DriepemliMM A woning, lelie Map» GRINT, Aanbesteding 300 Stères Grint, Onder Gonderak. n n n H n n n n n a n Schuldvorderingen. Advertentiën. 4 bekwame vijfroedigen SCHUURBERG, M. KOLONIALE VAREN enz., Haastrechtsche Handelsonderneming. H. v. d. BEN. AANBESTEDING. Wordt te huur gevraagd een HUIS met SCHUUR SUS» Wei-, Hooi- en Bouwland. Openbare Verkooping. WEI-, HUUI-en GRIENDLAND 15 HA., 32 A., 17 cA. 4 HA., 39 A., 36 cA. •Gsrlnchena, 14 Febr. Op Donderdag 1 Maart e. k. zal in den „Doelen" alhier eene vereeuigde vergadering gehouden wor- ken van het hoogheemraadschap „de Alblas- serwaard met Arkel beneden de Zouwe". In deze vergadering zullen de lasten van stemgerechtigde ingelanden voor het le, 3e en 4e district, na beslissing der daartegen eventueel ingebrachte bezwaren, definitief worden vastgesteld. §BenscIinp, li Febr. In 't café „'t Wapen van Benschop" van den heer Joh. Schouten is verkocht het huis met schuurberg van den heer W. Schouten. De heer Sanders tan IJselstein bracht het in bod op f 1000. Afgemijnd werd het door den heer Sluis op f 160, zoodat het is verkocht voor f 2250. •Krimpen a/d L«k, 16 Febr. Vrijdag middag had A. M., zager op de sloom- houtzagerij van de firma Boogaerdt, het on geluk met zjjn rechterhand in aanraking te komen met een in beweging zijnde zaag. £en gedeelte vap de pink werd afgezaagd, b terwijl ook de ringviuger ernstig werd ge- kwetst. Door dokter Van Dam werd het eerste verband gelegd. Ds. J. G. Dekking, predikant bij de Ned. üerv. Gem. alhier, maakte Zondag morgen bekend, dat door hem een beroep is ontvangen naar Dirksland. Vrijdag-avond trad in een openbare vergadering van de anti-rev. kiesvereeniging als spreker op de heer A. W. F. Idenburg, lid der Tweede Kamer. Na opening met gebed door den voor zitter, Ds. Littooy, verkreeg de heer Iden burg het woord om te spreken over Indiö. Allereerst gaf hij eenige beschouwingen over het gemoedsleven van den inlander en ging daarna in groote trekken de geschiedenis der Indische bevolking na, om meer in 't bijzonder bij de 19de eeuw stil te staan. Eerst in 't laatst dezer eeuw werd een recht vaardiger politiek tegenover de koloniön Svoerd. Thans zijn alle partijen het eens, t alleen het belang van den inlander onze gedragsign moet aanduiden. Doch in de practjjk verschilt men nog. Voor de anti-rev. partjj i* de kerstening van Indië de hoofdzaak. Uitvoerig ging de spreker ten slotte nog na de houding der anti-rev. party ten opzichte der zending. Een talrgk publiek luisterde met aan dacht naar de boeiende rede, al gelooven we toch, dat despreker, ondanks zich zei ven, dikwyls over de hoofden van vele hoorders been sprak. Ds. Littooy sloot de vergadering met dank zegging, na aan den spreker den dank der vergadering te hebben overgebracht. Zaterdag-avond gaf het strijkorkest „Door eendracht tot elkaar gebracht" (onder leiding van den heer J. Scheurwater) by gelegenheid van zyn éénjarig bestaan een uitvoering in het lokaal van den heer Schippers. De verschillende nummers, die ten gehoore gebracht werden, werden hink gespeeld en bewezen, dat de leden van dit muziekgezelschap in het eerste jaar ijverig gestudeerd hebben. Vooral de jongeheer B. van Brandwijk, die nog leerling der lagere school is, trok door zyn kranig spel de aandacht der aanwezigen. Het bekende ge selschap Nieuwenhuyzen zorgde voor de noodige a/wisseling. Door den heer L. van Dam, voorzitter van den Heugelaarsbond „Het Baarsje", waartoe het strijkorkest be hoort, werd ten slotte een woord van dank gesproken tot muziekgezelschap, directeur en den heer Nieuwenhuyzen. Een flink opgekomen publiek genoot ten volle van deze uitvoering. (Lekkerkerk, 20 Febr. De Verorde ning op de heffing van den Hoofdelyken Omslag, zooals hg door den raad dezer ge meente is vastgesteld den 27 Juli/2 Oct. 1901 en goedgekeurd by Kon. besluit van 18 Dec. 1901 no. 24, luidt als volgt: Art. 1. Te beginnen met den laten Januari 1902 zal ten behoeve der gemeente jaarlyks worden geheven een hoofdelijke omslag, tot een maximum van f 9000, en een supple- toire omslag van ten hoogste f 000, ten einde hen aan te slaan, die ui het opmaken van het primitief kohier in de termen van belastbaarheid vallen. De grondslag der belasting is het jaarlyksch zuiver inkomen der belastingschuldigen. Elk jaar zal by de vaststelling der be grooting het te heffen percentage door den raad worden bepaald. Art. 2. Ter bepaling van het zuiver in komen strekt de som van alles wat in geld of geldswaarde verkregen wordt: uit roerende of onroerende goederen; uit beroep, bedryf, handel, ny verheid of onderneming, van welken aard ook; uit arbeid, ambt, bediening, betrekking, wachtgeld, pensioen, lyfrente of andere perio dieke uitkeering; uit eiken anderen hoofde, op welke wyze, krachtens welk recht of onder welke bena- 3. Wisselvallige inkomsten worden berekend naar bet gemiddelde over de laatste drie jaren, of, zoo dit niet mogelyk is, naar het laatste jaar. De overige inkomsten wor den berekend naar den toestand op 1 Januari van het belastingjaar, behalve de inkomsten van hen die eerst later in de termen vallen om te worden aangeslagen, welke inkomsten berekend worden naar het tydatip waarop de belastingplicht aanvangt. Art 4. Naar hun jaarlyksch zuiver inko men, berekend volgens de bepalingen van de artikelen 2 en 3, rangschikken zich de bélastingachuldigen in eene der volgende klassen: Hy^ wiens inkomen bedraagt le klai fe 8e 4e 5e «e 7e 8e 8e löe 11e 11e 18e 14e 16e 16e 17e 18e w 19e 10e 11e 12e 13e 14e 15e 1 16e 27e 28e 29e 80e 31e 82e 83e 84e 85e terwyl voor iedere f 100 meer, eene nieuwe klasse wordt gerekend. De belastingschuldigen kunnen binnen de waarin zy zich rangschikken, des- verlangd een bepaald cyfer als het werkeiyk bedrag van hun zuiver inkomen opgeven. van 460 660 650 650 660 760 760 860 860 960 960 1060 1050 1160 [j 1160 1260 1260 1360 1350 1450 1460 1550 1550 1650 1660 1750 1760 1860 I860 1950 1960 2050 2050 2160 „2160 2260 2260 2350 2360 2450 2450 2550 2560 2650 2660 2760 2750 2850 2850 2950 2950 3050 3050 3160 3160 3260 3260 3360 3350 3450 3450 3560 3550 3660 3660 3750 3760 3850 Art. 5. Van het middencyfer van elke klasse of van het opgegeven zuiver inkomen wordt afgetrokken als onbelastbaar eene som van f 400,—. Voor elk eigen of aangehuwd kind van den belastingschuldige, beneden veertien jaar oud zynde, wordt dit onbelastbaar inkomen vermeerderd met f 20,—, mits zy geen eigen inkomsten hebben. Van het aldus berekend belastbaar inkomen wordt in verband met artikel 1 een even redig cyfer geheven. Art. 6. Aan ieder, die vermoed wordt belastingschuldig te zyn, wordt in de maand Januari een beschry vingsbiljet gezonden. Elk belastingschuldige is verplicht óf zich in eene der hiervoren vermelde klassen te plaatsen, óf aangifte van zyn zuiver inkomen te doen. Hy kan ook verzoeken ambtshalve aangeslagen te worden. By gebreke van een en ander wordt hy ambts halve aangeslagen. Ditzelfde geschiedt, wanneer zyne aangifte door het Gemeente bestuur onjuist wordt geacht. Ambtshalve aanslag heeft plaats met rangschikking der belastingschuldigen in eene der klassen van art. 4. Voor minderjarigen en onder curateele gestelden geschiedt de aangifte door den voogd of curator. Het beschry vingsbiljet wordt acht dagen na de bezorging teruggehaald. Hy, wiens hoofdverblyf niet in deze Gemeente is ge vestigd, is verplicht het biljet, binnen den zelfden termyn, ingevuld ter Gemeente secretarie te bezorgen. Wie Vóór 31 Januari geen beschryvings- biljet mocht ontvangen hebben en in de termen dezer belasting valt, is verplicht binnen acht dagen, ten kantore van den Gemeente-Outvanger, de aangifte of het verzoek bovenvermeld te doen. By na latigheid wordt de belastingschuldige ambts halve aangeslagen. Art. 7. Zy, die n* de algemeene be schry ving, in artikel 6 vermeld, belasting schuldig zyn geworden, zyn verplicht, binnen vier weken na den aanvang hunner belastingplichtigheid, dé aangifte of het verzoek, by dat artikel vermeld, ten kantore van den Gemeente-Ontvanger te doen. Bjj nalatigheid wordt de belastingschuldige ambtshalve/ aangeslagen. Art. 8. Het dienstjaar loopt van 1 Jan. tot 31 December. Het primitief kohien, dat zoo spoedig mogelyk na den aanvang van het dienstjaar wordt opgemaakt en vastgesteld, bevat de aanslagen van ben, die op 1 Januari a. in de Gemeente hun hoofdverbiyf hadden, of b. in de termen vielen om, krachtens artikel 245, voorlaatste lid, der Gemeentewet, voor vier twaalfde gedeelten van den aan slag over een vol jaar in de belasting by te dragen. Op suppletoire kohieren worden gebracht zy, die: a. by de opmaking van het primitief kohier mochten zyn overgeslagen, of b. na 1 Januari in de termen zyn ge vallen om by te dragen in den omslag. Art. 9. Aan hen, dié by den raad bezwaar schriften hebben ingediend tegen hunnen aanslag, wordt 'de gelegenheid opengesteld hunne bezwaren voor eene uit-en door den raad benoemde Commissie van drie leden mondeling toe te lichten, indien het ver langen daartoe in het bezwaarschrift is uitgedrukt. De leden der Commissie zyn verplicht die toelichtingen geheim te houden. Zy dienen den raad op de bezwaarschriften van bericht en advies. Art. 10. Voor belastingschuldigen, die wegens vertrek daar elders recht op ont heffing hebben, wordt het bedrag daarvan vastgesteld door den Gemeenteraad, na op gaaf door den belanghebbende van den tyd, waarop dit vertrek heeft plaats gehad. Voor belastingschuldigen, welke overleden zya, wordt het bedrag der ontheffing door den gemeenteraad vastgesteld, op verzoek van de erfgenamen of rechtverkrygenden, waarby opgaaf van den datum van het over- ïyden wordt gedaan. Art. 11. De thans geldende bepalingen omtrent de heffing en invordering van den Hoofdelyken Omslag vervallen met den lsten Januari 1902. De invordering der by deze verordening geregelde belasting geschiedt overeenkomstig de verordening van heden. 'Mleuwe|»kerk a/d IJsel24 Febr. In de vorige week is te dezer plaatse op gericht een lotery-vereeniging, die aanvan kelijk reeds 20 leden telt. De contributie bedraagt één kwartje per maand, waarvoor dan loten gekocht worden in - de staats- lotery. Het bestuur bestaat uit G. Dekker, W. Donker en H. Stolk Dz. Toen de koopman G. uit Rotterdam onze gemeente passeerde om naar de markt te Gouda te ryden, schrikte het paard aan Kortenoord van den molen, tengevolge waar van paard en wagen van den dyk geraakten en zeer zeker in den IJsel zouden terecht gekomen zyn, indien er juist niet een boom op die plaats gestaan had. Met heel weinig avery en met den schrik kwamen de rei zigers er nu af. Donderdag-avond vergaderde de Nieu- werkerkscbe Werkl.-vereeniging „Onver moeid Vooruit", afdeeüng van het A. N. W. V., in de school op het dorp. De voorzitter, T. C. Mertis, deelde na de ope ning mede, dat er een schryven was inge komen van het C. B., waarin dringend ver zocht werd om steun voor de uitgesloten dekenwevers te Enschedé en voor de dia- mantsiypers te Amsterdam. Nadat door een der leden uiteen gezet was, waarom deza stryd was begonnen, werd besloten aan elk f 2,60 af té staan. Goedgekeurd werd het voorstel om voor rekening van de vereeni- ging het boek te koopen, getiteld: „De arbeidersbeweging der 19de eeuw" door H. Smits. Hierna werd een begin gemaakt met de bespreking van de punten van behande ling, dfe aan de orde gesteld zullen worden op de Algemeene Vergadering, te houden op de beide Paaschdagen te Amsterdam. Wyi het echter reeds laat was geworden, werd besloten die bespreking in een vol gende vergadering voort te zetten. Nadat eindeiyk nog tot afgevaardigde naar boven genoemde vergadering gekozen was de secre taris A. van den Berg, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Vrydag-avond vergaderde de coöpera tieve vereeniging te Nieuwerkerk a/d IJsel in het café „De Zwaan" van den heer G. van Reeuwyk. Nadat de vergadering door den voorzitter, A. van der Dussen, was ge opend, werden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Mededeeling werd gedaan o. m. van dé uitslagen van het onderzoek der opgezonden monsters van lynkoek en lyn- meel. Besloten werd 5 Maart e. k. nog een aanbesteding te houden, waarvan de leve ring moet geschieden vóór of op 19 Maart e. k. Die aanbesteding zal plaats hebben onder dezelfde voorwaarden van de vorige. Staande de vergadering werd besteld 11600 KG. murwe lynkoeken en 28760 KG. A me- rikaansch lynmeel. Hierna kwam ter tafel, de vraag of het niet gewenscht was, in den loop van den aanstaanden zomer voor reke ning van de leden der vereeniging Ameri- katnsche koeken te koopen en of bet niet mogelyk zou zyu, een eigen maaldery op te richten. Na ampele besprekingen der beide zaken, werd, op voorstel van den heer G. Streng, het bestuur uitgenoodigd een onder zoek in te stellen naar de kosten enz., en om Van dat onderzoek in de eerstvolgende vergadering verslag uit te brengen. Het bestuur nam die uitnoodiging aan. Niets i meer aan de orde, sluit de voorzitter de vergadering. j Niet alleen de jaarwedden van de onder- wnzers aan de beide openbare scholen, maar ook die der hoofden van die scholen zyn her zien. In het volgende jaar zal hun jaarwedde bedragen f 1050 en over twee jaren f 1100, het maximum. Bovendien is de huurwaarde der onderwyzerawoningen gebracht op f 260. "Oudewater, 21 Febr. Heden-avond had in 't hotel „Doelen", ten overstaan van notaris W. Kruiswyk alhier, ten verzoeke van den heer Myderwyk te Snelrewaard, de verkoop plaats van een woning met schuur en berg, boomgaard en hooiland, samen groot 63 .aren, 40 centiaren, 't Hoogst in bod gebracht door Nic. Dekker alhier op f 3600; by afslag niet gemyad, dus werd genoemde voor die som kooper buiten de kosten. Dat een kleine oorzaak ernstige ge volgen kap hebben, 'ondervond dezer dagen onze stadgenoot, de heer T. A. M. Th., die door een val op ijja knie zich zoo ernstig bezeerde, dat beden zelfs eene operatie aan de knie direct noodzakelyk was. In de afgeloopen week, toen de vrouw van D. v. d. H. alhier op tyd veilde op staan, bemqfkte zy tot haar grooten schrik, dat haar man 'dood te bed lag. In den laatsten tjjd was v. d. H. lydende aan benauwdheden, doch juist 's avonds te voren was hy frisch en zelfs opgeruimd te bed ""^mpekmp, U Febr. VrJJeg-evood om- streeks 5>/g uur had alhier een zeer ernstig ongeluk met dooielyken afloop plaats. hter P. Vermeer gevoeld aan een grootere ystent. De na bestaande bleek by verschillende gelegen heden veel te klein. Daarom is er besloten een grootere aan te schaffen. Wy hopen, dat ze in het najaar dienst zal kunnen doen. bezig met het loods van het De seinhuis-wisselwacbter was met een ander persoon bezij bergen van goederen in de loot station, waarvoor hy telkens de rails moest overgaan. Toen Vermeer zich weder van de goederenloods naar de overzyde wilde begeven om goederen te halen, wachtte hy een oogenblik naast het seinhuis, alvorens de rails over te gaan, om den sneltrein, komende uit de richting Woerden, te laten passeeren; deze gepasseerd zynde, wilde Vermeer zyn weg vervolgen, toen eensklaps, van de tegenovergestelde richting Gouda, eveneeos een sneltrein aankwam, die door Vermeer val) zyu standplaats niet werd opgemerkt en waarvan de machinist, het gevaar waarin Vermeer verkeerde ziende, onmiddellyk liet fluiten. Vermeer, dit hoorende, verschrikte blykbaar en poogde nog terug te gaan, doch helaas te laat. De ongelukkige werd ongeveer 7 Meter over het talud van bet perron weggeslingerd, alwaar hy bewusteloos in het gras blpef liggen. Na eerst in de wachtkamer te zyn gebracht, werd hy vervolgens per brancard naar zyne woning vervoerd en, nog blykbaar in leven zynde, te bed gelegd. Na eenigen tyd evenwel kon de inmiddels ontboden geneeskundige, de heer P. A. M. Thier, geneesheer vaa het zieken- en ondersteunings fonds voor het Staatsspoorwegpersoneel, slechts den dood constateeren. De burgeméester, door den stationschef van het voorval in kennis gesteld, stelde onmiddellyk een onderzoek ter plaatse in, waarby het bleek dat aan niemand eenige schuld te wyten was. Daar er eenige vertraging in" den treinenloop plaats had, verwachtte Vermeer mogelyk den sneltrein uit de richting Gouda nog niet, en het ge beurt ook taMden dat die twee sneltreinen elkaar op die plaats passeeren. Algemeen is de deelneming in dit voor de weduwe en hare dochter zoo smartelyk verlies, daar Vermeer alhier bekend stond als een zeer y verig, nauwgezet en oppassend beambte en braaf huisvader. 'StelwUk, 24 Febr. Een twaalQarige leerling der 2e openb. school, Eitje de Langen, die yerleden week haar domicilie verlegd heeft naar de stad Groningen, legde daar het toelatingsexamen af voor de herhaliogs-dagschool, eene voorbereidende school voor kweek- of normaalscholen. Voor de 3 plaatsen, die door kinderen van buiten de stad bezet konden worden, hadden zich 6 sollicitanten aangemeld. Ons Eitje behoorde tot de 3 gelukkigen en heeft daarmede het bewys geleverd, dat zy in hare vroegere woonplaats uitstekend onder- wys heeft mogen ontvangen. Voor de verkiezing van een polder meester voor den polder „'t Beiersche" werden jl. Vrijdag uitgebracht 287 stemmen. Gekozen werd de heer P. Boer met 173 stemmen, terwyl de heeren A. Graveland Jr. en P. Both respectievelyk 73 en 41 stemmen op zich veressigden. Vrydag hield de vereeniging „Excelsior" haren tweeden Nuts avond in dezen winter. Ais spreker trad op de heer K. AJ. Klerks, die door zSne degeiyke voordracht der schoone lezing van Cremer „Fabrieks kinderen" een diepen indruk achterliet. Na de pauze leverden de spreker en de heeren westbroek en De Koning nog een vyftal bydragen, die het genot van den avond niet weinig verhoogden. 'Mreefkérk, 22 Feb. Heden gaf het fanfarecorps „De Oranjevaan" alhier onder directie van den heer E. van Wageningen van Schoonhoven, met welwillende mede werking van eenige dames voor zang en de heeren J. W. Stuurman van Ammerstol en Meyer Olmann van Rotterdam, zyne eerste uitvoering. Het groote getal belangstellenden bewees, dat men veel verwachtte en deze verwachting is niet beschaamd. De ver schillende numipers werden uitmuntend ge speeld. 't Is moeilijk te zeggen, welke het meest voldeden- Alleen moet daarom op gemerkt worden, dat de ensemble-stukken beerlyk werden afgewisseld door eenige solo- nummers, waarvan een werd voorgedragen door den beer J. de Rujjter Hz., lid der jeugdige vereeniging en de andere door den directeur met begeleiding van piano en viool. Het werk bleek aan geoefende han den toevertrouwd, zoodat ieder bezoeker der uitvoering zeker hoogst voldaan is huis waarts gekeerd. Voor de vacante betrekking van onder- wyzeres aan school II alhier hebben zich 6 sollicitanten aangemeld. 'Zevenhuizen, 22 Febr. Op Woensdag 19 ,Febr. gaf de fanfare-vereeniging „De Kleine Trompetter" eene soirée in het café „De St.-Joris" van den heer J. A. Vos. De zaal was goed bezet. Het publiek was goed voldaan, want er werd goed geblazen, en de voordrachten werden uit stekend weergegeven. Prachtig waren vooral Nelly, Valse de Concert, Mignonnette en nog eenige andere. De voordrachten Klaartje Helder, de Waschvrouw", de „ongelukkige Schoolmeester", „Of had je niet gekeken", „Hannecke van Drumpt" verwekten aller lachlust, terwyl het slot „De twee bedienden of het spook ter middernacht", een klucht spel in één bedryf, de kroon op 't werk zette. Wy kunnen niet anders zeggeD, of de vereeniging heeft succès gehad. Het publiek was ook doodstil tydens de op voering, zoodat er van het gehoorde niets verloren ging. De yselab heeft reeds lang behoefte Afloop van Publieke Verkooptngen van Onroerende Goederen. By veiling en toeslag, 14 en 21 Februari 1902 door notaris Mahlstede te Berg-Ambacht gehouden, is verkocht De bouwmanswoning no 619 en 620 met 8.99.20 hectaren wei- en hooiland te Berg- Ambacht. Koopsom f 16870. En het perceel wei- en hooiland aldaar, groot 3.13.99 hec taren, koopsom f 4600. GEMENGD NIEUWS. In den loop der vorige week deden zich te Zaandam eenige gevallen van besmettelyke ziekte voor, onder zeer vreem de verschynselen. Zoo stierven er aan die ziekte in één gezin vyf personen na korte ongesteldheid, terwyl personen die met dat gezin in aanraking kwamen, mede werden aangetast en in de barak worden verpleegd. Van deze is inmiddels één patiënt overleden. De geneeskundige inspecteur stelde een on derzoek in. Een bacteriologisch onderzoek zal nu moeten uitmaken, met welke ziekte men hier te doen heeft. Later zyn weder vyf nieuwe ziektegevallen voorgekomen, waarvan vier by kinderen, van welke drie in hetzelfde gezin, terwyl van de aangetasten weder een lyder is gestorren, die in de barak werd verpleegd. Volgens later bericht is de ziekte, zynde typhus sxauthematicus (vlektyphus), door den geneeskundigen inspecteur epidemisch heerachende verklaard. Nieuwe ziektegevallen zyn niet meer voorgekomen. Een der lyders in de barak (de houder van een volkakofüehaiaj is nog overleden. Het aantal verpleegden in de barak bedraagt thans nog 6, waarvan 2 in observatie. Te Ny verdal wordt het zoeken naar goud nog steeds y verig voortgezet, üf het tot eenig gunstig resultaat leidt, blijft een geheim. De werkzaamheden verschaffen echter aan menig gezin brood. Thans zya er ruim 20 arbeiders aan het graven. Zy werken acht uur per dag en ontvangen een weekloon van ongeveer zeven gulden. Men herinnert zich dat op 13 Febr. j.l. uit het krankzinnigengesticht te 's-Gravenhage 3 personen zyn ontvlucht. Op denielfden dag der ontvluchting werd een dier personen weder gevat en teruggebracht in het gesticht. Twee worden nog steeds vermist Het zyn J. H. T. Korsmeyer, !6jaren, en Gustaaf Notten, 23 jaren. Beiden zyu ge- v&arlyk krankzinnig en gekleed met blauw laken, colbertpak, blauwe pet, rood met bruin geruite halbdoek en schoenen met riemen. üe Commissaris van politie der 1ste afd. te 's-Gravenhage Verzoekt de aanhoudingen overbrenging naar voornoemd gesticht en bericht. Naar thans wordt gemeld, heeft de politie-agent uit Meppel G. H. G., die zich in voorloopige hechtenis bevindt, na herha&ldeiyk halsstarrig te hebben ont kend zich aan kindermoord te hebben schuldig gemaakt ten slotte aan den rech ter-commissaris bekend, dat hy het kind, waarvan een meisje met wie hy omgang had gehad, was bevallen, met een mes beeft doodgestoken. Het feit vond plaats ten huize der pleegouders van het meiqje, waar het kind in een ledige bedstede lag, terwyl G. zich alleen met bqt kind in bet vertrek bevond. Het mes heeft hy daarna in de sluiskolk te Meppel geworpen. Te Gorinchem is Zaterdag ochtend om half zes gezonken, doordat de lading hooi eenigszins overhelde, het in de Keulsche Vaart voor den wal gemeerde tweemastschip van schipper J. de Jong, van Raamsdonkveer. Een gedeelte van de lading kan droog gelicht worden. De op varenden werden uit hun slaap gewekt eu allen gered. Het schip is niet verzekerd, de lading wel. Op de hardrydery van mannen en vrouwen (in paren) te Uldeberkoop werd de prys gewonnen door W. van Goinga, die reed met.... zyne moeder! Gisteren-ochtend is in de Govert Flinkstraat te Amsterdam een vrouw uit de derde verdieping van een buis op straat gevallen; zy bleek, toen zy opgenomen werd, reeds overleden te zyn. In het vooronder van een vaartuig, liggende aan de Hembrug by Amsterdam, is Zaterdag-ochtend een schippersknecht, door kolendamp gestikt, dood op zyn kooi gevonden. Te Eindhoven is weer eens een dronkaard in jenever dood gebleven. Zekere Van Kuyk, die na zoo ongeveer alle herbergen bezocht te hebben nog niet genoeg had, nam nog een flesch jenever mee naar huis en dronk zich dood. Een niet alledaagsche ry toer. Een veehouder te Kolderveen, in Meppel's nabyheid, heeft dezer dagen een eigenaar- digen rytoer gemaakt. Hy wilde een varken van verblyfplaats doen verwisselen, tot welk doel hy de deur van 't hok opende. Nau welijks echter zag de krulstaart daarbuiten de zon op de sneuw schitteren, of hy kreeg onweerstaanbaren lust eens een kjjkje te nemen en holde de deur uit tusscben de beenen van den boer door, die door den schrik neerviel, en boven op 't zwyn terecht kwam. Met de beide handen hield hy zich aan 't beest vast, waarop een dolle rit be gon. Het varken scheen plotseling trek in de yspret te krygen, zoodat 't het erf en 't land overrende, en over 't ys van een zoo genaamde eeudebyt wilde loopen, waarvan 't natuuriyk gevolg was, dat varken en beryder in een oogenblik in 't koude bad spartelden. Luidkeels riep de boer om hulp, hetwelk, geaccompagneerd door 't vreeseiyk geknor van 't varken, door eenige buren werd gehoord, die toesnelden om beiden uit hun netelige positie te verlossen, hetgeen slechts met groote moeite gelukte. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de RedacteurI Vergun mti s. v. p. eenige plaatsruimte in uw blad. Dit verzoek geschiedt naar aanleiding van een verslag over de uitvoering van het fanfarecorps „Apollo", gegeven in het Sociëteitsgebouw te Kinderdyk. Tot onze verwondering zagen wy, dat dit verslag niet afkomstig was van uk 2en correspondent, die deze uitvoering by woonde, maar van uw lsten correspondent, die niet tegen woordig was. Deze heeft o. i. geen geregeld verslag van de uitvoering gegeven. Volgens alle aanwezigen was genoemde uitvoering een der beste, welke reeds door „Apollo" zijn gegeven. Uw correspondent maakt er zich in zyn verslag af door eenvoudig te verwijzen naar een vroeger verslag, nl. dat van 17 December 1901. Maar bovendien kenmerkt zich het verslag door onvolledig heid. Waarom geen woord van lof voor de drie damesleden der zangvereeniging „Amicitia", die met de opvoering van het nastukje „Mün lieve schoonmama" zich zoo uitstekend hebben gekweten Weerom geen enkel woord van lof voor den heer Kahn, die als medewerker in genoemd comedie- stukje en vooral als voordrager van een monoloog, getiteld „Tantalus" van A. van Spnnkhuyzen, zooveel heeft bygedragen tot het succès van den avond? O. i. alweder, omdat uw 1ste correspondent de uitvoering niet heeft bygewoond en toch zoo mMr voetstoots een verslag maakt. M. de R. Mocht uw 1ste correspondent weder van een uitvoering verslag uitbrengen, dan zou het voor uw blad zeer wenschelyk zyn, dat hy zich eerst goed op de hoogte stelde, van hetgeen ten beste was gegeven. Ontvang myo dank voor de my ver leende plaatsruimte. I*. Nieu w-Lekker land, 24 Februari 1902. Van uit filikdarp, oftewel stads deel genaamd Oude Singel, den 26sten van Sprokkelmaand. Als ik invloed had op de gemeentezaken, in 't byzouder wat de bestrating betreft, maar ik heb geen invloed, maar als ik dien bad, dan zouden de Sltkdorpers niet zoo veel schoenwerk en schoensmeer te schande maken. Ais ik wat te zeggen had daaromtrent, maar dat heb ik niet, maar als ik dat had, dan zou ik toonen, dat ik die macht wilde aanwenden om modderwegen in begaanbare straten om te scheppen. Als ik lid van den Raad was, maar dat ben ik niet, maar als ik het was, dan zou ik in den Raad zeggen: verlos die Slik- dorpers (Oude Singelbuwoners) uit hun siyk- poel, want de menschen worden daar wan hopig onder het vruchteloos pogen, om huizen en stoepen en gangen en kamers aan de macht van de alles doordringende mod derlaag te onttrekken. Als ikmaar waartoe nog meer als, ik ben nu eenmaal Slikdorper en als zoo danig noodig ik ons Edelachtbaar Gemeente bestuur uit, gezameniyk Slikdorp met een bezoek te vereeren. Met beleefden aandrang uit ik dezen wensch, overtuigd dat zy, die ons verlossen kunnen, dan van het onlhoudbare van den toestand overtuigd zullen zyn en dezen dan ook zullen opheffen, een daad, waarmee zy geheel Slikdorp tot daukbare vreugde zullen stemmen. Eea Blikderper. ÜTADANIEU W Nekssnksren, SS Febr. In de plaats van den heer P. Altena is tot lid der commissie van aanslag voor de belasting op bedryf*- en andere, inkomsten voor de gemeenten in de Krim- Coerwaard benoemd onze stadgenoot, de er P. Greup. 68 personen hebben zich op nieuw aangegeven om op de kiezerslijst te worden gebracht. Tot helpster op de Bewaar school is benoemd mejuffrouw A. Wempe. In de Vrydag-avond onder tydelyk voorzitterschap van den heer J. W. Valk gehouden vergadering der alhier ge vormde afdeeüng vaude vereeniging „Volks weerbaarheid" werd bet ontwerp-reglement na enkele wyzigingen met algemeene slem- men aangenomen en werden tot bestuurs leden gekozen de heeren M. P. Diemei, H. G. Geelhoed, F. Hemmes, J. J. Hogen- doorn, J. Hooykaas, W. H. li A. Seyu en Dr. M. van der Weerd. De burgemeester dezer gemeente, de heer P. K. P. J. van Sloten, en de garnizoens commandant, de heer A. J. Dekker, werden by acclamatie tot eereleden benoemd. Door het bestuur werden later de func- tiën verdeeld als volgtde heeren F. Hemmes, voorzitter; W. H. C. A. Seyu, secretaris en J. Hooykaas, penningmeester. In de bestuursvergadering der afdeeling „Schoonhoven" van de vereeniging „Volksweerbaarheid" werd o. m. besloten middelen aan te wenden tot het oprichten eeuer tweede Gymnastiek- vereeniging onder de leden der afdeeling. Tevens zal men trachten een Schiet- vereeniging onder de leden tot sUnd te brengen. Zooals dezer dagen in ver schillende bladen gemeld werd, is mq. Ida Mollinger uit Amsterdam, die in vereeniging met Freule Sophie Wichera in dit winterseizoen voor het NuisdepartenMut alhier zou optreden, ernstig ongesteld. Het bestuur van het departement kreeg hiervan kennis, onder mededeeling, dat, mocht mcy. M. al hersteld zyn, de geneesheeren haar ten sterkste hebben ontraden gedurende dit seizoen hare voordracht-avonden voort te zetten. Moeten wy alzoo het genoegen miasen de buitengewone talenten van inej. Mollinger als dédamatrice ditmaal te hooren, toch zal de voorgenomen Kunstavond voortgang kunnen hebben. Immers het is Freule Wichers gelukt, eeue waardige plaats vervangster te vinden in mcy. Bolder, dédamatrice te Amsterdam, met wie zy, onder goedvinden van het bestuur van het Nutsdepartement, alhier zal optreden op Dinsdag 11 Maart a. s. Het behoeft geen betoog, dat thans een gewyzigd programma zal gevolgd worden. Hoewel het ys Zondag 11. heel zwak was, waagden toch velen zich er op en kwamen dan ook in de gelegen heid een nat pak op te loopen, zoover bekend, zonder onheilen. Thans kan men zeggende winter is gepasseerd. VERVOLG DER NIEUWSTIJDINGEN- By Kon. besluit is by de Alge meene Rekenkamer benoemd tot referen daris, C. F. Rechlien Morra, thans hoofd commies. Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan Mr. H. W. Fangman, ten be drage van f 1667 's jaars. By Kon. besluit is o. a.: lo. aan na te melden officieren by dienstdoende schotteryen, op hun verzoek, eervol ontslag verleenda. by die te Gouda, aan M. Kuneman, als 1ste luitenant-kwartiermeester, met den personeelen rang van kapitein; b. wegens verandering van woonplaats: by die te Rosendaal c. a., aan K. N. zur Mflhien, als 2de luitenant; en is o. a. 2o. by de dienst doende schuttery benoemd: by die te Gouda, tot 1ste luitenant-kwartiermeester, met den personeelen rang van .kapitein, Jhr. H. A. A. Meyer, gepensionneerd kapitein der in* fantene van Oost-Indische leger. Met ingang van 1 Maart wordt de diensttyd op Zon- en feestdagen van bet post- en telegraafkantoor te Kratingscheveer vastgesteld op 7.30 tot 8.30 uur voor- en 1180 tot 1.80 uur namiddags (Greenwichtyd). Mr. E. C. U. De Balbian van Doorn te Utrecht herdacht Zaterdag den dag waarop hy voor 26 jaren als notaris zyn werkzaam heden aldaar aanving. Het maken van den onder bouw voor een gashouder, een schoeilngen bybehoorende werken, op een terrein der gasfabriek te Dordrecht -waarvoor 37 biljetten werden ingeleverd is gegund aan den heer Martinus Visser te Papendrecht met de laagste inschryving f H789, Ter gelegenheid van *s Pausen 25-jarig jubileum vangt vso uit België den 3den Maart een pelgrimstocht aan naar Rome. De Nederlandsche deelnemers zullen zioh daarby aansluiten. Op verzoek van de Pauseiyke nunciatuur zullen Maandag 3 Maart door de Katholieken de vlaggen worden uitgestoken. In Den Haag is op 67-jarigen leeft yd overleden kolonel r. W. van der Velde, provinciaal adjudant van Zuid-Hol land. In 1868 verwierf hy den officiersrang. Als kapitein was hy in 1896 adjudant by het 4e regiment te Leiden, tot 1898, toen hy bevorderd werd tot majoor en als zoodanig het bevel voerde over het 6e bataljon te Gouda. Den 1 Sept. jl. volgde zjjne benoe ming tot provinciaal adjudanten in den loop derzelfde maand werd aaa den heer Van der Velde de rang van luitenant-kolonel toege kend. Door de Arrond.- Rechtbank te Dordrecht zyn Vrydag o. a. veroordeeld: Huibert T. te Gorinchem, mishand., 3 dagen. Gjjsbertus Wilhelmus Theodorus K. te Gorinchem, idem, 7 dagen. Willem B. te Bleskensgraaf, wederspannig- beid, 14 dagen. Jan van H. te IJselmonde, idem, 1 maand. Hendrik B. te Papendrecht, idem, 6 weken. Bedankt voor het beroep te Hillegersberg door Ds. W. Wensink te Alfen aan den Ryn. Gouda, 22 Febr. Voor de vervulling van de betrekking van leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan het gymnasium alhier worden aanbevolen de heeren M. van Westree- nen, leeraar aan de H. B. School te Arnhem an J. J. Menkama, leeraar aan de H. B. S. te Amersfoort. Op 30 April zal de sociëteit „Vrede Best" alhier 100 jaar hebben bestaan. Na tuuriyk wordt er feest gevierd. Gorinchem, 22 Febr. Aangenomen het beroep by de Hersteld Evang. Lulh. Gem. alhier door Ds. H. C. Zw&hler, Ev. Luth. pred. te Culemborg. Amelde eu Tienhoven, 22 Febr. Tot Sredikant dezer gemeenten is beroepen Ds. C. Klomp te Siyk-Ewyk. 'Ammerstol, 26 Febr. In de commissie tot wering van schoolverzuim zyn de heeren S. van der Weyde sn Adr. Stuurman Jz. respectievelyk tot voorzitter en secretaris herbenoemd. In de vergadering der rederykers- kamer „Onder Ons" is besloten, van wege de verschillende persooniyke omstandig heden der werkende leden, dit seizoen geen tooneelvoorstelling te geveD. 'Borg-Amhacht, 26 Febr. Blykens be kendmaking van het gemeentebestuur is op voorstel van den heer directeur der Posteryen en Telegraphie eene wyziging gebracht in den kosteloozen bestellmgs- kring der telegrammen van het telepboon- kantoor in ons dorp. De telegrammen zullen met ingang van Maandag den 24. Februari alleen in de be bouwde kom van ons dorp, waarvan de uiterste grenzen zynnoordwaarts de Vier- sprongsche brug; zuidwaarts de Nieuwe Weteringwestwaarts op den Groenen Kerk- weg, bet perceel bewoond door P. de Jong, en oostwaarts op den Kerkweg, het perceel bewoond door de wed. Den Oudsten koeteloos worden besteld. Voor telegrammen, welke buiten den kosteloozen kring moeten worden bezorgd, zal een bestelloon ver schuldigd zyn, ad f 0,15, terwyl voor de telegrammen, welke moeten worden bezorgd beoosten de gemeente Ammerstol, den Op- weg en den Bergweg, alsmede die voor de voormalige gemeente Zuidbroek, den Nes- polder en de Hoeksche Sluis gelyk tot op beden f 0,26 bestelloon zal verschuldigd zyn. Vrydag 1L zakte vóór de woning van den landbouwer J. H. in Benedenberg alhier het kind van J. C. V. door het ys. Ge lukkig werd dit door genoemden J. H. be merkt, die er spoedig in mocht slagen den knaap van een anders wissen dood te redden. Baakeop, 24 Febr. Door de drie alhier bestaande tuinbouwvereenigingende Porno- logische Vereen., de afd. der Nederl. My. voor tuinbouw en plantkunde en de Boom- en Plantenbeurs, is voor de kweekers alhier een wedstryd van bloeiende planten uitge schreven. Het programma bevat 82 no miners en reeds zyn 70 opgaven ter mededinging ingezonden. Uitgeloofd worden verguld zilveren medailles, zilveren medailles en certificaten 1ste en 2de klasse. Van de ingezonden voorwerpen zal eene tentoon stelling gehouden wordenop 22 Maart en volgende dagen. Het programma bevat o. a. azalia's, rho dodendrons en seringen, nog niet in den handel. Azalea mollis en mollis x chinensis, rustica fl. plena, kruisingen van azalea en rhododendron, in Boskoop gegriffelde azalea indica, rhododendron hybride, catacobieuBe, enz. Verschillende vaneteiten van seringen, heesters, vaste planten, acer polymorphum en decorafiepianfen. tirMt-Aumen26 Febr. Door den heer D. Ouwerkerk, vleescbhouwer alhier, is aanbesteedhet bouwen van een vleesch- houwery en woonhuis. Van de verschillende inschrijvers werden aannemers de heeren D. Witzier en S- v. d. Oever, alhier woonachtig. Door het zachte dooiweder, zyn er ver schillende personen, die, meenende dat het ya sterk genoeg was, bedrogen uitgekomen. Het ergste was er Zaterdag-middag E, H. uit S. aan toe. Hy begaf zich met zyn fiets op het ys, maar zakte by een der molens op den Boezem albier met zyn fiets er door. Met veel moeite is hy gered, maar zyn rywiel verdween in de diepte, dat mis schien, als de (jskorst verdwenen ia, wel op- gefischt zal kunnen worden. 'Haastrecht, 26 Febr. In de laatste huishoudelyke vergadering van de afdeeling Haastrecht van het „Groene Kruis" deed de penningmeester verslag over het boekjaar 1901. Daaruit bleek dat de ontvangsten ge weest zyn f 462,00 en de uitgaven f 309,OU6, derhalve een batig saldo van 152.996. De begrooting voor 1902 bedraagt aan ont vangsten en uitgaven f 286,V96. Als bestuurs leden werden herkozen de heeren DeterdiDg, Muller en-^Tlaateland. Daar de afdeeling Haastrecht was aangewezen om de rekening en verantwoording van den algemeenen penningmeester na te zien, werden daartoe met algemeene stemmen gekozen de heeren Koeman, Oldeman en S. de Jong Jz. en als plaatsvervangers de heeren Muurling en Zaterdag stond de dienstbode van den heer B. dicht by een byt op den boezem. Al pratende bemerkt zy niet dat bet ys onder de voeten wegzakt. Gelukkig bemerkte dit alles de wed. S. Onmiddellyk begaf zy zich op het ys en had het geluk de dren kelinge weer op het droge te brengen. Alhier vierde Donderdag jl. de Ger. JoDgel. vereeniging „Tunotheüs" haar jaar feest De vergadering werd door begun stigers, afgevaardigden der andere vereeni- gingen en door andere belangstellenden bygewoond. De verschillende onderwerpen, die ter sprake kwamen, werden afgewisseld met samenspraken en voordrachten. In de pauzen werd er rondgegaan met melk en broodjes, enz. Zoo werd de avond in eene gezellige stemming doorgebracht. fHokehflarp, 14 Febr. Heden-middag had bet zoontje vaxj den winkelier M. alhier het ongeluk op den Opweg met zyn kar met winkelwaren in aanraking te karnen met een wagen die passeeren moest, waardoor de kar in de sloot terechtkwam. Spoedig was door eenige hulpvaardige handen de kar, die gelukkig gesloten was, weer op bet droge gebracht. De beryder van den wagen bood de andere party een gulden aan voor de schade, maar deze scheen daarin geen genoegen te nemen. LangeraM, 21 Febr. De landbouwer C. v. M. albier was bezig den kap van zyn groote hooiberg op ie winden, toen plotseling bet werktuig brak. De kap kwam met geweld naar beneden, waardoor de „roeien" af- knakten. De geheele berg zakte op zyde, en C. v. M., die niet spoedig genoeg kon weg komen, werd onder de massa bedolven. Onmiddellyk werd door de aanwezigen een bres in de ruïne gemaakt, en na eenigen tyd van groote spanning werd v. M., die ernstig verwond was, uit zyn levensgevaarlyken toe stand gered. 'JLangerak, 24 Febr. Gisteren-middag deed onze beroepen predikant, de beer J. F, Wachter, candidaat tot den H. D„ zyne intrede naar aanleiding van Rom. 1 vers 16, na des voormiddags te zyn ingeleid doorDs. P. J. van Melle te Kralingen, die lot tekst gekozen had Matth. 9 vers 36-38. Aan de handoplegging werd met den bevestiger deel genomen door den consulent Ds. Van der Horst tfl Nieuwpoort. Beide gelegenheden wekten zeer veel belangstelling. •Lekkerkerk, 25 Febr. Donderdag 11. gaf de zangvereeniging „Euphonia", direc teur de heer Drees, haar tweede uitvoering in „De Groote Boer". Het is voor de vereeniging een mooie avond geweest. De nummers werden goed gezongen en gaven biyk van ernst en goeden wil. Een num mer, „O, Pepital" werd zeer goed gezongen en dan ook gebiseerd. Men moet wei „di recteur" in den waren zin des woords zyn om met een zoo talryk ledental „Pepita" op zoo'n verdienstelyke wyze ten gehoore te brengen. Een woord van lof daarom aan directeur en leden. Tusschen de zangnummers trad voor het fubliek op de heer Nic® de Haas, Holl. arakler-kotniek. Zooals aity'd wist h(j het publiek op een zeer aangename manier bezig te houden. Na afloop der werkzaamheden dankte de heer Drees de talryk opgekomenen voor hunne tegenwoordigheid, het evenwel be treurende dat Euphonia's uitvoeringen steeds door de meergegoeden genegeerd worden, waarvan h(j de reden niet begreep. Met den wensch, dat het bal gezellig en vroolyk mocht zyn, sloot hy dezen voor de vereeni ging zoo goed getdaagden avond. Donderdag-avond vergaderden in „Het Bonte Paard" commissarissen der spaarbank van bet depart. Lekkerkerk der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen. Door den secre- taris-penningm. werd rekening en verant woording gehouden over het afgeloopen boekjaar. Na onderzoek werd deze rekening en de balans door de vergadering goedge keurd en besloten haar aan 't departemeuts- bestuur tot onderzoek aan te bieden. Het bouwen van de 9 arbeiderswonin gen en slagerjj met winkel en woonhuis, die in de, vorige week door den bouw kundige, den heer J. Borsje Pu, voor den heer Pb. van Blankensteyn zyn aanbesteed, is aan de laagste inschryvers gegund. Zaterdag ging A. M. met zyn honden kar door de gladbeid van den dyk. Veie eieren waren gekneusd, andere gebroken, maar zelf kwam by er ongedeerd af, zoodat dit ongeval alleen wat geldelyk nadeel ten gevolge heeft. Vrydag-avond vergaderde in „De Groote Boer" de afdeeling „Lekkerkerk" van den Ned. Protestantenbond. Als spreker trad op de beer Brinkerink, predikant te Boveu- karspel. In een doorwrochte rede behandelde hy: „Kerk, Maatschappy en Godsdienst". De macht van de kerk in vroeger dagen werd vergeleken by die van heden, en hoe door de maatschappy over godsdienst werd en wordt gedacht. Én wat moet de gods dienst voor ons zyn? Glashelder werd aangetoond, dat godsdienst voor een mensch onmisbaar is. Na de pauze las spreker een gedicht voor van Dr. Laurillard: „DeMarsch der Menschheid". Lezing zoowei ais bydrage werden met de grootste aandacht gevolgd en het woord van dank, dat de waarn. voorzitter, de heer C. den Oudsten, tot den spreker richtte, was voorzeker een woord namens allen. 'Nieuw.Lekkerland, 24 Febr. Tot leden van het bestuur der spaarbank alhier zyn voor het jaar 1902 door de commis sarissen gekozen de navolgende heeren Jan Smit Jz., voorzitter, Jan Smit V, kassier boekhouder, Adrs. Pot, secretaris, terwyl de heeren F. H. Leis, L. J. Smit en H. Smit eventueel als hunne plaatsvervangers in de respectieve functies zullen optreden. De commissie belast met het beleggen der gelden bestaat behalve nit den vice- kaaaier-boekbouder, den beer L J. Smit, uit de heeren Jan Smit Jz. en Adrs. Pot, vormende met hun drieën de permanente commissie, het eigeniyk dagelyksch bestuur der spaarbank. Tot huismeester en hnismeesteres der L. en N. Smit-stichting werden heden be noemd de heer J. Weber en echtgenoote te Schiedam, die met 1 Mei deze betrekking hopen te aanvaarden. OU«land,22 Febr. Door kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier is tydelyk tot adminislreerend kerkeiyk ontvan ger benoemd de heer B. de Jong. Feursum, 19 Febr. Heden-avond om streeks 6 uren geraakte de koopman F. Slob van Giesen-Nieuwkerk met zyn slede met kruidenierswaren door het ys in de Giesen, naby de bouwmanswoning van W. Terlouw. Op zyn hulpgeroep kwamen vele menschen naar hem toe, maar door zyn tegenwoordig heid van geest wist hy zichzelven te redden. 'Beenwyk, 26 Febr. De heer M. Schreuder is aan de Ryks Universiteit te Utrecht bevorderd tot aemi-arla. (afd. Sluipwyk.) De collecte van wege de Ned. Herv. Gemeente van Sluipwyk alhier gehouden en waarvan ouden van dagen en zieken in de eerste plaats zullen bedeeld worden, heeft opgebracht f 92,21. Alhier is overleden in den ouderdom van 94 jaar de oud-Stryder Gysbert Hey. De overledene was gerechtigd tot bet dragen van het Metalen Kruis. Ntreefkerk, 22 Febr. De voordracht voor onderwyzeres aan school no. 2 alhier bestaat uit de dames: M. van Wagensveld te Lekkerkerk, M, Varossieau te Woudrichem en M. van Breugel te Gorinchem. $Vlmuen, 24 Febr. Op de jl. Vrydag albier gehouden vergadering der afdeeÜDg „Vianen e. o." der Holl. Maatschappy van Landbouw, is rekening en verantwoording gedaan door den penningmeester, zoo van de afdeeling over 1901, als van de in dat jaar te Leerdam gehouden tentoonstelling en verloting. De drie rekeningen sluiten alle met een batig slot, die der tentoon stelling zelfs met een van ruim f 700. Voor zyne vele bemoeiingen in dat jaar werd den penningmeester met algemeene stemmen een souvenir aangeboden, bestaande in een sier- lyken inktkoker; eene attentie die inderdaad welverdiend is. Verder werd besloten a. f 260 subsidie uit de ka« der afdeeling toe te kennen aan den houder van een goedgekeurden dekhengst, wanneer h(j dien gedurende het op handen zynd seizoen stationneert om en naby de buurt „Helsdingen" onder deze gemeente; b. in 1902 weder een zuivelcursus te houden en wel in de gemeente Meerkerk. De vergadering werd besloten met eene lezing van den heer A. A. Neeb. Ryksland- bouwieeraar voor Zuid-Holland, over veevoe ding, een lezing, die zeer leerrijk was en lot vele vragen door de aanwezigen aanleiding gaf. 'Vullendain (gem. Brandwyk). 25 Febr. Gisteren had alhier een allerlreurigst ongeluk plaats. Een aanvallig joDgetje, oud 6 jaar, t jongste kind van den heer v. E. alhier, begaf zich op de werf van den Laag-Blok- landscheu watermolen en werd door een molenwiek getroffen. De wonden aan hoofd en lichaam waren vreeseiyk. Dr. Formijne was spoedig aanwezig en verleende dadelyk hulp. Heden-morgen is het jongetje aan de ge volgen der vreeselyke wonden bezweken. VISSCHERIJ-BERICHTEN. •- De uitkomsten der zalm- visschery op^ de Waal waren in de laatste 8 dagen niet zeer bevredigend. Tengevolge van den hoogen waterstand kon Diet met de zegen gevischt worden. In het traject van Tiel tot Woudrichem bemachtigden de visschers 14 zalmen, by Gorinchem 24, te Hardingsveld 31 Boven Tiel is de vangst al sedert maanden zoo schraal, als in vele jaren het geval niet was. Zalm geldt thans f 1,45 4 f 1,70 per 1/9 KG. BEÜRSBERlCJiTJlN. Cert. Nederl Werkl. Schuld. «V» Dito dito 8 Oostenryk, Obl. pap. Mei-Nov. 5 Dito Feb.-Aug. 6 Dito zilver Jan.-Juli. 6 Dito Apr.-Oct 5 Portugal, Oblig8 Dito .4% RubL Obl. Binnenland 1894 4 Dito 89/90 le en 2e uitg. 4 Spanje Oblig. Buitenl. Perp. 4 Egypte 18764 HaarL Hyp.-Bank pandbrieven. 4 Amst. Hyp. Waarb. Maatsoh. Obl. 4 Zuid-I tal. Spoorw.-my. Oblig. 8 Loten Brussel21/» Loten Hong. Hyp.-Bank 4 Loten dito fl. 100 3 Loten Theiss Reg. Ges. .4 Loten Madrid3 24 Febr. 833/g «61/8 84% 85% 86% 845/8 277/s 39 973/8 733/w lOTh 1001/4 998/i 621/8 1041/9 92 1301/1 48 MARKTBERICHTEN. Gwrlnchem, 24 Febr. Aangevoerd 179 runderen, 7 nuchtere kalveren, 14 vette varkens en 138 biggen. Pryzen: zware kalfkoeien f 180 a 200, kalfvaarzen f 160 a 170, melkkoeien f 140 a 160, 2V9-jarige ossen f 140 a 160, guiste vaarzen f 80 a 90. pinken f 60 a 60, graskalveren f 35 a 50. nuchtere kalveren f 10 a 12.. vette varkens 20 a 26 cl per half kilo. biggen f 6 a 11. Rotterdam, 24 Febr. Tarwe f6.75 tot f 7.—. Per 100 kilo f8,26 tot 8,75. Rogge r 4.80 tot f 5,20. Rwtterdaae, 24 Febr. Aangevoerd 364 vette runderen, 0 magere dito. 168 vette en (rraskalveren, 0 nuchtere kalveren, 157 schapen of lammeren. 405 varkens. Rusderen 23 a 32 ct. kalveren 39 a 64 ct. schapen 21 26 ct.; lammeren a ct. en varkens 22 a 26 ct. per Vt kilo. RECLAME. De twee Talismannen. De Czar Alexander HI giDg door van zoo niet dweepzuchtig, dan toch,erg godsdienstig te zyn; hoe het ook zy, by'had een groot vertrouwen in reliquieën. Hy droeg voort durend aan den vinger een gonden ring, welke een zeer klein stukje van het ware Kruis bevatte. Dit kostbare kleinood maakte vroeger tyd een deel uit van de schatten van hel vatikaan en was aan een zyner voor ouders wegens diplomatieke redenen aan geboden geworden. Men kan zich denken welke waarde de Czar hechtte aan het bezit van deze rejiquie, door het volgend feit: Gedurende een reis, die deze vorst maakte om zich naar Moskou te begeven, weiiiige jaren voor zyn dood, bemerkte hy dat hy den ring in kwestie vergeten had. Onmiddel lyk werd er last gegeven den trein te doen stoppen en een vertrouwd persoon werd per specialen trein 'naar St. Petersburg ge zonden, ten einde het onschatbare kleinood te balen. Slechts na de terugkomst van dien persoon, toen de Czar den talisman aan z{jn ringvinger gestoken had, kon de trein de reis voortzetten, welke talisman hem geen oogenblik meer verliet. De Heer P. SMEINK, vol&sné portrel. Een ander persoon, zekeriyk in verre niet een zoo belangrijk persoon als de held van het feit, dat wy zoo even verhaalden, heeft ook z|jn talisman, waaraan hy eene groote waarde hecht, alhoewel dezelve geen stukie van het ware Kruis bevat. De Heer Smeink, No. 3 Verbindingslaan te Bussum, is onze tweede persoon; h(f schreef ons: „Dat hy sedert veertien vyftien jaren met hevige hoofdpijn gesukkeld heeft en zelfs zoo erg, dat hy het geringste voedsel niet in de maag kon houdenalles heb ik geprobeerd, doch niets mocht baten, totdat ik eindelyk besloot tot het gebruik der zoo geroemde Pink Pillen van Dr. Williams over te gaan, en werkelijk na het gebruik van drie doozen ben ik geheel en al genezen. U kunt myn schryven gerust bekend maken, want ik ben werkeiyk van hunne werk- dadigheid overtuigd en raad ze een ieder aan, die lydt zooals ik geleden heb." De lezer cal begrypen, dat onze corres pondent wel gelyk had zoo'n groot ver trouwen in de werkdadigbeid van zyn talisman te hebben. De Pink Pillen zyn ontegenzeglyk een onovertreffelyk genees middel in dergelyke gevallen, want zy herstellen en verryken het bloed en ver- oorlooven aldus bet organismus zich van de aandoeningen te bevryden die bet aan getast hebben en bet terugkomen te voorkomen. Prys f 1.75 de doos, f 9,— per 6 doozen. Verkrygbaar by ^nabilié. Steiger 27, Rotter dam, hoofd-depóthouder voor Nederland en Apotheken.—Franco toezending tegen poet wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Schoonhoven en omntreken by A. N. tam Zksuk, Drogist RTRGERIIJBE STAND, ftc hoon heven. Van 21—26 Febr. Geboren: Hendrik Johannes, z. van J. Sibbelee en W. A. Staarink. Geeriruida, d. van H. de Vaal en N. de Jong. Hendriks, d. van A. G. van Solinge en E. Rietveld. Gemeente Schoonhoven. De BURGEMEESTER van Schoonhoven herinnert belanghebbenden, dat vorderingen ten laste der gemeente slechts dén als opeisebbare schulden der gemeente worden erkend, wanneer de leveringen op zyne uitnoodiging of lastgeving, of van zynent- wege, gedaan en door hem af te geven bewysen gedekt zyn. Schoonhoven, 25 Februari 1902. VAN SLOTEN. DIRK KOOIMAN en ADRIANA SCHEP Jd. die, ook mede namens wederzy'dsche Familie, hunnen harteiyken dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling, by hun Huwelyk ondervonden. Willige-Lsngerak, 21 Febr. 1902. Heden overleed ODze geliefde Broeder en Aan behuwd broeder JOHANNES ARIE DE JONG JOH.su., in den ouderdom van ruim 79 jaren. ADAM de JONG Joh.zn., CHR. de JONG- fetolwyk. VAN DrUNEN, M. J. de JONG Joh zn., P. de JONG— [Krimpen a/d Lek. de Jong, J. de JONG Joh.zn., CORN, de JONG— [Alblasserdam. de Groot, JOH. de JONG- de Jong, [Krimpen a/d Lek. ALB. de JONG Cz., M. VAN DAM DE Jong, A. vak DAM, jStolwjk. Krimpen a/d Lek, 21 Febr. 1902. Heden overleed, na een korte, ern stige ongesteldheid, in den ouderdom van ruim 80 jaar, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mej. A. J. COK, Weduwe van A. G. de Kovel. Namens de Familie, ANTH. DE KOVEL. Groot-Ammerg, 21 Febr. 1902. Heden overleed, tot onze diepe droef heid, na eene kortstondige ongesteld heid, onze innig geliefde oudste Dochter en Zusier W1LHELMINA ANTHONIA, op den nog jeugdigen leeftyd van byna 15 jaren. Mede namens onze Kinderen, J. VAN HALTEREN. A. JA. W. VAN HALTEREN- Utrecht, 21 Februari 1902. Maliesingel No. 43. te Nunspeet, zacht en kalm, de WelEerw. Heer JOHAN GEORGE PAULUS RULLER, in den ouderdom van 70 jaar. Mevrouw F. M. BOUMANMuller. Dr. N. W. BOUM AN. Bergambacht, 22 Febr. 1902. Eenige kennisgeving. Heden overleed, tot onze diepe droef heid, ons geliefd Zoontje EIMERT, in den ouderdom van 9 jaar, 7 maanden. J. VERKERK. A. VERKERK-Noomen. N. VERKERK. Gouda, 22 Febr. 1902. Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lyden, in den ouderdom van 76 jaren, onze ge liefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MERRIGJE ROZENDAAL. Mede namens de Kinderen P. DE RUITER. Langerak, 20 Februari 1902. Hiermede beluigen wy onzen harteiyken dank, ondervonden by het herdenken van ons 25 jarig Huweiyksfeest. J. VAN DRUNEN. G VAN DRUNEN-Rietvelt. Zwammerdam, 16 Febr. 1902. Voor de vele bewyzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en by het overlydeD van myne geliefde Echtgenoote, Mej. MARIA OSKAM, betuig ik, ook na mens wederzydsche Familie, mynen harte iyken dank. W. BLANKEN JOHz. Gouderak, 22 Februari 1902. TERSTOND GEVRAAGD: Adres: den Heer G. v. d. VOET, Mr. Metselaar te Lekkerkerk. WY4 Een In goeden itaat sUnde by l VAN HOVEN, Meerkerk. Door deze hebben wy de eer U te berichten, wy de zaak In tot dusverre aedreven door de Firma DEM HARTOG, primo Maart hebben overgenomen, en zullen voortzetten onder den naam Ons steeds in uwe gunst aanbevelende, teekenen wjj, Uwe dw. dienaren, p. 0. Haastrechtsche Handelsondernemim, van de levering van ten behoeve van den Tiendweg en den Moord-Zeweadersetaen Voordijk, in de gemeente Willige-Langerok, op Dinsdag 4 Maart 1902, des voormiddag* ten 10 ure, in het RAADHUIS te Wllllge-Langerak. De inschryving8-biljetten moeten Maandag den 8. Maart zyn ingekomen ter Secretarie dier Gemeente, gehouden wordende te Loplk, alwaar tevens inlichtingen zyn te bekomen en de monsters te bezichtigen zyn. van de levering van ongeveer ten behoeve van den Lopiker-VoordUli en den RlezendUk, op Donderdag 6 Maart 1902, des voorin, 10 uur, in het RAADHUIS te Loplk. De inschryvings biljetten moeten Woens dag den 5den Maart zyn ingekomen by den Burgemeester dier gemeente. Inlich tingen te verkrjjgen en monsters te be zichtigen ter Secretarie aldaar. in een welvarend dorp in de woord: een geschikt om winkelnering in te doen. Opgaven, met nauwkeurige omscbryving en huurprys, onder letters H L, aaa bat Bureau van dit Blad. TE HUUR GEVRAAGD in een boeren buurt, door geh. 1. z. k., P. G., voor terstond of latsr of Grond voor Schuur en vry Erf, bfl voorkeur waar Roomgoord, Groa* of Bonwlond by is, niet boven 3 bunders, tegen borgtocht. De huurder genegen uit werken te gaan. Adres, met postz. v. antw., motto „Huis", Bureau Schoonh. Courant. TE N00RDEL00S jfl*. met ongeweer 14 Morgen Aanvaarden 1 Mei. Informatie HULPKAN* TOOR te Woordeloos en by C. ZUIDAM te Gouda. De Notaris H. GROENENDAAL te Gouda is voornemens in het openbaar te veilen en verkoopen op Donderdag 13 Maart 1902 by inzet en op Donderdag 20 Maart 1902 by afslag, telkens des voormiddags 11 uur, in bet Hótel „DE ZALM", aan de Markt te Gonda: JWomoaer Een. DE gemerkt wyk A No. 66, en SCHUUR met atalling voor 18 koeien, 2 HOOIBERGEN, verdere GETIMMERTEN, ERF en TUIN, benevens diverse perceel en x en perceeltjes WEG en WATER, alles aaneen gelegen achter het dorp, in den polder Kraöepoort", strekkende van de daarvóór gelegen Steenfabriek tot aan den Tienden weg, helend ten noorden de Snip- penjagerskade en ten zuiden den Boezem van den polder Stolwykkadaster Sectie B, Nos. 260, 261, 275 tot 279, 281 tot 287, 299 tot 310, 317 tot 330, 1463, 1464 en 123, te ramen groot Grondlasten f 100,29; Polderlasten f 2^- en Krimpenerwaardlaaten f 8.60 per HA. over 1901. Nammer Twee. en perceeltjes WEG en WATER, gelegen in den polder „Middelblok", strekkende van de Wetering tot aan den Tiendenweg, belend ten zuiden de Snippenjagerskaae en ten noorden de Heeren D. Tom en A. C. Snaterse; kadaster Sectie B, Nos. 212 tot 216. 220 tot 118, 246 tot 248, 1956, 1956 en 1957, te zaïnen groot Grondlasten f 22,263; Polderlasten f 2,16 en Krimpenerwaardlaaten f 3,60 per HA. over 1901. Combinatie bjj den afslag. Betaaldag der kooppennlhgen 1 Mei 1902. Nader® inlichtingen ten kantore van ge noemden Notaris GROENENDAAL te Gouda. GRONDWET fl le Cent, verkrfigbaar in den Boekh. ran S. fl W. N. VANN00TKN te Schoon hoven.

Schoonhovensche Courant | 1902 | | pagina 2