Alex Mei® Koffie Dames- en Hinderhoeden.. Kunsttanden Doctor LEHMAI SOK, KAASMARKT IctsdaarsSiieclits, rsknectt, Eene BoeMtastMe, Dames- en Heenrilwieleü A.V.I.S."-Rijwielen. Een luk Burpnonliiiis, EEN HUIS Eniftt Mijt versch Roggebrood A. v. IPEREN, Schoonhoven. TAFEL. J Een Huis met Erf, De B0UW11SMNC, HOUTWAREN, Lekkerkerk. Pakhuiskrefcht, Boerenknecht, Boerenknecht, 7 PAARDEN, 10 KOEIEN, Vervolg der Nieuwstijdingen. "ES -et ,>.->"«wtrrtade g't rgambaelit, 16 April. In de laatst Zie verder het 2de Blad. Advertentiën. 115 APril 1909- Zondag 25 April de Heer MULLER, Openbare Vergadering Ammerstol en Bergambacht, a f 2 per Tand, f 40 per Gebit. Oppert 156, Rotterdam. OUDEWATER. Maandag 19 April 1909. ZEGT HET VOORT! Een vaste Arbeider, Boerendienslbode L. C. VERR0EN, D. L. SCHAKEL, Schoonhoven. Het beste Rijwiel tegen billijken prijs! Levering van alle merken. Reparatie-Inrichting. Chemische Wasscherij en Stoom-Ververij, Agentuur: Mej. RUSZ-v. ZESSEN, TE KOOP AANGEBODEN: Een Hittententwagen TE KOOP: Te koop aangeboden, Uit de hand te koop: Berichl van Inzet. ZEVENHUIZEN, Samen f 28950,-. Openbare Vrijwillige Verkooping BOUWLAND, Ouderkerk a/d IJssel, Zevenhuizen Bouw- en Melkgereedschappen, OPENBARE VERKOOPING Waddinxveen, Arnold», 4 April. Heden-avond werd u jf in fokaal »Lekncht" de aange kondigde openbare vergadering gehouden vanwege de propagandaclub „De Jonge 4 ryztnmgen". Nadat door den voorzitter, ueu heer A. E. van Staveren, de vergade- i?*n£i een ^ort woord was geopend, jfcL Koster van 's-Gravenhnge, de spreker van dezen avond, zijn rode, die door de talryke aanwezigen" met onver* deelde aandacht werd gevolgd en zeker zal woiden gewaardeerd, omdat zy in elk opzicht blyk gaf van innige overtuiging, die kracht zoekt in betoog'en opwekking en niet één enkele maal in verdachtmaking en laster. Na een inleiding, waarin vooral het belangrijke van den aanstaanden ver kiezingsstrijd in het Jicht werd gesteld, betoogde spreker acht. a. Onze stryd moet clencale regeering als 1901190",. 8 B b. Wy moetei spannen om te staatsbestuur. By a. wees spreker op het kunstmatige nvolgens gaan tegen een in het tijdperk al onze krachten in krijgen een vrijzinnig van de samenvoeging der'rechtsche partyen, die leidt tot onvruchtbaarheid van den arbeid, °l d.e ,^herP° tegenstelling van al of niet christelyk, een tegenstelling die verbittering en wantrouwen kweekt en de schade, die de godsdienst zelf lydt, wanneer hy wordt gebezigd als strijdmiddel op politiek gebied en tot een ladder wordt gemaakt, waar lanjjs men kan opstygen in maatschappelijk opzicht. B\j b. behandelde de spreker achtereen volgens wat de vrijzinnigen beoogen en besprak hy het Algemeen Kiesrecht, het noodzakelyke van verschillende sociale wetten, handhaving van de openbare school en de beginselen van vrijhandel. Na een krachtige aanbeveling om alle krachten in te spannen voor den uitstekenden candidaat in ons district, Air. F. VV. J. G. Snyder van Wisseiikerke, eindigde spreker zijn {gloedvolle voordracht. Een warme toe juiching bewees dat de hoorders waren gepakt. «Dalem, 15 April. Zoodra de blijde tijding uit het Koninklyk Huis ons bereikt heeft, zullen de klokken dezér gemeente een half uur geluid, en de schoolkinderen, op kosten van den heer Viruly van Vuren en Dalem onthaald worden op chocolade en krente- broodjes. «Giesen-Nieu wkerk, 15 April. In de motorboot „Giessen I" is Donderdag, toen zy te Dordrecht lag, by het overgieten van petroleum, brand ontstaan, waardoor een der knechts aan gelaat en handen ernstige brandwonden bekwam. De gewonde stelde zich, na den brand gebluscht te hebben, Wider geneeskundige behandeling. I ^lesen-Omlekerk, 15 April. By de verkiezing voor een heemraad vnn den pMder „Giesen-Oudebenedenkerk" werd met 2® stemmen gekozen de heer W. van 't llaog. Op den heer Adr. Kooijman werden 27a stemmen uitgebracht. GroobAmmers. 15 April. VrHdag werd alhier, ten overstaan van den heer C. uVugteren te Ameide, aanbesteed het maken van een haven met bijbehoorende wertcen alhier. 1 Ingeschreven werd als volgt: B.TBakker, Groot-Ainmers, f 3950; W. Oomk f 3820; P. de Waard, f 3070, beiden AmmerstolP.de Vos, f 311-8; J. W. de Vos, f34311, heiden Bergambacht; C. Zanen Hz. Jr., f 339»; A. Zanen Cz., f3150; G. de-Jong, f 3281; C. Zanen Hz. Sr., f 3137, allen Ammórstol; H. J. Scholte, Groot-Aramers, f 287li S. van 't Verlaat Jz., Hardingsveld, Gegund aan den heer C. Zanen Hz. Sr. te AjnmerstoL Naar wy verineenen hoopt Ds. J. de Bruin, predikant by de Ned. Herv. Gem. alhier, en als zoodanig beroepen te Veenen- daal, op Zondag 9 Mei a.s afscheid van zyn gemeente te nemen. «Haagtreclit, 15 April. De „Wilhel- mina-Vereeniging" alhier hield heden-avond eene vergadering, waarhij een aantal inge zetenen van alle richting warén uitgenoo digd ter bespreking van een feestviering ter eere der te verwachten heuglijke ge beurtenis. Het was een flink bezette ver gadering. Besloten werd, zoo mogelyk, feest te vie ren. Eenige jonge meisjes zulien worden uitgenoodigd, met inteekeniysten te collee- teeren. De feestdag is! „bepaald op den Woensdag, die zoo na mogelijk valt veertien dagen na de geboorte van den Kroonprins of de Kroonprinses. De feestelijkheden werden voorloopig be paald als volgt: Optocht der schoolkinderen met muziek; traktatie; kinderspelen- en wedstrydendes avonds fakkeloptocht, ver lichting, eventueel vuurwerk. De inwoners worden uitgenoodigd te vlag gen, ook op den geboortedag of den dag daarna. Van gemeentewege zulLen bij hot ont vangen van het gelioortebericht de toren klokken gedurende een uur geluid worden. Alle schoolgaande kinderen, ook zij, die iu naburige gemeenten de school bezoeken, of die, in naburige gemeenten thuis be- hoorende, in deze gemeente schoolgaan, kun nen aan de feestelykheden deelnemen. Voor het op Donderdag 20 Mei a. s. (Hemelvaartsdag) te houden festival hebben zich de volgende vereenigingen aangemeld: „Stedelyk Muziekkorps", Gouda: „Militaire Muziekvereniging", Schoonhoven; Faniare „Excelsior", IJselstein; Fanfare „Kunstliefde en Vriendschap", Nieuwerkerk a/d IJsel; Harmonie „Euterpe", Moordrecht; Mannen koor „Door Oefening Kunst", Gouda: Ge mengde Zangvereenigmgen„Gouda", Gouda „Zang en Vriendschap", Gouda: „ZiCingo Meteren; „Excelsior", Gouderak; „Hooger zij ons doel", Ouderkerk a/d IJsel; „Een dracht maakt Macht", Haastrecht; „Vrieud- schap", Berkenwoude; „Apollo", Zevenhui zen; „Zang en Vriendschap", Moerkapclle; „Euterpe", Alblasserdam„Oefening en Fit- spanning", Molenaarsgraaf; „Kunstliefde en Vriendschap", Ameide, totaal pl.m. «00 wer kende leden. Des avonds wordt gecostumeerd bal chain- pétre gehouden, bioscoop vertoond en schit terend vuurwerk afgestoken. 9 Met ingang van i Mei a. s. is het hulppostkanloor geopeud op werkdagen van 8»/9—19: 12; 3—4-1/9 8—9; op Zon- en Feestdagen van 8»fr-9>/g uur (Amstcrdam- #C*iIo»g-BIokIand. 14 April. By de heden gehouden juarlijksche verhuring van de wei- en hooilanden, behoorende aan de verschillende fondsen en den Polder „den Beemd", was do totale opbrengst f 393(1 tegen f 3685 in het vorige jaar. ItXiizerAk 15 April. De heer A. II. Bijl, hoofa der Christelyke school alhier, heeft by het gemeentebestuur een bezwaar schrift ingediend tegen do op 22 Maart jj. voorloopig vastgesteld^ kiazerlyst dezer ge meente, op welke lyst, naar de meening van adressant, de namen van Antome Bot en Jacob Sprong, in stryd met de wet voorkomen. Overeenkomstig de bepalingen der kies wet ligt het adres tot en met 21 April a.s. ter gemeente-secretarie ter visie; vóór 15 Mei a. s. moet het gemeentebestuur op het verzoekschrift eene beslissing nemen. 'Lekkerkerk. 16 April. De heer K. Bezemer alhier is te Amsterdam geslaagd voor het examen handenarbeid, diploma A (karton en klei). - Wegens ongesteldheid van Ds. L. A. van Langeraad zal, zooals uit achterstaande advertentie blijkt, Zondag-avond voor de Ned. Herv. Gem. alhipr optreden Ds. J. C. Kara von Stolwijk. Door den heer D.S. werd gisteren morgen aan de Waag alhier een varken geleverd, dat niet minder dnn 640 halve kilo's woog. •Mlenwerkerk a/d IJsel, 16 April. In een vergadering van de drie zangvereni gingen en het fanfarekorps, werd de vraag gesteld, of door de vereenigingen by de te verwachten blyde gebeurtenis aan het Hof niet iets gedaan kon worden. Besloten werd des avonds een fakkeloptocht door de ge meente te houden, en wel, wanneer het vóór vyven bekend is, dienzelfden avond, anders den volgenden. Op enkfele plaatsen zullen liederen gezongen worden, zoo moge lijk begeleid door instrumenten. Woensdagavond werd door liperen kerk voogden der Ned. IlerV. Gem. alhier de dyken verhuurd. De opbrengst bedroeg f 622, tegen f 606 in het vorige jaar. Den tweeden Paaschdng gaf het fan fare-korps „Kunstliefde en Vriendschap" in het vereenigingsgébouw van den iheer G. van Reeuwljk oen concert. Niettegenstaande het ongunstige weer, Was de zaal toch zeer bezet. De acht muzieknummers wer den afgewisseld door twee tooneelstukjes, getiteld: „De Fleseh of: De gevolgen der Dronkenschap" en „De verliefde Gemeente- Secretaris". Vooral het eerste stukje werd goed gespeeld. ÏOcn Dinsdagavond een arbeider van den landbouwer A. v. d. in den polder. Prins-Alexander naar een der schuren zou gaan, om de varkens te gaan voederen, zag hy in een sloot het ruim tweejarig doch tertje van den landbouwer liggen. Zonder zich te bedenken sprong hij er by en braeht het reeds bewustelooze meisje op het droge. Ondertusschen was de vader toegeschoten, die nu alle pogingen ip het werk stelde om de levensgeesten weder op te wekken, terwijl een ander op de flets geneeskundige hulp ging inroepen. Na geruimen tjjd met het kind bezig geweest te zyn, mocht het ge lukken het by te brengen. Den volgenden dag was het weder geheel hersteld. *NleuW'Lekkcrliuid, 15 April. Op de beide Paascbdagen is in bet kerkgebouw der Ned. Herv. Gein. alhier eene collecte gehouden voor de Utreclitsche zendings- vereeniging, welke f 36 heeft opgebracht. Maandag-middag hield de onlangs opgerichte muziekvereeniging „Door hulp lol stand gebracht", onder leiding van den heer I). liomnneene buitengewone repetitie, welke voor bet publiek toegankelijk was. Een vrij groot aantal belangstellenden was aanwezig. De jónge vereeniging bracht verschillende muzieknummers ten gehoore, en toonde daarmede, dat Zij in den korten lijd van haar bestaan goede vorderingen had gemaakt. By goeden afloop van de blyde verwach ting van H. M. de Kopingin, zal de vereeni ging 's avonds een concert geven. Dinsdag-morgen kwam F. L. S. alhier tot de onaangename ontdekking, dat er ongeveer 50 eiei'en van zyn eendenncsten verdwenen waren. Men vermoedt, dal er kwaadwilligheid in het spel is. "Nlenwpoort, 15 April. Dorr den heer A. II. Bijl, hoofd der Christelyke s :hool te Langerak, is by bet gemeentebestuur alhier een bezwaarschrift ingediend tegen do op 22 Maart j.l. voorloopig vastgestelde kiezersiyst dezer gemeente, op grond dat naar zijn meening, in strijd met ue wet, de naam van Gfisbert Gelderblom op die lijst voorkomt. Ingevolge de bepalingen der wet ligt het adres tot en met 21 April a. s. voor een ieder ter secretarie ;ter visie, terwyl het gemeentebestuur vóór 15 Mei a. s. te dezer zake een beslissing moet nemen. Naar wy vernemen heeft de heer H. Schols, arts alhier, de betrekking van Consul van don Algemeenen Nederlandschen Wiel- ryders-Bond, Toeristenbond voor Nederland, wegens drukke werkzaamheden, neergelegd. De loteling dezer gemeente van de lich ting 1909, Jan Baron Dirkz, zal op Woens dag 19 Mei a. s. voor korte oefening by de Nationale Militie worden ingelyfd. l'apend recht, 15 April. De heer R. J. van de Graal' alhier behaalde by den Maandag j.l. te Leiden gehouden nationalcn sehaakwedstryd in de tweede groep den eersten prys. Itiiliicrkerk, 15 April. Tot genees heer, belast met de nrmenpraktyk alhier, is benoemd Dr. G. II. Nykamp. §)Villige-J.aiigeiak, 15 April. De loteling P. Rodenburg is door Gedeputeerde Staten ongeschikt verklaard voor den mili tairen dienst. Het volgend nummer hoort onder Jaarsveld. «ZevouHulsen, 14 April. By de ver vulling van de blyde verwachting van H. M. de Koningin zal alhier een concert gegeven worden uoor het fanfare-korps. De heer G. C. Beusekamp, hoofd der openbare lagere school no. 1 alhie» heeft tegen September eervol ontslag uit zyn betrekking aangevraagd. Dezer dagen verkocht een landbouwer alhier zijn hond aan een Amsterdammer. Deze nam hem mee naar huis. Twee dagen later was de hond zyn nieuwen baas ontloo penon keerde naar zyn ouden meester terug. Hulile aan H. M. <le Koningin. Het geschenk der Rotterddmséhó vróuwen aan H. M. de Koningin bestaat in een kinder servies van gedreven zilver, vervaardigd door den kunstdrijver T. Zwollo te Amster dam. Het omvat tien stuks, als blad, melkkan, beker, plat en diep bord, servet ring, vork en lepel en eetschepje mot schuitje. liet versieriagsmotief is de oranjetak met massief gouden appelen ingelegd. Het blad, gelijk ook het andere, van mat zilver, draagt aan de achterzijde het Rotterdainsebe wapen en verder de woorden: „Aan Hare Majesteit Koningin Willielmina aangeboden door de vrouwen van Rotterdam, April 1909". Als (duitornament is gekpzeii de afbeelding vau een oude Nederlandse!»* munt, welke het omschrift bevatte „l'Oranje fleurira",.werke lijk een zeer toepasselyke keuze. Op verschillende si ukken is nog aange bracht een schild met de wapens van Neder land en Mecklenburg Schweriu, omgeven door den oranjetak, alles uitgevoerd in rood, groen en geel goud. Het geheel is geborgen in een doos, samen gesteld uit verschillende kostbare houtsoor ten met kunstvol inlegwerk, voorstellende het Rotterdamseh wapen omgeven door een oranjetak. Dit stuk werk, dat mede de Neder- landsche kunstindustrie alle eer aandoet, is vervaardigd door den beer VV. L Thieme, oud-le,eraar der academie van beeldende kun sten en technische wetenschappen te Rot terdam. Verder is aan liet geschenk toegevoegd een collectie servetjes, bestaande in een stel van twaalf van wit damast met prachtvol kunstnaaidwork geborduurd, zynde werk van de Industrieschool voor meisjes, en een stel van twaalf van de vereeniging „Tessel- schade" in gekleurd borduurwerk, versierd met de verschillende Hollandse!»* kleeacr- drachten. Ook dit is zeer fraai werk, waar voor de teekenjugen ontworpen werden door mevrouw Kraemer—Obreen, bestuurslid van „Tesselschade". Dit servetgoed is geborgen in een doos van wit satijn, geornamenteerd m«t don oraujetak, terwijl, op het deksel een voorstelling is geborduurd, voorste lende een Myden intocht van engeltjes, fanfares blazende, dragende het wapen van Oranje. Te Leeuwarden zyn Donderdag voor het publiek ter bezichtiging gesteld de ge schenken van de Friesche vrouwen aan II. M. de Koningin, ter gelegenheid van de te verwachten Clyde gebeurtenis. Die geschenken bestaan uit een frani gebeeldhouwde eikenhouten monumentale kleerkast, voor berging van linnengoed, op een dwarsbalk waarin hel devies van Prins Maurits: „Het rysken wordt een boom", alsmede uit een albnm (baby-boek) in zilveren étui, bestemd voor aanteekeningen van de Koninklijke Moeder met betrekking tot Haar kind, '-waarop o. a. zyn aange bracht het Friesche wapen, de wapens der elf Friesche steden en de Friesche inscriptie: Oranjeteam en Heitolón De wrald yn 't röun nin Sibber bfln. Mede was nog aanwezig een verzameling zilveren speelgoed. Vrijdag weiden te 's-Gravenlmge namens regenten by het Roomscli-Katholiek Wees huis aan het bestuur van de Mdteilerlüke Liefdadigheid overgedragen, de vier luier manden, om ze door bare tusschenkomst met toestemming van 11. M. de Koningin, evenals de wiegen van de overige woon huizen en de luiermanden van de Vak school, te geven aan moeders aan wie op denzelfden dag als 11. M. de Koningin een kind zal ges'honken worden. De nptte en eenvoudige mandjes, sierljjk wit en geel gevoerd, bevatten benevens een keurig dekentje, eene ruime hoeveelheid onder- en bovengoed en alles wat de kleine noodig heeft. Het geheel is eenvoudig en degelijk en ^oet de maaksters, de wees kinderen die er aan gewerkt hebben, alle ^"huldeblijk, dat door het comité uit de gemeente Wyk, Aalburg en Veen (land van Heusden) aan H. M. de Koningin zul worden aangeboden, is gereed eri bestaat uit een in zyde geborduurde échnrpe, bestemd voor een draagjurk. Up deze écharpe, een hemels blauw zijden lint, lang 233 en breed 29 cM., gemeten tusschen de aan de einden afhan gende franje, geknoopt in zijde van dezelfde kleur als het lirit, zyn gewerkt aan het eene einde de initialen v. O. N., waaronder saafti- gebónden oranjetakjes, 't geheel bekroond mot de koningskroon, aan het einde d<f initialen v. M., waaronder orunjetakjes als- voren, 't geheel gekroond met de hertoge lijke kroon. De ruimte tusschen genoemde kronen is regelmatig bezaaid met oranjetakjes van verschillende grootte, alles in witte zyde uitgevoerd, behalve het aan elk takje hf- hangend appeltje, 't welk in oranjezijde) is bewerkt. Hel geheel is keurig afgewerkt.en doet de dames Joh. Kolpa en Nelly Tempe laar te Almelo, die het hebben bewerkt, benevens eerstgenoemde, die tevens de teekening daarvoor heeft vervaardigd, alle eer aan. De damescommissie, die zich te Londen gevormd heeft, om H. M. de Koningin by de heugelyke gebeurtenis een passend blyk van hulde aan te bieden, heeft een circulaire verzonden, waarin wordt medegedeeld, dat volgens den wensch der Koningin slechts een klein deel van het in te zamelen geld bestemd zal worden voor een persoonlijk geschenk aan Hare Majesteit, waarvoor de commissie een japon van Iersche knht voor het Koninklijk Kind gekozen heeft: De hoofdsom wenscht de Koningin belegd te zien in Nederlandsche waarden, en dé rente daarvan te doen besteden oin land- genooten in Engeland, volwassenen of kinderen, de gelegenheid te geven,- tot volkomen herstel van gezondheid, hetzij duar te lande of elders, de noodige ver andering van lucht en omgeving te genieten. Dit fonds zal den naam dragen van „Koningin Wilhelmiua Fonds" en waar- sehynlyk onder bet beheer worden gesteld van het bestuur van het bekende „Koning Willem Fouds" (14 South Street, FinelWry Pavement, E.C»), dat ook telkens dab Jde personen zal aanwyzen, die tot herstel van gezondheid zullen worden weggezonden. (JEWEVGI) NIEUWS. Mevrouw de weduwe Hnrto- geusls te 's-Hertogenbosch vierde Woensdag haar lOlsten verjaardag. De oude dame geniet nog eene vrij goede gezondheid, maar blijft toch den meeaten tyd te bed. Donderdag-morgen is door een landbouwer uit Haastrecht of) het politie bureau te Gouda gedeponeerd een valsche gulden, drag ehde de beeltenis van H. M. de Koningin en het jaartal 1898. Dit geld stuk werd door hem vier maanden geleden daar ter stede ontvangen. Bij de politie te'Rotterdam is de aanhouding verzocht van den grond werker G. J. N. uit Sliedrecht. Hy wordt verdacht ten huize van zyn vader aldaar, uit een kast een bedrag van f 95 en twee credietbrieven op de Credietvereeniging te Dordrecht te hebben weggenomen. F*U Vnn die credietbrievon, tot een bedrag van fiW7, is dopr hem ontvangen. De man, diet te Rotterdam een dag verblijf hééft gehouden, hoeft vermoedelijk de wijk naar het nui- tenlnnd genouxjn. In de- hlauwselfabriek der lifitta Avl» te WtJStzaan te Dinsdag de twintig-j'arige werkman De, Boer beknéld geraakt tusschen de lift en den liftkoker, met het noodlottig gevolg, dat zyn borstkas geheel ingedrukt werd en hy terstond liet lyk werd per brancard naar de barak van „het Witte Kruis" vervoerd.' De ongelukkige was de kostwinner voor zyne moeder. Naar men uit Waalwijk meldt, is Woensdag-middag omstreeks een uur een trein, in gebruik bij de werkzaamheden aan het Drongelache kanaal achter Crom- volrt, gederailleerd. Vier personen viqlen uit den trein en geraakten onder den wagen. Een was op slag dood, twee zijn levensgevaarlyk ge wond en- een werd licht gekwetst. Nader wordt gemeld, dat de man, die gedood is II. de Bruin heet en uit Baams- donk afkomstig is. Yooris dat er vier gewonden zyn. Op den lsten dezer is in Groot- Brittannie en Ierland de Kinderwet in wer king getreden, waarbij onder ineer het rooken op straat door jongens onder de 16 jaar verboden wordt. Nu wordt in de „Glasgow Herald" opgemerkt, dat in Schot land volgens de wet jpngens van 14 jaar en meisjes vhii 12 jaar mogen trouwen. Jlft blad meent, dal de wetgever, dié een jongen van 14 jaar oud genoeg acht om in 't huwe lijk te treden, aan jongens van dien leeftyd ook wel mocht toestaan een sigaarlju te rooken. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 10 April. Spoorweg (Uoudn-Schoouhoven. t Ingediend zyn twee wetsont werpen: lo. tot naasting van den spoorweg Gouda—Sghoonhoveu, en 2o. tot aanvulling en verhooging van het IXde Hoofdstuk der Staalshegrooting voor het dienstjaar 191)9. Nadat gebleken was, dat, voor het geval de Slaat tot voltooiing van den spoorweg mocht overgaan, uitzicht bestaat op een belangrijke nadere bydrage van de meer direct belanghebbenden, kwam de ambts voorganger van den tegenwoordigen .Minister van Waterstaat, in overleg met den Minis ter van Financiön, tot het besluit, dat slechts de uitgevoerde werkendoor den Staat, zonder verwijl de voltooiing van den spoorweg kon worden verzekerd, dat de som welke de Staat by de naasting zou moeten betalen niet tp hoog'was" te achten iu verhouding tot de by deze zaak betrokken belangen, en dat het mogelyk zal zijn om de exploitatie van den spoorweg, nadat deze zal, znu vol tooid, op aannemelijke voorwaarden te verzekeren. Vermits de tegenwoordige Minister van Waterstaat zich met dwze conclusie 'kon vereenigen, werd de indiening der wets ontwerpen door hem bevorderd. Iu artikel 1 van het wetsontwerp nu wordt bepaald „De spoorweg van Gouda naar Schoon hoven zal nadat aan den Staat, ten behoeve van de voltooiing van dien spoorweg door belanghebbenden by die voltooiing, eene bijdrage van ten minste f 150,001) zal zyn verleend, onder geen andere voorwaarden dan waarop de goedkeuring van onzen Mi nister van Waterstaat zal zyn verkregen worden genaast op een nader door ons te bepalen dag, doch niet later dan drie maanden nu den dag van afkondiging dezer wet". - Bij het bepalen van dien dag zal dan rekening zijn te houden, zoowel met hetgeen op het tydstip van afkondiging van de Naas- tingswet nog vóór de naasting, is voor te bereiden, als met de wenschelykheid om zoo spoedig mogelijk de voltooiingswerken inet kracht aan te vangen. Voor het eerste zal de termyn van drie maanden ruimschoots voldoende zijn, terwyl door het stellen van dien termyn voorkomen wordt dat de Maatschappij omtrent het tyd stip van nuasting in onzekerheid zou bly ven. Voorts is, door het in art. 1 opgenomen beding, de naasting afhankelijk gesteld van de verleening der bydrage, welke door God. Staten van Zuid-Holland in uitzicht is ge steld, docli waaromtrent nog geen beslissing is genomen door de Provinciale Staten. Het bedrag der bij nansting verschuldigde vergoeding is zoo nauwkeurig als dit thans mogelijk was nagegaan. De naastingsreke ning wysl als eindcyfer aan een bedrag van f 493.81)9,311/2. Dit eindcyfer zal echter nog eenige wijziging kunnen ondergaan. Door aftrek echter van de door de maat schappij verschuldigde boete wordt voor het i de aan de maatschappy wegens de naasting toekomende bedrag gevonden f 307.059,31-s. In verband met mogelijke wijziging in hel eindcyfer wordt voor de naasting aange vraagd f 375.000. Alvorens de besluiten tot het bevorderen van de naasting was van de Maatschappy tot Exploitatie van Tramwegen ten aanzien van twee punten zekerheid verkregen te weten; lo. Dat de maatschappy indien dit voor stel tot wet wordt verheven, de geldigheid der boetevordering van den staat niet zal betwisten en zich derhalve bij de uitkeering van de hiervoren berekende som zal neer leggen; en 2o. dat zy, indien de regeering dit mocht wenschen, zich zal belasten met de ex ploitatie van den spoorweg nadat deze van staatswege zal zijn voltooid, op voorwaarden welke elk risico voor den staat voor de uitkomsten van die exploitatie uitsluiten. Wat dit laatste punt betreft, beeft de maatschappy zich n.l. verbonden om indien dit door de regeering wordt ge- wenscht de exploitatie van den spoor weg op zich te nemen tegen eene vaste uitkeering aan den staat van f 8300's jaars, en bovendien van twee derden van de eventueel hij de exploitatie te behalen overwinst; met dit voorbehoud echter, dat, voor het geval de maatschappy na afloop van twee volle exploitatiejaren aantoont, dat de einduitkomst van die jaren voor haar verlies heeft opgeleverd, de genoemde vaste uitkeering van f 8300 in gezamenlyk overleg zal worden herzien. Voor deze verbintenis is voor den staat de waarborg verkregen, dat de exploitatie van de lyn na hare voltooiing op aan nemelijke voorwaarden zal kunnen worden Verzekerd, terwijl anderzyds de regeering ten aanzien van de opdracht der exploitatie aan de Maatschappy of ann eene andere onderneming zich volle vryheid heeft voorbehouden. De uitgaven, welke voor de voltooiing nog noodig zullen zyn, worden geraamd op ongeveer f 310,000. Ged. Staten van Zuid- Holland hebben zich echter bereid ver klaard een subsidie van f 150,000 te be vorderen en tevens af te zien van het recht der provincie op terugontvangst uit de opbrengsten van den spoorweg van het vroeger nnn de Maatschappy verleende en reeds grootendeels uitgekeerde renteiooze voorschot. Laatstbedoeld voorschot (dat dan in een subsidie hinds perdu wordt om gezet) gaat mél de door de overige belang hebbenden vroeger verleende bydragen op den staat over, zooilat deze dan 1' 43,600 zal ontvangen. Van het aan de Maatschappy verleende "ryksvoorschot is nog f 50,000 in 's rijks kas, zoodat ten slotte voor de voltooiing der werken van het rijk nog een nadere uitgave van f 65,000 ongeveer zal worden gevorderd. Met deze uitgave kan intusschen niet worden volstaan. Immers naar aanleiding van de ingekomen adressen en tegemoet koming aan den wensch, door belangheb benden uit de streek, eu met name door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schoonhoven op krachtige wyze geuit en na ondersteuning van de daarin uitge sproken wenschen door den Ilaad van Toezicht, beeft de regeering besloten den spoorweg Gouda—Schoonhoven vbor nor- inaal-spoor in te richten. Door den Raad van Toezicht werd er, naar aanleiding van ingekomen adressen, waarby op zoodanigen ombouw werd aan gedrongen, de aandacht op gevestigd, dat die ombouw thans nog met betrekkelijk geringe kosten mogelijk was en dat het in verhand daarmede zeer wenschelyk was te achten om door de bedoelde wyziging der spoorwydto het doorvqpren van de goederen wagens der hoofdspoorwegen over de iyn mogelyk te maken, en tevens rekening te houden inet de mogelijkheid, dut deze lijn iu de toekomst nis onderdeel vaji eene doorguamle normaalsporige verbinding Grtuda—Uorinchem, of althans in verband met den hoofdspoorweg, welke Gouda passeert, zou worden geëxploiteerd. Reeds is eene aanvrage om concessie voor een doorgaande normale spoorwegverbinding Alphen Gouda— Schoonhoven—Gorin :hom ingediend, en al mocht de totstandkoming van die lyn blykens het voorloopige onder zoek der aanvrage niet verzekerd en zelfs op de wijze waarop zy ontvangen was niet waarschynlyk geachl worden, toch achtte de Raad van Toezicht zulk eene verbinding van gonoegaaam algemeen belang om daar mede rekening te houden. Aangezien voorts de reden, waarom vroeger aan de spoor- wijdte van 1.067 M. de voorkeur was ge geven, te weten de exploitatie in ééne hand met de -tramiyn Gouda—Uudewator, na de staking van exploitatie van dia lyn als vervallen moest worden beschouwd en er ook geen andere smalsporige ïynen in de omgeving bestaan, aan welke aunsluiting in de toekomst mogelyk ware te achten, doch daarentegen de landstreken ten oosten en ten zuiden van Schoonhoven, welke tot dusverre van locale spoorwegverbindingen zijn Verstoken, wegens den aard der aldaar iu hbol'dzaak uitgeoefende bedrijven (land bouw en veeteelt) in veel hoogero mate zullen worden gediend door den eventueelen bouw van normaalsporige dan van smal sporige lynen, achtte de Raad het voordeel, dat door het inrichten van den spoorweg Gouda—Schoonhoven vooi normaal-spoor in de toekomst zou kunnen' worden ver kregen, alleszins de grootere kosten, welke die inrichting zal vorderen, waard. De kosten daarvan zijn geraamd op f 125,000. In de onderstelling dat met de uitvoering der werken omstreeks 1 Juli 1909 een aanvang zal kunnen worden gemaakt, en dat het werk zoodanig wordt geregeld, dat de lyn in 1910 voltooid zal kunnen worden, wordt ten laste van 1909 een bedrag van f 130.000 aangevraagd. t Dó sergeant J. van Marle, gede tacheerd by de ziekenkamer alhier, is den J5en dezer weder naar Utrecht vertrokken. Ter zijner vervanging is de korporaal P. Oelp uit Amersfoort alhier werkznara gesteld. f In verband met de aanstaande blijde gebeurtenis is aan H. M. Koningin Wilhelmiua doordenheorL.de Knegtalhier aangeboden -een extra nummer van de Haagsche courant, dato 28 December 1792, vermeldende den plechtigen doop van Z. D. H. Prins Frederik George Lodewijk, geboren 6 December 1792, later Koning Willem II der Nederlanden. Dit document is door H. M. met belang stelling ontvangen en heeft II. M. den heer de K. Haren dank daarvoor doen overbren gen, de gevoelens, welke tot deze aanbieding geleid hebben, op prys stellende. f Woensdag 21 April a.s. zal het 25 jaren geleden zijn, dut de heer W. Rozendaai tot sub-ontvariger aan het kantoor van waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken alhier Werd aangesteld. Gedurende al die jaren heeft de heer -.endaal deze betrekking met den meesten ijver eu nauwgezetheid vervuld en onge- twyfeld zullen hem dan ook dien dag, zoo wel van de ziide zijnep superieuren als van de Nyverheidsvereeniging voor goud- en zilversmeden alhier en voorts van de ver schillende patroons in de goud- en zilver- industrie, vele bly ken van belangstelling geworden, f De jongeheer H. van der Hek te Groot-Ammers, leerling aan de school voor M. U. L. O. alhier, die onlangs slaagde voor het examen van klerk der postéVijen en telegrafie, behaalde bij dat examen rangnummer 1. f Mej. P. J. C. van der Burg, kwee- kelinge bij de Rijksnormaallessen alhier, is heden te Utrecht geslaagd voor het akte examen lager-onderwys. t De heer C. Vreedenburgh Jr. alhier is herkozen als bestuurslid van den Bond van vryzinnige propapandn-vereenigingen. f Daartoe uitgenoodigd door de Christelijke leosvereeniging alhier trad gis terenavond in het Nutsgebouw voor een talrijk publiek als spreker op Prof. Dr. II. Bavinck, hoogleeraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam met het onderwerp: „Indrukken van Amerika." Na opening der bijeenkomst door Ds. A. Andree yerkreeg Prof. Bavinck het woord om allereerst de geschiedenis van Amerika en liet Amerikaansehe volk na te gaan. Het Amerikaansehe volk stamt aldus spreker voor een groot deel af van Nederlanders, die zich reeds vanaf de ont dekking van dit werelddeel aldaar ves tigden en vele Hollandsche namen aan verschillende steden en straten daar ge geven, leveren hiervoor het beste bewijs. Alleen in de stad Grand-Rapids, welke 130.000 inwoners telt, bevinden zich reeds een 20.000 Hollanders, terwb'J in 20 kerk gebouwen iederen Zondag in de Hollandsche taal godsdienstoefening wordt gehouden. Na een prachtige, gloedvolle bespiegeling van do majestueuze zee, die een enormen indruk op don spreker had gemaakt, werd een beschouwing gegeven van de stad New- York, die zoo wonderschoon gelegen is. Maar't toppunt van natuur-pracht had Prof. Bavinck gevonden in den Niagara-water val, waarvan geen fotografie ook maar eenigszins een beeld knn geven, duar dit dood is, terwyl het wonder-mooie van dezen water val juist gelegen is in de overweldigende kracht, waarmede de stroom, vol kleur- sehakeeringen, klaterend, jubelend en vol muziek naar beneden bruist. In fijn-gekozen woorden werd een bescha ving van dit natuurwonder gegeven. Hierna kwam spreker op het Amerikaansehe volk, dat feitelyk nog geen volk genoemd mag worden, omdat het nog in wording is en hun karakter jnoeilyk reeds omlynd kan worden. Als een bewfls hiervan noemde spreker do uiteenloopenue indrukken, die verschil lende bezoekers van dit werelddeel ontvau- gen. En dat niet alleen het volk, maar ook het land nog in wording is, werd door spreker geconstateerd in het feit, dat in Amerika nergens zulke prachtige hofsteden worden aangetroffen, zooals men die in ons land vindt. Alles, volk en land is nog in den dop, wordende en groeiende. Het volk is nog geen eigoniyk volk, doch een samenmengsel van verschillende natie's. De oorspronkelijke bewoners, de Indianen, sterven langzamerhand uit. Spreker noemde het een tragische gedachte, dat van dit volk, eenmaal by duizenden over het geheele land verspreid, nog slechts een 36.000 in leven zijl), die allen in één gedeelte van het land bijeenwonen en uitsterven, omdat ze niet meer tieren als vroeger in de onge dwongen vryhead van hun bestaan. Vervolgens werd door den spreker een overzicht gegeven van den slavenhandel, welke in 1863 werd afgeschaft, doch waarmee de negerkwestie niet was ojjgelost, integendeel, toen pas begon. Immers, die slaven, eertyds van hun vrybeid beroofd, begonnen zich op de cultuur toe te leggtMi en werden weldra ernstige concurrenten van de blanke be volking. En daarmee werd de baat tusschen deze menschenrassen, welke in Amerika zoo ont zaggelijk groot is, geboren. Spreker gaf hiervan een aantal voorbeelden en geloofde, dat, wanneer in de toekomst een man oj)stond, die op de. hartstochten van de negers, toch reeds zoo vatbaar voor emotie's, kon werken en hen opwekken tot den stryd tegen de blanken, deze stryd vreeselijker en feller z vrijheidsoorlog geweest zou zyn dan ooit de Na de pauze besprak Prof. Bavinck de verschillende karaktertrekken van het Ame rikaansehe volk, waaronder werden genoemd het godsdienstig gehalte, dat vröeger in grooten bloei verkeerde, doch thans door het Methodisine sterk achteruitgaande is. Ook de uitvindingsgeest is een karaktertrek van het Amerikaansehe volk en niet minder degroote ingenomenheid, die de Amerikaan voor zich zelf heeft. Het Amerikaansehe volk dweept met alles wat uit hun land komt en de reusachtige reclame's, die daar gemaakt worden, geven hiervoor het sterkste bewys. Als een bijzondere en veelal goede eigenschap van dit volk noemde spreker het optimisme, dat het heeft in de toekomst. Het Amerikaansehe volk is een volk, dat naar vooruitgang streeft en door de groote mate van zelfvertrouwen, die het bezit, in dit opzicht ook veel bereikt heeft en nog hereiken kan. De rede, die de spreker van het begin tot hot eind improviseerde, werd dpor de aanwezigen met klimmende belangstelling gevolgd, men leefde mee, men vertoefde op de plaats, wilar de spreker hen bracht en zag voor oogen, hetgeen hy in welge kozen woorden beschreef. Na een woord van dank aan den spreker gebracht voor zyn belangryke lezing door Ds. Andree, sloot Prof. Bavinck deze bijeen komst met dankzegging. den wed stryden gespeeld: te Boskoop tusschen de clubs „B.V. V.I." aldaar en „Voorwaarts I" alhier, en op het excercitieveld alhier tusschen „Wilhelmina" van de Instructie- Comjiagnie en „Olympin II" te Gouda. f Heden-morgen had C. Kok het ongeluk met zyn roeiboot, waarin hji ver schillende waren voor schippers oergt, bekneld te geraken tusschen een kolenschip en den steiger van de, gasfabriek, met het gevolg, dat de boot zóóveel avery bekwam dat ze weldra zonk. K. wist zichzelf te redden, terwyl de boot later naar den kant werd gesleept. Een en ander is voor K. een niet gering schadopostje, daar de boot belangryke herstellingen zal moeten ondergaan. t Zondag a. s. worden voor Goudschen Voetbalbond de volgende Postkantoor Schoonhoven. LIJST van BRIEVEN en BRIEFKAARTEN, geadresseerd aan onbekenden over de le helft der maand April 1909: Geweigerde Brieven: L. v. d. Hoorn, Schoonhoven. N.B. Men wordt beleefd verzocht Naam en adres van de» afzender ter bestemder plaatse op brieven en briefkaarten te ver melden, opdat zy by onbestelbaarheid aan de afzenders kujmen worden uitgereikt. De biydc verwachting. In verband met al die wiegen, welke der Koningin ten geschenke werden aangeboden, was 't niet anders dan begrypelyk, dat de Vrouwelijke en ook de mnnnelyke nieuws gierigheid zich met de vraag zou bezig houden, welke wieg nu het voorrecht hebben zon om in de Vorstelijke kraam kamer een plaats te verwerven, v Welnu, thans is men er in geslaagd om gegevens te verzamelen, die antwoord geven op deze vraag. De eigeniyke speciale Koningswieg zal wezen de oorspronkelyke wieg van Ilaar, die nu hoopt binnen enkele dagen 't Koninklijk moederschap te verwerven. In dezelfde wieg, waarin onze Koningin werd neergelegd, zal ook de jongste telg van ons Vorstenhuis rusten. De Koningin-Moeder, die met de meeste moederlyke zorgen, maar ook met de meest moederlijke vreugde iu de voorbereidende zorgen van de koninklyke kraamkamer haar grootste deel heeft ja, wilde en wenschte dat zy uitsluitend daar voor zorgen mocht, heeft die „oude" wieg van onze geliefde Koningin al geruimen tijd, voordat er van eenig geschenk sprake kon wezen, in handen gesteld van de firma Baltus te 's-Gravenhage, die opdracht kreeg voor een volltónien restauratie. Dat aan die opdracht is voldaan, zoo volkomen en zoo uitnemend, dat dc hoogste verlangens van onze Landsmoeder ten beste waren bevredigd, laat zich begrijpen. „En nu die andere wiegen?" Monumentaal als ze zyn, zullen ze naar den aard kunnen paradeeren in de speciaal- intieme ontvangsalon van 't Koninklyke paleis. Maar de eigenlijke wieg daar voor heeft de Koningin-Moeder gezorgd. By Kon. besluit zyn benoemd: in de provincie Utrecht: tot hoogheem raad van het hoogheemraadschap van den Lekdijk Benedendams en van den IJssel- dara, Jhr. Mr. D. de Blocq van Haersma de With, te De Bilt; tot hooghee mraad van het hoogheemraadschap van den Lek- dyk Bovendama, Mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe, te Soest. De Staatscourant no. 87 bevat o. a. wyzigingen in de statuten der Centrale Antirevolutionaire Kiesvereeniging: „Neder land en Oranje", in het kiesdistrict Sliedrecht te Sliedrecht. -r- In de Woensdag te Gorinchem gehouden openbare vergadering van kiezers in die gemeente, uitgeschreven door het vryzinnig centraal comité, werd met groote meerderheid van stemmen voorloopig can didaat gesteld de heer Mr. Th. de Meester. In de Donderdag j.l. gehouden zitting van het Gerechtshof te 's-Graveu- hage werd o.a. veroordeeldG., te Dreumel, tegen wien in de vorige zitting van de recht bank te 's-Hertogenbosch 12jaargeëischt was, wegens poging tot doodslag, gepleegd op den rijksveldwachter Kamp, tot 8 jaar, niet imputatie. W. K., metselaarsknecht, door de Rotter- damsche rechtbank veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf wegens deelneming aan relletjes te Bergambacht in Januari j.l. (het hiwerpen van glasruiten, enz.) tot 1 maand gevangenisstraf. Mej. G. Schultink, vroeger on derwijzeres aan de openbare lugere school te Langerak b/z Lek, thans als zoodanig werkzaam te Brummen, slaagde bij het op 18 en 14 April j.l. te Amsterdam gehouden examen voor handenarbeid (siöjd) en wel voor afdeeling A. (klei en karton). Diploma B (hout) was reeds in baar bezit. De daines W. C. Bourgingon en D. J. Smit, beiden te Gouda, K. A. Buys te Moordrecht, A. C. den Adel te Leerbroek en L. H. Beket en Ph. C, Elshout beiden te Gorinchem, zj/n geslaagd voor het akte- examen lager-önderwya. Uoiidn, 15 April, In gadering heeft de B.-J alhier de volgende motie aangenomen ver- R.-K. kiesvereeniging De R.-K kiesvereeniging te Gouda, ver gaderd den 12en April 1909 in het gebouw betreffende de a. s. verkiezing voor de Tweede Kamer der SlJanUroorde*°l'd«t de omstandigheden in bet district Gouda van de rechteche |»rtvien gebiedend eieehen, dat hun rand dMl nie alleen moet afln een man var.beslist^recht scho beginselen en groote j"*»"™' "b doch bovendien in staat zelf de candidatuur stuur op, deze hare zienswijze aan de Len- trale anti-rev. kiesvereeniging ter kennis De directie der Goudsche Machinale Gafenspinnery alhier heeft Dinsdag 20 jon gens ontslagen, omdat een van hen een kraan van een stoommachine had dichtge draaid, waardoor deze niet meer van olie werd voorzien en het bedrijf gedurende korten tyd moest worden stop gezet. Om dat niemand den dader wilde noemen, wer den allen ontslagen. Benschop, 15 April. Door het bestuur van het waterschap „Benschop" werd op heden aanbesteed het bouwen van een steenen schuur op de hofstede „Het voormalig Sluis- huis" te Haastrecht. Ingeleverd werden löinschryvingsbiljetten en wel van: D. A. Verbeek le Gouda 13319; M. A. Oosterbeok alhier f 2998; A. Bonten bal te Heeuwük f 2698; C. Kok W/.n. te AminerstoTf 2695A. Benschop alhier f 2686 J. Vermeer te Hekendorp f 2669; J*C. Ver meer te Moordrecht f2668; K. Sekens te Waddingsveen f2626.26; A. Verwey alhier 1 f 2605- A. van Eist te Polsbroek f 2604 P. A. Riedé te Langeruigeweide f 2600; J. van Delft te Haastrecht f 2548; Th. te Haastrecht f 2543T. dc Bruin te Pols broek f 2524 en H. van Joolingen te Lange ruigeweide f 2467. Het werk is aan den laagsten inscliryver gehouden Raadsvergadering alhier werd de heer P. van Balen herbenoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim terwyl in de plaats van den heer W. Brouwer werd bepoemd de heer O. van Dyk. De milicien der lichting 1909 D. de Groot, die met verlof naar huis was ge zonden, is thans door Gedeputeerde Staten voor den mjlitairen dienst ongeschikt verklaard. Maandag j.l. was de bouwmanszoon G. J. Schouten bezig met het melken van een koe, welke zeere spenen had. Blyk- baar «Joor de pijn sprong het heest omhoog en sloeg met e?n der pooten op het hootd van den melker, welke slag zóó hevig aan kwam, dat S. bewusteloos neerviel en on geveer zes nrert buiten kennis bleef. De geneesheer, die dadelyk werd geroepen, vreesde eerst voor hersenschudding, doch later bleek dit gelukkig niet het geval l'WotiUriattu, 15 April. Met Ingang van 1 Mei a.s. zal het hulptelegraaf- en tele foonkantoor alhier geopend zyn van 9—11, 12—1, 2—3 en 6—7 uur. •«root-AnimorH, 14 April. Heden avond vergaderden ten huize van den heer I. de Stigtér de leden der coöperatieve boefenleenbank alhier. Nudat de voorzitter van den raad van toezicht, de heer L). Ver lek, de vergadering 'met een woord van welkom had geopend, werden door den heer J. J. Hendrikse, die in deze vergade ring als secretaris was benoemd, de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Uit het verslag, daarna door den directeur, den heer II. Voorspuij Jz., uitgebracht, bleek, dat de rekening over 1908 in ontvangsten en uitgaven sluit met f 299913,23, de balans in actief en passief met f 102636,661/2 en dat de gemaakte winst over 1908 bedraagt f 335/02 <sDeze rekening, mede door de daartoe benoemde linaneiëele commissie nagezien, werd goedgekeurd en vastgesteld. Het aantal ledeli der bank bedraagt 74. Tot lid van den raad van toezicht werd herbenoemd de heer D. Verlek en tot be stuurslid de heer J. Spek, die heiden hunne benoeming aannamen. Het salaris van den kassier, den heer J. de Kouwer, werd verhoogd mot f 60, alzoo gebracht op f 250. De rentevoet blijft als die van het vorige jaar, alleen werd door het bestuur voorge- steld de provisie van 1/10 by loopende rekening te doen vervallen, hetgeen alge meen werd goedgekeurd. Na bespreking van nog verschillende huis- houdeiyke zaken werd door den voorzitter de vergadering met de gehruikelyke plicht- Pl*itp|mpen0ta/il Lek, 16 April. Van de werf der firma C. J. en R. Sinit's scheeps werven is met goed gevolg te water gelaten een bakkenzuiger, gebouwd voor rekening van een buitenlandsche firma. Aan de vereeniging „Een school met den Bybel" alhier wordt over 1909 door het Ryk eep subsidie uitgekeerd groot f 2310,371/2. L ■Voordeloom, 15 April. By de geboorte van een Prins zal de klok alhier een uur en by die van een Prinses een half uur worden geluid, evenwel zulks niet zal plaats hebben tusschen 10 en 12 uur v.in. omreden de bcteekenis daarvan onzeker zou kunnen zyn vopr de gemeentenaren, daar dit dan mogelyk oqj^ voor een overleden inwoner zou kunnen zyn, ook niet op een Zondag of op andere dagen na vyr uur 's avonds. «NoordelooH, 15 April. By de gisteren gehouden verkiezing van een notabel der Ned. Herv. Gein. alhier werd, in de plaats van den heer C. Slob, als zoodanig gekozen de heer C. Blokland. •Oildewater, 16 April. Op Maandag j.l. maakte een inwoner van hier met een vriend-logée een zeiltochtje met een bootje op den IJsel. Op de hoogte der machine fabriek speelde do felle wind hun parten en sloeg aan den verkeerden kant in 't zeil, met gevolg dat het bootje omsloeg, zoodat heide heeren terecht kwamen in den IJsel. Beiden konden goed zwemmen, en wisten zich zonder hulp.te redden. Zy kwamen er alzoo met wat schrik en een nat pak af. V Isschery-Berlcliten. *Amiuerntol, 16 April. Van Zaterdag 10 tot en met Vrijdag 16 dezer zyo alhier ter markt aangevoerd 71 winterzalmen; prys per 1/2 kilo van f 1,55 tot f 1,90. 10 elftenprys per stuk van f 0,80 tot f 2,40. Beursberichten. Cert. Nederl. Werkl. Schuld. 2Va Dito dito 8 Hong. Ohlig. zilver 1892/1904 4 *Dito goud 1881/1893 4 Oostenryk, Obl. pap. Mei-Nov. 4 Dito zilver Jan.-Juli 4 Portugal, Oblig. le Serie. 3 Dito 3e 3 Rusl. Obl. Binnenland 18944 Dito 89/90 le en 2e ui tg. .4 Dito 1880 4 Dito Nicolaï Spoorw. 4 April. m* 9U a 93'/ifl 95 4)0 96 8F'« 82'Ys 87 Vw Dito Gr. Russ. Spw.-my. '98 4 82s,i Dito „Orel-GriasL500i2(KK)M..4 817's Zuid-Ital. Spoorw .-mij. Olhlig. .3 698/i Wlndikawkas Spoom.-my. 1894 4 84% loten Hong. Hyp.-Bfink 4 119 Loten Theiss Reg. Ges. .4 i47Via Marktberichten. AlblHHMcrdam 12 April. Ter kaasmarkt wnreu heden aangevoerd 6 partyen (164 stuks), wegende lüll K.G. Prijs 26 a28 ct. Oouda, 15. April. Kaas, Ie qyal. f26,50 a f 28,50, 2e qual. f 23,- u f26, -; zwaardere f a f Noord-Hollandsehe f af—,Aangev. 80 partyeu. Handel vlug. Boter: Aangevoerd 2286 stukken van K.G., handel vlug; nrys der goe- f 1,15 a f 1,25 en weiboter f 0,95 a f 1,05 per K.G. Botterdam, 13 April. Aangevoerd 30 paarden, 1634 magere- en 645 vette run deren, 213 vette, 992 nuchtere en graskal veren, 108 schapen of lammeren, 808 varkens, 148 biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 32 tot 36 et., stieren 26 tot 31 et., kalveren 40 tol 55 ct. per ''s kilo. Melkkoeien f 150 a f 260, kalf koeien f 160 a f 280, stieren f 130 a f 230, pinken 1 60 a f 90, graskalverefi f af vaarzen f 90 a f 140, alles mager vee; biggen t 7 a f 16; slachtpanrden f 60 a f 110. Mchoonlioven, 14 April. Boter ie qual. 52 et., 2 qual. 45 et. per half kilo. tlooikaas f 24 a f 27 per 50 kilo. Kaas (belegen) f a f per 50 kilo. Vette varkens 21 a 23 et, per "9 kilo. Vette kalveren 24 a 27 ct. per Vs kilo. Nuchtere f 5 a f 8 per stuk. Biggen f 9 a f 11 per stuk. Aardappelen (blauwe) f 2,25 per H.L. Eieren f 3,50 per 100 stuks. Aardappelen (geele) f 3,25 per H.L. Aardappelen (póters) 1' 1,60 per H.L. Woerden, 14 April. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 147 partyen, (waaronder - gestempelde). Prys van Goudsche le soort f 26,50 a f29,2e soort f 24,— a f 26,—, zwaardere f a f— per 50 kilo. BURGEHLIJKE STAN1>. 1 Schoonhoven. Van 13—16 April. Geboren: Aaltje Margaretha, d. van G. Pieper en A. Ouwerkerk'. Getrouwd: J. C. de Bie en J. de Gidts. Arkel. Van 1-31 Maart. Geboren: Metje, d. van D. F. Hagen en A. de Kuiper. Wilhelmina Helena Johanna Peternella, d. van J. P. Buiteman en N. G. A. Boot. Overleden: D. Goes, oud 84 j., weduw naar van A. Donk. (ilroot-ArauierB. Van 1—31 Maart. Geboren: Grietje, d. van A. de Bondt en O. Verspim. Aart, z. van A. den Boer en A. C. Kijkuit. - Geertje, d. van B. Minkeina en G. Canrinus. Gerrit, z. van G. TerJouw en G. Verveer. Johanna, d. van P. Kortlever en A. Blonk. - Adriana, d. van G. Prins en M. C. Prins. Overleden: W. van de Werken, oud 74 j. Een levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van M. van der Wolf en M. Van der Haven, linngernk. Van 1—31 Maart. Geboren: Lourens, z. van H.Ryneveld en D. Kooiman. Overleden: C. van den Berg, oud 10 111. P. Rozendaal, oud 19 j. Nw.-Uckkcrlnml. Van 1 Mrt.—1 April. Geboren: Arie, z. van P. W. Hak en M. Gelderblom* Bart, z. van H. de Kluyver 011 M. Mudde. Elisabeth, d. van II. Kok en G. Kok. Maria, d. van C. Meerkerk en N. van Vliet. Sara, d. van M. J. Buijs en J. Geense. Willempje Gysbertje, d. van G. van Dieren en M. Prins. - Maria, d. van J. C. Korteweg en II. Wessel. Jan Willem, ,r X C ,ln XXII.r A. Kooyman on A. S. de Jong. - van A. Koetsier en A. Kooiiman. d. van W. van Essen f Arie, z. Cornelia JacoL_, J. Berkouwer. Rafel, z. van A. den Ouden en M. K. Stout. Catharina Johanna, d. van A. Kooijman en C. .1. Neef. - Gerrit, 2. van C. Meerkerk en T. Jongehreur. Wyntje, d. van A. Huisman en VV. van Stek. Getrouwd: A. de Zeeuw, oud 49 j. en A. Breedveld, oud 34 j. (won. te Oud- Alblas). C. van Namen, oud 26 j. en K. de Lange, oud 25 j. W. de Groot, oud 20 j. (won. te Alblasserdam) en VV. van Loenen, oud 20 j. A. Oosterwijk, oud 23 j. en J. van Meerkerk, oud 23 j. Overleden: M. C. de Groot, oud Ij. M. de Lange, oud 65 i., wed. van G. Dam- steegt. Een levenloos aangegeven kind van J. Breedveld en J. van Driel. C. Verhoek, oud 74 j., wed. van T. Marke- steijn. R den Ouden, oud 3d. A. G. Nieuwpoort, oud 3 m. - A. Ouwerkerk, oud 5 m. A. Pot, oud 02 j., echtgenoot van A. Pot. G. Kok, oud 43 j. (overl. te Polsbroek). Nieuwpoort. Van 13i Maart. Geboren: Maria Cornelia, d. van C. van Merkerk en N. Zanen. Getrouwd: G. Neven, oud 26 i. (won. te Lekkerkerk) en N. van Harten, oud 24 j. C. van den Bosch, oud 30 j. (won. te Drie bergen) en J. vnn Wyk, oud 23 j. C. D. Slob, oud 22 j. en L. A. Voormolen, oud 30 j. Overleden: A. Góudriaan, oud 73 j. Ondertrouwd: NICOLAAS IJFF en JANNIGJE B. HERREWIJN. Huwelyksvoltrekking 29 April a.s. J. C. DE BIE, van Dordrecht en J. DF. GIDTS, die, mede namens wederzydsche Familie, hun hartelijken dank betuigen voor de vele blykeu van belangstelling, by hun Huweiyk ondervonden. Schoonhoven, 14 April 1909. Heden overleed, in den ouderdom van 78 jaar, onze geliefde Echtgenoote, Moeder cn Behuwdinoeder, Mevr. GKEBTRHIDA GEBABDA AAIJlilBN. K. SMIT Jz. Krimpen a'd Lek. A. A. BOOGAERDT— Smit. Arnhem. A. M. HEWNIS- -Smit. A. P. HEIJNIS. Dordrecht. G. K. SMIT—Smit. L. J. SMIT. Slikkerveer. K. G. SMIT-Smit. W. B. SMIT. Krimpen a/d Lek. K. G. SMIT. J. SMIT— Booc.aehdt. Krimpen a/d Lek, 11 April 1909. Eennje kenmtigevinij Oo verzoek gem bloemen „UU iHUUMU IIU1U1U J HAVEN, HOEK VOORHAVEN, SCHOONHOVEN. G>BOOTSTE KEUZE. BESTE A DB ES. Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen by het overlydeu van onze ge liefde Echtgenoote en Moeder MABIA VOLKER-^-Deeien onzen oprechten dank. A. 1». VOLKER Pz. ADHIANA G. VOLKER. JANNA B. VOLKER. Sliedrecht, April 1909. Voor 'de vele blijken van deelneming, ondervonden by het overlyden van onze geliefde oudste Dochter, Zuster en Behuwd zuster MARIA VOLKER-De'eeen, onzen welgemeenden dank. i G. DEELEN. A. DEELEN—Kaptein. Lekkerkerk, p DEELEN Gr. J. DEELEN Gz. DEELEN- Janses. Nijmegen, T.yjOisEN. -i IA, DEEXEN Go, Lekkerkerk, j p DEELEN Go. April 11)09. Voor de velo blyken van hartelüke deelneming, ondervonden by het overlijden van onzen zeer geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader ARIE SCHEP Jacobusz., betuigen wy onzen welgemeenden dank. Namens de Ftimlie, de Wed. A. SCHEP Vehmeulen. Willige-Langerak, 15 April 1909. Voor het hernieuwd bewys van vertrouwen, ondervonden by zyne herkiezing als Voor zitter van den polder „Stolwijk" op 6 April J.l. en voor de blijken van belangstelling, by die gelegenheid ondervonden, betuigt de Ondergeteekende zyn hartelijken dank. G. GRAVELAND. S t o 1 w ij k 15 April 1909. Wegens ongesteldheid van Dr. L. A. v. LANGERAAD, zal Zondag de» IS*»'* April, des avonds half zeven, in de Nederl. Herv. Kerk preeken: Ds. J. C. KARS uit Stolwijk. /.omlag 1H April IJKEN DIENST. van BonEcnrXvEjr. voor Ingezetenen van op Zondag 18 April lOÖO, des na middags ten !l ure, in 't SCHOOLGEBOUW, ter oprichting eener Vry/.innlgc Klrs- tercoiiiging, waarvan het le punt van 't program zal zijn: „ST A ATS I'KN HI Oj'fr N E E BIN CJ". HET VOORLOOPIG COMITÉ. AmiiicrNtol, 16 April 1909. Plaatsing zonder j>ijn en met schriftelijke garantie. Alle tandheelkundige operation geheel pynloos. SW* Bij plaatsing vanaf 3 Kunsttanden vergoeding van reiskosten. is te I.ekkerkerk vferkrygbaar bij H. KOEST. Do notooriug vangt weer aan GEVRAAGD: TWEE BEKWAME Zich te vervoegen by het in aanbouw zynde Post- en Telegraafkantoor te Lekkehkehk. J. W. DOGTEROM, Aannemer, Schoo.vmove.v. Terstond gevraagd een bekwaam by F. VAN VLIET, Mr. Timmerman, Nieuwehkebk a/d IJssel. GEVRAAGD een met kost en inwoning, P. G.by D. VAN RIJN te Wilnis. Gevraagd, zoo spoedig moo^yk, in wyn- koopery een goed kunnende rijden. Franco brieven, onder letter R, Bureau van dit Blad. Gevraagd, terstond of met Mei, een goed kunnende melken, v./d. P. G. Adres II. DE PATER, Capei.le a/d IJssei., P.-A.-polder. GEVRAAGD een goed kunnende .melken en inet paard en wagen omgaan. Adres AART VAN DEN BERG, 's-Gravenweg 512, Rotteudam. TERSTOND GEVRAAGD: 1'. G., goed kunnende melken, by N. J. BOTH, Gr. Florisweg, Gold v. Tegen 1 Mei gevraagd eene bij A. KRIJGSMAN, Zevenhuizen a/d Rotte. TERSTOND GEVRAAGD: P. G., goed kunnende melken. Adres C. VLOT, Bouwman te Bleskensuiiaaf. Alex meijers Koffie is te Oud-.llblaM verkrijgbaar by CJ. VONK. SC Heden-avond inet KRENTEN. Aanbevelend Lopikerstraat 414, Selioonlioien. GEBRUIKTE worden opgeruimd A wpol prlj/.en. KOMT ZIEN en U KOOPT! ï/ËF" Vraagt Prijscourant nieuwe RIJ WIELEN. Kwaliteit en Uehtloopendheld, gepaard aan de gunstige bekend heid van dit uierfc, is de reden dat men zc overal ziet. Weste II agenstraat 25, Telephoon 3045. Zouierhol'strunt 74), ROTTERDAM, Witte de ll illisfraai 35. DEN HI.4G, Telephoon 5027. Fabriek Ballienesserdljk (Delfshaven)Telephoon 3046. SPOEDIGE AFLEVERING. Haven, hoek Voorhaven, Magn2ijn „DeNieuwe Weheld",SCHOONHOVEN. Te koop gevraagd een UIT I'BEK- TAFEL. Brieven franco met «opgaaf van a finding, prijs en «aar te bezichtigen, onder no. 27aan het Bureau van dit Blad niet ZUportieren, zoo goed als nieuw. Dagelijks, behalve Zondags, te bezichtigen hy H. VAN INGEN, Halte Hekendorp. Adres L. STIGTEROud-Alblas. om dadelyk te aanvaarden: in de kom van Groot-Ainineri»; ia ook zeer geschikt voor Winkelhuis. Te bevragen by TEUNIS BOUTER Gz., Groot-A in nier s. staapde in de Heerenlaan in 't Bet|ersche, onder de gemeente Stolwijk. Te bevragen by den eigenaar L. DE VRIES aldaar. - - - - vau ouds genaamd: „Maria's É&SË Hoeve", met SCHUREN, BOOMGAARD en ERVE en di- 3m verse pcrceelen BOUW- en W EII.AND, te zamen groot 19.53.10 Heetarenonder de gemeente op den 15. April 1909 door den Notaris J. VAN DER UEEDEN te Ouderkerk a./d. IJssel geveild, is in bod gebracht: Perc. I op f 3100,- 2 3250,— 3 7700,— Perc. 5 op f 3000,— 3100,— De aftdag in pcrceelen en combinatiën bly ft bepaald op Donderdag 2? April a. s.des morgens ten 11 ure, in het Kof fiehuis „HARMONIE", aan de Markt te GOUDA. Inmiddels uit «le liaud te koop. Inlichtingen bij den eigenaar en bewoner, den Heer P. A. KOOLMEES en by den Notaris. op Woensdag 28 April 1909, des morgens ten 10 ure, in het Koffiehuis „HARMONIE" te Ouder kerk a/d IJssel ten overstaan van den Notaris J. VAN DEB UEEDEN aldaar en ten verzoeke van JOHANNES BOOM, van: met TUIN en ERVE en een perceel staande en gelegen onder de gemeente aan den Oudelandschen weg, samen groot 50 Aren, 10 Centiaren. Te aanvaarden 1 Mei 1909. Breeder omschreven in biljetten en in lichtingen hjj den Notaris. ,Éfft op Vrijdag den 30- APril iy09'Ues I VL-jXl lll0r8,'ns tpn uro'aan I de Bouwtnanswoning, I genaamd „Maria's Hoeve", van P. A. KOOL MEES te nabij het dorp Moercapelle, ten over staan van den Notaris J. VAN DER F. EE DEN te Ouderkerk a/d IJssel, van: waarvan 5 aftandsch en 2 jaarlingen, 1 PINKSTÏER, eenige SCHAPEN met LAM MEREN, 2 ZEUGEN met BIGGEN, OVER- LOOPERS en 1 DEKBEER. Voorts: Tentwagen met zy portieren, Melkwagen, BoerenwagensDriewieldekar Zaaimacnine, drie Ploegen, divefrse Eggen, twee Brelensnyders, Stroosnyders en velerlei benevens eene groote party Koeien-, Paarden- en arkensmest. Vóór den verkoop afgenummerd te be zichtigen. Aan de woning gelegenheid tot stalling. op WoeiiHdnK «len 31. April 14)04), voorin. 10 ure, op het terrein van G. H. VERMEULEN, naby de Brug te door den Deurwaarder F. H. SWAM, voor zyn principaal C. J. OOSTERWIJK, van: Zware PLANKEN, PLATEN, BADDINGS, BINTEN, LATTEN,VLOERDELEN - 2 X 8,- RAMEN, I)El HEN, SCHUTTEN enz. Alles afkomstig van kantoren en R.-C, Pastorie te Botterdam. Lnatute VoorjaarNxdllngül

Schoonhovensche Courant | 1909 | | pagina 2