Kunstavond, Betrekking. Tabak en Sigaren, Café-Biljart Groot-Ammers, Ch. Brüggemann, 5 Kalfkoeien, Gemeenteraad van Schoonhoven. Uilil) HpilOlL Gemeente-Gasfabriek. Advertentién. Arts te HAASTRECHT, Huid- en Blaasziekten. Vogelhouders Sophie Wichers en Ph. Beider, NEDERL. PROT. BOND, Aid. AHMERSTOL Spreker; de Heer Ds. OLDEMAN, Metselaarsknechts. Een Halfwas Een halfwas KLEERMAKER betrekking als Meid-alleen, Ter overname aangeboden: Bouw- en Melkgereedschappen, Nieuw-Lekkerland. en eenig 90DD en ZILVER. Openbare Verkooping Noord-Brabantsche SPARREN des v/m. 10 nor te Ond-Alblu en des n/m. 1 nor te Molenaarsgraaf, B|j Koninklijk besluit zijn be- noemd: tot ontvanger der directe belastingen te Dordrecht c. a., G. C. Droogleever Fortuyn, ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te den Helder; tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Breukelen c a., V. L. baron van Boetzelaer, lijdelijk belast met de waarne ming van het ontvangkantoor dier middelen te Alblasserdam c. a. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het district Mid- delharnis zyn de officiöele candidaten de heeren J. van Schouwen te Oude-Tonge (lib.) en H. Ch. Vegtel (antirev.). Bjj den dienst der belastingen zijn verplaatst, ingang t April 1902: J. de Vries, kort. 2e kl. van Sliedrecht naar Vier lingsbeek, A. Levij, kom. 2e kl. van Vierlings beek naar Sliedrecht. De heer J. van Waning, Burge meester van Ouderkerk a/d IJsel, is benoemd tot lid der commissie, belast met de in dit jaar af te nemen examens voor candidaat-secre- taris, te 's-Gravenhage, in Juni a. s. Door Commissarissen der Oud- Beierlandsche Hoogdrukwaterleiding-Maat- schappjj wordt over het afgeloopen boekjaar een dividend voorgesteld van V'/g pet. Het totaal der bjj de Ned. Z.-A. Ver. gestorte gelden bedroeg op Zaterdag 8 Maart 1902 f 1.381.872,71 Vb. Uit Nederland is in Januari en Februari voor het Boeren-Hulp fonds aan het bureau van Z.H.Ed. den Staatspresident te Utrecht, volgeus opgave van het gezant schap te Brussel, 3907,20 frank ingezonden, o.a. van W. van Dam te Oud-Alblas 710,35 fr. In de Zondag te Rotterdam gehouden gecombineerde vergadering is beslo ten tot oprichting eener gewestelijke vereeni- ging van de Afdeeliugen van het Alg. Ned. Werkl.-Verbond in de Provincie Zuid-Hol land. De hoofdzetel is gevestigd te Rotterdam onder presidium van den heer D. de Klerk. De Hooge Raad verklaarde gis teren het re visie verzoek van Catherine van Viegen, weduwe van Jens Peter Sörensen, door de rechtbank te Rotterdam en in hooger beroep door het gerechtshof te 's-Gravenbage veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens vergiftiging door middel van arsenicum van haar man en haar dochter, niet-ontvankeljjk. •Ameide en Tienhoven, 17 Maart. De miliciens dezer gemeenten, A. C. Woudenberg en A. G. van Middelkoop zjjn ingeljjfd bjj het 2e reg. veld-artillerie, in garnizoen te Leiden en C. van der Grjjn bjj het 3e reg. infanterie te Bergen op Zoom. De milicien C. Streefkerk kon wegens ziekte nog niet worden ingeljjfd. •Ameide, 18 Maart. Iu hetzelfde gezin, waar onlangs een typhusgeval voorkwam, doen zich twee nieuwe gevallen voor. Tot heden heeft de ziekte een gunstig verloop gehad. 'Berkenvroude, 17 Maart. Onze pre dikant Ds. J. W. de Vries, zal op Zondag 80 Maart des voormiddags zjjne afscheids rede houden. Gleaendaam, 14 Maart. Als een bewjjs, dat in de polders nog genoeg visch wordt aangetroffen, kan dienen, dat in de laatste dagen in het vischwater de Giessen ruim 1800 pond witvisch gevangen werd, waar onder een snoek van 15 pond. •Goudrlaan, 17 Maart. De heeren J. T. en A. E. van hier, kwamen van Gorkum rjjden. Het paard sloeg op hol, maar «ij gelukkig tul olaau goliiai/iii. AnJsr- maal aan het rjjden sloeg het dier weer op hol door het breken van het leidsel. Beide mannen werden uit het voertuig ge slingerd en J. T. bekwam zeer veel letsel, zeodat de geneesheer er aan te .pas moest komen. Het overgangsexamen der leerlingen van den landbouwcursus had hedenavond K" ats. De landbouwieeraar was verhinderd, heeren Wisboom en Schell, voorzitter en secretaris der afd. Alblasser waard, waren tegenwoordig, alsmede de commissie van toezicht. Alle leerlingen werden tot de 2e klasse bevorderd en wel 16 uit Goudriaan en 1 uit Oltoland. Jaarsveld, 17 Maart. Uitslag der door Djjkgraaf en Hoogheemraden van den Lek- djjk Benedendams en van den IJsseldam, op 14 Maart 1902, in het Djjkhuis te Jaars veld, gehouden aanbesteding vanDe leve ring en het vervoer van grint, ten behoeve van de djjks- en poldergriotwegen. lste perceel grintlevering Jan Mudde, Lekkerkerk, f 1,58 per M'. Daam Westerhoud, Ameide, - 1,55 R G. J. Slurry, Groot-Ammers, - 1,64 2de perceel grintlevering Daam Westerhoud, Ameide, - 2,50 G. J. Slurry, Groot-A miners, - 2,19 lste perceel grint vervoer: K. v. d. Vlist, Jaarsveld, 0,60 Cons v. Renswoude, Jaarsveld, 0,60 2de perceel grintvervoer Geen aanbiedingen ingekomen. Gegund aan de laagste inschrijvers. •Krimpen a/d Lek, 18 Maart. Dins dag-avond j.l. gaf de Christelijke Zangver- eeniging «Oefening baart kunst", ouder leiding van den heer P. Vos, bjj gelegen heid van haar één-jarig bestaan, een uitvoering in de consistorie van de Geref. kerk. Deze vereeniging, die zich ten doel stelt den zang van psalmen, gezangen en Vaderlandsche liederen te beoefenen, telt thans 21 leden. Donderdag-avond hield de Geref. jonge dochters-vereeniging «Onze hu'p is in den naam des Heeren" haar jaarfeest in de Geref. kerk. Ds. N. P. Littooy sprak een inleidend woord, waarna de avond werd Sepasseerd met voordrachten en lezingen oor de leden. De vereeniging, onder voor zitterschap staande van mej. A. D. Koojjmao, verkeert lo bloeienden toestand, hoewel het aantal leden niet groot is. Ds. J. G. Dekking, predikant b(j de Ned. Hervormde gemeente alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Dirksland. •Krimpen a/d IJsel, 17 Maart. Heden is met goed gevolg te water gelaten van de firma A. J. Otto en Zonen alhier, een stalen sleepkaan, genaamd «Cecilia", groot 640 last, en gebouwd voor rekening van den heer J. J. Bell. Daarna is de kiel gelegd voor een dergeljjk schip, groot 626 last, voor rekening van den heer Ignatz Klöckner te Koblenz. Tevens is aangevangen met den bouw van 8 stalen heibokken voor rekening der ge meente Rotterdam. •Lekkerkerk12 Maart. Bjj de indee ling der miliciens, lichting 1902 te Gouda, zijn van deze gemeente ingedeeld: no. 1 M. sr. d. Hoven, no. 2 G. v. Herk, no. 3 N. A. Dogterom, no. 4 P. v. Herk, no. 5 G. van Wjjnen, no. 6 G. Berkouwer, no. 7 B. de Boom, no. 8 A. Hoogenboezem en no. 9 W. v. d. Velden, nl. no. 1 en 2 te Gouda, no. 3. 6, 7 en 8 by de Grenadiers en Jagers te 's Gravenhage, no. 4, 6 en 9 bjj de vesting- artillerie te Utrechjt. Loplkerkapel, 18 Maart. Zondag 9 Maart was voor de Hervormde Gemeente alhier een vreugdedag. Toen de predikant, na het bedanken voor een beroep, een orgel ten geschenke ontving van de gemeente, werd het gemis van een kerkorgel nog sterker gevoeld dan voorheen. Op voorstel van den predikant werd nu een derde collecte ioge- voerd en door milde bjjdragen der gemeente leden en van enkele belangstellenden was binnen korten tjjd de vereiachte som bjjeen, zoodat tot het koopen van een orgel werd overgegaan. Het werd Zondag 9 Maart in- gewjjd en voldeed uitnemend. Ds. Kleyweg sprak naar aanleiding van 1 Sam. XIX 9b en 10a over de macht der muziek tegenover het ruw gewald, voor een talrijk en aan dachtig gehoor. Het kerkgebouw was meer dan vol. De teekening en vervaardiging van het front geschiedden door een lid der gemeente. Het orgel was geleverd door den heer P. Blad te Utrecht. •Meerkerk, 17 Maart. L.I. Donderdag gaf Meerkerks fanfare «Euphonia" haar tweede invitatie-concert in dezen winter. De zaal van den heer T. Klejjn was goed bezet. De uitgevoerde nummers voldeden zeer en ook de voordrachten, door eenige heeren van elders gehouder, werden met warmte toegejuicht. De avond was zeer gezellig en het publiek hoogst voldaan, zoodat «Enphonia" met tevredenheid ook weder op deze uitvoe ring mag terugzien. Montfoort, 15 Maart. In de afdeeling Montfoort van het genootschap van Land bouw en Kruidkunde zullen de stierenkeu ringen plaats hebben als volgt: Voor district 8, zjjnde de gemeenten: Hoenkoop, Polsbroek, Willige-Langerak en Lopik (beneden den Damweg, Cibauw en Zevender), Woensdag den 9, Aprjl des na middags 11/b ure te Polsbroekerdam by den beer Joh. Schouten. Voor district 6, zjjnde de gemeenten Linschoten, Montfoort, Snelrewaard en Wil- lfskop. Woensdag den 23. April, des mor gens ten 11 ure in de „Zwaan" te hfontfoort. Als prjjzen zjjn in elk district uitgeloofd voor oude stieren een pr. van f 100, voor pinkstieren een le prjjs van f 60 en een 2e prjjs van f 40 terwjjl op de keluring te Montfoort als 3e ptjjs voor pinkstierten wordt uitgeloofd f 25 door den heer C. J. Hacke van Mjjnden, voorzitter van het hoofdbestuur van het genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, De stieren moeten voorzien zyn van een ring of capuchon, wordende anders niet ter keuring toegelaten. •Nleu werker k a/d IJsel, 17 Maart. Zaterdag-morgen had de landbouwer R. het ongeluk met zjjn paard voor een kar op den riugdjjk van den Zuidpiaspolder op hol te slaan, doordien de zwing op de hielen van het dier sloeg. Men deed alle moeite om het dier tot staan te krjjgen. De melkrjjder d B., die zich ook met een wagen op den djjk bevond, haastte zich om benedendjjks te komen. Toch werd zjjn wagen door de slingerende kar nog eenigszins gegrepen. Eindeljjk tuimelde het hollende dier met de kar van den djjk en kwam zoo tot staan. Met den schrik en een kleine bezeering kwam men vry. Nieuw-Lekkerland, 17 Maart. Vrjj- dag j.l. had de 14-jarige dochter van A. V. alhier het ongeluk met het scheppen van een emmer water in eene vrjj diepe sloot te geraken. Het ongeval werd intjjds oj>- gemerkt door P. B., die het geluk had drenkelinge behouden op het droge te brengen. I Uit de ter visie liggende rekening van de diaconie der Ned. Herv. Gem. alhier, bljjkt dat in 1901 de ontvangsten hebben bedragen f 2708,916 en de uitgaven f2383,22, zoodat de rekening sluit met een batig "'"••«Yudrrt/rk a/d IJsel, 17 Maart. Door Burg. en Weth. is vergunning verleend aan den heer D. de Jong, te Krimpen a/d IJsel, om in de Zgde onder deze gemeente een windkorenmolen op te richten, onder voorwaarde dat de voorzjjde van den molen i op minstens 19 Meters afstands kome uit de buiten-kruinljjn van den IJseldjjk. ^Ouderkerk a/d IJsel, 18 Maart. Wederom is alhier in de Nesse groote bal dadigheid gepleegd. In den nacht van Vry- dag op Zaterdag zjjn nameljjk ongeveer 25 stuks jonge wilgenpooten, staande langs den Lageweg en toebehoorende aan het raadslid P. d. D. en diens broeder G. d. D., verminkt door afschilling en messneden. Papendrecht, 15 Maart. De maande- ïyksche collecte voor de slachtoffers in Traus- vaal heeft hier f 49,72 opgebracht. Dit bedrag is minder dan de vorige maal, •/Stolwijk, 17 Maart. Volgens de ter visie liggende rekening van de diaconie der Ned. Herv. Gemeente hebben in 1901 de inkomsten bedragen f 2391,69, de uit gaven f 2164,15. De rekening sluit alzoo met een batig saldo van f 227,54. De indeeling der miliciens uit deze gemeente is als volgtM. den Hoed (no. 1) J. Verkerk (no. 3), J. Bezemer (no. 6) en C. Stoppelenburg (no. 13) bjj het 4e reg. infanterie te GoudaG. F. Hujjsman (no. 4) by het 4e reg. inf. te Haarlem; K. Burger (no. 12) by het le reg. vesting-artillerie te Utrecht en R. van der Berg (no. 10) by het 2e reg. veld art. te 's-Hage. Laatst genoemde is echter voor den dienst on geschikt verklaard en nu zal voor hem moeten uittrekken J. Baas Wz. (no. 14). •Tien koven, 17 Maart. Het kohier der personeele belasting dezer gemeente over 1902 bedraagt in hoofdsom f 401,38, 8 opcenten voor de provincie f 82,11, 26 opcenten voor de gemeente f 100,84. Van gister-avond tot heden-middag zyn op de zalmzegenvisschery alhier 7 zalmen gevangen. §$Vianen, 17 Maart. De bestuursleden van het hoogheemraadschap «de Vyfheeren- landen", die dit jaar aan de beurt van aftreding zyn en waarvoor de verkiezing te Leerdam, als hoofdplaats van het derde district, op 2 April e, k. bepaald is, zyn de heeren J. Boon te Nieuwland; J. van Iperen te Leerdam; J. W. van Iperen te Nieuw land en G. A. de Stigter te Kedichem, als hoofdiugelandenen A. van Bruchem te Leerdam; A. van Meever te Nieuwland; Joh. Verhaar te Arkel en G. de With Pz. te Leerdam, als hoofdingelanden-plaats vervangers. Wllleskop, 18 Maart. In de gisteren gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werd ter vervanging van den heer Van Eyk, die deze gemeente heeft ver laten, tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heer F. Kortenoever. Aan den gemeenteveldwachter Oostrom werd eene gratificatie van f 25 toegekend, voor gedane nachtdiensten. •Zevenhuizen15 Maart. Donderdag zyn de miliciens der lichting 1902 te 's-Gra venhage ingedeeld. Van de 6 miliciens zyn drie personen ingeiyfd by de vest.-artillerie te Utrecht, nl. A. Anker, A. van der Starre en J. Dogterom, één te Gouda, nl. A. Bos, by de infanterie, één te Leiden by het wiel rijders-corps, nl. A. van Vliet en één te Brielle by de zeemilitie, nl. K. Verwey. Als een bewys, dat miltvuur gevaariyk is, kan dienen, dat een hond, die van bet bloed van een aan miltvuur gestorven koe gelikt had, des anderen daags dood in zyn hok lag. Zitting van Vrydag 14 Maart 1902, 's nam. 3 u. Tegenwoordig de heeren A. Kuylenburg, N. Kooiman, P. Greup, A. van Lomwei, C. van Willenswaard CLzJ. G. Doesburg, J. W. Valk, G. J. Niekerk, A. W. Lazonder en A. J. Overdykink. Afwezig de heer H. M. den Uyi. Voorzitter de heer P. K. P. J. van Slo ten, burgemeester; secretaris de heer H. G. Geelhoed. De vergadering wordt door den voorzitter geopend, waarna de notulen door den secre taris worden voorgelezen. De voorzitter: Zyn er ook aanmerkingen op de notulen? De heer J. W. Valk: Het zyn geen aan merkingen op de notulen, maar naar aan leiding van de notulen had ik een vraag. De voorzitter: En dat betreft? De heer J. W. Valk: Ik wensebte, dat er besloten werd dat de stukken, die in behandeling komen, voortaan olie eerst ter visie liggen. Den vorigeu keer heb ik ergens tegen gestemd, omdat ik het niet goed be grepen had, dit zou dus wel weer kunnen voorkomen, ook met myn collega's. Wan neer de zaken hier Ier tafel komen en we hebben daarvan niets gezien en dus niet kunnen bekyken en overdenken, dan kun nen wy daar geen juist oordeel over uit spreken. Voorzichtigheidshalve heb ik toen tegen gestemd. Ik hoop, dat wanneer er weer dergelijke stokken behandeld zullen worden, ze eerst ter visie zullen liggen. De voorzitter: Ik geloof, dat de punten toch altyd op den oprpepingsbrief zyn aan gegeven. Van hétgeen de heer Valk dus zegt, ben ik my biets bewust. Zooveel mogelyk wordt door Burg. en Wetb. daaraan vold-ian eu den Raad kennis gegeven van stukken, die hier behandeld zullen worden. Ik weet dus niet, wat de heer Valk bedoelt. De heer J. W. Valk: B.v. dat laatste uit de notulen, dat Gedeputeerde Stalen niet goed hebben gekeurd die f 2000. Ik heb daar tegen gestemd, omdat ik die zaak niet goed vatte. Had ik het vooruit bezien, dan had ik voor gestemd. Daarom wensebte ik ik eisch het niet dal zooveel mogelyk de stukken ter visie komen te liggen. De voorzitter: Ik geef u de verzekering dat dit by my steeds voérzit. De heer J. W. ValkDan wenschte ik nog te weten, of die brug al is geaccepteerd. De voorzitter: Nog1 niet. De notulen worden gearresteerd. Ingekomen is: Van Ged. Staten goedge keurd het besluit wjjzigiug der begrooting en beschikking uit den post onvoorziene uit gaven. Vervolgens de verordening op de heffing van den Hóofdelyken Omslag, de verordening regelende de jaarwedden van de onderwyzers en het besluit regelende de jaarwedde van den sècretaris. Een bezwaarschrifttegen den Hoofdeiyken Omslag van C. Hujjgens. Wordt straks behandeld. Een adres van W. Walewyn over een uitpad aan den Opweg. Een adres van F. J. Sassen over bestra ting en huur van gemeentegrond. Een adres van Gebr. Ooms over een bui zenleiding. Een brief van het hoofd der school lste soort, waarby hy mededeelt, dat hy 28 April a. s. in de gemeente hoopt te komen. Aan den Raad hel verslag van de Com missie tot wering van schoolverzuim over 1901. Dit ligt voor de leden ter inzage. Een voorstel van het bestuur van het weeshuis, over wyziging der begrooting 1901. Dit wordt aanstonds behandeld. Aan de orde is het procesverbaal van kas- opoortuop, IwiJ«nd«r dut ia kas was op 7 Maart f 10884,626. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Burg. en Weth. stellen voor, te mogen beschikken over f120 uit den post onvoor ziene uitgaven dienBt 1902, ter betaling van het aandeuken aan het afgetreden hoofd der school. Wordt aangenomen. De voorzitter: Aan de orde is het adres tot wyziging der begrooting 1901 van het Weeshuis. Dit adres is in handen gesteld van de financieels commissie ter fiue van rapport, die er hel volgend rapport over uitbracht: Goed te keuren het bestuit tot toevoeging ad f8280,026 en het besluit af- en overschryving ad f 1286,73. Burg. en Weth. hebben geen bedenking tegen dat rapport en adviseeren dus in dien geest te besluiten. Wordt zonder hoofdeiyke stemming aan genomen. De voorzitter: Aan de orde is een adres van Gebr. Ooms over het leggen van een buis. Dat adres ia gesteld in handen van de commissie van fabricage, die er het vol gend rapport over uitbracht: «By begeleidend schaven van den Burge meester dd. 20 Februari 1902 no. 45 is aan de Commissie van Fabricage ter fine van rapport in handen gesteld een request van de gebr. Ooms te Schoonhoven, daarin verzoekende om eeife yzeren pöp, wyd 2tyg, door den Singel naar hunne fabriek te mogen leggen, om te dienen tot voedingwater voor een stoomketel. De Commissie stelt voor het verzoek tot wederopzegging toe te staan, en dat daarvoor jaarlyks voor gebruik van gemeentegrond zal worden betaald". Volgens art. 6 punt a van de verordening op de heffing voor het gebruik makeu van openbaren gemeentegrond wordt er betaald f 0,15 per week voor iederen strekkenden meter. De commissie,stelt in haar rapport niet voor een pry^. Ik weet niet, of dat met een bedoeling jf geweest en geef dus daarover het woord tan den heer Kooiman, den voorzitter der commissie. De heer N. KooimanJ Er zyn meer van die uitwateringen en daarvoor wordt betaald 50 cent. De bedoeling van de commissie is hier ook geweest 60 cents per jaar. Het is voor water, dat gebruikt moet worden in de stoommachine, omdat het met pompwater zoo moeiiyk gaat, daar er zooveel aanslag daardoor komt; dat is te veel yzerhoudend en daarom willen zy grachtwater. In den regel wordt daarvoor 60 cents betaald en ik heb nooit anders gehoord, en dan natuur- ïyk tot wederopzegging. De voorzitter: Kunnen de leden zich daarmede vereenigen? Wordt zonder hoofdeiyke stemming aan genomen. De voorzitterAan de orde is een adres van W. Walewyn. Dit is in handen gesteld van de Commissie van Fabricage, die er het volgend rapport over heeft uitgebracht: «De Commissie van Fabricage in wier hauden by apostille van den Burgemeester dd. 1 Maart 1902 no. 50 ter fiue van rapport is gesteld een adres van W. Walewyn, landbouwer te Vlist, daarin verzoekende om vóór het nieuw gebouwde woonhuis aan den Opweg alhier de sloot te mogen aanvullen tot de hoogte van den weg om een behoorleken toegang naar bedoeld woonhuis te krygen. Uwe Commissie stelt voor het verzoek toe te staan, onder bepaling dat door den aarden dam een duiker van Engelsche aarden buizen, wyd 25 cM. inwendig, wordt gelegd, waarvan de bovenkant dier buizen komt op toraerpeiL Dat de vergunning tot wederopzegging zal geschieden en jaarlyks daarvoor het verschuldigde aan de gemeente zal worden betaald." Ik heb hierby weder dezelfde opmerking als bij het vorig adres. Deze besluiten wyken van de bestaande voorschriften af. Het kan dus een vingerwijzing zyn voor het vervolg by het nazien der verordening, waarmede vroeger qiet is gerekend. Kunnen de leden zich daarmede vereenigen? De heer N. Kooiman: Er liggen meer van die dammen, zooals hy heeft gevraagd. Wy hebben gezegd: wel een dam, maar Ook een riool. We hebben gesproken met zyn ge machtigde. Die sloot moet afwatering heb ben en daarom besloten we te adviseeren een dam met een riool er door. Dat is maar een kleine kosten en de commissie wilde niet anders. De voorzitter: Kunnen de leden zich daar mede vereenigen? De beer P. Greup: Eu de prys? De heer N. Kooiman: Als het andere. Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. De voorzitter: Aan de orde is het adres van F. J. Sassen. De Commissie van Fabri cage heeft daarvan rapport uitgebracht lui dende als volgt: «De Commissie van Fabricage in wier hauden by apostille van den Burgemeester dd. 6 Maart 1902 no. 54 is gesteld een adres van F. J. Sassen, daarin verzoekende om ontheven te worden van de verplichting om een bestrating te leggen tuascben het petroleumpakhuis en de woning van den heer J. v. d. Sluys in de Halve Maan, alsmede om het gedeelte open grond ten noorden van genoemd pakhuis in huur te mogen hebben, heeft dé eer den raad te adviseeren op beide verzoeken afwyzend te beschikken". De heer C. v. Willenswaard CLz.: Om welke reden wordt de grond niet verhuurd De heer N. Kooiman: Wat het eerste ge deelte van het adres betreft, daarvan is een raadsbesluit, dat het bestraat moest worden en wjj hebben gezegd, dat wy daar uiet van mochten afwyken: hy heeft het aan vaard. Het 2de gedeelte was moeilyker. Daar staat een pakhuis voor petroleumdat is daar neergezet indertyd buiten de be woonde kom. De gemeente is nu heenge gaan en daar heb ik zelf aan meége- werkt, dus zeg ik het uiet als een verwyt om rondom dat pakhuis been te bouwen; maar het staat nog vrjj, er staat geen ge bouw tegenaan. Wat die man nu met dien grond wil doen, welen wjj niet, maar by wil dat gedeelte huren. Of hy daar nu een mestvaalt wil maken om die petroleum te verwarmen, weet ik ook niet, maar de Commissie is van oordeel, dat dat pakhuis vry gehouden moet worden en er niets tegen of by kan komen. De bedoeling iudertyd om bet pakhuis daar te hebben zal wel zyn geweest om het buiten de kom der ge meente te hebben voor brandgevaar; laten we het dus zooveel mogelyk braudvry boudeu. De Commissie adviseert daarom oni den aangrenzenden grond niet te verhuren. De heer J. W. Valk: Mynheer de voor zitter, ik moet dat rapport van de Com missie ontraden. Het petroleumpakhuis staat er; onder welke voorwaarde is my onbekend, maar dit is zeker, dat er aan dat pakhuis geweest zyn goten: één aan de noordzyde en één aan de zuidzyde. Het is er nu een ruïne; bet slaat daar leelyk en is een crime voor die nieuw gebouwde buizen. Het kon er veel fatsoenlyker uitzien dan het nu ziet en daarom zou ik ten eerste willen voor stellen, dat Burg. en Weth. eens onderzoe ken in hoeverre dat in orde gebracht moet worden, opdat het een beter aanzien heeft, Het gevraagde stukje grond is net een zak- put; al het water loopt in dat vierkante stukje groud, dat die man gehuurd heeft en waarover besloten is, dat hy het zou bestraten. Ik zou dus in overweging wil len geven, dat Burg. en Weth. daar een riool deden leggeD, om dat water te doen afvoeren naar dat buizennet achter zyn stal. Wanneer er dan een goot aan dat pakhuis weer kwam, dan kan ook het hemelwater daardoor in het riool komen. En wat het verhuren nu betreft, daarin zie ik geen be zwaar, indien hem de bepaling wordt opge legd, dat hy het hek tuaacbeu ego hu ia en het pakhuis recht zet en hem opgelegd wordt, dat hy er niets mag leggen dan wat zindeiyk is, daar bet anders moet worden weggenomen. Het is daar een chaos, en het zon zoodoende een verbetering van dien toestand kunnen worden. Er wonen daar veel menschen, en men moet dus dat pak huis op laten knappen. Ik zou dus niet ingaan op het rapport van de Commissie van Fabricage, maar het adres willen stel len in handen van Burg. en Weth., om dan, met een deskundige, met eigen oogen die zaak eens goed te bezien, alvorens het af te handelen. De heer A. van Lomwei: In hoofdzaak heeft de heer Valk reeds gezegd wat ik wilde zeggen. Ook ik zou er voor zyn, hem den grond te verhuren, mits hy dien zinde iyk houdt: nu is het een zwynenboel, vol puin, steenen, rommel en smeerlappery. Wanneer hy nu dien rommel opruimt, dan zou ik er wel voor zyn te verhuren tegen een zeker bedrag, dat de Raad goedvindt. Er is geen brandgevaar en daarom zie ik niet in, waarom we niet zouden verhuren. Nu is het een bergplaats van vuil, maar wanneer hy het schoon moet houden, dan zal hy het wel beletten. De heer N. Kooiman: Ik hoor daar door de heeren zeggen, dat zy het wel zouden willen verhuren en onder voorwaarde, dat hy het zindeiyk moet houden. De heeren zeggen dat 'bet een smerige boel is, maar van wien is die smerige boel? Dat kan er door anderen zyu gegooid. Het is waar, de zindeiykheid laat daar te wenschen over. De heer J. W. Valk: Ik weet wel, dat aan aommige dingen niet veel te doen is, maar het is daar een echte smerige boel, een mesthoop. Men wascht daar en dat waschwater wordt tegen dat pakhuis aan gesmeten en zakt dan op dat stukje grond, dat Sassen wil huren. Wanneer we hem nu verplichten tot onderhoud, dan komt daar een betere toestand en als dat pakhuis er nu fatsoen lyker gaat uitzien, dan komt men op die manier wel tot een vergelijking en voert het water dan beter af. Het is nu altyd een smerige boel en ik zou niets toestaan voor alles van naby is bezien en onderzocht. De heer G. J. Niekerk: Na gehoord te hebben den heer Valk, zou het dan niet afdoende zyn, het adres aan te houdeB en dat Burg. en Weth. eens een conferentie hadden met den heer Sanlman, om dat pakhuis weg te krygen? Ik heb eens ge hoord, dat hy het daar weg wilde hebben wanneer hy een andere gelegenheid daar voor had. Ik geloof, dat zulks in het be lang zou zyn én van den heer Santman èn van de gemeente Schoonhoven. De voorzitter: Aangezien de meeningen hierover verschillen, ben ik ook voor aan houden. Wanneer Burg. en Weth. daarover kunnen confereeren, dan is het best moge lijk, dat het tot een goed resultaat komt. Ik stel dus voor, dit punt van de agenda te ver wyd eren en by een volgende gelegen heid te behandelen. Aan de bestrating is by gehouden daar komen wy dos niet op terug. De heer A. W. Lazonder: Wanneer b(j daar een straatje maakt, dan bljjft het bjj een flinke regenbui toch een moeras; het water heeft geen afvoer en we maken het zoodoende nog slechter. De heer N. Kooiman: Hy wil het opvul len met puin enz.; hy moet nu zyn laarzen aandoen om er door te gaan, en wanneer er dan straat is, wat dan? De heer A. W. Lazonder: Daarom is het goed, het nog eens aan te houden. De heer J. W. Valk: Al zit Sassen nu aan dat besluit vast, dan kan toch de ge meente wel eerst een riool daar leggen voor den afvoer. Het is een heele toestand, om daar verbetering te brengen. Wat de heer Niekerk zei van de conferentie, ja, dan waren we klaar, maar ik vrees daarvoor. De voorzitter: Zoolang hjj geen besluit krygt op zyn adres, zal hy wel wachten met het bestraten. Komt de Raad later op de bestrating terug, dan kan er nog wyzi ging van het contract plaats hebben. Dan is hier een adres, dut niet op de agenda voorkwam. Hebben de heeren bezwaar om het nu te behandelen? Niet? Dan zullen we tot behandeling overgaan. Het is een adres van E. Noteboom, ver- zoekénde, gebruik van groud en het maken van een riool. Van het eerste gedeelte uit het adres heeft men verzocht, dit niet te behandelen. Over het laatste gedeelte heeft de Commissie van Fabricage rapport uit gebracht, luidende: «De Commissie van Fabricage, in wier handen by schijven vSu den heer Burge meester dd. 28 Jan. 1902 no. 24 ter fine van rapport is gesteld een request van E. Noteboom c. s., inhoudende het verzoek om een riool van steenen potten te mogen leggen, onder de straat van af de drie in aanbouw zyude huizen aan de Oude Haven tot afvoer van hemelwater naar de Haven, heeft de eer voor te stellen bedoeld verzoek tot wederopzegging toe te staan en dat daarvoor jaarlyks aan de gemeente de kosten moeten worden voldaan, die daarvoor ge steld zyn. Wat betreft het koopen van een stukje grond by het Ryk in gebruik, in het adres aangegeven, zal de beschikking, op verzoek vau adressant later volgen." De heer N. Kooiman: Het is een ge wone geschiedenis, die altyd wordt toege staan. Het eenige, wat ik daarby zou moeten zeggen is, dat Noteboom gezegd heeft dat het voor 4 huizen komt in plaats van 3; maar dat doet niets ter zake, want het is één riool door de straat. De heer A. van Lomwel: Ik wenschte alleen, dat er nog by werd vermeld, dat door dat riool geen faecaliön, maar alleen hemelwater mag. De voorzitter: Het verzoek luidt «tot afvoer van hemelwater". De heer C. van Willenswaard C.Lz.: Is daar de recognitie voor elk huis? De voorzitter: Dat is door den Raad te bepalen. De heer N. KooimanEr wordt gevraagd één riool. De voorzitter: Wanneer dat riool wordt gelegd en de straat wordt opgebroken, dan is dat opbreken en neerleggen voor rekening van adressant. De heer P. Greup: Dat riool begint óp zyo terrein van achteren. Het is moeiiyk te constateeren, of daar alleen hemelwater doorgaat. Waarom niet een klein gootje, dan ziet men het hemelwater wegloopen. Men kan moeiiyk nagaan wat er komt uit de buizen, die veelal ouder water uitkomen. De voorzitterHet geeft vermoeden, dat men er gebruik van maakt voor wat anders. De heer J. W. Valk: Ik ben het met den heer Greup niet eens. De heer Greup weet heel goed, dat ze in die heele straat bet water niet kwyt kunnen en vanzelf komen ze daarom met het verzoek om het hemel water in de Oude Haven te mogen doen loopen. Hebben zy tonnenstelsel, dan haalt men dat vau zelf wél weg; men laat dat tegenwoordig niet meer toe. De voorzitter: Er is in te voorzien, wan neer in de algemeene verordening wordt opgenomen, dat we dat kunnen nazien. De heer P. Greup: De heer Valk weet wel beter. Hy stelt het voor, alsof daar het hemelwater achter moet afgevoerd wor den, maar de gansche Huven doet het voor aan de straat. De heer G. J. Niekerk: Ik ben met den voorzitter van de Commissie van Fabricage daar geweest en heb my er van overtuigd, dat het nergens anders dienstbaar voor was. Achter is een putje, waar het riool uitkomt en daar kunneu geen faecaliöu door. De heer A. J. Overdykink: Men vraagt voor hemelwater, maar keukenwater zal daar ook wel doorloopen. Dat geeft dus later kwestie. Dan zyn het wel geen faeca liön maar 't wordt afval uit de keuken. De heer N. Kooiman: De bedoeling is, zooals de heer Overdykink zegt, ook keu- keuwater en werk water, zooals het misschien hier in 100 riolen is. We zouden dus kun nen zeggen, dat er geen faecaliön door mogen. Er zyn misschien wel meer dan 100 riolen onder de- straat, die in de havens uitloopen, en nog wel toestanden van de laatste jaren, niet eens oude. En wie zal altyd zeggen wat daar door gaat? De voorzitter: Toen zy daar begonnen te bouwen, is daar toen de bepaling aan ver honden, dat zy tonnenstelsel moesten hebben De heer A. W. Lazonder: Dat kon niet worden bepaaldhet was particuliere grond, geen gemeentegrond. Het is echter tot wederopzegging; Wanneer dus anders mocht blyken, dan kunnen we de toestemming doen ophouden. De voorzitter: Het is dus uitsluitend voor hemelwater en tot wederopzeggihg. De heer N. KooimanDat zou ik afraden. Laten we zeggen «geen faecaliön". De voorzitter: Er wordt anders voor hemelwater gevraagd; maar er kan worden gezegd, voor hemel- en ander water, maar geen faecaliön. Wordt aldus zonder hoofdelyke stemming aangenomen, en de recognitie bepaald op 50 cents. (Vervolg en slot in 't volgend nommer.) GEMENGD NIEUWS. Donderdag-nacht 13 dezer wa ren te Londen 1579 pokiyders onder be handeling. Te Glasgow breidt de ziekte zich lang zaam maar aanhoudend uit: daar zyn nu 212 gevallen. Men schryit uit Zaandam aan de „N. R. C'\: In de nu afgeloopen week heeft de vlek- typhus zich alhier niet uitgebreid, want de slechts vier nieuwe gevallen van Maandag tot en met Zaterdag (van welke patiönten er één overleed) hebben voor eene gemeente van 22.000 zielen uit den aard der zaak weinig te beteekenen. De overledene be hoorde bovendien tot een gezin, waarin zich reeds een drie weken geleden de ziekte openbaarde. Met het oog op de zeer overdreven be richten en geruchten, die in het geheele land de ronde hebben gedaan, acht uw correspondent het gewenscht en plichtmatig het bovenstaande ter openbare kennis te Onder het verroer ren da Schoonhovensohe boat our bet station D. Pt te Rotterdam hebben twee mannen een partij visch, ongeveer 50 kilogram, gestolen en die daarna tegen verminderden prys op de Grootemarkt te koop aangeboden. De expediteur heeft hiervan by de politie aan gifte gedaan. Te Zeist had een 82-jarig man het ongeluk uit een zolderraam op straat te valleu. De geneeskundige, die hem onder zocht, verklaarde, dat geen letsel was te constateeren. Den volgenden morgen echter werd de man dood te bed gevonden. Te Dubbeldam is in het gezin van den arbeider B. Beider een meisje ge boren, dat reeds in het bezit is van twee tanden. Woensdag-avond kreeg de dienstbode van de familie Van Holland, Huidekoperstraat te Amsterdam, die met haar mevrouw alleen thuis was, de bood schap of zy in het Gasthuis wilde komen, daar een barer verwanten daarheen ge bracht was. Aldaar bleek dat het bericht valsch was en dat men het ?erzounen had om de dienstbode te verwyderen, want een oogen- blik nadat zy vertrokken was meldde zich een man aan, die mynheer te spreken vroeg. Mevrouw stond hem toe in de gang diens thuiskomst af te wachten. De man liet een makker binnen. Met hun tweeön wier- fien z(j de oude dame op den grond en rachtten haar de punt van een vloerkleedje in den mond te wringen maar ofschoon hoog bejaard (in de tachtig) verweerde de aangevallene zich zoo dapper, dat dit niet gelukte en zy nog om hulp kon Bchreeuwen. Op het toesnellen van de buren verwyder- den de kerels zich. De dienstbode der bu ren bleef de oude dame gezelschap houden totdat de heer des huizes thuiskwam. De aanranders hadden de brutaliteit later nog eens te komen aanschellen. Toen werden zy natuurlyk niet opengedaan. Te Oud-Beierland werd dezer dagen een man uit Numansdorp wegens overtreding van de Leerplichtwet door den kantonrechter veroordeeld tot f2 boete. De man verklaarde doodarm te zyn en dus on- mogelyk de boete te kunnen betalen. Hy wist zoodanig hit medelyden op te wekken, dat hy f22 collecteerde. Hy betaalde nu de boete en hield f20 over. Op de Vlaardingsche motor sloep «Frans", van den heer A. Dorsman, is op de Noordzee een ernstig ongeluk voor gevallen. Door een lek in een buisje werd de machine-kamer ongemerkt met gas gevuld. Toen de bemanning het gevaar bemerkte, waarin het machine-personeel verkeerde, waren de schipper, de stuurman en de machinist reeds bewusteloos. Met veel moeite gelukte het de eersten tot bewuslzyn te brengen; de machinist echter bleek reeds geslikt te zyn. Zyn lyk is te IJmuiden Binnengebracht. Vrydag-avond omstreeks 9*k 1 uur riep te Rotterdam een man op den Nieuwen Binnenweg naby den 's-Graven- dykwal een bleeker, die met paard en wagen in de richting naar Delfshaven reed, aan, om mede te rilden. Hg stond, terwgl hy dit deed, op de rails van de stoomtram. Juist op dit oogenblik kwam de stoom tram aanryden. De machinist belde her- i haaldelyk en luid, zelfs zóó, dat men ver moedt dat daardoor de bleeker het geroep van den man op de rails niet hoorde. Al thans hy reed door. Ook wordt vermoed dat de man op de rails, die dezen nacht te Delfshaven zyn diensten moest verrichten, hardhoorend was, want trots het gelui van den machinist bleef by op de rails staan tot i de stoomtram hem green. Hy sloeg tegen den grond en kwam onder de machine te- recht die hem het hoofd van den romp scheidde, waarby het hoofd zóó verpletterd j werd dat de ongelukkige niet herkenbaar was. Zyn kleeding zal moeten uitwyzen wie hy is. Het l(jk werd onder nolitiegeleide naar het lykenhuis op de algemeene begraaf- i plaats vervoerd. De commissaris van politie, de heer J. Don, die spoedig na het gebeurde met een inspec- I teur ter plaatse was, stelde een onderzoek I in, waaruit overtuigend moet gebleken zyn, dat niemand schuld heeft aan het ontzettende ongeluk. Een knaapje te Deventer van nog geen drie jaar, dat door zyn moeder alleen thuis was gelaten, speelde in dien tüd met een emmer, waarin eenig vuur. De kleederen van den kleine vatten vlam, waardoor het kind aan een zyde byna werd verkoold. In deerniswekkenden toestand is het naar bet Ziekenhuis overgebracht. STADSNIEUWS. £ch«*nhoven, 18 Maart. Morgen (Woensdag) zal met toestemming van het gemeentebestuur eene collecte gehouden worden ten voordeele van de vereeniging «Het Vaderland Getrouw" van oud-atrjjders der Zee- en Landmacht uit de Tropische gewesten. Het programma van den Kunst avond, welke van wege het departement Schoonhoven der maatschappy Tot Nut van 't Algemeen op Vrijdag 21 Maart a. s., in het «Heeren-Logement". zal gegeven worden door de dames Sophie Wichers en Ph. Beider van Amsterdam, luidt als volgt: 1. De Zwerver. Uit bet Fransch van Fr. Coppée, vertaald door J. N. van Hall. SylviaPh. Beider. Zanetto.Flor en tynschZan ger .Soph. Wichers. (Ia Costuum.) 2. Reyen uit de Gysbrecht van Aemsfel, door J. van den Vondel Ph. Beider. 8. Onsterfeiyk, door Ada Negri- SopbieWichers. Pau 2 e. 4. De Treurigste Bladzyde. Tooneelspel in één bedryf, door Eva Westenberg. Dora van Heuvel, jonge SchrijfsterSophie Wichers. Adéle Deckers .Ph. Beider. la.Jt Ri-ja van myn EzelkeD, door Pol. de MóötPh. Beider. '\b. Wys Klaertje op het IJs, door Pot- gieterPh. Beider. 6. Babbelen. Monoloog, door Henrici. Sophie Wichers. 7. De Balschoentjes. Tooneelspel in één be dryf, nit het Fransch van O. A. Gastineau. Susanne de Marcilly Sophie Wichers. Marguérite de Chatinay Ph. Beider. Het keurige programma, gevoegd by den uitstekenden naam, welke de dames Wichers en Beider op déclamatorisch gebied bezitten, doen voorzeker eene ruime opkomst ver wachten. Ook niet-leden der Maatschappy zullen ditmaal, biykens achterstaande ad vertentie van het departements-bestuur, tegen betaling van entrée, in de gelegenheid gesteld worden van dezen veelbelovenden avond te genieten. By de door den heer M. N. Pek alhier bij uitnoodiging gehouden aanbesteding van het bouwen van acht woonhuizen aan den Havenstraatschenwa), werd ingeschreven sJs volgt Timmerwerk: H. Peltenburg, le plan f8657, fe plan f60 hooger; A. van Dam f 3685; J. W. Dogterom f3787; H. J. de Hoog f3900, de drie laatste sommen voor beide plannen. Hot metselwerk is opgedragen aan A. Wou denborg. Schilderwerk: P. P. vu der Aa, geheel f 481; J. A. do Gidti lo plu f 526, te plan f 515. Smidswerk: G. Sperna Weiland f 56,— H. Brussen Dz. f 60,—. LoodgieterswerkJ. Ponsioen Tz., leplan f 196, 2e blan f 212; Jan Ponsioen, le plan f 223, 2e plan f 232. By de heden door den heer L. F. Redeker, architect alhier, namens den heer G. P. Santman gehouden aanbesteding van het vergrooten van de Hofstede, ver plaatsen van de hooiberg en verdere werk zaamheden, in de gemeente Berg-Ambacht, naby de Voornebrug, werd ingeschreven als volgt: J. Vermey, Vlist, f 2299. W. van der Wal, Berg-Ambacht, 2363. P. Herlaar, - 2380. W. F. de Bruin, Polsbroek, 2388. C. de Jong, Berg-Ambacht, - 2580. G. H. Kuylenburg, Schoonhoven, - 2674. A. Woudenberg, - 2729. J. W. Dogterom 2750. De Christeiyke Jongeliags- Vereeniging «Jozef" vierde Donderdag 13 Maart haar 25-jarig bestaan in de zaal van het Mil. Tehuis, welke voor dit doel, keurig was versierd met vlaggen en groen. BÖ den aanvang werd de feestvierende vereeniging een lied toegezongen door de Chr. Jongedochters-Vereeniging «Tryfosa". De voorzitter der JoDgel.-Vereen., de heer D. P. M. Gaillard, dankte daarop in harte- lyke woorden de Jonged.-Vereen. voor dit bewys van toegenegenheid en opende bet feest met gebed, om daarna in korte (rekken de geschiedenis der Jongel-Vereen, na te gaan en alzoo aan te tooneu dat er ryke stof is tot feestvieren- Daarna kwam Ds. J. J. van Noort, pre dikant te Amsterdam, aan het woord. Zoowel in zyn feestrede als in de leiding van het feest toonde Z.Eerw. de rechte man op de rechte plaats te zyn en wist door zyue welsprekendheid en door gepaste humor een echt Cbristelyk karakter aan het feest te geven. Het vioolspel vau den heerOpio de Castro, die in plaats van den heer Cor nelia uit Amsterdam was overgekomen, met accompagnement van den heer De la Mar, was eenig schoon. Ook de heer Joh. Steen, eveneens uit Amsterdam, toonde de gave te bezitten om door zyn voordracht, zoowel ernst als luim, rijn hoorders te boeien. Een tweetal samenspraken, die door de leden der vereeniging zeer goed werden uitgevoerd, een prachtige voordracht van Ds. Van Noort, een tweestemmig lied ge zongen door de Jonged.-Vereen. wisselden elkander af. Voorzeker zal deze avond by alle aan wezigen nog lang in aangename herinnering blnven. Het middernachteiyk uur was dan ook reeds aangebroken toen Ds. J. van der Spek in zyn slotwoord de Jongel.- Vereen, dankte voor dezen genoegiyken avond, door haar bereid, en Ds. Van Noort voor de geheel eenige wyze waarop by dit feest had weten te leiden, om daarna de Vereen, op hartelyke en ernstige wyze toe te sprekeD, hen aansporende steeds hare roeping te gevoelen als leden eener Chr. Jon gel.-Vereen. Na bet zingen van Gee. 12:1 eindigde Da. Van der Spek met dankgebed. Gisteren zyn ook te dezer stede de ooievaars teruggekeerd en hebben deze voorjaarsboden hunne oude verblyf- plaats weder betrokken. Vrydag j.l. is door den Visch- keurder afgekeurd eene party kabeljauw. De iu beslag genomen visch is onder politie toezicht vernietigd. Postkantoor Schoonhoven. LIJST van BRIEVEN en BRIEFKAARTEN, geadresseerd aan onbekendenover de lste helft der maand Maart 1902. Brieven: M. Rietveld, 's-Hage. Briefkaarten: W. Scheepmaker, Vaartsche Ryn, by Utrecht. Afloop van Publieke Verkooplngen van Onroerende Goederen. Te Ameide, ten overstaan van notaris Maris le Meerkerk op 13 Maart jl. Een woonhuis met erf, recht van erfpacht op een stuk grond en daarop staande schuur, alles in de Peperstraat te Ameide. Kooper de heer Van Kekcm te Ameide voor f 1210. Een perceel grond in erfpacht uitgegeven tot 30 April 1932, aan de Molenstraat te Ameide. Kooper de heer T. van Vliet te Ameide voor f 190. VERVOLG DER NIEUWSTIJDINGEN- Aan de Deli Ct. is dato 18 Febr. uit Kotaradja geseind: De colonne Heidens overviel tweemaal de schuilplaatsen van Ali Bait: 8 vyunden met wapens vielen in onze banden. In Pidiê overviel de marechaussee een vyande- lyke bende; de vyand liet 22 doodeu met wapens in onze handen. Onzerzyds i mare chaussee gesneuveld, vier niet levensge- vaarlyk gewond. By Kon. besluit van 17 dezer is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, voor den verderen duur vau de zitting, die aangevangen is op den derden Dinsdag in September 1901, beuoemd J. E. N. barou Schimmelpenoinck van der Oye van Hoevelaken, lid van die Kamer. Vanaf 20 dezer worden aan de poslkantoren postzegelboekjes verkrijgbaar !;esteld, inhoudende 4 velletjes ieder van 6 rankeerzegels. De boekjes worden in 4 soorten verkry'gbaar gesteld, nl. van 1, 8,5, en 12Va cent. Voor het boekje betaalt men 1 cent bovendien, zoodat de boekjes inhou dende resp. 24 zegels 1, 3, 5 en 12 Va cent verkrygbaar zyn tegeu 25 en 73 cent, f 1,21 en f 3.01. Door bet nieuwe bestuur van den polder O ver- en Nederslingeland is tot loco secretaris benoemd de heer C. den Hartog. De dames G. van Eyk, A. de Vries en M. C. Kerkhof, allen vau Gouda, zyn geslaagd voor de akte nuttige handwerken. •Ammentol, 17 Maart. De drie dienst plichtigen by de militie zyn geplaatst als volgt: W. van den Dool lste reg. veld artillerie, T. de Vries lste reg. vesting artillerie, J. J. van den Dool zeemilitie (Den Helder). Onze postbode A. H. Blanken ontving Zondag-morgen 11. het verblydend bericht, dat zyn tractemeut met f 75 was verhoogd en alzoo zal bedragen f 475. Naar aanleiding der advertentie, voor komende in de courant van Zaterdag U.t waarin bekend gemaakt is dat Vrydag a.s. alhier Ds. Oldeman van Haastrecht in de afdeeling van den Protestantenbond zal op treden, is de gelegenheid opengesteld op dien avond zich als lid te doen inschrijven. Daar de kosten van het lidmaatschap zeer gering zijn, ia bet te verwachten dat de pogingen van het bestuur der afdeeling met een goeden uitslag zullen bekroond worden. •Berg-Ambacht, 18 Maart. Dat het opgerichte Telefoonkantoor alhier in een groote behoefte voorziet, blfikt hieruit, dat van af de openstelling (half November 1901) tot op heden reeds zyn ontvangen 137 en verzonden 118 telegrammen. In de vorige week gerukte de land bouwer C. B. alhier, in Bovenberg, doordien een schroef van het ietnoen van zyn ryi uig losraakte, met paard en wagen te water. Hetzelfde lot onderging iemand uit het na burige Vlist, die een nog onbereden paard wilde tuigen. Beiden kwamen weder be houden op Im( droge. GicnemMtekerk, 17 Maart. Be- noemd tot MHr*rti2er aan de Chr. school alhier de heoFJ. Dorlyn te Westmaas. •Goudrlaas, 18 Maart. Heden werd tot polderschout gekozen de heer A. Vonk. •Haastrecht,, 17 Maart. Voor de afdee ling van dsn Ned. Prot. Bond alhier trad heden-avona op Ds. R. G. C. Oldeman, predikant te Limraen, sprekende over „Godsdienst en Christendom". In eene met zorg bewerkte rede zette de spreker uiteen, welk een diepgaand verschil er bestaat tusschen den godsdienst, zooals Jezus dien heeft gepredikt en in zyn leven in toepassing gebracht en wat later het christendom is gewordenniet de gods dienst van Christus gelyk de paarn ons zou doen vermoeden, maar een groot geheel van de meest uiteenloopende godsdienstige voor stellingen en handelingen, dikwyls in lyn- rechten stryd met wat Jezus heeft bedoeld. De spreker eindigde zyue boeiende rede met eene opwekking, om ri9 godsdienstige menschen, te willen worden en le willen z(jn gelyk Hy was, naar wien wy ons Chris tenen noemen. Het na de pauze voorgedragen stuk uit C. Wagner's Ona tehuis, getiteld «Onze dieren", moet wel op alle aanwezigen een diepen indruk hebben genjaakt De voorzitter der afpeei^«bracht aan het einde der byeenkomst denpprsker dank voor het ten gehoore gebrachte, en speak zeker wel naar den geest der aanwezigen, door te verklaren, dat deze laatste openbare vergadering in dankbare herinnering zou worden gehouden. •Lekkerkerk, 18 Mai;rt. Zaterdag avond vergaderden in «de Groote Boer" zy, die gehoor gegeven hadden aan de oproeping van bet bestuur der zangver- eeniging «Euphonia", tot het kiezen van een ieestcommissie voor het festival op 2den Pinksterdag. Uit de aanwezigen werden benoemd de heeren A. den Oudsten Az., P. C. Oskam, G. den Oudsten en W. Roest Jr. Dezen heören werd het recht gegeven nog eenige ingezetenen uit te noodigen iu de commissie zitting te nemen tot regeling der werkzaamheden. Gister-morgen werden uw correspon dent twee verbazend groofs kipeieren ver toond met een sterk vlies omgeven, in plaats van met een schaal, met de bood schap er by: «Vader heeft de kip moeten slachten en zoo als deze eieren zyn, zaten er zes in en nog 3 onvolkomene. Dat was toch wel iets voor de krant". Nu, dat geloof ik ook. Eigenaar van de kip was de heer J. de Lange. ••Oudewater, 17 Maart. A.s. Woens dag 19 dezer, zal het fanfarecorps «Euterpe" deelnemen aan het festival le Oud-Beierland, waar twintig muziekcorpsen zich zullen doen hooren. Twee bejaarde zustere, waarvan één nooit gehuwd en 84 jaar oud, genaamd mej. T. L, en de andere mej. de wed. T. D. M., geboren L., oud 78 jaren* woonden sinds verscheidene jaren samen sn schenen door dat lief eu leed deelen too aan elkander verknocht te zyn geworden, dat toen ver leden week de oudste der zusters overleed en jl. Zaterdag begraven werd, en op dien dag de jongste zuster oogenschynlyk goed in orde was, in den nacht daarop het verlies haar zoo aangegrepen scheen te hebben, dat zy ongesteld werd en gisteren-morgen al overleedook in het graf werden z(j alzoo vereenigd. PeurBum, 15 Maart. t)e heer A. van Meteren alhier, vroeger onderwyzer te Bleiswyk, thans op wachtgeld, is tydelyk benoemd als onderwyzer te Giessendam. •Polsbroek, 17 Maart. J 1. Donderdag I draafde een veehouder in deze gemeente zyn paard af, toen het dier in yollen ren plot seling tegen den groud sloeg. De beryder maakte een geweldige tuimeling en brak zyn sleutelbeen. I De heer F. Oskam te Vlist heeft voor de benoeming tot kerkvoogd by de Herv. Gemeente van Polsbroek en, Vlist bedankt. Willige-Langerak, 18 Maart. Met betrekking tot de melkkoeien hebben bier verscheidene boeren in dit voorjaar nog al tegenhedenverscheiden gevallen van moer- j ziekte hebben zich al voorgedaan, en eenige mei doodelyken afloop. De zalm-visschery met de zegens is alhier nadat ze den heelen winter stilge legen heeft weer begonnen. Er is nu twee weken gevischt, maar het schynt wel, dat er weinig of geen zalm op de Lek is; althans er is nog niels gevangen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelylchfidder Rtdactie. Het Roode Kruis, bet Groene Kruis en nog een Kruis. Jan. Morgen Klaas, hoe maak je 't? Klaas. Zoo Jan, kom je me eens opzoe ken uit Slikdorp? Je biyft toch een poosje bouwen! Ga binnen, kerel, dan kunnen we op ons gemak wat praten. Jan. Wat denk je van ons Ministerie? Klaas. Hoor eens, Jan, ik' wil niet over de politiek spreken, dat laat Ik aan de Slik- dorpers over; ik houd niet vUn dat gezeur. Jan. Nou, mfin goed. 'd 'Zachte winter geweest, he? Er is niet veèl armoe gele den, g<*loof ik. Hoe was hetJ hier'ermee gesteld? i n Klaas. W y hebben geen osod, want we bezitten hier een vereenigiog, waar je in Slikdorp van zou watertander* Die vereeni ging heet «Werkverschaffing", en van af de oprichting tot heden hebben steeds 2 man, zegge twee man (en byna all yd dezelfden), in den winter voor de vereeni ging hout mogen zagen. Zaag je niet, dan leef je nietl Jan. Nou ja, maar er zyn zeker geen liefhebbers voor; of is er in 't geheel geen gebrek hier? Klaas. Wel zeker; daar heb je b. v. dien arbeider van P je weet wel, met dat groote gezin van 10 kinderen. De vrouw is al geruimen tyd ziek en nog altyd zeer zwak. Had «Werkverschaffing" daar nu niet een vrouw kannen heenzenden, om in de huis houding te helpen, wat zoo dringend noo- dig is? Jan. O, wat draaf je door. Klaas! Dat is werk voor het Roode Kruis. Er is toch, in deze rijke gemeente, wel een afdee ling van die scnoone stichting? Klaas. Spreek me bier niet van't Roode Kr ai s, Jan. Denk je, dat de menschen hier zoo «rood" zyn om dat zaakje te steunen Jan. Ik vergis me, Klaas, ik bedoel het Groene Kruis. Je weet toch, dat deze ver eeniging zoo nuttig optreedt, vooral onder de arbeidende klasse, waar de noodige hulp zoo vaak ontbreekt. Is bier al eeta afdee ling opgericht Klaas. Waar denk je wel aan, Jan! De menschen zyn hier zoo «groen" niet, om een Groen Kruis op te richten. Jan. Of zyn ze misschien te «groen"? In ieder geval zou het toch goed rijn, een begin mee te maken. Je hebt wel ge hoord van die vreeseiyke vlek-typhus in Zaandam? Klaas. Ja, ik heb zelfs gehoord, dat ze biet daar de «pest" noemen. Jan. Zoo; nu, die ziekte moet zich ook in Rotterdam vertoond hebben. Klaas. Jong, wat zeg je! Jan. En daarom vraag ik je, Klaaa: zou er niets aan te doen zyn om hier een af deeling van «het Groene Kruis" te krygen. Jullie hoeft toch niet in alles achteraan te komen by andere gemeenten. Als de beide Doctoren en het Gemeentebestuur die zaak eens aanpakten (want het is toch een groot en bovendien voordeelig gemeente belang). zou het dan niet in orde komen? Klaas. Ik wil het hopen, maar.... Jan. Nou, maar Klaas. Zie je, Jan, maar 't blyft onder ons, hoor! Ze hebben hier eex ander soort kruis opgericht, en wel een „Zilveren Kruis". Jan. Daar heb ik nog nooit van gehoord. Wat is dat voor een ding? Klaas. Heb je wel eens gezien, welke kleur een ryksdaalder heeft? Jan. Hou maar op, Klaas, ik snap het al. Afin, kerel, geef den moed niet op en dank niet te somber over de menschen hier. Probeer het eens met je vrinden, je ver richt er een menschlievend en Chri&telyk werk door, waarmee ge velen ten zegea kunt zyn. Klaas. Nou, ik zal er eens op slapeD. Jan. Nee, kerel, je moet wakker biyven en de slapenden wekken. Dag, hóór! Klaas, Goeiendsg, vriDd! De groeten in Slikdorp. N. N. Bergambacht, 18 Maart 1902. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik plaatsing van onder staand stuk in uw veelgelezen blad. Blykens een vorige advertentie zal Vrydag de heer Oldeman spreken in deafdeelingsvergade- ring van den Ned. Protestantenbond alhier en is dan tevens gelegenheid zich aan te melden als lid. Op dit laatste vooral zouden we de aan dacht willen vestigen. Het aantal leden van de afdeeiiog immers is nog lang niet wat het zou kunnen zyn in ons zoo vryzinnig dorpje, waar men van vereenigingsleven toch volstrekt niet afkeerig is. Ea voor waar, de afdeeling hseft evenveel, ja mis schien m*er reden vau bestaan dan eenige audere vereeniging hier. Daarom, ireedt toe, Ammerstollenaars! het is voor een schoon doel. Maakt dat onze afdeeling de talrykste uit den geheelen omtrek is. Toont dat ge vrijzinnig maar ook godadieustig zyt. We leven iu een tijdperk, waarin de vryzinnige party nieuw leven moet schep pen. Welnu, de Protestantenbond biedt het U aan. Zyn sprekers zyn mannen, die U avonden van genot zullen verschaffen. Elke toetreding is een fier antwoord op de lasteringen van ons «Christelyk volksdeel." Denkt daaraan! Een immentollenaar. MAKKTBJÜKlCliTKN. Gorinchem, 17 Maart. Aangevoerd 131 runderen, 11 nuchtere kalveren, 43 vette varkens en 475 biggen. Pryzen: zware kalfkoeien f 190 a 210, kaltvaarzeu f 160 a 160, melkkoeien f 140 a 160, IV»-jarige ossen f 140 a 150, guiste vaarzen f 80 a 100, pinken f 50 a 60, graskalvereu f 40 a 50. nuchtere kalveren f 10 a 12, vette varkens 21 a 24 ct. per half kilo, biggen f 7 a 12. Botterdam, 17 Maart. Tarwe f 6,10 tot f 7.25. Per 100 kilo f8,40 tot f 9,-. Rogge f 4,80 tot f 5,40. Botterdam, 17 Maart. Aangevoerd 350 vette runderen, 0 magere dito, 185 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 173 schapen of lammeren, 425 varkens. Runderen 23 a 32 ct.kalveren 39 a 52 ct. schapen 20 a 26 ct.; lammeren a ct. en varkens 22 a 25V« ct. per Vi kilo. BUBGERLIJKE STAND. Schoonhoven. Van 14-18 Maart. Geboren: Pieter, z. van G. Hesseling en C. Blonk. Gerrit, z. van A. Meyer en M. de Kruyk. Ondertrouwd: J. C. Kuylenburg en M. Walewyn. J. F. Zieldorff eu A. Bogaard. Gemeente Nclioouhoven. COKES per Hectoliter 40 Cents. Kloploon 5 Ceuts en brengloon 6 Cents. De Voorzitter der Gascommissie, VAN SLOTEN. De COMMISSIE van Exploitatie der Water leiding maakt bekenddat het water uit de Waterleiding gedureude ééu of twee dagen niet direot uit de brou kan worden verstrekt. De Secretaris, De Voorzitter, GEELHOED. VAN SLOTEN. De Heer en Mevrouw SWETS va* Willenswaard geven kennis van de geboorte van hun Zoon CORSTI AAN. 's-Gravenhage, 17 Maart 1902. Riouwstraat 60. Heden overleed, na eene kortston dige ziekte, onze geliefde Zoon en Broeder PIETER, in den ouderdom van ruim 39 jaren. D. OOMS Gz. C. OOMS-Nobel en Kinderen. Streefkerk, 15 Maart 1902. I Voor de vele blyken van belangstelling, ter gelegenheid van hunne 25-jarige Echt- vereeniging op den 10. dezer ondervonden I betuigen de Ondergeteekenden hun harte- ïyken dank. N. DE LEEUW Az. G. DE LEEUWv. d. Beek. N.-Lekkerland, Maart 1902. is Maandags en Donderdags van 18 fli/s uur te consulteeren voor Zangzaad, Koolzaad, Rupzaad, wit en zwart Kanariezaad, Milletzaad, Hennepzaad, «nz.; alsook de bekende pakken geplet voeder voor Meerle's en Lysters, k 85 Cents per pak. Alle soorten steeds voorhanden by Schoonhoven. W. J. WUNANDS. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Departement Schoonhoven. TE GEVEN DOOR DE DAMES van AMSTERDAM, op WrUdag 81 Maart 1808, in het HEEREN-LOGEMENT. Met verwyzing naar de toegangs- voorwaardenvermeld op het aan ae Leden uitgereikt programma, bericht het Bestuur dat op deze buitengewone Soirée ook aan niet-leden der Maatschappy toe gang wordt verleend, tegen betaling van f 1,— per persoon. BUITENGEWONE VERGADERING op Vrydag den 81. Haart 1008, des avonds le 8 uren, in het lokaal van den Heer A- NATZIJL. Pred. te Haastrecht. .Leden met hunne huisgenooten vry en toegang. 's Avonds in de Zaal bestaat gelegenheid lid te worden. Namens het Bestuur, W. BROUWER, Secretaris. Iemand van onbesproken gedrag zoekt een Betrekking, onverschillig wat; kan ook met paard en rytuig omgaan en op de hoogte vau landbouw en melkery. Brieven franco, letters A B, Bureau dezer Courant. Zoo spoedig mogelyk gevraagdt TWEE BEKWAME Adres: de Heer A. B. HER LAAR, Mr. Metselaar te Nieuw-Lekkerland. TERSTOND GEVRAAGD: by T. BRINK, Schilder te Nlenwpaart. TERSTOND GEVRAAGD: by C. VAN VLAARDINGEN te Willige- Langerak. TERSTOND GEVRAAGD: Een P. G.. by R. C. BEI JEN te Ouderkerk a/d IJsel. Een 18-jarige Dienstbode, P. G., van goede getuigen voorzien, zoekt eene liefst in een plaats langs de Lek, tegen 1 Mei a. s. Brieven, onder letter K, a/h Bureau van dit Blad. Wegens ouderdom ter avername aan geboden een zaakje in Kof lie en Thee, tegen billyke conditiön. Te bevragen Goudacheryweg 224, Bot terdam. met UITSPANNING en KAPBERG, gelegen naby GOUDA. (De vergunning staat onder Vennootschap.) Brieven, letters W K, Bureau van dit Blad. De N01®1"*" A- CASTELEIJN t" Streefkerk is voornemens in iTAtlnm plaats van op Donderdag den 27. Maart 1902, 's voormid dags ten 91/9 ure, nu op WOEM8DAG den 85. MAART 1802, 's voormld- dags ten lOVs ure, ten buize van de Wed. G. BLONK te in Gelkencs, in het openbaar, om kaa- tant geld, te, verkoopen: i VAARKOE, 1 PINK, 2 ZEUGEN, Boeren wagen, Kar, Eggen, Uoomen, Horden, ongeveer 3000 Kilo's Hooi en eenige MEUBELEN EN HUISRAAD. op Donderdag 20 Maart 1902, dea v/m. 10 uur, vóór de woning van KLAAS DEN BRAVEN, van: De deurwaarder met de executie belast, H. v. d. WOUDE. op Maandag II Maart a. .1

Schoonhovensche Courant | 1902 | | pagina 2