Lekkerkerbsche Harmonie-vereenigiiig „WILHELlWffllfr. De Bomnoüg, Zooas ïfflTimerWi! Dames- en Kinderhoeden. P. C. VINCENT, C.A.vanderL00, Zilversmidsknechts Bakkersknecht. Boerenknecht, Boerenknecht, Flinke Jongen, Een Bouwmeid DIENSTBODE, Insteek-Calorifëre. Schoonhoven, Waddinxveen, BOOMEN. Jaarsveld, Gouda, te Lopik, Derde Muziek- en Operette-Uitvoering op DONDERDAG 12 DECEMBER 1901,^des^avonds te 7 uren, in „De rooe oer lste Afdeeling: 6 nnmmers HARMONIEMPZIEK2de Afdeeling: Kinderoperette „DE TOOVERRING", Ba'.let! 3de MdeeHngMjAL_ latrée f 1, - Advertentiën. fournituren. L^—J Oei. HOFSLAG. SCHOONHOVEN. BillykepryzeD.I GEVESTIGD te Giessen-Nieuwkerk: Remnnstr. Geref. Gemeente Protestantenbond te Ameide. Salaris en Provisie. Heeren Landbouwers! Zilversmidsjongens DE FEESTWEEK Scheurkalenders en Almanakken, OPRUIMING KI KAASBRIK TE KOOP AANGEBODEN: Nieuwjaarsbriefkaarten en Felicitatiekaartjes Openbare Vrijwillige Verkoopieg. Stoombootreederij „Lekdienst" C. J. Kortland, INZETVERHOOGING. Ir. L MOLENAAR, Notaris TREDRN1ET. Dit de hand te Hoor: 2 Hectaren WEI- en BOUWLAND onder Jaarsveld, 60 Populiere- en 6 Wilgeboemea, Het Woonhuis en Erf,BOOMEN. Openbare Verkooping Ca. 5500 Dwarsleggers en Wisseihuuten. Boomen en Brandhout Verhuring van Beuwlawl, Not*. Cambier ran Nooten wordt door de grenzen en den aard der staatsbemoeiing, die niet moet gericht zyn op uitsluiting van de vrye beweging der individuen; de ontwikkeling des volks, met het behoud van het contact tusschen god- delyke voorschriften en menschelyke instel lingen, moet het doel wezen van alle sociale werkzaamheid. De heer Nolens wees er op dat de vorige Min. van Financien door zfjn plan van tariefs- verhooging reeds den weg heeft gebaand waarop deze Reg. met Bprekers volle instem ming zal gaan om haar hoofdtaak, Sociale hervormingen, te vervullen. De heer Staalman zou niet dadelijk dur ven beweren dat het vertrouwen, by de stembus gebleken, verwezenlijkt zal worden by de keake der mannen, die de christelijke beginselen in de wetgeving zullen toepassen, is niet aan het democratisch element recht gedaan. Het verwondert spr. dat de voor drachten op het militair strafrecht en de pensionneering van de oude militairen, in welke ontwerpen op menig punt de chris telijke beginselen ontbreken, gehandhaafd worden. Vergadering van Woensdag. De heer Nol- ting drong aan op het algemeen maken van bepalingen omtrent maximum-arbeiden minimam-loon in de bestekken. De heer Lohman trok de lijn tusschen geloovigen en ongeloovigenbg de stembus heeft de meerderheid beslist, dat ons volk christelijk geregeerd wil worden. Spr. is geen con servatief, hy zal aan de Reg. loyalen steun verleenen, doch tegenover elk ontwerp staan als vrij n""1» alleen rekening houdend met God en zijn geweten. De heer Fokker bepleitte regeling van de rechtspositie der ambtenaren. De heer Heems kerk ontkende dat bij de verkiezingen een valscbe leus was gebezigd, en wees er op dat de socialisten, die deze beschuldiging hebben uitgesproken, bij de stembus ook van kapitalistische zjjde zyn gesteund. Wan neer deze Regeering ouderdomsverzekering en vrijmaking van het onderwys tot stand brengt, verdient Zjj den dank der natie. De heer De Boer achtte het optreden van het Kabinet een belangrijke épisode in de ge schiedenis van ons land; hn zal zijn mede werking verleenen-waar zulks mogelijk is. Spr. acht een deugdelijke vertegenwoordiging van' den landbouw beter dan de instelling van een landbouw-Ministerie. De heer Pas- stoors wees op hetgeen van Katholiieke zjjde is gedaan om den toestand der arbeiders, onder hun ijverige medewerking, te ver beteren. De heer Van Vliet noemde de vrees, dat h« en de heer Talma door hun démocratie de eenheid der rechterzijde zullen verbreken, iidel; spr. weuscht sociale hervormingen op Christel ij ken grondslag. De heer Van Karne- beek verdedigde de Weigering der vorige Regeeriug tot het overleggen van stukken, betrekking hebbende op de voorbereiding der vredesconferentie. De heer Verhey vroeg of de Regeerin^ als geheel staat op den grondslag der militaire Ministers in zake de vestingwet en de verdediging des lands van de zeezijde De heer Schokking schreef de vastlegging van het Christelijk beginsel in het Btembiljet toe aan de handelingen der liberalen, die, door het weren van den Bijbel uit de school, ons volk hebben verdeeld. Alsnu kreeg de heer Van Kol het woord voor zijn interpellatie over de gruwelen in de concentratiekampen in Zuid-Afrika. Na zijn schets van den toestand aldaar, vroeg spr., of de Min. van Buitenlandsche Zaken bereid is aau de Engelsche Regeering voor te stellen, de vrouwen en kinderen uit die kampen te doen afhalen en naar Europa over te brengen, om ze daar te onderhou den, en aan andere Regeeringen moreelen steun en medewerking daarvoor te vragen. De Minister van Binnenlandsche Zaken antwoordde op de algemeene beraadslagin gen. HQ begon met af te snijden al wat hji als schrijver van dagbladen en 127 ge schriften zich op den hals heeft gehaald, en liet ook rusten wat zijn ambtgenooten raakt, zoomede de théologische beschouwingenby staat hier niet als théoloog, maar als be windsman. De Min. noemde voor de wyziging van het reglement van orde van den Minister raad de geheele Reg. verantwoordeiyk-. Aan bepalingen van maximum-werktyd en mini- mum-loon zal uitbreiding gegeven worden. De wenscheiykheid van regeling der rechts positie van ambtenaren zal onderzocht wor den; ter zake van het vestingstelsel is de Regeering tegen ingrypende veranderingen, zoolang de levende strydkraehten daarmee niet overeenkomeb. Verder sprak de Min. over het verband tusschen politiek en ge loof, en over de tarievenherziening, die strekken moet om den nationalen arbeid te bevorderen. - H. M. de Koningin heeft Dins dag voor het eerst na Hare ongesteldheid eene wandeling gemaakt. Naar aanleiding van deze mededeeling kan thans worden bericht, dat het herstel van Hare Majesteit een voldongen feit is. De ziekte van Hare Majesteit laat geen andere herinnering na dan de ondervonden zeer groote teleurstelling. Blykens uit Indië ontvangen telegraphische berichten zyn, sedert de jongste mededeelingen dienaangaande in de Nederlandsche Staatscourant van 5 November 1901, no. 259, by de krygsverrichtingen a. in Atjeh en onderhoorigheden, gewond de 1ste luitenant der infanterie F. P. A. van Gheel Gildemeester, de onder-luitenant W. N. M. de Haas, de sergeant F. C. Kruyt en de korporaal P. C. van Rees; en b. in Djambi, aan zijne wonden overleden de sergeant B. H. M. Simon, en gewond de sergeant J. B. Wens, de fuseliers C. J. W. Simonis, J. van den Heuvel en L. Fr aan je en de hoornblazer P. Volkers. - By de Dinsdag gehouden stem ming voor een lid der Tweede Kamer in het district Tilburg (5592 kiezers) zyn uit gebracht 4368 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren A. L. J. van Waesberghe (r.-k.j 2098, A. H. A. Arts (r.-k.) 1865, Mr, A. L. N. baron Sloet tot Everlo (r.-k.), die voor de candidatuur bedankt had, 298 en J. A. Bergraeyer (soc.-dem.) 107 stemmen. Herstemming dus tusschen de heeren Van Waesberghe en Arts. -— Voor de provincie Utrecht is de sluiting van de jacht bepaald op Dinsdag 30 Dec. a. s., met uitzondering vanie. het schieten van waterwild, daar waar dit ge oorloofd is; 2e. het vangen van water wild met slagnetten en het vangen van eendvogels in een eendenkooi of een daar mede gelykstaand toestel; en 3e het schieten van houtsnippen. Hiervan zal de sluiting nader worden bepaald. - Vanwege het ministerie van waterstaat, handel en ny verheid te 's-Hage ward Woensdag o. a. aanbesteed: Het verbroeden van den zuideiyken mond van de rivier de Noord, behoorende tot de werken der Dordtsche waterwegen. Minste inschryver G. A. van Hattum te Sliedrecht, voor f 69.400. Het onderhoud van de ryksrivierwerken en hun toebehooren op het Pannerdensch Kanaal, den Neder-Ryn en de Lek, met de daartoe noodige leveringen, herstellingen gn vernieuwingen, van 1 Jan. 1901 tot en met 31 Dec. 1904, in vyf perceelen: I Perceel I, Gebr. Bergervoet, Paunerden, f 3522; perc. II, dezelfden, f 7792; perc. 111, J. F. de Groot, Giessendam, f 20.280; perc. IV, dezelfde, f 18.780;.perc. V. J. v. d. Plas, Hardingsveld, f 14.956, alles per jaar. Woensdag werd aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland o.a. aan besteed Het uitdiepen van de tramweghavens aan het Zype in de prov. Zeeland. Raming f 5900 per jaar. Minste inschrgver de heer Iz. v. d. Velde te Papendrecht, voor f 6086. - Ten raadhuize te 's-Gravenhage is gisteren o.a. aanbesteed: Het leveren van verschillende houtwaren, in 6 perceelen. Minste inschryvers: eerste perceel: A. de Jong en Zn., te Gouda, voor f 4222.60; derde: dezelfde voor 1192.40; vierde: dezelfde voor f 2861.95. - De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag o. a.C, J. U. K., 18 jaar, stoker te Gouda, wegens mishandeling, tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis; P. T., 25 jaar, fabrieksarbeider te Gouda, H. B. L., 27 jaar, reiziger te Gouderak, en J. II. O., 25 jaar, arbeider te Gouda, allen wegens wederspannigheid, resp. tot 7 dagen, 14 dagen en 14 dagen gevangenisstraf; A. K., 16 jaar, zonder beroep te Gouda, wegens het in het openbaar mondeling tot eenig strafbaar feit opruien, lot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Vervolgens werden o.a. de volgende zaken behandeld E. K., 22 jaar, sjouwerman te Ouderkerk a/d IJsel, kon zich alleen herinneren in den laten avond van 4 October de herberg van Dekker verlaten te hebben, na aldaar nog al wat gebruikt te hebben. Dat hy daarna het met den veldwachter H. Mulder te kwaad zou hebben gekregen en dezen met de vuist een hevigen stomp tegen de borst zou heb ben gegeven, kon hg zich niet herinneren. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. J. H., 21 jaar, mandenmaker te Schoon hoven, was op den 20. October in een her berg aldaar geweest, die hy in abnormalen toestand had verlaten. Daar hy de openbare rust en orde verstoorde, was hy aangevat door den agent van polite B. C. van Donse laar, om ter ontnuchtering naar het politie bureau overgebracht te worden. Hiertegen had zoowel beklaagde als de niet verschenen A. de B„ 19 jaar, dekknecht te Schoonhoven, zich met geweid verzet. Daar beiden zeer gunstig bekend staan, werd ieders veroordeeling gevraagd tot 3 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Het totaal der gestorte gelden voor de Ned. Zuid-Afrik. Vereeniging, be droeg 11. Zaterdag f 1.321.264,92V». Tot dien datum werd ongev. f 715.000 uitgegeven. Bedankt voor het beroep bg de Herv. Gem. te Papendrecht door Ds. E. A. Jonkers te Lienden. Gouda, 3 Dec. Heden werden ten raadhuize ingeleverd de lgsten der can- didaten ter verkiezing van twee raadsleden, waarop de volgende namen zyn geplaatst: District I de heer Dr. H. IJssel de Schepper, als zynde de eenige candidaat. District III die der heeren J. de Jong Hzn. en R. U. Jongenburger. Heden-middag werd ten Raadhuize aanbesteed de levering der benoodigde materialen ten dienste der gemeente, ge durende het jaar 1902. Ingeschreven werd door: 1. Houtwaren. G. Alblas Waddingsveen, 20 pCt. boven tarief. J. Vergeer, l8ty» W. Iloogendyk Wz., 13 A. de Jong Zonen, 6ty»hen. 2. Ijzerwerk. J. H. Kok, 35 pCt. beneden tarief. P. Rond Pz., 15 Firma J. J. Verdries, 10 3. Spy kers en lichte Ijzerwaren. P. Rond Pz., tarief. Firma J. J. Verdries, J. H. Kok, 30 pCt. boneden 4. Koper, Lood, Zink en Soldeer. Th. A. v. Berkel, 14 pCt. beneden tarief. J. H. Kok, 12 P. Rond Pz^ 10 5. Verfwaren en Glas. C. C. Krom, 10 pCt. boven tarief. C. v. Dillen en Zonen, 9 6. Teer. Firma P. J. Endenburg, 30 pCL ben. tarief. J. H. Kok, 26 P. Rond Pz., 23 J. IJpelaar Jz., 20 7. Kalk. J. Zwart Pz., 12 pCt. beneden tarief. A. Jonker en Zonen, 7 8. Grint. y J. C. de Rek, Ouderk. a/d IJ„ f 1.91 de kub. M. D. de Jong, Gouderak, -1,89 de kub. M. P. van Haselt, Nymegen, tarief. A. de Waard, Ouderk. a/d IJ., 2 ct. boven tarief. 9. Zand. D. de Jong, Gouderak, straatzaud 70 ct., biggelzand f 1,20. C. Rademaker, Ouderkerk a/d Usel, 15 pCt. beneden tarief. 10. 31000 Ben-Ahin Keien. L. Bouvain, Luik, f 104,50, Jansen en Soupair, Luik, 103, My. voorh. de Erven Trip, 102,96. F. Engers, Amsterdam, Milaviekeien, 95,—. 11. 50000 vlakke Vechtsche straatklinkers, Waalvorm. T. Los, Montfoort, f 19,39 het eene monster. - 18,39 tweede Gebr. v. Stuivenberg, Utrecht, f 18,30. J. C. Tevis, Zuilen, 17,90. 12. 50000 vlakke Vechtsche straatklinkers Vecht vorm. Gebr. v. Stuivenberg, Utrecht, f 17,50. 13. 110000 blauwe IJselstraatklinkers. A. A. van Elk, Ouderkerk f 6,45. R. U. Jongenburger, Gouda, - 6,24. Schaiy Sc Bekker, Schoonhoven, 6,24, J. C. van Vliet Dz., Gouderak, 6,—. 14. 30000 IJselmetselplavei. F. van Lange Lz., Moordrecht, 7,06. Schaly Je Bekker, Schoonhoven, 6,73. R. U. Jongenburger, Gouda, 6,41. A. van Lange, Gouderak, 6,80. J. C. van Vliet Dz., Gouderak, 6, 15a. Het plantsoen en boomgewas. Gebr. Steensma, a en b f 653,95. A. Ouderkerk, Boskoop, a 379,70. T. de Loos en Zn., a 379,60. K.VerkadeenZn.. a 336,24. b. 120 opgaabde Iepenboomen. T. de Loos en Zn., 420,—. A. Ouderkerk, 418,—. K. Verkade, 310,50. AI blaaaerwaiard en Vyfheeren- lauden, 6 Dec. De handel zoo in kaas als boter blyft willig, prnzen vast Men be steedt thans in deze streken voor kaas f 23 k f 28 per f 50 kilo naar wicht en kwaliteit goeboter f 0.70, weiboter f 0,62 per V» kilo. de heden gehouden ysclub „Hollandia" igmeester rekening en verantwoording"gedaan over het alge- loopen jaar. Tot bestuursleden zyn gekozen de heeren P. G. J. de Jong, aftr. en H. van Eeten, laatstgenoemde in de plaats van wyien den heer J. L. de Jongb. Besloten werd, zoodra er geschikt (je komt, goehoter I v./U, wemoier i u,u A metile, 4 Def||n de hc algemeene vergadermHrer yscli alhier, is door den J^ningmei uit vrywillige bijdragen een wedstryd om levensmiddelen tte houden ouder behoeftige ingezetenen van Ameide en Tienhoven. Bodegraven, 3 Dec. Kaas. Aangevoerd 134 wagens, te zamen 6432 stuks, wegende pl.m. 35.600 kilo; Goudéche 1ste soort f 28, zwaardere f 30, 2de soort f 24ty» k f 26 Derby-kaas 1ste soort f Edammer-kaas iste soort f 30,—, 2de soort f 26,—. Handel iatig. *J>alein, 6 Dec. Emdelyk zgn hier de laatste beetwortelen scheep gegaan, en is alles alzoo opgeruimd. Naar waarheid kan geconstateerd worden, dat de opbrengst van dit artikel in geen jaren zoo winstgevend geweest is; er waren zelfs gevallen, dat men 8000 a 9000 KG. per 100 roe oogstte. Ge middeld kan men de opbrengst echter op 40 a 60 duizend KG. per HA. stellen. §Elshout (gem. Nieuw-Lekkerland), 4 Dec. De heer C. de Geus alhier is benoemd tot klerk der postergen en telegraphic 2e klasse ten telegraaf kantore te Amsterdam. •Uoenkoep, 4 Dec. In deze gemeente zyn weder twee gevallen van diphteritis geconstateerd. De vorige patiënt is hersteld. 'Jaarsveld, 5 Dec. In de laatstge houden vergadering van den Gemeenteraad werd aan mej. Boers op verzoek eervol ontslag verleend als onderwyzeres aan de openbare lagere school. 'Lekkerkerk, 5 Dec. Gisteren-middag viel de 12-jarige J. V., van een schouw met hooi, te water. Gelukkig kon de bestuurder hem de kloet toesteken, wharaan de dren keling zich kon vastgrypen, en by na zya koud bad spoedig op jiet droge stond. Lopik, 5 Dee. Bood, voordat het stoom gemaal onder Jaarsveld den stryd had aan gebonden tegen het polderwater, de ijsvlakte in het waterschap Vogelenzang des winters den beoefenaars van de yssport een flinke gelegenheid tot schaatsopryden, na dien moesten Lopik's sn Jaafsveld's liefhebbers zich behelpen met sloot en wetering. Nog herinnert zich menigeen hoe „de Vogelen zang" weleer honderden menscheh lokte, hoe daar op zyn Oud-Hollandsch beentje- over werd gewipt en hoe men daar elkan der mat in vlugheid en kracht. Geen wonder dat, met den toestand van vroeger voor oogen en by de toename van sport in het algemeen en ysport in het by- zonder, men ook in hopik en Jaarsveld ten vorigen jaren is gaan yveren weer goede gelegenheid te Bcheppen voor den schaat- senryder. In 't begin van dit jaar werd dan ook hier opgericht eene ysclub. De vereeni ging, die zich reeds mag verheugen in een flink aantal leden, draagt den naam „de Nieuwe Vogelzang". Hare Statuten werden goedgekeurd by Koninklyk besluit van 29 Augustus jongstleden. Leest men tegenwoordig van vereenigin- gen die duizenden guldens besteden voor het aanleggen van banen, de Lopiksche kon met een paar honderd volstaan. Onmiddellyk achter het dorp is door haar een perceel land ter grootte van byna 3 Hectare omkaaid; dp Lopiksche wetering verstrekt het benoodigde water. Reeds nu slaat het terrein blank, zoodat, behoudens onverziene rampen, als de winter straks voor goed zyne intrede doet, men zich hier, als vroeger, zal kunnen verheugen in 't bezit van banen, die liefhebbers van schaatsen- ryden een behoorlyken winter doen verbeiden. ♦Molenaarsgraaf, 2 Dec. Een prach tige Ulmer Dog van het grootste soort van den heer L. alhier, welk dier met een be steller, die op de motens brieven te bezorgen had, was meegeloopen, werd door de wieken gegrepen en met één slag gedood. Montfoort, 3 Dec. Tot tydelyk onder wyzeres aan de School met den By bel al hier is benoemd mej. B. J. P. Schouten— Fiege alhier. 'Xleuwerkerk a/d IJsel, 5Dec. In de laatste vergadering van den gemeente raad, gehouden in de vorige week, zyn de jaarwedden enz. van onderwyzers en onderwyzeressen naar de nieuwe verordening geregeld. De gemeente-begrooting voor het dienst jaar, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten, bedraagt in ontvang en uitgaaf f 22681,49. X ieu w-Lekkerland4 Dec. De eerste .maandelyksche collecte voor de col- lectanten-vereemging „Zuid-Afrika" heeft in deze gemeente opgebracht f 44,346. Het zevenjarig dochtertje van J. d. O. alhier had Zondag-morgen het ongeluk te. vallen, waardoor het kind zoodanig aan den pols werd verwond, dat men terstond de hulp moest inroepen van Dr. Vonck te Lekker kerk, door wien de arm werd verbonden. 'Xoordeloos, 4 Dec. Vrydag-avond is alhier door eenige ingezetenen dezer ge meente eene byeenkomst gehouden ter be spreking van de uitvoerbaarheid om zoo spoedig mogelyk na het maken der schut sluis te Giesendam, deze gemeente dooreen geregelden beurt- of vrachtdienst, door mid del van een motorschuit, in verbinding te brengen met de rivier vaart. Deze zaak werd door verschillende per sonen besproken en ten slotte kwam het plan om een vrachtdienst op de Zaanstreek in te stellen, den aanwezigen bet beste voor. Daarna werd een commissie benoemd, om te onderzoeken de kosten vèn aankoop, onderhoud en bediening van zulk een vaar tuig. Nadat dit onderzoek zal zyn afge- loopen, zal andermaal eene byeenkomst plaats hebben en verder worden overwogen hoe deze zoo nuttige zaak zal zyn tot stand te brengen. 'Polsbroek, 4 Dec. Voor een flink bezette zaal trad Deqderdag-avond in het koffiehuis van den beer J. de Gilde alhier het bekende Rotterdamsche specialiteiten gezelschap Nieuweuhuyien op. Het afwisse lend programma wefd zeer verdieustelyk uitgevoerd; het laatsie nummer vooral, een kluchtspel, viel byzondêr in den smaak van het opgekomen publiek. Dat de kennisma king met het gezelschap Nieuwenhuyzen hier zal worden voortgezet valt wel niet te be- twyfelen. Gister-morgen viel de bejaarde timn man J. Z. alhier van de tweede zoldering in den Lopikermolen, bewoond door Van Wyngaarden. Een zwaar stuk hout rolde na en raakte hem waarschynlyk op het hoofd, dat althans op verscheidene plaatsen is gekwetst. In deerniswaardigen toestand werd de man gevonden; nadat hy met een schouw naar huis was gebracht, werd on middellyk geneeskundige hulp ingeroepen. Ofschoon de ongelukkige waarachyulyk schedelbreuk en herechenscbudding heeft bekomen, geeft zyn toestand op 't oogenblik eenige hoop op herstel. *BeeswUk (ofd. Sluipwyk), 5 Dec. De zangvereeniging voor gemengd koor „Voor waarts zy ons doel", die eiken Woensdag van des avonds 7 tot 10 uur zich beyvert met het instudeeren van verschillende mu ziekstukken, heeft buiten deze nog eene goede gewoonte. Jaariyks zoo om ende by het feest van den overouden Sint, zoo geheel „onder ons" en bekostigd uit de kas der vereeniging, heeft er dan eene traktatie plaats van chocolademelk en speculaas. Men is dan genoeglyk byeen, viert, al is 't dan ook op bescheiden voet, feest in eigen kring, smeert de keelen om zoodoende het aange name aan het nuttige te paren, want ook op dazen traktatia-avoud vergaat nan hat beoefenen van den zang niet om zoodoende geen tyd te verliezen, want weldra zal de vereeniging wederom in het openbaar op treden en daarom: alle zeilen by en geen wiud door de hekken laten waaien. Opge past, dat liet optreden flink zy. Dat is de boodschap! GOede gewoonten zyn nimmer af te keu ren en daarom ook deze niet. We hopen dan ook, dat de vereeniging nog menigmaal zoo'n huiselyk onderonsje mag genieten eg dikwyls in het openbaar zal optreden, dan zeer zeker is zy zich zelve en anderen ter veraangenaming. 'ftehetlninen, 5 Dec. Sinds acht dagen beerschen hier de mazelen. De school is ruim voor 1/3 ontvolkt. Gelukkig zyn de mazelen niet kwaadaardig, daar de kinderen binnen enkele dagen weer het bed kunnen verlaten. Het drie- en vierjarig rysgewas wordt van dit jaar ongeveer 10 hooger ver pacht dan in de vorige jaren. Gelukkig voor de houthakkers en hoepelmakers in deze streken, daar er nu niet alleen weer veel werk is, maar ook nog al wat verdiend kan worden. §Streefkerk, 6 Dec. Woensdag jl. deed zifch het zeldzaam geval voor, dat wy op ons dorp eene tentoonstelling hadden, al was het maar een zeer kleine. In de con sistoriekamer, voor deze gelegenheid met wat levend groen versierd, waren vyf en tachtig kleedingstukken ten toon gesteld, ver vaardigd door de leden onzer jongedochters- vereenigiug „Tabitha". Vooral omdat deze zaak iets nieuws was, mag het getal bezoe kers zeer bevredigend genaamd worden. Toen de deur der consistorie gesloten was, omdat de tyd voor de bezichtiging vastge steld was verstreken, werden de kleeding stukken rondgebracht en bezorgd in die huisgezinnen, die geacht konden worden er behoefte aan te hebben. Deze uitdeeling had plaats in overleg met diakenen. 's Avonds half zeven vierde de jonge- dochtersvereemging haar lste jaarfeest. Na opening door Ds. Poort werden verschillende verslagen uitgebracht, waaruit bleek, dat het aantal leden 14 bedroeg en de kas geen tekort had. De consistorie was naluurlyk geheel vol van belangstellenden, die ver gast werden op chocolade en koekjes, ter wyl de leden een drietal voordrachten hielden, welke zeer voldeden. Half tien ging men dankbaar, voldaan en opgewekt huiswaarts. Moge een volgend jaarfeest evenveel aan leiding geven tot dankbaarheid en biydschap, zoowel by de leden als by hen, die kleeding stukken mogen ontvangen! Woerdeu, 4 Dec. Kaas. De aanvoer Ier markt op heden bedroeg 137 party en. Prys van Goudsche le soort f 27,— f 2l,5Q, 2e soort f 24 5 f 26, zwaardere f 29, Edam mer lste soort f 28,— per 60 kilo, Handel redelyk vlug. De aanvoer op de schapenmarkt bestond uit circa 800 stuks. Men besteedde f 14 a f 20 per stuk. 'Zevenhuizen, 4 Dec. De voordracht voor onderwyzeres aan de school nor 1 be staat uit de dames: De Kok te Schiedam, O verbosch te's-Gravenhage, Van Wyngaarden te Gouda en Van der Hoeven te Schiedam. GEMENGD NIEUWS. In de te Woerden gehouden Wilbelmina-verioting, is de hoofdprys, eene hofstede, gevallen, op No. 36532. De oudste ingezetene van Drente, de weduwe Bakker te Nieuw-Am- sterdam, viert heden haren 102den verjaardag. Op de<rivier de Waal voor de gemeente Varik zyn de rivierventers K. H. en H. R. uit Zuilickem te water geraakt en verdronken. De lyken der beide mannen zyn nog niet opgevischt, wel heeft men klompen en een ledige boot opgehaald. Dinsdag-ochtehd is te De Bilt by het rangeeren van een goederentrein de remmer J. by het afspringen van den trein gevallen, met het gevolg dat de teenen van zyn linkervoet werden afgereden. Genoemde persoon is naar het stedelyk ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Op de tratfTlyn naby Vechel is Maandag-ochtend èen onbekend manspersoon gevonden, badende in zyn bloed en be wusteloos. By onderzoek bleek, dat hem een oor van het hoofd gescheiden was en dat by 3 ribben had gebroken. Waarschynlyk is hy van de laatste tram van Helmond naar Vechel gevallen. In hopeloozen toestand is by vervoerd. -— Te Hslsteren by Steenbergen (N.-Br.) is een 60-jarige man door de tram overreden. De ongelukkige was terstond dood. De tram Tolen—Bergen-op- Zoom overreed Maandag naby het Groene- woud, zekeren v. C., met het ongelukkig gevolg dat hy, ernstig gekwetst, onmiddellyk den geest gaf. De ongelukkige was een huis- vader met 9 kinderen. Zekere J., oud 27 jaar, arbei der te Berlikum, heeft Zondag-avond aan den gemeente-veldwachter Van den Bussche aldaar bekend, de dader te zyn van den in Augustus 1899 gepleegden moord op den rietdekker F. van den Boom, uit Heeswyk, die, op een Zaterdag-avond van zyn werk komende, werd doodgestoken. De dader is door de marechaussee gear resteerd en heeft Maandag aan de justitie zyne bekentenis herhaald. Tje Veendam heeft een 24-jarig meisje een jonge dame, mej. G. S. W., dochter van mevr. de wed. Dr. S. W., op straat met een mes een zeer diepe wonde toegebracht in den rug, ter wyl zy op straat wandelde. De daderes is gevangen genomen. Men vermoedt hier met een met toereken bare te doen te hebben. In de Marnixstraat by het Haarlemmerplein te Amsterdam heeft Woensdagavond een uitslaande brand ge- woed met het treurige gevolg, dat er drie menschenlevens verloren zyn gegaan. Het vuur ontstond op den zolder van perceel 35, waar de kastenmaker Bom zyne werkplaats had en waar een kleine voorraad hout ge borgen was. Born zelf waarschuwde de buren en de brandweer. Verscheidene der be woners van de belendende perceelen begaven zich vóór naar de zolders hunner woningen, om te zien of zy daar in de brandgang, die een reeks perceelen met elkander in ge meenschap stelt, iets van het vuur gewaar konden worden. Sinds lang reeds wan trouwt men deze brandgangen; in den regel bleek, dat zy den braud in omvang deden toenemen, daar zy trekken als schoorsteenen, en maar zelden redden zy menschen het leven. De menschen, die zich naar de zolders hadden begeven, werden in de brandgang door het snel voortwoekerend vuur en een verstikkenden rook overvallen. Vyf personen zyn toen bewusteloos geraakt, drie mannen en twee kinderen; twee van de drie vol wassenen, die vervoerd konden worden, werden naar het Binnengasthuis gebracht en zyn in leven gebleven. De drie andere bewusteloozen werden in naburige perceelen binnengedragen; brandwachts pasten ter stond de bekende middelen tot opwekking der levensgeesten toe en kregen later bijstand van twee geneesheeren. Men spande alle krachten in, maar t« vergeeft. De doktoren moesten constateeren, dat de ongelukkigen, door den rook verstikt, het leven hadden gelaten. Intusschen bad het vuur zich over de zolders van vyf perceelen verbreid. Deze zolders zyn geheel uitgebrand. De overleden man is Bronkhorst genaamd. De beide omgekomen kinderen zyn herkend als te zyn Franciscus Luberti, oud 9 jaar, en Johanna Margaretha Luberti, oud 5 jaar. Dat deze lykjes niet spoediger zyu opge- eischt, vindt zyn oorzaak hierin, dat de vader door de politie en brandweer uit zyne woning was gedragen, bewusteloos, en hy, nadat bet bewustzyn was opgewekt, naar het Gasthuis was vervoerd met zyn zoontje van 11 jaar, Gerard Franciscus. lij) ver moedde niets van het treurig lot zyner beide kinderen. Moeder was uitgegaan om St. Nicolaas-étaleges te bezichtigen, en zeer laat thuis gekomen. Omstreeks half zeven gisteren avond brak in een bover kamer van het botel-en-cafë „Polen" in de Kalverstraat te Amsterdam brand uit door een gebrek aan den leiddraad voor de electrische verlichting. De vlammen sloegen weldra uit en tastten het naburig perceel, het mantelmagazyn van Gebrs. Scbulte aan. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse en te kWart over zeven was het vuur ge- bluscht. Maar het Poolsche Koffiehuis en het manltelmagazyn hebben natuurlyk van het brandwater geleden; daarby kwam dit ongerief, dat tydelyk de gaskraan moest worden afgesloten, zoodat verscheidene winkels der Kalverstraat midden in de St. Nikolaasdrukte van gaslicht verstoken waren. Het vuur bleek later vyf kamers op de eerste verdieping te hebben aangetast, en door het brandwater waren ook de koffiehuis- zalen outoegankelyk geworden. Ruim 30 logeergasten, die in het hotel „Polen" kamers hadden besproken, werden onder- febracht in hotel „Suisse" aan deoverzyde er straat, dat met „Polen" door één en dezelfde directie wordt beheerd. De 2e luit. A. B. van het korps genietroepen te Utrecht is voortvluchtig. De zaak is in handen van den auditeur militair aldaar. Te Loenen kreeg Woensdag namiddag de 18iarige dochter van den landbouwer O. by het koemeiken zulk een hevigen stoot van de koe, dat zy bewusteloos ineenzakte en onder het naar huis brengen overleed. De politie te Oud-Beierland heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een vrouw, die een ouderwijzer der openbare school een pak slaag heeft toegediend. Aan de vrouw was medegedeeld dat de onderwyzer baar kind had geslagen, wat by onderzoek is gebleken niet waar te zyn. Te Vaals is de onderwyzer J.R., op grond van het bedryven van onzedelyke handelingen met aan hem toevertrouwde kin deren, door den gemeenteraad ontslagen. Ge noemde onderwyzer, die door de justitie gezocht wordt, is voortvluchtig. Uit Leeuwarden wordt aan „De Standaard" het volgende geschreven: „De 17-jarige M. J. V., uit de Friesche gemeente Ferwerderadeel, moest om een gezwel aan den hals eene operatie ondergaan in hetDiaconessenhuis te Leeuwarden,en werd op de gewone manier met chloroform buiten kennis gebracht. Plotseling ontdekte men dat de oogpupillen zich belangryk ver grootten, wat een onheilspellend teeken was. Alle middelen werden aangewend om den patiënt weer tot bewustzyn te brengen, doch te vergeefs, zoodat de dood spoedig intrad. De jongeling was leerling aan de Ryks Uoogere Burgerschool te Leeuwarden, die hy om 12 uur had verlaten en reeds vóór één uur was hy niet meer. De doctoren, die de operatie verrichtten, hadden, naar zy meenden, voorzorgsmaatregelen genomen." Omtrent dit ongeval wordt nader mede- gedeeldj dat de begrafenis is uitgesteld en het ïyk ter gerechteiyke schouwing naar het gemeentelijk ziekenhuis overgebracht. Het geval wekt groote deelneming. Te Datten in Lausitz (Saksen) zyn negen menschen: de familie van den boer Kaschke, vader, moeder, een achttien jarige zoon, een vyflienjarige dochter, de meid en 4 boerenvrouwen sedert Zaterdag in godsdienstwaanzin vervallenzy weigeren al dagen achtereen alle voedsel. Onder het prevelen van gebeden en zingen van litanieën springen zy, soms spiernaakt, in het huis, op het erf en voor de boerdery rond. Zy houden zich voor de uitverkorenen Gods. Een zoon van Kaschke, die uit den militairen dienst naar huis terugkwam en niet mee wilde doen met hun dwaasheden, is ernstig mishandeld. De burgemeester moest maatregelen nemen om te verhinderen dat het vee van Kaschke verhongerde. Donderdag is vrouw Kaschke dood in haar woning gevonden, haar gezicht was met bloed bodekt. Men weet nog niet of zy doodgehongerd of door haar ver dwaasde familie doodgeslagen is. Over haar lyk lagen de andere menschen „in gods dienstige stuiptrekkingen." De overheid heeft maatregelen genomen om de menschen naar het hospitaal te laten overbrengen. Zy be- hooren tot de sekte van de Irvipgianen. STADSNIEUWS. Schwwnhwven, 6 Deo. De mist doet weer van zich spreken en daarmede treedt al weer meer en meer op den voorgrond de noodzakelijk heid van eene spoorwegverbinding op Gouda. De stoombooten „Johan III" en „Schoon hoven" kwamen heden-morgen pas aan, in plaats van gisteren-avond. Men zou met het oog op mist haast niet meer de avond reis per boot durven ondernemen. Naar men echter verneemt, vorderen de voorloopige werkzaamheden voor de Tram zeer goed en binnenkort kunnen de eerste openbare bewflzen van het groote werk worden verwacht. St.-Nicolaas heeft dit jaar niet te kjagen gehad dat moeder Natuur hem niet krachtig ter zyde stond. Prachtig weer de dagen vóór en op den feeBtdag, zoodat de inkoopen dan ook door oud en jong konden worden gedaan. Het is en blyft toch een feestdag voor de jongeren, waarvan vooral in de laatste jaren de terugslag op de ouderen merkbaar is toegenomen. Wat Kerstmis in Engeland en Duitsch- land en Nieuwjaar in Frankryk is, dat is St.-Nicolaas voor Nederland, eene gezochte gelegenheid om uiting te geven aan gevoelens van vriendschap, genegenheid en liefde. En deze drie goede eigenschappen hebben geen leeftyd; het geheele leven dóór heeft men daftraan behoefte. En mogen de jongeren al reikhalzend uitzien naar datgene wat de goede Sint gereden heeft, ook de ouderen versmaden volstrekt niet een bewys van genegenheid. Ook in onze gemeente heeft St. Nicolaas gereden. Velen maakten gebruik van de tentoongestelde fraaie en doelmatige cadeaux in de verschillende magazynen, terwyivoor den mond de gelegenheden by de banketbak kers ruim gezocht werden. Of ieder tevreden is Wellicht ja. Zoo niet, dan is dit eene vernieuwde teleurstel ling in het woelige leven van den tegen- woordigen tyd en hope men maar wéér op later. Debyval, dien de Gymnastiek- en Scherm vereeniging „Adolph Spiess" met hare uitvoering op 28 November 1.1.. mocht ondervinden, zal ongetwyfeld voor de wer kende leden een spoorslag zyn om op den ingeslagen weg voort te gaan. Maar wil deze vereeniging meer nog aan haar doel beantwoorden en in staat zyn krachtiger dan tot nu op te treden, dan behoeft zy den blyvenden steun harer stadgenooten. In navolging der vroeger hier bestaande vereeniging van gelyken naam, wenscht het bestuur te trachten ook leden-begunstigers te verkrygen, die het recht hebben de te geven uitvoeringen by te wonen. Eene opwekking om de pogingen, die daartoe binnenkort zullen worden aangewend te steunen, zal zeker wel overbodig kyn. Tegen de beoefening der gymnastiek moge vroeger een vooroordeel hebben bestaan, thans zal niemand het groote nut wsm die gezonde sport meer ontkennen Wfi*mag derhalve met grond worden verwacht, dat velen dit zullen toonen door zich als kunst lievend lid te doen inschryven. Door manslidmalen der Gere- form. Kerk B alhier zyn tot ouderlingen herkozen de heeren J. van Gelderen en E. Noteboom en tot diaken de heer J. Faflé, allen aftredend. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Heer Redacteur I Verguu my eenige plaatsruimte s. v. p. in uw veelgelezen blad naar aauleiding van het bericht uit onze gemeente, voorkomende in het nummer van Zaterdag 30 November, over de alhier gehouden lezing over het Alco hol-vraagstuk. Vooreerst is door mü duideiyk verklaard, dat ik het misbruik maken van sterkendrank ten sterkste afkeur, maar niet het gebruik, dat wy den drank ook kunnen missen, en dat ze ook niet noodig is. Daarna heb ik echter, met aanhaling van enkele punten, besproken dat er zooveel is wat wy met noodig hebben en kunnen missen. Ten slotte heb ik dan ook gezegd dat ik er my niet mede kan vereenigen, om al datgene wat wy kunnen missen, maar van de hand te doen, en dat dan volgens myn opinie de drank ook recht van bestaan heeft, wanneer men ze gebruikt en niet misbruikt. Toen is door my besproken het verschil dat er bestaat tusschen den arbeid, die wordt verricht door personen die drank gebruiken en die waaronder men drankbestryders vindt. Ook is door my, door een voorbeeld te noe men, bewezen dat er ook onder de deskun digen zyn, die van meening verschillen of het drank gebruiken nadeelig werkt op de ge wondheid van den menscb. Volgens uw berichtgever zou door my de ▼raag gedaan zyu waar dan onze kasteleins aan moeten komen Hoe of hy daar nu aan komt, is voor my geheel en al onbegrypelyk. Hy scbyot het daar te willen heen leideD, als zoude door my nog al wat gezegd zyn dat geen kant of wal raakte. Het blykt ook dat hy nog al heel wat van datgene wat hem ook waarschynlyk niet voefcde, den kop heeft ingedrukt. Het was voor my een groot genoegen van een groote menigte, waaronder voor name ingezetenen, bewyzen van instemming te mogen ontvangen, over het door my ver dedigde onderwerp, dat de drank zeer goed Techt van bestaan heeft, wanneer men ze gebruikt en niet misbruikt U myn dank, M. de R., voor de verleende nlaatsruimte. UEd. Dw. Dn., P A. ZANEN Czn. Ammerstol, 6—12—1901. Inschrijving Kerh-gnrdynen te Eekkerkerfc. Ned. Herv. kerk. Mijnheer de Redacteur i Naar aanleiding van bovenstaaud een kleine ruimte in Uw veelgelezen blad. Wie is (of zyn) de deskundigen (die moest zulks immers uitmaken), die den moed heeft gehad, myn staal no. 1 A f 153tepasseeren voor een staal A f 173, waarop de zooge naamde gunning heeft plaats gehad, terwyl toch de kwaliteit dier beide stalen precies dezelfde is (kan dit met bewyzen staven). Was myn vorige opgave van pl.m. f 180 dan zóó onjuist? Waar biyft een college met het woord „bezuiniging", waar zoo willekeurig gehan deld wordt? In ieder geval vind ik een uitspraak of toewyzing als deze niet correct en acht ik my verplicht dit als eerlyk koopman te publiceeren. Dankend'voor de opname, Uw Dw. Dr., J. VAN LIMBURG Jz. Lekkerkerk, 4 Dec. 1901. VERV0L8 DER NIEUWSTIJDINGEN- Omtrent eene door den heer Dr. J. C. C. W. van Nooten, directeur der H. B. S. te Brielle, gehouden lezing voor de werklieden-vereenigiDg „de Nederlandsche Vlag" aldaar, leest men in de „Nieuwe Brielsche Courant" van 5 Dec. het volgende „Een interessante lezing noemen wy de voordracht van onzen geachten stadgenoot, den heer Dr. Van Nooten, gehouden den 8 Nov. jl. voor de leden van het Natuur kundig Genootschap te Schoonhoven. En wy herbalen zulks, nu wy jl. Maandag avond, in het koffiehuis van den heer Lugten- burg, in de gelegenheid gesteld werden, den begaafden spreker voor een stampvolle zaal nagenoeg hetzelfde onderwerp te hooren De voorzitter van „de Ned. Vlag" opende met een flink woord de vergadering, zyn tevredenheid betuigende in de eerste plaats voor de groote opkomst, in de tweede plaats dat by vele leerlingen der II. Burgerschool onder het auditorium aantrof en dit zeker voor den geachten spreker een aangename zelfvoldoening moest zyn en eindelyk dat zooveel heeren militairen de zaal vulden. Dit was voor spreker een bewys, dat z( zich ook gaarne wilden scharen onder da rood, wit en blauw, dat bun banier sier' maar ook tevens een bewys, dat zy graag iets wilden booren van dat schoone land, onze koloniën, waar ook onze driekleur is ontplooid en odza nationale eer hoog wordt gehouden. En toen kwam de heer Van Nooten aan het woord. Ademlooze stilte heerschte er van af het begin tot het einde. Evenals te Schoonhoven, deelde de be gaafde spreker mede, dat hy niet van plan was eene leziDg te houden, maar wenschte indrukken weer te geven, indrukken door hem zeiven opgedaan in het schoone JhraUndei en dit m een eenvoudige cauwrle. De voordracht avond, ten 8 ure begonnen, eindigde eerst ten half 11 uur. En toch vond zeker ieder, die in de zaal aanwezig was, het jammer, dat de spreker moest eindigen. Want dit moet gezegd worden, een spreker te hooren, zonder manuscript of gegevens voor zich, altyd maar door improviseeren, dan eens zeer ernslig, dan weer eens een glimlachje te voorschyn roepend, dat noemen wü meester z\jn van 't woord. Zulk een spreker moet indruk, diepen indruk maken op al degenen die hem hooren, en vooral op de kern onzer burgery, die het was aan te zien, dat zy aan sprekers lippen hing. Wy achten de komst van medeburgers in ons midden, als de heer Dr. Van Nooten, een groote aanwinst voor ons stedeke, en met aen voorzitter, de heer A. Verhagen Jr., roepen wy hem gaarne toe: ,deze perzik smaakt naar meer. Uw optreden heeft dezen avond voor ons tot een onvergetelyken gemaakt"." Gouda, 5 Dec. Door mevrouw de weduwe G. J. van der KU-yn, geb. Borst, onlangs alhier overleden, is o.a. aan de weesinrich ting te Neerbosch een legaat vermaakt groot f 500, vry van successie-rechten. Gouderak, 6 Dec. De heeren R. Ver- doold en A. Blanken werden met algemeene i stemmen herkozen als kerkvoogden. 'Krimpen a/d Eek, 6 Dec. Woensdag avond werd in de bewaarschool bet jaar feest van de Chr. Jongelings-vereeniging „Immaauel" gehouden, welke byeenkomst, behalve door de leden en begunstigers, door talrijke genoodigden werd bygewoond. Na een openingswoord door den voorzitter en een toespraak van Ds. Dekking werd door verschillende bestuursleden verslag uitge bracht over den toestand der vereeniging. Het aantal leden bedroeg 31, dat der begun stigers 24. 't Batig saldo beliep f 52,63, terwyl aan 't armbestuur der Herv. Kerk f 20, voor de zending f 9,75 en aan de ver- t eeniging voor de Chr. school f 10 was afge dragen. De bibliotheek was met 25 deelen vermeerderd en telt thans 102 nommers. De avond werd verdor genoeglyk doorge bracht met het voorlezen van opstellen, het houden van voordrachten door de leden, afgewisseld met psalmgezang. Na een slotwoord door den voorzitter werd dit goedgeslaagde jaarfeest gesloten met dankzegging door Ds. Dekking. Door de notabelen der Herv. gemeente is de heer Alb. de Jong herkozen tot kerk- V0*L»ngeruigeweide, 4 Dec. De zoons van den landbouwer R. alhier wilden bun paard leeren om het onder den man te ryden, toen het dier voor een aan den weg liggende schouw schrikte, waardoor paard en voerman in het water terecht kwamen. Twee aan den weg staande hoornen braken door dit ongeval. "Oudewater, 5 Dec. De firma G. van der Lee is als minste inschryfster gegund de levering van touwwerk voor de gasfa briek te 's-Gravenhage over 1902, voor de som van f 759,48. De heer J. P. van Breukelen, onder wyzer aan de R. K. jongensschool alhier, is als lste onderwyzer benoemd aan eene byzoDdere school te Eindhoven. In de plaats van den heer A. Hol, uit Utrecht, «Ihier tydelgk geplaatst aan het post- en telegraafkantoor, ia nu benoemd mej.D.Bloemama, van 'trjjkatelegraafkantoor te Utrecht. Nleuwerkerk a/d IJ. 22 Nov.-6 Dec. Geboren: Johannes Wilhelmus, z. van C. H. Pinkse en J. H. Voorend. Elizabeth, d. van C. Uitbeyerse en N. Anker. Cornelia, z. van A. D. Molenaar en i>. Verschoor. Cornells Pieter, z. van J. de Haan en E. de Brnin. - Maarten, z. van K. J. van Immerzeel en A. Roöy. Johanna Maria, d. van J. Koster en J. A. van de Weerd. Getrouwd: C. Haag, oud 28 j. en J. Sornmer, oud 26 j. Ondertrouwd: GIJSBERTUS C. C. GEIJSKES, Ber. Predikant van Kals, en DINA OSKAM. Schoonhoven,1 6 Decen,i,cr 1901. Bergambacht.) Bevallen van een Jongen Mevr. CH. BRÜGGEMAN KEISER. Haastrecht, 5 Dec. 1901. VACATUREBEUBTEN op Zondag 8 Dec. 1901. Bins Schoonhoven. AMMERSTOL. 's Nam. 2 uur, Ds. Oldeman, van Haastrecht. King Sliedrecht. GOUDRIAAN. 'sNam. l1/» uur, Ds. Poort, van Streefkerk. PAPENDRECHT. 's Nam. ll/a uur, Ds. Heinaman, van Alblasserdam. SLIEDRECHT. *h Voorin. 9'/i uur, Ds. Buiskool, van Oud-Alblas. VISSCHERIJ-BERICHTEN. •Ammerstol, 6 Óec. Van Maandag 2 tot en met Vrydag 6 dezer zyn alhier aan gevoerd 22 nieuwe of winterzalmenprys per tys kilo van f 2,35, f 3,50. •Kralingen, 6 Dec. Deze week werden alhier ter markt aangevoerd 28 winterzalmen, prys f 2,20 A f3,76 per 5 ons. De zalmAgenvisschery „De Snackert" keert ovpr het afgeloopen boekjaar, sluitende op 31 Augustus 1901, een dividend uit van 1 of f 10 per geheel aandeel. Tot commissarissen van genoemde Zalm- zegenvisschery zyn herbenoemd de neeren Mr. R. Melvil Baron van Lynden en Tb. L. Quarles de Quarles en gekozen de heer Mr. i\ A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg. beursberichten. Cert. Nederl. Werkl. Schuld. JVi Dito dito Oostenryk, Obl. pap. Mei-Noy. 5 Dito zilver Jan.-Juli. 5 Dito „J Apr.-Oct. 5 Portugal, Oblig Dito tVl Spanje Oblig. Buitenl. Perp. 4 Egypte 1876. -4 Zuid-Ital. Spoorw.-my. Oblig. 8 Wladikawkas Spoorw.-my. 4 Loten Antwerpen Loten BrusselJ1/* Loten Madrid 8 5 Dec. 798/4 941/» 25% 371/» 681/4 107 608/8 96 103% 103% 44 MARKTBERICHTEN. Schacnhoven, 4 Dec. Boter, le quaL 65 ct, fe qual. 60 ct. per half kilo. Kaas f 26 a f '29,- per 50 kilo. Vette kalveren 24 a 26 cent per ha f ki o. Vette varkens 22 a 24 cent per half kilo. Biggen, f 5 a f 8 per stuk Aardappelen (gele) f 2,76 per HL. (blauwe) f 2. B (poters) f 1,40 Eieren f 1,- per 100 «tuk», Ganda, 5 Dec. Kaas, ie qual. f 27,— a f 29,-, 2e qual. f 24,- a 26,-zw;aardere f f Aangev. 48 partyen. Handel m Battcrdam3 Dec. Aangevoerd 65 paarden, 1105 magere en 670 vette runderen, 220 vette, 88 nuchtere en 112 graakalveren. schapen of lammeren, 198 biggen. Koeien en ossen 20 tot 32 ct, kalveren 36 tot 45 c. per V» kilo. buhgehlijhe stand. SchaanhavcB. Van 3—6 Dec. Geboren: Johannes, z. van J. van Vliut Heden overleedtot pnze diepe droef heid, ons geliefd Dochtertje FBEDBIKi WIEHEEMINA, in den aanvalligen leeftyd van 31/» jaar. W. P. VAN WILGEN. A. VAN WILGEN- Eijkelenboom, StolwykersluiA, 3 Dec. 1901. Heden overleed, na een langdurig Ijl den, zacht en kalm, myn dierbare Echt genoot, de Heer HENDRIK KEMP, in den ouderdom van byoa ^5 jaren. Wed. HVftEMP Kooiman. Gouda, 4 December 1901. Bezoeken kunnen niet worden afge wacht. Voor de vele en hartelyke blyken van belangstelling, van Familie, Vrienden en Bekenden by gelegenheid hunner 25-jarige Echtvereeniging zoo ruimschoots onder vonden betuigen Ondergeteekenden hunnen oprechten dank. F. SCHOUTEN. A. SCHOUTEN, geb. Biekkh. Noordeloos, 5 Dec. 1901. Ondergeteekenden betuigen by deze hun nen welgempenden dank voor de vele blyken van belangstelling, zoowel van binnen als buiten de stad by hunne 25-jarige Echtver eeniging ondervonden. C. OOSTROM. M. OOSTROM Vihhexj. Schoonhoven, Dec. 1901. De Heer en Mevrouw FIJN VAN DRAAT— Stuurman betuigen hun hartelyken dank voor de vele blyken van belangstelling, by de geboorte van hun Zoon AREND COR- NELIS ADRIANUS ondervonden. Schoonhoven, 7 Dec. 1901. Voor de vele blyken van belangstelling, ontvangen by het overiyden van onzen ge liefden Broeder en Oom, betuigen wy onzen hartelyken dank. Namens de Familie, S. DE LEEUW. P. STAM Cz. Nieuw-Lekkerland, 4 Dec. 1901. Voor de vele blyken van belangstelling, ondervonden tydens de ziekte en by het overiyden van myn geliefden Echtgenoot, betuig ik door deze myn hartelyken dank. Wed. S. VAN MUIJLWIJK- RIETVELD. Noordeloos, 5 Dec. 1901. Voor de vele bewyzen van deelneming, ondervonden tydens de ziekte en by het overiyden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader en Behuwd vader JAN KÓÓL Jz^ betuigen wy hiermede onzen hartelyken dank, en inzonderheid aan hen, die ons hun hulp zoo hebben verleend. Wed. J. KOOL, geb. Slingerland en Kinderen. Stol wy k, 5 Dec. 1901. Hiermede betuigen wy onzen hartelyken dank voor de vele bewyzen van deelneming ondervonden by het overiyden van onze innig geliefde Echtgenoote, Zuster en Pleegmoeder SIJGJE INTHOUT, geb. Van Steenis. D. INTHOUT. J. VAN STEENIS.. H. M0STERD1JK. Hoenkoop, 6 Dec. 1901. Niet in staat, alle bewyzen van deelne ming, ontvangen by het overiyden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Weled. Heer C. VAN DRIEL, afzonderlijk te beantwoorden, brengt onder- geteekendeook namens KinderenBehuwd- en Kleinkinderen, by deze daarvoor haren hartelyken dank. Wed. C. VAN DRIEL- Kummer. Gorinchem, 7 Dec. 1901. f- HAVEN 319, Accurate afwerking. ABT» voer Zcaaw- en ZlelUEiekten, Spreekuren: 8—1JB-®. Inrichting roer Psychotherapie. Waarin zit bet voordeel wanneer men de gebrande Koffiesoorten van W. J. WIJNANDS te Schoonhoven gebruikt? Doordat deze koffie volkomen gaar ge brand wordt, daardoor komt de h**g ty«e smaak en geur, tot zelfs in de goedkoopste soorten, tot «Un recht, wordt de koffie op het gewicht lichter en men ontvangt dus een grootere hoeveelheid b(j hetzelfde gewicht. Men gelieve dit te onderzoeken en hierop attent te zyn. Schoonhoven. W.J. WIJNANDS. te Schoonhoven. GODSDIENSTOEFENING op Zondag 8 December a. s., v.m. 10V» uur, onder leiding van Ds. A. C. LEENDERTZ, Pred. by de Vryz. Vereen, te Leiden. GODSDIENSTOEFENING op Zondag 8 December 1801, 's morgens 10 uur, onder leiding van Ds. TIELANUS, Ned. Herv. Predikant te 's-Hage. Ter Boekdrukkerij van S. Sc W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven worden ÏOO Naamkaartje*op helder wit carton, in net étui, geleverd voor «lecht» OO CENTS. Op fijn bristol carton in luxe-étui f 0,75. Solide AGENTEN of AGENTESSEN ge vraagd voor de „Hanijevera-Leven*- verz.-MU., zonder geneeskundig onder zoek, op een salaris van f ®5 per maand en provisie. Kleine borgstelling vereischt. Aanbiedingen aan het Generaal-Agentuur voor Nederland, Maliesingel 70, Utrecht. Een flink geh. pers., van middelb. leeftyd en onbesproken gedrag, goed kunnende ryden en melken, zoekt plaatsing als ARBEIDER bö een melkboer; ook bekwaam de leiding eener boerdery op zich te 8em^ B^ motto „Landbouwers by C. SPIERDIJK, Boekh., Botterdam^ Gevraagd op een HontkoeperAJ 'een yverig energiek Jongraensch, 25 jaar oud, liefst Zoon van een Timmerman, geschikt om te reizen, boekhouden en tevens toe licht houden. Kan dafleiyk in betrekking treden. By blyken van geschiktheid bestaan goede vooruitzichten. Brieven franco, onder fett. A, by den Boekhandelaar E. C.RAHMS te Oudewater. gevraagd voor Antiek werk. Loon 16 cL per uur. Vast werk. Brieven, met eenige omschryvmg van het soort werk waarin werkzaam, aan GEBR. REITSMA, Zilverfabrikanten, 8neek. TWEE Voor de vele bewyzen van deelneming, ondervonden by het overiyden van onzen geliefden Vader, den Heer LEENDERT HERLAAR, beluigen wy onzen welge- meenden dank. Uit naam der Kinderen. Nieuw-Lekkerland, 7 Dec. 1901. gevraagd, liefst bekend met draadwerk, by L. VAN GELDEREN, Molenstraat te Terstond of zoo spoedig mogelyk wordt een halftra* Bakker*knecht gevraagd, P. G. Adres J. SPRUITENBURG te Molenaarsgraaf. P. G., goed kunnende melken, gevraagd tegen Kerstmis of eerder by K. GRAVE- LAND, Waddlnxveea (Jaagpad). Terstond gevraagd een flinke goed kunnende melken, by J. NELEMAN, Bourep»*, l»y Schoonhoven. die in lie, Bo.mkweeker.TBk wenwht opgeleid te worden, kan terstond geplaatst worden bj| A. VAN DEN HOVEN, Boom- kwreker, IJ root- A ill ill er O. GeTrmagd met KerrtmUi bj G. HOOGENDOORN te Berg.mbaeht (Tusschenlanen). EEN FLINKE P. G., gevraagd, Westbaven B 59 te Schoonhoven. Solide personen in de omliggende ge meenten, die zich tegen flinke provisie willen belasten met bet verkoopen van gelieven zich aan te melden bq de Boek handelaars S. Sc W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. voor lagen prys: een zeer sterke gebruikte en eon LUXE-K ARRETJE, geschikt voor Koopman of Vleeschhouwer enz., op Longmora-Assenby W. A. C. VAN ZEVEN HOVEN, Drlebrngge, by Oudewater. EEN ZOO GOED ALS NIEUWE Te bevragen, onder letter C, Bureau dozer Courant. De in voorraad zynde worden tegen uiterst lagen prüs opgeruimd liefst aan wederverkoopersdoor de Boek handelaars S. de W. N. VAN NOOTEüt te Schoonhoven. De Notaris D. TEIJINCK te Schoonhoven zal op Vrydag 27 December 1901, 's avonds 7 uur, in het Koffiehuis van G. DE VOS aldaar, in bet openbaar, naar plaatseiyk gebruik, verkoopen: Ten verzoeke van de Erven G. VERMEIJ. get. A 290, binnen aan de oostzyde van de Nieuwe Haven, op den hoek van den Kortendam, waarin sedert een aanlal jaren wordt uitgeoefend de Hrntden lersnflhlre. Kad. Sectie B 2, groot 51 Centiaren Van SCHOONHOVEN naar GOUDA, LEIDEN, HAARLEM en ALKMAAR Mnmndng- msrgen vroeg. Naar UTRECHT Denderdng-middng. Naar AMSTERDAM en de ZAANf dog-morgen vroeg en Donderdag middag. Naar DORDRECHT Maandag-morgen vroeg en Dinsdag-middag. Van AMSTERDAM naar SCHOONHOVEN Maandag-middag en Dondeirdag- mlddag. Van DORDRECHT naaf' SCHOONHOVEN Donderdag-morgen en Zaterdag middag. Uitgebreide dienstregeling gratis ver- krygbaar. Schoonhoven en Amsterdam» Kantoor en ligplaats te Amsterdam Krom me waal 3). ARBEIDERSWONINGEN, BOUW- «IBGROND en DIJK-WEILAND, ge- BËlegen aan 't Dorp, binnen ter grootte van 1.81.80 Heetarea, ign by de veiling op 4 December jJ. ia bod gekomen: Airceel een op f. f 1000,—. Verhoogd met 800,—. Perceel twee op300,—. Verhoogd met 100,—. Perceel drie op 1800,—. i Verhoogd met 100,—. Perceel vier op - 3050,—. Samen thans staande op f 7180,—. Afslag Woensdag 11 December e.k., ten 11 ure 's morgens, ia „DE ST. JORIS", aan bet Dorp te Waddinxveen. Verhoogingen, tegen 10 premie op de perceelen, worden aangenomen ten kan tor o van Waddinxveen, 6 Dec. 1901. Notiurla. Perc. 1, WEILAND, groot 150.67 Heet., hoogste bodf 1410,—. Perc. WEILAND,groot!48Heet, hoogste bod. 1050,—. Samen op slechta f 8470,— Afslag te Ganda, in „HET SCHAAK BORD", op Donderdag if December 1901, te elf uren. Waterschap Wiel, naast C. KORTLEVER, in 2 perceelenvoor O Jaren. Nadere information by Kerkmeesters der Nederl. Herv. Gemeente vtn Jaarsveld, of by Notaris N. F. CAMBIER VAN NOOTEN te Lopik, ten wiens kantore de inachrflrings- biljetten moeten zyn ingeleverd 14 Decem ber 1901. De Notaris N. F. CAMBIER VAN NOOTEN te Lopik zal Donderdag 11 De cember 1901, van. 11 aren, te by KENTIE, publiek verkoopen: waarvan 40 Populieren staan onder Jaanvdd, in de Oude-Sloot en da overigen aldaar aan het Graafsche Zand pad; onder Lopik aan den VoordQk; onder Polsbroek by A. en J. var der Vlist, en onder Benschop by A. Kool, aan den Dam. Notities verkrygbaar ten kantore van voornoemden Notaris. get. A 1, binnen Schoonhoven, aan I den Tol. Kad. Sectie B no. 816, groot 89 Centiaren. Aanvaarding der perceelen 1 Mei 1902. Betaling der kooppenningen 1 Februari 1901 j Nader onderricht ten kantore van den Notaris. op Vrüdag 20 December Jü .L 1901, des morgens te 9 «ur, L, in het HOtel-Resfaurant „WEL- ■Fowi» GELEGEN", aan de Spoorstraat te ten verzoeke der MaatschU. tot Expl. van Staatsspoorwegen, van: Ligplaats nader by biljetten omschreven. Inlichtingen worden verstrekt ten kantore van deurwaarder B. H. VAN DE WERVE te Gouda, Op de JAARLIJKSCHE VERKOOPING m en te houden op Donderdag 19 December 1901v.m. 10W ure, in het Koffiehuis van G. W. STAM zullen o. m. publiek worden verkocht: 7 WUgekaamen onder Kapel, vóór de Hofstede van VAN BEUSEKOM; 5 per- ceelen dito aldaar, langs de Uilwegsteeg; 8 FMchebeanen aldaar, by JACOB DEN BRAVE; 6 Wilgebwwmen onder Lwplk, naby de Hofstede van JOHs. VAN VLIET Anthonicsz.dit* en 4 uiw en rapa- lieren onder Lopik, op de Hofstede bewoond door CORNs. SLUIJS. Notities verkrygbaar ten kantore van te L-rlk.

Schoonhovensche Courant | 1901 | | pagina 2