Onrsns is bet Hoefbeslag tail Majjeta. METSELAAR Keukenmeid, Ernstig gemeend! Aanbesteding Papendrecht, TIMMERLIEDEN, Bóeren-Arbeider Dienstbode, Dienstbode. Gemeenteraad van Schoonhoven. 2 4 3 bekwame Advertenliën. Afdeeling Gouda en Omstreken. 3 nette HEEREN )b£ TE KOOP: Pleizier-.of Trekhond, Ongeveer 3 Hectarenüooiland, Verloting onherroepelijk VRIJDAG e. k. (20 SEPTEMBER.) Nationale Verloting van Landbouw te's-Hage, a 60 Cents per Lot, Schoonhoven. S. V. N. VAN ZITTING van 10 SEPT. 1901, nam. 3tya uur. Vervolg en slot van No. 2233. De heer G. J. Niekerk: Alleen in het laatste gedeelte kan ik my met den heer Valk vereenigen: De Ingenieur heeft den raad gegeven, den toren te openen en op dat advies is de watertoren aanvaard, of schoon, ondanks het advies vun den Inge nieur, het blykt, dat alles nog niet goed is. Dan heeft inen in den watertoren gekregen een woning voor een ondergeschikte. Dat wordt ontraden door een deskundige, daar er niet gerookt mag worden. Die Inge nieur zou grootsch zyn, als het goed ware geweest, maar nu zou hy het ook uit eigen zak moeten betalen. Wanneer hy, zooals u zeide, dan links en dan rechts gaat, dan zouden we een anderen deskundige moeten nemen om het te laten nazien. Ik zou er voor zijn, om een anderen deskundige te nemen, al kostte het f 25. Het wordt my te machtig. Die kelders zyn toch ook niet goed; ik ben er nu al 3 maal geweest en nog deugen ze niet. en dat is allemaal op het advies van den Ingenieur. Het zou goed zyn, eens een anderen deskundige te nemen. De heer H. M. den Uyl: Heeft de Ingenieur nu geadviseerd, dat het afdoende was, of is dat maar weer een proef De voorzitter: Hy verzekert, dat het af doende is. De heer II. M. den Uyl: En wanneer het weêr niet afdoende blykt De heer A. J. Overdybiok: Men ziet een ding over het hoofd: door het verplaatsen van die dryfriemen hebben we nu oen vei: Uge machinekamer gekregen. Wanneer die riemen boven kwamen, dan moest men een netwerk maken om voor die dryfriemen beveiligd te zijn, waardoor de heele machine kamer niet gebruikt zou kunnen worden en de weg er versperd zou zyn. Ook zou de veiligheidswet ons wei genoodzaakt hebben tot zoodanige beveiliging, opdat de machinist geen ongelukken zou kunnen krjjgen. Nu is die toestand tegengeloopen er is te veel wrijving, doch de deskundige zegt, dat het afdoende Is te verbeteren, wanneer we de kamer houden zooals die nu is en verder vertrouwen stellen op den Ingenieur. Hebben we dat niet, dan hebben we heelemaal niets. De heer H. M. den Uyl: Het blykt toch maar niet te deugen. De heer A. W. Lnzonder: De heer Valk trekt te velde, alsof de zaak heel wat is en hy zegt, dat hy na 1 April geen ver antwoording meer voor zich neeint; maar hy heeft ook na 1 April nog de meeste lakens uitgedeeld. Hy zegt, dat de waar nemende Burgemeester maar besteld heeft, maar dat was ook oj> zyn advies; er moest een riem wezen, de machine mocht niet wachten. En wat hy' zegt van den Ingenieur, nu, weike Ingenieur maakt niet eens een fout? Zooals u zelf zegt, was het een technisch vraagstuk; wanneer we nu dit aannemen, dan komen we van dat hartzeer af; wie zal daar tegen zyn? We hebben gehoord, dat de waterleiding in Zwyndrecht nog in werking is met haar eersten riem; wy heb ben er al 3 of 4 gehad, maar nu zal dit afdoende zyn, en daarom ben ik er hard voor, om zoodoende aan die lydensgeschie- nis een eind te maken. De heer A. van LomweiAls de kwestie, die nu besproken wordt over die dryfrie men en de machines, in orde kwam voor f260, dan was het wat, maar zal daarmede de lydensgeschiedenis van de kelders uit zyn? Want al heeft men nu al goede machines, en lekke kelders, dan heeft men nog niets. De voorzitter: Deze zaken moeten van elkaar worden gescheidenwe hebben een bestek voor den toren enz. en een ander voor de werktuigen. De kelders hebbeu ook een lydensgeschiedenis en misschien komt die nog wel eens ter sprake, maar dit is nu niet aan de orde. Of die dus al of niet voldoen aan de eischen, zooals u die hadt voorgesteld, dan moet toch nog de vraag van al of niet wyziging der werktuigen worden opgelosteu dat hangt niet af met het al of niet dicht zy» van de kelders. Daarom verzoek ik u, die kelders te laten rusten en u te bepalen tot de oplossing van dit voorstel. De heer J. W. Valk: In de eerste plaats wenschte ik den heer Lazonder te antwoor den, dat in onze vorige vergadering de heer Lazonder zich aan deze tafel heeft uilge- sproken omtrent de commissie van bystand, en dat die met 1 April heeft opgehouden. Indien ik dus daarna nog by den water toren hen geweest en er my als raadslid mede heb bemoeid, dan is dit alleen geweest uit liefde voor de zaak, en wanneer ik daar dan den heer Lazonder aantrof, en deze my sprak over de riemen, heb ik gezegd, dat wanneer de riemen stuk waren, we dan geen water konden krygen, dus dat we moeteu zorgen voor riemen. De heer De Jongh be weerde ook, dat het voor rekening van den heer Kiderlen komt, maar die zit in het zuiden van Frankrjik en weet van toeten noch blazen. Met den beer De Jongh is het telkens mis. Waar hy nu zeg», dat wanneer ze boven den vloer komen, die lydensgeschiedenis zal ophouden en het nemengebruik zal zyn als gedacht is, daar hecht ik o zoo weinig waarde aan, temeer daar onze directeur, die ook een bestudeerd, techDisch man is, maar niet kan gelooven en denken, dat het een afdoende maatregel zal zjjn; en al die dingen samen genomen, stel ik geen vertrouwen in de zaak, al stelde ik vertrouwen in den man. Het moet aan het bestek, dat myn grondslag is, be antwoorden. Daarvoor moet zorgen de Ingenieur onder toezicht van de Directie. Ik stem niet voor die f 260 zoo lang ik raadslid ben, zelfs voor geen cent meer. De heer G. J. Niekerk: Van het bestek is afgeweken, dus dat is niet van kracht Ik heb ook niet gesproken, dat ik tegen het voorstel ben, wantik wil Burg. en Wetb. helpen die zaak tot stand te brengen, maar ik zou in overweging geven om garantie te vragen, hetzjj dat Kiderlen die geeft of de Ingenieur. De heer P. Greup: U zult ons moeilyk kunnen inlichten, maar de wethouders zouden rnjj misschien kunnen beantwoorden. Toen de Ingenieur afweek van het bestek, is dat gebeurd met medeweten van het dagelyksch bestuur of waren zy daarmede niet bekend De heer A. W. Lazonder: Het kan zyn, dat het besproken is, maar ik kan het my niet herinneren. De heer P. Greup: Wanueer men er in berust, dan komt het op rekening van die gesanctionneerde commissie; men verliest, door niet zeker te weten, veel van de kracht om op te treden. Ik zou willen voorkomeu moeilykheden, om in rechten op te treden, wat het idee is van Burg. en Weth. De heer A. J. OverdykinkHet is be sproken, zooals er meer besproken wordt. Het zou zyn in bet belang van de zaak, maar bet ia dit niet geweest. Het werd ons voorgesteld als een technische verbete ring en we hebben er ons toen by néér- gelegd. Ik geloof, dat het een moeilyke zaak zal zyn. De voorzitter: Wanneer Burg. en Weth. rich M die Wijziging hebben neergelegd, dan If ait geweest te goeder trouw op het advies van den deskundige. Laat ons Ou niet meer in beschouwing daarover treden: die zaak is nu achter den rug. De Raad heeft op 30 Maart aanvaard den bouw, zoo- ais hy daar is. Do leden van den Raad zullen toen zeker wel den toreu bezichtigd hebben, bjjgevolg zich hebben neérgelegd by de wyzigingeu, die hebben plaatsgehad. Om te voorkomen, dat voorlaan op- of aan merkingen worden gemaakt over nog aan te brengen wyzigingeu. daarom stellen Burg. en Weth. voor, die wyzigingen goed te keuren. Het spreekt, dat de Raad bevoegd is af te wyken van het bestek, mits met overeen komst met den aannemer. Mocht het on verhoopt blykea, dat deze wyziging niet gunstig zou zyn ik neem dat niet aan, want dan /.ouden èn aannemer èu de Ingenieur tiuu goeden naam verspelen dan mag ik niet veronderstellen, dat zy ter elfder ure zich daaraan zouden wagen. Een zekere garantie kan altyd worden genomen, Burg. en Weth. hebben dan het koord van ae beurs in de handen uilbetaling behoeft niet te geschieden alvorens we de zekerheid hebben, dat die wyziging goed is. De heer P. Greup: Kan het niet gevon den worden door Kiderlen f 1000 als garan tie te laten geven. De voorzitter: Daarop kan worden toege past die termijn vun 5 maanden onderhoud, dus blyven die 6 maanden ook voor deze wyziging nog bestaan. My dnnkt, die tijds ruimte is groot genoeg. Wat is de reden, dat die moeilykheden zoo bezwaarlyk uit den weg te ruimen zyn? Op 1 April heeft bet gemeentebestuur gewild met de exploi tatie aan te vangen. Wanneer dat niet het geval ware gewqpst, had de gemeente «og langer de inkomsten moeten derven. Was er voldoende tyd geweest voor veranderen, dan voorzeker had het niet voorgekomen of zou het geredresseerd zjjn, maar nu kon het alleen storing geven in de exploitatie. Men wilde water leveren en niet langer gratis het water leveren. Die omstandig heid heeft grooteu invloed gehad en toen de riemen versleten, zjja er nieuwe besteld omdat zo noodig waren, waaromtrent later moeilykheden zyn gerezen wat de betaling betreft. Kiderlen heeft nog een opmerking gemaakt die gold den technischen adviseur. Ik geef de verzekering, uit naain van Burg. en Wetb., dat wanneer deze wyziging mocht blyken te falen, dus dat de woorden van den Ingenieur niet naar waarheid uitkomen, we geen oogenblik meer zullen wachten, maar hem onmiddellyk zullen ontslaan. De heer P. Greup: Wie zou dat doen, Kiderlen De voorzitter: Neen, Burg. en Weth. De heer P. Greup: Is de Iogenieur reeds afbetaald De voorzitter: Nog een termyn van f 600, die niet gedekt is door een mandaat. De heer J. W. Valk: Het spyt me, dat ik daaromtrent nog niet met u kau meegaan. U klampt u maar vast aan dat in-gebruik- temen van den watertoren door de gemeente en ook aan het byzyu van den gemeente raad, die bjj de opening tegenwoordig was. Laat ik u zeggen, dat zeer weiuig leden, misschien 2, een bestek gehad hebben, dus zich op de hoogte hebbcu kunneu stellen met hunne practische kennis om zich Ie overtuigen of er gewerkt wasovereeukomstig dat bestek. Wanneer zy er nu nooit een gehad hebben, maar alleen opgeroepen worden om tegenwoordig te zyn by het in gebruik nemen, welk raadslid zou dan iu eens kunnen zeggen, dat er niet gebouwd was overeen komstig het bestek? Geen raadslid, dat de v^yheid gegeven heeft om den watertoren in gebruik te nemen, heeft er aan ge dacht dat de watertoren niet zou gemaakt zyn overeenkomstig het bestek. Duidelyk geeft het bestek aanop het gebied van Óen torenbouw, op het gebied van de buizen leiding, op het geBied van de machines. Daarby is er een proeftyd geweest, waaraan door den heer Kiderlen ia voldaan, die nog een monteur 30 d^gen 'hier heeft gelaten. Ik verzocht den mouteur nog onzen machinist op de hoogie te stellen, want als hy weg ging, zou deze niet op de hoogte zyn 'en ik heb hem nog gezegd, dat de voorzitter van den gemeenteraad hem wei wal er voor zou geven en ik geloof, dat de Secretaris iets uit zyn zak gegeven heeft aan dien man voor zyn arbeid; ik heb er verder nooit meer van gehoord. Toen de 30 dagen om warengedurende welken tyd die machines ais proef zouden malen om te zien of ze aan de eischen van het bestek vol deden, waren er nog 5 maanden gesteld als proef voor Kiderlen, 3 maanden voor Dessing en 3 maanden voor WiUon. Iu die laatste instantie moet dus alles ge leverd zyu overeenkomstig de voorwaarden van levering en niets worden aanvaard, wat niet overeenkomstig het bestek was. Wan neer dus nu de Ingenieur die afwykiug goedkeurt, dan is dat zeker nog een wel daad voor hem, want dan was hy van die lydensgeschiedenis af. Eu dat het afdoende zal zyn, &t zyu van die groote woorden, die voor my geen cent waard zyn. De voorzitter: Ik geloof, dat deze zaak nu voldoende besproken is. De Baad kan nu beslissen, of hy wil aannemen dat voor stel van Burg. en Weth. om wyziging van de transmissie, ja of neen. Beslist de Raad van neen, dan kan de heer Valk hoogst- waarschynlyk verwachteu, dat die werktui gen zuilen worden veranderd in den zin, zooals bestek en teekening hebben aauge- geven, maar hy zal misschien nog beter weten dan ik, dat dit aan de gemeente wtl duizenden kan kosten, waarvoor ik niet geloof dat aausprakeiyk kan worden ge steld do aannemer, en waartoe Burg. eu Weth. hoogstwaarschynlyk nimmer zuilen adviseeren, te dien aanzien in rechten te ageeren. De heer J. W. Valk: Myuheer de voor- zitter 1 De heer A. W. Lazonder: De heer Valk heeft nu al 4 maal over dit punt het woord gehad, ik verzoek u in rondvraag te bren gen, of hy het woord nogmaals daarover mag hebben. De heer G. J. Niekerk: We hebben al zóó lang in het duister met die zaak gezeten, dat ik het goed vind, als we het nu eens goed hooren. De heer J. W. Valk: Alleen wilde ik nog een opmerking zeggen, over hetgeen u het laatst gezegd hebt: Ik zal de laatste zyn, die er aan zal medewerken, om Schoon hoven een strop te bezorgen, en ik zal steeds medewerken om, wat Diet in orde is, te verbeteren. Maar wanneer Burg. en Weth. beginnen een watertoren te exploiteeren en men heeft iemand van het vak, die gesalarieerd wordt, om na te zien of alles gedaan wordt volgens bestek en teekening met de voorwaarden, en dat werk wordt niet opgeleverd volgens bestek en teeke ning, dan zie ik niet in, dat wauneer we ons aan dat bestek vasthouden, we het ook niet zoo zouden krygen. En wanneer dat niet zoo is, dan heb ik behoefte om te con- stateereu, dat er dan een verzuim in de zaak zelf is, hetzy gepleegd door de Directie of door den Ingenieur, en anders behoeft men geen bestek en teekening te maken, en kan men wel gaan bouwen zouder iets en gewoon maar afwerken zooals de boeren. Maar houdt men zich aan de regelen voor de aannemers en werkgevers, dan moet de zaak wel op haar beenen terecht komen. Ik wjl nu nog niet spreken over de kelders: nu hebben we met Kiderltu te doen, straks met Dessing. Ik zal de laatste zijn, die een cent boven de uannemiugssom zul uitgeven. De voorzitter: Het voorstel van Burg. en Weth. is dus, dat de Raad besluite hen te machtigen om in overeenkomst met de aannemers van de werktuigen, die wyzigin geu aan te brengen, ais op deze teekening zyn voorgehgd. De lieer C. v. Willenawaurd C.Lz.: Bui ten die 6 heereu van de commissie, komen nu de overige heeren voor een moeiiyk geval. Die 6 overige heeren welen' van niets, noch of er gebandëld is volgens het bestek, noch van <le uitbetaling. Het ia aan die andere C heeren als Commissie over gelaten. Ik heb er wel eens naar gevraagd in den Raad, maar dan werd ons verwezen naar het rapport en de begrooting. Wy waren overigens van meeuing, dat alles voh geus het bestek was uitgevoerd. En Wan neer die verandering nu nog maar goed was geweest, maar nu blykt het, jJat dit nog niet het geval is. Natuurlyk Met er iets gebeuren, maar om nu maar nïjgi stern te geven, zonder meer, is voor my nog al be zwaarlyk. De heer H. M. den Uyl: Is er zoo'n baast by, dat dit nu vanmiddag direct be sloten moet worden? De voorzitter: Oprecht gesproken, neen, maar het is al zoo dikwyls uitgesteld. V hebt straks gehoord de moeilykheden, die zich hebben voorgedaan, en er is al zooveel vertraging geweest eer de zaak geëxploiteerd kon worden, dat Burg. en Weth. het niet wenschelyk achten mede te werken tot meerdere vertragiDg.^wWanneer men niet zoo spoedig baa willen exploiteeren, dan was het anders geweest, inaar men heeft er op aangedrongen; dc Raad wilde kennen de opbrengst, die dan ook in de vorige zitting is medegedeeld. Hoe zou dit nu mogelyk zyn geweest voor Burg. en Wetb., wauneer er niet mede was voortgewerkt? Als we 2 a 3 maanden hadden gestaakt, dan was het anders geweest, maar. Burg. en Weth. stonden voor het feit; we moesten werken met den bouw en de machines, die nog te wenschen overlieten, en we hebben het zoo goed mogelyk trachten te doen. Het is nog niet ten einde. Maar waren de werktuigen, zooals die nu geplaatst zjjn, goed, dan zouden die leden, die tegen af- wykrag van het bestek zyn, ook uit beginsel tegen die wyziging moeten zya, ook al was het goed; maar ik hoor nu den heef Vau Wilieiiswaard zeggen, dat by zich daarby zou neêrleggeu, wanneer het goed was uit gevallen dat standpunt kan ik niet begrypen. Maar het is niet goed, de wyziging vol doet niet en gaat het dan aan om voort te werken op dien ongelukkigen toe stand? Hoe lang zou dat nog moeten duren? Welken waarborg hebben we, dat we binnen zekeren tyd gereed z'yo? Welk uitzicht hebben we? Geen ander dan proce- deeren. De heer Valk heeft er al op ge zinspeeld, maar ik geef den Raad du ver zekering, het zal de gemeente veel geld .kusten. In ieder geval, neem nu eens aan, dat ,die werktuigen volgens bestek waren geplaatst eu de aannemer of de Ingenieur ontdekken, dat het beter is iets te veraud» ren, dan voelt men toch, dut dit geschiedeu moet. Wanneer die verandering van geringe beteekenis is, dan zijn Burg. en Weth. be voegd het te laten doen. Het is dus fltfeir de kwestie, of het van meer of minder belang wordt geacht. De Ingenieur heeft verplaatsing geadviseerd van boven naar beneden, als zijnde een zaak van technischen aard. Maar om nu te voorkomen, dat de Raad daar opmerkingen over maakt, hebben Burg. en Weth. gezegd,, dat al noemt de Ingenieur dat nu een technische kwestie, zy het niet willen doen alvorens den Raad gehoord te hebben en nadat deze zyn toe stemming daarvoor gteft. Wy willen er dus niet van afwyken, of de Raad zou het moeten willen doen. De heer J. W. Valk: Als raadslid kan ik er alleen dan in méégaan, wanneer Burg. eu Weth. er in opnemeu, dat de fouten, die begaan zyn door den Ingenieur, ook door den Ingenieur zuilen woiden gedekt, lid is de man, die aan het hoofd staat, die het vertrouwen geniet van Burg. eu Wetb. Wan neer de zaak dan misgeloopen is, wat zy niet kunnen beoordeeleo, dan stel ik voor, dat die schadepost worde verhaald op den Ingenieur. In dat geval zal ik er voor zyn, muur anders tegen. De heer A. J. Overdykink: De heer Den Uyl heeft gevraagd, of er baast by was en dit is wel door u toegelichtik wilde daaraan toevoegen dat hel beter Is wat spoed te maken om van dien last van die dry iriemen- geschiedenis af te komen; die koaten daar van blyven groot. De leverancier moet verder dn ondcrdeelen uit het buitenland laten komen, dus hoe eer deze zaak haar beslag krjjgt, hoe beter. De voorzitter: Burg. en Weth. zullen van den wenk van den heer Valk gebruik maken en zien hoever daaraan is te voldoen. Ik breng nu het voorstel van Burg. en Wetb. in rondvraag. De heer J. W. Valk: Zooals dat voorstel is, zal ik daar tegen stemmen. De voorzitter: Maakt u er dan een voor stel van zooala u bedoelt? De heer J. W. Valk: Ik stel voor, dat de schade komt voor rekening van den heer De Jongh, den technischen adviseur. De voorzitter: Dat amendement zullen we dus eerst iu rondvraag brengen. Wordt aangenomen met 6 tegen 6 slem- men; tegen de heeren N. Kooiman, A. W. Lazonder, A. J. Overdykink, A. Kuyienburg en P. Greup. De voorzitter: Nu zti ik het voorstel van Burg. en Weth. in rondvraag breDgen. De heer A. W. Lazonder: Maar we weten toch, myuheer de voorzitter, dat de heer De Jongh er onschuldig aan is I De heer N. Kooiman: Moest dat voorstel van den heer Valk, om de kosten te ver halen op den Iogenieur, eerst behandeld worden of kon dat niet later? De voorzitter: De Raad heeft beslist dat aan het voorstel van Burg. en Wetb. wordt toegevoegd de bepaling, die de heer Valk heeft voorgesteld, nl. om de meerdere kosten te verhalen op den technischen Ingenieur; de Raad heeft nu te beslissen over het voor stel, zooals dit daardoor geworden is. De heer A. W. Lazonder: De heer Valk komt daar in eens met zoo'n voorstel, maar de heeren weten wel beter; ik raag alles bier zoo niet in de publieke vergadering zeggen. De voorzitter: Ik stel voor over te gaan in besloten vergadering. De vergadering wordt heropend. De heer A. van Lomwei: Ik stel voor terug te komen op het zooeven gevallen be sluit betreffende die toevoeging aan het voor stel van Burg. en Weth. Wordt aangenomen met 10 stemmentegen de heer J. W. Valk. De voorzitter: Alsnu breng ik in rondvraag het voorstel van Burg. en Weth., om die wyziging goed te keuren. Wordt aangenomen met 10 stemmentegen de heer J. W. Valk. De voorzitter: Burg. en Weth. stellen u voor, hen te machtigen, een wyziging te brengen in de begrooting van de gasfabriek. Zy stellen u voor, de Gas-commissie te mach tigen het personeel uit te breiden met een beambte, die tot taak zal krygen den direc teur bij te staan. Er is behoefte aan; dc uil-breiumg brengt zulks mtü. Do directeur kun niet overal tegen wooldig zyn; voor klei nigheden moet hy iemand hebben, totwien hy zeggen kanga iu myn plaats maar epus kykun. Zoo'n jongmenscb, zooals bedoeld wordt, te benoemen op f 300 's jaars, of wel 3 maanden van dit jaar k raisun van f 76. Gaandeweg kan hy opgeleid worden oiy voor die taak hoe langer hoe meer berekend te zyn om q q. den directeur te vorvangeu. Maar aangezien daardoor een afwyking in du begrooting komt, moet do Raad het sanctionneereu. Wordt zonder stemming aangenomen. De voorzitter: Aan de orde is de be noeming van oen ambtenaar van den Burger- lyken Stand, n.l. een 3deu. De eerste is de heer Doesburg, do 2e de heer Lazonder. Gekozen wordt de lieer P. Greup met 9 stemmen, terwyi 1 stem werd uitgebracht op den heer J. W. Valk en 1 op den heer A. van Lomwei. De voorzitter: Mag ik den heer Greup vragen, of hy die benoeming aanneemt? De heer P. Greup: O ja wei; als de krachten 't my toelaten. De voorzitter: Aan de orde is de be noeming van een lid van de commissie voor verordeningen zonder straf eu verzoekschrif ten. Zitting daarin heeft le de heer N. Kooi man, die den 24ste»» aftreedt. By stemming wordt herkozen de heer N. Kooiman met 9 stemmen; 1 stem op den heer P. Greup en 1 blanco. 2e in plaats van den heer P. Greup wordt deze herkozen met 10 stemmen; 1 op den heer A..van Lomwei. 3e in plaats van den heer G. J. Niekerk wordt deze herkozen met 7 stemmen; 2 op den heer A. van Lomwei en 2 blanco. Tot voorzitter der commissie wordt herbe noemd de heer N. Kooiman met 9 stemmen 1 op den heer P. Greup en 1 blanco. De voorzitterAan de orde is een voor stel van Burg. en Weth. om de commissie van bystand voor gas- en waterleiding aan te vullen met 3 leden. De heer J. W. ValkIk heb in de vorige vergadering over het wenschelyke gesproken, in verband met den grooteren arbeid, om er een lid by te nemen, óf dat u als voor zitter stem zoudt hebben, óf dat een wet houder zou mede vergaderen. Nu komt het voorstel van Burg. en Weth., om, over eenkomstig art. 64, die commissie van by stand te vergrooten. Iu de eerste plaats moet ik dit ernstig ontraden, niet oui het bybeuoeinen, maar wat de geheele commissie betreft. Door uw optreden is het duidelyk geworden, welk een commissie die com missie voor gaa en water is: een commissie van bystand, voor hulp, wauneer Burg. en Weth. hulp noodig hebben. Hebben zy die niet noodig, dan is het beter dat die com missie thuis bleef. Vroeger, toen er by die Gascommissie nog niet de waterleiding was, onder praesidium van den vroegereu voor zitter, werd er door haar niet een zekere zelfstandigheid gewerkt, maar nu de com missie van bystand meer belyud optreedt en er meer uiteen gezet wordt wat zy cigeniyk is, moet ik het ontraden. Het kau niet uitblyven of daar, waar twee machten vermeenen zelfstandigheid te hebben, moet wrjjviog komen. Burg. en Wetb., die als dagelyksch bestuur moeten zorgen, dat de zaak in orde is, zyn niet ingegroeid iu de zaak van de gasfabriek eu ook niet van de waterleiding. Wanneer Burg. en Weth. op het stadhuis zeggen: zóó, eu wy, die er zyn ingegroeid, zeggenzóó, dan zullen er on aangenaamheden uit voortkomen. Dat ia het gevaar, waarop ik wilde wyzen. ik heb al herhaaidetyk geageerd, dat ik tegen een commissie van hen. Wanneer die straks zullen gaan vergaderen en het komt tot de begrootiug eu een rapport en de rekening en verantwoording eu wanneer die commissie eenstemmig is, dan hebben de andere 6 leden niets te zeggen. Ik moet dus Burg. en' Weth. ernstig ontraden dien weg iu te gaau, doch eenvoudig de geheele zaak van het gas en het water laten loopen over de gemeeutebegrooting. Wanneer men dan eiken Maandag vergadert en aldus de belangen er van behartigt, dan zal er geen botsing komen, en men behoudt een com missie van 3 en niet een van 6. De heer A. van Lomwei: De heer Valk spreekt van een Commissie van 6, maar dat zou het wel zyn, wanneer de voorzitter van de commissie tevens lid van den Baad was, maar nu hy dat niet is, is het maar een commissie van 5. De heer J. W. Valk: Alleen wil ik er dit op antwoordeu: Die commissie van 6 is feileiyk de stem van Burg. en Weth., want in de vergadering van Burg. en Weth. heeft ook de Burgemeester een stem. DAAr wordt dus eigenlek de begrooting euz. door de 6 bepaald. Wanneer die homogeen zyn, dan kunnen de anderen er niets tegen doen. De heer A. W. Lazonder: Ik wist uiet, dat de heer Valk aan Burg. en Weth. zoo veel macht toekende. Wat de heer Valk vandaag in het ljjf beeft, weet ik niet. Hjj weet toch even goed als de andere leden, dat Burg. en Wetb. niets kunnen doen bui ten den Raad. Hoe komt de heer Valk er dan aan, dat die commissie van 6 alles regelt? Anders is de heer Valk zoo gevat, en ik kan me dit nu uiet van hem begrypen. De beer C. v. Willenswaard CLz.: In dit opzicht kan ik best met Burg. en Wetb. medegaan en een proef nemen voor een jaar. De heer J. W. Valk: Ik zal me er ver der niet tegen verzetten; ik heb alleen op het gevaar gewezen. En als ik dan den heer Lazonder nog eens mag beantwoorden: Wanneer ik het in de hand had, dan zou ik Burg. en Weth. niet zoo'n groot gezag geven. Dit weet ik wel, dat wanneer nie commissie van 6 leden een rapport indiAt, en de begrooting en de rekening en fer- antwoording, en zy zyn daarby eenstemmig, en het komt in den Raad, dan zyn de anderen doodgezwegen. De voorzitter: U vergist u, want in den Raad mag ik niet medestemmen; daar blyft het dus 5 tegen 6. Ik heb myn meening, die ik niet behoef te herbalen, reeds bloot gelegd over het al of niet stem hebben in de commissie. Nu bestaat die commissie uit 2 leden; wanueer die het niet eens zyn, dan moet ik die zaak als voorzitter mede- deelen in de vergadering van Burg. en Weth. Wanneer er nu een lid meer in die com missie komt, dan zal het minder het geval zyn dat alle 3 anders denken; dan komt er een besluit voor den dag; nu beslaat er gevaar, dat er vandaag of morgen stagnatie komt en dat acht ik minder wenschelyk. De heer P. Greup: Ik heb vernomen, dat u in de vorige vergadering bezwaar maaktet, dat u geen slem hadt, maar ons reglement van orde geeft aan, dat u be noembaar zyt in de vaste commissiëu. De voorzitter: Dat reglement spreekt van voste commissiën ingevolge de lste alinea, maar de Raad kan met bepalen, niet voor- schryveD, dat de Burgemeester in die ver gadering stem zal hebben. De heer P. Greup: Meermalen wordt toch de Burgemeester tot raadslid benoemd en hier is het aangegeven, dat hy benoem baar is tot lid van de commissie. De voorzitter: Dat wil de wet wel hebben, maar de wet stut niet tee, om deo voor zitter diarvoor aan te wyzen. Pe wet be paalt zelf, dat het college van het dagelijksch bestuur dan moet uitmaken wie voorzitter is. De heer 1. W. ValkIk heb gewezen op hel gevaar. Wapneer de Raad uitmaakt, dat, de commissie ,vttn bysland dient te blyven bestaan, dan ben ik het eens, dat er een lid by moet komen: de heCTKooiman en ik samen, dat is geen commissie; wanneer er verschil Van zienswyze lusschen ons heiden is, dan wordt er geen besluit genomen. Wanneer dus die commissie moet blyven beslaan, dan is het 't beste als er een lid by komt. De voorzitter: Burg. en Weth. vragen, om de commissie aan te vullen; zy is in het leven geroepen op voorstel van Burg. en Weth., die bysland vragen. De hoegroot heid van de commissie bepaalt de Raad, op voorstel van Burg. en Weth. De heer P. Greup: Er zal toch in alle geval, ongerekend de bezwaren van den heer Valk, hun werkking omschreven moe ten worden. Men moet toch weten, waar aan zich te houden. De voorzitter: Mag ik den heer Greup herinneren, aan hetgeen ik ook in de vorige vergadering heb gezegd. Die twee groepen van raadsconimissiën hebben aanleiding ge geven tot veel bezwaren en is dan ook de regeering ontraden geworden, om die com missie te bestendigen. De werkkring van een vaste commissie, dien de Raai zelf zal hebben te bepalen, is omschreven in het reglement van die commissie. De commissie van bystand dient, om Burg. en Wdlb. in bepaalde Ukken van de huishouding by te staau. Hoever dat reikt, is een kwestie van beleid en tact van bet college van het Dage lyksch Bestuur. Wanneer een commissie van 8 een besluit genomen heeft, dat iudmischt tegen den zin van Burg. en Wolh., dan zal het Dagelyksch Bestuur zyn eigen weggaan, waardoor conflicten zeldzaam worden. De lieer P. Greup: U is dus niet van 'tidee, dat het niet omschreven moet worden? De voorzitter: Dat wil ik niet ontkennen. Maar om dat nu maar zoo voetstoots te doen, gaat niet Ik wil wel vanwege het Dagelyksch Bestuur met een voorstel in den Raad komen. Ik verzoek den Raad nu, over te gaan tot de benoeming van een 3e lid in de Commissie van bystand voor de gasfabriek en de waterleiding. Bij stemming wordt gekozen de heer P. Greup met 9 stemmen; 1 stem op den heer C. van Willenswaard CLz. en 1 op den heer A. van Lomwei. De heer N. KooimanDus de Burgemeester is de leider van de vergaderingen. En het is dus niet noodig een voorzitter te benoemen En de oproeping doet de Burgemeester? Door den voorzitter worden die vragen toestemmend beantwoord. De heer P. Greup: Het was my een zekere surprise, dat ik in die Commissie benoemd ben en ik dauk de heeren voor de eer. Ik kau het echter bezwaarlijk aannemen als een sinecuur. De omstandigheden laten evenwel uiet toe, dat ik er my den eersten tyd aan wijd, dus zullen de andere leden dat wel willen doen ia 't begin. Dan zou ik gaarne willen zien eene omschryving van den werkkring; dat vind ik noo-izakelyk. De heer J. W. Valk: Nu het toch tot oen derde lid moest komen, moest er rondgezien worden wie den meest en tyd er voor had; dat is gebleken in onze vergaderingen, waar we, door den velen arbeid, dikwyls van 4—7 uur zitten. Dat kunnen alle raadsleden niet; de heer Greup is nu eenmaal een oud raadslid, die zich in de zaken inwerkt en wil weten, wat er geschiedt Iiy is de rechte man op de rechte plaats. Het verblydt mij, dat de Raad hem la de Commissie heeft benoemd en ik hoop met den beer Greup en den heer Kooiman nog een aangenamen tyd in de Commissie te mogen doorbrengen. De heer P. Greup: Ik zal de vrybeid nemen, de beuoeining eukele dagen in beraad te nemen; ik zit op 't oogenblik in een moeilyke omstandigheid. De heer A. J. Overdykink! Dat is toch maar van tjidelyken aard? De heer P. Greup: Ja, maar die twee andere heeren zyn reeds zoo ingewyd in de zaak. De voorzitterNeemt u die benoeming aan De lieer P. Greup: Mag ik het nog enkele dagen in beraad houden? De heer J. W. Valk; Nu gaan wij van de waterleiding-kwestie naar de hoornen- kwestie. By Vegter staan er zulke oude. Ik wenschte voor te stellen dat oude hout op te ruimen. De voorzitter: Ik zal de aandacht er op vestigen in de vergadering van het Dage lyksch Bestuur. Wegens het gevorderde uur 16 uur) ver laten de leden de zaal en sluit de voorzitter de vorgadering. tiEMMGD NIEUWS. Men schryft uit den Haag: Ze zitten weer neergehurkt, de vrouwen in omslagdoeken, de mannen in dikke jassen, al van Zondag-avond acht uur af, voor den ingaog van de publieke tribune van de Twoede Kamer, in afwachting of er gegadigden komen, die er eenige guldens voor over hebben om de plechtige openingsziltiog der beide Kamers van de Statea-GeDeraal by te wonen. De hevige regenbuien dry ven de menschen naar meer beschutte plaatsjes onder den ingang van de Lotcrjjzaal. En vandaar zien ze uit dat geen anderen hun plaats voor de tribunedeur komen innemen. Toen gisteren-namiddag om streeks half één het Koninklyk rijtuig, ge volgd door twee rytuigen voor het gevolg van H. M. en Z. K. Hte Rotterdam naar bet station reed, brak op de Zuid-Blaak een der wielen. Tevergeefs beproefde men het rytuig weder in bruikbaren toestand te brengen; toen dat mislukte en inmiddels het oogenblik, voor de aankomst van het Koninklyk Echtpaar bepaald, dicht gena derd was, reed men met de bespanning afconderlyk naar het station en Bet bet rytuig achter, dat daarop onder geleide van een der Konioklyke stalknechts naar den stal, vanwaar het laatsteiyk gekomen was, teruggebracht werd. De rytuigen, -voor het gevolg bestemd, waren reeds te voren doorgereden naar het station en voor één dezer rjjtuigen werd toen de bespanning van de Komnklyke koets geplaatst, om deze op den rytoer door de stad te vervangen. Zaterdagmiddag had een 47- jarig werkmap, wonende te Bodegraven, bet ongeluk zyn tabaksdoos, waarin hij veertig gulden geborgen had, juist toen hy wilde overstappen op een schuit, buiten zyu zak te steken. De doos viel in de vliet; er is 's middags naar gevischt, maar men heeft ze niet gevonden. Zekere F. G. te Apeldoorn, die, ofschoon de barrière, aan den overweg in de buurtschap Brink en Orde gc-sloten was, den weg wilde oversteken, is Zaterdag middag door den van Amsterdam komen den sneltrein aangereden en onmiddeliyk gedood. - Te Birdaard (Dantumadeel), alwaar de vlekziekte onder de varkens in hevige mate heerscht, is geen enkel ingeënt varken gestorven, en zjjn alle aangetaste, niet-ingeënte varkens afgemaakt moeten worden. Jhr. Van B. en D., student te Leiden, die, zooals gemeld is, Zoudag te Njjmegen onder het paardrjjden een ongeluk kreeg, is Vrjjdag-ochtend overleden. Te Baarn is op d«n zolder van het instituut „Erica" tegen het dak aan een reusachtig wespennest gevonden. Het is ongeveer zoo groot als een hoofdpeluw, alleen is de vorm meer eirond. Naar schat ting lieefl het 20000 wespen geherbergd, toch is het bjjzonder licht. Het nest is een waar meeaterstuk van „de bouwkunst der dieren"het is te bezichtigen by den heer Bierhaalder, apotheker te Baarn, en werd reeds Gefotografeerd ten behoeve van een wotenschappelyk tydschrifl. HTAUNN1EUWN. Nchssnhsvcn, 17 Mept. Op do Tentoonstelling van Ambachts-ondetricht te 's-Gravenhage is voor het beste decoratief-opschrift bekroond met een diploma en f 19 G. F. II. van Geelen, leerling der 6e klasse der Ny verheids-Teekeu- school alhier, met een door hem gegraveerde zilveren plaat Onder de geschenken, waar mede de Rotterdamscbe Diergaarde sedert de laatste opgave is verrykt, behoort o. a. een koekoek van d?n heer B. Meyer te Schoonhoven. Zaterdag 14 September 1.1. had ia het Heeren-Logement alhier eene vergadering plaats, waartoe door den school opziener iu het arrondissement Schoonhoven allen waren uitgenoodigd, die by het onder- wys (openbaar en byzonder) iu voornoemd arrondiseement werkzaam zyn. Reeds vroeg waren de beide zalen gevuld, zoodat van gebrek aan belangstelliug geen sprake kon zyn. Onder de 98 aanwezigen telde men ruim 20 ouderwjjzeretoen. De heer J, Sclioehuizen opende als schoolopziener ambtshalve deze vergadering met een opwekkend welkom tot de aan wezigen, maakte zyn gevoelen openbaar ten opzichte vau het doel eu den geest eent-r arroudissements-vereeniging en stelde de vraag, of alle aanwezigen wilden mede werken een zoodanige vereeuigiug op te richten, op welke vraag een warm applaus het antwoord gaf. Nadat enkele zaken, meer beirekking hebbende op administratie der Leerplichtwet etc., besproken waren, verkreeg de heer IJ. Boers uit Lekkerkerk het woord om de bezwaren aan te geven, die er i. i. verbonden waren aan het plan om beurtelings te ver gaderen te Schoonhoven, Vianen eu Aibiasser- dam. Zyne motieven werden van zooveel gewicht geacht dat zonder vele besprekingen werd vastgesteld alleen Schoonhoven als vergaderplaats aan te wyzen. By de bestuursverkiezing, die nu volgde, stelde de voorzitter voor, het arroudis- aeuwnt le verdeden in drie kringen Schoonhoven, Vianen en Alblasserdam eu uit eiken kring één hoofd en één klasse- onderwyzer te kiezen, wat met applaus werd begroet. Om verdere moejjjjkhedei} te voorkomen, stelde de schoolopziener voor elk te kiezen lid een voordracht van twee personen, die ZEd. het meest geschikt voorkwamen en die by verwerving van het grootste stemmenaantal geacht zouden worden als bestuurslid te zyn gekozen. Zoo werden voor den riug Viauen voor gedragen de heeren: W. G. Degeuhardt te Ameide en A. H. fijjl te Langerak b/z Lek; D. Koning en J. v. Wyngaarden, beiden te Vianen; van beide tweetallen werd no. 1 gekozen. Bjj den ring Schoonhoven achtte de voor zitter het in 't belang der zaak, de klasse- onderwyzers te vervangen doer klasse-onder- wyzere8sen, waartegen geen enkele stem zich verhief. De voordracht luiddede hee ren J. Fafie te Schoonhoven en C. Stumphins te Berg-Ambacht; de dames E. Schaly en H. J. Schiess, beiden te Schoonhoven. By de stemmenlelliug werden als gekozen aan gewezen de heereu B. H. v. Brenk te Laogerak b/z Lek en C. L. Vinck te Schoonhoven. Voor den ring Albasserdain werden voor gedragen de heeren: H. v. Efferen te Al blasserdam en W. Vermeer te Brandwijk; M. A. de Man te Kinderdyk en A. v. Muil- wyk te AlblaBserdum. By het vermelden van den uitslag ver heelde de voorzitter niet, dat die niet was, zooals ZEd. wei wenschte en deelde mede dat het Bestuur slechts als een voor- loopig zou beschouwd worden, totdat in eene volgende vergadering een definitief Bestuur zal gekoieu worden volgens regelen in het te maken reglement. Als voorloepuge Bestuursleden zyn thans aangewezen de heeren B. H. van Brenk te Langerak b/z Lek, C. W. Deenik te Lekker kerk, W. G. Degenhardt te Ameide, J. Fafié te Schoonhoven, D. Koning te Vianen en C. L. Vinck te Schoonhoven. Ten slotte verkreeg de heer Kars uit Goudriaao het woord om het Handwerken- onderwys op de L. S. te bespreken, waarna de voorzitter met dank aan den spreker en met een hartelyk afscheidswoord aan de aanwezigen de vergadering sloot. wetten" in verband met de heuglijke vol- trekking van Harer Majesteits huwelyk en de intreding in het Nederlandsch staats- verband v»n Zjjne Koniuklyke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg. Voorts werden in de kieswet, in de- ge meentewet en in de drankwet wyzigingen aangebracht. 8 Ten bate van het algemeen volksbelang kwamen de gezondheidswet, de woningwet en de ongevallenwet tot stand. In verbandv met liihf van de leert de geldelyko gevolgen twet en ter verbetering van PMtkantoor Schoonhoven. LIJST van BRIEVEN en BRIEFKAARTEN, geadresseerd aan onbekenden, over de lste helft der maand September 1901: Brieven: A. Dubbeldam, Schoonhoven. D. de Vries, Utrecht. J. Speksnyder, Gelkenea. Briefkaart: Blokland VERVOLG DER NIEUWSTIJDINGEN- «TATËN'tiENEBAiX. Vereenigde vergadering van de beide Kamers op Zaterdag 14 September, totsluitiDg van de gewone zitting der Staten-Generaai. Daar de president der Eerste Kamer ver- hinderd is, bekleedt de heer Geertsema als oudste lid in jaren, den voorzitterstoel. De voorzitter laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklyk besluit van den 6den September, no. 17, waarby de Minister van Biunenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich heden, te drie uren des namiddags, te begeven naar de vergadering der Staten-Generaai, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De voorzitter benoemt tot leden der com missie, die den Minister in het gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en uitgeleiden, de heeren Kahusen, Van Bylandt, Smeenge, Vlieiander Hein, Travaglino en Veegens. Kort daarna treedt de Minister, vooraf gegaan door de commissie, de vergaderzaal binnen. De heer Kuyper, Minister van Binnen- landsche Zaken, neemt plaats vóór den troon, en houdt de uavolgeude toespraak: Mijne Heeren I Hare Majesteit de Koningin heeft my opgedragen deze uwe zitting te komen sluiten. Veel werd iu het afgeloopen zittingjaar van de inspanning der Slaten-Geueraal ge vergd, maar er mag bygevoegd dat de vrucht van bet gemeen overleg aan die verhoogde inspanning evenredig was. Voor velerlei belangen kwamen nieuwe of gewyzigde regelingen tot stand. Iu de eerste plaats zy herinnerd aan de uflw - de jaarwedden der onderwyzers werden de bydragen vaiD hel Ryk zoo ten behoeve van het "ópenbaar als van het bijzonder onder- Wjis verhoogd. Het Nederlandsche muntwezen, nismede het toezicht en de zorg over de taken van de munt werden nader geregeld. Algemeene regelen wedden vastgesteld omtrent het waterschapsbestuur en voorts tot exploitatie van rjjkswege Van steen^ kolenmynen in Limburg besloten. Voor de ferbetering vau liet paardenras werden wettelyke voorschriften gegeven. Een. aantal rentelooze voorschotten werden uit 's ryks schatkist ten behoeve, van den aanleg van buurtspoorwegen verleend. Aan de kanalisatie in Westerwolde gaaft gij uwe medewerking. Omtrent de joelating als schipper op koopvaardyschepen en het aan boord daar van in dienst hebben van stuurlieden en machinisten werden wettelyke bepalingen vastgesteld. De landsverdediging'werd nader geregeld door wyziging en aanvulling van, de wet op de nationale militie en door het instellen van een landweer. De recbterlyke organisatie in Nederlandseh- Indië werd gewyzigd. Maatregelen werden genomen tot uitbrei- diog van het tolgebied in Nederlandsch- Indië over het oosleiyk deel van den archipel, Voor aanleg van een nieuwen spoorweg op Java werden de noodige gelden toegestaaq. In de regeeringsreglementen voor Suri- name eu voor Curasao werden enkele wyzi gingen aangebracht. De Koningin heeft my opgedragen aan u, myne heeren, Haren dank te beluigen voor uwen yver en voor uwe toewydiug aan 's lands belangen. In naam der Koningin, verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaai le zyn ge sloten. De Minister wordt door de commissie uitgeleid, en nadat zy in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de ver eenigde vergadering. Per Telegraaf. Heden-middag te 1 uur werd de uieuwe zitting der Staten-Generaai door Hare Majesteit de Koningin geopend met de volgende TROONREDE. Mijne Heeren f Het is My aangenaam, voor de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaai in Uw midden Ie verschyuen, en Ik acht Mij gelukkig dit thans te mogen doen, ver- J zeld van Myn doorluchligen Gemaal. De betrekkingen met de builenlandsche Mogendheden hieven van zeer vriendschap- pelijkon aard. Door don Nederlandschen Miuister-Presi- dent te Peking is, gezamenlyk met de ver- tegenwoordigera van andere belanghebbende Mogendheden, eene overeonkomst met China gesloten, waarby dat Ryk zich verbindt tot schadevergoeding wegens de vernieling der legation. Het persouoel van Zee- en Landmacht i eu van de overige tabken van 's Ryks dienst, gaf My, zoo hier als in de Over- zeesche Gewtsten, door de lotfelyke vol- voering van zyn taak, reden tot tevredenheid. De algemeene volkstoestand stemt ia veler- r - i. - lei opricht tot dank. lotusochen mag niet 1 bureaukostentot directe toeiending tol het Alg. Politieblad aan de Bng.-comman- danten; tot het geven van recht tot ver- Godsdienstzin en zedbljjkheid op ale schepen van oorlog en in ae kazpincn en kampe menten zal worden voortgegaan. Als Christelijke mogendheid is Nederland verplicht in dén lndischon Archipel de rechtspositie der iniandsche Christenen beter te regelen; aan de Christelyke zending op vasten voet steyn te verleeuen, en geheel het regeeringsheleid te doordringen van hej bi suf dat Nederland tegenover de bevolking dezer gewesten cea zedelijke roeping heen te vervullen. In verband hiermede trekt de mindere welvaart der iniandsche bevolking op Java Mijne hjjzondere aandacht. Ik wensch naar de oorzaak hiervan een onderzoek in te stellen. Aan bepalingen,ter be scherming van de onder contract werkende koelies zal gestrengelyk de hand worden ge houden. Naar de centralisatie van bestuur zal gestreefd wordeu. De toestand op bet uoordelyk gedeelte van Sumatra zal, naai* Ik vertrouw, by handhaving van het Hhans gevolgde stelsel eerlang toL algemeene pacificatie leiden. Op de ontwikkeling van de koMfeien Suriname en Curasao blijft Mjjne aandacht gevestigd. f- Van Uwe bereidwilligheid, Myné»Heeren! om My by datgene wat tot heil vaa„ land en volk kan strekken Uwe werking te verleenen, houd Ik My overtuigd. Moge by de gewichtige taak, wier vopr breuging U wacht, God Almachtig U leiden, en doe Hy op land en volk Zynen zegen raslea! Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaai te zyn geopend. De lste luitenant F. II. van der Kop, van het lste reg. itif. te Leeuwarden, wordt met I October a. s. belast met het doen van krygsgeschiedkundige nasporingen in het Ryks-archtef en iu de gemeente archieven in de provincie Friesland. De 2e-luit. L. de Ridder is be sterad met 1 Nov. den le-luit. H. Harmsen te vervangen iu de betrekking van adj. by het 3e reg. vest.-art. te Gorinchem- Gedeput. Staten der prov. Zuid Holland hebben besloten, de volgende gemeenten, ter bepaling van het aaudeel in de lichting der Nat. Militie van het jaar 1902, samen te voëgen met naburige ge meenten, te weten: 16e kantou: Papekop met Lauge-Ruige-Weide; 17e kaolou: Vlist met Haastrecht; 21e kanton: Tienhoven met Ameide; 23e kanton: Schelluinen en Peursum met Otloiand; Nieuwpoort met Langerak. De by elke samenvoeging laalstgenoemde gemeente aan te wjjzen ais de hoofdge- meenle bedoeld in art. 16 van het besluit van de comm. des Koniügs van den 2cn Jan. 1863 („Prov. blad no. 1"). Gedeput. Staten der pro v. Utrecht hebben besloten, dat, voor zooveel betrek king heeft tot de lichting voor de Nat. Mi litie vau 1902, zullen zyn samengevoegd o.a. de hierna genoemde gemeenten, ais; Har- melen eu Veldhuizen; Jaarsveld en Willige- Langerak; KaïnerikÜen ZegvelJ; Linschoten en SuelrewaardMonlfoorl eu Wilieskop; Polsbroek en Hoen koop. Ry ks-Politie-Vereeniging. In ons No. van 11 dezer deelden we slechts het verhandelde mede in den aanvang der op 7 Sept. j.l. gehouden buitengewone vergadering dezer vereenigiug. Na uitvoerige toelichting van den president Van Waning zag het hoofdbestuur al zyn voorstellen met algemeene stemmen aangenomen, en wel de volgende: lot lotsverbetering en verbetering van den dienst der rykspolitie, door betere bezoldiging, bevordering en pensiouneeringtot het verstrekken van dienst woningen legen matige huurpryzeu; tot mededeeliug vau ongunstige rapporten aan de belanghebbenden; tot het erlangen van aanspraak op een verlof van ininsteus 14 dagen 'tf jaars; tot verhooging vaü worden voorbygezien, dat, zoo op geestelyk als stoffelflk gebied, eene wyziging van toestanden is ingetreden, die meer dan lot dusver de overheid tot het geven van leiding en het verleenen van steun nood zaakt. Hierby behoort zy voort te bouwen op de Christelyke grondslageu van volksteven. De bestaande Zondagswet eischt herziening. Het zedelyk karakter van het openbare volksteven zal op meer afdoende wyzo door de wet beschermd moeten worden. Zonder de persoonlyke vryheid te na te komen, zal op openbaar terreiu de speel- en drankzucht krachtiger moeten worden beteugeld. Voor de vrjjmaking van het onderwys, ia zjjn onderscheidene vertakkingen, zal op den ingeslagen weg worden voortgeschreden. Niet minder blyft de stoffelijke zjjde van het sociale vraagstuk Myne aandacht trekken. U zal een ontwerp worden aangeboden om aan den landbouw eeue rechtslrecksche vertegenwoordiging te geven. Door haar voorgelicht zal de Regeering beter zyne be langen kunnen behartigen. De vervalsching der voedingsmiddelen en de oneerlykc mededinging behooren te wor den bestreden. Voor de ontwikkeling van de practische volksopleiding, ook door regeling vau het leerlingstelsel, zai Uwe medewerking worden ingeroepen. Het octrooirecht voor uitvindingen be hoort op nieuwe grondslagen hersteld te worden. Het consulaatwezen wensch Ik in toene mende mate aan de belangen van landbouw, njjverheid en handel dienstbaar te maken. Het arbeidscontract vereischt nadere regeling. I)e verplichte verzekering, door de Onge vallenwet voorgeschreven, zal onverwyld worden uitgevoerd, zoodra de regeling van het beroep zal zyn tot stand gekomen. Ook tot de zeevisschery en den landbouw zal deze verzekeriug zyn uit te breiden. Daarnaast wordt de verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom voorbereid. Overmits de toestand van 's Ryks schat kist niet voldoende is, om deze geestelijke en stoffelyke sociale hervor mingen tot stand te brengen, wordt versterking van 's Ryks inkomsten ver eischt, waarvoor allereerst herziening van het tarief van invoerrechten in aanmerking komt. By deze herziening zal tevens naar bevordering van den nationalen arbeid te streven zyn. Indien de minvermogende door deze herziening mocht gedrukt worden, zal hiermede rekening worden gehouden by de bepaling vau zyn bydrage in de ver plichte verzekering. Ter voldoening aan de desbetreffende be paling der grondwet zal eene regeling van de administratieve rechtspraak worden voorbereid. De onlangs vastgestelde wetten tot regeling der levende strijdkrachten zullen, ook door krachtige bevordering van de vooroefeningen, zonder vertraging worden uitgevoerd. De regeling van den landstorm kan eerst daarna volgen. De ontwerpen voor de militaire pensioen regeling en de militaire rechtspraak wachten op afdoening. De invoering van snelvuur- f;eschut, die niet kan uitblyven. zal aanzien- yke geldelijke offers vergen. Iu de richting van de bevordering van zending van dienst-teiegrammen en uit breiding van vrystelling van briefport; tot uitreiking van alle geldige wetten en voorschriften; tot verschaffing van gelyke kleediog in alle districten, met afschaffing van den helm, en tot niet-iuleveriug van kleeding by overtyden. Staande de vergade- riug, die uitstekend bezocht was, steeg het ledental der jeugdige vereeuiging tot 310, en het is le verwachten, dat met het nieuwe dienstjaar vele nieuwe leden zich zullen aanmelden. De R.-P.-V. gaat op die wyze een goede toekomst tegemoet. Vrijdag werden door de Arrpndissem. rechtbank te Dordrecht o. a. de volgende vonnissen uitgesproken: C. G. te Alblasserdam, vernieling van eens anders goed, 14 dagen. A. B. te Meerkerk, diefstal, 2 maanden. C. de J. te Hoog-Blokland, mishandel., f 10 of 6 dagen. Ds. D. van Popta te Papendrecht, die het beroep naar Bunnik heeft aange nomen, is beuoomd tot leeraar aan het Christelyk Gymnasium te Utrecht. tioadA, 16 Sopt. Onze gemeente trof heden-morgen een groole slag, door het overiyden van den heer P. de ikaadt, wet houder dezer gemeente. De heer De Raadt werd tot raadslid gekozen op 19 Februari 1895 en op 1 Sept. 1899 tot wethouder. Een lievige ongesteldheid van een paar dagen, (Vrydag vertrok hy met zyne echt- gouoote naar Brussel, werd ongesteld en spoedig werd de terugreis aauvaard), nam de ziekte hand over hand toe, met het gevolg dat hy heden morgen te 12 uur overleed. De heer De Raadt werd door ieder, om zyn goede hoedanigheid bemind; steeds was hy te vinden waar hulp noodig was, en zyn lieer.gaan zal door ieder worden betreurd. CJorincbem, 16 September. Men be steedde heden op de fruitmukt als volgt: voor peren: btrgamolten f 6 i f 10, puré- blauc f 7 k f 9,50, knolperen f 4 k f 4,50, maagdepereu (Henegouwen) f 6 a f 6, potre-deWilliam f 8 f 11, boune-Louise f 12 k f 16, diainantptren f 7 f 9, audere soorten naar gelang der qualiteit f 3 a f 4, stoofperen f 3 k f 4,25; appelen: zoete f 3,60 i f 4,25. zure lste qual. f 4,50 f 6, 2de qual, f 3 4 f 4, stoofappelen f 3 k f 3,25, pruimen f 2.75 f3,50, noten f 4 f 5,alles per hectoliter; perziken f2,50 f3,7ö voor lste qual. en f 1 f2 voor 2de qual., per 100stuks; snyboonen f 3 f 3.25 en princesseboonen f3 4 f 3,50 per mand. *Aiueide, 17 Sept. Alhier is op ruim 70 jarigen leefljjd overleden de heer J. L. de Jongh, die tal van jaren deel uitmaakte van het gemeentebestuur. Sedert 1869 was de overledene onafgebroken raadslid en van af 1890 wethouder dezer gemeente. "Ameide eu Tieulioven, 17 Sept. De uilkomsten der flouwvisschery waren de laatste week iets gunstiger. Zoo nu en dan mochten de visschers hun nachtei(jk werk met de vangst van een zalmpje be loond zien. "Berg-Ambacht, 13 Sept. Gisteren werd onze gemeente bezocht door den heer Commissaris der Koningin. Van alle open bare gebouwen en ook van eenige particu liere wopingen wapperde de driekleur, Ge- Eenige berichten wachten op plaatsruimte. MAKKTHEKICHTËN. Gorlncheui16 Sept. Aangevoerd 440 rnnderen, 21 nuchtere kalveren, 41 vette varkens ou 576 biggen. Pryzen: zware kalf koeien f 190 a 210, kalfvaarzen f 140 a 160, melkkoeien f 130 a 150, 2Vg-jarige ossen f 140 a 150, guiste vaarzen f 70 a 80, pinken f 50 a 60, graskalveren f20 a 30, nuchtere kalveren f 9 a 12, vette varkens 20 a 26 ct. per half kilo, biggen f 8 a IJ. Botterdam, 10 Sept. Tarwe f 5,50 tot f 7,40. Per 100 kilo f8,-» tot f 9,J5. Rogge ruimen tyd vertoefde Zyne Excellentie ten Raad huize en bezocht ook de openbare school. Na een kykje te hebben genomen op bet slot van den heer Baron Van Hardenbroek vertrpk Z. *E. naar Ammerstol. Ook door den raad dezer gemeente is besloten vrijstelling te vragen voor den tyd van 5 jareu, van het geven van onderricht in de vi ye- en ordeoefeningen der gymnastiek. .Het uantal lotelihgen voor de liciiting 1902 bedraagt alhier 41. $l£iuderdi|k, (gem. Nieuw-Lekkerland), - 14 Sept. Gisteren had een 15-jarige jongen, op de machinefabriek werkzaam zynde, het ongeluk met de hand in een kamwiel te geraken, waardoor hem de halve pink werd afgekneld. L&ngerak, 16 Sept. Beroepen by de Gereform. gom. alhier de heer D. Hoek, cand. te Noordwyk aan Zee. Leerbroek, 14 Sept. Aangenomen het beroep naar deze gemeente door den heer J. E. van der Valk,- cand. te Amsterdam. ((Lekkerkerk, 17 S<*pt.( Op het afge sloten inschryviogs-register der Nationale 'Militie voor de lichting 1902 komen voor 39 ingeschrevenen, die allen'nog ingezeteuen en in leren zjjn en waarvan 11 vrystelling hebben, nL 7 ais broednrdienst en 4 als eenige wettige zoon. Door den raad dezer gemeente is be sloten zich tot de rfgeering te wenden tot verkrygiug van dispensatie voor de vrye- en ordeoefeuiugep. Vroeger werd de bouwmanswoning van den polder den Hoek en Schu wagt, onder Lekkerkerk, by inschryving verhuurd; doch thans is besloten zulks niet té doen, omdat de vergadering het beter achtte eepvoudig een oproeping te doen van hen diegenegen zyn de hofstede uit de hand te huren. (Zie achterstaande advertentie.) §Ltnnchoten, 12 Sept.- -In de lieden getiouden vergadering van het waterschap Zuid-Linschoteo, Scha gen en den Ehgh werd eem supptetoire begrooting opgemaakt, met het 'doel f 1000 extra af te lossen, aangezien het saldo der rekening over 1900 zoo ruimu was. Op die wjjze blyft van de bestaande geldleeuing nog slechts f 2000 over. De begrooting voor 1902 werd op gemaakt tot ecu bedrag vau f5299,58>/3 voor ontvang en uitgaaf, met een omslag van f 5,per hectare. "JVIcuwerkerk a/d IJnel, 16 Sept. Toen de wildjager T. Hazenbroek, wonende alhier, ter uitoefening van zyn beroep aan de Rotte aan het schieten op eenden was, sprong het geweer uiteen, waardoor een gedeelte van zyu hand verbryzeld werd, zoodat geneeskundige 'hulp moest worden ingeroepen. De man zal wet eenigen tyd zyu beroep niet kuoneu uitoefenen. §Nieuw-Lekkeritind, 14 Sept. Woens dag-avond j.l. maakte het fanfare-corps „Apollo" alhier per stoomboot „Lekker kerk" een tochtje naar Kinderdyk, met het doel den heer L. J. Smit, beschermheer der vereeniging, een serenade te brengen en tevens aau do vele kunstlievende leden, die te Kiuderdyk wonen, een genoegen te ver schaffen. Een achttal nummers werd op verdienstelijke wyze uitgevoerd. Vroolyk klonken de tonen over het water. De ge heele uilvoerirg werd door den heer Smit en zyne familie in een afzonderiyk stoom bootje bygewoond. Bovendien was een groot a&utal belangstellenden iu den omtrek aan wezig. Begunstigd door heerJjjk weder was het reisje een waar pleiziertochlje. Gisteren-avond omstreeks zes uur had alhier een ernstig ongeluk plaats. Het 9-jarig zoontje van dt-n raoleuaar de R. werd door een wak van den moten zoodauig getroffen, dat het kind eene gapende wond aan het hoofd bekwam. De eerste geneeskundige hulp is verleend door de doctoren Knappert te Kiuderdyk en Van Dam te Krimpeu a/d Lek. Den anderen morgen is het knaapje vervoerd naar het gasthuis te Rotterdam. De toestand van het kind is zorgelijk. Voor de betrekkingen van onderwijzeres aan de beide openbare scholen alhier heb ben zieti 11 sollicitanten aangemeld. Het aantal ingeschrevenen voor de nationale miliii», lichting 1902, bedraagt in deze gemeente 31. "Aienwpoort, 16 Sept. Gisteren werd onze nieuwe predikaat, de heer Vau der Horst, caudidaat, tot zyn dienstwerk onder ons ingeleid door zyn' vader Da. P. C. v. d. Horst, pred. to Amsterdam, met eene rede naar aanleiding van I Petri 4 11. Aan de handoplegging namen, behalve de bevestiger, deel de predikanten Biesha&r van Groot-Aimnei s, Dekker van Berg- Ambacht en Picard van Oudega. Des na middags aanvaardde de bevestigde zyn ambt met eene rede over Jesaia 6 8. Zoowel des voor- als des namiddags vulde eene talryke menigte het kerkgebouw. "Ouderkerk a/d Uscl, 16 Sept. Zaterdag-middag werd de gemeente b>zocht door eenige vreemdelingen, rondreizende in woouwageus. Zy gaven zich uit voor paar- denkoopers en waren goed voorzien van geld. Niettemin zagen zy allerlei zaken machtig te worden, zonder te betalen. By het vallen van den avond werden zy door den Burgemeester onder toezicht gesteld van drie politic-beambten, die hen den vol genden ochtend vroeg ds gemeente uitleid den, in de richting van Goudtrak. "Oudewater, 15 Sept. Voor een historisch antieken- gevel aan de Markt, nl. het huis waar voigeus overlevering en archief Arminius geboren werd, is een steiger geplaatst, met het doel de onderpui te raoderuiseeren en den trapgevel af te breken en een platte lyst er voor in de plaats te stellen. Een 30 jaren geleden zyu in dit huis de kruiskozyuen al in schuiframen veranderd en de valluikeu en glazen schuif deuren weggenomen. Voor een beeld op een globe, geplaatst in den gevel, is, naar men zegt, f 80 gebodoD. Blyft het spytig dat zoovele antieke gevels, die juist de aandacht van vele vreemdelingen trekken, verdwyneu, van dezen histonschen gevel geldt dit wel in du allereerste plaats. Ter waarschuwingI In de vorige week werd door de R.-politie by een paar ingezetenen alhier proces-verhaal opgemaakt wegens het voorhanden hebben van maten die niet van de uuar de wet vereischte yk voorzien waren. Kostelooze heryk en slechts een weinig moeite is al wat gevorderd wordt om aan de'wet te voldoen. "Wilieskop, 11 Sept. In de op heden gehouden vergadering van ingelanden van het waterschap WilJeskop, Kort-Heeswyk eu Blokland werd vastgesteld de begrooliug voor het jaar 1902, benevens de suppletoire begrootiDg voor liet loopende dieusljuar, de eerste tot een bedrag van f 83U0.88&, de tweede tot een bedrag van f 8295,206 in ontvangsten en uitgaven. f 4,75 tot f 5,40. Botterdam, 16 Sept. Aangevoerd 236 vette runderen, 0 magere dito, 205 veile en graskalvéren, 0 nuchtere kalveren, 1633 schapen of'lammeren, 492 varkens. Runderen 23 a 31 ct.kalveren 32 a42cL; schapen 18 a 24 ctlammeren 27 a 32 ct en-varkens 21 a 25 ct. per Vt kilo. RECLAME. Een. gebrek kift orgaan. Zekere lichaarasgëstelien zfju buiten gewoon zwak en dikwyls zoekt, men naar de hoofdoorzaak, van dezen zwaktetoestand. Bjj nader onderzoek der werkingen kótnt men deze oorzaak licht op 't spoor. In een gegpven geval nemen wy bjjv. den darm tot voorbeeld, en zuilen wy den lezer ge- makkeiyk daarvan overtuigen kunnen, dut de ziektent met betrekking tot dit orgaan denzelfden oorsprong hebben, als die, welke zoo dikwyls de Werking der maafe storen. Eene verarming van het bloed is-de eerste oorzaak der verschillende ziekten, waarönëer voor alles bloedarmoede, bleekzucht, zenuw en maagziekten te rekenen zyn. Door .het bloed te verryken, kan men echter al deze ziekten tegengaan en de Pjnk Pillen ran Dr. Williams zjjn de krachtigste herstelsters van het bloed en tot deze werking ten zeerste aanbevolen. De Heer G. H. Kappert bjj Njjverdal (üverjjsel) bewjjst in zjjn schryven tot ons de ontegenzegtyke waarde* der Pink Pillen, aan welke zyue schoon moeder hare genezing te danken heeft: „Mjjne schoonmoeder, mej. J. Jansen, was reeds lang lydende aan" hevige hoofdpyn, hetwelk haar voortdurend martelde en daarby slechte eetlust. Met iemand, die ze zelf gebruikt had, over de beroemde Pink Pillen sprekende eu ze ons als een uit stekend middel aanheveelde, en tevens er veel over gelezen hebbende, besloot zy er toch eindelyk ook toe over te gaan, en werkeiflk na 'l gehniik van eenige doosjes is de hoofdpjju zoo goed als geweken en de eetlust is teruggekomen. U kunt onet het vorenstaande naar goedvinden han4elen, daar het op waarheid gegrond is." Het is de heritieuwiug van het bloed, die dit wonder verricht heeft. De Pink Pillen van Dr. Williams zijn werkdadig in alle gevallen van lichamelyke verzwakking, zoowel by de vrouw als by den man, tengevolge van de verarming van het bloed, zooats bleeke gelaatskleur, bloed armoede, rheumatiek, algemeene lichaams zwakte. Zjj zjjn hernieuwslers van het bloed en versterksters der spieren. Prys f 1,75 de doos,> f 9,— per 6 doozen. Verkrygbaar by SnaBilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofd-depóthouder voor Nederland en Apotheken. Ff»nco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrygbaar voor Schoonhoven en omstreken bjj A. N. van Zessen, Drogist. Men geve acht, dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in èen houten, kokertje bevindeb, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters ge drukt staal„Pilules Piuk pour PerSonnes Pales, du Dr. Williams." Verdér moet zich op ieder uitwendig omhulsel bevinden een wit strookje papier, over de lengte der étui geplakt, waarop staat: Prjjs f 1,75 de doos, f 9,— per 6 doozéh. Eenig depóthouder voor NederlandSnabilié, Steiger 27, Rotter dam.—Vóór de gebruikswyze raadplege men de ingeslotene tlollandsche circulaire. Een Bekwaam gevraagd by P. DUHEN," Bergambacht. Terstond gerraagd, voor gpruimen tyd, by G. H. JKUIJLENBURG, Schoonhoven/ terstond gevraagd, P. G.^goed kun nende melken, by L. DEN HOLLANDER te Barwout» waarder. GEVRAAGD; geschikt in een Café. Brieven, letter B, aan et Bureau van dit Blad. Wordt gevraagd tegen> November of eerder te Dordrecht, in een klein deftig huishouden, -eenq nette P. G. Aanbieding in persoon by Msjufvr. PENNING NIEUWLAND, Scheepmakers- haven te Schoonhoven, vóór 12 unr of* 's avonds na achten. Gevraagd, tegen 1 November of eer: Ben flinke Adres: P. DE JONG, School No. f, Streefkerk. Mevr. Wed. L. SCHOON THIM te Schoon- hoven vraagt met Nor. eene TER OVERNAME GËVRAA6D; Een in goeden staat zynde monder gebreken. Brieven, met pfjjsopgaaf, onder motto „Fiets", aan het Bureau van dit Blad. BtROEllLMEE STAND. Schoonhoven. Van 13—17 Sept. Geboren: Geert, z. van G. Bouwmeester en A. Slendebroek. Jacoba Marrigje, d. van P. van Witzier en J. den Hirtog. Overleden: T. Bruines, ou 1 9 m. J. Hoefnagel, oud 72 j., weduwnaar vau J. van 't Hooft. A. H. van Breukelcn, oud 3 j. (Zie verder hlz. 4.) Na een langdurig, smartelijk Ijjden overleed heden onze geliefde Echt genoot en Broeder, de Heer JAN LAMBEBTUS DE JONGH, in den ouderdom van 70 jaren. Uit niler naam, L. DE JONGH—de Jon.uk. Ameide, 14 Sept. 1901. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 70 jaren, onze geliefde Echt genoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer JOHANNES SMIT. Uit aller naam, Wed. J. SMIT— v. d. Velden. Reeuwyk, 17 September 1901. DER Holl. My. vau Landbouw, Zy, die wenschen deel te nemen aan den CurnuH ln het Hocfbealag, wórden verzocht zich aan te melden in het geboow der BURGËR-AVONDSCHOOj^ de Hout mansgracht te Gouda op Maandag 23 Sept. a. 's namiddags te drie uur. Namens het Bestuur, J. N. BOTH, Waarn. Secretaris. 3 nette Burgeruielsjen, P. G., wen schen keunis te maken met met flinke positie, leeft yd omstreeks 25 k 30 jaar. Brieven liefst met portret. Ge- hei mh. verz. Brieven frano, letter M, Bureau v. d. Blad. IferiK Een groote oud elf maanden, by M- DE JONG te Bpnrepas, gemeente Vlist. van Door den G/RNIZOENS-COMMANDANT te Schoonhoven zal op 1 October lttOl, des middags om 12 uren, worden aaubesteed De levering van bovengenoemd artikel voor het Garnlzeen, ge durende het tUdvak van 1 Novem ber 1001 tot en met 31 Mei 1003. De Aardappelen moeten zyn van lste qualiteit en ongeveer van gelyke grootte, 4 k 5-maal in de week te leveren. De kosten van advertentie, zegelen van contracten en registratie van maandeiyksche declaratiën komen ten laste van den Aannemer. De Aardappelen moeten vracht try in da Kazerne worden afgeleverd. De inschry vings-biljetten moeten op zegel i(jn. De voorwaarden van levering van 11 Oc tober 1897, Vie Afdeeling no. 90, zyn tegen den prys van 20 cent per exemplaar ver- krygbiar by de Firma de Gebr. VAN CLEEF te 's-Gravenhage. De algemeene voorwaarden van levering liggen tot 1 October a. s. ter inzage op het Garnizoens-Bureel te Schoonhoven. De kapitein Garnizoens-Commandant, DEKKER. Mr. J. P. VAN DEN BRINK, Notaris te Alblas serdam, zal op Vryda- ~en 27 September en October 1901, tel- keu» ües avonds 7 uur precies, by VAN DER KEVIE te Papendrecht, voor den Heer G. v. WAGEN1NGE aldaar c. s., en verkoopen: L 1». ERF, BOOMGAARD, STEEG en eenig uit- muntend TUINLAND, naast de Openbare School, in het Westeinde te groot te zamen 38 Aren33 Centiaren. in het Oonlciude aldaar, naby de ge meente Wyngaarden, laatsteiyk in ge bruik by L. Hoogendoorn te Wyngaarden en J. van Muilwijk te Brandwijk, in '4 perceelen. Nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris. lfte Iloofilpryg: BOERDERIJ ef f 5UOO in contanten. 3de llool'itprU*: MEUBILEEKING vau een lluta of f 1200 lu contanten eu op het laatst uitgekomen nam- uier met een prijs, een premie van f 500. Zie overige prachtige pry zen op het Prospectus. in hel openbaar, onder toezicht van VV. A. COOLEN, Notaris te Hetroirt (Noord-Brabant). Ais eigenares van een aantal Loten bericht ondergeteekende firma dat deze nog tot Donderdag-middag -I uur by haar verkrygbaar zyn met gratis Prospectus en na de trekking gratis Trekkingsiyst.

Schoonhovensche Courant | 1901 | | pagina 2