(Hele Mta Gemeente Ncheonhoven. 1903. N°. 2457. Woensdag 11 November. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht chines ibank, K, nd, HET, Resultaat van het bacteriologisch ondersoek van het bronwater. FEU. UIJT, kkerkerk. pij. markt. LTSCHAPPIJ, VLEESCH. REGT l„. Gorkum Bier. BRONWATERLEIDING der Gemeente Scheen hoven. Verkiezing Lid van den Raad. IK A’. Raadsvergadering. B U1TEHLAHD. BINNENLAND. S. W. N. VAN NOOTEN r« Schoonhoven, Uitgaven. taris aldaar. ;elen eeg. ■N. oor alle berdurea LN NOOTEN. de 33 ingeschreven paarden 19 werden er goedgekeurd, te maakt Onder- n zyn klanten iy weer voor- zelf. iwoon uitir een den franco ure». linnen niet te ,,i)E FAAM” rden. heel J. 1 eei da| tii men velin c. di zuivelpi wel pro kaas, oi hun opdat reeds hare zaken met ding te stellen, rel spoedig de het Engelsche publiek ren prys die in andere lan- snelst idevoe- i n gen tot arts bevorderd Voerman, cand. arts, geb. te combii ndbriev if,thans verstrekt dibeotie. ing ter dienst ms-Kirche, rede hield Gewaarborgde happü, in stukken J. G. DOESBURG, den uitslag van dit on- heeft tot de navolgende loopers langs en wederver- rdUk. de kennis der ren van vakonder- igen, het aanne- i handel, aanbe- j heer 'j was ling te i Huis” in Toynbee- iw enz. enz. arts be- ;eb. te Go- Iragende J1/» pCL vaart, handel, borgtocht of nader ibinatie met Ljven uit in I door den Datum: Oorsprong: Aantal teldagen kiemen per grai vervloeiende kien: soorten ziekte-kiemen Bjj de verkiezing trictsraden behaaldi i gryke o vei iWestminstf SCHOOlfHOVENSCHE COÏÏRABÏ. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- noeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Prjjs der Ad vertentiénVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere, regel moer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending uiterlnk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-nam’ddags 4 Alle binnenlandsche Ad verten tien, voor S-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 1-maal in rekening gebracht. ryzen van Hj 10 Gouden Ml 'loudelgke inmen by H ilioven. esmiddel tegen st hardnekkige eer heilzaam in lam. Prijs per m te Culkmbobg abotteld en op fust, OS EN DETAIL. Lekkerkerk. 3 Nov. 1903. 3 Nov. 1903. Gasfabriek 3 1 0 1 uenc-ucmcu gccur. geene. Opmerkingenbeide zoo goed als steriel. (w.g.) Dr. H. J. VAN 'T HOFF. De Directeur, mak. Schoonhoven, 9 November 1903. Bronnen un 1 smen 0 1 geene. beide zoo goed ah BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhovkn bepalen den dag ter ver- kieaijug van een Lid van den Baad (openvallende door ontslag van den Heer H. M. DEN UIJL) op «6 November, de dagen der stemming en herstemming, zoo noodig, op 8 en 21 December e. k. Schoonhoven, 9 November 1903. VAN SLOTEN. De Secretaris, GEELHOED. iggende terwyl ..~o--o Staten aifS met een gunstig en welwillend oog A. iepen der Vereenigde Staten te zal Columbia niet veel kans pi, opgedragen hieromtrent zyn spreken, zoowel over, als naar ■i dit advies. ën, waartoe het dagelyksch be- ileiding van al het vorenstaande is gekomen, luiden als volgt: a. dat er vooralsnog niet op maatregelen kan worden aangedrongen om een wettelyken standaard vast te stellen voor het vetgehalte van kaas uit volle melk vervaardigd; doch daarby dient te worden opgemerkt, dat by de mannen der praktijk geen bezwaar schynt te bestaan om by „half cream cheese” in te staan voor een vetgehalte van 15 pet., waar in misschien een uitgangspunt zal kunnen worden gevonden voor latere wetteljjk in te voeren maatregelen; b. dat het bevorderen van kaasbereiding door het geve wy% het houden van keuring men van merken voor den veling verdient c. dat het oprichten van een ryks- proefstation te Leiden, waar zich zoo- roducenten van-, als handelaren in onder contröle kunnen stellen voor product, gebiedend noodzakelyk is, hoe langer boe meer Jicht worde verspreid over de gebreken, die de kaas bereiding nog aankleven en er naar streefd worde te weten te komen, wt vetgehalte men als gemiddelde by eventueele wettdok te nemen maatregelen voor de verschillende rubrieken kaas „full cream”, „half cream” en „skimmed cheese” zouden kunnen stellen. Donderdag 29 Oct. j.l. bad te Rotterdam, ten overstaan van de daarvoor aangewezen regelings-commissie, de ryks- hengstenkeuring voor Zuid-Holland van tot dekking bestemde hengsten van ten minste 2Vs jaar oud, plaats. Twee van J“ 1 J kwamen niet: weten Dorus 2>/s jaar, 'gekruist Oldenburgsch ras, eigenaar K. Louter te Heinenoord; Model, 2>/s jaar, gekruist Oldenburgsch ras, eigenaar Kooy Jr. te KedichemEdomiet, 2Va jaar, gekruist Oldenburgsch ras, eigenaar P. Oudyk 3 Moercapelle; Seréno, 31/» jaar, gekruist Oldenburgsch ras, eigenaar P. F. Dekker te Rhoon; Napoleon IV, 4 jaar, gekruist Gel- dersch ras, eigenaar A. J. Oltshoorn te Naaldwyk; Berthold, 41/» jaar, Oldenburgsch ras, eigenaar, M. Dogterom te Bleiswyk; Jumbo, 12 jaar, eigenaAr J. H. v. d. Torren Kz. te Gouda; Jonge Xerxes, 31/» jaar, ge kruist Oldenburgsch ras, eigenaar J. Baren- dregt Jzn. te Rhoon; Kern, 4 jaar, Oost- Friesch ras, eigenaresse Vereeniging tot verbetering van het paardenras, te Rozen burg Alex, 5y» jaar, Oldenburgsch ras, eigenaar J. den Toorn te Berkel en Ro- denrys; Loke, 7</» jaar, eigenaar Dions Dek- ker Azn. te BarendrechtRobert IV, 6Vs jaar, Oldenburgsch ras, eigenaar J. den Toorn te Berkel en Rodenrys; Othello 10'/s jaar, Oldenburgsch ras, eigenaar D. van der Spek te Moercapelle; Reu, 41/» jaar, gefokt in Oost- Friesland, eigenaar J. C. van Eeten te Jaars veld; Mars III, 6V» jaar, Oldenburgsch ras, eigenaar J. H. van der Torren Kzn. te Gouda Edo, 13 jaar, Oldenburgsch ras, eigenaresse wed. Jb. van der Spek Jz. te Moercapelle - (niettegenstaande cornage); Kaptein, 9l/s jaar, der Oldenburgsch ras, eigenaar J. den Toom te Berkel en Rodenrys; Xerxes, 11 jaar, Oost Friesch ras, eigenaar H. Pons Jzn. te Poor- tugaal; Senateur, 11 jaar, Belgisch ras, eige naresse Hengsten Vereeniging te Hoogvliet. Van deze goedgekeurde hengsten waren reeds in het Nederlandsch paardenstamboek inge schreven Seréna, Berthold, Kern, Alex, Ro bert IV, Othello, Mars III, Edo, Kaptein, Xerxes en Senateur. De jury bestond voor commissie B uit de k~3renmajoor K. D. Punt te 's-Gravenhage, C. Roodzant Kzn. te Dirksland, J. Leeu wenburg te Zwyndrecht, P. de Jong de Leeuw te Dubbeldam en Dions Dekker te Baren drecht, en voor commissie A (keuring op cornage) uit de heeren: A. W. Heidema te Groningen, C. Fauel, alhier, P. Brouwer te Venlo en Jhr. W. C. S. van deu Brandeler te 's-Gravenhage. ior de arrondissements-recht- Dordrecht werden Vrydag jl. de rolgende vonnissen uitgesproken: J. v. D. te Siiedrecht, brandstichting, ir en 6 maanden. P. te Dordrecht, beleediging, f 6 of gevangt >est zich 1 Jan V. te Gorim vrouw Van den Berj ende woorden had L ngs hare woning in kwam. j bekl. had zy hem eerst gei hy in drift ontstak en teru 6 boete, subs. 0 dagen r Johani •n laten ave :honl 1 IJeel i verhurea, taxeercB HUIZEN; ïtten. e spreken in MER, aan het 12 uur, en in in Café- SSKI, Hoog- een byzonderen ziekenwagon uit Luzern naar Weenen vertrokken. Haar toestand vereischt echter nog de jjrootste zorg. De Fransche Kamer van Afgevaardigden schonk aan den Minister-President Combes een bewys van vertrouwen, door hem met aanzienlyke meerderheid de geheime fondsen voor het beheer van zyn departement van Binnenlandsche Zaken te bewilligen. De bakkersknechts te Parys hebben in de Arbeidsbeurs een vergadering gehouden om te protesteeren tegen de verhuurkantoren. De sprekers betreurden het, dat de Kamer niet de voorstellen hadden aangenomen, welke algeheele opheffing van die kantoren, zonder schadeloosstelling, beoogen. In een aangenomen resolutie dringen de bakkers op algemeene werkstaking aan en zy beloof den, dat indien de placeurs (de mannen der verhuurkantoren) niet worden afgeschaft, „zy hen doen verdwynen door alle middelen, van welken aard ook”. Ook in bakkers vergaderingen te Boulogne sur Seine, Saint- Dénis en Vincennes werden motiën van gelyke strekking aangenomen. De poging van den Franschen Prefect van ’t Noorden, om door schikking een eind te maken aan de staking te Armentières, is mislukt. Op de jongste bijeenkomsten tusschen de beide Keizers is nog een eigenaardig besluit genomen. Keizer Wilhelm, die by den Sultan van Turkije nog al een wit voetje heeft, zou op verzoek van den Czar daarvan gebruik moeten maken om een beroep te doen op Z. M. den Sultan, om zyn verzet tegen het nieuwe Russisch- Oostenryksch hervormingsplan voor Mace donië op te heffen. Dat beroep zou dan geschieden door de zending naar Constantinopel van een byzonderen Keizerly- ken gevolmachtigde. Zou 't helpen Van andere zyde wordt een demonstratie verwacht, nu de Porte weigert. Te Bilbao (Spanje) zyn weer nieuwe arbeidersongeregeldht-den voorgekomen. Uit Amerika kwamen verleden week reeds berichten, op een beweging wyzend ten gunste der onafhankelyk-verklaring van 't gebied, waardoor het Panamakanaal loo- pen zal. Zoowel Columbia als de Vereenigde Staten namen met het oog bierop militaire en maritieme maatregelen. De Columbiaansche Regeerin; zettend tegen deze verklaring, oorlogsschip de stad bescbielei De Vereenigde Staten kwam* op, als in stryd met de oorlo; Amerikaansche troepen zoowel te Panama als dere beschieting m De Regeering der thans officiëel kennis ontvangen van de ves tiging van den nieuwen, onafhankelyken Staat Panama, die zich noemt „Republica del Istmo”. Naar het heet begunstigen de omli( Staten den jonggeborene byzonder, ook de Regeering der Vereenigde beschouwt. Met de schfJ - in de buurt i hebben weder in het bezit te raken van de Provincie Panama. De Regeering der Ver. Staten heeft deze provincie nu officiëel als onafhankelyken en zelfatandigea Staat erkend. De groote Republiek machtigde Consuls zich tot bespreking van de nieuwe Regeering in verbindm En tot die zaken zal dan we. rw voltooiing van het Panama-kanaal behooren. Men verzekert te Washington algemeen, dat de aanleiding tot den opstand in Panama het verwerpen van het kanaaltractaat is geweest. Het Bewind heeft reeds eene op roeping tot de bevolking gericht, waarin als reden voor de losscheuring wordt opge geven, dat het Congres te Bogota het kanaal tractaat met de Vereenigde Staten niet beeft goedgekeurd. De BURGEMEESTER van Schoonhovkn maakt bekend, dat eene openbare ver gadering van den Raad is belegd tegen Maandag 16 November 1903, des na middags ten 2 ure. Schoonhoven, 10 November 1903. VAN SLOTEN. zyn, het Duitsche element te doen veld winnen ten nadeele van het Poolsche. Uit Butriand komen weer berichten van moorden. Een is er zelfs een paar weken geheim gehouden, nl. die op den heeFPesliak, President der Arrondissements-recfatbank van Oufa, die den 17den October in zyn Kabinet werd doodgeschoten door den advocaat Pro- kowsky, wien het verblyf te Oufa was ont zegd en die om intrekking van het verbod kwam vragentoen de heer Pesliak het ver zoek weigerdé, joeg de advocaat hem een kogel door het hoofd en vermoordde daaraa zichzelf. Een ander had plaats te Wilna, waar een soldaat van een aldaar in garnizoen liggend regiment by een exercitie zijn kolo nel met een bajonetsteek gedood beert, onder toejuichingen der overigen van het regiment. Het bleek, dat de soldaten een komplot hadden gesmeed tegen den om zyn wreed heid gehaten kolonel en dat de moordenaar door het lot was aangewezen. De Minister van Oorlog heeft een onder zoek omtrent dit buitengewone geval laten instellen. Te Bachmut, in het Russische gouverne ment Ekaterinoslaw zyn verscheidene arbei ders, die met graafwerk bezig waren, door “^n instorting bedolven. Men werkt al drie lagen om hen te bevryden; maar 't is nog liet gelukt Men kan hunne stemmen hoor en. Te Londen (Engeland) werd Woensdag een moordaanslag gepleegd op drie leden van het Armenische comité. De moordenaar bediende zich van 2 revolvers tegelyk en schoot daarmee 2 Armeniërs dood, terwyl hy den derde een ernstige wonde toebracht. Toen beroofde hy zichzelf van 't leven. De Britsche Regeering zal nu wel maatregelen moeten nemen om te voorkomen, dat te Loadea dergelyke gebeurtenissen op aldaar gevestigde Armeniërs niet meer plaats hebben. Ditmaal worden van uit Engeland maar een paar redevoeringen gemeld en wel van de twee Chamberlains. De zoon Austen, die te Aberdeen een toespraak hield, waarin hy de nieuwe beschermingsvooritellen zeer aanprees en de noodzakelykheid aantoonde der fiscale politiek in Engeland. De ander werd te Birmingham gevoerd voor ongeveer 9000 toehoorders en door Cham berlain zelf. Hy hield natuurlyk weer zyn gewoon betoog en eindigde weer met de uiting, dat, wat handelsvooruit- gang betreft, Engeland de 3e of 4e plaats inneemt. Met blydschap constateerde hy echter, dat zyn tegenstanders zyn plannen nu niet meer bloot als een dwaasheid be schouwen, maar die ernstig beginnen te be spreken. Hy eindigde met de woorden „en dat laatste is voor my een eerste teeken van overwinning". Het blad „Daily Mail” heeft het mogelyk volledig verslag van deze rei ring gehad en wel op de volgende manier: In de zaal te Birmingham waren nameiyk electro-telephonische toestellen, welke al zyne woorden nauwkeurig, zoodra zy werden uit gesproken, overbrachten naar het Centraal Bureau te Londen. „Daily Mail” was aan gesloten met dat bureau en in de redactie kamer zaten stenografen voor de telephoons de woorden van den redenaar op te schry- ven, zoodat alles op 't papier stond even nadat de redevoering was uitgesproken. By de verkiezing van de Londensche dis- trictsraden behaalden de vryzinnigen een belangryke overwinning, in welk resultaat de „Westminster Gazette” een goed voor- teeken ziet voor de te wachten parlements verkiezingen. Onder de Liberalen in Enge land is sprake van een contraproject tegen over Chamberlains plannen. De Britsche troepen in 8oinali-land zyn opnieuw aan het vervolgen van den Mullah, die nu Yilig moet hebben verlaten na die plaats geplunderd te hebben. Twee Italiaansche en twee Britsche sche pen hebben zich naar Oblia begeven, om de kust te bewaken en te verhinderen dat de Mullah over zee ontkomt. IlalUL Pa us Pius moet zeer ingenomen zyn met een portret, hetgeen de Hongaar- sche schilder Lippay van hem heeft gemaakt. De Paus benoemde hem tot Pauselyk schil der en bracht hem warmen lof toe. Door den H. Vader werden er nog 3 zulke por tretten besteld, welke hy voornemens moet zyn ten geschenke te geven aan de Keizers van Oostenrjjk, Duitschland en Rusland; naar dit portret zullen waarschynlyk olieogra- phieën worden vervaardigd. Daar de brandweer op het Vaticaan veel te wenschen overlaat en daarom by den jongsten brand aldaar de hulp der Rotnein- sche Overheid werd ingeroepen, wordt het noodig geacht dat de Pauselyke brandweer verbeterd wordt. De bladen verlangen hierom, dat de Italiaansche Regeering zich hierover met den H. Stoel zal verstaan, maar deze heeft natuurlyk haar verzoek om hulp zoo niet bedoeld. En om zoo mogelyk vertoogeo van dien aard bytyds te voorkomen, heeft de Paus reeds gelast het aantal brandweer mannen uit te breiden en de lyfwachten en gendarmes te oefenen in de bediening der bluscbmiddelen. Woensdag j.l. werd in bet HongaarBclie Volkshuis, toen het Ministerie Tisza zich aldaar vertoonde, zooveel rumoer gemaakt door de oppositie, dat de Minister-President zich nauwelyks verstaanbaar kon maken; twee dagen later kon hy er gelukkig, rustig en onder algemeene attentie, het programma ontwikkelen, 't welk hij te voren in 't Huis der Magnaten reeds had uiteengezet. Hoofdzakelyk schynen bet eenige verande ringen in de legerinrichtingen te zyn, waarmee hy de Nationalen hoopt te winnen voor het overige van zyn plan. Zyn vast beraden optreden tegenover de oppositie maakt veel indruk. Gravin Lonyay Prinses Stephanie van België is nu, aanvankelijk hersteld, ia len, vroeger predikant alhier, in de jadering ah spreker op. Sprek-jr op boeiende wyze, naar aanleiding iman „Opstanding”, den schryver een edel mensch, een groot den- begaan met het lot van zoovele igen in het groote Russische ryk, ?neesiniddelen tracht te geven om de ige toestanden, welke, volgens hem, standen der maatschappy heerschen, OversiehL Van de ontmoeting tusschen Czar Nicolaas en den Keizer van Duitachlaud wordt het volgende gemeld: De Czar kwam den 4. dezer te half vyf 's middags te Wies baden aan, opgewacht door Keizer Wilhelm. De heide Keizers omarmden elkaar en kusten elkaar herhaaldelyk. In een open rytuig, met 4 paarden bespannen, plaats nemende, reden zy te midden van luid geyubel naar het slot. De Czar zat rechts van den Keizer, naast den Czar Graaf Bülow en naast den Keizer Graaf Lamsdorff. Drukke gesprekken werden er onderling gevoerd en 's avonds om 7 uur reed men naar den Hofschouwburg. Na afloop der Voorstelling reden de beide Keizers naar bet station, waar verschillende vorstelyke personen en hoogwaardigheids- bekleeders aanwezig waren. By het afscheid kusten de beide Keizers elkander wederom hartelyk. Wat er nu eigenlyk besproken is, weet niemand. Het „Journal de St. Petersbourg” zegt alleen van de samenkomst, dat zy een nieuw bewys is van de vriendschapsbe trekkingen, welke altyd een gunstigen in vloed uitoefenen op de instandhouding van den algemeenen vrede en op de welvaart der beide volkeren. Een bijzondere betee- kenis moet echter aan de samenkomst ge hecht worden, omdat de Minister Lamsdorff en de Rykskanselier haar bywoonden. Al spoedig heeft Keizer Wilhelm den Czar een '>genbezoek gebracht en wel den vol genden dag te Darmstadt op het kasteel Wolfharten, waar ook weer de gebruikelijke ceremoniën plaats hadden en besprekingen gehouden wetden. De Keizer is nu weer te Potsdam terug. Te Charlottenburg werd Donderdag het atoffelyk overschot van Theodoor Mommsen op stadskosten onder veel deelnemii aarde besteld, nadat er eerst een was gehouden in de Gedëchtnis-1 waarna Professor Hamack een en den overledene huldigde als geschied- schryver, patriot en wereldburger. De Kroonprins legde een krans op de baar uit naam van zyn vader. Tegenwoordig waren verder nog Sjonge Pruisische Prinsen. Niet minder dan 70 rytuigen volgden den stoet en studenten-deputatiën met hare banieren uit Duitsche en andere steden. Voorts volg den nog 3 rytuigen met bloemen. De mu ziek speelde treurmarschen. Onder de aan wezigen seint de berichtgever der „N. Rott. Ct.” trok de hoogbejaarde Adolf Menzel wel het meest de aandacht. Hy is, nu Virchow en Mommsen heengingen, thans de laatst overgeblevene van het beroemde drietal grysaards van Berlyn. De byzetting is op Berlynsch grondgebied geschied, op het drievuldigheidskerkhof, dat reeds tien tallen van jaren gesloten is en waar een aantal beroemdheden van Berlyn werden begraven. Woensdag is in tegenwoordigheid van den Pruisischen Minister van Onderwys te Posen een nieuwe Academie geopend. Dit feit, de 0ni,LDK8 Plaats gehad hebbende onthulling van het Bismarckstandbeeld al daar, moet er in hoofdzaak op berekend G. B. te Siiedrecht, vernieling van eens anders goed, 3 weken. H. B. te Papendrecht, beleedigen van een ambtenaar in functie, 3 weken. P. de W. te Zwyndrecht, vernieling van eens anders goed, vrijgesproken. A. v. D., huisvrouw van G. de K. te Zwyndrecht, mishandeling, f 5 of 5 dagen. Nog werden de volgende zaken behandeld De watermolenaar Leendert L. te Gou- driaan had op 26 September jl. den op surveillance zynden gemeente-veldwachter C. Draayer toegeroepen „je kan barsten en stikken”. Eisch 8 dagen gevangenisstraf. Vervolgens moest zich verantwoorden de sjouwer Jan V. te Gorinchem, die op 30 Juli jl. vrouw Van den Berg aldaar eenige beleedigende woorden had toegevoegd toen hy langs hare woning in de Hoveniers- straat b Volgens bekl. had zy hem eerst gescholden waardoor hy in drift ontstak en terugschold. Eisch f 6 boete, subs. 6 dagen hechtenis. De 19-jarige schipper Johannes R. te Ameide had zich in den laten avond van 9 October jl. bevonden in beschonken toe stand en den gemeente-veldwachter Van der Mooren een slag in het aangezicht toege bracht, en vervolgens toen hy te dier zake door deu veldwachter werd aangehouden zich daartegen krachtdadig verzet, door o. m. zyn beenen tusschen die van den veld wachter te brengen, waardoor deze op den grond was gevallen en een verstuiking van zyn gewrichten aan den schouder heeft bekomen. Twee getuigen benevens een dokter die den veldwachter bad behandeld werden gehoord. Het O. M. requireerde 2 maanden gevangenisstraf. De zaak van den ontslagen Re- ferendaris. chef der Comptabiliteit aan het Departement van Oorlog, zal niet vóór het laatst van December dezes jaars ter open bare zitting vau de Haagsche rechtbank behandeld worden. In kort geding, heeft de Presi- i dent der Haailemache Rechtbank de vorde- ring afgewezen, namens Mevr. K., lid der iaa' firma Kievits Van Reede te Papendrecht, Ke' ingediend om schorsing van den aangekon- relk i digden verkoop van de werf van genoemde firma, welke door den curator in het faillis sement der firma Laane A Van Bemmel te Haarlem, tegen 6 en 13 November te Papen drecht was aangekondigd. De gefailleerde firma had nameiyk eene vordering op de werf, waarvan de verkoop dus nu zal door gaan. Te Amsterdam overleed de be kende weldoener de beer P. W. Janssen, in den ouderdom van 83 jaren. Duitscber van geboorte, werd de Janssen in 1865 genaturaliseerd. Hy eere-regent der Prins-Hendrik Stichtin Egmond aan Zee, stichter van „Ons x in de Rozenstraat, bevorderaar var werk, heideontginning, kerkenboui Te Amsterdam is tot vorderd de heer S. Cappel, gt rinchem. Te Groni de heer P. A. Oudewater. Tot predikant by de Christ. Geref. Gem. te Woerden is beroepen Ds. G. Wydóogen te Elburg. ♦Krimpen a/d IJsel, 9 Nov. Door den raad dezer gemeente zyn herbenoemd tot lid Van het burgerlyk armbestuur de heer J. Noorlander en lot leden der com missie tot wering van schoolverzuim de heeren J. Maasdam, T. Bloos, A. A. van Walsum, J. G. Kerger en C. Maat. Tot bet geven van herhalingsonderwys aan de o. 1. school alhier werd het onder- wyzend personeel benoemd. Medegedeeld werd dat de rekening dezer ge meente over het dienstjaar 1902 vanH.H.Ged. Staten goedgekeurd is terug ontvangen. Zy bedraagt in ontvangst f81677,15Vs, in uitgaaf t 28697,31, alzoo batig slot f 2979,84V». ♦Meerkerk, 9 Nov. Donderdag-avond, omstreeks zes uur, kwamen twee jaag- schepen tegen elkaar in. By het stryken lyn van het eene schip geraakte deze vast aan het roer van het andere. Twee van de drie, die het schip voort trokken, maakten zich los en toen een 13-jarig meisje haar broer by het losmaken zou helpen, geraakte zy zelf met den voet in de lyn verward en werd mee in het kanaal getrokken. Toen men haar aan de lyn wilde ophalen brak deze en het meisje is helaas verdronken en een uur later opge dregd. Zy had nog slechts een paar honderd passen meegetrokken. De schipper hoort te Hoogeveen thuis. LI. Vrydag trad de heer M. van Kleeff uit Leiden, vroeger predikant alhier, Nutsvergadering ah spreker op. S{ schetste op boeiende wyze, naar aan. van den roi Tolstoi als i ker, diep ongelukkig die gei ellendig in alle te verbeteren. Daarna droeg hy voor: „Leid ons niet in verzoeking" en eindigde met eene zeer gees tige vertelling. Naar men verneemt, is verleden week door „de leden der zangvereeniging „De Lof- stem” besloten de vereeniging te ontbinden. ♦xVieairerkerk a/d IJsel, 9 Nov. Gedurende het laatste boekjaar van de Spaar bank te Rotterdam is er aan de eerste open bare School gespaard f 1076,19 en aan de tweede f 691,39, alzoo te zamen f 1767,58. Het herhalingsonderwys voor jongens is de vorige week ook aangevangen. Aan de beide openbare scholen nemen slechts deel 7 meisjes en 9 jongens. Er heeft zich te 's-Gravenhage een comité gevormd, dat zich ten doel stelt in Januari den dag te vieren, waarop vóór 25 jaren H. M. de Koningin-Moeder ah Koningin der Nederlanden haar intocht deed hier te lande. „Het comité stelt pogingen in het werk om op die dagen groote wel dadigheidsfeesten over het geheele land te organiseeren en doet dit in de verwachting te worden gesteund door allen die dankbaar de toewyding gedenken, waarmede H. M, de Koningin-Moeder gedurende 25 jaren heeft gewaakt voor de hoogste belangen van het Nederlandsche volk." Met aanvang van 1 Januari 1904 worden ingevoerd legitimatie-bewyzen voor officieren der landmacht. Op vertoon van deze bewyzen kunnen zy op de Nederl. spoor wegen reizen volgens militair tarief; het toonen van een verlofpas is dan niet meer noodig. Naar aanleiding van de alge meene vergadering van de Hollandsche Maat- schappy vau Landbouw, dd. 21 October jl. gehouden, waarin de vraag behandeld werd „h het gewenscht dat maatregelen worden beraamd tot beveiliging van den goeden naam der Goudsche en Edammer kaas”, geschiedt in het Landbouwweekblad mede- deeling van hetgeen daaromtrent vroeger reeds is gedaan. In het jaar 1898 werd door den Minister van Binnenlandsche Zaken in handen van het bestuur van het Nederlandsch Landbouw- comité gesteld een schryven van de Neder landsche Kamer van Koophandel te Londen betreffende den achteruitgang van den Ne- derlandschen kaashandel in Engeland. Het schryven van de Kamer te Londen was een uitvloeisel van een door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden tot baar gericht verzoek, om haar oordeel te kennen te geven in hoeverre de verzen ding en verzorging van kaas van Nederland naai1 Londen verbetering vereischt. De Kamer te Londen heeft toen de ge heele kwestie van den achteruitgang van den kaashandel tusschen Nederland en Lon den onderzocht. Het rapport van derzoek opgemaakt, conclusiën geleid: De redenen van achteruitgang van den kaashandel op Engeland zyn gelegen: a. in de concurrentie; b. in de productie van minderwaardige kaas in Nederland; c. in den smaak van d. in den hoogerec den wordt betaald. Aan het dagelyksch bestuur werd door Zyne Excelentie opgedragen hieromtrent zyn oordeel uit te f aanleiding van De conclusiëi stuur naar aanl. i., _ng, zich ver- liet door een m. men hiertegen logsgebruiken. werden ontscheept, te Colon, om ver niet geweld te beletten, .r Vereenigde Staten heeft Do' bank te navo! E. 1 jaaj P. 6 dagen. W. S., T. SP. A. Z., T. D., J. de K. en T. de K., allen te Dordrecht, stroopery, nos. 1, 3 en 4 ieder 2 dagen, nos. 2, 5 en 6 ieder f 6 of 3 dagen. J. v. L. te Dordrecht, mishandeling. 3 weken. J. C. de W. en H. P., beiden te Dordrecht, idem, no. 1 1 maand, no. 2 3 weken. J. v. d. B. te Dordrecht, diefstal en weder- spannigheid, 1 maand. P. B. te Rotterdam, mishandeling, 5 dagen. H. B. te Hendrik Ido-Ambacbt, beleedigen van een ambtenaar in functie, f 11 of dagen.

Schoonhovensche Courant | 1903 | | pagina 1