eie flute DiuiMe. eeu ruïne Mjjzm Schuin, Tijdelijk verhuisd GRAVEUR Boerenknecht, r. Keukenmeid, i MïwtiBB ia ai COiiraiitM. A. C. EIJKELENBOOm, Gemeenteraad van Schoonhoven. Laatste berichten. Advertentiên. J. J. Schone, Rokin 83, Amsterdam. Drs. SPAHR VM DER HOEK, Drs. A. SPAHR VAN DER HOEK, een Warmoezier eu een BOfiRkNKNECHT, B0UWME1D-HUISH0UDSTER T. VAN DUUVüNDUK Kinderlaarsjes, Schoentjes, Zooltjes en Schoolpantoffels, Nette MUILEN met dikke vilten en leeren zolen er over, Vergadering van Dinsdag 4 Nov. '01 (Vervolg van no. 23$4.) V Voortzetting der vergadering te 7 uur. Bjj Kosten voor de Teekenschool de heer N. Kooiman: In de maand April ia er van de Nyverheids-Vereeniging van Goud- en Zilversmeden een subsidie gevraagd aan de gemeente van f 1750 in eens voor bouwen en f 600 jaariyks by de subsidje van 600 guldea. Daar is heel vriendscbappe- l«k over geredeneerd en ik dacht, dat Karretje rjjdt wel op eeu ztndwegje; de beereu. zjn er nog al niet roo van ge schrokken. De heer Vau Wiltenswaard heeft toen nog aangevoerdindien het eens f 500 was in plaats van f 1750. liet is toen in uitricht gesteld by de begrootiug. Hadden we op meer kunnen rekenen, dan hadden we b(j de provincie ook op meer kunnen aandringen; men vraagt daar altyd: wat doet de ge meente? Nu by de begrooting vind ik er niets meer voor op. Ik had gedacht, dat er iets rou opstaan voor de vakschool; helaas niets. Mag ik de reden weten, waarom niet? Dat rou mij zeer aange naam z\jn. De voorzitter: Die reden is heel eenvou dig. In het college van Burg. en Weth. is er al wel over gesproken en van gedachte gewisseld, maar het college had, met hel oog op de fluaociëu, geen vryheid oin een voorstel te doen tot verhoogiug van dezen post. Andere redenen wareu er niet. De heer N. Kooiman: Ik heb die begrooting nu voor 't eerst van myn leven goed be studeerd. Ik heb gezien, men heeft gedaan wat men kon, maar om een sluitpost te hebben, heeft inon f 5000 gezet voor het dempen van de Zeveuder. Ik had gedacht, dat het verkieselijker was, zooals de liaan- tiftele Commissie beeft voorgesteld, nl. om er 5 jaar over te doen en toen was ik ge lukkig toen ik dat las. Wanneer de voor zitter zegt, dat het komt omdat er geen geld is, dan zou ik wel niet zoover willen {aan als de Finaociöele Commissie om er jaar over te doen, maar ik geloof dat het goed zou zyn, over die Ze vender 2 jaar te doen. Daar zyu verschillende redenen voor, die ik niet in 't openbaar kan zeggen. Er is dan geld over, dus geen reden, om die subsidie niet toe te staan. Iudien er geld overschiet, dan kon dat gebracht worden op de subsidie voor de Teekenschool, waar de Ny verheids-vereeniging om gevraagd heeft. Do heer J. W. Valk: Nu-de heer Kooi man de Commissie van Financiën noemt, wil ik er ook iets op zeggen. Toen de aanvraag om subsidie voor de Teekenschool in handen van de Commissie van Financieu was gekomen, was ik er afkeerig van, om dat de fiuauciëu niet toelieten het bedrag daarvoor te verhoogen. We hebben loen gezegd, dat f 500 subsidie aan eeu bijzon dere inrichting, een vakschool, toch al niet gering was, doch toen de heer Kooiman aandrong niet oin het geld; maar omdat het nog niet beantwoordde aan het doel, heb ik m(j de zaak zoeken eigen te maken en kwam ik tot de overtuiging, dat wanneer we wat willen doen,, we goad moeteu geven of anders opruimen, temeer omdat de Regee- ring zich nog al op die vakscholen zet. De Minister is daarvoor in het buitenland geweest en ook in 't vaderland stelde hy zich op de hoogte. Nu is er gevraagd eeu subsidie voor die school door de Ny verheids- vereeniging; daarin zitten alle uicnscheu van het vak. Van deonderteekcnaars vau het adres is de een lid van den Kaad, de ander boveu- dien wethouder. Wanneer myu uu by de Srovincie ook subsidie vraagt en men ziet dan, at de aanvraag ook is onderteekeud door een wethouder en er staat daa geeu letter of toelichting over het niet toestaau der sub sidie in de Memorie van Toelichliug, dan wensohte ik daarom de heereu Greup en Van Willenswaard eens te vragen om meer licht, opdat w(j kunnen oordeelun. De voorzitter: Zyu er nog leden, die het woord 'verlangen? De heer P. Greup: Wenscht de heer Van Willeuswaard soms het woord? De heer C. van Willenswaard: Burg. en Weth. hebben, by de spanuiug van de fluanciën, over dat geheele bedrag wel niet kunnen denken, maar zy hadden toch i iets kunnen doen, om te toouen, dat zy die zaak willen steunen. De heer G. J. NiekerkOok mjj be vreemd het, wat de heer Valk aanhaalt. De heer Greup, als voorzitter, en de heer Van Willenswaard, als secretaris der Ny verheids- vereeniging, hebben het stuk geteekeud om subsidie, dan hadden ze er althans iets voor op de begrootiug kunnen brengen. De heer N. Kooiman: We moeten denken, dat wanneer die zaak zoo aangepakt wordt, het veel geld kost. We hadden het wellicht op kleiner schaal kunnen doen,- maar dat mag niet. „Wat je doet, zorg dat het goed is," zegt de Regeering. Voor do lokaliteit is een bouwkuudige hier geweest. Wy wisten wel zoo wat, wat het R(jk verlangt, en er was dan ook maar een kleine wjjzi- 5ing te maken. Toen heeft het Itflk gezegd, at gebouw kost f 2600. Dat is goedgekeurd door den bouwkundige van den Miuister. We hadden daareuboven noodig f 1000 voor gereedschappen, salaris voor dieu leeraar en ook uat voor onzen tegen woor- digen Directeur moest verhoogd wordeu. De boodschap was.' vraag gouoeg geld en het RyiC heeft toen gezegd, f 1700 hebt ge noodig. Da Njjverheids-vereenigiug heeft gevraagd f 1000 ea toen heb ik gezegd, dat we van de proviucie ook wel wal zouden krjjgen. Men zeide echter, ^dat we in Schoon hoven dat gemakkelijk konden betalen. De heer Van Willenswaard heeft den vorigen keer f 600 genoein 1 en toen heb ik gezegd gaarne. Gedeputeerde Staten hebben gezegd f800 meer. We hebben f 1000 gevraagd en nu had ik gehoopt minstens nog f 200 te zullen kr(jgen van particulieren. W(j zyn met f500 meer klaar per jaar, dat kan zwart op wit gegeven wordeo. Eu stel, dat we dat krijgen, dan hebben we nog niet genoeg, dan nog f 1700 in eens voor den bouw. Het kon naar mya iuzien, als de gemeente die f 1750 in eens of iu 2 of 0 jaren gaf en dan als subsidie f 1000 in plaats van f 500. Ais de gemeeuteraad zegt f 1500 in plaats van f 1760, dan zullen we die f 250 wel krijgen. M\jn voorstel is dus, om dp de begrooting te brengen f 1500 voor buitengewone sub sidie en f 600 meer gewoue subsidie. De heer A. W. Lazonder: De leden welen, dat het afstuit op de flnancithi en terecht zegt de heer Valk, dat voor eeu kleine ge meente als deze toch nog al wat is. Als er eens een cursus komt voor het sigaren- maken of wat ook, en dip vereeniging kwam ook om subsidie, dan zou meu billijkheids halve dat ook nat kunnen weigeren. Ik uojm het nu al wat, f500, en ik zou er dus geeu cent meer voor willen geven. De heer N. Kooiman: De heer Lazonder zegt voor sigaren eu andere zaken, maar hier betreft het de groote massa. Er is een gespannen begrootiug, de burgemeester zit met de handen in het haar, om ze te doeu kloppen, maar zorg dan teumiuste, dat de menschen het geld kunnen verdienen en belasting kunnen betalen. Daarvoor ia die vakschool, om de menschen in de gelegen heid t« stellen, hun vak te leeren. Het doel plet om er kunstenaars van te maken, maar knappe werklieden, die kunnen zeggen „dat verdien ik" en dezulken kuDuen dan ook weer belasting betalen. De heer J. W. Valk: Ik heb in de courant gelezen, dat de provincie de subsidie voor de Teekenschool op f 600 wilde brengeD, wanneer het boetseeren en dryven aan de verwach ting beantwoordt. Dat besluit van de pro vincie gaf my te denken: Is de zaak van een vakschool op 't gebied van goud en zilver zooais liet behoort, motsten kon zyn. Ik voor my twyfri er geen oogenblik aan, of, vóór subsidie gt geven zal worden, men zich volkomen op de hoogte van de zaak zal stellen en dat heeft men wellicht reeds gedaan by maunen van het vak. Ik weet er niets van. Beantwoordt de vakschool van Schoonhoven aan wat ze moet zyn? Dit heeft aanleiding gegeVeo, de subsidie tot f 600 te verhoogen. Laat nn ook Schoon hoven een bljjk van waardeering geven in de hoop dat zy t<jjt stand kom», wanneer de provincie subsidié toekent. De heer C. v. Willenswaard CLz.: Ik heb niet veel over die zaak gesproken, omdat ik terugspring voor de groote som. Maar, zooals de heer Valk ook terecht zegt, ik ben er voor om de subsidie te verhoogen; al is het dan geen f 500, dan de helftdan ziet men, dat de gemeente wat wil doen. Zooals de zaak nu op touw wordt gezet, dan is ze naar myn zta te groot: het kan op een mindere schaal ook goed zjjn, dat is myn wyze van zien. Ik zou er voor zyn, om die f 500 wel te verhoogeo, maar de finan ciën laten niet toe dat het veel bedraagt. De heer N. KooimanAls we minder dan f 500 subsidie er by geven, geef dan nie mendal, want dan krygen we van het Rjjk toch uiets en dan heeft Schoonhoven op dat gebied by hen voor altyd afgedaan, dan zeggen ze: we hebben je willen helpen, maar je hebt niet g-holpen willen zijn. De heer J. W. Valk: Het spyt me, dat wanneer men een vakschool voor de industrie begeert en ze is er, men die niet omhoog houdt. Wie z(jo daar de belanghebbenden Dat zyn de lui van goud eu zilver; dan moest ze ook uit den boezem der vaklui worden betaald. Maar nu trekken die vaklui zich terug voor dat goede doel? De heer I'. Greup: Mag ik eindelyk ook eens 't woord over deze zaak? De vorige maal heb ik gezwegen. De heeren weten goed myn opinie hierin. Nu zy van my vergen te sprtken, breDgen ze my in een moeilyke positie als voorzitter der Ny verbeids-vereeniging, waarvan de heer Van Willenswaard secretaris is. De sympathie tot het oprichten van een dryfklasse was groot, maar de manier, waarop men dat begint, is de myne met. Ik heb op de bezwaren gewezeD, om op die schaal dat te doen, geleerd door de onder vinding, die wy hier met de Teekenschool hebben. Eerst gaat het goed met een aar dige deelname en ook de boetscercursus ging iu den beginne aardig, maar nu is de deelname hoogst gering. Daarom heb ik myn vrees geopperd en gezegd, zullen we nu zoo grootsch beginnen? In Haarlem zelfs zyn de resultaten ook zeer tegenge vallen, daar was hel ook zoo grootsch op gericht. Ik had piano-aan willen doen; reüsseerde hot, dan had het uitgebreid kunnen worden, omdat ik vrees dat, zooals altyd, men in den beginne wel wat nieuwe leerlingea krygt, maar dan verflauwt dut en dan zyn die kosten gemaakt. Als lid van den Raad heb ik er dus bezwaar tegen geld te geven. Laten we een dryfklasse oprichten op bescheiden schaal, om hy reüssite haar verder uit te breiden en nu zooveel te meer met die enorm gespannen begrooting. De heer N. Kooiman: Ik wil alleen den heer Greup er opmerkzaam op malfen, waarom het iu Haarlem niet geslaagd is: daar zyn geen fabrieken, groote noch kleine. Schoonhoven echter is daarvoor geknipt. Ik heb door wyzer mannen dan ik beu, booren zeggen, (jat het niet waar is, dat men vak scholen op kan richten waar men wil. In Kuilenburg kunneu ze geen dryfklasse op richten, want daar maken ze stoelen, maar in Sbhoonhoven wel, daar zit bet vak er ih geroostdéiir of uergeDs. De heer P. Greup: Mag ik er op attent maken, en dat weet de heer Kooiman ook wel, dat de slechte deelname van die jongens zit ai het minst niet meéwerken van de belanghebbenden. Wanneer men hier de Duitsche wetten van het leerlingstelsel had, dan "kon men ze er heen dryven. Ik ben er sterk voor, dat we zachtjesaan beginnen. Die heeren, die me voorgelicht hebbeu, werken uit een groote beurs. Ik heb ge vraagd, waar het geld vandaan moest komen, en toen hebben zy de gemeente genoemd. Ik heb toen gezegd, dat ik daarvoor vreesde. De heer J. W. Valk: Mag ik den heer Greup danken voor de inlichtingen, die hy op dat gebied gegeven heeft. Ik betreur het echter, dat de Ny verheids vereeniging met dat verzoek gekomen is (ja, de heer Kuylenburg zegt terloops, dat hy er geen deel aan heeft, maar wat het bestuur doet, gaat uit van de vereeniging, anders moet men dat bestuur op zy zetten). Het is een moeilyk geval voor de heeren Greup en Van Willenswaard om een besluit der vergadering uit te moeten voeren, wan neer men niet doordrongen is vau het belang vau die zaak, vau het nuttige eu van het noodigc. Dau hadden zy moeien zeggen tot die vereenigiug: wy zyn met hart eu ziel by die zaak, maar huiveren by de groote planneu, waarvoor wy staan, om adressen te richten aati Regoering, Staten eu Gemeente, dan had het voorzichtiger ge weest, die niet uit te voeren eu bedanken voor uwe fuuctiën. Nu is door deze haudel- wyze schade gedaan aan de Ny verheids- Vereeuigiog. De heer P. Greup: Dat kan ik nog niet iuzieo. Ik wil eehter wel zeggen, dat ik al lang bedankt had als voorzitter van de vereenigiug; ik heb het sinds een iaar al slepende gehouden maar feileiyk had ik het utórgelegd. De heeren Weten ook, dat ik die bezwaren had. De voorzitter: Die zaak is nu voldoende besproken. De heer Kooiman heeft het voorstel gedaan, om in de begrooting een post van f 1600 op te nemen ale buitenge- woue subsidie voor bouw eu verder de subsidie van f 500, die op deze begrooting voorkomt, te verhoogen op f 1000 per jaar. Nu is de goud- en zilver-industrie vau Schoonhoven bekend: Schoouboveu staal of valt daarmede. De direct-belanghebbenden dienden dus iu de eerste plaats haar te steunen en te handhaven. Dat ook de ge meente bigk gee/l, dat zy die school op prys stelt, blykt uit de subsidie, die zy nu geeft. Of die nu kan worden verhoogd, zou ik niet kuuuen zeggen. Het huishouden vereischt belangrijke uilgavende begrooting is gespannen. Wanneer de Raad die uit gaven bezwaart, dan moet men middelen scheppen. Dat kan meu doen: de heer Kooiman heeft voorgesteld om die f 5000 te splitsen. Die weg kan ingeslagen wordeu. Ik geef het dus aan het oordeel van deu Raad. De heer J. W. Valk: Mynheer de voor zitter, ik had daar eeu araendement op. De provincie zou de subsidie verhoogen, wan neer het boetreeren en dryven aan het doel beantwoordt. Laten wy er nu aan vast- knoopea, dat wanneer de provincie die hoogere lubiidie verleent, de gemeente ook 'meer subsidie zal geven naar evenredigheid. Ik zou bet aan het oordeel van de provincie willen onderwerpen. De voorzitter: Dus uw voorstel is? De heer J. W. Valk: Dat als het aan het doel beantwoord», de gemeenteraad van Schoonhoven er f 300 aan zou toevoegen per jaar. De voorzitter: Dat voorstel moet ik ont raden want dan zou Schoonhoven haar be langen ondergeschikt maken aan het oordeel der provincie. De gemeenteraad moet een bewys geven van bet hooge belang er van eu dan zal de provincie volgen. Het is geen provinciaal belang maar een gemeentebelang. De heer G. J. Niekerk: Ik zou den heer Kooiman willen raden, uiet op die som van f 1500 aan te houden. De heer A. W. Lazonder: Wanneer het voorstel van deu heer Kooiman doorgaa», dau moet de hoofdelyke omslag met f2000 verhoogd worden. De voorzitter: De bedoèling van den heer Kooiman is deze: Hy wil dien post voor de Zevender niet over één jaar nemen, maar over meer jaren en dan die mindere uitgaven bestemmen voor een buitengewone subsidie aan de Teeken school en verder de som van f 500 brengen op f 1000. Dan zou ik den boofdelyken omslag met f 600 moeteu verhoogeD. Het maximum is f 12000, en in deze begrooting f 11500, er is dus nog f 500 speling. Het volgend jaar zal er een groote leeuing zyn vau f 35000, waarvoor moet worden afgelost en rente betaald. Wanneer we uureedsaan f11500 zyn, dan moeten er andere middelen te baat worden genomen om in het out brekende te voorzien. Dat is een groot bezwaar. De uitgaven iukrimpen. van bet huistiouden? Ik geloof, dat er geen kans is op uitzicht, dat wy zoo dik in de middelen zullen komen, dat zulks geoorloofd is. Er valt moeilyk in te beslissen. Van het hooge belaog van de zaak zyn velen doordrongen en zal men diep gevoelen, hoe zwaar de stem weegt. De heer P. Greup: U neemt over dat voor stel over die f 6000; maar dat bedrag is maar fictief. De voorzitter: U moet er nog niet de beleekeois aan geven, als zoude ik daaraan hechten. Wanneer de Raad er toe besluit, dau zouden we daarua bespreken, waar het vandaan moet komeu. De heer H. M. den Uyl: Is het voorstel van den heer Kooiman al ondersteund? De voorzitter: Dat heb ik uiet onder vraagd; dat is ook niet noodig, ik heb liet meermalen zoo gedaau. Ik breng dus bet voorstel van den beer Kooimau in rondvraag om een buitengewone subsidie van f 1600 te geren en de gewone subsidie van f 500 te brengen op f 1000. De heer G. J. Niekerk: Wanneer het aan genomen wordt, krygen we dan van de Teekenschool ook plannen te zien? De heer N. KooimanDat ligt alles klaar; maar maak je nog maar niet ongtrust. De voorzitter: Men zal dan wel niet in gebreke blyven, ons geheel in te wyden. Het voorste), in rondvraag gebracht, wordt verworpen met 7 stemman, vóór de heereu G. J. Niekerk en N. Kooiman. By Wedde Doctoren enz. zegt de heer J. W. Valk: Behoort dat niet by het Burgerlyk Armbestuur, die geneeskun dige hulp, die verstrekt wordt aan de armen? De voorzitter: Voor zoover my bekend is, niet. Zy worden benoemd door den ge meenteraad; die post staat op de begrootiug op kosten armwezen, ook voor de krank zinnigenverpleging. Die geneeskundigen kry gen ook de instructie vau den gemeenteraad en niet van het armbestuur. De heer J. W. Valk; Ik dacht, dat wan neer er geneeskundige, hulp werd verleend, dit geschiedde door het Burgerlijk Armbe stuur en niet door Burg. en Weth.? De voorzitter: Die post behoort er op: dat zyn de jaarwedden van de twee genees kundigen en vair de vroedvrouw. Ik kau deu Raad raededeelen, dat dó post krauk- ziunigen moet verhoogen met f 300. Ik had hel maar zoo willen laten, doch wy moeten misschien gauw daar op terug komen, wegens een nieuwe krankzinnige. De heer J. W. Valk: Als men het Bur gerlyk Armbestuur f 1500 giug verminde reu, dau zou jk my er mee kunnen ver eenigen. Ik zal my er nu ook uiet tegeu verzetten, maar in de rekening van het vorig jaar is gebleken, dat er behalve die f 1800 nog f 1000 is uitgegeven; dat is dus een schadepost van f 3000. By „kosten van stalling van paar den voor den vischwagen" zegt de voorzitter: Er staat op het rapport van de commissie, oR«die te schrappen. Over de jaarwedde' Van den vischkeurder hebben vanmiddag de stemmen gestaakt; de vergadering was echter voltallig, dus was het voorstel verworpen. De heer J. W. Valk: Ik stel voor, dien post voor stalling te schrappeu. Zy komen hier om visch te verkoopen. De voorzitter: De heer Valk stelt voor, de kosten vau stalling van paarden voor den vischwagen te schrappen. Verlangt iemaDd ook het woord daarover? Dan zal ik het in rondvraag brengen. Wordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen vóór de heeren G. J. Niekerk, A. van Lomwei, N. Kooiman en J. W. Valk. De heer J. W. Valk: Staat de boom- kweekery niet voor memorie? Dat was nog een liefhebbery van den heer Overdykink. De voorzitter; Dat staal niet voor meuiQrie: het onderhoud vau die kweekery is zóó ge ring, dat het by plantsoenen is gebracht. By „pensioenfonds voor de ambte- naren en bedienden" zegt de voorzitter: Over die pensioenen wenschte ik een enkel woord te spreken. In de vorige vergadering heeft de heer Valk reeds een voorstel gedaan tot her ziening vau het pengoeufonds en de hydra- Een voor ambtenaren en bedienden. Het eeft myne aandacht getrokken, dat ver schillende ambteuareh niet regelmatig by- dragen, ook dat sommige beambten of be dienden wil, anderen geen deel daaraan nemen. Dat vindt zjjn grond daarin, dat verscheidenen maar voor tüdeiyk zyn aan gesteld: dat tydeiyke is by sommigen al 16 jaar. Volgens art. 8 moet daarvan een lyst worden voorgelegd. De bydragen ge schieden naar de jaarwedden en andere inkomsten of emolumenten, als vrye woning, vuur, licht of andere bybetrekking. Zoo wordt er gerekend voor den secretaris naur een tractement van f 1100, den ont vanger f 1100, den architect f 600, den directeur der gas- en waterleiding f 1150. De heer N. Kooiman; Voor den directeur der gasfabriek f 1450? De voorzitter: Het tractement is f 1260, verder f 160 gerekend voor vrye woningen f 60 voor vuur en licht. Voor de directrice der bewaarschool f 625, de agenten van Donselaar en Vogel f 625, den commissaris van het veer f 550, Dr. J. A. Gallaudat Uuet f 400, Dr. J. C. Oldenboom f 300, den gemeentebode f 612, regulateur Sperna Weiland f 125, klokkenist Van Rossum f 150, den doodgraver f 340, d. i. f 240 wedde ren f 100 voor woning. Westerwaal f 468, v. d. Hek f 416, H. A. Blauw—Besier, helpster op de school f80, M. Bouter f 150, J. de Gidts f 200, L. C. Itjeshorst f 50, S. J. L. Redeker f 200, J. Oldenburg f 60, J. Wempe f 60, v. d. Aa f 9, C. Wltziw f 416, J. v. Geelen f 416, A. Stuurman f 416. S. J.M.Mogendorfffl50, Straver f 120, Murk f 120, Heykoop f 120, Noorlander f 120 en Stalenburg f 120. De heer A. van Lomwei: Kunnen we hen niet verplichten er aan deel te nemen? De voorzitter: Het zou wenschelyk zyn, dat allen er in bydroegen, of dat Burg. en Welh. machtiging hadden, om dat by be noeming als voorwaarde te stellen; dan krygt men een pensioenfonds, waaraan alle ambtenaren bydragen. Do heer H. M. deu Uyl: Is de burgemeester geen lid er van? De voorzitter: Ik ben geen lid, ik verlaug het niet te zyn en zal het nooit worden. Ik zou wel eeus willen zien, dat men my daartoe verplichtte. De heer N. KooimanEr zou eeu raads besluit kunneu genomen worden, dat zy, die aangesteld worden, lid moeten worden die er waren, zouden vry gelaten kunnen worden. De architect wenschte het eerst ook niet, maar later heeft hy er om gevraagd en is bet toegestaan. Voor de nieuwen moest het verplichtend worden gesteld, maar voor de ouden vrygelateD. De voorzitter: Er zyn geen anderen bekend. De heer P. Greup: Ik wil den heer Kooiman gerust stellen; ik ken ze allen, alleen de nachtwakers waren er niet in. De heer G. J. Niekerk: Zou het niet wenschelyk zyn, de veerknechts er onder te nepten Welk verschil maakt het daar nu by, of het een vuilnisman of een veer man is? De heer J. W. Valk: Het verbiydt roy, dat we een Zekeren weg ten goede opga&D, om de ambtenaren opgenomen te krygen in het pensioeufonds, maar om nu te be sluiten de bedienden, die steeds als losse werklieden zyu beschouwd, daarin te halen, dat wenschte ik liever zoo te laten. Wanneer al die bedienden, die steeds ais losse werk lieden z(jn beschouwd en door Burg. en Weth. of de gascommissie zyn aangesteld, door den Raad werden benoemd, en er komt eens iets, dan weten wy allen, dat we er aan vast zilten, omdat in zoo's geval een commissie gaat beoordeelen efl hy een martelaar wordt. Daarom is het zoo ingevoerd, dat die comuiissifin nu vryheid hebben om te ontslaan of niet. Daarom wenschte ik hen niet op te nemen in bet pensioenfonds, maar hen laten in de positie waarin ze zyn. Ds« voorzitter: Dus aan den eenen kant is het in slryd met het belang der gemeente, aan deu anderen kant met het belang van den betrokken persoon. Daaruit volgt, dat die verordening gewyzigd dient te worden. De ambtenaren zya aan dezelfde verplichtingen gebonden, maar om die verordening nu te wyzigen, gaat niet. Ook zy, die niet door den Raad benoemd zyn, kunnen niet in het fonds worden opgenomen. Het groote bezwaar, als zou het moeilyk zyn ze te verwyderen als ze eenmaal benoemd zyn, zie ik niet in. Ieder weet, dat by zyn plicht moet doen en wanneer hy dat niet doet, dan wordt by heengezonden. Een ander bezwaar echter is, dat men by 't verlaten der stad geen cent terug ontvangt uit het fouds. Dat is een van de punten, die herzien moeien worden. Nu voel ik ook de moeilyk heid om er wyziging in te brengenmet het oog op de begrootiug ben ik er tegen, dit beginsel daarin neer te leggen. Het fonds is geen geheim en men weet, wat men bydragen moet. Hun geld, dat de gemeente beheert, hebben Burg. en Wetb. gedeponeerd by de Spaarbank; het is al aangegroeid tot f 3846; het is dus wel de moeite waard, daarvoor een regeling Ie hebben. De heer A. van Lomwei: U wilt er alle ambtenaren by opnemen, dus zoudt u er toch óók by moeten als gemeente-ambtenaar. Waar de gemeente voor haar ambtenaren wetten maakt, moeten zy dw nakomen, evengoed als H. M. de Koningin zich ge dragen moet naar de wetten des lands. De voorzitter: De burgemeester houdt zich ook aan de wetten van Nederland, maar myn benoeming by Koninklyk besluit kan my uiet onderwerpen aan bepalingen, die de gemeenteraad maakt. De heer A. van Lom wel: Maar u is toch de eerste ambtenaar bier? De voorzitter: Neen, die zit naast me, dat is de secretarial. De heel- A. van Lomwei: Om den drom mel niet, die is maar je knecht. De heer J. W. Vaik: Ik heb straks al toegelicht, dat de eene agent in een buis van de gemeente woont en wel aan den zuid kant, de andere woont aau deu oostkant; dat gaat goed, maar waar ik my niet mede kan vereenigen is, dat de een f 1,26 de ander f2 huur moet betalen om onder dak te ko- men. Aangezien de gemeente juist een buis heeft, dat f 52 nu opbrengt per jaar, geloof ik, dat hel iu het belang van de goede zaak zal zyn, als de andere ageut van politie die wouing kau krygen. Burg. en Weth. kuu- nen die by gelegenheid doen ontruimen, want die weduwe, die er nu ia woont, kan overal wouen voordat geld. De voorzitter: Dat huis vereischt nage noeg evenveel kosten als het opbrengt; het is echter het onderwerp van een adres, dat straks behandeld moet worden. Ik geloof wel, dat bet wenschelyk is voor een die naar der gemeente, dat hy een goedkoope woning heeft, maar de jaarwedde heeft daar uiets mede te maken. Nu woont by in een duurder huis dan de ander, maar net toe val had misschien ook anders kunnen zyn. Wanneer bet huis leeg komt en de gemeente verkoopt het niet, dan weet ik niet, waarom er niet in de eerste plaats aan dien dienaar van de gemeente zou gedacht wordeD. Maar of die bewoner al verhuizen gaat, het heeft toch geen invloed op dezen post. De heer J. W. ValkDie bewoner woonl er vanwege het Burgerlyk Armbestuur, dat huur betaalt aan de gemeente. De gemeente trekt er f 62 van. Onze ambtenaren moeten echter vóór hebben boren een particulier. Dau kan die wouing ook nog gedeeltelijk voor bergplaats worden ingeucht. Als ze dus niet verkocht wordt, zou ze voor twee doeleinden kunnen dienen. De voorzitter: De heer Valk s^ilt dus voor te besluiten, om die woning niet langer aan derden te verburen, maar ter beschik king te stellen van Burg. en Weth., om ze zoodoende te kunnen verhuren aan een die naar der gemeente. Eohter kan dit puut nu niet behandeld wdrden voor en aleer besloten is op het adres van den heer Mogendorff. By Opbrengst van grasverpach- tiDgen zegt de beer J. W. Valk: Is onder die pacht van f 1000 ook de uiterwaard begrepen? De voorzitter: Die is daar ook onder. By Erfpacht rechten zegt de heer C. v. Willenswaard CLz.: Is die pacht niet meer te innen? De voorzitter: Er is f I3,65Vi in 1901 ontvangen. Om het recht te bewyzen, is niet gemakkelijk. Wanneer de'gemeente er recht op heeft, dan gaat het niet op, zoo'n recht weg te werpen. Er zyu andere maat regelen te nemen, maar dat zou veel gejd kosten en dat is die heeie geschiedenis niet waard. Het zyn niet alleen die f 15, maar er is nog veel meer grond hier in erf pacht gegeven en dat gezameniyk bedrag zou veel booger zyu, wanneer we er met kracht achter zaten, maar het is de moeite niet wurd, bet te doen, Er z||n huizen, die een eeuw of twee staan op grond, die in erfpacht is gegeven. De heer A. W. Lazonder: Als voorzitter der commissie wil ik het wel toelichten. Er zyn verscheidenen ongenegen te betalen en moeten die dus telkens overgeschreven wor den. De commissie vond het wel niet recht vaardig dat de goedwiiligen uit buu eigen betalen en de kwaadwilligen roieeren, maar stelt zy toch voor te roieereu, omdat er toch niets van (erecht komt. De heer J. W. Valk:, De Commissie van Financiën heeft dat rapport uitgebracht om die erfpachten te roieereo, maar dat komt toch by de begroeting nu niet te pas: het is een besluit van den Raad geworden. De voorzitter: Burg. en Weth. zyn niet bevoegd afstand te doen van rechten; dat moei de Raad doen. De secretaris licht my daar juist in, dat het bedrag voor den tuin van Kruyt f 1 was, en dien hebben we terug gekocht. Misschien zyn er nog andere per- ceelen, die we hebben teruggekocht. De heer C. v. Willenswaard CLz.: Ik heb zelf ook vroeger moeten betalen, maar ik heb het afgekocht. De voorzitter: De Raad besluit dus, een streep te halen door die erfpachten? De heer G. J. Niekerk: Ik ben er niet voor. De voorzitter: Dan zal ik bet voorstel van de FinaDciëele Commissie in rondvraag bren gen, om die erfpachten te doen vervallen. Wordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen tegen de heeren P. GVeup, G. J. Niekerk, C. van Willenswaard CLz., A. Kuylenburg en N. Kooiman. By Heffing voor het gebruik van openbare gronden en wateren zegt de heer J. W. Valk: Over die f 44)0 wenschte ik het woord. Ik vind, dat óf alle menschen, die, grond van de gemeente ge bruiken, moeten betalen, of niet. De voorzitter: Ieder, die openbaren grond gebruikt, moet daarvoor betalen en dat ge beurt dan ookwe houden er zooveel rnoge- lyk coutróle op. Ontsnapt er toevallig een aan onze aandacht, dan moet het maar wor den medegedeeld. De heer J. W. Valk: Men legt sloepen, maakt coupures enz., zonder daarvoor aan te vragen, óf als het al plaats heeft gehad. Zoo is er een aanvraag geweest van het Magazyn „de Faam", om het rabat in de Lopikerstraat te mogen veranderen. Door de Commissie van Fabricage zou er rapport «.over worden uitgebracht, maar de stoep was al gelegd, alvorens het rapport in behande ling kwam, zoo ook een stoep aan de Haven. In de Lopikerstraat is dus weer een stoep gekomen, waarvoor niet wordt betaald. Op den hoek van de Koestraat is ook weer een stoep veranderd en verderop io de Koestraat zyn er maar coupures gemaakt, om een wagen buis in te ryden. Daar wordt maar geen kennis van gegeven. Als ze daarvoor be talen, dan vind ik het goedmaar niet de een wel, de ander niet. De voorzitter: U verwart de kwestie van openbaren gemeentegrond en particulieren grond. Belanghebbenden hebben vergunning noodig om een stoep te leggen. Gebeurt dat op eigen terrein, dan behoeft daar geen retri butie voor betaald te worden, op publieken grond wel, of de door u genoemden werke lijk betalen, durf ik niet te bevestigen ofte ontkennen. Ik weet we), dat die aanvraag van bet Magazyn „de Faam" een jaar geleden ter tafel kwam en er ia toen ook over ge sproken. Vóór dien tyd was daar een schuin rabatop eigen terrein is daar toen veranderd, waartoe men recht had, omdat het geen pubjieke weg was. De heer J. W. Valk: Er was een rabat, wordt dat verlegd, dan moet men het aan vragen aan den Raad, die er dan aan vast knoopt, dat als men het verandert, men 60 cents recognitie moet betalen. De voorzitter: Maar het was geen open bare grond I De heer A. W. LazonderEr is nooit voor betaald. De heer N. Kooiman: Als er een stoep verlegd wordt, dau behoeft men het niet te vragen, maar men geeft er kennis van aan Burg. en Weth. Wil inen een nieuwe stoep gaan leggen, dan moet men het vragen aan den Raad. De voorzitter: Zoo is ook het adres van de Wed. v. d. Gryp voor kennisgeving aan genomen. By Haven- en sluisgelden zegt de heer J. W. Valk: Hoe komt het, dat dat zoo hoog is? Dat is van f 800 gebracht op f 1500. De voorzitterEr is f 600 geraamd voor den sluis- en havenmeester. Het spreekt van zelf, dat die f 600 ook uit de opbrengst moeten wor- den gevonden en dan zouhetdusfl zyn f800 -f f 600 f 1400. Hoe daaraan te komen? Ik heb tien maanden contróle doen houden. In dien tyd zyn er 262 vaartuigen geweest met 13176 ton inhoud, dus opbrengst, ge rekend tegen 3 cents per ton, zou geweest zyn f 895,28. Verder zyn in de Oude- en Voorhaven geweest 520 vaartuigen met 16124 ton inhoud en aangezien er ook ge- abonneerden by zyn, geeft dat een bedrag van f 182,20. Vervolgens 930 vaartuigen met 7807 ton inhoud voor sluisgelden, k 60 cents, geeft een opbrengst van f 668. Bovendien nog aan sluisgeld f 8423 en dan eukile stoom booten f 85, totaal door afkoop, maakt te zamen f 1370,066 over 10 maanden. Dairby moet men nog in 't oog houden, dat voor het aanleggen der Bloombooten volgens verordening 60 cents per uur of korter moet worden betaald. Het is urgeDt, om daarin te voorzitn. Alleen wil ik het feit constateeren, dat er tusschen de 600 en 600 booten aanleggen en nu meenen Burg. en Wetb., dat het niet te hoog is, dezed post op de begrooting te brengen. By Schoolgelden zegt de heer J. W. Valk: Over die schoolgelden heb ik al gesproken. Met bet doen van de gemeenterekeuing heb ik al gezegd, dat er by het onderwys f 9000 by moet, afgedacht nog van het onderhoud der gebouwen, rente eu aflossing. Nu is het weer met f 1600 verhoogd. Wy zyu geroepen voor goed ouderw|js te zorgen. Er moet niets aan mankeereu eu het moet zoo goed mogeiyk zyo, maar ik geloof, dat de gemeenteraad rekening moet houden, dat er ook goed voor worde betaald en aangezien er jaarlyks f 9000 op te kort kom», durf ik voor te stellen die schoolgelden te herzien en ernstig ter hand te nemen. Gegoede menschen moesten niet willen hebben, dat hun kinderen school gaau uit de gemeentekas. Als ik zie, dat er op de byzondere schooi met 150 kinderen f 1400 wordt betaald, en op de lagere school f 1100 door 600 kinderen, dan mag er wel iets op gevonden worden. Dat zeg ik niet om de byzondere school te bevoordeelen, die zal toch haar weg wel vinden, maar ik twyfel er niet aan, dat als er g »ed onderwys wordt gegeven, iedereen bereid zal zyn om te betalen en niet bjj wyze van belasting, maar voor 't gebruik van het onderwys. Ik hoop dus, dat Burg. en Wetb. eens met een voorstel in dien trant zullen komen. De voorzitter: Dat staat immers in de memorie van toelichting. Burg. en Wetb. zyn er van doordrongen en de Raad zal daarin ook wel mcègaan. (Slot volft.) «C GEMMGD MIE17WS. De vorst, die betrekkeiyk vroeg en vry streng optreedt, heeft velen over vallen, en wordt dan ook wel met eeoige zorg verbeid. By aanhouding toch staat te vreezen, dat op het veld nog veel te loor zal gaan, en in het by zonder aan de beet wortelen, hetzy deze zich op het land of aan de los- en laadplaatsen bevinden, schade zal toegebracht worden. Geen wonder, dat men spoedige verandering wenscht en op nog eenige vertraging van den winter hoopt. Naby Vianen is Zaterdag-avond de heer J. G. Mynlieff, steenfabrikant aldaar, aan h«t Liesbosch met zyn landauer, waarin z|jn vrouw en dochter gezeten waren, in het Merwedekanaal geraakt, doordat het paard schrikte. Dank zy spoedige hulp, slaagde meu er in alleo te redden. Ook het paard werd op het droge gebracht. Alleen het rytuig werd zeer beschadigd. By een brand. Zaterdag-middag in de boerenhofslede van M. Niemansver- driet, aan den Katendrechtschen Laprendyk te Charlois, werden vernield 38.000 KG. hooi, 8500 bossen stroo en 8 wageus, alsmede de inboedels van twee gezinnen. Alles was verzekerd. De brandweer was den geheelen dag met de blussching doende. Te Ilpendam (N.-H.) is de mole naarsknecht J. de J., by het op den wind zetten van den molen, dooreen wiek gegre pen. Hy viel bewusteloos neer en was weldra aan de gevolgen bezweken. De hoofdconducteur Jausma, die de vorige week by Fyenoord werd over reden door een achteruit-rangeerenden trein, is daarby zoodanig verwond, dat zyn linker onderarm is afgezet moeten worden. Nader meldt men nog, dat niet minder dan 48 wagens over hem zyn heengegaan. Hy lag juist op een verhoogden overweg en had nbg de tegenwoordigheid van geest, om, toen hy zag dat de vuurkast der machine hem zou dooden (wyl deze lager langs den weg gaat) zóó ver te schuiven, dat hy op dieper terrein kwam, zoodat by aan een asders wissen dood is ontkomen. Vry dag-middag geraakte i n een onbewaakt oogenblik hel 4-jarig zoontje vau zekeren J. S. in Schalk naby Leerdam te water en werd er even later levenloos uit opgehaald. Zondag-middag was ia de Zandstraat te Rotterdam een 43-jarig koffie- brander bezig zyn duiventil op de tweede verdieping schoon te maken, waarby de man op straat viel met bet hoofd op de Bteenen. Naar het ziekenhuis gebracht, overleed hg kort daarua tengevolge van schedelbreuk. Tusschen Ruurlo en Vorden is Vrydag avond omstreeks vyf uur zekere vrouw Luesink uit de Wierse onder den trein geraakt en oogenblikkelyk gedood. De ongelukkige was zoo deerlyk verminkt, dat men haar aanv&nkelyk niet herkennen kon. Ze moet tegen den afsluitboom hebb>-n staan leunen toen een trein voorby stoomde, en daarop zich gehaast hebben om de baan over te steken, niet denkende aan de tweede lyn, die in 't voorjaar op dit gedeelte van den weg gelegd werd en waarop juist een krui sende trein kwam aanzetten, die haar schier vermorselde. Toen de bark Admiraal Tromp, j kapt. Kuiper, van MalmO naar IJmuiden, onderweg Dinsdag jl. ter hoogte van Dog- gersbank met frissche koelte zeilde, viel er een jongen overboord. Men wierp hem een reddingsgordel toe. 't Was 's avonds 7 uur, doch by het weinige maanlicht kon mun toch zien dat de jongen den gordel greep en zwom. j In minder dan geen tjjd was een boot over boord gezet, en bemand met 4 personen trok men op redding uit. Een lantaarn werd mee genomen. Op het barkschip gaf inen onaf gebroken signalen, opdat men bet schip zou kunnen vinden en in het oog houden. Tot 12 uur 's nachts bleef de bark daar zeilen en wachten op den terugket r van de boot, echter vergeefs. Men heeft taal noch teeken er meer van vernomen. Meest waarschijnlijk zyu alle 5 personen verdronken. De kans dat zy door een ander schip of boot zyn opgenomen is zeer klein, nu er in zooveel dagen niets dienaangaande is bekend geworden. I Aan boord der bark meende men een noordwaarts sturend stoomschip gezien te j hebben, doch het was reeds ver weg van de plaats des onheils. I Van de 10 koppen by vertrekken uit MalmO waren er nu nog slechts 5 hier over. Een treurige thuiskomst dus. Door den burgemeester eener Noord-IIollandsche gemeente is een instructie geopend tegen de vrouw van den hoofdon derwijzer aldaar, die verdacht wordt steen kolen te hebben ontvreemd uit de gemeente- ljjke bergplaats der openbare school. Ver schillende getuigen en de verdachte zyn gehoord. j Sedert geruiraen tyd vond men op de spoorweglyn Maastricht—Visé in de coupés le kl. het fluweel der kussens en der rugleuningen uitgesneden. Aanvankelijk meende men dit te moeten toeschryven aan brooddronken reizigers. Toen zich die feilen echter herbaalden, werd er nauwkeurig toe zicht gehouden en kwam men tot de ont- dekking dat een hoofdconducteur der Belgi sche Staatsspoorwegen de schuldige was. Hy werd op heeterdaad betrapten aan de justitie overgeleverd. Het fluweel gebruikte hy om er pantoffels van te maken. Uit Gramsbergen wordt gemeld: Terwyi Vrijdag-morgen de arbeider Huis man uit de Krim met zya aanstaande alhier ter secretarie verscheen om in ondertrouw te worden opgenomen, werd H. aldaar afge wacht door den veldwachter Spa en den kleermaker Alsteré, beiden uit Coevorden. Wat was er geschied? Den vorigen dag was H. in deu winkel van Alsters geweest i om een broek te koopen, en een keuze ge- j daan hebbende, had ny te kennen gegeven ook een jas te willen zien. Terw|jl A. zich Daar z|jn werkplaats had begeven om aan het .verlangen van den kooper te voldoen, was jfrze met de broek verdwenen, zonder te nlklen. Onmiddellijk was de veldwachter Spa Man het voorgevallene io kennis ge- stelv die, vermoedende dat de man op het geflmehtehuis zou komen, aldaar had post gevat. Huisman kwam, hy had het vermiste klee- dingstuk san het lyf. Alsters herkende de broek als de zyne, en Huisman verklaarde die te hebben medegenomen. H. werd ge last zich van de broek te ontdoen, welke als overtuigingsstuk moest dienen, en tegen hem werd procesverbaal opgemaakt. Ia de onderbroek nam H. plaats naast zyn meisje en beiden werden in ondertrouw opgenomen. Had intusschen de burgemeester niet de goedheid gehad H. van eene nieuwe broek te voorzien, de bruidegom had zonder bovenbroek naar de Krim moeten terug- keeren. De heer S. uit 's-Gravenhage bracht Zaterdag een bezoek aan zyne te Hil versum wonende zieke dochter. Hy ging Zondag morgen gezond én wel naar de kerk, doch werd 's nachts ongesteld en overleed tengevolge van een beroerte. De kranke dochter trof dit zoodanig, dat zy drie uur Uter •▼fnt«n» overleed. Nederland is in het bezit van een rykswerkinrichting Veenüuizen. Sedert onheugelyke tyden werden hierin werk- loozen opgenomen, zoowel mannen als vrouwen. Nu gebeurde het eens, 't is lang, heel lang geleden, dat een der vrouwelyke verpleegden het zielenaantal van de inrichting met één deed vermeer deren: een knaapje werd geboren. Deze bleef in de inrichting totdat men dacht, dat hy op eigen wieken kon dry ven. Hy ging de wyde wereld in, doch was spoedig in de inrichting weder terug wegens land- looperg. Aan den rechter had hy laten blgken, dat by zich zoo „unheimisch" ge voelde. sedert hg de inrichting had verlaten. Da man is thans 63 jaar eu heeft daarvan 56 jaar in den „krententuin" doorgebracht, zooals hy op het politie-bureau te Utrecht mededeelde, d. i. aebt-negende van zyn ganschen leeflyd. Hy hoopt nu spoedig weder naar de plaats terug te keeren, waar by geboren en ge- togen is. UTAUMNIEEWN. Rchoaahaven, 18 Nov. De commissie ujt de Provin ciale Staten van Zuid Holland heeft gunstig gepreadviseerd omtrent het voorstel van Ged. Staten tot verhooging met f 600 van de subsidie voor de teekenschool der Ny ver- heidsvereeniging van goud- en zilversmeden te Schoonhoven. 1 By de heden plaats gebad heb bende verkiezing voor vier leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier z|jn do aftrrdende heeren H. A. Scbrtuder, G. Greup DzJ. Valk en F. H. Heherterth herkozen. Zaterdag j.l. werd vooV het front van den troep de bronzen medaille voor trouwen dienst, ep de gebruikeiyke wyze, uitgereikt aan den sergeant P. J. D. Geelkerken van de Instructie-Compagnie. De vrywillige oefeningen in den wapenhandel zyn alhier aangevangen met 37 deelnemers. In de laatste jaren hoort men veel sprt-ken over het Spiritualisme en wat daarmede in verband staat, zonder zich daarvan eenig juist denkbeeld te kunnen vormen. Het is daarom dat wy hun, die er meer van willen wetec, verwyzen naar achterstaande advertentie, waarby tegea Vrydag 21 Nov. a. s., 's avonds 8 uren, in het Heeren-Logement eene lezing wordt aangekondigd door Ds. M. Beversluis, Ned. Herv. predikant te Barendrecht, die alsdan bet onderwerp zal behandelen „Het Spiritua lisme in zyne verhouding tot wetenschap en godsdienst". Een klein entrée wordt geheven tot goed making der kosten. Op het drietal voor predikant by de Geref. Kerk B alhier zyn door den kerkeraad geplaatst: Ds. J. H. Donner Jr., Nieuwdorp; Ds. P. A. E. Sillevis Smitt, Rotterdam en Ds. J. E. Vonkenberg, Barendrecht. Een stadgenoot deelt ons als ooggetuige het volgende mede: Wie Zondag avond om 20 minuten vóór vyf uren het oog naar het Oosten wendde, heeft daar een prachtig naluur-verschynsel kunnen waarnemen. Van het Noorden naar het Zuiden bewoog zich langzaam een vuurbol ia slangvormige beweging. Het licht dat hy verspreidde was eerst wit, werd toen rood, blauw, nam daarna in sterkte af, werd weer rood. om hierna plotseling uit te dooven, hierby eeu dalende beweging makende alsof hy viel. Sedert een paar dagen doet zich een falie Noord Oostenwind gevoelen, fiepaard met een streoge vorst. Het water oopt zoo laag weg, als nog maar zeldzaam is gezien. De sloten z(jn reeds met fis be dekt en de jongens amuseeren zich al. Het is echter cog wel wat vroeg! PoHtkautoor Nctaooohoven. LIJST van BRIEVEN en BRIEFKAARTEN, geadresseerd aan onbekendenover de lste helft der maand November 1902. Brief: G. v. d. Sluis, Doetinchem. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Vergun my eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad. In den laatsten tyd zyn de monden vol van weinig of feeen stuwkracht, welke van een of ander bestuur uitgaat. Dit zou ik wel in toepassing wenschen te brengen op het bestuur der Liberale kiesvereeniging. Blykens gerucht heeft de secretaris sinds lang bedankt en nog is die vacature niet vervuld. Ook was er, meen ik, besloten om in den winter sprekers te laten komen, ten einde wat leven iu de brouwery te brengen. Men hoort of merkt er uiets van. Juist in de stille vier jaren was men voornemens propaganda te maken voor de liberale be ginselen. Het heeft er tot dusverre nog niet veel van. Men kan toch niet veronder stellen dat men „er mee in z'n maag zit". Wyi ik geen reglement heb, ben ik niet op de boogie van de bevoegdheid der leden om vergaderingen te beleggen.'Daarom wend ik my tot de courant, hoewel noode, daar de auti-liberalen wel zullen denken: die liberale party in Schoonhoven heeft ook niet veel te beleekeneul M^ar zet eens een vuist als men geen hand heeft. Dankend voor de plaatsruimte. Eks Libehaal Kiezer. VERVOLG OER NIEUWSTIJDINGEN. By Kou. besluit is benoemd, met ingaog van 28 dezer, tot burgemeester der gemeente Ammerstol, J. A. A. Uilkens, secretaris dier gemeente. Den 20en November a.s. zal het 85 jaar geleden zyn, dat de heer K. J. G. baron van Hurdenbroek 4pn 's-Ueeraertsberg en Berg-Ambacht, oud kolonel commandant der dienstd. schuttery te 's-Gravenhage, werd benoemd tot adjudant des Konings in buitengewonen dienst. De heer H. le Coultre, burge meester van Bodegraven, heeft, wegens toe nemende drukke bezigheden, het voortitter- schap neergelegd van de Zeil- en Roeiver- eeniging „Hollandia" te Oudshoorn. Woensdag j.l. had te Ammers tol in bet Bonds Café de 10e jaariyksche vergadering plaats van den ijsbond „Krim- penerwaard". Al de twaalf aangesloten- vereeuigingen waren tegenwoordig. In de van voorin. 10 tot nam. 2 uur gehouden byeenkom«t heerf elite als altyd een hoogst aangename geest en werden de beraadslaging* n prettig gehouden. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met ruim f850. De afgevaardigden van de vereenigingen Haast ri cht, Stolwyk en Ammerstol werden tot Commissie van onderzoek benoemd, die de rekening goedkeurden, onder dankzegging aan den penningmeester. Het verslag was zeer klein, aangezien de afgeloopen winter ge$n gelegenheid «an den Bond bad gegeven om werkzaam op te treden. Het Hoofdbeetuup werd weder benoemd, en wel: Schoonhoven, voorzitter; Stolwyk, 2e voorzitter; Lekkerkerk, le secretaris; Berg-Ambacht, 2e secretaris; Krimpen a/d Lek, penningmeester. Verschillende punten omtrent de verkeers wegen werden nader vastgesteld. Ea ten slotte werd besloten een prysvraag uit te schryven voor een doelmatigen sneeuw-op- ruimer, geschikt om de (jobanen spoedig van sneeuw te ontdoen dat werktuig moet licht en gemakkeiyk te haoteeren zyn. Te Maastricht is overleden, 75 jaar oud, jhr. mr. P. Tb. van der Maesen de Sombreff, oud-minister van buitenlaudsche zaken. In 77-jarigcn ouderdom is te Driebergen overleden Mevrouw Insinger— Van Loon, Dame du Palais van de Koningin- Moeder. v Door de Arrond.-rechtbank te Dordrecht werden Vrydag o a. veroordeeld Jacob K. te Giesen-Oudekerk, huisvrede breuk, 1 m. Wiliempje de G. te Oud-Al bias, diefstal, f 26 of 10 dagen. Klaas van K. te Ridderkerk, mishandeling, ontslagen van rechtsvervolging en plaatsing in een Ryksopvoedingsgesticht tot 1 Mei 1910. Jan v. d. V. te Sliedrechl, wederspannig- heid, 6 w. Zaterdag werd door den rech ter in kanton III te Rotterdam veroordeeld F. S., melkverkooper te Nieuwerkerk a/d Use), tot f 5 subs. 3 dagen hechtenis. Ds. B. van Schelven te Amster dam heeft voor zyne benoeming tot hoog leeraar aan de Theologische School te Kam pen bedankt. Mej. C. P. Bet tink, sedert 1 October II aangesteld als leerling-telegrafl-it by de Hollandsche Spoorweg Maatschappy, ter standplaats Slation Haarlem, heeft thans reeds met gunstig gevolg examen afgelegd voor de telegrapbie. De heer J. Hoogendoorn, van Woerden, is geslaagd by het examen schoonschryven M. O. Mej. M. Corver, uit Vreëswyk, is geslaagd voor het examen Wiskünde 1. o. (art. 65). Mej. L. M. Boukamp te Hei- en Boeicop is geslaagd by bet examen voor vrye- en orde-oefeniogen der gymnastiek. Tot directrice van bet oplei dingshuis voor meisjes „Hosa Semna" te Zetten is benoemd mej. M. W. Maclane Pont, die eenigen tyd deze betrekking tyde- lyk heeft waargenomen. «euda, 17 Nov. Gistereu-avond om streeks 10V« uur, toen de tram van Oudewater naar Gouda binnenkwam, had op den Fluweelen Singel het volgende plaats: Een vleeschwagen van den vrachtryder L., met twee paarden bespannen, raakte, doordien de paarden schrokken, beklemd tusschen de Iram en de woonhuizen, met het gevolg dat een c*inenten raamdorpel werd be schadigd en by een ander drie ruiten met het raamhout werden vernield. De paard^ sloegen op hol, maar werden spoedig gegrepen. Gwrlnchem, 15 Nov. Maandag 3 Nov. had alhier eene vergadering plaats van hoofd-ingelanden van d« Overwaard, ter verkiezing van een heemraad in de plaats van den heer C. Kooyman te Peursum, die bedankt heeft. Aanwezig waren 23 personen., Leden van het stembureau waren de heeren J. Kloek. J. Blokland en A. Jongkind. eerste stemming werden uitgebracht op den heer J. van Houweling te Peursum 11 I stemmen, A. Kooyman te Giesen-Nieuwk* rk 8 en H. Slob te Hoornaar 4 stemmen. By de 2e vrye stemming verkreeg J. van Houweling weer 11 stemmen, A. Kooyman 10 yn H Slob f. Alsnu werd herstemming gehouden, waarvan de uitslag was als volgt: J. van Houweling 11, A. Kooyman 11 en een blanco, zoodat volgms het reglement loting morst plaats hebben. Door het stembureau werd echter aan merking gemaakt op ééne stem, die uit gebracht was op J. van Houweling. Vol gens hun meening was dit niet duideiyk genoeg geschreven. Na eenige deliberatie I werd het briefje door het stembureau van onwaarde verklaard, en de heer A. Kooy man als gekozen verklaard. I Zooals te begrijpen is, werd tegen deze beslissing proleBt aangeteekend, zoodat deze j zaak nu by Ged. Staten aanhangig is. j *(j)*rln4'h«mt 17 Nov. Onze St. Maar- I tenspaardenmarkt was heden buitengewoon 1 druk bezocht. Z-kcr wel 2(100 paarden stonden'aan dé' lyn. De Haarstraat, Arkel- straat, Kruisstraat, Achter den toren en Boerenstraat waren meerendeels met een dubbele ry paarden bezet. De bande) was, dank zy de aanwezigheid van veel buiten- landsche kooplieden, zeer willig; vooral luxe en vier-jarige paarden werden legen hooge Eryzen verkocht. Ook de St. Maartens- eestenmarkt belooft morgen druk bezocht te worden. Te 4 uren waren de markt straten reeds vol vee. *Ana«lde, 17 Nov. Door het Gemeente bestuur is vergunning verleend aan Mej. de Wed. T. Bor alhier, om, in de plaats van de door brand vernielde graantnalery, ge dreven door een pretroleummotor, eene nieuwe zoodanige inrichting op te richten, mits nalevende de gestelde voorwaarden. 1 In de grachten en brandslooten dezer gemeente is door uitgraving en uitbagge ren eene groote verbetering aangebracht, zoowel uit een gezondheidskundig oogpunt als om beter van water voorzien te z(jn by I brand. Jammer dat het buitenwater nu te laag is om ze eens flink te vervwrschen. I j By de Zaterdag alhier gehouden pu- I blieke verkooping van opgaande boomen j werden voor populieren flinke pr(jzen be steed; brandhout was slecht aau den man te brengen. By de verhuring van bouw landen werd van 10 tot 15 Cent per (oude) I Roede betaald. I *Am4É«ratol, 17 Nov. Als een bytonder- heid /rerdient melding, dal door den heer P. Stuurman P.Pz. alhier een prachtige goudfizant is geschoten. 1 1 Zaterdag-avond hield het voorloopig comité tot oprichting van een afdeeling van „Hst Groene Kruis" alhier eene openbare I vergadering in de zaal van den heer A. Nat- zyl. De heer P. Hoytema van Konynenburg van Berg-Ambacht hield eeu zeer bevatteiyke rede, waarin hy de nuttige instelling in den I bre-'de besprak. Na afloop der rede lieten zich niet minder dan 67 personen als lid inschryven. I 'llerg-Aiubarht, 18 Nov. In de laatst- gehouden raadsvergadering werd tot arm- meester van het H. G. of algemeen ariu- hestuur herbenoemd de heer A. v. d. Hee Ce. Op de voordracht voor onderwyzer met verplichte hoofdakte aan de le openb. lagere school alhier zyn -geplaatst de heeren II. Boomer te Breda en J. Kortland te Streefkerk. 'Brandwijk, 17 Nov. De heer K. Ster renburg alhier, oud 86 jaar, hoopt morgen voor den 74en keer de beentenmarkt te Gorin» chem te bezoeken. Gedurende byna 81 eeuw dus bezocht hy die markt zonder een enkel jaar over te slaan. J Hy is nog in bet bezit van al zyn zintui gen en wanneer men den krassen ouden man ziet, zou men hem niet meer dan 60 jaar geven. Dat hy nog eenige malen die markt cal biy ven bezoeken ia de weuch van velen. Oapelle a/d IJael, 17 Nov. De beer H. Dorlas, arts alhier, is inet ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tot gemeente-geneesheer. 'Haornaar, 17 Nov. In den loop der vorige week zyn hier de meeste neg overige aardappelen tegen f 1,75 den HL. opgekocht, om le Arkel geleverd te worden. Krimpen a/d Lek, 14 Nov. Tot di recteur van de zangvereeniging „Krimpen a/d Lek" alhier is benoemd de heer W. U. Groenewpg uit deze gemeente. •Krimpen a/d Lek, 17 Nov. Zaterdag avond hield de afdeeling Krimpen a/d Lek van de Maatschappy Tot Nut van 't Alge meen hare eerste wintervergadering voor leden en genoodigden. Als spreker trad op de heer D. de Clerq met het onderwerp: „De tentoonstelling te Dusseldorp". Na in 't algemeen over de totstandkoming der tentoonstelling en over enkele onderdeelen gesproken te hebben, waarby spreker ook een overzicht gaf van de inrichting van 't bestuur der stad, werden door hem lichtbeelden betreffende de tentoonstelling vertoond. i •Lekkerkerk, 18 Nov. Zondag-morgen maakte onze geachte predikant, Dr. L. A. van Langeraad tot veler genoegen bekend, dat hy voor het op hem uitgebracht beroep naar Berkhout had bedankt. Door het Nutsdenartement werden voor het Hoofdbestuur gekozen: de heer Mr. D. J. van Stockum te Amsterdam, mej. I. Kooistra le Apeldoorn en de heer R. van Zinderen Bakker te Kortezwaag. Als commissarissen der spaarbank werden herbenoemd de heeren C den Oudsten, -H. de Vos, L. Broere en G. Dogterom. Het rapport vau den afgevaardigde ter alge- mCette vergadering kon niet worden uitge bracht, daar de afgevaardigde door mist ver hinderd was aanwezig te zyn. •JHoleiiunr-tgrHaf, 15 Nov. De heer Ts. v. Engelen alhier, ontving heden het voor hem zeer verblydende bericht, dat, hy by be sluit van Z Ex. den heer Minister van Water staat, Handel en Nyverheid is benoemd tot postbode te Goudriaan, belast met de bestel lingen te Ottoland. Vele inwoners alhier en te Ottoland, die Van Engelen als een zeer oppassend, eerlyk en braaf man hebben leeren kennen, ver beugen zich met deze benoeming. Nwnlfoorl, 13 Nov. Tot postbode alhier is, met ingang van Zondag 16 November, benoemd N. R. Geerts alhier. Moordrecht, 17 Nov. Heden had de 24ste algemeens vergadering plaats van de Moordrecht^che ysclub. Vau de 104 leden waren er 30 present. Rekening en verant woording werd gedaan door het bestuur, terwyl de rekening nagezien werd door de heeren D. de Wilde en A. Fyo, eu ook door die heeren goedgekeurd. In kas was de som van f 192,85. Daarna had de ver kiezing plaats voor twee bestuursleden; de voorzitter en de secretaris moesten aftreden, doch waren weder herkiesbaar. Met groote meerderheid van stemmen werd de voor zitter, de heer P. Steenbergen, herkozen. Op de vraag van den onder-voorzitter, of hij de betrekking weer aanvaardde, ontving by eeu toestemmend antwoord. De secretaris werd ook met algemeene stemmen herkozen, doch deze liet zich de keuze niet welge vallen, zoodat een vrye stemming moest plaats hebben. Tot driemaal toe werd dit herhaald, maar zonder succes. Eindelyk het stemmen moede geworden, deelde de secre taris, du heer K. v. d. Heyden, onder luid applaus mede, dat hy de betrekking weder voor een jaar op zich nam. Hierna had de verloting plaats, bestaande uit 4 kistjes sigaren. Nog eenige opmerkingen en voor stellen werden gedaan. Ook een woord van dank #erd het bestuur niet onthouden, terwyi daarna de voorzitter de vergadering sloot met dank aau de opgekomen leden. Nieuwerkerk »/«l IJael, 15 Nov. Bedankt voor het beroep naar deze ge meente door Ds. F. W. Boerendans te Nieuwkoop. •Nlreefkerk, 17 Nov. Tot kerkmeester der Herv. Kerk alhier is herbenoemd de heer J. Noorlaiid. •Zevenhuizen, 17 Nov. Gisteren nam onze geachte predikant, Ds. D. A. Boss van Cbarante, afscheid van deze gemeente met een toespraak naar aanleiding van Hande lingen 20 vers 27: „Want ik heb niets ach ter gehouden, dat ik u niet zoude verkon digd hebben al den raad Gods." Na de geschiedenis van zyn werk gedurende de 8 jaren van zyn verblyf alhier aangestipt te hebben, sprak hy de personen aan, die de eene of andere betrekking in de kerk be- kleeden en maande de gemeente aau het goede te betrachten. De kerk was stampvol. (Per Telegraaf.) In dehoden gehouden zitting der Tweede Kamer werd de nieuwgekozen afgevaardigde voor het district Gouda, de heer Mr. S. de Vries, toegelaten en beëedigd. Verder werd aan deu heer Arts toegestaan, eene interpellatie te houden over de wyze, waarop eene fami lie hier te lande uit de dagbladen keunis kreeg van het overljjdeu van een officier van bet Indische leger. De Provinciale Staten keurden in de beden gehouden herfstvergadering goe.d de subsidie-verhooging voor de Teeken school der Nyverheids-vereeuigiog voor Goud- en Zilversmeden te Schoonhoven. Eeoige berichten wachten op plaatsruimte, tihl U KttBEii 1C B '|KN Cart. Nederl. WerkL Schuld. Dito dito Oostenr(jkObl. pap. Mei-Nov. Dito Feb.-Aug. Dito zilver Jan.-Juli. Dito Apr.-Oct Portugal, Oblig Dito Rusl. Obl. Binnenland 1894 Dito Nicolal Spoorw. Ditov, Orel-Griasi. 500a2000 M. Spanje Oblig. Buitenl. Perp. Amst. llyp. Waarb. Maatsch. Obl. Zuid-Itaf Spoorw.-my. Obüg. Loten Rotterdam Loten Hong. Hyp.-Bank Loten Theiss Iteg. Ges. Loten Madrid Loten Turkye 1870 MAKKTHKKICHTJfiN. lUtterdaui, 17 Nov. Tarwe f 7,40 tot f8.—. Per 100 kilo f7,50 tot f8,76. Rogge f 4.80 tot f 5,60. HuUcrduw, 17 Nov. Aangevoerd 183 vette runderen, 0 magere dito, 193 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 2173 schapen of lammeren. 618 varkeus Runderen 26 a 34 ct.kalveren 38a40cL; achapeu 22 a 28 ct.; lammeren 25 a 32 cl varkens 24 a 25 ct. en lichte varkens voor export 23 a 24 ct. per W» kilo. HD HULKLIJ KL MTAKI). Nchuinhoven. Van 14—20 Nov. Geboren: Elizabeth, d. van A. v. Geelen en M. J. Gooyen. Ondertrouwd: J. v. d. Hek en W. de Jong. Overleden: J. Bek, ond 8 w. Eeu rand aan toekomstige moeders. De vrouw is zeker wel de schoonste schepping der natuur. Wat zou de wereld zyn zonder haar; aan haar heeft men alles te danken; zy is de voortbrengster van het menscheiyk geslacht en een ieder weet wat er iu een moederhart omgaat en wat eene moeder lyden moet om haar hoop vervuld te zien. Wat een lyden moet ze niet doorslaan lydens haar zwangerschap, maar do nafuur heeft ook gemaakt dal zfj dat lyden met geduld verdraagt, iu de hoop in de toekomst door de liefkoozingen van haar kroost op dubbele wyze voor haar lyden beloond te worden. Er zyn vrouwen, die gedurende hare zwangerschap meer lyden dan anderen, zulks hangt af van haren lichameiyken toestand; want zoowel als er sterke mannen bestaan, bestaan er ook sterke vrouwen. Hetgeen wy hier laten volgen, kan ten dienste strekken van vrouwen die een zwak lichaamsgestel hebben, en bewyzen dit met een voorbeeld van juffrouw Huiberdina Post, wonende te Zetten (provincie Gelderland). Ook z(j had bare offers gebracht tot het voortbestaan der wereld en ze zou zich hebben- inogen verheugen een zevental kleinen om haar heen te zien, ware niet door dén dood een viertal kleinen aan haar moederhart ontrukt. Hieronder geven wy een afbeelding, volgens een portret, vau Heden overleed, na eene langdurige ongesteldheid, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Broeder CORNELLS SCHEER, in den ouderdom van ruim 63 jaar. Uit aller naam, ARIE SCHEER Az. Stolwyk, 12 Nov. 1902. Herplaatsing wegens misstelling. De Familie POST, volgens portret, hare drie lievelingen, die haar tot nog toe gespaard zyn gebleven; men kan zich wel voorstellen dat deze moeder steeds peinzende was over 't behoud barer kinderen en zulks kwam voort doordat hare zwangerschap steeds met veie oogt makken gepaard ging. Wy ontvingen daaromtrent een achrfiven van haren echtgenoot, waarin bij ons nJpde- deelde, dat zyne vrouw tyd«ns de zwanger schap steeds veil te lyden had en tengevolge van gebrek aan eetlust en slechte spijs vertering niet de noodige kracht had tot voeding van het wezen dat zy onder het hart droeg. „Do laatste maal schreef hy zyn we dit alles te boven gekomen, doordat ons door eeniare vrienden de Pink Pillen van Dr. Williams waren aangeraden. Ik heb zo haar volgens de voorschriften, die eiken doos omhult, laten gebruiken en de vroegere ongevallen hebbeu zich ditmaal niet weer voorgedaan, hetgeen een groote troost was voor myne vrouw, daar zy steeds wanhoopte, omdat de kinderen nimmer in 't leven bleven." Onze verslaggever, die haar voor eenigen tyd een bezoek bracht, bekwam van haar de mondelinge bevestiging van hetgeen hier voorafgaat. Zy verklaarde onzen verslag gever dat zy gaarne bereid was aan de verlangende personèn de noodige opheldering en inlichting te verschaffen die zy nuttig en noodig mochten achten. Men wachte zich evenwel voor de na maaksels en leze aandachtig wat hierna volgt Wy kunnen- er echter niet genoeg op aandringen, dat men wvl acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelfik alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds op eene grove manier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zy uiterfyk den schijn hebben van de echte te zyn, doch de heilzame en genezende bestanddeelen bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts bfi de depóthouders, die onder de attesten zyn aangegeven, of, zoo gy maar eenigen tw(jfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den hoofddepót houder komen, den Heer Snabilié. Pr(js f 1,75 de doos, f 9,— per 6 doozen. Verkrygbaar by Ssabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofd-depóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar voor Schoonhoven en omstreken hfl A. N. van Zessen, Drogist. 17 Nov. 2»/. 811/4 8 93®/i« 6 5 8i9/ie 6 84>/o 6 84»/4 3 3ü'/o 4V. 48 4 6IV» 4 101 Vo A 4 9^,4 4 817/8 4 100 3 «P/is 3 104 4 102 4 131 Vo 3 Wit 8 28»,s Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lyden, onze geliefde Zoon en Broeder JAN DE BRLIJN in dm ouderdom van ruim 16 jaren, diep betreurd door my en mijn Zoon. Wed. D. DE BRUIJN, geb. Kool. D. DE BRUIJN. Berkenwoude, 8 Nov. 1902. Heden overleedzacht en kalmna eene ongesteldheid van siechta eenige weken, onze geliefde Moeder, Behuwd- moeder en Grootmoeder HERMIJNTJE VERHOOG, Wfduwe Arie Bonders. in den ouderdom van 80 jaar en 7 maanden. Uit aller naam, W. BONGERS. Nieuw -I.ekkerland, 9 Nov. 1902. Vanmorgen overleed, tot onze diepe droefheid, plotseling, onze geliefde Zoontje en Broeder PI ETER ADRIAAN MARINES, 9 jaar oud. S. KAKEBEEKE. NEELTJE L. KAKEBEEKE. NORA A. KAKEBEEKE. Lekkerkerk, 17 Nov. 1902. EMaienr, Inlichtingen omtrent pryzen van f|jflt Zilver etc. verschaft onze Depóthouder, de Heer D. P. M. GAILLARD, Albr.- Beyiinggracht, Weheenboven. J. C. OLDENBOOM neemt door deu afscheid van Vrienden en Bekenden, >(jD opvolger, ten zeerste aanbevelend. Schoonhoven. naar het Ileeren-Logement ARTS. SPREEKUREN: H-9 en 1»-1 uur. 's WOENSDAGS 8—18 uur. HET SPIRITUALISME is een richting, waarover tcgeuwoordig zoo veel gesprokeu wordt, dat elk ontwikkeld meusch er wat van weten wil, maar men moet er dan ook zoowel het tegea als vóór van kennen. Blykens eene kd ver ten tie in dit blad zal Ds. BEVERSLUIS, als Spiritualist, den Schoouhuveuaars bet vóór ervan komen ver tellen. Als nu een flinke opkomst by diens lezing bewyst, dat de inwoners van Schoon hoven met achterstaan by anderen in be- laugsteiliug voor wat nieuw ia, dan zullen zy binueukort in een lezing ook te hooren krygen wat er tegen wordt gezegd door ernstige denkers en onderzoekers. Bekwaam GR A V JL IJK gevraagd, vut i werk. Brieven fr., letters O P K, Alg. Ad- vertentie-Bureau NIJGH 6c VAN DITMAH, Botterdam. Wordt gevraagd: Een Verloofd BAUD1NA POSTMA, JAN ALBERT FROMMELT. Amelde, November 1902. Geen receptie. Getrouwd: PlETER GERARDUS JOHANNIS DE JONG en LOUISA DIEPENHORST te A mei de, die, mede namens wederzyd«che betrekkin gen, hun' harteiyken dank beluigen voor de vele bewyzen van belangstelling, zoowel van hier als elders ondervonden. goeU kuuueuüe buien, die goed kuuneu melken, allen ongehuwd. Adres J. ALLEMEK1NDERSHoofdweg, Hlllegeraborg. gevraagd, tegeu 25 November a.s., goed kunneude wel keu eu met boerenwerk bekend. Adres 0. NEDERUOF, Bloemen by Gouda. Terstond of zoo spoedig mogeljjk ge vraagd een omstreeks 44) of 50 jaar oud, liefst P. G., geheel met de bouwery bekend. Adres, met franco brieven of in persoon, bij L. HOGEN BOOM te Polsbroek. Wordt gevraagd een bekwame tegen 1 Februari. Goede getuigen vereischts. Adres J. SMIT Jz., KluderdUk. Mevrouw BEGEER, Wydstraat, Gonda, vraagt zoo spoedig mogeiyk Dr». A. Ml'AUK V. d. HOEK Is Schoonhoven zoekt tot lo. Januari a. s. met gelegeuheid lot Wacbt- eu I kamer. bleeds in voorraad bjj - te Lekkerkerk. S. 6c W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Agenten van bet Nieuw» v. d. Dag, bevelen zich beleefd aau voor het plaatsen va» van 80 en 40 teste. RT* Lxtra Aanbieding: Mansmnlleu 70 Cents. Tranwenmnllen 0(1 Cent». K.rt„ Dam, A 11, OCHOONHOTEN, Aanbevelend

Schoonhovensche Courant | 1902 | | pagina 2