HAASTRECHTSCHE Kruideniers- en Grutterswaren, Koloniale waren en Comestibles; KRAMERIJEN, GAREN, BAND, KATOEN enz.; TOUW- en BORSTELWERK; Karpetten, Loopers, Vloer- en Tafelzeil; Eau de Cologne's en Toiletzeepen. BV- Prima kwaliteiten gewaarborgd. "VB LACE PRIJZEN I DE HAASTRECHTSCHE HANDELS-ONDERNEMING. N.B. Alle bestellingen worden ten spoedigste uitgevoerd. Aanbevelend, N". 2309. Zaterdag 7 Juni. 1902. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Tweede Blad. VAN DE IN BUITENLAND. BINNENLAND. HANDELS-ONDERNEMING, Haastrecht. Heden, Zaterdag 7 Juni 1902: PENING monomu coüraht. Overzicht. EngelaBd eu Trauavaal. 't Is DU toch waarlyk vrede! Nog Zater dag, den Sisten van de vorige maand, Icon Lord JCitchener naar Londen seinen, dat hg verzekerd was en aan den avond van dien selfden dag onderteekenden hy en Milner aan de eene zyde, en de Bóeren-gedelegeer den aan de andere, bet stuk, waarby de Boeren verklaren zich te onderwerpen aan de Britsche voorwaarden. SteQn, l)e Wet. Olivier en rechter Hertzog teekenden voor den Vrijstaat en Schalk Burger, Reitz, Louis Botha, De la R«y voor Transvaal. Daar ligt dus nu het groote offer, dat de Boeren brengen moesteD, zy, die zoo dapper streden voor hunne onafhankelijkheid. De Britsche staatkunde heeft aldus gezegevierd, maar Engeland beeft af moeien komen op ver schillende punten, dat zullen we straks zien, als we de voorwaarden bekend maken. Te Londen bracht, zooais 't gewoonlijk daar gut, het bericht, dat op een biljet mat groote roode letters aan 't stadhuis werd aangeslagen, groote geestdrift teweeg. De burgemeester sprak het volk toe van de pui van het stadhuis, alle klokken luidden en men trok al zingende door de Btraten. Vreemde menscben drukten daar elkaar de hand, passagiers van de omni bussen hieven luide juichkreten aan. Men hield optochten, fabrieken en schoien stonden stil, terwfll reohters aangeklaagden, die anders gestraft zouden zjjn, lieten loopen met eene kleine vermaning. Dit alles ging echter kalm in zijn werk. De groote menigte echter boorde het bericht pas Maandag-morgen. Dichte drommen mannen en vrouwen, opgewonden door sterken drank en er niet un denkende, om aan het werk te trekken, liepen schreeuwend en zingend, voorzien van muziekgereedschap en gewa pend met pauweveeren (waarvan het gebruik bekend) door Londeu's straten en zoo groot was het getal „pretmakers", dat het verkeer op sommige plaatsen geheel gestremd was. Zooals we hierboven zagen, ook hy meer bexadigden is de vreugde groot. De stad is als geheel bedekt met vlaggen. Of men dus biyde is dat bet oorlogsbeest geketend is, een oorlog ia gefiindigd, die 21.000 menschen- levens en 123 millioen ponden sterling beeft gekost. Koning Edward ontving van zyne verschillende collega's telegrammen van hartelykeu gelukwensch. De Parysche ge meenteraad besloot een adres van sympa thie te zenden un President Kruger en Steyn, om ben geluk te wenscben met de dapperheid van het kleine volk, dat zoolang voor de zaak van het recht gestreden had. De Engelsche bladen, als „Morning Leader," „Daily News" brengen eveneens hulde aan de Boeren. Nu de strjjd voorby is, zegt „Daily News" zullen ér weinig Engelschen zyn, die de dapperheid niet erkennen, waar mede het kleine volk ons weerstand heeft geboden. „Morning Leader" begroet den vrede met blydschap, maar blyft den landdiefstal ala een misdaad betreuren. „The Standard" zegt, na eerst een woord van hulde gebracht te hebben aan de dapperen, die wy over wonnen hebben (dit laatste achten wy ginder juist): Nu de bitterheid van den strjjd voorby is, gevoelen we niets dan welwil lendheid voor hen, die nu, tot onze vreugde, onze vyanden niet meer zyn. Brit en Boer moeten nu in vrede samenwonen, om Zuid- Afrika te maken tot eene der grootste doch ter-natiën, weike trouw verplicht zyn aan de Britsche Kroon. „Trouw aan de Brit sche Kroon!" Dat is een van de voor- Waarden, waarop de vrede gesloten is. „Zy zullen", zoo stond er geschreven, „afzien Van allen tegenstand tegen het gezag des Koninga, dien zy „als hunnen wettigen Souverein" erkennen." Natuurlyk werd deze mededeeling, door Minister Balfour in het Lagerhuis gedaan, levendig toegejuicht. Hier volgen acbtereenvolgens in 't kort de verschillende voorwaarden„De bur gers te velde zullen onmiddellyk de wapenen neerleggen en alle kanonnen en ammunitie, in nun bezit, inleveren. De burgers te velde buiten de grenzen van Transvaal en den Vrystaat (OraDje-Staat), en de krygsgevangenen buiten Zuid-Afrika, die burgers zyn, zullen, als zy verklaren onderdanen des Konings te willen zyn, teruggebracht worden naar huis. Zy, die zich aldus overgeven en die dus terugkeeren, zuilen niet beroofd worden van huaüe per- soonlyke vryheid of van hunne bezittingen, terwyi ook tegen hen geen vervolging zal worden ingesteld voor eenige handeling in verband met het voeren van den oorlog. De Hollandschè taal zat onderwezen worden op de openbare scholen in Transvaal en den Oranje Staat, waar de ouders der kin deren dit wenscben en ook in gerechts hoven mag men er zich van bedienen. Het bezit van geweren wordt geoorloofd aan hen, die ze noodig hebben, om zich te beschermen. Het militair bestuur zal zoo spoedig mogeiyk vervangen worden dooreen burgerlyk en zoodra het kan, zullen vertegen woordigende instellingen, leidende tot zelf bestuur, worden ingevoerd. In elk district zal eene commissie worden benoemd, om te helpen by het terugbrengen der bevolking naar hare haardsteden en om haar te voor zien van het noodige, tot wederopbouw der hoeven." Dit duB in 't kort, wat is over- eengekomen. Van de beruchte verbannings- en inbeslagneming-proclamatie, waarvan Chamberlain nog onlangs verklaarde dat zy zou worden gehandhaafd, dus geen sprake. Wat de rebellen betreft, is net tamelyk duideiyk, dat een daad van koninkljjke ge nade by de aaustaande feesten is toegezegd. Naar uit Pretoria wordt bericht, gaan de meeste Bóeren-Generaals nu naar hunne commando's terug om den terugkeer der manschappen te regelen, waarmede nog wel 14 dagen zullen beengaan. Zoo spoedig mogelyk zullen nu Lord Kit chener zelf en een deel der Britsche krygs- macht naar Engeland worden ingescheept, om de parade mee te maken by de kronings feesten. Generaal Lyttelton zal voorloopig pog met 100.000 man in Afrika biyren. Het aantal naar hun vaderland terug te keeren Boeren-krygsgevangenen bedraagt 25.565. Het vredesbericht werd ia de gevangen kampen op de Bermuden door de gevange nen, die den eed van trouw hadden afge legd, met groote vreugde vernomen. De „onverzoenlyken" waren er echter niet zoo voldaan over. Toch pakten ze zwygend hun boeltje bjj elkaar, om tot vertrek gereed te zyn. In de Zuid-Afrikaansche Concentratie kampen heeft men schel contrast met het' wilde vreugdebetoon te Londen by- eenkomsten gehouden om psalmen te zingen. Vele vrouwen schreiden. Het orgaan der leren, de te Dublin ver schijnende „Irisch Independent", schreef by bet bekend worden van den vrede: „Welke ook de vredesvoorwaarden zyu, de helden daden der Boeren hebben hen voor goed met roem overdekt. In het Britsche Lagerhuis wenschte het hoofd der liberalen, Sir Henry Campbell, den Koning en bet land geluk met den vrede, daarby hulde brengende aan het Britsche leger voor de betoonde inspanning en een warm woord van lof uitsprekende jegens hen, die tot dusver Eugeland's vyanden geweest waren. Lord Salisbury wenschte in het Hoogerhuis de Regeering geluk met het sluiten vau den vrede, hopende, dat van nu af aan, een nieuw tydstip van welstand en ontwikkeling voor Zuid-Afrika zal aanbreken. Donderdag zal een daukbeluiging gezonden worden aan Lord Kitchener en het leger. Koning Edward zond Zondag-avond reeds zyne gelukwenschen en dankbetuigingen aan Kitchener en Milner, die, naar men zegt, in den grafelyken stand zullen verheven worden, terwyi Kitchener bovendien nog een gratificatie krygt, groot 100.000 pond sterling. Zondag a. s. zal in alie kerken van het Britsche Ryk een algemeene dunkdag worden gevierd. Wat de Kaap-Kolonie betreft, is bet niet onmogelyk, dat thans eene ontevredenheids- beweging zai ontstaan onder de Eugelsche loyalisten, eensdeels omdat de Regeering niet ver genoeg gaat naar huu zin met het bestraffen der „rebellen", en ten tweede omdat eene roerige minderheid nog steeds, overeenkomstig de aanwyzing van Cecil Rhodes, op eeue schorsing der Grondwet roor de Kaap-Kolonie en een voorloopig regeeren zonder Parlement blyft aandringeu. Beter laat dan nooit! Van uit New-Orleans zyn Dinsdag jl. nog 1215 paarden voor het Britsche leger naar Zuid-Afrika gezonden. Eu nu zullen we verder de Zuid-Afrikaan sche quaestie maar laten rusten, om ons naar Frankryk le begeven, waar, zooals men weet, een nieuw Ministerie op komst is. Van bet oude nam President Loubet op hartelyke wyze afscheid. De Senator Cambes zal hoogstwaarschynlyk door den President met de vorming van een nieuw Kabinet worden belast. Zaterdag jl. is te Parys, bjj heel slecht weder, een standbeeld ontbuld van Alphonse Daudet, een Fransch schryver. r Den 2en dezer herdacht monio Italië den iOilen verjaardag van Garibaldi's over- lyden, door een nationale bedevaart te houden naar het eiland Caprera. Aan dezen tocht namen 10.000 personen deel, waaronder ook de Minister van Oorlog en andere Re- geerings-vertegenwoordigers. In pleohtigen optocht begaf men zich naar den histori- schen pjjuboom, waaronder Garibaldi meest rustte en waar zyn lichaam, overeenkom stig zyn wil, verbrand werd. lu de V«reenig«le Hiaten vierde men den 30sten van de vorige maand, Decoration- Dag, dat wil zeggen, een dag, waarop de graven van de etryders versierd werden, die aan beide zyden in den burgeroorlog gevallen zyn. Dien dag hield President Roosevelt eene redevoering te Darlington, waar hy zich uitliet over de quaestie der Pbilippynen. Hy had het over ue gepleegde wreedheden aldaar, waarvoor, naar ny verklaarde, het Amerikaansche leger niet aansprakelyk kan gesteld worden. Aan de Filipiuos zal zelfstandigheid worden verleend, eene onafhankelykheid, gelyk aan die van de Cubanen. Maar dat zal eerst kunnen geschieden, als zy in staat zyn tot zelfbestuur. la den Dultochen Rjjksdag sprak de voorzitter, graaf Ballestrein, een harteiyk woord van sympathie met het Fransche volk, betreffende de ramp op Martinique. De leden betuigden daarmede hunne instem ming door van hunne zitplaatsen op te staan. De bewoners van Martinique komen, vol gens de jongste berichten, langzamerhand weder wat tot kalmte, ofschoon de vulkaan Moutagne Peiée nog altyd in werking is. De Gouverneur heeft naar Frankryk geseind, dat men voorloopig geen levensmiddelen meer naar Fort de France behoeft te zenden voor de vluchtelingen, omdat men daarvan behoorlyk is voorzien. Volgens „Daly Mail" is in de Chtneeache provincie Szeschwan weder een Bokser-op stand uitgebroken. De Boksers lieten don ambtenaren te Janghsien weten, dat zy alie vreemdelingen Wilden vermoorden. Verschei dene Protestantsche en Katholieke kerken zyn reeds vernield en vele Christenen wer den vermoord. Er zyo troepen tegen de op standelingen uitgezonden. Vergadering van den Gemeenteraad van LEKKEBKEBK, gehouden den 30sten Mei 1902. Voorzitter Jhr. L. de Geer van Jutphaas, burgemeester. Tegenwoordig 10 leden, afwezig de beer T. Mudde. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen waren: lo. drie missives van Ged. Staten, hou dende goedkeuring tot het doen van af- en overschryving over de diensten 1901 en 1902; 2o. twee missives van den Schoolopziener in het Arrondissement Schoonhoven, hou dende goedkeuring van de tydelyke benoe mingen a. een hoofd der opeubare school voor meer uitgebreid lager onderwys en b. een onderwijzer aan de 1ste openbare school. 3o. twee missives van Ged. Staten omtrent de benoeming van een onderwyzer aan de lste openbare school, in verband met art. 24 der wet tot regeling van het lager onderwys. Naar aanleiding hiervan werd besloten aan Hare Majesteit de Koningin ontheffing te verzoeken van de verplichting, bedoeld by art. 45, 5de lid der wet tot regeling van het lager onderwys, tot den lsten September a. s., betreffende de benoeming van een onderwyzer aan de lste openbare school. Voorts werd op advies van het Dagelyksch Bestuur besloten: a. aan Jacob Verwaard, kweekeling, eene gratificatie toe te kennen van f 25 voor bewezen diensten aan de lste openbare school b. aan Jan Willem Hogendoorn, tydelyk onderwyzer aan die school, eene jaarwedde toe te kennen van f 300 en omtrent het voor afgaande de noodige af- en overschryvingen op de begrooting dienst 1902 te doen; c. aan heeren Kerkvoogden der Neder- duitsche Hervormde gemeente het verzoek te richten om een stuk van den tuin der pastorie aan de gemeente af te staan tot vergrooting der lste openbare school; d. de Wed. Willem van der Graaf te be noemen tot opwinster van het torenuurwerk. Ten slotte werd ter tafel gebracht eene teekening met begrooting van kosten in zake de verbouwing van het post- en tele graafkantoor. waaromtrent besloten werd het Dagelyksch Bestuur le machtigen om trent de verdere conditiën met den Inspec teur der posteryen en telegraphie te 's-Gra- venhage persoonljjk in overleg te treden en de resultaten van dat overleg aan de ver gadering over te leggen. Waarna de vergadering werd gesloten. Met 29 tegen 5 stemmen heeft de Eerste Kamer gisteren aangenomeu het voorstel van de heeren De Savornin Loh- man c. s., om de lichtingen 1895 en 1896 niet op te roepen voor herhalingsoefeningen. In stryd met een bericht in een buitenlandsch blad, dat president Kruger te Ulrecht wegens een vrn ernstige ongesteld heid het bed moet houden, schryft men ods uit Den Haag, dat naar de berichtgever van betrouwbare zyde verneemt, de president een goede gezondheid geniet. Wy kunnen daaraan toevoegen, dat de president het bericht van het einde van den oorlog met het nieuwe verdrag van Pretoria als uitkomst ontvangen heeft met de kalmte en de berusting, die zya geloof hem schenkt. N. R. C. Zondag werd te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van de Liberale Unie. Bjj den aanvang der vergadering werd onder applaus besloten een telegram van gelukwensch te zenden aan H. M. de Koningin met haar herstel. De voorzitter, dr. Ruysch te 's-Graven- hage, opende de byeenkomst met een rede, waarin hg herinnerde aan den stryd by de stembus van 1901. Te voorzien was, dat, na de totstandkoming der sociale wetten onder het vorig Ministerie, velen zouden vreezen, dat ten behoeve van de minder bevoorrechten nog meer offers zouden wor den gevraagd. Doch de nederlaag by de stembus is ook voor een groot deel te wyten aan de verdeeldheid in eigen boezem. Onder herinnering aan hetgeen tol scheu ring in de liberale party aanleiding gaf, zei spr., dat de Liberale Unie geen ander stand punt kon innemen. Na het optreden van dit Ministerie wordt gevreesd dat de sociale hervormingen op den achtergrond zullen geraken. Biykt dat het geval te zyo, dan ligt voor de hand een krachtig propagandeeren voor grondwets herziening, om de komen tot algemeen kies recht, als bedoeld in paragraaf 1 van het program der Unie. Üe Unie moet zich den tyd tot de ko mende verkiezingsperiode ten nutte maken om den eisch van het stellen van behoor lyk geregeld kiesrecht nader vaor te berei den. Reeds is een commissie met dezen arbeid aangevangen, die aan het hoofdbe stuur rapport zal uitbrengen. Tevens zal de Unie haar roeping om op zedeiyk, stoffeljjk, geesteiyk en hygiëaisch gebied in 't belang der zwakken werkzaam te zyn getrouw bljjven. Bljjkens het jaarverslag zyn thans by de Unie eangesloten 49 vereenigingea met 8000 leden. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren Mr. Goeman Borgesius en C. Lely, te 's-Gravenhage, eu Mr. P. Rink, te Tiel. Hierna hield Mr. H. Pb. de Kanter eene rede over Armenzorg. Hy bepleitte de noodzakelykheid eener nieuwe wettelyke regeling en wees op verschillende leemten in de tegenwoordige armenzorg, waarin het wetsontwerp—Bocgesius verbetering had willen brengen. De intrekking van dit ontwerp door het tegenwoordig Kabinet werd door spr. gelaakt en de kerkelyke armenzorg scherp gecritiseerd. Tot lid en voorzitter der com missie van examen voor de hoofdakte te 's-Gravenhage, is voor dit jaar aangewezen de heer W. Middelveld Viersen, school opziener in het district Gouda. Toezegging van beroep bjj de Ned. Herv. gdin. te IJselstein is verleend aan Ds. C. Bouthoorn te E Ie. Berg-Ambacht, 5 Juni. In de op heden gehouden raadsvergadering werd vastgesteld de rekening van het Burgerlyk Armbestuur over 1901, bedragende in ont vangst f 3281.35% in uitgaaf f 2536,12' en batig saldo f 745,23. De begrooting voor 1903 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf ten bedrage van f 2906,61. Door den raad dezer gemeente werd tot assistente by het onderwys in de nultige handwerken aan de lste openbare school alhier benoemd mej. B. F. van Leeuwen alhier. Gleaen-Nlenwkerk, 1 Juni. De beden gehouden collecte in de Ned. Herv. kerk, ten behoeve der zending, heeft opgebracht de som van f 8,86Vs. *Goudrlaan, 3 Juni. By .de heden ge houden verkiezing is tot lid van den ge meenteraad gekozen de heer A. de Hoop, met 28 van de 60 uitgebrachte stemmen. Da heer J. de Pater verkreeg 21 stammen, terwyi 1 stem van onwaarde was. *Haaatrecht, 6 Juut De eerste aard appelen van den kouden grond zyn gisteren aan Mevr. Le Fèvre de Montigny aangeboden door J. de Gier te Willige-Langerak. Dat een dorp vooruitgaat, doet ieder inwoner goed, en wanneer er iets nieuws in zulk een plaatsje is en dat goed is, dat verheugt den anders stillen burger. Zoo was het ook in ons anders zoo stil dorp, daar de gemeente eene inrichting is rjjker geworden, die èn door haar uiterlyk, èn door haar werking iedereen aantrekt. De vroegere winkel van de familie Den Hertog is door aankoop in bezit gekomen van de Haastrechtsche Handelsonderneming, die het gebouw zoodanig heeft doen restaureeren, dat het dorp er waarlyk trotsch op mag zjjn. De verlichting geschiedt door acyteleen, dat door de heeren Bosse en Co. te Woerden, daarin geplaatst is. De proefavond voldeed zoodanig dat iedereen er over verwonderd was, zoodanig licht hier te kunnen zien. Inneriyk is de winkel ook een sieraad; al het uitgestalde ziet er keurig uit en geeft te kennen dat de waar wel gelyk Zal zyn aan het uiteriyke. De firma heeft uitstekend haar best gedaan en durft met iedereen concurreeren. Het is nu maar te hopen, dat hare pogingen zoodanig bekroond zullen worden, dat men het goede resultaat, daarvan voorgesteld, zal genieten. De firma is door haar goeden naam en flinke optroding een goed succes overwaard. *Hoofc-Bloklaud, 4 Juni. De heer W. Bovekerk alhier is met algemeene stem men herkozen als heemraad in hel bestuur van den polder den Beemd. §KlnderdjJk (gem. Nieuw-Lekkerland), 5 Juni. J. v. V. alhier, we'rkzaam op de machinefabriek „Kinderdyk", had gisteren het ongeluk een drjjfstang op den schouder te krygen, waardoor hy zyn sleutelbeen brak. Krimpen a/d Lek, 3 Juni. Een jongetje van ongeveer 10 jaar kreeg Dinsdag-avond voor het verrichten van kleine diensten van de zoons van een boer alhier bier te drinken. De uitwerking bleef niet achterwege. In zeer opgewonden toestand kwam het kind thuis. Spoedig werd hy zoo ziek, dat de hulp van den geneesheer moest worden ingeroepen. Door eene behandeling met natte omslagen enz., gelukte het dezen eindeiyk het jongetje tot braken te krygen, waardoor eenige verlichting kwam. Pas tegen half vier in den morgen keerde het bewustzyn eenigszins terug en thans is het knaapje weer normaal, tenminste in zooverre dit uiterlyk te zien is, want wie kan zeggen of de werking van het vergif, dat bier bevat, geheel opge heven kan worden. Laat het voor iederen lezer van dit bericht daarom eene aansporing zjjn, om nimmer een kind, in weiken vorm dan ook, alcoholische dranken toe te dienen. *Nlenwerkerk a/d IJsel, 5 Juni. Gisteren had de landbouwer J. P. het ongeluk met een driewieide kar op hol te gaan. Wat hy ook deed om het paard tot staan te brengen, het mocht niet baten. Eindelyk werd hg van de gierende kar geworpen en moest de leidsels loslaten. Hevig bezeerd werd hy natfr huis gebracht en terstond geneeskundige hulp ingeroepen. Behalve eenige andere kneuzingen van min of meer ernstigen aard bleek een been gebroken te zyn. Een eind verder liep het paard vast, zoodat het vanzelf moest op houden met hollen. Gisteren vierden Hendrik Geerling en zyn huisvrouw Catharina Bekker een zeld zaam feest, namely k zy herdachten den dag, dat zy voor vyt'tig jaar in het huwelyk waren getreden. Velen betoonden huu be langstelling door het uitsteken der vlag en door de beide oude nog zeer krasse lieden te gaan gelukwenscheu. Het fanfarecorps bracht het gouden bruidspaar een serenade, waarmede het zeer ingenomen was. §Nieuw-Lekkerland, 5 Juni. De ge wone maaodelyksche collecte voor Transvaal heeft in Mei alhier opgebracht f 25,8i6. In de heden gehouden gemeenteraads vergadering werd mededeeling gedaan, dat waren ingekomen twee adressen. Het eene was van de heeren J. J. van Helden, C. A. Verhejj, C. van Driel en G. van Lindonck, geëmployeerden by de brandweer. Daarin werd verzocht dat de gemeenteraad, by het eventueel tot stand komen van eene water leiding, brandkranen zou laten aaubrengeu. Het andere adres, dat door de afdeeiing der vereeniging „Het Groene Kruis" was ingediend, hield een verzoek in om fiuanci- eelen steun. Beide adressen zya ia handen Jesteld van de heeren W. Bongers en F. Hey ais, die met de bestaande com missies overleg zullen plegen en den raad van advies dienen. Tot onderwyzer aan de openbare school te Elshout werd met algemeene stemmen benoemd, de heer D. Kolthof te Steenwyk. Verder werden nog de stembureau's aan gewezen by eventueele verkiezingen. Het fanfarecorps Apollo'-' alhier heeft het voornemen om, bjj voldoende deelneming, dezen zomer eene pleizierreis naar Arnhem of Nymegen te maken. Het tarief ia laag gesteld, waarom het bestuur van „Apollo" dan ook elkeen opwekt, om van deze goed- koope gelegenheid, om een der schoonste streken van ons land te bezoeken, gebruik te maken. "Ouderkerk a/d Ilsel, 4 Juni. Van wege de vereeniging „Volksweerbaarheid" zyn te Utrecht op 24 Meijl. schietwedstryden gehouden, waaraan ook deelgenomen is door leden onzer afdeeling. Deze hebben op de banen een flink figuur gemaakt, den korten oefeningstyd in aanmerking genomen, dien zy achter zich hebbeD. De volgende pryzen en onderscheidingen werden behaald. Inde afdeelings-wedstryden verkreeg voor den personeelen prns onze ge meente no. 1 met de zilveren medaille, üe medaille behaalde de beer J. H. Spoormaker. De heeren J. H. Mohr en C. Holdermans verwierven beiden het diploma als oorlogs- schutter van Volksweerbaarheid. Met de behaalde ouderscheidingen zy onze afdeeling harteiyk gelukgewenscht. Ze zullen een prikkel te meer zyn tot gestadige be oefening der schietkunst en tot trouwe deel- name aan de wekeljjkiche oefeningen. "Vlist, 3 Juni. De heden gehouden verpachting vanwege het waterschap den Hoogen-Boezem achter Haastrecht heeft opgebracht f215, tegen f 179 het vorige jaar. De verpachting van den Slangeweg, eigendom der gemeente Vlist, heeft opge bracht f 56, tegen f 34 in het vorige jaar. GEMENGD NIEUWS. —Als een by zonderheid kan worden medegedeeld, dat Ds. L. Schouten, de bekende Utrechtsche verzamelaar van Oostersche curiositeiten op kerkelyk gebied, eigenaar o. a. van den tabernakel, Zondag-middag, in de Groote Kerk, te 's-Gravenhage, by het toedienen van den doop aan de kinderen, waaronder ook zyn kleinkind, gebruik maakte van water uit den JordaaD, hem door een geesteiyke uit Palestina toegezonden. Het echtpaar W. Luxwolde te Langezwaag (Fr.), zal 7 dezer 73 jaren gehuwd zyn. De man is 96, de vrouw 90 jaar en beiden zyn nog kras. Te Sas van Gent heeft zich een geval van pokken voorgedaan. Het ge meentebestuur heeft daarom gelegenheid tot kosteloos inenting gegeven. Te Leiden is Dinsdag-avond een fel uitslaande brand uitgebroken in de Schei straat, alwaar beneden een stoomt immerfa- briek en boven een meubelmakery was. Tot ver buiten Leiden waren de vlammen te zien. Dicht by de Lakenhal was het ge vaar niet onbelangryk. Met een brand kraan, twee stoomspuiten en twee brandspuiten werd de brand tot het aangetaste perceel bepaald. De oorzaak is onbekend. Alles was ver zekerd. Woensdagmorgen is door onbekende oor zaak de stoom-meelfabriek van den HeerA. de Koster, aan den Zylsingel voor een groot gedeelte uitgebrand. De fabriek was sinds den brand van 12 ja ren geleden geheel van brandvrye muren voorzien, zoodat de brand zich tot een ge deelte bepalen moest. Te IJselstein is de bliksem geslagen in het gebouw, waarin tydelfyk het Post- en Telegraafkantoor gevestigd is. Hoewel geen brand ontstond, is de aange richte verwoesting groot. Alle draden, tot zelfs buiten het kantoor, waren gesmolten; de toestellen waren onbruikbaar. Woensdag-middag is de blik sem geslagen in een koepel by het kasteel Laag-Keppel, waarin drie werklieden voor het onweer schuilden. Een van hen werd naar buiten geslingerd, terwjjl van een ander hoofd, schouder en heup werd getroffen. De derde bleef ongedeerd. Brand is niet ver oorzaakt. Een vreeseljik onheil is Maan dag-middag voorgevallen op de steenfabriek te Remmerden, by Ilhenen, van de heeren A. N. Costerus Co., te Wageningen. Men was bezig op de fabriek met het z.g.n. zetten van het middelpunt. Wanneer nl. de pas gevormde steenen eenige dagen zyn gedroogd, worden ze naar den steen oven gebracht eu daar opgetast om gebak ken te worden. Het eerste werk is nu het zetten van het middelpunt, in aansluiting waarmede het geheele baksel wordt opge zet, totdat de geheele oven is gevuld. Dit middelpunt, dat loopt van den voor sten tot den achtersten muur van den oven, welke hier ongeveer 13 M. van elkander staan, is ongeveer 5 M. hoog en wordt ge vormd door 10 ryen steenen op hun kant tegen elkaar geplaatst. Is men met dezen arbeid gereed, dan plaat sen de arbeiders als teeken vau vreugde gewoonlyk een groenen tak op den top. Hier nu was de tak reeds geplaatst, ofschoon de bovenste laag steenen nog moest worden gelegd. Dit werd verricht door de ploeg- arbeiders die steeds belast worden met het zetten van het middelpunt, altyd de be kwaamste steenwerkers. Vier menschen stonden, de een telkens een meter hooger dan de andere, tegen den muur, om de laatste ry steenen op hun plaats te brengen. Twee waren er beneden bezig, waarvan een de steenen aanreed. Toen is plotseling, hoe is niet uit te ma ken, de helft van den 5 M. hoogen stapel omgeslagen en zjjn 5 werklieden onder de ruwe steen bedolven. De drie mannén, die het hoogst stonden, brachteü het er goed af; ze bekwamen alle mio of meer ernstige kwetsuren, waarvan, de genezing slechts een korten tyd zal vorderen. Maar van de beide anderen hoorde men geen kreet; men vermoeddó het ern stigste. Op den slag waren terstond alle arbeiders van elders toegesneld om hulp te verleenen. Onder de arbeidsters was ook de vrouw van een werkman die nog onder de steenen lag; met inspanning trachtte zjj den noodlpttigen last te vcrwyderen, ver geefs. Toen men eindelyk de beide mannen te voorschyn bracht, bleken zjj te znn over leden. De namen van deze beiden zyn B. van Tongeren, •gehuwd, vader van 3 kinderen, en F. van Ewyk, jonggezel van 23 jaar. De helft van het middelpunt, die is bljiven staan, staat loodrecht en zoo stond ook, volgens verklaring van den steenbaas, die geregeld toezicht houdt, het andere stuk. Dat er met het opzetten eên fout is ge maakt valt moeilyk te gelooVen; een der gekwetsten, de oude H. van Ëeuwyk, doet dat werk nu reeds ruim dertig jaren, zonder ooit te falen. Geneeskundige hulp is dadelyk verleend. Wat de wed. van B. van Tongeren aan gaat, de heeren Costerus hebben onmiddellyk maatregelen genomen, waardoor zy haar leven lang voor gebrek bewaard blyft. Onder Heemstede is gisteren- nacht een lage misdaad gepleegd. Daar vond 's ochtends de landbouwer Verbrugge in de weide een koe met afge sneden uiers en verder een zfioer paarden met afgesneden nek. Men denkt aan wraak neming. In den afgeloopen winter is er by dienzelfden Verbrugge ingebroken. Uit Valparaiso komt het bericht dat een der vulkanen van de Andes in uit barsting gekomen is, twee dorpen aan den Argentjjnschen kant vernielende: 76 men schen moeten daarby om het leven geko men syn,

Schoonhovensche Courant | 1902 | | pagina 3