TIM 1, Urrtdii i« dt Ma Paardenmarkt te Puttersboek Vijf Boerenknechts, Mandenmakers Een Huishoudster, INBOEDEL, A. KRUIJT, Een nieuw Rüwiel Brandkast. Ondewatersche Loten, Advertentiën. J. J. SchSne, Rokin 83, Amsterdam, R. C. Kiesvereeniging te KABAUW. Jhr. Ir. J. de Wjjkers|ooth de Weerdesteijn op Zaterdag 31 Hei 1902. Raderboot „Krimpen a/d Lek 4 bekwame OUDEWATER publiek verkoopen: „De Vierkleur" en „Burgers". Gouda, 23 Mei. De heden gehouden raadszitting werd byiia geheel ingenomen door de behandeling van het voorstel Tan Burg. en YVeth. en de gascommissie tot verhoogiug van de gaspryzen. Na uitvoerige discussiën, waaruit bleek, dat de verhooging alleen was voorgesteld om een te verwachten tekort op den dienst vau het loopende jaar van circa f 0300 te dekken, werd het eerste gedeelte van het voorstel: verhoogiug van den prys van het lichtgas van ö'/a op 7 centen per kub. M., met 10 tegen 6 stemmen aangenomen, ter wyl de prys van het kook- oi daggas, dien B. en W. en de commissie van 5 op 6 centen per knb. M. wilden brengen, op voorstel van den heer lierman sledhts met een hal ven cent werd verhoogd en bepaald op ö'/a cent per kub. M.; dit geschiedde met 11 legen 5 stemmen. Daarna volgde de behandeling van de belangrijke en in menig opzicht zeer in grijpende voorstellen tot herziening (ver hooging) van de schoolgelden op de lagere schoten der gemeente. Deze voorstellen werden zonder eenig debat en zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Van den archivaris der gemeente ontvin gen B. en W. eene nota, behelzende een over zicht van de geschiedenis van het meermalen besproken gebouwtje op de Gouwe, ge naamd de Korenbeurs, welke nota aan den Raad werd overgelegd, terwijl het hoofdbe stuur der Maatscliappy tot bevordering der Bouwkunst een adres inzond, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de plannen, die schy- neu te bestaan, om bedoeld gebouwtje te doen sloopen. Gou«lat 26 Mei. In de heden alhier gehouden algemeene vergadering van aan deelhouders der Goudsche Telephoon-Maat- schappy werden de balans en winst- en verlies-rekeuiug over 1901 goedgekeurd en het dividend, na voldoende afschryviug op het telefoonnet enz., vastgesteld op f 4,— per aandeel. In de plaats van wylen den heer W. Ruys werd tot commissaris benoemd de heer L»r. U. lJssel de Schepper, terwyl de heer A. K. van der Garden ais zoodanig herkozen werd. De Goudsche Waterleiding-Mautschappy heeft het divideud over 1901 bepaald op f 62,— per aandeel. Tot commissaris, in de plaats van wylen den heer Mr. W. van der Vliet, is gekozen de heer J. Schotel te Rotterdam. De „Goudsche Vereeniging voor Genees-. Heel- en Verloskundige hulp" heeft nu ook een afdeeliug voor de homoeopathic daaraan verbonden en als geneesheer daarvoor aau- gesteld Dr. A. C. A. Hoffman. Verder werd er een nieuwe recepten-bus geplaatst op de Karnemelksloot, terwyl in het laatst dezer maand op deu Kleiweg een tweede apotheek door den heer Lateusteiu wordt geopend. **Gouda, 27 Mei. Gislerep-morgen had in het koffiehuis „de Romein van mejuf frouw de weduwe Kahie alhier eene verga dering van stemgerechtigde ingelanden van den polder „Bloeiuendaalplaats,, die door een aanzieolyk aantal ingelanden, vertegen woordigende 767 stemmen, bezocht werd, en waar blykbaar een belangrijk punt voor dien polder zou worden behandeld, namely k de vraag: „Is het weuschelyk en in het „belang van den polder, dal de bepaling „vervat in artikel 3 van het by zonder regie- „ment, inhoudende dal de rechten en ver plichtingen der vergadering van stemge rechtigde ingelanden aan 12 gecommitteerde „ingelanden zullen zyu toegekend en opge- „legd, komt te vervallen." Die vraag was door het hoogheemraad schap van Ryuland aan het beatuur van dien polder opgelegd, om door de stemge rechtigde ingelanden van deu polder „Bloe- mendaal" te worden beantwoord en was ontstaan naar aanleiding van een adres, dat door een groot aantal stemgerechtigde in gelanden aan heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Uolland was ingediend, inhoudende het verzoek om afschaffing vau dat art. 3 van het byzonder reglement, zoodat voortaan ieder slemgerechtigd ingeland het recht verkrygt van zyue stem, hetzy persoonlyk of wel by gemachtigde te kunnen uitbrengen. Na het voorlezen van het ingekomen schry- ven van Ryuland en de inleidiug door deu Dykgraaf vau den polder, deu heer K. Jonk heid, werden de debatten ovet de vraag ge opend door deu heer C. B. van Baareu te Schoonhoven, die door verschillende inge landen daartoe by procuratie was gevol machtigd. Spreker zette duidelyk en klaar uiteen, dat die vraag reeds toestemmend beant woord was, door het ingediend adres aan de Statèn, dat door een groot aantal ingelanden, vertegenwoordigende meer dan 900 stemmen, waaronder zelfs de Burgemeester van Gouda en elf gecommitteerden eu een heemraad, was getetkend, en van welke ouderteeke- naars hy mocht veronderstellen, dat zy zeer goed wisten, wat zy hadden geteekeud en verzocht; dat zelfs de heer K. van der Tor ren, oud-heemraad van Ryulaud te Wad dingsveen, in een afzonderlek adres aan Ged. Staten dezer Prov. zyu adhaesie aan het ingezonden adres heeft betuigd; dat bovendien die bepaling iu dat bjjzonder regle ment in 1861 (dus ruim 40 jaren geleden) was geboren, ouder andere omstandigheden en het grootste gedeelte van de tegenwoor dige ingelanden, tot die beperking van ieders rechten niet hebben medegewerktdat boven dien verschillende van die twaalf gecommit teerden onderling zyn verwant en zonder die personen van een of ander te mogen verdenken, zou daardoor eene familieregee- ring ontstaan, die uiet iu het belang van den polder zoude kunnen strekken. Spreker twijfelde dus geenszins of de meerderheid der vergadering zoude het met zjjue priuci- palen alleszins wenscbelgk vinden, om die bepaling in het bijzonder reglement te doen vervallen. Da heer v. d. He(jden vereenigde zich eerst volkomen met het aangevoerde van den vorigen spreker, doch ten slotte ver klaarde h(j die, wenscheiyklieid niet in te zien, daar het altijd uiet gemakkelyk was om ingelanden op een vergadering te krygen. De heer N. J. Botb, een van de gecommit teerden en mede-onderteekenaar van het adres, was om verschillende redenen van inzicht veranderd en vond het nu maar beter de zaken te laten zooals zy waren en die volgens zyn gevoelen tot dusverre goed giugen. Verschillende ingelanden beweerden het tegendeel, waarop de dykgraaf, na een korte repliek van hem en den heer Van BaareD, de debatten gestolen verklaarde en stemming verlangde, waaruit bleek, dat 386 steramen werden uitgebracht vóór het vervallen van de bepaling, zooals in het adres was verzocht en 352 tegen, terwyl er 29 buiten stemmiug hieven. Zoodat voortaan geen 12 gecommitteerden maar ieder stem gerechtigd ingeland het recht verkrygt om zijn stem persoonlyk of wel bjj ge machtigde uit te brengen. Uw stadgenoot werd met den uitslag door verschillende ingelanden een daverend applaus gebracht. •Amelde, 26 Mei. Jl. Vrydag zyn uit gereikt de bloemstukken van Floralia. Er werden pl.ro. 600 planten afgehaald, dus bijna 100 meer dan 't vorig jaar. *J2leslfceu»graaf, 27 Mei. Gister avond 7 uren ontstond in het achterhuis van den veehouder M. Schakel alhier brand, die wel dra zóó in omvang toenam, dat aan blusschen geen denken meer was en spoedig niet alleen de geheele hofstede, doch ook die van W. Bjngers, op hetzelfde erf gelegen, werd aangetast. De brandspuit was spoedig op de plaats des onbeits, doch er was tegen de kolossale vuurzee niet veel uil te richten. Alleen een houten schuur, staande naast de hofstede van Bongers, kou behouden worden. De schade der paudeu wordt, naar wy vernemen, door assurantie gedekt. De oorzaak wordt gezocht in het spelen van de kinderen met vuur. "Haastrecht, 23 Mei. De heer Ab. de Jong, behoorende tot de oudste afdeeling van de machinisten-opleiding te Hellevoet- Sluis, heeft voldaan aan het eind-examen en is nu voorgedragen tot adspirant-machinist. Hjj is geplaatst op het iostructievaartuig „Das", waarmede de oefeningstochlen reeds zyn aangevangen. Woensdag hebben de volgende candi- daatstellingen voor een lid van den Ge- meenterasd plaats gehad: I. W. Üogterom, geteekend door de heeren P. C. Muller, A. Hollander, J. Veerman, G. Jungeling, B. E. Boer, J. Brouwer de Koning, J. de Graaf. II. H. A. Montjjn, geteekend door de heeren: W. Kloot, T. Boer, P. Graveland, W. P. Hoogenbóom, R. P. Hoogenboom, G. de Kruyff, G. Oskam, A. Blaukeo, L. van E|jk, C. Oudenes, J. Kraayestein, F. Oskam Jz. III. J. van der Steegt, geteekend door de heeren: A. van Ewyk, H. Houdyk, Th. Jansen, H. Borst, St. van Vliet, N. Mulder en J. Mulder. De verkiezing heeft plaats wegens het vertrek van den heer Raaphorst naar elders en zal plaats hebben Woensdag 28 Mei a. s. "Haastrecht, 27 Mei. Volgens de ter visie liggende rekcniug van den polder Hoonaard over 1901 bedragen de ontvangsten f 617,27 en de uitgaven f 361,79, derhalve een batig saldo van f 255,48. De begrooting voor 1902 bedraagt aan ontvangsten en uitgaven f 473,220. Jaarsveld, 26 Mei. Onze predikant, Ds. M. Jongebreur, heeft bedankt voor het beroep te Monster. Hrliupeu a, d IJ wel, 24 Mei. Benoemd is tot onderwyzeres aan de byzondere school alhier mej. Ryswyk, van Utrecht. "Krimpen a/d IJsel, 24 Mei. Heden is met goed gevolg te water gelaten van de werf „de Hoop" van de heeren C. van der Giessen en Zonen alhier, een yzereu Rjjn- schip, genaamd Anton Fulder 11", groot 500 last, voor rekening van den heer Anton Fulder te Frankfurt a/d Ruhr. Daarna de kiel gelegd voor een sleepboot, genaamd „Haarlemmermeer 11", voor reke ning van den sleepdienst Haarlemmermeer te Gouda. Lekkerkerk, 27 Mei. De gezondheids toestand dezer gemeente is zeer bevredigend. In het afgeloopen jaar kwamen voor zes gevallen van fetins typholdea en vyf ge vallen van roodvonk, doch sinds deu 12den Maart 1902 is geen enkel geval meer voorgekomen. Het kbhier van den bunders-ge wy zen omslag van den polder „den Hoek en Schuagt" onder Lekkerkerk is vastgesteld tot e^n bedrag van f 8612,91, met 415 aanslagen. "Nleuwerkerk a/d IJscl, 26 Mei. In de vorige week werd door den bouw kundige, deu heer A. Gelderblom voor den heer J. van der Torren Kz. aanbesteed het bouwen van een schuur. Acbt biljetten wa ren ingekomen. Minste inscbryver was de heer D. vau Vliet voor f 1325, buiten de le vering van het hout. "HecawUk, 23 Mei. In verband met de plannen tot droogmaking van de Reeu- wykscbe en bluipwyksche piassen hebben er onder leiding van den heer H. Paul, ingenieur te Leiden, grondboringen plaats gebad om een onderzoek in te stellen naar de grond soorten. Tot schout van den polder Sluipwyk is met overgroole meerderheid herkozen de heer 1'. Kersbergeu Lzn. te Gouda. Ook alhier bebbeu, op aauraden van den heer v. d. Sloipe, Kyks veearia te Gouda, eenige inentingen plaats gehad by varkens tegen de pestziekte. Zoo men weet, geschiedt deze iueuliüg vanwege het ryk gratis. bnelrewaard, 23 Men De heeren W. P. Oostveeu, P. Vergeer en L. Verleun hebben hunne benoeming tot leden der commissie tot wering vau schoolverzuim aangenomen. De heeren C. Korevaar en G. M. van Vliet hebben daarvoor bedankt. "StolwUk, 26 Mei. Door bet bestuur vau den polder „Stolwyk" werd Zaterdag jl. het schoonmaken van de poldervlieten aan besteed voor f 104,60. Bovendien werden nog eenige perceelen grasland verpacht voor f 190. Een treffend geval deed zich hier hedenmorgen voor. Zekere C. V. nl., die uitgegaan was om zyn zwager naar diens laatste rustplaats te brengen, moest vóór de deur zyuer wonihg afscheid van den iyk- stoet neineu, omdat men hem berichtte, dat even van te voren zyue vrouw door eeue beroerte was getroffen en in een bedenke- lykeu toestaud verkeerde. "streefkerk, 27 Mei. Tot heemraad van den polder Streefkerk c. a. alhier (vaca ture Booy) is gekozen de heer G. N. Ter louw en (vacature Ooms) na herstemming de heer W. Boer Tzn. alhier. "i'icnlioveii, 26 Mei. Van gister-avond tot heden middag zyn op de zalmzegen- visschery alhier 1 zalm en pl.rn. 30 elften gevangen. "Zevenhuizen24 Mei. Tot kerkvoogd der Herv. Gem. is benoemd de heer F. Ver heggen, notabel, die de benoeming heeft aan genomen. De gemeenteraad van IJaelstein heeft besloten eeue leening aan te gaan van f 29.000, ten einde de straten en de rioleering der stad te verbeteren, la de eerste 20 jaren zal jaarlyks f 500 worden afgelost, daarna f 1000 per jaar. By den te Utrechtgehouden schiet weds try d van wege de vereeniging Volksweerbaarheid werd in de afJeeiiags- wedstrydeu, by den 4-seconden-wedslryd de eerste prys behaald door de afd. Ouderkerk a/d IJsel met 90 punten. Het hoogst aantal te behalen punten was hierby 108. By den personeelen 4-seconden-wedstryd verwierf ae heer J. H. Spoormaker te Ouderkerk a/d IJsel den prys met 34 punten. Donderdag 22 dezer brachten de leerlingen vau de Landbouwwintercur- sussen te Moerkapelle en Bleiswjjk onder geleide van hunne onderw(jzers, de heeren P. Miedema van Pynacker en A. Ku(jsten te Zevenhuizen, een bezoek aan de Land bouwschool te Wageningen. Daar het ge zelschap uit 30 personen bestond, werd het in tweeën gespütst en elk deel bracht een bezoek aan de Landbouwschool, de Boer- dery eu de Tuinbouwschool. Hartelyk was de ontvangst van de heeren Directeuren. Deze gaven inlichtingen van alle wetens waardigheden op het gebied van landbouw en alles wat daarmee in betrekking staat. Leerzaam waren de proefvelden van ver» schillende klaversoorten,gerst, tarwe enz. Opmerkelijk waren de verschillende quali- teilen van gerst uil dezelfle aar, de afwij king van t de tarwe door kruisbestuiving, de methoden tot bewyzen der kruisbestuiviog, de bestuiving der insekten bewezen, de ver schillende grassen, de verbouw van tabak. De directeur, de heer Broekema, gaf per soonlyk aanw(jzing omtrent de inwendige deelen van het paard, de harde gebreken van het spronggewricht, aanschouwelijk voor gesteld door een levensgroot paard van papier macbé, de gebitten van paarden van verschillenden leeftijd, de nuttige en schade lijke dieren. De boerderij is ook zeer inte ressant. De verschillende soorten ploegen en eggen, de cenlrafuges enz. waren de moeite wel waard 'e beschouwen. Vandaar ging het naar de tuinbouwschool. Daar werden de verschillende wyzen van enten, de broeikassen enz. bekeken. De leerlingen waren vol bewondering over al wat gezien is en zullen zich dit zeker ten nutte maken. Maar één roep was er over de vriendelijk heid van den heer Directeur, die alles deed om deze excursie zoo productief mogelyk te maken. Dat b|j daarvoor den hartelyken dank vau de onderwyzers ontving, die zeker de tolk der leerlingen waren, behoeft geen betoog. W|j hopen dan ook, dat vele land bouwers zich door dit schrijven gedrongen mogen gevoelen ook een bezoek aan Wage- niogen te brengen. Zy zullen zich de reis niet beklagen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is plotseling overleden, in den ouderdom van 53 jaar, de Heer W. van Diepen, in leven'no.tans te Utrecht. Iflaap van pftlleke Verkooplngen Tam Onraerende Goederen. Veiling Maandag 26 Mei gehou den door Notaris H. Groenendaal te Gouda Winkelhuis en Erf, aan den Kleiweg, wyk E no. 1. f 7650, kooper M. J. Oosterling. Magazijn met afzonderlijk opgang hebbend Bovenhuis, aan den Korten Tiendweg, w|jk D. nos. 74 en 74a, f 8900. kooper J. L. v. Eyk. De drie Woningen en Erf met daarnaast gelegen Gang aan den Turfsingel, wyk P. nos. 109, 110, 111 en 112, de Getimmerten, Erven en Open Grond langs de Veersteeg en aan de Prins Hendrikstraat en de 2 huizen, w|jk P. nos. 342 en 343 aldaar, f 10900, kooper C. P. W. Dessing. GEMENGD NIEUWS. Maas en Waal zyn sedert de laatste dagen sterk gewassen. De lage gedeelten der uiterwaarden langs genoemde rivieren zyn overstroomd, veel gras is reeds verloren gegaan, terw|jl aan verscheidene tuinen en bouwlanden ontzettende schade is toegebracht. Zaterdag j.l. dreef langs de f;emeente Dalem een paard af, waarschijnlijk n een der buitenpolders verdronken, wat mogelyk nog wel met meer vee het geval geweest is. Hoewel men uit Keulen al een paar dagen val telegrafeerde, staat het peil aan de sluis te Dalem beden (Maandag avond) nog op 3.75 M. -j- A. P. Behalve haring is thans q o k ansjovis levend in het aquarium van Artis te Amsterdam, la geen enkel aquarium der wereld is de ansjovis ooit levend te zien geweest. Over Amsterdam is Vrijdag middag, komende uit het Zuidwesten en door den wind gedragen, een groote zwerm insecten getrokken, die hier en daar op hooggelegen punten neerstreken. De diertjes kwamen wel eenigszins overeen met ge wone vliegen, doch waren veel smaller dan deze. Te Sliedrecht is schipper C. van der Wfcal uit den mast van zijn vaartuig gevallen op z|ju 13-jarigen zoon, die daardoor een been heeft gebroken. De vader zelf kreeg zoo goed als geen letsel. Te Nieuw-Beierland is brand ontstaan in de bakkerij T*D Molendijk. Het geheele huis met inboedel werd eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd bjj de Maatschappij „Holland", te Dordrecht. Door den verren afstand van de kom der gemeente heeft geen brandspuit hulp kuunen verleenen. Naby Gorredyk, onder Kortc- zwaag, is de stoomtram Heerenveen—Drach ten ontspoord. De machine kwam dwars op de rails te staan; twee goederenwagens geraakten op den weg, terwyi van een der personen wagens het balcon gedeeltelijk werd inge drukt. Twee personen, die op het balcon stonden, kregen eenige lichte verwondingen. Een telegraafpaal aan den weg werd afgeknapt. D« dienst ondervond door deze ontsporing eenige belemmering. Zekere R. te Prinsenhage, die zou gaan trouwen, kwam de politie mede- deelen, dat zyn bruid er stilletjes van door was gegaan en bovendien nog zyn gespaarde centen, naar men zegt f200, had meegenomen. De vorige week is er by het Zwitsersche plaatsje Mett eeu verwoede Leeu wenjacht gehouden. Een menagerie, die eeni- gen tyd voorstellingen bad gegeven te Biel, verhuisde per extra-trein naar Solothurn. Dicht by Mett gelukte het een leeuwin uit haar kooi los te komen en van den trein te springen. Door het geschreeuw van het per soneel werd de machinist gewaarschuwd, en de trein stopte. Met hooivorken trokken toen de wachters uit, om de koningin der dieren weer op te vangen. Daar kwam een wielryder aangesnord. De mannen trachtten tevergeefs hem op het gevaar te wyzen, en met groote felhqid rende de leeuwin den sport man achterna,greep hem toen juist op tyd de bowakers het dier van hem af wisten te slaan, waarop de doodelyk ver schrikte fietser in record-vaart verdween. Vervolgens wisten de mannen het dier in een stal te dryven, waar het moest worden doodgeschoten. De leeuwenhuid is aan het museum te Biel geschonken. STADSNIEUWS. Schseahoveo, 27 Hei. By Kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie by de Kantongerechten in het arrondissement Arnhem, ter standplaats Arnhem, met ingang van 1 Juni 1902, Mr. P. W. R. Bouinan, thans ambtenaar van het Openbaar Ministerie by de Kantongerechten in het arrondissement Rotterdam, voor de kantons Rotterdam no. 1 en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam. By Kon. besluit iB benoemd tot griffier by het Kantongerecht te Dord recht, Jhr. Mr. J. B. Coeneu van 's Grave- sloot, thans griffier by het Kantongerecht te Schoonhoven. Behalve mej. W. de Jong van Ammerstol verwietf ook m»j. B. W. Zevenbergen van Oltoland, mede kweekc- lioge der Ryks-Normaallessen alhier, j.l. Donderdag te 's-Graveohage de akte als onderwyzeres. De goede naam der Ryks-Normaallessen alhier is ditmaal weèr voorbeeldig gehand haafd: Blechts één der 8 kweekelingen, met wie in het vorige jaar de cursus voor de 4de klasee aanving, slaagde niet, en dat nog wel tengevolge van ziekte. •—Na een langdurig en smarteiyk l|den overleed gisteren de ZeerEerwaarde Heer J. 11. van Oort, Pastoor by het Kerk genootschap der Oud-Bisschoppeiyke Cleresie alhier. Sedert 1869, dus gedurende ruim twee en dertig jaren, stond de overledene aan het hoofd z|jner gemeente, die, hoewel gering in aantal, toch zeer veel aan haar voorganger verliest. Algemeen was de ontslapene in onze ge meente als mede-ingezetene geacht, terwyt zyn algemeene liefdadigheidszin bekend was. De overledene bereikte slechts den leeftyd van 54 jaren en was te Utrecht geboren. VOLKSWEERBAARHEID. Het is met genoegeD, dat de leden van Volksweerbaarl» id kunnen terugzien op den 23sten Mei, den dag, waarop de vereenigiDg hare tweede algemeene vergadering hield te Utrecht. Die dag vormt als liet ware een ru9lpunt in het leven dier vereeniging; een rustpunt waarop wy, by monde van deu voorzitter, kouden zien het standpunt, dat de vereeniging inneemt, en de kracht, waarover zy thans beschikt; een rustpunt, waarop wjj aan de hand van den secretaris konden nagaan de werkzaamheden, door de vereeniging verricht in het laatste anderhalf jaar, en hare uitbreiding ge durende dat tydsverloop; een rustpunt, waarop wy ons met den penningmeester konden verlustigen in het financieel even wicht, dat er in den vervolge zal bljjken te zyn tusschen inkomsten en uilgaven. In letterlyken zin kan intusschen van geen rustpunt sprake zyn, want de be sprekingen over da voorstellen, door som mige afdeelingen gedaan, namen 5 uren in beslag, en dan nog bleek de beschikbare tyd totaal onvoldoende om die voorstellen allen te behandelen I O age veer 40 afdeelingen van Volksweer baarheid waren vertegenwoordigd en brachten elk een zeker aantal stemmen uit, verband houdende met hun aantallen ledende afge vaardigde voor de afdeeling Schoonhoven had er 6. Deze afgevaardigde was door het afdeelingsbestuur aangewezen, met het recht naar eigen inzicht namens de afdeeliog Schoonhoven zyn stemmen uit te brengen. Het bestuur n.l. had overwogen, dat de afdeeling Schoonhoven nog te kort van bestaan was, om in eigen boezem de voorslellen, die aan de orde zouden zyn, te kunnen overdenken en den afgevaardigde daarna op te dragen op een bepaalde wyze zyn votum uit te brengen. Langzaam gaat de vereeniging Volks weerbaarheid vooruil, zoo hoorden wy van den voorzitter. Langzaam is het kenmerk van het ware, daarom kunnen wy ons over die matige vorderingen verbengen. Er zyn thans 106 afdeelingen, samen met 14000 leden. Toch bezit Volksweerbaarheid vol strekt nog niet het vertrouwen van het volk, hetgeen volgens den voorzitter moet worden toegeschreven aan hel nog jeugdig bestaan der vereeniging en aan de mis moedigheid aangaande onze landsverdediging, in de laatste jaren by velen onzer landge- nooten binnengedrongen. Waar dat vertrouwen van het volk nog niet bestaat, daar is het aan de bestuurders der afdeelingen en de leden der onder- afdeelingen, dit te winnen; alles dient zyn tyd te hebben! Uit de rede van den secretaris, aan gaande de handelingen van het hoofdbestuur sinds October 1900, stippen wy aan: de uitgifte van een officiéél orgaan voor de vereenuing: „Allen Weerbaar"en den steun van ZEx. den Minister vau Oorlog door eeu subsidie van f 2600, en door verschil lende beschikkingen, de ooderafdeelingen, die schietvereenigingen zyn, ten goede komende. Over den financiéelen toestand der ver eeniging bestaat reden tot tevredenheid, maakte ons de penningmeester duidelyk door een uitgebreid relaas van cyfers en nog eens cjjfers, waarby het slot luidde, dat over de afgeloopen twee jaar de gezamen lijke inkomsten bedroegen f 12 782,99s en de uitgaven f 5106,73», zoodat het batig saldo 1 Januari 1901 bedroeg f 7676,26, waarvan f 1860 voor reservefonds van het zooeven genoemde officiéele orgaan der vereeniging. En nu volgden de besprekingen over de voorstellen van sommige afdeelingen. Het voornaamste voorstel kwam het eerst ter tafel, n.l. dat van de afdeelingen Am sterdam en Den Helder, hetgeen daarop neerkwam, dat men zou trachten, de Militie- wet 1901 in dien zin gewyzigd te krygen, dat aan alle behoorlyk geoefende lotehngen wettelijke aanspraak op verkorten eersten oefeniugstyd werde verzekerd. De aanneming van dit voorstel werd door het hoofdbestuur ontradeD, met hoeyeel waardeering het beginsel in het voorstel opgesloten, werd begroet. En dat ontraden steunde op het ontydige van het voorstel; immers, welke Minister zou er toe overgaan, de militiewet 1901, van wier werking zich nog niemand heeft kunnen overtuigen, nu reeds te wijzigen? En dat op aandringen van eene vereeniging, die zelf nog weinig heeft kunnen prestoeren, door hare jeugd? Üutndig alzoo: eerst toonen, wat de vereeni ging kan, dan afwachten tot het tydstip gunstig is, dat de wetgevende macht op voorstellen tol wyziging der Militiewet zal ingaan, en dan zal het hoofdbestuur zien. Lange tyd werd doorgebracht met het beredeneeren der vraag, of de vereeniging zich bevoegd kon verklaren, over het wen- scheljjke om de Militiewet te wysigen, te oordeeleniets wat maar zydelings met de zaak in verband stond. Het voorstel Amsterdam- Den Helder beoogde hel practische doel: het voordeel te bieden aan de toekomstige lotelingen, om, wanneer ze de oefeningen van Volksweerbaarheid medemaakten, korter eerst oefeningstyd in het leger te hebben. Zeker, dat trekt wel! Maar bet nultelooze, om thans een poging le doen, dit doel te bereiken, was 4e duidelyk zichtbaar. De motie Bussum, luidende „De vergadering, „waardeerende het beginsel, volgens hetwelk „de graad van geoefendheid, verkregen zoowel „vóór du indiensttreding, als tydens het ver- „blyf onder de wapenen, op den duur van „dat verbiyf in vloed moet uitoefenen, spreekt „het vertrouwen uit, dat het hoofdbestuur „en de afdeelingen uiet tullen nalaten, dit „beginsel te bevorderen, zoodra dit met kans „op goeden uitslag kan gebeuren," werd dan ook met groote meerderheid aangenomen. Dat de afdeeling Den Helder toen nog stemming begeerde over haar voorstel hierby gesteund door Amsterdam werd dan ook door velen als een quaestie van wantrouwen in het hoofdbestuur beschouwd; begrypeljjkerwyze viel het voorstel, tegen een niet tnihder groote meerderheid. Ook het tweede voorstel, dat door de afdeeling Bussum ter tafel werd gebracht, kon geen meerderheid verwerveDdit voor stel hield in eene andere regeling volgens welke de afdeelingen de ka9 van het hoofd bestuur zouden aanvullen (thans geschiedt dit door afdracht van het V* der in de af deeling ontvangen contributiön aan het hoofdbestuur). By het derde voorstel, door do afdeeliog Den Helder ingediend, kwam de min vrien delijke gezindheid van die afdeeling. tegen over het hoofdbestuur weer duidelyk aun het licht. Het voorstel beoogde een andere regeling van de redactie en uitgave van het officiéele orgaau „Allen weerbaar". Untydig, dachten wy weder, denkende aan dat Blad, nauwelyks 5 maanden bestaande; maar van de bestuurstafel werden de argu menten, door d? afdeeliug ten gunste van het voorstel aangevoerd, kalm en waardig weerlegd. De discussie was overigens van dien «ard, dat het stemmen over het voor stel weer gelykslond met bet-stemmen over een motie van wautrouwen inhei bestuur; het voorstel viel, zooals reeds vóór de-stem ming te voorzien was. Als de afdeeling Den Helder het ook voorzien bad, had 7.y haar voorstel beter kuanen intrekken, zulks ware aangenamer geweest. Schoon er nog meerdere voorstellen ter tafel moesten komen, werd met 't oog op het vergevorderd uur, de vergadering gesloten, doch niet voor dat het hoofdbestuur op een desbetreffende vraag had geantwoord, dat het Diet spoedig weer een vergadering kon uitschryven, en zulks met het oog op de vele kosten en moeiten, daaraan ver bonden. Nu, het kómt ons dan ook niet noodig voor, waar de onafgedane voorstellen slechts ondergeschikte punten betroffen. Moge het nu komend leven der vereeniging „Volksweerbaarheid" zegenruke vruchten af werpen, zy onze Blolwenscn. En dat de afdeeliog Schoonhoven niet de minste onder de broederen zy "hoopt de 8ecretarla der afdeelt» g Hekeeuheven. VAN HIER EN DAAR. Gemeen te-politiek. De „Standaard" betoogt dat er aan ge meentezaken nog wel meer vastzit, dan men zoo oppervlakkig wel zou deuken. Het blad noemt een lystje van onderwerpen, waarover onze raadsleden het hoofd hebben |e breken en waarvoor in het algemeen wel eenige leiding gewenscht zon zyn. De be kwaamheid onder de anti-revolulionaire Raadsleden is „minstens even goed" als onder hun tegenstauders, maar voor de „zwakkere broeders" bl|jkt nu en dan toch leiding noodig te zyn. En deze zon het best te verkrygen zyn door een congres van anti revolutionaire gemeenteraadsleden, om vast te stellen legen den tijd, dat de meerder heid in de gemeenteraden ook „om" gaat, een anti revolutionair gemeente-program. Een gemeentelijk programma, wy hebben er meer dan eens naar hooren vragen, en we kunnen ons begrypen, dat daaraan be hoefte bestaat: dat men wat steun en leiding noodig heeft onder de onzen, die in zoo menigen ltaad een harden dobber hebben, en zich sterker zouden gevoelen indien, ten minste in breede trekken, hun weg eenigs zins ware afgebakend. De sociaal-democraten hebben dezelfde behoefte gevoeld; hebben die uitgesproken niet alleeu, maar vonden ook een weg om in die behoefte te voorzien. Waarom zou dat onder ons niet evenzoo kunnen Zou het zoo oninogeiyk wezen eenig ver band te brengen byv. tusscbeu de anti-re volutionaire Raadsleden' in het land? Ge voelen onze mannen in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Leiden en elders niet meer dan eens behoefte aan elkanders steun en voorlichting? Zou het niet veel waard zyn, indien ze eens konden saamkomen, teneinde de geineenschappelyke gemeente belangen te bespreken; indien er eens het initiatief werd genomen byv. voor een con gres van anti-revolutionaire Raadsleden? Onze Kamerleden, die elkander overvloedig ontmoeten, vormen een club, die uit den aard der zaak dient om te komen tot eenheid van handelen. In enkele proviuciéu hebben onze Statenleden iets dergeiyks. Doch de Raadsleden staan op zichzelven. Ons dunkt, dat moet een weinig anders worden. Onder de anti-revolutionaire Raadsleden zyn mannen van groote ervaring; wjj be hoeven maar op Amsterdam en andere plaatseu te wyzen teneinde die uitspraak kracht by te zetten. Welnu, deze kuanen met hun ryke ervaring de zwakker staande broeders uit andere plaatsen tot hulpe zyn, omdat men elders toch ook voor tal van vraagstukken komt te staan, die in de groote steden reeds in behandeling zyn. Zulk een congres zou wat eenheid kunnen brengen; een gedragslyn voor bepaalde ge vallen kunnen uitstippelenmisschien kwamen we op die wyze xelfs wel tot een goed gemeentelijk program. Mr. Goeman Borgesius over het Armwezen. Dezer dagen trad te Wehe (Gr.) Mr. Goe man Borgesius voor de vereeniging „Be lastingstelsel" als spreker op met het onder werp „Het Armwezen". De „Nieuwe RotL Ct." ontleent aan die rede o. m. het volgende De heer Borgesius noemt de armenzorg in ons land goed gemeend maar geheel on voldoende. „Art. 193 van de Grondwet bepaalt, dat de Koning jaarlyks een uitvoerig veralag van de vernchliogen der armbesturen aan de Staten-Generaal doet geven. Aan dat verslag echter heeft men bitter weinig. Het geeft cyfers en dan nog zeer onvolledig en het armwezen is niet een zaak, die men in cyfers kan brengen. Men moet weten, hoe er gewerkt wordt. Door ingestelde enquêtes is men daarvan tenminste eeniger- mate op de hoogte gekomen. Art 21 der wet op het armbestuur schryft voor, dat geen burgerlyk beatuur onder stand mag verleenen aan armen dan na zich, voor zooveel mogelyk, te hebben ver zekerd, dat zy dien niet van kerkelyke of byzondere instellingen van weldadigheid kunnen erlangen, en dan slechts by volstrekte onvermydelykheid. Gelukkig wordt niet alttid aan het voorschrift der wet voldaan. Vele gemeenten hebben maxima van onderstand vastgesteld. In tal van gemeenten bedraagt het maximum f 1 per week, al zyn er nog zooveel kinderen. En in 129 van de 1123 Nederlandsche gemeenten wordt nooit een cent voor armenzorg uitgegeven. Langen tyd is de armenwet zoo opgevat, dat dubbele bedeeliog nooit geoorloofd was. Spreker gelooft ook wel, dat dit de bedoeling van den weigever is geweest, maar de nood- zakelykheid dryft tot ontduiking der wet. Samenwerking bestaat by'na nergens, en waar ze bestaat, is ze niet volledig. De kerkelyke armenzorg heeft ook haar schaduwzyde. Vaak wordt ze beschouwd als een familiezaakje. Verder worden de armen dikwyls heel ongelyk bedeeld, naar- mate zy üd zyn van een ryke of een arme kerkelyke gemeente. En ook kweekt de kerkelyke armenzorg heel vaak huicheiary. Ook heeft by de kerkelyke armenzorg, evenals by het burgerlyk armbestuur, dikwyls veel te weinig onderzoek plaats. Ea er is byna geen ei.kel kerkgenootschap, dat verslag geeft vau zyn werkzaamheden. Alleen het Evangelisch-Lutherech kerkgenootschap geeft om de vyf jaar een volledig verslag. De private instellingen voor armenzorg werken al te vaak «raaer orde. Er ia geen 0 samenwerking. In groote steden zyn soms 20, 30 instellingen met hetzelfde doel. Na deze opmerkingen omtrent een toestand der armensorg in ods land, komt spreker tot de vraag, hoe iu dien toestand verbete ring moet worden gebracht. Er is gezegd, dat de schuld alleen ligt aan de slechte, gebrekkige armenwet. Dat die wet slecht is, geeft Mr. Borgesins dade- lyk toe, maar zyos inziens ligt de schuld voor een nog grooter deel aan ons volk zelf, aan een lust om koninkje te spelen in eigen kring, aan sleur en gewoonte, aan wantrou wen in de toepassing van nieuwere denk beelden, niet het minst ook aan het denk beeld van de middeleeuwen, dat geven op zichzelf een goed, zaligmakend werk is. Intusschen, herziening van onze armenwet is dringend noodig. De wet is hardvochtig en wreed, bevordert den chaos en maakt van de overheidsarmenzorg eigenlyk een carfcatuur. Wanneer men de gemeenten vryiiet, zou geen armenwet nog beter zyn dan deze. Was Thorbecke in 1854 Minister gebleven, dan zou men althans een betere wet gekregen hebben. In de armenwet na 1854 is maar éénmaal een wyzigiog gekomen, naraeiyk in 1870, toen voor het domicilie van onderstand de plaats van het werkelyk verblyf in stede van de geboorteplaats aangenomen werd. De wetgever van 1834 bedoelde de burger lijke armenzorg zooveel mogelnk te doen verdwynen; ze moest uitsluitend zyn politie zorg. Men stelde zich voor, dat tengevolge van de gekregen grondslagen het aandeel der kerkelyke en der byzondere instellingen van liefdadigheid in de algemeene onder- standskosten aanmerkelyk' zou stijgen en dat der openbare armenzorg in gelyke mate zou verminderen. Dat hoofddoel is totaal mislukt. In 1854 bedroeg het aandeel der openbare armenzorg in de algemeene onder- slandskosten 40 percent, in 1870 was het geklommen tot 50 percent. Na w|jzigiDg van bet domicilie van onderstand is het percentage wei weer gedaald, maar het is nu toch nog 44 percent, dus booger dan in 1854. Het percentage van het kerkelyk bestuur is inmiddels gedaald van 50,5 tot 40,5, dat van byzondere instellingen gestegen van 9 tot 14. Gebleken is, dat het burgerlyk armbestuur voor een groot deel moet bijdragen aan datgene, wat aan de armen wordt toegekend. Naar sprekers overtuiging moet de burger- ljjke armenzorg geheel iets anders zyn dan politiezorg. De overheid heeft een geheel andere roeping tegenover de armen. Het is zoowel staatsphcht als staatsbelang, de maatschappeljjk-zwakken zooveel mogelyk tot oeconomische zelfstandigheid te brengen. Er zyn tal van voorbeelden in ons land van^ier of vyf geslachten van beboeftigen, dié van vader op zoon allen van bedeeling leefden. Van politiezorg is wel het begin, nooit het einde te zien, terwyl een goede armenzorg zich op den dunr overbodig moet maken. Mr. Borgesius gaat vervolgens de hoofd punten na van liet door hem ingediende wetsontwerp, dat door de tegenwoordige regeering weer is ingetrokken. Hy stelt op den voorgrond, dat de armenzorg moet blyren een gemeentelyke organisatie. De individualistische methode is zjjns inziens de eenige goede. In iedere gemeente moet zyn een afzonderlijk .college, waarin ook vertegenwoordigers van kerkelyke armbe sturen en van byzondere instellingen een plaats hebben. In de gemeenten, die in wyken zyn verdeeld, hebben ook de voor zitters der wyken zitting in het centraal- college. In de wet behoort te worden be paald, dat in eike gemeente armbezoekers moeten zyn, zooveel moge)(jk onbezoldigde. Dubbele bedeeling moet niet by de wét zfin uit gesloten. Spreker wil verder het werkhuisstel- sel. Voor ledei e gemeente moet er een werk huis zyn, waarin valide armen worden op genomen, die zelf de schuld dragen van den nood, waarin zy verkeeren. Zy moeten er dag en nacht biyven en onder strenge tucht staan. Zal armenzorg van overheidswege goed werken, dan moet ze mild zyn jegens hen, die het waard zyn, maar heel streng tegen luiaards en dronkaards. Een nieuwe armenwet zal voorts moeten vaststellen de verhouding van bet kerkelyk armbestuur tot het burgerlyk gezag. Er zal toezicht moeten zyn op net beheer der fondsen; toezicht op gestichten, vooral op wees- en ziekenhuizen. Voorts dient het houden van collecten en inkainelingen beter geregeld. En in iedere gemeente moet aap- wezig zyn een centraal-register van buiten gestichten of in werkhuizen verzorgde armen. Alleen daardoor is het mogelyk een waar borg te krygen, dat men niet telkens en telkens bedrogen wordt. In sprekers I ontwerp werd bepaald, dat er zou z|jn een f register van schamele armen en een van erkende armen. Verder behooren in een stelsel van goede armverzorging armraden thnis, bestaande uit vertegenwoordigers van verschillende instellingen. Hoe duur of hoe goedkoop een goed stelsel van armeszorg zal zyn, weet men eigenlyk niet; maar men kan zeggen, dat de millioenen, die nu worden uitgegeven, dan beter besteed zullen worden. Herziening der armenwetgeving is dringend noodig, maar toch is het vooruitzicht, dat ons land spoedig zal worden verlost van de wet van 1864, niet byzonder groot. De tegenwoordige Minister van Binnenlgndsche Zaken beschouwt de liefdadigheid der kerke lyke armbesturen zuiver als een familiezaak en op dat standpunt is geen zeer goede armenwet tot stand te brengen. Ook heeft de Minister gezegd, dat een nieuwe armenwet moet wachten op de verplichte-verzekerings wetten. Wtarom het een op het ander wachten moet, begrypt spreker niet; in Duitschland is de reorganisatie van het armwezen voorafgegaan aan het verzekerings wezen. Intusschen is er niet veel uitzicht, dat Dr. Kuyper van zyn standpunt wordt afgebracht, tenzy er een krachtige drang komt van zyu partijgenooten. En in een hoofdartikel van „De Nederlander", het orgaan van Mr. De Savornin Lohman, is inderdaad een paar weken geleden warm gepleit voor een nieuwe armenwet, en werd de vorige regeering zelfs uitbundig geprezen, dat zy by de samenstelling van haar ont werp zooveel rekening heeft gehouden met de gemoedsbezwaren der Ghristeiyke partijen. De heer Borgesius eindigt met te her inneren aan een ander woord van Dr. Kuyper: „Die armen, zy kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht Wanneer Mier? Hoe diep men in Noorwegen het gevaar is gaan beseffen, dat de alcoholverkoop in eiken vorm oplevert voor de gemeenschap, wordt eigenaardig geteekend door een bericht, dat we vonden in een Noorsch blad. In de plaatsjes Kampen en Vaalerengen is een krachtige bewegiDg gaande tegen het voornemen, om in het perceel Aakebergweg no. 5 een bierhuis te openen. Er gaan lijsten rond, waarop allen teekenen die tegen „denne Dye faldgrube" „deze nieuwe valkuil" zyn. Den 13en Mei is een protestmeeting ge houden, waar met 300 tegen 68 stemmen een motie is aangenomen van dezen inhoud: „De vergadering verzoekt de magistraat eerbiedig te willen toezien, dat de gemeenten Vaalerengen en Kampen bewaard biyven i voor de schande van de oprichting met bierbrouwershulp van nieuwe bierhuizen binnen de grenzen dezer gemeenten. Ze dringt by allen, die by ervaring de onaan genaamheden kennen, welke uit dit bedryf voortkomen, er op aan, op de ljjsten te teekeneu, welke zullen rondgaan". Het Handelsblad van Antwerpen daaren tegen slaakt de volgende verzuchting: Van Beers zegde: Vrydag, dag des vloeks, God schiep u voor de smart e. Wy kunnen dat wel veranderen en zeggenMaandag, dag des alcools, de duivel bestemde u voor de ongelukken. Want nit het jaarverslag der voorzienig- heidskas, voor de slachtoffers der arbeids ongevallen, biykt dat de ongelukken, op Maandagen voorgevallen, 1169 in getal zyn, terwyl het gemiddeld getal op de andere dagen slechts 807 bedraagt. De Maandag staat dus 44 t. h. booger. Ziehier de zegeningen voor den werkman. Toch werden in België meer dan 1000 scholen gesloten en gedeeltelyk in drank huizen herschapen! Komt, neemt deel aan den strjjd tegen de drankellende. Klagen helpt niet! Mynheer de Redacteur, U dankend voor de plaatsruimte, verblyf ik Uw Dw. C. L. VINCK, Voorzitter der Drankbestryders-vereeniging. Schoonhoven, 23-5-'02. VERVOLG DER NIEUWSTIJDINGEN De stekte van H. M. de Kenlngln. Het bulletin van Zondagmiddag, gisteren ochtend gepubliceerd, luidde: De beterschap van H. M. de Koningin neemt thans in die mate toe, dat H. M. tweemaal per dag gedurende drie kwart uur het Ded verwisselt voor eene rustbank. De voedselopname is zeer voldoende. De lust tot het verrichten van meer gees tesarbeid vermeerdert in verhouding tot de j toename van krachten. Dr. Roes9ingh. L. Pot, arts. j —De toestand van H. M. biyft ge lukkig vooruitgaande. Indien dit gunstig verloop blyft aanhouden, zal binnen niet al te langen tyd II. M. volkomen herstel zoe ken in eene bergachtige streek in het bui tenland. Volgens een bericht in de Duit- sche bladen, worden Koningin WilheJmina, Prins Hendrik en de Koningin-moeder einde i Juni op den burcht Scbaumburg by Wies- baden verwacht. Deze burcht behoort sedert 1887 aan den vorst van Waldeck. De on tsmetting der vertrekken ten paleize is geretd; zy heeft plaats gehad onder leiding van den arts Pot en de hee ren J. M. Romyn, hofapotheker, en diens broeder Dr. G. Romjjp, door middel van formaldehyde. De ontwikkeling dezer dampen geschiedde volgens een door Dr. G. Romyn uitgewerkte methode, nl. door verhitting van éen met tihosphorzuur vermengde formaldehyde-op- ossing. De vertrekken, die vooraf, op de voor het invoeren van het gas bestemde openingen na, geheel waren dichtgeplakt, werden daar- na ongeveer twintig uren in dien toestand gelaten, waarna het formaldehyde, dat een hevig prikkelenden reuk bezit, door instoo- men van ammoniakgas onschadelijk werd gemaakt. Deze methode heeft het voordeel, dat geen enkel voorwerp aan de behandeling ontsnapt en er niets wordt aangetast of beschadigd. I In het „Nieuws van den Dag"( van heden komen de volgende dichtregelen i voor van Dr. E. Laurillard: Aan o»e herstellende Koningin. 't Volk dacht aan U en aan Uw smarten, En weerpyn voelde 't ook van 't leed, Dat in de U 't naast bestaande harten Zoo diepe en scherpe wonden sneed. 't Dacht aan zichzelf ook. B|j de wenken Van hoog gevaar vroeg 't bang: „Wat nu?" Het kon, het durfde zich niet denken, Hoe 't Ncêrland zyn zou zonder U. 't Bad met Gemaal en Moeder mede, Toen angst en jammer rees in top; 't Zond duizend8teinmig ééne bede Voor U tot d' Albehoeder op. Ea na, een blyd en hpopvol Heden Vlecht om het krnis een rozenrank, En hart'iyk, zoo als 't heeft gebeden, Spreekt, zingt heel 't vaderland „Goddank!" By Kon. besluit is de gepensi- onneerde luitenant-kolonel, provinciale-adju- dant, F. P. Francke, met ingang van 1 Juli, benoemd tot militie-commissaris in het 2de militiedistrict van Zuid-Holland. By Kon. besluit is benoemd lot commies stempelaar by den waaarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Amsterdam, W. C. Beekhuis, thans aide- essaieur aldaar, en is aan den controleur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken F. J. Witleveen te Amsterdam, op zyn verzoek, eervol ont slag uit 's ryks dienst verleend. Aan het gebouw van het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland werd gisteren aanbesteed lo. Het maken van kaden en kanaal gedeelten tot rectificatie van de Kromme Gouwe. Minste inscbryver C. Bos te Haarlemmermeer, voor f 246.900. 2e. Het vernieuwen van beschoeiingen en steenglooiingen langs de Gouwe. Minste inschryver C. Zanen Hz. te Ammerstol, voor f 19.284. 3o. Het onderhoud der haven van Stellen dam, van 1 Mei 1902 tot 30 April 1904. Minste inscbryver I. v. d. Velde Jz. te Papendrecbt. voor f 8520 per jaar. -Gisteren-avond, den avond voor de tweede algemeene vergadering van den Bond voor Staat spensiocneering, is te Utrecht in het gebouw Irene eene openbare verga dering gehouden, waarin de heeren N. Prins, Kstoor der Oud-Katholieken te Aalsmeer, i. P. A. Vis, predikant te Beemster, en Perio, redacteur van De Nederlandsche PensioeDparty, het doel van den Bond uiteenzetten en de aanwezigen, waaronder eenige dames, aanspoorden, mede te werken om eene wet tot stand te brengen waarby aan alle Nederlanders, zoowel mannen als vrouwen, op een nader bö de wet aan te geven leeftyd, recht wordt toegekend op staatspensioen, zonder voorafgaande premie betaling. Enkele personen namen aan het debat deel. De Pauseiyke Internuntius by het Nederlandsche hof, Mgr. Tarnassi, is Zaterdag-morgen te Rome overleden. Mej. H M. A. Verkerk te Vianen is geslaagd voor de akte als onderwyzeres. De dames A. van der Staay, te Bolnes en A. M. A. van RosseD, te Papen- drecht zyn geslaagd voor de akte nuttige handwerken. Mej. M. Vesseur te Elbnrg (vroeger woonachtig te Laogerak) is be noemd tot onderwyzeres aan de Chr. school te Oenkerk (Fr.). De heer J. H. C. Kamsteeg, cand. te Sliedrpchl, is beroepen te Sirjansland (Duiveland). Beroepen te Zegveld Ds. W. R. Kalshoven te Elspeel. Aangenomen het beroep by de Ned. Hervormde gem. te Amsterdam door Dr. P. A. Klap te Velzen. "Brandwijk, 24 Mei. Heden-monren ten 11 uur viel het jongetje Arie Verspuy Wz., oud 5 jaar. in een vnile sloof en zoude zeker verdronken zyn als het niet was opgemerkt door H. van Engelen Jz., die het van een wissen dood redde. Het kind kwam met den schrik en een wat modderig pak vry. "Haaatrecbt, 27 Mei. Io de gisteren avond gehouden huishoudelyke vergadering van de afdeeling Haastrecht van de Holi. Maatschappij van Landbouw, ten huize van den heer Anth. Muller te Stein, werd in plaats van wylen den heer P. Boere tot bestuurslid benoemd de heer C. Streng van Stein. **l.augerak, 24 Mei. De alhier be staande zangvereenigmg „Crescendo" (direc teur de heer B. H. v. Break), viel by het op Maandag 19 Mei 11. gehouden concours te Lekkerkerk de eer te beurt een eersten prys te behalen. "Lekkerkerk, 27 Mei. Het teenschillcn is weer voor een jaar achter den rug. Er is dit jaar veel geschild en menig gezin heeft een extra verdienste genoten, waar- voor klein of groot, en soms beiden, in 't nieuw gestoken wordt. Gister-avond vergaderde in „Het bonte Paard" de feestcommissie. Door den secre taris-penningmeester werd rekening en ver antwoording gedaan over ïya beheer. De rekening was in volmaakte orde en sloot met een voordeelig saldo van f 22.26, welke gelden aan de zangvereeniging „Eupbonia" werden overgedragen als tegemoetkoming in de kosten, door die vereeniging voor het zangersfeest gemaakt. Daarna werd de com missie door den voorzitter met een woord van dank aan de leden voor han belang- looze toewijding ontbonden. ""Ondewater, 26 Mei. Tot onderwyzeres aan de School met den Bybel alhier is benoemd mejnffr. Oovlee, van Baarn, in plaats van mejuffr. Van Hnlsen, ann wie eervol ontslag is verleend. ""Tliat, 27 Mei. In de heden gehouden gemeenteraadsvergadering is benoemd tot wethouder de heer G. Boer, in plaats van den heer C. Slingerland, overleden. ,(Per Telegraaf.) De Tweede Kamer behandelde hedan het voorstel- Lohman, om de lichtingen 1895 en 1896 van herhalingsoefeningen vry te stellen, en het amendement-Drncker, om ook de lichting 1897 vry le laten. Het amendement werd ver worpen met 56 tegen 33 stemmen, waarna het weiavoorstel werd aangenomen met 86 tegen 2 stemmen. RECLAME. Yo•I-spellingen van een almanak verwezenlijkt. Voor eenigen tyd geleden werd er een nieuw soort almanak in het geheele laud gratis verspreid. Deze almanak voorspelde noch den regen noch het schoone weder, maar by beloofde aan diegenen, die zyne raadgevingen zouden volgen, de gezondheid en de kracht, al waren z|j door bloedérmoede, bleekzucht, neurasthenie, rheumatiek of algemeene zwakte aangetast. Inderdaad, deze ziekten komen voort uit de armte en zwakte van het bloed; in die almanak werd verteld hoevele genezingen er verkregen worden door het gebruik der Pink Pillen, die bet bloed hernieuwen en versterken. Deze genezingen zyn bevestigd en waar genomen geworden, en zy die er aan mochten twyfelen kunnen zich tot de genezene personen om inlichtingen wenden al de attesten z|jn met de adressen voorzien. Het is, na dezen almanak gelezen te hebben, dat de Heer G. B. van Os le Everdingen vertrouwen heeft gehad en de Piök Pillen van Dr. Williams gebruikt heeft. Hy schryft ons: De Heer VAN OS, volgens portret. „Sedert ik uwe Pink Pillen gebruikt heb, ben ik veel sterker geworden, myne krachten zün van lieverlede teruggekomen, de hart kloppingen zyn veel minder, de oorsuizingen eveneens. De Pink Pillen hebben my uit stekend geholprn, want m|jn toestand was voorheen zeer ernstig. Ik was altyd vermoeid in de beenen en deze vermoeidheid voel ik thans niet meer. Ik raad ze een ieder in myne omgeving aan en u kunt naar goed vinden met myn altest, dat in oprechtheid en naar waarheid door my gegeven wordt, handelen." Al de verschynselen, die de Heer Van Os opnoemt, al de ongemakken, die hy onder vonden heeft, z|jn de kenteekenen der bloedarmoede. Van af het begin dezer ziekte wordt het bloed kleurloos, zyne roode bloedlichaampjes verliezende en daardoor ook z|jne kracht. De zieke heeft geen wilskracht meer, alles staat hem tegen, hy heeft benauwde of liever zwaar moedige gedachten en de uitputting waarin hy vervalt stellen hem aan de grootste gevaren bloot. Het is slechts een hernienwster van het bloed die met succes kan optreden niet alleen tegen de bloedarmoede, maar ook nog tegen de rekten, voortspruitende uit de uitputting van het bloed, zooals bleekzucht, neurasthenie, maagaandoeningen, rheumatiek en by de kinderen beenziekte en de St.-Vitus- dans. Prys f 1,75 de doos, f 9,— per 6 doozen. Verkrijgbaar by SnabiliÏ, Steiger 27, Rotter dam, hoofd-depóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Schoonhoven en omstreken by A. N. van Zessen, Drogist. VISSCHERIJ-BERICHTEN. De uitkomsten der zalm- en elftvis6cher|jen op de Waal en de Merwede waren in de laatste 8 dagen zeer bevredigend. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden gevaDgen 22 zalmen, 2270 elften en 3695 finten, b|j Gorinchem 65 zalmen, 1689 elften en 1448 finten, te Hardingsveld 15 zalmen, 1701 elftpn en 6450 finten. De zomerzalm gold f 1 40 4 f 1,50, winterzalm f 1,50 4 f 1 65 per i/s K.G., elft 70 cL 4 f 1,60, finten 8 4 16 ct. per stuk. BEURSBERICHTEN. Cert Nederl. Werkl. Schuld. IV» Dito dito 3 Hong. Oblig. Goudleening. 5 Ooatenryk, Obl. pap. Mei-Nov. 6 Dito zilver Jan.-Juli. 6 Portugal, Oblig8 Dito 41-/. Rusl. Obl. Binnenland 1894 4 Dito Gr. Russ. Spw.-my. '98 4 Haarl. Hyp.-Bank pandbrieven. 4 Amst. Hyp. Waarb.Maatsch.Obl. 4 Hong. Hyp.-Bank pandbrieven. 4 Zuid-Ital. Spoorw.-my. Oblig. 3 Loten Hong. Hyp.-Bank 4 Loten dito fl. 100 3 Loten Theiss Reg. Ges. 4 Loten Madrid3 26 Mei. 82i/g 94 1006/g 853/8 84l3/ie 277,h 42% 1001/s 993/i 8|3/g 62% 104 Via 92 136' 8 42 Vs MARKTBERICHTEN. Gortnchem26 Mei. Aangevoerd 204 runderen. 4 nuchtere kalveren, 30 vette varkens en 708 biggen. Pryzen: zware kalfkoeien f 190 a 210, kalfvaarzen f 150 a 180, melkkoeien f 150 a 170, tV«-jarige ossen f 140 a 160, guiste vaarzen f 100 a 120, pinken f 60 a 70, graskalveren f a nuchtere kalveren f 10 a 12, vette varkens 21 a 24 ct. per half kilo, biggen f 8 a 14. Rotterdam, 26 Mei. Tarwe f 6.S0 tot f 7.75. Per 100 kilo f9,- tot f 9,75. Rogge f 4.76 tot f 5,26. HoUerriaui, 26 Mei. Aangevoerd 278 vette runderen, 0 magere dito, 456 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 794 schapen of lammeren. 400 varkens. Runderen 26 a 36 ctkalveren 35 a 46 ct. schapen 25 a 35 ct: lammeren 40 a ct. en varkens 22Vs a 25'/a ct per Vi kilo. BURGERLIJKE STAND. Schoonhoven. Van 23- 2| Mei. Ondertrouwd: C. S. Lexmond en M. A. v. d. Berg. D. de Heer en M. E. Knyl. Getrouwd: D. J. J. Verlegh en C. J. A. Driesen. Overleden: J. H. v. Oort, oud 54 j. Nieuwerkerk a/d IJ. Van 9—23 Mei. Geboren: Trynlj», d. van C. Kok en F. Veenmau. Leendert Cornelia, z. van C. Baas en M. van Velde. Maria, d. van M. Groenendyk en J. de Lely. Richard IleDdnk Albert, z. van R. P. M. Spiering en M. Muia. Geertruida, d. van C. van der Ham en A. A. Bos. Lena Pielernella Johanna, d. van L Heynedyk en P. de Moor. Jan Dirk, z. van J. C. Bom en S. C. Wolhoff. Getrouwd: J. M. de Jager, oud 28 j. (te Lekkerkerk) en H. M. de Wit, oud 24 j. J. Aartsen, pud 29 j. (te Capelle a/d IJsel) en G. Hoogerwaard. C. Doornhein, oud 24 j. en L. A. van Tilburg, oud 24 j. J. de Bruin, oud 28 j. (te Ouderkerk a/d IJsel) en C. van Vliet oud 26 j. Gemeente Schoonhoven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven herinneren alle mannelyke ingezetenen dezer Gemeente, geboren in het jaar 1877, aan hunne verplichting om zich vóór 1 Juni a. s. ter inschry ving voor de Schultery ter Gemeente-Secretarie aan te melden. Schoonhoven, 28 Mei 1902. VAN SLOTEN. De Secretaris, GEELHOED. Donderdag 29 Mei a. s. hopen onze Oom en Tante JILLES DE JAGER MARIA MUPDE herdenken PRUIJT Echtgenoote Heden overleedna een langdurig lyden, de ZeerEerwaarde Heer JD1IANNES HENRICUS VAN OORT, ia leven Pastoor by de Oud-Katholieke Gemeente alhier, in den ouderdom van bysa 55 jaren. Mede namens de Familie, G. L RINKEL, O.-K. Pastoor. Schoonhoven, 26 Mei 1902. Heden overleed, tot onze droefheid, na langdurig lyden, zacht eu kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. ADRIANA STAM, Wede. b. Verboom, in den ouderdom van 71 jaar. Uit aller naam J. VERBOOM. Lekkerkerk, 26 Mei 1902. Voor de vele bewyzen van belangstelling b|j het overiyden van onzen Broeder en Behuwdbroeder, den Heer W. P. HEIJNIS, ondervonden, betuigen wy onzen hartelyken dank. P. HEIJNIS. Wed. A. HEIJNIS- Haoendijk. Nieuw-Lekkerland, 27 Mei 1902. Ondergeteekende betuigt, mede namens zyne Kinderen en Behuwdkiad, z|jnen hartelyken dank voor de vele blyken van belangstelling, ondervonden by de ziekte en het overiyden van zyne geliefde Echt genoote JOHANNA ANTHONIA MARIA NETTEN. Uit aller naam, J. J. WOUDENBERG. Gouda, 26 Mei 1902. S. A W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Agenten Tan het Nienwn v. d. Dag, bevelen zich beleefd aan voor het plaatsen van Essaieur, noteert F||i Zilver tegen f 43,- per Kile, le geh. 40.J3 2e geh. - 36,67 De pryzen zyn berekend netto contant LEZING op Maandag 2 Jont ah, voorm. half elf ure, in het lokaal der Vereeniging hy J. HOEFNAGEL aldaar. SPREKER: de Heer Lid der Prov. Staten van Utrecht. Toegang vry. Van LEKSMOND SCHOONHOVEN. LEKKERKERK SLIKKERVEER ALBLASSERDAM v.m. 3.— uur. 4.— 4.30 - »•- Terstond gevraagd, in den omtrek van Kevelaar goed kunnende melkeD. Loon f 300,— tot f 450,—. Br. fr., letters Z S, aan den Boekh. J. DE VEN, Markt, Geuda. TERSTOND GEVRAAGD: Adres: de Heer A. B. HERLAAR, Mr. Met selaar te Ntenw-Lekkerland. voor geruimen tyd, gevraagd by J. CORBIJN VAN WILLENSWAARD, Schoonhoven, Westhaven B 59. B(j A. BIJVOET te Enkhuisen kunnen direct twee bekwame geplaatst worden, tegen vast werk. ER BIEDT ZICH AAN: in een klein gezin, 32 jaar oud, P. G.; er zal meer op goede behandeling gelet worden als op hoog salaris. Brieven franco, onder letter V, by de Erven J. DESABLIJN, Boekh. O verachte. rs Notaris KRUISWIJK te zal Vrydag 6 Juni 1902, 's morgens 10 urein het Hótel „de Doelen" aldaar, wegens vertrek naar het Buitenland, ik Contant, Eene moderne, goed onderhouden bestaande uil: Eiken-, Mahonie- en Noten houten MEURELEN, alles zoo goed als nieuw, waaronder: Eiken Buffet, Canapé, Crapeaux, Salonstoelen, Salon kast, Tafels, Schilderyen, Pendule met Coupes, Spiegels, eenig Glas en Aardewerk, nieuwe Axminster- en Cocos-Tapyten, 1 nieuw Amerikaansch Fornuis, Ledikanten, Waschiafels, Kachels, Lampen, Naaimachine enz. Alles afgenummerd te zien daags te voren in Hótel „DE DOELEN", 's middags van 1 tot 4 uur, en op den dag der verkooping 's morgens van 9 tot 10 uur. Haven, Kchoouhoven, eenig vertegenwoordiger van de beroemde RU wielen, merk Pryscouranten gratis verkrygbaar. MMBT" Van beide merken HU wielen ln voorraad. met toebeh.enkele malen berc-den. Te be vragen, onder letters G D, aan het Bureau van dit Blad. Epn solide gebruikte BRANDKAST te koop aangeboden, hoog 1.32 M., breed 1.05 M. Te bevragen, onder letters B R Bureau van dit Blad. TREKKING DINSDAG 10 JUNI- E 85, Clouds. Klel—eg Npo.rb.elOe. en BelatfdMn .erkrügbur in den Boekhandel vnn S. W ir. VAN loom SchSoZrro,

Schoonhovensche Courant | 1902 | | pagina 2