N°. 2782. Dinsdag 1 Januari. 1907 Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Nieuwjaarsdag. B1I1BILAID. Gemeenteraad van Schoonhoven. noun araui Uitgave van S. 3e W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. Intercomm. Telefoon-nr. SO. G«neeii(« HehMakam. Bedelen laap de liniMn ia ver- De Burgemeester van Schoonhoven, VAN SLOTEN. STAT Elf-CA KW EB AAI*. TWEEDE KAMER. Zaterdag SI December werd de beraad- staging over de Begrooting van Waterstaat hervat. v By artikel 64 besprak de beer Schaper de haven van Delfcyi; by artikel 70 wees de hear Smsenge op de sluiting van het DiereQBche kanaal by ijsgang ten behoeve der sport en ten n^deele der scheepvaart; bjj artikel73 klaagde de heer Van Foreest over de oud modelsche bruggen over het Noord Hollandsch kanaal; by artikel 76 een klacht van den heer Reyne over de viascherahaven te IJmniden; by artikel 76 een van den beer Paaatoora over de beruchte Velserpont; by artikel 87 nog een van den heer Fruytier over de haven te n; by het volgend artikel alweer iht van den bear Smeenge over (Inelerdiep. Zooging bet voort. Om gele van die diatnctbelangetjes te artikel 106 een klacht van den Fan den Bergh (Helder) over den stoomvaartdienst tusscheu Texel en Nieuwe- diep; b| artikel 110 drong de heer Roes- singh op verbetering van den weg tuaschen Beilea en Smilde aan, bierby zy deling» door den heer Hngenholta gesteund. Zoo ging het voort. Wy achtwi echter een en andoc van te weinig belang, om bierby stil TydaSa do behandeling dexer begrooting werd bet vooratel-Tydeman aangenomen, om (Men dag de Waterstaatsbegrooting af te baadelen en Msandag-ocbtend om 10 uur weder te vergaderen. Alanu volgde de goedkeuriog van de wet op de middelen en van de algemeene acte van Algeciras. Vervolgens werden nog ver schillende kleinere ontwerpen afgehandeld on toon werd o. m. de Begrooting van Kolo- niio aangenomen. Earst daarna werd de beraadslaging over de Waterstaatsbegrooting hervat. Ds heer Troeiatra kwam op voor de belangan van het spoorwegpersoneel, inzon derheid voor de loonregeliog en de dieust- tgden. Andere leden brachten meer of minder belangryke ponten ter sprake, die door dan Minister too kort mogeiyk be antwoord werden. Zoo ging bot voort. O. a. sprak de heer Paaatoora eon boelen tyd over de be schuldiging van den directeur van het postkantoor ta 'e-Gravenbage, alsof een nu overleden kantoorknecht gerookt had, hieria door den beer Tak gesteund. Ook de heer Van Vliet moest op dit punt natuuriyk óók een woordje zeggen. Daarna besprak de heer Ketelaar de poeiiie van de gehuwde vronw bij post en telegrafie, waarby zich de beer Ter Laan aansloot. Enkele leden wezen nog op het uitgeven van byzondere postzegels tot beatryding der tuberculose. Deze uitgave werd door hen ScriBseerd. Op een en ander werd door n Minister uitvoerig geaulwoord. Na nog enkele opmerkingen werd de Begrooting van Waterstaat goedgekeurd. Vervolgens werd, na afdoening van een paar wetsontwerpen, de vergadering tot Maandag 14 December verdaagd. Maaadag >4 December werd dan de Be grooting van Landbouw, Nyverbeid en Handel mét de beeprokeu motie-Tak omtrent de bemoeiing van den Minister van Buiten- landsche Zaken met de vraag naar Neder- landsche arbeiders in bet buitenland afge handeld. De beer Plate kwam op tegen een eventueel subsidie voor een stoomvsartiyo Nederland—Zuid-Afrika—Java, daar dan ook andere lyaen om subsidie zouden vragen. De heer Hubrecht wenschte gesplitste bestekken, om ook aan kleine industrieeien de concurrentie mogeiyk te maken, evenals met enccee in Dnitacbtand geschiedt. Beide sprekers werden door den Minis ter van Landbouw uitvoerig geantwoord en toen den beer Tak gezegd werd, dat de besproken oproeping niet door spreker ge schied was en ook door niemand meer geschieden zou, trok deze zyo motie in. Een langdurig debat ontstond naar aan leiding van de opmerking van den heer Reyne, om alleen subsidies te geven aan die Boerenleenbanken, die niemand wegens Staatkundige of godsdienstige richting uit sluiten. Steun vond zyn meening by de heeren Roesaingh, Schaper en Tyde- man, terwyi de heeren Van den Heuvel en Buys de Beerenbrouck het stelsel der Baiffdisenbsnken bepleitten en den heer Reyne bestreden. Het voorstel van den laatstgenoemde, om artikel 26 met f1000 te verminderen, waardoor de inspectie alleen mogeiyk zou zya voor de bestaande neutrale banken, werd met 81 tegen 28 stem men verworpen. Tegen stemden de rechterzyde en de heeren Dolk. Borgesius, Van Karnebetk, Patyn, Van Kei, Tbemaon sn de voorzitter. Vertolfeea werd ook bet amendement- Pitte, om de bewerking der consulaire rapporten niet over te brengen naar Land bouw, doch by Buitenlandache Zaken te houden, mbt 88 tegen 21 stemmen verworpen. By de afdeeliog My uwe zen stelde de heer Van Kol by motie voor, om de bespreking van de Staatsexploitatie van mynen, de •nquetta naar den toeatand dat zeeviaachara, da arbeidsverzekering, bet personeel der Ry ka verzekeringsbank, de werking vsn de arbeidsinspectie en vsn de Kamers vsn Arbeid te verdageD, welke motie zonder hoofdeiyke stemming werd aangenomen. Een belangryk punt werd daarna nog ter sprake gebracht. Dat was de huis industrie te Rysaeu. Vooral de heer Vso Kol schetste de ellendige toestanden, door die industrie teweeggebracht, die ons tot den tyd der lyfeigenschap terug voerden. Deze spreker drong daarom op een staats enqnette san. Hoewel de Minister deze niet kon toe zeggen, zou hy toch met maatregelen komen, om san de geschetste toestanden, die schreeuwend om herziening vroegen, een einde te maken. Ten stolte werd dan deze begrooting zonder stemming aangenomen, «Vbnils hoofd stak XII (onvoorziene uitgaven). Na goedkeuring van eeoige kleinere ont werpen ging de Kamer tot 29 Januari 1907 niteeo. Z. E. de Minister van Oorlog heeft goedgevonden, den Heer C. C. van den Bergh, Administrateur van de Militaire Ver- {ilegiogsinrichtingen te Gouda wegens boogen eeflfjd, met ingang van 1 April 1907, een eervol ontslag uit zyne betrekking te ver- leenen. Alle benoemingen, bevorde ringen, demiseifin, enz. der officieren werden tot nu toe by algemeene order ter kennis der landmacht gebracht. Met machtiging van H. M. de Koningin zullen bedoelde orders niet meer worden uitgevaardigd. —Men verneemt dat door de heeren Van Vliet 3e Co. te Hardingsveld met eene Londensche firma een contract is ge sloten voor den bouw van twee zeesioom- scbepen. De afmetingen voor het eene schip zyn: 176' x 26' 10' x 18' 6" en voor het andere 180' X 28' x 14'. De automobieldienst Pa- pendrecbt— Süédreckt gaat geregeld. De regeling is echter eenigszins gewyzigd. Van het Dordtsche Veer tot aan de gas fabriek worden drie ritten gedaan, tegen zes Baanboek—Gasfabriek, zoodat het getal ritten door Süedrecht thans negen per dag bedraagt. De achterwielen van den atoom omnibus zyn na voorzien van stalen banden. De bond voor gemengde zang- vereenigingen „Eendracht maakt macht" heeft Maandag j.l. te Rotterdam zyn jaariykscbe algemeene vergadering gehouden. Er waren afgevaardigden tegenwoordig van 28 veree nigingen, tellende te zamen nagenoeg duizend leden. Vier nieuwe vereenigingen werden ala lid aangenomen. Uit de rekening bleek, dat er in kas was f 677,6511. Als bestuurs lid werd herkozen de heer Z. de Jong, te Krimpen a/d IJsel, en gekozen in de plaats van den heer J. Baak, die had bedankt, de beer A. C. Hazenboscb, to Dordrecht. Ala plaats voor het jaarfeest in 1907 werd Krim pen a/d Lek aangewezen. Door de arr. rechtbank te Tiel zyn Vrfldag j:l. de volgende vonnissen uit gesproken: J. J. v. L. te Leerdam, wegens vernieling, de rechtbank beveelt dat by zonder straf aan zyn ouders zat worden worden teruggegeven, (toegevoegd Mr. E. J. J J. van Lidtb de Jeude); H. J. V. en J. C. S., heiden te Leerdam, wegens mis handeling, veroordeeld no. 1 tot f 6 boete of 6 dagen hechtenis, no. 2 vrqgesproken. Tot directeur der met 1 April a. a. te Rotterdam te openen Christeiyke kweekschool ter opleiding van onderwyzers en onderwyzereaaen aan Cbriateiyke scholen is benoemd de beer K. Brants, thans hoofd van de Koningin Wil nel mms-school aldaar. I Tot hoofd der school voor uitgebreid lager ooderwya no. 8 te Den Helder is benoemd de beer C. Stumphius te Wageningen. Dr. J. Th. de Visser biyft ge durende den tjid, dat hy nu zitting beeft in de Tweede Kamer, het predikambt in de Ned. Hervormde Kerk te Amsterdam ver vullen. Hoewel het beeluit van het kerk bestuur, waarby het Kamerlidmaatschap geacht wordt onvereenigbaar te zya met het ambt van predikant, nog niet van toepassing was op Dr. De Viaser, bad toch de predikant de meening van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam gevraagd over de quaestie. Naar wy vernemen, heeft de kerkeraad met algemeene stemmen een motie aange nomen, waarin de weoscheiykneid uitge sproken wordt, dat Dr. De Visser het predik ambt aal btyven waarnemen. Dr. De Visser heeft neb biertoe dan ook bereid verklaard. Wordt Dr. De Visser na iflxip der vier jarige periode herkozen, dan zal njj krachtens het besluit van het Provinciaal Kerkbestuur een keuze moeten doen, n.l. voor het Kamerlidmaatschap bedanken of voor bet predikambt. Ds. B. van der Wal, predikant by de Ned. Herv. Gem. te Hasselt, heeft voor het beroep te Hoogeveen bedankt. Gmwém, 31 Dec. Op de beide Kerstdagen is alhier in het gebouw der Avond ambacuts- school een tentoonstelling gebouden van voor werpen van kunstnyverheid uit het Binnen huis te Amsterdam, georganiseerd door. het departement Gouda vau de Maatscbappy vyor Ny verheid, een kleine, maar BCboone .Col lectie, o. a, kunstaardewerk uit de fabriek van Brouwer te Leiderdorp en van de fabrie ken De Distel en Amstelhoek, modern koper werk, kristalwerk naar ontwerpen van Berlage, meubelen, tapyteo, batikwerk en damasten tafelgoederen uit de weveryen van Van Dissel te Eiadhoven, enz. Bevorderd met ingang 1 Januari 1907 tot Rykakl. 2e kl., de Ryksklerk 3e ki. W. Boer ter inap. alhier. Tot brugknecht by de provinciale brug over de Oude Maaa ia aangesteld de heer H. Vogelenzang de Jong van hier. De voorloopige vergunning tot aanleg en exploitatie eeoer paardentram alhier van het station tot het eind der Oosthaven werd door den heer Krieger aanvaard. By de Vrydag JA gehouden herstem- ming voor een lid-werkman voor de Kamer van Arbeid voor de bouwbedryven werden uitgebracht 84 stemmen. Het aantal kie zers ia 408. Uitgebracht werden op: H. Bosman 18 at. en M. J. de Jong 11 stemmen en van onwaarde 6 st. Zoodat gekozen is de beer H. Boaman. De heer T. de Vries alhier is te 'sGraveobage geslaagd voor bet ex «men middelbaar onderwys boekhouden K XII. De heer J. K. de Raaf alhier As te Groningen geslaagd voor het examen Hoog- duitache taal, middelbaar onderwys, akte B. Gwrlncliem, 31 Dec. Vrydag j.l. werden als candidate gesteld voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten (vac. Mr. L. van Andel) de heeren Mr. V. G. A. Bolt (lib.) en G. de Vor Hz. (ctuvhist 'Auameratwl, 28 Dec. In de algemeene vergadering der muziekvereeniging „Oefening kweekt Kunst" zyn tot bestuursleden herbe noemd de heeren Js. Stuurman ala voor zitter, C. de JoDg Dz. als penningmeester en P. C. Kok als vicaris, terwyi in de plaats, vacant door bet bedanken van den heer J. van den Berg, tot secretaris is benoemd de beer P. H. van den Berg. - Sden Kerstdag vierden de kinderen der Zondagsschool het Kerstfeest. Een prachtig versierde Kerstboom prykte ia de kerk. Ds. Begemann bield een toepasseiyke rede, waarna de kinderen een Kerstcantate uit voerden. Zy werden flink getracteerd en ontvingen bovendien ieder een cadeau. Het Kerkgebouw was overvol. 'Qlesen-Illaavkerk, 28 Dec. Maan dag-avond gaf het fanfarekorps „De Bazuin" een uitstekend geslaagde uitvoering. Zoowel het muzikale gedeelte als de voordrachten droegen de goedkeuring van het publiek weg. By een onzer dorpelingen had men de onvoorzichtigheid een warme kacbelkop op den vloer te plaatsen met 't treurig gevolg dat een kind van twee jaar daarop plaats nanoen zich deerljjk brandde. Dr. Rensen verleende geneeskundige hulp. 'Glenen-Oudekerfc, 28 Dec. Woens dag avgnd gaf „Excelsior" haar 4e uitvoering. Hoewel de wegen treurig slecht waren, was 't publiek flink opgekomen. De zangnum mers waren goed. 't Haastige costumeeren vau een tjriniigtal leden voor het Gebed in deo Slag waa wellicht de oorzaak van dit scboone stuk. Na de pauze werden enkele voordrachten gegeven. Ze waren alle allerkoddigst. Vooral „het Bedrogen Drietal" vermaakte bet publiek zeer. Te middernacht keerden allen zeer vol daan huiswaarts. Voor 't eerst zyo door handelaars dezer gemeente varkens vervoerd naar Frankryk en wel 87 stuks. Spoedig zuilen meerdere bestellingen volgen. Gieaeu-Oadefcerk, 81 Dec. Tot pre dikant by de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepeu de heer J. A. van Voorthuizen, cand. te Ede. Hekeadwrpt 81 Dec. Door het ryk is van den veehouder G. van Dam o rergenomen tegen Echadeloosstelling een aan tuberculose ïydend rund. Het dier zal naar het abattoir te Rotterdam worden overgebracht. *R.rtna|»«a a/d Eek, 31 Dcc. Voor de Nationale Militie zyn uit onze gemeente af- gekeqrd de loteimgen A. Gouwe en J. de Bode £t., zoodat voor deze twee volgende nummers zullen moeten opkomen. Dbor de vereenigiog tot instandhou ding vai „Een school met den By bel" alhier, is aanbesteed het bouwen vao een zoodanige school ran drie lokalen en een oaderwtfeere- woning. Ingekomen zyn de volgende biiletten: Timmerwerk: L. C. Groeneveld f 4699, J. Groeneveld f 6044, A. H. D. Wepster f6800. Metselwerk: C. v. Halewjja f 3690, L. C. Groeneveld f 86'K), Chr. v. Hzlewpn f 3760, P. Klapwyk f 3815, G. V. Zwieuen f 39U0. Verfwerk: J. Dekker f 568, U. J. de Vlaming f 790, P. J. v. Wyaen I 815. De fuadeermg van gewapend beton zal gelegd worden door de firma J. en A. deo Boer, cementfabrikanten te Nieuw Lukkerland. Ia de herberg vaa den afwezigen her bergier J. Neef, geraakte door de hitte van een lamp de zolder in brand, terwyi de vrouw ziek te bed lag. E^n binnenkomend bezoeker, de heer J. Kamhout uit Lekkerkerk, bemerkte het gevaar. Dadeiyk stelde by aiie pogingen in het werk bet vuur teblus- scben. Zyn moeite werd beloond, na eenige spannende oogenbtikken was by de vlam men meester. De heer Van Houweling alhier, waagde zich Zondag 1.1. op het nog zwakke ys. Even ging het goed, maar ai spoedig zakte hy er door. Door toegeschoten hulp mocht bet gelukken hem op het droge te brengan. Hy had zich echter ernstig bezeerd, ter w|l boven dien zyn arm uit de kom was geschoten. Door de heeren Mars en Van Dam, artsen alhier, werd geneeskundige hulp verleend, De nagelheeter Verkerk, werkzaam by de firma J. en K. Smit alhier, viel van de stelling vau een ioaanbouw zynd schip. Bewusteloos werd hy opgenomen. Nadat dokter Mars de eerste hulp had verleend, werd hy per raderbrancard naar buis gebracht. "Eekkerkerk, 31 Dec. De collecte op Tweeden Kerstdag alhier gebouden, ten einde de behoefugen als Nieuwjaarsgift een extra uitdeehng aan leveusbenoeften (als: tarwebrood, boonen, gerookt spek, steen kolen, enz.) te verschaffen, heeft opgebracht f 195,06. Het vorig jaar waa de opbrengst f 181,26. By beschikking van den Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel van 27 Dec. j.l. is ter uitvoering van het Kon. besluit van f Sept. 1904, houdende aan- wyzing tot schatters van door het ryk ter slachting overgenomen runderen, lyuende aan tuberculose, in deze gemeente doorvoor aangewezen de heer A. Hoogendooru, bouw man alhier. 'EapiE 81 Dec. 't Is gedaan vooreerst met schaalsonryden. Siecots óéu namiddag kondeu de liefoebbers pioflieeren van de prachtige banen op „de Nieuwe Vogelzang." Hoe heel anders dan vroeger wordt die hwriyke gezonds apert beoefend ia i" gemeente. Weleer werd de pret gezocht buiten de gemeente, men krabde langs een sloot naar Benschop, om van daaruit de reis te vervolgen. Ook toen had men schik, doch er was een maar by. Op veel plaatsen werd getoefd, hier stak men op, daar werd gepleisterd en ginds nog eens aangelegd. Tegen of na het vallen van den avond, vaak niet vast meer ter been, werden de haard steden opgezocht. Menig vader en moeder leefde in angst om het wegbiyven van zyn betrekkingen en gegrond was die vrees. Dezelfde slooten toch, die des middags druk waren bereden, paarden konden er over, lagen tengevolge van kwel vaak des avonds open en menigeen heeft zyn pret met een nat pak, een verkoudheid en erger moeten bekoopen. Was het ys nog te zwak een reis te maken, men vereenigde zich op de slooten en watergangen ia den polder Vogelzang en daar was het dan vooral des Zondagsmiddags een ware dronkemansparty en Janboel. Tuaschen de menigte op schaatsen bewogen zicb mannen, van huis uit geen draokver- koopers, die een goed daggeld verdienden met j soever te verkoopen. Liters van dat vocht werden aan den man gebracht. Dank zy het bestaan van „de Nieuwe Vogelzang" behooren deze toestanden tot bet verleden. Hy die het ysvermaak ook jl. Zondag-middag beeft waargenomen en die de vroegere toestanden kent, is genoodzaakt het nut van de ysclub te erkennen. A lew werk erk a/d IJsel* 31 Dec. Evenals vorige jaren, was het den tweeden Kerstdag voor de kinderen van de Zondagsschool „Johannes", weer een prettige dag. Des namiddags kwameu de kinderen in grooten getale in de tweede openbare school, aan 'a-Gravenweg, daartoe ingericht, byeen. Vertellen en zingen wisselden elkander gestadig af, terwyi de kinderen ook weer volop versnaperingen werden aangeboden. Voor de leiders der Zondagsschool is natuuriyk een Kei stfeestviering een dag van groote drukte, maar wanneer zy die van biydscbap stralende aangezichten der kinde ren zien, wanneer zy bet opgewekte gezaag hooren, wanneer er met alle aaudaent geluisterd wordt naar de kerstvertellingen enz., dan smaken zy voldoende satisfactie van bun inspanning. Het liet zich op den tweeden Kerstdag voor de uitvoeriog van de Zaogvereeniging „Harmonie" niet gunstig aanzien. Den gebeelen dag sneeuw, zoodat des avonds de wegen moeilyk te begaan waren; daarom dacht men: vele stoetea, weinig menscben. Doch toen de tyd aanbrak, dat de vereenigiog met haar zang den avond zou openen, bleek dat geen stoel onbezet was, ja, dat nog velen, die niet wisten dat de kaarten vooraf moesten genomen worden, een vergeefscne reis hadden gemaakt. Over het algemeen werden de muzieknummers goed gezongen, en de drie tooaeeistukjes mtstekeud gespeeld. De twee-en twintigsie uitvoering van de vereenigiog „Harmonie" kan zeker ala goed geslaagd bescnouwd worden. *'Mleawpaort, 31 Dec. Vrjjdag-middag tl dezer, omstreeks half drie, werden de inge- zeteueu dezer gemeeute opgeschrikt door eea hevigen slag, alsof een kanon ware afgeschoten. Wat was er aan de hand? Midden in deze gemeente verheffen zich drie reusachtige hoornen. Sinds menscben- beugeuia hebben ze daar gestaan; deze boomen echter, particulier eigendom zyade, werden in den loop van het jaar verkocht enmoesten ouder de byl vallen. Nieuwsgierig zag men dea uitslag, beter gezegd den val, tegemoet. De boom stond ongeveer 1 meier van den havenkant, ter- wyi om beide zyien der haven buizen staan en de boomen moeten vallen naar een kant, waar eveneens weer huizen staan; doch uitgerekend was, dat ala de boom recht viel deze buizen niet, of alleea met de toptakken geraakt zouden worden. Pracbiig is bet eerste siacatotler geval len; niet in of dwars over de baveo, waar voor men zeer bevreesd was, doch recht er langs, naast den kaaimuur. Ea als de beide andere het er eren goed afbrengen, loopt zeer zeker alles zonder ongelukken af. Een eigenaardig gevecht wooude dezer dagen een ingezetene dezer gemeente by. Een reiger bad in een sloot een snoek te pakken, terwyl omgekeerd de snoek den reiger vasthield, zonder dat beiden los kondeu komen en noch de snoek wegzwem men, nocb de reiger wegvliegen kon. Voor zichtig naderend, wist ny fluks den snoek te grypen, 'n beesije van ruim ltyj pond; de snoek liet, door een menscbenoand ge grepen, zyn buit los, zoodat de reiger nog juist kon wegvliegen; anders ware ooze man, die uit visscheu was, met een dubbele buit huiswaarts gekeerd. •OMalaud» 31 Dec. Door deingelauden is aan net polderbestuur machtiging verleend de kade langs net waterschap aan den O ver- waard na regeling met audere polders at te staan. Door het college van zetters zyn tot schatters der huurwaarde benoemd de heereo J. Aantjes Sr., en CL Tukker en voor de personeele belasting de heeren Eikelenstam en A. IJzerman. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk is herkozen de beer G. Sterrenburg eu tot notabelen de heeren J. de Bruyn en A. Swyneuburg Jr. 'oadenater, 27 Dec. LI. Vrydig-avond had in 't lokaal „Reboootb' vanwege „de Vrouwenvereemging" der Ned. Herv. Ge meeute de uitdteliag plaats aan beboeftigen van kleedingslukken enz., onder leiding van mevrouw Hoek. Ook werden den oudjes een versnapering aangeboden en by net been gaan aan ieder een brood ter hand gesteld. J.l. Maandag-avoud werd in 't lokaal der byeeukomat van den Protestantenbond alhier door de kinderen dier Zondagsschool bet Kerstfeest gevierd. Een versierde Kerst boom prykte in bet midden der zaal en door de onder wy seres werd een Kerst ver telliug verhaald. J.l. Woensdag avond had in het kerkgehouw der Hervormden de Kersifeeetvienug plaats onder leiding van den beer R. vao Eilen en de onderwyzereaaen. Da. Hoek en mevrouw Hoek waren door een plotseling sterfgeval vau een familielid verhinderd de leiding op zich te nemen. De noodige Kerstliederen werden gezongen en vertellingen gedaan. Naar gelang van leeft(jd werden bua boekjes geschonken; ook sinaasappelen en krente- broodjes uitgereikt. Diegenen der kleinen, die de Zondagsschool wegens hnn leeftyd verlieten, werd een by beitje ter hand gesteld. Door Burgemeester en Wethouders is aan G. v. d. Poll tegen 1 Jan. eervol ontslag verleend als opperbrandmeester. Papeadrecht, 27 Dec. Tot onderwyzer aan dn Christ, school alhier is benoemd de heer H. EL v. d. Leeden, die 1 April a. a. in fnnctie hoopt te treden. Ridderkerk, 31 Dec. Te Rjjsoord, onder deze gemeente, is een vryzionige propagandaclub opgericht met aanvankeiyk 22 leden. De heer J. van Wely alhier ia te 'a-Gra venbage geslaagd voor het examen wiskunde lager onderwys art. 65. Snelrewaard, 31 Dec. Ten hnize van Joh. van den Hoogen, wjjk, B 11, doet zich een geval van febria lyphoïdea voor. Waddlagoveea, 31 Dec. Tot predikant by de Geref. Gem. alhier is beroepen Ds. Chr. Bruins te Hendrik Ido-Ambacht. Voortgezette Vergadering op Vrydag 7 Dec. 1906, n.m. 2 uur. Tegenwoordig de leden P. Grenp, G. J. Niekerk, J. G. Doesburg, H. M. den Uyi, H. A. Scbreuder, J. W. Valk, A. A. Graves Kooiman, C. L. van Willenawaard, P. van Sonsbeek en A. Kuylenburg. Afwezig het lid A. van Lomwei. Voorzitter de heer P. K. P. J. van Sloten, burgemeester; secretaris de heer A. R. Veenstra. Na openiDg der vergadering door den voorzitter, wordt voortgegaan met de behan deling der begrooting. De heer J. W. Valk: Mynheer de voorzit ter, mag ik nog even wat zeggen? Ik weet wel, het is misschien mosterd na den maal- tyd, maar er is over dat art. 2 hoofdstuk 3, afd. 1 niet gesproken. De post onderhoud van de brandweer en de reddingsmiddelen is met f 300 verhoogd. Toch had ik meenen voor te stellen ik had dat verzuimd om bj) den tegen- woordigen toestand der brandweer en de weinige zorg, zooals die nu daarvoor is en aan het materieel besteed wordt, om die f 300 waarvoor een slangenwagen zou worden aangeschaft, nog van de begrootiag af te nemen, want ik vrees, dat als die nieuwe wagen komt, die er daardoor ook niet beter op zal worden. De heer P. Greup: Ik zou er maar meé wachten, lot we de gansche begrootiog doorloopen hebben met de verhoogingen en de verlagingen, want dan moeten we toch zoeken waar we het geld vandaan moeten krygeo. De heer J. W. Valk: Ik wil er dit nog aan vastknoopen. Ik wil de raadsleden hierop wyzen, dat die begrooting zorgvuldig door ons in elkaar gezel ial en gegrond op verschillende toestanden is de hoofdeiyke omslag met f 1000 verminderd. Die f 1000, het is u bekend De voorzitter: Ik mtg u niet laten voort gaan, we kunnen dat bespreken by de ont vangsten. De heer J. W, Valk: De heeren konden eens in hun liefde nog meer posten gaan verhoogen. De voorzitter: We gaan dan verder. De heer P. van Sonsbeek: Dat laatste artikel, dat we behandeld hebben, dis kosten voor de boomkweekerjj Da voorzitter: Daar is niets voor uitge trokken. De heer P. van Sonsbeek: Wordt dat dan gebracht onder het aankweeken van planten? De voorzitter: We hebben wel eea kwee- kerjj maar geen onderhoud. De heer P. van Sonsbeek: Ik dacht, dat die boomkweekery weer aangevuld moest worden met boomen en dan zou ik daarvoor nemen iepeboomen, soort hoogstam. Die boomgaard is geplunderd en na dacht ik dat het op den weg lag, om er weer nieuwe boomen in te zetten. De voorzitter: Dat lag niet in het voor nemen van Burg. en Weth. en daarom is er geen post voor uitgetrokken. De heer P. van SonsbeekHet spyt my dat te vernemenik bad geboord, dat hel in de laatste jaren met succes werkte. De beer J. W. Valk: Ik kan daar niet in meegaan, want dan is de gemeente juist gebonden aan de boomen die zy iet en er zyn soms andere noodig. Gerekend den grond, dien zjj innemen en de zorg, die zy vereischen, kan men ze, als ze noodig zyn, beter koopen. We hadden ze en we hebben ze gebruikt, maar het was geen voordeel. De heer J. G. Doesburg: Ik heb altfd gehoord, dat het een kostbare liefhebberij is. De voorzitter: U gebruikt daar bet juiste woord; ik heb ook gehoord dat het eea lief- hebbery was. By volgno. 142 (brandverzekering) zegt de heer J. G. Doesburg: Moet die post niet verhoogd worden met de verzekering van de gasfabriek? De voorzitter: Neen, die ia gedurende 12 maanden voor rekening van den aannemer en de oude fabriek is verzekerd tot Juni 1908 en het is wel mogeiyk dat we dan kunnen besluiten die iets te verlagen met het oog op de nieuwe fabriek. Bjj voigno. 144 (pensioenen) zegt de heer G. J. Niekerk: We hebben gisteren een ambtenaar benoemd, deo heer Mogen- dor ff, op een jaarwedde van f 275. Die komt toch zeker ook in 't pensioenfonds volgens de verordening? De voorzitter: Hy is ai lang ambtenaar. De heer G. J. Niekerk: Ia by dan in het pensioenfonds? De voorzitter: Tot nog toe niet. De heer G. J. Niekerk: Dan moet hy er zeker in komen? De heer P. Greup: Daar moet wyziging in komen, want we loopen anders vaat. üe heer G. J. Niekerk: Ik zon zeggen geiyke monniken, geiyke kappen. De voorzitter: Ja, het moet ook. De heer H. A. Scbreuleri U weet, dat toen indertyd dat penaioen tm den vroe» geren secretaris vêrleend is, ik toen ver langd heb, dat bet zou betaald worden uit het pensioenfonds. Is het nu geen tyd, dat daarop teruggekomen wordt en het alsnog uit het pensioenfonds wordt betaald? De voorzitter: Welke aanleiding hebt n daarvoor? De beer H. A. Schreuder: Dezelfde aan leiding, die er altyd voor geweest ia. De voorzitter: Dan waa ar gaan recht om bet te betalen. De heer H. A. Schreuder: Dat waa da meening van den Raad. Iemand, die 30 jaren altyd Ingedragen heeft, moet uit het pensioenfonds betaald worden. De voorzitter: Wanneer de Raad andere voorschriften had gemaakt, maar de Raad heeft hem niet gepensioneerd krachtens de verordening. De heer H. A. Schreuder: Dat is altyd in dubio gebleven, maar myn meening ia dat het wel degeiyk krachtens de verordening was. Ik meen, dat ik indertyd een schril- teiyk voorstel heb gedaanten dat is aange nomen, en daarin staat wel degeiyk, dat het krachtens de verordening is verleend. De voorzitter: Als dat joist was, dan had er geenj'kwestie orer geweest en dan bed men erjniet zoo lang over beraadslaagd. De hier H. A. Schreuder: Dat waa juist omdat lbr moeilijkheid was, omdat een ge- deelt* vermeende er geen recht waa om bat uit bet bestaande fonds te betalen. De voorzitter: De meerderheid besloot om dat pensioen te geven. De beer H. A. Schreuder: Ja, maar ik meen dat het recht on beslist ia gebleven. Het is misschien wenaeheiyk, dat Borg. en Weth. een voorstel doen om het pensioen fonds op te heffen, en de tegenwoordige ambtenaren en die er by komen pensioen verleenen uit het pensioenfonds. De voorzitter: Ik begryp nw bedoeling, maar er zyn bezwaren. De heer H. A. Schreuder: Dat fonds biyft toch bestaan! Ds voorzitter: Dat ia de vraag. De heer H. A. Schreuder: Er zyn toch ook andere ambtenaren die gepenatoneerd zyn en wanneer die ergens anders op dexetfdo wyze verzekerd worden, dan kan dit bedrag daarbjj worden ge.voegd. De voorzitter: Waaneer Borg. ea Weth, komen met de nieuwe regeling van de pensioenen der ambtenaren, dan kunnen alle pensioenen, die er bestaan, op die w|ze worden uitbetaald. We kannen dat nader ad nolem nemen. Bjj volgno. 168 (kasgeld) zegt de voorzitter: Ia verband met de geld- leening en de uitgaven ten behoeve ven da nieuwe stichting der gasfabriek en de nog op te nemen gedeelten en te betalen ge deelten zullen we in den aanvang van het jaar kasgeld tekort hebben en nu Is ar op de begrooting geraamd f 6000 kasgeld, maar dit slaat op de f 6000, die in den dieoat 1905 zyn bljjven hangen, waarom waf hebben; dus die post van f 6000 gaat di heen om het tekort te dakken, daa i we dan zonder kasgeld. Aangeaian i 't begin van het jaar zonder onti zyn, zou ik willen voorstellen Borg. an 1 de bevoegdheid te geven om een I voor kasgeld aan te gaan voor den diem De heer H. A. Schreuder: Ik maan* dat dat niet noodig zal zyn. Er is een leening gesloten voor 4e be- dry ren tot het geheele bedrag, dat noodig is, en ik meen ik heb het bestek niet in mya hoofd dat er 20 pCt. van de aanhamiaga- som onbetaald biyft tot bat jaar ia afgaloop— van het onderhoud, na de oplevering. Ik meen dat we daaraan voldoende znlieo hebban. De voorzitter: De bedoeling van Borg. en Weth. is, om hun geld te verstrakken voor kasgeld, en dat in deposito ta geven zoolang het niet noodig ia, om er aldus nog inkomsten van te kweeken. De betalingen van de fabriek zyn in termjjnen, waardoor we met de rente van het nog niet betaalde de inkomsten kunnen verhoogen. De heer H. A. Schreuder: Daar moat ik mg tegen verzetten, want wanneer de gas fabriek van hare leening rente en aHoaai'ng betaalt, en de gemeente ontvangt de rente van het opgenomen geld, dan ia dat geen juiste toestand. De voorzitter: Dat brengt nog niet meé, dat de gemeente dat in haar kas laat vlooien een deel komt aan de gasfabriek terug, maar we wilden dien poot afjgeoeboidon houden van het kasgeld. De heer J. W. Valk: Ik vind dat wel mooi, maar als we f 6000 opnemen en dia f 6000 voor rente in deposito geven, daa krjjgen we minder aan rente terug dan dat we self betalen. Wc moeten misschien 6% betalen en trekken hoogstens 4 k 5%. De voorzitter: Dat doet hieraan niets toe, bet ia maar een raming en misschien kui Burg. en Weth. in anderen zin besla om eeoB na te gaan wat het voordeeligst is, ala wy maar bevoegd zyn, wanneer wa be hoefte aan kasgeld nebben, om te laenen. Wordt het goed gevonden? Die post wordt dan f 10000. Wordt vervolgd. OEMfilGD JTLKUWM. Donderdag-morgen is te ViaatM een 16 jarige jongen door bet ys gesakt en jammenyk verdronken. Op de Seine te Parys by aan temperatuur van 3 graden oodar 0 is dezer dagen een zwemwedstryd gebonden, om den „Kerstmisbeker", uitgeloofd voor het afzwemmen van 300 mater op do rivier. Er waren acht zwemmers opgskaman voor dat stoute atnk. Ze gingen op hoi gegeven sein moedig te water. Maar vff werden midden in da rivier door dan stroom medeges leept de gereedgehonden boo] De drie anderen reikten het doel. Meister (Franachman), deed in 6 minuten 11 seconden; do tweede waa Aitieri (Italiaan) dia in 6 nou 8 a, dn rivier overzwom en de derde vu Gsm* een Franachman. De drie mannen waren volkomen goaondf toon ay nit hot ydgo water kwamen*

Schoonhovensche Courant | 1907 | | pagina 1