HposippTs Oproeping. Schrijfwerk. ZILVERSMID, Gezusters VAN ABSHOVEN S. LODDER, Lekkerkerk, 2 a 3 Timmerlieden Een Karreman Boerenknecht, Huishoudster, Keukenmeid. Dienstbode, Dienstbode, Winterseizoen. WINKELHUIS, Winkelhuis Bergambacht, 18 Kalfkoeien, Advertentiën. 40 jarige Echtvereeniginy Terstond gevraagd te Gonda Kiïi \z e„ Agent der Ravenswaaij's Brouwerij, Gorkuiu, lfraagt Dortmiinder-Bïer. met een of twee JONGENS Een flinke Bouwmeid DIENSTBODE, Dames- en Kinderhoeden. Dames- en Kinderhoeden, AAN TE BESTEDEN: Dames- en Kinderhoeden. TEUNTJE OOMS Gd., GOUDA, Winkelhuis, EEN WINKELHUIS Tien perceelen BOUWTERREIN Openbare Vrijwillige Verkooping eenige MEUBELEN Mmiuerelol, 19 Oct. In de plaats van de heeren A. J. SI uurman en A Dogterom zyo tot bestuursleden van de Volksbibliotheek benoemd de heeren Adr. Stuurman Jz. en G. N. Zanen Az. Tengevolge van de weinige zalm op de rivier zal de zalm zegen visscher ij „De Snackert" hare werkzaamheden zeker niet voor 1 Nov. a. s. hervatten. •Bergambacht, 20 Oct. De Vereeni- ging Wiuterlezingeu" heeft voor de eerste spreekbeurten in het op handen zijnde Winterseizoen de toezeggiug gekregen van den heer W. Brouwer, Hoofd der 2e Openb. lagere school alhier. Iu af wy king met de heer- schende gewoonte zal de heer Brouwer, gelyk hy m een vorig jaar de electriciteit behan delde, ditmaal spreken over den „dampkring" en een en ander met verschillende natuur kundige proeven verduidelykeu. Moge een talryke opkomst den heer Brouwer voor zijn moeite loonen I De in 't laatst der vorige week binnen deze gemeente gehouden geldinzameling ten behoeve van de Watersnood Commissie te Kethel en Spalaud, bracht ruim f98 op. Door den velen regen der laatste weken hebben alhier reeds vele boeren koeien op Btal gezet. De bouwman D. de J. alhier had dezer d»geu het geluk om op een lot in de Goudsche lotery een mooie brik, bespannen met een paard, te trekken. •Goudriaan, 17 Oct. De gemeente heeft vrystelling gekregen van het geven van vrye- en ordeoefeningen aan de school kinderen. Er is hier dan ook upch in- noch buiten de school gelegenheid voor het geven van dit onderwys. Voor het herhaliugs-ouderwys hebben zich aangemeld 3 meisjes en 10 jongens. Verledeu jaar namen 6 meisjes en 5 jongens er aan deel. "Groot-Am merg, 17 Oct. Heden werd hier de landbouwcursus geopend met 18 leerlingen. Deze week nog kunnen leer lingen zich aanmelden, daarna worden er geen meer aangenomen. By afwezigheid van den Rykslandbouwleeraar opende het hoofJ van den cursus, de heer A. Kars van Goudnaau, de ltssen met eene om schrijving van het doel vau den cursus. Ook de heer llendrikse sprak de jongelieden toe aangaande het vak, waarin by les zal geven. Het Gemeentebestuur heeft wel willend een schoollocaal afgestaan voor het doel. Lekkerkerk17 Oct, Met ingaog vau den 28sten October 1993 is benoemd tot agent van politie 4de klasje te 's-Graven- hage de heer Abr. de Jong alhier. Door Burgemeester eul Wethouders dezer gemeente is vergunning! verleend tot het plaatseo van een petroleum-motor ter in werking brenging van ee|ne drukpers aan mej. de wed. C. den Oudsten alhier. Terwyl een verzoek is gericht door den heer A. v. Vuuren aau genoemd College tot het oprichten van een sigarenfabriek in het pand wyk B aan den Achterweg. Ofschoon wel beweerd wordt dut de molleu voor den landbouw zéér nuttige dieren zyn, wat de omgeving betreft zou men mogen zeggen, dat de boeVen in het algemeen er al byzonder weinu waarde aan hechten. Eukele lieden, aangemoedigd door de geldswaarde dezer beestjes, leggen zich tegenwoordig op de vangst \toe, ten einde daarmede wat te verdienen! en geen landbouwer deukt er een oogentuik aan, ook al wordt zyn eigendom ongevraagd be treden, den jagers deswege te bemoeielyken. De boer redeneert aldusOp het papienkuunen de voordeelen dezer bedryvige diertjes mooi worden beschreven en zei Is breed uitge meten, doch wat hiervan moge waar zyu, by langen niet zal dat kunnen opwegen tegen de enorme nadeelen welke zy aaubrengen. Vooral nu weer, om over veel andere feiten met te spreken, nu by den overvloedigen regenval der laatste weken kan men nagaan, hoe zjj door het opwerpen van grooter en kleiner hoeveelheden aarde, het gras beder ven en hoe byv. ten gevolge hunner ge maakte gangen, de grasmat door het vee wordt stuk getrapt, alles byzonder geschikt om den voedsel-voorraad te doen vermin deren en den stallyd te verhaasten. De hoop der veehouders is dan, en geen wonder ook, sterk op deze operatie gevestigd, oorzaak waarvan zy meenen op een voor- deelige wyze te eeniger tyd nog eens van deze ongenoode gasten te zullen worden bevrjjd. Moordrecht, 19 Oct. Alhier zyn iu de af- geloopen week een paar gevallen van frebns typhoidëa geconstateerd. •Nieuwerkerk a/d IJ «el, 19 Oct. Vrjjdag-avond waren twee knapen aan het spelen met een sportkar, de een er in, de ander hem duwende. Dat ryden ging zeker wel wat wild, waut by het draaien viel de achtjarige J. v. E. er uit en bezeerde zya arm. Den volgenden morgen werd de dokter er bjj gehaald, die dan ook armbreuk con stateerde. "Ouderkerk a/d Unci, 19 Oct. In de derde kwartaals-vergadering van het bestuur van Werkmanszorg bleek, dat 5 personen als nieuwe leden toetraden. Ge durende het kwartaal waren de outvangsten f 187,70, de uitgaven f 314,98, zoodat het nadeelig saldo ad f 167,28 moest afgeschreven worden van de kas, groot f 1963,65. Einde September bedroeg de kas alzoo f 1896,27. Voor zooveel noodig zy de aandacht er op gevestigd, dat aan onze halte ook stilhouden de extra treinen, die ryden op groote markten, zooals de aanstaande Woerdenscbe. ••Oudewater, 19 Oct. Donderdag-na middag reed een met twee paarden bespanuen wagen en beladen met lange yzeren balkeu van de machinefabriek alhier door de Korte Havenstraat uaar het Btation, toen die wagen in genoemle straat in aanraking kwam met een ander voertuig, hetwelk voor het pakhuis stond van den graan handelaar L., met het gevolg dat het lemoen van den wagen by M. door de glazen ging en nog al eenige scbade toebracht. Voor het herhalings-ouderwys hebben zich alhier aangemeld 13 leerlingen (allen jongens). •Polsbroek, 19 Oct. In een ons toe gezonden bulletiu van de Javabode van 31 Aug. II. zien we tot ons genoegen, dat de zilveren medaille der Oranje-Nassau-orde is toegekend aan onzen vroegeren plaats genoot C. H. Wolleswinkel, sergeant- ziekenverpleger by de Kon. NeJ. Marine, te Soerabaya. •Polwbroekcrdaui, 15 Oct. B(j ge legenheid van de Benschopsche kermis was hier gisteren buitengewoon drukke passage. Van den kant tan Oudewater, Lopik en Polsbroek kwamen de ryluigen opdagen, BOins wel 10 en meer vlak ach'er elkander. Even voorby het café Schouten ging er een de Benschopsche wetering in. Da bestuur der, een veehouder uit Lmschoten, was er nog uitgesprongen, zyn vrouw én een kind van een jaar ongeveer gingen het water in nu verkeerden at spoedig in levensgevaar. Een schouw werd losgemaakt en met be hulp daarvan het kind gelukkig gered. De moeder in bet ranke bootje te krügen, ver- eischte meer kracht en overleg. Nadat men laoge stokken bad aangebracht om het vaartuigje in evenwicht te houden, gelukte het toch. De drenkelingen werden in een rytuig overgebracht naar de hoeve van den veehouder L, waar ry spoedig bykwamen. liet paard werd met veel moeite door de wetering getrokken en aan den overkaut nog levend uit het water gehaald, waarna eindelyk ook de tentwagen op het droge werd gebrucht. Een voor een brik gespannen paard zonder bestuurder holde gister-morgen den Oudewaterschen Damweg af. Even voorbij de woning van den timmerman H. Oskam liep het byna op een tentwagen. Een ander rijtuig, van den kant van Oudewaler komende, was in der haast door de inzittenden ver laten. Deze posteerden Z'e'i op den weg en geholpen door een paar omwonenden wisten ze het piard tot staan te brengen. •Stolwijk, 19 Oct. De huishoudelijke vergadering van de afdeeling „Stolwijk" van den Ned. Protestantenbond, verleden week Dinsdag gehouden, kenmerkte zich pp nieuw door eene geringe opkomit der leden. Dat was jammer, want juist op zulke avon den beslaat de beste gel. genheid, om de be langen der afdeeling te bespreken. Uit het verslag van den S'cretaris bleek, dat het aantal leden thans 52 bedraagt. De rekening van den penningmeester werd door twee leden nagezien en in orde bevonden. De heer N. ^yderlaan, die als penningmees ter had bedankt, werd met algemeene stem men als bestuurslid herkozen, terwyl de heer J. Schilt bereidwillig op zich nam, om hem als penningmeester te vervangen. Nadat nog de beschrijvingsbrief voor de Algemeene vergadering, eerlang te Zutphen te houden, was gelezen en besproken, werd tot afge vaardigde naar die vergaderiug benoemd Ds. A. C. Leendertz. Door het dijkbestuur van de Krimpe- nerwaard is afwyzend beschikt op het verzoek van een viertal personen, die een gedeelte van de landerijen der opgeheven vervening wenschten te huren, met het doel om ze te vervormen iu eene groote warmoe- zery. Wel was het verzoek in goede aarde gevallen, maar Gedeputeerde Staten maakten bezwaar, om het land voor zulk een langen tyd, als gevraagd was, te verburen. Het berhalingsonderwys in deze ge meente is den 16en October aangevangen met 2 jongens en 5 meisjes aan de 2e en 13 jongens en 5 meisjes aan de le Openb. School. Onder de jongens zyn er verscheidene, die reeds voor het tweede en derde jaar den cursus volgen. De pogingen, door Ds. Leendertz aan gewend tot vorming van een kerkelijk zang koor, zyn gisteren met goeden uitslag be kroond. Ongeveer 40 personen bevonden zich gisteren middag in het kerkgebouw en onder leiding en begeleid door orgelspel van den predikant werd direct met het bestu- deeren van een der liederen uit den bundel van den Nederl. Protestantenbond aangevan gen. Waarschijnlijk of liever zeker zullen zich de volgende week nog wel meer lief hebbers aanmelden. Iedereen is hier onder den diepen indruk van een treurig sterfgeval, dat Zaterdag j.l. een zevental kindereu, waarvan het jongste een paar uren en het oudste nog geen 13 jaar oud is, in korten tyd tot weezen maakte. De vrouw van den werkman J. v. K., de trouwe echtgenoote en moeder werd in de kracht van haar leven aan man en kinderen ontrukt en laat ze diep bedroefd achter. En die kindereD, hoe moeielyk kunnen ze de moederlijke liefde en zorg missen! Algemeen is de deelneming met dit zwaar getrt ffen gezin en zeker zal al het mogelijke worden beproefd, om het lot dier kleinen zooveel mogelijk te verzachten. Woerden, 19 Oct. Op de heden gehou den groote najaars paardenmarkt waren on geveer 1400 stuks aangevoerd. Men besteedde voor D/g-jarige paarden f 160 5 270, veulens f 45 k 120, werkpaarden f 89 k 200, luxe- E aarden f 350 5 500. Met veel vreemde ooplieden, kon de handel tamelijk genoemd worden. •Zevenhuizen, 14 Oct. Onze veehou ders hebben byna allen hunne melk ver kocht aan de fabrieken in de buurt, n.l. Rotterdam, Nieuwerkerk aan den IJsel en Zegwaard. De prijzen varieeren naar gelang de gemakkelijke en geregelde verzending en de boeveelheid. Particuliere prys, d.w. z. melk met de kleine maat aan huis bezorgd, bedraagt 7 cent per L. Een jongmensch reed heden-morgen op een jong paard in 't Zuideinde. Het paard werd schichtig, begon te steigeren en wierp den jongeling ter aarde, terwyl het zelf op den hol ging. De beryder bezeerde zich in de lendenen. Een landbouwer nam hem op, waschte hem af en was met een ander bem behulpzaam met het vangen van 't paard. Behalve de pyo schynt by geen letsel gekregen te hebben, wat wel een wonder heeten mag. GEMENGD NIEUW». De luit. C. A. Ruempol.die by een aanval in het Meulaboesche gewond werd, seinde aan zyn familie hier te lande: Gewond, linkerknie, rechterarm. Springlevend. •—Men schryft ons uit de Lopikerwaard In Amerika, waar alles in 't groot gaat, regent het zóó hard, dat er paarden op straat verdrinken. Reuter's correspondent te New-York seint in vollen ernst, dat het al verscheidene malen in Brooklyn is gebeurd. We willen het gelooven, omdat by ons de koeien moeite hebben den kop boven water te houden. In 't weiland staan plassen van belang, want \óór het water den tyd heeft om af te zakken naar de door aanhoudend malen op beboorlyk peil gehouden slooten, stroomt er door de geopende hemelsluizen weer zooveel nat, dat het water op 't veld op gelyke hoogte blyft. Schadelyk weer voor den veehouder. De grasvoorraad vermindert met den dag en het doorweekte land wordt letterlyk gekneed onder de hoeven der beesten, 't Vee iydt, en de melkopbrengst is veel minder dan ze by een mooie üctober-maand wezen kon. Er wordt veel minder kaas gemaakt dan auders om dezen tyd, wat dubbel jammer is nu de pryzen zyu gestegen. Als 't ongun stige weer nog wat blyft aanhouden, zal het vee uaar stal moeten. En een vroegen stultyd ziet de boer niet zonder zorg tege moet. 't Vee ging dit voorjaar luat naar de wei, zoodat de meeste bergen leeg waren, en de hooioogst is dezen zomer op ver scheidene boerderyen ver van overvloedig geweest. Wie weet echter, of het weer nog niet wat meeloopt. Op 't oogenblik is de wind noord, de barometer gerezen en hebben we, wat in lang niet is gebeurd, kalm weer en een vry onbewolkten hemel. Sclieveilingen is wederom door een scheepsramp getroffen. De reeder P. J. van Leeuwen te Scheveningen kreeg Zondag een telegrafisch bericht uit Terschelling, dat daar geland was zyn haringbom SCH I, schipper Teunis Plugge, slechts bemand met ééa man, den jongen matroos C. Bruio. De overige opvarende 8 personen zyn ver dronken. Van de omgekomenen zyn ver scheidene gehuwd en laten vrouw en kinderen Of de verdronken personen door ten stortzee over boord zyn geslagen, of dat de schuit is omgeslagen en zich weder heeft opgericht, daaarvan is nog niets naders bekend. De kusten van Terschelling staan by stormweer als zeer gevaarlyk bekend. Zaterdag-avond is te 'b Graven- hage uit de KoniDgin Emma kade by de Obrechtstraat opgehaald het lyk van Ds. J. J. G. O., ruftend predikant aldaar. Het lyk is overgebracht naar de algemeene be graafplaats. Op de gehouden paardenmarkt te Montfoort had J. v. D., landbouwer te Snelrewaard, een veulen te koop, dat geschat werd op een waarde van f 100; het werd toen uit een gril per wicht verkocht aan A. S. en H. A. voor 60 ets. het kilo en het bleek een gewicht te hebben van 275 kilo; het 'bracht dus f 137,50 op. De landbouwer T. v. H. uit Kamerik wilde niet gelooven dat een veulen zelfs 250 kilo zwaar kon zyn en ging met G. S. een weddenschap aan van f 100, dat het die wicht niet had, by verlies te betalen aan de koopers; hy verloor het en betaalde bovengenoemde som aan A. S. en H. A., die tot slot van die kluchtige markthistorie voor f 37 60 een goed veulen hadden. Het wegen had plaats op de stadswaag en dat die grap vele i nieuwsgierigen lokte, laat zich begrypen Een brand, die Donderdag-nacht om half een uitgebroken is in de Korte Rozendaal te Utrecht, by den water- cn vuurhandelaar D. de Roos, heeft aan vier menschen het leven gekost. Met toomelooze snelheid grepen de vlam men om zich been. Een vreeselyke hitte be lette den brandweermannen byna om de slan gen te leggen en het vuur aan te tasten. Naast dé hitt» was het de plaatselyke gesteldheid die belemmerend werkte en waar door het niet düject mogelyk was, het vuur van verschillende zypen aan te tasteD. De commandant en de commandeurs echter, die op het terrein aanwezig waren, traden met groot beleid op, zoodat weldra de noo- dige waterstralen op de vlammenzee gericht waren. Dat de brand offirs geöischt had, wist nog niemand. Toen evenwel de eerste ont steltenis voorby was, verspriidde zich de droeve mare, dat zich hoogstwaarscbyolyk eenige kinderen nog in het huis bevonden. Het heette, dat er twee kinderen vermist werden. Een audere lezing toonde evenwel aan, dat het er "minstens drie moesten zyn. Dit klopte geheel met het verhaal van -een 16jarigen zoon, die met zyn drie broertjes op een kamer op de eerste verdieping boven den winkel had geslapen en nog even den tyd bad gehad aan het vuur te ontsnappen, door uit het raam te springen. Door den rook heen meende hy de drie kinderen gezien te hebben, knaapjes van 10, 8 en 4 jaar, hand in hand, trachtende eveneens te ontkomen. Hy had nog terug willen gaan, dnch de walm en de hitte waren reeds zoozeer toe genomen, dat elke poging om hulp le ver- leeneD, beslist zou moeten falen. Dezelfde knaap hielp later by een der eerste spuiten krachtig mede, misschien nog in de ydele hoop zyn broertjes te kunnen behouden. Op de weinige toeschouwers werkte het gerucht verlammend. Met kracht werd voortgearbeid en eindelyk "vond men de overblyfselen van de drie kindereD, dicht naast elkaar, de ledematen verkoold, onher kenbaar, de aaDgezictiten verschroeid. Voor zichtig werden de misvormde lyken opge nomen, in dekens gewikkeld en later per brancard naar de schouwplaats aan het hoofdbureau van politie gebracht. De ellende was evenwel nog niet groot genoeg. Een vierde kind, een meisje van 18 jiar, werd nog steeds vermist. Men had hoop, dat deze den tyd bad gehad te ontsnappen aan het gevaar, doch helaas, deze hoop moent niet verwezenlykt worden. Ook dit meisje .was dus blykbaar aan het woedende elemént ten offer gevallen. Zwygend zetten de brandweerlieden hun arbeid voort, toen opeens een trek van afschuw zich vertoonde op de aangezichten van degenen, die in de nabyheid stonden. By het licht der flambouwen ontdekte men een ontvleesd been, zwart en verkoold, dat door de zoldering van den winkel te voor- schyn stak. Eed rilling voer allen door de leden. Het was een hartverscheurend tooneel, waarvoor men stalen zenuwen diende te hebben om het te kunnen aanschouwen. Ook het vierde slachtoffer was dus gevonden. Klaarblykeiyk had het meisje in den hoek by het raam geslapen, want de pooten van een yzeren ledikant staken mede door de planken heen. Het was niet mogelyk het lyk van het meisje weg te halen, zoolang het vuur nog niet geheel en al bedwongen was. Om kwart voor drie was men hierin evenwel geslaagd. Hierop werden planken naar boven ge dragen en deze overdwars gelegd op de gedeeletlyk verbrande balken. Eenige oogen- blikken later werd in een deken iets langs de ladder naar beneden gedragen en in de brancard neergelegdenkele verkoolde beenderen. De brandweer had haar droeven arbeid verricht $n het laatste der slacht offers, welke zy niet had mogen redden, uit de puinhoopen te voorsjphyn gehaald. De ouders en hun eenig overgebleven zoon vertoefden al dien tyd in een .woning aan de overzyde. De menschen waren stom van smart. Dr. Zadelhof!, die op het terrein aanwezig was, troostte het echtpaar met de verzekering dat hun kinderen hoogstwaar- schynlyk een zachten dood hebben gehad, daar de verscbynselen er op wyzen, de rook hen moet hebben bedwelmd, alvorens de vlammen waren doorgebroken. Omtrent de oorzaak is niets met zekerheid te zeggen. Vermoedelyk is het vuur echter ontstaan in den winkel,.waarin veel brand baar materiaal, aIa^out„iurf, vuurmakers, als ook petroleum, aanwezig was. Aan de ongeluk kige slachtoffers werd daardoor oDiniddellyk de weg ter oDtkoming afgesneden, De buren beweren dfefr ook, dat de kinderen reeds gestikt waren voordat iemand op het terrein aanwezig was. De Ned. herv. diaconieschool op het Geertekerkhof, die aan het uitgebrande per ceel grenst, heeft zeer veel gevaar geloopen eveneens aangetast te worden. Om 5 uur begon zelfs de dakgoot eenigszins te gloren, doch dit werd tydig opgemerkt. Op het kerkhof te Nieuw-Dor- drecht (Dr.) stond deze week op een morgen een kistje met een kinderlykje, door hon den opgegraven, boven den grond. Commentaar over den toestand van den doodenakker aldaar overbodig! Achtereenvolgens trokken reeds zeven zoons van den heer Keizer, kapper in de Lange Leidscbe dwarsstraat te Amsterdam, by de loting voor de militie een niet-dienst- plichtig nummer. Ditmaal kwam de achtste zoon thuis met nummer 4079 op zyn hoed, zoodat ook hy vry is. Het toeval is dus Keizer wel gunstig. Dergelyke raadselachtige gevallen, zy 't ook niet op zoo'n schaal, doen zich meer voor. In Groningen blykt de familie Kramer zulk een zegen ryk te zjjti. De heer D. Kramer, de vader, trok by de jongste loting voor de nationale militie voor zyn joDgsten zoon het hoogste nommer 629, waardoor de zoor, evenals z(jn vier ondere broeders, niet be hoeft te dieneD. De biyde vader seinde aan zyne familie: Matb. 17 i 20b i Zop zyn dan de zonen vry. •- In 1875 kreeg B. de H. te Rys- oord een tabaksdoos met zyn naam er in van zyn vader. In '80 verloor hy ze, en hoe hy ook navraag deed, ze kwam niet terug. Nu dezer dagen vond zyn 70-jarige schoonmoeder de doos aan den weg terug. De oneerlijke vinder had ze ook weer ver loren. Hoe toevallig kan iets toch weer by den rechtmatigen eigenaar terug komen Een inwoner van Naarden had op 10 jarigen leeftyd een bruine boon in het oor gekregen. Welke moeite de dokter toen ook aanwendde, toch was het onmogelyk de boon te verwyderen. Thans, op 37-jarigen leeftyd, dus nadat de boon ruim 27 jaar in haar enge verblyfplaats had doorgebracht, kwain deze geheel zwart en versteend uit het oor te voorschyn, zonder medische hulp en zonder pyulyke operaties. By het te voorrchyn komen viel de boon volgens hare natuurlyke vorming in 2 helften uiteen. STADSNIEUWS. Nchovnhsveii, 30 Oct. §- Heden werden het militair hospitaal en de kazerne giïnspecteerd door den heer Generaal-Mwjoor J. Binnendyk, Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht. De sergeant J. P. Anemaet van de Instructie-C impagnie heeft den dienst met pensioen verlaten en zich tevens verbonden als reserve-seigeant by het 3e regiment vesting artillerie. Zondag-middag arriveerde hier voor het eerst voor den walde nieuwe raderstoomboot „De Lekboot" van „de Stoombootreedery op de Lek". De directie, die aau boord was, had de welwillendheid het sierlyke vaartuig gedurende eenigentyd voor het belangstellend publiek ter bezichti ging te stellen. Hiervan werd door zeer velen gebruik gemaakt en allen waren vol bewondering over de even doelmatige als schoone inrichting der boot. „De Lekboot" is bestemd om te varen in de plaats van de „Schoonhoven". Zy is 50 M. lang en ongeveer 11 M. breed en ge bouwd op de fabriek „De Koi ioklyke Maat- schappy de Schelde" te Vlissingen. Zy vaart met eene snelheid van p.m. 11 rayl. De inrichting van deze stoomboot is inderdaad prachtig. Voor de 2de klasse bevat zy eene keurig net ingerichte kajuit en een salon „riet rooken". By dreigend gevaar kan de kajuit door een z.g. water dicht schot worden afgesloten. Voor de lste klasse: aan dek een salon „niet rooken" met moderne inrichting en leestafel; beneden een ruime, sierlyke kajuit met stoom ver war- ming; boven een promenadedek met zeer ruim en comfortabel ingericht salon. (Som migen voLden het jammer, dat zoo'n keurig vaartuig niet electriseh zou worden verlicht.) In de vergadering van het Natuurkundig Genootschap op Diusdag 13 October werd tot bestuurslid herkozen de heer J. Schaly GAz. Door den secretaris, den heer C. J. M. van den Braak, werd een jaarverslag uitgebracht, terwyl door den penningmeester, den heer Schaly, rekening en verantwoording werd gedaan. De reke ning, nagezien door de heeren Drs. A.Spahr van der Hoek en M. R. ten Hagen, werd in orde bevonden en den penningmeester dank gezegd voor zyn nauwkeurig beheer, even als zulks geschiedde aan den secretaris voor zyu volledig en degelyk verslag. Door de manslidmaten van de Geref. Kerk B alhier (afd. Willige-Langerak) is tot Ouderling gekozen de heer Herin. Korteüoever en tot Diaken de heer Arie Ryneveld Hz.; laatstgenoemde in de plaats van den heer Hendrik Ryneveld Hz., die naar Utrecht is vertrokken. Men leest in het Goudsch Nieuwsblad De WelEerw. heer L. J. van den Bergh (Missionaris) te Schoonhoven, zal in de vol gende maand naar de Missie Oeganda (Equat. Afrika) terugkeeren en verzocht daarom de giften, welke men bestemd mocht hebben voor de St. Josephskerk te Nagalama, Oeganda, tydig aan zyn adres te willen zenden. Er zal ruim f 4000 noodig zyn. Zyde, kanten, linten en Altaarsieraden zyn ook zeer welkom. De kweekeling aan de Rijks normaallessen alhier E. C. van der Ende heeft Zaterdag te Rotterdam met goed ge volg examen afgelegd in de vrye- en orde oefeningen der gymnastiek. In de gisteren-middag gehou den vergadering van het bestuur der Instel ling ter uitdeeling van warme spys en brandstof, werden, in de plaats van de heeren A. van Scherpenzeel en N. Kooit (beiden overleden), tot leden van het bestuur gekozen de heeren L. Akkerhuys JEz. J. Boon. Aangezien de proefneming, in den vorigen winter genomen, om, behalve de gebruike- lyke erwtensoep, ook hutspot als warme spys te verstrekken, volkomen geslaagd mag heeten, werd door het bestuur besloten, ook in den a. s. winter by afwisseling laatst genoemd voedsel aan de behoeftigen te verstrekken. Den 6. October mocht de ver- eenigiDg Dorcas" alhier haar 50-jarig bestaan herdenken. Terecht meenden de dames bestuurderessen dier vereeniging dit gedenkwaardig jubilé niet onopgemerkt te moeten laten voorbygaan. By de herdenking, waarby ook de eenige nog in leven zynde oprichtster der ver eniging, M-j. J. van Scherpenzeel uit Utrecht, tegenwoordig was, werd in de eerste plaats aan de behoefligen gedacht en aan een 60-tal hunner elk een deken uitgereikt, terwyl eene weldadige geefster daaraan nog eenig geldelyk bedrag toevoegde voor versnapering. Deze vereeniging, die, behalve het ver strekken van dekking en kleeding, ook jaariyks arbeid verschaft door deze laatste te doen vervaardigen door werkzoekenden, zy met haar gouden feest van harte geluk- gewenscht en trede met moed en volharding het nieuwe tydperk in. Moge het bestuur in staat gesteld worden, om op den ingeslagen weg steeds te biyven voortgaan, zorg en kommer te biyven lenigen en alzoo ten zegen te zyn van velen onzer nooddruftige stadgenooten Zooals wy uit goede bron ver nemen, is ons bericht in het No. onzer Courant van jl. Zaterdag, omtrent de buiten vervolgingstelling van de beide van diefstal aan de Gemeente-Gasfabriek alhier verdachte personen onjuist geweest, en ofschoon ééa der beklaagden in vryheid is gesteld, om reden er geen vrees voor ontvluchting be staat, heeft de Rechtbank de zaak voor bei den naar de Openbare terechtzittihg ver wezen, waar zy eerstdaags zullen moetm- terecht Btaan, voor te zamen en in vereen*" ging zich wederrechtelyk toe te eigenen en weg te nemen eene hoeveelheid lood van ongeveer 20 kilogram, toebehoorende aan de gemeente Schoonhoven, althans aan een ander dan aan hen beklaagden. Terwyl veler angstige blik ken zich naar de hooge en slanke spits van onzen Stadhuistoren richtten, werd Zaterdag-middag door onzen stadgenoot J. Klip het hoogst gevaarlyke werk verricht, om de nieuw vergulde windvaan weder op haar verheven standpunt te planteen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mynheer de Redacteur! Vergun my s. v. p. langs dezen weg eenige opmerkingen te maken naar aanleiding van de jongste raadsvergadering en speciaal met betrekkiDg tot het gesprokene door den heer Valk in zake het onderwys. Omtrent de oproeping van een onderwy- zeres aan de school 3te soort (Fransche school) zegt de heer Valk: „Ik heb dien toestand in de school ook gezien. Ik heb gezien het lokaal, waar de heer Hemmes onderwys geeft, maar dat is kinderen bewaren, maar men kan van dat groote kindertal met één onderwyzer niet verwachten, dat het onder- wya goed zal zyn en voor het weJzyn ge zorgd wordt voor de kinderen. Aangezien dat groote kindertal al lang bekend was, V j.i.. van Bur8- en Weth. onveraut- woordeiyk om op die manier de school voor M. U. L. zoo sliefmoederlyk te bedeeliD. Het zyn kinderen, waarvan men wat moet maken, die wat moeten worden; elke we» k, die men verliest is nadeel. De roeping is geweest om onmiddellyk een leerkracht er by te nemen. Nu zyn we misschien zoo ge lukkig, dat we mi juffrouw Redeker spoedig kunnen krygen, anders was dat ook weer schade voor de kinderen." Aldus sprak volgens het raadsverslag de heer Valk. En terecht: volgens art. 39 der Gemeentewet moet een raadslid den volgen den eed of belofte afleggen: „Ik zweer (beloof) trouw aan de Grondwet en aan de wetten des Ryks, en dat ik de belangen der gemeente Schoonhoven met al mijn vermogeii zal voorstaan en bevorderen. Zoo waarlyk helpe my God almachtig!" (Dat beloof ik). Tot die belangen behoort de zorg voor het openbaar lager onderwys. Ten op zichte van de Fransche school heeft de heer Valk zich loffelyk van zyn taak gekweten en zelfs in zyn vurigen y ver er Burg. en Weth. een verwyt van gemaakt, dat zy niet eerder daartoe besloten hadden. „Zy kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht", schoot my onwillekeurig te binnen. Maar eilacie! Daar kwam in diezelfde ver gadering een schryven in van den districts schoolopziener vol klachten, bygièniscbe en paedagogische bezwaren over de school le soort of te wel Volksschool. De beer Valk vraagt naar aanleiding van dat Bchryven het woord en zegt: „Naar aanleiding .van den brii f, dien u hebt voorgelezen van den Districts-Schoolopziener, wilde ik vrageD, of Burg. en Wetb. van plan zyn om er op in te gaan. Ik heb ge lezen en bet zal wel zoo wezeD, maar ik kom nooit in de school het zyn allemaal grieven, die rusten op het werk van Burg. en Weth. en dat het zoo'n onhoud bare torstaud is. Komt u met een voorstel tot verbetering? Is dat het gevolg er van of wordt die brief voor kennisgeving aangenomen Is dat dezelf Je beer Valk, die opkwam voor de belangen der kinderen van de Fransche school? Zyn dat woorden van een man, die in andere opzichten aan B. en W. byna het werk uit handen wil nemen; die er met de zweep achter zit; die haast weet, hoeveel steenen de kaaimuren tellen, die maakt er zich van af met de hartelooze uitdrukking: „ik kom nooit in de school"! Het is nog een leugen bovendien! Ik heb den heer Valk meer dan eens in de school gezien, dit voorjaar nog naar aanlei ding van het schryven der Gezondheids commissie, meen ik. Neen, mynheer Valk, hier schiet gy iu uw plicht als raadslid te kort, door een toestand zóólang door uw stilzwygen te helpen bestendigen. En waar gy maatregelen hielpt beramen of voorstelde!waren zy van de treurigste soort, o. a. met die banken. „Zaag ze mid den door, dan hebt ge banken voor 2 kindereu I Ik stel voor om ze dan te ruilen met de banken uit uw school! Maar keut gy dan de onderwyswet niet? Zie dan eens na: art. 13, 14, 18 van het Kod. Besluit van 4 Mei 1883 S. 41. Reeds van af 1890 moesten de banken vau een rugleuning zyn voorzien. Ook van de kinderen der school le soort moet wat gemaakt worden, mynheer Valk. De kinderen gaan van die school de wereld iu om, gewapend met die kennis, zich door het leven te Blaan, een leven maar al te vroeg vol kommer en ellende. Die kinderen moeten gevormd worden tot zedelyko wezens, wat niet mogelyk is by zoo groot een aantal onder zulke treurige omstandigheden. Iedere dag zoo langer doorgebracht, is voor de leerliDgen der school le soort een onherstelbaar verlies. Wy bevelen u de belangen dier kinderen ten zeerste aan. Dankend voor de opname, Uw Dw. C. L. VINCK. De heer Valk zie art. 192 der Grondwet. VOORZICHTIGHEID DEB JAGER». Vrienden Schutters, die gaan jagen Met geweren in het veld, Ziet toch toe, dat gy niet alles Op het land ter neder velt. Loopt gy dan met uw geweren Rond te kyken naar een haas, Schiet hem dan; maar niet wat anders, Dat is van een schutter dwaas. Zoo woQ man my laatst vertellen, Of het waar is weet ik niet, Dat een Jager mikt een haasje En een bokje nederschiet Doch my dunkt, dat kan niet wezen. Als een Jager Jager is. Of hy schiet gewis het haasje, Maar een bokje altyd mis. Als het was een kleine vogel Of een boutje, klein en teer, Dan kon ik zoo iets wel plaatsen, Maar een bokje nimmermeer. Maar, zoo vroeg ik, is die schutter Wel bekend met zya geweer? Want vertelt me, lieve hemel Wie schiet toch een bokja neer! Ja, zegt by, die 't my vertelde, 't Is een schutter, welbekend, Eu die reeds sinds tal van jaren En niet voor bet eerst begint. Nu, zeg ik, wil nu maar zwygen, Want een bokje of een haas Zal toch wel verschillend wezen; Praat by my nu niet zoo dwaas. Ik heb nooit met een geweertje Op het land van Jacht gestaan; Maar gewis zou jk bet' haaf-je Schieten, laten '1' bokje, gdjüi. Nu dan, vrienden landbezitters, Kijkt toch goed naar al uw vee; Want zoo'n Jager schiet in 't loopje Ook gerust uw bokje mee. Tot besluit moet ik nog zeggen, Net zoo als in 't liedje staat: 't Is vin bokkie, bokkie, bokkiel Maar voor 't beealje wan 'l le lilt. U dankend voor de verleende plaatsruimte, bl|jf ik met aobtin, Ecu 11.iiwman le F.lakrMk. VERVOLG DER NIEUWSTI1DINGEN. H. M. de Koningin-Moeder zal Donderdag 22 dezer van Utrecht over Keulen en Stuttgart naar Friedrichshafen ver trekken. Naar men verneemt zal het verblyf van H. M. de Koningin-Moeder in het bui tenland drie k vier weken duren. By Kon. besluit is mevrouw C. A. C. VeniDg Meinesz—den Tex te Amsterdam benoemd tot ridder in de orde van OraDje-Nassau. De directeur-generaal der poste ryen en telepraphie maakt bekend, dat met ingang van 26 October de internationale telepboondienst word geopend tusschen htt telephoonnet, de publieke spreekcel in het rykstelephoonbureel en de aan dat bureel rechtstreeks aangesloten perceelen te Slie- drecht eenerzyds en de Belgische telepboon- netten: Antwerpen, (Boom, Capellen, Lier, Mol en Turnhout); Brugge (Blankenberge, Gistel, Heist, Middelkerke, Nieuwpoort, Oostende, Thorhout en Veurne); Charleroy, (Acoz, Binche, Fleurus, Florennes, Fontaine l'Eveêque, Gosselies, Labuissière, La Lou- vière, Nalinnes, Fhillippeville, Sivry, Tami- nes, Thuillies en Thuio); Dendermonde, (Aalst, Lokeren en Sint Nicolaas); Gent, (Deinze, Eekloo, Oudenaarde, Ronse en Sel- zate); Kortryk, (Ieperen, Isegem, Meenen, Moescroen, Poperingen en Roeselare); en, Landen, (Borgworm, Diest, Geldenaken, Hannut, Hasselt, Orp, St. Truiden en Thie- neD), anderzyds. De prys van een enkel voudig gesprek bedraagt f 1.45. Overigens gelden de regelen en voorwaarden, welke voor het internationaal telephoonverkeer tusschen Nederland en België vastgesteld en in den Ryksgids vermeld zyn. Het verbiyf van den Minister van Bianenlandsche ZakeD, Dr. Kuyper, te Hamburg heeft ten doel het bezoeken van eenige inrichtingen voor handels- en technisch onderwys. De Minister wordt Woensdag-avond te 's-Gravenhage terugverwacht. President Kruger heeft te Gara- van-Menton dezelfde Villa Géna aan de Bona parte kade betrokken, waar hy verleden jaar woonde. In vertrouwlyken kring vierde de President daar Zondag 11 Oct. zyn 78en verjaardag. Van vele zyden kreeg by geluk- wenscheD. Het plan is tot 15 Mei giods te biy ven. President Steyn heeft te Cannes de kleine villa Sablons betrokken. Op Woensdag den 4. November 1903, van des voormiddags 9 tot des na middags 2 ure, zal in het lste district, te Haastrecht, ten huize van de weduwe A.M. Blanken, de verkiezing plaats hebben van een hoofdingeland voor de Krimpenerwaard, in de plaats van den heer G. Voorsluys Jr., overleden, aan de beurt van aftreding in 1906. Op de voordracht voor deur waarder by de arrondissements-reebtbank te Rotterdam, ter standplaats Brielle, komen voor de volgende heeren: 1. J. Groeneweg, firocureursklerk te Rotterdam; 2. J. van penburg, deurwaardersklerk te Schoon hoven; en 3. B. W. G. Coulier, procureurs klerk te Rotterdam. Uitslag der loting voor de Nationale Militie in de volgende gemeenten. Bleakensgraaf en Hofwegen. 1 J. de Jong, 2 J. v. d. Wal, 3 A. Burg graaf, 4 W. Bongers, broederd., 6 J. Labée, 6 P. Timmer, broederd., 7 A. Pellikaan, 8 B. Brand wyk, 9 P. de Jong, 10 A. Bongers. Everdingen. 1 D. van Bruchem, broederd., 2 K. G. van Bruchem, 3 G. J. van der Haar, gebr., 4 G. A. de Vos, 6 W. C. van Alfen, 6 G. J. de Kok, 7 J. C. Kusters, 8 J. Middelkoop, 9 J. M. de Leeuw. Hageateln. 1 D. Prys, broederd., 2 W. Kool, 3 S. van Geffen, 4 A. Verhoeven, 6 W. A. v. Her- melen, 6 N. Uazendonk, 7 J. Jansen, broederd., 8 A. den Besten, broederd., 9 G. van Neer- rynen, 10 D. de Leeuw, 11 A. van Putten. Eeerbrn«k en Nlenwlnnd. 1 J. A. K. van Buuren, 2 W. den Hartog, 8 M. T. Verrips, 4 A. de Ridder, 5 J. W. Slomp, 6 J. van Dyk, broederd., 7 L. de Stigter, 8 P. Kortlever, broederd., 9 A. Sterk, 10 P. Donk, 11 M. Visser, 12 W. van Dok- kum, 13 P. Verrips, 14 A. J. Sterk. Lektmand en Hei- en Boeieep. 1 J. Bot, 2 J. Versteeg, 3 F. van Mourik, broederd., 4 J. van Tienhoven, gebr., 5 A. Meydam, 6 J. Brokking, broederd 7 Gerr. Vink, gebr., 8 E. Chaigoeaux, 9 A. van Dyk, gebr., 10 A. Tukker, 11 H. Holler, gebr., 12 J. C. Spronk, 13 H. Sibeld, 14 T. Swets, 16 J. Molenaar, 16 L. Horden, 17 G. de Jong, 18 N. Lemmen, 19 J. de Jong, 20 G. Kooi man, broederd., 21 J. de Jong, 22 M. F. de Jong. Meerkerk. 1 K. F. Kok, 2 A. v. d. Heuvel, 3 W. van Oostrum, 4 P. Kortlever, 5 D. van Zanten, 6 F. v. d. Ham, 7 W. den Hartog, 8 J. Jongkind, 9 A. van Kley, 10 J. Versluys, 11 J. D. Vermeer, 12 J. v. d. Berg, 13 T. van ZesseD. Nienw-Lekkerlnnd. 1 J. Brussé, 2 M. Damsteegt, 3 G. J. Blok, 4 L. C. Mes, 6 C. Wensveen, 6 J. de Jong, 7 A. Kooyman, 8 P. Hoek, 9 W. Paardea- kooper, 10 J. van Schagen, 11 L. Meerkerk, 12 C. van Lindonck, 13 A. den Boer, 14 H. Stam, 15 P. de Lange, 16 W. K. C. Bezemer, 17 A. Huisman, 18 J. Bongers, 19 A. de Jong, 20 J. den Ouden, 21 P. Os kam, 21 J. Prins, 23 J. de Groot, 24 G. de Hoop, 26 L. van Baren. Ondewater. 1 J. J. N. de Nein van Hoogwerf; t J. A. v. d. Lee; 8 H. T. v. d. Pol; 4 C. J. Boumans; 6 J. P. de Korte; 6 C. Bode; 7 J. W. i. Dokkum; 8 C. v. Achthoven; 9 A. v. d. Mispel; 10 P. v. d. Graaf; 11 A. v. Dyk; 12 J. Best; 18 W. Vermey; 14 A. Koos; 16 D. Dyk; 16 R. de Waal; 17 W. T. Margadant; 18 J. v. 't Hart; 19. A. Versluys; 20 M. J. J. Nielsen; 21 A. J. Jansen; 22 A. T. v. Ruiten23 J. H. Prins; 24 H. Boele 26 G. Ross; 26 A. Degenkamp; 27 W. de Brave; 28 A. C. Hogendoorn; 29 H. Robertz. Reeuw Uk. 1 C. van Zoest, 2 L. van Roon, 3 J. Ooster laan, 4 A. Verbree, 5 G. Hey, 6 A. v. d. Star, 7 J. van Spengen, 8 A. Verkerk, 9 H. Kraan, 10 H. Krak, 11 A. Verwaal, 12 L. Stolk, 13 G. Perdyk, 14 J. Brauns, 16 P. A. Brand, 16 W. Boere, 17 J. Dyksman, 18 A. van Dyk, 19 C. v. d. Berg, 20 F. Stout- hart, 21 M. Verwey, 22 K. Goudswaard, 23 J. J. Verkley, 24 J. Bontebal, 25 J. A. Matse, 26 A. de Jong, 27 W. Kwakernaak, en 28 M. A. J. Hoogerwaard. Streefkerk. 1 K. Aaldyk J.Fz., 2 A. Holleman, 3 K. Aaldyk Azn., 4 M. Broer, 5 G. Ooms, 6 L Stout, 7 A. Stuurman, broederd., 8 W. van der Wal, 9 E. Bakker, 10 A. Stam, 11 C. Nieuwpoort, 12 C. de Lange, 13 C. Hoogenboom, 14 C. Spek Jzn., 15 A. Molenaar, 16 IJ. Verveer, broederd., 17 T. P. Terlouw, 18 T. Roozendaal, 19 A. van der Wal, 20 C. Spek J.Wzn., 21 H. de Haan, 22 J. Huisman. V lanen. 1 L. H. Diepenhorst, 2 J. C. Kruik, te klein, 8 J. van Bemmelen, 4 D. van Rooijen, 6 Tb. H. v. Dort, 6 S. Bos, 7 B. Myulieff, 6 H. Krouwel, te klein, 9 Ai Oolman, 10 S. tlfl Vries, li A. I W. Ente, II G. de Jong, 13 H. van Geffen, 14 R. van Mill, broederd., 15 J. van Beest, 16 II. Baars, 17 H. Welp, te klein, 18 F. A. de Groot, 19 L. Nieuw poort, gebr., 20 C van Eyk, 21 G. de Zeeuw, 22 P. Ververs, 23 H. de Kruyk, 24 G Jonkers, 25 G. de Vor Cz., 26 J. Meyer, 27 A. Maas land, 28 J. S. Labrie, 29 C. Veen, broederd 30 L. Lagerwey, 31 C. Kooyman. By het notariëele examen ge- houden in de Haag op 26 en 27 Augustus j.l., waaraan door 132 adspiranteu werd deel genomen, slaagden voor het derde gedeelte, en werden mitsdien tot candidaat-notaris be vorderd o a. de navolgende heeren: Mr. G. J. J. de Mooy te Lekkerkerk en F. G. de Graaff te Bodegraven. De dames J. F. LQrhs en A. M. C. Willems, beiden van Gorinchem, zyn geslaagd by het examen voor apothekersbediende. Beroepen tot predikant te Am sterdam Dr. J. P. de Bie te Kethel. tionda, 16 Oct. Op de heden gehouden^ vrye paardenmarkt waren ruim 1400 paarden" aan de lyD. De handel was zeer geanimeerd, vooral in D/g-en 2^9 jarige. De markt was flink door vreemde en andere kooplieden bezocht. Werkpaarden golden f 100 k 300, U/9 jarige f 175 k 280, 2Vg jarige f240 a 340, 4- a 5 jarige f 400 k 650, luxe-paarden f600 k 800, veulens f 80 k 160, hitten f 80 k 180. De vyf hoogste pryzen, uitgekomen by de heden gehouden trekking van de afd. „Gouda" der Hollandsche Maatschap pij van Landbouw" zyn als volgt: le prys no. 8918, 2e pr. no. 4161, 3e pr. nb. 16776, 4e pr. no. 16432, 5e pr. no. 12608. klblaaserdaiu12 Oct. In de op heUen gehouden vergadering van Ingelanden van dezen polder is de heer A. G. Rykee, die 31 Dec. a. s. aan de gewone aftreding was, als Hoofd-Ingeland van het Waterschap „de Nederwaard" herkozen. Benschop, 16 Oct. De heer J. A. Hordyk alhier is benoemd tot onderwyzer aan de Openbare school der Gemeente Ab coude-Proostdy. De kermis is weer achter den rug. In jaren is zy niet zoo druk geweest als nu. Nu „de van ouds beroemde veemarkt" is opgeheveD, schynt de kermis we«ir op te leven. De keurige luchtschommel heeft daartoe ongetwyfeld het zyne bygedragen. Aangenaam is het voor ons Benschoppers, dat op deze kermis geen wanklank is ge hoord, geen wangedrag is opgemerkt. •Krimpen a/d IJsel, 20 Oct. Heden is met goed gevolg te water gelaten, van de, werf „de Hoop" van de firma C. van der Giessen en Zonen alhier het yzeren ryn- schip, genaamd „Dortmund", groot 475 last, gebouwd voor rekening van de h.h. Lshn- kering en Cie. te Duisburg. •Uekherkerk, 20 Oct. Zaterdag morgen had I. M. het ongeluk by het scheppen van water van het plankier in de Lek te valleD. Gelukkig werd dit ongeval spoedig opge merkt door M. Prujjt en A. van Risp, door wiens vereende pogingen zy weldra op den vasten wal stond. De heer J. Verwaard, onderwyzer al hier, staat op de voordracht voor onder wyzer te Alblasserdam. Nieuw-Lek kei-land, 19 Oct. Door de afdeeling „Alblasserdam en omstreken" van den Bond van Nederlandsche onder- wyzers, is tot afgevaardigde naar de alge meene vergadering, welke op 27 en 28 December te Dordrecht wordt gehouden, benoemd de heer T. Vink, onderwyzer te Alblasserdam. Alhier worden pogingen aangewend om eene Christeiyke zangvereeniging op te richten. Donderdag j.l. werd daartoe eene vergadering gehouden. Staande de verga dering traden 28 personen als lid toe. Nourdelooa, 19 Oct. Ds. H. J. L. de Vries, predikant by de Christ. Geref. gem. alhier, heeft een beroep ontvangen naar Zierikzee. •Streefkerk, 19 Oct. In de afgeloopen week was in deze gemeente aan de wer kende leden van het fanfarecorps een aan gename avond bereid. Vooreorst was een der leden bruidegom en in de tweede plaats had de aanhechtmg plaats van den eersten prys, behaald op het concours te Ammerstoi, die de/e week was ontvangen. De voorzitter, de heer Van Spall, wenschte met dien behaal den prys de vereeniging nogmaals geluk en hoopte dat de leden op den ingeslagen weg zouden voortgaan. Daarna had de aanhechting aan het vaandel plaats door den bescherm heer der vereeniging, den heer A. Casteleyn verder werd het woord nog gevoerd door den heer Van Willigen, vicaris der vereeni ging. Gezellig was men dien avond byeen in de met vlaggen versierde zaal. •Zevenhuizen, 17 Oct. Donderdag had er een treurig ougeval plaats met een knaapje van zes jaren, dat uit de school te Waddings veen kwam. Het vroeg op den weg naar huis aan een voerman, die een zwaren wagen met meel vervoerde, om mede te ryden. Daar hy het zoo beleefd vroeg, werd hem dit niet geweigerd, maar eerst moest een rytuig gepasseerd zyn, waarvoor hy moest uitwykec. De jongen loopt achter het rytuig, krygt van het wiel een stoot en komt onder het achterwiel van den meelwagen en wel met het hoofd onder 't rad.t De voerman, die genoeg te doen bad om uit te wyken, merkte van 't ongeval niets, voor het te laat was. Het kind was terstond dood en zyn hoofd deeriyk misvormd. Hy nam bet kind op en bracht het by zyne moeder thuis. Men kan zich de smart van de moeder voor stellen, die zoo haar kind thuis kreeg. De voerman had aan het ongeval geen schuld. De heer W. Dogterom, architect alhier, kreeg deze week bericht, dat zyn salaris als opzichter der gemeentegebouwen van Wad dingsveen met f 50 verhoogd was en alzoo gebracht is op f 200 'sjaars. MARKTBERICHTEN Gwrinchem19 Oct. Aangevoerd 586 runderen, 14 nuchtere kalveren, 8 vette varkens en 491 biggen. Pryzen: zware kalf koeien f 230 a 300, kalfvaarzen f 170 a 230, melkkoeien f 160 a 230, 2V».jarige ossen f 160 a 210, guiste vaarzen f 100 a 140, pinken f 100 a 120, graskalveren f 40 a 80, nuchtere kalveren f 12 a 16, vette varkens 17 a 20 ct. per half kilo, biggen f 5 a 9. Botterdam19 Oct. Tarwe f 7,25 tot f7,75. Per 100 kilo f8,— tot f9,75. Rogge f 5,- tot f 5,75. Butler dam, 19 Oct. Aangevoerd 197 vette runderen, 0 magere dito, 206 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 2773 schapen of lammeren, 688 varkens. Runderen 25 a 33 ct.; kalveren 40a50ct.; schapen 20 a 28 ct.; lammeren 22 a 33 ct.; varkens 18 a 21 ct. en lichte varkens voor export 18 a 18l/a ct. per kilo. BUBGEIUJJKE «TAND. Schoonhoven. Van 16 20 Oct. Geboren: Nicolaas, z. van N. Fockeos en D. P. Stam. Piet, z. van A. Zuidervliet en G. Bakker. Cornelis, z. van W. Verwaal en M. LaDgerak. Moordrecht. Van 1 15 Oct. Geboren: Aaltje, d. van A. Palsgraaf en N. Gouwens. Jan, z. van L. Siebeling en A. Heykoop. Vliet. Van 1-30 Sept. Geboren: Neeltje Maria, d. van C. van der Hee en Mi Bol. Wftdd!nK«Yeen. Van 9 Sept.-3 Oct. Geboren: Cornelis, z. van C. Neven en H. Broere. Alida Johanna, d. van H Baas en G. van Ooi). Gerrit Cornelis, z. van H. C. van den Akerboom en J. Meerburg. Joris, z. van L. F. Sol en A. v. Dyk. Jan, z. van D. Verwey en C. Rietkerk. Arie, z. van C. Kortlever en G. Kortlever. Bastiaan, z. van H. Nieuwland en G. Haak. Cornelis Jan, z. van C. J. van Wilgen en G. Verschoor. Evert, z. van E. van der Horst en W. Bruynes. Johannes Hendricus, z. van J. H. van Pinxteren en J. C. van Leeuwen. Gerardus Johannes Apolonius, van A. P. Bakker en J. H. Luiten. Pieternella Philippina, d. van Ph. Kroes en A. Kersse- boom. Margaretha, d. van A. Havenaar en G. Brak. Pieter, z. van H. C. P. Geers en W. van Hofwegen. Maria, d. van N. Breedveld en J. Smit. -t- JaD, z. van A. Groen en E. Borg. Getrouwd: A. van der Dassen, oud 42j., weduwnaar van A. Honkoop, en M. K. van Wageningen, oud 34 j., weduwe van C. Snoek. Overleden: Eeu levenloos aangegeven kind van het vrouweiyk geslacht van J. Herbert en M. van Beek. A. Blom, oud 23 m. WIIllse-Langerak. 15 Sept.—1 Oct. Geboren: Jan, z. van C. v. Kats en D. M. Straver. Jacob, z. van G. Slob en J. Verkerk. Hendrik, z. van J. Verveer en J. Jaarsveld. Pieter, z. van C. Damsteeg en T. M. Melgers. Januigje, d. van J. H. de Hoop en M. Koorevaar. Overleden: J. de Hoop, oud 48j.,echtg. van P. Damsteeg. P. Overbeek oud 79 j. RECLAME. EEN VRAAGSTUK. Vraag Kau men bloedarmoede genezen, alsmede ziekte voortkomende uit verarming van het bloed, zwakte fler lfenuwen? Antwoord Ja, op voorgaarde evenwel dat men het noodige hiervoor verricht. Dit noodige is eenvoudig en bestaat alleen met de zoo gemakkeiyke, zoo goedkoope en zoo werkdadige behandeling met de Pink Pillen te volgen. Bewijs van het vraagstuk. Het is niet één bewys, dat wy kunnen geven omtrent de juistheid dezer oplossing, maar duizenden. Gy hebt zeker reeds talryke attesten van ge nezingen gelezen, die door de Pink Pillen verkregen zyn geworden, gy zult er in de toekomst nog meer van lezen. Leest thans slechts het attest gegeven door den heer A. Henneman te Heemskerk, prov. Noord- Holland. Genoemde heer had aan ons een schryven gericht omtrent de genezing van ver schillende personen, die op zyn aanraden de Pink Pillen gebruikt hadden, o. a. mocht onze verslaggever by zyn laatste bezoek van hem vernemen, dat zyn neef Jan Beentjes, acht tien jaren oud, gedurefide een jaar van dag tot dag al zwakker en zwakker werd, de geheele familie vreesde van tering; hy had hoegenaamd geen eetlust, slechte spijs vertering. steken in de zyde, kortademig, slapeloosheid, hoofdpynen; en alles wat er voor aangewend werd bleef zonder resultaat. Ik gevoel my gelukkig u thans te kunnen mededeelen, dat ik myn neef de Pink Pillen heb aangeraden, want het resultaat is verrassend geweest, hy is thans zoo ge zond als een visch, en ban weer zyne werkzaamheden als tuinder met lust vervullen. Laten wy niet vergeten, dat de Pink Pillen de krachtigste hernieuwsters van het bloed en versterkster der zenuwen zyn. Welke zyn de ziekten, voortkomende uit de verarming van het bloed of zwakte der zenuwen? Het zyn bloedarmoede, bleekzucht, neu rasthenie, maagkwalen, algemeene zwakte, rheumatiek en heupjiebt. Indien gy of een uwer bloedverwanten of vrienden aan een dezer ziekten ïydende zyt, aarzelt niet de Pink Pillen te gebruiken. Gtt zult er heil en verlossing by vinden. Met de Pink Pillen zult gy genezen, zelfs indien alle andere geneesmiddelen schipbreuk hebben geleden. Prys f 1 ,76 de doos, f 9,— per 6 doozen. Verkrygbaar by Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofd-depóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrygbaar voor Schoonhoven en omstreken by A. N. van Zessen. Drogist. October Recepti Heden overleed, zacht en kalm, ODze geliefde Moeder en Beliuwdmoeder KLAASJE MOLENAAR, Wed. A. van Dam, in den ouderdom van 71 jaar. Uit aller naam, J. VAN DAM Az Stolwyk, 17 Oct. 1903. Ondergetetkmde betuigt by deze zyn hartelyken dank, voor de 'vriendelyke be langstelling, 18 dezer onddfvonden. Schoonhoven. J/M. CONRADI. Ten gevolge van het overlyden van ARIE KOOIJMAN, in leven wegwerker te Moor drecht, worden degenen, die iets van hem te vorderen hebben of aan hem verschal- digd zyn, by deze opgeroepen daarvan Vddr 24 October 1903 opgaaf te doen aan Notaris TREURNIET te Moordrecht. Om verdere nuttelooze aan bie- dingen te voorkomen, bericht Ondergeteekende, dat hy reeds van een Boerenarbeider ls voorzien. Bergambacht. A N. ROOKEN. Iemand, een goede hand schry- vende en zyn avonduren beschik baar hebbende, vraagt Brieven, onder lett. CO, Bureau dezer Courant. EEN BEKWAME bekend met het fll de gratnwerk. Br. fr„ letter K, Boekh. Firma EDAUW, Gaida. berichten de onl..ng.t eener ruime ^rtonng B *#®B5£tle verder alles wat tot het vak behoort. SCHOONHOVEN, HAVEN. beveelt rich voor eer.te «IH. lt BIERENgebotteld cn op fust, V°°i£ S:é™.T^dVrve^kX"r»"«"?»ri«gü. EN GROSSEN DETAIL. g. LUDUEK, Lekkerkerk. TERSTOND GEVRAAGD: door JOH. KASBERGEN te Gouderak. TERSTOND GEVRAAGD: by D. VAN VLIET. Mr. Timmerman, Nieuwerkerk a,<1 IJsel. kan dadelijk werk bekomen op de Nteen fabriek „Z A N D R A K" te Krliupen a/d IJsel. Zich vervoegen,by den Onderbaas. Gevraagdtegen half November, een goed kunnende melken, by J. VAN DER SPRONG te Waddingsveen. Er wordt gevraagd, in een klein gezin, omtrek Rotterdam, eene m b. L, P. G. en van g. g. v. Br. fr., adres Huishoudster, J. AMESZ, Boekhandel, Voorschoterlaan, Krallugen. Tegen Kerstmis gevraagd: by G. HOOGENDOORN, Tusscbenlanen, Bergambacht. Gevraagd, met 1 November of later, in een klein gezin een P. G., van g. g. voorzieD, by JAN PRINS, Mr. Timmerman, Groot-AiniuerH. Mevrouw SANTMAN te Schoonhoven verlangt P<>. November of later eene fat- soeniyke Gevraagd, tegen 1 November a. s., eeD van goede getuigen voorzien. Zich te ver voegen by Mevrouw VERSTEEVEN Bartels te Schoonhoven. Tegen 1 Januari a. s. gevraagd: P. G., goed kunnende melken; hoog loon. Adres A. DE VRIES, Lekkerkerk. Mevrouw NIEKERK Kooijman, Haven B 48, Schoonhoven, vraagt tegen half December voor noodhulp of vast. Gevraagd, om terstond in dienst te tredeneen nette PG- Adres J. v. n. HEIDEN, Lopik. kunnen geplaatst worden by F. J. SOETERS, VarkensmarktSchoonhoven. Een fabriek van gegarneerde hamei en Kinderhoeden wenscht met bet a. s. voorjaar ia verschillende plaatsen een zeer geschikt vóór Jonge Dames mot vele connectiën; kennis van het vak is gewenscht doch niet noodzakeiyk. Reflecteerenden gelieven zich te melden met franco brieven, onder no. 15, aan het Bureau dezer Courant. Ontvangen eene nieuwe collectie BONTEN, BARETTEN' en verder alles wat tot bet vak behoort. Aanbevelend Lekkerkerk. B. DE BRUIJN. Het POLDERBESTUUR van Krimpen a/d Lek is voornemens Het afgraven van een Kade, liggende ten wetiten van den Hoogcu Bsezem van den Polder en het verwerken vau dezen Grond op de Boezemlanden; waarvan aauwyrifg geschiedt den 24. Oct. 1903, des morgens ten 9 ure. De op zegel geschreven en door 2 Borgen onderteekende inschry vings-biljetten worden vóór of op 29 October aanstaande, des avonds 8 uur, in de bus op de GEMEENTE-SECRETARIE iDgewacbt, al waar bet bestek ter lezing ligt vanaf 19 October a. s 's morgens van 9—12 ure. De openiug der inschryviogs-biljetten ge schiedt den 30. Oct. 1903. des morgens 9 ure, by C. BOLTER te Krimpen a/d Lek. De Oodergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het maken en vermaken van GraablMe». De Notaris U. GKOE- NENDAAL te Gouda is voornemens op M a a n- dag 2 November 1903, des voormiddags 11 uur, in het Hótel de Markt te in bet openbaar, in éene zitting, te veilen en verkoopen: Mo. 1. Een zeer ruim en gotd onderhouden TUIN, OPEN PLAATS, BERGPLAATSEN en ERF, aan den Lange Tieudeweg, wyk D, No. 29, te Gouda; kad. Sectie C, No. 1475, voor het geheel groot 2 Aren, 75 Centiaren, gedeeltelyk, zooals op het terrein is aange duid, met een vryen uitgang in het Schim- inelpenningsteegje. In eigen gebruik te aanvaarden 2 Janu ari 1904. No. a. Een goed onderhoudeu aan de Nieuwe Haven, wyk N, No. 148, te Gouda, TUIN daarachter, SCHUUR en OPEN GROND met eeu breedte van onge veer 4 M., 25 cM.uitkomende aan het Regentesseplantsoenkad. Sectie B, No. 1572, groot 1 Are, 39 Centiaren. In eigen gebruik te aanvaarden 1 Maart 1904. No. 3. Een goed onderhouden met afzonderlyktu opgang hebbend BOVEN HUIS en ERF, aan de Korte Groeneudaal, wyk I, Nos. 5 en 5a, te Gouda; kad. Sectie B. No. 818, groot 59 Centiaren. Boven gedeeltelyk verhuurd aan J. Wild schut voor f 2,75 per week, met inbegrip der waterleiding. met OPEN PLAATS, SCHUUR en ERF, aan den Groeneweg, wyk L, No. 148, te Gouda; kad. Sectie No. 1725, groot 78 Centiaren. Verhuurd aan W. C. Verschut voor f 2,40 per week en de kosten der waterleiding. Noa. 5 14. langs de Prins Hendrikstraat, aebter de Goudsche Machinale Garenspinnery te Gouda, elk perceel ter breedte vau 4 M. en ter ieDgte van 20 M., zooals op bet terrein is aangeduid; kad. Sectie E,Nos. 566 en 567 gedeeltelyk. De perceelen 3—14 te aanvaarden by de betaling der kooppenningen. Betaaldag der kooppenningen 3 December 1903 Breeder by biljetten. Te bezichtigen tiet Bouwterrein dagelyks en de overige perceelen 3 werkdagen vóór den verkoop van 10 12 en van 2—4 uur en op den dag der verkooping van 9—11 uur. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van genoemden Notaris GKOENENDAAL te Gouda. op Woensdag den 28. October 1903, des mor- gt-us ten 9 ure, aandeBouw- mauswomng get. no. 612, in Beneden berg, onder ten overstaan van den Notaris J. VAN DER LEEDEN te Ouderkerk a/d IJssel, van: 1 VARE KOE, 4 VAARZEN, eenige KALVEREN, 2 PAARDEN (éen aftnndsch en één f1/» jari(g, eenige VARKENS, Tentwagen, Tilbury, Boerenwagen, Kaas- brik, driewielige Kar, 3 Schouwen, Wring- tobbe, Karn, Staren en vele andere LANDBOUW- EN MELKGEREEDSCHAPPEN, en andere Boerende Goederen. Vóór den verkoop afgenommerd te be- lichtigen.

Schoonhovensche Courant | 1903 | | pagina 2