Een nette Kostganger, Bekendmaking. EENDENKOOI Bijeenkomst Bakkersknecht Boerenknecht Dienstbode, Eene gezonde Min, Ansichtskarten Gemeenteraad van Schoonhoven. Advertentiën. SCHOONHOVEN, Vrijdag 8 November as. onder Brandwijk A. CASTELEIJN, Notaris. STOLWIJK. Spreker: de Heer BENTEN. Naaiwerk en Vloerkleeden Stoppen. L. DIJKGRAAF- 's-Hertogenbosch' o Roggebrood. Van LEKKERKERK. Van KRIMPEN a/d LEL Van NIEUV-LEKKERLAND, ELSHOOT en KINDERDIJK. Van STREEFKERK. Spwedclwhende ZITTING van 16 OCT. 1001, nam. 3 uur. Tegenwoordig ,de heeren J. W. Valk, II. M. den Uyl, G. Jan Niekerk, N. Kooiman, A. van Lomwel, A. W. Lazonder, A. J. Over dykink, A. Kujjlenburg, C. van Willens waard CLz. en P. Greup; later de heer J. G. Doesburg. Voorzfiter de heer P. K. P. J. van Sloten Secretaris de heer II. G. Geelhoed. Na opening der vergadering deelt de voor zitter mede, dut de notulen der vorige vergadering in de volgende zullen worden voorgelezen. De voorzitter: Ingekomen is een brief van G. v. d. Molen, waarin hy mededeelt ontslag te nemen als lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim, wegens zyu ver trek uit de gemeente, naar aanleiding zyner benoeming tot secretaris te Heinenoord. Voorts een brief van het hoofd der school 3de soort, die, als ongezegeld, ter zjjde wordt gelegd. Het besluit tot aankoop van gronden door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Aan de orde is nu de bespreking over de waterleiding De heer P. Greup: Is dat maar een gewone brief van het schoolhoofd? De voorzitter: Het is een gewone brief, die ter visie komt voor de leden; hjj mag niet behandeld worden, waut hjj is on gezegeld. Het college, van Burg. en Weth. heeft het noodig geacht u te spreken over de zaak van de stichting van den watertoren. Evenals we kort geleden een voorstel hebben gedaan, om wijziging te brengen in het bestek betreffende de werktuigen, op gelljjke wyze wordt nu een voorstel gedaan om uwe goedkeuring te verleenen tot een wijziging in het bestek no. 2, betreffende den watertoren zelf. Om een juist begrip vau de zaak te hebben acht ik my ver plicht, u eenige inlichtingen te geven van feitelüken aard. T|jdens de ontgraving van den fundeer- put is deze niet drooggehouden en de be- tonstorling niet droog ingebracht, mitsdien niet vlak gemaakt. Welken invloed dcie factoren kunuen gehad hebben op de dicht heid van het metselwerk, bljjve Ier beoor- deeliug van den deskundigen adviseur. De bodem van den reinwaterkeldcr, die folgens het bestek op 5.83 A. P. behoorde te liggen, heeft door het inbrengen eerst van 8, daarna van nog meerdere steenlagen, teneinde op aie w|jze waterdichtheid te ver krijgen, niet meer de vereischte diepte," ter- wyl alle kunstmiddelen, aangewend om het gebrek te bezweren, bleken nutteloos te ztfa aangewend. Mocht in de tweede helft der maand Juli nog do hoop hebben bestaan, dat de kracht van de wel door het aanbren gen van eeii betonmetseling met loodrn be- kleeding zou zyu tot slaan gebracht, het feit dat de doorztfpeling, b|j de drooglegging van den kelder op 24 Juli op onderschei-, dene plaatsen zichtbaar was, gaf de overtui ging dat de afwijking van het beslek, waar over anders, behoudens 's Ha&ds goedkeuring, heengestapt had kuunen worden, niet ge doogd mocht worden, ondanks het oordeel van den Ingenieur, die op 28 Mei t. v. vol komen waterdichtheid van den kelder geen vereischte noemde, ook op grond dat het bestek zulks niet inhield. Het deskundig bacteriologisch onderzoek, door Dr. Vau 't Hoff, heeft geleerd dat de zuiverheid vau het water, ofschoon vr|j van ziekte-kiemen, en voorloopig (d. i. 24 Mei) niet als schadelijk voor do gezondheid af te keuren, in rechtstreeksche verhouding ataat tot de dichtheid van den kelder, en dat de voroutreiuiging, die is waargenomen nadat het water de bron heeft verlaten behalve aan invloeden hjj het oppompen door de buizeuloidiug, welke van tyJeljjfceu aard zyu iu de eerste plaats moet worden toegeschreven aan de vermenging vau het vhiter uit de bron met het water uit de wel. Deze wel scheen niet bedwongen te kun nen wordeu, hoezeer de Ingenieur er anders over dacht (llapport van 12 April en Brief van 7 Mei) en op 8 Juli nog verzekerde hy dat de kelder dicht was en einde dier maand voor de inspectie kon gereed liggen. Z|j maakte den vlöor tot eeue spons, weshalve andere afdoende maatregelou moesten worden getroffen, die niet door den Ingenieur voor- festeld werden, maar door Buig. en VVelh., ygestauu door de Commissie van Fabricage, besloten werden den aannemer op te dragen, en wel door het opbreken van deu vloer. De aannemer echter oordeelde als de Ingenieur. Zy beschouwden de lekkago te zyu van ge ringe beteekenis en te verhelpen, en als vau geen invloed op de kwaliteit van het water, als wordende, uitstekend getiltreerd (28 Mei, 1 Juli, 5 Augustus), maar verzekerden dat de kelders gedurende eenigeu tyd be hoorden te rusten, waartoe een- termijn van 14 angen door hen voldoende werd geacht. Burg. en Weth. hebben zich overtuigd dat ua 4 wekeu het werk der dichtmaking vruchteloos bleek (30 Juli) en hebben den aannemer, op advies) van den Ingenieur, nogmaals in de gelegenheid gesteld om het bew(js te leveren, omdat do term(jn onvol doende werd genoemd (8 Augustus). Maatregelen werden nu genomen om de exploitatie inmiddels te kunnen voortzetten, door den kelder tijdelijk buiten dienst te ■tellen en het water rechtstreeks van de bron over te brengen naar de leidingen. B|j het onderhoud, dat Burg. en Weth. den 6den Augustus met den aannemer hadden, in tegenwoordigheid van den In genieur, beweerde eersl genoemde dat het geheele werk gereed en goedgekeurd wak Niettemin zou h(j het bewijs der dichtheid leveren, waarbjj hem door «ten voorzitter wer<ï opgemerkt, dat de directie geene verzekering kon geven van goedkeuriug en aanvaarding, ook ai mocht inderdaad van die dichtheid blijken. Op 30 September had de inspectie opnieuw plaats, nadat de Ingenieur, op zjjn eer en geweten, had geadviseerd tot goedkeuring. Het bezwaar van door vloeiing van den bo dem des kelders scheen overwonnen, doch een ander gebrek het zoogenaamde uit- zweeten der opslandmureu, door den aan nemer en den ingenieur beiden genoemd eene permanente eigenschap van een kelder, die tot waterreservoir dient kwam nu meer in het licht en deed besluiten, na te gaan ile hoeveelheid water welke aldus zoude kunnen vloeien in den t(jd van acht dagen. Do kelder ble» f droog liggen en verzegeling werd aangebracht. Het bacterio logisch onderzoek van het zakwater toonde inmiddels de onvoldoende kwaliteit aan. Up 7 October bleek dat de waterstand in den kelder met 2» cM. was toegenomen. Teneinde meer zekerheid Ie verkrijgen omtrent de plaats van indriuging, werd tot 2.18s M. water ingelaten en de kelder opnieuw veakegeld. Up 14 October was do waterstand 7 iflj cM. toegenomen. De ingenieur verzekert daUia kelder nu door bezetting mot verglaasde tegels volkomen zul dicht zijn. Dit werk ten koste van en door den aannemer te verrichten, mits deu vloer latende in den toestand waarin hjj zich beviudt. Of wel: dezen tot de bij het bestek bepaalde diepte op te breken en te leggen, doch de tegel- bezetting ten laste van de gemeente te brengen. Aangezien, by toepassing van bet laatste het middel erger dan de kwaal zou kuuueu blijken te zijn, verineent het college van Burg. eu Weth. 'sraads goedkeuring te moeten vragen op de afwyking van het bestek betreffende de diepte des kelders, onder voorbehoud dat de dichtheid bij de oplevering verzekerd zjj. Dit is het laatste, wat zy aan den Raad voorstelleo, om de afwijking te willen goed keuren, die in het bestek heeft plaats gehad ten opzichte van de diepte van de kelders. Ik meen daarmede de zaak vol doende te hebben toegelicht eu open de beraadslaging daarover. De heer II. M. den Uyl: Wanneer die kelder bleef, als hij nu is, en er werd nog 0 M ingebracht, is hjj dan nog groot genoeg? De voorzitter: Uwe bedoeling is toch met nog 9 M De heer II. M. den Ujjl: Die aanvraag voor het tegeleu dat is zoo goed, als geld in de Lek werpeo. Het eenige afboende is beklampeu en daarna betegelqp. Als dat gebeurt, is die kelder dan nog groot genoeg De voorzitter: De kelder dient tot be waarplaatsx vau het water omdat er niet altyd voldoende in eens is. De bron schjjnt niet altyd die hoeveelheid te geven en daarom moet er voorraad zjjn; hoe groot dat is, is moeilyk uit te maken, dat hangt af vau het waterverbruik. De berekeuing. die is gemaakt, sebjjnt gebaseerd te zjjn dafcde kelder die afmeting moet hebben zooals in het bestek is aangegeven. De heer H. M. den Ujjl: En als hjj nu te klein bljjkt? De voorzitter: Dat zou de ondervinding moeten leeren. De heer H. M. den-Ujjl: Als hjj bleek te klein te zyn, dan was de tocstaud bedorven. De heer A. J. Overdykink: Wat de heer Deu Ujjl opmerkt heefl veel schjjn van waarheid. Het beste zou zyu om den kelder in de oorspronkelijke diepte te brengen. Voor het filteren werd het water in de zjjkelders gelaten; nu bljjkt het, dat filte ring uiet noodig is. In de toekomst weet ik niet, maar nu is het niet noodig. Nu is er meer waterplaats dan uoodig is, trots de miudero diepte, zoodat op 't oogenblik voor waterbergiug geen bezwaar is; het over schrijdt den inhoud van den grooteu binnenkelder. Do heer II. M. den Ujjl: In de toekomst kan hjj blykeu te klein te zyn eu vvutdan? lly is gebaseerd op Alliage; nu is het water goed, maar we weten niet wat het worden ,kau. Wanneer er dus gefilterd zou moeten worden, dan zou hjj te klein zjjn. Mjj dunkt, moeten aan de loekoinst denkeu. De heer A. J. Oveidyhiuk: De mogelijk heid, hoe het later kan zjjn, kan ik met beoordeelen. Do heer H. M. deu Ujjl: Als het water goed was, dan hadden we dus die extra- kelders niet noodig gehad, maar ze zjjn be doeld voor de filtrage, hoewel het eerste onderzoek van de bron goed was. De voorzitter: Wanneer de heeren het woord verlangen, dan moeten zjj zich tot mjj richten. Ik kan anders niet op de hoogte bljjven. De heer J. W. Valk: Ik belfeur dit by het zeer vele, dat ik al over den watertoren als directie en Commissie van Bystand heb gezegd. Ik vind het nog treuriger dan treurig, dat w jj als gemeenteraad niet staan als man tegen man in het belang van de ge meente, na al de misleiding, die wjj by het ontwerpen van deu watertoren tot op den huldigen dag hebben ondervonden. Of was het geen misleiding, om op den lsten April aan den vroegeren voorzitter de vryheid te géven om den toren open te zetlen en water le leveren aan de aangeslotenen? Toen.wy het water de stad hadden ingestuurd, waren er hier scheikundigen, die het water afkeur den en wy waren toon boos op hen. Over de wjjzo waarop dat is toegegaan, zal ik nu niet Bpreken, maar zy hebben eigenlyk een pluimpje verdiend van de inwoners. Wy zyn er door ontnuchterd; dat de zaak niet Ïoed was, bewees ook het rapport van ir. Van Hamel Roos. Toen dat verslag kwam, besloten wjj dien kelder droog te maken om te zien of hy dicht was. Toen hy droog was, ondokten we dat hy lekte als een mand, ook de wel was open. Dat water kreeg de commissie om te leve ren op advies van den Ingenieur. Nu vraag ik, is dat nu niet een zaak om te staan man aan man en le trachten, ua al dat gemartel, •om de zaak in het reine te krygen? Iu de laatste 8 dugeu was er ruim 6 cM bijgekomen. Ik ben het eens met don heer Den Uyl. De plannen zyn ontworpen door deu Inge nieur De Jongti, die zal dus wel zyn reden hebben gehad, dat die kelders zoo diep moesten zyn en niet anders. Als ik vroeg, waarom dat zoo was, dan ontving ik ten ant woord, dat het was voor het geval, dat later filteren noodig zou zyn. Wanneer er nu weer 30 cM. is ingekomen en men wil later filteren, dan ben ik het eens met den heer Deu Uyl, dat er dan geen borging is voor het water. YVat is de zaak De gemeente is begonnen den watertoren te bouwen naar het ontwerp van den Ingenieur. De kosten daarvan zyn ver boven de begrooting gegaan, doch de gomeeuteraad heeft toegestaan. Toegevoegd zyu 2 opzichters, die hy zelf benoemde en wij salarieerden; werkkrachten waren er dus genoeg. De gémeenteraad kan eischen den toren overeenkomstig het bestek; dat die kan gemaakt worden, zegt de Ingenieur, het is bekeud. Hy zegt .pomp het water uit onder de betonstorting en leg een nieuwen vloer en ik verzeker u, uat de kelder dicht zal zjjn en 'dit kau niet meer kosten dan f 1000." Het smart my, dat wy niet man aan man staan om te zeggen, dat Schoon hoven den watertoren moet hebben volgens het bestek. - j' De heer A. van Lomwel: Ook ik kan my verefenigen met de tweo vorige spre kers. Ik weet ofHciëel van den opzichter- ingenieur, dat het de schuld is van den aannemer, dat die toestand zóó is en niet auders. Ik zou zeggen, hy moet het ople veren volgens het bestek, en goed ook. Er is een dng geweest de opzichter ver telde het my dat men zou doorwerken, doch de zoon van Dessing, die by het werk was, zeide „wy scheiden uit". Er kwam toen storm; de rivier woei verschrikkeiyk op, er was groote drukking en de boel droef iu de 'kolders. Afgescheiden nu, als het in eens flink aangepakt was, dat wy dan geen last zouden hebben gehad van de brou, zou ik den toren nooit aanvaarden dan alleen als lm volgeus beatek is gemaakt. De voorzitter: liet aanvaarden van deu loren is een zaak in handen van de Directie; de eiud-oploveriug moet nog gebedren. Alleen de kwestie is, dat door deu Raad moet be slist worden of de Directie gemachtigd wordt le vergunnen, dat de aannemer voortwerkt op dan bestaan den toestand van afwyking, dio plaats gehad heeft, ja of neen. De heer N. KooimanEr is door de Directie toegestaan, dat hy er een proef van zou mogen nemen. Wjj hebbeu hem niet ge last, liet is hem vergund. Wanneer do zaak niet goed is met de beklainping van de t» gels, dan hebben wy daar niets meé te maken. Wy hebben alleen gezegd „ga je fcang" en vorder zjjn we niet gegaan. Nu geloof ik wel, dat als het gebeurt, en de gemeente raad is er tegen en zegt dat de, kelder toch dieper moot zyn, «Ut het werk dan rergeefsch is en dat mogen Wy dus niet toestaan. De be doeling is dus, dat als die kelder dicht is en als (lie uitgaven van f 300 i f 400 zyn gebeurd en de Raad gaat dan zeggen dat het niet diep genoeg is, dan mogen we hem die kosten niet laten maken. De heer G. J. Niekerk: Uw bedoeling, mjjuheer de voorzitter, is dus dat de aan nemer die glazen tegels legt. Maar wanneer er uitgebroken wordt, dan zou dit zyn op kosten van de gemeente? Heeft die persoon daar het recht toe? Ik schaar my by die genen, die liet willen volgens bestek. Toen het werk werd aangenomen, is er flink inge schreven. Alles is echter gedeeltelyk de schuld van deu aanuemer. Wanneer de raad be sluit, dat de kelders moeten worden opgele verd volgens'het bestek, heeft dan de aanne mer het recht oin iets te eischen voor dien vloer! Ik zou het dus nog niet aanvaar den. Ik ben voor kelders volgens het bestek. Ik wil daarom wel, dat hy het nu nog eens probeert met dien kelder, maar heeft de aannemer dan het recht om te eischen, dat wjj die tegels dun betalen? De voorzitter: Het is gemakkelyk, u te beantwoorden. Volgens het bestek moet er een'zekere diepte zyn. Wanneer we ons nu beslist daaraan vasthouden, waardoor de aannemer verplicht zou zyu den vloer op te breken tot op de vereischte diepte, dan behoeft hy dien vloer niet te betegelen. Wanneer de Raad dan toch betegeling ver langt, dan is dat meerder werk en komt dus uiet voor zjjn rekening. De heer G.J. Niekerk: Wat kunncu ons die verglaasde tegels schelen, wauneer wy die dan toch moeten betalen? Ik zou zeggen: psobecr het zonder die verglaasde tegels. De heer A. J. Overdykink: Ik zou ook wenschen, zooals in het bestek is aange geven, dat die kelders droog waren. In het begin lekte het meer dan nu en het mocht nu eens blykeu, dat het middel erger was dan de kwaal. De vloer geeft dat wuter niet opT het is water dat de zy wanden doorlaten. Nu staan we voor het feit, dat de vloer dicht is, maar de zywanden moeten ook dichtgemaakt en dat is een technische zaak. Aan een dichten vloer hebben we nieis, als de züwanden niet dicht zyn. De heer J. W. Valk*: lk moet nogmaals tegeü die zaak opkomen; ik heb mjj er veel moeite voor getroost. Hier heb ik die beton in teekening gebracht. Zooals is aangegeven moet die beton droog zjjn gestort, maar die beton is nat gestort en daardoor kon inen in het water niet zien. De wel die is verschoten van hier naar daar, en loen is die naar den reinwaterkeldcr gegaan. Wat bleek? De betonstorting is met gaten, dus niet overeenkomstig het bestek. Toen zyn de kelders gekluisd eu we weten niet, wat in de kelders is geschied, Er is een vloer ingekomen van allerlei stoffage. Dat het een poreuse toestand is, blykt wel daaruit, dat er in 8 dagen zooveel water is bygekomen. Het is toen met cement gelukt, het weêr een beetje dicht te maken. Maar al waren die kelders groot genoeg, dun zou ik nog adviseeren ze niet te aanvaarden; vandaag zyn ze dicht, over 14 dagen zyu ze weer lek. By al wat er geschied is, moet ik adviseeren:aanvaardt dien toren niet. U weet, hoe wy vergaderd hebben eu dat er besloten werd, dut er afdoende maatregeleu zouden genomen gor den maar nadat die telkens waren beloofd, hadden we toch weer telkens lekke kelders. Altyd zou hy afdoende maatregelen nemen, doch het is nooit daartoe gekomen. De heer N. Kooiman: Wat de heer Valk zegt, is waar gebeurd. Hy beeft de zaak goed besprokeu. Maar de Ingenieur zegt, dat de kelders goed zyn, dat ze voor water- kelders goed zijn, want dat het geen kruit kelders zöu. Het groote bezwaar voor ons is dus, dol onze Ingenieur, dien wy betalen, zegt, dat die kelders goed zyn. Of wij nu al zeggeu, dat ze niet goed zyo, en de Inge nieur zegt van wel, dan is dat, voor my een groot bezwaar. De heer G. J. Niekerk: In antwoord op hetgeen «le heer Kooiman zeide, wilde ik releveeren; dat diezelfde Ingenieur gezegd heeft dat de machinerieën goed waren en die moesten toch ook veranderd worden. Die man verandert telkens in zyn opinie. Ik geloof, dat het in het belang is van Schoonhoven, wanneer we die kmders eischen volgens het bestek. Wanneer ze dan niet goed zyn, dan hebbeu we tenminste onzen plicht als raadslid gedaan. De heer J. W. Valk: Het bezwaar, dat by den heer Overdykink heeft voorgezeten en zoo als ook u gezegd hebt n. 1. dat liet middel wel eens erger kou blyken te zyn dan de kwaal, deel ik niet. Die kelders zyn beklampt eu de zywanden dringen door, dus houdt die ver glaasde betegeling toch niet op de zywanden. Men moet het water wegpompen tot den onderbodem toe, want die kun toch niet opbarsten. Ik zou adviseeren, dat de water toren moet komen overeenkomstig het be- Btek, met dichte kelders. Maar raadpleeg eens een anderen deskundige; neem een tweede, die over dat zaakje zyn oordeel neerlegt in handen van de commissie. Wan neer men dat doet, dan ben ik er zeker van dat u zult hooren, dat er niets geen bezwaar is om dien watertoren van goede kelders te voorzien. Daarom ben ik er voor om te staan als óén man, dat de watertoren komt overeenkomstig het bestek. De heer II. M. den Uyl: Het is niet aan twyfcl onderhevig of die betonlaag dicht is die is in het nat gestort en is dus een kie- zellaag, waarop gebQuwd wordt. Daar kan geen dichte kelder op komen. Nu kan hy wel met stopverf worden dichtgemaakt, maar ik snap niet, dat de Ingenieur dat heeft toegelaten. De heer A. van Lomwel: Ik kan niet begrijpen dat de Ingenieur zegt dat keldbrs goed zyn, ondanks dat doorgelekte water; ze zijn in geen geval goed. De heer C. v. YViilenswaard CLz.: Er zyn hier zes vau de elf leden, die vau de zaak niets afweten. Het is door ons aan die hee ren toevertrouwd om na te gaan, dat alles zoo goed mogelyk wordt gehandhaafd, maar nu biykt het, dat er groote gebreken zyn en de Iugenieur zegt dat het goed is. Nu wilde ik weten van den heer Valk, die er het meeste in gezeten heeft, en dus die zaak; wel meester en machtig is, wat er gedaan moet worden om die zaak weder in goede orde te krygen. Ik ben niet op de boogte van die zaak, maar hy zal wel weten, wat naar zyn oordeel goed zal zyn. Er moet toch iels gedaan worden. De heer J. W. Valk: lk heb slraks al gezegd wat ik veronderstel met inyu eigen verstand van die kelders. I)e heer v. Wil lenswaard zegt wel, dat ik die zaak meester en machtig beu eli een groot aaudeel in heb gehad, maar dat aandeel als commissie van bystand was maar zeer gering. Ik was nooit by machte, als er tegen het bestek gewerkt werd door den Ingonieur en den Opzichter, wat myn aandacht niet ontging, oiü daaraan paal en perk te stellen. Had ik die 'macht gehad, dau had ik het gedaan, lk heb myn afkeuring er over uilgespro ken, maar er werd geen regard op gesla gen, ook toeh men gihg overkluizen. Maar ik kon niet zeggen, dat het niet mocht, toch weet ik de zaak zeer goed. Nu zyn we aan 't eind van de geschiedenis. De burgemeester beeft al gezegd, we zfin ten einde rwd. Het geld is verleend; de uit- voerder van het werk is geroepen, ders le leveren volgens het bestek. de kei- Men kan van een Directie niet verwachteD, dat zy kennis van zulk werk zal hebben; dat is het werk van den Ingenieur, die er f 4500 voor ontvangt en van de opzichters. Al wat er gebeurd is, is tot oneer van de uitvoerders, niet van Burg. en Weth. Die hebben er wel drukte aau en werk, maar men kan niet verwachten van hen, dat het mensclien zyn, die daarmede op de hoogte zyn. Laat het nu maken zooals het moest zyn, en daarom heb ik gezegd: verplicht die menschen datgene te doen wat zjj moeten doen en wauneer men het niet vertrouwt, neem dan een tweeden deskundige om u ervan te verzekeren. De heer C. v. Willenswaard CLz.: Het spyt me, mynheer Valk, dat ik het moet opmerken, maar u brengt die zes leden in een groole moeilykheid. U hebt gewtten, dat er gebreken waren en hebt daarvuu uiet aan den raad kennis gegeveu; anders hadden we er bytyds over kuunen spreken en middelen beramen. Wat my- betreft en ik weet niet of de andere heeren daar mede bekeud waren, maar ik niet het spyt my, dat u niet bytyds hierover den raad hebt ingelicht. De heer J. W. Valk: Mynheer v. Wil- leuswaard, het spyt me, dat u daarmede komt. Wanneer de gemeenteraad besluit om over te gaan tot het bouwen van een watertoren en men staat daarvoor geld toe, wat is dan de roeping van elk lid van den Raad? Voorzeker om met een bestek in de hand te zien wat men krygt; anders doet me zyn plicht uiet. Dit is te meerde roeping van de commissie; maar wanneer een ander die zaak regelt als Directie, zyn dan de anderen leden niet by machte om daarnaar te zien evenals ik? Ik had geen recht, om het in den gemeenteraad te brengen; wan neer er niet volgens bestek was gewerkt, dan hadden Burg. en Weth. dat moeten doen en niet de Commissie van Bystand. Men zegge nu den Iugenieur, dut Schoon hoven een toren verlangt volgens bestek. De heer A. J. OverdykinkIk heb een kleiue aanmerking over de opvatting van den heer Valk. De heer Valk betreurt het, dat hy geen _,acht heeft om ze te laten uitscheiden; maar er is een Ingeneur die speciaal met bet toezicht is belast, en aan het eind moeten toch de kelders droog zyu by de oplevering. We kunnen er dus wel aanmerking op maken tydens het werk, maar dat is niet altyd goed. De lieer Valk heeft voor Raads leden een rare opvatting omtrent de uit voering van werken. De heer P. Greup: In hoofdzaak ben ik het eens met den heer Overdykink. De heer Valk heeft deel uitgemaakt in de Commissie van Bystand, nu is het hoofd doel van den heer Valk, om zich te decliar- geeren. Dan ben ik bet ook eens met myn buurman v. Willenswaard, dat hy voldaan zou hebben aan zjjn verplichting, indien hjj die gebreken in deu Raad bad gebracht wjj waren niet by machte, zooals de commissie van bystand, om die zaken na te kyken. Het wordt een treurige toestand. By al het geld, dat de waterleiding nu al heeft ge kost, komen er nog zóóveel moeilykheden. Naar myn inzien is de eenige weg, ook met het oog dat we niet gerust kunuen zyn met wat de Ingenieur zegt, eens een anderen Inge nieur te raadplegen die ons voorlicht, om zoodoende tot een goed eind te komen. Het wordt een moeilyk geval, en ik zou dus met eeu bekwaam deskundige er over willen spreken. De heer J. W. Valk: Ik kan my ver eenigen met wat de heer Greup zegt, oi er een Iugenieur of deskundige over te spreken maar ik wilde ook den heer Over dykink antwoorden omtrent de uitvoering van het werk. Hy zegt, dat ik een rare opvatting omtrent de uitvoering van het werk hebmaar wanneer ik eeu bestek in de band heb, en er staat in, dat meu den put, die gegraveu is, droog moet maken, dau be hoeft men niet zoo helder ziende te zyu om te zien, dat er water in stond. Ieder kon zich daarvan overtuigen en de Inge nieur heeft erkend, dat het een fout was, en hy heeft gezeg i, waarom hy den aan nemer het niet heeft laten redresseeren, n.l. omdat hjj dat zoo hard voor hem vond. Toen heb ik gezegd, dau zyn de eevolgen voor uw eigen rekening. Dau had de beton met geen gaten moeten zyn, maar droog houden, dau had men goed werk gehad, lk zal ze daarover niet hard vallen, want er is een Ingenieur, die daarvoor moet zorgen. De heer G. J. Niekerk: Het verheugt my,/dat ook aDdero raad-leden er toe over hellen om een deskundige er by te nemen in de vorige vergadering had ik dat reeds aaugegeven. Bjj wjjze van proef zouden we zonder kosten den gemeente-architect kunuen hooren, die kan toeh daartoe gecommandeerd worden. Ik zou willeu hooren zyn iuzicltt en geef dus in overweging hem te raadplegen misschien dat het dan goed komt. De voorzitter: Verlangt nog een van de leden het woord? De heer A. J. Overdykink: Als ik den heer Valk nog mag autwoorden, dan heb ik hem niet tegengesproken maar willen doen uitkomen dat de leden van de com missie, op advies van den Ingenieur, het werk laten maken. Indien door den heer Valk van den beginne af met zooveel kracht was gesproken uls nu, dan had die zaak niet dit verloop gehad. Nu is het mosterd na den maaityd. De heer A. van Lomwel: Voor de leden waren die bestekken toch niet verkrijgbaar Zelfs de heer Lazonder als wethouder had er geen. De voorzitter: Wanneer er een zaak die by myn optreden als burgemeester al- bier voor mij allerminst aangenaam wa«, dan was het de slichting van deu watertoren. Ik had gehoopt, dat die zaak haar beslag gekregen had, al waro het ook in den ter- myn, dat ik nog uiet in functie was; maar belaas, ik moet medemakeu dat ziekte-proces, dat nog met uit is. Ik wenscta my echter geheel te onthouden van een praeadvies; de raad houde my dat ten goede, met het oog op referentiën, die ik verschuldigil ben aan myn medeleden van het Dagelyksch Bestuur. Laat ons die discussies echter niet langer rekken. Wanneer de raad uiet wensebt te berusten in de mindere diepte van de kelders, dat hy zich dan^Wutsprek' Wenscht de raad, dat de directie een nader deskundig advies zal inwiunen, dat hy dan overlate aan de directie, wien zy daartoe zal aanwyzen, maar dan dient te worden uitge maakt, dut de raad zich zal ueerleggen bj dat advies. De directie moet weten a priori want waartoe dient anders dat tweede advies? of de raad wil toelaten die min dere diepte dan in bestek no. 2 is aange- geveu. Dat is het-eenige, waarover Burg. en Weth. hier zullen spreken'; zy blyven verantwoordelyk voor de eindopievering, gerugsteund door het advies van de com missie van bystand. Maar zy dient te weten of de raad, na al wat er gebeurd is en voldoende in het licht gesteld, een eind- oplevering verlangt geheel volgens het be stek, dan wel of men te vinden is om die afwyking goed te keuren. Er is nu strooming, die aantoont, dat men het advies van een ander wil. Dat moet dus eerst uitgemaakt worden. Neemt de meerderheid dat aan, dan spreekt het van zelf dat men met een nieuw voorstel moet komen. De heer P. Greup: In hoofdzaak zal dat advies juist moeten zyn voor die leden, die hun opinie kenbaar hebben gemaakt, om een deskundige te vragen, of we met die kleine kelders geen last kunnen hebben. Ik kan nu niet besluiten, en dat hangt van het rapport af. De heer J. W. Valk: Myn bedoeling is deze: Ik heb gezegd, dat het lek was, maar ik geloof niet dat er bezwaar is om bet water onder deu beton vandaan te balen en een nieuwen vloer te maken, Dat doel kan bereikt worden, zonder dat het middel erger behoeft le zjju dan de kwaal, omdat de Ingenieur zegt, dat dat niets waard is. lly pompt het water er uit en doet er een 5 A 6 dubbele laag steenen iu, gemetseld in tras en de vloer zal afgesloten zyn. Maar waDneer u dan zegt, of het middel niet erger kan blyken dau de kwaal, ja, dat kan, maar dan heb ik ook aan zoo'n advies niels. Wanneer nu de raad dus maar be sluit, dat de kelders moeten zyn volgens het bestek, dan kunnen we overlaten asn Burg. en VVelh. of zjj het advies wel ver trouwbaar vindeu en anders dat zy nog iemand daarvoor aanwyzen. Ik hoop, dat men zal vaslhoudeu, dat de kelders op de vastgestelde diepte komen en de toren volgpns bestek. De heer A. W. Lazonder. Wanneer er een deskundige benoemd word!, en die brengt het rapport uit, dut de kelders goed zyn, waaneer het met verglaasde tegels ge maakt wordl, dan moet de raad zich daarby neerleggen. Dat rapport van zoo'n des kundige kost veel geld. Nu wordt er ge zegd, dat het voorzien met die ver glaasde tegels en uitdiepen van de kelders t 1000 zal kosten, maar op de woorden van den Ingenieur hebbeu we nooit kunnen rekenenik maak van die f 1000 zeker 2l/a mille. Met zoo'n wel valt niet te spotten. Ik heb twee deskundigen gesproken en die zeiden, dat wanneer men aan een wel gaat tornen, men wel weet waar men begint, doch niet wabr men eindigt. Het is voor ons een moeilyk pnnt. Dat wy op den Ingenieur niet aan kunnen, ik zal de eerste zyn om dat te erkennen; bet is wel treurig. Laten we dus definitief besluiten om raad in te winnen. De heer J. W. Valk: Don 3den Sopt., inynheer de voorzitter, hebt u gezegd, dat iie kelders verzegeld zouden worden en toen is er besloten, «at als zy over 8 dagen zou den wordeu ontzegeld en er was water by- gekomen en het onderzoek was niet gunstig, dan zou men zeggeu, dat de kelders volgens bestek moesten zyo. De acht dagen ver liepen en er was 36 cM. water bygekomen het onderzoek was niet gunstig, dus was het een afgedane zaak. Het is toen weer ver schoven en ik heb gezegd, dat als het water in de buitenrivier laag zou worden, het water er dan ook uit zou loopen iu plaats van er iu, dat is echter niet gebeurd: door den hoogey waterstand is liet er in gebleven en zelfs nog 8 cM. water bygekomen. Die kel ders, zooals ze nu zyn, zyn dus niet goed en wy kunnen die niet aanvaarden. Met het beklarapen met giazeu tegels ben ik het ook niet eens, want die 8 cM. water, die er bygekomen zyn, kwamen niet door de zywanden maar door den bodem heen en nu zeg ik, dat wy zulke kelders niet kunnen en mogen aanvaarden.! Wauneer de Raad nu besluit, dat we een toren verwachten volgeus het bestek, dan kau die deskundige zyu oordeel vellen omtrent die geschiedenis waarvan gezegd wordt, dat het middel erger zou zyu dau de kwaal. Het advies zal dan zeker zyn, dat we dien vloer niet moe ten aanvaarden, omdat hy zoo poreus is, en dat hy goed te krygen zal zyu wauneer hy een el lager wordt gemaakt en men krijgt dan een laag van 6 steenen op elkaar; dan 41 het c-en vloer zyn, die zal stuiven van droogte. En wil men dan nog beklampen met glazen" tegels, dan krygen we een rein- waterkelder zóó, dat iedereen er met eere op kan zien. De voorzitterHeeft iemand van de hee ren ook epn voorstel te doen? De heer A. J. OverdykinkHet gespro kene van den heer Valk heeft dit bezwaar, dat men dan eerst gaat besluiten dat de kelders moeten zyn volgens bestek en daarna pas het advies van den deskun dige gaat inwinnen. Ik ben juist voor het omgekeerde. De heer J. W. Valk: Ik kan my daar wel meé vereenigen, maar ik heb er al her- liaaldeiyk op gewezen, *dat met 1 April die ïydensgeschiedenis «1 door afdoende maat regelen zou verholpen worden en nu zitten we al diep in den herfst. Wanneer de des kundige is geraadpleegd en er is nog eens over gesproken, dan is het winter en we kunnen het dan wel uitstellen tot. het vol gend voorjaar. De heer A. W. Lazonder: Het is wel zoo'n gewichtige zaak, dat ik vind, dat wy er niet zoo luchtig overheen moeten stappen. De heer Valk zegt wel, dat het winter daar mede wordt, maar hjj weet dat het rapport van het water van de heeren Van Hamel Roos en van Prof. Van 't Hof mooi was en we ons dus niet behoeven te haasten. De heer A. van Lomwel: De heer Lazon der zegt, dat het rapport van het water uit de kelders mooi was, maar is het ook opge zonden toen er 8 duim by was gekomen, en hoe was het toen? De heer A. J. Overdykink: De eerste brief over het water was goed, maar toen er die 8 duim by was gekomen, was het niet best meer, doch niet zoo slecht als het vroeger was. Eerst is het onderzocht toen bet opwelde, en later met die bezakking uit de zykanten. De voorzitter: Ik zal de heeren in kennis stellen met het resultaat van het onderzoek. Op 30 Sept. is het water onderzocht van de bron, op het raadhuis en iu de kelders. In geen van de drie gevallen waren ziekte kiemen; het water uit de bron was zeer goed, dat 'uit de kraan van het raadhuis goed, maar uit de kelders onvoldoende. Het resultaat van het laatste onderzoek luidde als volgt: Hierby het resultaat van het scheikundig onderzoek luidende: Er is een groot verschil in de samenstelling, doch dit is m. i. duidelyk. Ik had verwacht, dat de kelders by myn bezoek droog zouden zyn, doch dat was niet het geval, in 2 dagen was er pl.m. 12 cM. ingekomen. Da inwer king van de lucht op dit water, yzer en kalkverbindiug neergeslagen bewerkten de daling van het water. De heer J. W. Valk: Dr. van 't Hoff heeft ons beiden gezegd, dat het water moet voldoen aan die eischen om het te kannen leveren, maar hy heeft er aan toegevoegd, dal de hoofdvereischte is dichte kelders. Al was het goed, dan zou hy nog aanbevelen bet niet zoo te g--braiken. nu de kelders niet dicht zyn. De voorzitter: Laat ons nu een besluit nemen. Ik meen tot deze conclusie te komen: Wauneer de de Raad besluit aau Burg. en Welh. op te dragen een deskundig advies in te winnen omtrent den bouw van do kelders, dan licht daarin opgesloten, dat hy A priori niet verwerpt kelders met min dere diepte, tenzy het de bedoeling van het 'besluit mocht zyu om te vernemen van dien nieuwen deskundige of het op diepte brengen volgens bet bestek te ontraden in. Heeft het besluit niet die strekking, dan kan er niet anders in opgesloten liggen, dan dat men berust in die mindere diepte. Ik moet dat relevecren, opdat er later niet tegen geageerd wordt. De heer A. v. Lomwel: Ik zou voor stellen, dat we nu besluiteu, dat de kelders moeten worden opgeleverd volgens bestek in hoofdzaak; en dan vind ik, dat de aan nemer gehouden is om advies te vragen aan menschen, die beter op de hoogte zyn dan by. Hy is gehouden om de kelders, volgens het bestek, droog te leveren. De heer C. v. Willenswaard C.Lz.: Dat zal geen onpartydig oordeel zyo, als de aan nemer daar zelf voor zorgt. De voorzitter: Ik geloof dat we afdwalen. De heer J. W. Valk: Ik wenschte voor te stellen, dat de raad besluit, dat we de kelders en den watertoren verlangen over eenkomstig het bestek. De commissie van Burg. en Weth. moet dan de vrjjheid krygen een tweeden deskundige te adviseeren. Blykt het nu, dat dat advies tegen het raadsbesluit iugaat, en zou het daardoor niet uitvoerbaar zyu, dun konden we dat terugtrekken. De beer P. Greup: Daar moet ik my tegen verklaren. Ik kan nu geen besluit nemen, wel naar aanleiding van het advies dat komt. De heer J. W. Valk: De reden,waarom ik op die manier myn voorstel maak, is deze: Weiken deskuudige men er ook by haalt, zelfs ook uiet de knapste dien men kan vinden, is in staat om dien vloer vau 1.30 el dikte te kunnen beoordeelen, na al wat er meé gebeurd is, of die vloer al of niet dicht genoeg is om hem te aanvaarden. Indien het voorstel van my aangenomen wordt en men heeft deu deskundige geraadpleegd en die zegt, dat de kelders op kosten van deu auunemer moeten goed gemaakt worden, maar bij lacht oui bet werk, dan is het een afdoende zaak, dat die ook op de ver eischte diepte worde gebracht, blykt het echter dat hy bezwaar daartegen uiaukt en zegt dat het middel erger zal zyn dan de kwaal, dan kau de directie zeggen, we hebben uw middel beproefd, maar iu de uitkomst heeft het gefaald. De heer A. J. Overdykink; Ik acht het veel beter, om eerst het advies van den deskundige in te winnen om daarna den Baad byeen te roepen; men kau dan ge- makltelyaer besluiten dan nu. Voor dit voorstel van den heer Valk heeft men zeker niet minder tyd noodig dan voor 't andere; ik bon er voor eerst udvies. De voorzitter: Ik vermeen de verschil lende adviezen te kuunen samenvatten en daaruit te adviseereu my a advies. Het is voor den Raad moeilyk om het voorstel, door Burg. en Weth. gedaan, goed te keuren en de strooming duidt voldoende aan, dat de Baad wenscht voorlichting in deze kwestie door een anderen deskundige. Nu meeu ik dat het 't eenvoudigste is, daarover te besluiteu zond'er meer, en aau Burg. en Welh. op te dragen binnen een niet te lang tijdsverloop hior ter tafel te brengen het udvies van een anderen des kundige dan die in fuoctie is, een advies omtrent den feiteiykeu toestand van die kelders en verder niets te besluiteu. Draagt dat uwe goedkeuring weg? Wordt aan genomen zonder hootdéiyke stemming. De voorzitter: Burg. en Welh. moeten u nog even spreken over de voorloopig vast gestelde rekening van het dienstjaar 1900, Aan het raadsbesluit is hog geeu uitvoering gegeven, omdat ze nog met verzonden is. Zy verzoeken den raad te besluiten dat er als opeisebbare schuld by die f 65,20 nog wordt toegevoegd een bedrag van f 12,35, zyude" kosten vau vervolging voor plaatselijke belasting. Het was gewoonte hier om die kosten, die er dit jaar op komen, te plaatsen op den dienst van het volgend jaar; dat is niet regelmatig. Om nu te voorkomen dat de kosten, die iu 1900 geweest zyn, niet op de rekening 1901 verschyiien, zullen we dit nog toevoegen aau de opeisebbare schuld, zoodat zulks in het vervolg niet meer kan voorkomen. Wat niet op den oproepingsbrief staat, is een financieel voorstel, betreffende de overschryving van het gedeelte saldo den dienst 1901. Naar aanleiding daarvan komen Burg. en Weth. met een gewyzigd voorstel, nl. te betalen f 107,75. Dat kan betaald worden uit de onvoorziene uitgaven. Kunnen de leden zich daarmede vereemgen? Wordt zonder boofdelyke stemming aangenomen. De voorzitter2e. De begrooting te wyzigen in dezen zin, met het oog op een verinoedeiyk beschikbaar overschot uit den dienst 1900, van f 12425,10, dat t» brengen op de posten voor struten en pleinen en voor de waterleiding. De heer J. W. Valk: Daar kan ik my niet meé vereenigen. Er zit in dat over schot f 8900 van bestrating. Ik heb in de vorige raadsvergadering uitgemaakt, hoe er door u is overgeschreven cn ik kan my er niet mede vereeuigen, aangezien de gemeente raad besloten heeft, daarvoor betere straten te doen maken. Er is reeds f 1000 over schreven op andere posten, wat niet over eenkomstig de gemeentewet is en waarvoor ik naar Gedeputeerde Staten zou gaan, ik moet er dus tegen stemmen. De voorzitter: Ik wil den heer Valk nader inlichten; misschien komt hy dan tot een ander idee. In de leeniug uitsluitend voor straten en waterwerken komt voor in den dienst 1900 als nog beschikbaar f 2099. Er komt nog f 2000 by, die nog moeten worden geleend; die geheele leening is nog niet afgeloopen. Ik breug dus in rondvraag het voorstel, zooals ik heb gedaan. Wordt aangenomen met 10 stemmentegen de heer J. W. Valk. De voorzitter: Dan heb ik nog edn punt, dat ook niet op de ageüda staat. We treden het koude jaargety in en ik verzeker u, dat het op de burgemeesterskamer vry koud kan zyn. We hadden daar een kachel, die ge barsten is en veel brandstof verslindt. Ik zou er niet over spreken als de post voor het meubilair al niet aan was. Daarom verzoek ik dat de Raad het besluit neemt, Burg. en Weth. te machtigen tot het aankoopen van een nieuwe kachel. Kan men zich daarmede vereenigeu Wordt zonder hoofde- lyke stemming aaugenotnen. De voorzitter: Zyn er nog leden die het woord verlangen? Niemand? Dan sluit ik de vergadering. lingen, elk van byna twee pond, gevangen heeft aan eene rechte speld. Uit Andel vertelt een oogge tuige het volgende: Een veldmuis wilde met haar kroost een weg dwars oversteken. Om byeen te kunnen blijven was deze maatregel genomen: Eén der joDgen hield met zyn bek het moederdier vast, terwyl elke volgende zyn voorganger op dezelfde manier vasthield. De geheele trein spoedde zich daarna met snelheid voort. De muizen hadden tlkauder zoo stevig beet, dal, toen ik er een greep en oplichtte, de anderen mede werden opgetild. Toen ik hen weder op den grond zette, vervolgdeu zy op dezelfde wyze hun weg. GEMENGD NfUEUWS. De sedert tal van jaren te Delft bestaande baukiers- en kassierbfirma Van der Mandele eu Zonen heeft zich failliet laten verklaren. Dit is voor Delft en omstreken eeu zeer gevoelige slag; vele instellingen en tal vau particulieren en firma's zyu hy dit faillissement betrokken. De firma was correspondent le kl. van de Ned. Bhnk. Onder de lotelingen te Deven ter was iemand die ondanks zyn jeugdigen ieeftyd reeds gehuwd en vader van 3 kinde ren is, terwyl het vierde verwacht wordt. Fortuna had medeiyden met hein en zyn ge- an. Hy lootte vry. M— Uit Streefkerk wordt ons «Is eepe groote by zonder heid gemeld, dat Ucndert Wiak, viascher aldaar, tweo pa« N 1ADNN ÏKI M N. ficheonhoveu, 22 October. In tegenwoordigheid van ver schillende autoriteiten, corporation en verdere belaugstelleuden had Dinsdag-avond iu het Ueereu-Logement de gewone jaarijjkscbe prys- uitdeeling plaats aan de leerlingen der fee- kenschool. De heer N. Kooiman, voorzitter der in richting, opende de byeenkoinst met eeu hartelyk woord van welkom tot alle aan wezigen, waarna hy zyne ingenomenheid uitsprak dat de heer Burgemeester bereid was bevonden, de pryzen uit te reikeu. Hierna het woord gevende aan den secre taris der Teekenschool, den heer A. A. Graves Kooiman, leverde deze eenp aau- vulling van het in druk verschenen verslag over deu afgeloopen cursus, uit welke mede- deeliogen wy het volgende ontkenen: Het onderwjjs werd door 89 leerlingen fevolgd. De belangstelling der leerlingen n de hoogste klasse, die aau het einde van den cursus slechts schaars bevolkt was, had spreker grooter gewerscht; ook de iddagcursus ondervond niet die belang stelling, waarop deze rechtmatige aanspraak maakt. De directeur benevens de overige ouderwyzers kweten zich by huu ouderwys uitstekend vau hunne taak. Het onderwys eenige stoorn;s hebben ondervonden door de langdurige ziekte van den beer J. P. van Herk, onderwyzer in het hand- teekeneD, ware, het niet, dat de heer W. Hooykaas, oud ólève der Teekenschool, die in het vorige jaar de akte handteekenen 1.0. behaalde, welwillend zyne diensten liadaauge- boden. Spreker bracht een woord van hulde aan den tact, door deu heer Hooykaas by zyn onderwys beloond en voor de nauw gezette opvatting zyner taak. Voorts bracht spreker in herinnering de groote medewer king, door het besluur stee»ls ondervonden van den afgetreden burgemeester, den beer Mr. A. D. H. Kolff, aan wiens sympathie voor de inrichting by een warm woord vap hulde bracht. Het bestuur koesterde even wel het vertrouwen, ook den ge waardeerden steun te mogen onderviuden vau ZEAs. opvol ger, die reeds van zyne groote belangstel ling in de Tei-kenschool had doen blyken eu met liefde voor de kunsl bezield toonde te zyn. Nog bracht spreker een woord van hulde aan den heer A. M. J. Moussault, wiens krachtige bevordering der belangen van de Teekenschool men door zyn vertrek naar elders miste. De finaociëele toestand der inrichting kon gunstiger zyn. Wél toont de rekening scbynbaar een groot batig saldo; «loch daaronder schuilt nog steeds het buiten gewoon subsidie van het ryk ad f 2800, voor den aankoop van reproduction, waaraan nog geen bestemming is gegeven. Met aandraDg beveelt spreker de inrichting ook in den fiuanciëelen steun van belangstellen den aan. De behoefte tot oprichting eener vakschool, hoofdzakelyk tot onderricht in het dryvi-n en uitbreiding van bet graveeronderwys, deed zich meer en meer gevoelen. Van de Regeering mocht daaromtrent ruimen steun worden ondervondenimmers zy was genegen de helft bjj te dragen iu de kosten voor uitbreiding der lokalen en aanschaffing van leermiddelen, welke op f 35U0 was begroot en de helft in de jaarljjkscbe kosten geraamd op f 1400. Moge deze toezegging hoogst verbiydcnd zyn, toch leverde het zorg, ook het overige bedrag te verkrygen. Spreker vestigt echter te dien Qpziclite zyne boop op de medewerking van den gemeenteraad, die ongetwyi'eld doordrongen zal zyn van het groote belang, aan eene zoodanige uitbreiding der inrichting voor Schoonhoven en hare hoofdindustrie ver- boudeu. Nog bracht spreker in herinnering het flink figuur, hetwelk de Teekenschool met bare werkstukken maakte op de dezen zomer te 's-Hage gehouden tentoonstelling der Vereeniging tol bevordering vau Fabi'ieks- en Handwerks-ny verheid in Nedeiland, by welke gelegenheid H. M. de Koningin lot den directeur Hare hooge ingenomenheid met het ingezondene te kennen gaf. Met een krachtig woord van opwekking tot de leerlingen om zich steeds te bey veren besloot spreker zyne met belangstelliug aangeboorde rede. Alsnu verzocht de voorzitter aan den Burgemeester oin over te gaan tot de uit reiking der priizen. Alvorens deze daaraan voldeed, gaf ZEA. te kennen, dat, hoewel deze taak niet rechtstreeks tot zyn ambtelyken werkkring behoorde, by daar aan toch zeer gaarne voldeed, bezield als hy is met liefde voor de kunst en over tuigd van het groote nul, uan goed degetyk teekeuoiiderwys verbonden. Tot bot bestuur richtte de Burgemeester een woord van harteiyken dank voor de onvermoeide zor gen, aan de inrichting besteed, en tevens aan de onderwyzers en den wakkeren direc teur voor de nauwgezette vérvulling hunner taak. Daarna zich richtende tot de leer lingen, wenschte Z£A diegenen geluk, welke voor een prys in aanmerking kwamen, welke onderscheiding hun echter ook verplichting oplegt zich steeds te bey veren om op den ingeslagen weg voort te gaan en ten voorbeeld te zyn voor anderen. Met de beste wenschen voor den bloei der zoo nuttige inrichting b«ïsloot de-Burgemeester zyoe welsprekende en van groote waar deering getuigende rede. Daarna had de prysuitdeeling plaats, welke de Burgemeester by elk der leerlin gen gepaard deed gaan vau een toepasseiyk woord van aanmoediging. Inzonderheid sprak ZEA. een woord van byzondere waar deering tot den leerling der 5de klasse G. F. II. van Geelen, die de groote zilveren medaille met einddiploma verwierf voor handteekenen. Vervolgeus werden nog de volgende pry zen toegekend voor haudteek»nen lsle klasse: lste pry» A. Prtiijt; 2»le prys G. van Heumen3de prys W. II Dogterom. 2de klasse: lste prys A. Groeneveld 2ile prys A. J. Corbyn van Willenswaard 3de prij9 A. van Baaren. 3de klasse: lsle prys B. Sterk. 4de klasse: lste prijs A. Meyer; 2de prys J. Soton. De leerlingen van de bouwkundige klasse C. H. Kuylenburg en H. W. Dogterom ont- viDged e»;n herinneringsprys. De leerliug A. H. D. Wepster (van Krimpen), middagcursus, ontving een her- inneringsprjjs, voor schetsen en teekeningen in vryen tyd vervaardigd. In de bouwkundige klasse bekwam het einddiploma de leerling der 5de klaaae W. van Oosten. 1 Na afloop der prysuitdeeling sprak de jorzitter, de heer N. Kooiman, een woord van warmen dank tot den Burgemeester voor zijne ondervonden medewerking en de hartelyke woorden, door ZEA. geuit. Ver volgens deed de voorzitter eene krachtige opwekking hooren tot de leerlingen, om toch steeds hun best te doen en te leeren beseffen hoeveel moeiten en opofferingen wordeu besteed om bun tot nuttige leden der maatschappij te vormen. Vooral ook spoorde hy hen aan om ook thuis zich le oefenen en steeds hun taak net te ver richten, wat by velen nog zooveel te wenschen overlaat. Eindelyk richtte de voorzitter een woord van dank tot alle corporatiën, vereenigir.gen en particulieren, die de Teekenschool door hunne bydragen steunen, om te eindigen met eene krachtige aanbeveling der inrichting in deu steun van allen, die het groole nut daarvan erkennen. Ten slotte werden de leerlingen onthaald en werd hun de gelegenheid gegeven ver schillende liederen aan te heffen, die door pianomuziek werden geaccompagneerd, waar door nog geruiuien tyd een vroolyke geest onder bet joDge volkje werd onderhouden. Ds J. van der Spek, predikant by de Ned. Herv. Gem. alhier, slaat op het zestal voor predikant by de Ned. Herv. Gem. te Harlingen. Heden-middag ontstond een begin van brand in Je loods der Coöpera tieve Brood bakker y alhier, welke met be hulp der spuit van de loodwitfabriek on door de buren met emmers water spoedig werd gebluscht. Zo.udag-middag werd onze auders zoo stille gemeente in rep en roer gebracht door een paar jeugdige personen, die onder den invloed van sterkendrank baldadigheden schenen gepleegd te hebben, waardoor zy zich buddeu verwond. Met groote moeile werd een hunner door de politie naar het politiebureau gebracht; de ander wist te ontkomeu. By de arrestatie was het verzet, ook van de zyde van sommigen uit het publiek, zóó hevig, dat de politie een zware taak had te vervullen, waarin zy eiudeljjk door een burger welwillend werd ter zyde gestaan. Het is te hopen dat met alleen de arrestant, maar ook zy, die den politieagent in de rechtmatige uitoefening zyner taak belemmerden, eene welverdiende straf niet zullen ontgaan. Op de door de firma S. te W. N. van Nooten alhier verkochte loten in de Goudsche land bouw-verloting is, behalve verschillende kleiue pryzen, o. a. ook getrok ken eene schoone kalfkoe. De gelukkige wiuuer is eeu onzer stadge* nooten. De bouwman L. van der Hek Az. heeft op zyn akker aan den Hoogendjik naby deze gemeente eene witte kool te veld staan, die een omvang heeft van niet min der dan 1.32 Meter, by eqpe boogte van 39 cM. VERVOLG OER NIEUWSTIJDINGEN Voor de najaarsvergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland zyn o. a. de volgende onderwerpen Ier behande ling voorgesteld Subsidie-aanvrage voor restauratie van de O. Vrouwe- of Groole Kerk le Dordrecht. Gedeputeerde Staten Btellen voor aan de commissie voor de restauratie der O. L. Vrouwe- of Groote Kerk te Dordrecht le verleenen een subsidie vau f 1000 gedurende 8 achtereenvolgende jaren, ouder voorwaarde, dat de thans nog ontbrekende bydragen voor die restauratie, t. w. f 6000 'Bjaars, gedurende 8 jaren door het ryk of particu lieren worden verleeód of op eenige andere wyze verzekerd worden, en voorts met ingang van het jaar, waarin de eerBle f 10.000 aan de lestauralie worden besleed. Wyziging der verordening op de «Gouwe- kaden, met k«it doel, aan hen, die krachtens art. 3 van genoemde vcronlening, verplicht zyn in den Voorofschen polder en in den Eolder Laag-Boskoop basall muren te onder- ouden, gelegenheid te geveu dien last af te koopeo. Voor de provincie is het ge- wenscht dat door afkoop het geheele onder houd in hare handen kome. Verbetering der Gouwe onder de ge meente Boskoop. Het voorstel beoogt eene verruiming van het vaarwater door achteruil bouwing van den bier beslaanden Gouwemuur, over 132 M. lengte en Ier grootste bftedte' vau 5.70 M. Door dit ontwerp worden op verre ua niet alle bezwaren weggenomen, die het vaar water te Boskoop oplevertmaar die bo- zwaren worden er loch door verminderd. Verbetering van uitzichtmaar ook de ver ruiming maakt, dat, behalve in de oomiddel- lyke nabyheid der brug, de minste breedte van het vaarwater door Boskoop 20 M. zal bedragen; dat voor lange schepen de in vaart in de brug van de Noordzyde gemak kelijker wordt en elkander tegenkomende schepen aan die zyde beter gelegenheid vinden lot uitwyken. De verbetering is van dien aard dat de kosten van omstreeks f 50.000, waarop het werk wordt geraamd onteigening en uit- v/iering te zamen, naar het Ged. Staten voorkomt goed besteed zouden zyn. In de a. s. vergadering dor Prov. Staten van Zuid-IIolland moet worden overgegaan tot benoeming van een buiten gewoon lid van Gedeputeerde Staten, als hoedanig de heer S. van Vc-lzen ten gevolge ryner btmoeming tot lid van de Eerste Kamer is afgetreden. Te Slledrecht is vanwege de afileeling „Alblasserwaard" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw eeu winter- laudbouwcursus geopend, waaraan 16 leer lingen deelnemen. Leeraren zjjn de heeren G. Verhoog en M. Frankenbuysen. Te Vianen zal van 25 October tot en met 29 November a, s. eiken Vrydag eene vrye beestenmarkt gehouden worden. Om het marktbezoek te bevorderen zullen de veebooten Berg-Ambacht en Streefkerk op deze markt een dienst openen. In de omstreken van Njiverda naby Almelo zyu door een tweetal heeren, die vroeger in de Transvaal woonden, goud velden ontdekt. De concessie tot het ont ginnen is reeds verkregen. By het examen in de vrye-« orde-oefeningen der gymnastiek zyn o, 1 geslaagd de heer J. W. Hogeudoorn te Lekkerkerk eu »le dames A. M. A. van Rossen te Papendrecht en M. M. Meyer te «Sliedrecht. Ds. J.D. J. Idenburg teHillegers- berg heeft het beroep naar Groningen aan genomen. Gouda, 21 Oct. In een Zondag j.l. gehou den gecombineerde vergadering van de af- deelingen Alfen, Gouda, Krimpen ayd IJsêl en Schoonhoven van den Bond van Ned. Ouderwyzers, spr^k mejuffrouw Ida Heyef- maus over „De vrouyir en het ouderwris." Nóch als vrouw, öóch als ouderwyxeres hadden de onderwyzereasen reden om tevre den te zyo. De oogelykheid in salarieeriog, de meestal karige bezoldiging der handwerken, bet schoorvoetend inruimen van een plaat» voor de vrouw by het schooltoezicht en evenzoo bij de exaineu-commissie's, de gebrekkige opleiding (er is daartoe maar één ryka- kweekschool), het in alles stellen van den in boVeu de vrouw, werden achtereenvol gens door haar behandeld en als bewyzen aangehaald, dat er van tevredenheid zoo doende geen sprake kan zyn. Naast een streven voor algemeen kiesrecht wenschte zy deelname aan een degelyke vakirgauisatie. In beider belang moeien de onderwyzer en onderwyzeres sainenstrjjden en daartoe ds er in den bond gelegenheid. Mei een op wekking om zich aun te sluiten eindigde spreekster. De heer Bergen» yer, uit Dordrecht, onder wierp arl. 21 der wet op het L. O. aan een scherpe critiek. De republikeinsqhe school is zyn ideaal 1 verplichte schoolvergaderingen daartoe m eerste stap. Aan heel wat misstanden moet volgens spr. nog een einde wordeu gemaakt en daarom spoorde ook hy aan lot aausluiting hy den boud. die reeds zooveel bad ver richt, maar nog geenszins aan het «inde van zyn laak was. Debat had er niet plaats. De zial was goed bezet. *Aiuel<le, 21 Oct. Jl. Zaterdag werd in deze gemeen le, voor 't eerstin dit seizoen, de Nutsbibliotheek geopend, 't Was een lust voor de oogen, dieu boekenschat, ruim 850 in getal, te zien, de oude zoowel als de vele nieuwe - waarmede de bibliotheek weder is kunnen vermeerderd worden, ze zien er in één woord keurig netjes uit. 't Is te hopen dat het lezend publiek ze, al lezende, ook keurig neljes zal behandelen. In de eerste plaats aan heeren commissa rissen, die zich zooveel moeile getroosten voor deze zaak, zal men daardoor een groolen dienst bewyzen, en onderling de czers èlkander ook; wanl, het „de kleeren maken deu man" is ook op boeken niet geheel buiten toepassing. Dezen e»)rsten avond werden reeds 70 wer ken ter lezing verzocht. Ongelwyleld zullen zeer velen ook dezen winter weder van deze gelegenheid om zich aangenaam, nuttig en kosteloos bezig le houden, gebruik maken. ♦Itcrg-Ambacht, 21 Oct. By het ver maken van eeu varkeusloop ontdekte de zoon van den landbouwer d. H. op hel z.g. Slot alhier een opening in den grond, door dien zyn spade by het steken op eens in een diepte schoot. By onderzoek was dit de toegang tot een gemetselde ondi-raard- scbe gang. die slechts niet een paar planken was afgesloten. Wellicht heeft uien hier te doen met de veel besprokeu gang, die van af HÊt dorp naar het Slot zoude liggen, waar omtrent echter niets met zekerheid bekend is. Men zal nu trachten te onderzoeken in hoeverre dit verhaal waarheid bevat. Als bijzonderheid op bet gebied van kaas- roakery kan woiden gemeld dat by vier veehouders in Benedenberg kazen worden gefabriceerd tot het kolossale gewicht vau ruim 40 halve kilo's, die hen ongeveer flö per styk opbrengen; een waarlyk niet te versmaden prysjo! Dat voor zulke kazeu een aardig k^jssvat noodig is, behoeft niet gezegd te worden. By den zinkwerker Salon, albier bekend om zyu echte zinken kaasvaten, is men biervoor aan eenj goed adres; reeds menig vat voor kazen van zoo'n groote af meting werd door hem afgeleverd. •Gieaen-Kieuwkerk, 21 Oct. By de gehouden vei kif zing van een Hoofdingeland voor het waterschap „de Overwaard' voor den polder Giesen-Nieuwkerk is het aftre dend lid, de heef Aart Kooymau, met alge- meene (64) stemden herkozen. *Goudriai&o,\ 21 Oct. Aan den laud bouwcursus alhier nemen 17 jongelieden deel. Mogelijk klimt dit getal nog, daar de deelname deze week »6g open is. 'Haastrecht, 21 Oct. Er is alhier ernstig sprake van eene sfdefeling der Hol landsche Mnatschappy van Landbouw op te richten. De afscheiding van de afdieliug Gouda vindt zyn grond iu het feil, dat do meeiderheid van het ledental alduar uit burgers en neringdoenden bestaat, die niet in staat zyn over effectieve landbouwbe langen een helder oordeel te vellen. Krimpen »/d Lek, 22 Oct. Zaterdag j.l. had H. B., wonende te Alblasserdam, werkzaam op de wtvf van J. en K. Smit, het ongeluk by 't gebruik van eeu cirkel zaag, de pink van de linkerhand geheel uf te zagen. Door dokter Van Dam werd het eerste verband gelegd. §LauKcrulxetf<*l«lc, 21 Oct. Toen Zondag alhier de pasbegiunende wielryder P. de Groot voor eeu rytuig wilde uitwyken, geraakte hfl overzy, waardoor hy met de wetering kennismaakte. Met den schrik en een nat pak kwam by vry. t 'Lekkerkerk, 22 Oct. De werklieden- vereeniging „Ouderling Belang", afdeeling Lekkerkerk van het A. N. W. V., heeft tegen Zaterdag 26 Oct. a. s. in „de Groote Boer" voor ledtn, donateurs en genoodig- den een gézelligen avond georganiseerd. De Kralingsche tooneelvereenigiog: „Door eenheid sterker'onder-afdeeling v*u de ufd. Kralingen van het A. N. W. V. en do Har monie Vereeniging Wilhelinina" alhier hebben hunne welwillende medewerking toegezegd. Opgevoerd zullen worden:!. Het bedrogen drietal; 2. Ben onrustige nacht; 3. De wraak van een kapper. Zondag-middag vergaderde in de kerke- karner het bestuur en de dames ouderwy- zeressen der Zondagsschool van den Nederl. Protestantenbond. Door den penningmeester werd het verslag over zyn beheer gedurende het afgeloopen jaar uitgebracht. Daaruit bleek dat was ontvangen f 339,75s en uit gegeven f 293,16. Zoodat de rekeniog sloot met een saldo van f 46,59®. Rekent men, dat onder de ontvangsten een batig suldo van 't vorige jaar van f 58,89® eu de op brengst van een collec'e, t.y gelegenheid van 't vorige jaar kerstfeest van f 171,94® gerekend zyn. dan blykt, dat deze puttige instelling met baar zeer groot aantal leer lingen, dringend behoefte aan geldelykeu steun beeft. Besloten werd, zoo de finan- ciéu bet toelaten, met het kerstfeest een kerstboom te plaatsen. By de wed. A. s, d. Laan in Schuagt is iets zeer zeldzaams'te zien. D»)or gewone gele wespen is aan eeu dun takje van een pereboom een nest gemaakt, langwerpig rond, met afinelifigen vaa 25 bjj 18 cM. Het is vervaardigd van een witachtige xeer dunne zelfstandigheid, die op 't gevoel veel van papier heeft. In het geheele nest is maar een kleine opening en wel aan do laagste punt. Het wekt ieders verwondering. Meerkerk, 19 Oct. Alhmr is eeue schiet- Vereeuiging opgericht met aanvaukelyk ruim 30 leden; onder deu naam van „Mecrkerksche Scliietvereeniging. no. 2; M»!esler, no. 8; De Laar, broeder- dienst, no. 4; Muntendam, 110. 5; Versteeg, no. 6; Prins no. 7; I.oevenstein, eenige zoon, no 8; Van Es, lichaamsgebreken, no. 9; Veenendaal, no. 10; Rietveld, oeu.ge zoon, no II; Bestebroer, broedtrdieust, no. 12; De Waal Gz., no. 13; Morsing. eenige zoon, no. 14; Van der Kuy, no. 15; Verkley, no. lb; Van den Heuvel, no. 17; De Waal Andrz eenige zoon, no. 18; Kemp. no. 19; Bode Anti., eenige zoon, no. 20; Van der Brink, no. 21. •UceuwUk, 21 Ocl. Bij «le jl. gehouden loling voor de nationale militie hebben «le navolgende jongelieden uit deze gemeente het achter hun naam geplaatste nummer getrokken: J. Slolk 1, De Wit 2 P. v Es -3, P. Hoeksel 4. M. van Triet 5, W. v. Wens- veen 6, D. van Veen 7, Kalkmau 8, F. v. Leeuwen 9, C. v. Leeuwen 10, T. Hagen 11, K. Oostrom 12, K. Blonk 13, Kersenboom 14, v. d. Stok 15, J. Verbeek 16, A. v. d. Berg 17, W v. Leeuwen 18, C. v. Leeuwen 19, J. 11,-ij 10, P. Verkleil 21. C. Stofbergen 22, G. Iloogerelst 23, C. Hagen 24, W. Verwey 26, W. Guldemond 26, I*. Burger 27. Het huishoudciyk reglement van de afJeeling Reeuwyk en omstreken der Zuid- Hoilaudsche vereenigiog „Het Groene Kruis" is door het hoofdbestuur dier vereniging goedgekeurd en mitsdien* de afdeelirig vol gens artikel 7 der statuten erkend. Het aantal leden bedraagt thans 143, le weten 5 donateurs en 138 leden. 'Nnelrcwiiard, 17 Ocl. Iu de heden gehouden vergadering vau stemgerechtigde ingelanden van het waterschap Zuid-Lln- schoten, Schagen en den Engh werd een suppletoire begrooting voor den dienst 1901 vastgesteld. By deze begrooting wordt be schikt over f 1000 Van liet saldo over 1900, met het doel einde dezes jaars f 1000 extra af te lossen, waardoor op 1 Jan. 1902 de schuld van het waterschap lot f 4000 wordt teruggebracht. De begrooting voor 1902 werd vastgesteld iu ontvangsten uitgaaf op f 5299,58'/i, m^t een omslag van 1' 5,— per hectare. Tot leden der commissie voor het onder zoek der rekening over 1901 werden benoemd de ingelauden Joh. Verwey, J. Stolwyk en T. Straver, en lot hunne plaatsvervangers de ingelanden J. T. W. Margadant, Jac. de Haan en J. v. d. Sprong. Woerileu, 21 Ocl. Op «le heden gehou den grootnajaarspaardenmarkt waren on geveer 1810 sinks aangevoerd. Men besteedde voor werkpaarden f 140 200, weeldepaarden f 400 6 500, 1 Va-jarige paarden f 170 k 240, hitten f 100 150, veulens f 90 a 120. Hoe wel veel vreemde kooplieden ter markt wa ren, was de handel niet bepaald vlug te noemen, zoodat vele paarden onverkocht bleven. V ISöCHEIUJ-BhlUCHTEN. De uitkomsten der zalnv visschery op de Waal en de Mt-rwsde waren iu de laatste 8 dagen zeer ongunstig. Bjjna alle visscherjjen lagen stil. Woensdag 16 Oct. j 1. is de gesloten tyd voor het visschen met de groole zalm zegen afge loopen. De besomming aau andere rivier- visch was redelijk, vooral werd er veel paliug bemachtigd, alleen beneden Tiel ongeveer 1600 KG. Zalm is buitengewoon hoog in prüs; Winterzalm geldt f 3,26 k f 3,60, zomerzalin f 1,60 f 2,50, St. Jacobjes f 1,30 k f 2 per l/j HG. Zie verder berichten ep paf. 4. BURGERLIJKE NTAlfl». ftalt<M»nho«e». Van 19-22 Ocl. Geboren: Adrianus, z. van L.H.Siebkes en E. van der Wiel. Abraham, z. van P. Mnijlwyk en M. Korllever. Anlonia Cornelia, d. van G. v. Sehaik eu P. Slroeflund. Ondertrouwd: S. de Wit en L. Verhe(j. Overleden: S. M. de Langen, oud 10 j. (Zie verder blz. 4.) Voor de vele bewyzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en by bet overiüden van myn geliefden Echtgenoot ARIE VAN DER WOLF Cz.v., betuig ik myn harteiyken dank. Wed. A. VAN DER WOLF Cxi»., geb. L. PiEHUACix. Groot-Ammers, 22 Oct. 1901. Ondergeteckende betuigt zyu bartelüken dank voor de vriendelijke belangstelling, den 18den dezer ondervonden. Schoonhoven. J. M. CONRADI. De verkoopiog van het WOON» HUIS mei Erf aan de Lange 'eistraat te aargekondigd tegen 25 October a. s. (zie pag. 4 van dit blad), is UITGESTELD tot Oudergetetkende maakt 1 bekend, dat de op 26 Oct. en 2 Nor. a. s. aangekend gde verkoop vau de (zie pag. 4 van dit blad) NIET plaats zal hebben, als zyude bedoelde Kooi uit de kiuift verkocht. ep Donderdag 2\ October at. au, 's avonds 7 uur, by ZUIDERVLIET te ONDERWERP: MUu YUf-en-twIutlg-Jarlg verbluf iu deu VrÜntauU. Entrée 1# Ceutau GEVRAAGD: VRIJE KAMER aan de straat. Adres: Lopikerstraat No.418,Schooshqv*j». BEDLAM K. HET IN TE VEEL! Het is waarlyk te veell Dusdanig is de uitroep, die men zeer dikwyls herhaalt: 't zy dat gelukkige gebeurtenissen zich opvolgen, 't zjj dat het ongeluk te zwaar op een per soon valt. Het is eene voortdurende klacht die do Heer Everard Pelrus Rosiuan, Oever straat li, te Arnhem, dm d hooren, eu vrerkelyk zjj was gegrond. In zyu plaats had ik het beslaan vervloekt dat mij zoo de« d lyden en my zoo lang onwel» nd had gelalen het wondervolle geneesmiddel te doen kennen dat my radicaal genezen heeft. „Sedert eenige jaren achryft hy was ik lydende aan pyneu in de ingewanden, als verstoppingen, duizeligheid, missedykheid, gebrek aau eetlust enz. enz.., waarvoor al de gebruikle geneesmiddelen niet baatten, zoodat ik eindelyk besloot en doos Pink Pillen van Dr. Williams te gebruiken, eu dit volgehou den totdat ik 7 doezen gebruikt had eu ik my thans geheel genezen ge «oei. „Ia 't belang der menschheid geef ik ver- guuniug dit zoo uitstekend resultaat bekend te maken." C. VAN KEKEM, Mr. Bakker te AuteMe, vraagt terstond een flinke •r HALFWAS, ▼au got de getuigen voorzien. Gevrangd tegen Kerstmis: loon f 260,— en tersteud een gi dm oude den slaltyd. Adres: H. W. SPEELMAN, hy Uoskoop. Tegen 1 November 0. k. ge vreugd, in een klein gezin, eene nette P. G.van goede getuigschriften voorzien. Adres Mej. T. DEN HERTOG F*., Flu- wtelen Singel II 696, Gouda. GEVRAAGD: Jong kraan». Brieven, met overlegging van geneeskundig attest, onder de letters B G, aan het Bureau van dit Blad. Een geschikt terrein voor eene schietbaan 'is welwillend afgestaan door M«j. J. G. Bod de, te 's-Gravenhage. 'Nteuwpoarl, 21 Oct. Mejuffrouw J. W. C. NJsen alhier en de heer K. T. Kok te Meerkerk, beiden leerlingen der Hykxtior- inaallessen te Ameide, zyu voor de Commissie te Botterdam geslaagd voor de acte vrye- en ortieoefeningen der Gymnastiek. "Oudewater, 19 Oct. BJ de loting der nat. militie, heden te Woorden gehou den, werden door de lotelingen alhier de navolgende nos. getrokken: De Veen, no 1| Van Vliet, broederdienat, De Heer BOSMAN, volgens portret. Als spierverslei katers en als herstelsters vau het bloed moeten,de Pink Pillen boven elk ander geneesmiddel gekozen worden; want zy herstellen de go«!dp werking der maag en ingewanden, versterken het orgm- Mismus geh«el en al. Het moreel zelve wordt er door opgewekt. De mannen, vermoeid door overdreven arbeid of andere oorzaken, vinden door de Piok Pillen hunne lichame- lyke en moreele kracht terug; de vrouwen, die door haar plicht als moeder verzwakt zyn zullen sterk worden en zullen tf&n hunne zuigelingen een gedeelte van hun levens kracht geven. De grysaards zelfs, die van de Piek Pillen gebruik maken, rallen door haar eene tweede jeugd terug bekomen. Prys f 1,75 d«- doos, f 9,— per 6 doozen. Ve.rkrygbnar bij SNABiné, Steiger 27, Rotter dam. hoofd-deiöthouder voor Nederland eu Apotheken.—Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Schoonhoven en omstreken by A. N. vak Zessen, Drogist. Men geve achl, dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, waarop met blauwe letters gedrukt staat: „Pilules Pink pourPerfonoes Piles, du I)r. Williams." Verder inoet xich op ieder uitwendig omhulsel bevinden een wit strookje papier, over de lengte der étui geplakt, waarop staat: Prys f 1,75 de doos, ^9,— per 6 doozen. Eenij£ depól houder voor NederlandSkabilié, Steiger 27, Rotter dam.—Voor de gebruikswyze raadplege uien de ingeslotene lfnllandsche circulaire. Ondergt-teekcodo biedt slch beleefd mu voor NAAIWERK en het STOPPEN ▼an KLEEDEN. Molenstraat, Schoonhoven. SPRONG. neemt proef van myn pilk Adres: Bakkery J)E wUkeralul* bjj Gouda. IJS EL", Stel- MAKKTBKU1CHTEN. Kottcrdtim, 21 Oct Tarwe f 5,90 tot f 7.60. Per 100 kilo f - tot f Rogge f 5»- tot f 5.75. Ketterdmm, 21 Oct. Aangevoerd lit vette runderen, 0 magere dito, 216 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 2607 schapen of lammeren, 441 varkens. Runderen 26 a 311;» ct. kalveren 30 a 44 ei; schapen 20 a 25 etlammeren 23 a 80 ot •n varkens 12 a 25 et per Vi kilo. (uitgave S. A W. N. VAN NOOTEN te S«riiooo hoven). Aldaar verkrygbaar by C, A. PRULJT en by G. VAN DER WOUDEN. Aldaar verkrjjgbaar by W. DONKER. Verkrygbaar by 11. POT te Nieuw-Lkx* kek land en bjj C. DE JONG Ax. te Kindebduk. Aldaar verkrygbaar bjj J, STAM en bj) E. HILGEMAN. HUMT' De prjjs van bovenstaand»», keurig uitgevoerde Ansichtskarten bedraagt: Per stuk 4 Cent»; 6 stuk» M Cent») 11 stuk» M Cent» «n 14 stuk» CC CeqU.

Schoonhovensche Courant | 1901 | | pagina 2