N°. 2518. Zaterdag 18 Juni 1904. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Eerste Blad. t LANDBOUW- VEHTEGEN W 00ED1GIN G. BUITENLAND. BINNENLAND. SCBOOBHOVEBSCHE COURAKT Dece Courant wordt de« WoenadagB- an dee Zaterdags- in organs uitgegeven. Prjjs: roor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco par post door het gehaala rgk f 0,90. Men kan sich abon- naaran bjj alia Boekhandelaren, Agenten an Brievengaarders. S. W. N. VAN NOOTEN mi Sohoonhovw, Uitgeven. Prfa der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel m6ar f 0,10. öroote letters naar plaatsruimte. In rending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrdags-namiddaga 4 urea. Alle binnenlandBche Adrertentión, voor I-maal plaatsing opgegeven worden slechts t-maal in rekening gebracht. Pese Csarant bestaat nlt a Bladen. Een wettelijke regeling ran dat onderwerp wordt ia bet buitenland nog slechts by uit sondering aangetroffen. De meeniog, dat de behartiging van de belangen van den land bouw by regeeringslicbamen op voldoende wtyxe kan geschieden door tusschenkomst van particuliere, in volle vryheid outataue vereenigingen, schijnt tot dusver de heer- scbeude te zjju. Eu wanneer wy nagaan, wat in de laatste veertig of vyftig jaren hier te lande op dat gebied is veranderd en verbeterd, dan heb ben wy wel reden, om zoowel de macht van dat eigen initiatief, ais den invloed, dien het beeft weten uit te oefenen op de regeering, niet gering te achten. Is de landbouw uog aityd in Nederland het voornaamste bestaans middel, overeenkomstig dien voorrang mag hy zich ook verheugen in den materiéelen steun, die aan z{jn ooi wikkeling zeer bo- vorderlyk is geweest. Natuuriyk iseraltyd nog plaats om van onvervulde wenschen, van niet bevredigde behoeften te spreken, terwyi ook niet zelden de ondervinding wordt verkregen, dat van betgeen gedaan is bet een en ander beter, misschien ook met minder kosten gedaan bad kunnen zyn. Mvr daarom blyven ook de corporaties, welker onderzoekingen en daarop gegronde vooratellen tot zulke goede resultaten hebben geleid, y verig in de weer om aan te dringen op hetgeen theorie en prac'yk aan wy zen tot verhoogiog van den bloei van het bedryf. Toch zyn velen van oordeel, en de Minister van Waterstaat ia het daarmee eens, dat ianga den tot dusver gevoigden weg de ver tegenwoordiging van het landbouwbedryf ten onzent niet geheel tot haar recht is gekomen. Gronden voor die opening zijn wel te vinden. Men heeft de onderscheiden vereenigingen, waarvan de HoUandacbe Maatschappij van Landbouw wel de oudste en meeat invloed- r|ke zal zyn; in de latere jaren zyn er nog vale hy gekomen, de onderscheiden gewes- teiyke maatachappyen, Hollands Noorder kwartier, Rundvee- en Paardenstamboeken, Boerenbond en zyn afdeelingen, de organisatie der Raifeiaensche banken, te veel om te noemen. Die alle zyn gevormd ter wille van algemeene of meer speciale landbouw belangen. Nog later is, als centraal en advieeerend lichaam, door toedoen der Re- gearing gevormd het Nederlandsch Land- bouwcomité, dat bestaat uit gedelegeerden van die afzonderiyke corporaties. Wat er evenwel aan ontbreekt is in de eerste plaats dat geen der genoemde licha men allen omvat die binnen den kring van hun werking het bedryf uitoefenen; een groot aantal landbouwers hebben zich nog by geen enkele vereeniging aangesloten. Alzoo plukken zy wel mede de vruchten van hetgeen door baar is tot stand gebracht, maar zy willen niet medewerken om het aantal en de waarde dier vruchten te ver- vermeerderen. Bovendien ia van die cor poration slechts de helft tot het Landbonw- Comité toegetreden. De vraag is gewettigd, of een officiciflele regeling der landbouwvertegenwoordiging, waartoe door de Regeeriog een voorstel is gedaan dat na in een gevorderd stadium van achriftelyke voorbereiding verkeert, bet begrip van vertegenwoordiging zuiverder tot zyn recht zou doen komen. Zeker, de leden van de Provinciale landbouwraden, by atemming gekozen, zouden zich beschou- wen als de mandatarissen der kiezers, en terecht; maar zouden wei de belangheb benden een zoo rnim gebruik van hun kiesbevoegdheid maken dat men in waar- beid van een vertegenwoordiging kan spre ken? De ervaringen, op het gebied van andere dan politieke verkiezingen verkregen, lokken twtyfel uit, en ais men tiet boe wei- Mig wordt deelgenomen aan de keuzen voor de Kamen van Koophandel en Fabrieken en roor Ie Kamers van Arbeid, dan ontstaat de wensch om zoo min mogelyk bet aantal gelegenheden uit te breiden, waar- hy kiezers worden opgeroepen om voor de gemeenschappeiyke belangen iels van hun tyd op te offeren. De Rykalandbouwraad en de provinciale landbouwraden zullen slechts adviseerende lichamen zyn, en dat kan ook niet anders; alleen zal hun daarby nog het beheer wor den opgedragen van Rykabjjdragen voor Wadbouwzaken. Dat laatste zal wellicht de MangstaUiog wat verlevendigen. Vooraf kan *W |Mf4 of 4. rwnaiiai na de vrye beschikking der besturen van par ticuliere vereenigingen over gelden, ten ha ren behoeve op de Staatsbegrooting uilge trokken door een min of meer officieels contróle van lichamen die op onderscheiden belangen hebben te ietten, een verbetering zal zyn; maar wel hebben wy vrees dat de nieuwe organisatie op die vereenigiogeu een ueerdrukkenden invloed zal hebben, baar lot een staat van kwyning kan brengen die tot verval leidt. En by de groote diensten, die zy nog steeds aan bet vaderlandsche bedryf bewyzen, zou dit zeer levendig (e betreuren zyn. Er wordt gezegd, dat vele, en daaronder de voornaamste der particuliere vereenigin gen ook daarom geen zuivere vertegenwoor diging van den landbouw kuunen vormen, omdat een aantal van haar leden aan bet bedryf geheel vreemd zyn, gewone burger- heeren, die contributie betalen en vergade ringen bywonen, soins daar bet woord voeren. Het moge waar zyn, doch vergeten worde niet, dat werkeiyk de landbouw aan de belangstellende medewerking dezer „leekeu" wel verplichtingen heeft; dat er onder de aangelegenheden, die waarde hebben voor ontwikkeling van bet bedryf zelf, ook voor komen, over welke de man van de practyk geen oordeel kan hebben, omdat daar spe ciale studie voor uoodig iswat men noemt de .sociaal-economische zyde van het land bouwvraagstuk" eisclit uog weieens een ander licht dan de gewone boer kan doen opgaan. Daarom was er ook iets vóór te zeggen om, geijjk het oorspronkelyk voorstel der Regeering luidde, de provinciale land bouwraden voor de hei ft te doen bestaan uit personen, uit ledeu van landbouw ver eenigingen te kiezen. Doch wy erkennen het bezwaar, uit die regeling voortvloeiende, dat dan een groot aantal landbouwers eeu dubbele keuze zouden mogen doen, de tweede by de benoeming v&u de andere helft der raden, by recbtstreeksche verkieziug; dat weegt by ons meer dan de bewering, dat ook .heeren" leden van landbouwmaat- schappyen, eenigen hun niet toekomenden invloed zouden verkrygen. Het oorspronkelyk ontwerp bracht ook den tuinbouw binnen de regeling. Daar werd door de belanghebbenden tegen opgekomen de vrees, dat bet verlies van zelfstandigheid niet zou worden opgewogen door den invloed, in de gemeenschappeiyke organisatie uit te oefenen, leidde tot dit min gunstig oordeel, hatweik ook in de afdeelingen der Tweede Kainer veel instemming vond. De Minister is daarom op zyn eerste denkbeeld terug gekomen en heeft in dien zin het wetsont werp gewyzigd. Wy lezen in de Memorie van Antwoord dat hernieuwde overweging dea Minister geleid beeft tot de overtuiging dat de wenscb, kenbaar gemaakt in een adres aan de Tweede Kamer van het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij roor Tuin bouw en Plaatkunde om den tuinbouw niet in de wet op te nemen, behoort te worden ingewilligd. Vastgehouden wordt aan het beginsel, dat het landbouwbedryf in zyn geheel moet worden vertegenwoordigd, doch de vraag, of tuin- en boschbouw nu ook geacht kunnen worden tot dat bedryf te behooren en mitsdien in deze wet zyn op te nemen, dient ontkennend beantwoord. Voorgesteld wordt derhalve noch tuin-, noch boschbouw in de landbouwvertegenwoordi ging op te nemen. Dat de Minister op die wyze toont aan de wenschen der belanghebbenden te gemoet te willen komen, is pryzenswaardigechter zal het somtyds moeite kosten, de grens tusachen de twee zoo nauw verwante be drijven vast te stellen. De grondoppervlakte die zjj innemen, ia waker niet de meest juiste aanwyzing, en ook by den aard der producten kan men soms in twyfel ver- keeren. Doch de practyk moet uitmaken of hier bezwaar is te duchten. De lynen, die het kiesrecht en bet recht om gekozen te worden, afbakenen, sluiten van boven de grondeigenaars, beneden de veldarbeiders uit. Beide quaesties gaven in de vergaderingen, waar bet wetsontwerp ia bespreking kwam, aanleiding tot meening- verschil. Dat de invloed der eersten oneven redig groot zou worden, was mede een der redenen, waarom men de uitoefening van het kiesrecht door de landbouwvereeniging niet wilde, aangezien juist deze vaak veel en voorname grondbezitters onder haar ieden tellen. Toch zyn zy, aldus wordt geredeneerd, geen eigeniyke belanghebbenden in de ge wone beteekenis van het woord; grondbezit is meestal niets meer dan eeu vorm van kapitaalbeiegging en bet aankweeken van rente het eenig doel. Ofschoon wy er vrede mee kunnen nemen dat alleen zy tot de samenstelling van de landbouwraden medewarkan an daarin plaats nemen, die een stuk grond in gebruik hebben, is er toch in de argumenten, waar mede do uitsluiting der niet zelf exploi- teerende eigenaars is verdedigd, iets dat tot tegenspraak aanleiding geeft. Het is geenszins een volstrekte waarheid, dat die eigenaars geen deskundigen zyn; onder hen treft men er aan, die van landbouw, veeteelt en zuivelbereiding studie hebben gemaakt, en op wier adviezen in vergaderingen, aan deze takken van bet bedryf gewyd, prgs wordt gesteld. Bovendien is het niet waar, dat zy geen belanghebbenden zyn; indien de adviezen van landbouwraden leiden tot maatregelen, die van invloed zyn op de productiviteit van den bodem, of tot wette lijke voorzieningen omtrent het pachtstelsel, dan zjjn hun belangen daarby wel degelyk gemoeid, ea ligt er iets oabillqks ia, hun aiie gelegenheid om zich te doen hooren door middel van het officiéél orgaan, hetwelk de andere parly ten dienste staat, af te suyden. Meu zy zoo democratisch als men wil, dat sluit toch niet in dat het als recht moet worden beschouwd het zwjjgen op te leggen aan wie redelijkerwijze voor eigen, zy het ook vaak persoonlijke belangen heeft op te komen. Zyn het niet deze, die by menige beslissing den doorslag geven? Wy zullen de werking der landbouwraden moeten afwachten om te kunnen beoor- deelen of deze uitsluiting als een nadeel is te beschouwen; op ditoogenblik verwachten wy van die raden een niet zoo diepgaande werking dat er gevaar voor economische botsingen uit ontstaan zal. Mag bet aan een democratische stroomiog worden toegeschreven, dat de landeigenaars buiten de zaak worden gehouden, aan een eisch van denzelfden aard, mede in het Voorioopig Verslag der Tweede Kamer ge steund, geeft de Miuister niet toe, aan de opneming van de arbeiders als kiezers cn verkiesbaren. In de Memorie wordt gezegd: Evenals voor de grondeigenaren, die niet zelf exploiteeren, is in de landbouwvertegen woordiging geen plaats voor de veldarbeiders. Ofschoon de eersten hun kapitaal en de tweeden bun arbeid voor bet landbouw bedrijf leveren, zoo wordt nochtans dit bedryf niet door hen uitgeoefend. Het zal wel biyken dat ook op dit punt in de Tweede Kamer een cocz^rvatieve meer derheid den doorslag geeft, maar een krach tige besteding zal het niet ontbreken. Laat het zyn dat het gros der boerenarbeiders tot dusver niet veel belang stelt in de din gen die den vooruitgang van het bedryf raken, er komt toch verbetering in den staat van onverschilligheid, waarin velen verkee- ren. De Minister stelt in uitzicht, dat ook eeu andere wyze van vertegenwoordiging uitbreiding zal eriaDgen, waar hy zegt.De landbouwraden zullen kunnen optreden voor de bedryfsbelaDgen zonder in botsing te komen met Landbouwkamers van Arbeid, wanneer deze hetzy onder de bestaande wet 1897, hetzy ingevolge een afzonderiyke rege ling mochten tot stand komen." Welnu, ia die Kamers zal men toch wel den arbei ders dezelfde plaats moeten toekennen, die in de Kamers voor industrieels vakken de werklieden innemen. Is bet nu zoo onmoge lijk, ook nu reeds eeu vorm te vinden, die ook by deze vertegenwoordiging aanleiding tot misnoegen wegens uitsluitlag wegneemt? Wy vreezen niet, dat de invloed der arbeiders, als kiezers of als leden van een land bouwraad, zdd overwegend zal zya, dat zy eenzydig de bevordering hunner persdonlyke belangen met benadeeling van die van ande ren, zullen kunnen doordrijven; ook bier zal theoretische beduchtheid door de prac tyk worden beschaamd. Er zyn, zooals men ziet, nog Tragen die een nadere oplossiDg wenschelyk maken. Rype overweging blyft nog steeds aanbevo len. De instelling, met dit ontwerp bedoeld, kan goed worden, mits men niet dooroverhaas- ting verzuime, bet goede er in zoo ver moge lyk uit te breiden. Groote haast is er niet by, de Nederlandsche landbonw zal niet ten gronde gaau zonder de reddende hand der landbouwraden. Men overzie de zaak dus nog eens rustig en met ernst. Oforclctit. Rusland en Japan. Tusachen de Japanners en de Russen by Port-Arthur hebben wel voortdurend scher mutselingen plaats, doch het bericht van een fiinken aanval vaa de zyde der Japan ners bereikte ons tot nog toe nog niet. Admiraal Togo zuivert nog steeds de zee tusschen Daley en Port-Arthur van de dry- vende mynen. Het garnizoen moet op twee derden rantsoen zyn gesteld en de ryat begint schaarsch te worden. Dat zal er niet beter op worden, nu eeae geheele vloot Tan jonken, met meel en rjjst voor Port-Arthur geladen, in de wateren Tan Chee-Fu den Japanners in handen viel. IIaast hadden de Russen nog een groote schade geleden. Twee gepantserde treinen, waarop ze 't zwaar geschut van de .Retvisan" naar de Candforten wilden overbrengen, liepen by ongeluk binnen de Japansche linie en werden daar natuuriyk allesbe halve welwillend ontvangen. Door een hevig geschutvuur werden ze gecomplimen teerd. Toch is het den Russen nog gelukt, trein en lading te redden, hoewei zwaar beschadigd. Dit alles in afwachting van de groote dingen, die aanstaande zyn! En nog heel wat meer wordt er gemeld en daarby heel wat berichten, die hoogst tegenstrydig zyn en elkmder uitsluiten. Zoo seinde o. a. de St. Petersburgsche be richtgever van .the Standard", dat Admiraal Skrydloff aan den Czar telegrafeerde, dat het hem gelukt is te Port-Arthur te komen. Een later telegram van dienzelfden corres pondent hield echter weer in, dat Admi raal Skrydloff deu 7deo Juni op 30 mylen afstanda geweest was van Porth-Arthur, met het Wladiwoslock-eskader. Hy heeft toen de Japansche vloot gezien, maar is teruggekeerd en den lOen Juni kwam hy weer te Wladiwo3lock aan, toen uit Port-Arthur geen Russische schepen hem tegemoet kwamen. Volgens een bericht uit Tokio zou ditzelfde eskader, 30 schapen sterk, ontsnapt zyn en in volle zee z|jn, waarna het de eilanden Tsusluma en Skishimu, in de straat van Kucu beschoten heeft. Volgeus een later telegram uit Tokio ontmoette het eskader op de hoogte der eilanden Japansche oorlogsschepen en raakte daarmede slaags. Moeielyk, om uit ai deze gegevens een goede som te maken. Het eerste Japansche leger, onder Kuroki, zou, na zyue bezetting van Suyen en Saimatse, (Zuid Mantschourye) voigeüs Generaal Kuro- patkin nu verder noordwaarts rukken, en na gevecht met de Russen, die daarby eenige verliezen leden, weer nieuwe plaatsen bezet hebben. Met lof wordt door de Rus sische bladen gesproken over de hoffelyk- heid der Japanners, die de 675 bU Naskou gesneuvelde Russische soldaten begraven hebben. Aan het Russische leger is een bevel van Kuropatkio medegedeeld, om den dapperen vjjand ook achting te bewyzen, en wauneer dooden, gewonden en gevangenen in Russi sche handen mochten vallen, de dooden met militaire eer te begraven en de gewonden even goed te verplegen alsof het Russen waren. Jammer, denkt men herhaaldelijk, dat die twee, die by goed verstaan elkander zoo wel zouden aanvullen, elke Ar nu be vechten moeien 1 Ja, wel mag dit eene ongerijmdheid ge noemd worden. Dank zy het krachtig optreden der Keizerin- Weduwe moeten by de Russische leger- intendance nu verduisteringen tot een bedrag van 81 millioen galden aan het licht zyn gekomen. Geen wonder, dat de oorlog dan veel kost. Door den Russischen Rijksraad, zyn met goedvinden van den Czar, voorschriften uitgevaardigd tot vermindering van het aantal kerkeijjke feestdagen (tfö A 130 per jaar) waarop niet raag gewerkt worden. De vryheid van arbeid op Zoodag, zoowel als op feestdagen en gedurende godsdienstige plechtigheden, wordt nu onvoorwaardeiyk gewaarborgd; geen overheidspersoon heeft nu meer het recht, hem, die werken wil, tegen te werken. Ook is bevel gegeven, hun, die straf kregen omdat ze op feestdagen gewerkt hadden, kwytschelding van straf te geven. Zondags rust behooct dus voortaan in Rusland tot het verleden. In België is de uitslag der gehouden herstemmingen voor de Provinciale Slaten ook gunstig geweest voor de liberalen, die nu in 't geheel 20 zetels hebben gewonnen op de clericalen en de socialisten. De libe ralen zyn o. a. met groote meerderheid ge kozen te Aotwerpen en te Gent, en te Leuren hebben ze de katholieken, die sedert 2 jaar voor dit district-zitting hadden, geslagen. Ia Engeland heeft de liberale Britsche oud-Minister Lord Roseberf ia eeae verga dering van den Liberalen Bond te Londen eeoe redevoering gehouden, waarin hy nog maals met veel klem de aaneensluiting van alle liberalen aanbeveelt. .Wanneer de libe rale party zich werkzaam betoont tegenover de werkeloosheid der Regeeriog, dan moet zy in 't eind de overwinning behalen." Koning Edward zal den 25sten dezer een bezoek brengen aan Kiel. Keizer Wilhelm van DultHCkland zal dan zyn oom tegemoet varen en beide Vorsten nemen dan deel aan den zeilwedstryd Kiel— Eckernförde en aan den handicap Eckern- förde—Kiel. Gravin Montignoso, de gewezen Kroon prinses van Saksen, is met haar jongste dochtertje gelogeerd op het kasteel Wartegg. by Borschach, waar zy een bezoek ontving van haren vader, den Groothertog van Toscane, De onverbiddelijke Koning George moet haar opnieuw vergunning lot zien en spreken van hare kinderen hebben geweigerd, met de verzekering, dat by zulks nooit zal toestaan. Hy zal echter .eene dame van het Saksische Hof zenden om toezicht te houden over het kind" dat zich by de gewezen Kroon prinses bevindt. Het waren ook dergelyke .dames", die der Kroonprinses het leven zoo verzuurden. De Franache en Britsche gezant hebben by .de Porte" nieuwe vertoogeu ingediend, om een einde te maken aan de moordtoo- neelen in Armenië. Te Belgrado (Servië) zal het officieren- bal, hetwelk gegeven zou worden op den gedenkdag van den Koningsmoord, uitge steld worden, op last van den Minister van Oorlog, tot den verjaardag van het uitroepen van Peter I tot Koning van Servii, Zaterdag, deu gedenkdag van den moord, is te Belgrado een plechtig Requiem voor wijlen Koning Alexander en Koningin Draga gevierd. Die lijkdienst (welkea de zusters van Koningin Draga lieten houden) werd by- gewoond door een groote menigte, voorns- ineiyk vrouwen uit het volk en denkleinen burgerstand. Politieke personen waren niet aanwezig. Koningin Nathalie liet ook dien dag een mis lezon voor haar ongelukkigen zoon. In de Spaanache Cortes heeft Minister- President Maura geweigerd te antwoorden op de vraag, waarom hy, toen Frankryk met Eagelaud de bekende overeenkomst sloot, ook niet met Frankrijk een verdrag teekende. De Minister verklaarde voor zyne w(jze van doen voldoende gegronde redenen te hebben. De Marokkaanache roovcra hebben alweer een Europeaan ontvoerd en wel den heer Rigganbach. De gevangen Amerikaan Perdicaris schreef inmiddels uit het kamp van Raisouli van 4 dezer een brief, waarin by Raisouli noemt den beschaafdsten en welwillendsten Marok kaan, dien bij ooit ontmoet beeft. Perdicaris' gevangenschap is zeer zacht. Met zyne vrouw woont by in een tent, hem door Moelailah, den scherif van Wazan, afgestaan en deze en Raisouli eten dagelijks met dea lieer en mevrouw Perdicaris. Perdicaris zegt, dat men maar niet ongerust over hem moet wezen. Hy ontkent verder, dat Raisouli een roorer is. Het is de aanvoerder van drie Kaby- lenstammen, die tegen den Sultan in opstand zyn en Moelailah gaat met hem samen. Dat wordt op die wijze een uiterst moei- lyke zaak om er orde in te brengen. Volgens een bericht uit St.-Louis zal de 70jarige Generaal Cronjé hertrouwen met eeu Afrikaandersweduwe, die deel uitmaakt van den .troep", waarmede hy op de Wereldtentoonstelling naar hy zeif ver klaard heeft, door geldnood gedwongen weinig aantrekkeiyke voorstellingen geeft van tafereeien uit den Boerenoorlog. Het huwelijk zal 7 Juli worden voltrokken. NTATEN-GENEBAAL. De beraadslaging over de Drankwet werd Dinsdag eindelijk tot een goed einde gebracht Nog eeuige kleine wyzigingen werden ach tereenvolgons goedgekeurd, aan- of door de regeeriog overgenomen. We zuilen deze amendementen hier laten volgen. lo. Het ameudement-Verhey, waardoor de wynkoopers als vroeger vergunning verkrij gen, om zonder vergunning sterken drank te verkoopen met eeu minimale hoeveelheid van 3 Liter. De voorsteller wyzigde dit amen dement op verzoek van den Minister, dat z. b. s. werd goedgekeurd. Jo. Het amendement-Van Bylandt, waardoor het platlelandsgedeelte eener stede lijke gemeente niet aan de werking van het splitsingsvoorschrift zal worden onderwor pen. Hevig viel de heer Van der Zwaag dit amendement aan, waarby hy de ver- zuchting slaakte, dat nu het geheele split- singsvoorstei ten doode was opgeschreven. Ondanks die besteding werd dit amen dement met 64 tegen 2 stemmen aangenomen. Nog een paar wyzigingen van onderge schikte beteekenis, eensdeels dienende, om de bedoeling van den wetgever te verduide- ïykeD, en voor een ander gedeelte ingediend, om een onbiliykheid weg te nemen, werden door de regeering overgenomen. Zoo was dan eindelyk de behandeling der Drankwet afgeloopen. Zeven weken heeft de Kamer zich hiermede bezig gehou den. Nooit is een wet met zoovele amen dementen overstelpt, nooit is een wet met zoo weinig leiding behandeld. En de regee ring, èn de voorzitter van de Commissie van Rapporteurs, de heer Talma, lieten byna steeds de leiding aan de Kamer zelve over. Menigmaal scheelde bel slechts een enkele stem, of een .onaanneraeiyk" amendement ware aangenomen. Acht malen hebben de socialisten de regeering gered, zoodat de Minister hun wét dankbaar mag z(jn. Ten slotte herinneren we aan het woord van den heer Roodhuizen: .De Minister gaf der Kamer een knoop, en de leden dier Kamer moesten daarvan een vest maken". Den volgenden dag kwam de Jachtwet weder aan de orde. De heer Mar chant kon zich geen ellendiger wet denken dan de huidige jachtwet. En voor de politie, èn voor de ambtenaren is 't een bederf; het is ook een bederf door de talryke ge vallen van meineed, waartoe de wet leidt, door de verbittering vin de landbouwers over vernieling van hun oogst, de verbitte ring ook over valscbe bekeuringen. Menige strooper eindigt als dief. Bevreemdend was deze partieele herziening, waar een spoedige indiening eener nieuwe jachtwet was in uitzicht gesteld. Spreker stelde zich drie vrageD, die bjj alle ontkennend be antwoordde: lo. Is deze voorziening nood zakelijk? 2o. Zoo ja, is dan de voorgestelde voorziening juist? 3o. Zal deze voorziening doel treffan? H(j gaf de regeeriog nog in overweging deze wets voordracht voor het oogenbhk terug te nemen. De heer Van Wichen was van meening, dat de bestrijders dezer voordracht meer de belangen van het stroopen dan die van den landbouw hadden bepleit. Zeker, ook hy achtte herziening van de wet op de jacht en visschery wenschelyk, doch daarby was ook deze partieele herziening noodzakelyk. De heer Zyiraa beaamde het gesprokene van den vorigen spreker, terwjjl de heer Tydeman betoogde, dat men de wet moest handhaven. Door deze herziening zou de algeheele herziening Ttn de jachtwet niet op den achtergrond gedrongen worden. Het kwaad der stroopery had raeda te Uiig

Schoonhovensche Courant | 1904 | | pagina 1