firid jd Elasassiuaitie. Dienstbode PERSONEN, Pakhooi te koop, GRASGEWAS. Haastrecht, IXe Premieverdeeling. Advertentiën. J. J. Schone, llokin 83, Amsterdam, TE KOOP Een beste Hittenkar Verpachting van Grasgewas, Album van Schoonhoven, AMSTERDAMSCHE HYPOTHEEK-WAARBORG-MAATSCHAPPLI STUIVERSZEEP, STUIVERSZEEPPOEDER. Gouila, 19 Aug. Ds. L. R. Oldeman, Kredikaut by de Rem. Ger. Geiu. alüier, eeft bet beroep naar Rotterdam aangenomen. Overeenkomstig art. 80 der gemeente wet treedt om de drie jaar met den eersten Dinsdag van September de helft der wet houders af. In onze gemeente zyn aan de beurt van aftreding de hb. J. M. Noothoven van Goor en 11. J. Nederhorst. De heer J. Geltink, brigadier-majoor- titulair b\j de ryksveld wacht, zal den 7 den September a. s. den dag herdenken, dat hg gedurende een tydvak van 25 jaren alhier zyn fuuctie uitoefende. De commissie tot viering van natio nale feestdagen, door ruime giften daartoe in staat gesteld, heeft voor 1 September het volgende bepaald's Morgens carillon bespeling en poppententoonstelling; des namiddags roeiwedstryd en üetsnngrydery en 's avonds op de Markt lichtbeelden-voor stellingen, concert en tot slot een vuurwerk. De afdeeling „Gouda en Omstreken" ▼an de lloll. Maatsch. van Landbouw hield Donderdag jl. in de concertzaal van den heer Pinksen een vergadering. Allereerst bracht de heer Valckenier de Greeve een kort maar zaakryk verslag uit over de algemeene vergadering te Amsterdam. De punten van behandeling der op 19 Sept. a. s. te Alkmaar te houden algemeene vergadering werden nagegaan, waar, wat de benoemingen betreft, aan de afgevaardigden gelaten werd, naar eigen inzicht te handelen. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren J. Breebaart Lzn. en S. Moons en tot hunne plaatsvervangers de heeren J. N. Both en B. Streefland. De aftredende bestuursleden, de beeren D. Verwefl en II. N. Valckenier de Greeve, werden als zoodanig horkozeu. De voorzitter deelde intusschen mede, dat de afdeeling voor de 5 jaarl. tentoonstelling aan de algemeene vergadering te Alkmaar verbonden, een gouden medaille ter be schikking zou stellen. Bodegraven zou daarby een zilveren voegen. Verder wees hy op de prachtige resultaten verkregen by den cursus iu hoefbeslag, waarbij van (4 leerlingen er 18 werden gediplomeerd. Ook de wintercursus te Haastrecht had goede resultaten opgeleverdof de nieuwe afdeeling aldaar dien zal overnemen, kon nog niet worden medegedeeld. De heer D. Verwe(j bracht daarop op de hem zoo eigen, maar daardoor gewilde wjjze verslag uit over de proefvelden, waarvan de resultaten, al bezag hij de za ken door een anderen bril als de land- bouwleeraar, bevredigend waren. Van de gelegenheid om zich op te geven als inzen ders op de tentoonstelling werd goed ge bruik gemaakt. Na de vergadering had de gewone verloting, ditmaal een viertal prach tige prhzen, plaats. Woensdag-morgen by het doorvaren van een stoomboot door de Waddiugsveen- sche brug, kwam de boot in aanraking met de brug, waardoor de brugwachter C. Nieu- wenhuis van den draaier of slinger zulk een slag tegen den arm ontving, dat genoemd lichaamsdeel als 't ware verpletterd werd. De eerste geneeskundige hulp verleende de plaatselijke geneesheer dr. Bruins Slot. Zaterdag j.l. had door den architect H. J. Nederhorst Jr. alhier, de aanbesteding plaats van het maken eener yzeren ophaal brug met landhoofden en paaljukken, over de Drecht, voor de gemeeute Leimuiden. Ingeschreven werd als volgt: W. A. Verbrugge alhier, in massa f3095; W. Bokhoven alhier, in massa f 3060; J. Dekker, Hazerswoude, in massa f 2890; L. T. Kruyf, Bodegraven, perceel I, onder bouw f 1646, in massa f 2685; 1'. Vrijburg, Alkemade, iu massa f 2555,56; G. Boot, Leimuiden, in massa f 2545; P. van Ekster, Haeerswoude, iu massa f2467,50; P. Veltrop, Leimuiden, in massa f 2467; A. T. Brand, Leimuiden, perceel I, onderbouw, f 1270,80, in massa f 2290,80, T. Rinckers, Amster dam, perceel II, bovenbouw, f1594; Nering BOgel en Go., Deventer, perceel II, boven bouw, f 1444; De Jong en Co., Oudewater, perceel II, bovenbouw, f 1103; Van Dorsser en Terhorst, Dordiecbt, perceel II, boven bouw f 995. Gegund: perceel I aan A. T. Brand, Lei muiden, voor f 1270,86 en perceel II aan Van Dorsser en Terhorst, Dordrecht, voor f 995. Arnelde en Tienheven (classis Gouda), 10 Aug. Deze dag was voor onze gemeeute een dag van groote blijdschap I Na eene vacature van ruim 14 maanden mocht de gemeente thans weder een eigen herder en leeraar voor haar zien optreden. Na des voormiddags, by vry willigen afstand van den consulent, den heer J. Magendans, pred. te Leksmond, bevestigd te z(ju door zyn vriend, den heer J. W. II. Kalkman, van Woerden, naar Jes. XXX 206 en 21, verbond onze nieuwe herder en leeraar, de heer M. van Grieken, van Nieuwerkerk a/d IJsel tot ons overgekomen, zich des avonds aan deze gemeente in eene ernstige rede, met de woorden van Mark. XVI 16: „Eu hy reide tot heu: Gaat henen iu de geheele wereld, predikt het ovangelie alle creaturen I" Aan het einde der godsdienstoefening werd den nieuwen leeraar, op verzoek van den consulent, door de gemeente toegezongen Pa. CXX1 4. Zoowel des voormiddags als des avonds vulde eene ovorgroote schare het schoone kerkgebouw. De plechtigheid werd mede bijgewoond door de h.h. W. Bieshaar, pred. te Groot- Ammers, en B. van der Wal, pred. te Wad- dingsveen. Stelle de Koning der Gemeente den heer van Grieken ten rijken zegen voor velen 1 K. C. Amiuerstol18 Aug. Tot predikant is alhier beroepen Ds. H. J. K. Meuter te Overasselt. Zondag II. trad alhier, op uitnoodiging van de vereeuiging „Broedertrouw" en de afdeeling S. D. A. P., iu de zaal van den heer A. Natzyl als spreekster op Mej. Kramer van 's-Gravenhage, met het onderwerp „Al gemeen Kiesrecht". Niettegenstaande de stampvolle zaal, was het toch jammer, dat geen dames aanwezig waren, daar de spreek ster bij herhaling de rechten der vrouw besprak. Ulescndam, 18 Aug. Vrijdag j.l. ver gaderde de Raad onzer gemeente. De voorz. deelde mede, dat de gemeente rekening ovef 1901 door de commissie nagezien en goedgekeurd was; zy werd door den Raad vastgesteld met een ont vangst van f 19778,48 en eén uitgaaf van f 18767,375, zoodat het voordeelig saldo f 1021,10s bedroeg. Aan den burgemeester werd machtiging verleend tot verkoop van 04 stuks doode boomen, staande aau den Parallelweg, en van het oude torenuurwerk van Giesen- Oudekerk. Na goedkeuring van de be grooting der rustende achuttery ging de vergadering uiteen. De heer M. Blomraers, wneger onder wyzer alhier, thans hoofd edUr school in Ned.Indië, is met een jaar verlof hier te lande. Vrijdag-morgen werd de machinist Grobbe, werkzaam zyude op een bagger machine van de heeren De Groot alhier, levenloo» op het dek gevonden met een wond in het rechter-achterhoofd, hangende met het hoofd in de beun. Uit het voorloopig onderzoek blykt, dat hier allecu aau een ongeluk kan gedacht worden. $Uiesen-.\ieiiwkerk18 Aug. Had zich het voorgaande jaar een commissie ge vormd uit deze en de naburige gemeente Peursum, tot het verkrygen van een verbe terden postdienst en eene aansluiting met het ryks-telegraafkantoor door middel van de telephoon, hunne pogingen kuuuen welgeslaagd heeten, daar van rykswege reeds sollicitanten zyn opgeroepen voor een nieu wen besteldienst tusschen Giesendam en Giesen-Nieu wkerk, tweemaal daags, vice-versa. Eveneens is heden door het gemeentebestuur alhier afgekondigd, dat sollicitanten zich kunnen aanmelden tot het bedienen der tele phoon, uitsluitend voor deze gemeente en Peursum. De gemeente Giesen Oudekerk als wyk B behoorende tot Giesendam en eveneens aangezocht zich hieraan aan te sluiten en in de kosten by te dragen, is hierin niet opgenomen, om reden deze ge meente voor haar deel te hooge eiscben stelde. Het aanvankelyk salaris bedraagt 40 gld. 's jaars en 10 gld. lokaalhuur. §KlnflerdUk (gera. Nieuw-Lekkerland), 18 Aug. Alhier is opgericht eene lotery- vereeniging, genaamd „Kinderdyk en Om- streken". Het bestuur bestaat uit de heeren C. Bakker, voorzitter; W. de Graaff, secre taris; F. Talmon, penningmeester, allen te Kinderdyk, en J. de Kluyver te Nieuw- Lekkerland en P. Fennet te Lekkerkerk, commissarissen. De 15-jarige dochter van C. v. V. alhier is deze week overleden aan febris typhoïdea. Krimpen a/d Lek, 18 Aug. Donderdag 6 Aug. heeft de werklieden-vereeniging „Ons Genoegen" alhier met het fanfarecorps haar voorgenomen pleizierreis naar Nymegen gemaakt. Om 4 uur in den morgen, be gunstigd door schoon weder, werd de tocht per stoomboot „Vreeswyk" aangevangen langs de Noord, de Merwede en de Waal met een gezelschap van ruim 200 personen. De muziek liet zich zoowel onderweg als by afvaart lustig hooren. Te 11 uur werd Nymegen bereikt. Een bezoek aan de om streken der stad gaf stof tot tevredenheid, zoodat ieder des avonds, toen de terugreis om 6 uur aanving, ruim voldaan was. Te 11 uur was men weer thuis. Ieder, die de reiB had meegemaakt, brengt zeker z|jn hulde aan het bestuur en het fanfarecorps voor alles wat zy deden om alles zoo goed mogelyk te doen slagen. Krimpen a/d IJiel, 18 Aug. In de alhier gehouden raadsvergadering is het Semeentehuis met annex koffiehuis, behou- eus goedkeuring van Ged. Staten, verkocht aan den heer J. van der Plas alhier. 'Leerdam, 18 Aug. Op den 21 Aug. e. k. zal in het café J. de Jong alhier, eene Algemeene Vergadering worden gehouden van de Afd. „Vianen en Omstreken" der Holl. Maatsch. van Landbouw. Punten vau behandeling: 1. Mededeelingen. 2. Verkiezing van Afgevaardigden naar de Algem. Vergadering te Alkmaar. 3. Verkiezing van 8 Bestuursleden in de plaats van de aftredende heeren B. Tukker alhier, C. de Vor Hzn. te Vianen en H. van IJzeren te Meerkerk. 4. Gratis verloting. 'Nieuwerkerk a/d IJsel, 18 Aug. Vrydag avond vergaderde de Coöperatieve Landbouwverceniging „Nieuwerkerk a/d IJsel" alhier in het café „De Zwaan", van den heer G. van lieeuwyic. Behalve drie, die verhinderd waren de vergadering by te wonen, waren alle leden tegenwoordig. In de eerste plaats werden de statuten door den notaris Reynders voorgelezen, vastgesteld en onderteekend en de gelden der genomen aandeelen gestort, voor zoover dit nog niet geschied was. Daarna werd overgegaan tot het bespreken van het huis- houdelyk reglement en van de instructie vau den te benoemen molenaar. Na breed voerige discussiën werden deze beide ten laatste goedgekeurd. Na nog eéhige be sluiten de vereeniging betreffende genomen te hebben, werd de vergadering door den voorzitter, den heer A. van der Dussen te Capelle a/d IJsel, gesloten. Zaterdag zouden twee meisjes over een plank, die over een sloot lag, gaan, maar hadden beiden het ongeluk er af te ▼allen, zoodat zy in het water terecht kwamen. Gelukkig werd dit opgemerkt door den metselaar d. W., die daar in de nabyheid aan het werk was. Oogen- blikkelyk liep hy er heen en haalde beide kinderen op het droge. Eergisteren-avond zou het vierjarig ineirye van D., voor dat z(j naar bed zou gaan, nog even haar tante goeden nacht gaan wenschen. Toen zy terug ging, ging die tante met haar mede. Zy liep deze echter vooruit en kwam in een moddersloot terecht. Haar tante aarzelde geen oogen- blik en sprong haar na. Maar nu verkeerden zy beiden in gevaar. Toevallig kwam de echtgenoot van de vrouw naar huis, die het gevaar, waarin zy zich bevouden, be merkte. Terstoud vloog hy er heen en had het geluk ze beiden uit het water te redden. Met den schrik en een nat pak kwamen zy er nu af. Nleu w-LekkerlHiid18 Aug. Een ongeluk zit in een klein hoelgel De timmer man J. den B. alhier zat op het dak van een huis te werken. Hy wilde eene vallende zaag grypen, maar had daarby het ongeluk zyne hand in een beitel te slaan, waardoor genoemd lichaamsdeel zoo ernstig werd ge wond, dat de hulp is ingeroepen van Dr. Van Gelderen uit Lekkerkerk, door wien de wond is gehecht. 'Ondewater, 16 Aug. Heden werd door jhh. kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. alhier by uitnoodiging aanbesteed eenige herstellingen en schilderwerk aan kerkeigen dommen. Ingeschreven door J. Rietveld voor f613; L. Blonk f598,50 en P. W. Har- denbol f 548. Gegund. By de aanbesteding van een gashouder van 800 M* of 760 M' is door o. s. h.h. ingeschreven Jonker en Stam, Hengeloo, voor f 7660 of 8291)! M. V. d. Kuyi, Slikkerveer, f 6950 of f 7600; De Jong k Co., Oudewater, f 6885 of f 7610. Voor gashouder eigen systeem, groot 800 M>, door Julius Pintsch, Utrecht, f9500, en idejn, groot 750 M', door M. v. d. Kuyi bovengenoemd, f 7472. Gegund aan De Jongh k Co. alhier (gas houder groot 760 M1), voor f 7610, zooals door ons in 't kort, zonder som te noemen, vroeger al was bericht. *Po|sbroekerdam, 14 Aug. 't Café van den heer Joh. Schouten alhier, krygt weer als vorige zomers veel bezoek van hengelaars. Ofschoon het weder voor deze sport nog niet zeer gunstig is geweest, waren er hengelaars die reeds konden bogen op een overvloedige vangst. Zoo werden door een liefhebber ruim 48baarzen en 9 snoeken bemachtigd en smaakte een ander de zeld zame voldoening aan den hengel een baars van anderhalf pond op te halen. Een fletsryder alhier werd j.l. Zaterdag aangevallen door een hond. Het beest sprong met zooveel kracht tegen het voorwiel, dat de flets eu haar beryder met Mn slag tegen den grond werden geslingerd. De pas nog nieawa machine werd geducht ge havend: de vork verbogen, de stuurstang beschadigd, de trappers uit hun verband, de kogeltjes op den grond. De beryder zelf liep aan zyu been een paar blauwe plekken op. *Reeuw|jk, 14 Aug. De gemeente rekening, dienst 1901, bedroeg aan ontvang sten f 18026,46'/s en aag uitgaven f 17660,111,3, derhalve een batig saldo van f 366,35. Uit deze rekening bleek, dat voor onderwys was uitgegeven f7177,82Vs, voor openbare veilig heid en brandweer f 1130,30, voor armwezen f 2760,30, terwyl aan rente en aflossing van schuld was betaald f 1022,88. Hozendaal (gem. Haastrecht), 18 Aug. Door het bestuur van de Krimpenerwaard is aan den dyjc naby Oudewater, vóór 't zoogenaamde „Ooievaarsnest", een groote verbetering aangebracht. Door den korten bocht, welke de dyk daar by eene kromming maakte, had er nog al eens een ongeval plaats met wagens, terwyl men thans door aanvulling en 't aanbrengen van een talud den ryweg van den dyk veel verbeterd heeft. Het plaatsen van een paar schram- palen op dit punt zou daarby veel dienst doen, want de sleur om dien korten bocht te volgen is men daar zoo gewoon, dat een extra herinnering daar wel op haar plaats zou zyn. Nuelrewaard, 19 Aug. Bij de op Dinsdag gehouden verkieziug voor éèn lid van den gemeenteraad werden candidaat gesteld de heeren P. van Schieveen en Frans Straver. De stemming is bepaald op morgen, Woensdag 20 deze#. $NUlw(|k, 18' Aug. Met ingang van heden is de heer A. H. S. Benschop te Benschop belast met de waarneming van den besteldienst te Stolwyk, n.l. de eerste bestelling in de kom van het dorp en de bestelling in Bovenkerk, Schoonauwen, Koolwük en Tentwe$, en zulks in afwachting eener latere benoeming. •Ntolwtfk, 18 Aug. Door B. en W. is de volgende voordracht ingediend ter benoe ming van eene onderwyzeres aan de le O. S.: 1. mej. P. B. Wapperom te Dordrecht, thans tqdeiyk onderwyzeres te Dubbeldam; 2. mej. C. A. Jungerius, onderwraires te Stryen; 3. mej. A. Roth te Zaandyk. Laatstgenoemde is reeds benoemd tot onderwyzeres te Wyde- Wormer. B|j een der varkens van den koopman J. v. 1). werd verleden week vlekziekte ge constateerd; het dier werd afgemaakt. De overige werden naar het abattoir vervoerd. Een geval van bloedvergiftiging heeft zich hier verleden week voorgedaan by den koopman P. N., die behulpzaam geweest was by bet slachten van een ziek varken. Hoogst waarschynlyk was er smetstof gekomen in een wondje, dat by aan de hand had. Den volgenden morgen was de toestand van den arm zoodanig, dat in alleryl de hulp van Dr. Spruyt uit Gouda werd ingeroepen. Ge lukkig was het nog niet te laatalle gevaar is nu geweken. Een brand, zoo hevig als men hier zelden aanschouwd heeft, heeft heden-morgen tusschen» 10 en 12 uren een onzer schoonste hofsteden totaal vernietigd. Die hofstede lag aan het eind van de buurtschap Bovenkerk en werd bewoond door den landbouwer M. Verdoold. Waarschynlyk door een gebrek aa» een der schoorsteenen had de nok van het dak vuur gevat en in een oogenblik stond het dak van voor tot achter in volle vlam. Onze beide spuiten waren spoedig present, doch toen was het huis met de bybehoorende schuren reeds ééne vuurzee, voor eeu groot deel zeker wel door den sterken Zuidwestenwind. Alles ging zoo spoedig in het werk. dat er van den inboedel zoo goed als niets kon gered worden. Twee zeugen en een aantal biggen kwamen ia de vlammen omde geheele hooioogst en 60 groote kazen werden mede eene prooi van het woedende vuur. Gelukkig is alles voldoende geassureerd. Toch levert een gezicht op de nog rookende Euinhoopen een treurig schouwspel op: men an zich nauwelyks voorstellen dat dit het overschot is van het kort geleden nog zoo schoone geheel. Verleden week, toen onze veldwachter v. G. den Gouwweg passeerde, zag hy op den kant van de Vliet eene vrouw, die op het punt stond om in het water te springen. Het was de vrouw van W. L., die daar ginds in de Wetering haar kind zag weg zinken in de diepte; v. G. begaf zich dadeiyk gekleed te water; by dook naar den kleine, die zich reeds op den bodem bevond en had het geluk, het kind te grypen en behouden aan de moeder terug te geven. 'Streefkerk19 Aug. By de alhier gehouden fruitverpachting bracht de boom gaard van Mevr. de wed. Vonck f 80 meer op aan verleden jaar, nl. f 320 tegen f 240 in 1901. De overige verpacht zyode boomgaarden brachten te zaraen f 460 op. Wllleakop, 19 Aug. Twee dochtertjes van den veehouder W. L., een van drie en een van vier jaren, zyn ïydende aan diphtheritis. 'Zevenhuizen, 13 Aug. Een drityarig kind viel een paar dagen geleden in 't water. Vóór het opgemerkt werd door de moeder, waren «r 41 eenige oogenblikken verloopen. Zy bedacht zich geen oogenblik, sprong het kind na en redde het nog juist bytyds uit zyn neteligen toestand GEMMG» NIEUWS. Voor den ftaad van Tucht voor de Koopvaardy te Amsterdam moest zich Vrydag jl. verantwoorden kapitein H.Duit Hz. vau het Nederlandacbe barkschip Geertruida Gerarda, van den roeder P. v. d. Hoog te Krimpen a/d Lek, welk schip op 1 Mei van dit jaar door den Jtapitein en een deel der bemanniog verlaten werd op 33" Zb. en 99» 01. Uit de scheepsverklaring viel op te maken, dat bet schip den 26en Maart uit Soerabaia vertrokken was met 800 ton ballast, bestaande uit klei en slik, natte ballast dus. Na verscheidene mislukte pogingen om Straat Bali in te gaan, viel het schip den 14an April de haven van Tandjong Priek binnen. Men zeilde Straat Seenda door en toen was het schip nog volkomen zeewaardig. Den 29en April begon het schip te slingeren. Het bleek toen dat door de deining de ballast was gaan werken en weldra helde het schip over. De ballast was vloeibaar geworden en aan het „loopen" Ïfgaan. Toen werd besloten de masten te appen; ongelukkig wérden daarby door het slingeren van de groote ra twee van de drie boot. n verbrüzsldl. In alleryl werd nu de laatste boot achteruit gehaald, waarby zy beschadigd werd. toch besloot men het in deze boot ta wagen. Op het schip durfde de meerderheid niet biyven, daar de ballast voortdurend aan het slingeren was en de bark reeds eene slagzy van 46 had gekregen. Dep len Mei 's morgens om 10 uur, ging men van boord, alleen de zeilmaker, 'de timmerman en een matroos bleven aan boord, omdat de boot reeds zoo vol was. Men zette koers in N. N.O.-richting; eiudeiyk zag men, het was 's nachts om een uur of twee, een stoomschip; te 3 u. 16 werd men daar aan boord genomen en góed behandeld; men was aan boord van de Drayton Grange een Engeisch transport schip met soldaten en pa|arden voor Zuid- Afrika. Dit schip landde de schipbreukelingen in Durban. De drie mannen, die aan boord gebleven! waren, werden den llen Mei (zoolang hadden ze het nog aan boord kunnen uithouden) door een ander Engeisch schip, dé St. Mary, opgenomen en naar Freemantle gebracht. Als getuigen werden gehoord de 1ste stuurman' P. Oostervelt en de 2de stuurman J. L. Schuit. Deze beaamden de scheeps- verklaring en waren, evenals de kapitein, slecht te spreken over den ballast, dien men te Soerabaia ingenomen had. Het bleek dat deze modderballast goedkooper is dan zandballast en daarom vaak gebruikt werd. Kort geleden is een ander schip ook door dezen zelfden ballast verongelukt. De kapitein had later nog wel gezegd, dat de ballast zich goed hield, maar toen wist hy nog niet, dat er water onder stond. Een dag voor de uitspraak werd niet be paald, waarschynlyk zal nog een getuige gehoord worden. Tengevolge van het aanhou dend regenachtige weêr is de fabricage van Waalsteen op den Gelderscheo IJsel, Boven- en Beneden-Ityn, Waal, I.inge en Lek zeer be langryk ten achter; bovendien springt de steen in de droogveiden aan stukken, door het zeer onregelmatige drogingsproces, en datgene, wat nog heel blyft, is beregend, zoo dat het c(jfer van beregende steen dit jaar op iedere fabriek onevenredig groot wordt. Het getal gladde of gevelsteen zal daartegen over dus in het najaar 1902 tot in het na jaar 1908 merkwaardig gering zyn. De pryzen zullen dus hun ryzende beweging moeten voortzetten, tengevolge van de zooveel klei nere produptie, doch bovendien zullen die der gevelsteen beslist zeer hoog moeten worden. Zij, die daarvan dus eenigen voor raad kr(jgen, zullen verstandig doen ten einde zich vóór de zeer hooge productiekosten van dit jaar schadeloos te stellen by aan vraag, de pryzen van hun fabrikaat even redig te verhoogen. Een pntzettende ramp heeft gister-middag tusschen twaalf uur en half een by volmaakt stil weer op de rivier de Waal voor Herwynen plaats gegrepen. De schroefstoomboot Koningin der Neder landen, varende van Rotterdam naar Nyme gen, had voor het station Herwynen-Beoe- denveer negen passagiers aan boord, die door den véerman per roeibootje werden afgehaald. Na het losgooien van het touw en het „klaar" van de bemanning Btruikelde de veerman Voor in de boot. Hy viel tegen een dame aan en schoot laugs haar heen overboord. De overigen wilden hem grypen, maar door die zwaarte kantelde het schuitje en raakten gllen te water. De zoon van den veerman, die toevallig met een boot op de rivier was, redde vyf passagiers. De overigen verdronken. De boot had anderhalf uur vertraging door het onderzoek der justitie. Ontzettend moet de aanblik geweest z(jn. Een vader, bezorgd over de reis, die zyu 21-jarige doch|ter van Zwyhdrecht naar Her wynen moest maken, ging haar van Dordrecht halen, om hair voor zyn oogen te zien ver drinken. Een passagier zag een eind stroomaf een vaarboom dry ven. Twee passagiers hin gen er aan, één levend, één bewusteloos. Een op de bóót aanwezig geneesheer wendde dadelyk pogingen tot opwekking der levens geesten aan; by dezen echter tevergeefs. Van de vyf verdronkenen is één lyk ge vonden. Het is te vóórzien, dat de overheid eens nauwkeuriger Zal toezien op den staat, waarin de reddingsmiddelen verkeeren. Van de reddingsboeien zyn in den regel slechts een zeer beperkt aalntal voorhandende reddings boot aan boord hangt vaak aan het prome nadedek, zonder touwen aan de davids; nooit wordt de bepaling der wet nagekomen, dat door twee bekwame veerlieden moet worden aangeroeid. Zaterdag-nacht tegen een uur werd door den nachtwacht te Bodegraven een hevige brand ontdekt in den drogistenwinkel van den heer W., midden in 't dorp gelegen. Onmiddeliyt werd alarm gemaakt en de brandweer was zeer spoedig ter plaatse. Het bleek dat de bewoners het huis hadden verlaten, om den Zondag by familie te Vleuten door te brengen. De buren, die nog rustig sliepen, werden gewekt en konden zich bytyds redden. Het was één vuurzee, die een dreigend aanzien gaf, doch die gelukkig, daar er weinig wind was, kon bedwongen worden door de actieve brand weer, terwül de omliggende perceeien, die ook reeds begonnen te branden, behouden konden biyven. Het pand met zyn zeer brandbaren inhoud, brandde geheel uit en stortte tegen half twee in. Veiligheidshalve werden daarna de bovenmuren omvergehaald. De bewóner had juist de vorige week zyn inboedel doen verzekeren. Niels werd gered, 0. a. ver brandden 400 gulden aan bankpapier, terwyl een der buren, dip niet verzekerd was, veel waterschade bekwam. De brandweer werkte vlug eu accuraat. Als oorzaak wórdt opgegeven het om vallen van een lampje op zolder in den vooravond, hetwelk gedoofd werd met zakken, die vermoedelijk aan 't smeulen zyn gegaan, nadat de bewoner met den trein van elf uur naar Vleuten was gegaan. Het ware wellicht raadzamer geweest wan neer hy de baren of de politie hiermede in kennis had gesteld. Een droevig ongeluk gebeurde dezer dagen aan de Mauritskade te Amster dam. Een onvoorzichtige knaap, Pieter Stry- der, geraakte onder de electrische tram. De beide beenen werden hem afgereden. Dade lijk werd de ongelukkige naar het O. L. Vrouwengasthuis in de Oosterparkstraat ver voerd, doch heiaas, enkele oogenblikken na de opneming overleed de knaap. De bestuurder van de electrische tram moét aan het gebeurde geen schuld hebben. Van verschillende plaatsen in ons land wordt dé ontvangst van valsche Sksdaalders, guldens en kwartjes bericht m kyke goed nit en wachte zich voor muntstukken van looden kleur en zonder randschrift. Vr (jdag-mid dag te half 6 uur kwam Teunis Gelder blom van Schelluinen met een wagen met melk de Kanselpoort te Gorin- chem binnenrijden. Op de hoogte van den heer Van Me(j eren brak de as van den wagen, waardoor ongeveer 30 liter melk ver loren giug; tevens sloeg de hit op hol, maar werd spoedig tot staan gebracht door H. van Kenteren, zoodat er geen persoon- iyke ongelukken zyn voorgevallen. Gister-morgen geschiedde op den Zutfenschen Straatweg naby Deventer, even vóór den Tol, een ernstig ongeluk.dat echter nog betrekkeiyk goed la afgeloopen. De 3 escadrons huzaren, die onder leiding van den kolooei Higly een regimentsoefening met de escadrons uit Zutfen hadden gehad, gingen huiswaarts en passeerden te ruim half een den stoomtramweg. De tram reed toen zeer langzaam; toch schrok het paard van den dezer dagen aangestelden 2e-luite- nant baron Creutz zoodanig, dit het rechtop voor de machine kwam te staande machinist stopte onmiddeliyk. De luitenant kwam onder het paard op een rail te liggen. Hy werd dadelyk aan den kant op het gras op paardedekens gelegd en onder persoonlijke verzorging van den kolonel behandeld. Hat bleek, dat hy ayn rechter dybeen had ge broken. Inmiddels rende de opperwacht meester-titulair Iliduia naar de stad om den militairen arts Dr. Fraser te ontbieden, die den luitenant spoedig per rytuig naar het hospitaal deed vervoeren. Het paard, dat niet meer staan kon, werd afgemaakt. De tram kon na ongeveer 20 minuten opont houd weder vertrekken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Dordrecht eene poging tot doodslag op een agent vaa petitie gedaan. Te oDgeveer halfdrie ontmoette die agent aan den 's-Gravendeelschen dyk twee per sonen, wier signalement overeenkwam met twee verdachten, die kort te voren eene poging tot inbraak hadden gepleegd. Toen hy tot de arrestatie wilde overgaan eu beiden beet vatte, gaf een hunner hem eensklaps met een dolkmes een steek in den hals, waardoor hy tengevolge van het hevige bloed verlies zyne arrestanten moest loslaten, die daarna op de vlucht gingen. Nadat ae agent aan het hoofdbureau van politie van het gebeurde had kennis ge geven, togen de commisaris van politie, inspecteurs en agenten er op uit, en 't mocht te halfzes gelukken de beide ver dachten aan te houden, die Duitschers ble ken te zyn. De agent is buiten gevaar. Was de steek 1 cM. l|ger toegebracht, dan was de dood onvermydelyk geweest. Nader meldt men nog, dat zy op ver schillende plaatsen gepoogd hadden in te breken. In het kantoor van de firma D. v. d. L., aan het Weeskinderdykje, is dit inderdaad geschied, doch er wordt gelukkig niet veel gemist. Een der aangehoudenen had een jas aan, welke op dat kantoor behoorde. Donderdag i I. is er op den Ilolleweg, die van Beek steil naar het hótel Berg en Dal leidt, weör een ry wielongeluk gebeurd. Een daar logeerend joDgeling reed, niettegenstaande de waarschuwing boven aan den weg, in volle vaart zonder bellen naar beneden, tegen een ouden heer en dame, den heer en mevrouw C. uit Nfimegen dezen, de fiets en haar beryder rolden over elkaar, met het noodlottig gevplf, dat de oude dame haar rechterbovèBKV11 brak. Na door drie doktoren voorloopig verbonden te zyn, werd de patiönte naar Nymegen vervoerd. In de Jonkerstraat 40 te Am sterdam woont een zeer arm gezin. De man loopt met beeldjes en de vrouw gaat uit werken Eeu andere woning iu die zelfde straat had het gezin moeten verlaten om de ratten. Het perceel wat ze nu sedert enkele dagen bewonen, was er niet beter op. Vermolmde vloeren, muren zonder behangsel, vol gaten en scheuren en een bedstede eerder een varkenskot dan een slaapplaats. In die legerstede lag Zaterdagavond om streeks halfnegen een kindje van zestien dagen rustig te slapen. De moeder zat met de andere kleinen aan de voordeur. Opeens hoorde ze een iammeriyk geschrei. Zyylde naar de slaapplaats en ziet haar jongste lie veling badende in bloed. Aan het mondje, den neus eu by de slapen zaten eenige ratten als bloeddorstige uitgehongerde wolven ta knagen. Buurvrouwen, die op het gegil van de moeder toesnelden, brachteahet wichtje naar het gasthuis, waar de wouden uitgebrand werden. Het kindje werd ter verpleging op genomen. Men vreest voor het leven. Glas, als bouwsteen: Patent Félconnen. Een nieuwe vinding zijn de holle Slastegels, tót het maken van licht door- itende wanden. Zy kunnen in eiken vorm en grootte, zoowel uit kristal als gewoon glas, worden gemaakt. De steenen worden niet dof, laten geen stof door en zyn zeer sterk en vast, vaster dan gewone steen, en dus uitstekend bestand tegen hagelslag, tegen het vuur (by brand) en door inbrekers moei- lyk uit te snyden. Het licht wordt naar alle zyden, en dus niet alleen rechtiynig, doorgelaten. Vooral belangryk is, dat in de steenen lucht is in- gesloten, waardoor zy uitnemend isoleeren tegen koude, hitte, geruisch, vochtigheid en electrische ontladingen. Eene kamer, voorzien van deze ramen, wordt spoedig verwarmd. By het inmetselen wordt Portland-cement vermengd met zand en witte kalk. STADSNIEUWS. Hchssihsven, 10 August. De commieB 2e kl. bjj *sR(jks directe belastingen, de heer H. Everbardus alhier, wordt met ingang van 30 Aug. a. s. overgeplaatst naar Amsterdam. De Londensche correspondent van het Handelsblad schrjjft: Zooals ik de vorige week reeds kon be richten heeft de heer Marsham, politierechter in Bowstreet, nn last gegeven dat over 6 maanden de gelden, afkomstig van de ef fecten, die den heer Smits te Schoonhoven in 1894 ontstolen werden, aan diens weduwe zullen worden uitbetaald. Omringd van zyne ouders en familie en eene talryke schare parochianen had onze stadgenoot, de Eerw. Heer C. G. A. van Baaren, het voorrecht in de R. K. Kerk heden zyn eerste H. Offerande op te dragen. Hy werd in het dienstwerk bygestaan door den ZeerEerw. Heer P. A. Le Jeune, pastoor alhier, door zyn broeder, den Eerw. Heer H. J. G. van Baaren. kapelaan le Langendyk, den Eerw. Heer H. Quant, kapelaan te Beverwyk, en den heer B. van Baaren, student aan het Seminarie te Warmond. Na het evangelie werd de plechtigheid een wyie afgebroken toen het woord op den kansel gevoerd werd door zyn broeder, den Eerw. Heer H. J. G. van Baaren, die naar aanleiding van Isaia 49 1 de uitverkiezing schetste van den priester, maar tevens ook van bet Christenvolk, dat door God ia uit verkoren en even als de priestet dient te beantwoorden aan de roepstem vaa God. Het zangkoor betoonde zich zeer geoefend en voerde na de plechtigheid nog een feest lied uit. Ook de armen werden door den Jubilaris niet vergeten. By gunstige weersgesteldheid heeft a. s. Donderdag-avond te 8 aren eene uitvoering plaats op de Steenenbrug van wege de Militaire Muziekvereeniging. Het programma ia ais volgt: 1. Enlre Ca mar» des. Marsch van C. Faust. 2. Puicinella. Polka Ma zurka van C. Faust. 8. Le Kbédive. Potpour ri sur l'Operette van C. Faust. 4. Le Petit Postillon. Polka avec Piston- Solo van V. J. Benoodt. 5. La Réforme. Marsch van Krönig, arr. par. E. Wageningen. 6. Soldiers in the Park. Marsch v.L Monkton, arr. par. E. v. Wageningen, 7. Sous les Lilas. Valse de Concert van H. Debout. 8. La Speranza. Fantai- sie-Caprice van A. Boscolli. 9. La Gazelle. Galop van V. J. Benoodt. 10. Joyeux Compères. Marsch van Jos. Kessels, PMtksatosr fickMiheven. LIJST van BRIEVEN en BRIEFKAARTEN, geadresseerd aan onbekenden, over de lste helft der inaand Augustus 1902. Brieven: Mej. Hendriks, Gouda. Wed. P. Lourense, Krimpen a/d Lek. Briefkaart: H. de Cock, Utrecht. Ter Overdenking. Een half fleschje Stout bevat: ruim 10% extraetstoffen, 4.5 alcohol en ruim 85 water. Een half fleschje stout bevat derhalve voor 40 gram voedende slof tot een waarde ven i1/» cent. Men betaalt dus het water met 11 centen. Wie is er zoo gek? Veel bier wyn; veel wyn sterke drank. Wie 2 glazen port drinkt (ruim 20 slaat meer alcohol naar binnen dan wie een glaa jenever gebruikt en wie aan tafel zyn V» fleschje Medoc of Bordeaux 10 „nut tigt", of een liter „doodonschuldig" lager bier (o drinkt, slikt evenveel alcohol als hy, die in de kroeg een maatje jenever verzwelgt. Als de Staat niet over den Drankhandel heerscht, zal de Drankhandel spoedig den Staat heheerschen. VERVOLG DER NIEUWSTIJDINGEN- By Kon. besluit is, met ingang van 16 Augustus, benoemd tot sluismeester aan de schutsluis te Arkelscbendam, J. P. Göbel, onder toekenning van eervol ontslag als hulpsluiswachter aan de Mailegatsluis te Gouda. De Minister van Binnenland- sche Zaken, overwegende, dat de heer C. Lely heeft opgehouden lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te zyn, en dat de heer J. F. W. Conrad, lid dier Kamer, is overleden; dat mitsdien eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in elk der kiesdistricten Amsterdam IX en 's-Gravenhage II; heeft bepaald, dat die verkiezingen zullen plaats hebben op Dinsdag 2 September, de stemming, zoo noodig, op 9 September, en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 18 September. Aan het Ministerie van Binnen- landsche Zaken, is in verband met de te wyzigen Schoolwet, een ontwerp tot herzie ning van de Leerplichtwet in bewerking. By de le, 2e, 3e, 4e en 6e comp. van hel 3e reg. vesting-art. te Gorinchem, kwamen gisteren de miliciens der lichting 1897 voor herhalings-oefeningen tot 19 Sep tember onder de wapenen. Op 73-jarigen leeftyd is te Utrecht overleden de heer A. C. J. van Eelde. Als ambteloos burger heeft hy den laatsten tyd aldaar geleefd, maar de herin nering zal blyven aan de groote diensten, die hy gedurende eeu groot deel van zyn welbesteed leven aan de openbare zaak bewezen heeft. In den Gemeenteraad heeft hy zitting gehad van 1864 tot 1889; in de Provinciale St&teh heeft hy Utrecht vertegenwoordigd van 1872 tot de periodieke verkiezing van het vorige jaar. De Kamer van Koophandel heeft hem gedurende 24 jaren, van 1864 tot 1888, onder haar leden gehad, waarvan 16 jaren als plaatsvervangend voorzitter en de laatste zeven jaren als voorzitter. Tot aan zyn dood heelt by deel uitgemaakt van het college van regenten der vereenigde Gods- en Gasthuizen, waarin bfi in 1877 door den Gemeenteraad werd benoetnd. fHet Nieuws van den Dag heeft Vrydagavond zyn 10.000ste nummer doen ▼erschynen. Er werken nog verscheidene personen aan mee, die by de oprichting zyu aangesteld. De rechtbank te Assen veroor deelde J. C. R., onderwyzer aan de Chr. schooi te Noordbarge, wegens het aanranden op 21 Juni van eenige meisjes op den straat weg tusschen Assen en Bellen, tot U/s jaar gevangenisstraf en ontzegging voor 3 jaar om het ambt van onderwyzer te bekleeden. De heer J. M. Vermeys, hoofd commissaris van politie te Utrecht, heeft legen 1 Januari a. s. ontheffing van zyn functie gevraagd. Naar wy vernemen, oordeelt de burgemeester van Haarlem het noodig het politiekorps belangryk uit te breiden, daar de tegenwoordige sterkte, met het oog op de uitbreiding der gemeente, geen beboorlyke bewaking toelaat. Mej. P. van den Nieuwenhuizen te Gorinchem is geslaagd voor het examen Fransche taal 1. 0. De heer V, de Wal te Woerden is benoemd tot hoofd eener lagere school van de Ned. Herv. Gem. te Genemuideu. De heer J. H. Jonker, ctnd. te Nieuwveen, is beroepen by de Geref. Gem. te Wormerveer. Door het Algemeen Neder- landsch Werklieden-Verbond is de na volgende circulaire verzonden Aan de afdeelingen van het Verbond en aan andere vereenigingen of organisaties. Ia de op 30 en 31 Maart 1.1. gehouden alge meene vergadering van het Algem. Ned. Werklieden-Verbónd was onder meer aan de orde gesteld het volgende vraagpunt van de afdeeling Uithuizen: Wat kan er door het Verbond worden gedaan, dat veldarbeid door getrouwde vrouwen verboden wordt? De toelichting by dit vraagpunt luidde: De afdeeling Uithuizen driugt er by bet Verbond op aan, dat spoedig pqgingen in het werk worden gesteld, dat veldarbeid door getrouwde vrouwen wordt verboden. Het is een hoogst treurig schouwspel, wan neer men die vrouwen des morgens om half drie by den zomer naar 't veld ziet gaan en ze dan tot 's avonds vyf uur van haar huishouding af zyn, waar soms 5 6 kleine kindertjes thuis zyn, toevertrouwd aan een kind van twaalf jaar. In hoe treu rige omstandigheden zoo'n huishouding ver keert laat zich gemakkelijk begrypen. Ook op de leerplichtwet zou het gunstig werken, er zou dan niet zooveel gebruik gemaakt worden van by de wet geoorloofd verlof. Het is gebleken, na inlichtingen ingewon nen te hebben van de arbeiders, dat het huns inziens best kon zonder werkkrachten vau getrouwde vrouwen, want zy hadden zelf by ondervinding dat, wanneer hun vrouw thuis was, hun huishouding in betere con- ditiön verkeerde dan wanneer zy naar 't land ging te werken, dat is dus geen bezwaar. Ook werkt het nadeelig op den loonstandaard van den werkman, want dikwyis gebeurt het toch in deze omgeving, dat de man geen werk kan bekomen (vooral met wieden is dit het geval), terwyl al de vrouwen werk hebben, want de werkgever denkt: ik heb voor fl liever tweM vrouwen dan één man. De afdeeling Unhuiztn is van oordeel dat deze treurige omstandigheden zoudea zyn opgeheven wanneer voldaan werd aan (ïaar wensch om een wet in 't leven te roepen, die veldarbeid van getrouwde vrou wen verbood. Vanwege het Centraal-Bestour werd het Volgende praeadviea gegeven: Wy zyn het in beginsel met de afd. Uithuizen geheel eens. Wy achten het eveneens een misstand, dat gehuwde vrou wen en vooral die welke kinderen te ver zorgen hebben, uit buis moeten of gaan om te werken. Vooral is dat het geval ten aanzien van arbeid in het landbouw- bedryf, omdat daarin de werkduur van vrouwen zoowel als van kinderen nog ge heel en al ongeregeld is. Waar bovendien in de steden de vrouweD, die in industri- eele ondernemingen werkzaam zyn of ge- woonlyk maar eeu paar dagen per week uithuizig zyn als werkster of schoonmaakster, veelal een uitstekende gelegenheid voor verzorging der kinderen kunnen vinden in crèches (kleine kinderbewaarplaatsen), daaF gaat dit op het laud moeilyk, omdat de vrouwen gewoonlyk te ver wonen van de dorpskom, waar zulk een inrichting diende te worden gevestigd en het bovendien kwalyk te vorderen is dat deze inrichtingen reeds U twee unr in den nacht zouden zyn geopend om de kiuderen te ontvangen. Dat over 't algemeen de gezinnen, wier huisvrouw er uit moet of gaat om te werken, in ongunstiger conditiën verkeeren, is zeker niet tegeD te spreken. Overigens zullen de leden-landbouwarbeiders beter dan wy er over kunnen oordeelen of de geldelyke ge volgen voor het gezin het verbod van arbeid door gehuwde vrouwen veroorlooft. Wegens gebrek aan lyd kou dit vraagpunt door de algemeene vergadering niet worden behandeld. Het Outraal-Bestuuroordee- lende dat veldarbeid door gehuwde vrouwen in dienst van anderen vry algemeen voor komt en daarby, zooals o. a. uit de toe lichting van Uithuizen blykt, gewichtige belangen zyn betrokken, meende de verdere behandeling van dit onderwerp te moeten voorbereiden door een onderzoek naar den omvang van den veld-dienst-arbeid van ge huwde vrouwen in verschillende streken van het land. Het roept daarom de mede werking ia van de afdeelingen van het Verbond en van verschillende andere per sonen en vereenigingen, vooral werklieden- vereenigingen, in wier omgeving veld-dienst- arbeid door gehuwde vrouwen, hetzy geregeld dan wel in sommige gedeelten van het jaar, voorkomt, met het verzoek, de gestelde vragen zooveel en zoo juist mogelyk, over eenkomstig den feitelyken toestand, te beantwoorden en die antwoorden vóór 1 November a. s. te zenden aan den secretaris, J. Mussert, Kinkerstraat 151, Amsterdam. Op uitvoeriger in- en toelichtingen dan waarvoor de ruimte ia de vrugeulyst ge legenheid laat, wordt hooge prys gesteld. Het voornemen is de ingekomen ant woorden in een rapport te verwerken en dit openbaar te maken. Het Centraal-Bestuur voornoemd, B. II. HELDT, Voorzitter. J. MUSSLRT, Secretaris. G. A. AALDERINK, Penningm. S. JANSMA, Leeuwarden. I). NANNING, Appiügedam. F. VISSER Sr., Zwolle. H. J. VVJJGMAN, Zutfen. W. H. HAAK, Utrecht. M. KOLE Jr., Kruiningen. C. H. KOUW, Leiden. A. VAN VUGT, Stryensas. J. KOK, Amsterdam. J. GOOSEN, Haarlemmermeer. Amsterdam, Augustus 1902. P.S. Aller medewerking wordt ingeroepen voor bet verspreiden dezer circulaire. De secretaris zal gaarne opgave ontvangen van adressen aan welke exemplaren kunnen worden gezonden. Boter- con tr Ale. Het bestuur van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen (voorzitter de heer F. C. Stoop, secretaris Mr. W. Iloose- gaarde Bisschop) heeft aan de belangheb benden by deu bolerhandel in ons land een open schryven gericht, waarin het nogmaals aandringt op „persoonlyk initiatief tot het lot stand brengen van een alge meene contróle op de bereiding van boter in Nederland". Wel is men, meent het bestuur, hier te lande thans overtuigd van de wenschelyk- heid om langs dezen weg de wetgeving tot het tegengaan van knoeieryen in den boter- handel aan te vullen en de uitvoering dier wet te vergeinakkelyken, maar, nog slechts hier en daar is de hand aan den ploeg geslagen en de groote vraag blyft: boe moet de contróle worden ingericht om het be oogde doel te bereiken? „Op het jongste Landhuishoudkundig Congres te Zienkzee," zegt het bestuur, „werd naar aanleiding van het door ons ingeleide vraagpunt of rykscontróle ten deze het verkieslykst zoude zyn, geen be paalde conclusie voorgesteld noch aangeno men. Toch opende de discussie eenige nieuwe gezichtspunten en wy meenen goed te doen door samenvatting onzer indrukken de ten Congresse achterwege gebleven con clusion thans meer in den breede uitge werkt aan u te doen toekomen. „Stelden wy de wenschelykheid van contróle op den voorgrond, wy zouden thans dat woord wel in noodzakelijkheid willen veranderen. De belangryke uitbreiding, die de mededinging van andere landen, voor- namelyk Rusland, by den invoer van boter op de Engelsche markt heeft ondervonden, maakt een nauwkeurig toezicht, niet alleen op de hoedanigheid van de ingevoerde boter, doch vooral op haar zuiverheid, een absoluut vereischte. De cyfers van invoer, die maandelyks vermeld worden in het „Landbouw-Weekblad" en die ontleend zyn aan de Engelsche Statistieken, geven een denkbeeld van de groote toeneming van dien invoer." Na de bedoelde cyfers te hebben mede gedeeld, vervolgt het bestuur: „Het is waar dat de Russische boter nog niet de hoogste pryzen behaalt, doch het is ook een feit, dat de kwaliteit dier boter vooruit gaat en dat door de producenten geen moeite wordt gespaard om voortdurend hierin verbetering te brengen. „Onder die omstandigheden ligt het voor de hand, dat hoe beter de naam is van een byzondere soort boter op 0e wereldmarkt en hoe gelykmaliger het pjrodukt, des te constanter haar prys zal z|d. Dit is bet geval met de Deensche bc^er,^ dit zal het geval zynjmet de Siberische, wanneer men er eenmaal in slaagt om aan de afnemers de overtuiging te schenken dat men hier te doen heelt met gegarandeerd zuivere boter en die boter meer gelykmatig van goede kwaliteit is. „De wetteiyke bepalingen in Nederland schynen tot dusver niet voldoende in staat om aan de kwade praktyken een einde te maken. De wetgever heeft daarby de be langen van de Nederlandsche margarine industrie in het oog te houden. De mogelyk- heid blyft bestaan om de door de wet gestelde maatregelen te ontduiken en aldua het doel, dat de wetgever zich had voor gesteld, te verydeleo. De contróle van de belanghebbende producenten zelve moet den wetgever steunen om het verydelen van dat doel te voorkomen. „Daarvoor zal echter in de eerste plaats □oodzakeiyk zyn dat de contróle algemeen ,y. De proviaci, Friwlud U is dwa ïoor- gegaan, de provincie Zaid-Holland is gevolgd, terwijl Gelderland en Overysel zich gerei d maken om weldra ook hun contróle-station te hebben. Dit alles wjjst op een wensch van belanghebbenden om in ééa richting te werken. Aan dien wensch wordt echter slechts zeer langzaam uitvoering gegeven. Het is alsof de een op den ander wacht en toch i9 het de vraag of die uitvoering niet kan en moet worden bespoedigd. De mededinging zit niet stil, de bovenstaande cyfers zyn feitelyke argumenten, wier wel sprekende kracht niet kan worden weg geredeneerd". Het bestuur brengt dan ia herinnering hoe thans in Engeland eene speciale commissie bezig is met het onderzoek naar de mogeiyk- heid om langs gemakkelyken weg en op practische wyze het onderscheid te con- stateeren tusschen zuivere en vervalschte boter, onder opmerking dat, mocht die commissie uitspraak doen ten voordeele van het vaststellen van een bepaalden standaard waaraan de boter moet voldoen om als zuiver te kunnen worden geken merkt, de Engelsche regeering geneigd zal zyn om aan hare raadgevingen het oor te leenen. „Het bepalen van een dergelyken standaard zou echter zegt het bestuur de moeilykheden in Nederland geenszins verminderen, doch zelfs de verv^lsching tot op zekere hoogte wettigen. Het eenige middel, dat kans heeft dit gevaar voor Nederland af te wenden en het vaststellen van een dergelyken standaard te voorkomen, ligt hierin, dat aan de Engelsche regeering, vóór zy* tot een besluit komt, de overtuiging wordt geschonken dat de productie in Nederland staat onder de contróle van de producenten selve met oppertoezicht van de provinciale besturen en zoo dit doenlfik mocht zyn van de algemeene lands- regeering. Eerst als die coutróle algemeen is. is het mogelQk krachtig by de Eogelsche regeering op consideratie aan te dringen. Slechts wanneer men kan wyzen op een algemeene, effectieve contróle heeft een verzoek om met die coulróle rekening te honden, klemmende kracht. „Mochten in dat geval de pogiDgen om het vaststellen van een standaard te voor komen, toch niet met een goeden uilslag bekroond worden, dan blyft nog de alge meen ingevoerde contróle een waarborg ter markt voor de zuiverheid dor aldus gecon troleerde boter. Het door het vaststellen van een standaard voor zoover Engeland betreft sanclionneeren van het vermengen en het daarmee gelijkstaande vaststellen van de mogelykheid om ter markt met de zuivere boter op oneerlijke w(jze in prys te concurreeren. zal dan juist door de alge meene contróle zoo niet worden voor komen dan toch tot een minimum worden teruggebracht. „Jiyst in de oneerlijke mededinging ligt, in verband met de groote toeneming van de werHdconcnrrentie, het grootste gevaar; en de stryd tegen oneeriykheid in het eigen land kan slechts goeden uitslag hebben wan neer daartoe alle producenten samenwerken". Het bestuur stelt nu van zoodanige samen werking de noodzakelijkheid in het licht. „Het geldt hier niet het particnlier belang van enke len, doch een algemeen belang van allen. Dat algemeen belang is een opoff-ring waard, en wanneer die opoffering slechts bestaat in het terzyde stellen van eigen inzichten en het op den achtergrond plaatsen van persoon lijke grieven Ier wille van hel verwezenlijken vftp een doel. dat slechts met vereende krach ten kan worden bereikt, dan is zulk een voor allen profijtelijk doel inderdaad een persoon lijke opoffering overwaard en de opoffering zelve een gering bezwaar". Vrijdag j.l. nam de gósloten vischlyd naar zalm met de zalmzegins op de benedenrivieren een aanvang; er mag slechts met flouwen of drijfnetten en steken gevischt worden. De gesloten tyd duurt lot 1 November. 'Ameitle, 18 Aug. Behalve met den kantzegen zal gedurende den gesloten tjjd voor den grooten zalmzegon, alhier ge vischt worden met 3 flouwechuiten, steken zyn hier in 't vischwater niet geplaalsl. 8 4»/. 4 4 4 4 18 Aug. 82Vi« 84''H 85 "9 29®/i« 44Vs 977'* 101»/* 108»,h 1001/9 63'/» 103*/u 421/a 287,8 Vergadering van den Gemeenteraad van KRIMPEN a/d LEK, gehouden op 18 Aug. 1902. Voorzitter de heer J. G. van Mierop, bur gemeester. Aanwezig alle leden, behalve de heer Smit. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en na enkele kleine wijzigingen goed gekeurd. Hierna werd de rekening over 1901 vast gesteld en van het batig saldo f 400 afge schreven op den loopenden dienst. Vervolgens was aan de orde de benoeming van eene onderwyzeres aan school no. 2. De heer Boogaerdt had in eene vorige vergadering den voorzitter gevraagd of deze by het geven van proeflessen ook de andere leden van den raad wilde uitnoodigen tot bywoning daarvan. Hieraan was nu wel voldaan, maar aangezien Dinsdag een dag is, waarop 3 der leden altyd naar Rotter dam moeten, wilde de heer Boogaerdt gaarne weten, waarom niet een andere dag was uitgekozen. De burgemeester gaf hierop ten antwoord, dat Maandag de school na ae vacantie pas begonnen was en alles dan nog niet zyn geregelden gang kon gaan en dat op de andere dagen zoowel de boofdonderwyzer als Burg. en Weth. niet in de gelegen heid waren. Door Burg. en Weth. was afgeweken van de voordracht van het hoofd der school. Voor no. 2 was eene andere dame in de plaats gesteld. Dit gaf den heer Boogaerdt aanleiding naar de oorzaak daarvan te vragen. De voorzitter zegt dat h(j in eene publieke vergadering daarvan geene opheldering kan De voordracht bestond nit: no. 1 mej. Slangen van Vianen, no. 2 mej. Flohil van Fynaart en no. 8 mej Matthys van Giesendam. Met algemeene stemmen werd daarop nwj. Matthys benoemd. De heeren A. den Boer en I'. v. d. Linden die als zetters voor de belastingen moesten aftreden, werden herbenoemd, terwyl voor plaatsvervanger werd aangewezen de heer P. J. van Wynen; de benoeming voor den 2den werd aangebonden tot eene volgende vergadering, daar de Stemmen staakten tusschen A. de Jong Az. en J. D. de Jong. Van Ged. Staten waren teruggekomen eenige goedgekeurde besluiten. Daarna deed de burgemeester voorlezing van het concept contract, dat de gemeente zou aangaan mei het bestuur der Ned. Herv. Kerk omtrent de hangende geschillen. Ia de voorstellen door den heer v. d. Hoog ingediend en door den Gemeenteraad aan genomen, stond afstand van den grond, waarop het spuithuieje stond, maar niet zooals in het concept-contract opgenomen was, van het vrtye gebruik. Dit gaf aan leiding tot discussie tusschen de heeren Boogaerdt, v. d. Hoog, v. d. Weide en den voorzitter. De uitslag biervan was, dat de voorzitter zeide het contract daarom te zullen wyzigen. Niets meer aan de orde zynde werd de vergadering gesloten. VISÖCHERIJ-BKttlCHTKN. De uitkomsten der zalmvis- schery op de Waal en de Merwede waren in de laatste 8 dagen zeer bevredigend. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden gevangen 82 zalmen, by Gorinchem 169 en te Hardingsveld 114 stuks. Bovendien bemachtigden de visschers 8 steuren, <fle van f 45 tot f 90 par stuk op brachten. Zomerzaim gold 90 ct. Af 1,06; winterzalm f 1 f 1,(0; St. Jacobjes 70 k 96 ct., alles per 1 JtG. BEURSBERICHTEN. Cert. Nederl. Werkl. Schuld. 2»/i Dito dito 3 Oostenryk, ObL pap. Mei-Nov. 5 Dito zilver Jan.-Juli. 6 PortugalOblig Dito Rusl. Obl. Binnenland 1894 Dito 1880 Dito Nicolal Spoorw. Egypte 1876 Ha&rl. Hyp.-Bank pandbrieven. 4 Zuid-Hal Spoorw.-my. Oblig. 8 Loten Brussel Loten Madrid3 I,oteu Turkye 1870 3 MARKTBERICHTEN. Gwrlncliem18 Aug. Aangevoerd 229 runderen, 11 nuchtere kalveren, 17 vette varkens en 779 biggen. Pryzen: zware kalfkoeien f 200 a 230, kalfvaarzen f 170 a 190. melkkoeien f 150 a 170, 2»/9-jarige ossen f 150 a 160, guiste vaarzen f 90 a 100, pinken f 60 a 70, graskalveren f30 a 40, Duchtere kalveren f 10 a 18, vette varkens 20 a 25 ct. per half kilo, biggen f 6 a 12. Botterdam, 18 Aug. Tarwe f 7,60 tot f 8.26 Per 100 kilo f9.25 tot f 10,40. Rogge Nieuwe f 4,60 tot f 6,26. Botterdam, 18 Aug. Aangevoerd 172 vette runderen, 0 magere dito, 309 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 1967 schapen of lamiberen, 879 varkens. Runderen 24 a 36 ctkalveren 34 a 46 ct. schapen 22 a 28 ct.; lammeren 32 a 35 ct., varkens 22 a 26 ct. en lichte varkens voor export 12'/9 a 23'/9 ct. per kilo. RECLAME. Een Ieder Ie«e 't volgende: Voor eenigen tyd, na het ontvangen van verscheidene brieven van Mej. Snel, Dam- gracHt te Brenkelen, zonden wy onzen ver slaggever daarheen, om uit den mond van de patiënte zelve het weldadig resultaat te vernemen, dat zy door de Pink Pillen onder vonden had. „Zooals uit uw schryven blykt aldus begon onze verslaggever hebt u eene merkwaardige genezing bekomen door het gebruik der Pink Pillen, waarvan de dag bladen onophoudelyk met zooveel lof spreken, en züt ge sedert lang Ïydende geweest." „Dit is zoo, was het antwoord; van af m(jn achttiende jaar, en thans hen ik veertig jaar oud, was lk Ïydende aan algemeene uitputting van het zenuwstelsel en algemeene zwakle. Myne ziekte nam van lieverlede toe; tengevolge van verliezen in de familie, werd myn zenuwgestel zeer gestoord. De eetlust was zeer onregelma tig, ofschoon de spysvertering geregeld plaats vond. Steeds erg vermoeid by de iniuste krachtsinspanning, zoodat ik ten laatste verplicht was steeds op een ruststoel te blyven zitten. Bovendien had ik duizelingen en akelige droomen verontrustten my ^es nachts. Veel heb ik aangewend en de zorgen hebben niet ontbroken, doch alles wat ik aanwendde gaf my tydeiyk eenige verlich- tiug, maar eeue bepaalde genezing verkreeg fk ik niet. Zelfs ben ik in zieken-inrichtingen geweest, doch zonder resultaat. Eindeïyk kwam door aanbeveling van anderen m(j uw reddend middel ter oore en zooals u thans ziet kan ik m(j bewegen en ben ik niet meer gedwongen steeds le blfiven liggen, zooals voorheen het geval was.' De zenuwen te versterken, het bloed te hernieuwen, zulks is wat de Pink Pillen doen. Door dit middel geen bloedarmoede, bleek zucht, neurasthenie noch rheumaliek meer, maar daarentegen levenslust en kracht voor allen, jongen of ouden, want de Pink Pillen zyn eveDZOo werkdadig op jeugdigen als op gevorderden leeftyd. Wy kunnen er echter niet genoeg op aan dringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelf9 zoodanig dat zy uiteriyk den scbyn hebben van de echte te zyn, doch de heilzame en genezende be- Btanddeeien bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts by de depótbouders, die onder de attesten zyn aangegeven of zoo gy maar eenigen twyfel mocht liebben, laat ze rechtstreeks van den hoofd-depótbouder komen, den lieer Snabilié. Prys f 1,76 de doos, f 9,— per 6 doozen. Verkrygbaar by Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofd-depöthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrygbaar voor Schoonhoven en omstreken by A. N. van Zessen, Drogist. BUKUEULIJKE NT AND. Ncb«»nhoven. Van 16 - 19 Aug. Overleden: B. van Zessen, oud 47 j., echtgenoole van A. v. d. Heuvel. A. G. Laronder, oud 46 j. Wllllge-Langeriak. Van 1 15 Aug. Getrouwd: L. Schep en G. Hoogpn- doorn. G. van Fe en P. Versluis. Zie verder pagina 4 van dit Blad. Na een langdurig doch geduldig ly de a overleed heden onze geliefde Behuwd dochter, Zuster en Behuwdzuster JANNA KAPTEIJN, in deu ouderdom van 51 jaar. Mede namens Kinderen en Behuwdkinderen, Wed. J. KAPTEIJN. Vreeswyk, 13 Aug. 1902. Hiden overleed, na een kortstondige ziekte, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw IIENDRIKA KUNE, Wed. van wylen den Heer Raiei Si.egt, in den ouderdom van 77 jaar en 6 maanden. J. SLEGT Rz. N. M. SLEGT van Veen. Stol w ykersl uis, bfeGouda, 15 Aug. 1902. w Heden overleedna een langdurig doch geduldig lyden, onze geachte Neef ADKIANI1N GEUAUBII8 L4ZONDER, in den ouderdom van 45 jaar. Namens de Familie, A. W. LAZONDER, Executeur-Testamentair. Schoonhoven, 19 Aug. 1902. Ea*aleur, noteert l'yn Zilver legeu f 44,60 per Kil*, le geb. 4M,12 ae geb. 37,ai De pryzen zyn berekend netto contant. Een te Auiaterduui gevestigde Mi1, wenscht zich in Hcheouboven in te voert n en zoekt daarvoor eenige die in staat zyn in korten lyd eene flinke portefeuille te vormeu. Alleen zy die met een van beide branches of wel beide uitstekend bekend zyn en reeds als zoodanig werkzaam waren of zyn, komen in aanmerking. Hooge provisie, wat na 1 jaar flink werken wordt veranderd in een goede positie. Br. fr., lett. A D, Bureau van dit Blad. Mevrouw POOLMAN te Lange- Rulgeweltle vraagt tegen 1 Oct. eeu (P. G L"on f 90,— en f 16,— wtschgeld. Zich in persoon aan te melden. by T. VONK te Ntreefkerk. EERNTE KWALITEIT f 13,— per ÏOOO pond. J. LAFEBER lloutmansgrachtGouda. in eir perceeien, door het Bestuur van den polder Steln, op Vrydag 29 Aug. a. s., ten huize van A. MULDER by *8 avonds 7 uur. bevattende 13 Nladagezlcbtenin lichtdruk en 4 op den omslag. PrIJ* alechtn f l,HO. Afzonderlyke Platen uit dit Album zyn verkrygbaar ad 19 ('enia per stok. S. k W. N. VAN NOOTEN. Uitgevers, Schoonhoven. gevestigd te AMNTERDAM. Voor zoover de voorraad strekt zyn de niet ultleotbare gewnarhorgde 4 Hypothecaire Obligation van bovenge noemde Maalschappy in stukken van f IOOO,—, 500,— en f IOO,— van af heden weder verkrygbaar by den Ileer J. G. DOKMHURG ie Mcheenhoveil. 8TOOMKUNSTVERVERIJ. Chenilache WasKcherU- Opgericht 1833. Agent ihoven 1 Omstreken, de Heer HOUN We., Nes, hoek Meent, Nihoonhovro. O k 11 voor Ne hoon b pp Aispnp* Zendt Uw strookjes vóór 1 December a. s.; uitloting Januari 0. k De lyst der winners wordt gratis en franco eiken deelnemer toegezonden Vraagt Uwen winkelier om Inlichtingen. Naamloote Vennootschap Vereenigde Zeepfabrieken Rotterdam wtSh

Schoonhovensche Courant | 1902 | | pagina 2