ii-, Hg-, dito- bi Snij 8TGHETT O,"Ml V. H. DOESBURG, Bergambacht. SCHILDERS. Bóeren-Arbeider, Boerenarbeider. KERMIS te SCHOONHOVEN. Lopikerstraat, Schoonhoven. Aanbesteding. AANBESTEDING Munitiebrood. RIETGEWAS. te VLIST, Perkamentpapier BIMNBHLAHD. De GEZONDHEIDS-COMMISSIE, m door Heereu GUST. BUHSE. Schouwburg-Directie WILLEM HART, DE OUDE KLEERKOOPER, IROIBIERT ETST BEETEAM, Zie voor Vrjjdag-Avond de Strooibiljetten. Bij gelegenheid der Kennis PRIMA QUALITEIT Koek- en Banketbakker, Heeren Slijters Hink rabat. Advertentiën. KAASPAKHUIS. Broodbakkersknecht, Ik breng nu de gemeente-rekening in rondvraag. Wordt aangenomen met 7 stemmen, t< gen de heer J. W. Valk, terwjjl de heeren A. W. Lazonder en P. Greup als wethouders buiten stemming blijven. De voorzitter: Aan de orde is de rekening 1901 der d. d. schutterjj. De Commissie van Financien heeft daar het volgend rapport over uitgebracht: De Commissie adviseert rekening en be grooting goed te keuren. De Commissie adviseert goed te keuren de rekening 1901 en de begrooting 1901, in ontvangst f 201,54, in nitgaaf f 243,94, batig slot f 18,60. Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. De voorzitter: Aan de orde is een ontwerp verordening betreffende de voorwaarden van levering van water uit den watertoren. Tot verdediging van het voorstel diene, dat de commissie van voorbereiding van de stichting in April '99 circulaires verspreidde, waarin enkele voorwaarden stonden om aan leg te verkrygen. Dezelfde commissie zond in April 1900 circulaires omtrent binnenlei dingen, met uitzicht, dat men na 5 jaar eigenaar van de binnenleiding zou zyn. Daarop zyn aansluitingen gevolgd en heeft de Raad 27 April 1901 aan de commissie opgedragen dat was niet meer de Com missie van Voorbereiding, maar de commissie, zooals die thans bestaat een ontwerp te maken en dat in 1902 voor te leggen. Dat is niet geschied en heeft zyn oorzaak in verschillende omstandigheden. Kort daarop, den 8. Juni 1901, zyn door den Raad goed gekeurd de voorwaarden van watergebruik, in afwyking van die concept-verordening. Daarin wordt onder meer ook gesproken in art. dat aansluitingen van binnenleidingen, op privaten, closets enz. niet mag plaats hebben dan onder de voorwaarden door de directie gegeven, terwjjl volgens de vroegere circulaire van '99 gezegd wordt dat men by gewoon huiselyk gebruik 8 moest betalen naar de huurwaarde en 9 wanneer een bedrjjf wordt uitgeoefend met extra rekening van gevelbreedte, tuin enz., daar onder zyn ook begrepen waterclosets, bad- stellen enz. Ik acht het noodig, dat even te releveeren. Dat nu voorstellen inkomen, afwykend van den vroeger aangenomen grondslag, n.l. in verhouding van de personeele belasting, heeft zyn grond daarin dat Burg. en Weth., ge steund door de Commissie, het wenschelyk achten, dat de oppervlakte vau de woning gebruikt wordt, gemeten binnenzyds. Dat kan niet liegen en is altyd juist, maar de schatting naar de personeele belasting blyft onderworpen aan de subjectieve beoordeeling van een schatter en is niet zoo betrouwbaar als de oppervlakte. We hebben nu ge meend, hierin een billyke heffing te hebben nedergelegd. De heeren hebben, hoop ik, kennis ge nomen van het ontwerp? Het is ook in handen gesteld geworden van de Commissie van Financiën, die het volgend rapport daarover heeft uitgebracht: „Omtrent de verordening Waterleiding wordt gerapporteerd, dat by het maken van de verordening van de waterleiding in den beginne wel degelyk gelet is op bad inrichting, closets enz., doch deze waren voor memorie geraamd tot nadere regeling." De heer A. A. Graves Kooiman: Ik geloof, dat dit ontwerp, die nieuwe regeling, voor zeker een ontwerp is van zeer ingrypenden aard. Plaats u zich op het standpunt van my, die pas raadslid is, neemt u in aanmerking, dat het Zaterdag-middag ter visie is neder gelegd, zoodat we slechts Maandag en heden-morgen voor de borst hadden, om die zaak eens na te zien, dan moet ik u zeggen dat het my gebleken is, dat het wel wat arrogant zou zyn voor een nieuw gekozen raadslid, om dadel {jk mgn stem vóór of tegen die zeer ingrypende zaak Uit te brengen. Aan de oude regeling volgens de personeele belasting was men gewend, men was daar tevreden mede; nu komen Burg. en Weth. met oen nieuw voorstel. Ik zeg niet, dat ik het niet goed vind, maar ik kan het nog niet beoordeelen, of het in 't belang is van de gemeente. Burg. en Weth. hebben bet waarschjjnJjjk met de beste be doeling gedaan, maar als ik stem over deze zaak, dan ongetwyfeld spring ik op een andermans paard. Ik stel daarom voor, althans wanneer we niet ontydig willen beraadslagen over die zeer gewichtige zaak, het nog eens uit te stellen tot een volgende vergadering, opdat de nieuwe leden beter op de hoogte kunnen zyu en een eigen oordeel hebben. De nieuwe verordening zou toch pas in 1906 ingaan, dus is er geen bezwaar, die zaak wat uit te stellen: er is tyd genoeg. De voorzitter: De heer Kooiman stelt voor, de behandeling van deze verordening te verdagen tot de volgende vergadering, teneinde de nieuw gekozen leden een oor deel kunnen vormen, daar zy daartoe nu geen tyd hebben gehad. De heer G. J. Niekerk: Ik ondersteun dat voorstel. De voorzitter: Kunnen de leden zich daarmede vereenigen? Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. De voorzitterAau de orde is een voorstel tot wyziging der begrooting 1903, tot een bedrag van f 21.566,72Va. Die uitgaven zyn o.a. voortgesproten uit: de post meubelen van bet gemeentehuis is verhoogd met f 70 voor reparatie aan de brandkast; burgerlyke stand f 25; gewoon onderhoud vau straten f 400; rente geldleeningen f 700; rente kas geld f 62,50; rechtskundig advies f 10; aan besteding f 20; kosten kasgeld f 170,50; geldleening kasgeld f 5000; vernieuwing straten f 800; kosten stichting waterleiding f 966,72Vi; geldleening voor het invoeren van muntgas f 6000; bedrjjftkapitaal gas fabriek en waterleiding f 8000. Terwfil de volgende posten kunnen worden verminderd: aanschaffing van een tweeden slangenwagen ad f 400 verdagenonderhoud van huizen enz. f 100; wegen en voetpaden f 200; onvoorziene uitgaven f 20; en ont vangsten van rente van kapitaal f 350. Burg. en Weth. zetten die f 35.000 direct uit, het is niet te hoog geraamd. Suppletoir kohier hoofdeiyken omslag f 100; verkoop van eigendommen f 700 (in de Appelstraat en het terrein van den heer v. d. Braak). Batig saldo over 1902 f 966,72V». De heer J. W. Valk: Aangezien die be grooting 1903 in Juli in werking treedt,.... De voorzitter: Ia Januari. De heer J. W. Valk: De verkoop van eigendommen aan v. d. Braak en De Hoog ad f 700 staat niet in de begrooting 1903. Nu staat er onder de gewone begrooting voor brandbluschmiddelen een slangenwagen. We hebben er één, maar er is nooit brand in Schoonhoven en men kon dus alles wel opruimen, ook de spuiten maar er kon toch wel eens brand komen; Burg. en Weth. heb ben toch niet voor niets uit de lucht ge grepen om in een tweeden wagen te voor zien? Dan is een bedrag afgetrokken voor onderhoud van huizen en toren; de heer Greup is de man van den toren. Als men weer het onderhoud daarvan met f 100 ver mindert, betwyfef ik, of er wel veel aan geschiedt. Dan is de post wegen en voet paden met f 200 verminderd, Ik kan niet zien, dat die nu zoo goed zy'o. Als ik dat naga, dan bad ik dat gaarne achterwege gezien. De voorzitter: Ik wil even den heer Valk een riem onder 't hart steken, teu eerste wat die brandbluschmiddelen betreft. Er is besloten, om 3 jaar achtereen een slan genwagen aan te schallen met 150 M. slarg; dat houdt verband met de reorganisatie. We hebben er ééu, en nu zou dan die tweede komen, maar omdut de middelen daarvoor er niet zyn, en om evenwicht te houden in de begrooting, hebben Burg. en Weth. geoordeeld, met de hand op 't ge weten, om nog dit jaar te wachtenwe hebben nu 70 brandkruuen en wat slangen. Wat de vermindering betreft van den post on derhoud huizen enz. in de begrootmg 1903, voor den grooten toren is niet juist, omdat dut onderhoud betreft van een gebouw, niet in publieken dienst, zooals ook de groote waard, en zoo ook van verschillende voorwerpen, die anders uit dezen post worden onder houden. Dan hebben we f 200 afgenomen van den post wegen en voetpaden, f 300 was wat hoog, met f 100 aan grint kunnen we volstaan; wegen en voetpaden zyn geen straten. Zyn er nog leden, die het wqord verlangen? Dan breng ik in rondvraag de wyziging der begrooting. Alleen wil ik nog rele veeren, dat de heer Valk meent, dat het in Juli begint; dat is niet juist, de dienst be- giut met Januari; nu is op vier maanden na het jaar ten einde. De rekening zal niet tegenvallen. By rondvraag wordt ze goedgekeurd met algemeene stemmen. Wat niet op den oproepingsbrief slaat, is een voorstel om f 800 te4>estemmeu voor den post vernieuwiog voor straten. Burg. en Weth. wilden de Voorhaven opnieuw bestraten. Wanneer het gewoon onderhoud was en we kunnen het doen, dan komen we niet by den Raad met een voorstel, maar de bedoeling is, dat we hebben 35000 keien, waarvan de helft is gebruikt voor de Oran jestraat; we wilden nu de andere helft be steden aan de Voorhaven. De heer J. W. Valk: Hoezeer het my verblydt, als er opgeknapt wordt, heb ik dit bezwaar, dat er geen straat is waar zooveel gereden wordt, met ontzettend zware vrachten als die. Wanneer men dat nu doet met die ontzettend kleine keitjes die omgere den worden, dan geloof ik dat we bitter te beklagen zyn, als we daartoe overgaan. De heer P. Greup: Ik adviseer om eens te gaan zien naar de kleinere keien, aan den toegang tot het centraal-station te Rot terdam; daar zullen toch ook wel zware vrachten overheen gaan. Er ligt een hoop groote keien by de kerk, dat geen bezwaar zou opleveren om te gebruiken, misschien by den ingang der stad. Aan de Lopiker- 1 poort zyn ook kleine keifjes, daar koinen (vrachten heen, en kunnen ze gerust worden {gebruikt. De voorzitter: Het is best mogelyk, dat ae heer Valk geljjk heeft, maar hy moet niet vergeten dat de keien, die daar liggen, en door de straalmakers kooten worden genoemd, slecht werk zjjn. Wanneer we kooten ne men, dan komt er niets van terecht, die nu liggen ook. Maar nieuwe keien hebben die eigenschappen niet, die kunnen vast aaneen sluiten. De heer Greup heeft niet ten on rechte de stad Rotterdam aangehaald; aan de YDelftsche Poort is het ook 't geval en daar gaan toch ook werkelyk zware vrachten ovei. Alles hangt af van den grondslag. De heer A. van Lomwei: Een ding is zeker, de straten moeten beter worden be legd met zand. Zondag ging ik door de Koestraat, en er waren weer open gaten ge noeg; het moet geregeld bezand worden; wanneer dat niet gebeurt, helpt het geen lor. De voorzitter: Ik zal het voorstel in rond vraag brengen. Wordt aangenomen met 9 tegen t stem, die van den heer J. W. Valk. De voorzitter: Aan de orde is een voor stel, om een crediet te verleenen aan de commissie van de Tentoonstelling der Gas fabriek. De commissie wenscht die monsterzaal om niet dien grootschen naam van ten toonstellingszaal te gebruiken zoo aan- trekkelyk mogelyk te maken, met de be doeling eens te laten zien, waar de verschil lende zaken voor dienen, en om propaganda te maken voor haar bedryf. Daartoe moet behalve het aanschouwen en uitleggen van de zaak, voor de bezoekers het verblyf min of meer aangenaam worden gemaakt en zoodoende zyn er kosten aan ver bonden, verschillende uitgaven. De com missie hoopt echter, dat zy geen gebruik behoeft te maken van het crediet, omdat er ook andere uitgaven gedaan worden, waardoor inkomsten worden ontvangen. De bedoeling is dus, wanneer de Raad een cre diet verleent tot een maximum van f 100, daarvan, zoo noodig, gebruik te maken. De heer J. W. Valk: Ik wenschte eerst eens te vragen, nu de gascommissie f 100 aan den Raad vraagt, hoe de zaak zU» De tentoonstelling wordt georganiseqH om onze zaak te bevorderen. Er is toe gestaan het bouwen van een loods, die reeds door de commissie is geplaatst op het terrein van den watertoren, wat men niet mocht doen, daar er vroeger besloten is, om die zaken uit elkaar te laten, ook het terrein. Maar het staat er nu en nu moeten in dat gebouwtje verschillende dingen wor den aangebracht, om het geheel te bevorde ren. De Gascommissie geeft daartoe verlof aan de commissie voor de tentoonstelling. Nu vraagt men f 100 om nog meer propa ganda voor de zaak te maken, maar waar om komt men daarmede by den Raad Het zyn al 5 raadsleden, die dat komen vragen aan de 10 raadsleden. U zegt wel, dat het facultatief is of het noodig is, maar dat staat te beoordeelen aan de Gascommissie en niet aan den Raad. Toch komt men het by den Raa.d vragenzet nu maar de kroon op het werk en geef die f 100. De heer G. J. Niekerk: De Tentoonstel- lings-commissie vraagt, ze moet sanctie heb ben van den Raad. Wanneer het al dien tyd slecht wéér is, is het misschien noodig, maar m goed wéér en veel entrée'sjms- schien niet. De heer J. W. Valk: De Tentoonstellings commissie is geboren uij; de Gascommissie, is niet benoemd door den Raad. Nu moet de Gascommissie het ook doen; wanneer het niet noodig is, is het niet noo dig, maar anders een blanco crediet. De heer A. A. Graves Kooiman; Het verblydt me, dat de Tentconstellings-com- issie by den Raad komt om een crediet van f 100, want nu blyft de Raad over de Tentoonstelling meêpraten. Het doel is, om alles wat tot de gistfabriek en de water leiding behoort, populair te maken. Nu ben ik volstrekt niet tegen die f 100, maar ik wil alleen vragen nu ik den heer Niekerk hoor zeggen, dat wanneer er entrée's genoeg worden ontvangen, het geld niet noodig is of het voor den werkman ook offers moet kosten om te zien wat ook in zyn belaag is. Wanneer daarvoor eens 1 k 2 dagen wer den vrygesteld, dan moet ieder maar voelen of hy werkman is, ja of neen. Daar zal myn stem van afhangen, want anders wordt het beperkt tot een zekeren kring van ge goeden. De yoorzitteri Dat zit voor by de Ten* toonstellmgs-commissie en de Gascommissie, om gelegenheid te geven tot gratis bezoek gedurende twee dagen. De heer G. J. Niekerk: Het plan was, den eersten en tweeden dag gratis open te stellen, zy hebben dus ook de pré van alles. De voorzitter: De heer Valk beweert, dat men de Banctie van den Raad niet noodig heeft. Ik wil aannemen, dat het eertyds niet behoefde, maar nu wel en ik zou duch ten, dat als het voorstel niet ter tafel was gebracht, ik van denzelfden kant, van waar men nu zegt dat het niet noodig is, een repiimaude zou ontvangen. (Algemeene teekenen van goedkeuring). De heer A. van Lomwei: De heer Valk is wel een beeije vrygevig. Indertyd is door de Gascommissie niet eens gevraagd aan den Raad, om aan den Gemeente-Ontvanger vrjj cokes en vry gas te geven. Vóórdat de Com missie van Bystand iets mag weggeven, moet zy daarvoor de sanctie hebben van den Raad. Het is echter nooit in den Raad geweest, om den Gemeenteontvanger gratis cokes en gas te geven op zyn kantoor. De voorzitter: Dat is juist, dat betreft een kleinigheid; en wanneer ik nuhoor.dat die kleinigheid nu nog nawerkt, wat zouden dan die f 100 niet nawerken zonder den Raad daarin te kennen. De heer J. W. Valk: Ik ben het volkomen met u eens: wanneer het over geldzaken loopt, dan behoort men by den Raad om Sanctie te komen; maar aangezien de Gas commissie onkosten maakt aan arbeids- loonen, fittings, aanleg van gas en water voor de Tentoonstelling, zyn dat dan ook geen uitgaven van de gasfabriek Misschien geeft het winst, maar indien men verlof neemt om dat te doen, dan kan men ook nog f 100 besteden o*i die zaak te vol maken, dan moet men het recht doortrek ken en zeggen, dat de Gascommissie aan den Raad voorstelt een crediet van f 600 k f 800, alles onder begrepen, dan was bet correct, maar niet f 100 vragen en dan verder alles k l'abandon laten. De voorzitter: Die redeneering gaat niet op. De heer Valk spreekt over werkloonen voor dienstverrichting, als van leveriugen die geheel annex de tentoonstelling zyn. Dat is dus bevordering van de exploitatie der labriek. Het ligt op den weg van de Tentoonstellings-Commissie, om het den be zoekers zoo aangenaam mogelyk te maken en alles te verkrygen, wat zulks bevorderen kan, maar ik zie met in, dat do Commissie een blanco crediet moet hebben, zonder te vragen. Er zyn hemel en aarde bewogen voor de loods, waar men al op tegen had en nu wordt f 100 gevraagd, waaraan de Raad sanctie kan verleenen. Het ligt niet op den weg van de Gascommissie of van Burg. en Weth., om dat zoo maar voetstoots te doen. Hier is het nu wel een gering bedrag, maar het kon ook f 500 geweest zyu. By de feestelyke herinnering der Instructie-Compagnie werd ook f 100 ge vraagd. De heer Valk heeft toen niet be weerd het voetstoots toe te staan, zonder den Raad er in te kennen en vooral wan neer op de begrooting er geen post voor staat uitgetrokken. Ik breng het dus in rondvraag. Wordt aangenomen met 9 stemmen, ter wyl de heer J. W. Valk zich tydens de stemming uit de vergadering verwyderde. .De voorzitter: Dan staat op de agenda onderhandsche verkooping van roerende goederen. Ik was wel gemachtigd tot ver koop in 't openbaar; dat heb ik gedaan, maar ik dankte er voor, om die twee plataanboomen voor f 7 te verkoopen. Ik heb nu getracht ze onder de hand te ver koopen, maar daarvoor heb ik toch de sanctie noodig van den Raad. Ook wenschte ik onderhandscbe aanbesteding van het uit baggeren, omdat de openbare besteding geen resultaat had. Wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De voorzitter: Thans geef ik het woord aan den beer J. W. Valk, betreffende de heffing van haven-, sluis- en kadegelden. Ik kan nog mededeelen, dat is ingekomen een adres van J. Eshuis, met een toelich ting en een gelyk adres van G, Bouwmeester met dezelfde toelichting. Aangezien dat alles hetzelfde betreft, kun nen we het geiyk behandelen, hetzy dat de Raad in deze of in een volgende vergade ring wil besluiten. Ik geef nu het woord aan den heer Valk. De heer J. W. Valk: Die adressen van Eshuis en van Bouwmeester hebben my niet bewogen om den handschoen voor die zaak op te nemen, het is voortgekomen hieruit: By de behandeling der begrooting 1903 is er gezegd by het aau vaarden der exploitatie van sluis-, haven- en kadegelden, dat we voor dingen komen, die gewyzigd moeten worden. Die verordening heb ik zelf meê- gemaakt met den heer Greup en den heer N. Kooiman. Toen de pachter heer en meester was, kwam de verordening nooit tot haar recht, en daarom hebben we er op aangedrongen, om zelf alles te exploiteeren, omdat ze dan tót haar recht komt. Hadden Burg. en Weth. eerst die verordening doen nazien en iemand geraadpleegd, dat niet ligt in den aard van Burg. en Weth., dan had die geschiedenis een ander verloop gehad. Die oude belasting berust op vier grond slagen: per uur, 60 reductie, 8 cent per ton en 35 ct per ton by afkoop. Nu zyn er maar drie grondslagen. Toen wy haar gemaakt hadden, heb ik op een kanlje gezet de veranderingen, die wy hebben aangebracht. Nu schjjnt by die verandering met over schreven in de redactie een abuis te zyn gekomen, dat dus ook door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Het staat in de oude heffing, art. 3 sub b. Ik stel voor, dat art. 3 sub b zóó te lezen, dat vaartuigen boven 16 ton betalen voor één uur 25 cent ep geen 50 cent. Hier is een ljjetje van iemand die het weet. De heer Kortland heeft alle boo ten opgegeven; wanneer die 25 cent per uur betalen voor het aanleggen, dan is dat het zelfde wat nu 54 booten betalen, nl. f 825. De heer A. W. Lazonder: Op papier ja, maar niet in de kas. De heer J. W. Valk2e over die 60 pCt. reductie. Het is nooit de bedoeling geweest van den voorsteller, om dat toe te passen op de buitenbooten. In de redactie is ver geten de tonnenmaat aan te geven; men moet toch een grondslag hebben, daarom stel ik voor, art. 3 sub d te lezen: vaar tuigen van 100 ton koopen briefjes van f30 maar krjjgen 60 pCt. reductie, maar betalen, als ze aandoen, met een briefje aan den havenmeester. Dat is myn voorstel en dat geldt ook voor die schippers, waarvan die adressen ter tafel zyn gekomen. Briefjes, die niet zyn gebruikt, zyn een volgend jaar niet geldig. Dan wordt die geschiedenis met die schippers, waarvan er by de Staten, by den Minister, by de Koningin zyn geweest, opgelost en Schoonhoven's fioanciéa varèn er wel by. Ik wil er nog dit aan vast- knoopen: We hebben de begrooting toch nog niet; wil u het stellen in handen der Commissie van Financiën, wil u dat ik ook eens daarin kom, al zit ik er niet in, om inlichtingen te geven, dan ben ik daartoe bereid. De Raad móet niets aannemen, of het moet steunen op een gezonden bodem. Burg. en Weth. hebben met het wyzigen van de heffing van het veergeld ook geen grond en wat ziet men nu, wanneer men er niet op terugkomt, zal er veel bederven van den goeden gang van het veer. De heer P. Greup: Ik prys ten deele in den heer Valk, dat hy naar zyn inzien op zyn gebreken terugkomt. Hy heeft ook myn naam genoemd en gezegd, dat hy die ver ordening met den heer N. Kooiman en my hei ft daargesteld, maar dat was op initiatief vau den heer Valk. In onze Commissie is ze nog danig gesnoeid, we hebben haar ge noeg gedrukt, ik heb het myne er aan ge daan en nu ziet hjj de gebreken. Ik vind bet goed, om er eens van gedachte over te wisselen, want nu begryp ik er weinig of niets van. Wat hy wil, staat, geloof ik, duidelyk in de verordening. De voorzitter: Misschien is indertyd een abuis begaandat kan ik niet beoordeelen. De heer Valk beweert, dat in de commissie- vei gadering anders is besloten dan dat de verordening luidt. Volgens het verslag der commissie luidt ze precies zooals de ver ordening koninklyk is goedgekeurd en nu kan ik niet uitmaken, of by het neerschry- ven van dat rapport iels over het hoofd is gezien. De groote kwestie, waarover het loopt, is niet of Esbuis of Bouwmeester er meer tf minder belang by hebben, want de Raad zit hier niet voor particuliere belan gen, wel voor allen en ieder is daaraan on derworpen. Er is gereleveerd door den heer Valk, dat een adresbeweging is geweest aan den Minister enz. Dat weten wy, wy heb ben die zaak besproken en op myn advies is afwyzend daarop beschikt, omdat de Raad het overgelaten heeft aan Burg. en Weth., zooals het ook behoort. Maar nu komen adressanten weer vertellen, dat Burg. en Weth. er niet veel van weten; zy zullen wel zeggen, wat de bedoeling der verorde ning is. Als zy ooit zoover komen, om hier zitting te nemen en wethouder te zyo, dan mogen zy mté beslissen, maar de beslissing is by Burg. en Weth., die dat dan ook ge daan hebben en die van oordeel zyn, dat met juistheid is beslist. Want de zaak, waarop adressanten komen, betreft niet het aandoen, maar om te blyven liggen eenige dagen, terwyl de verordening spreekt van het eerste uur 60 cent en by langer verblyf het volle tarief, liet verschil is dus, of het op de doorreis is. Adressanten beweren, dat ze op de doorreis zyn, wanneer ze van Hoogeveen naar Schoonhoven komen om turf te lossen. Ik geloof niet dat de Raad nu hierin beslissen kan en ik wenschte het dus te verdagen tot du behandeling der be grooting, of als het kon vóór dien tyd nog wyziging te brengen in de opbrengst. Ik stel dus voor, die zaak te verdagen en in een van de volgende vergaderingen daarover te beraadslagen. Ik zal het dus in handen stellen van de Financiëele Commissie, of van een commissie ad hoe. De heer A. van Lomwei: Ik zou liever het geheele reglement herzien. De voorzitter: Die gelegenheid kan de commissie aangrypen, om daartoe een voor stel te doen. De heer A. van Lomwei: Ik heb hooren zeggen, dat een schipper voor even aanleg gen f 3 moest betalen. Verschillende stemmen: Dat kan niet. De heer A. van Lomwei: Ja, ik kan het niet bewijzen, maar het is my verteld. De heer J. VV. Valk: Ik kan my er goed mede vereenigen, maar ik wenschte er aan vast te knoopen, dat eer de begrooting komt, die zaak in concept op beenen staat, zooddt met de nieuwe begrooting dat zaakje is opgelost. De heer P. Greup: Wat geeft het, of het eens f 100 f 150 scheelt in de be grooting De voorzitter: Neen, dat doet er niets toe. Het indienen van de begrooting kan niet afhankelyk worden gemaakt van de tydige indiening eener heffing. Het doet er ook niets aan toe. Ik stel dus voor, dat de Raad my machtigt te beaoemea een commissie ad hoe, om te onderzoeken en rapport uit te brengen. De heer P. van Sonsbeek: Mag ik dan een voorstel doen, om daarin te benoemen de heeren Valk en Van Lomwei, omdat die deskundigen zyn. De voorzitter: Volgens het reglement van orde is de benoeming aan den voorzitter. Ik vfensch daarvoor aan te wyzen de heeren Valk, Greup en Graves Kooiman. (Vervolg en slot in 't volgend No.) STADSNIEUWS. SflbMBbaven, 8 Sept. By Kon. beftluit is, met ingang van 1 October 1903, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Schoonhoven C. M. Engelenburg, thans in geiyke betrekking te Ede. •—Door Burgemeester en Wethou ders is benoemd tot president-brandmeester de beer A. Corbjjn van Willenawaard. Op 6 October a. s. zal het 60 jaren geleden zyn, dat de Vereemging „Dor cas" alhier werd opgericht. Een vereeniging in Schoonhoven, welke zich raag verheugen in zoo'n lang bestaan, behoort wel tot de zeldzaamheden. Wat de Vereeniging gedurende die jaren heeft gedaan, behoeven we hier niet op te sommen; de berichten, welke wy jaarlyks van haar arbeid gaven, getuigen, dat zy met stil zat. Van harte hopen wy, dat zy nog tot in lengte van jaren mag blyven voortgaan op den ingeslagen weg, daartoe in staat gesteld door liefdadige ingezetenen. Mogelyk dat het Bestuur op dien gedenk- waard igen 6 October, eveu als by het 26-jarig bestaan, een extra gave kan verschaffen. Wie weet hetl Zondag 80 Aug. 1.1. nam Da. J. J. Steinhart, naar Schoonhoven beroepen, af scheid van de Geref. Kerk te Wjjbe, met eene predicatie Uit Deut. 30, verzen 19 en 20. De gemeente zong haren vertrekkendeu leeraar toe Ps. 121, vers 4. »t Was Zondag j.l. voor de le den der Geref. Kerk B alhier en Willige- LaDgerak een blyde dag. Na circa een jaar en zes maanden zonder eigen herder en leeraar geweest te zyn, had des morgens de bevestigiog plaats van den beroepen predikant, Ds. J. J. Steinhart, uit Wyhe. De bevestiger, Ds. G. A. de Jong, predi kant by de Geref. kerk A alhier (consulent), had tot onderwerp zy oer rede Jesaja 62:6 en 7. De gemeente zong na het einde der gods- dienstoefening haren nieuwen leeraar toe Psalm 134, vers 4. Ds. Steinhart verbond zich des avonds aan de gemeente met de woorden uit Psalm 51 20. Zoowel des morgens als des avonds vulde een groote scbare bet kerkgebouw, waar onder velen van elders. Heden-morgen zou de heer V. alhier, onder de gemeente Lopik, op zyn Vrachtwagen springen, toen hy net ongeluk had dat het voorwiel over zyn voet ging. Onder hevige pjjnen werd hy in een café gebracht, alwaar de heer P. M. de Weerd, arts aldaar, den voet zwachtelde. Met be hulp van anderen werd de patient in den wagen gezet, waarna hy, thuis gekomen zyude, voorloopig een gedwongen rust zal moeten nemen. Het Doelenplein, hetwelk an dere jaren het terrein was der eigenlyke kermis, is dit jaar slechls bezet door eeü stoomcarousscl, een kinematograaf en een paar kleine kramen. De gewone draaimolen wordt daar gemist, ten spyt vooral van de jeugd, die daar haar grootste kermisver maak vindt en voor wie de stoomcaroussel met haar hoogeren entréeprys dikwjjls te duur is. Op den Dam en de haven westzyde treft men tal van kramen aau, onder welke de groote ververschingskraam van den wel bekenden Luyteis eene eerste plaats inneemt. Evenals andere jaren zal het die uitstekende gelegenheid ditmaal niet aan bezoek ont breken. De groote schouwburgtent van het Nederl. tooueelgezelschap, directie de heer W. Hart, is geplaatst op de Steenenbrug. Met zyne tooneeluitvoeringen ten vongen jare mocht de heer Hart alhier grooten by val verwerven, zoodat nagenoeg eiken avond de tent geheel gevuld was. Heden-avond heeft tot opening van het tooneel de opvoering plaats van „Teun de Nachtwacht", van Justus van Maunk, en ook voor de volgende avonden moeten hoogst gunstig bekende tooneel- en blyspelen en drama's op het repertoire staan. Waar de heer Hart met de uitstekende krachten in zyn gezelschap voortgaat zulke degelyke stukken ten tooneele te voeren, mag ver wacht worden dat het hem ook dit jaar niet aan belangstelling zal ontbreken. Dit zal zeker niet minder het geval zyn in het Heeren-Logement, alwaar de heer Silden voor de kermisdagen wtder ge ëngageerd heeft het zoo gunstig bekende Specialiteiten-Gezelschap, ouder directie van den heer H. D. Nieuwenhuizen uit Rotter dam. Dit gezelschap, hetwelk aan Schoon hoven reeds sedert tal van jaren zulke ge noeglijke avonden verschafte, moge ook dit jaar weder den byval ondervinden, dien het steeds genoot. Ook de andere koffiehuizen zullen onge twyfeld wel voor goede muziek tydens de kermisdagen zorg dragen. i Al GEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. 8TBAATMUZIEK. Heden-morgen werd onze gemeente op luidruchtige wyze herinnerd, dat de kermis was aangebroken. Nauweiyks had de klok 9 uur geslagen, of het eerste draaiorgel deed zich hooren. Spoeijig volgde een tweede, een derde, een vierde en eer het 10 uur was, deden zich met minder dan 11 (zegge elf) van die lie- felyke muziekinstrumenten door ons stedeke hooren. Ze waren van allerlei soor ten en geluiden: hooge zware kasten door een paard getrokken tot een draagbaar orgeltje toe, zooals ze 50 jaar geleden ook gebruikt werden; piano-orgels met onmogelyke tril lers, orgels met piepende, hooge geluiden en orgels met zwaar en diep basorkest. Den geheeleu voormiddag, zonder een oog en- blik verademing, genoot men van deze ryke verscheidenheid. Men kwam niet tot zich zelf, men kon niet denken, met spreken; altyd wtér orgelsl 't Was om er zenuwachtig van te worden 1 Op een oogenblik ik zal het nooit ver geten hoorde ik in myn buurt 5 draai orgels te gelyk. Dal werd me te machtig I lk gooide myn pen neer, vluchtte myn kamer uit naar myn achterkamer, waar weliswaar myn eenjarige jongstgeborene een keel op zette, van-wat-beu-je-me! geaccompagneerd door de luidruchtige en wanhopige verma ningen van myn dierbare wederhelft; maar waar ik tenminste al die draaiorgels niet hoorde. Dat kmdergeschreeuw klonk my als een sirenenzang by dat vreeselyk orgel- quintet, dat my vyf verschillende aria's in vyf verschillende toonaarden toekryschte. Als my met de kermis wéér zoo iets over komt, dat ik 5 verschillende draaiorgels te gelyk moet hooren, dan ben ik in staat omik had haast gezegdom die 5 respectieve eigenaars voor de heele kermis af te koopen; maar die bedreiging zal ik maar laten, want ik ben bang, dat ik dan op een oogenblik alle elf te gelyk voor myn deur krygl Eu als dat gebeurde, dan geloof ik dat men my wel kon wegbrengen Iemand, die wel draaiorgels duldt, maar slechts één te gelyk wil hooren. Schoonhoven, 7 Sept. '03. Ail wop van Publieke Ver koop lugeu vau Onroerende Goederen. Veiling 7 September te Gouda,* ten overstaau van den notaris J. Koeman te Haastrecht: Woon- en winkelhuis, aan de Gouwe, wyk C, nos. 105 en 105a, f 6200; kooper P. Breinmor te Waddmgsveen. Twee woonhuizen en erf en kaaspakhuis, aan de Vest, wyk O, nos. 554-556, f 6930; kooper G. Kooy. Pakhuis en erf, aan den Turfsingel, wyk P, no. 169, f 1300; kooper A. Fokkers. GEMENGD NIEUW». De stedelyke gasfabriek te Maastricht heeft over 1902 een winst van f 66.147,51 opgebracht. Van deze winst wordt f 10.000 in de gemeentekas gestort, terwyl het overschot op de rekenmg der reserve voor buitengewone vernieuwingen en herstellingen wordt gebracht Te Goedereede heeft zich een nieuw geval het 54ste vertoond van de epidemisch heerschende besmettelijke ziekte „febns typhoidea". Zondag-avond is door sneltrein 241 van de U. IJ. S. M. den werkman J. overreden, vlak by het seinhuis, tegenover den Soesterweg, te Amersfoort. De onge lukkige was terstond dood. De uit het huis van bewaring te Dordrecht ontsnapte Arie van Son is Vrjjdag-avond te zeven uur te Rotterdam aangehouden. Aan het Departement Vkü Ko loniën is van den Gouverneur-Generaal van Nfcderlandsch-Indië het volgend telegram ontvangen: Panglima Polém en zyn zwager Toeaugkoe Radja Keumaiia hebben zich Zondag te Lho Seumawé on derworpen. Panglima Polém, de voornaamste en on- verzettelykste onzer tegenstanders in Atjeh, heeft zich onderworpen aan bet Neder- landsch gezag. Dit feit is voor onze koloniën van ver strekkende beteekenis; is een groote schrede voorwaarts naar het einddoel: de werke- ljjke pacificatie van Atjeh. By Kon. besluit is: lo. ingetrokken het Koniuklyk besluit, waarby, met ingang van 16 September 1903, de hoofdcommies der telegrafie C. A. Spruyt was benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Vlissingen; 2o. met ingang van 1 October 1903 benoemd tot directeur van het telegraafkantoor te Vlissingen, P. Corver, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Vreeswyk, By Kon. besluit is, met ingang vau 1 October 1903, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te TholeD, Ondergeteekenden betuigen bun harteiyken dank, ook namens de Familie, voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden op 3 Sept. j.lbjj gelegenheid van bun Zilveren Huwelijksfeest. A. BERMAN. M. BERMAN Beokders. Gouderak, 8 Sept. 1903. Voor de zeer vele blijken van belangstel ling, zoo van hier als elders ontvangen by zyn Koninklijke onderscheiding, betuigt Oudergeteekende, mede namens Familie, zyn welgemeenden dank. A. LASONDER. Meesterknecht b/d firma S. W. N. van Nootek. Schoonhoven, 8 Sept. 1903. gezeteld te Bodegraven ingesteld voor de gemeenten Woerden, Barwoutuwaardcr, Waarder, Riet veld, Bodegraven, Zwamuierdam, Uangerulgewelde, Papekop, Oude- vrater, lleeuw(jk, Boskoop, Wad- diuxveen, Nieuwkoop, Nieuwveen, Zevenhoven, Ter-Aar, Moordrecht en BUnsaterwonde; noodigt de ingezetenen dier gemeenten uit ter harer kennis te brengen, klachten betreffende: verontreiniging van de lucht (stof, riekende stoffen), van den bodem en de wegen (dierlyke en plantaardige afval, mesthoopen, rioleering enz.), van vaarten en slooten (stilstaande wateren), van de hoedanigheid en verkrijgbaarheid van drink water, van verzameling en bewaring van vuiluis, van toestand van scholen en open bare gebouwen, fabrieken en werkplaatsen, alsmede van particuliere woningen (over bevolking. bouwvalligheid), van het slecht of niet naleven van bestaande wetten en verordeningen rakende de volksgezond heid en van de geneeskundige armenzorg. De kennisgeving kan geschieden schrifteiyk of mondeling aan den Voorzitter of aan een der leden, zjjnde de Heeren K. DOUWES DEKKER en H. LE COULTRE te Bode- graveu, G. J. W. DE JONGH te Oude water, W. POOLMAN te Drlebrngge, N. EXALTO te Moordrecht en G. A. KNIP- IIUlSEN te Boskoop. De Secretaris zal in den regel op werk dagen en meer bepaaldelijk des Dinsdags van 10-12 v.m. te spreken zyn ten Gemeente- buize te Bodegraven. De Commissie beschouwt alle klachten by haar ingekomen als „geheim". Namens de Gezondheids-Commissie bovengenoemd de Secretaris. de Voorzitter. H. LE COULTRE. C. DEKKER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bergambacht maken bekend, dat by Gedeputeerde Staten dezer provincie, onder toepassing van de artikelen 14 en 16 van het reglement op de wegen en voetpaden, vergunning is verleend aan W. F. VAN DER WAL alhier, tot arnlnitlng van de parage voar B(|- en Voer tuigen en Vee over de brug gelegen ln Bovenberg onder deze ge meente, tucschen de woning van den Heer K. DEN BESTEN en de Erven Weduwe P. VAN VLIET, welke afsluiling zal plaats hebben vanaf Maandag den 14en Neptembcr a. s. tot en met Den- derdag den 17en September d. a. Bergambacht, den 7en September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HOY TEM A VAN KONIJNENBURG, Voorzitter. T. BLANKEN, Secretaris. Wij vestigen uwe aandacht op de nlenwe zaak te BOTTERDAM, Hoog- htrant a 17, hoek Wyde Kerkstr., van De betere soorten Horloges, Pendu les, Regulateurs, Wekkers enz. wor den daar tegen scherp concurreerende pry- zen en onder garantie verkocht en gere pareerd. Terstond 3 aankomende Jongens gevraagd; loon naar bekwaamheid, by JAC. VERWOERD te Hekendorp. TERSTOND GEVRAAGD een goed kunnende melken. Liefst zonder kinderen of klein gezin. Vrye woning. Adres W. E. KASTELIJN te Bonrepas. Wordt gevraagd, zoo spoedig mogelyk, een BOERENARBEIDER, goed kunnende melken en met boerenwerk bekend, by JOHs. VAN VLIET, (dorp) Onderkerk a/d IJsel. staande met zyn Scbonwburgtent de 8TEENENBRUQ alhier. WOENSDAG-AVOND 8 UUR: Burgerlyk Treurspel in 3 Bedrijven, naar het origineel van HERMAN IIEIJERMANS Jr. DONDERDAG-AVOND 8 UUR: Kluchtspel in 8 BedryveD, door PEEN. ZATERDAG-MIDDAG 2 UUR: Kluchtspel in 4 Bedryven. p Avond-Voorstelling fl,—75 Cts-, 50 Cts. en 80 Cts. i ry/« ii. MiddaK.voorfcte,||ng 50 Cu>t ao cts. en 15 cts. Plaatsbespreking van 11—8 nar. G. Baert, thans in gelyke betrekking te Alblasaerdam. H. M. de Koningin en Z. K. U. de Prins-Koning zyn voornemens van 14 tot 23 of 24 September in de residentie te verbly ven. Naar men verneemt, zal de Minister van Oorlog by het a. s. feest ter herdenking van het 75-jarig bestaan der Koninklyku Militaire Academie te Breda, een officiéél bezoek aan deze inrichting brengeu en deelnemen aan het reunisten-diner. Ingetrokken de verplaatsing van den hoofdcommies der telegraphic W. W. Kuoth, vau Utrecht naar Nymegen. De Staatsct. no. 209 bevat de statuten der vereenigiüg: IJsclub Langerak- Nieuwpoorl, te Nieuwpoort. Door de H. IJ. S. M. werd gisteren te Amsterdam aanbesteed: Bestek 970. Het vergrooten van de vrachtgoederen-loods en bykomende werken op het stations-empface- ment Den Haag. Raming f 8520. Ingeko men 12 biljetten. Minste inschry ver de heer W. Bokhoven, Gouda, f 7813. Naar wy vernemen, is door de Directie der Ned. Centraalspoor gegund aan den heer J.J.Duym te Gouda het maken van het hoofdgebouw met overkapping en van een retirade-gebouwtje op het Uuurtstation te Utrecht voor f 43619.—. G. C. D« leening van f 600.000 4 pandbrieven der Niuuwe Hotterdaiuscbe Hypotheekbank, waarvan de publieke uit gifte plaats bad op 1 September j 1., is geheel geplaatst. Dr. Rendell Harris, benoemd tot hoogleeraar aan de Leidsche universi teit, om ais opvolger van Prof. Van Manen onderwys te geven in de Nieuw-Testamen- tische vakken, beeft voor de benoeming bedankt. Mej. E. J. Kampen te Gorinchem is geslaagd voor de hoofdakte. Ds. Th. H. Ph. van Papenrecht heeft voor het beroep naar Grootebroek bedankt. tionda, 2 Sept. De raadszitting van gisteren was voornamelyk gewyd aan de benoeming van een wethouder en aan de vernieuwing van de commissién, welke B. en W. bystaan in het bestureD van de ge meente. Afs wethouder werd herbenoemd de heer J. van Galen. Vooraf echter had nog de beéediging plaats van zes herkozen raadsleden en van het nieuwe lid den beer J. L van Eyk, die de plaats van den heer Krook heeft ingenomen. In de laatste vergadering van Patri monium alhier, werd, na e0he bespreking over de interpellatie van den heer Mr. S. de Vries, afgevaardigde voor Gouda, in zake de steenfabrieken, de navolgende motie met algemeene stemmen aangenomen: „De afdeeling Gouda van het Nederiandsch Werkliedenverbond Patrimonium spreekt hare afkeuring uit over de wyze, waarop het Tweede Kamerlid S. de Vries Cz. is op getreden in 's lands vergaderzaal, om te sprtken over de quaestie, die gerezen was naar aanleiding vaa het Koninklyk besluit, waarby de gehuwde vrouw uit de steenfa briek wordt geweerd, en wat daar verder in is besloten; zy vermeent, dat de beer De Vries in deze niet heeft gesproken, zoo als h$ wist dat de toestanden daar zyo, en zich geheel als jurist en niet als degelyk volksvertegenwoordiger heeft doen kennen, overwegende dat hy heeft gehandeld ialyn- rechten stryd met zyn verklaringen, tydens zyn eerste bezoek aan de steenfabrieken". Het 8-jarig zoontje van den heer den H., dat Donderdag LI. het oogeluk had zich, by een val van een wagen, aan de band te bezeeren, is Zondag, niettegenstaande genees kundige behandeling, aan bloedvergiftiging overleden. Het lyk, dat gisteren-morgen by den molen aan het Heeuwyksche sluisje opge haald is, bleek te zyn van zekeren W. uit den Platten weg. Dat zya horloge half twaalf wees, wettigde het vermoeden, dat by, huiswaarts keerende ▼an de Goudsche feesten, daar ter plaatse te water is geraakt en jammerlyk verdronken. tiouda, 4 Sept. By de heden in de R. K. Lees-vereeuigiug gehouden aanbeste ding van bet verbouwen van een magazyn en werkplaatsen voor den heer A. J. J. Vos alhier, werd ingeschreven door: C. A. Jaspers f 7395, W. Bokhoven f 5999, J. J. Duim f f 5920, J. U. de Wilde f5898, Wed. Amesz f 6598. •Ameide, 6 Sept. De begrooting dezer gemeente voor 1904, zooals zy den Raad is aangeboden, bedraagt aan gewone inkomsten en aan gewone uitgaven beide f 9524,826, aan buitengewone ontvangsten en uitgaven nihil. De hoofdelyke omslag is daarin geraamd tot gelyk bedrag als voor 1903, waarin de percentage beloopt 2 Het aantal ingeschrevenen voor de Nationale Militie dezer gemeente, lichting 1904, bedraagt 16, waarvan 4 verraeenen recht op vrysteliing te bezitten wegens broederdienst of gebreken. •Ameide, 7 Sept. In de plaats van den kommies by 's Ryks dir. belastingen, den beer W. Heidoorn, tydelyk gestationneerd te Rotterdam, is alhier aangewezen de heer H. Schaafsma van Valkenswaard. •Ameide en Tienhoven, 7 Sept. Tot opziener over het jachtveld onder deze ge meenten is aangesteld J. C. van Bruggen te Tienhoven. •Ammerstol, 7 Sept. Aan den Heer P. Baan alhier is voor het winterseizoen 1903/04 de straatverlichting opgedragen. De Heer E. alhier, die Zaterdag 1.1. een reiqje naar Gorinchem maakte, had het on geluk by bet instappen van een bootje te Giesen-Oudekerk zoodanig met zyn hand tus- Bcben boot en stoep beklemd te raken, dat geneeskundige hulp noodig was. Na drie kwartier loopens vond hy die by Dr. Vincent te Giesen-Nieuwkerk. •Dalem, 3 Sept. Tot veler leedwezen heeft Ds. C. v. d. Voort van Z(jp, predikant alhier, het beroep naar Doesburg aangenomen. •Gonderak, 7 Sept. In deze gemeente komt een geval van Febris Typhoïdea voor. Groot- Ammeri, 8 Sept. In de ge houden raadsvergadering zyn de onlangs herkozen leden, de heeren A. J. Voorspuy en A. Verlek, nadat bun geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden waren, als zoodanig geïnstalleerd. De heer A. J. Voorspuy werd tevens herkozen als wethouder. Door den heer H. Voorspuy Jz., veehandelaar alhier, zyo in de afgeloopen week van bier weder een menigte koeien naar Spanje gezonden. •Haautrecht, 7 Sept. Op Woensdag 2 September werd de verjaardag van H. M. de Koningin altiier feesteiyk herdacht. 's Morgens om 9 uur werd op den toren door het kranig muziekkorps der Instructie- compagnie uit Scboonboven koraal-muziek uitgevoerd. Daarna optocht van de school kinderen door de kom der gemeente, waarna ze in „Concordia" onthaald werden. Verder hadden er volksspelen en wielryden plaats, 't Een en ander trok heel wat menscben naar 't terrein van „Concordia", dat 'a avonds ook verlicht was. f Ook de tuin van den Ed.Achtb. heer bur- |emeeater Mr. A. E. Schouten waa prachtig verlicht, terwyl daar „Apollo" uit Schoon hoven eenige stukken teu beste gaf. Om half zeven 's avonds gaven menige al hier bestaande vereenigingeu eene uitvoering in „Concordia", en op üet terrein gaf de muziek van de I.-C. een concert. 's Avonds te 11 uren werd er een optocht gemaakt met de muziek door de gemeente eu werd het zoo gezellige feest, waarop geen enkele wanklank werd gehoord, besloten. Vrydag 11. hield de heer S. Mogeudorfi', Ryksveearts te Schoonhoven, voor de Uol- laudsche Maatschappy van Landbouw, afd. Haastrecht en Omstreken, de aangekondigde lezing ter opening van een door hem alhier voor deze afdeeling te houden cursus in paardenkennis. Spreker vestigde de aandacht op de groote bedriegeryen die in dezen handelplaats heb ben eu spoorde de aanwezigen aan de noo- dige kennis op te doen om hierin een goed geoefend oog te krygeo, ten einde rich bier voor te vrywaren. Vervolgens werd door hem in korte trek ken het paard behandeld. Spreker begon met het oog, de verschillende oogziekten, de ouderdomskennis, de ademhaling, enz. Sprekor behandelde alles in 't kort, doch hoopte dit op don cursus uitvoeriger te be handelen. Voor den cursus hebben zich 20 leerlingen laten inschry ven. Deze zal gehouden worden, wat de theoretische lessen betreft, op de bovenzaal van den heer A. M. Biaokeueude. practische overdekte binnenplaats van de stalling vau Mevrouw Le Févre de Mon- tigny, die deze daartoe bereidwillig heeft afgestaan. Aan het telephoonkantoor alhur is tot' plaatsvervauger-telephomst benoemd de heer L. Both Jr. 'Haastrecht, 8 Sept. Door den heer And. Bakker,stoomhouidraaier en Kuiper ai uier, is gisteren op de Landbouwtentoon stelling te Moutfoort de eerste prys behaald voor gedraaid kuipwerk. ^Uelteudorp, 7 Sept. Toen 11. Zater dag de kooplieden C. U. en N. v. D. alhier huiswaarts reden, geraakten zy in de buurt te water. v. D. was niet zoo gelukkig als zyn kameraad, die er bytyds uitsprong, maar ging mede te water. Aties was ech ter weer spoedig op het droge en er bleek van den wagen mets beschadigd te zyn, zoodat dj reis weer spoedig vervolgd kon worden. Hoornaar, 4 Sept. In de Raadsverga dering van 1 September jL zyn de wethou der H. Slob en ue ambtenaar van den bur- geriyken stand A. de Jong alhier weder als zoeJanig nerbenoemd. •Hoornaar, 7 Sept. In de vorige week werden alhier de aardappelen opgekocht tegen den prys van f 2,40, lsie kwaliteit tot f 3. De pry zen der kaas blyven steeds op eene en dezelfde hoogte. Zy wordt hier opgekocht tegen den prys van f 22 tot f 25 de 60 KG. Deerdatn, 4 Sept. Iu de Dinsdag avond gehouJeu Raadsvergadering zyn üe her kozen raadsleden, de heereu Flier, Nieuwen huizen, Kars en De Stigter, geïustalleerd. De heeren Nieuwenhuizen eu De Stigter werden herkozen als wethouders. Herbe noemd tot lid der Financiéeie Commissie de heer Kars; tot lid der Commissie van de Plaatselyke Verordeningen en als ambtenaar van den Burgerlylteu Stand de heer Nieuweuhuizen. Het salaris van den lsten ambtenaar ter secretarie werd verhoogd van f 300 op f 400. •Lekkerkerk, 8 Sept. Als een zeld zaamheid kan worden gemeld, dat Zondag 1.1. 25 kindereu in de groote kerk gedoopt zyn, een respectabel aantal voor een platte landsgemeente. Den 6den Juni 1897 werden er 22 gedoopt. n" Gistermiddag kreeg „De groote Boer" een bezoeker, waaraan de heer Fennet met wilde tappen en die door vele pereonen werd achtervolgd. Na een bezoek aan de keuken gebracht te hebben, waaruit hy onder groote hilariteit verwyderd werd, vluchtte h(j de voorste gelagkamer in. Hier begon een wilde jacht om de biljart; tyd om een partytje te maken was er niet totdat hy eindeiyk door zyu vervolgers gegrepen werd en van deze plaats, waar hg eigenlyü met thuis behoorde, ver wyderd werd. Wie hy was?Een varkeu, dat zyn geleiders ontsnapte en op de Schoonhovensche boot moest. De groote brand, die heden-nacht de stoomoliestagery „De Toekomst" te Nieuw- Lekkerland vermeide, lukte een groot aan tal toeschouwers in ons dorp op den dyk. Deze brand leverde een grootscb aanzicht op; de vlammen sloegen hoog op en weer kaatsten in de Lek, wat de aanblik nog aan- trekkelyker maakte Onwillekeurig kreeg men ontzag voor de macht der elementen en ieder was er vol van dat het een aan blik was om nooit te vergeten. •L*plk, 8 Sept. Zondag 13 September a. s. hoopt Ds. B Zoete alnier des namiddags ten half twee ure afscheid te nemen van zyne gemeente, om den daarop volgenden Zondag zyn intrede te doen by de Herv. Gemeente te Avereest. 'Moordrecht, 7 Sept. De fabriek van de heeren Stevens &c Zoon zal weder een uitbreiding ondergaan, door er een gebouw by te plaatsen, zooals er nu een staat, het welk, zoo bet gegund wordt, binnen twee maauden moet afgewerkt zyn. Xieuw-Lekkerliuid, 8 Sept. Om streeks middernacht brak alhier een hevige brand uit in de fabriek de stooinolieslagery „De Toekomst". Ia korten tyd stond de geheele inrichting in lichte laaie. Doordat gisteren juist de wintercampagne was be gonnen, was een groote voorraad lynzaad en olie benevens een groot aantal kisten aanwezig. Het is dus na te gaan, dat de vuurzee ontzettend was. Aan blusschen viel dan ook niet te denken, hoewel de twee spuiten der gemeente aanwezig waren. Zy moesten zich alleen bepalen tot de belen- dendende gebouwen. Toen de dag aanbrak was van de geheele inrichting en de directeurswoning niet veel meer overgebleven dan een puinhoop. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles is op beurspolis verzekerd. Een groot geluk mag het voorzeker heeteo, dat de wind Zuid-West was, want ware die Noord West geweest, dan zouden de vlam men juist naar het dorp zyn gericht en dan was het onheil niet te overzien geweest. ••Oudewater, 7 Sept. Zaterdag kreeg de fam. Dolleman alhier telegrafisch bericht dat in Atjeh hun zoon by patrouille-loopen door den vyand gewond was. Daar tot heden geen later bericht volgde blyft de hoop met uitgesloten dat het niet levensgevaarlyk zal zyn. Onze stadgenoot, de beer J. A. Montyn, behaalde op de tentoonstelling te Moutfoort den eersten prys met de schoonste verza meling bloemen. Zyn tuiuman komt daar voor wel een woord van lof toe, vooreerst voor de eigen kweekery en dan voor de nette étalage, welke in een tent was opge steld, waarvóór hg een groot bloemperk had aangelegd met uitheemsche planten enz., en in 't midden prykte met de met oranje ver sierde buste van onze Koningin. Ook trok in de tent vooral de aandacht eene schilderij van verschillende zaded en fijae plantjes. GiBteren-morgen en avond lokte een met vlaggen en planten versierde boot, waarop een flink muziekgezelschap zyne vroolyke tonen goed liet hooren, b|j het posseeren onzer stad zeer veel volk naar de IJselkauten, vooral 's avonds toen de boot daarby prach tig verlicht was. Naar men verneemt, was de boot afgehuurd door een onthouders-ver- eeniging van R. K. werklieden, die met hunne vrouwen of meisjes eeh uitstapje maakten naar Gouda. De vereeniging droeg den naam van „Amicitia" en was gevestigd aan de IJselboorden. 'Ntolwijk, 7 Sept. Verleden week ver gaderde onze Benedenkerksche Verlichtings- vereeniging ten huize van het bestuur, d. w. z. ten huize van den heer D. V., die voorzitter, secretaris en penningmeester alles te gelyk is. Ook de lantaarnopsteker was tegenwoordig en met die twee autoriteiten nog verschillende contribueerende leden, die onder het doen van de rekening en het be spreken van zaken hunne dorstige kelen JaaftJen aan de koffie, bun door de echlge- noote vau het gecombineerde bestuur ge schonken. Waar wy dit laatste mededeelen, daar doen we dit, om de aandacht te vesti gen op hetgeen de heer D. V. voorde goede zaak over heeft, want niet alleen, dat hy al de genoemde functién belangloos waarneemt, hy stelt zelfs zyne ega met hare koffiepot in dienst der verlichting. Na het doen der rekening, die slpot als een bus, werd medegedeeld, dat zich weer enkele nieuwe leden by dé vereeniging had den aangesloten. De contributie voor dezen winter werd bepaald op f 0,10 per maand en besloten werd tot het aanschaffen van een ladder. Met voldoening kan deze eenvoudige ver- eeniging op deu afgeloopen winter terugzien, want, als andere buurten in dikke duisternis gehuld lagen, dan brandden ln hare buurt lustig de twee lantaarns en verlichtten het pad van menigen wandelaar. De ge meente kan natuurlyk niet al onze buurten verlichten: die kosten zouden veel te groot zyn; maar in Benedenkerk toont men, dat door samenwerking met geringe kosten iets goeds tot stand is te brengen. Mochten andere buurten het voorbeeld io deze volgen! Bjj den Burgemeester is opnieuw aan gifte gedaan van een geval van febris ty- phollea, nu in het gezin van den landbouwer A. de Bwonende aan den Bilwjjkschen weg. •Tien hoven, 7 Sept. De den Raad aan geboden begrooting dezer gemeente voor 1904 fejjst aan in ontvang en uitgaaf: ge woon f 2451,136, buitengewoon nihil. De hoofdelyke omslag is daarin gebracht tot gelyk cyfer als in het loopend j tar, neerkomende op 2 van het belastbaar inkomen. Op het gesloten inschrijvingsregister dezer gemeente lichting 1904, komen voor 3 ingeschrevenen, waarvan 2 aanspraak maken op vrysteliing wegens broederdienst. Blfjft het thans geldend beginsel door Ge deputeerde Staten ook dit jaar gehandhaafd, dan wordt deze gemeente, als hebbende minder dan 4 ingeschrevenen, met een na burige samengevoegd. '•VliBt, 4 Sept. Dinsdag 1 Sept. werd de verjaardag van U. M. onze geëerbiedigde Koningin alhier feeateiyk herdacht. De schoolkinderen waren door de Feest commissie tegen half negen uitgenoodigd en te negen uur begon de optocht door de gemeente. Het was voor de geheele gemeente een recht vroolyke dag, vooral ook voor de kin deren zy werden nog door drie ingezetenen getracteerd, waar de optocht moest halt houden, om hun de tractatie te overhandigen. Te 11 uur werd de ringrydery met fietsen begonnen, waaraan 13 personen deelnamen. De eerste prys werd behaald door J. v. Dam, tweede prys J. de Jong, derde prys M. Buyense en vierde prys G. Uittenbogaart, allen uit Vlist. Te 3 uur begon de ringrydery met paren, waaraan 7 paren deelnamen. Hierbij werd de eerste prys behaald door P. Baars te Haastrecht, tweede pr|js J. v. Dam te-Vlist en door de dames: eerste prys mej. L. Roozenbooin te Polsbroek, tweede prys mej. J. W. de Jong te Vlist. Alles werd door muziek opgeluisterd. 's Avonds te 9 uur begon de gondelvaart, die door onzen EdelAchtbaren Heer Burge meester eu zyn echtgenoote werd meêge- maakt. Dat was voor de gemeente een scboone avond. Deze gondel vaart, begun stigd door het mooiste weder, was buiten gewoon uitlokkend en werd aan beide zyden van bet water door tal van nieuwsgierigen gadegeslagen. Vooral komt een woord van lof toe aan den schipper J. Schouten van Polsbroek, die gezorgd had voor een keurig versierde schuil, welke door ieder werd bewonderd. Hiermede werd het feest gesloten. Ieder was voidaaa over betgeen de commissie had le aanschouwen gegeven. Alles werd opgeluisterd door muziek uit Gouda. In de beste orde liep alles af. •*VIiBt, 5 Sept. In de Dinsdag 1 Sep tember gehouden Raadsvergadering deelde de Voorzitter mede, dat Gedep. Staten van Zuidholland vastgesteld hebben de Gemeen te-Rekening, dienst, 1902, sluitende met een batig sildo van f 794,08Va Verder is aangeboden de Gemeente-begroo ting, dienst 1904, nedragende in ontvangst en uitgaaf f 3983,tOVa. Tot Lid van het College van zetters, in de plaats van wylen den Heer A. Nele man, heeft de Heer Commissaris der Koningin in de Proviucie Zuidbolland benoimd den Heer G. Boer, wethouder alhier. •Voren, 3 Sept. In de op Dinsdag j.l. alhier gehouden vergadering van den ge meenteraad werden de herkozen raadsleden op nieuw beéedigd, terwyl tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand herkozen werd de heer Go ver t de Gier. Willeskop, 8 Sept. Heden-namiddag had alhier een ongeval plaats dat betrekke lijk goed afliep. De metselaar Klok alhier zou met een vracht steenen op zyn erf rjjden en had het ongeluk ergens tegen aan te r|jden, tenge volge waarvau paard en wagen in de dyk- sloot terecht kwamen. Een klein kind, dat op den wagen zat, geraakte ook te water, doch werd nog tjjdig gered. De beide per sonen die op de kist zaten, wisten zich met een sprong te redden, doch de hit, eigen dom van E. Scheel te Montfoort, verdronk. Naar men verneemt, heeft K. aan S. eene schadevergoeding gegeven. llJselutein, 7 Sept. Het dezer dagen verspreide gerucht, dat de heer Mr. W. U. J. Ronaacds, candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten, voor het district IJseistein, waarvoor de stemming zal plaats hebben 11 Sept. a. s., zich als zoodanig zou hebben teruggetrokken, kunnen w|j met de meeste beslistheid tegenspreken, daar het allen grond voor waarheid mist. •Zevenhuizen, 5 Sept. In de jongste vergadering van den gemeenteraad, die door zes leden werd bygewoond, werden de her kozen leden, de heeren C. van der Wilt en F. Paul, beéedigd. In diézelfde vergade ring werd tot wethouder herkozen de heer C. van der Wilt met 6 stemmen, tegen 1 stem op den heer F. Paul. Vrydag zou de landbouwer A. K. een ▼oer koren huiswaarts brengen met een boerenwagen. Doordat de staart van een der dieren verward geraakte, begonnen beide paarden op hol te slaan. De wagen met koren sloeg omver en de paarden gingen met het onderste gedeelte van den wagen er van door. De paarden kwamen ten lantste in een sloot terecht, waaruit zy met veel moeite gered werdeD. VERBETERING. Men maakt ods opmerkzaam op twee abui zen in ons vorig No. betreffende berichten uit Lekkerkerk. De heer T. Vink, tot onder wijzer te Amsterdam benoemd, is niet te Lekkerkerk, maar te Alblasserdam onder wijzer. Voorts moet de benoeming van den heer J. Verwaard tot onderwijzer te Val kenburg op een misverstand berusten. Zie verder Berichten iu het Tweede Blad. R tl C L A Al E. Een martelaar van negen maanden. De Heer A. M. Burbacb Jzn., brieven besteller, wonende te Diesen by Zwolle, heeft eene ernstige ziekte gebad, n.l. de iDÖuenza. Hy is thans hersteld. Hy heeft veel geleden tengevolge der influenza: eene verarming van het bloed. Met ons te ver oorloven zyne genezing te publiceeren, ver kregen door de Piuk Pillen, veroorlooft hy ons een les te geven aan al de personen, die zich in den treurigen toestand bevinden, waaruit hy op zoo'n gelpkkige wyze ge raakt is. „Ik heb," zoo verklaart hy ons, „de influenza gehad en de gevolgen z(jn niet uitgebleven, want gedurende 9 maanden heb ik gelyk een martelaar geleden. Geen eetlust, slechte spijsvertering, steken in de zyde, kortademig, duizeligheden, slapeloos heid, veel last van koude voeten; ziehier in eenige woorden het verhaal van myn lyden. Dat alles maakte my lusteloos en wat ik ook al beproefde, alles was te ver geefs. Een myuer kennissen, my in dien toestand ziende, raadde m(j aan de Pink Pillen eens te probeeren en werkelyk zyne raadgeving was goud waard. In korten t|jd gevoelde ik de heilzame uitwerking dezer pillen op myn gestel; van lieverlede be kwam ik eetlust en door de voeding kwamen myn krachten terug en verricht ik weer met lust myn werk." Het geval van den Heer Burbach is dat van al de personen die de irfluenza gehad hebben. Deze ziekte, geljjk andere epidemi sche ziekten, typhus-koorts b|j voorbeeld, laten noodlottige gevolgen na. Het lichaams gestel is zoodanig beproefd, dat het als buiten gebruik is. Om hetzelve in beweging te stellen, is er een geneesmiddel noodig, dat een grooten invloed op het bloed uit oefent en op het zenuwstelsel. Het genees middel is geheel aangewezen, men kan zelfs zeggen dat het eenig is: het zyn de Pink Pillen, die eveneens genezenbloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagkwalen, rheumatiek. gevolgen van lichamelykp en geestelijke overspanning, schele hoofdpyu, zenuwpyn, heupjicht. Als men deze ziekten bjj hun aanvaDg aantast, vindt men nog eenige kracht iu het lichaam en is het veel gemikkeljjker den zieke te genezen dan wanneer hy de verwoestingen eener epidemische ziekte, zooals de influenza, heeft doorstaan, die hem van alle hulp bronnen ontbloot heeft. Pr|js f 1,75 de doos, f 9,— per 6 doozen. Verkrygbaar by Snabiué:, Steiger 27, Rotter dam, hoofd-depóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen post wissel., Ook echt verkrygbaar voor Schoonhoven en omstreken by A. N. van Zïssbn, Drogist. MAKKTBERICHTEN. Gorinchem, 7 Sept. Aangevoerd 385 runderen, 16 nuchtere kalveren, 4 vette varkens en 061 biggen. Prjjzen: zware kalf koeien f 220 a 270, kalfvaarzen f 170 a 220, melkkoeien f 160 a 230, 21/*-jarige ossen f 170 a 240, guiste vaarzen f 120 a 140, pinken f 80 a 120, graskalveren f 40 a 70, nuchtere kalveren f 12 a 16, vette varkeus 17 a 21 ct. per half kilo, biggen f 4 a 8. Botterdam, 7 Sept. Tarwe f 7,50 tot f8,50. Per 100 kilo f8,75 tot f9,50. Rogge f 5,- tot f 5,25. Botterdam, 7 Sept. Aangevoerd 147 vette runderen, 0 magere dito, 232 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 1270 schapen of lammeren, 605 varkens. Runderen 25 a 37 ct.; kalveren 35a46ct.; schapen 26 a 30 ct.; lammeren 32 a 35 ct.; varkens 19 a 21 ct. en lichte varkens voor export 18 a 19'/» ct. per V» kilo. BUBGEBL1JKE STAJTD. Ncbeeiiboien. Van 4—8 Sept. Geboren: Gezina Jacoba, d. van M. R. Ten Hagen en E. Eggens. Bastiaan Cornelia, z. van B. C. van Ronselaar en M. J. Deltman. Ondertrouwd: J. C. A. IIuvers en C. M. Tielrooy. J. V. Wilier, gen. Engbert, en C. M. W. Hofalag. A. U. Verroen en J. C. v. d. Bergh. Heden verblydde ons de Heer met de geboorte van een welgeschapen Zoon. Ds. J. KOOIMAN. C. M. KOOIMAN— Schimmel. Pastorie Kootwjjk, 3 Sept. 1903. Ge bijreo: GEZINA JACOBA Dochter vau M. R. TEN HAGEN en E. TEN HAGEN-Eggens. Schoonhoven, 0 Sept. 1903. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, in den ouderdom van 75 jaar en negen maanden, onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader, de Heer GEBBIT VOOB8I.DIJN Jz., Weduwnaar van Pietertje Bai<, in leven Lid van den Gemeenteraad en Heemraad van den Polder Bergambacht, Hoofd-Iogeland van de Krimpenerwaard. Uit aller naam, Jb. VOORSLUIJS Gz. Bergambacht, 4 Sept. 1903. Den 5den September jl. overleed in het Sanatorium te Rotterdam onze geliefde Behuwddochter en -Zuster BELIA K.LAZINA DOG 1 EBOM (Wed. van K. Dogtehom), gewoond hebbende te Lekkerkerk, in den ouderdom van ruim 32 jaren. Uit aller naam, Wed. A. DOGTEROM. Krimpen a/d Lek, 9 Sept. 1903. Eenige en algemeene kennisgeving. Op Dinsdag 15 September 1903, negen uur, zal voor rekening van den Heer P. DE VOS, io het Café „de Overweg", Gleneudain, worden aanbesteed: HET BOUWEN VAN EEN Bestek en teekeuing zyn vanaf 10 Sept. a s. ter inzage in bovengenoemd Café b(j KIETVELD. Verdere inlichtingen zjjn te bekomen by P. DE VOS, Ottoland. van Op Donderdag 10 September 1903, 's middags ten 12 ure, zal ten Bureele van den Garnizoens-Commandantonder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, worden aanbesteed: De levering van het MUNITIE- HBOOD, ten dienate van het Garnizoen alhier, voar het 4e kwartaal lttOS. Inschry vings-biljetten op gezegeld papier, met geen kleine-e breuken dan tienden van centen, moeten voorzien zyn van adres, namen en handteekeniDgen der beide Borgen. De Garnizoens Commandant voornoemd, J. A. G. JAMES. S. ic W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Agenten van het Nieuws v. d. Dag, bevelen zich beleefd aan voor het plaatsen van Bjj H. C. WATS te Gorinchem kan, door onvoorziene omstandigheden, tegen November of eerder een bekwaam P. G., plaatsing vinden. Goede getuigen vereischte. Het BESTUUR van het Waterschap de Hooge Boezem achter Haastrecht is voornemens op Zaterdag 19 Septem ber 1903, des namiddags ten iy% ure, op het RAADHUIS in het openbaar TE VERPACHTEN: Het BIETGEWAS, staande ia deu Hoogen Boezem achter Haastrecht; TE VERKOOPEN: Eenige perceelen KN DOT WIL GEN, RIJM. en BRANDHOUT, staaude op den ZUdeweg en de Oostkade of liggende nahU de Molens. Inlichtingen te bekomen bij den peil- molenaar JAN OORSCHOT. VOOR DE INMAAK) Zwaar, p. vel f 0,0711P- boek (24 vel)/1,0# Middelsoort, 0,05 0,0# Dun „0,08(5 „0,85 Schoonhoven, S. de W. N, van NOOTEN,

Schoonhovensche Courant | 1903 | | pagina 2