n°. m%. Woensdag 1 October. 1902. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht BUITENLAND. BINNENLAND. <14. HOONHOVBNSCHE C0ÜRABT. Deze Courant wordt des Woensdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f0, Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Mea kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. des Zaterdags- i,75. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Prijs der Adrertentién t V»n 1 tot 5 rebels f 0,50. Iedere wf.l meer f 0,10. Groote lettere naar plaatsruimte. Iuiendmg franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 uren. Alle bmntnlandsche Adyertentién, roor »-maal plaatsing opgefeyen, worden slechte t-maal in rekening gebracht. Ovendcht. Gelyk wel te voorzien was, is de Brlt- aeta« pers, op eene enkele uitzondering na, alles behalve gesticht over „het beroep der Boeren-Generaals op de beschaafde wereld". Zy ziet daarin niets dan eeue leelyke poging om de menschheid tegen Engeland op te zetten. Zfl, die den toestand echter gofd onder de oogen durven zien. zullen moeten toestemmen, dat nog het stuk, waarin het „beroep" gedaan werd. noch Botha's ant woord. toen hy de edelmoedige gift van 100 000 dollars uit Amerika aanvaardde, aan leiding geven tot de groote verontwaardiging, waarmede de meeste der Engelschen ver vuld zyn. „Ik sloot vrede," schreef Gene raal Botha, „in den volsten zin des woords en myn eenig doel is thans, de ellende mijner landgenooten te verzachten." 7t Is ook daarom, dat bovengenoemde Boerenaanvoerder heeft voorgesteld, ook een Engelschman ouder de beheerders van het fouds op te nemen, opdat „men" er niet aan zou twjjfelen, dat het alleen werd aangewend tot menschlievende doeleinden en daaraan geen bestemming zal worden gegeven, aan Eageland vjjandig. En wat zeggen de verschillende Britsche bladen hier nu van? Diep verontwaardigd is o. a. „The Standard"Engeland is immers buiten gewoon edelmoedig geweest jegens de over wonnen vyanden 1 't Is nu toch onzinnig te verwachten, dat wy hun nu verleenen zouden, wat men natuurlyk van ons had kunnen eischen, als de .veldtocht ware mislukt." „Wjj hebben gaat liet blad verder voort de Boeren nu in hun waren aard leeren kennen als dubbelhartige menscheD, die den Koning trouw zweren en intusschen knoeien met Kruger en Lends." Gelukkig acht het blad het echter, dat zfl zich zoo spoedig dedeu kennen, zooals ze werkelijk zyn. „We weten nu, dat wjj met op hen kunnen rekenén. Nu, noodig hebben we ze ook niet. Wjj kunnen best zonder de Boeren leiders de nieuwe koloniën blyven besturen, zooals we nu doen." De „Pall Mall Gazette" is van oordeel, dat de Generaals, nu zy eenmaal Britsche onderdanen zyn, beter gedaan hadden en waardiger, niet het medelyden der wereld op te wekken en in te roepen. Nu zal het gevolg zyn, dat de haat tegen Engeland opnieuw wordt verlevendigd en men in Engeland ook minder gunstig tegenover de Boeren en hunne leiders gezind wordt. „Daily Telegraph" ziet in bet beroep een beleediging tegen de Britsche Ryksregeering, terwyl „Morning Post" het maar niet 1 grijpen kan, dat de Generaals, na Cham berlain's afwyzing van het oubeschaamste voorstel dat ooit werd gedaan, zulk een manifest de wereld inzenden. De „Tiinea" oordeelt iets zachter en be spreekt het „beroep der Generaals op de beschaafde wereld", in verband met Botha's schryven aan den ryken Amerikaan, den milden gever, gericht. Ook vindt het blad de medebenoeming van een Engelschman tot beheerder van het fonds, een wyze keuze. Daardoor komt een en ander wel in een ander lidht te staan. Toch vindt „The Times" in het optreden der Generaals aan leiding hun niet te vergunnen naar Zuid- Afrika terug te keeren. Het meest bezadigd en vredelievend rede neert „the Westminster Gazette". „Het is niet aangenaam, voor de beschaafde wereld te wordeh ten toon gesteld als onwillig, om, ter wille van eenige geldeiyke opoffe ring, den nood te lenigen van een volk, welks land wy hebben ingepalmd en dat zooveel geleden heeft door de onbeschryflyke rampen van den oorlog," zegt het blad. Doch waarom hebben de heeren Botha, de la Rey en De Wet, in hun onderhoud met Chamberlain, geen woord gerept over de „geldleening", welke uitdrukkelyk in de over eenkomst van Vereeniging werd toegezegd, het verstrekken van voorschotten namelyk, twee jaar lang renteloos en later tegen matige rente! „Engeland's handel wyze in deze is niet onbiliyk," zegt de redactie van het blad. ..Van de Britsche belastingbetalers kan toch niet gevergd worden, dat zy alles betalen en dat de Boeren alzoo ontheven worden van alle verplichtingen, welke op overwonnen volken rusten." Het blad raadt den Generaals sterk aan, als zy op die leaning wenschen in te gaan, zich opnieuw in verbinding te stellen met Chamberlain, ten einde de zaak tot eenige klaarheid te brengen. „Laat de heer Chamberlain maar aan kondigen, dat er 15 of 20 millioen pond Ster ling zal worden geleend, om de Boeren te helpen by het wederopbouwen en inrichten van hunne hoeven, volgens de bepalingen van het vredestraktaat, en gy zult van geen inzameling van gelden meer hooren." Aldus een inzender van een artikel in hetzelfde blad. Zoodoende wordt dus tegengesproken wat ook al verbreid was, dat het den Boeren om een gift zou te doen zyn en het hen bitter teleurstelt, dat de Britsche Regeering alleen maar geld wil „leenen en niet geven' Ook „Daily News" dringt er sterk op %aan, dat van de zyde van Chamberlain een stap zal gedaan worden om de zaak tot een goed einde te brengen. Wat had er toch misschien veel misverstand kunnen voorkomen worden, als de Minister van Koloniën tegenover de Bóeren-Generaals niet als een woekeraar was opgetreden. Wy hopen van harte,"— zoo besluit het blad dat de heeren Botha, De la Rey en De Wet zich nogmaals tot de Regeermg zullen wen den, om haar te herinneren aan de gedane beloften en te wyzen op het dringende van den nood. Zuid-Afrika verkeert in veel grooter gevaar, dan toen de Boeren naar de grenzen van ons gebied trok ken. De Boeren zyn nu nog vry, maar tls wwrschuwing voor Engeland diene, dat, wanneer Lord Milner of een ander zou be* proeven ben tot slaven te maken, de laatste hoop op behoud van Zutd-Afrika voor de Britsche kroon voor goed verloren is." Dinsdag zyn met de „Lake Champlain" twee Boeren-gedelegeerden, de heeren Joosten eu Lane, met hunne echtgenooten naar Canada vertrokken, teneinde een onderzoek in te stellen naar de raogelykheid van verhuizing. Een Britsch kapitein vergezelt hen van regeeringswege. De jonge Reilz is met de heeren Dewys en Spanjaard uit Marseille naar Madagascar vertrokken, waar de drie heeren met den Gouverneur gaan spreken over de vestiging van een Boerenkolonie op dat eiland. In het Kaapsche parlement heeft de oud- Minister Sauer de aandacht gevestigd op de onrechtvaardigheid der hooge boele, welke door krygsraden worden opgelegd aan vele Afrikaanders die terecht staan als rebellen. „De Ryksregeering had geen recht zeide by dat geld voor zich te nemen, het kwam aan de Kaapkolonie toe." Met instemming van den eersten Minister Sprigg werd de motie in dien geest door het Parlement aangenomen. In Ierland spant het ook weer, de toestand i9 er recht bedenkelyk. De weigering der landbeeren om met de pachters te onderhandelen over eene regeling van de landquaestie, heeft een slechten indruk gemaakt. De regeering nam buitengewone maatregelen: schorsing van dagbladen, ver bieden van openbare vergaderingen enz. De opgewondenheid neemt echter toe, vooral nu er twee Iersche parlementsleden, Denny en Lory, tot twee maanden dwangarbeid zyn veroordeeld, wegens het bywonen van een verboden vergadering. Al de Iersche leden zullen het er nu op aan laten komen, dat men hen wegens dergelyke misdryven in de gevangenis werpt Lord Dudley, de nieuwe Onderkoning van Ierland, is gisteren, by zyn niet bepaald „blyde inkomst" te DubliD, uitgejouwd door een voor bet Raadhuis geschaarde menigte. Slechts een enkele maal klonk iets wat naar toejuiching geleek. De gemeenteraad der Britoch-Indiache stad Bombay heeft een voorstel tot het aan bieden van een welkomst-adres aan Lord Kitchener, wanneer hy daar komen zal om het opperbevel over het Britsch Indische leger te aanvaarden, verworpen. Daarente gen zal er wel een aangeboden worden aan den Hertog van Connaught. Nu zal men waarlyk in I'rankryU ook een taalquaestie krygen. De regeering heeft aan de pastoors in Bretagne. de Pyreneeën en het Noorderdepartement, voor den kansel en by den catechismus, het Bretaguer, Baskische eu Vlaamsche taaleigen verboden. De Fransche taal is voorgeschreven op ver beurte van bezoldiging. Rusland gaat voort met haar dwang maatregelen voor Finland; er zyn thans nieuwe genomen, waardoor aan alle privi leges van Finland een einde zal worden gemaakt. Na afloop van den lykdienBt voor wylen de Koningin van België is de Koning onverwyld naar het buitenland (Luchon, in de Pyreneeën) teruggekeerd. Stilzwygeud heeft meu den monarch laten vertrekken. Het testament der Koningin is Woens dag jl. geopend. Daarin stond de uitdruk- kelyke wensch dat de begrafenis zoo een voudig mogelyk moest zyn. Omtrent den verderen inhoud wordt medegedeeld, dat verscheidene sommen voor liefdadige doel einden bestemd worden en dat de bedien den der Koningin, alsook de armen van Spa, ruim zyo bedacht. De twaalf paarden der Koningin zyn vermaakt aau haren secretaris, I Baron Gofünethare hi^rp is gelegateerd aan de Kon. Muziekschool te Brussel en een reliquieënkastje aan den deken van Spa, Baron de Lafontaine. De Brusselsche straatventers verkoopen briefkaarten, waarop de afbeeldsels der Ko* ninklyke familie gedrukt Btaan, met de aanpryzing: „Koopt, menschen, watje nooit hebt gezien 1 De Koninkiyke familie by elkaar!" M 1>AAK. FAN HIER De Troonrede. „De Nieuwe Rott. Ct." zegt van de Troon rede: Wat toegezegd wordt, is gansch niet gering en 't is inderdaad belangryk genoeg. Voorop staan verscheidene wetsontwerpen van den minister van binnenlaodsche zaken. Daarentegen wordt een absoluut stilzwygen bewaard door de ministers van oorlog en marine. Werd in de vorige troonrede nog gewaagd van de invoering van snelvuur- geschut, die niet kon uitblyven en aanzien- lyke geldelyke offers zou vergen, de militaire departementen hebben het in de gegeven omstandigheden thans maar beier geacht, niets van zich te laten hooren. Verrassing baart de aankondiging van een geheel nieuwe Arbeidswet; geeu her ziening toch, maar vervanging der Arbeids wet wordt in het vooruitzicht gesteld." „Het Handelsblad" mist met leedwezen de aankondiging van een ontwerp op de admi nistratieve rechtspraak en partieele verbe teringen in burgerlyk- en handelsrecht. Een nieuwe tariefwet in protectionistischen geest is blykbaar een moeilyk ding vol haken en oogeB. Over „sociale" regelingen is de rede vry karig. De verzekering quaestie wordt in 't geheel niet aangeroerd. Als echter het arbeidscontract goed wordt geregeld, zal de zitting reeds groot nut hebben opgeleverd. De „Nieuwe Arnh. CL": Alles byeen ge nomen een werkplan zonder eenig beslist karakter, een waartoe alle partyen kunnen meewerken, doch dat door de lengte niet het vry onbeteekenende van den inhoud kan Torbergen. Allerlei betrekkeiyke kleinig heden moeten dienst doen er eenig gewicht aan te geven. „Het Vaderland" mesakJ# de troonrede te weinig in details treedt, om vat ie geven voor uitdrukkelyken lof of blaam. Op één punt is dit duister wat bedenkelyk: het financieel program der regeering in verband met de door haar te voeren sociale politiek, daaromtrent wordt men nu letterlyk niets gewaar. En dit is juist het punt, waarop door haar geestverwanten steeds groote na druk is gelegd." De „Nieuwe Courant" zegt: Niet minder dan vier van de acht departementen zwygen in de Troonrede geheel. De vier sprekende departementen stellen intusschen werk ge noeg in het uitzicht en veel daarvan valt binnen de „neutrale zöne". Overigens iade vorin der gedane beloften te vaag om vat te bieden aan critiek. Het „Utr. Dagblad" vindt de gedane toe zeggingen merkwaardig vaag, maar het merk waardigste in deze Troonrede is datgene, wat er in het geheel niet instaat. Geen woord van het groote punt. dat by de ver kiezingen zulk een rol speeldede herziening onzer invoerrechten. Van de noodzakelyke verhooging onzer weerkracht ter zee en te laud, van de beslryding der vervalschiug der levensmiddelen en der oneerlyke mede dinging, van de octrooiwet en de meer nut aanbrengende regeling van het consulaat wezen, van uitbreiding der ongevallen-ver zekering tot zeevis9chery en landbouw, van decentralisatie in Indië en afdoende maat regelen ter blyvende verzekering van het behoud onzer koloniën, van dit alles geen woord. Zelfs niet de mededeeling. dat de regeering in al die zaken diligent biyft. Slechts een vage opsomming van gerech ten, aan wier namen men soms niet eens kan zien of het pièces de résistance of hors d'oeuvres zyn, ja zelfs niet altyd of visch dan wel vleesch zal worden opgedischt. „Het Centrum" noemt de Troonrede vol goede beloften. De ontwikkeling van het vakonderwijs neemt een eerste plaats in op het regeeriugsprogram. De sociale aange legenheden zyn „niet fergfltsn." Nog dit jaar kan byv. een wetsontwerp tot regeling van het arbeidscontract worden verwacht, een materie, die zeker urgent is. Dat de landbouw eindelyk ryn verlegen- diging zal krygen, zal allerwege met be langstelling worden vernomen. Van „duur brood", of eenig ander schrik beeld is natuurlyk geen sprake. Zelfs niet wat wellicht eenige verwondering wekken zal van een fiscale tariefsherziening. Summa summarum is de indruk van deze Troonrede een beslist gunstige en toont de regeering, dat zji ernstig streeft naar een practische polities." De „Nederlander" vindt één ding niet duidelyk. Sommige onderwerpen her ziening der Zondagswet, de administratieve rechtspraak, verzekering tegen ziekte, in validiteit en ouderdom, herziening van het tarief van invoerrechten, uitbreiding der ongevallenwet tot landbouw eu zeevissche- ry werden verleden jaar genoemd, nu met. Dat wil toch niet zeggen, dat ze op den achtergrond zyn geraakt? Het blad gelooft te moeten aannemen, dat de admini stratieve rechtspraak, de ouderdomsver- zekering, het tarief van invoerrechten dit jaar nog niet te wachten zyn. Deze onder werpen zyn dan ook zeer ^ingewikkeld. Maar dat de Zondagswet z<ro lang moet uitblyven, verwondert het blad. „Het Volk" zegt: „In deze troonrede valt boven alles op haar slordige overlading. Welk een opeenstapeling van onderwerpen Het moet den Kamerleden geel en groen voor de oogen zyn geworden by het aan schouwen er van. En welk een slordigheid. Het ministerie smyt met beloften als Sin terklaas met pepernoten. En in zyn baast om toch maar te smyten, neemt het zyn toevlucht tot vaagheden, die by een voor- treffelyk journalist als Dr. Kuyper niet anders dan als gewilde onduidelijkheid, als zand-inde-oogen-strooiery kunnen worden uitgelegd. Van arbeiderspensioen wordt met geen woord gerept, laat staan van arbeiderskies recht. De tweede troonrede van dit kabinet is ontbloot van elk sociaal gevoel, voor Ne derland zoowel als voor Indië, en ontbloot van elk democratisch bewustzyn. De con servatieve affaire wordt voortgezet op den ouden voet, maar onder clericaie firma!" De „Maasbode" noemt de Troonrede een „indrukwekkend program van actie". „De regeering toont over een werkkracht te beschikken, die inderdaad bewondering afdwingt en waar by de reuzenarbeid wel is verricht door den Minister van Binnenland- sche Zaken. Opmerkelijk is voorts, dat vanwege alle _js de burgeriyke departementen wets ontwerpen worden toegezegd, terwyl militaire uitgaven noch voor Oorlog, noch voor Mariue worden aangekondigd." „De Tyd" meent, dat deze Troonrede reden moet geven tot voldoening. Het blad verheugt er zich over, dat de suiker-quaestie de aandacht der regeering blyft trekken en dat aan den landbouw een eigen vertegen woordiging zal worden geschonken. Teleur gesteld is „de Tyd" door het uitblyven der tariefsherziening. Omtrent de aangekondigde „inperking" van den vacciuedwang spreekt het blad den wensch uit, „dat het geen ge vaar moge blyken, hetzij voor de volks gezondheid, heuy voor de eenheid dar rechterzyde." „De Residentiebode" betreurt het, niets te vernemen omtrent de verleden jaar toe gezegde herziening van ons tarief van invoerrechten. Wat de aangekondigde in perking van den vaccinedwang betreft, vreest het blad. dat uit deze aangelegenheid moeilykheden zullen geboren worden. En wat de staatslotery aanbelangt, zegt „de Residentiebode", „wy achten die zaak van minder beteekenis, maar wy vindefa het jammer haar af te schaffeo, omdat zy in ons oog een veiligheidsklep is, die veel goed doet. niet in zich verwerpelyk is en nog een aardig duitje opbrengt, dat onze schat kist gerust behouden mag." „De Standaard" is hoogeltfk met de Troonrede ingenomen. j „Meerdere vrijmaking van het hooger- en middelbaar onderwijs, inperking van den vaccinedwang, pensioneering van de byzon- dere ouderwyzers, afschaffing Van de Staats lotery; naast deze wetsontwerpen, die in overeenstemming zyn met de verwachtingen welke de Christelyke partjjen als zoodanig in het optreden van een Ministerie van haar kleur hebben gesteld, bevat de Troonrede toezeggingen, waarcfratrent geheel het Neder- landsche volk zonder onderscheid van rich ting. dezelfde belangstelling kan betoonen. Wat zegt de oppositie, met name wat i zeggen de sociaal-demokraten nu wel van deze troonrede? In ieder geval, wy, anti-revolutionairen, hebben reden in overvloed om dankbaar te zyo?" De Minister van Binnenland- sche Zaken, overwegende dat de heer A. W. F. Idenburg heeft opgehouden lid vau de Tweede Kamer der Staten-Generaal te zyn en mitsdien eene verkiezing van een lid dier Kamer in het kiesdistrict .Gouda moet plaats hebben: gelet od de artikelen 131, eerste en tweede lid, 133, eerste lid, 134, derde lid, en 144 der Kieswet; heeft goedgevondente bepalen, dat de verkiezing zal plaats hebben op Vrydag 10 October.de stemming zoo noodig op Vrydag 17 October en de herstemming zoo noodig op Maandag 27 October. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht zyn o. a. in de navolgende gemeenten tot zetters voor 'sRyks directe belastingen benoemd:; j Montfoort: J. Hogen boom en J. Vendrig. LinschotenJ. van Dyk en W. van den Berg. Benschop: R. Klever Tz. en T. Verbree. Polsbroek: E. Erkel en L. Hoogenboom. Willeskop: J. Verkley en J. Hoogenboom. Hoenkoop: J. Boere en C. Lekkerkerker. 1 SnelrewaardD. van Dyk en W. de Veen. Lopik: J. Benschop en P. Spelt. JaarsveldJ. C. van Eeten en J. F. de Gier. Willige- LangerakB. de Hoop en A. P. Timmer. President Steyn is Woensdag avond te Clarens aangekomen. In een ziekenwagen werd hy vervolgens naar de villa Dubochet gereden. De bevolking be groette den president met eerbied. De Bóeren-Generaals hebben aan de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën een afschrift ge zonden van hun Beroep op de beschaafde wereld, en eveneens van een brief aan alle Burgemeesters, waarby dezer hulp wordt ingeroepen tot het vormen van een com missie om geld voor de ongelukkigen in Zuid-Afrika te verzamelen. Het zou geheel in den geest der generaals zyu, luidt het in den brief aan de burgemeesters, indien in deze commissie zooveel mogelyk de ver schillende politieke en godsdienstige ge zindten werden vertegenwoordigd. De generaals vragen den Commissarissen der Koningin hun zedelyken steun aan het plah te willen verleenen. In de op Zaterdag 27 dezer te Gorinchera gehouden vereenigde vergadering van het Dykcollege van de Alblasserwaard de nieuwe Dykgraaf, de heer H. Bos Az., beëedigd en geïnstalleerd en is be noemd tot lid der commissie der gemoene belangen van de beide Hoogheemraadschap- pen de Alblasserwaard c. a. en de Vyfhee- renlanden de heer L. Volker Az. teSliedrecht; tot waarnemend Hoogheemraad van de Alblasserwaard c. a. de heer L. van der Giessen te Gorinchem. Te Vianen is eene vergadering gehouden, teneinde middelen te beramen om de nieuw ingestelde vrye beestenmarkt aldaar tot bloei te brengen. Behalve tot ruime bekendmaking werd ook besloten een flink rund aan te koopen en dit by het einde der reeks markten in dit jaar te verloten. Voor elk stuk vee, dat aangevoerd wordt, zal aan den eigenaar een lot geschonken worden. By het bestuur der Vereeni ging tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer te Barneveld bestaat het voor nemen een standbeeld van Schaffelaar op te richten. Reeds heeft Bart van Hove een paar tentoonstellingen te Ulm, Arnhem, 1: Graz, Brunswyk, Frankfort a/M., Stuttgart, Londen. Beriyn, Kiel, Dresden, Lubeck en Posen en bezit bovendien vyf eere-diploma s van den eersten rang. Reeds In t jaar 1879 en wel op 3, 4 en 5 September, had er te Arnhem eene proefneming plaats met Ade's Brandkasten, In tegenwoordigheid van de heeren J. M. van Bemmelen, Hoogleeraar aan de Hoogeschool te Leiden, J. J. Buddingh (van de firma Becker Sc Buddingh), J. Rouffaer, fabrikant eu Ph. W. van der SleydeB, Waterbouwkundig Ingenieur en toenmalig lid van den Arnh. gemeenteraad. Zeer l gunstige beoordeelingen omtrent die proef nemingen kan men o. m. vinden in het Algemeen Handelsblad van 7 en de Arn- hemsche Courant van 6 September van meergenoemd jaar '79. Om met de Ades I Brandkasten te wedyveren, was toen ook uitgenoodigd de Engelsche firma Chatwood, doch deze heeft den wedstryd niet aan gedurfd. Herhaaldelyk tot een proefneming uitgedaagd, heeft men hieraan niet durven voldoen. Naar onze bescheiden meeniog prouveert dit sterk voor de deugdeiykheid der Ade'B Brandkasten. De heer W. Korevaar slaagde te Leiden voor het prop. examen godge- leerdheid. Jan van modellen van gips gemaakt, waaruit eene keuze gedaan zal worden. De kosten van het origineele beeld met inscriptie worden op f 1000 begroot. In de kolommen van ons blad komt eene advertentie voor. waarby Ade's Patent Staal^brandkasten-fabrieken, gevestigd Berlyn-Stuttgart (Generaal-Agent: de heer L. E. Salomonson, Wynstraat. Rot terdam), plaatselyke vertegenwoordigers vraagt. Voor hen, die deze inrichtingen niet kennen, zy medegedeeld, dat deze fa brieken op een meer dan 35-jarig beslaan kunnen bogen en dat hare producten wereldberoemd zyn. Zü werd successieve- ïyk bekroond met goud en zilver op d« «Bleakenagruf, 29 Sept I van 1 October a. s. zal het kantoor van den sub-ontvanger der accynzen alhier ge opend zyn Woensdag en Vrydag 11 tot 4 uur. £Drlebrpgge, 29 Sept. Alhier doen zich in één gezin twee gevallen voor van febris typholdea. Lange-Rui ge wei de, 29 Sept Bij mcj. E. Beukers had men verleden week de brutaliteit, om vau een boom, tegen hét huis geleid, by na alle peren af te plukken. Twee k drie nachten daarna werden ze vin een nevenstaanden boom alle meègenomen. MoordrcclU, 25 Sept. Naar men ons meedeelt, moet in de „N. R. Ct." een huwe- lyksaanvrage gestaan hebben. Brieven moqa* ten gezonden worden aan een opgegeven adres te Gouda. Blykbaar hebben verscheidene heeren daarop goeohreVen, Wal ia uitgekouaaa doo»- dat een 16 20 heeren gisteren-middag ona dorp met een bezoek vereerden. Zijj hadden allen een schryven ontvangen, dal zy Woens dagmiddag de dame zouden ontmoeten op het dorp tusschen de cafó's van de heeren Den Braber en De Wilde. Door het bezoek van zoovele heeren tegeiyk, kreeg men arg waan sommigen vertelden elkander van het ontvangen schryven en zoo werd het al gauw bekend, dat de heeren waren beetge nomen en men met eene grap to doen had. Van mejuffrouw X. was hatuurltyk niets te zien. G. C. *Nienwerkerk a/d IJnei, 19 Sept. Mej. M. S. Bochove, onderwjjzerea aan de tweede openbare school alhier, ataat -voor gelyke betrekking te Rotterdam nummer één op de voordrachL ienw-Lek kerland, 19 Sept. Zater dag-morgen had de 15-jarige jongen A. de K. alhier, werkzaam op de stoomolieslegerU „De Toekomst", het ongeluk met zyne hand onder een koekensnyder te geraken, wear- door de hand zoodanig werd gewond, dat men terstond de hulp moest inroepen van Dr. Boom te Streefkerk, door wien de wond gehecht. Door stemgerechtigde ingelanden is tot ;committeerde ingeland gekozen de heer den Ouden, in de plaats van wjjlen den heer W. P. Heynis. Wegens de geringe deelneming is het mannenkoor, dat in het begin van dit jaar alhier werd opgericht, weder ontbonden. *N«wrd«looa, 29 Sept. Hoorden we sedert eenigen tyd, dat op sommige plantoen in deze gemeente des nachts kippen waren vermoord, zoo is dit in de afgeloopea twee nachten weer op groote schaal gebeurd. Ruim een 70-tal zyn er nu verscheurd gevon den of worden vermist Naar men verneemt zyn ook jonge varkens niet veilig meer. Vermoed wordt dat losloopende honden de daders dezer nachteiyke strooptochten sjjn. Oudewater, S3 Sept. Heden-namiddag om 9 uur had alhier op de begraafplaats der Hervormde gemeente in allen eenvoud de uitvaart plaats van onzen geachten burge meester. den heer R. W. Haentjena Dekjr*" Vanaf het raadhuis hadden zich achl'- stoet aangeslotende raadsleden. -*•" corps brandmeesters, de gemeente-a-utonareu en eene corporatie met eenige ®er sostoteit „de Eendracht", waar"*» ZJE.A. eers-voor» titter was. Op de begraafplaats waren tegen woordig: eene deputatie van het waterschap Hoenkoop, Vliet en Dykveld, benevens veis vrienden, zoowel van hier als elders, boven dien nog v«le belangstellenden. Volgen? den laatsten wensch van den overledene werd aan het graf niet gasproken. Een »eef van den overledene bedankte allen voor de laatste eer aan den doode bewezen. 25 Sept. Op het inschry vings-register der Nationale militie komen voor tl lotolin(en voor de lichting 1903. Waddlngsveen, 25 Sept Maandag morgen ontstond alhier twist tusschen twee melksters. De respectieve mannen namen even later dezen twist over. Zonder veel omslag gaf de met mesten bezig Zijnde ar beider Van H. zyn tegenparty Van der Zyden een slag met de vyftgnds mestvork, dwars over het aangezicht en den schedel. Droevig was het gevolg. Dr. Bruins Slot was niet in staat alleen het aan flarden geslagen hoofd met bescha digde hersens te verbinden. Eerst toen een collega was te hulp gekomen, kon met eenig succès het eerste verband gelegd worden. Zekerheid omtrent den toestand, omtrent het al of niet levensgevaarlijke, kon door d« geneeskundigen nog niet worden gegeven,

Schoonhovensche Courant | 1902 | | pagina 1