li Stoom-Olieslagerij „De Toekomst", Een Waterflltreer. Wel- en Hooiland, 100 Wilgepoten, UITERWAARDEN, Schoonhoven, Gemeenteraad Lekkerkerk. BINNENLAND. NIEUW-LEKKERLAND. Hoofdkantoor: Rotterdam, Vischsteeg 6. Neemt proef!!! de Heer H. TEMPELMAN Dz. TE SCHOONHOVEN. HENRI TER HALL'S en GRAPHOPHONE. TE KOOP GEVRAAGD: Openbare Vrijwillige Verkuping. Nieuw-Lekkerland, 2 Hectaren, 77Aren, 22 Centiaren. Inmiddels nit de hand te koop. Advertentiën. Krimpen a/d Lek, MEUBILAIRE- en andere ROERENDE GOEDEREN, Uit de hand te koop: BOUWGROND en BOOMGAAR0, DE VERPACHTING op Dinsdag 4 Februari a. s., toevoegen. Byrg. en Weth. stellen dat voor. Kunnen de leden zich daarmede vereenigen Wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. In het laatste art. staat, dat de ver- ordemug in werking treedt 1 Januari. Daar moet staan, dat zy geacht wordt in werking te zjjn getreden 1 Januari 1902. Dau üeb ik te bespreken eeu adres van Gedeputeerde Staten over het hoofd der school 3de soort. Hebban de leden de be zwaren van dat adres met de toelichtingen gelezen? Niet? Dan stel ik voor over te gaan in besloteu vergadering. De vergaderiug heropend zyude, zegt de voorzitter: De raad besluit overigens te handhaven de verordening -zooals zy is vastgesteld. Ik breng haar dus in rondvraag, zooais zy nu is. Wordt aangenomen met aJgemeene stemmen. De voorzitter: Aan de orde is een adres van H. Tempelman Dz., sympathie betuigend voor het adres tetephoon. Wordt gesteld in handen van Burg. en Weth., om te behandelen by het andere adres, dat hangende is. De voorzitter: Aau de orde is een adres van G. v. d. Berg, waarby by verzoekt groad te mogen koopeu in de Halve Maan, waarby oen teekening van den voorgenomen bouw, breed 6 Meter en diep als de ne venstaande huizen. Het adres is gesteld geworden in htuden vau de Commissie van Fabricage, die het navolgend rapport daar over heeft uitgebracht: om ouder dezelfde voorwaarden den grond af te staan als aan den heer G. Greup. De voorzitter: Burg. en Weth. adviseeren conform het rapport en om deu prys te bepalen overeenkomstig deu vorigen, op f 1,50. Kunnen de leden zich daarmede vereenigen Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. De voorzitterHet volgende adres is van J. J. Huuksioot, waaroy hy verzoekt om eervöl ontslag ais stadsomroeper, waartoe hy op 4 Maart 1861 is benoemd, benevens om eeue gratificatie. Ik stel voor, aau adressant eervol ontslag te verleeneu wegens getrouwe diensten ge durende een reeks van jaren, en open de beraadolagiug over zyu verzoek, dut üy ten slotte doei om een zekere gratificatie. Ik vermeen, dat hy gedurende die jaren nooit eeu jaarwedde heeft genoten, alleen een vergoeding voor omroepen. Ufj draagt zyu jaren met eere, maar voelt zich te zwak om het verder waar te nemen. Hem qp zyu ouden dag een ondersteuning te geven, geloof ik, dat de bedoeling is van deu raad, zooals dat ook in audere gevallen al bewezen is, hetzy door een gratificatie in een keer, of eeu gift jaarlyks. liy isgeen deelgenoot in het peusioeulouds van ge meente-ambtenaren. De heer P. Greup: De man vraagt er om was by ambtenaar, dau had hy er rechtop, maar het is eeu gunst die hy geuoteu heelt, opdat er geen concurrentie zou zyn in het vak, dat hy uitoefende. Daarom ben ik er niet tegeo, dat hem eeu klein douceurtje wordt gegeveu in den vorm van een gilt iu eens, maar ik vind er niets geeu reden in, om hem daarvoor eeu kleine jaarlyksche vergoeding te geven. De heer J. W. Valk: Wat de heer Greup aanvoert omtrent den omroeper, ul., dat hy geen gemeente-ambtenaar is, is betrekkelyk waar en niet waar. Hy is in 1861 feitelijk benoemd door den Baadzy het met salaris of niet, hy is benoemd. Uy heeft 41 jaren door de straten van Sohoouuoven geioopen en ik geloof dat hy dit tegenover Burg. eii Weill, en de ingezetenen tot genoe gen heelt gedaan. En nu slaat hy aan t eind vun zyu leven, en uu geloof ik, en beu het daarin met u eens, dat zoo'n man, die 41 jaar trouw zyu werk deed, wel iets hebben mag. Uy heeft van de gemeente Schoonhoven weinig gelrokken; wat dat om roepen betreft, was dit maar weinig en dat ia op de nota's te zien. Ik zou willen voorstellen, om hem f 50 gratificatie in eens te geven. De heer A. van Lom wel; De heer Valk noemt hem een ambtenaar ten deele, maar ik zeg, dat by het met is. Ik beu hut met den heer Greup eens. üp audere plaatsen wordt wel eens eeu makelaar door deu Baad benoemd, maar dau is dat nog geen amb tenaar. Ik zal echter ook met tegen een gratificatie zyu. De voorzitter: Mag ik deze opmerking makenEen makelaar is geen ambtenaar of schoon hy door de gemeente wordt benoemd; dat komt omdat Uit door het Wetboek van Koophandel is voorgeschreven. Het is ech ter iets van plaatselyken aard, wanneer de gemeenteraad benoemt een stadsomroeper. De heer Valk stelt dus voor f 50. De heer A. VV. Lazonder: Ik ben er niet voor, om op die zauk weor terug te gaan; naar myu meening is ze al genoeg ingelicht, maar ik vind, niet het oog op zyu hooge jaren, moesten wjj hem geen gratificatie geven, maar zoo lang hy leeft, en dit is misschien nog maar ééu jaar, f 25 jaarlyks. Het is een kleine uitgave voor de gemeente eu waaneer hy niets kroeg zou by misschien nog armlastig zyn ook. Het is een btyk, dat wy zyn dieusteu apprecieeren. De heeren zeggen, dat hy geen gemeente-ambtenaar is, maar waarom is by dan beuoemd ik doe een beroep met het oog op zyn hoogen leeftyd. De heer 'P. Greup: Heeft het beroep dau zoo weinig opgebracht, dat hy uu broodeloos is? Dat geloot' ik toch niet. Ik bljjf be weren, dat eeu gratificatie voldoende ia. De beer J. W. Valk: Toen ik sprak van het weinige inkomen, had ik op het oog, wat by van de gemeente Schoonhoven ver- dieode; dat was door do bank weinig. Wat hfi ovengeus verdiende, dan geloof ik, dat het vroeger beter was dan tegeuwoordig. Maar dit weet ik, dat hy altjjd een trouwe man is geweest die uu op hoogen leeftyd is gekomen eu het arm heeft en daarom trek ik royu voorstel van f 50 in en steun het voorstel van den heer Lazonder. De heer G. J. Niekerk: Ik kan my met beide voorstellen niet vereenigen. Het voor stel van den heer Lazonder, om hem jaar- iiiks f 25 te geven, is een groot oifer voor de gemeente, wat zeker niet in de bedoeling van den man ligt. Ik geloof dat het vol- doende is, als we f 25 in eens geven. De heer A. J. Overdykink; Ik hoorde die opmerking van den heer Valk en die be vreemdt my. Ik heb altyd in de meening verkeerd, dat Huuksloot een man was, wel niet van middelen, maar die toch behooriyk kon leven. De voorzitter: Er zyn twee voorstellen gedaan: eeu door den heer Lazonder, ge steund door den heer Valk, om hem jaar lyks f 25 te geven en een door den üeer Niekerk, om hem een gratificatie in eens van f 26 te geven. Verlangt een van de leden nog het woord Dan zal ik het voor- stel van den beer Lazonder in rondvraag brengen. Wordt aangenomen met 6 tegen 4 stem- men; tegen de heeren P. Greup, A. J. Over dykink, G. J. Niekerk en A. van Lomwei. De voorzitter: Straks heb ik ontvangen, gericht aan Burg. en Weth., een missive van den Districtsschoolopziener, met de uoodige bjjligen eni., en wel lo: g, MO >tut met de vermelding vu den uitslag; b. ranglijst der candidaten; c. voordracht van 6 candidaten; d. advies omtrent hen. De schoolopziener richt de voordracht aan den gemeenteraad, betreffende het vergely- kend onderzoek, waaraan 11 sollicitanten hebben deelgenomen. 2o. Bangly^t van candidaten, naar aanlei ding van dat onderzoek 3o. Voordracht, waarop 6 onderwyzers voorkomen, en wel: 1. M. R. ten Hageu, hoofd der school, Sleen, met by akten teekenen en gymnastiek. C. Stumphius, hoof! der school, Berg- Ambacht, met by akten vrye- en orde oefenin gen en Fransch. 3. J. A. v. d. Berg, hoofd der school, Benthuizen, met byakten wiskunde, teekenen en gymnastiek. 4. A. Mulder, onderwyzer aan de Departe mentale school/s-Bosch, met byakten Fransch en gymnastiek. 5. G. A. L Spelberg, hoofd der school, Nieuwveen, Ihet byakten vrye-en orde-oefe ningen en Fransch. 6. G. G. v. Wagens veld, hoofd der school, Groot-Ammers, met byakten vrye- en orde- oefeniugen, Fransch eu wiskunde. 4o Een uitgebreid advies met een con clusie, wat zyn ambtelijke opvatting der zaak is. Deze stukken zyu ter leziag. De heer P. Greup: Wat de benoeming betreft, is het uw plan, dat spoedig te doen? De voorzitter: Zooals u weet, beeft het boofd der school zyn ontslag met ingang van 7 Februari. De bedoeling is, zoo moge- lük vóór dien tyd daartoe over te gaan. W»t ik straks heb gereleveerd ten opzichte van een onderwyzer van bystand, zoo zullen we hiér tydeljjk misschien een waarnemend hoofd moeten hebben. Het is nu de 18de, ik stel uiy voor, iu deze maand ter tafel te komen met een voorstel tot benoeming, b.v, over een dag of acht of tien. Ia die byge- voegde stukken, die naluurlyk niet voor publieke behandeliug vatbaar zyn, vindt u gegevens van het mondeling en schriftelyk onderzoek over Nederlandsche Taal, zingen en schryven, met het totaal aantal punten, waarnaUr de raoglyst is opgemaakt. De in lichtingen, die hy voorts heeft kunnen vinden, vindt u aangegeven in zyn advies, waaruit blykt, op welke gronden die volgorde is ge maakt. Die stukken zyn voor de leden ter visie. Hiermede is de agenda afgehandeld. (Vervolg en Slot in 't volgend Nommer.) Opeuhare raadsvergadering vau 15 Jan. 1902. Voorzitter Jhr. L. de Geer van Jutphaas, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen waren: Twee missives van Gedoputeerde Staten, houdende goedkeuring van twee raadsbe sluiten tot bet doen van af- en overscbry- vingen op de begrootiug 1901. Eeue missive van dat college, mededee- lende dat aau deze gemeente voor de jaren 1902 eu 1903 vrystelling is verleend tot het geveu van onderwys in het vak j van art. 2 der wet, Eene missive -van dat college, geleidende goedgekeurd terug de verordening tot hef fing vau eenen hoofdelyken omslag. Welke alle werden aaugenomen voor kennisgeving. Een missive van den heer Valcke te 's-Gra- veuhage, mededeelcude dat het torenuurwerk niet meer voor herstelling vatbaar is. Welke aangelegenheid tot later werd uitgesteld. Eene missive van de commissie tot wering van schoolverzuim, mededeeleude dat voor het jaar löOi door haar benoemd zya tot voorzitter Dr. L. A. van Laugeraad en tot secretaris H. S. Okker. Eene missive van Gedeputeerde Staten, met verzoek eeuige wijzigingen te brengen in het besluit tot regeling der jaarwedden der onderwyzers en de vergoeding voor gemis aau vrye woning voor het boofd der openbare school voor meer uitgebreid lager ouderwys te verhoogen tot f 200. Na voorlichting vau den voorzitter werd besloten de gevraagde wyzigiugeu in het besluit aan te brengen, en na verder ge komen beraadslaging op voorstel vau deu heer Breedveld besloteu het bedrag vau f 150 voor die genoemde vergoeding te handhaven. Een verzoekschrift vau den heer J. van Dyk, arts, om eene geldelyke toelage voor de armeupraktyk. Na gehouden beraadslaging dienaangaaude werd op voorstel van den beer Man in 't Veld besloteu deze aangelegenheid in eene volgende vergadering te behandelen. Een verzoekschrift van hut departement Lekkerkerk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen om een subsidie van f 25 voor hare volks-leesbibliotheek. Wordt na gehouden beraadslaging afge wezen met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren L. Broere, H. de Vos en M. de Jager, en overeenkomstig het voorstel van het dagelyksch bestuur. Een adres van A. den Oudsten en con- corten tot verlichting der Nikkersteeg wordt ua gehouden beraadslaging overeenkomstig het voorstel van het dagelyksch bestuur tot eene volgende vergadering uitgesteld. Eene missive van den Iuspecteur der Posteryen en Telegraphie te 's-Gravenbage, mededeeleude den onhoudbaren toestand der woning van den directeur van bet postkantoor. De heer Man in 't Veld licht het een en ander nader toe; na verdere gehouden be raadslaging werd met algemeene stemmen besloten aan de eischen tegemoet te komen en het dagelyksch bestuur op te dragen in overleg te treden met voornoemden Inspec teur en de noodige voorstellen tot verbe tering aan de vergadering te doen toekomen. Een verzoek van J. Borsje Pz. om gebruik te mogen maken van eeu lokaal der 1ste openbare school tot het geven vau teeken- onderwys. Wordt na geboudon beraad slaging tot wederopzegging toegestaan. De voorzitter brengt thans namens het dagelyksch bestuur ter.kennis van de ver gadering, dat het dagelyksch bestuur voor nemens is aan deze vergadering eene nieuwe instructie voor den secretaris ter vaststelling aau te bieden. De heer Smit vraagt of het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim niet in deze vergaderiug wordt aangeboden. De voorzitter deelt mede, dat dit verslag pas gisteren-avond in zyn bezit is gekomen en het dagelyksch bestuur hiervan nog geen kenuis heeft genomen, zoodat dit in eene volgende vergadering ter tafel zal worden gebracht De heer Den Oudsten vraagt inlichtingen omtrent bet branden der lantaarn aan de woning van den voorzitter, térwyi deze eene maand afwezig was. De voorzitter deelt mede, dat hy deze lantaarn heeft doen branden ten verzoeke van den heer T. van Duyvendyk. Waarna de vergadering is gesloten. —By Kon.beslult zyn by den waar borg en belasting der gouden en zilveren werken benoemd: tot adjunct-controleur te Amsterdam K. N. Zur MüUlen Jr., thans essaieur te Rozendaal: tot adjunct-controleur te V Gravenbage G. F. C. baron van Til!, thans commies-stempelaar met den persoon lijken titel van adjuuct-controieur aldaar; tot essaieur te Alkmaar F. J. Witteveen, thans commies-stempelaar te Arasterdam; tot commies-stempelaar le Amsterdam C. E. van Koetsveld, thans aide-essaieur aldaar. Bjj Kon. besluit is: le aan den eersten luitenant van het korps genietroepen C. Nobel, met ingang van 1 Februari 1902, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol outslag uit den militairen dienst verleend: 2e. die officier, met ingang van 2 Februari 1902, voor den tyd van vyf jaren, benoemd tot reserve-kapitein by bet wapen der genie en wel by het korps genietroepen. By Kon. besluit is aan den hoofdcommies by het departement van justitie MV. A. E. Bles, de titulaire rung van referendaris verleend. De majoor-magazyuineester der art. H. Thesiogh le Utrecht zat in het voorjaar den dienst met pensioen verlaten. Het Ned. stoomschip Laura, voor rekening van de Stoomvaartmaatschappy „Leonora", directeur de heer Jos. de Poorter, te Alblasserdam gebouwd door deNaainlooze Vennootschap, voorheen Jan Smit Ccu., werd te Stockton en Tees door de firma Blair 6c Co. van machines en kqtels voorzien. Het s.s. heeft den proeftocht tusschen Stockton en New Castle met gunstig gevolg volbracht Te Jutphaas is in den ouderdom van 44 jaar overleden G. C. D. baron van Harden broek van Lockhorst. Te Leiden is geslaagd voor het artsexamen de heer H. P. van Praag. Zondag 12 Januari was het voor de gemeente Stellendam een dag van groote blydscbap, waar zjj de ruim 19 jaren bestaau hebbende vacature vervuld zag door de overkomst van den heer A. Iioogendyk Et., Caud. tot den H. Dienst te Nieuwerkerk a/d IJsel. Na des voormiddags door Ds. J. Boss, pred. te Ouddorp, aau wien de consulent der gemeente bereidvaardig het werk der bevestiging had afgestaan, met eene rede over 2l Tim. IV 2a tot het Evangelie-ambt op waardige en bartelyke wyze te zyu bevestigd met opleggiug der handen, waaraan met den bevestiger deel nam de cousulent hield de heer A. Hoogeudyk des namiddags zyoe intreerede met eene predikatie over Math. XXVI1118, 19 en 20. Dat de belangstelling door de gemeente aau den dag gelegd groot was, behoeft wel niet gezegd, en evenmin, dat het kerkgebouw de schare vau belangstellen den, waaronder uit andere gemeenten, uauwelyks kou bevatten. Moge het den leeraar welgaan en zyn arbeid in de gemeente Stellendam, die reeds lang naar een eigen predikant begeerig had uitgezien en wier wensch nu vervuld ia, ge zegend zyu! Kerk. Ct.). Beroepen by de Gereformeerde gem. te Sleeuwyk Da. G. Davelaar te Giesendam. Al blaster duin, 18 Jan. Gisterenavond werd een vergaderiug gehouden van de Holl. Maatsch. van Laudbouw, afdeeling Alblasserdam, Molenaarsgraaf en omstreken. De voorz. opent de vergaderiug en heet de leden harteiyk welkom, ook den heer Van Zevenbergen, voorz. van het oosteljjk ge deelte der afdeeling, die toch, al was de reis groot, zich voor diite verg. had geïnteresseerd. Aan de orde is: 1. Het benoemen van drie bestuursleden, ontstaau één door sterfgeval, eu door perio dieke aftreding. De heer Van Zevenbergen stelt voir, deze benoemingen uit te stellen tot een volgende verg., wegens eenige redenen, hetwelk by acclamatie wordt aangenomen. 2. Rekeuiog eu verantwoording vau deu penningmeester; de voorz. verzoekt de h.hjp Kuivenhove en Van Zevenbergen de boeken na te zien, welke in de beste orde werden bevooden. 3. De voorz. deelt mede het oordeel der geleverde lynkoeken, en vraagt of weer de zelfde leverancier wordt verlangd: daar nie mand klachten heeft, wordt besloten de koeken weder te nemen van den heer Scbepp tegeu f 10,90; besteld worden voor de maand Jan. om a. s. Woensdag te leveren ongeveer 7000 stak». Do voorz. zegt, dat hem zooeven gezegd is, dat op deze verg. ook de directeur der koekenfabriek van Nieuw-Lekkerland aan wezig is. die wel eens gaarne het een en ander in het midden wenschte te brengen; de heer Koster zei daarop, dat by 4 leden dezer afdeeling in zyn fabriek had gehad; hjj meende dat deze ook een goede kwali teit wenschen, maar uu hy hoorde dat zy mindere kwaliteit wilden, kon hy deze ook leveren voor f 10,50, maar ook tegen f 11,76 en f 12,60. De voorz. vraagt of soms iemand der ver bruikers wenschte le veranderen, doch daar niemand dit wenscheiyk achtte, wordt door bet bestuur besloten 100 koeken van f 10,60 by de firma Koster te koopen en onder de verbruikers als proef te verdeelen. Daarna vraagt dé voorz. of de heer J. P. Treure evenals de vorige maand het ljjnmeel voor deze maand weder voor f9,80 de 100 kilo wilde leveren; deze verklaarde zich daartoe bereid. Voorz. gaf hiprné het woord aan den heer Neeb, leeraar aan df landbouwschool te Dord recht, die een lezing£ield over de veefokkery de heer Neeb wyst er op, dat in deze streek de hoofdzaak is het melkvee, en raadt sterk aan óm de beste Sóórten van vee met groote hoeveelheid melk en tevens de beste gehalte daarvan aan te fokkeu, en acht het raad zaam, evenals in Friesland, eendrachtig samen te werken; terwyl de Friezen sinds 12 jaar achtereen dit gedaan hebben, hebben zy hun opbrengst zien verdubbelen: ook wyst hjj op het fokken van kalveren; deze moeten nauwkeurig worden opgevoed, o.a. eerst door biest, dan vier weken de moedermelk en dan van lieverlede wat karnemelk er door, later geheel karnemelk, maar dan ook wat gekneusde haver er by, dit werkt heel gun stig op het melkvee. Nadat de heer Neeb zjjn rede had geëin digd, zegt de heer Van Zevenbergen, dat er ook in Zuid-Holland reeds proeven zyn ge nomen inzake het onderzoek der melkge vende koeien, o. a. by den heer Overwater te Stryen. De voorz. bedankt namens de leden den hoer Neeb voor zyn lezing van dezen avond, en sluit de vergadering. "Bleskensgraaf, 21 Jan. Het aantal schoolgaande kinderen bedroegop 1 Januari jl. 122, waarvan 63 jongens en 69 meisjes. Na eene opuieuw gehouden iuschry- ving voor het smidswerk, voor het loopende jaar voor de gemeente heuoodigd, is het laagst ingeschreven door H. van der Horst, alhier, aan wien dat werk is gegund. Bodegraven, 18 Jan. In het afgeloo- pen jaar zyn op de wekeljjksche markten alhier aangevoerd i 8681 wagens Goudsche kaas met 433.434 stuks, 205 wagens Derby kaas met 9937 stuks, 550 wagcus Edammer kaas met 80.826 stuks, 8 wagens Leidsche kaas met 411 stuks, te zamen 9341 wagens, aanbrengende 524 6(08 kazen, vertegenwoordi gende een gewicht van pl. m. 2.805 862 kilogram. Verder werden aangevoerd 16 paarden, 1 veulen, 1 vaars, 3 nuchtere kalveren, 7 schapen, 1617 lammeren en 258 biggen. Er werden 513 wagens met kaas meer aange voerd dau in 1900. GieMen-Nieuwkerk, 18 Jan. Voor da Nationale Militie, lichting 1903, zyn in deze gemeente 6 jongelingen ingeschreven, waar van slechts eén reden tot vrystelling heeft. "Haaatrecht, 21 Jan. In de Maandag gehouden vergadering vau de commissie tot wering van schoolverzuim werden als voorzitter en secretaris herkozen de heeren Mr. J. T. C. Viruly eu S. de Jong Jz. Aan het hulpkantoor der posteryen werden in 1901 46 terugbetalingen in de Rykspostspaarbank gedaau lot een bedrag van f 2513,43 eu 121 inlagen, gezamenlijk f 2495.45. "Hoornaar, 20 Jan. In deze gemeente hebben zich 4 jongelingen voor de Nationale Militie aangemeld. Eén hunner dient reeds als vry williger by de landmacht. "Langerak, 21 Jan. De heer T. Gerber, caud. te De Lemmer, heeft voor het beroep naar de Geref. Gem. alhier bedankt. Lekkerkerk, 20 Jan. De pogingen, welke door het polderbestuur alhier sedert eemgen tjji worden ondernomen, schguen, meerendeels althans, te zullen mislukken, daar een groot aantal ingelauden, eigenaren van bedoeld water, zich weinig geneigd toonen tot dit doel van huune rechten afataud te doen. De hieromtrent algemeen heerscheude verkeerde begrippen, gevoegd by onwil en onverschilligheid werken alzoo te zamon en zyn zoodoende oorzaak, dat een betere bron van inkomsten, welke als van zelf weer der gemeenschap zoude ten .goede komen, aan het begin van hare ontwikkeling wordt ge- stuif, zoodat de vooruitzichten vour den b«roepsvisscher niet beter kunnen worden. Niet ten onrechte klaagt deze steen en been in zyn bedryf, hoewel hg desniettemiu tegelyleertjjd wetens en willens met eigen hand helpt het vernielingswerk verder te volvoeren. In eeu bekend blad zag onlangs onder het opschrift „Slechte practjjken" een berichtje uit de Provincie Friesland het licht, dat in hét algemeen met den onder- havigen toestand alhier wel eenige over eenkomst had. Sprekende over de visschery- beldugeu wordt daar ouder meer geconstateerd het feit, dat de viscbrjjkdom onzer binnen wateren van jaar tot jaar afneemt, waarby met de zegen visschen een voorname rol speelt, hetwelk klein en groot ten verderve voert. De vissc lura, behept met alleen aan eigen voordeel denkend egoisme zien geheel voorby, dat die manier beu persooulyk even goed schade berokkent ais den naaste; ondanks loffelyke maatregelen van corpo- ratiën en autoriteiten, wordt dan arfn het slot geklaagd over jaminerlyke ondervonden tegenwerkiog. Inderdaad als iets droevig stemt, dan zekere kennisneming van dergelyke feiten, die wederom voor de zooveelste maal verkonden, dat oudauk het loon is, dat veelal in de wereld placht gegeven te worden. Het zal thans wellicht mogelyk zya alleen een klein gedeelte des polders meer productief te maken, doch het is er zeer verre af eu aJgemeene medewerking is hiervoor een onmisbare vereischte er eenmaal aan te kunnen deuken door het uitzetten van goede en gezochte vischsoorten onze wateren vol doende te bevolken. Voor de Nationale militie hebben zich 40 personen aangegeven, waaronder 14 die vermeeneu reden v&a vrystelling te hebben. "LapIk, 20 Jau. De beer C. J. Sterk, ambtenaar ter secretarie, heeft als zoodanig ontslag gevraagd. Nieuwerkerk a/d IJsel, 18 Jan. Op bet groote erf van .den beer J. Erberveld, café „L'cpérance", zal voortaan eiken Maan dag eu Zaterdag, te beginnen Maandag 27 Januari, een vrye kalvermarkt gehouden worden. ^Nieuw-Lekkerland, 20 Jan. Het aaulal a&ngegeveu voor de natiouale militie, Uchtiog 1903, bedraagt in deze gemeente 29. Na gehouden iuschry ving is het hout gewas, staande op deu dorpsmiddelweg en behoorende tot den polder N.-L, verpacht aan dea iaudbouwer C. Meerkerk, voor de som van f 24. "Oudewater, 20 Jan. Onze stadgenoot, de heer J. C. Baars, is als onderwyzer ge plaatst aau het instituut „Het Hemeldal" te OoBterbeek, gem. Renkuui. l'apekop, 17 Jan. In de heden ge houden vergadering van het bestuur vau het waterschap Papekop en Diemerbroek is besloten den watermolen, waarvan verleden week een houten roede is gebroken, van een yzeren te voorzien. De levering daarvan is opgedragen aan de firma Pot, aau den Kinderdyk. *i*ol*bro«k, 17 Jan. De raad dezer gemeente heeft aan de commissie tot wering van schoolverzuim f 10 toegelegd voor het by wonen der vergaderingen in het afge- loopen jaar en aan den secretaris f 5. "Beeuwijjk (afd. Sluipwyk), 20 Jan. Volgens de ter visie liggende lyst van stem gerechtigde ingelanden van deu polder „de Broekveiden en Vettenbroek", bedraagt het aantal stemgerechtigden 29, vertegenwoor digende 155 stemmen. Snel re waard, 17 Jan. Voor de Nationale militie, lichting 1903, hebben zich in deze gemeente 5 personen aangegeven. "BtolwUk, 20 Jan. Iu de Vrydag jl. gehouden vergadering van ouze afdeeling van den Protestanten boud trad als spreker op Dr. P. J. Proost, pred. te Wormerveer, met eene rede over den Apostel Paulus. Na eerst het voornaamste uit zyne levens geschiedenis geschetst te hebben, behan delde hy eenige karaktertrekkeu van den Apostel in verband met het thans levend geslacht. De heldenfiguur van Paulus trad natuurlijk het meest op den voorgrond, maar hetgeen daaraan werd vastgeknoopt, maakte dat de boeiende rede van Dr. Proost een diepen indruk achterliet op allen, die het voorrecht hadden hem te hooren. By monde van den voorz. ontving hy den harte- lyken dank zyner hoorders. In den nacht van Vrydag op Zaterdag, te half een ongeveer, werden we hier opge schrikt door de sombere tonen der brand klok. Het bleek, dat er brand was ontstaan op den zolder eener schuur van den win kelier J. d. V. op den Gouweweg. Die schuur bevond zich vlak nnast het woonhuis en bevatte verschillende brandbare stoffen, o. a. bezems en vuurmakers, terwyl zich beneden verfwaren en petroleum bevonden. Gelukkig dus, dat onze nachtwacht den brand spoedig bemerkte: ware dat een kwartier later gebeurd, de gevolgen zouden zeker veel ernstiger geweest zyn; nu was, nadat een onzer spuiten eenigen tyd ge werkt had, het gevaar geweken. Aten be- grypt niet, hoe die brand ontstaan is: niemand was den geheelen dag op den zolder ge weest. Assurantie dekt de schade. "Streefkerk, 21 Jon. De raad heeft besloten aan de daarvoor bestaande com missie eene subsidie van f 16 's jaars te TerlMoen in de korten Ttn de befrindiug der Ammerschekade. -- By de dezer dagen gehouden inschrjj- ving der in dit jaar uit te voerea gemeente werken, was het laagst ingeschreven voor het timmerwerk door D. Üriedé voor f 195, voor het smidswerk door G Castelyn voor f 36. voor het metselwerk door K. Bakker voor f 101,21 en voor het verfwerk door W. L. Schippers voor f 82. Aau de laagste iuschry vers is het werk gegund. De heeren P. de Jong en B. van As Jz. alhier zyn respcctievelyk herbenoemd tot secretaris en voorzitter der in deze gemeente bestaande commissie B. tot wering van schoolverzuim. Het aautai schoolgaande kinderen bedroeg op 1 Januari jl. 269, waarvan 153 joDgens en 116 meisjes. GEMEATtiD NIEUWS. Te Rotterdam zyu valache gouden tientjes in omloop, üp het politie bureau in de Pauwesteeg is er een ge deponeerd door een winkelier. De vaische geldstukken zyn geheel gelyk aan die, wetke te Amsterdam in omloop zyn, doch dragen het jaartal 1876. Zy zyn keurig afgewerkt, doch lichter dan de echte gouden tienljes, terwyl ook de klank de valschheid verraadt. Donderdag-avond, omstreeks halfiien uur, belde de sergeant der infanterie W. te Vlissingen aan de woning van zjjn compagniescommandant, den kapitein G. van M., wonende aan den Koningsweg, met het doel hem te Hprekeu over eene naar zyne meening onrechtvaardige straf van 4 dagen arrest, door den kapitein hem opgelegd, wegens slordigheid in de admiuistratie. De sergeant, die onder den invloed van sterken- drank verkeerde, had zyn geweer meege nomen. De kapitein wees hem eerst de deur en duwde hem later de deur uit. De sergeant wist echter de ifeur weder te openen en loste door die opening een schot uit zyn geweer, dat later bltek een* losse patroon te bevatlen. De politie arresteerde den sergeant, bracht hem eerst naar het politiebureau en daarna naar de kazerne, gevolgd door eene groote menigte. Dat de kapiteiu, die geen letsel bekwam, met «(ja gezin hevig ontstelde, spreekt vanzelf. In de vorige week werd door den veerman te Urmond by Maastricht in een sloot aan de Maas, uitmonding van de beek de Ur, een zalm ontdekt. Onder het overleggen en do poging om haar te vangen ontsnapte ze, maar werd den volgenden dag ten buit aan een visscher in het een kwar tier lager gelegen Berg. 't Was een baas van ongeveer 10 kilo, die voor goeden prjjs werd van de hand gedaan. Onder het opschrift: „Boeren bond in Zuid-Holland niet noodig?" schrijft A. in het Kath. Soc. Weekblad: „Ziehier een leerzaam verhaal, aan de praktyk (tu dubbelen zin!) ontleend. Voor de waarbei-1 staan wy iu! Een boer kocht op de paardenmarkt te X. vóór eeuige weken een paard voor f 285 van de tweo gebroeders Teuuis en Kees Z. Toen by 't paard drie dagen aan 't werk had, bleek het een „verborgen gebrek" tu hebben. Hy schreef den verkooper Tennis (met wien hy speciaal geh&ndcii had), dat hg 't paard terug zou zenden, en tevens deu koopprys vau f285 weer in ontvangst zou komen nemen. Teunis schreef een brief kaart: „wacht maar, ik kom wel by je!" Edoch, niet Teunis, maar Kees kwam. 't Boertje kende hem niet. „Zoo baas, ik hoor daar van een buur man, dat je een ziek paard hebt. Mag ik 't eens zien Eu na bezichtiging: „Nou hoor, ze heb ben je smerig beet gehad, 't beest is geen honderd daalders waard 1" „Niet erg," zei de boer, „ik kocht 't van de gebroeders Z., eu ze komen 't terughalen." „Ha, ha, ha!! Domme boer! Geloof je er wat van! Ze laten je fluiten! En dan is onderhand je termfiu van 6 weken om, en je recht is weg! En bovendien, die gebroeders Z., dat zyn de grootste schooiers en bedriegers, die er bestaan! Begin maar niet met die gereis. Ze procedeeren je arm, en...je verliest 'ttoch! En 'teind was... dat hjj het paardje voor houderd daalders meekreeg. Kees kwam er mee thuis. Maar Teuais zei: Baas bovea baas! Den volgenden morgen, hjj naar den boer. „Zoo, baas, ik kom 't paard terughalen! „Wel heb ik van m'n leven!..." „Nou, waar is 't? Ik schreef je toch, dat ik 't paard zou komen terughalen? De koop is dus vernietigd. Ik moet 't terughebben? Ous boertje beteuterd! „Wat verkoeht? Mjjn paard verkocht? Ik zal je wel krygen! Schadevergoeding zal ik van je eischen! Betalen zal je me! En zoo voort. 't Boertje betaalde hem f80 om 't proces af te kodpen 't Geval is historisch. Pas enkele weken oud. Hoe zou 't gegaan zyn, als ons boertje eens by 't Bestuur vau een Boerenbond om raad had kunnen vrageu? Als die bond hem geholpen had den koopman aan te spreken? Met weinig kosten ware hy te helpen geweest. En uu? f 216 schade Daar kan heel wat contributie van betaald worden!! IET EZ ON BEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan Dwiuiné B. Zoete te Loplk. Die kaatst, moet den bal verwachten. Zulks had ik wel vermoed toen ik myn stuk ter plaatsing opzond; doch ik had niet verwacht, dat er uit gelezen zoude worden, dat de wetenschap alvermogend waB, wel dat ziekten en gebreken, die vroeger voor ongeneeslyk werden gehouden, thans genezen of verbeterd worden. Wat uw gezegde aangaat: die veei wil bewjjzon, bewyst niets, kan niet op my toe- passeiyk zyn. Wanneer het bjj een klets praatje was gebleven, zoude ik u volkomen gelyk geven; maar wanneer degelyke feiten aangehaald worden, die nog met een groot aantal kunnen vermeerderd worden, dan voorzeker is dat gezegde niet opv zyn plaats. Jammer, dat ik er niet aau gedacut heb, dat ik den Heere God zoude verzoeken, door myne kinderen aan het ziekbed van een zwaren pokljjder te brengen. Wellicht(?) was ik dan nog teruggedeinsd met de ge dachte: ze konden nu wel eens tiendubbele pokken krygen; doch mjjne o ver tuigiug stond zóó vast dat de vaCcine het ware beschut- tingsmiddel was tegen de pokken, dat ik aan die tale Kanaftus niet eeus gedacht heb. Wat onder dat licht van den Godsdienst verstaan wordt, beken ik niet te begrypen; wellicht om reden ik er niet genoeg door beschenen word; maar dat weet ik, dat ouder den scüyo vau Godsdienst veel on rechtvaardigs en onedels gepleegd wordt. In Londen beginnen ze ook bloed voor 't hart te krygen; ze rennen om het hardst om gevaccineerd te worden. Jammer dat ze zoo laat beginnen, nu reeds zoovele slacht offers zyn gevallen; eu toch nog gelukkig, waut wy zullen zien dat de epidemie spoe dig zal afaeinen. Professor Pel te Amsterdam kent den menech ook nog al wat macht toe, als hjf eene rede uitspreekt: „De kunst om gezond en gelukkig te leven en riekte te voorko men" wel iets om aan te schaffen; voor f 0,60 is ze te verkrjjgen bjj de Erven Bohn te Haarlem. Ik ben geheel natuurman, en alles wat in strjjd is met de natuurwetten, verwerp ik onvoorwaardelyk. Nu zal ik eene andere uitdrukking bezigen: Do Geneeskunst afzonderlyk en de Gods dienst afzonderljjk. Zoolang ik nog denk te Eraktiseeren, zal ik zooveel in my is, myne este krachten en myn beste weten inspan nen, om de belangen myner patiënten, die zich aan my toevertrouwen, te behartigen, en gy, Eerwaarde heer en herder! leid uwe schapen op het rechte pad van oprecht heid en eeriykheid, en zorg verder voor aller zieleheil En hiermede basta, den geachten Redac teur hartelijk dank zeggende voor de opname myner beide stukken. Dr. Van der MIJLE. Groot-Ammers. Geachte Heer Redacteur! Vergun me s. v. p. een plaatsje in uw Blad. Een roepstem van vele reizigers om lots verbetering gaat op tot de Directie van de Stoomboot-ree dery op de Lek. Daar de speciale dienst van Vrydag op Dordt per vee boot plaats heeft, is de toestand in deze tjjdens den wiaterdieast voor een passagier onhoudbaar. Als vee zyn ze gepakt, dikwyls om beurten staan en zitten. Onze voor ouders hadden vroeger tjjdens de markt- gangen, in de pak- Yn trekschuiten nog vuur en koffie, op dezen dierst moet een passagier dat ook outberen. Het contrast is in deze te sterk, daar de Reederjj in den dagaJjjkscheD dienst van- en naar Rotterdam drie kasteeluu heeft varen, waarvoor de minste aanmerking van een passagier overbodig is. Vertrouwende, dat de Directie hiervan nota zal nemen en een einde aan dezen toe stand zal maken! <-U myn dank, M. d. R. UEd. Dr., K. H. K. STADSNIEUWS. Nchaanhavea, 81 Januari. By beschikking van den Mi nister van waterstaat, handel en njj verbeid is bepaald, dat de volgende opzichters van den rijkswaterstaat met ingang van 1 Mei 1902 zullen dienst doen als volgt: de opzichter 8de kl. M. in 't Hout, thans te Middelburg, onder de bevelen van den hoofdingenieur voor de rivieren, ter standplaats Schoonhoven de opzichter 2e kl. L. J. Blankenbyl, thans te Schoonhoven, onder de bevelen van den hoofdingenieur in het 4e district, ter stand plaats Hengelo. Ter vervulling der vacature voor boofd aan de openbaie lagere school alhier is opgemaakt de volgende voordracht, waaruit de gemeenteraad eene benoeming zal hebben te doeu: 1. M. R- Ten Hagen, hoofd der school, Sleen. f. C. Stumphius, hoofd der school, Berg- Ambacht. 8. J. A. v. d. Berg, hoofd der school, Benthuizen. 4. A. Mulder, onderwyzer aan de Departe mentale school, 's-Boscb. 6. G. A. L. Spelberg, hoofd der school, Nieuwveen. 6. G. G. v. Wagensveld, hoofd der school, Groot-Ammers. Tot schatter van de huur waarde voor de personeele belasting, dienst 1902, is benoemd de beer A. Vermey Pz. alhier. Op Dinsdag 28 Januari a. s. zal den leden van ons Nuts-departement met hunne huisgenooten en gelntroduceerden een ware kunstavond worden aangeboden. Als dan zullen hier nl. optreden de dames Ida Moilinger en Jonkvrouwe Sophie Wichers. van Amsterdam, die overal waar zy haar buitengewoon déclamatorisch talent ten beste gaven, blykens de beoordeeliogen in ver schillende bladen, by zonderen by val mochten inoogsten. Volgens het programma, dat veel belooft, treden de dames beurtelings met hare voor drachten, zoowel in ernstig als luimig genre, op, terwyl daarop tevens ook een drietal tooneelstnkjes voorkomen, waarin beiden eene rol hebben te vervullen. Met grond verwachtende dat de belang stelling onzer stadgenooteu in dezen buiten gewonen voordracht-avond groot zal zyn, verzoekt ons het bestuur van het departe ment er den leden aan te herinneren, dat de toegëngsbiljelten, als hoedanig aan elk der ledeh volgens het reglement één wordt verstrekt, uitsluitend mogen worden afge geven aan hén, die door hunne ma&tschap- fielyke positie gracht moeten worden geeu eden v»n bet departement te kunnen zyn. Terwjjl het bestuur verder onder de aan dacht dér leden brengt: lo. dat het ieder lid vry staat dames-huisgenooten mede te brengen2o. dat zonen of pupillen van leden vrjjen toegang hebben, mits rjj den leeftjjd van 20 jaren nog niet hebben bereikt, en 3o. dat met-leden, iu het bezit van een be- hoorljjk op naam gesteld toegangs-biljet, dezen voordracht-avond kunnen bjj wonen tegen betalirg van 25 cents, en met-leden, niet in het bezit van een zoodanig toegangs biljet, tegen betaling van één gulden entrée. Vrydag I.L, des avonds ten half negen uren, had in de Christelyke School alhier de jaarlyksche algemeene vergaderiug plaats van de auti-rev. kies- vereeniging „Nederland en Oranje". Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er een tekort was van f 21,01Vi. Met algemeene stemmen werd tot secre taris der vereeniging herkozen de heer J. Faflé. Besloten werd Woensdag 5 Febr. a. s. als spreker te doen optreden Ds, R. W. J. Rudolph, uit Leiden. Ook werd de wensche- lykheid uitgesproken om alhier een propa- ganda-club op te richten en werd uit de leden eene commissie benoemd ten einde daartoe pogingen in bet werk testellen. Hoewel de opkomst niet groot was, kenmerkte de byeeDkomst zich door ge zelligheid. If— Op Zaterdag 18 Jan. j. 1. trad als spreker op in het Heeren-Logement de heer J. P. Nolting, lid der Tweede Kamer, biertoe uitgenoodigd door de afd. Schoon hoven van het NederJ. WerkJ.-Verbond. Het onderwerp was: Het kiesrecht. Dit onderwerp trok spr. aan. Het deed hem denken aan den vinnigen strjjd in Juni 1901, toen al wat Christelyk is zich samenvoegde om gezamenlyk op te trekken tegen de liberalen, zoo zeiden ze. In waarheid was de strjjd gericht tegen de democratie, tegen den vooruitgang. Zjj willen den toestand bestendigen, dat de groote massa zucht onder voogdyschap van een kleine minderheid, die reeds jarenlang gevraagd heeft om haar recht. Het is geen stryd tegen het ongeloof en vóór den Christus, neen, het is een strjjd tegen de democratie, tegen het grootste deel van ons volk, dat nog machteloos staat in den strjjd, dat zich plichten voelt opleggen en rechten ziet onthouden. Daartegen moeten wjj protesteeren en aandringen op sociale hervormingen. Hierna gaat spr. in het kort de geschiedenis vu het kiesreohtvrssgstuk na en wjjst op de gebrekkige onvoldoende wetten, onder de werking van het kiesrecht tot stand gebracht, wyzende op het treurige en beiachelyke van de kieswet-Van Houten. Het meest frappante is wel, dat een loon- kiezer, die overigens toch goede ver diensten heeft, maar bjj meer dan 2 werk gevers is werkzaam geweest, zooals dit by de bootwerkers veel voorkomt, dat zoo iemand maatschappelyken welstand en ge schiktheid verliest en dat daarentegen een bordeelhouder wei geschikt is om kiezer te zyn. Bovendien kan eeu vertegenwoordiging, buiten het volk gekozen, geen vertrouwen eischen. Zoo'n vertegenwoordiging mist het krachtigste wapen: sociale vrede. Dit willen spr. en de zynen bevorderen. Daarom ons allen geschaard onder de vaan van Algern. kiesrecht. Met alle kracht, die in ons is, moeten wy daarvoor yveren. Laat het luide weerklinken: 4de stand ontwaakt. Grondwetsherziening zy de leus. Dat de Eerste Kamer de Ongevallenwet verwierp, was een slag in het aangezicht der Tweede Kamer en van den werkman. Het verzoek van duizenden werd afgeslagen ten bate van een handjevol |industriëelen. Dit lichaam is een remtoeste), dat afge schaft moet worden of op andere wyze samengesteld, zoo noodig door wetawyzigiug. Aan de vruchten kent men den boom: Het huidige kiesrecht heeft ons gegeven: Een Leerplichtwet tot 12 jaar, terwyl 14 jaar gebiedend is; geen verplicht her- haliogs-onderwys, geen voeding en kleeding van het arme schoolkind. Een persoonljjken dienstplicht, waar by toch mogelyk is nummerverwisselen voor het big vend gedeelte, zoodat de ryken zich kunnen onttrekken aan wat Minister Kool noemde „de belangryke ziel kundige opvoeding van den soldaat". Het is spr. hierbjj niet te doen om de vorige regeering af te breken. Zy heeft zeer hard gewerkt, maar zy stond te zwak en moest kyken naar links en naar rechts. Ook de wetgevende periode van thans zal niet voldoen. Reeds vertoonen zich de sporen van onvoldaanheid. Wel is voor speld, dat aan het einde dezer 4 jaar ieder werkman een polis voor verzekering in den zak zal hebben. Als het er dan maar een is, waaraan zy wat hebben. Spr. vreest met groote vreeze. Ook Staalman hief waarschuwende den vinger op tot de regeering en wees er op, dat het Christelyk karakter der regeering inderdaad zal moeten uitkomen bjj de ver zekering van den werkman tegen ziekte enz. Hierby geen schynvertoon, het mag niet afstuiten op de kosten. En toch, gaat de heer Staalman voort, als ik myn oor te luisteren leg, dan bekruipt uiy de vrees. Van veel en velerlei heeft de klasse der kleine luyden vry willig afstand gedaan, zy hebben den eisch van uitbreiding van kies recht laten vallen. Stel ze niet teleur, want naast God hebben zy op U hun vertrouwen. De verloochening van begiugsel zal zich wreken als nooit te voren. (Staalman Tweede Kamer). Samenwerking van geheel het volk zal de kracht verhoogeD. Intusschen zal Algem. Kiesrecht alle kwaltn niet genezen, maar de gevolgen zullen toch zegenryk zyu. Het' gansche volk zal aan de verdediging des lands deelnemen, als het weet, dat het rechten en instellingen heeft te beschermen. En nu spot het spr. dat Minister Kuyper thans doof is voor dien eisch. Het heeft spr. getroffen, dat mannen van ant.-rer. zyde zich in een hoek hebben laten druk ken met hun eisch om huismans-kiesrecht. Maar die anti-rev. houden een oog in 't zeil en hebben gezegd: als deze 4 jaar de ver zekering van den werkman er niet komt, zal het er over 4 jaar andere uitzien. En deze regeering kan niet tegemoet komen in de nooden vau het volk. (Applaus.) Laten wy den tyd benutten om de arbei ders in de fabrieken en op het land aan te sporen met ons te stryden tot verkryging van het stembiljet. Ons volk is geduldig eu lankmoedig, doch daar komt ook een eind aan. Wy hebben reeds i/i eeuw gewacht. Er moet eeu eind komen aan het schreeuwend onrecht, dal een bor deelhouder wel en een werkman niet het kiesrecht kan bekomen. En waar wy een KoniDgin hebben, die het land regeert, daar mag de vrouw ook medezeggenschap hebben zy werkt mee en produceert. Ook Patrimonium wil het kiesrecht toe kennen aan de weduwe. Daarom betreurt spr. het, dat deze eisch niet is gehandhaafd. Intusschen wil spr. afwachten hoever wy met deze regeering na 4 jaar zullen opge schoten zyn. De Minister-president is ook gebonden aan de conservatieve blokken. Er is wel een sterke meerderheid, maar toch bestaat ^r kans, dat er spoedig ruzie komt. Dan zal de tyd aangebroken zyn tot han delen voor ben, die door beloften gepaaid hun beginsel in den hoek hebben gesmeten. Dan de eisch gesteld: Geen wetten zon der Grondwetsherziening. Er moet een eind komen aan al die misstanden die spreker op zyn reizen gevonden heeft, b.v. Haarlemmermeer en hier in de buurt, waar geheele gezinnen geexploiteerd worden. Als al de duizenden den plicht voelen oi dat recht op te vorderen met al de kracht die in hen is, dan zal men eiudciyk moeten toegeven. De tyd is er ryp voor. Wy willen bet kiesrecht niet om te overheer- schen, maar om mee te spreken. Daaroi allen gewerkt voor algemeen kiesrecht, zon der hetwelk geen verbeteringen kunnen ingevoerd worden. (Applaus.) Debat bad niet plaats, waaruit spr. de con clusie trekt, dat dau allen het met hem eens zyn, hopende dat dit by verkiezingen ogu blyken. Na eeu woord van dank aan inleider en publiek Bluit de waarn. voorzitter, de I G. v. d. Dussen, de druk bezochte vergadering. Naar men verneemt, heeft het bestuur van de school met den Bybel be sloten het schoolgebouw aanmerkelyk uit te breiden, met het oog op het groot aantal leerlingen. In de laatste weken worden hier paarden geslacht, welker vleesch blyk- baar in den smaak van het publiek valt, althans heden werden er weder twee aangevoerd. In deze gemeente heeft zich een geval van febris typholdea voorgedaan met doodelyken afloop. Bjj beschikking van den Mi- "ter run Waterstaat, Handel eu Njjverheid is bepaald, dat de volgende 4^«ichters van den Rijkswaterstaat met ingang van 1 Mei 1902 zullen dienst doen als volgt: do opzichter 2e kl. W. van Langeveld, ihans te VJissingen, ouder de bevelen van den hoofdingenieur in het 8e district, ter standplaats Vreeswjjk; de opzichter 2e kl. G. H. Vroeg, thans te Vreeswyk, onder de bevelen van den hoofdingenieur in het lie district, ter standplaats Vlissingen. Op de gisteren te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 600 paarden en veulens aangevoerd. De prjjzen beliepen voor weeldepaarden f 400 a 450, werk paarden f 140 a 350, oude paarden f 30 a 45, 1 -jarige veulens f 100 a 140, 2-jarige dito f 140 a 230. Te Montfoort is door de ver eeniging „Oefening baart Kuast" een kolf- wedstryd gehouden, waaraan door 30 lief hebbers uit verschillende plaatsen werd deelgenomen. 1 J. Goes, Monlfoort, met 110 p.; 2 Van der Hoek, Lopik, 103 p.; 3 M. Vergeer, Montfoort, 100 p.; 4 A. J. Vreeswyk, Mont foort, 98 p. "Ameide, 20 Jan. Heden-avond trad alhier voor ons Nutsdepartement als spreker op de heer J. Admiraal van Hellevoetsluis. Ving de spreker aan met een prachtig voorgedragen ernstig stuk, waarin de schei dende 19de eeuw, voorgesteld als een in het duin te mjjmeren liggend oud moedertje, de wereldtoestanden schetste, wat recht en ;erechtigheid aangdat, by haar begin eu by ïaar einde, daarby vooral den blik werpende op Engeland, vroeger ais tegenstander van den overweldiger Napoftonen thans, helaas! als de beul van een fier, vryheidlievend en onschuldig volk van Hollandschen stam in Zuid Afrika, een stuk dat bijzonder >akte, ook op humoristisch gebied hand- laafde de héér Admiraal zjjn ouden roem, en verschafte den aanwezigen een alleraan- genaamsten avond. Jammer, dat door on gunstig weder en andere omstandigheden de opkomst slechts matig was. "Aiumeratol, 20 Jau. De Zondagsschool alhier telt door opuame van nieuwe leer- lingen en het verlaten van hen, die den ouderdom van 14 jaar bereikt hebben, 190 leerlingen. Voorzeker geen onaanzien lijk aantal voor onze gemeente. Dezer dagen viel een klein kind al spelende in de vry diepe dyksloot. Zyn kameraadje ging het daarop aan moeder zeggen. Hevig verschrikt vloog de moeder al gillende de deur uit, doch gelukkig waren reeds buren bjltyds ter hulp gesneld en hadden den kleine met groote moeite ge lukkig gered. §Iiekeu«lorp, 20 Jan. Den lsten Febr. s. hoopt de postbode C. de Groot den dag te gedenken, waarop hy vóór 25 jaren als zoodanig in dienst trad, dienstdoende aan het Postkantoor Oudewater, maar twee jaren alhier woonachtig, doordien toen een verandering iu het postverkeer plaats had en De Groot zich alhier moest vestigen, om zoodoende in eene omgekeerde richting zyn loopdienst te vervullen. Wie kent „Kris" niet, waar hjj zoo _ienigen brief brengt, soms droeve maar ook verbljjdende berichten, en altyd op zyn post. Gelukkig voor hem, byna nooit in dien tyd door ziekte verhinderd geweest te zjjn, loopt De Groot altyd maar weer dezelfde route, nog even vlug als in 't be- :in, blykbaar nog niet gevoelende reeds 15 jaar achter den rug te hebben. Moge het den jubilaris dien dag dan ook niet ontbreken aan belangstelling van allen, die hem zoo menigmaal aan hunne woningen mochten ontmoeten. Wij hopen dat zyne dagen nog vele mogen zyn, en roepen hem van harte toe: begin opnieuw uw trouwe plicht met vreugde en opgewektheid! "Lekkerkerk, 11 Jan. Een paar schippers, met hun aak naar beneden roeiende, hadden in de vorige week een aardig buitenkansje. Zjj grepen nl. een zalm, die waarschjjnlyk door de schroef van een boot was inal geslagen. Wat er verder met het beest gebeurde, is licht'te raden. ZoDdag-middag waren eenige kinderen op den Achterweg aan het spelen. Men speelde „dronken ventje". De 7-jarige A. R. was zoo in zjju rol dat hjj niet zag waarheen hjj sleurde en in het water terecht kwam. Zóó „dronken" was Ml echter niet of hy greep den stok. die vrouw v. W. hem toe stak, met behulp waarvan hjj spoedig op den vasten wal stond. Geheel ontnuchterd werd hjj in optocht naar huis geleid, waar by droge kleeren en misschien nog wel iets meer ontving. De alhier bestaande vereeniging G. S. heeft het plan gevormd ten bate ran de alhier gestichte afdeeling van „Het Groene Kruis" een verloting te houden. De mede werking van andere jonge dames werd ge vraagd eu we twyfelen met of velen zullen, het goede doel in aanmerking nemende, gaarne haar steun verleunen. Oudewater, 15 Jan. In de aangren zende gemeente Snelrewaard heeft een koe bjj den veehouder G. Hoogendoorn drie kalveren ter wereld gebracht, die echter al spoedig daarna stierven. De grootte kwam ongeveer overeen met die van een fliDken hazewindhond. blledrecht, 20 Jan. Ds. P. H. P. van Papenrecht te Brielsch-Nieuwland heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. Tien hoven, 20 Jan. Voor 't eerst sedert de opening der zalmvisscberjj in 't vorig najaar, werd hier heden met de zegen gevisch»jammer genoeg, geheel te vergeefs. Een in October 1901 alhier gezonken vaartuig ligt nog steeds als wrak zeer hinderljjk voor de visecherjj. 't Ware zeer te wenschen dat de wéterstaat nu eens zorgde voor de spoedige wegruiming. In deze gemeente bestond in 1901 één vergunning tot verkoop van sterken drank iu 't klein. Aan recht werd ontvangen f25. VERVOLG DER NIEUWSTIJDINGEN - Bjj Kon. besluit is bevorderd tot commandeur in de orde van deu Neder- landschen Leeuw, Mr. A. A. de Pinto, raads heer in den Hoogen raad der Nederlanden. Z. K. H. de Prins der Neder landen, hertog van Mecklenburg, vergezeld van zyn adjudant, den luitenant ter zee le kl. Jhr. Hoofd Graafland, vertrekt heden ochtend haar Mecklenburg. De Prins gaat te Schwerin logeeren by zyne moeder H. K. H. de groot-hertogin Marie van Mecklenburg- Schwerin, ora in den familiekring den ver jaardag van deze vorstin le kunnen mede vieren en eenige dagen daar door te brengen. De 2e luit J. M. van den Ouden- dyk Pieterse, van het 4e reg. int te Gouda, keert 81 dezer van zyne detacheering te Utrecht, naar zjjn korps terug. Directeur: GODFB. DE KOSTEB. Onze Ljjnkoeken zyn gemerkt als volgt: Geslagen Ljjuzaudkoekeu, Geperste Ljlniaadkaeken Murwe Ljjnkoeken, merk D. K. merk T. K. merk N. L. L. BEVOLKING. BlcskenHgranf. Bevolkiog op 1 Januari 1901. M. V. Tot. M. V. Tot. 463 487 950 Geboren 15 18 33 Gevestigd 26 27 53 41 45 86 504 532 1036 31 47 78 Overleden 5 11 16 Vertrokken 26 36 62 Bevolking op 1 Januari 1902 473 485 958 Aantal voltrokken huwelykeu 9. N leu w-Lekkerland. Aantal inwoners op 31 Doe. 1901. M. V. Tot. M. V. Tot, 1469 1468 2987 Iu 1901 geboren 47 61 98 Ia de gem. gevest. 69 84 153 116135 251 In 1901 overleden 40 24 64 Uit de gem. vertr. 60 77 137 100101 201 Aldus een vermeerderiog van 16 34 50 Aantal inw. dus op 31 Dec. 1901 1485 1502 2987 Aantal gesloten huwelyken in 190i 35. Levenloos aangegeveneu in 1901 2. Streefkerk. Bevolking op 1 Januari 1901. M. V. Tot. M. V. Tot. 926 895 1821 Geboren 37 27 64 Gevestigd 38 39 77 75 66 141 1001 $61 1962 66 63 129 Overleden 17 16 33 Vertrokken 49 47 96 Bevolking op 1 Januari 1902 935 898 1833 Aantal huwelyken 13. BUBGEBL1JHE STAND. Scbeenhevén. Van 18—21 Jan. Geboren: Aart, z. van J. Rietveld en C. Knoop. Cornells, z. van B. van Vliet en M. A. Plieger. Evert en Cornells, zoons van J. Versluis en C. van Soolingen. Ondertrouwd: C. A. van Tuyl en D. Hoogendoorn. Overleden: G. Voormolen, oud 14 d. J. C. Casteleyn, oud 22 j., echtg. van C. Prins. Oudewater. Van 2—16 Jan. Geboren: Johannis Laurentius, z. van A. Steenkamer en A. C. Rietveld. Gerardus Theodoras, z. van K. Sluis en L. Verheul. Overleden: O. van Wjjngaarden, oud 9 m. Joh. v. d. IJsel, oud 3 j. Joh. Bode, oud 26 j., echtgenoot van C. Miiik, eerder wedr. van J. Steenkamer. J. A. H. van Heiningen, oud 10 m. A. Streng, oud 4 w. - D. Vosmeer, oud 87 j., wed. van Adr. Brouwer. M. C. Koning?, oud 1 j. Een levenloos aangegeven kind van het vrouweiyk geslacht van Corn. Rood en C. de Ridder. Penraum. Van 1—31 Dec. Geboren: Annigje, d. van W. Terlouw en J. de Ruiter. Overleden: G. Oskam, oud 45 j. A. Terlouw, oud 3 d. Keeawjjk. Van 1—31 Dec. Geboren: Lena, d. van J. Rietveld en K. den Hartog. Petronella, d. van D. Schouten en M. Kort. Willempje. d. van R. Hendriksen en M. van der Lee. Elizabeth Cornelia, d. van A. de Ruiter en T. den Exter. Helena, d. van C. van Greuningen en A. van Ham Wyk. Johanna Maria, d. van K. Oosterom en G. Perdjjk. Getrouwd: H. van Djjk én M.Schouten. P. Verwaal en W. Bulter. Overleden: C. van Dyk, oud 1 j. G. Burger, oud 2 m. Etahellulnen. Van 1—31 Dec. Geboren: Cornelia, d. van C. Verschoor en J. Blootshoofd. In het Lokaal van den Heer KLEM KERK (voorh. Van Zessen) te fichoauliaveu zal op Zaterdag 25 Jauuari 1002, des avonds te 8 uur, wederleggen de rede, gehouden door den Heer Mr. MENDELS op den 11. Jan. jl. Eotrée Werklieden 5 Crih Heeren 10 Gelegenheid tot debat. Lokaal KLEMKEKK, voorheen L. VAIj,,ZESSEN, Maandag >7 Januari 100»t BUITENGEWONE VOOBSTELUNG met Groot Snccè» door geheel Ne derland. Vertooning van meer dan 30 verschil lende Tableaux. Afgewisseld door de Graphophoae. Aanvang S uur. Entrée le Rang f 0,50; 2e Rang f 0,30. De voorstelling heeft alleen plaats Maandag en niet Dinsdag, zooals op de strooibiljetten vermeld wordt. Aanbieding, onder lett A W, Bureau dezer Courant. g. De Notaris A. CASTELEIJN te JÊr .0 Streefkerk is voornemens op Vrydag den 31. Januari 1902, 's voormiddagsten 10 ure, by J. DE KLUIJVER te Nieuw-Lekkerland, in ééne sitting, iu het openbaar te vellen en te verkoopen: Voor den Heer S. IN 'T VELD. Een perceel gelegen onder in het Boveneind, nabjj den Zydeweg, binnen den Tiend weg en over de Oude Wetering, te zamen groot De veiling geschiedt iu 2 perceeleu. Te aanvaarden by de toewyzing. Betaling der kooppenningen op den 24. Februari 1901. Nadere inlichtingen geeft genoemde Notaris. VISSOKEttlJ-BERlCHTBN. De uitkomsten der zalmvis- schery op de Waal en de Merwede waren in de laatste 8 dagen verre van bevredigend. Wel werd hoven Tiel sedert eenige weken weder één zalm gevangen, doch in het geheele traject van Tiel tot Woudrichem bemach tigden de visschers slechts 5 zalmen en te Hardingsveld 4. Zalm geldt thans fik f 2,40 per Va KG. MARKTBERICHTEN. Gwrlncbem, 20 Jan. Aangevoerd 37 runderen, 9 nuchtere kalveren, 13 vette varkens en 83 biggen. Prjjzen: zware kalfkoeien f 190 a 210, kalfvaarzen f 150 a 160, melkkoeien f 140 a 160, 2Vi-jarige ossen f 130 a 150, guiste vaarzen f 80 a 90, pinken f 50 a 60, graskalveren f30 a 40. nuchtere kalveren f 10 a 12, vette varkens 21 a 24 ei per half kilo, biggen f 6 a 11. Botterdam, 20 Jan. Tarwe f 5,85 tot f 7,10. Per 100 kilo f8,15 tot f 8,76. Rogge f 4.90 tot f 6,50. Rotterdam, 20 Jan. Aangevoerd 319 vette runderen, 0 magere dito, 176 vette en graskalveren, 1 nuchtere kalveren, 662 schapen of lammeren, 557 varkens. Runderen 22 a 816 ctkalveren 88 a 475 cL, schapen 20 a 24 ct; lammeren 20 a 26 cL en varkans 11 a 14 ot per V» Ulo* Geboren: NEELTJE JACOB A CORNELIA Dochter van F. BRANDWIJK en A. BRANDWIJK-Krumt. Schoonhoven, 16 Januari 1902. Getrouwd: A. JONKHEID i N. VBIJLANDT, i die, mede namens wederzydsche Familie, hunnen hartelyken dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling, bjj bun Huweljjk ondervonden. 1J"»** i»05- uouderak, J Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer HENDRIK HOOGENBOEZEM, in den ouderdom van 71 jaar. J. HOOGENBOEZEM. T. HOOGENBOEZEM- Oskam. Lekkerkerk, 18 Jan. 1902. Heden overleedna een langdurig doch geduldig lyden, onze geliefde Dochter AALTJE NIJG JE, in den ouderdom van bjjna 19 jaar. Mede namens Broeders en Zusters, G. VAN WIJNGAARDEN. A. VAN WIJNGAARDEN- Oskam. Bergambacht, 18 Jan. 1902. TE KOOP: bjj HA AKSMAN, Boveneind, Benschop- H. v. d. WOUDE, Deurwaarder te Slikkerveer, is voornemens om op Vrydag 81 Januari --- 1902, v.tn. tien uur, vóór de woning van den Heer D. BENSCHOP, a/d Noord te publiek, A contant, te verkoopen: als: Mahonie Secretaire, Stoelen, Kastje, Tafels, Spiegel, Schiiderjjen; Ledikant met groen Kleed, Veerenbed met toebehooren; Waschtobbe, Stampkuip; Koper-, Tin-, Blik-, Glas- en Aardewerk; benevens eenige Gouden- en Zilveren Voorwerpen enz. enz. Twee uren te voren te zien. Een zeer gunstig a/d Dyk gelegen stuk a/d Noord te Krimpen a/d Lek, tusschen dc Hofsteden van M. P. de jong en wylen Z. Benschop, groot 33 Aren, 48 Centlarenbenevens het erfpacht»* recht van een daaraan grenzend perceel Grond, in erfpacht uitgegeven tegen een erfpachtscanon van f 16,— per jaar en metende 60 Centiaren. Aanbiedingen worden ingewacht ten kan tore van genoemden Deurwaarder, vóór 1 Februari 1902. voor ZES jaren VAl* DE van de gemeente zal plaats hebben door Notaris D. TEIJINCK, 's morgens 11 unr, in het VEERHUIS, nwd sQq lUUen de PöTceelen afgenum-

Schoonhovensche Courant | 1902 | | pagina 2