Cantille-werker „FLORALIA". "VÖPtVN*. D. b.,r Alting is gekomen op een salaris van f860, dat sinds wel verhoogd is door de waterleiding, maar h(j is ook gehuwd in dien tyd. Mis schien is het de aandacht van Burg. en Weth. ontsnapt, ook van de commissie van gas en water, dat z|jn salaris niet ia verhoogd met het klimmen van de fa briek, hU heeft er zelf niet om gevraagd ook. Nu heeft h|j een mooie betrekking gevonden. By de dieusteo, die de heer Alting gepraesteerd heeft, moet men niet vragen of Amsterdam en Schoonhoven dezelfde rechten hebben; in dit geval zou Ik willen dat hem met 1 September ontslag werd verleend. W|j zullen er in elk geval in voorzien. Wanneer de heer Kooiman en ik zeggen, we geven ons in het belaug van de zaak, danjnoest meu er overheen stappen. BINNENLAND. Advertentiën. H. TERLOUW. J. J. Schone, Rokin 83, Amsterdam, mei dat de commissie er uil loopt; te heeft vrij gelag en vry sigaren(Hilariteit.) De heer N. Kooiman: Ik heb 5 jaar in de commissie gereten en we hebben die zaak bestierd alsor te van ons telf was. We hebben gekocht en verkocht en geld verdiend. Maar die zaak is nu niet in orde. Het is aan Burg. en Weth. bekend wat wy gedaan hebben, dus, heb ik gezegd, zou ik nu gedegradeerd worden. U, myuheer de voor zitter, kan in uw recht zyn, maar het is voor mg aiet prettig. De burgemeester heeft gelyk, dat liy my gedegradeerd heeft; dat recht ontken ik niet. Ik ben het echter zóó gewoon geweest zelf te handelen en wanneer men oud wordt, dan wordt men conservatief, daar is niets aan te doen. De htfer A. W. Lazonder: Ik zou ervoor zyn, dat die heeren maar weer by accla matie werden herbenoemd. De heer N. Kooiman: Ik heb geen grieven, niet waar, burgemeester; heb ik er u een grief van gemaakt De heer II. M. den Uyl: Ik wilde wel eens weten, hoeveel leden we nu al benoemd hebben. De voorzitterDe heer Kooiman was ge kozen en heeft het niet aangenomen; de heer Niekerk is gekozen en heeft het niet aangenomen; dat was in plaats van den heer Kooiman. Wenscht de Raad soms de benoeming uit te stellen tot de volgende vergadering? Wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De voorzitter: Aan de orde is het adres van den directeur der gasfabriek, waarby verzocht wordt eervol ontslag uit t(jn be trekking tegen 1 September a. s. In art. 2 van de instructie voor den direc teur staat, dat hy zyn ontslag-aauvraag moet doen 3 maanden te voren. Hy is be noemd tegen 1 September en nu behoeft Schoonhoven in dat opzicht wel niet onder te doen voor Amsterdam, maar Burg. en Weth. en de commissie zyn van oordeel, om daarin tegemoet te komen wanneer w(j kunnen slagen en geen bezwaar te maken, het hem te verleenen. Er wordt dus voor gesteld om hem eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Sept., onder voorbehoud dat er dan een opvolger is. De heer N. Kooiman: Zouden we 't niet omdraaien en hem ontslag verleenen over 3 maaudeu of zooveel eerder als de opvolger kan? De voorzitter: Wil de Raad hem ont- Bl.g verleenen inet ingang van den dag, waarop zyn opvolger komt? Dezelfde gascominissie, wier leden daar voor niet meer in aanmerking willen komen, heeft geen bezwaar, dat de directeur tegen 1 September ontslag krygt, ook wanneer er dan nog geen nieuwe is. Nu is het de vraag, wat de nieuwe commissie daarvan denkt. De verantwoordelijkheid is nog al groot en wanneer de heeren nu bedanken omdat zy meeuen, niet goed genoeg werkzaam te kunnen z(jn, hoe moet het dan met die verantwoordelijkheid by het vertrek van den directeur, zonder dat er dan een opvolger is? Er is alleen een assistent, aan wien men het moeiiyk kan overlatenr Wanneer de oude commissie er 'dan nog was, die heeft biyk gegeven, den directeur te kunnen vervangen. De heer A. W. LazonderDan wenschte ik voor te stellen, dat de leden Kooiman en Valk hunne diensten bleven praesteeren tot Januari. De heer N. Kooiman: Ik begrjjp dat en heb het overwogen en zal het doen ter wille van de zaak. De heer J. W. Valk: Ik ook. Mjjnheer do voorzitter, u zegt terecht, dat de gascommissie er geen bezwaar in heeft den heer Alting tegen l September te ontslaan. Dat was betrekkelyk: ik was als lid van de gascommissie de eenige, die dat aan durfde; de hoer Kooiman heeft gezegd, wan neer er een plaatsvervanger was en de heer Greup heeft zich niet gedeclareerd. Ik heb gezegd, dat by gewonen gang van zaken, met gewone grondstoffen, Plumer, de volontair, het zeer goed kan waarnemen hy heeft het 8 weken gedaan. Ik geloof anders wel, dat we in de gelegenheid znn spoedig eeu plaatsvervanger te hebben. Ik wenschte met den heer Alting, dat de Raad het kon vinden om hem met 1 September ontslag te verleenen, dat geeft meer aan leiding om zoo spoedig mogelijk naar iemand te zoeken, die hem vervangt. il(j is al 14 dagen geleden benoemd, misichien is er nog tyd genoeg om klaar te komen. Ik zou voorstellen, den heer Alting ontslag te verleenen met 1 September en op te dragen aan Burg. en Weth. om er in te voorzien. De vobrzilter: Er wordt dus voorgesteld, om hem met ingang van 1 September eervol ontalag te verleenen. De heer A. W. Lazonder: U begint met te zeggen, dat Schoonhoven dezelfde rechten heeft sii Amsterdam en om nu maar klaar te Btatb, is ook wat. Aan 15 September kan ik mijn slem geven. De heer G. J. NiekerkLaat ons er van maken zoo mogel|jk 1 September en anders den lbden. - De heer A. W. Lazonder: Dan feliciteer ik den heer Alting nog, dat de Raad hem De voorzitter: Laat ons die zaak eindigen, Ik geloof dat we gevoegelijk kunnen over gaan het te verleenen. De heer Lazonder zal er nu zeker geen bezwaar tegen hebben, nu de leden zich opnieuw beschikbaar hebben gesteld. We zyn dan niet beroofd van behoorlijk toezicht, nu die leden, die op de hoogte zjjn, toezicht zullen houden. Vóór half September zulten we zeker wel voorzien zjjn en ik geloof del er geen be zwaar ia, hi m tegen I September te ontslaan. Vinden de leden dal goed tegen 'September? De heer A. W. Lazonder: Ik biyf by myn ^"'voorzitterDan zal ik het in rond- TrWordteaanuenomen met S tegen f stem men; tegen de heeren A. W. Lazonder en A'De*nvooreiHer: Burg. en Wetb. wor^° das gemachtigd tot oproeping van een directeur tegen f 1150 -t- vry woning, eDDoClhèer G. J. Niekerk: lk vind dat niet genoeg, maar veel te weinig- Was die woning nog net en flink, maar dat is ook nog een ongerief. De heer Ailing was nu eenmaal directeur, maar als we iemand moeten benoemen en die ia een hdf ja*r hier, dan zoekt hy weer een ander baantje. Wanneer we echter goed betalen, das is dat ons voordeel. Ik stel dus voor f 1500 met vrye woning, vuur en licht. De heer A. W. Lazonder: Ik kan my daar niet mede vereenigen. De heer Alting heeft toch voor de waterleiding f 300 meer gehad. We kunnen gerust een op roeping doenhet is anders maar opvoeren. De heer Niekerk zegt, dat hy er altijd voor is geweeat om goede salarissen Ie betalen, maar daar zal ik maar over zwygen. De heer J. W. ValkMynheer de voor zitter, u hebt verzocht over te gaan tot het benoemen van eeu directeur voor de gasfabriek en de waterleiding. Ik wenschte als lid der gas- en water-com missie eens even van gedachte te wisselen omtrent het hoe. Naar myn meening is het nog niet uitgemaakt, of het niet nuttig zou zyn dat te splitsen. De voorzitter: Dan dient dat toch uitge maakt te worden iu deze vergadering; hoe moeten Burg. en Weth. anders eeu oproeping doen? De heer Valk heeft besproken de kwestie, om het directeurschap van de gas fabriek en de waterleiding te splitsen. Als by dat nu verder wil toelichten, kan de Raad een besluit nemen. De heer J. W. Valk: Zooals de toestand ■u is, kon de beer Alting bet buis be wonen; maar die woning is niets meer dan een fitters woning. Er staat da^r voor een paar ton. Wanneer we nu een directeur op roepen en een vreemdeling komt, dan moet hy zoeken naar een directeurs-woning, en wanneer dat het geval is, dan kan dat niet van f I860. Begint men echter te splitsen en kunnen we iemand vinden, die op de hoogte is van den watertoren, dan zal een aankomend technisch man die wooing wel willen aanvaarden met het salaris, zooals bet is vastgesteld. Als de Raad het stelt in handen van Burg. en Weth. en de gas commissie en die vry laat, dan kunnen zy het eens met elkaar bespreken. De heer G. J. Nieker](: Daar kan ik my niet miê vereenigen. De heer Valk zegt altyd, dat als er 8 leden in een commissie zitteD, de andere voor gek zitten. Burg. en Weth. moeten nu toch ook de oproepjng al doen. De heer A. van Lomwei: De tyd is nu te kort, om daarover eerst nog te verga deren. Laten we nu de oproeping doen voor een directeur voor de gasfabriek en de waterleiding, dan kuDnen we in diens t|jd bet eens ernstig bespreken. De voorzitterMisschien is het te vinden met een middelweg. We kunnen het af doen hangen van de sollicitanten, of bet wen- schelyk is het te splitsen, zonder vermel ding van salaris by de oproeping. De heer J. W. Valk: Zou het niet kun nen, dat Burg. en Weth. met de garcom- missie Maandag of Woensdag eenp verga derden, dan kan er Woensdag weer Raai zyn. Ziet u kans eerder te vergaderen, dan ben ik disponibel. De voorzitterIk geloof, dat we met een ge combineerde vergadering niet verder zullen komen dan nu. Men kan zyn voor vereenigd of voor splitsen; van een lange discussie daar over verwacht ik niet veel heil en met ver gaderen verliezen we weer zooveel dagen. Het ontslag is nu verleend; als we eerst dit punt nadden behandeld en dan het ontslag, dan hadden we het ontslag; kunnen verdagen. Wanneer de Raad er geen be zwaar tegen heeft, zou het te vinderf* zyn door een oproeping onder de hand te doen „op nader overeen te komen voorwaarden". Men kan een sollicitant krygen met tech nische kennis, en die zou anders gesalarieerd moeten worden dan iemand die pas begint. Vindt de Raad dat goed? Wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De voorzitter: Burg. en Weth. stellen voor te besluiteo, dat door L. van Zessen f 1 recog nitie betaald zal worden voor de vergunning van een trap en bek achter zyn woning. Kunnen ae leden zich daarmede ver eenigen Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. jfi De voorzitter: Aan de orde is eenfvoorstel omtrent het adres van bet muziekgezelschap A polio". Burg. eu Wetb. adviseeren om daaraan, evenals aan de Militaire Muziekvereeniging, een subsidie te verleenen van f 25. Kunnen de leden zich daarmede vereenigen? Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. De voorzitter: Aan de orde zyn adressen van M. P. Pek, P. Vermey en G. Stekelenburg, betreffende stoepen. Pek wil een stoep leggen op den Havenstraatschen Wal. De Com missie van Fabricage beeft daarover bet volgend.rapport uitgebracht: „De Commissie van Fabricage, in wier han den by missive van den heer burgemeester dd. 18 Juli 1901, no. 174, is gesteld een adres van M. N. Pek, verzoekende voor de acht woningen op den Havenstraatschen Wal Stoe- Sen te mogen leggen, breed 77 cM., heeft e eer te rapporteeren, bedoelde stoepen tot wederopzegging te mogen daarstellen en de hoogte en breedte door of namens Borg. en Weth. aan te geven, in verband met ae voorgenomen bestrating van dien Wal. Dat bet raadzaam zou zyn met het daar stellen van die stoepen nog eenigen tyd te wachten, totdat de hoo|te ran de straat vóór bedoelde woningen is vastgesteld of reeds vastgesteld kan worden, om dan met het daarsteiien van die stoepen te kunnen doorgaan. Dat voor het gebruik van gemeen tegrond voor iedere woning het verschuldigde zal worden voldaan." Burg. en Wetb. adviseeren, het leggen van de stoepen toe te staan. Ze zullen met de uitvoering van het werk wachten, zooals de Commissie van Fabricage adviseert Wan neer de gemeente er echter een straat g**t maken, aan komt het lager. Kan de Raad zich er mede vereeuigen? Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. De voorzitterVermei) had gemeend, dat hy voor zyn huizen in de Halve Maan een stoepje moest leggen, maar later is het hem gebleken, dat by daarvoor toestemming moet vragen, daarom vraagt hy nu, die te mogen houden. Burg. en Weth. hebben geen bezwaar, dat goed te vinden, tegen een recognitie van 50 cents per stoepje. Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. De voorzitter: Het derde adres is van G. Stekelenburg, om voor zyn nieuw ge bouwde woning (0 den Doelen een stoepte mogen hebben. Adressant was onbewust, dat by toestem ming moest vragan en het was hem niet bekend, dat er geen vergunning voor was verleend, omd»t den bouw was opgedragen aan een architect. Die stoep ligt er nu en Burg. en Wetb. meenen dat de Raad wel sanctie zou kunnen geven. Het is echter raadzaam, dat er in 't vervolg scherper naar wordt gezien. Kan de Raad er zich mede vereenigen Wordt zonder hoofdelyke stemming aan- g°De'voorzitterBurg. en Weth. stellen voor, om kelen te leggen van het buis van den heer A. N. van Zessen, tot dat van den heer Van der Spek. breed IV» meter laags de ■toep. Vindt de Reed dat goed? Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. De voorzitter: Aan de orde is de benoe ming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Burg. en Weth. hebben de volgende aan beveling de heeren J. N. Valk en Dr. A. F. P. van Son. Gekozen wordt de heer J. N. Valk met 5 stemmen, terwyl 2 stemmen op den beer Van Son eu 1 blanco werden uitgebracht. De voorzitter: Burg. en Weth. bieden aan het suppletoir kobier hoofdeiyken omslag, ad f 111,45V? Wordt gesteld in banden van de fiaan- ciëele commissie. De heer A. Kuylenburg verlaat de ver gadering De voorzitter: Het woord is aan den heer Valk, betreffende het rapport van de gas commissie. De heer J. W. Valk: Over de uitbreiding der fabriek wenschte ik het woord te hebben. Er staat in het rapport der Gascommissie, dat de fabriek te klein is, en dat is zoo. Wy, die van» naby er mede bekend zyn, weten, door dat den Directeur zelfs 200 M. per meer gas heeft geleverd, dan de fabriek zou kunnen en mogen leveren. De fabriek wordt boven haar krachten gebruikt. U weet, dat we aan den Directeur gevraagd hebben, of het dezen winter nog geen bezwaar kon en heeft hy toen gezegd, dat met overleg en ernst er nog geen bezwaar was, den winter er mede in te gaan. De fabriek is te kleinnu de gemeenteraad besloten heeft, den prys met 1 cent te verminderen, zullen er meer gasverbruikers komen en nu wenschte ik in overweging ts geven dat da Directie (Burg. en Wetb.) zoo spoedig mogelyk met een plan kwam, writ wanneer we frachten tot het volgend voorjaar, dap komen we te laat. Met Februari dienen we al te beginnen. U weet, die uitbreiding, die nu aanstaande is, komt op f 10000, waaronder vernieuwing ma chines enz. Er is pog veel aaD vsst, en wan neer dat is gedaan, dan slaat de Directie en de Gascommissie misschien weer de handen in- eeu om muntmeters iu het leven te roepen, den prys voor kookgas te verlagen en voor verwarmiog ook, Opdat de uitgaven aan steenkolen en petroleum ook voor gas wordt besteed. Dan maak ik my sterk, dat de fabriek na verloop van jaren niet voor f20000 maar voor f 40000 zal omzetten, en dan is de winst voortaan geen f6000 maar f12000. Dan beeft Schoonhoven'» nageslacht een vr(je gasfabriek die f 12000 rente geeft. De voorzitter: Maakt de Raad bezwaar om het rapport van de Gascommissie in het openbaar te bespreken en voor te lezen? Wordt zonder hoofdelyke stemming goed gekeurd. De voorzitter: De heeren Kooiman en Valk hebben zich opnieuw beschikbaar ge sleld om tydelyk aan te big ven als lid van de Commissie van Rijstand van de gasfabriek. Het is een afwyking van art. 2, dat z»gt, dat de leden voor één jaar benoemd wor den. Maar we hebben nu het derde lid nog nfejt. Dus ik verzoek nog een derde lid te benoemen. By eerste stemming verkrijgen de heeren A. van Lomwei 3 stemmen, J. G. Doesburg 1, C. van Willenswaard CLz. 1, H. M. den Uyi 1 stem eu 1 in blanco. By de hierop volgende vrye stemming ver- krijgen de heeren A. van Lomwei 3 stem men, J. G. Doesburg 2, G. J. Niekerk 1 en H. M. den Uyi 1 stem. Herstemming alzoo tusschen de heeren A. van Lomwei en J. G. Doesburg, waarby deze beeren buiten stemming biyven. Gekozen wordt met 3 stemmen de heer J. G. Doesburg, terwyi de beer A. van Lomwei f stemmen bekwam. Niets meer a*n de orde zynde, sluit de voorzitter de vergadering. By Kon. besluit is benoemd tot Gouverneur der kolonie Suriname de heer C. L«ly, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. oud-Minister van Waterstaat, Handel en Nyverheid. By Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, ter standplaats de gemeente Utrecht, P. A. Lens, candidaat-notaris aldaar. Naar wordt medegedeeld, biyft de vooruitgang in den toestand van presi dent Steyn aanhouden en is de algemeene toestand bevredigend. De striktste rust blijft den zieke echter voorgeschreven. President Kruger woonde Zon dag de godsdienst-oefening bij in de kerk aan de Heemraa'datraat te Scheveningen, waar Ds. L. W. v. d. Valk voorganger wae. Zondag-avond om elf uur is de heer F. W. Reitz, voormalig staatssecretaris ▼au de Zuid-Afrikaansche Republiek, in Den Haag aangekomen. Er is wyziging gebracht in de bepalingen betreffende het beheer van de magazynen, die niet tot de artillerie-inrich tingen behooreo, zoomede in de samenstel ling van den plaalaelyken staf en van den staf der artillerie. Het grondgebied van het Iiyk is verdeeld in zes artillerie-coraraandementen en in vier geoie-commandetnentendie elk een deel van het vestingstelael omvatten en waartoe verder behooren eenige niet versterkte plaatsen, zoomede eenige voor militaire doeleinden bestemde terreinen en gebouwen. Voorts zyn de magazynen der artillerie te Woerden en te Dordrecht, zoomede de stapelmagazynen t« Delft, bestemd voor bet opleggen van het artillerie-materieel van het veldleger, voqr zooveel dit niet by de korpeen in gebruik ia of in enkele tot een der artillerie-com^Mmdementen behoorende magazynen is opgelegd. Het bevel in de ^artillerie- en dat in de genie-commandementen wordt opgedragen aaa daartoe door H, M. aan te wyzen hoofd officieren, resp. fan de vest.-artillerie en van de genie. Het bestuur over de arUUerie-magazyoen te Woerden en te Dordrecht is opgedragen aan den commandant der bereden-artillerie. De Minister van oorlog is gemachtigd, ora in garnizoenen, waar geen commandant in een arjülerie-commandement gevestigd is, en voor den dienst in de magazynen te Woer den en te Dordrecht, artillerieofficieren te belasten met een gedeelte der werkzaamheden van üef commandant en van den comman dant der bereden-artillerie, voor zoover die betrekking hebben op bet materifiel. De m»&"-Ünen in de artillerie en in de gegte-comraandementen, alsmede deartillerie- magazypen te Woerden en te Dordrecht, worden beheerd door magazijnmeesters. Onder de standplaatsen der plaatseiyke adjudanten vervalt die te Wierickerschans. Te Driebergen is op 57-jarigen leeftyd overleden de heer W.J. Geertsema, oud-lid van de Tweede Kamer. Naar men verneemt, beeft eene Belgische maatschappy concessie aange vraagd voor den aanleg van een tramweg van Wamel naar Zaltbommel in aansluiting aan de Maas- en Waalscbe tram. Op Woensdag 18 Augustus a.s. zal vanwege den „Z.-H. Bond van Harmonie- en FaDfartvereentgingen" een muziekwed- atryd plaats hebben in den grooten Tuin van «Land- en Scbiezicbt" te Overschie. Aan dezen wedatryd zullen deelnemen 10 vereenigingen, die zyn ingeschreven als volgti 3de afd.Alblasserdain „Excelsior", As- peren „Ad Adstra", Krimpen a/d IJsel „Concordia", Oud-Beierland „Harmonie", Overschie „Door hulp tot stand gebracht", Bobkoop „Boskoops Fanfarecorps", Pynacker „Harmonie-gezelschap Pyuacker", Ouder kerk a/d IJsel „Excelsior", Loosduinen „T.A V.É.N.U.", Capelle a/d IJsel „Eendracht maakt Macht", Noordwyk „Crescendo", Feyenoord Wilhelmina". 2de afd.: Nieuwe Tonge Apollo", War mond „Harmonie van Warmond", Voorburg „Forum Hadriani", Vlaardingen „Concordia". lste afd.: Delft „Harmoniekapel der Ned. Gist- en Spiritusfabriek", 's-Gravenhage „Godsdienst en Kunstzin", Middelhamis „Sempre Crescendo", Gorincbem De Bazuin". Na pfloop van dezen wedstryd zal plaats hebben een wedstryd in „Lecture k Vue", aanvangende des namiddags te 7 uur, onder prachtige feestverlichting en waarvoor zich hebben doen lnschryven 10 vereenigingen. De jury bestaat uit de heeren R. Hol, C. Kriens, W. van Erp, M. J. H. Kedsels en B. Verhallen. •l>alem, 11 Aug. Ds. C. v.d. Voort vau Zyp albier maakte gisteren der gemeente bekend, dat h(j voor het beroep naar de Ned. tlerv. Gem. te Wissenkerke (N.-Bev.) bedankt had. •Gloudriiuan, 11 Aug. Door het gemeente bestuur is besloten een nieuw uurwerk iu den toren te plaatsen, daar het oude ver sleten is. ^Krimpen a/d IJael, 11 Aug. De afgeloopen week was voor de kinderen der openbare en der byzondere school een vreugdevolle week: het schoolfeest is weder gevierd. Een vyfial jaren geleden besloot de raad der gemeente een som gelds be schikbaar te stellen, om daarvan de leer lingen, die getrouw de school bezoeken, te onthalen. (Voorwaar een zeer aanbevelens waardig middel, om het onwettig school verzuim voor goed den nekslag te geven.) Dauk zy de milde bydragen vaii enkele aun- zieulyken iu de gemeenle kan aan dit feest ook eeu schoolreisje voor de oudste leerlin- geu verbonden worden, terwyi de jongeren, behalve hun koekjes, bruidsuikers, melk en krentebollen, nog verrast worden met een mooi stuk speelgoed. Woensdag dan was het voor de kleinen „de dag der dagen". Door bemiddeling van den heer C. van der Giessen Sr., wethou der der gemeente, was een flink stuk wei- laad beschikbaar gesteld, waar de klantjes „hun hart eens zouden kunnen ophalen". Onder de vroolyke tonen van Krimpens fanfare corps ging het reeds te negen uur 's mor gens in gepaste orde op weg naar het feest terrein. Hier waren op last vau den heer v. d. Giessen de noodige toebereidselen ge maakt voor een waardige ontvangst: vlag gen, versieringen, in 't midden een hooge mast, daaromheen gemabkelyke bankjes en aan het einde de iuelktafei, waar de dor- stigen zich tegen afgifte van een bon kon den verzadigeo. Al spoedig waren voetjes en handjes in vollen gang; 'twas een loo- pen eu draven, om alles eerst eens goed op te nemen, totdat eindeiyk het teeken ge geven werd, dat de wedstrijden beginnen zouden: mastklimmen, knippen, zakloopen, turfdragen, sprielloopen, enz. enz. Eten en drinken werden intusschen niet vergeten. De muzikanten waren onvermoeid; onophoudelijk klonken de vroolyke tonen over het veld. Het middaguur was reeds lang voorby, toen eindelijk het sein gegeven werd voor het groote evenement van den dag: het uitdee- len dei; cadeaux. Jammer, dat een regenbui toen de feestvreugde dreigde te verstoren. De heer v. d. Giessen zorgde er evenwel al weer spoedig voor, dat bet geduld der kleinen op niet al te groote proef werd ge steld. Iu een groote werkloods der scheeps werf werd de uitdeeliog voortgezet en tegen drie uur keerden allen ruim voldaan huiswaarts. Een woord- van oprechten dank komt zeker den heer Van der Giessen toe voor de welwillendheid, jegens de feestvierenden betoond. Wy hopen, dat hy, reeds zoo oud van dagen doch nog zoo jeugdig van hart, nog tal van jaren de geestdriftige kinder vreugde zal mogen aauschouwen. Voorts danken wy allen, die op een of andere wyze meegewerkt hebben, om het feest te doen slagenin 't bijzonder den heer Burgemees ter, die telken jare met zooveel belangstel ling het schoolfeest mee maakt, en reeds tneer dan eens op tastbare wyze zyn gene genheid tot de schooljeugd getoond heeft. Vry dag hierop maakten de leerlingen der beide hoogste klassen, een 125 tal, een boottochtje naar Den Briel. Ofschoon het oorspronkeiyk plan was een reisje naar den Hoek van Holland, werd dit onderweg, in overleg met den kapitein, gewyzigd, omdat de lucht zich dreigend liet aanzieo. We hebben van deze wyziging geen berouw gehad. De kinderen hebben aan het vlakke strand van Oostvoorne, op een uur afstands van Örielle, volop genoten. De lucht was intusschen geheel opgeklaard; er woei een fikeche bries, zoodat de zee werkelyk indrukwekkend was. Beter nog dan in Scheveningen kunnen de leerlingen hier op strand en duinen dartelen. Niets belemmerA ben in hun bewegingen; geen nydige Engel8chman of zwaargesnorde Duitscher loopt hun in den Weg of wenscht hen al brommende myten ver. 't Is hier stil en betrekkelyk eenzaam; uitnemend geschikt voor een troep schoolkinderen. En dan dat heer- lyke Maastochtje langs Rotterdam. Die trot- sche zeekasteelen met dobberende notedoppen langs hunne zyden; die onmeteiyke dokken die breede havenmonden met een diebt mast bosch op den achtergronddat gewoel op de lange kaden met hare kolossale handels- inrichtingen, dat alles maakte op de kinderen een overweldigenden indruk, 't Is aanbe velenswaardig, leerryk, zoo'n reisje naar Oost voorne. Alvorens te besluiten, brengen wü onzen hartelyken dank aan den heer Van der Garden, voor de welwillendheid en uiterste biliykheid, welke by ten opzichte van uitgaande schoolkinderen betoont en voorts aan den kapitein, dekknechts, hofmeester en echtgenoote der stoomboot „IJsel V", voor hunne dienstvaardigheid en hunne goede zorgen voor de kleine passagiers. Lekker kerk, 8 Aug. Door Burg. en Weth. alhier zyn tot leden der commissie van Gemeente-Armenzorg benoemd de heeren J. A. de Jager en C. v. d. Wouden Dz. Naar men met zekerhtid verneemt, is doof Burgemeester en Wethouders alhier eene aanbeveling opgemaakt van 7 dubbel tallen, welke zy in aanmerking wenschen te zien gebracht voor de benoeming tot lid der gezondheids-commissie, die zal worden ingesteld voor de 20 gemeenten met de Hoofdplaats Schoonhoven. Ia stryd met het bericht in dit blad van 6 Augustus jl. zal ze niet geiykluidend zyn aan die der andere 19 gemeenten. *Mieuw«rkerk a/d IJsel, 11 Aug. Toen ik de vorige week een bezoek bracht aan de bloemisterij van den heer Bier al hier, waren het niet alleen de vele prachtige bloemen, die myn aandacht trokken, maar ook een paar pas nieuw gebouwde broei kassen. Vroeger werden die van steen ge metseld; hier trof ik ze aan, waarvan het steenen gedeelte geheel van beton was ge maakt, Zy hebben bet voordeel boven de andere, dat zy dicht zyn voor lacht en warmte, wat natuuiiyk van zeer groot be lang is. Tot in de kleinste doelen toe zyn die kassen zeer net afgewerkt, zoodat de vervaardiger er van, de heer Veldhuis, cementsteeDfabrikant in onze gemeente, alle eer van zyn werk heeft. Onder de pachters van het buffet op het tentoonstellingsterrein onder de gi meente Moordrecht behoort ook de heer G. van Reeuwyk, kastelein in het café „de Zwaan" alhier. In de vergadering van Burg. en Weth. onzer gemeente, gehouden jl. Vrydag, 8 dezer, is besloten aan de Coöperatieve Landbouw- vereeniging „Nit uwer kerk", behoudens eenige voorwaard» n, to» stemming te verleenen, om aan de noordelyke laan te bouwen een maaidery, gedreven door een petroleum-mbtor vau 17 paard»kracht. Het gebouw moet in den tyd van acht weken gereed zyD, zoodat omstreeks tialf October met bet malen een aanvang kan genomen worden. P. Muilenburg, een ongelukkig man in onze gemeente, wien het gaan zeer moeilyk valt, bad aan H. M. onze geëerbiedigde Koningin verzocht om een wagentje, dat hy, er in zittende, met de banden kan voort bewegen. Op dit verzoek nu is gunstig beschikt. 11. M. beeft hem tyftig gulden geschonken, indien het nog ontbrekende geld door anderen gegeven werd. Het arm bestuur het ft besloten dat geld by te betalen, zoodat de ongelukkige man binnen eenigen tyd in het bezit zai zyn van het bovenge noemd voertuigje. Wy hopen van heeler harte, dat'Muileoburg zich dan veel gernak- kelyker zal kunnen voortbewegen. -Wanneer een vader, zooals er by ons op het dorp een woont, met zyn beide zoons kan gaan wandelen, waarvan de een 107 en de andere 114 kilo weegt, alzoo te zamen 221 kilo of 442 pond, hepsch, dan kan hy niet zeggen, dat ze niet flink gegroeid zyn. $Vullendain (gem. Brandwyk), 11 Aug. Zooals men in eene advertentie, voorkomende in het vorige nummer dezer courant, heeft kunnen lezen, zal er hier Donderdag-avond 14 Aug., half zeven, by de wed. J. C. Boer eene vergadering worden gehouden om het plan tot oprichting van een kaasmarkt in de Alblasserw&ard te bespreken. Dat zulk een markt voor de boeren in deze streek van zeer groot belang zou kunnen zyn, zal wel niet nade» behoeven betoogd te worden. Ieder die met dit plan mocht ingenomen zyn, wordt derhalve in zyn eigen belang dringend aangeraden die vergadering te bezoeken, ten einde door algemeene samen werking het voorgenomen plan te verwezen- lyken. *Ze venhuizen, 9 Aug. Woensdag viel een 2'/a-jarig meisje in een diepe sloot aan de Rotte, doordat een volwassene tegen haar sprak en zy daarom voortliep met haar schortje voor de oogen. De moeder merkte vry spoedig het onheil en moest zich te water begeven om het kind op het droge te brengen. Dit zou haar evenwel niet gelukt zyn, als de man by het hooren van het hulpgeroep niet teruggekeerd was en aas de moeder bystand had verleend. By eene verkooping in een onzer koffiehuizen kregen twee personen twist, met het gevolg, dat de jongste den oudste zoo toetakelde, dat zyn neus bedekt was met wouden. De man gaf er kennis van aan de politie, die er proces-verbaal van opgemaakt beeft. GEMENGD NIEUWS. Naar „Het Centrum" verneemt, hebben de boringen tot onderzoek van den grond aan het slation te Utrecht het resul taat geleverd, dat een verbinding der perrons door tunnels onmogelijk is. Da grond mist er de noodige vastheid voor. Waarschyniyk zullen nu in plaats van tunnels overbrug gingen gemaakt worden. De Londensche correspondent der N. Rott. Ct. schryft: In zake den postdiefstai te Amsterdam, waarvan ik de behandeling in Bow-Street her haalde) yk gemeld heb, naar aanleidiog der dagvaarding van den hoofdcommissaris van politie te Londen door de Nederlandsche Regeering, optredende voor de wedtfWe Smits te Schoonhoven, heeft de politie rechter aldaar Dinsdag eindelyk beslist, dat het provenu der te Amsterdam gestolen effecten, voor zoover deze nog niet ge restitueerd zyn, teruggegeven moet worden, behoudens het bewys in rechten door de weduwe Smits te leveren, dat z(j de recht hebbende eigenares dier effecten is, blykens het testament van wyien haar man. Daarvan moet een notarifiel verleden afschrift binnen acht dagen den politierechter voorgelegd worden. Zelfs dan echter moet de hoofd commissaris van politie het provenu der in bet kaqtoor van Cirr gevonden en verkochte papieren nog zes maanden onder zich houden, teneinde den genoemden Carr in staat te stellen zyn rechtstitel er op, welken hy beweert te kunnen leveren ia net hoog gerechtshof, waar hy, naar men zich her inneren zal, een proces tegen den hoofd commissaris aanhangig gemaakt heeft, goed te maken. Zondag-namiddag is van trein No. 5 Staatsspoor, die te 1.58 via Gouda van Amsterdam te Rotterdam D. P. moet arri- veeren, op de Ceintuurbaan naby de Schiebrug de achterste bagagewagen, zynde een Belgi sche wagen, ontspoord en ongeveer 500 meter meègesleurd. De waggon lag gekanteld boven op den spoordyk, drie assen er van waren verbogen. Het rechtsche hoofdspoor tusschen Hillegersberg eu Rotterdam I). P. was tot Zondagavond halftien gestremd. De trein zeif bad slechts 15 minuten vertraging door direct af te koppelen. Op twee lorries werd de waggon naar het station gebracht. Er bevond zich gelukkig geen conducteur in den waggon. Een 23-jarig jongeling van Ier- seke, die Zaterdag-namiddag in het Schaar van Wemeldinpe op een stoomboot, by de oester-cultuur in gebruik, werkzaam w»s, wilde zyn hoed grypen, die afgewaaid was. Hy geraakte daarby overboord, en hoewel terstond pogingen gedaan werden om hem te redden, moest by jammeriyk verdrinken. Zyn lyk is nog niet gevonden. Bionen eenige dagen zou hy in het huwelyk treden. Vrydag-avond, terwyl de 84- jarige wed. Baayens achter hare woniDg op het Goirke te Tilburg bezig was met aard appelen te steken, waren eenige kwajongens bezig om haar te plagen met paaltjes, staande achter hare woning om een water- put, omver te rukken. De wed. B. dat ziende ging naar hen toe, gaf een der jongens, zekeren Van BI., 13 jaar oud, een oorveeg, waarop van B. znu riem nam en daarmee haar een zoo bevigen slag op het boofd toebracht, dat zy bewusteloos neer zeeg, waarna zy in hare woning werd gedragen. Deo volgenden morgen is zij tengevolge daarvan overleden. De pölitie heeft de zaak in onderzoek. Op de drukkery van het Nieuws blad voor liet Noorden te Groningen waagde de letterzetter T. van Orsel zich te dicht by de rotatiepers. Hy moest zyn onvoor zichtigheid duur bekoopen. Zyn linkerarm geraakte tusschen de pers en werd naby den schoudergordel geheel afgeknepen. D« ongelukkige, die gehuwd en vader is, werd, na door twee geneesheeren te zyn ver bonden, naar het Academisch ziekenhuis vervoerd. In een van de vele lokaaltjes in de Zandstraat te Rotterdam is Zaterdag nacht te halfeen weer eene ruwe moordaanslag gepleegd. In de zoogenaamde Zeven-Centen zaal was do 26 jarige werkman J. W. de Ju rnstig met zyue vrouw gezeteDeen man kwam binnen, zag De Ju en gaf hein plotseling met een dolkmes drie diepe steken, welke hem levensgevaarlyk wondden. De dader was Arie ten Noorden, wiens broeder gehuwd is met de zuster van De J u. Na den aanslag verdween hy. Den volgen den morgen te halftien echter is hy gevat ten huize zjjaer zuster aan de Stampioen- straat te Feyenoord. Met den politietrans- portwagen werd hy zwaar geboeid, onder geleide van vier agenten, om 11 uur naar het politiebureau aan de Paauwesteeg ge bracht. Op het Beursplein brak door de hooge tramrails een der wielen van den politiewagen en daarna werd de dader onder grooten toeloop te voet naar het bureau gebracht. Zondag-avond heeft by bekend; hy is toen per rytuig overgebracht naar het Huis van Bewaring. Bovendien had hy nog drie maanden te boeten ter zake van mishande ling van een politieagent Zondag-middag werd in het ziekenhuis het slachtoffer zooveel doenlyk gehoord door den rechter van instructie Mr. K. W. Brevet, diens griffier en de substituut-officier van gustitie Mr. Ledeboer. Een scheepsbouwmeester te Vlaardingen bemerkte sinds geruimen tyd dat hy Zaterdags telkens een klein bedrag aan geld te weinig in kas had, zonder do oorzaak hiervan te kunnen opsporen. Aan diefstal denkende, liet hy iemand post vatten op den zolder boven het kantoor, vanwaar hy door eeu gaatje het geheele kantoor kon overzien. Al spoedig kwam een der knechts van de scheepstimmerwerf, opende met een sleutel de kast waarin het geld geborgen was, nam daaruit vyf ryksdaalders en ver liet daarop het lokaal. Terstond werd de politie gewaarschuwd, die den dief in verhoor nam en hem tot bekentenis wist te brengen. Op de Varkenmarkt te Dord recht kwam gisteren een 67-jarig werkman aan een aldaar afgebroken wordend pand zich aanmelden om steenen te mogen bik ken. Terwyl hy beneden stond te wachten, kreeg hy een hoofdbalk met bok op het hoofd. Kort na zyo overbrenging in het ziekenhuis overleed de ongelukkige aan de gevol|ei Ieder wat! Te Herwynen kre gen man en vrouw twist, doordat de man weigerde een huiselyke bezigheid te ver richten, waarop de vrouw weigerde het eten te koken. Na een jaar lief en leed gedeeld te hebben, besloten ze das hun bezittingen te verdeelen, waarby het kind aan de moeder en aan den vader... het varken kwam. Een veldwachter uit Ouderkerk a/d IJsel bracht Donderdagavond een man, in die gemeente wegens laudlooperij aange houden, te Rotterdam, om in het Huis van Bewaring te worden opgesloten. De veld wachter nam met zyn arrestant zyn weg over de Veemarkt, waar hy weldra een troep joelende jongens achter zich had. Uit vrees dat men zyn arrestant ontzetten zou, waartoe de jongens plan schenen te hebben, begaf hy zich naar bet politiebureau in de MeermanBstraat, om buip te vragen. Geassisteerd door een paar politieagenten bracht by toen den landlooper naar het Huis van Bewaring. In ,de Nieuwe Meer (ringvaart by Sloten N.-Hzyn twee jongens uit Amsterdam, van 9 en 11 jaar, by bet zwemmen verdronken. Uit Scheveningen meldt men een treurig ongeval. De familie v. d. T. bad een rytoer naar Den Deyl gemaakt. Het driejarig zoontje speelde daar in den tuin, waar het in aanraking kwam met de Montagne Russe en zoo deerlyk werd ge kwetst, dat het kort daarna in de armen van zyn moeder is bezweken. Gisteren-avond keerden een twaalftal werklieden uit Dordrecht per roei boot terug van de fabriek van Kievit Van Reede te Papendrecht, waa» z(| werkten. In de rivier de Noord wilden zy ter bespoedi ging van de reis achter een sleepboot gaan hangen, met het noodlottig gevolg dat de boot omsloeg en allen te water geraakten. Volgens ds eene lezing verdronken er twee mannen, volgens de andere één. De overigen werden gered. Ter waarschuwing van hen, die de Dusseldorfer tentoonstelling bezoeken, moge het volgende dienen: Een heer, die even buiten een bierhal was gegaan op het terrein der tentoonstelling, dronk daarna opnieuw uit zyn glas en werd onmiddeliyk onwel. Hy ging naar buiten, waar twee beeren bem opwachtten, en daar hy buiten bewustzyn geraakte, liefderyk oppasten. Zy namen hem in den arm, geleidden hem naar buiten en wat verder met bem ge beurde, weet hy niet, wel, dat hy den vol genden morgen op het excercitieterrein ont- waakte, ontdaan van zyn portemonnaie met geld en van zyn gouden horloge en ketting. NT4DNN1EVWN. NchsMksvei, 18 August. Uitslag van de gisteren door Borg. en Weth. dezer gemeente gehouden aanbestedingen lo. Van 60.000 stuks harde Vecbtscbe straat klinkers (Waalvorm). Ingeschreven door: Gebr. Koning te Leiderdorp, k f 17,— per 1000. Wentink A Co. te Utrecht, - 18,60 J. C. Teves te Zuilen, - 17 60 L A. Snoek te Utrecht, 16,1^ T. Los te Montfoort, 18,<0 2o. Het bestraten en maken van een open goot op den Havenstraatschen Wal en het bestraten van den weg naar de brug over den Singel: A. Bouter te Schoonhoven f 224,—. A. Woudenberg, id., - 245,-. P. Neuman en K. Voormolen, id. 837,—. 8o. Het herstellen van kaaimuren en verdere waterwerken; A. Woudenberg te Schoonhoven, f 167,-. P. Neuman en K. Voormolen, id., 188,—. A. Bouter, id., 204,—. 4o. Het herstellen van bruggendekken met walmuren: A. Woudenberg te Schoonhoven, f 86,90. P. Neuman en K. Voormolen, id., 78,—. A. Bouter, id., - 84,—. 5o. Het dempep eener sloot aan den Grooten Singel: C. J. van Elk te Schoonhoven, f 119,98. A. Woudenberg, id., - 124,—. P. Neuman en K. Voormolen, id., 135,—. A. de Jong te Ammerstol, - 180,—. A. Boater te Schoonhoven, 208,—. Gegund: te. de straatklinkers aan Gebrs. Koning te Leiderdorp; 2e. bet bestraten aan A. Bouter te Schoon hoven; 3e. bet herstellen van kaaimuren aan A. Woudenberg te id. 4e. het heratellen van bruggendekken id. te id.; 6e. het dempen eener aloot C. J. van £Uc te id, H. M. riviervaartuig „Isala", commandant Luit. ter zee le kl. W. van Voss, komende van Nymegen, ankerde giste ren-avond vóór deze gemeente en vertrok heden-morgen in de richting Arnhem. Zooals uit de advertentie in dit No. blykt, is door het bestuur der vereeniging „Florulia" de dag der tentoon stelling bepaald op 1 September a. s., den dag, waarop voor dit jaar de verjaardag van H. M. Koningin WiJbeimina zaJ worden gevierd. Voorzeker zullen velen dit besluit van harte toejuichen, daar een bloemenhulde wel de meest passende is by de stemming, waarin het Nederlandsche volk thans dien hoogen feestdag zal heidenken. Moge deze tentoonstelling waardig aan sluiten by de twee voorgangsters! Door den heer H. Tempel man Dz., wandeufabrikant te Berg-Ambacht, naby deze gemeente, is een uitgezochte collectie van circa 70 verschillende soorten manden gereed gemaakt, om deze te ver zenden naar - en te exposeeren op de groote land bouw-tentoonstelling welke vanwege de Friesche Maatschappy van Landbouw vau den 23. tot den 31. Augustus a.s. te Leeuwarden zal worden gehouden, ter ge legenheid van haar 50-jarig bestaan. De inzender deed mede van deze inzen ding een 3 tal groote en keurige fotografiën vervaardigen. Wy wenschen den heer Tempelman geluk met zyne fraaie inzending en hopen dat eene bekroning of eervolle vermelding te Leeuwarden zyn deel mag worden. Op Dinsdag 5 Augustus, 's avonds te 7Va uren, had de uitreiking der pryzen plaate, door de leerlingen der Tee- kenschool behaald in den wedstryd, gehou den aan het einde van den cursus 1901—1902. Nadat de voorzitter, de heer N. Kooiman, de byeenkomst had geopend, waarby hy zyn leedwezen uitsprak dat de Burgemeester ver hinderd was de pryzen pit te reiken, werd door den secretaris, den heer A. A. Graves Kooiman, verslag uitgebracht omtrent den toestand der inrichting en de vlyt en vorderingen der leerlingen. Met het oog op de voorgenomen uitbreiding der Teeken- school, door daaraan een cursus in het dryven te verbinden, besprak de secretaris in warme bewoordingen de wenschelfikheid tot verhooging der gemeentelyke subsidie, waardoor by den steun, dien het ryk zal verleenen, het alleen mogelyk is om het gewenschte doel te bereiken. Vervolgens werden door den voorzitter aan de navolgende leerlingen pryzen uitgereikt; lste klasse Handteekenen: lste prys: G. van Schaik. 2de G. van Os v. d. Abeelen. 3de J. C. Spek. 2de klasse Handteekenen: lste prys: A. Pruijt. 2de J. C. Walraven. 3de G. van Heumen. 3de klasse Handteekenen lste prijs: A. J. Corbyn van Willenswaard. 2de J. C. Seton. A. H. D. Wepster van Krimpen a/d Le£ kreeg een prys voor betoonden yver. Hierna werden de jongens op ververschin- gen onthaald, terwyl de heer W. van Ros- sum eenige nommers piano-muziek ten ge- hoore gaf. De belangstelling in dezen avond was ditmaal van wege de genoodigden zeef ge ring, waarschyniyk door het b(j uitzondering mooie zomerweder na vele regenachtige dagen. Evenals vorige jaren zullen ook thans 'de oudere leerliogen der Open bare School le soort alhier een zoogenaamd schoolreisje ondernemen. Voor de hoogstb klasse is het doel derL reis Den Jlaag en Scheveningen, terwyl de leerlingen van het vyfde schooljaar een bezoek zullen brengenaan Rotterdam met de Bchoone Diergaarde* Dat de overvloedige regenbuien tegen dien tyd wat minder royaal zyn, is voorzeker veler wensch. VERVOLG DER NIEUWSTIJDINGEN- By Kon. besluit is benoemd tot Eriffler by het kantongerecht te 's Graven- age Mr. N. F. van NooteD, thans griffier by het kantongerecht te Haarlem. De consul-generaal der Neder- landeu te Kaapstad bericht, dat het onraad zaam is zich naar Zuid-Afrika te begeven zonder van ruime geldmiddelen voorzien te zyn of van te voren van eene betrekking te zyn verzekerd. De Minister van Financiën ont ving, naar „St. Eloy" meldt, dezer dagen ia audiëntie de heeren Bern. J. Citroen en G. L. J. Reeser, die namens 286 fabrikanten van of handelaren In gouden en zilveren werken uit 76 plaatsen des lands Z.Ex. een adres overhandigden, waarin zy zich tot den Minister wendden met het eerbiedig verzoek, een wijziging te willen bevorderen van art. 6, al. 2 der wet van 18 Sept. 1852 (Stbl. 178), omtrent den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken. Dit verzoek geschiedde op de volgende gronden Art. 6, al. 2 van genoemde wet bepaalt, dat werken, welker goud- of zilvergehalte beneden de 260 duizendsten biyft, niet als gouden of zilveren werken worden aange merkt, waaruit volgt, dat alle voorwerpen die voor minstens 250 duizendsten foud of zilver bevatten, volgens deze bepaling aan belasting onderworpen zyn, en alzoo van den Ryksstempel voorzien worden. De stem peling wekt b(j het publiek het vertrouwen, dat aldus gemerkte voorwerpen van goud of zilver zyn. In ieder geval vermoedt het publiek niet, dat veelal de gestempelde voorwerpen slechts voor één vierde gedeelte uit edel metaal bestaan. Vooral nu sedert het in werking treden der wet van 18 September 1852, het kunstmatig verwerken van verschillende me talen zulke belangryke vorderingen heeft gemaakt en anderzyds de waarde van het zilver aanmerkelyk gedaald is, kan men een alliage vau onedel metaal (koper §f an derszins) en slechts Va edel metaal (vooral als dit zilver geldt), niet langer onder de edele metalen rangschikken. Een degeiyk koopman stuit het tegen de borst, gestempelde voorwerpen te koop te bieden, onder de benaming van goucl of zilver, wanneer hy zichzelf bewust is van de geringe eigeniyke waarde dier goederen Steeds veelvüldiger daarentegen wordt door den minder nauwgezetten handel misbruik gemaakt van de al te lage eischen door de wet van 1852 aan gouden en zilveren werken gesteld en de moreele strekking, welke aan de Ryksstempeling ten grondslag ligt, wordt aldus ten eenenmale gemist. De stempel heeft onder de tegenwoordige verhoudingen een bepaald nadeeiigen invloed op den reëelen handel in gouden en zilveren werken, en het publiek wordt dageiyks be nadeeld. Adressanten zonden, ook met het oog op de buitenlandscbe wetgevingen, voor zoover het de landen geldt, waar een verplichte waarborg is, ook in de Nederlandsche wet geving net beginsel gehuldigd willen zien, dat gouden voorwerpen, welker gehalta be neden 600 duizendsten en zilveren voorwerpen, welker gehalte beneden 800 duizandsten biyft, niet voor een stempeling van Ryka- wege in aanmerking kunnen )romen, m. a. w. het minimiim-gehal'ete verhoogen; eventueel zou deze grens gebracht kunneu worden op de voor gewaarborgde voorwerpen gelilende minimum-gehalten resp. 683/000 en 833/ÖÓÜ. Tevens spreken zjj den wensch uit, dat het Uwer Excellentie moge behagen, waar zy vertrouwen dat een nieuwe regeling spoedig tot stand zal komen, den belaslingstempel voor niet gewaarborgde voorwerpen, den j vorm van een driehoek, zooals tot heden in gebruik, en waartegen reeds zoovele klachten geuit zyn, spoedig door een beteren te doen vervangen, die minder de voorwerpen be schadigt of misvormt. Moge, waar reeds zoo dikwerf verschillende corporatiën en fabrikanten zich tevergeefs tot de Regeering met verzoekschriften wend den, ditmaal een gunstig oor verleeud wor- den aan de roepstem van zoo vele vakkun- digen, mannen wier ernstig streven het is, de industrie te bevorderen en de misbruiken te beperken, hetgeen zoowel den handel als het groote publiek ten goede moet komeo. „St. Eloy" voegt hieraan toe, dat de Minister een lang onderhoud met de afge vaardigden had, en zich omtrent deze aan gelegenheid in den breede liet voorlichten. Om den Minister een voorbeeld te geven van hetgeen thans als zilver belast wordt, legde de heer Reeser een staafje van 250/000 zilver en 750/000 alliage over, waarvan de- Eunt gepolyst was, natuurlyk meteen totale operkleur. Niet alléén werd hiervan nota genomen, doch Z.Ex. wenschte dit monster te behouden, ten einde de zaak nauwkeurig te onderzoeken. Voor de rechtbank te Rotter dam werd Vrydag by Verstek behandeld de zaak tegen J. B., 61jaar, kaaskooper te Dordrecht, Ibaos uit anderen hoofde gede tineerd te Utrecht. Wegens ziekte kon beklaagde niet verschyoen. Uit de behan deling der zaak bleek, dat hy in den nacht van 24 op 25 Februari te Polsbroek heeft weggenomen een paardentuig, eeu deken en leidsels, toebehoorende aan B. de Heer, en een paardentuig, eigendom van J. van Vliet. Nog had hy in den nacht van 8 op 9 April te Stolwijk weggenomen een paardentuig, een buiksinge), een trens met leidsels, eeu zweep endrie dekens, ten uadeele van J. Anker, weduwe W. Graveland, en een paardentuig, een stel leidsels en een paar dendeken ten nadeele van M. Verdoold. Al deze voorwerpen waren door bem ontvreemd uit de stallen, staande op de respectieve erven vau de bestolenen. Het ontvreemde had hy te Utrecht van de hand gedaan. Achttien getuigen werden gehoord, waar uit de eigendom der goederen en de ver koop hiervan bleek. Reeds berhaaidelük was deze beklaagde vroeger veroordeeld. Gevorderd werd 3 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. De heer M. Mourik te Krimpen a/d IJsel is geslaagd voor de hoofdacle. Mej. C. H. Nierhoff teGoriuchein is geslaagd voor de Fransche taal. Zondag 3 Aug. herdacht Ds. E. J. Homoet te Oosterwolde zyn 25-jarig dienst werk als predikant by de Ned. Herv. Kerk in de gemeenten Hagestein, Dirksland, Putten, Oldeboorn, Opheusden, Onstwedde, Staphorst, Groot-Ammers, Ouderkerk a/d IJsel en Oosterwolde. Viertal by de Remonstr. Gem. te Boskoop: Ds. Eldermg, ex.-pred. van Friedrichstadt; Ds. Hooykaas, te Amersfoort; Ds. Hooykaas, prop. te 's-Gravenhage, en Ds. C. D. Sax Jr., te Friedrichstadt. Bedankt voor het beroep te Cothen (Utr.) door Ds. M. H. A. van der Valk, pred. te Mushegan (N.-Amenka), met verlof te Soest. Benoemd tot kapelaan der St. Anthoniuskerk te 's-Gravenhage de Eerw. heer A. C. B. Voss, te Woerden. Gouda, 9 Aug. De Raad stelde gisteren de gemeente-rekening over 1901 voorloopig vast in ontvangst f 432.635 en in uitgaaf op f 405.420, met een batig saldo dus van f 27.214. Benoemd werden tot lid der commissie voor de volksgaarkeuken de heer J. van Galen, wethouder, met 14 St., tot regent van het Vereenigd Wees- eu Aelemoeseniershuis, bui ten de aanbeveling van r< genten om, Ds. T. Sap, geref. pred., met 8 st., tegen 7 st. uitgebracht op den heer G. G. Lion; tot lid der Commissie van Toezicht op het lager onderwys, buiten de aanbeveling van de com missie om, de heer L F. Dufitnaer van Twist, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, met 8 st., tegen 7 st. uitgebracht op den heer W. H. Houwing, en tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim de heer J. G. Kropman, hoofd der R.-K. jongens school alhier. •Berg-Ambacht, 12 Aug. De op Vry dag j.l. vastgestelde rekening van den polder Berg-Ambacht over 1901 bedroeg in ont vangst f 13875,25 en in uitgaaf f 11350,07, alzoo een batig saldo van f 2525,18. De begrooting voor 1902 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 13061,88. De omslag bedraagt f 3,— per H.A. BleekeziMgraaf, 9 Aug. Ooze predi kant, Ds. J. Haring, heeft het beroep naar IJselstein aangenomen. Haastrecht, 11 Aug. Ruim een 40-tal kinderen van de kinderzangvereeDiging maakten heden-morgen, onder geleide van hun onderwyzer, den heer J. van Wensveen, een reisje naar Zeist en omstreken. •Hmantrecht, 12 Aug. De ter visie liggende rekening van den polder Agterpoort over 1901 bedraagt aan ontvangsten f 611,696, aan uitgaven f 445,10, derhalve een batig saldo van f 76,696. p®- begrooting voor 1901 bedraagt aan ontv. ea 'nltg. f488,546. De omslag per H.A. bedraagt f 8,50. In de gisteren-avoOd gehouden verga dering van de Koningin Wilhelmina-ver- eeniging deed de penningmeester, de heer G. Jongeling, rekeniog en verantwoording over 1901. Daaruit bleek dat de ontvang sten geweest waren f 110,60 en de uitgaven f 109,42, derhalve een batig saldo van f1,08. Tevens werd besloten den aanstaanden ver jaardag van H. M. de Koningin in deze ge meente feesteiyk te herdenken; op welke wyze is nog niet bepaald. Hekendorp, 6 Aug. Aan den Raad is aangeboden de gemeente-begrooting voor 1903, bedragende in ontvangst en uitgaaf f 6786,66'/j De rekening van het algemeen burgerlhk armbestuur over 1901 werd vastgesteld in ontvangst op f 865,19 en in uitgaaf f f87,881/!. batig slot f 77,30'/!; en de begrooting voor dat armbestuur voor 1903 in ontvangst en uitgaaf f 288.11 Tevens werd weder aan het algemeen burgerlyk armbestuur voor 1903 een subsidie uit de gemeentekas toegekend van f 90 Langerulgewelde, 0 Aug. Aan den Raad is aangeboden de gemeente-begrooting voor 1903, bedragende in ontvangst en uit gaaf f 6409,27. De rekening van het algemeen burgerlyk armbestuur over 1901 werd vastgesteld in outvaDgst op f 072,39''!in uitgaaf op f 47,90, batig slot 1 624,49'De begrooting voor het armbestuur voor 1903 in ontvangat en uitgaaf f 474,08. •Moordrecht, 12 Aug. De te houden tentoonstelling belooft zeer goed te zyn; bet terrein, nabü de hoeve van den beer IJ. J. de Jong gelegen, liet er al amaakvol ui»du tunten. de efdeelinpren voor purden, rundvee, schapen en varkens, is alles naar orde gekozen, hetwelk op een zoo groot terrein dan ook gemakkelyk kan. Veel inzendingen zyn ingekomen; vooral het vee is goed vertegenwoordigd. Daar de toegangs prijs 25 ets. bedraagt, zoo zal het zeker niet aan belangstelling ontbreken. Van spoor en boot is het een aangename wandeling; de Middelweg met zyn opgpand geboomte is om dezen tfld zeer schoon. ••Olieland11 Aug. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. Swynenburg, thaos onderwyzer aan de Chr. School te West maas, is met ioirang van 3 September a. s. benoemd tot onderwyzer aan de Chr. School ▼oor M. U. L. O. te Rotterdam, hoofd de heer J. Jansen. ••Oudewater, li Aug. Naar men ver neemt, is het inaken vau een gashouder door Burg. en Weth. by onderhandsche aanbesteding gegund aan de machinefabriek van de Jongh en Co. albier. Papekop, 7 Aug. Den Raad is aange boden de gemeente-begrooting voor 1903, be dragende in ontvangst en uitgaaf f8682,911/j. Die rekening van het algemeen burgerlyk armbestuur over 1091 werd vastgesteld in ontvangst op f309,38 en in uitgaaf f270,65'/!, batig slot f 38,82»/9. De begrooting voor het armbestuur voor 1903 in ontvangst en uitgaaf f 30482'/j. ReeuwUk, 9 Aug. Dinsdag jl. maakten een vyftigtal kinderen van de Zondagsschool der Ned. Herv. Gemeente van Reeuwyk, onder leiding van den predikant, Ds. L. Oostrom en zyue echtgenoote, benevens eenige andere geleidsters en geleiders, een uitstapje naar Den Haag en Scheveningen. Het weder, dat in den vroegen morgen zich onheilspellend Het aanzien, klaarde ge lukkig tegen het uur van vertrek op en bleef den geheelen dag den tocht begun stigen. Eenige ingezetenen hadden wel willend hun rytuigen beschikbaar gesteld voor het vervoer naar het station te Gouda. Na Den Haag bezichtigd te hebben, ver sterkte men den inwendigen mensch in „De Bataaf', waarna de tocht naar Scheve ningen werd voortgezet. Dat de kinderen zich in de duinen en aan het strand ver maakten valt licht te begrypen. Per stoomtram keerde men naar Den Haag terug en vervolgde van hieruit de reis naar Gouda, alwaar de rytuigen weör ge reed stonden. Deze genoeglyke dag zal nog lang in het geheugen biyven. Dank dan ook in de eerste plaats aan de kindervrienden, die door hun floanciêelen steun dezen tocht hebben mogelyk gemaakt, maar ook aan onzen predikant en de verdere geleidsters en geleiders voor hun moeite zich in deze getroost. Nlledrecht, 9 Juli. Tot secretaris-pen ningmeester van de Maafschappy tot ver- waarborging van IJzeren Schepen in de plaats van den heer L. A. Langeveld, die wegens vertrek bedankt heeft is gekozen de heer A. A. Kalis. streefkerk, 11 Aug. Eene collecte, Eeliouden by de Herv. ingezetenen van de erkelyke gemeente alhier, ten behoeve van de Christ. Jongedochtersvereeniging, heeft opgebracht f 61,20. •Tlenhoveu, 11 Aug. Van gister-avond tot heden-middag zyn op de zalmzegen- vis8cbery alhier 12 zalmnjes gevangen. $$Vll«t, 8 Aug. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat een hond van M. de Jong alhier zestien levende jongen heeft geworpen. •WtlllKe-Laugerak, 12 Aug. LI. Vry dag had een kind van d. J. alhier het ongeluk, door te vallen, onder een der paarden van voorbijrijdende rytuigen van een trouwparty terecht te komen. Toen men het ongeval bemerkte, brachten de achterrydenden zooveel mogelijk nog hun paarden tot staan, anders zou het kind zeker verongelukt zyn. Het kreeg toch nog een trap van een paard op een der armen en was zeer verschrik», zoodat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Op de visscherij albier zyn van Zondag op Maandag II. 12 zalmen gevangen. Kantongerecht Nlledrectat. Zitling van 7 Aug. 1902. Wouter vau der S., werkman te Giesendam, overtr. leerplicht, f 4 of 2 d. Jan de K., schipper te H.-I.-Ambacht, overtr. baggerwet, f 3 of 2 d. Bastiann V., werkman, Simon Sm schippers knecht, beiden te Bleskensgraaf en Jan V., werkman te Oud-Alblas, burengerucht, f 6 of 2 d. ieder. Dirk B., werkman te SUedrecht, buren gerucht, f 6 of 3 d. Jan den B, Herman den B. en Arte M., arbeiders te Dordrecht, loopen over een weiland gedurende de maand Jyni, ieder f 0,50 of 1 d. Dezelfden voor betzelfde feit ieder f0,50 of 1 d. Jacobus werkman te SUedrecht, ver storing der openbare orde, f 5 of 2 d. Jan K., werkman te Brandwyk, visscberfi- overtr., 2xf3 of 2x1 dag, met verbeurd verklaring der niet in beslag genomen fuik, met bevel deze uit te leveren of daarvoor te betalen f 0,50, subs, nog 1 dag. Rokus den H., visscher te Streefkerk, visscbery-overtr., f 6 of 2 d. Nicolaas S., landbouwerszoon te Goadriaan, dronkenschap, f 6 of 3 d. Jan Gerrit van W., timmermansknecht, SUedrecht, verstoring der openbare orde, f 5 of 2 d. Wouter Bwerkman te SUedrecht, dronken schap, f 5 of 2 d. Gerrit V. te SUedrecht, dronkenschap, f 8 of 2 d. Dirk B., schippersknecht te SUedrecht, dronkenschap, f 5 of 2 d. Jan Cornelia S. te Oud-Alblas, dronken schap, f 1 of 1 d. Anthonie S., bakkersknecht te Bleskens graaf, Btraatscbendery, f 2 of 1 d. Adriaan de V., bakkersleerling te Bleskens graaf, straatschendery, f 1 of 1 d. Jan K., werkman te SUedrecht, dronken schap bji herhaling, 7 d. Dirk B, werkman te SUedrecht, dronken schap by herhaling, 7 d. VERBETERING. In het raadsverelag in ons vorig No. is eene misstelling geslopen. De ontvangsten der gasfabriek 1901 hebben niet bedragen f 19702.17. doch de voorzitter heeft genoemd f 29702 97. Het vraagteeken achter het cyfer der uitgaven is mede een abuis van den zetter. V1880HER1J-BEKICHTBN. De uitkomsten der zalm visscbery op de Waal en de Merwede waren in de laatste 8 dagen zeer bevredigend. In bet traject van Tiel tot Woudrichem werden 76 zalmen gevangen, by Gorinchem 236 en te Hardingsveld 83 stuks. Bovendien be machtigden de visschers 10 sleuren, die van f 67 tot f 80 per stuk opbrachten. De besomming aan andere rivier- en ppldervisch was vry loonend. Zomerzalm gold 75 ct. k f 1,10, winter- f 1,- k f 1,25, Sint-Jacobjes 80 k 90 ct., alles per 'l KG. varkens en 594 biggen. Pryzen: zware kalfkoeien f 200 230, kalfvaarzen f loO a 180, melkkoeien f 145 a 170, ossen f IR) 160, guiste vaarzen f 100 a 110, pinken f 50 a 60, graskalveren f30 a 40, nuchtere kalveren f 9 a 12, vette varkens 22 a 25 ct. per half kilo, biggen f 6 l il Rotterdam11 Aug. Tarwe f 6,76 tot f 8,—. Per 100 kilo f9,— tot f 10,—. Rogge Nieuwe f 5,— tot f 6,25. Botterdam, 4 Aug. Aangevoerd 10/ vette runderen, 0 magere dito, 284 vette en grmsk al veren, 0 nuchtere kalveren, 2139 schapen of lammeren, 420 varkens. Runderen 25 a 36 ct.kalveren 32a48ct, schapen 20 a 32 ct; lammeren 31 a 35 ct, varkens 20 a 26 ct. en lichte varkens voor export 22 a 221/» ct. per Mi kilo. BEURSBERICHTEN. 11 Ang. Cert Neder 1. Werkl. Schuld. IMi öf/w Dito dito 8 95 Oostenryk, Obl. pap. Mei-Nov. 6 86«/8 Dito zilver Jan.-Juli. 6 85% Portugal, Oblig8 29'/* Dito 4M» Rusl. Obl. Binnenland 1894 4 Dito 1880 4 97M» Dito 89/90 leenfe uitg. .4 98 Dito „Orel-Griasi.500a2000M. 4 98*/* Haarl. Hyp.-Bank pandbrieven. 4 ÏOOM» Ainst.Hyp. Waarb. Maatsch.Obl. 4 100 Hong. Hyp.-Bank pandbrieven. 4 81 Mi BUUGERLIJKK BTAMH. Nchoonheven. Van 8-12 Aug. Geboren: Gerrigje, d. van A. Verkerk en N. E. de Jong. Petrus Johannes, van W. N. A. T. C. H. v. d. Slugs en G. Faay. Ondertrouwd; A. Verhejj en C, Sterk, Lekkerkerk. Van 1—81 Juli. Geboren: Louwrens, z. van A. C. v. d. Graaf en A. C. Broere. Cornells Adrianus, z. van L. G. v. d. Weiden en K. K. Wage naar. Cornelia, d. van C. de Pater en W. v. d. Graaf. Aartie, d. van G. Burggraaf en L. Slingerland. Gerrit, z. van A. Oskam en J. H. Verburg. Leuntje, d. van H. Kaptein en A. Rietveld. Jannigje, d. van J. de Jager en N. Middelkoop. Maria, d. van M. Ligtbart en M. Rietveld. Getrouwd: T. v. d. Graaf, oud 26 j. en A. Verboom, oud 26 j. Overleden: C. van Es, oud 18 j. li. Liefhebber, oud 23 j., echtgenoot van A. Verwaal. Oudewater. Van 24 Juli—7 Ang. Geboren: Lina Antje, d. van A. Baas en II. Kerseboom. Hermanus Hnbertus Henricus, z. van G. J. J. Vlek en W. Th. Linnebauk. Getrouwd: H. F. Fredrikze, oud 18 j. en A. Monlyn, oud 21 j. De Heer en Mevrouw TREURNIET Van deh Dussen geven kennis van de ge boorte van eea Zoon. Moordrecht, 9 Augustus 1902. Ondergeteekende verklaart by deze, dat het uiet anders dan kwaadspreken is, dat zy my niet goed behandeld zouden hebben tydens inyn ongeluk inet het van het voer hooi vallen, maar zU hebben my met alle menscblievendheid behandeld. Tevens myn dunk aan allen die my by myn ongeluk bygestaan hebben; ook in het bijzonder aan den Heer EL J. F. BON, Arts te Nieuwpoort, voor zyn vriendeiyke behandeling. Maandag e. k. hoop ik myn werk weer te hervatten. Langerak b/s de Lek, 12 Augustus 1902. MARKTBERICHTEN. Herüackem11 Aug. Aangevoerd 263 runderen, 14 nuchtere kalveren, 48 vette Eaaalear, noteert F(J" Zilver tegen f 41,50 per K 11e. le geh. 48,19 9e gek. „87,91 De pryzen zyn berekend netto contanL Met het ophalen der toegezegde Voor werpen voor de TOMBOLA, verbonden aan de op 1 September te houden Tentoon stelling, zal in den loop dezer week wef» den begonnen. üe inlevering van planten is bepaald op 90 Anguataa, van 8 tot 10 uur v.m., in het HEEREN LOGEMENT. Voor planten ter oploiateriag is tydige aanmelding gewenscht. Het Beatnar. Bevraagd een bekwaam of een flink Halfwan, tegen hoog loon?" by A. MESKER, Koestraat, Schoonhovcit. De ABDIJPILLEN HUENTA, genezen als geen tweede raiddel ter wereld bloedarmoede, zenuw- pyo, vrouweiyke zwakheid en ongere geldheid, slapeloosheid, gebrek aan energie en wilskracht, ziekte van maag, lever en nieren, bloedbederf, biaeke kleur en machteloosheid. Prys per flacon f 1,60, tea flacons Centraal Depót L. I. AKKER, Ror- T KR DAM. Verkrijgbaar te: Schoonhoven by A. N.v ZESSEN, Drogist; Ameide P. G. J. de JONG; Ammerstol DE JONG; Reroambacht, K. VAN DAM; Bleseensgraaf, W. va» REES; Cabauw G. v. d. HOEK; Giesen-Nieuwkehk J. van DIJL; Goudriaan T. TERLOUW; Groot-Ammers, JOH. v d. WERKEN; Hoornaar J. ZONNEVELD—Piek; Lakgerak R. VERMEULEN; Leekeiikehe G. van der WOUDEN; Lexmond T. MOLENAAR; Loph H.COUÉi Meerkese C. BROUWER; Molenaarsgraaf. J. SCHUTTE; Ottoland DE KI.UWER; Oud-Alblas G. S. ROSS; Oud-Alblas J. L. VLOT; üldkrkerk a/d IJ.. A. v. WALSUM Pzn. Polsbhoekerdam, J P.K ASTELEI JN Dz. Slieiirecht, Boveneind». H. v. d. DOOL. Tienhoven G. BOUWMEESTER; Vuilendam C. VA» ZESSEN; Zevenhuize» J. ALES,

Schoonhovensche Courant | 1902 | | pagina 2