Zaterdag 6 Maart. 1909. N°. 3008. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Eerste Blad BINNENLAND. LIBERALE UNIE. Gemeenteraad van Schoonlieven 4 I I S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Intercomm. Telefoon-nr. 20. *it(1 ten slotte tot den reg- lige Dat vereenigen verordening op de in ge dut "ir te Hottei ag 13 De Centrale •en nader on een wi SCHOOfflOVENSCÏÏE COURAHT. Deze Courant bewtwwt uit a bladen. tomen. lering Werd ólóttó tót dó., dag verdaagd. 3 Maart kwam het ontwerp ing van de rivier de Waal aan bedreiging en iegd. Hel geid, J met zyn nmt. urgentie van het “toond. Men moest ■pen bouwen. 1 op de jt gold :h ook een lagen heeft aange- tot lid der com- aool verzuim. •noting voor 1909 ..sie voor de overweging voor gemachtigde van den iderzoek zou kunnen NT AT EX-4J EA EK A A L. TWEEDE KAMER. 2 Maart werd de beraads'aging ■mende ment Van Utters 1 van de Autoniobielbelasting rechtbank te Tiel dag F. d. G., kcopman te ar, tot 2i>gjaar gevange- r voonoopige hechtems( was 6 jaar tegen hem hy in den nacht van ingebroken bij de W. Verhoef, die dom. mishandelde hy wat zou gezt moeder. Dit bi tot de mishandeling. Eiseh 14- dagen gevangenisstraf. Uitspraak 9 Maart a. s. De arrond.- rei veroordeelde Donderdag Leerbroek, oud +2 jaai msstrai metaaiirekder In de vórige zitting geeisclit, ter zake dat zi op 2d November heelt ruim öü-jarige weduwe met haar eveneens reeds bejaarde dochter samen woont. Bovendien was hem I weidpieg.ng ten diste gei« uy dacui ie vinden, werd De o. moet nog voor drie diefstallen te- recni staan. jiej. E. Schaly, hoofd eener schooi te Dordrecht, die Donderdag 25 Feor. j.i. door den gemeenteraad van Leiden werd benoemd tol uoold der MeisjVjrisunool le klasse aidaar, heeft deze benoeming met aange nomen. D s. H. Kaspers, p Gerei’. Dem. te Hurtlingsveii aannam naar GarrLswi scneid van zijn geiueenl over ila.i. 3 2 in. De jaarvergadering Jvan den „Bond van aonge.ingsvereen.gmgen op Gere- lormeerden grondslag in Nedenand” zaï gehouden worden op Hemelvaartsdag te Rotterdam en die van het „Nederlandse!) Jongelingsverbond" te Sqheveningen, De algeineene vergadering der Liberale Unie, den 27en Februari j.l. te Amsterdam gehouden, heeft de uitkomst gehad die ver wacht werd: de voorstellen van het Hoofd bestuur werden, in hoofdzaak, eenparig aan genomen, slechts enkele aanvullingen gaven uitdrukking aan de stroomingen, die zich in de afdeelingen hebben geopenbaard. Het een en ander wenschen wy even aan te teekenen. Openings- en sluitingsrede van den voor zitter, den heer Goeman Borgesius, spraken een hoopvolle stemming uit, die de gedachte aan de felheid en de gevaarlijke kansen van den naderenden stryd geenszins uitsloot. Het hoofdbestuur is overtuigd, aldus richtte de voorz. het woord tot de afge vaardigden, „dat by u allen het besef levendig zal zijn, dat het thans niet de tyd is om kleine verschillen, die in eiken poli- tieken bond zich ondanks overeenstemming van beginselen kunnen voordoen, op den voorgrond te brengen, inaar dat het uw plicht is vast aaneen te sluiten en ons sterk te maken, door eenstemmig positie te nemen in den strijd die ons wacht." De kiezers van vrijzinnige richting, ook al behooren zij niet tot een kiesvereeniging die bij de Unie is aangesloten, mogen het zich voor gezegd houden. Oin iets te kunnen bereiken behoort men te beginnen met een krachtig gezamenlijk willen: „Laten wy" dit was het laatste woord, inede door den voorz. in de openbare vergadering gespro ken, „laten wy niet mismoedigd zyn en laten wy allen in eigen kring het mogelijke doen; mochten wij niet slagen, dan zullen wy toch de voldoening hebben onze plichten te hebben vervuld." Ter voorbereiding van de herziening van het partij-programma werd een com missie benoemd. Dat is een arbeid die geheel buiten de komende verkiezingen staat. Zulk een programma heeft nu en dan wyziging noodig; het moet meegaan met den tyd, zich aanpassen aan veranderde inzichten. Bovendien komen er wenschen op voor, die door den wetgevende)} arbeid der laatste periode in vervulling zijn gegaan. Hierdoor onderscheidt het zich van een verkiezingsprogram, dat er als het ware een uittreksel van genoemd kan worden, en datgene vermeldt wat voor het oogep- blikonder de bestaande omstandighe den, het meest gewenscht en bereik baar wordt geacht, ook met het oog op den korten duur van het mandaat der nieuw te benoemen Kamerleden. Niet door alle Afdeelingen schijnt dit te zijn ingezien, vandaar de voorstellen -om aan het ver kiezingsprogram, dat slechts twee punteij, algemeen kiesrecht en ouderdomsverzorging, behelst het een en ander toe te voegen, \1 wat men hier heeft genoemd”, zei de secretaris van het hoofdbestuur, de heer Roodhuyzen, „stond op het hervormings- program van 1905 en staat er nog op. Dat program wordt niet opgeheven omdat men er een verkiezingsprogram bij maakt. Vrij handel, Volksleger, wy zyn er allen voor standers van, maar er is ingezien, dat de verkiezingsprograms steeds veel te groot zjjn geweest voor één parlementaire periode. Waarom slechts te gaan „getuigen” voor een aantal zaken, die men weet dat niet alle tot stand kunnen komen? Erkend moet worden, dat de pleidooien ten gunste van belangrijke onderdeden van het liberale programma geenszins zonder waarde zijn geweest. Tegenover den rechterzijde vooropgeschoven drang om de geldelijke verhouding, waarin het bijzonder onderwijs staat tegenover de schat kist, opnieuw gunstiger te maken, past de verklaring, dat men den togenwoordigen toe stand wenscht te handhaven en den school strijd niet verlangt te zien herleven. Waar in de coalitiegroepen een krachtige stroom wordt waargenomen in de richting van hooge invoerrechten, zoo het heet om uit hun opbrengst de kosten van arbeidersverze kering te bestrijden, maar in werkelijkheid met protectionistische bedoelingen, ten einde den producenten tot het eischen van hoogere prijzen in staat te stellen, daar is een .-be sliste betuiging, dat de L. U. zich tégen elke tariefsherziening in die richting zal verzetten, niet misplaatst. Maar dit alles staat vast, niemand die iets anders zou wenschen of begeeren. Ten einde dit nu dui delijk te doen uitkomen ook voor allen die de besprekingen in de vergadering niet hebben gevolgd, of een boven eiken twyfel staande bevestiging van de daar uitgesproken meenin- gen onmisbaar achten, heeft het Hoofdbe- heer J. Schepel, Kamer, ridder in landschen Leeuw. Kamer voor het district Appingedam weest van 1874 tot 1901, toen hy door neer schaper vervangen werd. „De Tyd” maakt melding van een circulaire blykens welke door eenige personen te Enschede en Hengelo woonach tig, pogingen worden gedaan, om democra- ushn-gezinde katholieken bij'de a.s. Kamer verkiezingen te doen Optreden meteen eigen j rog ra in, waarvan ais eerste eiscnen ver men! worden: a. a,gemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen; b. een pensioen van staatswege voor aue oude arbeiders; c. verkorting van den arbeidsdag niet aiieen voor vrouwen maar ook voor volwassen mannen; d. be zuiniging op leger en vioot. Het 15e cong res der S. D. A. P. zaï dit jaar te Rotterdam gehouden worden op Zondag 11, Maandag 12 en, zoo noodig, Dmsdug 13 April. De beschrijvingsbrief, in „Hel Voik" opgenomen, Bevat een groot aantal punten. Zy betreifen de vo.gende onderwerpen: verkiezingen, candidaatstei- iing, art. loa Huisu. reg.ement, veraiezings- loiids, a>gemeen Kiesrecht en kiesrechtaclie, premiebeia.ingongevallenwet, arbeidscon tract, de party en de werkloosheid, onder- wys, moederschapsverzekering, „Het Volk”, blad voor propagandisten, gratis-exempiaar Die bezwaren niet te willen zien, ware niet verstandig. Reeds vooraf zeggen, dat zij onoverkomelijk zijn, getuigt niet van moed. In Engeland krijgen alle menschen, die zeventig jaar zyn en het noodig hebben, drie gulden per week. Bij de inwerking treding werden uitgesloten degenen die reeds onderstand genoten vanwege de armverzorging. De heer De Meester heeft de vergadering voorgerekend, dat zoo men hier te lande ook begon met de 70-jarigen, dit alle jaren 12 inillioen gulden zou kosten, een be drag,- dat volgens spr., misschien wel uit belastingen te vinden zou zyn. Het ver- zekeringsplan van Minister Veegens, dat den leeftyd van 65 jaar als basis stelde, zou, wanneer men daar de premiebetaling uitschakelde, 4-5 millioen, of, rekening houdende met verminderende uitgaven voor armverzorging, zeker nog 4-0 millioen kosten. Dat zyn toch cyfers, die lot na denken stemmen. Wel was er. een lid van den Bond voor Staatspensionneering, die meende dat de heer De Mééster buiten beschouwing had gelaten de personen die het pensioen niet of niet geheel noodig hebben, en geloofde dat een jaarlyksche som van 20 millioen wel zou kunnen volstaan, maar aan deze voorspiegeling hechte men niet meer waarde dan zy ver dient. En wat nu de verhooging van be lastingen betreft, successie- en vermogens belasting zouden niet zooveel te verzwaren zijn als noodig ware om de vereischte sommen te verkrijgen, weshalve deze financier het gevaarlijk achtte, verwach tingen op te wekken, die niet verwezenlijkt konden worden. Het komt ons voor, dat de vergadering een verstandig besluit heeft genomen, door met de hoofdbestuurs-voorslellen mede te gaan. En indien gedurende de drie maanden, die ons nog van de stembus scheiden, aan de actie der Liberale Unie een zoo krach tige steun wordt verleend, dat de vrijzinnige richting zegevierend uit het strijdperk komt, dan kan het eerstvolgend vierjarig tijdperk de oplossing brengen van twee hoogst belangryke vraagstukken. predikant der e»d, die het beroep •eer, nam Zondag ai de met een predikatie Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0,40. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddtigs 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opge geven. worden slechts 2-maal in rekening gebracht. over de Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven Prijs: voor Schoonhoven per drie maan len 0,75. Fi «n* o per p<>st door het geheele rijk ƒ0,90 Men kan zich abomiêen n bij ahe Jlo. khandelaren, Agenten en Brievengaarders *- De „Staatscourant" van 17 Februari j.l. bevat het Koninklyk Besluit van 29 Januari j.l., houdende o.m. de in trekking der art. 8 en 9 van onze Spaar bank wet. De artikelen schryven voor dat de inlegger, na eiken inleg van f 25 of hooger, van den directeur der Rijkspostspaarbank binnen een bepaalden tijd moet ontvangeneen kennis geving dat die inleg te zijnen name by die instelling is geboekt, en dat hij zich, by de ontvangst van dat stuk, moet verzekeren of de inschrijving in zijn boekje daarmede overeenstemt. Bedoeld besluit treedt reeds binnen enkele dagen in werking, en dus worden de kennisgevingen weldra afgeschaft. De afschaffing houdt oorzakelijk verband met de invoering van nieuwe contróle-maat- regelen, waardoor de kennisgevingen over bodig zijn geworden. Het hoofdbestuur der „Holland- sche Maatschappij van Landbouw” heeft aan de afdeeiing eert schryven gericht, waarin het deze opwekt krachtig te bevorderen, dat in haar gebied zoo mogelyk alle aan wezige gezonde varkens in Mei of Juni tegen de vlekziekte worden ingeënt. Vooral wordt dit aanbevolen in het belang van de arbei dersbevolking ten platten lande. Het Tweede Kamerlid de heer Fr. Lieftinek is Vrijdag j.l. uit het Diaco nessenhuis te Haarlem ontslagen. De heer Lieftinek moet nu evenwel nog een operatie aan het andere oog ondergaan, waarvoor hij binnenkort weer eenigen tyd in het Diaconessenhuis zal doorbrengén. Te Winsum is Dinsdag inden den ouderdom van 75 jaar overleden de oud-lid van de Tweede de orde van den Neder- De overledene is lid der stuur er in toegestemd dat aan het verkie zingsprogram zal worden toegevoegd een volzin, die de handhaving uitdrukt van de vrijzinnige beginselen, neergelegd in het hervormingsprogram, in 1905 aangenomen. Na die bereidverklaring werden alle aan- vullingsvoorstellen teruggenomen. Ten aanzien van de kiesrecht-paragraaf was er in de vergadering weinig verschil van gevoelenalleen aangaande de opheffing der uitsluiting van vrouwen is nog wei eenige afwijking. Maar, wyl de L. U. zich reeds duidelijk heeft uitgesproken, dat die uitsluiting in de Grondwet niet mag worden bestendigd, kan de oplossing van dit vraagstuk aan de toekomst worden over gelaten. Wie met de Unie meegaat, weet in welken koers zij stuurt, niet pan haar alleen zal het echter zyn opgedragen, het beslissend woord te spreken. Meer was er te doen over punt 2, de ouderdomsverzorging. Omtrent deze is in den laatsten tijd een kentering in de denk beelden gekomen, die niet buiten beschou wing mag blijven. Het in Duitschland toe gepaste stelsel, de verplichte verzekering, met premiebetaling door de arbeiders, vertoont schaduwzijden, die nu wel niet pas heden in het oog zyn gevallen, maar waaraan men toch bij toeneming beteekems is gaan hechten, ook in verband met de ondervindingen, opgedaan by een andere verzekering, eveneens van onbetwistbare noodzakelijkheid, die tegen ongevallen. De geweldige offers, die de laatste vraagt voor kosten van beheer en administratie, de omslachtige toepassing, die een leger van ambtenaren vereischt, zoodat een niet on belangrijk gedeelte van de premie's daaraan nog moet worden toegevoegd voor de dekking dier uitgaven, op eiken gulden ongeveer 40 cent, gezwegen nog van de papierendrukte die er mee gepaard gaat, dat alles heeft doen vragen of het niet een voudiger zou kunnen. Voorts zou het verze keringsstelsel alleen den vasten loonarbei ders ten goede komen, lerwyl de verplichte premiebetaling den laag bezoldigden vaak een zwaren last zou opleggen. Ook is de ge dachte, dat aan die premies zou moeten worden toegevoegd een ruime bydrage uit de schatkist, ook alweer voor beheer en administratie, waarvan geen cent den uit- keering ontvangenden ten goede komt, geen aanbeveling voor het Duitsche systeem. Doch dit heeft men reeds lang geweten, reeds toen de Bond voor btaatspensiopnee- ring zyn propaganda voor premievrye uit- keeringen van Staatswege aan hulpbehoe vende bejaarden begon. Dat dit denkbeeld zich snel en ruim verbreidde, is zeer begrij pelijkwie zou niet gaarne de droevige combinatie „oud en arm" de wereld uit ;ien gaan? En, toen nu eerst Denemarken, daarna Engeland tot de invoering van dat begeenyke stelsel overging, zonder veel ophef «n vrij onverwacht, toen, klonk natuurlyk allerwege: Wat daar mogelijk is, moet hier ook kunnen Op de inzichten, die hebben voorgezeten by de samenstelling van het verkiezings program der L. U., isdit met zonder invioed gemeven. Het hoofdbestuur heeft met on wrikbaar vastgehouden het beginsel der verplichte premiebetaling, zonder evenwel rechtstreeks op Staatspensionneering te kunnen aansturen, zooals enkele voorstellers van amendementen verlangden. Verraadt dit nu een gemis van overtuiging, een on bestemdheid, waardoor eigenlyk iedere partij het Unie-program zou kunnen onderschrij ven, zooals in de vergadering beweerd werd? Wy hebben een andere opvatting. De Unie wil beslist het vraagstuk in zyn^geheelen om vang aan de orde gesteld efl tot een oplossing gebracht zien; op weike wyze, dat nangl af van de bevindingen en besprekingen dergenen, die mtsFraaa zuilen dpen. Wil men deze luoeienjae quaestie ais -een twistappel werpen in de kringen der party zeive, zyn steun aiieen den candidaat schenken, die zien verklaart voor het steisel 't weik men voorstaat en uitvoerbaar acht, dan daar mede mets anders bereikt worden dan ver zwakking en nedenaag. Het iiooidbesiuur is zoo ver moge.y» tegemoet gekomen aan de mtgedru&u- wenschen, door in net program de wooruen in te lasschen: „by voorkeur langs den weg van Staatspensionneering", - Hetgeen de vergadering met aigemeene stemmen goed keurde. Verder kon met gegaan worden zonder gevaar te loopen, de candidaten tegen te werken, die, met net oog op den grooien nood, en niet by macnte de ernstige bezwaren weg te nemen die door den oud-Mimsier De Meester nogmaais in iieider neut werden gesteld, zouden weigeren een wet af te wyzen die alvast de verplichte verzekering geeft, Dinsdag over het a n op artikel 1 voortgezet. De heer I’alijn vereenigde zich met de opvatting van den Minister, doch wenschte een verzachting voor de electrische aapjes. Toen nu echter het genoemde amendement in stemming, gebracht werd, bleken er 37 stemmen daartegen te zijn uitgebracht en 8 er voor. Onder deze omstandigheden werd besloten de verdere beraadslag!ngtijdelyk te schorsen. Des namiddags werd nu het amende mentVan Gitters met 52 tegen 9 ste»minen verworpen, waarna artikel 1 werd aangenomen. Een langdurige beraadslaging ontstond thans bij artikel 2 over een amendement - Van Doorn, om de belanghebbenden ge- 1 genheid te geven het onderzoek van <k deskun ligen by te wonen en tegen dat on derzoek bezwaren in te brengen. Dit onder zoek zou echter niet mogen afwijken ten nadeele van den aangeslagene. De heer Van Asch van Wyck gaf den heer Van Doorn in - te stellen, dat ook de aangeslagene het om bij wonen. De Minister verklaarde, dat hij in den algemeenen maatregel van bestuur zou voorschrijven, dat de belanghebbende bij het onderzoek zou mogen tegenwoordig zyn. Tegen een vastlegging daarvan in de wet had spreker geen bezwaar, wel tegen den eisch, dat de directeur va!i de uitkomst van dat onderzoek niet zou mogen afwijken ten nadeele van den aangeslagene. Wilde de heer Van Doorn dit uit het amendement ichten, dat zou de regeerins zyn amende ment overnemen. In 't vervolg van het debat over het genoemde amendement, wyzigde de voor steller het in den geest door de heeren Van Asch van Wück en den Minister aan gegeven, waarna de laatste het overnam. Nu was ook de aanneming van artikel 2 verzekerd, dat met 56 ti g. n 12 stemmen werd goedgekeurd. Daarna werd art. evene ns, zy het slechts met 36 tegen 2.» ••temmen aangenomen. Ten siotte verdedigde de heer Van A s h van Wyck nog een amendement om de •vet in werking te do. n treden op 1 Januari .910 en niet op 1 Januari 1909, zooa.s de regeering voorslc.de, welk amendement na eenigeberaads.aging met 41 tegen 11 stemmen verworpen werd. De eindstemming over het geheele ont werp zou eerst later volgen. Alsnu zou de beraads.aging Collectenwet uord<n hervat. De heeren Van Doorn c. s. stelden een motie voor, waarbij instemming betuigd werd met de ingediende codectenwet, doch de regeling te oms.achtig genoemd werd, zoodat dl* regeering werd uitgenoodigd de behandeling te schorsen, in do hoop, dat zij een meer eenvoudige regeling zou willen eens gewezen op de moeilijk- omtrent het innen van de school* Toen ik nog wethouder was, zyn schoolgelden al ter sprake gekomen en meen dat de Staten toen al verzocht hebben om die wijziging gauw in te zenden eh nu zijn we nog even ver. Ik vermeen, dat de gemeente de dupe zal worden en dat er van de inning der schoolgelden weinig terecht zal komen. De voorzitterKunnen de leden zich ve eenigen met die wyziging van artikel 2? Dan is dat aangenomen. Dan is het slot van artikel 2 nog ge- wÜziBd-, Dat isQ omdat de Staten de opmeyking hebben gemaakt, dat de schoolgelden voor de herhalingsschool' te hoog zouden kunnen worden. Dus Burg, en Weth. hebben ge meend niet hooger te moeten gaan dan de negende klasse, waar toch in de practyk wel niemand in zal vallen. Kan men zich daarmede vereenigen? Wordt zonder hoofdelyke stemming aan- genomem De voorzitterDe verordening op de in* vordtfrTng zal wel moeten worden gewyzigd. Daarom stellen Burg, en Weth. voor om, in afwijking van art. 1, voor de eerste maal kbhier op te maken in het kwartaaL. »urin de goedkeuring zal zijn verkregen? Kan men zich daarmede vereenigen ?- Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. De voorzitter: Aan de orde is de wy ziging der begröoting 1908 van het Geref. Weeshuis, die gesteld geweest is in handen der commissie van financiën. Het betreft een af- en overschrijving van 2 posten en daar wacht hei bestuur op. Kan men zich daarmede vereenigen Wordt zonder hoofdelyke stemming aan genomen. De voorzitter: Aan de orde is een adres van A. Bouter, die restitutie vraagt van havengeld. Burg, en Weth. hebben het volgend prae- advies uitgebracht: Naar aanleiding van het in onze handen om prae-ad vies gestelde adres van A. Bouter, hebben wij de eer u het volgende mede te deelen Zooals adressant aangeeft werd door hem hij den opfelag van twee loggers, voor één daarvan een abonnement genomen van 10 weken en toen deze waren verstreken een jaar-ahonn “ment. Adressant schynt dit Heek ons ook uit de ingewonnen informaties—inderdaad in de meening te hebben verkeerd, dat dit abonnement een jaar geldig was, a.w.z, eeq van „Het Volk”, jaarboekje, scheurkalender, propagandalectuur, blad voor de jeugd, uit geven van bladen, royeering, partijraad, contributieregeling, propagandisten, ver- spreide led^n, steunfonds, kosten congres, S. D. A. P. en geheelonthouding, S. D. A. P. en organisatie van jongelieden, stedelüke federaties, partijsecretaris, verkiezing leden partijbestuur, de partij en de bestuurders- bonden, soc.-dem. Kamerfractie enz., ver plicht lidmaatschap van de vakorganisatie I voor leden der party, beschrijvingsbrieven, diversen. In de Dinsdag j.l. te Utrecht gehouden zitting van den Centralen Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) had de uitspraak plaats in het hooger beroep van de Ryksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Dordrecht, houdende vernietiging der beslissing van de Bank, betreffende staking van het smidsbe drijf door C. T. te Noordeloos. Raad gelastte in deze zaak e< derzoek. In de Dinsdag J.l. gehouden zitting van de arr. rechtnwnk te Rotterdam werden o. a. veroordeeld: J. C. den R., 12 jaar, zonder beroep en C. de K., 17 jaar, arbeider, beiden wonende te Gouda, wegens diefstal van prentbriefkaarten, no. 1 tot plaatsing in een tuchtschool voor zes maan den en no. 2 tot f 5 boete subs. 1 week tuchtschool; S. K. H., 26 jaar, visscher te Gouda, wegens mishandeling van een ambtenaar, tot 14 dagen gevangenisstraf. Voorts werden o. a. de volgen zaken be handeld: Op 6 Januari ontmoette A. in 't 1L, 43 jaar, arbeider te Capelle a/d IJsel, aidaar zekeren A. Visser, met wien hy eenige dagen vroeger een woordenwisseling had gehad. Beklaagde nu beweert, dat V. met een mes op hem afkwam, wat deze ontkent en door de getuigen ook niet is gezien. Gezien was echter wel dat V. doer beklaagde met een stuk hout was geslagen. Eisch f 15 htoete subs. 5 dagen hechtenis. Van uit Antwerpen was op 21 Januari te Rotterdam aangekomen de 22-jarige L. B., eleetricien, wononde te Esch in Luxemburg. Kenig .geld had hy nog in zyn bezit. Zoo te Rotterdam als in de omstreken der stad rond-loopende, was hy in den laten avond van dien dag omstreeks kwart over tienen te Hillegersberg gekomen. In een villa aan den straatweg aldaar had hij toen ingebroken. Alle vertrekken had hij bezocht, ver schillende laden geopend en daai uit weg genomen 30 nieuwe dubbeltjes en eenige vreemde geldstukjes. Dit alles was het eigendom van de bewoonster der yilia, mevrouw de wed. le Fêvre de Montigny, tydelyk afwezig. Ook eenig geld, toebe- hoorende aan de dienstbode E. van Teunen- broek, had hij weggenomen. Daar zyn tegen woordigheid daarevenwel ontdekt was, omdat men licht zag branden en wist dat de bewoonster afwezig was, was de veld wachter gewaarschuwd en beklaagde ge arresteerd. Beklaagde, die ondervraagd werd door middel van den tolk J. J. Zindel, bekende volledig. Uit baloorigheid, dat hy geen werk kon vinden, was hij tot het feit gekomen. Geëischt werd 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. G. C. A. Oskam wees op den gunstigen indruk die beklaagde heeft gevestigd, waarby komt, dat de omstandig heden, waaronder het feit gepleegd is, er op wijzen dat hy ge -n beroepsmisdadiger is. Pleiter verzocht een clemente straf met in mindering brenging der preventieve hechtenis. Niet aanwezig was H. R., 24 jaar, schipper te Benschop. Na een korte woordenwisseling met zekeren G. van de Lagemaat op 5 December te Jaarsveld, had beklaagde dezen een paar slagen op zyn hoofd gegeven. Eisch f 15 boete, subs. 5 dagen hechtenis. In den avond van 30 November zou G. v. D., 19'jaar, metselaar te Polsbroek, zekeren U. Niermeyer met een tabaksdoos geslagen hebben. Beklaagde ontkende dit, bewerende N. zelfs niet gezien te hebben. Een tabaksdoos in de nabijheid gevonden was ook, zoo verklaarde hy, niet zyn eigen- uüöï. Een week voor het gebeurde, gaf de op, was van hem verteld, dat cegd hebben van beklaagde’s >eschouwt hy als de oorzaak voorstellen. Nadat de Minister van Binnen landsche Zaken verklaard had geen bezwaren tegen de motie te hebben, liet ook de voorzitter deze toe, welke z. h. s. werd aangum De vergadi volgenden i" Woensdag tot verbeterii de orde. De heer Lely vond de noodzakelijkheid van d(t ontwerp evident, doch meer spoed ware gewenscht. Wel was het voorgestelde goedkoop, maar spreker dacht, dat men er weinig mee bereiken zou. De heer Sm een ge had verschillende bedenkingen tegen dit ontwerp. Het gevaar voor de schepen zou z. i.toenemen, zij zullen bedreigd worden door het leggen van grond- kribben, waardoor het aantal draaikolken zou toenemen. Spreker betreurde het, dat het grindbaggeren zou moeten ophouden, waardoor men jaarlyks aan vracht, laden, lossen, vervoeren en bewerken 2 millioen gulden zou missen. De 1 werk achtte hij nietaanget maar liever kleinere sche{ Daarentegen wees de heer M e e s i urgentie van dit ontwerp, want hel niet alleen een nationaal, doel internationaal belang. De handhaving der Rijnvaarlakte was voor ons land van groote beteekenis. De heer Plate achtte verbetering van de Waal gewenscht, al was dit ontwerp slechts een proef. We moe.sten die verbe tering aanbrengen, anders versterkten we den aandrang in Pruisen tot de vorming van een centrale kas voor de verbetering van den Ry’n, waardoor ons zelfstandig volksbestaan zou afbrokkelen. De heer Tydeman achtte de 2*/4 mil- lioen weggeworpen, terwijl de belangen der steenindustrie langs de Waal bedreigd wer den. Daarom behield spreker zich zijn stem voor. Thans was de nominatie voor een lid van den Hoogen Raad aan de orde. Tot eersten candidaat werd gekozen Mr. J. A. A. Bosch, raadsheer in het Gerechts hof te 's-Hertogenbosch, tot tweeden candi daat Mr. J. F. Houwing, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en tot derden candidaat Mr. A. M. Pleyte, advo- caat-generaal bij hef Gerechtshof te Am sterdam. Deze voordracht zal op verzoek van H. M. de Koningin schriftelyk worden aan geboden. Daarna werd de vergadering tot den vol genden dag verdaagd. op Woensdag 24 Februari 1909, ’s nam. 2 uur. Tegenwoordig de leden C. L. van Wil lenswaard, P. van Sonsbeek, H. M. den Uijl, W. C. van der Kop, G. J. Niekerk, M. E. Schenk, A. Kuijlenburg, A. A. Graves Kooi man, P. Greup, J. Valk en H. A. Schreuder. Voorzitter de heer P. K. P. J. van Sloten, burgemeester; secretaris de heer A. R. Veenstra. Na opening der vergadering door den voorzitter, worden de notulen van de vorige vergadering door den secretaris voorgelezen. De voorzitter: Zyn er ook bemerkingen op de notulen? De heer W. C. van der Kop: Naar aan leiding van het besluit, dat aangenomen is ten opzichte van het plaatsvervangend hoofd, wilde ik even vragen, dat het toch de be- d°‘‘,ini^ was voor de le openbare lagere De voorzitter: Ja. Ik heb niet gehoord iia de notulen dat de begrooting gewijzigd il in den zin van de aanneming der subsidiA. voor Kinder voeding en -kleeding. Voorts heb ik de volgende mededelingen te doen. De heer Jac. G. J. Niekerk heeft aange nomen de herbenoeming tot regent van het Geref. Weeshuis. De heer M. R. Ten Ha nomen de herbenoeming missie tot wering van sch( Ingekomen is de begrooting van de Teekenschool. Ter visi leden. De verpachting van 13 perceelen bouw land heeft opgebracht f 260. Ingekomen is een adres van Woudenberg en Kuijlenburg, houdende een aanvraag om grond te koopen. Een adres van de firma H. A. Schreuder Go. inzake motorgas. Straks aan de orde. Ontvangen is het suppletoir kohier van de schoolgelden. De heer Valk heeft verzocht aan 't eind van de vergadering eenige vragen te mogen doen aan Burg, en Weth. Ik zal aan 't eind der vergadering daarop terugkomen. De heer J. Valk: Mijn voorstel omtrent den heer Versloot heb ik voorloopig opge schort, omdat ik officieus vernomen heb dat hy zelf zou komen. De heer C. L. van Willenswaard: Op laatst van de agenda staat, kohier hoofd lyken omslag; dat zal wel in besloten ve gadering behandeld worden. Zou ik in d besloten vergadering eenige vragen mogen doen betreffende anderen? De, voorzitter: Dat kunnen we straks zien. Gedeputeerde Staten hebben nog een kleine opmerking gemaakt; zy hebben bezwaar ge maakt, dat voor dë buitenkinderen ook de gegoedheid van de ouders en voogden in aanmerking werd genomen. Burg, en Weth. stellen daarom voor hen op gelyke wyze te schatten. De Raad kan zeker daarin wel méégaan*? De heer J. Valk: Ik heb dat schryven van Gedeputeerde Staten ook gelezen i gezien dat zij aan raden eer» half-jaars kohi te maken. Ik heb al heden gelden. die ik

Schoonhovensche Courant | 1909 | | pagina 1