Bindwerk ZoMué Mart Oproeping. Faillissement. Zilversmeden! Kostgangers vast salaris Een Jongmensch, Bakkersknecbt Een Dienstbode, Dienstbode, Dienstbode, Boerenmeid, Hnwelijk. Melkzaak. WAGENMAKERIJ Een Woonhuis OU C De vrede ia Zuid-Airika. Avenarius Carbolineum Advertentiën. 25-jarige Echtvereeniging M. BREEDVELD, wonende te OUD-ALBLAS, Zilveren LEPELS en VORKEN. S. 4 W. N. VAN NOOTEN, J. J. Schöno, Rokin 83, Amsterdam, HH. Boud- en Zilverhandelaren. Pakpapier. Vloeipapier. Paklak. te Schoonrewoerd. ft I De Min. van Koloniën zei de dat van recht op schadeloosstelling geen sprake kon zyD, daar van de plannen geen gebruik is ge maakt; evenwel zal, als de conclusie der Commissie wordt aangenomen, de Min. in overleg treden en zoo mogelyk een voorstel doen. Met 38 tegen 29 stemmen keurde de Kamer de conclusie goed. Het wetsontwerp houdende machtiging tot het sluiten eener overeenkomst voor het onderhouden van een geregelden stoom vaartdienst tusschen Java, China en Japan vond by de sprekers instemming. De heer Fock verlangde wyziging, ook meer contróle van den Staat op de onderneming, de heer Bos wilde ^e subsidie geheel ten laste der Indische middelen gebracht zien» De Min. van Waterstaat verdedigde de verdeeling der uitgaven, aangezien ook in Nederland groote belangen by de zaak betrokken zyn. Amendementen, om ook Shanhaï geregeld te doen bezoeken, om te bepalen dat ook inlanders als gezagvoerders, stuurlieden eu machinisten worden toegelaten, en uitdruk kelijk te eischen dat de vertegenwoordiger der onderneming in haar hoofdzetel, Hong kong, een Nederlander moet zyn, werden door den Min. van Koloniën overgenomen. Vergadering van Vrydag. Door de heeren Bos, Fock en Fokker werden 3 amendementen toegelicht, ten doel hebbende de couti óle, door den Staat uit te oefenen, te versterken, o. a. door de baluns en de winst- en verliesrekening der onderneming te onderwerpen aau de goedkeuring van een Begeenngscommis- saris, by weigering van goedkeuring beroep op scheidsrechterlyke uitspraak toe te laten. De Ministers van Waterstaat en van Kolo niën, ook de Commissie van Rapporteurs op één lid na, bestreden die amendementen, betoogende dat de contróle van den Staat wat betreft de naleving van deze overeen komst, voldoende is gewaarborgd. Verder gaande zou men den regeerings commissaris mede-beheerder moeten maken, en dat zou hem in een uiterst moeiiyke positie plaatsen. Ni verwerping der amendementen werd het wetsontwerp aangenomen met 62 tegen 13 stemmen. Aan de orde kwamen nu de beide wets ontwerpen tot goedkeuring van en kosten- verdeeling omtrent de overeenkomst met de Duitsche Regeeriug betreffende het tot ■tand komen van kabelverbindingen. De heer Fokker kwam op tegen de wyze van behandeling dezer zaak, nu het slotprotocol, by de overeenkomst behoorende, niet aan de goedkeuring der Staten-Generaal onderworpen, maar alleen onder geheim houding is overgelegd, zoodat er niet over kan worden gesproken. - Men meldt uit den Haag: President Kruger heeft in de laatste dagen vele bewyzen van sympathie uit buiten- en binnenland ontvangen. Zya gezondheids toestand blyflt voor het oogenbiik goed. De Boerengedelegeerden hier te lande heb ben nog geen enkele aanwyzing, waaruit zou bljjken dat aan hunne bevoegdheden een einde gemaakt of het karakter hunner op dracht veranderd is. Ook zfi die als ambte naren der Zuid-Afrikaansche Republiek hier heen kwamen, beschouwen zich nog in de sitie van voorheen. Van berichten der liders in Transvaal en Vry staat of van herstel der telegrafische gemeenschap tus schen de gedelegeerden en hun land vernam men nog niets. Van een terugkeer naar hun vaderland is nog niets bepaald. Ten einde later als officier van wapening op te treden, wordt o. a. de 2e luit. D. J. C. H. Brussen van bet 2e reg. inf., tot het volgen van een cursus gedeta cheerd aan de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug. De Ry kspremiekeuringen in Zuid-Holland zullen dit jaar gehouden worden Meerkerk, 24 Juni, 11 uur. Klaaswaal, 26 llVi Gouda, 27 11 Leiden, 28 11 Dordrecht, 2 Juli, 11 Dirkaland, 3 9 Oude-Tonge, 3 2 Heenvliet, 4 9 Rozenburg, 4 1'/» Rotterdam, 9 10 Rotterdam, 11 10'/» Voor hengsten. Aangiften by den heer J. H. van der Torren te Gouda, vóór 16 Juni. Door de arrond.-rechtbank te Dordrecht zyn Vrjjdag o. a. veroordeeld: B. V. d. W. te Amei of 6 dagen. meide, beleediging f 10 G. v. d. W. te Gorinchem, mishandeling, t maanden. J. d. B. te IJselmonde, verduistering, 46 dagen. F. H. L. te Nieuw-Lekkerland, overtr. polderkeur, vonnis h quo vernietigd, O. M. niet ontvankelyk verklaard W. N. te Bolnes, wederspannigheid, maanden. De krijgsraad Ce 's-Gravenhage veroordeelde o. a.: J. B. H. tamboer bij het 4e regiment inf. te Gouda, ter zake van insubordinatie door dienstweigering, tot 4 maanden militaire ge vangen issti af. M. N. A. S., soldaat b|j het 4e reg. iuf. in garnizoen te Gouda, ter zake van 2e desertie opgevolgd door arrestatie tot 3 maanden militaire gevangenisstraf. f— Men schrijft ons uit de Lopikerwaard Met den kaashandel gaat het dit voorjaar naar wensch. De hooikaas was buiten gewoon hoog in prys en de laatste partyen scheikaas worden opgeruimd tegen f 27 f 28. Naar graskaas is flinke vraag; de kaas- nanaeiaars uu verre sirenen zeiis reizen den boer af om de beste soorten op te koopen. Prima qualiteiten worden verkocht tot f 90; 't is te verwachten, dat voor zware kaas, mits vet en van fijne qualiteit, nog wel hoogere prijzen zullen worden besteed. Op 't oogenbiik is de eerste «raskaas zeker f 6 hooger in prijs dan verleden jaar om dezen t|jd. De onthulling van het gedenk- teeken op bet graf van w|jlen Dr. H. G. Hagen ■ai plaats hebben op de begraafplaats aan de Groenesteeg op Donderdag 12 Juni a. s. De aanbieding van het monument aan de familie zal geschieden by monde van Ds. M. Van Kleeff, pred. b|j de Evang. Luth. ge meente te Leiden. De predikant b|j de Ned. Herv. Getaeenle te Utrecht, Dr. A. W. Bronsveld, hoopt 28 September a. s. den dag te her denken, dat h(j vóór 40 jaren de Evangelie bediening aanvaardde. Men schryft uit Bergen (by Alk maar) van 1 Juni: Tot blijdschap der gemeente werd heden de vacature, ontstaan door het overlijden van Ds. Immink, weder vervuld. Ds. J. M. Natzjjl, van Kwadyk overgekomen, werd, b|j welwillen- den afstand van den consulent, des voormiddags door zfinen schoonvader, Ds. P. W. van Doorn, pred. te Hoorn, bevestigd. Naar aanleiding van 1 Cor. III7 sprak de bevestiger krachtig opwekkende woorden en richtte een harte lijke toespraak tot den nieuwen predikant, wien de gemeente Ps. CXXXIV3, met eenige wijziging, staande toezong. Des nam. hield de bevestigde, naar aanleiding van 1 Cor, III9a, z|jne iptreerede, die getuigde van warmen yver èn' geestdrift voor zyn werk. De gemeente toonde telkens, door talryke opkomst, hare belangstelling, terwyl des na middags ook nog enkele predikanten uit den Ring en uit eene naburige gemeente aanwezig waren. Nuvan begin Juni tot het einde van September een aantal militairen ongeveer duizend in de legerplaats bij Harskamp gedetacheerd zyn, zullen aldaar eenige godsdienstoefeningen gehouden worden. Daarby zal namens den Minister van Oorlog daartoe uilgeooodigd o. a. als spreker optreden Ds. J. Kooiman, predikant te Kootwijk. Aangenomen het beroep bij de Remonstrantsche Gem. te Dokkum door Ds. H. van Assendelft te Boskoop. Gozda, 9 Juni. Onder vele blijken vsn hoogachting eu hartelijke sympathie, ook van niet Katholieken, vierde Vrydag Mgr. P. C. Th. Malingré, deken en pastoor alhier, zyn 60-jarig priesterjubileum. Reeds Donderdag avond wapperde van vele huizen de drie kleur en was de kerk aau den Kleiweg (een geschenk van den jubilaris), van binnen weelderig versierd. Voor het eerst werd het prachtige orgel ispeeld, dat bjj deze gelegenheid door Mgr. Malingré aan de kerk is geschonken. Alle behoeftigen, zonder onderscheid van. geloof, z|ju door den jubilaris op zyn feest- dag rykelyk bedacht. Aan de Polytechnische school slaagde voor het examen B2 art 61 en 64 (M. O,) de heer A. A. Boou en voor het examen B2 art. 63 en 64 (M.njO.) de heer A. L.4J. Breebaart. Voor art. 64 (M. O.) de heeren M. Eikt lenboom en A. Tom. •Alblastterwaard en Vyfheeres* lauden, 9 Juni. Het zoo warme weder van einde Mei en begin Juni heeft, na enkele hier en daar zich ontlast hebbende donderbuien, voor vry koel weder met regen plaats gemaakt. Buitengewoon heeft zich intusschen alles in de laatste 14 dagen ontwikkeld, ja, als men in tninen en op weide en akker ziet, is 't alsof die zoo by uitstek gure en koude Meimaand van 1904 slechts een droom geweest ware. Wat de fruitboomen betreft, waarvan, en niet zonder reden, tydens den bloeityd, toen nachtvorst, storm, sneeuw- en hagel buien elkakr afwisselden, zulke kwade noten werden gekraakt, de opbrengst daarvan zal niet tegenvallen. Kersen beloven een middel matig gewas, doch des te kloeker groeit de vrucht; en, met het oog op den vrede met onze dappere „Boeren" en de kronings feest en in Engeland zal de Brit weer gaarne kersen uit en met Holland eten, zoodat men op de aanstaande publieke verkoo» pingen hoogo pryzen verwachten kan. De pereboomen zyn over 't algemeen ook goed voorzieninmiddels moet men er op rekenen dat daarvan nog een vry groot gedeelte afruit. Jutteperen echter zullen weer schaarsch zyu; appelen beloven een buiten gewonen oogst. Het jonge lot der teen heeft bier en daar van de nachtvorst erg geleden, zoodat dit gewas dit jaar wel eens kon tegenvallen. De handel ïu witte teen is tegenwoordig weder gunstig; ook lste soort hoepels, zoo grauwe als witte, zyu thans goed in trek. •Ameide, 7 Juni. Op de heden alhier gehouden eerste verkooping van hooigras was de prys gemiddeld gelyk aan dien van het vorige jaar. Enkele perceelen brachten iets meer, andere iets minder op dan toen. De heer J. J. Moerman, onderwijzer aan de gemeenschappelyke openbare lagere school alhier, is ais zoodanig benoemd te Hof van Delft. Dientengevolge bestaan hier thans twee onderwyzers-vacaturen. •Ammerstol, 9 Juni. Alhier heeft zich een comité gevormd tot inzameling van rlden voor Enschedé uit de besturen van D. A. P. „Broedertrouw", en Manden- makers-Vereeniging, bestaande uit de heeren A. Zanen Hen voorzitter, A. van Vliet, secretaris-penningtaeester, P. Kooy, R. de Jong Cz. en J. W. Stuurman. Arkel, 6 Juni. By de gehouden stem ming voor den polder Rietveld zyn met&l- gemeene stemmen herkozen tot heemraad en Voorzitter de heer D. Resoort, en tot gecommitteerden de heeren P. van der Leeden en D. C. Goes. •Menschop, 5 Juni. Door Ged. Staten in de prov. Utrecht is goedgekeurd de algemeenepolitie-verordening dezer gemeente, welke na eenige wyzigingen door den raad opnieuw was vastgesteld in zyn vergade ring van 16 Mei jl. Tot opperbraodmeester aan spuit no. 2 alhier is benoemd de brandmeester C. Kasteltjn, in de plaats van den heer C. Verbree, die uit deze betrekking ontslag had genomen. Tut brandmeesters aan deze spuit zyn benoemd de heeren G. van der Sprong en Jhs. de Gooier, resp. in de plaats van de hee?èn C. Kasteiyn en P. van Breukelen. Brandsyk, 5 Juni. Door bet polder bestuur van Brand wyk en Gybeland werd met algemeene stemmen benoemd tot waards- man vau den polderBrand wyk de heer Arie Slob W*. en zulks in de plaats van den heer C. A. Goedhart, die tot heem raad is gekozen. Op de heden gehouden openbare verpachting der landeryen van het diaconiebestuur dtzer gemeente, was de opbrengst f 497, zynde f67 meer dan in het jaar 1901, en de landeryen van den polder Gybeland brachten f 82 op, tegen f 74,60 in het vorige jaar. $Grsst-Amsien, 6 Juni. Toen vrouw vuur de vuurplaat te glyden, waardoor zy viel en in den pot met kokend water met den geheelen arm terecht kwam. Vreeseiyk heeft zy zich gebrand. Door de kaashandelaars werd deze week hier en in de environs de kaas gekocht tot 26 gld. de 50 K.G. Zwaardere soorten tot 27 gld. de 60 K.G. De handel is over 't algemeen vlug. ML MS tree hl, 8 Juni. Het ooievaarspaar, dat midden in de kom der gemeente genes- teld is, heeft jl. Zaterdag één der jongen uit het nest gegooid, alsof het te kennen gaf: dat is de huur voor myne woning. Het is toch aardig, dat die dieren die gewoonte hebben aangenomen. De Haastrechtsche vereemging „Sporta" heeft een overwinnipg behaald op hare Goud- sche zuster-footbalafdeeling. De eerste be haalde 6 punten tegen de andere 8. «Hekeodorp, 6 Juni. Gisteren zoude zoon van den landbouwer H. alhier met paard en wagen een vracht aard op het land brengen, doch hy kwam niet op zyn bestemming, doordien een tameiyk moeiiyke brug gepasseerd moest worden en alles te water raakte. Toen het paard weder op het droge stpnd, bleek het wel eenigszins onrust barende teekenen te geven van inwendige kwetsingen. 'Hsornaar, 4 Juni. De vastgestelde rekeningen over 1901 en begrootingen voor 1902 van den polder het Land der Zes Mo lens en zijne onderdeelen bedragen: 1 e. Land der Zes Molens, rekening f 5129,07 ontvangst, f8970,10 uitgaaf, f 1161,91 batig saldo. voor ontvangst en nit- Begrooting 2902, gaaf f5461,26; polderlasten f f per heètaré. 2e. Onderdeel Hoornaar, rekening f551,29'/» ontvangst, f 456,68 uitgaaf, f95,61V» batig saldo. Begrooting 1902 voor ontvangst en uitgaaf f 572,66^ onderdeelslasten f0,60 per hectare. 3e. Ouderdeel Oudland c. a., rekening f256,69 ontvangst, 1220,36'/» uitgaaf, f 80,21ft batig saldo. Begrooting 1902 voor ontvangst en uitgaaf f 244,37Vionderdeelslasten f0,70 per hectare. 4e. Onderdeel Arkel, rekening f703,93'/» ontvangst, f460,87 uitgaaf, f243,061/» batig saldo. Begrooting 1902 voor ontvangst en uitgaaf f680,96'/»onderdeelslasten f 0,20 per hectare. 5e. Onderdeel Lang-Scheiwyk, rekening f 49,89'/» ontvangst, f30,50 uitgaaf, f 19,39Vs batig saldo. Begrooting 1902 voor ontvangst en uitgaaf f 41,64'A; onderdeelslasten f0,lü per hectare. 6e. OnderdeelSchtlluineu, rekening f104.626 ontvangst, f23,45 uitgaaf, f81,17»/» batig saldo. Begrooting 1902, voor ontvangst eu nil gaaf f 107,17'.'»geen onderdeelslasten. •Kcdlchem6 Juni. De heer W. de Stigter, leerling der Ryksnormaallessen te Leerdam, verkreeg Dinsdag jl. te Delft akte als onderwyzer. Van genoemde inrichting zyu dit voorjaar vyf leerlingen voor de akte 56i geslaagd. •Lopik, 6 Juni. Den burgemeester zyu door de gebroeders Naves te Willige- Langerak de eerste nieuwe aardappelen aangeboden, die flink van stuk waren. §ftft>erker«t, 9 Juni. Blykens de vast gestelde balans der Nutsspaarbunk, opgericht door het departement Meerkerk, Ameide c. a., was op 1'Januari 1902 daarby ingelegd een kapitaal van f 116626.44, en bedroeg alstoen bet reset*vekapitaal f 18125,69. •Nieuwer kerk a/d IJ gel, 5 Juni. Maandag bevonden zich in onze gemeente drie Franschen, die trachtten graskalve ren op te koopen. Wanneer deze nog zeer jonge dieren baar hadden naar hun zin, dan werden er buitengewoon hooge pryzen voor gegeven. In andere gemeenten schonen zy ook hun aankoopen gedaan te hebben. Wie zyn kalveren verkocht, inoest ze den volgenden morgen in Rotterdam leveren, waar nem dan ook betaald werd. •Nleuwerkerk a/d IJgel, 9 Juni. Donderdag-avond jl. hield de Coóperatieve Vereeniging te Nieuwerkerk a/d IJsel in het café „De Zwajin" van den heer G. van Reeuwyk een vergadering, ten einde verder te beraadslagen over het oprichten eener m&aldery. Drié en twintig personen waren tegenwoordig. Omdat nog niet allen bekend waren met de voorloopige Statuten der op te richten vereeniging, werden zy nogmaals gelezen, waarna de gelegenheid werd open- Sesteld voor het nemen van aandeelen. indat bet gestelde aantal aandeelen was geplaatst, werd met algemeene stemmen besloten tot oprichtiog en tot een zoo spoe dig mogelyke uitvoering. Op voorstel van den Voorzitter werd nu overgegaan tot het benoemen van een bestuur van vyf leden en van drie commis sarissen. Tot Bestuursleden werden geko zen de heeren Ab. van der Dussen, Voor zitter, G. Streng, W. Verburg A*. J. J. Alleinekiuders tot leden, en A. J. Fyan tot Secretaris-penningmeester, en tot com missarissen de heeren T. van Vliet, W. den Uyl en S. Rodenburg. Nadat nog enkele zaken betreffende de oprichting waren besproken, werd de ver gadering door den voorzitter, den heer A. van der Dussen, gesloten. ••Ouderkerk a/d lJael, 6 Juni. Hedenmorgen werd de heer A. Oldeman, onderwyzer aan school II alhier, recht fees telijk ontvangen in zyne school, ter eere van zijne 25 jarige dienstvervulling. Het lokaal, waarin hy gewooa was les t« geven, was kéiïrig met groen en bloemen versierd eu een biyde-kinderschaar ontving den geliefden onderwyzer met een vroolyk welkomstlied, uit volle borst gezongen. Hierna werd de jubilaris op harteiyke en waardeerende wyze toegesproken door den Burgemeester, die hem het raadsbesluit over handigde, tot toekenning van een waardevol geschenk, namens gemeente en ingezetenen. Nadat ook de eudste wethouder, de heer Hoogendyk, den zeer ontroerden jubilaris had gelukgewenscht, nam do heer Sonne, hoofd der school bet woord, om de gevoelens van erkentelykheid te vertolken, die hem, de onderwijzers en de leerlingen bezielden jegens den beer Oldeman. Ale zichtbare biyken hier van bood hy namens hen zes salonstoelen aan. Hierna werden nog eenige feestliederen gezongen en werden de kindereu door den jubilaris onbekrompen onthaald op allerlei versnaperingen. De kindereu bleven nog eenigen tyd vroolyk bQeen, waarna het officiéél gedeelte van den feestdag ten einde was. Ook te zynen huize mocht de heer Oldeman nog vele blyken ontvangen van belangstelling én waardeering in zyn zilveren feest en algemeen wordt zeker de wensch gedeeld, hem uit kindermond toegezongen: Wy weuschen hem toe, dat by nog menig jaar Met lust hiér zyn arbeid verricht'1 ••O ode water, 6 Juni. De afdeeling „Oudewater en Omstrekeu" der Holland- sche Maatscbappy van Landbouw hield heden-avond eene vergadering in het hótel „Doelen" alhier. Na opening door den voorz., den heer H. Anker, en na voorlezing der notulen van de voorgaande vergadering, die goedgekeurd werden, déelde de heer J. Boer, die als afgevaardigde ter algemeene vergadering was geweest, het een en ander mede, voornamdjjk over varkensfokstations, doch het verslag kwam vanzelf in de land bouwcourant Daarna las de voorzitter een de verloting, bestaande uit vyf bespannen équipages, waarvan 2 met twee paarden. Onder dunkzeggiog voor de (rouwe op komst sloot de voorzitter de vergadering. 9 Juni. Iu de plaats van De Jong, die naar Bussum is vertrokken, is tot postbode voor de buurt Snelrewaard B en C (Lange Linschoten) benoemd C. Benjainen alhier. •Palsbroek, 9 Juni. Tot kerkvoogd by de Ned. Herv. Gemeente van Polsbroek en Vlist is benoemd de heer T. Boer Az. te Vliet, die deze benoeming heeft aangenomen. •Ridderkerk, 4 Juni. De gemeente raad heeft eene nieuwe verordening vast gesteld voor den Hoofdeiyken Omslag. Zy ,g bedragen hoogstens f 14000. De aan- geslageneu worden geplaatst in 58 klassen van f 500 tot f 10.000 inkomen. Verder een nieuwe klasse voor elke f 500 inkomen meer. t gnelrewMrd, 6 Juni. Door den Com missaris der Koningin in deze provincie is tot zetter voor 's ryks directe belastingen in deze gemeente benoemd de heer W. de Veen Bzn., iu de plaats van wyien den heer C. van den Berg. In de commissie tot wering van school verzuim alhier is de heer W. P. Oostveen tot voorzitter en du heer L. Verleun tot secretaris gekozen. •Mteiu, 3 Juni. By den daglooner V. is een kippekuiken geboren met 4 pootjes. Het loopt op 3 pootjes, en het vierde houdt het horizontaal met den grond. •Stolw()k, 9 Juni. Door den gemeente raad is het kohier der inkomstenbelasting vastgesteld tot een bedrag van f 3149,97®. Van het zuiver belastbaar inkomen wordt geheven 1,94 De aftrek voor eerste levensbehoeften bedraagt f 300, terwyl voor elk kind beneden 15 jaren dit bedrag wordt verhoogd met 12'/» Het kobier der mbe bedrag Mei. A. Kroon, onderwyzeres aan de le O. S. alhier, heeft het voornemen om binnen betrekkelyk korten tyd eervol ont slag uit hare betrekking te verzoeken wegens redenen van gezondheid. Den len Juli a. s. zal zy die betrekking 14 jaren bekleed hebben. •Streefkerk, 7 Juni. Tot kerkvoogd alhier is benoemd de beer A. Ooms, in plaats van wylen den heer D. Ooms •Tienhoven, 9 Juni. Van gister-avond hot hoofdbestuur, dat ngen in het werk wil stellen om in de elingen die stations op te richten; de afdeeling zou dan een Yorkshire beer, betzfi ran de grootste soort of kleiner, naar den kostenden prys of minder kunnen aan schaffen. Met goedvinden der vergadering zou het bestuur alhier, met de commissie van het hoofdbestnar in correspondentie treden om een beer van de grootste soort te erlangen, welk dier alsdan aan het be stuurslid, den heer M. J. de Lint, in eigen dom tegen bslaliog zal overgaan, zullende de afdeeling in den loop Tan dén r hare rekening er ook een aankooj i den loop Tan dén tf>mer voor er ook een aankoopen. Daarna bekendmaking dat de Koninkiyke goedkeuring was verkregen tot het houden der verlo'ing. Verder werd bepaald dat op 16 a. a., T.m. om 10 uur, tentoonstelling gehouden zal worden van paarden, koeien, pluim gedierte, landbouwgereedschappen enz., en des namiddags tiogrijderij door paren in twee wielige rytuigen, om geldpoen, hopende het weder dan beter moge zyn dan het vorig jaar. Op 26 SepL a. s. verloting (40.000 loten ad f 0,60 het lot). Leden der Hull. Maatsch. van Landbouw zullen met één dame vryen toegang hebben op de tentoonstelling. Vervolgens voorlezing van het programma, dat, met uitzondering vap een paar wyzi gingen, goedgekeurd werd. Inleggeld van f i,_ b(j de aangifte der in te zenden voor werpen, welk bedrag by de inzending weder teruggegeven zal worden. Ten slotte benoeming van keuringscom- miseiéa en bepaMng der hoofdprijzen voor 'in bonden belasting werd vastgesteld tot van f 221. tot heden-morgen zyn op de zalmzegenvis- schery alhier 7 zalmen gevangen. •Willtge-Langerak, 10 Juni. Sedert verscheidene weken hcerscht hier keelziekte, vooral aan den Tiendweg in de schoolbuurt. Nu zyn gisteren 4 woningen te gelyk aan gewezen als besmet door dyphleritis en heden weer één, uit welke woningen kinderen alhier «chool gingen. Twee gevallen hebben zich voorgedaan met doodeiyken afloop, terwyl nog andere school kinderen zeer ernstig ziek zyn. Onder de herstelde kinderen zyn er, wier spraak en gezicht veel geleden hebben. •Zevenhuizen, 7 Juni. Tot gemachtigden van den raad der gemeente by het burger- ïyk armbestuur zyn dit jaar in functie de heeren F. Paul en C. van de Wilt. De Zopdagssphool der Ned. Herv. Gem., die tot bog toe in de openbare school No 1 gehouden werd, wordt nu in het kerkge bouw gehouden. Door de verbouwing dor school in het voorjaar, waren de lokalen te klein, zoodat bet aantal afdeelingen te groot werd. Heeren kerkvoogden hebben gereedeiyk het kerkgebouw voor dat doel afgestaan. GEMENGU NIJStlWS. Te Rotterdam is Zaterdag aan een der openbare scholen aau den Westersingel een proef genomen hoeveel tyd er ooodig is, om in geval van brand de lokalen, waarvan twee op de eerste ver dieping zyn, geheel te ontruimen. Zonder dat de kinderen vooraf iets wisten, werd met de bel een sein gegeven, en tegelyk door alle onderwyzers brand ge roepen. Omniddellyk vlogen alle leerlingen naar bniten en in precies 40 seconden was de gebeele school ledig. 70 pCt. der jongens hadden in de baast nog tyd gevonden om hunne petten mede te nemen I De kermis te Utrecht is thans ingekort tot precies een week; zy zal dit jaar Ïebouden worden van des Maandags middags uur tot des Zaterdags-nachts 1 uur in de laatste week der makud Juli. —Te Arnhem is het Transvaalsche Volkslied van het klokkespel van den Groo- ten toren verwyderd. De naamlooze vennootschap „Vereemgde Zeepfabrieken" te Rotterdam brengen sinds eenigen tyd een artikei in den handel onder den naam Sodex. Geen kosten worden gespaard het publiek met dit wascbmiddel bekend te maken. Van den naam, welken dit artikel zich beeft weten te verwerven, maken ook die per sonen gebruik, welke onder den naam van Sodex, Sodis, Sodax enz. dit gedeponeerde merk byna volkomen nabootsen. Voor de rechtbank te Haarlem had zich Donderdag te verantwoorden de winkelier I. A. uit Zaandam, ter zake van bet verkoopen van Sodes, nadat hy deswege door de „Ver- eenigde Zeepfabrieken" was gewaarschuwd. Beklaagde beriep zich op zya onbekend- beid met dergelyke zaken en op bet feit dat zyn leveranciers, Gebr. Sax uit Am sterdam, hem hadden gezegd dat hy er geen kwaad by kon. Het openbaar Ministerie achtte het feit bewezen en vorderde, boewei beklaagde niet deu hoofdschuldige achtende, een boete vsn tMwubs, 40 dagen. Mm A. Mfmair aK HotterOam, zich voor de „Vereeuigde Zeepfabrieken" civiele party stellende, kon zich vereenigen met het be drag der boete door het O. M. gerequlreerd. Hy wees op de groote bezwaren, die den loyalen handel iu den weg worden gelegd door de laksheid van 't publiek en door het gemak waarmede geroutineerde vervalschers buiten het bereik der Strafwet weten te biy- ven. Sterk drong by aan op openbaarmaking der rechteriyke uitspraak op kosten van den beklaagde, waartoe artikel 339 W. v. S. den rechter de bevoegdheid geeft. Als civiele party concludeerde hy tot een schadever goeding van f 150, van meeniug dat hierby niet alleen de directe winstderving maar ook de ten deele vergeefs gemankte kosten ter fabriceering van het artikel behooren te wor den in rekening gebracht. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op Donderdag a.s. Vry dag-morgen om zes uur is er te Leerdam op bet terrein van de te bouwen glasfabriek voor de firma Jeekei St Co. een ernstig ongeluk gebeurd. De werkman J. de B., een jonkman van 23 jaar, wonende te Arkel en werkzaam by de hei machine, kreeg het heiblok, dat onverwachts naar beneden kwam, op zyn lichaam en bleef op de plaats dood. Te Culemborg is op het zooge naamd „Dilla" het driejarig zoontje van H. v. d. G. in de nabyheid zyner woning in eene sloot geraakt en verdronken. Donderdag-middag heeft zich te Terneuzen een ongeval met doodeiyipn afloop voorgedaan, Sen 28-jarige chef van voerlui kreeg een vaneen lorrie afvallende balk van cjWJWfljhKG.. iu de lendenen, waardoor de ruggëgraat brak en de onge lukkige na een lyden van ongeveer drie uren overleed. Hy laat een vrouw en kind achter, terwyl de vrouw bovendien een kind wachtende is. Vier typografen in Den Haag, die zich de vorige week mochten ver- blyden met een gedeelte van de f160,000, kwamen Vrydag-morgen bg het nazien van de laatste trekkingslyst tot de aangename ontdekking, dat de laatste hooge prys van f 1000, waaraan de premie van f30,000 ver bonden is, op een nog in hun bezit zynd nummer gevallen was. Te Nieuw-Beierland had de landbouwer J. Oprei een huurder, die on geveer een jaar huishuur schuldig was, gerechtelyk uit zyne woning doen zetten. Een troep arbeiders naar gissing veertig man sterk trok daarop Zaterdagnacht naar de woning van genoemden Oprei en begon diens huis met steenen te bombardeertn, waarby geen ruit heel bleef. Vervolgens trokken zy naar de woning van diens broeder, den heer A. Oprei, wiens wouing hetzelfde lot onderging. Wyi de aanvallers dreigden den volgen den nacht te zullen terugkomen en het dan veel erger te zullen maken, heeft de burge meester Ryks-pohtie ontboden. Het is een niet te ontkennen feit gewor den, dat de beide Zuid-Afrikaansche repu blieken door Eogeland zyn overwonnen. Het brutaal geweld heeft door zyn overmacht de zege behaald op heldenmoed. Engeland is er echter niet zonder kleerscheuren afge komen. Het heeft duizenden zyner zonen verloren, de achting der beschaafde wereld verbeurd, eu zal nog jaren lang moeten be talen voor deze imperialistische veroverings politiek. De kosten van dezen oorlog zyn ontzettend. Men heeft uitgerekend eerst, dat Engeland reeds 2'/» milliard gulden had moeten besteden, maar dit is op lange na de ware som nog niet. Op Si Maart bad, volgens de Eugelscbe regeering, de oorlog 2 milliard gekost. De kosten per maand bedroegen 75 millioen, dus dat zou op 31 Mei, den datum van het sluiten van den vrede, 2 milliard, 150 millioen zyu. Maar in deze cyfers zyn niet inbegrepen de ren ten, die tot 1923 belaald moeten worden voor de verschillende oorlogsleeoingen, en die alleen een bedrag van 6iM) millioen be dragen. Dat maakt dus te zamen reeds 2 milliard, 750 millioen. Verder zyn de aflos singen van de nationale schuld gedurende de beide laatste jaren opgeschort. Deze bedroegen 250 millioen per jaar, maakt dus 500 millioen, wat, by de hoofdsom opgeteld, 3 milliard, 250 millioen wordt, zonder nog de reuten van 600 millioen niet afgeloste schuld in rekening te brengen. Hieraan moet nog toegevoegd worden de militaire bezetting van de nieuw verworven koloniën, die wy wel op deu tyd van een jaar kunnen stellen en minstens 300 millioen zal kosten. Verder moeten bqjaald worden gratificaties aan Kitchener en duizenden andere officieren, wien zy beloofd zyn; zeer aanzienlijke vergoedingen aan de Zuid- Afrikaansche spoorweg-maatschappijalle schulden der voormalige Zuid-Afrikaansche republiek; de gelden voor den herbouw der boerenhoeven; nog uiet betaalde militairs soldyen; de kosten van het terugbrengen van 25.000 Boereugevangeuende kosten voor de horstelling van vernielde spoor wegen, bruggen en andere eigendommen; kosten voor vergoeding van schade, door loyale Kaapkolonisten geleden; en een enorm hoog cjj fer voor pensioeuen aan weduwen van gedoode officieren. Wanneer men dit alles optelt, komt men tot een cjjfer, dat niet miuder dan 5 milliard gulden kan zya. De eerste wrange vrucht vau deze ontzet tende kosten kan bet Eugelscbe volk terstond plukken. Zie hier, wat er geschied is: De minister van Fm&nciëu, sir Michael Hicks- Beacb, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hy, ondanks den vrede, de rechten op de gra nen, dus de broodbelasting, blyft handhaven. In geheel Engeland bad men gehoopt, dat dei de regeering deze concessie aan de protec- tiouisten zou intrekken en vervangen door een verhooging van de inkomstenbelasting, Ook de goudmynen zullen belast worden. De goud magnaten, die den oorlog bebben aangewakkerd onder bet voorwendsel, dat de mynen te hoog door de Zuid-Afrikaansche regeering belaet werden, zullen dus nu kun nen zien, onder welk regime zy voordeeliger konden werken, onder Koning Edward of President Kruger. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie, Am de BedzcUe van de Sehoen- bevenscke Gesrsnt «Haler. M. Met waar genoegen las ik in uw blad van heden onder „Stadsnieuws" uw bericht* betreffende bet veelvuldig bezoek aan onze gemeente van straatmuzikanten enz. Ik zeg „met waar genoegen", omdat het my eene welkome gelegenheid heeft ver schaft om, in aansluiting aan uw bericht, ook eens een stem uit de burgery te doen hooren. Het heeft dan ook my, en zeer zeker velen met my, al geruimen tyd geërgerd, dat onze gemeente tegenwoordig door zoo'n legio orgeldraaiers, muzikanten enz. wordt bezocht, waarvan ik toch niet kan ver» onderstellen, dat by zoo'n goed politie toezicht als bier, misbruik wordt gemaakt van „niet verleende vergunning". - Oageigk» tk durf zeggen dat ik my geen werkdag kan berinneren waarop zulks niet is voorgekomen worden wy vergast op dergelijke, min of meer „hartroerende" muziek. Is dat reeda op den duur een {ilaag voor velen, men mag vooral niet iebt schatten wat dat kost; bet is ten slotte eene niet onbeteekende belasting op zichzelf. In welke gemeente vindt men zoo iets? Ik ken er geene! Waar men ook komt, men ziet zulks slechts op marktdagen, hetzy ééns of tweemaal per week en dan nog zeer bescheiden, althans niet zooala byv. hier op gisteren en nu ook weër van daag. Het is een ware overlast voor de burgery, waarvan ik persooniyk een dubbele portie geniet, omdat mij de eer wordt aan gedaan van een bezoek aan woon- zoowel ais winkelhuis. Schoonhoven wordt op die manier - ook niet in 't minst door dien stroom van bedelaars, waarvan het meerendeel zich doet kennen door brutaal optreden een ware verzamelplaats van een klasse volks, waaronder vele sujetten met wie men niet gaarne op een' eenzamen weg eene ont moeting zou bebben. Met inkrimping, liever nog geheele in trekking van dergeiyke vergunningen, be nevens eene ultnoodiging aan de gemeente naren, om, door niet te geven, de vermomde bedelarij tegen te gaan, zou aan de burger| een ware weldaad bewezen worden. Ouder dankzegging voor de verleende plaatsruimte, hoogachtend, Uw Dienstwillige L. A. RUSZ. Schoon horen, 7 Jool 1001. Qeachle Beer Redacteur, Naar aanleiding van bet laatste bericht in het Stadsnieuws van de Schoonbovenscbe Courant van 7 Juni 11.: Het was 6 Juni, en ik zat Bedaard myn krant te lezen. Ik las hoe 't met den vrede was En dacht: mocht 't anders wezen 1 Doch hoor, daar komt een orgelman En zonder blikken of blozen, Speelt die geachte musicus Toch nog met tusscheppoozen „Dat vrye volk zyn wy'. Toen dacht ik weer aan London's vreugd En hoe ze daar nu feesten; Ik dacht ook aan Joe Chamberlain, Zyn tronie eu zekere beesten. Op eens wat zie ik voor myn raam? Wat vreemde combinatie! Daar kijkt op eenmaal om den boek Een Jeeiyke apeD/acie. Ik lach om Joe en om den aap En lees, en 't spyt me ala velen, Hoe voortaan weer Transvaal geknecht 1 Daar hoor 'k harmonica spelen. Enfin het was toch wel aardig van hem, Hy speelde rnyns inziens volkomen ad rem O, mein lieber Augustin, alles ist hin Transvaal bin, Vryslaat bin, Alles ist bin! Tot lezen verging my alle lust, Ik wilde maar liever gaan wandelen; Op eenmaal gaat het „tingeliog!" Hoe moet ik hierin handelen: Een hardlooper vertoont zyn kunst Zooals zoovelen voor dezen. Welnu, ik geef dien man een cent; 't Is vrede en zoo hard by loopt Dat moet een Engelschman wezen. Myn weg geleidt my naar den Wal Daar vind ik in den Doelen Een poppenkast 't is toch te mal; Men zou onstemd zich voelen, Als niet een kiudrenschaar daarby Zoo vroolyk zich vermaakte, Dat toen ik die biyde gezichtjes bekeek, 'k Haast zelf in stemming raakte. Wel zegt er een: een poppenkast Die kon toch weg wel biyven, Het is hier zelf een poppenkast; Maar ik giDg met hem kyven. Doch daar er zooveel volk by was Zei ik: Vriend, kom wat nader En zachtjes: Toon wat meer respect En dank den Burgervader. Toen ging ik naar den Soldatenwal Onder het heerlijke lommer; Dat er geen enkle boom meer stond Merkte ik niet door myn kommer. Maar 'k boor weer orgeltonen, Hoewel zfin orgel aklig krast, Dien orgelman zal ik beloonen, Hy speelt wat by myn stemming past: Bebüt Dich Gott, es wftr' zu schön gewezen BebQt Dich Gott, es hat niebt sollen sein. STADSNIEUWS. Neksssksves, 10 JsnL By Koninklyk besluit is, met ingang van 10 Jnni a. s.: aan H. G. van Duyl, op zyn daartoe gedaan verzoek, eer vol ontslag verleend uit zyne betrekking van kantonrechter-plaatsvervanger in bet kanton Schoonhoven, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger iu bet kan ton Schoonhoven, P. K. P. J. van Sloten, burgemeester van Schoonhoven. Door de Maatschappij twt exploitatie van Tramwegen zal op Dinsdag 17 Jnni a. s., des nam. te 2 uren, ten kantore der Maatschappy te Voorburg, worden aanbesteed: Bestek no. 5, het maken van de Wissels enz., ten behoeve van de Ifltr Gouda—Schoonhoven, nl.22 stuks lfnkscbe, 16 Btuks rechtsche en 1 drie- slag-tongbeweging, 2 stuks reserve-jongen, 42 stuks puntstukken voor recht en 1 voor krom spoor en 2 stuks hartstukken. Voor het leveren van planken en onderleggers voor een plankier, ten dienste van muziekuitvoeringen op de Steenen brug, waren 2 biljetten ingeleverd, en wel van P. Verraey f 97,50 en Job. Klip f 72,95. Onze stadgenoot, de heer A. G. van Willenswaard, heelt aan de universiteit te Utrecht het Kerkeiyk voorbereidend examen afgelegd. In de plaats van den heer J. J. Schep is tot secretaris van den Bond tan Ned. Onderwyzers, afdeeling Schoon hoven en omstreken, gekozen de heer J. Kortland, onderwyzer te Streefkerk. •Berg-Ambftcht, 10 Juni. burgerlyk of VERVOLG DER NIEUWSTIJDINGEN. De nlekte vm H. H. de Kaalngls. Het bulletin van gisteren-ochtend 9 uur luidde: Het herstel van Hare Majesteit de Ko ningin is zoo ver gevorderd dat de reis naar Schaumburg bepaald is op Dinsdag a. (heden). Dr. Roessinoh. L. Pot, arts. (Per TelegrMf)- By Haar vertrek van bet Loo werd de Koningin van de trap naar het open rytuig gedragen. H. M. de Koningin zag er bleek uit, doch waa opgewekt en niet veel veranderd. Op last van H. M. de Koningin brengt de directeur van het Kabinet der Koningin, P. J. Vegelin, in de StcL no. 138 ter algemeene kennis, dat gedurende Harer Majesteit's verblyf in het buitenland de aan Hoogstdezelve gerichte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden of bezorgd by het Kabinet der Koningin te 's-Gravenhage. H. M. de Koningin zal op haar reis naar Schaumburg te Wesel den Duit- ■chen Keizer ontmoeten. By Kon. besluit is Dr. J. J. M. de Groot, hoogleeraar aan de rjjks- uoiversiteit te Lelden, benoemd tot com* mandeur in de orde van Oranje-Nassas. B|j Kon. besluit is Dr. S. S. Resenstein, hoogleeraar aau de ryks- uoiversiteit te Leiden, bevorderd tot com mandeur iu de orde van den Nederlandschen Leeuw en zyn Dr. B. J.Kouwer, hoogleeraar aan de ryks-univeraiteit te Utrecht, Dr. G. H. Roessingb te 's-Gravenhage, en L. Pot, arts te Apeldoorn, benoemd tot ridder in die orde. Van de 12 candidaten, die zich aan het vanwege de Nederlandsche Vereeni ging voor Gemeentebelangen afgenomen examen voor aspirant-gemeente-secretarissen en ambtenaren ter secretarie onderwierpen, slaagden er 8, waaronder de heer G. van Andel te Woerden. By de behandeling der Tiibnrg- sche moordzaak voor bet gerechtshof te 's-Hertogenboscb, die Woensdag 11 dezer zal aanvangen en naar wordt vermoed 4 dagen durenis bet bof aldus samengesteld voorz. Mr. C. F. de Menton Bake; leden: Jhr. Mr. F. X. J. M. Verheyen, Mr. H. G. P. Kolfschoten, Mr. A. H. Sasse, Jhr. Mr. O. de Marees van Swinderen, Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt; griffier Mr. J. E. Ingen Housz; ambt. 0. M., Mr. J. Pb. Caatendyk, adv.-generaal. Aan het algemeen armbestuur alhier' is voor 1903 eene subsidie van f 700 toe gekend. §Groot-Amraera, 10 Juni. Door den beer 11. Voorspuy Jz., veehandelaar alhier, werden weder een aantal koeien naar Spanje verzonden. Zyn zoon M. en zyn arbeider Gr. maken de reis mede. De voorgaande week is bis den beer Malta alhier een Russische schoener voor den wal gekomen om te worden gesloopt. Dit is het eerste schip op de nieuwe scheeps- sloopery, die hier is opgericht. Voor veie menschen alhier zal dit weder werk ver schaffen. Een droevige tyding ging Zaterdag avond door onze gemeente. Een geacht ingezetene, n.l A. B., werd plotseling door een bloedspuwing aan de zynen ontnomen. Een buurvrouw, dit bericht vernemend, geraakte haar bewustzijn kwijt. Gelukkig is na twee dagen in haar toestand eenige verandering ten goede gekomen. §Dekend*rp, 9 Juni. Heden-avond had de verpachting plaats van de eerste snede grasgewas van den polder Groot- Hekendorp, welke opbracht de som van f 481, tegen f 397 in het vorige jaar. De verbooging van het opgebrachte lag vooral hierin, dat er één perceel meer verpacht werd dan het vorige jaar. *E«kkerkerk, 10 Juni. Dinsdag M. vergaderde in „Het bonte Paard" de onder- wyzersvereenigiog Lekkerkerk en omstreken. Door den heer K. Lodder werd een lezing gehouden over „OnB aardrykskundig onder wijs op de lagere school." Met groote aandacht werd deze zaakrnke lezing gevolgd en het debat bewees wel, dat bet onderwerp overdacht en van verschillende zjjden be keken was. De vergadering stemde volkomen met de woorden van den voorzitter, den heer H. J. D. Bakkes, in, toen deze den spreker een woord van dank bracht. Zaterdag II. geraakte de heer v. d. Graaf op den Kerkweg naby de Loet met een wagen kaas te water, doordat het paard voor een bond schrikte. Slechts vier kazen waren uit den wagen, die evenwel spoedig werden opgevischt, waarna de terugreis werd ondernomen, nadat alles door behulp zame handen op het droge was gebracht. Door den heer J. H. v. d. Velden is Zondag-avond in de kerk een postduif ge vangen, die op de 2de slagpen van den linkervleugel met groene inkt gemerkt is: De Hoop 43, terwyl op de 8de slagpen een cirkel staat door 3 balken in zes schilden verdeeld. Oadewater, 7 Juni. De Gemeenteraad heeft besloten, ten behoeve van de gas fabriek een nieuwen gashouder met machine kamer en zuiverhuis te doen maken. Daartoe zal eene geldleening van ten hoogste f 14.000. gesloten worden. Kameri briek der firma De Jongh en Co. alhier en wonende in deze gemeente, een ongeval. Terwyl hy en andere werklieden hunne bezigheden verrichtten, gleden er een paar yzeren platen omver, dia op bet rechterbeen van K. terechtkwamen. Dit lichaamsdeel werd tengevolge daarvan zoodanig verwond, dat hy per wagentje naar huis vervoerd werd. De heer J Boer, arts te Hoenkoop, behandelde de blessure zoo spoedig mogelyk. •ReeuwUk, 10 Juni. Iu de jl. gehouden bestuursvergadering Is tot voorzitter van de afdeeling Reeuwyk en omstreken der Zuid- Hollandsche Vereeniging „het Groene Kruis" gekozen de heer J. M. van Staveren Ark alhier. Maandag-avond had de huisvrouw van L. den Edel alhier bet ongeluk, by het scheppen van een emmer water, in een der plassen te valleD, met het noodlottig gevolg, dat zfj er levenloos werd uitgehaald. Vinnen, 7 Juni. Uitslag van de ver- kooping Noodmateriaal en aanbesteding door het Hoogheemraadschap „de Vyfheerenlan- den" alhier gehouden. Verkoop Noodmaterialen. Perc. 1. H. Verwey, Leksmond, f80. 2. idem 26. 3. H. de Leng, Woudricbem, -30. 4. idem 28. 5. P. de Jong, VianeD, -82. 6. idem - 80. 7. P. Verhoeven, -28. 8. J. den Uartog Dr., Everdingen -3L 9. G. den Hartog, -32. 10. G. van Os, -84. 11. G. Looien, Asperen, -38. 12. W. Story, Rhenoy, -86. 18. C. Boelbouwer Dz., Giesendam, -84. le perc. Onderhoudswerken. B. Labne Jz. te VianeD, f 280,50. 2e perc. Onderhoudswerken. C. M. de Swart, Asperen, 429,—. 3e perc. Aardewerk. A. Koorevaar, Hardingsveld, - 3884,—. Leveren grint. Perc. 1. D. Weeterhoud, Ameide, f 1,59 1G.J Sturry, Groot-Atnmers, -1,60 8. J. Mudd Lekkerkerk, -1,49 4. G. J. Starry, Groot-Ammers, 1,46 5. Idem -1,60 6. W. Verhey, Werkendam, -1,35 7. P. den Breejen Wt, Hardingsveld, 1,31 Tin Grint. Terlouw, Ameide, f 0,70 M\ 2. L. van Iperen, Vianen, 0,41 3. 0,46 4. P. van Iperen Pzn., Vianen, 0,40 5. H. van Alphen. Everdingen, - 0,43 6. A. Berlyn, Leerdam, 0,30 7. E. van Santen, Oosterwyk, 0,28 8. F. van Willigen, Heukelum, - 0,34 ••Vlist, 10 Jnni, Door burgemeeater en wethouders dezer gemeente is tot brand meester van de draagbare spuit No. 2 be noemd de heer R. de Langen. Retierdaa, 9 Jnni. Aangevoerd 214 vette runderen, 0 magere dito, 431 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 718 schapen of lammeren, 366 varkens. Runderen 25 a 37 ct. kalveren 35 a 43 ct. schapen 25 a 35 ct; lammeren 35 a 40 ct. en varkens 23 a 25 ct. per Vl kilo. RECLAMES Van belang voor het Visschers- en Touw- slagersbedryf is het drenken der gereed schappen voor de vischvangst. Getuig schriften van verschillende belanghebbenden liggen ter iDzage, volgens welke zich voortreffelyk leent tot het prepareeren van netten, touwen, zeilen enz. De hoofd- voordeelen bestaan vooral daarnit, dat de gedrenkte voorwerpen uiterst duurzaam zyu buigzaam bltyven. Deze mwel bovenal zeer goede uitkomsten zyn verkrygen met het gepatenteerde Avenarius Carbolineum; men lette daarom in zyn eigen belang op den vollen naam. De firma R. AVENARIUS Se Co. te Hamburg, Stuttgart, Beriyn en Keulen verschaft gaarne elke verlangde inlichting, terwyl getuigschriften gaarne overgemaakt worden. Verkrygbaar by. C. vak DILLEN Sc ZONEN, Gouda. De aanhouder wint. Zeer zeker, velen onzer lezers of lezeres sen hebben wel eens een reis iu 't Buiten land gemaakt en wanneer men zich van zyn vaderland verwyderd gevoelt, is de geringste nieuwstyding ons aéügeuaam, zoo was het ook 't geval met schryver dezes. Dag in dag uit de Nieuwsbladen door snuffelende, of er toch maar iets over Nederland zou geschreven wordenmaar te vergeefs; hy dacht dat zyn vaderland meer in den vreemde bekend was; ja, over België werd nog wel eens 't een en ander in de couranten geschreven, maar Nederland telde niet mee. Zoo was de toestand voor eenige jaren ten opzichte van Nederland. Thans is dit alles veranderd: een ieder weet thans wat Nederland iseen ieder in den vreemde weet u te vertellen: dat was voor eeuwen eene machtige mogendheid ter zee en te land; de naam van De Ruyter, de groote admiraal, is in Frankryk aan allen bekend en waardoor komt het thans, dat dat kleine Nederland, ontwoekert aan de golven, thans zoo algemeen bekend is geworden, herleeft als eene natie van bcteekenis op de lippen van allen in't Buitenland? Dat komt, omdat dat oude Hollandsche ras, n.l. de Transvaal sche Boeren, met zoo veel volharding op getreden zyn, om hunne vryheid te be houden. Zy hebben wederom getoond, dat de j. volharding in eene ondernomen» zaak steeds Woensdag-voormiddag overkwam N.s' f de tegenp rlyflaede zal afmatten; herinneren rmans, werkzaam aan de macbinefa- *|j ons ook slcVlts hoe Nederland zelf voor eenige eeuwen te worstelen bad. Door aan te houden, den moed niet te verliezen heeft het zijne onafhankeiykheid behouden, en dat die onafhankeiykheid nog ieder Neder lander lief is, bewyze het krachtdadig op treden op fiaanciëel gebied van ons dier baar vaderland, om dat oude Hollandsche BE UK8BKKIC HTBLN Dito dito Hong. Oblig. Goudletniog. Dito in zilver Oostenrijk, Obl. pap. Mei-No Dito Feb.-Auj Dito zilver Jan.-Jul Portugal, Oblig Dito RusL Obl. Binnenland 1894 Dito 1880 Dito Gr. Russ. Spw.-my. Spanje Oblig. Buiten!. Perp. Zuid-ltal. Spoorw.-my. Oblig. Loten Hong. fiyp.-Bank Loten dito fl. 100 Loten Theiss Reg. Ges. Loten Madrid Loten Torkye 1870 9 Juni. 2V» 84»/a 8 961/4 5 998/4 4V. 84'/e 6 858/,, 5 84% 6 84»/4 3 285/8 4Vi Win 4 61% 4 978/» 4 9871(1 4 76»/4 3 633/8 4 3 917/8 4 137 3 4f'/i 3 27'Vu MARKTBERICHTEN. Gorinchem, 9 Juni. Aangevoerd 177 runderen, 5 nuchtere kalveren, 54 vette varkens en 537 biggen. Pryzen: zware kalfkoeien f 200 a 220, kalfvaarzen f 150 a 170, melkkoeien f 150 a 160, f'/i-jarige ossen f 140 a 160, guiste vaarzen f 100 a 120, pinken f a graskalveren f a nuchtere kalveren f 10 a 12, vette varkens 21 a 24 ct per half kilo, biggen f 7 a 14. Rotteraam, 9 Juni. Tarwe f 6,50 tot f7,70. Per 100 kilo f9,— tot f 9,50. Rogge f 5,40 lot f 5,75. ras te ondersteunen. Elke stryd voor een edele zaak zal menig wankelend persoon aanmoedigen, om nimmer den mo -d te ver liezen, steeds aan te houden op den inge slagen weg en het resultaat zal by 't einde niet ongunstig zyn. Dus steeds aanhouden, Wanneer men iets Soeds ondernomen heeft Dit heeft Mevr. e Wed. J. F. Koning, Burmanstraat 14 te Amsterdam, ook gedaan en H.Ed. heeft het gewenschte resultaat bekomen: „Sedert lang zoo schryft zy was ik Ifidende aan zware hoofdpyn, congesties; ook was de maag niet zooals z{j zön moestran tijd tot tyd moest ik te bed biyven; alles had ik aangewend, doch het kwaad verergerde eerder. Komaan, laat ik myn laatste toe- de Pink vlucht eens nemen tot i Pillen, en werkelyk langzamerhand begon ik beterschap te gevoelen; ik bield aan en thaDs ben ix geheel en al hersteldontvangt myu besten aank." Wy kunnen er echter niet genoeg op aan dringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelyk alle goede producten worden ook de Pink Pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zy uiterlyk den schijn hebben van de echte te zyn, doch de heilzame en genezende bestanddee- len bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts by de depótbouders, die onder de attesten zyn aangegeven, of zoo gy maar eenigen twyfel mocht hebben, laat ze recht streeks van den Hoofd-depóthauder komen, den Heer Suabilié. Prys f 1,76 de doos, f 9,— per 6 doozen. Verkrygbaar by SifABini, Steiger 27, Rotter dam, hoofd-depóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Schoonhoven en omstreken by A. N. vak Zzsszx, Drogist. BURGERLIJKE STAND. Schoonhoven. Van 6-10 Juni. Geboren: Johanna, d. van F. A. Rietveld en S. M. v. d. Ree. Adriaan, z. van J. T. d. Vate en J. CL Moens. Éverhardus Adrianus, z. van J. Oosterbosch en J. A. Krom. Antje Ryntje Maria, d. van J. v. d. Ham en A. de Graaf. Ondertrouwd: N. Edeling en J. Graaf land.B. Grundmann en H. P. van Solinge. Getrouwd: H. G. Brouwer en C. J. B. de Ryk. Meerkerk. Van l~-3LMeL Geboren: Metje Cornelia en Elisabeth nhrialina, dooMets vau t'. Somma en A. van Hof. Maria Dirlye, d. van H. van Hof en W. van Vulpen. Overleden: Een levenloos aangegeven kind van het vrouwelfik geslacht van P. Lakerveld en I. van Tuyl. Nleawérkerk a/d IJ. 23 Mei—6 Juni. Geboren: Evert, z. van M. Ames en H. J. Bakker. Leenderf, z. van J. Boer en G. A. Twig». Jacoba, d. van K. Sleeuwenhoek en T. van Djjk. Catharina, d. van M. den Hollander en M. den Toom. Cornelia, z. van J. Oosterwyk en J. Heuvelman (van Ouderkerk a/d IJsel). Coenraad Petrus, z. van J. Erberfeld en C. Koolmees. Getrouwd: J. de Bruin (van Ouderkerk a/d IJsel), oad 28 j. en C. van Vliet, oud 26 j. Nieuw land. Van 1-31 Mei. Geboren: Grietje, d. van H. Uitten- bogerd en P. Verspui. Neeltje Hendriks, d. van P. Donk en A. H. Heikoop. Naardeloan. Van 5 Mei—5 Juni. Geboren: Cornelia, z. van A. Kersbergen en M. Scherpenzeel. Annigje Bastiaantje, d. van M. B. van der Haven en M. C. van Es. Willem Teunis, z. van A. Korevaar en J. G. Verspui. Jan Willem, z. van T. Vink en D. Langerak. Getrouwd: J. Schreuders, oud 84 j. en G. van Meeleren, ond 25 j. Oud-Al Man. Van 1-31 Mei. Geboren: Cornelia, z. van J. Hou weling en L. de Haan. Jannigje, d. van M. Boer en A. Vlot. en A. Broer. Papekap. Van 1—31 Mei. Geboren: Dirk Marlioas, z. van D. Hagoort en H. v. d. Poll. Penrsam. Van 1—31 Mei. Geboren: Aartje, d. van A. van den Heuvel en J. de Hoop. Nchellninen. Van 1—31 Mei. Geboren: Comelis, z. van P. Kruis en A. Zwynenburg. Hendrika Wilhelmina, d. van P. Biemond en W. Dubbeldam. Streefkerk. Van 1—31 Mei. Geboren: Annigje, d. van P. Ooms en C. van de Griend. Johannes Adriaan, z. van B. Boel en M. A. Bor. Overleden: J. Kleyn, oud 77 j.. echt- genoote van L. van der Hoek. T. van Houweling, oud 84 j., wedr. van M. Aaldijk. Vlist. Van 1-31 Mei. Geboren: Anthonius, z. van A. Faay en A. Compier. Overleden: J. de Vries, oud 82 j., echtgenoot van A. Gelderblom. B. v*n Breeningen, oud 76 j., echtgenoote van L. de Borst. Wllllse-Langerftk. Van 16—31 Mei. Geboren: Mensje en Jan, d. en z. van P. de JoDg en J. Trapman. Machiel, z. van H. Natzyl en N. de Jong. Overladen: L. Vermeulen, oud 10 j. Jobs. Straver, oud 68 j. Zie verder pagina 4 van dit Blad. hopen onze geliefde Ouders HENDRIK DE LANGEN en DIRKJE VAN WIJNGAARDEN hunne te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Aapbebuwd- en Kleinkinderen. Bergamfbacht, 10 Juni 1902. Ondertrouwd: BASTIAAN GRUNDMANN HENDRIKA PIETERNELLA van SOLINGE. 7 Jani im Schoonhoven, Heden overleed, na een kortstondig en geduldig lyden, ons geliefd Zoontje en Broertje LEEIDEBT, in den ouderdom van U'/s jaar. Wed. D. KOREVAAR- Broehz en Kindereu. W.-Langerak, 7 Juni 1902. Voor de talryke blijken van belangstel ling, betoond gedurende de ziekte en na het overlijden van den ZeerEerw. Heer JOHANNES HENRICUS van OORT, in leven Pastoor by de Oud-Katholieke ge meente te Schoonhoven, betuigt onderge- teekende, mede namens de Familie, zyn harteiyken dank. G. L. RINKEL, O.-K. Pastoor. Schoonhoven, 11 Juni 1902. Anne, z. van P. Qnartel Overleden: CL Koraoraal, oud 09 j. M. deu Bntnker, oud 5 j. Allen, die iets te vorderen hebben vani, verschuldigd zyn aan - of titels of bescheiden onder zich hebben, behoorende tot de nala tenschap van den ZeerEerwaarden Heer J. H. VAN OORT, in leven Pastoor by de Oud-Katbolieke Gemeente te Schoonhoven, en aldaar overleden 26 Mei 1902, worden ver zocht daarvan ten spoedigste opgave, beta ling of afgifte te doen ten kantore van den Notaris D. TEIJINCK te Schoonhoven. By vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Dordrecht van 4 Juni 1902 is AANNEMER, verklaard ln staal wan faillisse ment, met benoeming van den ELA. Heer Mr. G. RIBBIUS lot Recbter-Commissaris en van den OndergeteekendeAdvocaat en Procureur te Dordrecht, tot Curator. BLUSSÉ VAN OUD ALBLAS. Dordt, 4 Juni 1902. Wie levert biliyk Wat is de prys per lood? Adres: Bureau van dit Blad, letter W. sy l. kapo£.v,Lu>9« hoven, kunnen twee geplaatst worden. Eene der oudste LEVENSVERZEKERING- MAATSCHAPPIJEN zoekt wegens uitbrei ding solide personen als Agent; zy die bewyzen van geschiktheid geven, wordt toegekend, terwyl men zich zelf den weg kan banen, die tot benoeming van Haafd- Agent leidt. Brieven franco, letter B 14, aan de Uit gevers van dit Blad. ln alle verscheidenheid, vap eenvaudlge linnen raggen tat de fijnste banden naet vergalde titels. Mailde en metle nltwaeriog. SCHOONHOVEN. JPfr* Speciale Inrichting vaar het Inbinden wan Kerkbanken. Sssalenr, noteertx Filn Zilver tegen f «,50 per Kile, le geh. 41,1® 2e geh. 36,08 De pryzen zyn berekend netto contant. onverwachts buiten betrekking komende, zag zich gaarne geplaatst op Kantaar, als REIZIGER of anderszins. Brieven, onder letters L V, Bureau van dit Blad. Tegen Juli a. s. gevraagd een of HALFWAS, P. G., by W. BLANKEN, Mr. Bakker te Bergambacht. Terstond gevraagd: in een kl. gez. z. k., van den P. G., voor noodhulp of voor vast. Adres Oudebaven 82, Schoonhoven. Gevraagd, een flinke met Augustus of eérder, zelfstandig kunnende werken. Adres Mevr. J. v. d. GIESSEN, Krimpen a/d IJsel. Tegen 1 Juli gevraagd: Eene nette P. G., van goede getuigen voorzien. H. SCHERMERS, Hofmeester S.S. „VreenwUk". Wegens buwelyk terstond of later ge vraagd een die goed kan melken. Loon f 3,— per week. Te bevragen of brieven franco, onder letter L, HULPKANTOOR Bergambacht. Iemand, van middelbaren leeftyd, onbe sproken van gedrag, werkman van beroep en goed zyn brood verdienende, zoekt langs dezen weg 'in kennis te komen met een Meisje of Weduwe van ongeveer denzelfden leeftyd, om na wederzydsch goedvinden een Huweljjk aan te gaan. Brieven franco, onder letter N, poste- restante HULPKANTOOR Kleuw-L«k- kerland. Tot concurreerende pryzen var- krygbaar in den Boek- en Papierhandel van S. Sc W. N. VAN NOOTEN. Te koop aangeboden een zelfwer kende HOOIHARK, slechts één jaar ge bruikt, 28 tanden, wielen hoog 1.32 M. de laatste uitvinding, voor een verminder den prys. Wordt op proef geleverd. Adres L. TON, Mr. Smid, HillegerM- berg, Polder Prins-Alexander. TE Knnp AANGFRnnEN- met zoo goed als nieuw rieten dak. Te bevragen by H. G. VAN DER WOLF, Café L'Esfékance, Boelekade 216, Gouda. Over te nemen een zaak in Melk, Boter, Kans en Eieren, op een der beste standen van Rotterdam. Br. fr., onder letters H G, aan het Bureau van dit Blad. De Notaris1 A. G. DE KRUIJFF te Leerdam zal in bet openbaar verkoopen By inzet op Woensdag 18 Juni 1902, enb(jtoeslagop Woensdag 25 Juni 1902, telkens des namiddags om 6 uur, in „den Goüden Leeüw", by Th. VAN DEN BERG te Mchoonrewoerd. Naméns de Wed. en Erven van M. aCnoÜTEN: mat aangrenzende WERKPLAATS, waarin sedert jaren Wagenmaker^ is uitge oefend, SCHUUR voor HoutbergplaatB en OPEN PLAATS, staande op het Dorp Nchoonrewoerd, kad. Sectie B, nrs. 713 Huis, Schuur en Erf, groot 1 Are, 42 Centiaren en van 714 Huis 1 de Noordelyke gedeelten op en 566 Weg het terrein aangeduid. Aanvaarding by de betaling der koop penningen. Betaaldag 1 Augustus 1902. Op Vrydag 20 Juni 1902, des voor middags om 10 uur. zullen in voormelde Werkplaats, tegen contante betaling, in het openbaar worden verhecht: ALLERLEI als: een complete, zoo goed als-nieuwe Zaagmachine Sp»n-, Trek- en Kraamagen, Draaibank, Mallejan, Boren, Beitels, Hand' ragenPloeg-, Haod- en Blokschaven, Kaan- aland, Htjachlakel, BreekUrers, DU«.U Hamers, Engelsche Sleutel, Schragen, eoi. en. benevena bewerkt H«nt en het voorradigi Iepen-, Wy-. Paren, en Gr.au, Plaat- en Rsndhsnt. Allen te eien 'n morgana rddr de Ter. kooping. Inlichtingen giert de Noteril voornoemd,

Schoonhovensche Courant | 1902 | | pagina 2