C. ROMEIJN, Gorinchem. Motor RijviBlen oi Regaratia-mncliUiifi. Kaashandel. Bediende, Smidsknecht, Dienstbode. Trekmangel. AdrcMï in alls Conrate. EEN PAND, BANDEN elk systeem. KAASPAKHUIS. BOOMVRUCHTEN: Z. B. PAUS LEO XIII is gisteren-middag te 4 uren, 4 minuten overleden. VERMIST: Twee jonge ZWAHEH, Een bekwaam Commissiekooper SCHOONHOVEN. Advertentiên. Openbare Vrijwillige Verkooping. Krimpen aan de Lek, Verpachtingen van TE LOPIK TE JAARSVELD Not". CAMB1ER VAN NOOTEN. EMAILLEEREN EN VERNIKKELEN. De heer A. W. LazonderWat het tonnen stelsel betreft, d&t moet toch nog behandeld worden. De voorzitter: In de vorige vergadering is dat besproken en gezegd, dat nu de meening van den Raad bekend was, Burg. en Weth. daar rekening mede zullen houden. Er is geen bepaling nog, dat men moet aangesloten zyn; er kunnen dus nog putten gemaakt worden? Ingekomen is een adres van gebr. Schenk, waarby 20 M' grond in gebruik wordt ge vraagd vóór hun pakhuis. Wordt gesteld in handen van de Com missie van Fabricage, om rapport uit te brengen. De voorzitter: Nog is ingekomen een brief van J. J. Bonnerman. Ik heb dien ter visie gelegd, omdat hy niet voor voor lezen vatbaar is. De heer A. W. Lazonder: Hy behoort hier ook niet thuis, maar by het armbestuur. De voorzitter: Aan de orde is de ver ordening op het muntgasen wel het voorstel van den heer Schreuder om op te nemen in art. 3 de bepaling, dat de eigenaar moet storten een waarborgsom van f om eveu- tueele schade te kunnen dekken. Verlangen nog leden het woord daarover? Dan zal ik het in rondvraag brengen. Wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren A. van Lom wel en A. W. Lazonder. De voorzitter: Nu zullen we voortgaan met bespreking der verordening en wel art. 4. Kunnen de leden zich daarmede vereenigen De heer H. M. den Uyl: Ik vrees, dat er een massa huiseigenaren zullen zyn, die op die voorwaarden er niet op in gaan; wel wanneer alle schade wordt hersteld, maar niet als er blyft staan „zoo weinig mogelyk", dat is zoo rekbaar. De voorzitter: Schade is er natuurlyk altyd; blijft dus de vraag, of de Raad van oordeel is, dat die geringe schade moet worden gesteld op kosten van de gemeente. De heer J. W. Valk: Dat is niet meer dan billijk. U spreekt wel van weinig, maar weinig of veel, de schade die men veroor zaakt door het maken of wegnemen van een muntgasmeters moet in orde worden gebracht. De heer A. van Lom wel: Dat de schade door de gemeente wordt hersteld by den aanleg vind ik goed, maar wanneer de boel wordt opgezegd, dan behoeft de ge meente het niet te doen, maar de eigenaar. De heer H. M. den U\jl: Wanneer een huurder aanvraagt, dan is het een! goed willigheid van den eigenaar om het t toe te staan, en wanneer u nu huizen veahuurt, zou u er dan nog schade aan willbn ge maakt zien i De heer A. van Lomwei: Hij kad toch zeggen, dat als by er uit gaat, hy hetlmoet laten repareeren. De heer 11. M. den Uyl: Ik denl4 dat niemand toestemming zal geven. De heer A. W. Lazonder: Ik kan Iniet begrijpen, dat de heeren het zoo zwartgallig opnemen. Wanneer we alleB zoo aan 1 den leggen, dan vrees ik, dat we fiasci mede zullen maken. Wat zou de geineante er mede voor hebben, om veel te beschadi gen? By my zyn er ook geweest om\te vragen of ze muntgas mochten hebben dat zal ieder huurder wel doen. Wanm men zoo iets begint, dan moet men niet al die nietige zaken letten. De heer J. W. Valk: Wat de heer Lazoi der zegt, gaat zielkundig niet op. Wanneei men een zaak wil bevorderen, als hier hel munt- en kookgas, dan moet men het ook zoodanig doen, dat de eigenaren verzekerd zijn dat hun woningen in denzelfden totstand worden gebracht als ze geweest zijn. Dat is een zaak bevorderen. Laat men het, zoo als het nu is, dau stuit men op een groot gedeelte der eigenaren. Het is toch billyk, dat als het gas wordt weggehaald, het weer in orde wordt gemaakt en er kan dan ver der niets beschadigd zyn dan een gaatje in den muur of een paar krammetjes. Waarom niet in de verordening gezet, dat als het gas weggaat, alles moet worden hersteld als voorheen? Dan bevordert men het aannemen van munt- en kookgas en geeft het voldoe ning aan de eigenaren. De heer G. J. Niekerk: Ik zou dat ont raden. Liever een paar aansiuiters minder dan weer te maken te hebben met metse laars, timmerlieden en schilders. De heer A. W. Lazonder: De heer Valk wil het dan weer in den vongen toestand hebben, maar wanneer er eens 10 jaar over verloopen, wie zal dan zeggen boe het ge weest is? De voorzitterDe zaak heeft geen andere bedoeling dan den eigenaar gerust te stel len, dat aan zyn eigendom geen schade wordt toegebracht. De kleinigheid, dat een metselaar of schilder er 5 of 10 minuten aan bezig zyn voor het herstellen, dat zyn futiliteiten, waarin de Raad zich niet moet mengen. Ik vind het vreemd, evenals de heer Lazonder, dat over dit artikel zooveel discussies zyn. Ik verzeker u, dat in alle verordeningen op muntmeters in ons land diezelfde bepaling is. Ik weet wel, dat Schoonhoven gaarne iets zonderlings heeft, maar of het geval nu van dien aard is, dat ook bierby een uitzondering moet gemaakt wordeH, geloof ik niet. Het gevaar, dat men ducht voor een kleine beschadiging, wil er by mjj niet in. De heer A. van Lomwei: Myn bedoeling is niet geweest, nog iets in de verordening te veranderenwe hebben haar toch al goed gekeurd De voorzitter: Dat is eigenlyk wel zoo. De heer Valk heeft in een vorige vergade ring gezegd, dat men het kon overlaten aan de gascommisaie en Burg. en Weth. Ik beweerde toen, dat zulks stout gesproken was en dat ik er den Raad in kennen wilde, lag daarin opgesloten. Alleen het cardinaie punt was, hoeveel huur en daar is du by gekomen, op voorstel van den heer Schreu der, de borgsom van f 2. Maar dat men nu tegen al die punten moet gaan difüculteo- ren, dat gaat mgn begrip te boven. De heer J. W. Valk: Mynheer de Voor- zitter De voorzitter: Ik verzoek u, niet telkens met dat mynheer de voorzitter te komen; u hebt al meer dan 3-maal 't woord gehad. De heer J. W. Valk: Alleen wil ik er dit nog op zeggeDWe hebben hier in het leven geroepen een gasfabriek, die eerst gewerkt heeft en toen ze in werking was, hebben we in de praktyk gezien welke grondslagen we moesten nemen voor het drijven van de zaak. Toen hebben we de waterleiding gekregen De voorzitter: Dat is niet aan de orde. De heer J. W. Valk: en daarvan is de verordening nog niet vastgesteld. Wat men vaststelt, is tot wet verheven. Dat is aanlei ding geweest dat ik voorgesteld heb, om de ver- ordeniug op bet munt- en kookgas over te laten aan den Directeur en de gascommissie. Als het dan eens een jaar gewerkt heeft, en men heeft alles eens gezien, dan kon men het door den Raad laten goedkeuren en tot wet verheffen. Daarom heb ik gezegd, als men niets heeft, is het gemakkelijker. Maar vraagt men aan my om de verordening vaat te stellen, dan wil ik ook elk artikel be handelen, want ik stel haar meê vast. De voorzitter: Ik heb den vorigen keer *1 opgemerkt het groote onderscheid in de toepassing dor verordening. Voor het munt gas is een geldleening noodig en dat moet de Kuad vaststellen. Het is niet de kwestie ol de Raad genegen is punt voor punt na te gaan en te bespreken, maar het hoofd beginsel is, dat de Raad de verordening moet vaststellen. Ze heeft nu al voor de tweede maal ter visie gelegen en nu wil het er by my niet in, dat men nu nog zyn oordeel moet vormen over de verschillende artikelen. Nu vraagt men, in artikel 4 te zetten, dat de gemeente de schade vergoedt. Ik geloof dat dit zeer veel moeilijkheden zal geven: een eigenaar ziet schade, waar een ander die niet ziet: een kleinigheid, een draadnagel, een stukje kalk van den wand, dat alles moet in orde worden gemaakt en allerlei nesteryen meer. Het ligt natuurlijk niet in de bedoeling om de eigendommen te be schadigen, integendeel geloof ik, dat wanneer er niets van in stond, men zich er gemak kelijker by zou neerleggen; maar 't is er in gezet om den eigenaar te prevenieeren, dat geen schade zal worden toegebracht. Is er echter iemand, die er een voorstel van maakt Kunnen de leden zich dan by artikel 4 neerleggen Wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Vervolgens worden de Artikelen 5—18 voor- gelezen, waarbij geen opmerkingen worden gemaakt De voorzitter: Ik zal de verordening nu in rondvraag brengen. De heer H. A. Schreuder: Ik zou willen vragen, of ik nog iets mag toevoegen aan wat ik zooeven heb gezegd. U had wel liever, dat er niet veel gesproken werd, maar het komt my toch voor, dat ik iets moet zeggen naar aanleiding van art. 16. Men zou er moetqn by voegen, dat in al die ge vallen de waarborgsom verbeurd is; anders heeft het ,geen waarde of men die al stort en men haar nooit of te nimmer verbeu ren kan. De voorzitter: Ik geloof, dat die opmer king van den heer Schreuder juist is en ingelascht kan worden in artikel 3. Hy stelt dus voor te lezen, dat in elk van de gevallen, genoemd in artikel 16, de waarborgsom wordt verbeurd. De heer A. van Lom welIk stel voor, te zetten „tenzjj de schade wordt vergoed", dan behoeft men niet aan die waarborgsom te komen. De voorzitter: Wanneer men een som van f 2 heeft gestort, kan de beschadiging van den gasmeter van dien aard zyn, dat het er niet voor gemaakt kan worden. Weblijven dan met die schade zitten en daarom zouden we dan den toevoer moeten afsnyden. Ik stel voor, het amendement van den heer Schreuder aan te nemen en er in te zetten, dat men in elk dier gevallen de waarborg som verbeurt. Kunnen de leden zich daar mede vereenigen? Wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De voorzitterIk breng nu de verordening in rondvraag. Wordt aangenomen met vyf stemmen, waarbij de heer Den Uyl zich buiten de vergadering had begeven en de heer Valk tegen stemde, aangezien hem by de behan deling der verordering het woord is ontno men en hy zich dus genoopt ziet zich bui-, ten de zaak te houden. De heer A. W. Lazonder: De voorzitter heeft u het woord niet ontnomen, maar ge zegd, dat u al voor de derde maal het woord over dat punt had gehad. De voorzitter: Wanneer ik iemand het woord ontneem, doe ik dat op een andere manier. Ik heb alleen myn verbazing uit gesproken over de futiliteiten, waarover u telkens het woord vroeg. Niettegenstaande dat, hebt u toch driemaal het woord gehad. Aan de orde is het onderhoud van den watertoren. In de begrooting van het loopende dienstjaar der waterleiding is het onderhoud voor de gebouwen, werktuigen en buizen geraamd op f 250; wanneer ik daaraan toevoeg, dat reeds boven dat be drag betalingen hebben plaats gehad en nog tot een zelfde bedrag betalingen te doen zyn, dan is daarmede niet alleen uitgemaakt, dat die post te laag is, maar wy komen ook om meer geld vragen. De watertoren moet geschilderd worden en dat is het be houd van het gebouwdat zyn geen geringe kosten. De directeur heeft aan de commissie en aan Burg. en Weth. de verzekering ge geven, dat hy zich niet verantwoord acht, wanneer men niet in dit jaar met een voor stel daartoe komt. Wy zyn dus gewaar schuwd en nu komen Burg. en Weth. vragen aan den Raad, om de begrooting te wyzigen en nog een bedrag van f 250 toe te staan. We zullen hier over de raming niet spreken. Die f 250 zouden dan moeten komen uit de onvoorziene uitgaven. De heer J. W. Valk: In de eerste plaats moet ik zeggen, dat het my schemert. U spreekt nu van het opnieuw schilderen van den watertoren, maar ook de begrooting verwondert my. Er is my nooit ter kennis gebracht, dat die watertoren aan de^ge- meente is overgedragen. Ik heb nogAer- Bchillende dingen aaugeteekend, die in het bestek zyn opgenomen en die nooit hun be slag hebben gekregen. In enkele dingen daarvan is voorzien, maar wat bet schilde ren betreft, juist dat had ik ook als punt, wat niet voldoende was afgewerkt. Ik heb een maand geleden er al op gewezen, maar aangezien de watertoren nog niet is over gedragen door den uitvoerder, kan ik niet denken hoe het mogelyk is dat Burg. en Weth. een toren, die nog niet is overge dragen, gaan schilderen. Wat u gezegd hebt van de begrooting van de waterleiding, dat is niet juist. De voorzitter: Dat is zéér juist. De heer J. W. Valk: Die aankoop van materialen zou ik willen voorstellen over te schrijven van dien post van f950. Indien Burg. en Weth. plan hebben, dien water toren te laten schilderen, my best, het is noodig, maar een bezwaar vind ik het, dat die watertoren nog niet het eigendom ia van de gemeente. 2o. Indien men over wil gaan tot schilderen, dan zou ik het bedrag willen nemen uit een overscbryving. Wan neer Burg. en Weth. de vryheid krygen voor een post om den toren te schilderen, dan moet men nu de helft van het jaar is ingetreden en eer het uitgevoerd is, is het gauw najaar góed gronden en stoppen en laten overschilderen; wanneer dat goed gedaan is, is men al diep in het najaar, en daarom zou ik willen voorstellen, hoe noodig het ook is, het aan te houden tot volgend voorjaar en er dan vroeg mede beginnen: eeret gronden en stoppen en dan over schilderen. De heer A. van Lomwei: Ik zou my er meé vereenigen, wis het dit jaar nog werd dichtgemaakt en in de grondverf gezet en dan in 't volgend voorjaar schilderen; maar dit jaar nog dichten, zoodat het niet verder inwatert. De heer H. M. den Uyl: Ik kan my niet begrypen, dat een gebouw, dat verleden jaar is opgeleverd, nu al geschilderd moet wor den. Wanneer het zoo doorgaat, dan is er ieder jaar een post van zooveel schuld. Het moet toch een knoeirommel geweest zyo, dat het nu al noodig is. Onder wiens directie zal het geschieden en wie maakt de begroo ting daarvan op? De voorzitter: Zyn er nog leden die het woord verlangen? De heer G. J. Niekerk: De heer Valk geeft een tyd aan voor 't schilderenik ben wel geen schilder, maar myn verver zegt altyd, dat het in het najaar het beste is, want in den zomer brandt de verf er dade lyk af. De heer J. W. Valk: Mag ik de heeren Van Lomwei en Niekerk even beantwoorden Ik zou het volmaakt met hen eens zyn, om in den herfst te gronden en te stoppen, maar aangezien het niet geschilderd kan worden, of er moet een steiger komen, De heer A. W. Lazonder: Niet waar. De heer J. W. Valk: ....dan met een bak De heer A. W. Lazonder: Niet waar. De heer J. W. Valk: in aUe gevallen wanneer er te veel bezwaren aan zyn ver bonden, dan zou ik het liever in eens laten afdoen. De heer H. A. Schreuder: Ik meen toch ook een klein beetje verstand te hebben van schilderwerk en daarom zou ik, wanneer het Doodig is wat ik niet kan beoordee- len daar ik het niet gezien heb, in over weging geven öra in den zomer te schilde ren; eerst de losse veif er afschrappen, wanneer het warm is, en dan als het goed droog is; maar niet, zooals het gebeurd is, dat er over ys en Bneeuw been is gesmeerd. Het moet eerst by goed droog warm weer worden afgeschrapt en dan geschilderd in de grondverf en dan in 't vooijaar over schilderen. De voorzitter: Eerstens wil ik even aan stippen, wat de heer Valk heeft geopperd omtrent den watertoren, n. 1. dat hy niet zou zyn overgedragen. Maar hoe is het dan mogelyk, dat de ge meenteraad een begroeting gemaakt heeft voor het beheer? Het mag dan al niet met complimenten zyn geschied, maar ik geloof toch dat er geen sprake van is te kunnen beweren, dat hy niet is overgedra gen aan de gemeente. De gemeente heeft hem wel met horten en stooten overgeno men, maar we zyn geëindigd met den aan nemer te betalen en dat was het slot van de geschiedenis. Toen de kelders dicht wa ren, wat het eind van het werk was, is de aannemer er by geroepen, ook de andere aannemers en de borgen. Dat ze niet geko men zyn, is hun zaak, maar Burg. en Wetb. hebben wel degelyk het laatste werk over genomen: de raad beeft ten slotte nog aan den hoofdaannemer f 500 kwytgescholden van een boete; dat was het alot. Of dat nu een aardige, mooie apotheose was, laat ik daar. De beer Valk meent, dat de afschryving kan gebeuren van artikel 3, en ook dat by zoo'n nieuw gebouw geen aankoop van mate rialen noodig is. Dat moet ik beslist tegen spreken. By de waterleiding zyn ook fittings en heeft men voortdurend materialen aan te koopen. Er is dan ook voor f 70 aange kocht en er zyn nog f80 te betalen, dus is men al f 150 kwyt. Ik moet het ontraden, om het van dien post te nemen, maar wel van den laatsten post, no. 11, van de onvoor ziene uilgaven, die is daarvoor bestemd. Daaruit kan men putten wat noodig is te doen. Wanneer het nu blykt, dat het schil derwerk van den toren na twee jaren opnieuw moet gedaan worden, in gewone gevallen moest het 5 jaar en wanneer het zeer goed gedaan is 3x5 jaar kunnen wachten komen wy by den Raad aankloppen om daarin te voorzien. De heer Schreuder, die op dat gebied een deskundige is en door ons als zoodanig gaarne wordt erkend, raadt aan het nu niet geheel af te schilderen, maar de laatste tint, het netschilderen ik weet niet of dat het juiste woord is in de taal der schilders pas het volgend jaar te doen. Ik geloof dat dat goed is, ook met het oog op hetjaargety, anders naderen we den natten tyd en kan men er dan net zoo goed mede uitscheiden. Ik stel dus voor, om uit de onvoorziene uitgaven f 250 te brengen op artikel 2. De heer H. M. den Uyl: Ik heb nog geen antwoord gehad op myn vraag, wie de be grooting maakt en wie het toezicht er over zal hebben? De voorzitter: Ik wil gaarne daarop ant woorden, maar men moet niet by alles met die periodieke vraag komen. We hebben daarvoor de Commissie voor de gasfabriek en waterleiding, Burg. en Weth. en den Gemeente-architect. De heer H. M. den Ufll: Als ik dat maar weet. Maar als ik ook niet meer vragen mag, dan zal ik het niet meer doen. De voorzitter: U mag zooveel vragen De heer J. W. ValkIk weet niet of het gepermitteerd ia, dat ik ook het woord kryg, maar ik heb nog geen voldoening ge kregen. U weet zoo goed als ik, dat die watertoren gekomen is met horten en stooten in handen van de gemeente. Wan- neer ik iets moest laten uitvoeren dat my opgedragen was door een college en dat voldoen moet aan een bestek, dan zou ik zeggen tot den eigenaar: „blyf van het werk tot het is opgeleverd". Zoo goed als we van den heer Schotel een schrifteiyk bewys hebben ontvangen dat de kelders in orde zyn en dicht, had ik ook een schriftelyk bewys gewacht: „hier is de watertoren". Dat is nooit gebeurd, dus in formeelen zin, met de wet in de band, is de watertoren nooit het eigendom geworden van de ge meente. Het gaat wel met horten en stooten, maar aan dien onhoudbaren toe stand moet een einde komen. Met wat u gezegd hebt van die materialen, daarmede ben ik het niet eens. U hebt gezegd, dat de toren een uitbreiding ondergaat, maar dat behoort niet op den post exploitatie, maar op den post stichting. Er moeten nooit uit die f 275 betaald worden buizen, maar wel glaaqes, lampen enz., maar niet dingen, die hooren tot de uitbreiding der zaak. Maar ik zal verder geen woord over die zaak meer spreken. De heer A. W. Lazonder: Ik weet wel waar de heer Valk heen wil, hy wil den heer De Jongb nog eens op 't tapflt brengen. Hy weet echter even goed als wy, en mis schien nog beter, dat die torengeschiedeDis is afgeloopen en dat hy is opgeleverd en ook, dat hy een eind declaratie heeft inge diend. Eu hoe kan hy dat nu bier weer vragen, hy, die het beter weet dan ik? De heer J. W. Valk: Als het formeel ge beurd was, maar wie besteedt uit De Raad. De voorzitter: Neen, Burg. en Weth. De heer J. W. Valk: Nu, dan Burg. en Weth., maar de Raad besluit; en ais dan die zaak klaar was, had men een formeel schryven kunnen richten aan Burg. en Weth. en daarin zetten: „hier is uw werk, dat gy my hebt opgedragen". En als het dan in orde was bevonden, dan hadden zy ook den Raad in kennis moeten stellen, dat het werk is afgeloopen. Er zyn een aantal dingen, die volgens het bestek nooit zyn geschied. De heer A. W. Lazonder: Ik geef den heer Valk in overweging, om niet op alle slakken zout te leggen; er zyn toch al zoo veel moeiiykheden. De voorzitter: Ik weet niet, waar de heer Valk al die gegevens vandaan heeft, die wy niet kennen, en waarop by zyn rede neeringen bouwt. U zegt, dat de Ingenieur nog niets heeft opgeleverd, maar we hebben hem losgelaten en een ander advies inge wonnen. Hier was dos het werk van den heer De Jongh afgeloopen en zyn we geheel van hem los, behalve van het fiuanciöel, daar wfl nog f 696 moeten hebben voor geleverde cokes in 1900. Wy zyn ook nog in rechten aangesproken, maar dat zullen we kalm z'n gang laten gaan. Ik noem hel echter spykers op laag water zoeken, van al wat u zegt. Dan zeide u nog over dat afschryven, dat het tot de stichting behoort. Het is best mogelyk, dat Burg. en Weth. het by een volgende gelegenheid daarop zullen brengen en ik geef u de zekerheid, dat de eerstvol gende begrooting meer ad rem zal zyn en in elkaar zal zitten zooals 't behoort. Het spyt me, dat de heer Valk zooveel bezwaren oppert, waar hy zelf verleden jaar sanctie aan heeft gegeven. Ik breng dus bet voorstel van Burg en Weth. in roud vraag, om dien post af te schryven van de onvoorziene uit gaven. Wordt aangenomen met 6 stemmen, tegen de heer J. W. Valk. De heer: H. M. den Uyi: Zou ik aog kunnen vragen, of het de bedoeling is van Burg. en Weth. om het zoo te laten uitvoe ren, of wordt het publiek aanbesteed? De voorzitter: By Burg. en Weth. zit voor de neiging om de verfstoffen aan te koopen by inschryving en die te doen keuren en wanneer die behoorlyk gekeurd zyn, den voorraad af te sluiten en iederen dag te geven wat noodig is. De heer H. A. Schreuder: Dus u wenscht het in eigen beheer te doen? De voorzitterJa. De heer G. J. Niekerk: Altyd zoover in eigen beheer, wat de verf betreft, maar den arbeid, wilt u dien uitbesteden? De heer H. A. Schreuder: Dat zal zooveel geld kosten. Ik geef u de verzekering, dat als die schilders de verf krygen, dan vraag ik u, welk belang hebben ze er dan nog by, om het werk uit te voeren? Dat doen ze nietze kunnen niet alleen voor arbeidsloon een zaak hebben: die menschen moeten dubbel loon verdienen dan, omdat ze geen winst op de materialen hebben. Ik dacht nog dat het uwe bedoeling was schilders te nemen die weekloon krygen, maar op die manier betaalt men evenveel. De voorzitterEr is nog niets vastgesteld op dat gebied en toch is het zonderling, want het ryk doet het toch ook op die manier. De heer H. A. Schreuder: Waar? De voorzitter: Uier in Schoonhoven. De heer H. A. Schreuder: Daar is geen sprake van. Wel wordt de verf gekeurd en dan weggesloten. De voorzitter: Dien weg zullen we dan ook volgen. Aan de orde is de bespreking over uit breiding van watervoorziening. De heeren hebben keunis van het rapport genomen Er is eigenlyk weinig over te zeggen. Men kan wel breedvoerige discussies gaan houden dat het noodig is of niet, maar we staan voor het feit. Iu het ontwerp voor de waterleiding is gezegd, dat er gerekend wordt één bron voor iedere 100 aansiuiters en aangezien de waterleiding voor 300 aan siuiters is berekend, z'yn er 3 bronnen ge maakt; jammer dat ze zoo dicht by elkaar zyo, waardoor de een de ander doodtrekt. Er staat in het rapport, dat op sommige warme dagen bet waterverbruik 1000 M1 per dag is en door het langdurig pompen veel lucht in de buizen komt, waardoor het water wordt verontreinigd. Nu zyn er plm. 900 aansluitingen, en willen we het aantal bronnen uitbreiden met 3 en doen onder zoeken door boring, of we ze niet binnen dyks kunnen maken. Zoo voetstoots behoe ven we er nog niet op in te gaande directeur heeft verzekerd, dat wanneer er maatregelen genomen worden om het misbruik van water te keer te gaan, hy hoopt, het tot het volgend jaar te kunnen uitstellen. Naar aanleiding daarvan heeft de directeur by bekendmaking voorgeschreven wat gebeuren moet en hoop ik, dat belanghebbenden zich daarnaar zullen gedragen, anders snyden wy hen af. Maar bet neemt niet w'eg, dat het in het voorjaar gereed moet zyn. De voorbereiding voor dat onderzoek binnendyks kost geld en die gelden komen wy ook vragen. Het hoofddoel is, dat de Raad machtiging verleent, dat Burg. en Weth., geassumcerd door de commissie, voorbereiding kunnen maken tot vermeerdering van het aantal bronnen, dat zich nu bepaalt tot putboring binnendyks. De heer J. W. Valk: Ik heb het rapport gelezen. Dat de bronnen dicht by elkander zyn, kon daar niet anders; maar ik heb ook gelezen, dat door het langdurig pompen schade aan het buizennet kan komen en er troebel water door komt. Nu wordt er ge sproken van een filter, maar wanneer we daartoe overgaan zou ik zeggen, of het dan niet verstandiger is het water uit de Lek te nemen. Als men bronnen gaat slaan, en men moet het water dan nog filteren om het van kleine vezeltjes te zuiveren, dan wordt het een ontzettend dure geschiedenis. Toen de watertoren gebouwd werd, ver- onderstelde men, dat bet water van de bronnen in de kelders kwam; maar toen is er een luchtkoker gemaakt, die zoodanig heeft gewerkt, dat we water hebben ge kregen. Wat is nu oorzaak, dat men den eenen dag water heeft en den anderen dag niet? Daar leid ik dit uit af, dat die lucht kokergeschiedenis, die aangebracht is om voldoende water te geven, niet goed behandeld wordtmen is nog niet genoegzaam van het voordeel op de hoogte, en wat de bronnen betreft, om die binnendyks te slaan, daar mede kan ik my vereenigen, doch als er een filter moet komen, dan is het beter om pypen naar de Lek te leggen en dat water te laten filteren. De Voorzitter: Er staat in het rapport, dat Dr. Van 't Hoff, Bacterioloog te Rotterdam, met wien de directeur gesproken beeft, zeide, dat zoo spoedig mogelyk uitbreiding door meerdere bronnen moest zyn, en dat het zeer wenscheiyk was, het water te filteren, om alle vaste stoffen te weerhouden, b. v. door eenvoudig een snelfilter te nemen als in IJselmonde en Nieuwersluis. Of het voldoende zal zyn, moet eerst nauwkeurig worden onderzocht. Dus dat onderzoek dient gepaard te gaan met het onderzoek naar meerdere bronnen. Verlangen nog leden het woord? Dan zal ik in rondvraag brengen, of Burg. en Weth. gemachtigd worden om voorberei dende maatregelen te nemen. De heer J. W. V«,lkIk had nog een tweede voorstel gedaan, eer we overgaan tot het stemmen over die bronnen. Zou het niet wenscheiyk zyn, naar aanleiding dat ik gezegd heb het water uit de Lek te nemen, om daarover met Dr. Van 't Hoff te spreken? Als we toch moeten filteren, dan kan het water wel uit de rivier komen en ia men dan goedkooper uit, dan dat bet eerst uit de bronnen moet gehaald worden en dan gefilterd. Ik zou het dus tweeledig willen opdragen aan Burg. en Weth. Gaat men de firma Hoogendoorn te Giesendam requireeren, om te onderzoeken of het water naast den toren geschikt is om te drinken, dan kost dat ook weer f 2400. Met een pyp naar de Lek zyn we goed kooper uit, indien dat water gebruikt kan worden op advies van Dr. Van 't Hoff De voorzitter: Het water is binnendyks even goed als buitendijks. De bedding der rivier bepaalt zich niet precies tot die geul, maar het water gaat nog ver landwaarts in. We hebben een concreet geval, dat het land dryft op het water. Wel zou men de groote kosten van de bronnen uitwinnen. Wat zoo'n snelfilterinricbting zal kosten weet ik niet; op dat gebied ben ik een leek. We zullen echter die vragen aan den deskundige doen. Alsuu wordt het voorstel met, algemeens stemmen aangenomen. De heer A. van Lomwei: Hoe eer men er mee begint, hoe liever, als men er goed water door kan krygen, want als men te weinig water heeft, zit men er meê. De voorzitter: Aan de orde is de ver ordening op den reinigingsdienst. Ik heb voor te stellen, om art. 4 en 5 te doen vervallen. Nu de verordening op de helfiog is aangenomen, hebben die artikelen geen zin meer. Kunnen de leden zich daarmede vereenigen Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. Aan de orde zyn de oninbare posten over het dienstjaar 1902 en bezwaarschriften tegen den aanBlag in den hoofdelyken om slag. Het is usance, om die in besloten vergadering te bespreken. Zyn er nog leden, die het woord verlangen? De heer J. W. Valk: Ik heb behoefte om in de publieke vergadering te zeggen, dat ik met groot genoegen gelezen heb het zeer duidetyke verslag der gasfabriek; ik hoop dat myn collega's om den inhoud het ook hebben gelezen. In dat rapport, dat ter visie heeft gelegen, ziet men het schoonste den vooruitgang in het gasverbruik. In 1902 is dat toegenomen met 10772 M\ het kook gas is hetzelfde gebleven als in 1901, motor gas 6069 M' toegenomen, het gas voor de gemeentegebouwen 771 M1 toegenomen, het gas voor de straatverlichting 4619 M' min der, door het gebruik van gloeikousjes. Was de fabriek dus niet van de gemeente, dan zou men minder daarvoor moeten betalen. Ik raad de Gascommissie aan, van dat schoone rapport gebruik te maken en te zien hoe de toestand thans is en hoe het in de- toekomst behoort te zyn, wil de gas fabriek met eere werken. De voorzitterU raadt dus de commissie aan, haar eigen rapport te lezen. Ik geef u de verzekering, dat het niet verder is gegaan voor zy het kenden. De heer J. W. Valk: Dat betwyfel ik toch. De voorzitter: Dat kan, maar het is een feit. Uwe bedoeling is misschien goed geweest. De heer J. W. Valk: Dan heb ik het ver slag gezien van den toestand der gemeente, ingevolge de wet; maar ik vond het zoo mager mogelyk. Er zyn echter buitengewone ontvangsten geweest, waarvoor geen buiten gewone dingen zyn gedaan. Dan stond in de begrooting 1902 geld uitgetrokken voor een beschoeiing aan de Schelnwebrug; daar aan is nog geen gevolg gegeven. Ik wenschte wel, dat er gevolg aan gegeven werd en die zaak in orde wordt gebracht. De heer A. van Lomwei: Aangezien de heer Valk altyd spreekt over de belangen ten opzichte van den handel, had ik gedacht, dat by ook wel iets zou zeggen over de be- stratiag van de Kat naar de Haven; die is in deplorabelen toestand. Ik heb iemand gesproken, die maar met halve vrachten kon rydeD, daar anders de veeren springen door de gaten in de straat. De voorzitter: Ik heb al eens in een vorige vergadering gezegd, dat daar het eerst zal worden gestraat. De heer J. W. Valk: Op de Voorhaven liggen een aantal keien. Aan de kleur zou ik niet zeggen, dat ze voor de gemeente zyn, maar indien dat zoo is, dan liggen ze daar toch op een slechte plaats. Ik, die er tegen over woon, en achter op den Tol liggen ze ook, kan constateeren, dat er de Haven in gaan. Iudien ze dadelyk naar het Kerkplein waren gebracht, dan was dat een betere plaats geweest dan hier. Ik wenschte dus, dat Burg. en Weth. daarom denken zullen. De voorzitterDie keien zijn inderdaad van de gemeente. Het heeft ook onze aandacht getrokken dat ze een andere kleur hebben, maar het zyn dezelfde keien, die we verleden jaar gehad hebben. Ze liggen daar, omdat ze gebruikt moeten worden in de Koestraat. Maandag gaan ze aan 't verstraten. Die enkele keien, die nu in de Haven gaan, kun nen met laag water er wel uilgehaald worden; het zullen er wel niet veel wezen. De heer A. W. Lazonder: Nu het munt gas is aangenomen, zou ik in overweging geven, om enkele straten pas in het najaar te doen, wanneer overal de aansluitingen zyn gemaakt. Wordt de straat weer opge broken, dan komt ze nooit zoo net, als dat het in eens gebeurt. De voorzitter: Burg. en Weth. zullen daar rekenschap mede houden. Wanneer er een aantal muntmeters bykomen en de straat moet daardoor worden opgebroken, dan zul len we nog niet herstraten, maar nog uit stellen. De Raad weet dan nu, otn welke reden. We zeggen dit, om latere opmerkin gen te voorkomen. De heer Valk heeft nog gesproken over het gemeenteverslag en uit de opgave der cyfers van de opbrengst verkoop gemeente- eigendommen heeft hy geput een beschou wing over het gebruik van die gelden. Maar men kan dat in het verslag niet zien; het zal moeten biyken uit de gemeenterekening. Dan is het oogenblik daar voor den beer Valk, om daar verder op door te borduren. De heer H. A. Schreuder: Ik had nog te vragen of het onderwerp, dat verleden week niet in stemming is gebradht op verzoek van den heer Kuyienburg, nu niet behan deld kan worden. De voorzitter: In de vorige vergadering zyn er discussies gevoerd over het houden van vermakeiykheden buiten de kermis. Op voorstel van den heer Kuyienburg is toen besloten te wachten, lot de vergadering voltallig zou zyn. Nu is ze dat wcér niet en stel ik dus voor, dat punt weer aan te houden. Alsnu gaat men over in besloten ver gadering. Na heropening der vergadering geeft de ser J. W. Valk in overweging om vroeg genoeg te denken over de aanplanting van heer J. Valk in over' vroeg boomen enz. De voorzitter deelt mede dat nog is in gekomen eene miasive van den heer H. M. den UtfL waarby deze kennis geeft ontslag te nemen als lid van den Raad. Daarna wordt de vergadering gesloten. GEMENeD HIEVW8. Te Grouw (Fr.) is dezer dagen een man overleden, van wien men algemeen geloofde, dat by in armoedige omstandig heden verkeerde, en die van menig ingezeten hulp ontving. Na zyn dood heeft men in zyoe woning eene nalatenschap tan klinkende munt en oaoier gevonden ter waarde van ongeveer f 2000. - Te Gilze (N.-Br.) is Vrydag-avond, na een verkooping, J. Gooiers na een korre woordenwisseling op straat vermoord. Hq ontving een doodeljjken steek in de h«rt- streek. De vermoedelyke dader, J. B. ge naamd, is in hechtenis. Zaterdag middag is het gerecht uit Breda aangekomen, om een onderzoek m te stellen. J, W. werd geboeid naar bet huw van bewaring te Breda gebracht. Te Peize heeft een kind gedron ken uit een fleschje met geest-van-teer, door haar oom tegen kiespyn gebruikt. Het kind schroeide vreeseiyk de keelhêt werd naar het ziekenhuis te Groningen gebracht, maar denzelfden dag nog is het overleden. Zaterdagavond geraakten twee jongelui, die onvoorzichtig op de reeling za ten van de boot Zaandam, op de hoogte van de Houthaven over boord in het IJ. Onmid- dellyk werden pogingen tot redding in het werk gesteld, zoowel door de bemanning der boot als door bestuurders van eemge vaar tuigen. Een van de twee werd gered, maar de andere, genaamd J. de Bruin, verdronk. De beide jougelui keerden terug van hun werk aan den geweerwinkel aan de Hemburg. Ryk gezegend! Te Rucfen by Rozendaal heeft een landbouwer by den burgerlyken stand aaDgifte gedaan der ge boorte van zyn 20ste kind. Er zyn 19 kin deren in leven. Te Culemborg is gisteren-mor gen in de Lek beneden de spoorwegbrug het lyk gevonden vau het op 15 dezer ver dronken meisje van H. Boeren. Acht dagen geleden verwondde de steenbakker J. van Wezenbeek, te Hal steren, zich aan de hand. Hy sloeg er geen acht op; doch de hand zwol op, met het gevolg dat twee vingers moesten worden affcdzet. Er was bloedvergiftiging ontstaan en deze is zoodanig toegenomen, dat de man kort daarna is overleden. Zaterdag-avond laat ontmoette de 21-jarige glazenwasscher G. Grootendorst, een bekend vechtersbaas, op den Boezem singel te Rotterdam zekere L. K., een meisje, met wie hy vroeger verkeering heeft ge had, doch die tegenwoordig met een anderen jongen ging. Terwyi hy een praatje met haar maakte, kwam haar tegenwoordige vrtyar, de 23-jarige los werkman Emil Vüie, die even naar zyu woning was geweest, aanloopen, en toen zy, dezen bemerkende, naar hem toe wilde gaan, begon Grooten dorst zich op beleedigende wyze over Ville uit te laten, zóó dat deze het hooren moest. Ville, over die uitlatingen, in byzyn van zyn meisje gedaan, gekrenkt, vroeg aan Grootendorst wat die van hem hebben moest, waarop deze opeens zonder meer hem een mes in den buik stak. Vau dit mes, een soort dolk, plat en puntig, met weerhaken aan het einde, blaef het lemmet geheel in het lichaam van Ville titten, die onmiddel lijk ineenzakte. Het bouten heft hield de da der in de hand, hy tfierp het al vluchtende op den Boezemsingel weg, waar liet is gevonden. De levensgevaarlyk verwonde man, wien de ingewanden uit het lichaam puilden, werd by een apotheker binnengedragen, alwaar de inmiddels te hulp geroepen geneesheer Dr. Olivier Verhaar tot dadelyk overbren ging naar het Ziekenhuis adviseerde, waar men den toestand hopeloos achtte. De vluchtende Grootendorst, door een bur ger op den Boezwusingel gegrepen en aan de politie overgeleverd, werd op het bureau in de Meermansstraat in verzekerde be waring gesteld. Het mes, waarmede de doodelyke wonde werd toegebracht, is door de politie in beslag genomen. De dader is later naar het huis van be waring overgebracht ter beschikking van de justutie. De toestand van den verwonde is naar omstandigheden redelyk. STADSNIEUWS. Nchaanhaven, 81 Juli. Even vóór het afdrukken van dit blad vernemen wy het bericht, dat de heer F. P. H. van der Schrieck, direc teur van het poet- en telegraafkantoor al hier, met ingang vau 16 Augustus a. s., als zoodanig benoemd is te Koog-Zaandyk. Den 21. Juli waren jongelingen tot vrywillige dienstneming by de Instructie- Compagnie opgeroepen. Van de 12 opgekomenen werden 3 ge neeskundig ongeschikt bevonden en voldeden 2 niet aan het examen, zoodat 7 als volon tair in dienst werden gesteld. De heer G. J. Niekerk heeft zyne benoeming tot lid van den Gemeente raad aangenomen. Door Burgemeester en Wet houders is tot Brandmeester benoemd de heer J. Lyklema, thans sub-Hoofdopzichter by de Brandweer. De Staatscourant (uo. 168) bevat de statuten der volgende naamloose vennootschap „Stoombootdienst op de Lek", te Schoon hoven. Doel: het exploiteren van vaar tuigen tot het vervoer 'van passagiers, goederen, vee, zoomede alles wat daartoe in den ruimsten zin kan gerekend worden te behooren. Duur: ongeveer 30 jaren, Kapitaal: f 75.000, in aandeelen van l 500, alle geplaatst en volgestort. Het bestuur der vennootschap bestaat uit 1 directeur en 7 commissarissen. Voor de lste maal tot directeur benoemd de heer C. Kortland en tot commissarissen de heeren B. van As Jr., C. W. Dogterom, J. Kortland, A. J. Voorspuy, C. Zanen Hz. Sr., L. van Zessen en J. J. A. van Zessen. Voor den Hoogen Raad werd Zaterdag gepleit in de volgende onteigenings- quaestie: Voor den aanleg van de trambaan Gouda—Schoonhoven van de Maatschappy ter Exploitatie van Tramwegen, waren ter reinen onteigend, waaronder dat van een grondeigenaar, die nu in cassatie opkwam tegen de waardebepaling door de Rotter- damsche rechtbank van zyn grond. Vooreerst zou de rechtbaok zoo betoogde voor den eischer Mr. J. H. Telders de waarde slechts hebben bepaald van 7670 vierk. M., die de eischer voor bouwterrein had willen bestemmen, terwyi toch het terrein 10.820 vierk. M. groot was, soodat 3150 vierk. M. waren onteigend zonder schadeloosstelling; en in de tweede plaats had de rechtbank by de bepaling van de werkelijke waarde van den grond tweemaal denzeitden waardever- minderenden factor in rekening gebracht, door de kosten van het maken eener nieuwe brug ad f 2500 af te trekken, niet van de waarde die het terrein zou hebben als er een goede brug lag, maar van de waarde van het terrein met de thans be staande allerongunstigste brug. Voor den verweerder trad op Mr. B. M. Vlieiander Hein, die betoogde dat de recht bank zich geheel heeft gehouden aan de berekeningen van den eischer in cassatie, volgens een door dezen zelf overgelegd bebouwingsplan. Alleen heefi de rechtbank den grond lager getaxeerd dan de eischer dit deed. Doch daartegen kon in cassatie niet worden opgekomen. Waar de aller ongunstigst gelegen grond eerst voor bouw terrein in aanmerking kwam door het maken van een nieuwe brug, waren de kosten daarvan z. L terecht afgetrokken. Conclusie O. M. Dinsdag 21 dezer. Bevorderd tot Gezagvoerder by de Koninki. Paketvaart-Maatschappy de heer J. H. Vegter te Batavia. ••—Belanghebbenden zullen zeker met genoegen vernemen, dat de hulp- bneveabus van den Korten Dam wéder in aantocht is. Wanneer de schilde* haar een 4 Vj0rkomen bebben gegeven, wordt zy weder geplaatst. Tot hoofd aan de met 1 Oct. a. s. op te richten School voor Chr. Volks onderwijs alhier is benoemd de heer J. Emous te Amsterdam, die deze benoe ming beeft aangenomen. Naar men verneemt, heeft de heer M. R. ten Hagen, hoofd der school lste soort, toestemming ontvangen van Burgemeester en Wethouders, om aan zyn voornemen gevolg te geven, met de leer- liogen van de 5e klasse naar Rotterdam en met die van de 6e klasse naar Scbeve- ningen te gaan. Prettig vooruitzicht aizoo voor de kinderen Onder begunstiging van heer- lijk zomerweder gaf de Militaire Muziek vereniging, directeur de heer E. van Wageningen, gisteren-avond in het Boterhuis alhier weder een uitstekend geslaagd volks concert, dat, als altyd, door een talryk publiek met groote belangstelling werd aangehoord. Attoop van Publieke Verkooptngen vau Onroerende Goederen. Het huis enz. te Bleskensgraaf is 17 Juli ten overstaan van den NotarisP. K. Bos te Papendrecht by afslag verkocht aan den heer J. H. Van der Heiden te Pa pendrecht voor f 1300. VERVOLG DER NIEUWSTIJDINGEN- De Minister van Binnenland- sche zaken heeft aan de commissarissen der Koningin bet volgende schryven gezonden: By Koninkiyk besluit van 3 Juli 1.1., no. 50 is bepaald, dat op Zondagen en algemeen erkende christelyke feestdagen geene mili taire oefeningen zullen plaats hebben of wapenschouwingen worden gehouden, tenzy zulks door de Koningin in byzondere om standigheden wordt bevolen, en dat dien tengevolge, wanneer de parade ter eere van de herdenking van Harer Majesteits geboor tedag of van dien van een der leden van bet Koninkiyk Huis zou moeten plaats heb ben op een Zondag of een algemeen erken den Christelykeo feestdag, die parade zal worden gehouden op den eerst volgenden werkdag. De regeling, vervat in dit besluit, kan geacht worden niet van belang ontbloot te zyu by het bepalen van een dag voor mogeiyke plaatselijke feestviering ter eere van een van genoemde geboortedagen. Ik heb mitsdien de eer U.H.E.G. te ver zoeken, van het bovenstaande mededeeling te doen aan de burgemeesters der gemeen ten in uw gewest. De Minister van Binnenland- sche Zaken ür. Kuyper zal zich in het laatst dezer week voor een vyftal weken naar het buitenland begeven. Door de commissie in wier han den werd gesteld het voorstel van Gedepu teerde Staten, omtrent de herziening der heffingen van rechten op bet bevaren van de Gouwe, is verklaard, dat zy zich eenpa rig vereenigt met bet voorstel en adviseert de beide scheepvaarthefiingen ongewyzigd vast te stellen. Inwoners van Ouderkerk, Krim pen a/d IJsel en Gouderak hebben onder staand adres aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland verzonden: De ondergeteekenden, inwoners van Ou derkerk a/d IJsel, Krimpen a/d IJsel en Gouderak, vernomen hebbende, dat door u in behandeling zal worden genomen een voorstel, waarby aan Gedeputeerde Staten het recht zal worden verleend, om onder zekere omstandigheden het breken van ys te verbieden op enkele wateren, waaronder is begrepen het vaarwater tusschen Gouda en Amsterdam, geven te kennen, dat hoewel de voorgestelde verordening niet van kracht zal zyn voor den Hollandschen IJsel tusschen Gouda en Kraiingscheveer, ook de bewoners van den linkeroever dier rivier beneden Gouda by het tot stand ko men dier verordeuing veel belang hebben, wyl by het sluiten van de vaart tusschen Gouda en Amsterdam, het kunstmatig open houden van de gemeenschap te water tus schen Rotterdam en Gouda zeer waarschyn- lyk zal achterwege blyven, omdat dit open houden byna uitsluitend ten behoeve van de vaart tusschen Rotterdam en Amsterdam geschiedt, dat het ysbreken hun het meest last en schade veroorzaakt juist wanneer het ys zoo dik wordt, dat de verordering zou kun nen worden toegepast, omdat dan de over tocht der rivier per roeiboot onmogelyk wordt, en men slechts te voet den overkant over het ys kan bereiken, dat het voor hen van zeer groot belang is, dat die overtocht mogelyk blyft om 't ge wone verkeer zoowel met de dorpen aan de overzyde, als met de spoorwegstations, dat o. a. dagelyks ruim een dertigtal schoolgaande kinderen, allen uit de gemeen ten Ouderkerk en Nieuwerkerk a/d IJsel, de rivier moeten oversteken, dat tot het onderhouden van het verkeer de eenige brug, die de beide oevers verbindt, en welke by Gouda, op een afstand van drie uren gaans, van de gemeente Krimpen a/d IJsel is gelegen, te eenenmale onvol doende moet worden geacht, dat bet openhouden van den verkeersweg te water tusschen Rotterdam en Amsterdam, waarvan juist wanneer het ys zeer sterk is slechts door enkelen gebruik gemaakt wordt, gaat ten koste van het verkeer, waaraan alle bewoners dezer streek groote behoefte heb ben, Redenen waarom zy met de meeste be scheidenheid uw college verzoeken, de voor gestelde wyziging in ae verordening wel te willen aannemen. Door de Arrond.-rechtbank te Dordrecht zyn Vrydag o. a. veroordeeld: L P. W. te Tienhoven, feitelyke aanran ding eerbaarheid, 1 jaar. J. de J. en H. S. te Spyk, wederspannig- heid, dagvaarding nietig verklaard. A. B. te H&rdinxveld, idem, 3 maanden. De Winkelier A. H. te Oude water is, wegens het op eene voor het publiek toegankelyke verkoopplaats „mar garine" voorhanden hebben, zonder dat op de verpakking het woord „margarine" dui- delyk voorkwam, door den kantonrechter te Utrecht tot 2 dagen hechtenis veroordeeld. Voor bet eerste gedeelte Nota- riöel Staatsexamen slaagden o. a. de heeren S. J. Ruizeveld te Boskoop, en H. H. Kiewiet de Jonge te IJselstein. De Stct. (no. 167) bevat de sta tuten van de vereemging Afdeeting Gie sendam der Zuid-Hollandsche vereeniging „het Groene Kruis", te Giesendam. Door wyien den beer A. Wal- bert Ameshoff, overleden te Velp, is aan het gymnasium te Zetten f 2000 vermaakt, vry van alle onkosten. In de Vrydag gehouden zitting der Alg. Synode der Ned. Herv. kerk kwam aan de orde het fonds voor noodlijdende kerken en personen. Met groote dankbaar heid werd melding gemaakt van de gift van f 2000, weder door H. M. de Koningin ge schonken. Voor groote toelagen was beschikbaar f 10 291. De synodale commissie droeg vyf gemeen ten voor groote toelagen voor, gezamenlyk bedragende f 10.050. De eerste is Ottoland (classis Dordrecht), waar de herstelling van kerk en pastorie dringend noodig is, terwyl de middelen ontbrekenf 2200 wordt toege staan. Aan de diaconie der Herv. gem. te Arnhem is door wyien Jkvr. A. A. T. H. baronesse van Pallandt van Aylva-State een legaat van f 10.000 besproken. Ds. Schryver en echtgenoote zyn Zaterdag aan de weesinrichting te Neerbosch bevestigd als directeur en direc trice. Ds. Pynacker Hordyk, voorzitter van 't bestuur der inrichting, sprak naar aan leiding van Genesis 33: „Ik zal my op myn gemak als leidsman voegen naar den gang van het werk, hetwelk voar myn aangezicht is en naar den gang dezer kinderen." Tot leden van bet bestuur zyn ter vervulling van opengevallen plaatsen be noemdDa. Van Arkel te Etlecom, D. J. Haspels te Nymegen, Mr. A. baron van Heeckeren van Kelt, te Angerloo.en Mr. E. baron Mackay te Arqhem. De commissie van bystand is vervangen door een com missie van fioanciön, die haar byzondere aandacht zal wyden aan het werk der nationale collecte. Door de Classicale Vergadering van Utrecht werden benoemd: tot pred.-lid van het Prov. Kerkbestuur J. C. Verhoeff, pred. te Utrecht; tot sec.-lid Dr. B. van Meer, pred. te Utrecht; en tot tertius-iid P. Bongers, pred. te Karaerik; in het Class. Bestuur tot Scriba Dr. A. W. Brousveld, pred. te Utrecht, en tot sec.-Scriba H. H. Barger, pred. te Utrecht; tot lid J. van de Geer, oud. te Linschoten, en tot zyn sec. P. Davelaar, oud. te Uarmeleo, en verder tot sec.-lid M. Jongebreur, pred. te Jaarsveld, P. Lekkerkerker, pred. te Montfoort, C. de Hoogb, pred te Vmkeveen; en tot Uua«»tor en sec.-Quaestor: Dr. A. W. Bronsveld en J. Quast Hz., predd. te Utrecht. Ds. C. H. B o land, predikant te Zalt-Bommel, hoopt den 26 Juli den dag zyner 444jarige ambtsvervulling te herden ken. Achtereenvolgens was hy werkzaam te Jaarsveld, Brakel, Well, en sedert 15 Mei 1881 te Zalt-Bommel. Bedankt voor bet beroep te Waarder door Ds. C. J. Leenmans te Bennekom. Bedankt voor het beroep te Ha- gestein door Ds. C. Verbagen Ie Gouderak. Drietal voor de beroeping van predikaat te Oisterwyk by Leerdam: Ds. C. M. van Oosterzee, O.-I. pred. tydelyk met verlof te N(jmegen; Ds. B. C. Verhagen Czn., te E verdingen en Ds. W. G. van Leeuwen, te Ophemert. Het tweetal voor de beroeping van een predikant te Jutphaas bestaat uit Ds. M. Jongebreur te Jaarsveld en Ds. C. Verhagen te Gouderak. Gwuda, 20 Juli. Van de Goudsche Hoogere Burgerschool zyn Zaterdag voor het eindexamen geslaagd mej. J. W. Bok hoven en de heeren J. M. M. Bitter, W. P. F. L. Winckel en P. Broer. De Amerikaansche spoorwegkoning, de heer Van der Bilt met familie, heeft de afgeloopen week hier ter stede een bezoek afgelegd. In het hotel „De Zalm" werd de lunch gebruikt en daarna werden de kerk glazen in de SL-Janskerk bezichtigd. Het jacht van genoemden heer was te Rotterdam gemeerd. - Voordracht voör onderwyzer aan school 2 alhier: de heeren H. de Kwant te Ouderkerk a/d IJsel; J. Vyverberg te Maar- teusdyk en L. W. Beumer te Sassenbeim; voor onderwyzer aan school no. 4: de heeren J. A. Pronk te MoordrechtA. Dyksman te Nieuwerkerk a/d IJsel eu M. den Hoed te Stolwyk. 'Ammerwtwl, 20 Juli. In den nacht van Vrydag op Zaterdag viel alhier een schipper te water die te veel van de kermis gezien had. Gelukkig waren onze yverige politiedienaren, de heeren Van der Meyde, ryks-veid wachter en Herrema, gem.-veld wachter, in de weer, die bet ongeluk spoedig bemerkten en dadelyk toeschoten. Met be hulp van eed boot hadden zy bet voorrecht den drenkeling spoedig en behouden op bet droge te breDgen. Tevens kwamen z(j tot de ontdekking dat bet dezelfde persoon was, dien zy te voren uit twee verscbiliende koffiehuizen hadden verwyderd. De kermis behoort weder tot het ver- ledene eu is zonder heftige tooneelen voorby gegaan. Behalve een caroussel en poffertjeskraam waren er weinig kramen. Het grootste deel der jongelui brengt dan ook den avond ge deeltelijk in bet koffiehuis door met dansen, alwaar het zeer netjes en ordeiyk toegaat. De kasteleins zorgen dau ook voor goede dansmuziek en verfnsscbende dranken. - Met het oog op de alhier heerachende febris typhoïdea is te Rotterdam in het chemisch laboratorium het water uit slooten en pompen binnen deze gemeente onder zocht en totaal zuiver bevouden. Berg-Ambaoht, 21 Juli. De alhier gehouden Tiend verpachting voor den Am bachtsheer van Uerg-Ambacht bracht op de som van f 24,75 en het rietgewas f 331. De hooibouw is alhier zoo goed als af geloopen. 0»er het algemeen is de opbrengst niet zoo groot als het vorige jaar, doch de qu&liteit is uitstekend. Berg-Ambacht, 21 Juli. Benoemd tot onder wyzeres aan de Christelijke School alhier Mej. J. A. J. de Graaff, van Heer- jansdam. Giesendam, 18 Juli. By de gehouden herstemming voor een lid van den gemeen teraad zyn uitgebracht 176 stemmen, waar van 8 van onwaarde. De heer A. Koore- vaar Gz. verkreeg 82 en de heer A. den Toom 86 stemmen, zoodat laatstgenoemde gekozen is. 'Haastrecht, 21 Juli, De muziekver- eeniging „Prima-Volta" alhier zal den 26en dezer een reisje gaan maken naar Keulen en Köaigswinter. Het plan is, om drie dagen in Duilscb- land door te brei gen. 'Hoornaar, 20 Juli. De pryzen der kaas zyn bier en ia deu omtrek gemiddeld goed, zy stygen nog gestadig. Door deopkoopers wordt besteed van f 24—26 de 50 KG. 'Krimpen a/d Lek, 21 Juli. In deze gemeente heefl men opgericht een turn- en scherm vereeniging met aanvaukelyk 15 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren: W. Ver hoef, voorzitter, A. Klip, secretaris, J. Ver heuvel, penningmeester en W. Sprik, commissaris van orde. Voorwerker is de heer A. Kok van Nieuw-Lekkeriand. 'Krimpen a/d IJsel, 18Juni. Heden is met goed gevolg te water gelaten van de werf „de Hoop" def firma C. van der Giessen, en Zn. albier, het rynschip Raab, Karcher en Co., groot 850 last, waarna de kiel is gelegd, le voor een rynschip groot 500 iaat, voor rekening der firma Lebnkeriog en Co. te Duisburg, 2e een stoom- zolderschuit, voor rekening der My. van schroefstoombootdienst te Haarlem. Thans doet zich een tweede geval van „febris typhoidea" voor. In het eerste huis gezin is de besmetting geweken. •Lekkerkerk, 21 Juli. Onder begun stiging van prachlig weder heeft de Vereeni ging tot het houden van gezellige uitstapjes haar reis naar Arnhem volbracht, 's Mor gens 4 uur vertrok men en juist twaalf uur arriveerde het gezelschap onder de vrooiyke tonen der muziek van „Wilhelmina". In korten tyd was het gezelschap door Arn hem en Omstreken verspreid om daarvan het natuurschoon te genieten, 's Avonds half zeven voer men af en ruim 12 uur lag de boot hier voor den wal. Hoogst voldaau en met de prettigste heriuneringen spoedde ieder zich huiswaarts. 'Lwplk, 21 Juli. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in de gemeenten Lopik, Jaarsveld en Willige Langerak opge bracht f 12,50. 'Nieuwerkerk a/d IJsel, 20 Jul». In de vorige week geraakte bet anderhalf- jarige jongetje van den landbouwer S. in den Prins-Alexanderpolder te water. Spoedig werd het er uit gehaald en de hulp van den dokter ingeroepen; maar deze kon, belaas! niet anders dan den dood constatee ren, zoodat de ouders in slechts weinige oogenblikken in diepen rouw waren gedom peld. De heer A. Dijksman, kweekeling-onder- wyzer aan de eerste openbare school alhier, komt voor op de voordracht van onderwy zer aan een der openbare scholen te Gouda. Het water schynt steeds aantrekkelyk te 'tyn voor kinderen. Hoe dikwyls ziet mefi toch niet, dat zy op den kant zitten te spelen met steentjes of iets dergelyks er in te werpen, of met touwtjes, waaraan stukjes hout zyn bevestigd, die scheepjes moeten verbeelden enz. Hoe dikwyls echter gebeurt bet niet, dat zulke kinderen zelf in het water terecht komen. Dat ondervond de zes-jarige J. P. B. Zaterdagmiddag ook. Ge lukkig was het veertien-jarig dochtertje van v. O. in de onmiddeliyke nabyheid. Zy greep den knaap en mocht hel genoegen smaken, hem te redden. 'Oltwland, 21 Juli. Naar we vernemen, worden in onze gemeente pogingen in't werk gesteld om te geraken tot het oprichten van een antirevolutionaire propagandeclub. Ook de antirevolutiouairen in Molenaarsgraaf en Brandwyk werken daartoe mede. Reeds heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit de volgende leden: voor Ottoland: IJ. Muilwijk en G. v. d. Vlies; voor Molenaarsgraaf: H. C. Trapman en J. Brouwer; voor Brandwijk: G. Suiker en A. Quarré. Deze commissisie heeft de voorloopige lei ding in handen en is voornemens binnen kort een openbare vergadering uit te schry ven, waariu door een bekend spreker doel en nut eener antirevol. propagandaclub zullen worden uiteengezet. Zaterdag jl. viel een dochtertje van A. D. alhier, onder de leuning eener brug door, ia de Graaf. Gelukkig had een der omstanders, A. Bos Az., de tegenwoordigheid van geest, om zich, steeds aan de brug vast houdende, te water te begeven. Hy mocht het geluk smaken de drenkelinge op 't droge te brengen. Redder en geredde keerden met een nat pak huiswaarts. 'Ouderkerk a/d IJsel, 20 Juli. De zomerverpachting van het grasgewas van den polder Kromme, Geer en Zyde heeft opgebracht f 097, tegen f 763 het vorig jaar en dus f 234 meer. Nu het aantal lyhusgevallen de vorige ■week zich wederom uitbreidde, heeft de hoofdinspecteur vau de volksgezondheid te 's-Gravenhage, na een persoonlyk bezoek aan de gemeente, ernstig ontraden om het muziek-concours binnen enkele weken te doen doorgaan. Deze beschikking is Zaterdag jl. ter kennis gebracht van het bestuur van „Excelsior", zoodat uitstel van het concours onver- mydelyk is. Heden eischte de typhus belaas een nieuw slachtoffer, door het overlyden van den 23 jarigen zoon van Job. v. V., tot voor weinige dagen nog een gezond eu krachtig joDgeling. "Ouderkerk a/d IJsel, 21 Juli. Het bestuür der muziekvereeuiging „Excel sior" alhier heeft den 20sten dezer het volgende besluit outvangen: De Burgemeester van Ouderkerk a/d IJsel Overwegeude dat door hem by brief van 8 Juni 1.1. no. 202 vergunning werd verleend tot bet houden vau een muziek-coaconrs binnen deze gemeente op 26 Augustus a. s. dat sedert 14 Juui d. a. v. de volksgezond heid ernstig is verstoord, door het voor komen van vele gevallen van typhus, waarvan twee met doodeiyken afloop; dat bet onder deze omstandigheden onver- antwoordeiyk zou zyn eene byzondere aan leiding te geven, dat velen van elders zich in deze gemeente zouden komen ophouden, daar de besmetting aldus naar andere streken des lands zou kunnen worden overgebracht dat bet belaug der zieken en herstellenden, tot heden meest allen in de kom der ge meente, bovendien onafwysbaar vordert: de meest mogeiyke rust; Gezien den blief van den beer Hoofd inspecteur van de Volksgezondheid te 's-Gravenhage, dd. 17 dezer no. 1629/219, op persoonlyk onderzoek ter plaatse ge grond, waarin ernstig ontraden wordt het muziek-concours binnen enkele weken te doen doorgaan; (fesluit: Voorloopig in te trekken de door hem verleende vergunning tot het houden van een muziek-concours op 26 Augustus aanstaande. En zal dit besluit worden toegezonden aan het bestuur der muziekvereeniging „Excelsior" alhier, ter informatie. 'Tlenhoven, 20 Juli. Van gisteren avond tot beden-middag zyn op de zalm- zegenvisscheryen alhier 2 zalmen gevangen. VlSSCHBElJ-bifililCHTBH De uitkomsten der zalm- visscheryen op de Waal en de Merwede waren in de laatste 8 dagen vry gunstig. Ia het traject van Tiel tot Woudnchein werden gevangen 62 zalmen, by Goriochem 67 en te Hardingsveld 32 stuks. Bovendien bemachtigden de visschers 25 steuren, die van f 32 tot f 108 per stuk opbrachten. De besomming aan andere rivier- en poldervisch was slecht loonend. Zalm deed f 1 4 f 1,30 per 0» KG. BEURSBERICHTEN. 20 Juli. Cert. Nederl. Werkl. Schuld. SVa 798/b Dito dito 8 M>/m Oostenryk, Obl Mei-Nov. 4 101'8 Dito, Jan.-Juli. 4 101 Rual. Obl. Binnenland 1894 4 Dito 89/90 le en 2e uitg. 4 96'/i Haarl. Hyp.-Bank pandbrieven. 4 101V» Hong. Hyp.-Bank pandbrieven. 4 81»/a Zuid-ltal. Spoorw.-my. Oblig. 3 67';g Loten Madrid8 44Vi Loten Turk(je 1870 8 90V« MARKTBERICHTEN. Garlnchen, 20 Juli. Aangevoerd 145 runderen, 10 nuchtere kalveren, 16 vette varkens en 387 biggen. Pryzen: zware kalfkoeien f 220 a 250, kalfvaarzen f 160 a 230. melkkoeien f 160 a 200, fi/,-jange ossen f160 a 240. guisle vaarz.-u f120 a 140. pinken f 100 a 120. grsska 1 veren f 40 a 80, nuchtere kalv< ren f 12 a 16, vette varkens 18 a 20 ct. per half kilo, biggen f 6 a 1 Rotterdam10 Jnli. Tarwe f 7,40 tot f7.90. Per 100 kilo f7,75 tot f9,15. Rogge f 5,- tot f 5,50. Botterdam, 20 Juli. Aangevoerd 139 vette runderen, 0 magere dito, 866 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 1457 schapen of lammeren. 413 varkens. Runderen 25 a 37 ct.; kalveren 34a4óct.; schapen 28 a 36 cL; lammeren 37 a 41 ct.; varkens 18 a 21 ct. en lichte varkens voor export 18 a 19tyï ct. per V» kilo. Mej. Fa portret RECLAME. Het water komt wel aan de lippen, maar niet over de lippen. Zeer zeker, waarde lezers en lezeressen hebt gy op uw langdurige levensbaan wel eenB tegenspoeden gehad, die u beangst maakten eu waarvan u bet einde niet voor zien kondt, en plofseliDg deed er »icb een uitkomst voor. Zeer zeker hebt ge dan wel eens by uzelven en zelfs aan uwe vrienden en kennisse.n gezegd: ja, bet is toch waar, het water komt wel aan de lippen, maar niet er over. Schry vpr dezes wenscht van harte, dat nog vele en vele personen, die zich thans in een wanhopigen toestand bevinden, ook nog eens bovenstaand spreekwoord met vol doening mogen uitspreken. Zeer zeker zal dit artikel door personen gelezen worden, die niet altyd kunnen zeggen dat zy een bla kende gezondheid genieten, en zoo was ook het geval met juffrouw Famminga, wonende te Oude-Pekela, die sedert ruim vyf jaren op hevige mate lijdende was geweest aan ingewand- en maagkrampen. Ook zy bad be merkt, dat bet water wel eens aan de lip pen komt, want na zooveel jaren lydens was zy moedeloos en radeloos geworden. Gode zy dank, be kwam zy de ingeving toch ook eens tot het gebruik van de Pink Pillen van Dr. Wil liams over Ie gaan. Met de vaste gedachte lyem bezielt: zy hebben zoo velen genezen waarom'zouden zy my niet genezen? zette zy de behandeling met de Pink Pillen ge regeld voort. Thans vindt zy geene woorden genoeg om ons haren dank uit te spreken en scbryft ze ons, dat hare maagkrampen verdwenen zyn, haar eetlust opgewekt is en zy thans alles met graagte eet. Des nachts geniet zy een verkwikkeoden slaap. Zy dringt er by ons op aan haar schryven publiek te maken, opdat de nog lydeüde personen haar voorbeeld zullen volgen. Aarzelt dus niet meer en volgt haar voorbeeld en laat alle valscbe schaamte ter zyde, want wy weten het heel goed, dat er velen zyn die door de PiDk Pillen hunne gezondheid terug bekomen hebben, maar hel niet immer voor een leder willen weten. De brieven, die wy dagelyks ontvangen, getuigen zulks te goed; gewoonlijk wordt gezegd: ik ben waarlyk van uwe Pink Pillen genezen, maar ik wil 't voor een ieder niet weten. De ïydende menschheid kan niet dankbaar genoeg zyn voor personen als mej. Famminga, die openhartig bunne ge nezing bekend maken. Mogen wy weldra zulke openhnrlige ver klaringen van andere personen bekomen, dit is onze vurigste wensch tot heil van onze ty'lgenooten. Vooral de moeders zy op het hart ge drukt, acht te geven op hunne jongedochters tijdens de vorming; het oogenblik is alsdan gekomen de natuur ter bulpe te komen, door het bloed te hernieuwen en te ver sterken, en de vele gevreesde ongevallen met uwe dochters zullen door dit middel vermeden worden. Zy zyn onovertreffelyk tegen bloed armoede, bleekzucht, maagziekten, rheuma- tiek, heupjicht, algemeene zwakte by man en vrouw, vroegtijdige uitputting; kortom, alle ziekten, voortspruitende uit een slecht en verzwakt bloed. Prys f 1,75 de doos, f 9,— per 6 doozen. Verkrijgbaar by Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofd-denóthouder voor Nederland en Apotheken.—Franco toezending tegen post wissel Ook echt verkrygbaar voor Schoonhoven en omstreken by A. N. van Zessxn, Drogist. BURGERLIJKE STAND. Schoonhoven. Van 17—21 Juli. Geboren: Willem, z. van W. Edeling en J. Hageman. Overleden: Een levenloos aangegeven kind van N. Edeling en J. Graafland. Ondcwater. Van 2—16 Juli. Geboren: Huibert, z. van P. Pot en J. Benschop. Herman Adrianus, z. van M. Snieder en M. van Oort. Getrouwd: B. v. d. Vegt, oud 43 j. en J. M. van der Vliet, oud 48 j., wed. van G. Vernoofi. Overleden: A. Boele, oud 5 m. T de Groot, oud 3 w. Hel BESTUUR der Vereeniging voor ChrlNtelUk Valhuan- derwUB le Schoonhoven maalct bekend, dat de voor de in Oct. a. te openen school zal kunnen geschieden Woensdag 8J8 en Donderdag 28 Jnll, des avonds tus schen 8 en IO uur. in de CONSISTORIE KAMER der Ned. Herv. Kerk. van 't vorige jaar, gemerkt op den bek met een brandmerk F. S. V. en een band om den hals waarop L. N. DE JONG. Verzoeke bericht of terugbezorging, tegen belooniog, bö y VEI I> Bouwman in de Loet, Lekkerkerk. gevraagd te Groot-Aininera, tegen flink salaris. Brieven, ondèr letter H, Bureau van dit Blad. Een Zilversmid zoekt een goed op de hoogte met het maken van all veren bellet Jea en het monitoren vau ronnkrausen. Off., met trnve van verlangd salaris, onder lettors W J, aan het Bureau dezer Courant. Er wordt zoo spoedig mogelyk gevraagd een bekwaam P. G. en bekend met rytuig-en boerenwerk by P. KRAMER, Mr. Smid te StolwUk. Door plotselinge ongesteldheid der tegen woordige, verlangt Mevrouw TEIJIIfCK te Schoonhoven ten spoedigste eene DIENST» BODE. Adres in persoon. TE KOOP: Een goed onderhouden Te bevragen by A. VAN DAM, Timmer man, Koestraat, Mchaonhoven. Te huur gevraagd te Grsst- Aramer* een PAKHUIS, waarin circa 2000 kazen kunnen geborgen worden. Brieven, No. 25, Bureau van dit Blad. CIRCA gelegeu aan de Oostzyde van de Oude Haven te Inlichtingen te bekomen by den eigenaar W. C. VAN DER KOP AJzn. ten zynea kantore aan de Vischbrug, des voormiddag! tusschen en 12 uur. De Ondergeteekende wenneht b(j de hera te na ming veer den Gemeenteraad NIET ln aanmerking te kernen. H. T. VAN OEN BRAAK. Schoonhoven, 14 Juli 1903. S. Sc W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Agenten van het NIenwn v. d. Dag, bevelen zich beleefd aan voor het plaatsen van De Notaris A. J. DE MOOIJ te Lekkerkerk zal, ten verzoeke van de Erven P. DEN BOER, op Vrij dagen 31 Juli en 7 Augustus 1003, voorm. 10 uur, in het SOClRlEITS- GEBOUW te Krimpen aan de Lek, in het openbaar veilen en verkoopen: zynde twee Woningen, eene SCHUUR en een perceel Bouwterrein, buiten- dyks te te zamen groot 8 Aren, 20 Centlaren, strekkende van de Bourn tot de Lek. Te aanvaarden en te betalen 18 Septem ber 1903. Dinsdag 4 Auguetua 1022, v.m. 1© ure, aan den Uitweg, in het Kof fiehuis „DE ZWAAN"; Donderdag O Augnatna 1208, v.m. 11 ure, ten huize van P. KENTIE. De verpachting te Hchoon- hoven heeft dit jaar niet plnats. Speciaal adrea voor alle aoorten vanaf de goedkoopate tot de ^jnaie kwaliteiten.

Schoonhovensche Courant | 1903 | | pagina 2