Me Dienst ymclB Biga-Spren, m Xaaboleu eu Huisraad, CORAL 1 Bomni£, Wooii Mem Scbur. Een Boerenknecht, Een Huishoudster, Draaibank. Huishoudster, Hooilandverhuring. Bergambacht, Reeuwijk, Streefkerk, Gemeenteraad van Schoonhoven. TELEGRAPH1E. Advertentiën. m 40-jarige Echtvereeniging Heeren-Logement, Schoonhoven. DONDERDAG 18 JUNI 1903, Kinder- en Familievnorstelling, den Honig-Beer en de Honden. AVOND-VOORSTELLING. Chr. CHODASCHEWITZ. Schoonhoven HET GRASGEWAS De fijnste en geurig- ste Toiletzeep Is Openbare Vrijwillige Verkooping. Spaarbank te Haastrecht. 11, 13 en 52, Vlot- en L. v. n. WEIDEN YPIJPER, Montfoort, Hooi-, Gras- en Schndmachines, 8 Hectaren, 81Aren, 50 Centiaren. Reeuwijk: HET HUIS, Ammerstol: t. EEN HUIS, JACHTWATER, Een BOUWLAND Openbare Verkooping. Krimpen a/d Lek, •Amelde, 15 Juni. Voor de noodloden- den door de overstrooming te Kelhel en Spaland is in deze gemeente bijeengebracht f 86,35. 'Amelde en Tienhoven, 16 Juni. Ook in deze gemeenten blyft bet kersen- gewas dit jaar beneden een middelmatige opbrengst. Ze bebben nu echter ruimte om kloek van stuk te groeien, waartoe de ver kwikkende regen, die gisteren en eergisteren ▼iel, het zyne zal bjjbrengen. Trouwens aan schier alle gewassen, vruchten en landerijen heeft die zoozeer gewenschte regen zeer ▼eel goed gedaan. •Ammeratol, 16 Juni. Zöndag-avond gaf het fanfarecorps alhier eene goedge slaagde openbare rnuzir kuit voering. Een menigte menschen was er by tegenwoordig en het programma bevatte eenige keurige nummers, die correct werden uitgevoerd. Iqplaats van de aftredende leden, de heeren P. H. de Waard en E. Maarland, van de Kamer van Arbeid voor het visschersbe- drjjf, zyn door de afdeeling .Broedertrouw" ▼an het algemeen Ned. Werklieden-verbond candidaten gesteld de heeren P. Koog en P. ▼an den Dool. fGroot-Ammera, 16 Juni. Door den heer tl. Voorspuy Jr., veehandelaar alhier, werden Zaterdag weder een menigte zware kalfkoeien naar Spanje verzonden. Zijn knecht W. Groen maakt de reis weder mede om de koeien te verzorgen. De rietdekker M. d. K. had Vrjjdag het ongeluk te vallen over een balk met spijkers. Een der spijkers ging in den voet, zoodat hij thuis gebracht en dadelijk genees kundige hulp moest worden ingeroepen. •Hoog-Blokland, 11 Juni. De rekening der gemeente, zooals zy heden in de ver gadering van den raad is behandeld, bedraagt In ontvangsten f 8235,83ft, in uitgaven f 6997,15, zoodat zy sluit met een batig slot ▼an f 1238,68ft. Voor het onderwijs is f 1418,86 uitgegeven en voor armwezen f 1911.46. Ter voorziening in de vacature van lid van den Gemeenteraad, ontstaan door het overlijden van den heer K. Bikker, zjjn t candidaten gesteld, t. w. de heeren T. de Bruin en A. de Kuiper. De weduwe G. Slob WHz. alhier ver kocht deze week een zuiglam van 10 weken oud voor den aanzienlijken prys van f 20. Woensdag jl. maakten een 30 lal land bouwers van hier en uit het naburige Hoor naar een pleizierreis naar Delft; in rijtuigen met 2 paarden naar Gorinchem, verder per trein naar Delft en 's avonds op dezelfde wjjze terug. Zy maakten die reis op uit- noodiging en voor rekening van een fabri kant in Bibby-koek, wiens fabrikaat zij in den afgeloopen winter voor hun vee gebruikt hadden en die hen in zyue fabriek de wyze van fabriceeren wilde laten zien. 'Meerkerk, 16 Juui. De stadhouder de K. zou Zondag een reisje doen naar Arkel. Door de ongelijkheid van den weg, of mis schien door een andere reden deed het paard een misstapje en bhef plotseling staan. Bij on derzoek bleek, dat het een been gebroken had. •Nleuwerkerk a/d IJnel, 15 Juni. Onder begunstiging van prachtig weer werd Vrijdag 12 Juni de wedstrijd gehouden met éénpaards-grasmaaimachines, uitgeschreven door de afdeeling Nieuwerkerk a/d IJsel c. a. der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, 's Morgens werd er gemaaid op het land ▼an Slobbe in den Prins Alexanderpolder en 's namiddags op dat van Karreman in den Zuidpias. Er waren drie deelnemers, waarvan een buiten aanmerking wilde blijven. De eerste prys werd toegekend aan den heer Van Bemmel te Utrecht en de tweede aan den heer C. van den Berg van Capelle a/d IJsel. «Noardelaan, 15 Juni. De alhier ge houden collecte tot aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst heeft f 5,4f5 opgebracht. OosterwUk, 12 Juni. Na eene ruim 65-jarige Evangeliebediening volbracht te hebben, hield Ds. H. A. Lecnmans Sr., sedert Aug. 1901 voorganger dezer gemeente, Zon dag zyne afscheidsrede naar aanleiding van t Corr. VI 1. Met zeer groote belangstel ling werd deze prediking van den ruim 81-jarigen, maar nog met zooveel jeugdig ▼uur bezielden leeraar aangehoord door de groote schare, welke van hier en van elders was opgekomen. Een tiental predikanten waren mede tegenwoordig om hunne be langstelling te toonen. "Ouderkerk a/d IJsel, 15 Juni. Tengevolge van het ongestadige weer hoort men van Verschillende ernstige ziektegevallen ook onder kinderen. Ook zijn twee gevallen van typhus geconstateerd. Aan de inspectie voor milicien-verlof- 5angers op 17 dezer te Gouda, moet voor eze gemeente door 11 jongelieden worden deelgenomen. Zeven zijn afgevallen, wegens verplichting tot opkomst in activiteit voor herhalingsoefeningen. Oude water, 13 Juni. In de raadsvergade ring, Vrijdag gehouden, deelde de burge meester mede, dat hy met de daar prak- tiseerende geneesheeren en het lid der Ïezondheidscomraissie, den heer G. J. W. de ongh, een conferentie bad gehad, naar aanleiding van de in deze gemeente voorkomende gevallen van typhus. In die conferentie hebben de geneesheeren het water van de haven en van het Heilige Leven besmet verklaard en is besloten de noodipn voorzorgsmaatregelen te nemen. Verder was er ingekomen een missive ▼an de heeren De Jongh 4c Co., machine- fabrikanten alhier, waarin zjj aanbieden tijdelijk gratis gekookt water af te staan. Tevens bieden zjj aan op het terrein hunner fabriek lydeiyk een ontsmettingsoven op te richten indien de gemeente een subsidie van f 50 verleent. B. en W. stellen voor hierop volledig in te gaan. Wordt aldus besloten. Verder stellen B. en W. voor een kar met gekookt water in de gemcenle rond te laten gaan, waarvoor zij blanco crediet ▼ragen. Wordt aangenomen. -- In de jongste vergadering van stemge- rechtigde tagalandon v.n den nabnrigen polder Ilozendaal, gemeente Haastrecht, io het gemeentehuis aldaar gehouden, werd rekening en verantwoording van dien polder ridaan over 190i. De ontvangsten bedroegen H99 76, de uitgaven f 2257,39, alzoo batig slot f 42,37. De begrootiog voor 1903 aan inkomsten en uitgaven f 2081,32 en de omslag bepaald op f 3 60 per hectare, tegen f f,75 het vorig jaar. Bjj de gehouden verkiezing van een pol dermeester van dien polder is de heer A. de Graaf met algemeene stemmen als zoo danig herkozeu. Binnen twee dagen werden alhier drie gevallen van besmettelijke ziekte Febris Typhoïdea (Typhus) geconstateerd. Onze vroegere stadgenoot, de heer Chr. viin Wüngaarden, alhier geboren en opgevoed, sedert 21 jaar directeur van het ▼ereenigd post- en telegraafkantoor Koog- Ziandjjk, in welke betrekking hy de ach ting van het publiek mocht ondervinden, is op 60-jarigen leeftyd aldaar overleden. •TIenhov«n, 15 Juni. Van gisteren avond tot heden-middag zyn op de zalm- togenvisscliery alhier 12 zalmen gevangen. Alhier is een bedrag van f 11,75 inge zameld voor de noodlijdenden door de over» atrooming te Kethsl c. Vergadering op Donderdag 11 Juni 1903, des namiddags 2 uur. Tegenwoordig de heeren A. W. Lazonder, C. van Willenswaard CLz., G. J. Niekerk, H. M. den Ujjl, J. G. Doesburg, J. W. Valk, A. van Lomwei, A. Kujjlenburgen P. Greup; afwezig de heer H. A. Schreuder. Voorzitter de heer P. K. P. J. van Sloten, Burgemeester. By de opening der vergadering -die in- tusschen reeds begonnen bleek te zjjn zegt de voorzitter: Is er nog een van de leden die het woord verlangt? De heer J. W. Valk: Afgedacht of er nog een werkkracht noodig is op de secretarie, wat niet ter beoordeeling van den Raad is, wordt thans voorgesteld een tydelyke secre taris te benoemen, en daanmde uit. Burg. eu Wetb. bebben te zorgeD, dat de zaken in orde zjjn, en die stellen het voor; wan neer de werkzaamheden dus zoodanig zyn, dat het noodig is, dan moeten we dat goed vinden. De voorzitter: De werkzaamheden schy- nen drukker, dan dat ze ryn. Men kan van alles drukte en beweging maken, maar waar geleidelyk gewerkt wordt met orde en hier is het maar een kleine gemeente daar kan een secretaris, met een ambtenaar en af en toe de hulp van den gemeente- bode voor schryfwerk, het best af. Verle den jaar stond men voor denzelfden toe stand; dat Burg. en Weth. toen geen voor stel deden, lag hierin, dat de toenmalige ambtenaar, die dezelfde is als nu, minder jarig was, maar nu hy den leeftyd beeft bereikt, is het voor Burg. en Wetb. aange naam, hem te kunnen aanbevelen, tjjdeljjk als secretaris werkzaam te zyn. Mocht bet blykeu, dat by het alleen niet af kan maar de burgemeester werkt toch ook, dau zullen Burg. en Weth. doen wat zy noodig achten. Wat de heer Valk zeide is waar, het boort tot de competentie van het Dageiyksch Bestuur. De heer H. M. den Ujjl: Ik begryp niet, dat als de werkzaamheden nu niet zóóveel zyn, dat Burg. en Weth. onlangs met een voorstel kwamen om een ambtenaar er by te nemen. Hoe zit dat? De voorzitter: Daar ligt ook een zekere oogerymdheid in, maar dat is nu niet aan de orde. Het is nu urgent, te voorzien in een secretaris. Een raadslid kan bet niet zyn, de gemeente-ontvanger niet, maar de weg is aangewezen. Ter voldoening aan den vorm, dien bet reglement voorschryft, bebben j we op de aanbevelingslijst twee personen geplaatst oui bet waar te nemen. Voor den een zal bet wel minder makkelyk zyn, doch wanneer die later in aanmerking komt, zouden we misschien ook langs dien weg hulp kunueo krygeu. Ik stel voor over te gaan tot de benoeming van een waarnemen- den secretaris en verzoek den heereu Lazon der en Van Willenswaard, de stemmen te willen opnemen. Bg stemming wordt met algemeene stem men benoemd de ambtenaar ter secretarie, de heer J. de Voogt. (Naar we later vernamen, bestond de voordracht uit de heeren J. de Voogt en J. C. A. Hu vers.) De voorzitter: Ik stel voor, den benoem den waarnemend-secretaris onmiddellijk te beëedigen. (De heer De Voogt, daartoe verzocht, wordt de vergadering binnengeleid.) De voorzitter: Mynheer De Voogt 1 de Haad heeft u benoemd tot waarnemend secretaris; ik verzoek u in myn handenden eed en de beloften af te leggen, die de wet voorschryft. Door den heer De Voogt wordt alsnu de eed afgelegd. De voorzitter: Wilt u plaats nemen en voorlezen de notulen van de vergadering van 13 Mei. De heer A. W. Lazonder: Zou u het niet goedvinden, mynheer de voorzitter, om de notulen aan te houden tot de volgeude ver gadering De voorzitter: Wanneer de heeren be perkt zyn in hun tyd, kunnen we ze aan houden, maar anders moeten we die zaak maar afdoen. Alsnu worden de notulen voorgelezen. I De voorzitter: Zyn er ook aanmerkingen op de notulen? I De heer H. M. den Ujjl: Ik heb hooren voorlezen, dat er besloten zou z^jn, dat dat hek 1 Meter hoog zou zijnik herinner me, dat het minstens 1 M. moest zyn. De voorzitterDat is toen gezegd, en behoudens de rechten van derden. Wil u dat noteeren, myuheer de secretaris. De notulen worden goedgekeurd. De voorzitter: Burg. en Weth. hebbende verkiezing van een lid van den Raad, ter ver vulling der opengevallen plaats door over- lyden van dun heer N. Kooiman, bepaald op 30 Juni, en de dagen, waarop, zoo noodig, de stemming en de herstemming zullen ge schieden, evenals voor de periodieke ver kiezing, op 13 en 27 Juli a. s. Het besluit tot af-en overschryving dienst 1902 is door Gedeputeerde Staten goedge keurd, evenals de aankoop van een perceel in de Korte Weistraat. De Minister van Waterstaat, Handel en Ny verheid heelt vergunning verleend tot het maken der oeververdediging, tot 31 Dec. 1910. Gedeputeerde Staten bebben beschikt op het beroep van J. A. Petter in zake den hoofdeljjken omslag, en bepaald, dat hy van het kohier zal worden afgevoerd. Ingekomen is een adres van mejuffrouw E. Sch&iy om ontheffing van hoofdeiyken omslag wegens vertrek naar Gouda. Is gesteld iu handen van Burg. en Weth. Bezwaarschriften tegen den aanslag in den hoofdeiyken omslag zjju ingekomen van J. W. Frenay, D. de Vaal, D. v. d. Bergh, dames Penning Nieuwland, J. van Huuksloot, A. v. d. Dussen, A. Terlouw, A. Pluut, A. Rikkoert, J. van der Sluys, J. van Baaren, P. van der Sluys en B. van Vliet. Worden gesteld in banden van de Com missie van Financiën. De voorzitter: Ingekomen is een adres van C. Kortland, om grond te huren op de Kat. Het adres is gesteld geworden in handen van de Commissie van Fabricage. De raad kan straks daarover besluiten. Ingekomen is een adres van A. N. van Zessen, over het huren van tuingrond, als mede een adres van Mr. P. A. Greup, ook daarover. Ingekomen een adres van P. de Jong, be treffende pacht uiterwaarden. Ingekomen zyn adressem van J. Eshuis en G. Bouwmeester, betreffende heffing haven-, sluis- en kadegeld. Ingekomen is de rekening 1902 van bet Geref. Weesbuis. Wordt gesteld in handen van de Commis sie van Financiën. De voorzitter: Ingekomen bet jaarverslag van de Teekenschool. Ter visie voor de leden. Ingekomen de begrooting 1904 van de Gezondheidscommissie, die beliandéld kan worden, voor zoover noodig, by de gémeente- eAd°resDvan II. Peltenburg, inzakq aankoop gemeentegrond. j Wordtgesteld in handen van de Commisaie ▼an Fabricage. Adres van P. Prast en 59 anderen in zake deiuping van de Zevender. Wordt gesteld in handen van de Commissie van Fabricage. Een brief van de Feestcommissie, houdende dankbetuiging aan den raad voor de toege stane subsidie. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorzitterIngekomen is het jaarver slag over 1902 betreffende den toestand der gemeente en der gasfabriek. Ligt ter visie voor de leden. De heer J. W. Valk: Ik wensebte alleen dit te zeggen, dat wanneer iets ter visie ligt en men komt er naar zien, dan vindt men het niet. Zoo ook met die verordening op de gemeente-reiniging, den brief der Gezond heidscommissie enz. De voorzitterDat is niet aan de orde nu. Maar ik zal er voor zorgen. Burg. en Weth. stellen voor, art. 9 der instructie voor den secretaris te wyzigen en terug te konieu op het besluit, dat eenigen tyd geleden door den raad is genomen. Vroe ger was de secretarie open 's morgens 9 uyr, althans in de zomermaanden. Feitelyk werd daar niet de hand aan gehouden en was ze pas 10 uur open. Daaraan eeu eind willende maken, hebben Burg. eu Wetb. toen een voorstel gedaan, om de opening op 10 uur te yken. Daar komen ze nu op terug, eu dat staat in verband met de werkzaam heden. Wanneer er meer behoefte zou zyn aan personeel, dan zou zoodoende nog -vier maanden zjjn uit te winnen, nk 1 uur per dag maakt in de week 6 uur, dus voor 2 personen 12 uur, of iu 52 weken 600 uur, wat dus 4 maanden werken is. Op dien grond stellen Burg. en Weth. voor, voortaan de secretarie te 9 uur te openendat is het uur, waarop elke diénst, alle kantoren, scho len enz. geopend worden. De heer C. van Willenswaard CLz.: En 's winters? De voorzitter: Burg. en Wetb. hebben daar geen verschil in gemaaktzoowel 's winters als 's zomers om 9 uur. De heer J. W. Valk: Ik kan my er goed mede vereenigen, maar omdat op het con vocatie-biljet stond „instructie secretaris", had ik gedacht, dat die in haar geheel be handeld zou worden. En omdat daarin niets voorkomt van eenige vacantie, zouden we ze daarmede ook kunnen aanvullen. De voorzitter: Wanneer de raad verlangt een herziening van de geheele instructie, dan ben ik daar voor. Wat verlof betreft, daarover staat er in: Burg. en Wetb., noch de burgemeester zullen langer verlof toestaan dan zy oorbaar achten, maar wanueer voor den secretaris de wenschelykheid bestaat om langer verlof te nemen, dan kan hy aan kloppen by den gemeenteraad. Het zou kunnen dat om redenen van gezondheid by 6 weken verlof noodig had, maar dan zou den we aankloppen misschien om meer werk kracht. Een bepaling er aan toe te voegen, om bet verlof te onjscbryven, is niet noo dig; dat is wel het geval voor scboleD, waar zoowel de kinderen als de onderwyzers daar van proiteeren. Het is ook niet omschreven voor den burgemeester, dat gaat niet. De heer H. M. don Uyi: Toen verleden jaar bet voorstel, om te 10 uur te openen, werd gedaan, was daarvoor toch zeker éen reden. Heeft die opgehouden te bestaan? De voorzitter: By nader iDzien is het ons gebleken, dat we op goede deugdeiyke gron den dat uur weer kuonen afknypen. Ik heb reeds gezegd, dat de «pening om 10 uur reeds jaren lang geschiedde, hoewel niet wettelijk; en om nu den secretaris persoon lijk ter wille te zyo, heb ik bet initiatief genomen en de wethouders zyn daarin medegegaan om dat uur te yken, om geen moeilykheden te krygen, daar ik recht had te vorderen, dat hy 9 uur present is. Maar daar is nu geen grond meer voor: hel eenige motief, dat werd aangevoerd, was die water torengeschiedenis, waardoor de secretaris in de morgenuren de gemeente kon rondloopen om aansluiters te bekomen. De raad vindt dus goed de secretarie om 9 uur te openen? Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. De heer J. G. Doesburg: Mynheer de voor zitter, naar aauleiding van het adres van Peltenburg, dat in handen van de Commissie van Fabricage is gesteld, wenSchte ik u attent te maken, dat door het overiyden van den heer Kooiman een lid dier com missie ontbreekt. De voorzitter: Aan het eind der verga dering zal ik u daarover het woord geven. Aan de orde is een voorstel tot het doen van af- en overschryvipg dienst 1902 ad f 60,67ft. Er is haast by, het besluit moet nog naar den Haag. Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. De voorzitter: 2o. Af- en overschryving op den dienst 1903 ad f 81,93. Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. 3o. Af- en overschryving op den dienst 1903, die niet door Gedep. Staten behoeft te worden goedgekeurd, omdat by de ge- meentebegrootiDg daarin is voorzieD: f 50 voor buitengewone verkiezing. 4o. Wyziging der begrooting voor het loopende dienstjaar, zoowel wat inkomsten als uitgaven betreft ad f 450 en f 6000 voor kosten en aanleg van de telephnon. De heer H. M. den Uyi: Moest daar niet staan intercommunaal De voorzitter: De gemeente heeft niet het recht eeu intercommunale telephoon aan te leggen. Aan de orde is het aangaan eener geld- leening. Burg. en Weth. hadden uitzicht om f 35000 voor den tramaanleg te kunnen krjjgen, mits we die uiterlyk 30 Juni zouden willen ontvangen, tP*ar nu hebben we respyt gekregen van twee maanden. Voor die om zyn, kunnen we ook de andere leeningsplannen bespreken en behoeven we dat daarom niet »u af te doen. Burg. en Weth. stellen voor, goed te keuren het bouwen van een loods voor de gasfabriek. De laagste inschrijving bedroeg r 595. Burg. en Weth. en de Gascommissie zyu van oordeel dat het beter is, dat de loods op een sleenen voetstuk komt, waar door die kosten van f 695 nog wat hooger zullen worden. Als men hun een blanco crediet verleent, dan zullen zy zoo zuinig m^\eer°H. M. den Uyi: Wie heeft het bestek en de teekening gemaakt? De voorzitter: De architect met den directeur der gasfabriek. De beer H. M.Aen Uyi: Wie is de uit voerder? V De voorzitter: De architect. De heer J. W. Valk: Ik heb den vorigen keer by de aanvraag, waarby de heeren Greup en Van Lomwei een betoog hielden dat de loods onmisbaar was voor berging van materialen en ook voor de tentoon stelling, gehoord dat ze zou komen vóór de gashouders. Wil men dat ze behooriyk staat om te kunnen gebruiken, dan brenge men die loods achter die gashouders; waar men nu wil, vind ik bet minder (eeebikt. Ook wat het bergen der materialen betreft, zou ik zeggen, dat de kelders groot genoeg ▼an een blanco crediet, daar zal ik my niet tegen verzetten, maar dan moet dat niet komen uit het winstcyfer; het is vergrooten van de zaak. Als men steeds uit het winst cyfer put, dan komt men met de financiën meer en meer in de klem. Voor zaken van dezen omvang moet bet geld niet uit de kas der gasfabriek, maar uit een geld- leening en omdat er toch geleend wordt, geef ik in overweging het geld gezamenlyk op te nemen. De voorzitter: Mag ik den heer Valk op merken, dat dat niet aan de orde is. Het is lo. voor de tentoonstelling en 2o. moet zy dienstbaar zyn voor de exploitatie der fabriek als bergplaats. Het doel is, langs dien weg het gebruik van gas in de band te werken en de uitgaven, die daarvoor ge daan worde», moeten terugkeeren laDgs een anderen weg. Het behoort tot de exploitatie. De zaak is echter, of de Raad het toegestaan crediet van f 600 verboogen wil met een zeker bedrag. We wilden er ook een steenen voet onder hebben, om haar van meer biy- veuden aard te doen zyn. De plaats, waar de loods komt, zal den Raad onverschillig moeten zyu, nu de gascommissie beoogt propaganda te maken voor de fabriek, en Burg. en Weth., dc gascommissie en de directeur daarvoor een plaats bebben bepaald. De directeur had baar 't liefst tusschen de gashouders en bet kantoor, doch de directeur had er geen bezwaar tegen. De heer J. W. Valk: Het verblydt me, dat u die zaak verduidelykt hebt. Als het zoo is wat ik hoop en wensch dat de tentoonstelling in het belang zal zyn der gasfabriek, in het belaDg van de opbrengst, dan moet het uit de exploitatie betaald wor den. Men moet echter de loods zetten op de plaats, waar de directeur het graag he< ft, daar maken een overdekte kraam met een zeil, wat f 60 k f 70 zal kosten. Gaat men een loods bouwen van f 600 a f 700, die weer veranderd moet worden na de tentoonstelling, dan zou ik zeggen, dat het beter was de zaak te splitsen, omdat het nu al boveu de begrootmg gaat. Ik zou dus aan'den Directeur willen overlaten de plaats te bepalen voor de tentoonstelling, en het audere, de bergplaats, aanhouden tot het in orde is. De heer G. J. Niekerk: Het is bier te doen om een tentoonstelling en daarna het gebouw niet wegmakeD, maar het gebruiken voor bergplaats. Door de vorige Gascom missie is dat al zoo besproken en nu zou men het weer gaan veranderen. De aanbe steding is geweest en nu men in den Raad met het verzoek oin bet geld komt, wil men het weer veranderen. De heer II. M. den Uyl: Als die loods niet noodig is voor de exploitatie, maar alleen voor het houden eener tentoonstelling, dan zou ik haar zoo goedkoop mogelyk maken en geen steenen voet. De heer J. W Valk: Ik verwacht er voor Schoonhoven niet veel van het is nog geen Schiedam, maar het is de nieuwe Directeur, die dat nu eens doen wil. Toen hy er mede kwam. was ik er voor: met f 40 k f 50 voor een tent met zeil doet men al veel. Nu is er een andere Gas commissie gekomen en die zegt, we moeten een tentoonstellingsgebouw hebben en wan neer het afgeloopen is, hebben we het gebouw zeer noodig om de materialen inr to bergen. En wanneer de Commissie dat zegt, dan ontbreekt aan den Haad de motd om te zeggen: we houden ons aan het eerste bésluit, omdat dit boven de inschrijving is. Wanneer er geen tentoonstelling was, zou men de aanvraag voor een loods ook nog wel verschuiven, maar men komt er nu om, om haar later tot berging van materialen te gebruiken. De heer P. Greup: Ik ben verplicht hier in het midden te brengen, dat dit de gewone manier van den heer Valk is om zich te dechargeeren. Ik wil ten eerste constateeren, dat hg zelf, toen hy lid van de Gascommissie was, alles van den Directeur over de ten toonstelling gehoord heeft. Wie maakte bezwaar om de loods niet weg te doen, maar haar te behouden voor de mate rialen, die in de open lucht lagen? De heer Valk, en hy heeft ook goedgekeurd de begrooting van f 500. En hoe kan de heer Valk nu zeggen, dat de heeren Greup en Van Lomwei daar zoo voor waren? Hy heeft alles bygewooud en nu komt by zicb dechargeeren; maar *t is zyne gewone manier van doen. De beer J. W. Valk: Mynheer de voorzitter De voorzitter: Neen, mynheer Valk, u hebt reeds driemaal over dat onderwerp 't woord gehad. De heer J. W. Valk: Maar ik laat my geen leugens zeggen door den heer Greup.... De voorzitter: Het reglement van orde zegt, dat men niet meer dan driemaal over één onderwerp het woord verkrygt, tenzy de vergadering het goedvindt. De heer J. W. Valk: Dat is zoo de ge- woon te om iemand het zwygen op te leggen, maar ik verzeker u, de heer Greup spreekt onwaarheid. De voorzitter: Ik geloof dat die zaak nu voldoende besproken is en we zullen dus overgaan tot het voorstel van Burg. en Weth. De Haad heeft evenwel uitgemaakt, dat by den Directeur ter wille wil zyn, die wil toonen, dat by het bedryf wil bevorderen, waarvoor dit een van de middelen is, om propaganda te maken. We moeten den Directeur nu zyn gang laten gaan. De kwestie is alleen, dat de loods wat meer kost dan er toen is geraamd, en dat behoeft niemand te bevreemden. Wanneer de heer Valk meent, dat een eenvoudige tent met doek en zeil zooveel goedkooper zal zyn, dan is dat toch maar illusie: het verschil is zoo groot niet. Er is besloten en goed gevonden een loods, en bluft er dus niets over dan te beslissen of die meerdere kosten worden gegoeteerd, ja of neen. We zullen er niet verder over spreken, want de gemoederen worden maar warm. De heer J. W. Valk: Dus ik kryg het woord niet meer daarover? De voorzitter: Alleen als de vergadering het goed vindt. De heer J. W. Valk: Ik acht het noodig, om my te verdedigen. Al wat de heer Greup zeide betreffende de zaken van de gasfabriek was leugen. Waarschynlyk dat by den heer Greup zyn leeftijd hem parten speelt. Er is in de commissie gesproken en de uicup "M 7 is in de commissie gésproken en de notulen kunnen dat uitwyzen over het houden van een tentoonstelling en toen heb zyn gemaakt en die een scboone gelegen heid zfin om ze in te bergen. Daarom wilde ik adviaeeren om te wachten, tot de tentoonstelling aéhter den rug ia. U houden van een tentoonstelling en toen heb ik gesproken van een tent met een luifel, en nog zelfs er by gezegd van die muziek, maar over een loods en het noemen van eenige sote, daar is nooit een woord over gesprokeiJl Dus wat de beer Greup zegt uit die cAtaissie, waar hy al uit was, want hy was tdH al wethouder, is niet waar en daarom ontzeg ik hem het recht nu te zeg gen, dat ik voorgesteld heb die loods te maken. De heer Greup heeft hier als wet- houder gezegd, dat die loods noodig was voor berging der materialen, ook de heer Niekerk en de beer Van Lom wel. De heer P. Greup: Dan roep ik deleden der Gascommissie en myn collega tot ge tuige, of in die vergaderingen, waar wy als wethouders hebben gezeten met de Gas commissie, of de Directeur niet van meet afaan f 600 beeft genoemd, in bet byzyn van den beer Valk; en laten zy zeggen, of ik eenigen leugen heb gedebiteerd. De voorzitter: Ik cal de notuleü der Gascommissie nazien en in de volgende ver gadering uitspreken, wie van beiden gelyk beeft. De heer A. van Lomwei: Dat de loods voor berging noodig is, daarvan kan een ieder zicb overtuigen. De voorzitter: We gaan over tot stem ming, om een blanco crediet te verleenen aan de Gascommissie, betreffende de groo- tere kosten dan de toegestane f 500 voor een loods. Wordt aangenomen met 7 stemmen, tegen de heeren H. M. den Uyi en J. W. Valk. De voorzitter: Namens Burg. en Wetb. verzoek ik de goedkeuring van den Raad tot het sluiten van assurantie voor de gas fabriek; ze is verzekerd tegen brandschade voor 5 jaar, tegen een premie, die loopt over 4 jaar, zjjnde f 500. Den lslen Juni was de termyn verstreken, doch dat was my niet bekend. Myn medeleden van het Dagelyksch Bestuur zeiden me, dat er vroeger niet door den Raad over is besloten, zoodat we nu voor de nieuwe polis machti ging vragen. De heer H. M.s den Ujjl: Op 't oogenblik is de fabriek dus niet geassureerd? De voorzitter: Ja wel, het is stilzwygeod doorgegaan. Kunnen de leden rich daarmede ver eenigen Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. (Vervolg en slot in 't volg. No.) tiEMENtiü NIEUW*). Donderdag 18 Juni a.s. zal het 25 jaren geleden zyn, dat de vuren van de wilgla«fabriek „Leerdam" voor het eerst werden aaLgoiegd. De heer F. W. N. Hugenholtz zal zich Woensdag a. s. in arrest begeven, ten einde zya straf van één maand, hem door de Haarlemscbe Rechtbank opgelegd, te ondergaan. By de politie te Rotterdam is de opsporing verzocht van twee bronzen scheepsblokken, een koperen scheepsbel en een vry groote hoeveelheid touwwerk en zeildoek, aan boord van een te Slikkerveer liggend vaartuig ontvreemd. In de nabjjheid van Westerho ven (N.-B.) zyn een ryksveldwachter en zyn hond door den bliksem gedood. Vry dag-avond viel te Vlaar- dingen een kind van den stoker der Vlaardingscbe Waterleidingmaalscbappy in een waterbassin by den watertoren. De vader sprong te water en redde het kind; hy reikte bet kind zyn vrouw aan, die aan den kaut stond, doch daar by niet zwemmen kon, en het talud te glad was om er tegen op te klauteren, zonk hy zelf in de diepte weg en verdronk. Zyn vrouw had hem nog eeu stok toegestoken, maar by bad geen kracht meer om dien te grypen. Een paar dagen geleden klom een circa achtjarig joDgeDtje te Moercapelle in een boom. Oin te toonen, dat hy goed durfde, klom hy op een dunneo tak, met het gevolg, dat by uit de boom viel en zyn been brak. Een treurig lot trof Zaterdag middag de jeugdige Scheveningscbe visscbers- vrouw Pronk. Voor een drietal weken pas gehuwd z(jnde, bracht zy baren man weg, die Zondag op den logger, liggende in de haven te Vlaar- dingen, ter haringvisscbery zou vertrekken. Aan boord van den logger maakte zy de reis mede door den Nieuwen Water weg. Ter hoogte van den Hoek van Holland zou zy in het roeibootje stappen, waarin nog eenige maunen zaten, om baar aan wal te zetten; het bootje kantelde of wel zy maakte een misstap, althans zy viel in de Maas en verdronk onder de oogen van haren man. Daar zy door den feilen stroom, werd weggevoerd, faalden de pogingen, die nog tot redding in bet werk werden gesteld. Zaterdag werd te Apeldoorn een huwelyk gesloten tusschen een paar, waarvan de man, by het verlaten der trouw- kamer, door een agent van politie werd uitgenoodigd mede te gaan tot bet onder gaan van 3 maanden gevangenisstraf. Te Hilversum heeft zich Zater dag-ochtend eene half lamme vrouw deerlyk gebrand, doordien ze te bed liggende eene tafel, waarop eeu petroleumstel stond, naar zich toe trok. Het stel viel en daardoor geraakte haar bed in brand, alsmede de gordynen, het behang enz. Op haar hulpgeroep schoten de overige huisgenooten en de buren toe, aan wie het gelukte den brand te stuiten. De vrouw is daarop naar de ziekenverpleging over gebracht; baar toestand is hopeloos. Donderdag-avond ontstond er twist in 't huisgezin van J. A. B., te Zwolle. Hy vond, thuis komende, zyne vrouw in niet nuchteren staat. Een woordenwisseling ontstond en B. liep, driftig geworden, naar de kenken om een emmer water te halen, dat hjj zyn vrouw over 't hoofd stortte, een middel dat al meer probaat gebleken was. 't Liep echter op een vechtparty uit tus schen vader en zoon, die mede in huis was en voor zjjn moeder opkwam, 't Eind is geweest dat de zoon een hevige wonde aan den pols bekwam. De patiëot werd naar het Sophia-ziekenbuis overgebracht. In de woning werd door de politie een tafelmes, waaraan bloed was, gevonden. Zondag-ochtend onstreeks half- twaalf is te Alkmaar een ernstig oDgeluk ge beurd. De apothekersbediende M. zou met twee kennissen per motorfiets naar de wedrennen te Woestduin gaan. Hy zelf bad nooit zoo'n fiets bereden, doch zyn kennissen, houders der machines, hadden daarin voldoende bedrevenheid en zouden M<, die overigens goed flets rydt, vóór het vertrek door oefening daarin nog wat be- kwatoëfl. Te zamen reed men op den Westerweg, toen M. plotseling zyn vaart begon te ver snellen in die mate dat de beide anderen hem niet meer konden inhalen. Al dadeiyk begreep men, dat er iets niet in den haak was. Met eene snelheid van 80 KM. per uur ging M. den Westerweg langs, toen naby de begraafplaats eene kromming in den weg de motor met verbazende kracht tegen een boom reed en als 't ware in splinters vloog. Wonder boven wonder was zyn beryder, door duizeligheid bevangen, enkele meters voor de botsing, op den weg geslingerd. De ontzettende vaart deed hem een eind weegs langs den weg schuren en deerlyk aan aangezicht en han den gekwetst werd hy door z^n kenniseen opgenomen en gebracht by den landman B die in de onmiddoliyke nabybeid woont. Dadelyk werd geneeskundige hulp ontbo den, die zoo spoedig mogeiyk werd verleend. De toestand van den ongelukkige is hoogst zorgeiykby mag in geen geval vervoerd worden. Er wordt gevreesd voor hersen schudding. Het ongeluk is ontstaan doordat M., oen motor stop willende zetten, juist het tegen deel deed. De sleutel werd zoo wyd mo- gelyk opên gezet en kon toen door hem niet meer gesloten worden. De Oüg.lukkige Ur gehuwd en Teder Ttu twee kinderen- te Nibbixwoud (N.-H.) heerschen de aazelen epidemisch en vertoont deze ziekte een ernstig karakter. Reeds zyn drie kinderen daaraan bezweken. De burgemees ter heeft de openbare school tot nader order doen sluiten. Verongelukte trouwpartij! Voor een paartje, dat Woensdag te Gouda in 't huwelyk zou tredeD, begon de dag al heel slecht. Met vroolyken zin was men reeds gezeten in de trouwkoets, gevolgd door rytuigen met de familie, of eensklaps.... bom.... daar lag, door een onbekende oor zaak, de trouwkoets, met paard, bruigom en bruid incluis, onderstboven. Zoo goed en too kwaad als 't ging, werd het paartje uit den wagen gehaald, en dit bleek er niet zonder „kleerscheuren" (in den letterlyken zins des woords) te zyn afgekomen. Ook liep men nog kleine verwondingen op. Het paard en de wagen werden met vereende krach ten weer overeind gezet, doch de bruid, be angst dat bet voorval zich zou herhaieD, bedankte er voor om nogmaals in denzelf den wagen plaats te nemen. Eerst toen een ander rytuig was gebaald, waagde zy bet hiermee den „gewichtigen stap" te doen. De trouwparty had verder zonder stoornis plaats. Terwyl Zondag-middag onge veer één uur de goederentrein van Apel doorn naar Almelo voor het station te Batbem stond (aan welken trein een paar waggons met terugkcerende landverhuizers waren), oin met de snelgoederentrem van Almelo—Apeldoorn te kruisen, stap'e een nog jeugdige vrouw uit de coupé, bqna op hetzelfde oogenblik dat die trein passeerde met bet gevolg dat de buffer van de loco motief haar raakte. Dr. P. Mulder, die terstond de noodige hulp verleende, con stateerde zware kneuzing der borstkas, ge broken ribben en een gebroken been. Daar haar toesta/ld hoogst bedeukelyk was, is de pastoor uit Lettele ontboden om haar het laatste oliesel toe te dienen, betgeen ook noodig bleek, daar zy ongeveer 6 uur is overleden. Nader wordt bericht, dat de overledene naar Polen wilde terugkeeren, Margariua van Duhl heette en pas twintig jaar oud was. Donderdag werd by de Kolo niale Reserve te Nymegen een soldaat ver mist, die slechts enkele dagen uit ludië was teruggekeerd. Een militaire patrouille werd uitgezonden om den vermiste op te sporen, hetgeen haar gelukte, doch in de kazerne bleek de aangehoudene zekere Anna T. te zyn, een berucht straatfiguur, meer speciaal bekend onder deii naam van „Rotterdaiösche Anna", die de complete uniform van be doelden soldaat droeg. De politie, die ontboden werd, liet baar van kleeding verwisselen; er zal tegen haar een vervolging worden ingesteld, wegens het onbevoegd dragen dier kleeding. Een ingezetene van 'sGraven- bage heeft den 26a Mei jl. een buitenland- scben postwissel van tachtig gulden verzon den aan eene firma van eene buitenlaud- sche lotery om daarvoor naar aanlei ding van eene door die firma verspreide circulaire een lot te ontvangen. 11 y ont ving evenwel daarna, en zelfs nadat hg nog tweemaal gereclameerd had nóch het lot nóch ook eenig bericht van bedoelde firma. De lotery zou 18 Juni trekken. De milicien v. K., uit Woensel, in garnizoen te Gorinchem, bond zich een wrat van zyn hand, waarna hy ten over vloede met een mesje, waaraan vermoedelyk eenig vuil, nog eens sneed. Het gevolg biervan was, dat de hand opzwol en opname in het hospitaal uoodzakelyk werd. Hier bleek, dat bloedvergiftiging was ontstaan en amputatie van de hand uoodig was. De ongelukkige is Zondag-nacht aan de gevolgen overleden. By den beer E. B. aan den 's-Gravelandsch^n Weg te Hilversum is een logé by bét openen vau een raam der bovenste verdiepiug naar beneden gevallen. Zy kwam met het hoofd terecht op de rollaag van een keldergat, waardoor zy zeer ernstig verwond werd. Door Dr. M- Niemeyer werd een voorloopig verband gelegd, waarna de patiënte naar het Diaconessen huis werd gebracht, alwaar zy eeuige uren later is overleden. ONZE STOOMTRAM. Ontwaakt nu, ontwaakt nu, verachterde [streken I De stoomfluit klinkt ons als muziek iu het oor; Nu niet van een stoomboot, zoo lang feeds [hekeken, Maar voor onze Stoomtram, precies als [een Spoort Nauw ryst weer de zon, of die fluit gilt [ons wakker; En toch, 't doet ugoed dat bedryvig gehoor; Al vraagt u de tram ook uw weide of uw akker, Al eiscbt zy veel meer nog, gy geeft het [er voorl Te lang reeds had ons hier het wachten ver- [droten Te lang reeds ontbrak hier 't gewenschte [verkeer; Maar eindelyk werd tot een Stoomiram he lsloten, En nu rydt de Zandtrein reeds druic heen [en weer. Eens jaren geleên zou een Spoor ons [verblyden: Lyn „Rotterdam—Munster" scüeeu byna [reeds klaar! Men vlagde, men toostte, men dacht al te [ryden Een spaak in het wiel!..... Houdt den [Omnibus maar En later werd feestlyk een Buurtspoor „[beklonken," Want „Schoonhoven—Gouda" kwam [zeker tot stand! Biy werd weer geloost op den steun, ons [geschonken, Maar ach 't kapitaal kreeg men niet in [de band! Toen is men een toon of wat lager begonnen: Geen Spoor, maar een Stoomtram werd [voor ons bestemd; En dank zy den Heiden, die 't bebben [verwonnen: De Tram komt tot stand, hoe er ook werd [geremd Biy hoor ik den Zandtrein dus snorren en [fluiten; Bly zie ik die drukte, zoo kranig, zoo schoon En moppert er een: „Het kost veel te veel t [duiten 1" Ik zeg tpaarJan Salie wicht intrest noch loon Laat gillen die stoomfluit, laat snorren die [treinen, Laat werken de mannen, zoo rap en zoo fier Weldra vliegt de Stoomtram langs wegen [en pleinen Ik snak naar den proefrit!Mag 'k [meê voor pleuier? Schoonhoven, 18 Juni 1903. liGEZOHDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie i Mijnheer de RedacteurI Toeii Zaterdag jl. alhier een begrafenis stoet uit Oversliugeland per rytuigen was aangekomen, en zy die bet lyk zouden vol- gen, bezig waren zich op te stellen, kwam een iogezetene dezer gemeente juist aange reden met een boereuwagen. Nu bestaat hier, en naar ik meen overal, de goede gewoonte, dat ter verhoogiug dezer plechtigheden een ieder zich beyvert, om alle storing te vermyden, den weg zooveel mogelyk vry te laten. Doch niet alzoo handelde bovendoelde per soon. Deze reed met zyu wagen tusschen menschen en rytuigen door, zich blykbaar er weiuig om bekommerende of daardoor ook verwarring of mogelyk ongelukken kon den ontstaan, tot ergernis der vele toe schouwers in het algemeen en van de diep bedroefde betrekkingen in het byzonder. Het is haast onbegrypelqk hoe iemand zoo on gemanierd kan handelen, door zoo weiöig eerbied voor een overledene te toonenwant door eenige oogenblikken te wachten, ware deze stuitende handeling voorkomen. Ebn Toeschouwer, i Noordeloos, 15 Juni 1903. j 8TAD8N IEU W8. bctaéénhéveu, ltt Juni. By Koninklyk besluit zyn, met ingang van 1 Juli 1903, by den waar borg en de belasting der gouden en zilveren werken benoemd tot commies-stempelaar: te Leeuwarden, J. P. van den Berg, thans in dezelfde betrekking te Schoouhoven; te Schoonhoven, F. W- J. de Sain, thans aide-essaieur te 's-Gravenhage. heeds m een gedeelte der oplaag van ons vorig No. vermeld.) Onze vroegere stadgenoot, de fourier A. T. van Oosterom van het garnizoen te Gouda, die bevorderd is tot sergeant majoor, is overgeplaatst naar het le bataljon, iu garnizoen te Delft. Het Comité voor de nood- lydendeu in den Noord-Kei heipolder heeft aan de burgemeesters in Zuid-Holland een verzoekschrift gezonden om in hunne onder scheidene gemeenten hunne medewerking te verleenen tot het byeenbrenpen van gelden ten behoeve van die noodlydenden. Naar aanleiding van dit verzoek circuleert ook hier ter stede eene lyst om bydragen voor dit goede doel in te zamelen. By gunstig weder zal de Mili taire muziekvereeniging, directeur de heer E. van Wageningen, op de Stadhuisbrug alhier, een volkscoucert geven op morgeu- avond (Woeusdag 17 Juni), te 8 uren. Het volgend programma zal worden ten geboore gebracht: le Afdeeling: 1. Infanterie. Marsch v. J. Knegtel. 2. La Milanaise. Mazurka v. A E. B. CosettL 3. Dona Flora. Fautaisie Dramatique van Ch. de Carmont. 4 Le Harlequiu. Polka van F. Zikoff. 6. The Stars and Stripes for ever. Marsch van J. Ph. Sousa. arr. E. v. Wageningen. 2e Afdeeling: 6. Les Hi rondelies Vilanoises. Marsch v. L. Schögel. 7. Feuille d'Automne. Schot- tischvan V. Callin. 8. Lustspiel. Ouverture de Kéler Béla. arr. M. J.H.Kessels. 9. La Belle Villagoise. Wals van M.J.H.Kessels. 10. Unsere Garde. Marsch van Rud. Forster. arr. E. van Wageningen. De Nos. 4, 5 en 8 zyn voor onze gemeeute nog nieuw. Volgens een in dit blad voor komende advertentie zal a. s. Donderdag door den Bussischeu bofjager Chodaschewitz in het Heereu-Logement alhier, des middags een voorstelling voor kinderen en des avonds voor volwassenen gegeven worden. De „Apeldoornsche Courant" schryft over eene voorstelling het volgende: De Hussische hofjager met zyn Reuzen Honig-Beer (uit het Oeral-gebergte) be nevens Laplaudsche Honden, gaf Maandag de vertoonmg van 24 toeren, die den heer Chodaschewitz zyu roem als zoodanig deed handhaven. Alles wat vertoond wordt te omschry- ven zou te veel plaatsruimte vergen. Ge noeg zy het ter aanbeveling gezegd dat het bezienswaardig bewys wat dresseeren en persoonlijke overmacht zelfs eeu Honig beer kan doen leereu groot is, terwyl de sterkte van den Ruesiscben Hofjager met zyne gevaarlyke eu vervaarlyke vracht aller bewonderiug trekt. Ook de Kindervoor- gtèlling Was zeer aaotrekkeiyk. Ook te Gorinchem, waar de heer Choda schewitz Zondag-avond eene voorstelling gaf, ondervond hy van het talryk opgekomen publiek veel by val. Voor den nog niet geheel van zyne mis handeling te Tiel herstelden hofjager, die moet trachten door het voortzetten van zyn beroep in zyn onderhoud te voorzien, is het te hopen, dat de voorstelling, wat 't finan cieel resultaat betreft, hem alle reden tot tevredenheid moge geven. Wegens bet niet betalen van de belasting voor honden werden twee per sonen alhier door de Rotterdamsche Recht bank veroordeeld tot eene geldboete van f 5 of een dag hechtenis. Postkantoor Schoonhoven. LIJST van BRIEVEN en BRIEFKAARTEN, geadresseerd aan onbekenden, over de late helft der maand Juni 1903. Brieven: Haagscbeveer 41, Rotterdam. Mej. J. Stoik, 't Zand. Briefkaarten: J. Spek, 's-Hage. F. C. Janssen, Rotterdam. VERVOLG DER NIEUWSTIJDINGEN By Kon. besluit is, met ingang van 16 Juji, benoemd tot directeur van bet post- en telegraafkantoor te Ammeratol, W. Tas, thans klerk der posteryen en telegraphic le klasse. By Kon. besluit zyn benoemd tot heemraad van het waterschap van West-IJselmoDde, J. Kooyman Jz., te IJsel- monde, en W. Noordzy Jz., te Rolterdan; tot heemraad van den polder de Uiter waarden, (gemeenten Vianen en Uagestein), T. Veen, te Uagestein. Eenige landbouwers in Fries land hebben aan den Minister vvn Oorlog een adres ingediend, waarin wordt verzocht, voortaan de jaarlyksébe inspectie van de milicien-verlofgangers op een anderen tyd van bet jaar te doen houden dan in den hooityd, wanneer op het land geen arbeids krachten gemist kunnen worden. De heeren W. J. H. Feber, oud kapitein der inf., en W. M. Engelberta, oud luitenant der art, hebben te Amsterdam een Alg. Bureau voor militaire adviezen op gericht. Het bureau stelt zich in het algemeen beschikbaar om besturen en particulieren van advies te dienen inzake al datgene, wat betrekking beeft op of verband houdt met eenigerlei wet, besluit, voorschrift of contract van militairen of raarilieinen aard. Het bureau verstrekt dtsgewenscht ook inlichtingen en gegevens omtrent hetgeen in de binnenlandsche en de buitenlandse be pers is verschenen, betreffende eenig onder werp van militairen of maritiemen aard. By de door dykgraaf en hoog heemraden vau de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe gehouden aanbesleding voor het maken van Ryswerken enz. was minste mscbryver voor: Perceel 1, de heer W. 't Hoen te Alblas- serdam. voor f 2990. Perceel 2. de heer C. Zaanen Hz. Jr. te Ammeratol, voor f 3239. Voor het sluisje en de ryswerken in den Nieuweu dyk te Hardingsveld, minste in- sciiryver de heer Arie Koorevaar Gz. te Hardingsveld, voor f 188. Op de gisteren te Utrecht ge houden paardenmarkt waren 675 paarden en veulens aangevoerd. ,De pryzen heliepen voor werkpaarden f 150 a 400, oude paarden f 40 k 85, 1-jarige veulens f 100 f 175, 2-jarige di'o f 175 a 285, jonge dito f60 a f90. Vrydag werden door de Arrond.- Rechtbank te Dordrecht o. a. de volgende vonnissen uitgesproken: Vrouw P. v. d. H., zonder vaste woon plaats, diefstal te Slipdrecht en Gieseudain, 6 weken gev. H. H. te Alblassecdam, verzet tegen de politie, 3 maanden ge»v. A. L. O. te Sliedrecbt, overtreding hon denbelasting, f 12 boete subs. 2 dagen. Door B. G. te Utrecht is aan de Heldring-gestichten te Zetten ter beschikking van den directeur gesteld eeu som van f 1000. Te Utrecht is Donderdag-a vond plotseling overleden Dr. G. II. Lamers, hoogieeraar in de Godgeleerdheid aan de Universiteit te Utrecht, alwaar byonderwys gaf in de wysbegeerle vau den godsdienst, de zedekunde en de geschiedenis der leer aangaande God. Prof. Lamers was ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Met ingang van 1 Juli e. k. zul len de verpleegden in het ryks-opvoedings- gesticht te Moutfoort ook gymnastiek-onder- wys ontvangen. Dit onderwys zal gegeven worden in het gymnastieklokaal der openbare school door den heer K. van Deutekom. De gemeente ontvangt van het ryk een jaarlyksche vergoeding van f 100. Ds. S. II. Buitendyk, emeritus predikant te IJselstein, zal op het Chri&telyk Nationaal Zendingsfeest, dat Woeusdag 17 Juni a.s. te Zeist gehouden wordt, de feest rede uitspreken. By het 26ste Zendingsfetst sprak genoemde predikant eveneens de feest rede uit. De krasse grysaard heeft nog geen enkel van de 4U zeudingsfeesten gemist. Beroep eu by de Ned. Herv. gem. te Woerden Ds. J. Eringa te Workuin. Alblasnerdam, 12 Juni. Op de kaas markt, Woensdag jl. gehouden, waren aan gevoerd 7 wagens, waarvan 4 vrachten verkocht werden. De pryzen variëerden van 19 tot 20 ct. per pond. 'Herg-Ainbaciit, 16 Juni. Burge meester en Wethouders hebben als data van eventueele steminiog en herstemming ter verkiezing van 3 leden van den gemeen teraad vastgesteld Maandag den 6 en Maan dag den 13. Juli a.s. De periodieke ver kiezing heeft plaats op 30 Juui a.s. Aan de beurt van aftreding zyn de heeren G. Voor- sluys Jzn., E. Langerak en K. Baardman. Herben wonde, 13 Juni. Alhier is een fanfarecorps „Door hulp tot Bland ge bracht" opgericht, met aanvankelyk 12 leden. Tot directeur ie benoemd de heer J. van der Woude te Lekkerkerk. 'Uekberherk, 16 Juui. Zaterdag avond vergaderde in „Het boute Paard" de liberale kiesvereeniging „Lekkerkerk" lot betstellen van candidaten voor de aanstaande gemeen teraadsverkiezingen. Na ampele besprekingen werd op voorstel van het bestuur besloten, tegenover den heer Van Duivendyk geen caDdidaat te stellen eu na stemmiug uil een grostal tot candidaten geproclameerd de heeren L. Breedveld, Ant. v. d. Graaf en J. de Jong Jbzn. In eene op Ziterdag 13 Juni gehouden vergadering van de Werklieden-vereemgmg „Onderling Belang" zyn, nadgt een grostal van 6 candidaten was opgemaakt, tot eau- didaten voor de a. s. gemeenteraadsverkie zingen gekozen de heeren P. S. Brouwer, Js. van Limborgb, J. Neef en T. de Waard, (alphabetise!) gesteld). 'Moordrecht, 16 Juni. Vrydag-avond hield de af.leeling Moordrecht en Omstreken van de Hollandsche Maatschappy van Land bouw eene algeineeue vergadering. Als be stuurslid werd herkozen de heer P. C. de Zwart. Met meerderheid van stemmen is aangenomen, op den verjaardag van H. M. de Koningin eene ringrydery le doen plaats hebben met paard en tilbury, door eeo beer en dame beredeneeu vau beiden zouden lid moeten zyn of zoon of dochter vau een lid, van welke ringrydery dau ook andere afJeelingen gebruik kouden maken. Eene commissie van bystand werd gekozen om het bpsluur behulpzaam te zyn. Slaande de vergadering namen 3 leden de beuoemmg aan. terwül nog 2 leden later de benoeming aanvaard nebben. -"r- Als afgevaardigde naar de Algemeene Ver gadering te Naaidwyk werd, als hebbende de meeste stemmen op zich vereenigd, ge kozen de heer J. C. Ketel, als plaatsvervan gend afgevaardigde de heer A. v. d. Heuvel. Hierna had de verloting plaats, waarvan de eerste wioner, zynde de heer IJ. J. de Jong Jzn., de keuze maakte op een emmer; de tweede winner, C. van der Kuy, een emmer; de derde, de heer H. Vryiandt, een hooivork; de 4de, W. de Toom, een kistje sigaren; de 5de, C. Verstoept een schop; de 6de, J. van Gennep, een boekwerk over veevoeder-tabellende 7de, D. Verboom, idem. Na nog eenige besprekingen van huis- houdeiyken aard werd de vergadering door den voorzitter, den heer J. IJff, gesloten. Zaterdag-namiddag mocht de jongeling Bernardus de Bruin het genoegen smaken een jongentje van den heer P. S., 3 jaar oud, uit het water vóór den Ambachtstoep te halen. *Polfcl»r»ek, 15 Juni. Door H.H Ge deputeerde Staten der prov. Utrecht ht be noemd tol voorzitter van het waterschap Polsbroek de heer T Westerhout, no. I van de door bet bestuur vau het waterschap aangeboden voordracht. Op den Slangeuweg tusschen deze ge- meente en Vlist moet Zondag-avond een ergertyk tooneel zyo afgespeeld, waarby de drankduivel alweer een hoofdrol vervulde. Twee zoons van de wed. H. te Vlist bege leidden hun beide zusters, die thuis een bezoek hadden gebracht en naar Polsbroek terugkeerden, waar zy dienstbaar zyn. On derweg werden ze lastig gevallen door drie knapen uit een naburige gemeenlp, naar men zegt uit Lopik, die bun niet begeerd gezedschap aan de ineisj»s wilden opdnogen. Een vechtparty volgde, waarby een der zoons van de wed. R. met een gevulde jenever- flesch een geduchte alag op het hoofd werd toegebracht. Wel twee of drie flesachen met sterken drank moeten in dien stryd stuk geslagen zyn. Naar w|j vernemen, is de getroffene onder behandeling van een geneesheer en is de zaak in handen der POpolBbr®ekerd»ni, 13 Juni. Benoemd tot hoofd der Chr. school alhier de heer J. Balde, onderwyzer aan de Chr. school te Oud-Delfshaven. WyuKiuirdeu, 13 Juni. By een oudige candfdaatstellicg is gekozen atohd van den gemeenteraad de heer J. van der hst, in plaats van den heer A. NedeFlof, overleden. Belgrado (Servië). 14 Juni. Op een by- eeukomst van senatoren eu kamerleden is besloten om morgen met algemeene stem men de grondwet van 1888 weer van kracht te verklaren en te stemmen ten gunste van Peter Karageorgevits. Belgrado, 15 Juni. In een vereenigde zitting van den senaat en de Skoep*-jtina is Peter Karageorgevits met algemeene stem men tot Koning gekozem COKKfciöFON DJ9.N TiJfi. Naar aanleiding van een bericht uit Krim pen a/d I«ek in ons No. van 10 Juni, ver zoekt ineu ons te bericbteu, dat uiet 9350 bloemen geleverd waren door de eigenaars der bloemisterij Weltevredgb'Vinaar dat zy zyn geleverd door de eigeuaar» (P. den Duyn «Sc Zoon) van de handelskweekery „Kweeklust." Genoemde kweekery draagt reeds 4>/| jaar dezen naam. Den 28. Mei zyn in één leverantie 9850 planten, alle in potten gekweekt, geieverd. VlSSUHÜUlJ-lilSKICHÏKN De uitkomsten der zalinvis- scheryen op de Waal en de Merwede waren iq de laatste 8 dagen vry bevredigeud. In hel Traject van Tiet tot Woudrichem wer- deu gevangen 36 zalmen en 14131 tluten; by Gorinchem 61 zalmen, 282 elften en 6116 11 iten, te Hardingsveld 15 zalmen, 120 elfteu en 13100 finten. Boveudieu beuiacbtigdeu de visschers 30 steureo, die vau f 22 tot f 127 per sluk opbrachten. De besomming aan andere rivier- eu poidervisch was laine- lyk loouend. Zalm daalde in prys; wiuter- idlrn deed f 1 f 1,20, zomer- HO ct. af 1,15 per i/« KG., elft 60 ct. a f 1,70, flilen 7 4 12 ct. per stuk. MA KK'l tiJüUICÜTEM (■larliivhem15 Juni. Aangevoerd 192 runderen, 14 nuchtere kalveren, 8 vette varkens en 416 biggen. Pryzen: zware kalt koeien f 220 a 270, kalfvaarzen t 150 a 200, mclkkoeieu t 160 a 200, 2' s -jarige ossen I 160 a 260, guiste vaarzeu f 100 a 130, pinken f 100 a 120, graskaiveren f 40 a 80, nuchtere kalveren f 10 a 14, vette varkentf 18 a 19 ct. per half kilo, biggen f 6 a 12. Botterdam15 Juni. Tarwe t 7,40 tot 17,90. Per 100 kilo 17,60 tot 19,—. Rogge" f 4,75 tot f 5,50. Botterdam, 15 Juni. Aangevoerd 154 vetto runderen, 0 magere dito, 457 vette en graskalveren, 2 nuchtere kalveren, 686 schapen of lammeren, 558 varkeus. Runderen 27 a 40 ct.kalveren 34a48ct.; schapen 29 a 35 ct.; lammeren 35 a 40 ct.; varkens 17' n a 20 ct. en lichte varkens voor export 18 a 20 ct. per !,s kilo. BVBGEHLIJKE M1AN1». Hcliooulioveu. Vau 12 16 Juni. Geboren: Johanna Elisabeth, d. vau J. F. de Rooy en E. Vermeulen. - Margaretha Lena, d. van A. Dykgraaf en T. C. Koning. Ondertrouwd: J. Ooms en M. v. Vliet. Overleden: A. D. Woudenberg, oud 3 m. Zie verder pagina 4 van dit Blad. By Kouiüklyk Besluit van 12 Mei 1903 (Staatsblad 141) is het navolgende bepaald: Art. I. Er zyu negen soortep van Telegramzegels, bainelyk vuu Vyf Cent, Vyftien Leut, Twintig Cent, Vyf-en Twintig Lent, Dertig Cent, Vyftig Cent, Zestig Cent, Een Gulden en Twee Gulden. Aiit. 11. Gave en ongeschonden Telegramzegels van Eén, Drie eu Twaalf en een hal ven Cent, welke na 1 Juli 1903 uog mochten voorhanden zyn, kunnen tot 1 Novem ber 1903 tegen Telegramzegels vau audere waarde worden ingeruild, zoo noodig onder bypassing van gereed geld. Zoo de Heer wil, zullen onze ge- zog helde Ouders J5 DIRK VAN MIDDELKOOP jJ? SK en SR m ANN1GJE DEN BOER op den 19deu Juni e. k. hunne herdenken. Hunne dankbare Kinderen, <v> Behuwd- eu Kieiukinderen. SR Tienhoven, by Amelde, SR 15 Juni 1903. m Heden-avond overleed, tot onze diepe droefheid, na een langdurig doch ge duldig lyden, myoe geliefde Echtgenoote AVU4, VAN OFWEUE11, ia den ouderdom vau 35 jaren, my qalatende twee kinderen, te jong om dit sihartelyk verlies te beseffen. B. VAN DEN BOSCH. Bergambacht, 13 Juni 1903. lieden overleed, ija eeu kortstondige ziekte, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwdvader A. BEHKOIJHEU Jr. Uit aller naam, Wed A. BEHKOUWER- va.n oen Berg Lekkerkerk, 16 Juni 1903. Teratoml gc»r«a(t<l! goed kunnende melken. Adres K. MAN IN 'T VELD, Tiendeweg, Uekkerkerk. GEVRAAGD: circa 40 jaar. P. G-, by D. HOOGENDOORN te NtolwIjkerhIbIh. Te keop een Uzeren Draaibank met «nppart, geschikt om boot en Hier te draaien, centorwydte 1.10 M., prfcs /45. Brieven franco, letter G, by A. BRINK* MAN A Zoos te Deuda. Om zoo spoedig mogelyk in dienst te treden, gevraagd eeq boveu d<- 30 jaren oud, P. G.by B. VAN DEN L0.8LI1, Gemeente- Veld wachter te Bergambacht. Mejuffrouw VAN KESTEREN, Koestraat, Sghooshoves, vraagt, wegens huwelyk der tegenwoordige, met 1 Augustus G., van goede getuigen voorzien. met toestemming v. d. EielA. lieer Burge meester Te 4 uur: te geven door den ttussiscben Hofjager TIOBANtTlEBTTZ. OPTREDEN VAN: Pryzen der plaatsen: le Rang 3d Cta.) 2e Bang IO Cla. «lui H unr: Pryzen der plaaisen: le Bang 35 Cta.) 2e Rang 30 Ct*. jjlf Plaatsbespreking van 10—2 uur, tegen 10 Cts. extra per plaats. De Notaris D. TEIJINCK te „1 op Zaterdag «0 Juoi 1903, .voed. «i'a are, io het Koffiehuis ran A. OKHU1ZEN aldaar. rerpMllle.i Het UK AHÖEWA» op de perceelen iu JOH. VAN RENSWOUDE 6 perc-i CORNELIS KOOIMAN 1 de Aruien v.o Wtlllge-lJUigerMkJ den Polder H»ord-Z«»e«aer 1 perc.; DIRK VAN DER HEK evenals in het vorige jaar; benevens S pere«ele« onder Berg ambacht van G. EEGDEMAN en de Naweide van ongeveer 5 Heet. van D. v. n. HEK onder Vliet. Nader onderricht by de Eigenaren. De Notaris MAHLSTEDE is voornemens op Donderdag 18 J1un.i middags te 61/» uur, in het VOORMALIG RECHTHUIS te te verpachtea: van den Polder en de Armen aldaar, ala van ouds. De Notaris MAHLSTEDE te Bergambacht is voornemens op Woensdag 1 Juli 1903, des morgens te 11 uur, ten buize van K. HOOGENBOEZEM te f*lulpwUk« gemeente in het openbaar te verkoopen: geteckend E 155, met SCHUUR, 1 BERGEN, TUIN, BOOM GAARD en ERVE, staande en gelegen in BlnlpwUk, gemeente Keen wijk; en DIRECTE! REN der K pilar bank te liaiuttrechl herinneren door deze den Inleggers, dat de boekjes tot l»UachrU- vlog der Interent iu deze maand by de Bank moeten worden gedeponeerd. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Krimpen itil IJhmcI maken bekend, dat van de ti EL I) LEEK 1 X U, oor spronkelijk groot f 15 000, ten laste dier gemeente aangegaan iu 1887, zyn uitgeloot de Obllgatle-no». welke 1 Juli a. e. ten kantore van den Gemeente-Ontvanger betaalbaar zullen wor- den gesteld. Ken groote partij voorradig by r tr KKIMPEN <1 LEK. levert tegen concurreerende pryzen: de beroemde „HANSOME" eD „DE OSBORN". 4 rij tl >ig maaien een paar Gra«machines („D« Oaborn") op proef by OSKAM op het l.oplkechc dorp. Tevens verkrijgbaar llHndhoolmachlnce, met Ijzeren balk f 7,50 en met bouten balk f 0,00. Alles wordt op proef geleverd. l'raiagt Prljwcournut. gelegen in Broek veldonder de gemeente Zwnmmerdaua, groot Do perceelen zyn te aanvaarden dadeljjk by de toewyzing. Breeder by biljetten omschreven. Bewyzen van eigendom ter inzage en in- formatiëa by den Notaris. De Notaris MAHLSTEDE te Berg ambacht is voornemena in het openbaar te ver koopen: A. v> oeuoüag 1 Juli 1903, dee middap te II uur, ten huize van K. HOO GENBOEZEM te (UulpwUk, gemeente G No. 19, met SCHUUR, HOOIBERG en daarnevens staand I1UIJ8, G No. 18, en eeu party BOOMGAARD, TUIN en HOOILAND, aan den Vogelenzangscben dyk, onder KeenwtylH Kadaster Sno- tie G, Nos. 750 753 767, 1448 en 1444, groot «3 Area, 94 Centlnren. Verhuurd deels voor f 110,'e jaar* en deels voor f 0,80 per week. B. Zaterdag 4 Juli 1903, des voor- middags te 10 uur, in bet VOOR MALIG RECHTHUIS te geteekend No. 3, met SCHUUR, ERVE en DIJK, onder A minera tel; Kadaster Nos. 960, 962, 968 en 969, groot S Area, 18 Leuliarea. By de toewyzing te aanvaarden. ADK. VAN MAAHKN dc Zoen, Gnu*!*, Fabrikanten van ter onmiddellgke vernietiging van levend hoofdonrein, aanbevolen door H.H. Dok toren, onovertrefbaar. Verkrijgbaar by: C. in GROOT Wi„ Boekhandel, Krim pen a/d l.ek ADH. BOERS. Krimpen a/d IJnel; JOH. FUIK, Krimpen a/d IJnel} v. D. BERG. Barbier, Haastrecht; VAN DEK AA, Schoonhoven. Wacht V veer namaak! De Notaris A. CASTELEIJN te A"' Streefkerk is voornemens op AaeOï Donderdag den 25. Juni 1903, 's voormiddag» ten 9Vs ure, ten huize van J. VAN DER WAL, iu „het Zwarte Paard" te iu het Boveneind, om kentaut geld, in het openbaar te verkoopen: ais: Kabinet, Ladetafel, Kast, Kisten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilderyen, 3 Bedden met toebehooren, Kachel, Lampen, Koper-, Tin-, Blik-, IJ ter-, Glas- en Aarde-; werk en wat meer ten verkoop zal worden, aangeboden met WATERING, gelegen ouder de ge meente Bergambacht, tusschen den Lekdyk en de Nieuw wetering, beneden AmmerstolKadaster Sectie B, Non. 1470, 1471, 1472 en 1754, groot 34 Aren, 18 CeBüaren. Verhuurd voor f 37,50 per jaar. Breeder by biljetten omschreven. De bewyzeu van eigendom, huurcontracten en verdere bescheiden liggen ter inzage en inlichtingen zyn te bekomen ten kantora van den Notaris. II. v. o. WOUDE, Deurwaarder jL' te slikkerveer, is voornemensom °P Vrydag 19 Juni 1903, den NW&m u./m. 2 uur, a/d Noord te publiek, A coulant te verkoopen, oa af te breken: Keu zoo goed ala nieuwe Schuur van Kraatschrooten opgetrokkenhebbende Veustere en Fannendak, gediend hebbende tot werkplaats en gemakkelyk te verplaat sen, groot 6 by 4 Meter en aan de zyden hoog 2 25 M.zoomedeEsSCHEN PLATEN, SCHAAFBANK, SCHROEF, duboele BOOR- BANK, SPANZAGEN, 3 OMMEZAGEN, SNIJMES met BLOK, SLIJPSTEEN, BOOR- SiEL, SCHAVEN, BANKSCHROEF enx, Dagelyks te liao.

Schoonhovensche Courant | 1903 | | pagina 2