ROTTERDAM. |Heeren-aJongeheeren-enKinderkleeding. Demisalsons en Winterpaletots. MM collectie Mee teer Kleeig naar Iaat. ife Politieke Lezing. Kaasbrikken te Ameide solied Agent Een Boerenknecht, RIJTUIGEN. IS te 13 Kalf koeien, AFBRAAK, MfirtBitiiD io alle Comit&D. Hoogstraat 359-361-303, Advertentiën. op Woensdag 29 October 1902, een nieuwe solide KAASBRIK, mÏ* J. J. Schone, Rokin 83, Amsterdam, Vrjjdag den 7. November a. s. F. HULLEHAN, Cauda. 30.000 K.G. best gewonnen Hooi Reeuwijksche Brug, M H GEMAAKTE Enorme sorteering in alle prijzen. Moderne modellen en dessins in Uitmuntende Coupe. Solide afwerking. Bij Kon. beslait is benoemd tot ridder, in de orde van den Nedertandschen Leeuw de luit.kolonel S. I. Van Nooten, van den staf der art., ie officier bg de Kon. Mil. Academie. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot secretaris der gezond heids-commissie te Bodegraven, den heer H. Ie Coultre, burgemeester dier gemeente, op eene toelage van f 500 'sjaars. De Minister van Binnenland, sche Zaken heeft een onderzoek ingesteld om, zoo mogelijk, een einde te maken aan het gedurende langen lyd staan van vrouwen in magazjjnenui winkels. De Hol^g^dsche Maatschappij van Landbouw had aan de Provinciale Staten van Zuid Holland verzocht om verhoo ging van het provinciaal jaarlyksch sub-idie met f 600, ten einde, na gelyke verhooging van het rijkssubsidie, het bedrag van de jaarwedde van den zuivelconsulent met f 1000 te kunnen verhoogen. Ged. Staten stellen tbans voor aan het hoofdbestuur der Uollandsche Maatschappij van Landbouw tot wederopzegging jaarlyk- sche subsidiön te verleenen: f 1000 voor het bezoldigen van een zuivelconsulent in Zuid-Holland en f 500 voor het aanstellen en bezoldigen van een persoon, voorzien van een diploma van landbouwkundige, tot het verleenen van bijstand aan den zuivelconsulent op eene jaarwedde van ten minste f500. Ged. platen hebben aan Prov. Staten van Zuid-Holland een instruqlie voorgesteld voor den adjunct-ingenieur provinc. waterstaat en stellen voor diens vaste wedde op f 1800 'sjaars te bepalen. In het voorstel tot wijziging der provin ciale begrooting voor 1903 is tnans ook be gijpen een subsidie van f 600 voor de inrichting van oogljjders te Rotterdam. Ged. Staten hebben een krediet van f 500 aangevraagd voor het plaatsen van grens steenen tusschen de provinciëa Gelderland en Zuid-Holland, en wel tusschen Heukelum en Vuren. Te* be vordering der Zondags rust, is met ingang van 26 dezer de avond post tusschen Herwynen en Gorinchem op Zon- en feestdagen opgeheven, waardoor dan ook voortaan de hulpkantoren te Vuren en Dalem op die dagen des avonds van dienst zijn vrijgesteld. Naar men ver neemt, wenscht Dr. W. Francken, sedert 1888 badarts en inspecteur der zeebaden te Scheveningen, zijn contract met deze badplaats niet meer hernieuwd te zien. Hq zal zich des zomers in Zwitserland vestigen en 's winters voort gaan te Menton te practiseeren. Vrijdag-morgen is te Amster dam in 71-jarigen ouderdom overleden de oud-boogleeraar W. Stoeder. Dj heer Stoeder ving zya loopbaan aan als apotheker; als zoodanig werd hg 31 Juli 1851 gediplomeerd. Den 30sten Januari 1878 werd hg beuoemd tot buitengewoon hoog leeraar in de Artsenjjbereidkunde en de Galenische Pharmacie, aan de Amsterdam- sche Universiteit, welk ambt hg 8 October van dat jaar aanvaardde met het bonden van een redevoering over „De Nederlandsche Pbarmacie in bare wording, baar zyn en haar streven." Wegens bereikten 70-jarigen leeftyd, heeft h(j deze betrekking verleden jaar ntderge- legd. Bij die gelegenheid hebben zgn leer lingen en oud-leerliogen hem een waardee- rende hulde gebracht. Te Leiden is op 65-jarigen leef tijd overleden de heer P. Alma Lzn., lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en oud lid van den Gemeenteraad van Leiden. Voor eenige maanden geopereerd, was hg lang zaam herstellende, totdat nu plotseling de dood daaraan een einde maakte. De Hooge Raad, gisteren uit spraak doende in de zaak van W. P. Noöls van Wageningen, vernietigde het arrest van het hof te Amsterdam en het vonnis vau de rechtbank aldaar voor zoover hjj was veroordeeld ter zake van valschheid in concept-balans en winst- en verliesrekening van de vennootschap „Hollandia" en bet ge bruik maken daarvan als ecbt en onvervalscbt, zoomede ten aanzien van'de straf. Ten principale rechtdoende, veroordeelde de Hooge Raad Noöls van Wageningen tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis voor 8 maanden. (Hjj was door bet hof veroor- deeld tot 3 jaar, met aftrek van 6 maanden preventief. De koopman G. A. D., uit Schoon- hovep, jl. Dinsdag door de rechtbank te Rot terdam wegens eenvoudige beleedigiog vau den advocaat en kassier Mr. P. A. Grt up te Schoonhoven, veroordeeld tot f 15 boete en 50 c«nts schadevergoeding aan de beleedigde partfi, met last tot aanplakking van het vonnis, is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Doör bet O. M., dat 14 dagen gevangenis straf had geöiscbt, is mede geappelleerd. Te Hardingsveld zal den 9. November a.s. de veerman L. Miokelis den dag kunnen herdenken waarop hy 50 jaren geleden die betrekking aanvaardde, hoofd zakelijk in dienst der Maatschappy Fop Smit 6c Co. Het model (1:500) van de zalm- visBchery Prins Heudrik, gelegen aan den rechteroever van de Nieuwe Maas, even beneden Rotterdam, werd door het bestuur - der m&atschappy Oude eo Nieuwe Maas ten geschenke gegeven aan het Museum voor Land- en Volkenkunde en het Miritiem museum Prins Hendrik te Rotterdam, waar het thans teutoongesteid is. Het model, dat een oppervlak heeft van drie vierkante maters, trok op de visachery-tentooostelling te Katw(jk zeer de aandacht. Aangenomen het beroep bg de Ned. Herv. te Culemborg door Ds. R. de Boer te Barohem by Locliem. Het Leger des Heils telt thans over de gebeele wereld: 7358 korpsen en buitenponten; 16 311 officieren en employés (d. w. c. personen, die al hun tgd wgden aan den arbeid van het Leger); 610 maatschap pelijke inrichtingen, waarin 33.000 personen -opname vinden, in de gezamenlijke reddiogs- iiuieen voor gevallen vrouwen is plaals voor 6000 personen. Ia de gezamenlgke tehuizen Voor ontslagen gevangenen is plaats voor I60lt personen. Van 1 October 1901 tot 1 October 1902 werden in Nederland 100.550 nachtverblijven verslrekt en 475587 maal tijden; 80.871 bijeenkomsten gehouden; 108.847 uren aan huisbezoek besleed. Gouda, 21 Oct. Heden middag werd ten Raadbuize aanbesteed het maken van een vaste brug over de Jan Verzwollen wetering. Ingeschreven werd door: J. Baas te Stolwijk, voor f2264,—. J. Slegt, - 1967,60. A. Lujjten te WaddiDgsveen, 1951,—. P. Ooms, 1842,—. J. H. de Wilde, 1819,-. i. J. Duim, 1812,—. W. A. Verbruggen, 1780,—. C. W. den Hoed, 1767,-. W. Bokhoven, 1598,—. Bg de verloting ter gelegenheid van da jaarlyksche paardenmarkt alhier is de la prys gevallen op no. 24836 2e prys op AO. IJl78; 8e pr|ja ojr no, 8060, Gondii, 27 Oct. Alle leden van den gemeenteraad waren Vrijdag j.l. opgekomen ter behandeling van de gemeente-bi grooting voor het jaar 1903. Alvorens daartoe over te gaan, werd eerst de heer G. C. Fortuyn Droogleever, in de votige vergadering toe gelaten, als raadslid g« ïnstalleerd. Daarna komt ter tafel de begrooting der inkomsten en uitgaven van de gasfabriek voor het jaar j 1903, welke na eenige algemeene beschou wingen, waaraan door de heeren Van de I Velde, IJssel de Schepper, Van Galen en I den voorzitter wordt deelgenomen, met 14 tegen 5 stemmen in ontvtDgsl en in uitgaaf wordt vaslgfsteld op het eindcijfer van f 183.500. Bg de behandeling die nu volgt, wordt voornamelijk gediscussieerd over eenige posten in uitgaaf, die door leeniüg rnoeteu worden gedekt. Naar aanleiding van op merkingen, in de afdeeliDgen gemaakt, hebben Burg. en Weth. geen bezwaar om den aanleg van het tweede gedeelte van het Van Bergen IJzendoompark nog een jiar te laten rustED, waarom de daarvoor bestemde postvau f 13.500 van de be grooting wordt afgevoerd. Zonder debat worden toegestaan f 10.000 voor de verbetering van wegen in de Korte Akkeren en f 3500 voor de amotie van de brug en de demping en rioleering van een gedeelte der watering tusschen de Crabelh- straat en het Stationsplein. Over het voor stel van Burg. en Weth. om in de plaats van de kliukerbestrating op den Got janverwellec- dyk, tusschen Rynlauds stoomgemaal en de Uaastrechtsche brug eene keibeslrating te maken en voor deze buitengewone uitgaaf f 6000 te leenen, werd echter veel gesproken. Een voorstel van den heer IJssel de Schepper, om dezen post ouder de gewone uitgaven te brengen, aangezien daarvoor z. i. niet mocht worden geleend, werd met 16 tegen 3 stem men verworpen. De raad nam daarna met 13 tegen 6 stemmen een voorstel van den heer Jongen burger aan, om eene som van f 2000 onder de gewone uitgaven uit te, trekken en de bestrating in klinkers te doen plaats hebbeD. Ereozoo werd veel gesproken over het voorstel van Burg. en Wetb. tot demping van het water langs de Tuinstraat en den Groeneweg, waarvoor eene lecning van f 19.500 zou moeteu worden aangegaan. Na verwerping (met 14 tegen 5 stemmen) van een voorstel van den heer Nederhorst om ook het verdere gedeelte van dat water, namelyk het gedeelte vau de voormalige Kantonnale gevangenis tot de Jeruzalem- straat in de demping en rioleering te be grijpen, wat eene meerdere uitgaaf van f 2000 zou vorderen, werd het voorstel van Burg. en Welh. met 11 tegeu 8 stemmen aangenomen. De heer J. Nieuwdorp alhier is, met ingang van 1 November, benoemd tot waterbouwkundige van den calamiteusen Oost-Beveland polder en van den Wilhel- mioapolder. By de Staatsspoorwegen is benoemd tot adjunct-stationschef alhier de goederen klerk 1ste kl. J. A. Vermaas. «Ameide, 27 Oct. Tot lid van het al- gemeen armbestuur dezer gemeente, tevens voorzitter, is herkozen de heer T. van Roon alhier. «Ainincrslol, 25 Oct. Voor een volle zaal trad Zondag j.l. alhier in 't café Stuurman op als spreker do heer W. P. G. Helsdiogen, lid der Tweede Kamer met het onderwerp „Algemeen Kiesrecht". Voor het verslag hiervan verwijzen wij naar hetgeen onder de rubriek Stadsnieuws wordt vermeld. Genoemde heer trad den vorigen dag te Schoonhoven op met het zelfde onderwerp. Red. Berg- Am bach t, 28 Oct. Onze ge achte predikant, Ds. A. Dekker, hield jl. Zondag morgen zyu afscheidsrede, naar aanleiding van Jeremia 17 vers 16, waarna de gemeente hun scheidenden leeraar Ps. 121 vers 4 toezong. Een groote schare vulde het Kerkgebouw. Tot het bgwonen der lessen van het herhalings-onderwgs aan de lste openb. lagere school alhier hebben zich aangemeld 12 jongens en 6 inehjes en aan de 2de opeub. lagere school 7 jongens eu 6 meisjes. De vereenigiog „Arbtid Adelt" alhier heeft van de firma C. J. van Houten en Zn. te Weesp weder de toezegging ontvangen dat zy gratis cacao zullen verstrekken om daarop de kinderen der beide openbare scholen te onthalen. «Bleskenggraaf, 27 Oct. Voor het berbalings-onderwijs alhier hebben zich 9 jongens aangemeld. Tot onderwyzer is daar voor aangewezen de heer J. H. Manders, hoofd der openbare lagere school. Bleakeusgraaf, 27 Oct. la den nacht tusschen Donderdag en Vrydag jl. is hier weer door eenige stroopers, in het visch- water achter de Brandw(jksche watermolens op ongepaste en schanaelyke manier huis Sebouden. Niet alleen dat de Acbtervliet met e zegen is afgevischt, doch een zestal nieuwe Ïalingfuiken zgn tevens in stukken gesne- eu, en nog een aalkubbe is meegenomen, een en ander het eigendom vau den molenaar A. van Wyk, waardoor deze voor plm. f20 is benadeeld. Het is te hopen dat de politie de daders in banden zal mogen krjjgen, daar bet visschen bg nacht in vele polders in dezen omtrek ais 't ware regel schynt te wezen. Jl. Donderdag-namiddag viel het ruim tweejarig zoontje van den schipper Gt. de Puyker alhier in het water eu ware de heer Huysman alhier niet juist in de nabyheid geweest, zou zeker het leven geweken zgn, doch aan diens onvermoeide pogingen mocht het gelukken weer de levensgeesten op te wekken. 'Uouderak, 27 OcL De dezer dagen alhier plaats gehad hebbende verkooping van het rietgewas van den polder Katten- dyksblok bracht op f 82,50 tegen f 102,50 ten vorigen jare. Het rietgewas van den polder Middel blok en Veerstalblok werd verkocht voor f 174,60, tegen f 152 ten vorigen jare. «Üroot-Auiuiera, 28 Aug. Door den heer H. Voorspujj Jz, veehandelaar alhier, werden Zaterdag weder een groote menigte koeien geladen te Rotterdam om naar Spatje gezonden te wordeD. Voor het herhalings-onderwgs alhier hebben zich slechts aangemeld 9 jongens en 10 meisjes. Het wordt gegeven gedurende de maanden Nov., Dec., Jan. en Febr.voor de meisjes op Maandag, Diusdag, Donderdagen Vrydag, telkens van 3Vs tot 5 uur en voor de jongens op Maandag, Donderdag en Vrydag van 6 tot 8 uur. Voor het Boerenfonds is in deze ge- leente ruim f 135 gld. bijeengebracht. «Krimpen a/d Lek, 28 Oct. Burg. en Weth. alhier zgn terug gekomen op hun onlangs genomen besluit, om de9 Zondags de begraafplaats open te stellen, naar aan leiding van de vele klachten, die inkwamen over de baldadigheid der jeugd op die plaats. «Langerak, 28 Oct. Op de hofstede, bewooud door den heer J. Rozendaal Mz., heeft men by het graven van eene sloot op de plaats, waar vroeger het „Slot" heeft gestaan, enkele geraamten gevonden. Naar het gebit te oordeeleo, waren het jeugdige menscben. Zelfs de oudste menschen kun nen zich niet herinnerendat een der slot- bewoners daar ooit begraven is, zoodat het eene begraafplaats uit lang vervlogen tyden moet zgn. Voor het herhalings-onderwgs, dat met November op de openbare school een aanvang zal nemen, hebben zich 10 jongens en 15 meifyes aangemeld. 'Lekkerkerk, 28 Oct. Vrydag-avond vergaderden in „Het bonte Paard" com missarissen der Zondagsschool van de afd. Lekkerkerk van den Ned. Protest, bond. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gehouden over het afge- loopen jaar, waaruit bleek dat de ontvang sten f 353,938 beliepen en de uitgaven f 350,39s bedroegen, zoodat de rekening sloot met een voordeetig saldo van f3,54. Ter voorziening in de vacature ontstaan door de periodieke aftredingen werden de vol gende dubbeltallen opgemaakt: L. van Lim borgh en C. A. van Zoest; G van d»r Voet en H. de Jong Mz.die het afdeelingsbestuur ter benoeming zutfen worden aangeboden. Dienzelfden avond vergaderden in „Het boote Paafd" de leden van de afdee- ling Lekkerkerk van den Ned. Protest, bond. Uit de rekeuing van den penningmeester bleek dat het aautal leden 120 bedroeg, de ontvangsten f 106 45 beliepen en de uit gaven f 77,52 waren, zoodat de rekening sloot inet een voordeelig saldo van f 28,93. Na bespreking van den beschryringsbrief voor de algemeene vergadering te Leeuwarden werd besloten, met het oog op de groote kosten, geen afvaardigde te zenden. Nu werd verslag Uitgebracht over de Zondags school, waaruit bleek dit aan 315 kinderen onderwys gegeven werd door 18 dames, bg- gestaan door 10 commissarissen. Met zeer waardeerende Woorden werd door den voor zitter van den Arbeid Van de commissie en de dames melding gemaakt. Uit de dub- bella len werden de nummers 1 herkozen en wel de hh. L. van Limborgh en G. v. d. Voet. De rekening sluitende met een batig saldo van f 3,54, werd goedgtkturd. Als be stuursleden van'de afdeeling waren aan de beurt van aftreding de hh. C. den Oudsten en Johs. van Limborgh Senr. Eerstgenoemde verzocht voor een eventueele herbenoeming niet in aanmerking te komen. Den uitslag der stemming was dat herkozen werd de heer Johs. van Limborgh en gekozen de heer J. J. van Hul. Na eeuige huishoudelyke zaken werd de vergadering door den voorzitter gesloten. *Sleu werkerk a/d IJsel, 27 Oct. Met iogaog van 1 Januari 1903 heeft de heer D. Vis ontslag gevraag 1 als boekhouder by het alge ineen armbestuur. "Ouderkerk a/d IJaeL, 25 Oct. De burgemeester heefl by bekendmaking de in gezetenen gewaarschuwd aan de deur geen giften of gaven meer uit tereiken aan vreem delingen, die voorgeven collectanten te zyn voor deze of gene instelling van weldadig heid en niet kunuen verloonen eene door hem onderteekende aanbeveling. Die onge- wenscble inzamelingen tcch kunnen leiden tot grove misbruiken en doen schade aan de wezeDlyk betieeftigen. «Oudewater, 27 Oct. Vanwege de ma chinefabriek van de Joogh en Co. alhier, aanneemster van een nieuwen gashouder voor de gemeente-gasfabriek, is een begin gemaakt met het stellen daarvan. Het inklinken van de ijzeren platen geeft in den omtrek nog al afwisseling in de daar ge woonlijk heerschende stilte. Papendrecht, 27 Oct. Alhier is eene afdeeling opgericht van de Zuid-Hollandsche vereeniging Het Groene Kruis. Reeds meer dan 60 leden traden toe. Het bestuur be staat nit de heeren K. Klomp, J. Visser Gr., M. van Walbeek, O. Hello en N. Bonten, terwyl de doklóren tot ad viseerende bestuurs leden en de burgemeester lot eere-voorzitter zgn benoemd. Peursum, 28 Oct. In de laatst gehou den vergadering werd tot direcleur benoemd van het leesgezelschap „Noordeloos" de heer P. van Gihkel, hoofd der school alhier, in plaats van den heer A. H. In 't Veld, die deze betrekking lange jiren met yver ver vuld beeft, doch nu bedankte. «BeeuwUk (afd. Sluipwgk), 24 Oct. Alhier bestaat het plan eene vereeniging op te rich ten in den geest van de welbekende Dorcas- vereenigingen. Reeds hebben zich een aantal jonge meisjes aangemeld tot aansluiting. «Stolwijk, 27 Oct. Een biljartwedstryd, eenigen tgd geleden in het koffiehuis van A. Nalznl aangevangen, werd verleden week ten einae gebracht door het spelen der 10 serie-winners om de uitgeloofde pry zen. De uitslag daarvan was als volgt: lste prys (porcelein theeservies met blad), D. Kroon, met 279 punten; 2Je prys (een prachtige spiegel), M. van Dam, met 179 punten; 3de prys (kunstbloem op standaard), P. Verdoold, met 128 puuten; 4de prjjs (portret-album), A. Kraagenbrink, met 128 punten; 5de prys (2 wandborden), D. Zuidervliet, met 96puuten. De 5 overige winners, nl. J. Dogterom, N. Verdoold, Joh. den Hoed, J. Uittenboogaard en N. Zyderlaan ontviogen ieder een kistje sigaren; ze behaalden respectievelijk 14, 12, 12, 10 en 0 punten. Naar we met zekerheid vernemen zal Ds. A. van Wyk op Zondag 23 Nov. a. s. zyne afscheidsrede houden en de daarop volgende week io zyne nieuwe gemeente, Franeker, bevestigd worden door Ds. A. W. van Wgk, pred. tfe Zwolle. Aan het herhalingsonderwys in deze gemeente wordt deelgenomen: aan de lste o. s. door 12 jongens en 10 meisjes; aan de 2de o. p. door p meisjes. Wevertrouwen, dat een volgend jaar, als de ouders beter weten, hoe dat dnderVys tbaos ingericht is, de deelname wel grooter zal zyn. De brug van de Achterwetermg, die nog gebouwd moest worden voor den aanleg der stoom tra tu» aal zeker-voor den aannemer groote schadepost worden. Tot vyf malen toe toch is de put, dien men had afgedamd, iDgeloopen en thans moet een locomobiel maar steeds het water wegpompen, om de werklieden gelegenheid te geven hunne werk zaamheden te verrichten. Zyn we goed ingelicht, dan hebben in deze gemeente thans alle eigenaars van benoo- digde perceelen voor de tram genoegen ge nomen met de aanbiedingen van den con cessionaris, De collecte voor de weduwen en weezen der Boeren in Zuid-Afrika heeft in deze ge meente opgebracht f 126,47. «Streefkerk, 27 Oct. Tot het genieten van het herhalingS-onderwys hebben zich voor school I alhier 6 jongens en 7 meisjes aangemeld, terwyi niemand zich voor school II beeft aangegeven. GEMENGD NIEUWE. Op de jaebteo, dezer dagen door Prins Hendrik en genoodigden ge houden, zgn, behalve eenig groot wild, ook 170 hazen geschoten. Ze doen dat in Engeland beter dan elders. Te Londen is iemand die een worstenraakery en tegelyk een eethuis houd», betrapt op het in voorraad hebben van voor het gebruik schadelgk vleesch (zoo is. meenen wg, de uitdrukking). Hg is vet-oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Het vonnis was zoo streng, omdat de man in December voor hetzelfde vergryp al lot drie weken was veroordeeld en zich, ondanks die waar schuwing, niet bekeerd had van zgnen kwa den weg. -Donderdag-morgen verspreidde zich in IJseistein een droeve mare, dat twee arbeiders van de steenfabriek van den heer A. van den Koppel aldaar, te Maarseu in een schuit dood gevonden zgn. Den vorigen dag waren zy met die met steenen beladen schuit Daar Maarsen vertrokken. Naar men zegt, zou verstikking door kolendamp de oorzaak van hun dood zyn. Twee huisgezinnen zgn door dit oDgeval in diepe droefheid en ellende gedompeld. Een der arbeiders laat eene weduwe met vyf nog zeer j inge kinderen na, de ander was de kostwinner voor zgne ouders. Bg een binnenbrand gister avond ontstaan op de eerste verdieping van een perceel in de Van Beuningeustraat te Amsterdam is een knaapje om het leven gekomen. Een ouder zusje ging met een petroleum lampje naar boven, kreeg kramp in de baud, eu liet het brandende lampje valleD. Door schrik bevangen holde zy naar beneden, waar bare ouders bezig waren in hunne zaak, een tappery; vader en moeder spoedden zich daarop uaar boven en redden hunne kinde ren, van welke er twee brandwonden be kwamer, evenals de moeder. Een echter kon riet meer gered worden: het knaapje, dat te bed lag in een ledikaulje aan de straatzyde, was door den rook gestikt. Het lykje werd laler door de brandweer gevon den en naar het Gasthuis gebracht. Ter gelegenheid van deo druk- sten kermisdag te Amersfoort, Vrydag, wanneer eerst om l uur na middernacht de verschillende inrichtingen moeten gesloten worden, was aan het meerendeel der militai ren verlof verleend, om tot dat uur buiten de kazerue te vertoeven; doch aan den korporaal Van de Burg was, om welke reden dan ook, gelast, uiterlyk middernacht tehuis te zgn. Ug kwam echter over dien tgd in de kazerne van het 4e bata'joo, waar de sergeant v. d. Kamp als wachtcommandant fungeerde. Aan dezen vroeg v. d. B. hem te willen pardonneeren, doch v. d. K. ver klaarde daartoe niet by machle te zgn, wyl een der officieren even te voren de com pagnieskamer had bezocht eu ontdekt had, dat v. d. B. niet op tgd in de kazerne aauwezig was; daarom moest hjj hem op de absenteulyst melden. Even daarna, toen de sergeant zich naar zyne kamer op de bovenverdieping wilde be geven, kwam de korporaal v. d. B. weder te voorschyn, liep den sergeant op de trap achterna en gaf dezen onverwachts een steek in de zyde, waardoor ecu wond van 2 centi meter diepte en ter breedte van 5 centimeter ontstond. De sergeant verloor daardoor veel bloed en werd, na voorloopig geholpen le zyn, per brancard naar het Militair Hospitaal overgebracht, alwaar zyn toestand aanvan- kelyk zorgwekkend werd geoordeeld. Thans is by naar omstandigheden redelgk wel. De sergeant staat bekend als een kalm degeiyk jonkman. Woensdag-mor gen kwam een kotlsier met een brik vau den Amersfoort- schen straatweg het dorp Woudeuberg in- ryden, in gewonen fliuken draf. Onverwacht wilde nog de reeds liuog bejaarde wagen maker G. E. den Kruisweg overstekeu, en wel vóór 't rytuig heen, waarvan de koetsier op zoo korten afstand de vaart niet meer verminderen of stuiten kon, zoodat E. door het paard werd omver geloopeo en zóó tegeu den grond werd geslageD, dat hy bywusle- loos bleef liggen en niettegenstaande by spoedig met geneeskundige hulp werd by- gestaan, nog in den avond van dienzelfden dag overleed. Waar tot voor eenigen tyd door het gemeentebestuur te Haarlem een premie werd betaald voor iedere gedoode rat, komt nu in een der plaatselyke bladen een adver tentie voor, waarin namens de gemeente wordefl te koop gevraagd 12 levende ratten tegen f 0,25 per stuk. Die beesten moeten dienen om te worden ingeént met een gifstof, om dan te worden losgelaten in de stadsrioten, waar zy dan onder de ratten, die ben, als zy gestorven zyn, opeten, den dood verspreiden. Reeds genomen proeven hebben uitmun tende resultaten opgeleverd. Steenkolenladen met muziek. By wyze vara proefneming, werden aan boord van het pantserschip „Koningin-Regentes", liggende op 's Ryks werf te Willemsoord, Vrydag door het daar aanwezige muziekcorps, hetwelk is samengesteld uit eigen beman ning, verscheidene vroolyke marschen ten gehoore gebracht, ten doel hebbende, bet sneller kobnladen te bevorderen. Naar men verneemt, slaagde de proef uit muntend, en is dit bg de Duitsche marine steeds gebruikelgkl Afloop van Publieke Verkooplngen van Onroerende Goederen. By de door den notaris A. Cas- teleyn te Streefkerk, gehouden openbare veilingen zyn verkocht, te weten: By die op den 23 October jl., de bouw- manswoniDg met landeryen onder Streef- kerk, ter grootte van 17 hectaren, 51 aren, i 02 centiaren, van de erven B Kleyn, aan j den heer J. de Jong Pz. te Krimpen a/d Lek, in massa voor f 25850. En by die op den 24. October j.l., de bouwmanswoning met landeryen onder Streefkerk, ter grootte van 12 hectaren, 01 areD, 18 centiaren, van de wed. K. IIoff- land, aan den beer J. A. Rozendaal Hz. te Langerpk, io massa voor f 13820. NTADNH1KI H h. Schoonhoven, 28 Oct. Nadat Maandag-middag de gouverneur der Kon. Mil. Academie te Breda, kolonel Sabron, voor het front van het korps cadetten en in tegenwoordigheid van de officieren en leeraren, afscheid had ge nomen van den luitenant-kolonel Van Nooten, die als eerste-officier de academie gaat ver laten, en de groote verdiensten van dezen hoofd-officier, in het algemeen en voor het militair onderwys iu het byzonder, had herdacht, nam laatstgenoemde uiet een kernachtige toespraak afscheid van de officieren en leeraren en van bet korps. Daarna trad de gouverneur nog maals naar voren om, ter voldoening aan eene opdracht van hoogerhand, den vertrek kende het ridderkruis van den Nederland- schen Leeuw op de borst te spelden, welke plechtigheid de gouverneur deed vergezeld gaan van een hartelyke toespraak, welke hy eindigde met de woorden: „Leve de Koningin I" waarmede alle aanwezigen geest driftig instemden door een driewerf her haald hoeral Het corps cadetten diflleerde voor den gedecoreerde en maakte daarna een militairen marsch met muziek. Bg de mededeeling van dit bericht achten wy bet vermeldt nswaardig in berinnering te brengen, dat zoowel de kolonel Sabron als de overste Van Nooten in Schoonhoven geboren zyn, dat zy hunne kinder- en jon gelingsjaren alhier doorbrachten en onderwys ontvingen aan de hier bestaande school van M. U. L. O., vanwaar zy bun toelatings-examen als cadet aan de Koniuklyke Militaire Aca demie te Breda volbrachten. Ter vervanging van den len Luitenant B. J. A. Potvliet is, met ingang van 1 November a. s. de le Luitenant M. A. K. J. Vis van het korps Pantserfort-Artillerie over geplaatst by de Instruclie-Coiupaguie, Naar aanleiding van het adres van het bestuur der Nyverheids-vereeniging voor goud- en zilversmeden alhier, om ver hooging van het provinciaal subsidie, ten behoeve harer teekenschooi met graveer-en boetseerklasseo, hebbeu Ged. Staten voor gesteld, om zoodra aan die teekenschooi eene dryfklasse verbonden zal zyo, en het boven dien aan Gedep. Staten zal zyn gebleken dat de jaarlyksche kosten voor eene doelmatige exploitatie voldoende zyn verzekerd, het provinciale subsidie in de jaarlyksche kosten van die school te verhoogen tot f 600. Groot was de belangstelling toen Vrydag-avond de heer Dr. L. Bleekrode van 's-Gravenhage als spreker optrad voor het Natuurkundig Genootschap. Ook ver scheidene dames en belangstellenden uit naburige gemeenten waren opgekomen om de voordracht te hooren van den hoogst begaafden spreker, die ons reeds meermalen van zyne uitgebreide kennis en ryke ervaring op natuurkundig gebied deed genieten en ditmaal weder een zoo belangryk onderwerp zou behandelen. Werd len vorigen jore door den heer Dr. Bleekrode het onderwerp „Hooge tem peraturen" voor het Natuurkundig Genoot schap besproken, tbans waren bel de „Lage temperaturen", waarmede hy zyne hoorders van bet begin tot het einde boeide. Het zou volgens den spreker onmogelyk zyn, dit ryke onderwerp dezen avond ge heel te behandelen; daarvoor zouden meer dere avonden noodig zyn. Ily zou zich daarom tot enkele grepen bepalen, die z. i. den hoorders bet meesle belang zouden in boezemen. Zyn voordracht wenschte hy in twee deelen te splitsen: het verkrygen van lage temperaturen en het effpet daarvan en zich hoofdzakeiyk met het laatste bezig houden. Kunnen hooge temperaturen tot in het oneindige worden verkregeD, met de lage is dit niet het geval. Onderzoekingen hebb'én bewezen dat geen lager temperatuur üan worden behaald dan uiterlyk tot 273 graden onder nul eu het is nog aan slechts enkelen gegeven geweest, dit maximum naby te komen. Het zou voor den leek een ondoenlykheid zyn een, zy bet oppervlakkig, resumé te geven van al de proeven, die de heer Dr. Bleekrode leverde tot verkryging der lage temperaturen en van betgeen de ge achte spreker lot verklaring daarvan ten beste gaf. Het effect dier proeven was voor de aanwezigen in hooge mate verrassend en mei bewondering sloeg men den man gade, die door zyne onvermoeide en jaren lange studién in het ryke gebied der natuur- en scheikunde zooveel wetenswaardigs in aan- genamen en boeienden vorm wist mede te deelen en door zyne proeven verklaarbaar te maken. De voorzitter van het Natuurkundig Ge nootschap, de heer F. M. Hemmes, sprak ongetwyfeld dan ook in den geist van alle aanwezigen toen by aan het einde der rede op het voorrecht wees, den heer Dr. Bleekrode wederom in ons midden te zien en zooveel schoons en weleuswaardigs van hem te hebben mogen hooren. Met den wensch dat het Nat. Gen. nog meermalen den hoogst bekwamen spreker in zyn midden moge zien eo van zyne uitgebreide kennis genieten moge, sloot de voorzitter zyne luid toege juichte rede. Op Zaterdag 25 October 'jl. trad op uitooodiging van de afdeeling „Schoonhoven" der Sociaal-democratische Ar beiderspartij in openbare vergadering in het Heeren-Loge ra ent op de heer W. P. G. Helsdiogen, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp „Waarom Algemeen Kiesrecht". De voorzitter, de heer A. Dykgraaf, opende de vergadering met een terugblik te werpen op de jongstleden gehouden verkiezingen in Amsterdam IX en in Gouda, wyzende op den sterken vooruitgang in stemmenaantal van de candidaten der party, een vooruitgang van meer dan 100%. De spreker, het woord verkrygende, antwoordt op de vraag: „Waarom Algemeen Kiesrecht?" Io. Omdat het is een eisch van recht en 2o als middel in den stryd. Om aan te toonen, dat het is een eisch van recht, gaat spreker de werkiDg van de huidige kieswet na. De huidige kiesvfal, vastgekoppeld aan de belasting, werkt onrechtvaardig, onbil- ïyk en ongelyk. Onrechtvaardig: Slechts 61% van de mannelyke bevolking boven de 25 jaar heeft het kiesrecht. Dus 49% der mannen en al de vrouwen zyn buitengesloten. Dat wil zeggen: zy mogen niet meespreken over bun belangen, hebben slecht9 toe te zien hoe over hen beschikt wordt en zyo dus geiyk gesteld met kinderen en onder cu rat eel e gestelden. Waarom? vraagt spreker. Met welk recht? De wet ant woordt: Omdat zy niet bydragen in 's Rgks belastingen. Is dat waar? De be lastingen worden in twee soorten verdeeld: directe en indirecte. Wie du bydraagt in de directe belastingen kan kiezer wordendaarvan geeft de fiscus kwitantie. Maar van de indirecte belasting, die ongeveer 60 millioen bedragen en waaraan ied»-r, zelfs de armste drommel bydraagt, geeft men geen kwitantie. De accyns op suiker, zou», zeep, jenever, bier, wyn, ge slacht, hierin dragen armen en ryken ge- lykeiyk by. Ieder burger betaalt dus belasting, maar van Diet alle geeft men kwitantie. De huidige kieswet werkt onbillijk. Door het kiesrecht vast te koppelen aan den census sluit hy morgen uit, wie heden het kiesrecht heeft. Een werkman betaalde te weinig wonioghuur om kiezer te worden, daar by echter een schaap bezat, waarvoor hy een stukje weide buurde, betaalde by juist genoeg. Het schaap komt echter te sterven, de weide wordt niet meer gebuurd weg is zyn kiesrecht. Bezat hy of zyn schaap nu het kiesrecht? Tot deze dwaze gevallen komt men, doordat men naar ken- teekenen zoekt buiten den mensch gelegen. De kieswet werkt ongeiyk. Op het platteland zya procentsgewjjze veel meer kiezers dan inde groote steden. Er zyn dorpen waar 70, 90, zelfs 92 pCt. der bevolking (boven de 25 jaar) kiezer zyn, terwyl in Rotterdam slechts 31 pCt. kiezer is. Hieruit moet men besluiten, dat de boer op het land knapper is dan de arbeider in de stad. En ook dit nog: De personen, die uiige- slo'en worden van de stembus, worden wel goedgekeurd om mede 's lands verdediging op zich te nemen, wel goed om alle plichten mee te helpen vervullen, maar het recht om mee le spreken wordt hun ontzegd. Is dit niet onrechtvaardig? Maar tot zulke drogredenen komt men, als men de ware oorzaak verbergen wil. En die is; Men vreest, dat de arbeiders een goed gebruik zullen maken van hun stembiljet. Na de pauze trachtte spreker aan te toonen het groote belang dat de arbeidende klasse heeft by het stembiljet in den zweren stryd. Er wordt gestreden een stryd tusschen de bezittende klasse en de niet bezittende klasse, tusschen arbeid en kapitaal. Die stryd wordt niet alleen gevoerd in bet leven, maar ook en vooral in de Kamers en de gemeenteraden, dus in de politiek. Het ia niet waar, dat bet een alryd ia tusscheü geloof eü ongeloof. De Kamer debatten vau verleden jaar hebben ons doen zien, dat Mees en Tydeman aan Kuyper de hand reikten, als deze maar piet te veel in de zakken der bezittenden greep. Er was een neutrale zone, waarop de liberale heeren met den Christen- Kuyper konden samenwerken. Eo die samenwerking bestaat in het bescher men van de brandkast. Ongevallenwet, leerplichtwet, belasting wetten, zy dragen er de kenmerken van. Een verzekering tegen ouderdom en invalidi teit, daar is geen geld voor. Spreker is van oordeel, dat er wel geld voor te vinden is waar wy ons nationaal vermogen kunnen Bt'ellen op 7000 millioeD. Wel f4.7UO.OOO voor een oorlogsschip, wel zal het geld voor de snelvuurkanonnen gevonden worden uit de verhoogiDg der invoerreebteo, wel voor de pensioenen der hooge ambtenaren. Eu Dr. Kuyper, die zoo hevig heeft getoorud tegen de kieswet-van Houten, die zoo ge schetterd heeft met zyn huismanskies recht, zegt thaDs: gy krygt bet niet. Want de heeren zya bang niet voor bet stembiljet, maar voor het gebruik, dat er van gemaakt zal worden. Zy vreezen, dat de arbeiders het stembiljet zullen ge bruiken om bun klassenbelangen te be hartigen, evenals de heeren door het stembiljet hun brandkastbélangen reeds zoo lang hebbeu behartigd. Ten slotte wekt spreker allen op om een krachtige actie op touw te zetten voor algemeen kiesrecht, er op wyzende, hoe door het houden van vergaderingen en het beleggen van meetings de uitbreiding van het kiesrecht reeds tweemalen is verkregen, in '87 en in '97. Daar niemand der aanwezigen debat ver langt, sluit de voorzitter de vry talryk bezochte vergadering. «—In den nacht van gepasseerden Vrydag op Zaterdag heeft een tamelyk ern stige binnenbrand plaats gehad ten huize van den bewoner S. G. aan de Albrecht Beyling- gracht.' Door de activiteit vau twee zoons van den bewoner is een grooler onheil voor komen. Deze beide jongelui hebben met voorbeeldige behoedzaamheid niet alleen den door hen ontdekten brand ter kennis hunner ouders gebracht, maar toen iu weerwil van het brandgeroep geen hulp kwam opdagen, hebben zy met hun vader den reeds gevor derden brand gebluscht. Lambriseering, be hangsel, schilder yen en zolder zyn zeer be langryk beschadigd, zoodat by niet ontdekking vermoedelyk een zware brand bad kunnen ontstaan. Zondag-morgen werd onder hevig verzet, door burgers aan de Politie wacht een bedelaar gebracht, die geheel be wusteloos door dronkenschap gevonden werd aan den openbaren weg. Gisteren-middag geraakte een wagen, beladen met spek, van den weg buiten de Lopikerpoórt en kwam in de aangrenzende sloot lerecbt, zonder evenwel noemenswaardige schade te hebben veroor zaakt. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de RedacteurI Mag ik eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad vragen, nu bet gemeenleraads- verslag van 17 October zoo sober was en onvoldoende helderheid geeft van tnyu voor stel omtrent de herziening van dePensioen- verordenmg alhierdaarom vraag ik u beleefd i»yu punten ter inleiding dier zaak te publi- ceeren 1. Op welke beginselen behoort een goede Pensioen-verordening te steuneD? Men zal moeten erkennen, dat ambtena ren of bediendeD, die al hun krachten wy- den aan de gemeente, aauspraak mogen maken ook in den dienst verzekerd te zyn. 2. Voldoet de bestaande verordening aan de eischeD, die aan een goede en doeltref fende regeling mogen gesteld worden? Neen. Alzoo is inyu grief tegen de be slaande verordening, dat alleen een beperkt aantal ambtenaren en bedienden er in zyn opgenomen, en alleen op een zekeren leef- tjjd van 65 jaar zyn verzekerd. De andere punten in de oude verordening zweven te veel. 3. Zoo neen, wat dient daarvoor in de plaats gesteld te worden? a. Zoude ik gaarne wenscbeD, een recht te verleenen op pensioen eu wachtgeld aan alle ambtsnaren en bedienden in gemeente dienst; b. die den leeftyd van 65 jaren hebben bereikt c. aan hen, die in dienst der gemeente Kiekte of lichaamsgebreken hebben verkregen 11. aao weduwen en weezen. 4. Welke zullen dan de financiéele gevol gen zyn? De regeling der floanciëele gevolgen is bet moeilykst. Maar boe dan ook, weduwen en weezen uit te sluiten mag nietde premiön, die de man betaalt, moet de vrouw derveu van hun salaris; overlydt by, heeft zy niets; in elk geval kou er op gevonden worden, dat by overlyden of vertrek een gedeelte, of een zekere som jaarlyks aan weduwen en weezen worde uitbetaald. De zaak is het overwaardig om een commissie te benoemen, die geest en hart op die dingen zet. J. W. VALK. Schoonhoven, Oct. 1902. Geachte Redactie! Vergun my s. v. pl. enkele vragen in uw courant te plaatsen; soms kan bet zyn nut hebben voor inwoners van ons stadje. Waarom wordt, tydens het straatverleg- gen, het omwoelde zand niet met water onzer, b(j deze gelegenheid gemakkelyke water leiding, massiver gewasschen? De lucht verwydert men er toch door? Zou men het spoedig invallen der straten daar niet mté voorkomen, en dus beter af doend, voordeeliger werk krygen, en spoe diger van die vuile zandmassa af zyu? Waarom worden defaecalién in tonnetjes op 't midden van den dag, door de stads werkers in open wagens vervoerd, zoodat de (odeur?) ons ramen en deuren moet doen sluiten Zou dit een particulier mogen doen? En, zou zoo'n wyze van vervoeren in 't belang van de gezondheid der inwoners zyn? Ook zullen toch de lekkende kistwageus Woensdag-avond na elf uur geen nut af werpen Waarom worden onze lieve wandelwegen niet rond, dus tot afwatering bekwaam, gelegd Zou bet, gelet op de wandelaars of voet gangers, niet een degelyke maatregel zyn, als de lieve jeugd het zoogenaamde pin kelen beslist werd verboden? Met dank voor de opname, Ee.v Inwoner. VERVOLG DER NIEUWSTIJDINGEN' H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zullen na afloop van bet verblyf in het buitenland, in het begin van December, weder bet paleis 't Loo betrekken. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heefl benoemd in de gezond heidscommissie te Dordrecht: tot lid en voorzitter dr. H. J. de Graaf, arts, voorzit ter van de afdeeling Dordrecht van de Maat- 8chappy van Geneeskunde; tot leden, D. J. Admiraal, arts, dr. A. J. van de Ven. apothe ker; H. E. van der Kaa. architect; N. A. M. van den Toorn, ingenieur van den ryks- waterstaat; Th. Klaus, voorz. van de afdee ling Dordrecht van den Roomsch-Kalholieken Volksbond en mevrouw de wed. S. Essenius Greef, geboren Slotemaker, allen aldaar; in de gezondheidscommissie van de Vereeni ging van gemeenten, welke haar zetel heefl te Bod»graven: tot lid en voorzitter, C. Dek ker, arts te Zwammerdam; tot lid eo secre taris, H. le Coultre, burgemeester van Bode graven; tot leden, W. Poolman, arts te Lange-Ruigeweide; K Donwes Dekker, apothe ker te Bodegraven; G. J. W. de Jongh, ingenieur directeur der machinefabriek te Oudewater; N. Exalto, bouwkundige te Moordrecht; en G A. Kniphuyzen, predikant te Boskoop. Het hoofdbestuur der poste ryen en telegraphie zal in het vervolg geen vrydom van port meer toestaan voor de verzending der betalingstukken aan weduwen en weezen, ten laste van het rykspensioen- fonds voor weduwen en weezen van burgerlyke ambtenaren, vermits die stukken niet geacht kunnen worden te behooren tot de bescheiden. Waarop die vrydom kan worden toegepast. Dientengevolge zullen die zendingen van beden af als aan port onderworpen dienstbrieven zyn aan te mer ken, waarvoor door de gepensionneerden of hunne gemachtigden de verschuldigde kosten van fraukeering aan den postbode zullen moeien worden voldaan. Voor het derde en schriftelyk gedeelte van het notarieel staatsexamen, afgenomen op 28—29 Augustus jl., zyn geslaagd en werden mitsdien bevorderd tot caodidaat-notaris o. a. de volgende aspiran ten J. W. van Borkel en A. A. van Haeften te Sliedrecht, P. A. van Buuren te Alblasser- dam, J. den Herder, F. H. Kooyman en J. van Kranenburg te Gouda, C. Pot te Kinderdyk en J. II. Verheus te Koog a/d Zaan. By het examen in de vrye- en orde-oefeniDgen der gymnastiek zyn o. a. geslaagd de dames M. van Wagensveld en C. A. van Wagensveld te Lopik en de heeren J. G. Rondberg te Middelburg, C. Lugthart en G. van Spengen te Gouda, A. de Bruyn te Gouderak, J. A. Vis te WaddiDgsveen en J. J. Wepster te Krimpen a/d Lek. Ds. J. J. van den Berg. pred. te Sliedrecht, heeft het beroep by de Geref. Gem. te Terneuzen aangenomen. A1 blwMerdain herbalingsonderwys, dat gedurende 4 maande Oct. Voor bet in school no. 2 maanden 4 avonden per week gegeven zal worden, hebben zich 57 jongens aangemeld. Voor de herhalingsschool voor de meisjes, die 's Woensdags- en 's Zaterdags-middags van 2 tot 5 uur wordt gehouden, hebben zich slechts 6 meisjes, allen in de nabyheid der school wonende, aangemeld. Groot-A minera, 28 Oct. Onze predikant Ds. W. Bieshaar heeft voor het beroep naar Elburg bedankt. Krimpen a/d IJael, 27 Oct. Vrydag- avond had de algemeene vergadering plaats van de ysclub „Krimpen aan den IJsel", afdeeling van den ysbond „De Krimpener- waard". Als bestuursleden werden herkozen de heeren: A. J. Otto Jr., S. Slappende! en C. Noordegraaf. In de vacatures, ontstaan door het overlyden van den heqf G. van der Linde en het bedanken van den beer M van der Linde werden gekozen de heeren A. de Jong Wz. en W. van der Lugt. LinBfhoteu, 28 Oct. Uitslag van de gehouden loting voor de nationale militie als volgt; 1. P. vau Laar, 2. Adr. Mugs (te klein), 3, W. Kortenoeven, 4. C. A. Schoonhoveo, 5 G. Tbiele, 6. C. van Vliet, 7. W. C. Kasbergen, 8 P. Achterberg (broederdienst), 9 G. Beyen, 10 H. van den Engel (broeder- dienst), 11 J. A. Ooslveen, 12 H. Budding (broederdienst), en 13 A. de Jong. Het aandeel bedraagt vermoedelyk 4 of 5. Nteuwerkerk a/d IJsel, 28 Oct. Tot predikant alhier is beroepen Ds. W. R. Boerendans te Nieuwkoop. «Ridderkerk, 28 Oct. De gemeente raad heeft de volgende salarisregeling voor onderwgzers aangenomen. Aanvangssalaris f 550. Vier verboopingen van f 50 om de 6 jaar tot een maximum van f 750. Voor huishuur f 50. Voor hoofdakte f 100, en voor verplichte hoofdakte f 200. De geregelde plannen en teekeningen voor de waterleiding zyn nu door de concessionarissen aan de gemeente toege zonden. Keurt de raad ze dus goed, dan kan, ais alles goed gaat, de waterleiding over een jaar geheel gereed en in exploitatie zyn. Moge 't zyp gaanl Eenige berichten wachten op plaatsruimte. VIS8CH ER IJ-BERICHTEN Vrydag 1. 1. werd te Ammerstol op de visscbery een steur gevangen van 90 halve kilo's, die ter markt verkocht .werd voor f 30,50. Als eene byzonderheid in dezen tyd van het jaar doen wy hiervan melding. Ofschoon de gesloten tyd voor de groote zalmzegen sedert 15 October ge ëindigd is, werd er noch op de Waal, noch op de Merwede, byna nergens meer gevischt, een gevolg vau de scbaarscbte van zalm op beide rivieren. Van Tiel tot Gorinchem werd slechts één zalm gevangen, en te Hardingsveld 2. De visscbers bielden zich vooral bezig met het visschen naar houting en paling. Er werd gevangen ruim 900 KG. paling en 1000 KG. houting. Winterzalm geldt tot f 4, zomerzalm f 1,30, St.-Jacobjes 60 ct. a f 1 per half KG. BEURHBEBICHTEN. 27 Oct. Cert. Nederl. Werkl. Schuld. Vh 81'/§ Dito dito 3 938/g Oosttnryk, Obl. pap. Mei-Nov. 5 84Vu Dito zilver J&n.-Juli. 5 84Vi# Portugal, Oblig8 31 Dito 41/» 48 Vi Rusl. Obl. Binnenland 1894 4 Dito 1880 4 97Vi Dito Gr. Russ. Spw.-my. '98 4 988/e Haarl. Ilyp.-Bank pandbrieven. 4 100»/i Hong. Ilyp.-Bank pandbrieven. 4 82V4 Zuid-Ital. Spoorw.-my. Oblig. 3 638/a Wladikawkas Spoorw.-my. 4 96 Loten Antwerpen21/» 1048m Loten Brussel21/» 1048U Loten Theiss Reg. Ges. 4 133Vs Loten Madrid3 481/* Loten Turkjje 1870 3 28°/ia schapen 20 25 ct.; lammeren 12 a 32 ct; varkens 22 a 25 ct. en lichte vaikaps voor export 22 a 23 ct. per kilo. RECLAME. De kalmte na een lang lijden. De kolommen vau de Hollandsche cou ranten, die op een en denzelfden dag worden uitgegeven, alle te zamen genomen, zouden op 't oogenblik reeds niet meer voldoende zyn om al de altesten en dankbetuigingen te kunnen bevatten, die sedert jaren en nog steeds dagelyks tot ons komen. Al de per sonen, die genezen zyn, kunnen door onzen verslaggever niet bezocht worden; wy laten dus hier een attest volgen dat na de rond reis van onzen verslaggever nog tot ons gekomen is. En omdat bet handelt over een rheumatieklyder, een kwaal waar zoovele menschen mede bebebt zyn, twyfelen wy niet of 't zal onzen lezers en lezeressen zeker belang inboezemen. Het is juffrouw H. Westemeyer te Soest, die ons het volgende meedeelt: „Myn man, slager van beroep, leed sedert langen tyd aan rheumatiek in zyn geheele been, vanaf de teenen tot aan zyn lenden; de pyn was zoo hevig dat h(j niet kon loopen, noch zitten, noch staan, en daar wy al zoo vele genezingen gelezen hadden in dergeiyke gevallen, door de Pink Pillen verkregeD, gingen wy ook er toe over om ze te ge bruiken, en 't resultaat is van dien aard De Heer H. Westemeijer, volgens portret, geweest, dat de pynen van dag tot dag minder werden en dezelve thans geheel zyn verdwenen, zoodat hy weder flink zyn werk kan vefrichten. Oüze dankbaarheid kunnen wij met geen woorden uitdrukken; wy zyn ten alien tyde bereid aan desverlangenden de gewenschte inlichtingen te gevenwant van zulk een lyden verlost te worden is met geen goud te betalen. We betreuren dan ook geenszins het geld dat wy voor de Pink Pillen hebben uitgegeven; want nu myn man weder werken kan, komen de uitgaven, die we ons getroost hebben, weder dubbel en dwars binnen." De Pink Pillen zyn niet alleen dienstig voor rheumatiscbe aandoeningen, maar bo vendien tegen alle ziekten, voortkomende uit een slecht bloed, zooals bloedarmoede, bleekzucht, zenuwpynen enz. Ze zyn de heruieuwsters van het bloed by uitnemend heid; zy zyu onovertreffelyk ter bevordering der vorming der jonge meisjes en eveneens voor de vrouwen tusschen de 40 en 60 j «ar. Zy bezitten een herstellende en opwekkende kracht wanner men van een zware ziekte herstellende is. W(j kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve»de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zy uiterlyk den schyn hebben van de echte te zyn, doch de heilzame^ en genezende bestanddeelen bezitten ze 4n geene deele. Koopt ze slechts bn de dep»Uhouderp, die onder de attesten zyo aangegeven, of, zoo gy maar eenigen twyfel mocht hebbenlaat ze rechtstreeks van deh hoofddepóthouder komen, den Heer Snabilié. Prys f 1,75 de doos, f 9,— per 6 doozen. Verkrygbaar by SnabiliÏ, Steiger 27, Rotter dam, hoofd-depóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrygbaar voor Schoonhoven en omstreken by A. N. van Zessen, Drogist. BURGERLIJKE STAND. NehMnhoven. Van 24—28 Oct. Geboren: Gerrit, z. van G. Oosterling en K. Baas. Adriana Elisabeth, d. van J. v. d. Heuvel en T. Dekker. Neeltje, d. van A. Stigter en A. A. v. Vliet. Ondertrouwd: C. N. Scheepmaker en M. v. d. Ham. Moordrecht. Van 15—28 Oct. OverledenTh. Bouwman, oud 78 j. Bevallen van een Jongen J. C. TOM SCHEI-EELAAH KLOTS. Lekkerkerk, 24' October 1902. Bevallen van een Meisje J. BROUWER-Ruiter. Bergambacht, 26 Oct. 1902. Eenige kennisgeving. Heden behaagde het den Ileere van leyjpn en dood, na een langdurig doch geduldig lydenvan onze zyde weg te nemen onze geliefde Nicht NEELTJE VAN TILBURG, in den ouderdom van 23 jaren en 9 maanden. Namens Neven en Nichten, J. C. VAN TILBURG. Nieuwerkerk a/d IJsel, 20 October 1902. Heden overleed, tot myne diepe droef heid, Da èene korte ongesteldheid, myn innig geliefde Echtgenoot ADRIANUS 8PRUIJT, io den ouderdom van 28 jaar en 6 maanden. Wed. J. SPRUIJT, geb. den Boer Alblasserdam, 25 Oct. 1902. Heden overleed, tot onze diepe droef heid, na eene korte ongesteldheid,onze innig geliefde Broeder ADRIANUS SPRUIJT, in den ouderdom van 28 jaar en 6 maanden. Uit aller naam. J. SPRUIJT Wzn. Alblasserdam, 25 Oct. 1902. Heden overleed, tot onze diepe droef heid, na eene korte ongesteldheid, onze geliefde Aanbehuwdzoon en Broeder ADRIANUS SPRUIJT, in den ouderdom van 28 jaar en 6 maanden. Uit aller naam, Wed. D. DEN BOER geb. Tuijtei. Alblasserdam, 25 Oct. 1902. By het plotseling verlies van onzen kleinen WIM ontvingen wy zóó vele blyken van deelneming, dat alïen, die daarvan uiting gaven, ons mogen ten goede houden dat wy hun daarvoor langs dezen weg onzen dank betuigen. F. J. VAN DRIESTEN en Echtgenoote. Nieuwerkerk a/d IJsel, 24 October 1902. Voor de vele bewyzen van deelneming, ondervonden tydens de ziekte en by het overlyden van onze geliefde Moeder. Behuwd- en Grootmoeder CORNELIA HOEFLAAK, betuigen wy onzen hartelyken dank. Uit aller naam, G. HARTK00RN. Ottoland, 28 October 1902. Predikant te Lelden, is voornemens 's avonds 7 nor, by J. V00RSLUIJS TE BRANDWIJK, eene lezing te houden over: „De verhouding der Sodaal- democrafle tot Godedienat, eigen dom en huwelijk." Entrée vr(J. Debat toegelaten. UIT DE VERLOTING GOUDA tegen vermindering van prijs, en een TIL BURY, by C. VAN DAM te Stolwyk. 3 nieuwe of gedeeltelyk nieuwe en een ENGELSCHE KAR op Conlé- assen, by W. VAN STAM, Wagenmaker, Bergambacht. Eaaaienr, noteert FUn Zilver tegen f 43,8© per Kile- le geil. «.1® - 8e geh. - SVfQS De pryzen Eyn berekend netto contgnt DE VRIJE valt dit jaar in op Het Gemeentebestuur van Ameide, H. VAN EETEN, Burgemeester. A. VAN STAVEREN, Secretaris. Voor een reeds bestaand klein Agentschap eener LEVENSVERZ.-MAATSCHAPPIJ wordt voer Schoenhoven en Om atreken een gevraagd. Hooge provisie. Brievenonder No. 14, Bureau dezer Courant. Tegen Kerstmis a.s. gevraagd: die goed kan melken. Adres, liefet in persoon, HULPKANTOOR Bleakens- graaf, onder ietter S. Wordt gevraagd tegen Kerstmis a. s. P. G., goed kunnende melken en met de wasch omgaan, by P. TUIJTEL te Ond- Alblaa. UTRECHTSCHE WAGEN met portieren en TILBURY, beide van de Verloting, zeer billyk te koep aangeboden door De Notarissen STEHOUWER te Molenaarsgraaf en SCHELL te Giessendam zullen op Don derdag 6 November 1902, des voormiddags ten 9 ure, op de Bouw- man8Woning bewoond door de Wed. GERRIT DE GROOT te Wijngaarden, jQ het openbaar, om contant geld, verkoopen: 2 VAARKOEIEN, 3 KALFVAARZEN, 3 zwarte MERHIEPAARDEN, oud 4Va, IVi en IV* jaren, 1 ZEUG met BIGGEN, een Boerenwagen, Tilbury, Kar, Schouw en Slede. Voorts: Melk- en Bouwgereed schappen en MeubUaire Goederen alsmede en het 4-Jarlg Hakhout van verschil lende Stoven. Te zien daags vóór den verkoop. Inlichtingen geven genoemde Notarissen. X? j, C. B. VAN BAAREN te Schoon- hoven zal op Vrydag 31 Oc- tober 1902, 's morgens te 10 uren, aan de vóór het Koffiehuis van P.G. VAN LEEUWEN aldaar, publiek verkoopen: Eene groote partU afkomstig van de afgebrokèn R. K. Kerk, aan de Gouwe te Gouda. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Agenten van het Nieuw* v. d. Dag, bevelen zich beleefd aan voor het plaatsen van MAGAZIJN MARKTBERICHTEN. Gorinchem, 27 Oct. Aangevoerd 181 runderen, 7 nuchtere kalveren, 18 vette varkens en 581 biggen. Pryzen: zware kalf koeien f 200 a 250, kalfvaarzen f 140 a 200, melkkoeien f 160 a 200, f1/»-jarige ossen f 120 a 160, guiste vaarzen f 80 a 120, pinken f 70 a 100, graskalveren f 40 a 60, nuchtere kalveren f 12 a 16, vette varkens 22 a 24 ct. per half kilo, biggen f 5 a 11. Rotterdam, 27 Qct. Tarwe f 7.25 tot f 7.80. Per 100 kilo f7,25 tot f8,50. Rogge f 4,75 tot f 5,70. Botterdam, 27 Oct. Aangevoerd 232 vette runderen, 0 magere dito, 196 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 2934 schapen of lammeren, 543 varkens. Runderen 25 a 84 ct; kalveren 38a49ct.

Schoonhovensche Courant | 1902 | | pagina 2