KG. 8 lit: 1902. Zaterdag 8 November. N°. 2353. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Eerste Blad. OfficiöBlfl bmisoM Gemeente Schoonhoven. 6 ma anden 10 a 35 Cents. it pagina’s Woningwet. ZANG. 0' ns /erzonden. SUIKER. BINNENLAND. BUITENLAND. Overwicht. S. W. N. VAN NOOTEN tï Schoonhovin, Uitgevers. Deze Courant bestaat uit 9 Bladen. bescherming zyn, hebben ook een woordje en loudt met gast lie, 3: weer afscheid laaM lee- knta per aandacht i voorschrii te i Het >uda, f 3, idea j en eer. SCHOOBHOWSB GOMT. 90 en, d., vaardig genees, lie wijze de ver. ten aan mannen beteekenis, en de mannen van den handel, dat soort in Engeland. Zondag werd er o. a. die over het algemeen tegen kunstmatige ^^“hlelden - - ze eene byeenkomst, allen gewezen Afri- mee te spreken. Om tot een goede oplossing kaansche soldaten, die van het Ministerie hunne achterstallige soldjj nog steeds niet ontvingen en ook niet verder in dienst te 1 noodig is te bewaren, moeten worden. Wat verder de toestand zyn zal, als overal, by de toegetreden mogendheden, de aansluiting by de conventie zal zyn aangenomen en haar bepalingen eerlyk ten uitvoer worden gelegd, dat moet de tyd leeren. De ge- makkeiykheid van het wereldverkeer, die den producten-invoer over alle havens ver deelt en de markten doet vestigen, daar waar de voortbrenger het meeste voordeel kan behalen, is ook een factor van hooge beteekenis, en de mannen van den handel, van een hoogst lel worden per post die er om schryft ostitute”. Zoo vele aren op lichamelyfe irsleld hebben, zyn odat het Instituut msterpakjes te ver- die er om schrift, en alle mannen i vroegtydig verlies pakte of uittering lezen worden. terpabjc wordt sder verzonden jren, millic bedrag onb behoefte. exit de eigenschap teweeg te brengen wordende geeft het Het geneest alle heeft steeds op J gevallen geslaagd, een gratis monster* te Medical Institute, Ft. WAYNE, Ind., men het U terstond scht het grootst aan* die niet in staat z\jn ch te laten verplegen zal hun veroorloven kelyk het is genezen ware geneesmiddel 0 maakt geene uit- die het vraagt zal ivangen, zorgvuldig i pakje, zoodat de ft geene publiciteit vreezen heeft. cht zonder dralen te een brief naar Ame- m met een postzegel r naam zeer duidel y k Ires, opdat er geene ng kan voorkomen. tatie van slachters vrjj- 'oer van varkensvleesch, de vleeschduurte t nog wel e onrust kan ver! staaltje. dezer dage ard, dat tegen dan 2000 rounds Ministerie Tot wat al bitterheden het verzoetings- middel by uitnemendheid aanleiding heeft gegeven, 't is niet te zeggen. Over hetgeen men noemt de suikerquaestie twisten sinds menschenheugenis staatslieden en geleerden, fabrikanten en handelaars, de heele wereld door verspreid. En hoe langer het duurt des te duisterder wordt de zaak. Dat komt, omdat de menschen zoo y verig zyn in het verschaffen van dit genotmiddel. In de tropische gewesten, door Europeanen gekoloniseerd of onder hun bestuur staande, verbouwt men riet en bereidt men sap, by steeds toenemende hoeveelheden; in landen 'met een koel klimaat worden onafzienbare akkers met beetwortelen beteeld en rjjzen fabriekschoorsteenen by menigte. En dan wil men de bereide suiker natuurlek gaarne verkoopen. Daar komt by, dat de verschillende regeeringen al sinds lang tot de overtuiging zyn gekomen, dat suiker is een zeergeschikt voorwerp van belastingheffing. Als genot middel wordt zy het meest gebruikt door de meer gegoeden, dus dragen ook dezen het ruimst by in de opbrengst van den suiker-accijns. Dat er van die gelegenheid een mild gebruik is gemaakt ook in Neder land, wordt bewezen door het feit dat er jaarlijks ongeveer 15 millioen door in de schatkist komt. De inning is nietbyzonder bezwaarlyk; zy geschiedt aan de fabrieken, naar den maatstaf van de volgens wettelyk vastgestelde regelen geschatte voortbrenging. Voor de suiker uit het Buitenland, waar onder ook de Nederlandsche koloniën moeten verstaan worden, heeft de accy osheffing plaats bij den opslag aan de groote verkoop plaatsen, of aan de raffinaderijen voor zoover het de ruwe suikersoorten betreft. By uit voer wordt de betaalde accyns natuurlyk teruggegeven. Nu zou, als er geen bijzondere omstandig heden ia het spel kwamen, de suikerquaestie niet zjjn ontstaan, althans niet een zoo in gewikkeld karakter hebben verkregen, dat een gewoon meusch tevergeefs tracht er een heldere voorstelling van te krijgen. Maar de suiker is geworden een der voor naamste artikelen voor den wereldhandel en het streven van allen, die er by betrok ken zyn, in de onderscheiden landen, is te zorgen dat het voordeel aan hun kant zoo groot mogeiyk zy. Dit wil men gedaan zien te krygen met politieke middelen, dus door invloed te oefenen op de wetgeving. Daar door is de stryd niet beperkt tot de belanghebbenden, maar is by doorgedrongen tot de regeeringen, die, tengevolge barer samenstelling, ook party geworden zyn. Wat de kennisneming van den omvang en de beteekenis van dezen stryd bemoeilykt, is zyn algemeen, internationaal karakter; men moet, om te kunnen oordeelen, iets weten van den staathuishoudkundigen toe stand in de suiker voortbrengende landen. Ook zyn er tal van vreemde woorden in Prjja der Advertentien: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regal meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco niterlnk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentien, voor S-maal plaatsing opgegeven, worden slechts >-maal in rekening gebracht. —De Minister van Binnenlandsche Zaken; overwegende, dat ten gevolge van het overlyden van den heer A. E. vau Kem pen, eene verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict .Leiden gelet op de artikelen 130, eerste lid, 131, eerste en tweede lid, 133, eerste lid, en 134, derde fid, der Kieswetheeft goedge vonden: te bepalen, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 18 dezer; de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 15 dezer, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 2 December Z.-.8. Den 8en Maart zal het 15jaren geleden zyn dat Mr. F. H. J. Tavenraat benoemd werd tot griffier der Provinciale Staten van Zuid-Holland. De le-luit der art. M. J. M. Wil* lema, sedert 1 Juni 1901 op non-activiteit, heeft eervol ontslag uit den dienst gevraagd. lislag der Zaterdag in Engeland ahouden gemeenteiyke verkie- by uitstek gunstig voor de libe- ziet men van die zyde een af- 'otum tegen de onderwijswet. 1 is een oudstryder uit Zuid- ms inbraak u jrangarbeid ag in E. "emeenteiyke gunstig voor van die zyde ia onderwyswe oudstryder uit ik en diefstal tot zes veroordeeld. Maar Britsche regeering rend als voor den veroor- _3 soldaat had nog ruim 3 goed aan soldy. Hy kreeg maar M van het Ministerie van Oorlog 1^1, na al wat hy bezat verpand ien, was hy, om vrouw en kinderen sbrekiyden te redden, tot misdaad 30. er loopen er nog heel wat van in Engeland. Zondag werd er o. a. IG, zaken, op de quaestie betrekking hebbende, en dat kan niet anders, om by de behande ling van het vraagstuk tusschen vertegen woordigen der natiën begripsverwarring te voorkomen. Intusschen schrikken die woor den menigeen af van pogingen om er wat in door te dringen. Welk belang de Regeeringen in de suiker- voortbrengende landen hebben om de productie zooveel mogeiyk te bevorderen, derhalve de teelt van suikerbieten te begunstigen, is gemakkelyk te begrijpen als men let op den invloed van de grond eigenaars, die ten slotte van hooge producten-pryzen het meest profiteeren. Die invloed doet zich het sterkst gelden in landen als Duitschland en Oostenryk, waar het grondbezit minder verbrokkeld is dan by ohs. De vorm, waarin de Regeeringen, door wettelyke regelingen, den afzet van de te veel geproduceerde suiker kunnen in de hand werken, is het toekennen van premiën by uitvoer, of door terugbetaling van een hooger bedrag aan accyns als door de hoeveelheid die men verzendt wordt vertegenwoordigd, of door reeds by de productie den fabrikanten minder accyns te doen betalen, door een zeker percentage van de te verkrygen ruwe suiker accynsvry te laten. Het laatste stelsel wordt ook by ons toegepast, waar door de beetwortelsuiker-fabrikanten een voorsprong hebben op de eigenaars van suiker-ondernemingen in IndiO. De verschillende gouvernementen werkten tegen elkander op in het toekennen van bescherming aan hun suikerproducenten, ten einde dezen in voordeeliger conditie te brengen tegenover de concurrenten van elders by den stryd op de wereldmarkt. Ten slotte begon men in te zien, dat het zoo niet langer kon, dat by deze scherpe mededinging zoowel de handel als de ny verheid nadeel leden, ondanks de groote offers, die door de schatkist of eigenlqk door de suiker-gebruikende bevolking ge bracht werden om ze op de been te houden. Zoo kwam het denkbeeld in de wereld om in onderling overleg die premiën, hetzy geheel af te schaffen, hetzy tot geringe verhoudingen terug te brengen, zoowel de open premiëu, bestaande in verhoogde teruggave van betaalden accyns by uitvoer, als de bedekte toelating van een accynsvry gedeelte van de opbrengst der fabrieken. Verschillende pogingen om in deze tot overeenstemming te geraken, zyn mislukt, maar het hoog belang der zaak noopte, er af en toe weer op terug te komen, totdat eindelyk het overleg is tot stand gekomen bij de conventie van Brussel, die met 1 Sep tember des volgenden jaars van kracht wordt voor alle natiën, die zich er by hebben aangesloten, hetgeen moet worden uitge maakt door haar Parlementen. Ook by onze Staten-Generaal is een wetsontwerp in dien ,zin aanhangig gemaakt. Deze conventie onderwerpt het artikel suiker aan de gewone invoerrechten, over welke by het sluiten van handels verdragen tusschen de natiën kan worden onderhandeld, maar verbiedt de premiën. Alleen is, als over gangsbepaling, en om den te sterken toevloed van suiker uit den vreemde, zoolang nog de bescherming duurt, te kunnen tegen gaan, het verleenen van een byzondere premie, een zoogenaamde surtaxe, geoorloofd, waarvan het maximum echter ook in de conventie is vastgesteid. De vraag, waar het nu om gaat, is deze: Zal onze Regeering aan de Staten-Generaal het voorstel doen tot het toestaan, aan de suikerfabrikanten, van deze surtaxe. Daar staat nog een andere Vraag achter, zonder er bepaald onafscheidelyk mee ver bonden te zyn, het is die van de verlaging van den accyns. Suiker is niet uitsluitend een genotmiddel, geen weelde artikel, maar heeft een groote voedings waarde, zoodat vermeerdering van het ge bruik het volkswelzyn ten goede zou komen. Men redeneert aldus: De prys van suiker wordt door den accjjns hoog opge voerd vermindering van deze indirecte belasting zal de consumtie zeer doen toenemen, zoodat toch de schatkist geen schade zal lyden. Er wordt soms aange drongen op geheele afschaffing, maar die dat doen, verzuimen te vertellen, wat be lasting er voor in de plaats moet komen. Want minder dan ooit kan het departement van financiën het geld missen. Verlaging daarentegen, maar een goed merkbare verlaging, opdat zy haar uit werking dadelyk kan doen gevoelen op den debietprys en derhalve op het gebruik zou sterk zyn aan te bevelen. Becyferingen in hoever de consumtie zou toenemen en dus de schatkist geen schade lyden, zyn wel gemaakt, maar rusten op fantaisie. Men gebruik ter aanduiding van de verschillende zal dat moeten afwachten. voorzitter der gez< lat geen reden tot ongei onmogelyk de Chinee ng te bren|“~ '1*' ndsleer. 1 Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Het al of niet toekennen van surtaxe, om de suikerfabrikanten in staat te stellen gedurende den crijjpfrgn tyd tegen een verwachten toevloed van vreemde suiker te concurreeren, heeft met het cyfer van den accyns weinig te maken; alleen de surtaxe zal dien wat verhoogen, de suiker duurder houden, het verbruik eenigszins drukken. En, in een krachtig gesteld adres uil Indiê aan de Tweede Kamer wordt er met beslist heid op gewezen, dat door den gevraagden maatregel de belangen der suikerproducenten op Java geschaad worden. Dezen hebben van het gouvernement nooit bescherming gehad; het verlaagd tarief van vervoer op de Staatsspoorweglynen van Java kan moeie- lyk dien naam dragen, omdat wel meer stapel- artikelen zoo daar als elders dat zeer natuurlyk voorrecht voor zendingen in het groot genieten. Daarentegen werd tot nog voor korten tyd de afvoer van Java-suiker gedrukt door uitvoerrechten. Die suiker komt meest op de Engelsche markt, maar zal niet kunnen concurreeren tegen de beetwortelsuiker van hiér, als deze be scherming geniet. Wat zal de Regeering doen? Riet en biet hebben het wel meer met elkander aan den stok gehad, en dan gaan over en weer verwyten van grove winsten. Wordt er evenwel aan de Regeering of aan de Staten- Generaal gepetitionneerd, dan klagen beiden steen en been over hun armoedig beslaan. Wq voor ons gelooven, dat niet-beschermen de veiligste weg is, en dat kalm behoort te worden afgewacht wat andere volken zullen doen, en of nu inderdaad zulke enorme massa’s suiker, niet voor doorvoer bestemd maar die in het land zullen blyven, ons zullen overstroomen, dat de suikerfabrikanten hun boeltje wel sluiten kunnen. Het kon weleens meevallen, ep dan zou het toch werkeiyk niet te verantwoorden zyn, ieder Nederlander die een pondje suiker koopt, wy bedoelen natuurlyk, volgens de wet een kilogrammefje, een of twee centen te veel laten betalen, zoo het niet dringend ,1" om de industrie voor ondergang En dat zou eerst bewezen Niet v< teneinde rytuig 3 dagei Niet tuig r~ rywiel. T. - - Openbare M. deW., J. d. L., J. f 1, subs. 2 f 3, subs. 2 kend, f 6, subs, huizen, f 2, r1' H. J. v. B„ bei subs. 1x2 dagen. >y herhaling. allen te Gouda ieder f 2, subs, lelie en M. V. laga». iaden in Zuid* BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven vestigen de aandacht van be langhebbenden op het voorschrift van art. 5 der W»ningwet, waarbij °P straffe verboden is om, zonder hunne schriftelyke vergunning, een gebonw op te richten of geheel of voor een gedeelte te vernieuwen; of krachtens eenig zakelyk recht tot woning in gebruik te nemen, of als eigenaar of in eenige andere hoedanigheid tot woning in gebruik te geven een gebouw of een ge deelte van een gebouw, laatstelyk niet als woning gebezigd. (Kleine vertimmeringei van deur, portaal, venster en getimmerten zooals een kooi, een hok, een bergplaats e. c. zyn daaronder niet begrepen.) Totdat nadere voorschriften tot stand zullen zyn gekomen, gelden de bepalingen van de arlt. 195 en volgende van het Alge meen Politie-reglement voor deze gemeente, voor zoover zy niet in stryd zyn met de Woningwet of met eenige andere wet. Schoonhoven, 6 November 1902. VAN SLOTEN. De Secretaris, GEELHOED. ontvingen konden gehouden worden. Dat een Minister ook nog wel eens in angst, ja, in kwellende onrust kan verkeeren, bewijst het volgende staaltje. Minister- President Balfour heeft dezer dagen in een redevoering verklaard, dat tegen het eind van 1899 niet meer dan 2000 rounds-patronen in de magazynen van het Ministerie van Oorlog waren, terwyi tydens den oorlog de Regeering in Engeland niet veel meer pa tronen had, dan noodig was voor een dag verdekt schieten. Teekenen des tyds! Kolonel Swayne, de aanvoerder der Britsche troepen in de expeditie tegen den gekken Mullah van Somaliland, is naar Londen teruggeroepen, om inlichtingen te verstrekken aan de Regeering. Over 6 weken zullen de troepen tegen den Mullah oplrekken. Te Johannesburg stroomt het van liefheb bers- vrywilligers voor Somali-land en ook Natal bood hulp aan. Volgens «Daily Mail" zond Ben Viljoen het volgend schrijven aan Generaal Roberts Geëerde heerl Wanneer besloten wordt de diensten der Boeren tegen de Somali’s te aanvaarden, dan zou ik gaarne van u ver nemen, of het my vergund zal wezen, myne diensten ter uwer beschikking te stellen.” In het Noorden van Frau krUk zal nu misschien wel spoedig een einde komen aan de werkstaking. De scheidsrechters voor de arbeiders en die voor de myn-maatschap- pyen zullen in het Ministerie van openbare werken te Parys samenkomen en dan hoogst- waarschyniyk wel tot eene beslissing geraken. DuitMcbland. Ondershands heeten nog steeds onderhandelingen gaande tusschen de Regeering en de Ryksdagmeerderheid over het toltarief. De Minister van Landbouw, Von Podbielsky gaf aan eene deputatie van slachters vry- stelling van den invoer van varkensvleesch, voor bet geval dat de vleeschduurte blyft aanhouden. De Kroonprins van Denemarken heeft by een bezoek aan Kassei, waar bet regiment huzaren ligt, dat naar hem heet, een hartelyke toespraak gehouden over Duitschland en over Keizer Wilhelm. Om haar verzoenend karakter trekt zy zeer de aandacht, ja, zelfs gelooft men hier en daar aan een geheim verbond. Sarah Bernhardt heeft genomen van Duitschland. In Bnaland maakt veel Kuatie het te komen moet men eerst eens zien hoe de suiker loopen zal. Vrydag jl. verliet Generaal De Wet En geland’» grondgebied, begeleid door zyne collega’s Botha en De la Rey, die hem tot het Waterloo-station vergezelden, waar eene talryke menigte zich verzameld had, om den vertrekkenden Generaal nog een laatsten groet te brengen. „Goede reis!" „Geduid en moed!'* Onder het uitroepen van deze woorden vertrok de trein, waarin zich de dappere Boeren-aanvoerder bevond. En over een dag of 19 zal waarscbynlyk wel hetzelfde publiek uitgeleide doen aan een ander persoon, die ook naar Zuid- Afrika vertrekt. We bedoelen den Minister van Koloniën, den heer Chamberlain, die met zyne vrouw en eenige secretarissen 15 of 16 November met het schip „Good Hope”, over Suez en Durban reizen zal naar het verwoeste land der arme Boeren, die eene gunstige verwachting hebben van de reis. Zouden ze die ook houden als ze wisten, dat Lord Milner voornemens is overal mede te gaan. Chamberlain mag ten minste wel dubbel goed uit de oogen kyken en zyn monocle desnoods verwisselen met een grooten verrekyker. Te Kaapstad zal, behalve met den Minister, ook met de leiders van den Afrikaanderbond worden geconfereerd, terwyl zich overal deputaties mogen aanmelden. Een der belangrykste plannen moet wezen een idee van den Minister om eene conferentie te houden van gedelegeerden uit alle Zuid-Afrikaansche Koloniën, onder Chamberlain’s voorzitter schap. Geen beter middel, volgens hem, om een einde te maken aan een aantal misverstanden. Het langst wordt vertoefd in de beide Republieken, en 'l zal vooral de industrie zyn, die nauwkeurig zal worden opgenomen. Dat treffen dus de Rand- menschen, die het meest ontevreden zich toonen. Ze klagen veel erger dan de Boeren zelven. Het Kaapsche Ministerie beeft den verwacht wordenden Minister aangeboden 's lands gast te zyn, tydens zyn verblyf in de Kolonie, welke uitnoodiging door Cüam- berlain aanvaard werd. Zooals men weet, zal te Birmingham straks een afscheidsmaal gegeven worden, tereere van den vertrekkende. Er is echter geen saai te vinden, die groot genoeg ia om het Kantongerecht GOUDA. Zitting van 5 November 1902. Jachtwet. L. S. te Gouda, f 2, subs. 1 dagen. Leerplichtwet. A. M. de B., weduwe J. d. G. Ie Moordrecht, f 2, subs. 2 dagen; W. d. K. te Gouderak, f 3, subs. 3 dagen; S. J. d. E. te Gouda, f 1, subs. 2 dagen. Leerplichtwet bij herhaling. A. C., H. J. d. V., G. S., alh en W. v. d. L. te Gouderak, L 2 dagen; P. A. V. te Moercapi te Gouda, ieder f 3, subs. 3 dv Reglement wegen en voetpi Holland. J. v. W. te Zevenhuizen, f 1, subs. 1 dag. Algemeens politie-verordenlng Gouda. G. H. K., woonplaats onbekend, f 1, subs. 2 dagen; P. V. en J. N„ beiden te Gouda, ieder f 1, subs. 1 dag; D. S. te Gouda, f subs. 3 dagen; A. v. d. H. en L. r. Dbelt te Gouda, ieder f 0,50, subs. 1 dag. Algemeene politie-verordening van Wad dings veen. J. D. te Boskoop, f 1, subs. 2 dag. Art. 426 W. v. S. B. v. L., woonplaats onbekend, f 5, subs. 3 dagen. Art. 431 W. v. S. C. K. te Moercapelle, f 2, subs. 2 d. Niet voldoende uithalen met zyn voertuig een achter dat voertuig aankomend te laten passeeren. de O. te Waddingsveen, f 5, subs, ■jn. voldoende uithalen met tjja voer* voor een dat voertuig tegemoet rydend -el. T. M. te Reeuwyk, f 5, subs. 1 dag. x. droQfcenBchap. r., woonplaats onbekend, F. K., J. P., J. v. d. A., allen te Gouda, ieder 2 dagen; J. W. S. te Gouderak, 3 dagen; G. B., woonplaats onbe* Ï3. 3 dagen; J. v. d. B. te Zeven* subs. 2 dagen; G. J. d. K. en beiden te Gouda, ieder 2 x f 1,50, bericht, dat Grootvorst Paul Alexandrowitch, Oom van den Czar en commandant van de garde, uit den dienst ontslagen is. Tevens is hy voor 10 jaar van het Hof verbannen. Te wyten heeft hy deze gestrenge maat regelen aan zyu onlangs gesloten huwelyk met een barones, gescheiden vrouw van een adjudant van Grootvorst Wladimir. Hy zelf is weduwnaar van Prinses Alexandra van Griekenland. Nu is er in 9far«kko weer een ernstige beweging. Er is nameiyk een troonpreten dent opgestaan, die zich uitgeeft voor een broeder van den Sultan. De beweging, aan welke men eerst weinig gewicht hechtte, blykt nu toeh ernstiger dan men dacht. De pretendent heeft nameiyk de stad Tasa be zet, waar men hem als bevryder ontving godsdienstoefeningen hield te zyner e De Gouverneur vluchtte. In Amerika, te Pittsburg, hebben dezer dagen nog eenige ongeregeldheden plaats gehad, welke indirect nog als gevolgen kun nen beschouwd wordeu van de daar plaats gehad hebbende groote werkstaking. Het gold den intocht van het 14e regiment in fanterie, dat, teruggekeerd uit de wynstreek, waarheen het gezonden was om de orde te handhaven, door eene groote volksmenigte met gejuich begroet werd. Een aantal arbeiders echter deelde niet in die vreugde. Zy schreeuwden en scholden en wierpen hen, op de daken gezeten, met stukken me taal, steenen enz., waardoor natuurlyk velen gekwetst werden. Een kapitein werd byna gedood. De politie nam verscheidene ge weldmakers gevangen, doch die op de daken waren hun te vlug af. Die ontkwamen byna allen. Te San-Francisco kwamen sinds Februari 11. 2330 sterfgevallen aan pest voor. De ziekte heerscht vooral onder de Chineezen* bevolking. Volgens den voorzitter der gezondheids commissie bestaat geen reden tot ongerust heid. Het is echter onmogelyk de Chineezen* stad in overeenstemming te brengen met de eischen der gezondheidsleer. Het eenige middel zou zfjn, dat men de geheele Chi- neezenstad deed ontruimen en al de huizen verbrandde. Hoeveel China geeft om zyne verbinte* nissen tegenover de „vreemdeduivels” blijkt o. a. weder uit een olflciëel bericht in de „Pekingsche Courant”, waarin wordt mede gedeeld dat een ambtenaar in rang is ver hoogd, „omdat het hem gelukt is, wapenen en schietvoorraad binnen te smokkelen, in weerwil van het door de Regeering onder* teekend traktaat.” aantal deelnemers te bevatten. Na afloop van het feestmaal wordt er een fakkelop tocht gehouden. Chamberlain's kiezers zullen zich dan in lange ry, van het feestlokaal tot ’s Ministers huis, scharen, ieder met een fak kel in de hand. Of de liberalen ook aan den feestdisch zullen aauzitten? Velen zyn van plan zulks niet te doen, om reden zy de wyze afkeuren, waarop Chamberlain de Zuid-Afri kaansche onderhandelingen voerde. Woens dag jl. kwam in het Britsche Lagerhuis de „crediet-aanvrage ter vervulling van de be palingen der vredes-o vereen komst” aan de orde. Een crediet van acht millioen pond sterling of 96 millioen gulden heeft de regeering afangevraagd voor het herstel van schade in de beide verwoeste en ingelyfde Zuid- Afrikaansche Republieken. Dat is drie millioen meer dan eerst gezegd was en deze zullen worden uitgetrokken als de in de vredesvoorwaarden beloofde leaning, ten behoeve der Boeren en van anderen, de eerste twee jaren renteloos, de latere tegen 3 percent interest. De beschikking daarover wordt gelaten aan de besturen der beide nieuwe Koloniën; maar het bedrag wordt later uit eene door de Transvaal onder gunstiger omstandigheden te sluiten leening aan Engeland terugbetaald. Wy zyn dus wel wat opgeschoten. Een tweede druppel in den Oceaan. Toch blykt de nieuwe Minister van Financiën, de heer Ritchie, de bepalingen van het vredesverdrag nog niet nauwkeurig gelezen te hebben. Dit blykt uit het feit, dat hy de leening ook voor anderen, dan voor de Boeren, doet strekken en haar beperkt tot 3 millioen, terwyl in het vredesverdrag het bedrag onbepaald is gelaten, afhangende van de behoefte. Natuur lyk zal in het aanstaand debat op een en ander wel gewezen worden. In het Lagerhuis is nu door Minister Wyndham verklaard, dat voor de volgende zitting eene regeling der lersche land quaestie door middel van vergemakkelyking van land aankoop, bovenaan op de agenda zal ge plaatst worden. Op de onderwyswet is nu met goedvinden van den Premier een amendement goedge keurd, strekkende om de schoolbesturen voor den overwegenden invloed der geesteiyken te behoeden. De liberalen zyn echter geens zins verzoend met het ontwerp; de agitatie duurt voort. In den uitsli en Wales geU zingen, die by ralen was, zie: keurend votum Te Sheffield Afrika wegens maanden dwano_. dat vonnis is voor de I byna even onteert deelde. Want de f 360 te geen geld vi en eindelyk, te hebber van geb ver vallei Nu, en dat soort

Schoonhovensche Courant | 1902 | | pagina 1