le Schoonhoven gevraagd een Halt'wua niet beueden 16 jaar, P. G., v. g. g. v. Te bevragen aan het Bureau van dit Blad. TERSTOND GEVRAAGD: by P. M. BOONEKAMP, Schoonhoven. Biedt zieh aan als iemand van middelbaren leeftyd, van goede getuigen voorzien. Adres, met franco brieven, letter S, HULPKANTOOR Bergambacht. Cievraagd, tegen Kerstmis, De DIRECTIE van voornoemde Stoom- boot-Reedery vraagt Bestek op schrifteiyke aanvrage ver- I krygbaar tegen betaling van 15 CenL Aanwyzing Zaterdag 7 Sept. e. k., ten 9 uur v.m., ter plaatse. van middelbaren leefiyii, goed bekend met het boereu vak. Adres, letter L, by GEBR. LUIJT, Sueuiucht. Wegens huwelyk der tegenwoordig» Ver langt Mevrouw TEIJINCK te ScuooNUoVKrf met 1 November eene Adres ia persoon. Mevrouw AKKERI1U1JS le Schoonhoven vraagt tegen 1 November eene Wegens huwelyk wordt zoo spoedig mogelyk gevraagd eene 11 uke P. G. Adres R. VAN -VLIET, in Goud ez Zilver, Lekkerkerk. Mevrouw BOEK MEI IER, Bli ekcrssingel 320, te Geuda, vraagt terstond, wegens ziekte der tegenwoordige, eene nette niet benedeu de 20 jaar en van goede ge tuigen voorzien. Spreektyd: 's morgens vau 9—12 en 's avonds van 0-9 uur. Tegen half November of Kerstmis ge vraagd ecu flinke Adres P. WESTERHOUT, PoUbreek. Ter Doukdrukkery van S. Sc W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven worden 199 NoHmkOMrlJeM, op helder wit carton, ra net etui, geleverd voor ■leekte «9 CRN IX. Op fijn bristol carton in luxe-étui f 9,75. Voor de a. s. stemming van eeu Lid van de PROV. STATEN, Kiesdistrict Wledrecht, op ÏO Mept. o. wordt met aandrang en vertrouwen aan bevolen de Heer Vry-Antirevolutionair, Uargemeeater van Goudriaan eu OtUlaud, dien wy wat kt'mm/ van Gemeente- en Polderzaken betreft, ^oordeelen ons district op waardige wyze te k|fpnen vertegenwoordigen.

Schoonhovensche Courant | 1901 | | pagina 2