mm gymnasium boutvuur: liiü praagi ten. e te Gouda. Timmerlieden. TIMMERLIEDEN Een Slagersleerling. Boerenknecht, Boerenarbeider. Een Huishoudster, Boerenmeid, E (Per Telegraaf.) Advertentiën. Schoonhoven en omliggende TE KOOP, Plus minus 600 Bombay-Zakken, 8. W. N. VAN NOOTEN, GYMNASIUM, HOOGERE BURGERSCHOOL enz. enz. All.lHMer.Inm, 8 Augl l!(j de verkie- Stag van eeil heenjiaad van den ptdder Alblaaaerdam werden uitgebracht 88 geldige stemmen, alle op den heer M. Zwartbol Tz zoodat genoemde heer Zwartbol met alge- meene stemmen is gekozen. §Bcïrg-Auibacht\ 5 Aug. Begunstigd door prachtig weder maakten de leerlingen van de 5e en Ge klassen der 2e o. I. s. alhier een nitstapje naar Rotterdam. Eerst werd een bezoek gebracht aan de Diergaarde waar voor hen veel viel te leereu en té bewonderen. Een tweede bezoek gold 't Mariliein-museum. Dat ook hier de kinde ren in alle opzichten genoten, behoeft nau- welyks vermeld. Een waudeling langs de Boompjes was 't slot. Dat ze tot genoegen waren uitgeweest, bewees de opgewekte stemming bh de thuis komst. Een woord van dank aan de direc tie van de stoomboot „Johan", die ze gratis naar en van Rotterdam bracht. •Berg-Ambacht, tl Juli. Aan beide zyden van de trambaan over de Diiklaan is een afsluitboom aangebracht, waardoor het verkeer over de baan, als er een zand- trein in aantocht is, wordt afgesloten. Voorzeker een goede maatregel! Vrydag-raiddag geraakte Dr. Fauel met paard eu rytuig aau den Kerkweg te water, doordien het paard schrikte voor een zand- trein, en de dokter, het paard willende in houden, een leidsel stuk trok. Spoedig echter was alles weder op het droge gebracht. Beguustigd door prachtig weder hield onze muziekvereeniging „Excelcior" Vrydag avond een harer repetitién op de Dorps- slr.aa''. wat zeer 'n den smaak viel van hét publiek. De schoone klanken had vele nieuwsgierigen op de been gebracht. In de op Vrydag 11. gehouden ver gadering van het bestuur vau den polder Berg-Ambacht werd vastgesteld de rekening over 1902, in ontvangst op f 13071.68 in uitgaaf f 10072,77, saldo f 2998.91. De begrooting over 1903 bedraagt in ont vangst en uitgaaf f 13668,11. Omslag f 3,— per hectare. „,B,°,*koop' 8 Aue- 10 h«dc" Waddingsveen gehouden vergadering van ingelanden van den Voorolschen polder werd benoemd tot secretaris van den polder, in de plaats van dfen heer U. L. Maarschalk, die als zoodanig had bedankt, de heer S. J. Ruizeveld, die van de 162 uitgebrachte stemmen er 91 op zich vereenigde, terwijl zyn tegencandidaat, de heer Kreupeling van Waddingsveen, er 71 verkreeg. Zaterdag-nacht na aankomst van de Salon-stoomboot „de Volharding" ontstond er, nadat de passagiers gelost waren, een hevige woordenwisseling tusschen den kapitein en een der dekknecbten; daarna een worsteling en werden er klappen gedeeld. De kapitein, die een bebloed gezicht had en een paar blauwe oogen, werd door den gemeenteveldwachter Heümans en den nachtwaker ontzet. Van een en ander is pro- ces-verbaal opgemaakt. Met takt werd door de politie opgetreden en werden de beide op gewonden personen tot bedaren gebracht. §EI»bout (gem. Nieuw-Lekkerland), 10 Aug. Door de vereeniging „Tronw aan OraDje" alhier is besloten om den verjaardag van H. M. de Koningin feestelyk te herdenken. Jaarsveld, 10 Aug. Onze predikant, Ds. M. Jongebreur, is beroepen te Elburg. •Lekkerkerk, 11 Aug. Gedurende de maand Juli is aan het post- en Telegraaf kantoor alhier in de rijkspostspaarbank in gelegd f 4593,09 en terugbetaald f 1874,4'2. De hooibouw is in deze gemeente ge ëindigd. De mooie dagen van de laatste week zyn benuttigd om het laatste binnen te halen. De qualiteit liet soms wel wat te wenschen over, de quantiteit echter niet. Voor de na weiden is het best weer, deze liggen er prachtig by. kinschoten, 7 Aug. By de heden ge- houden aanbesteding der straatverlichting 1 Sept. 1903 tot 1 Mei 1904 waren twee biljetten ingeleverd. Ingeschreven was door A. Blonk voor f 145 en D. van As voor f 124,50. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. •Mleuwerkerk a/d IJsel, 10 Aug. Het was jl. Woensdag voor de Knapen- Vereeniging „Timotheus" een prettige dag. Met den trein van ruim zes uur 's mor- fens en onder geleide van A. Doornhem, I de Wit en C. Pelgrim gingen de zestien knapen naar Nymegen, waar zy zoo onge veer te half tien aankwamen. Tot den mid dag brachten zjj den tyd door met het een en ander te bezichtigen in de stad. Na daarna zich versterkt te hebben ging men per rijtuig naar Berg en Dal. Alles wat bezienswaardig was, werd bekeken. Het spreekt van afelf, dat zoo nu en dan ook om versnaperingen enz. gedacht werd. Zeer vol daan kwamen zjj dan ook 's avonds weder naar huis. Zaterdag-morgen werd in het café „De Zwaan" van den heer G. van Reeuwjjk een pakhuis aanbesteed door het bestuur van de Coöperatieve Landbouw-vereeniging „Nieuwerkerk a/d IJsel" alhier, waarvan de uitslag was als volgt: I. D. v. Vliet, Nieuwerkerk a/d IJ., f7038,40. 2. J.H.Nieuwenhuizen, Rotterdam, -6670,—. 3. A. van Staveren, -5902,—. 4. S. v. d. Oever. Berg-Ambacht, .6901,—, 5. A. Molenaar «Sc Co., Molenaarsgr., - 5899,—, 6. H. Schilt, Dordrecht, -5896,—. 7. J. Baas, Stolwjjk, .5747,—., 8. W. de Kramer, L.-Ruigeweide, -5710,— 9. A. de Jong, Ouderkerk a/d IJsel, - 5665,—. 10. W. van Verre, Capelle a/d IJsel, -543#,—. 11. C. v. Leeuwen, Nieuwerk. a/d IJ., - 5232,—. Aan den laagsten inschrijver werd het werk gegund. Alhier heeft zich niemand aangemeld tot deelneming aan het voorbereidend mili- - tair onderricht. §Mleuw-I.ekkerland, 10 Aug. Voor het voorbereidend militair onderricht hebben zich in deze gemeente 51 jongelingen aan gemeld. De bjjdrage voor de generale kas der Ned. Herv. kerk heeft in deze gemeente dit jaar opgebracht f 51,60. •Mleuwpoort, 10 Aug. Heden viel het vierjarig zoontje van J. M. van den hoogen havenmuur in de Buitenhaven. De postbode brievenbesteller L. Roth, die het ongeval zag, sprong gekleed te water en mocht de voldoening smaken het kind van een anders wissen dood te redden. Dit is reeds de derde maal, dat genoemde L. Roth eenen drenkeling het leven redt. "Ouderkerk a/d IJsel, 10 Aug. De heer H. de Kwant alhier is benoemd tot onderwijzer te Gouda. In de heden-avond gehouden raads vergadering kwam onder de ingekomen stukken het bericht voor, dat de Commis saris der Koningin voornemens is Donderdag middag zjjn gewone bezoek aan de gemeente te brengen. Het zal de eerste maal zjjn, dat Mr. J. G. Patjjn hier in zjjn ambt ver schijnen zal. Het aandeel der gemeente in de kosten der Gezondheidscommissie te Schoonhoven, is door Gedep. Staten nader bepaald op f 108,02 en wel over het tjjdvak. loopende van 29 Nov. 1902—31 Dec. 1903. De be- grooting van het burgerljjk armbestuur voor 1904 werd onderzochten goedgekeurd, in ontvangst en uitgaaf op f 1408.416, met cette Subsidie-post Vsn f |(M, Eveneens weid onderzocht en voorloopig goedgekeurd fS(li**h!!S? °ln* on' '"!l dienstjaar 1992, bedrugendo in ontvangst f 17741 <*4 en f ^f88,55-.. Pe gem.-begrootiDg over 1903 werd gewyzigd. Tot gemeente veerman en lantaarnopsteker werd opnieuw benoemd D. Rook. Ten slotto werden be sproken de maatregelen, reeds genomen of P°£ te. ^men ter bestrjjding van besmette lijke ziekten. Wegens de ernstigé tijdsomstandigheden werd eenstemmig besloten dit jaar den Koninginnedag in de scholen niet opdege- bruikelyke wyze te doen herdenken. "Ouderkerk a/d IJsel, 11 Aug. Bljj- kens bekendmaking heeft de Inspecteur van du volksgezondheid de febris lyphoïdea alhier epidemisch heerschende verklaard. Het aan tal ziekte- en sterfgevallen moet onder deze omstandigheden wekelyks worden gepubli ceerd. u-^"^ewater, 5 Aug. De gemeenteraad hield heden-namiddag om zes uren een vergadering, ouder voorzitterschap van den burgemeester, den heer A. L. Wichers Na voorlezing van het gebed werdén de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering gelezen en góedgekeurd. Ingekomen: Twee reclames hoofdelyken omslag, dienst 1903, van F. A. van der H.yden en W. Merks, zich bezwaard ge voelende over den aanslag. Mededeeling van het proces-verbaal van opname van kas en boeken van den ontvanger dezer gemeente. In kas was f 2627,27 Verder was 0. a. aan de orde: Een udres van D. Boer Dzn., stalhouder alhier, verzoekende een stuk gemeentegrond in huur te mogen verkrijgen, op het terrein van de mestvaalt, groot 80 M\ tot berging van mest, komende alsdan de berging aau de Wijngaardstraat te vervallen. Burg. en Wéth: stellen voor hierop gunstig te beschikken, vooral met het oog op de gezondheid. De voorzitter leest een concept dienaangaaude voor, inhoudende eenige voorwaarden. Ije huur tot wederopzeggings toe, zal bedragen f 6 per jaar, idgaande den lsten der maand, nadat de goedkeuring van h.h. Gedeputeerde Staten zal zjjn ver kregen. Zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Eene missive van h.h. Gedeputeerde Staten, betreffende de subsidie van f 300 aan het Burgerljjk Arnibestuur verleend voor 1904. Zjj achten die te hoog, met het oog op de uitgaven over 1901 en 1902 gedaan; noemen enkele posten op die wijzigingen zouden kun nen ondergaan, tot een bedrag van f135 eu alzoo de subsidie te stellen op f 165. De voorzitter zegt, dat het Armbestuur dit in dien geest wil wjjzigen en leest de nieuwe ingediende begrooting van dat bestuur voor. Niemand hierop ingaande, wordt die zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Vervolgens komt ter tafel het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen raads leden, de heeren Van de Pavoordt en Schep. De voorzitter deelt mede, dat zy door Burg. en Wetb. zyn onderzocht eu in orde bevon den, waarna wordt voorgesteld die heeren tot leden van den raad toe te laten. Goed gekeurd. Voorstel verhooging gemeenle-begrooting, dienst 1903. De voorzitter deelt mede, dat f 260 van het Rjjk is ontvangen als vergoe ding op het lager onderwjjs en dat Burg. en Weth. voorstellen, de begrooting daarmede te verhoogen. Het concept-raadsbesluit dien aangaande wordt goedgekeurd. Aanbieding gemeente-rekening 1902. De voorzitter zegt, dat die rekening door Welb' is na8ez'en, in ontvangst f 36 820,31 en in uitgaaf f 36 995,13, alzoo nadeelig slot f 174,82. De heeren' Verheul, Silleen Van Wijngaarden worden uitgenoodigd om daarover later rapport uit te brengen. Na in geheime zitting te zjjn overgegaan, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. "Oudewater, 7 Aug. In de heden ip het hotel „Doelen" alhier gehouden verga dering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Oudewater e. 0., wer den de volgende punten behandeld: I. Lezen der notulen en ingekomen stuk ken. Werden goedgekeurd en gedeeltelijk voor kennisgeving aangenomen; I 2. benoemd tot afgevaardigde naar de alge- meene vergadering te Naaldwjjk de heer A. M. Straver en tot diens plaatsvervanger de heer T. Kasbergen, beiden te Snelrewaard; 3. werd medegedeeld, dat een mannetjes varken, vreemd ras, bjj loting was beschik baar gesteld bjj Hufner alhier, ook voor niet- leden tegen hoogere betaling beschikbaar; 5.' tot penningmeester, in de plaats van den heer A. M. Straver te Snelrewaard, die periodiek moest aftreden en niet herkies baar was, gekozen de heer J. Nederend te I apekop, en in de plaats van het bestuurs lid, den heer Jac. v. d. Wind te Snelrewaard, de heer Joh. Zwanenburg te Hekeudorp; en 5. besloten tot oprichting van een land- bouwcursus. De iln de vorige week gehouden col lecte ten behoeve van den polder Kethel en Spaland heeft opgebracht f 48. 'Polsbroek, 11 Aug. Door het bestuur van het waterschap Polsbroek werd gisteren aanbesteed: de levering van 300 stóre grint ten behoeve van de wegen in deze gemeente. Ingeschreven werd als volgtJ. Schouten f2,65, A. de Gilde f2,58, T. den Besten f2,55. Gegund aan den laagsten inschrijver. •ReeuwUk* 10 Aug. De kermis, zoo 't j gedoe van hier nog den naam van kermis mag dragen, is Maandag onder plasregen aangevangen. Van de eens in de October- rnaand zoo vermaarde en beruchte kermis zjjn uog overgebleven: een paar koekkramen, een rad van avontuur en één, zegge één, slagmachine. Vroeger noemde men zoo'n ding gladweg „Hoofd van Jut". Mocht in 't vorige jaar één van het vrouwelijke personeel van zoo'n slagmachine nog eenig leven in de brouwerjj gebracht hebben door haar aanhoudend en scherp geroep van: „Maakt partij, e*1*- enz.", de tegenwoordige exposant maakt niet zooveel drukte, maar klopt zyn grutjes in stilte. Want al is de kermis op het doode punt (een koekkramer, staande in de afdeeling Sluipwijk, voorspelde in het volle besef van zjjn waardigheid, dat de kermissen altemaal ten gronde gaan en de gemeente besturen dien ondergang kunnen bespoedigen door maar steeds hooger staangelden te heffen van de gegadigden), toch trekken krachtsoefeningen nog steeds beoefenaars om te toonen aan het zwakkere geslacht hoe Bterk de elegante ridders wel zyn. Veel bezoek was er in de eerste dagen niet, maar wat het nog kan worden op de aan maning van den baas van het rad van avontuur, Donderdag-avond gegeven, dat 't Vrijdagavond onherroepelijk de laatste raddraaiing zal zyn, is nog met te zeggen. Alle maatregelen om tot een goed einde te komen, zyn intusschen genomen. En die maatregelen zyn doeltreffend geweest. De laatstee vond mag ten volle geslaagd heeten. Aan de Reeuwyksche brug, het punt van centralisatie voor deze gemeente, was 't met uitzondering van een draaimolen een kermis in optima forma. Van alles en nog wat! In het Wapen van Reeuwjjk zelfs café- chantant en in het café „De Landbouw" van hetzelfde laken een pak. De man van het rad van avontuur raddraaide nog wel zesmaal zoo hard als Donderdag-avond. T Werd je groen en geel voor de oogen. En de van ouds alhier welbelkende koek kramer maakte met zjjn geroep van; „Onder de negen en boven de twaalf!" „Gooi op no. elf!" „No. 11 gooit 22 oogen", beste zaken. Wie den inwendigen menscti wilde versterken of een ander een pleizier wenschte te doen met een hartig kermisgeschenk kon terecht in de palingkraain van een onzer ingezetenen. Goeie waar en niet duur. Was 't wonder, dat tal van paartjes zich wisten te amuseeren? Vrooljjk zingend trokken ze voorbjj, ons mededeelende, dat zjj gingen verhuizen en wie of er mee ging. Weer anderen zochten klaarblijkelijk iemand, want al zingende vroegen zjj maar sleeds: „Heb je niet de kleine Cohu gezien? „ter wyl er ook waren, die door zwaar melancho lisch gezang het luisterend publiek verkon digden: Och, wat spjjt, ik ben rnyn liefje kwijt!" Een kwaad ding vooral in de ker- misvreugde, doch hoe het zjj, die verloren liefste zal wel gevonden zyn, want tot laat zagen we haast alles gepaard. Van wanordelijkheden als daar zyn: op stootjes, vechtpartijen enz. enz. voor zoover ons bekend, geen sprake. Zaterdagochtend voor twaalven was alles reeds afgebrokeu en had ^ons dorp zjjn lief landelijk voorkomen weer'herkregeD. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. Baan, heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd voor de akte hand te* kenen lager onderwijs en de beer S. Hagen met even gunstig gevolg bet examen voor de hoofdakte. Gjjsbert Roelof van Tnet, milicien van de lichting 1908, ingedeeld bjj het 4de regi ment ipfanterie, in'gnrnizoeu te Gouda, is, na eemgen tjjd in het Militair hospitaal te Utrecht in observatie te zjjn geweest, voor alle militaire djensten afgekeurd en uit den dienst ontslageb. •Slikkerveer, 10 Aug. Tot onderwjjzer aan de Chr. school alhier (hoofd de heer M. de Kool) is benoemd de heer H. C. Langereis te Haarlem. 1 Sept. hoopt bjj in dienst te treden. Snelrewaard, 7 Aug. In de Maandag gehouden raadsvergadering is na onderzoek goedgekeurd de begrooting van het Burger lijk Armbestuur alhier voor 1904, in ontvang sten op f 168,40 en uitgaven op f 529,40 geraamd, vermoedelijk tekort f 361. Besloten is het tekort door subsidie uit de gemeentekas te dekken. Aangeboden is de gemeente-begrooting voor 1904, in ontvangsten en uitgaven op f 2819,141/s geraamd. 'Snelrewaard8 Aug. Toen heden de landbouwer C. O. in de buurtschap Linscho- ten met een voer hooi tegen den djjk kwam oprjjden, scbjjut de bestuurder den draai met goed te hebben genomen, zoodat het voer hooi en de bovenop zittende knecht in de Liuschotervaart terecht kwamen. De knecht, die groote kans had gehad in 't water onder het hooi te recht te komen, was dit, gelukkig, vrjjgeloopen en kwam er met een nat pak af, en het hooi zal na op- visschen en drogen wel weer bruikbaar zyn. Slotsom dus: een ongeluk dat erger had kunnen eindigen. 'StolwUk, 10 Aug. Er is een tjjd ge weest vele jaren geleden reeds dat een paar ondeugende Krimpenerwaardsche coupletzangers het volgende ten beste gaven: Klaas Och Keesje lief, schaf af je paard: We krjjgen een stoomtram door de [Waard. Kees En binnen den tyd van een jaar [of wat Voert ons de tram vlug naar ue stad. Klaas Wat vreugde zal dat dan toch zjjn! Kees Ocb, ga op zjj: diar koirit db trein! en dan zongen ze heel ondeugend: Geloof jjj 't? Wie ik? Ja jjj/ Wel man, Hahaha, hahaha, ze maken er maar wat van. En nu kyken die twee ongeloovige zan gers leeljjk op hun neus, want nu fluiten de locomotieven en n u moeten ze werkelyk soms op zjj voor den trein. Wel zjjn het nog maar zandtreinen, die we hooren en thans ook zien, maar ze zjjn toch de voor boden van datgene, waarnaar zoo vele jaren met verlangen is uitgezien. De werkzaamheden vorderen de laatste weken zoo goed, dat men niet ver meer van de kom onzer gemeente verwjjderd is. Grootendeels is dat een gevolg van den wei nigen tegenspoed, dien ineiT heeft onder vonden, nadat men den KaUjjk te Berg- Ambacht was gepasseerd. Toch heeft ihen ook hier, niet ver van Koolwjjk iets dergeljjks ondervonden: een groot stuk grond werd daar door de zwaarte van het zand opge heven. In verband daarmede moesten groote hoeveelheden zand op die plaats worden gelost, doch langer dan een dag is daarmee de gang der werkzaamheden niet vertraagd. Voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, die dezen winter zullen ge houden worden, hebben zich in deze gemeente niet minder dan 41 jongelieden aangemeld. Uit de ter visie liggende rekening over 1902 van de kerkvoogdy onzer Ned. Herv. gemeente blijkt, dat de ontvangsten bebben bedragen f 2263,19 en de uitgaven f 1948,73, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van f 314,46. Gisteren waren een aantal jongens bezig zich te vermaken met het ryden op eene lorrie, die zich op den tramweg be vond. De twaalfjarige C. M., die tusschen de rails den wagen tegemoet ging, had het ongeluk te vallen, toen by wilde uitwyken. Gelukkig kon kjj de beide beenen nog tot zich trekken, anders waren die hem zeker algereden. Nu kwam hjj alleen met een paar teenen onder een der raderen van den zwaren, ijzeren wagen en ook dat zal hem lang heugen, want de1 groote teen werd .hem plat gereden; dat lichaamsdeel is ge heel gekneusd, 't Is te hopen, dat door het werkvolk dergeljjltt gevaar!jjke spelletjes onmogelijk zullen worden gemaakt. •Tienhoven, 10 Aug. Van gisteren avond tot heden-middag zjjn op de zalm zegen visscherij alhier 9 zalmen gevangen. UEMENGD NIEUWS. Op de steenfabrieken langs den Hollandschen IJsel gaat het tengevolge van het natte weder met de werkzaamheden slecht, zoodat de arbeiders dikwjjls dagen achtereen moeten verzuimen. Gelukkig hebben juist in dezen tjjd de opkoopers van smeleu bekend gemaakt, dat zy dit graszaad tegen 6 cis, per KG. in ontvangst nemen. En nu trekken in grooten getale de sinelenenyders vóór dag eu dauw er op uit om des avonds belast en beladen huiswaarts te keeren. Vele gezinnen ver dienen met dezen arbeid een flink daggeld. De bekende Dar thuizerberg, tusschen Doorn en Leersum, zal na afloop van het tegenwoordige seizoen, als uitspan ning worden gesloten. De nieuwe eigenaar, de heer Scheurleer, bankier te 's-Graveuhage, zal op het terrein eene villa doen bouwen. Dat het de bedoeling is van het Rotterdamsche gemeentebestuur de ker mis geleidelijk in te krimpen, bljjkt weder daaruit, dat thans alle calé's en openbare vermakelijkheden halftwee 's nachts moeien sluiten, ook zelfs op den z.g. dollen Zater dag. In dien nacht mochten deze inrichtin gen voorheen tot 4 uur openblijven. Later werd dit reeds geleideljjk tot halfvier inge krompen, eu dit jaar moet ook in dezen nacht alles te hulftwee gesloten worden, terwyl tot niet langer dan één uur muziek gemaakt mag worden. Reeds den eersten nacht van de Rotterdamsche kermis is er iets zeer treurigs gebeurd. Het was omstreeks één uren gisteren-nacht, dat eenige Duitsche en 'Hollandsche schippers en schippersknechts in het bier- en danshuis „New-Lasine", aan het Roodezand twist kregen tengevolge van het uithalen vun kwajongensstreken door enkele hunner, als het gooien met stukjes cocosnoot eu zoo meer. Uit dat danshuis loodste men de twistenden de straat op, waar zjj zjch verspreidden. Even later stak een van de Hollanders, de 25-jarige schip per B. Vlietstra, wonende te Rotterdam, de straat over ter ontmoeting van een der Duitschers met wieu even te voren getwist was. Tusschen die beiden ontstond nu een korte woordenwisseling, men werd handge meen. een gil weerklonk over het Roode zand: schipper Vlietstra had een messteek in de linkerzjjde van zyn buik, en een in zijn rug gekregen, terwjjl bovendien één geweldige snede, hem aan de linkerzijde van den hafS toegebracht, slagader en spieren ter plaatse in één slag had doorgesneden. Bjjna onmiddellijk daarop zakte hjj ineen; men bracht den ongelukkige terstond meer dood dan levend naar het ziekenhuis, waar hjj kort na aankomst overleed zon der een woord gesproken te hebben. De dader werd direct gearresteerd en» naar het politiebureau in de Pauwensteeg ge bracht. Het is de 23-jarige schippersknecht C. F. W., van het Ryuschip „Rotterdam 4", liggende aan de SteeDplaats tegenover de oude Plantage. Het knipmes waarmede de 1 doodelyke steken en sneden werden toege bracht is op het Roodezand op de straat teruggevonden. De politie nam het in beslag. De ver moorde schipper laat een weduwe met twee kleine kindereu achter. De dader heeft by deze vechtpartij nog een tweeden schipper door een messteek in zyn linkerbovenarm verwopd. Deze man is in het ziekenhuis verbonden, waar de wonde van niet ernstigen aard bleek. De schippersknecht C. F. W., dadelijk na zyn arrestatie door den commissaris van politie, den heer J. C. Theyssen, in verhoor genomen, werd gisteren ter beschikking der justitie naar bet Huis van Bewaring gebracht. Betreffende den moord teChaam wordt vry algemeen geloofd dat de moeder plotseling krankzinnig is geworden, in dien toestand haar dochter geworgd en toen zich zelf van het leven heeft beroofd. Zaterdag is ter beschikking der justitie naar het huis van bewaring aau den Noordsingel te Rotterdam overgebracht J. W. C. W., vertegenwoordiger der firma W. G. Boele Sr., sigarenfabrikanten te Kam pen, aan de Hoogstraat te Rotterdam, ver dacht van verduistering van gelden. Voorzoover het onderzoek tot nu toe heeft opgeleverd, wordt een bedrag van f 2000 vermist. De aangehoudeue heeft volledig bekend. Te Hoorn zyn valsche guldens in omloop met den beeldenaar van Koningin Wilhelmina. Donderdag-ochtend, Juist toen de trein van halfacht te Leerdam den over weg passeerde, schrok het paard van KI. de L. van Schoonrewoerd, staande voor dien overweg aan den Schoonrewoerdschen weg, zoodanig voor de locomotief dat het op hol sloeg en den wagen, waarop een vet var- j ken, 't onderstboven keerde niet alleeD, I doch ook in zyn vaart een anderen wagen i met graan van den molenaar d. Nadort tegen den grond sloeg. De heer KI. de L. zelf geraakte onder den wagen en moet nogal ernstig letsel bekomen hebben. —Een treurig ongeval trof Woens dagnamiddag de familie Wyzenbeek te Go- rinchem. Het 9 jarig zoontje viel al spelende van de brug, die dient tot aanlegplaats der Iieusdensche boot, in de rivier de Merwede en verdween onmiddelljjk in de diepte. Tot nu toe is men er niet in geslaagd zyn l(jk te vinden. Donderdag-nacht omstreeks twee uur liep een heer op de Brouwers gracht nab(j de Prinsengracht te Amsterdam, toen by onverhoeds werd aangevallen door vier kerels, die hem op den grond wierpén en wilden berooven. Gelukkig was spoedig politiehulp by de hand, die één van het viertal arresteerde en overbracht naar bet politiebureau aan de Noordermarkt. Naar men verneemt, is de politie de andere'drie aanranders ook op het spoor. Te Rotterdam is in de bank van leening in beslag genomen een zilveren hor loge, afkomstig van den in den nacht van 6 op 6 dezer aan den Goejanverwelschendjjk onder Gouda gepleegden diefstal met braak. Twee jongens een van negen en een vau vyftien jaar van den land bouwer A. H. te St. Kruis, waren Woens- dagvoormiddag op de hofstede aan het stoeien, waarby de jongste een scherp mesje in de hand hield, met het ongelukkig ge volg dat hy den oudste een doodelyke wond in den buik toebracht. Geneeskundige hulp mocht niet baten. Anderhalf uur na het voorval gaf het kind den geest. De toe stand der ouders is vreeseiyk. Naar men verneemt, zal een gerechtelijk onderzoek worden ingesteld en wordt de justitie uit Middelburg gewacht. Vrydag-morgen verspreidde zich te Leiden het gerucht, dat de Rijnland- sche Bankvereeniging en collecteur der Staatsloterij (F. F. W. Heintz en Co.), de betalingen had gestaakt. Een groot aantal belanghebbenden verdrongen zich voor het kantoor, zoodat de politie ter voorkoming van wanordelijkheden moest optreden. Een der commissarissen deelde aan den waar- nemenden commissaris van politie mede, dat het kantoor zou gesloten blyven en de beer Heintz naar Den Haag was vertrokken om zich by de rechtbank failliet te verklaren. Toen Zaterdag-ochtend te Gro ningen te ongeveer vyf uur de letterzetters Lofvers, Geertsema en Walstra van hun werkplaats in het gebouw der Nieuwe Gro ninger Courant naar huis gingen, bemerkten zy, dat eenige jongelui op het balcon voor het huis van den heer Koets, tegenover het Koude Gat, spektakel mafkten. Dat trok de aandacht der zetters en zy bleven slaan. Een der jongelui, de 22-jarige student H. C. W. F., geboren te Batavia, riep Geertsema toe, boven Ie komen, en toen deze ant woordde, dat h|j het niet deed, riep de student: „Dat is je geraden ook, want dan jaag ik je een kogel door je kop!" Geert- \8ema gaf eenig bescheid en intusschen was de student naar binnen gegaan om een oogen blik later weer op het balkon te komen en met een revolver op Geertsema te mik- ken. Ook hebben Geertsema, zyn collega's en anderen een schot gehoord. In elk ge val kwamen dadeiyk eenige politieagenten toesnellen. Gelukkig was Geertsema niet geraakt en is geen kogel gevonden. Ook de revolver, waarmee geschoten is, heeft men niet kunnen vinden. De student is in den vroegen morgen gearresteerd en de drie I andere jongelui z(jn meegegaan naar het bureau van politie, Geconstateerd werd, dat F. in beschonken toestand verkeerde. Hij heeft in deq loop van den dug in een ver hoor verklaard, dat by geschoten heeft. IIli js daarna op vrye voelen gesteld. Te Oudeschild, op het eiland Texel, sloeg Douderdug-avoud te ongeveer half elf de bliksem in den toren van het kerkgebouw der Hervormde Gemeente. In een ommezien stond de toren in lichtelaaie Nader meldt men: De brand is boven in den toren ontstaan. 10 k 12 jaren geleden sloeg by een hevig onweder de bliksem ook in denzelfden toren, die thans by na Seheel door het vuur is verteerd. Ware e wind zoo hevig geweest als in de laatste weken, hel oostelyk deel van het dorp zou groot gevaar geloopen hebben geheel af te braudeu. De kerkelyke archieven ziiu geborgen. y In bet begin Tan dit j81r en ook nog eenige dagen geleden, werd mede gedeeld, dat goederen uit de artillerie, inncbtingen aan De Hembrng en vermoede, juk van diefstal afkomstig, te Amsterdam in beslag zijn genomen. Nader verneemt men, dat aan die inrichtingen op schande- lyke wyze moet zyn gestolen. De dief stallen moeten loopen over een tyd vak van jaren; men spreekt zelfs van vfif jaar- drie werklieden, die bereids zyn gearresteerd' verlieten schier dageJyks de werkplaatsen! onder hun arm een pakje messing, enkele kilos zwaar, dragende, die dan aan ver schillende opkoopers zyn verkocht, die eveneens zyn gearresteerd. Deze laatste wisten het gestolene weder van de hand te doen aan een groothandelaar in oude en nieuwe metalen, die het by gi-oote part yen wist te verkoonen. Io bet geheel moet er voor een waarde van ongeveer tienduizend gulden zyn gestolen. Gisteren-middag reed te 's-Gra- venhage een volle omnibus, komende van de Weimarstraat, by de Koningin Emma- kade een kar beladen met steenen aan. De boom van de omnibus brak en de paarden sloegen op hol. In de Prins Hendrikstraat werd eeu dokterskoetsje omvergeworpen. De koetsier van het koetsye viel van den bok en de wagen werd geheel vernield. Eenige passagiers sprongen uit den bus en verwonden zich. De personen, die waren blyven zitten, kwamen met den schrik vry. By de Tasmanstraat werden de paarden tot staan gebracht. Men schryft uit Barneveld: Zondag-avond bevonden zich een drietal boerenknechts uit Essen in het naburige De Valk, waar zy o. m. zongen dat de Es- senaren nooit verloren gaan. Dit scheen voor de bewoners van De Valk een soort uitdaging te zyn, althans de 17-jarige aldaar wonende boerenzoon H. H. riep: „De Valk boven". Nauwelyks had by deze woorden geuit, of een der drie genoemde boerenknechts, zekere J., trok zyn mes en stak hiermede II. in den rug. De toegebrachte wonde is zóó diep, dat zy levensgevaarlyk schyut te zyn. 8TAD8R IEUWM. SchwwnlMTm, II An®. By de op 8 dezer gehouden be steding voor werkzaamheden aan de Bewaar school waren voor het timmerwerk drie biljetten ingekomeo, en wel van: P. Vermey f 199 G. H. Kuyleuburg - 169; G. de Langen 160; en voor het metselwerk twee: A. v. d. Pauw f98; en A. Woudenberg - 91. Aan de laagste inschryvers is het werk gegund. Ter aanvulling van het be richt in ons vorig No. betre ffende de a. s. tentoonstelling van gastoestellen enz. in de nieuwe monsterzaal der gemeente-gasfabriek, vernemen wy nader dat in de regelings commissie, behalve de drie genoemde heeren, zynde een lid der gascommissie, de secretaris dier commissie en de directeur der gas fabriek en waterleiding, ook nog de kassier dier gemeente-inrichtingen zitting heeft. Tevens kan gemeld worden dat de heer burgemeester dezer gemeente het eere voorzitterschap welwillend heeft aanvaard. Kan men op Zaterdag-avonden, vooral in den zomertyd by goed weêr, steeds eene groote menigte wandelaars aantreffen langs de Havens onzer stad, vooral was dat het geval op l.l. Zaterdag-avond, toen de muziek vereeniging Apollo", directeur de heer W. van Rfesum, weder een volka- concert gaf in het verlichte Boterhuis. Veel succès mocht deze vereeniging weder met hare uitvoering inoogsten, en zy, zoo wel als de Militaire muziek vereeniging, mogen zich verzekerd houden dat dergeiyke volks concerten op hoogen prys worden gesteld. De bonderden toehoorders en toehoorderes sen mogen daarvoor zeker "wel ais bewfis strekken. Naar wy vernemen, zal de Muziek- vereeniging Apollo" a. s. Donderdag-avond, by gunstig weder, eene uitvoering geven op de rivier de Lek, waartoe de Stoomboot „Johan IH" welwillend zal worden beschik baar gesteld. Zondag werd in de R. K. kerk alhier, evenals ra alle Kath. kerken in het Bisdom Haarlem, na de Hoogmis een plech tig Te Deum gezongen tot dankzegging voor de keuze van Paus Pius X. Ons kwam gisteren eene on- langs vervaardigde, goed geslaagde photo- C)hie ouder de oogen, voorstellende eene iliegroep, zóó merkwaardig, dat het zeker met als eene onbescheidenheid aal worden aangemerkt, wanneer wy daarvan openiyk gewag maken. Niet minder dan vyf geslachten in de rechte linie waren by deze groep vertegen woordigd: in het midden een zittend kind van ruim 4 jaren, daarachter staande de moeder benevens de grootmoeder en vóór aan zittende de overgrootmoeder zoomede de bet overgrootmoeder; de laatste eene nog krasse vrouw van byna 87 jaren. Deze eigenaardige grotp, die zeer zeker eene groote zeldzaamheid mag beeten, be treft eene familie, in de onmiddeliyke na- byheid onzer gemeenle woonachtig. Afloop van fublleke Verkooplngen van Onroerende Goederen. •—De perceelen bouwterrein van Mr. Van Nes van Meerkerk, aan de Tol straat te Meerkerk werden 5 Aug. 1.1. ten overstaan van notaris Maris aldaar verkocht aan den heer A. Sterk qq„ voor f 1300. VERVOLG OER NIEUWSTIJDINGEN- Uit Rome wordt van 9 Augustus gemeld De plechtigheid van de kroning des Pausen had plaats om 8.30 's morgens in de basiliek van St. Pieter met gesloten deuren, maar in tegenwoordigheid vau 60.000 personen. De troepen stonden voor de ingangen op gesteld om de menigte in bedwang te houden, o de kerk handhaafde de pontificale macht de orde. De Paus kwam, vergezeld van de grootwaardigheidsbekleeders van het pauseiyk hof, en de adelwacbt, te voet voor de portiek van de basiliek en zette zich met den myter 31 het hoofd op den trooD, die voor de eilige deur was opgericht. De kardinalen namen rondom hem plaats. Rampolla, aartspriester vau de basiliek, sprak, omringd door het kapiltel en de geesteiykheid van het Vaticaan, een korte rede in het Latyn ter eere des Pausen uit. De Paus liet ver volgens het kapittel en de geesteiykheid tot den voetkus toe. Intusschen weerklonk in de Sixlynsche kapel het gezang: Tu es Petrus. De Paus beklom vervolgens de sedia estatoria en voorafgegaan door de waardig- Jeidsbekleéders en do kardinalen kwam hy te 9.50 de basiliek door den middeningang bioneu, waar hy door het gejuich der menigte werd begroet, terwyl van de loggia der Benedictie de zilveren trompetten klonken. De Paus gaf daarop zyn zegen en deed met een handbeweging het gejuich verstommen. Iiy stapte vervolgens voor het altaar van het H. Sacrament uit, waar by voor het plechtig uitgestalde Sacrament eenige oogenblikkeh in adoratie verwylde. Alle kardinalen ston den om het prachtige schouwspel geschaard. De Paus steeg toen weer in de sedia en werd naar de capella Clementina gedragen. Daar zette hy zich weer op den troon neder, terwyl de kardinalen, patriarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen de obedientie betuigden. De Paus gaf het volk met krachtige, heldere, plechtige stem zyn zegen. Om 16.30 begon de Paus de mis aan het altaar der Confessie te lezen. Er was een talryke menige op het plein St. Pieter. Volgena een nader bericht was de plech tigheid der kroning 0111 1.10 2onder eenig incident afgeloopen. De kroning zelf had plaats precies om [2.55. De Paus verliet onder aanhoudend gejuich de basiliek van St.. Pieter om 1.5. De verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Utrecht, in het kies district IJselsteio, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overiyden van den heer Mr. B. J. Lintelo Baron de Geer van Jutphaas, zal geschieden op Dinsdag 1 September a.s. en de stemming en herstemming, zoo noodig, op Vrydagen 11 en 18 September a. s. Aan het gebouw van het Prov. Bestuur van Zui<)-IIolland is gisteren aanbe steed het maken en opbergen van een paar houten deuren voor de schutsluis van het kanaal door Voorne te Nieuwesluis. Minste inschryver W. van Splunder, te Ridderkerk, voor f 8468. De Slet. bevat de statuten der volgende vereeniging: IJsclub „Vooruitgang" te Bleskensgraaf. Het stoffely k overschot van Mr. B. J. Lintelo baron de Geer van Jutphaas, werd Zaterdagmiddag in het familiegraf op de begraafplaats te Jutfaas bygezet. Op de begraafplaats waren vele personen aanwezig, onder meer enkele leden van Provinciale en Gedeputeerde Staten van Utrecht. Aau de groeve werd allereerst gesproken door Mr. W. A. van Beeck Calkoen, lid van Gedeputeerde Staten, die namen» het Pro vinciale Bestuur van Utrecht een laatste hulde bracht aan den overledene, die gedu rende een zestiental jaren een veilige gids is geweest in zake Provinciaal Bestuur. Naast de verdiensten van den doode als ge leerde en mensch bracht spreker nog in herinnering de uitstekende wyze waarop de overledene steeds de provinciale waterschaps- belangen behartigd beeft. Professor Mr. J. de Louter bracht uit naam van den senaat der Utrechtsche universiteit een eerbiedige hulde aan den man die 39 jaren een der sieraden der hoogeschool was. Met een toepasseiyk woord legde vervol lens baron d'Ablaing van Giessenburg en iiessen-Nieuwkerk uit naam van de ridder schap van Utrecht een krans op de lykbaar. De oudste zoon van den overledene, bur gemeester van Doorn, dankte uit naam van de familie voor de belangstelling, waarna nog de heer Boissevain, schoonzoon van den overledene, tot de kleinzoons van den doode een kort woord richtte. Hiermede As de plechtigheid geëindigd. De firma B. Groote Co. te Amsterdam organiseert een wedstryd voor amateurs-fotografen in Nederland. De foto's, die worden verlangd, moeten een afbeelding geven van eenig feestbetoon op den verjaar dag van H. M. de Koningin. Een jury van drie deskundigen zal worden benoemd om te beslissen welke inzenders voor pryzen in aanmerking komen. De bekroonde fotografieén zullen JL M. worden aangeboden als biyvende berinnering aan Haren verjaring. Van de 12 candidaat-veeartsen, die te Utrecht aan het veeartsenykuodig examen deel namen, is 0. a. het diploma uitgereikt aan den heer H. W. O verbosch, te Gouda. De examen-commissie voor het politie-dipioma 1903 zal bestaan uit de beeren: Jac. van Waning, burgemeester van Ouder kerk a/d IJsel, voorzitter; B. H. A. Lende rink en D. Beunder, comm. v. pol. te Zutphen en Enschedé: E. F. v. d. Lugt, hoofdinsp. v. pol. te Arnhem en W. L. H. Köster Henke, comm. v. pol. te Harderwyk, secretaris. Leden-plaatsvervanger: P. Stapel, comm. v. pol. te Hellevoetsluis en J. J. A. de Koning, inspect, van pol. te Rotterdam. Tot deelneming aan het examen hebben zich dit jaar 111 adspiranten aangemeld. In den loop der volgende maand zal de examen commissie zitting houden te Groningen, den Haag, Arnhem en Tilburg. Benoemd tot lid van de commis sie van toezicht op de rykstuinbouwwinter- school te Boskoop, Chr. Rüpke, burgemeester van die gemeente. De heer H. Pannekoek te Sliedrecht is geslaagd voor de hoofdakte. De heer J. Pieterson Moens te Berg-Ambacht is geslaagd by bet examen Engelsche taal 1. 0. De heeren A. Boers uit Lekker- kerk en J. A. Donk uit Gouda zyn geslaagd by het examen Fransche taal 1. 0. Zondag 9 Augustus was 't 40 jaar geleden, dat Minister Kuyper te Beesd als Ned. Herv. predikant is bevestigd. Geud», 7 Aug. In de heden gehouden raadsvergadering was allereerst aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven der heeren Dr. H. IJssel de Schepper, Dr. F. H. G. van Iterson, J. van Galen, M. H. A. Straater, J. A. Donker, G. Prince en J. L. van Eyk. De commissie, in wier handen de stukken gesteld waren, vond ze in orde en adviseerde tot toelating van de benoemden en de ver gadering vereenigde zich met dat advies. Voorts werd zonder debat of stemming overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. tot bestendiging van den vóór 2>ren by wyze van proef opgerichten cursus ter opleiding van onderwyzers en onderwyze- ressen voor de hoofdakte besloten. Ook werd aangenomen een voorstel van Burg. en Wetb. om een gedeelte van den door J. E. vau Dongen Bolding aangelegd wordenden weg in de Korte Akkeren, de Lethmaatstraaf, niet voor de gemeente in eigendom te aanvaarden. Een voorstel van Burg. en Weth. tot het aanbrengen van eene oeverbekleeding langs het Regentesseplantsoen, waarvan de kosten geraamd zyn op f 4100, werd op verzoek van den heer Jongenburger tot eene vol- gende vergadering aangehouden. Verder werd een voorstel van Burg. en Weth. om een gedeelte van deu waterkuut van den Ridder van Citsweg te doen voor zien van eene bazaltglooiing, geraamd op f 1050,- eveneens tot eene volgende vergade ring aangehouden, daar het volgens het beweren van den heer Straater nog niet vaststond dat de gemeente verplicht was tot onderhoud van bedoelden weg en zyne kanten. De mogelykheid bestaat dat het onderhoud, hetzy by den polder Bloemendayl, hetzy by gehoefslaagden behoort. 'Haastrecht, 11 Aug. De postbode J. Ballering alhier heeft met ingang van 1 October a.s. als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Met dien datum heeft by de bestelling in deze gemeente gedurende 30 jaren waargenomen. Kedlchem, 7 Aug. De vereeniging „Hooger zy ons Doel" alhier behaalde gisteren op het jaarfeest van den Bond voor Gem. ZangV? „Eendracht maakt Macht" te Heke lingen een zilveren ,'medaille als tweeden prys in de eerste afdeeling en wel met alge- meene stemmen. De jury bestond uit de heeren L. F. Brandts Buys, Georg Ryken en Uaagmans. De vereeniging, die op 't vorige jaarfeest den gouden medaille verwierf als eersten prys heeft zich dus lliuk gehandhaafd, of schoon byna een derde der leden voor 't eerst meezong en enkele der oude garde door fa milieomstandigheden niet konden meedoen. Het verplichte nummer was: „Myn Vader land" van Dan. de Lange, het zelf gekozen nummer: „Gebed in Nood" door J.B. Kolkman. In de tunnel van den onder- grondschen Metropolitain-spoorweg te Parys had heden-nacht een vreeselyke ramp plaats door het vlam vatten van één spoorwagen. Niet minder dan 90 slachtoffers werden geeischt. In Parys heerscht algemeene ont zetting over deze catastrophe. VERBETERING. Niet met 1 Juli a. s. (zooals Uit Bleskens graaf in ons vorig No. abusieveiyk werd vermeld), maar reeds inet ingang van 1 Juli jl. is het tractement van den brievengaarder aldaar verhoogd. VARIA. Te Hamburg is een Staphorster spinnewiel verkocht voor f300; een lindeboom te Losser, die te dicht by de trambaan stond, werd ook met drie bankjes van 100 betaald; mynheer .Delmers te Oostwold maakte een lapje van f 1000 voor z'n vierjarige merrie. Op apostelpaarden maken twee Amster dammers de reis naar Rome. Ze namen alleen maar wat kleeren mee, en een hang mat om buiten te overnachten. Het nieuwste nieuwtje van de Engelsche „grootheid" is de automobiel-hond. Zoo'n arm dier moet naast z'n meesteres in de tuf-tuf zitten en mee kilometers verslinden. Uitrusting: groote pet op deu kop, gekleurde bril voor de oogen en een buisje met zilveren kuoopen aan 't houdenlyf. 't Gebeurt ook, dat de auto-dog een voile draagt. Aan een New-Yorksche dame, mevr. Stuyvesunt Fisk, komt de eer toe eene nieuwe „sensatie" voor haar diners te hebben bedacht. Tydens den maaltyd geeft in de eetzaal een dieren- temster in een kooi met leeuwen en tygers een vertoouing. Loopt het nog eens mee, dat by het dessert de temster door de leeuwen wordt opgepeuzeld, dan mag zoo'n, diner zeker wel schitterend geslaagd heeten.— Een club in 't Nd.-Brabantsch Helmond heet „Onder ons elven". Dat cyfer klopt merkwaardig met het voornemen van de elven om uit te schryven een „nationaal knevel-concours". Drie Helmondsche kap pers zullen de gewichtige taak van juryleden op zich nemen en uitmaken, wie van de Nederlandsche mededingers den luigsten en mooisten knevel draagt. „Zoo, is de Paus ook al dood?" vraagt iemand in de tram Zuid broek-Stadskanaal. „Ja", zegt een ander, „hy heeft lang geleefd, wel 90 jaar, naar 'k ineen". „Eo wie zal hem opvolgen, denkt ge?' „Och, natuurlyk, met dit ministerie allicht weer eeu Roomsche". Een Betuwsch blad vertelt verschrikkelyke diDgen, die Zatefdag in Lienden zyn gebeurd. Ver- beeld-je, dat dorp werd door eenwolk aderbreuk getroffen! En geiyk 's winters de yspieken aan dak en goot hangen, deed toen het stroomend waterDe „Stichtsche Courant" schreef verleden Zaterdag in een artikel over de Utrechtsche gemeenteraads verkiezingen: „Het liberalisme verdient aan weerszyden vertrouwen". Nog al waar- deerend van dat antirevolutionaire blad. Een week later echter kwam een „verbe terde" uitspraak: in plaats van „verdient" moest „verliest" gelezen worden! Te Stein en Elsloo, schryft men aan de „Lim burger Koerier", is bloedig gevochten op den dag der verkiezingen. Te Stein werden drie personen erristig gewond en sneuvelden verscheidene glasruiten; de burgemeester van Elsloo werd half dood geslagen. Te Zeelst by Eindhoven, dreigde iemand een vrouw, met wie by ruzie kreeg, haar huis te zullen afbreken, 's Nachts werd ook werkelyk de bedreiging volvoerd: met eenige helpers joeg by de vrouw en haar dochter de woning uit, waarna geen steen op den anderen bleef. In een der Geref. kerken in Kollumerland stond Zondag na het eindigen van de godsdienstoefening de ge meente gereed om den zegen te ontvangen. Maar de menschen stonden zydelings of met den rug naar den leeraar toegekeerd. Waarop dominé vroeg: „Of men liever van achter dan van voren den zegen wenschte te ontvangen". Een proefpredicatie per phonograaf, natuurlyk dat men daarvoor in Amerika moet zyn. Het kerkbestuur der Hongaarsch-Joodsche gemeente te Chicago verzocht een rabbyn te Presburg op beroep te komen preeken, maar deze, die niet veel zin had om zoo'n verre reis te doen, onzeker als 't was of hij wel be vallen zou, wist er wat anders op. Thuis stak hfi in een reuzenphonograaf z'n proefpreek af en deze preek, in een zitting van den kerkeraad te Chicago afgedraaid, beviel zóó goed, dat de candidaat terstond met alge meene stemmen werd beroepen. De Groninger tentoonstelling kreeg Woensdag de 150.000ste bezoeker, 't Was Frttulin Elsa Koch uit Bremen, die in gezelschap kwam van twee Groninger dames. Frttulin Koch kreeg een fraai gouden remontoir met inscriptie, bloemen, fanfares en 't Duitsche volkslied en de haar vergezellende dames, die het 149999en 15000lste kaartje hadden, kregen ook nog een sou ven ir.— Een Duitsch advocaat is niet zoo goed te spreken over de Holland sche hoffelykheid. Op weg naar Den Bosch, werd hy door de politie te Tiel voor een anderen Duitscber aangezien, die zich dezer dagen te Scheveningen aan oplichting schul dig maakte; by werd opgebracht naar't com missariaat. Op een en denzelfden dag trouwden te Fynaart drie zoods van myn heer P. Kuyle met drie dochters van mynheer G. van Ham, een ryk grondeigenaar. Heel Fynaart is in feestdos. Onder de vroolyke tonen der Fynaartsche muziek vereeniging begaven de jonggehuwden zich 's avonds ojp hun huwiyksreis naar Italië. Iemand uit Hoorn giug 's avonds met den trein uit Alk maar naar huis. Maar thuis kwam hy dien avond niet. Ily was onderweg in den dut geraakt en s(iep door tot diep 111 den nacht. Toen stak hy 't hoofd door 't portier en vroeg auu 't verwonderde personeel, dat bezig was met het rangecren van den trein „Waar zyn we nu?" De bezoekers van onze vaderlundsche badplaatsen werden dezer dagen opgeschrikt uoor 't alarmeerend krantenbericht: „Er zyn haaien op de kust." Ze hebben zich niet ongerust te maken, bchryft nu iemand in do „Telegraaf'. De reuzenhaai, de vyand in de Indische- en Atlantische Oceaan, komt hier niet en de vier overige soorten, die onze kusten nog wel eens met een bezoek vereeren, doen geen sterveling kwaad. In Barneveld is 't niet pluis: daar zyn too venaars. Pas geleden was het een varken, dat onder 's boozen invloed stond eu nu is 't een vrouw, die een kikker in 't ïyf heeft. Dat zegt ten minste een duivelbanner uit Amers» foort. En die man heeft vertrouwen. Zoo dat velen in Barneveld droevig te moede zyn. Zóó aanstekelig werkt het geval, dat wie zich ongesteld gevoelt of klaagt niet lekker te zyn, aanstonds wordt getroost met: „als-je maar niet betooverd bent." Men heeft getracht de gemoederen tot rust te brengen door de volgende reusachtige advertentie in de „Barneveldsche Courant": „De ondergeteekende heeft de eer het ge- eerde betooverde Barneveldtcbe publiek, waaronder ezels, varkens en ander gedierte begrepen zyn, kennis te geven, dat by zich alhier als duivelbanner eu spokenverdryver gevestigd heeft. „Hy onttoovert en geneest alle betooverde menschen, dieren, karntonnen, roomafschei- ders eu dergelyke zaken* verdryft spoken en geesten uit alle ïuogulyke en onmogelyke plaatsen en verricht allen wat op dat gebied behoort. 1 „Hy beveelt zich aan voor de levering van vlierstruiken, heksenpoeder, echte Bloksber- ger hekseubezems en allerlei onttooverings- en voorbehoedmiddelen. Ook is hy ruim voorzien van echt suggestie-poeder voor ver kiezingen, dat vetl sterker werkt dan ad- vertentiön en strooibiljetten. „Ondergeteekende is hoofdagent le klasse en waaguieester in buitengewonen dienst van de wereldberoemde Heksen waag te Oudewater en tevens in het bezit van een electrischen heksenoven van 500 volts. „Hy verzekert een prompte en civiele bediening, volgens matig tarief, goedgekeurd by Kon. besluit van 30 Febr. 1703 („Staats blad" no. 11) en verzoekt UEd. gunst en recommandatie. CAGLIOSTRO II, gediplomeerd duivelbanner le kl. „Attesten van gekroonde hoofden, minis ters, burgemeesters, enz. ter inzage." Maar nog is men te Barneveld niet ge rust. Eo dit in 't derde jaar van de twintigste eeuw. VIS8CH ER1J - BERICHTEN De uitkomsten der zalmvissche- ryen op de Waal en de Merwede waren in de laatste 8 dagen zeer bevredigend, In het traject van Tiel tot Woudricbem werden 67 zalmen gevangen, by Gorinchem 76 en te Hardingsveld 116 Btuks. Bovendien bemach tigden de visschers 5 steuren, die van f 49 tot f 80 per stuk opbrachten. De besomming aan andere rivier- en polder- visch was weinig loonend. Winterzalm deed f 1,10 i f 1,35; zomer- zalm f 0,85 k f *,10: St. Jacobjes f 1 k fl,20. RECLAME. Vau mond tot mond! Zoo ver is het reeds gekomen door de treffende gevallen van ongehoopte ge nezingen, die bekomen zyn door een regel matig gebruik der Pink Pillen, dat de ware vrienden ze elkander aanbevelen. We laten hieronder de raadgeving volgen, die de Heer J. H. Boers* wonende le Breklen- kamp, aan een zyner vrienden, namelyk deu Heer B. Hofste, gegeven heeft. Ge noemde persoon woont niet meer in ons vaderland, maar woont thans in Laag-Pruisen, graafschap Bentheim. Gewoouiyk zeggen wy, als wy nog een oud-Hollandsch spreek woord mogen gebruiken: „Het is beter een goede buur dan een verre vriend". Maar hier in dit geval is het juist het tegenover gestelde, want zyn verre vriend, namelyk de Heer Boers, heeft hem een goeden raad gegeven. De Heer Hofste had lange jaren ge sukkeld aan eene ziekte, die men om zoo te zeggen geen naam kan gevenhy had altyd een ver moeid en onaange naam gevoel, gepaard gaande met moede loosheid en alle lust tot werken ontbrak hemhet was wonder baar te bemerken, dat na het gebruik van slechts een doos de Heer Hofste reeds eenige verbetering ondervond; wel een bewys, dat zy on- middellyk op het bloed gewerkt hadden en thans, na het gebruik geregeld voort gezet te hebben, gevoelt hy zich veel krachtiger dan voorheen; het is alsof hy een nieuw bloed door zyne aderen voelt stroomen. De Heer Boers schryft ons: „ik heb de machtiging van den Heer Hofste bekomen, dat u in het belang der lydende mensch- heid zyne ware genezing moogt bekend maken. Zoo er nog twyfelaars bestaan, dat zy zich tot my wanden en met genoegen zal ik hen schriftelyk of mondeling in op rechtheid het bovenstaande bevestigen." Dat de lyders aan bloedarmoede, bleek zucht, neurasthenie, rheumatiek, algemeene zwakte, zoowel by man als vrouw eu de huismoeders voor hunne jonge dochters en jonge zonen niet meer aarzelen, want hier is thans het middel dat aan hunne zorgen een gewenschte voldoening zal geven. Prys f 1,75 de doos, f 9,— per 6 doozen. Verkrygbaar by Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofd-depóthouder voor Nederland en Apotheken.—Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrygbaar voor Schoonhoven en omstreken by A. N. van Zessen, Drogist. De Heer Hofste, volgens portret. 'fKérkrygboar in den Boekhandel van S. Sc W. N. VAN NOOTEN, Schoonhoven. BEURSBERICHTEN. 10 Aug. Cert. Nederl. Werkl. Schuld. U/, 79«/i6 Dito dito 3 93;t 1 Oosteuryk, Obl. Mei-Nov. 5 Dito Feb.-Aug. 5 84Va Portugal, Obiig3 30 Rusl. Obl. Binnenland 1894 4 Dito Nicolaï Spoorw. 4 99Vs Dito Gr. Russ. Spw.-my.'98 4 678/i Amst. Hyp. Waarb. Maatsch. Obl. 4 100 Hong. Hyp.-Bank pandbrieven. 4 828/* Zuid-Ital. Spoorw.-my. Oblig. 3 676/i« Loten Theiss Reg. Ges. 4 ISO8/* Loten Madrid3 44 Loten Turkye 1870 3 19V» MARKTBWRIOHTEN. Gortnchom, 10 Aug. Aangevoerd 801) runderen, 13 nuchtere kalveren, J2 vette varkens en 012 loggen. Prijr.en: nrnj kalfkooieu f S30 a Ï70, kalfvaarzon f ISO a 130, melkkoeien f 180 a J30, Mi-jange ossen 1170 a JiO, guiste vaarren f120 a 11 uinken f 100 a HO, graskalveren f 40 a 70, nuchtere kalveren f 12 a 14, vette varkens 18 a 20 ct. per half kilo, biggen 1 8 a 12 Botterdam10 Aug. Tarwe 1 7 90 tot 18,70. Per 100 kilo f8,25 tot f 10,—Rogge f 5,20 tot f 5,00. <E1, Botterdam, 10 Aug. Aangevoerd 156 vette runderen, 0 magere dito, 3->0 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 1856 schapen of lammeren, 505 varkens. Runderen 25 a 38 ct.; kalveren 34 a 45 ct.; schapen 25 a 34 ct; lammeren 35 a 39 ct.; varkens 18 a 21 ct. en lichte varkens voor export 17 a 20 ct. per ty» kilo. BHBtlEBLlJKE Hl AMD. Ncüooulioven. Van 7—11 Aug. Ondertrouwd: G. v. d. Ree en G. E verhard us. Moordrecht. Van 15—31 Juli. Geboren: Jacob Johannes, z. van P. van der Ras en J. Bongers. Teuuis, z. van C. Ooms eu D. Tom. Adrianus, z. van L. Kol en G. Mes. Lynfje, d. van G. van Erkel en C. van der Kaa. Overleden: A. Bournan, echtgenoot van J. A. Forken, oud 37 j. Pupekop. Van 131 Juli. Geboren: Maria Dirkje, d. van D. vau Baren en J. de Heer. Aaltje, d. van C. Smit en A. de Ruyter. Kceuwyk. Van 1—31 Juli. Geboreu: Hendrik, z. van S. Hagen en T. Noordegraaf. Adrianus Marinus, z. van B. Hoogendyk en C. M. van Wyngaarden. Jan, z. van J. van Bodegraven en J. de Kuiter. Margaretha Nicoletta, d. van J. de Jong en M. M. van der Helm. llendricus Joseph, z. van G. Straver en M. van Lent. Teunije, d. van A. van den Berg en A. Perdyb. Martinus, z. van II. A. den Edel en L. Ooslrom. Wynandus Cornelia, z. van C. StreDg en A. Lexmond. Arie, z. van G. Hey en P. van Dyk. Jan, z. van J. Slappendól en J. van Wens- veen. Arie, z. van G. Vermey en J. Hoogervorst. Getrouwd: F. Versluys eu A. M. Schoonderwoerd. Overleden: D. Grootendorgt, oud 77 j. A. J. van Triet, oud 20 j. - J. Stouthart, oud 9 w. Tien hoven. Van 1 31 Juli. Geboren: NeeBje, d.-vau C. Uittenbogaard en A. Ei kelen boom. Overleden: Joh. C. van Zomeren, oud 31 j., echtgenoot van A. Bron. Willlg;e-L<augerak. Van 15—31 Juli. Geboren: Aart Adrianus, z. van II. Natzyl en N. de Jong. Adriana Elizabeth, d. van M. A. Vemooy en A. Straver. Wilhelmus Cornells, z. van C. v. d. Hoek eu B. v. d. Hoogen. Getrouwd: J. Kortenhoeven, oud 31 j. en J. Versluis, oud 24 j. Overleden: F. Verhoef, oud 2 w. Zie verder pagina 4 van dit Blad. Voorspoedig bevallen van een welge schapen Dochter J. W. RENEMAN van DER LANDEN. L. RENEMAN. Haastrecht, 10 Aug. 1908. Na eene zeer kortstondige ongesteld heid overleed te Botterdam, ten huize zyner Familieonze Oomde Heer JOUANNE8 ABBAHAM JiNNEN, iu den ouderdom van 77 jaren. H. A. WESTBROEK en Ecbtgenoote. Stolwyk, 1 Aug. 1903. Heden overleedin den ouderdom van ruim 86 jaren, onze geliefde Vader en Behuwdvader Mr. BABTHOLU JACOB LI». TEI.O Baron DE tiEEB VAM JUTPHAAS, Lid van Gedeputeerde Staten der Pro vincie Utrecht. Jhr. L. DE GEER VAN JUTPHAAS. F. P. DE GEER VAN JUTPHAAS van OonT. Lekkerkerk, 4 Augustus 1903. Eenige en algemeene kennmycoing. Heden overleed, na een langdurig en geduldig lyden, ouze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder COBNEL.IA TUKKEB, Wed. van C. de Vhies, in den ouderdom van ruim 73 jaar. J. DE VRIES Cz. E. DE VRIES—de Vhies. W. DOGTEROM. N. DOGTEROM-de Vhies. Lekkerkerk, 7 Aug. 1903. Hedeu overleed, tot onze diepe droef heid, na eene langdurige ongesteldheid, onze geliefde Moedèr en Behuwd- moeder. Mej. WILLEMIJKTJE AM KEK, Weduwe van den Heer Arie ten BnuMMELKR, in den ouderdom vau ruim 82 jaar. Uit aller naam JOHs. TEN BRUMMELER. Stolwyk, 9 Aug. 1903. verkrijgbaar in den Boekhandel van S. W. N. VAN NOOTEN, Schoonhoven. CUR \TOREN maken bekend, dal^op H en September a. het 8e TOE- li ATI MOS-EX A MEM zal worden ge houden. ,7 1 *T Aanmelding by den Rector Dr. A. VAN IJSENDIJK vóór den 1. Neptember c. k. H.H. Veehouders, welkejhunne kalveren legen Boutvuur wenschen te doen enten, gelieven het aantal daarvan zoo spoedig mogelyk op te geven aan j. I. HENDRIKSE, Ryksveearts. Groot-Aininera, 7 Augustus 1903. Ik lieb nu nauwkeurig diverse Zeeppoeders onderzocht, doch NIETS evenaart in ^Vetgehalte en in Reinigingskracht Terstond gevraagd bekwame Tim merlieden by W. GROOTHUIS, Timmer man en Aannemer, Schoonhoven. 2 BEKWAME gevraagd. Adres G. v. d. STERRE, Mien werker k a/d IJsel. TERSTOND GEVRAAGD: of Halfwas bij JOHs. DE BRUIJN, Tim- merman te Ouderkerk a/d IJsel. TERSTOND GEVRAAGD: by E. BOERMAN te Hoornaar. Terstond gevraagd: BrieveD, lett. U N, Bureau van dit Blad. Er biedt zich aan, om terstond in dienst te treden, een P. G.goed kuDnende meiken en met alle boerenwerk bekend. Brieven franco HULP POSTKANTOOR Krimpen a/d IJsel, onder letter V. Er biedt zich aan een Brieven, met loon-opgave, onder lett. S Y, aan het Bureau van dit Blad. Wordt gevraagd, voor dadelyk: P. G., in een werkmansgezin, goed kun nende stoppen en naaien en met de wasch omgaan. Zich te vervoegen per brief, doch liefst iu persoon, by J. BROERE, Schipper, Ouderkerk a/d IJsel (Zyde). Wegens huweiyk der tegenwoordige, vraagt Mevrouw HOYTEMA VAN KONIJ NENBURG le Bergambacht tegen 1 November a. s. eene nette DIENSTBODE. Gevraagd, tegen St. Cathryn of Kerst mis, een flinke melken geen vereischte. Adres HULP POSTKANTOOR Haastrecht. ln massa of b(| gedeelten: zeer geschikt voor Aardappelhandelaars en ook voor Landbouwers, om le gebruiken als koedekken. Pryi f 18,— per ÏOO stnks. Adres: Stoomolieslagery „DE TOEKOMST" te Mlenw-Eekkerland. S. Sc W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Agenten van het Mieuws v. d. Dag, bevelen zich beleefd aan voor het plaatsen van Boekhandelaars, Schoonhoven, bevelen zich beleefd aan-voor de levering van Stndieboeken, Dictlonnaires en Atlassen, in gebruik op verschillende inrichtingen van Onderwys, als Op verlangen worden deze boeken gratis gekaft en van etiketten voorzien.— Naar buiten franco toezending. Duideiyke opgave wordt beleefd verzocht. HT* Spoedige levering.

Schoonhovensche Courant | 1903 | | pagina 2